Groote Zomer uit ver koop bi} 630 stuks Regenmantels en Japonnen voor den halven prijs w J. L. BRUNS, TURFMARKT hoek Gouwe Buitengewone Opruiming van alle overgebleven MANTELS - JAPONNEN en KINDERJURKEN JAN VAN DAM N JAC VAN VLIET - Gouda 4% Een uitverkoop van zeer bijzondere aanbiedingen. Enorme prijsverlaging Tevens brengen wij in alle afdeelingen groote partijen Coupons tegen spotprijzen Goudsche Dienstverrichting RADIO Fa. HOOGENBOSCH Flux' Schoenhandel GOUDSCHE COURANT - ZATERDAG 10 AUG. 1929 - TWEEDE BLAD Tapis Beige Karpetten, Tafelkleeden, Landhuistof, geruit en gestreept Madras, Gordijnen, en Loopers. Wij hebben voorhanden een groote partij kousen en sokken, prima kwaliteiten met extra versterkte hiel en teen in diverse prijzen. Thans slechts 19, 25, 29, 49, 68, 79 cents. Wat doet do Ophaaldienst der Nutespaarbank Geldbelegging Te koop acht stuks goed verhuurde Burgerwoonhuizen Fa A VINGERLING, v.h S. D. Boon, en Co. Spoorlaan Turfmarkt 1 - Telef. 344 - Gouda Zeer aneUe verhuizingen met auto-verhuiswagens van en naar alle plaatsen. Transport van Piano's, Orgels, Brandkasten, ens. ena. ALTIJD ONDER GARANTIE. Goedkoope prijzen. Zeer nette behandeling. WISKUNDE Fa. P. i. Bevat en Zotten Huis-, Scheeps-, Tuin en Landbouwbedrijf Blauw keper pakken Overalls „0E KLEINE WINST" Korte Tiendeweg 22 GOUDA lulcaoister-lirichtiiy IE HUI (Zi. jenJ Naar Indië. De Haagsche Conferentie van 1929 SPAARBANK 9 Het ongunstige weder gedurende het geheele voorjaar heeft den verkoop in Zomer-artikelen ten zeerste belemmerd, zoodat thans nog groote partijen zijn over gebleven. Vast houdende aan ons principe om ieder seizoen alle overgebleven goederen op te ruimen, worden déze tegen exceptioneele lage prijzen in den ver koop gebracht. Van diverse goederen als: wit en ongebleekt katoen, geel keper, graslinnen, oogjes en blokjes, wit jeans, wit flanel, zephirs, brabantsch bont, flamé, verpleegsterslinnen, Jasdrill, hoostijk, beddebont, tijk. indamast en diverse strepen. V«rd«p biedon wij aan: Witte handdoeken, gerstekorrel Handdoeken, Theedoeken, Blauwe handdoeken, Tafellakens Servetten en Wafeldoeken. Spaclale aanbieding DE OPHAALDIENST betaalt Uwe belastingen. DE OPHAALDIENST betaalt Uwe schoolgelden. DE OPHAALDIENST betaalt Uwe hypotheekrenten. DE OPHAALDIENST betaalt Uw gas, electriciteit of waterleiding. DE OPHAALDIENST betaalt Uwe verzekeringspremiën. DE OPHAALDIENST vormt voor U een spaarpot. DE OPHAALDIENST verschaft U voordeel, gemak en veiligheid. DE OPHAALDIENST is voor iederen zakenman of particulier, voor iedere vereeniging ONONTBF,EERLIJK. Vraagt nog heden inlichtingen ten kantore der bank OOSTHAVEN 12 60 gelegen aan het begin Zwarteweg welke onherroepelijk in stand vooruitgaan, door dat slotendemping en wegverbetering plaats zullen hebben. De panden zijn nieuw en op solide paalfundeering gebouwd, en gunstig gelegen ten eerste aan de onmiddellijke grens van de stad, geen last van over welf wat betreft spoor, bruggen of pont. welke eeuwigdurend een groote last en tijdverlies bezorgen. De koopprijs is slechts I 3SOO.- per stuk. Tevens 10 in aanbouw zijnde woningen, met groote sousterrain a.d. Bree- vaarl, voor de somma .van I BBOO.- Benoodigd kapitaal desgewnschet eveneens nader overeen te komen. Te bevragen bij KOOL, Zoutmamtraat 56, Tel. 817.40 levari U BESTE ANTHRACIET voor Wintei voorraad. Ook WALES anthraciet. Alle andere brandstoffen. Telefoon 33 BtistuiubcnM L. N. POLDERVAART. laiNn aangaboden, op tmx billijk# voor waarden, voor leerlingen H. B. 8. en Gymnasium, voor candidaten BOUWKUN DIG OPZICHTER, enz. door P. S. DAUVILLIER. 761 Iff» BJUARTENSSINGEL 12 Schilders, Oosthaven 65, Tel. 280 - QOUDA. - Verf, Lakken Kwarten Verfwaren voor 35 Het adres voor •n Steeds voorradig alle maten prima gebruikte AutObandtn, 2e Weenastraat 28, Tel. 43929, R'dam per week. GEHEEL COM PLEET GEPLAATST 125.—. HAPPEL, Snoystraat 69, GOUDA. Massa s geld gaan aan schoe nenreparaties weg en menige voet wordt voor het leven bedorven Doorzakkend voetge wrlcht onvoldoende nd door den ichoen Uw dokter zal U advi- sesrcn Rublin-schoenen te dragen. Rublin verzekert U een lichten, veerkrachtigen gang Normale hak en voetsteun ei den Rublin-schoen be waren den natuurlijken vorm Het lichte, luchtige Rub lin schoeisel is bijna on verslijtbaar. Moderne modekleuren, ge makkelijk te reinigen. Voetgewricht In goeden itand gehou den dooe metalen- Ie hak den RUBL1NSOHOEN Luwen schoeisel* met "Rubber- onderwerk iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiii VEOhËulTcS Ve krijgbaar bij20 Markt BB Wlldstraat Iraki Kalzarstraat. 10 10 ENGROS bij Een tocht naar en door tropisch Nederlind. II. Ziezoo, de groote reis is begonnen. Als onze lezera dit epistel onder oogen krijgen, dobberen we al op de Middellandsche Zee bij Egypte. Doch laten we beginnen bij het begin. „Alle reisverhalen" zegt de bekende Mr. Treub, in zijn boek Nederland in de Oost, „zijn vervelend". We beginnen dus niet u te beloven, dat we al one beet zullen doen, uwe belangstelling gaande te houden Het Bestuur van de Vereeniging Jan Pie- tersz. Coen begon ons een afscheidsdinertje aan te bieden in de Industrieele Club. Een goed begin is het halve werk. We kregen een welgemeende toespraak van den voorzitter en aan het slot eenige vermaningen. Ook die zijn noodig, want als nieuwelingen een groote reis gaan maken, begaan ze dikwijls domme fouten. Onze leider. Prof. Boerman, beant woordde met een pittig speechje den Voorzit ter en beloofde, natuurlijk namens ons allen, dat we eendrachtelijk, vriendschappelijk en voorzichtig zouden zijn. In Hotel Victoria was voor ons logies gereserveerd, 'n Heel plezierig hotel, waar ze wel Hollandsche guldens in ontvangst nemen, maar bijna geen Hollandsch verstaan. (Deutschland über alles), 's Morgens aan het ontbijt bekenden we elkaar, dat we bijna geen oog hadden dichtgedaan, wat in verband met 't afscheid en eenige luidruchtige gasten wel te begrij- pen is. Een morgensneltreintje bracht ons van Amsterdam naar de boottrein in Utrecht. Namens het Bestuut deed de secretaris Mr. Nijland ons uitgeleide en met een „Goede reis" werd de tocht aanvaard. De boottrein is een allergenoeglijkste trein. Je behoeft niet naar een plaats te zoeken, niet over te stappen, geen verlaten van den trein voor visitatie aan de grens, niets van dit alles. Het vertrek alleen is droevig, want heele drama's spelen zich daar af. z Met een helder zonnetje en een stevig vaartje stoomen we Duitschland in. De Rijn iB op z'n mooist en achtereenvolgens roepen Drachenfela, Lorelei en Rheinfels weer her inneringen aan vroegere tochtjes langs den Rijn op. De Bpeisewagen van de Mitropa verzorgt ons uitstekend en voor we er erg in hebben zijn we te Mannheim, waar voor 't eerst zoo lang gestopt wordt, dat we er even uit durven gaan om onze beenen eens te strekken en wat ansichtkaarten te verstu ren. Onze Duitsche hoofdconducteur is een welwillend man. In Keulen waar de trein slechts 2 minuten stopt, heeft hij vliegens vlug postzegels voor ons gehaald. We heb ben samen heele gesprekken gehad over den oorlog, die hij aan 't Oostelijk front mee maakte en over den slechten toestand in Duitschland „Die Steuer, die Steuer" zucht hij en als ik' hem vraag, hoeveel hij wel van z'n inkomen moet betalen, zegt hijWel 10 procent'. Ik heb hem toen maar niet gezegd wat we in Gouda moeten betalen. Om 9 uur zijn we in Bazel. Onze locomo tief wordt vervangen door een motorwagen en de slaaprijtuigen worden er achter ge haakt. Op het perron leveren de kruiers een veldslag om zooveel mogelijk bagage mach tig te worden. De slaapwagens zijn perfect en als er geen wissels waren zouden we aan één stuk door geslapen hebben Om vijf uur wekt een gevoelige trap van mijn buurman mij met de woordenDat het hier zoo blmooi is!" We zijn onder- tusschen in Italië gearriveerd. Hier stoppen we wel een uur. Zien veel zwarthemden én nog meer zwartgezichten. Voor 't eerst paj controle en douanevisitatie. Ze vragen ons naar taWk. Dat heeft natuurlijk memanu bij zich. Koffers behoeven niet opengdknaakt te worden, dus zijn er ook geen overtreders. Eindelijk gaan we weg. Een fascist met een alpeuhoedje en groote revolver rijdt mee. We voelen ons nu buitengewoon safe. Onze uitmuntende Bpeisewagen van de Mitropa is helaas verdwenen. Alles is hier Italiabnsch, behalve de bediening, dat gaat met de Fran- sche slag. De Po-vlakte vergoedt alles, bloeiende maisvelden, moerbeiboornen, een schilder achtig gekleede bevolking en kleine, zwart- krullige Italiaantjes met donkere kijkers, die je Btelen zou. Bij een klein Italiaansch stationnetje stop pen we. We zien vele fascistische begroetin gen en ook twee figuren, zoo uit 't museum weggeloopen, n.l. 2 caribinieri, politie-ageu- ten met 3 kanten steek la,Napoleon, 'n zwarte zak met veel goud en rood en hagel witte handschoenen. Als ik ze met m'n ca mera vereeuwigen wil, draaien ze als op com mando, hun hoofd om. Maar de driekanten 8teek heb ik in ieder geval. Opeens stopt de trein te midden der lan derijen. Veel geloop van personeel. Er is iets defect aan een wagen. Ook de „fascist" om met Barendje Donderkop te spreken, komt er bij. Een arbeider knapt 't zaakje op en bij de 30 minuten vertraging die we reeds hadden zijn er 20 bijgekomen. Een dame in den trein is al zenuwachtig, dat de boot mis schien weg is. De machinist van de motorwagen doet wat hij kan, maar we zijn en blijven 60 mi nuten te laat. Hoe meer we Genua naderen, des te schitterender wordt het landschap. Prachtige berggezichten van de Apenijnen krijgen we. Kunstig is de spoorlijn hier aan gelegd. Wel 20 tunnelB passeeren we. Einde lijk komt Genua in 't zitjht* schitterend gelegen aan de Golf vap Genua. De flora is hier .geheel anders geworden. Palmen en varens overal. De Italiaansche kruiers, die hier in dienst der Maatschappij „Nederland" staan laden onze koffers vlug uit'en sleepen ze naar de boot. Daar ligt de Johan de Witt statig aan de kust. We voelen ons erg nietig bij 't zien van dit reuzenschip. Als we op de kade loo- pen, voelen we ineens de geweldige hitte. In den trein hadden we er niets van ge merkt, doch nu komen de zweetdroppeltjes te voorschijn. Aan boord is alles reeds in 't wit. Een strijkje verwelkomt ons met vtoo- lijke muziek en nauwelijks hebben we onze hut gevonden of de hutjongen brengt ons reeds correspondentie. We kijken alle drie zeer verbaasd. Doch bij nader inzien, zijn 't slechts drukwerken uit Amsterdam en Indië ons toegezonden met aanbevelingen van firma's en hotels. Als we ons wat verfrischt hebben gaan we aan dek. De eerste, waar ik tegen aan bots, is weer een fascistisch zwarthemd. Ten over vloede heeft hij nog zwarte handschoenen aan. Hij kijkt rond of 't schip van hem ia. Om 12 uur varen we af en om half één gaat de bel voor de lunch. Het uitzicht op Genua is bijzonder mooi. Aan de lunch heerscht een vroolijke stemming, doch als we in volle zee zijn, waar een geweldige dei ning staat, daalt de stemming. Ook ik werd wat „draaierig" en beëindig daarom liever dezen brief. Golf van Genua P. E. v. B. a.b. S.S. Johan de Witt. De Zeppelin-Vaart Terug naar Europa. Blijkens een te Hamburg gisterenavond door de Hamburg—Amerika lijn ontvangen draadloos telegram was het luchtschip Zep pelin gistermiddag 5 uur M.E.T. op 49 gr. N.Br. en 26 gr. W.L. Dat beteekent dat het luchtschip toen nog ongeveer 1870 K.M. ten westen van Londen was. Om 9 uur M.E.T. bevond het zich op 50 gr. N.Br. en 15 gr. 30 min. W.L. Het luchtschip was toen onge veer 300 K.M. van de Engelsche kust ver wijderd. Volgens een hedennacht te New-York ont vangen telegram is de Zeppelin de Scilly Eilanden nabij de Engelsche kust te 12.05 u. gepasseerd. Te Friedrichshafen verwachtte men giste ren de aankomst van het luchtschip niet voor Zondagmofgen. Uit bovenstaande tele grammen blijkt dat de aankomst nu wel t verwacht. BUITENLANDSCH nieuws. DUITSCHLAND. De bomaanslagen in Sleeswyk-Holstein. De autoriteiten zyn er nog steeds niet in geslaagd te ontdekken wie in den laatsten tüd in Sleeswijk-Holstein en te Luneburg een reeks bomaanslagen hebben gepleegd. Voor hun arrestatie is thans een bedrag van 22.000 mark uitgeloofd. Gevechten van communisten met politie. Te Berlijn. Een doode. Gisteravond om half negen trok in het oosten van Berlijn een communistische stoet .door de straten om te demonstreeren tegen de viering van den grondwetsdag. Toen dè Politie de menigte uiteen wilde dryven, vielen de betoogers haar aan een hevig ge vecht volgde. De politie bleef ten slotte meester van het terrein en rekende 3 bel hamels in. Een kwartier later vielen communisten in de Kopperstrasse drie agenten aan. Een der een ander in de rug. De derde werd tegen den grond gesmakt en mishandeld. Om zich te verdedigen schoot hij op zijn aanvallers, doodde er een en verwondde een tweede. De identiteit van beiden is nog net vastgesteld. De gewonde agenten en de communist zjjn naar een ziekenhuis gebracht. Fabrieksbrand. De groote moutfabriek Ignatius en Wil helm Bries te Olmütz is Donderdag door brand geteisterd. Ongeveer 6000 M2. van het fabrieksgebouw zijn verbrand en boven dien 40 wagons gerst. De schade beloopt 2 millioen kronen. schen, o.w. de machinist, de steker en de conducteur van den trein zijn zzwaar ge wond. VER. STATEN. Staking in de Amerikaansche dames- kledingindustrie. Het bestuur van den bond van arbeidsters in het dameskleedingbedryf (Internationaal ladies garment workers union) heeft be sloten de staking te proclameeren. Tachtig duizend arbeidsters zyn hierbij betrokken. De staking omvat Amerikaansche en Ca- nndeesche steden, w.o. New York. Philadel phia, Boston en Chicago. FRANKRIJK. Noodweer boven Villefranche. De omgeving van Villefranche sur Saöne is door een wervelstorm geteisterd, welke gepaard ging met een ongewoon zwaar on weer. De oogst is geheel vernield; de schade wordt op 50 millioen francs geschat. JAPAN. Temperaturen van 97 tot 120 graden. Uit Tokio wordt door United Press aan de Tel. d.d. 9 Aug. gemeld dat als gevolg van de ongeëvenaarde hitte verscheidene perso nen krankzinnig zijn geworden. Zes perso nen zy'n verdronken en 46 worden vermist; het is velen onmogelijk te werken Officieel werd als temperatuur 97.4 gr. geregistreerd doch op straat bedraagt deze zelfs 120 gr. De gewassen verdorren; op vele plaatsen is sedert vyf weken geen regen gevallen. BINNENLAND. Mr. J. Terpstra dc nieuwe Minister van Onderwijs inplaats van Prof. Woltjer. Mr. J. Terpstra, de nieuwe bewindsman, werd 8 Juni 1888 te Scheemda (Gr.) gebo- Hij studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij in 1918 promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap op proef schrift. „Reallasten in het Burgerlijk Wet boek." Mr. Terpstra is, behalve secretaris van den Schoolraad voor de scholen met den Bybel, welke functie hij sedert zyn promo tie bekleedt, eveneens secretaris van den bond van vereenigingen voor christelijk middelbaar en voorbereidend hpoger onder wijs en van de unie „Een school met den Bybel". Voorts heeft hij als lid zitting in de Stuatscommissie-Rutgers inzake het lager onderwijs. Hij woont in den Haag en be hoort tot de anti-revolutionnai re richting. Congres over Mondhygiëne. In de gisteren te Utrecht gehouden slotzit ting van het Congres voor Mondhygiëne werden de volgende tesolutics vastgesteld: 1. Tandziekten is een der meest verspreide volksziekten. Vroegtijdinge behandeling beoogt niet al leen behoud van het gebit, doch ia tevens van groot belang voor de gezondheid in het algemeen. 2. Door gestadige voorlichting kweeke men het besef, dat doelmatig gebruik en geregel de verzorging van het gebit belangrijke mid delen zijn tot wering en ^voorkoming van tandziekten. 3. Doelmatige voeding van de zwangere en zoogende vrouw en van het kind, borst voeding voor den zuigeling bevorderen de ontwikkeling van een gebit, dat weerstand kan bieden aan tandziekten. 4. De zorg voor het gebit is een der pijleïs van de volksgezondheid. De schooltandverzorging is daarvan een noodzakelijk onderdeel. Het vraagstuk van kindertandverzorging voor en na den schoolplichtigen leeftijd dient evenzeer tot oplossing te worden ge bracht. 5. Overal waar de breede lagen van het volk recht hebben op ziekteverzorging ;n ziekenfondsen of in industrieele onderne mingen, dient een tandheelkundige behande ling daarvan een onafscheidelijk deel uit te maken. 6. Een zoo groot mogelijk kauwvermogen komt de spijsvertering in hooge mate ten goede, mede daarom dient tandheelkundige verzorging in de eerste plaats te zijn gericht op behoud van het gebit, niet op het ver wijderen van zieke tanden. 7. Mondhygiëne, ais deel der algemeene hygiëne, wordt ten onrechte in haar waarde onderschat; het Congres beveelt aan te trachten met alle daartoe bevorderlijke mid delen hierin verbetering te brengen. Het wegen van auto's. Op het verzoek van het bestuur der Kon. Nederl. Automobielclub aan den minister van financiën om den datum, waarop de ver plichte weging van auto's, in verband met de wegenbelasting, een aanvang zal nemen nader te bepalen op 15 September, is gun stig beschikt. Van de ongeveer 15.000 auto's in den Haag en omgeving zijn er nog ipaar ruim 1&00 ge wogen. De heer Putman Cramer naar Indië. As tijdelijk voorzifter van den In- Naar het persbureau Aneta verneemt, zal de heer G. J. W. Putman Cramer, secretaris van den Ondernemersraad voor Ned. Indic, met de P. C. Hooft, van de Stoomvaart-Mij. Nederland, naar Indië vertrekken om daar tijdelijk op te treden als voorzitter van den Indi8chen Ondernemersraad. Het incident te Brussel. De fascistische Légion nationale te Brussel belegt naar aanleiding van het bekende in cident op 't graf van den Belgischen onbe kenden soldaat door middel van een in hef tige bewoordingen gestelden oproep aan de leden, een „Cérémonie rëparatrice" gehee- ten demonstratie. Deze zal a s. Zondag te half elf 's ochtend aan den voet van de Congreszuil plaats hebben. De deelnemers zijn voornemens na afloop een betooging te houden in het centrum der stad. De student P. K. uit Wassenaar, die te Brussel het graf van den onbekenden boI- daat bezoedeld heeft, zal zijn studies aan de universiteit, waaraan hij was ingeschre ven, opgeven en naar Indië vertrekken. GEMENGDE BERICHTEN. Humor in het soldatenleven. De onbeker Het is onlangs gebeurd tijdens herhalings oefeningen. 't Was snik-heet en de soldaten liepen puffende en hijgende langs de straat weg, waar tot overmaat van ramp maar wei nig schaduwgevende boomen stonden. „It's a long way, enz.", deed opgeld, en menig Amsterdammer verzuchtte „geef mij de bur gerpet maar, al steken enz. Eindelijk, bij 'n schaduwrijk plekje wordt rust gecommandeerd: de „groote rust", een half uur. Zoo warm is het nog niet, of de limonade- en chocoladeverkoopers-met-de- fiets worden letterlijk bestormd. Na eenigen tijd 18 er inderdaad ruBt: menigeen knapt een uiltje. Als de tijd aangebroken is, om weer ver der te gaan (of zooals men het uitdfrukt: nou gaan we naar huis toe, om te zien of de kok „goed vet" is vandaag) blijkt er één ransel en geweer te blijven liggen, „Van wien ia dat zaakje?" roept de kapi tein eeji paar maal. Geen antwoord. Niemand weet het, niemand kan het zeg gen. Natuurlijk nietl In zoo'n geval weet Het standpunt, door den Engel&chen Mi nister Snowden tot tweemalen in de confe renties ontvouwd, vormt wel het middelpunt van alle besprekingen, daar dit de geheele situatie beheerscht. Snowden heeft toch verklaard dat het plan-Young in den vorrtl, waarin het thans is, voor Engeland onaan nemelijk is. Deze uiting heeft reeds aanleiding gege ven tot de opmerking dat wanneer Snow den voornemens zou zyn een zoo star stand punt in te nemen, dan diens deelname aan de conferentie overbodig kan worden ge acht, daar deze desiderata ook van uit Lon den kon zjjn gesteld. Het spreekt vanzelf dat Minister Snowden dat ook zeer goed veet. Zyn komst naar den Haag zal dan ook wel zijn om het Engelsche standpunt hier te poneeren en dan eens even waar te nomen wat er moet gebeuren. Hoe het zij, Snowden is op 't oogenblik het groote viaagteeken. Zulks te meer, daar de En gelsche pers in haar geheel achter hem staat. Wat heeft Snowden bedoeld? Men vraagt zich af of de cijfers, die hy heeft genoemd onomstootelyk zijn of zijn berekening wel juist is. Ook wordt de on derstelling geopperd dat de kern der Brit- schc oppositie eigenlijk ligt in de ontwor pen Internationale Bank, welke Labour zou duchten als een super-kapitalistisch insti tuut dat door de Londensche City een ge vaarlijke concurrent wordt geacht. De onwrikbare houding van dezen in be ginsel pacifistischen socialist baart opzien III DC HAHDELS ENLANDBOUWBANK IN( RENTE 3ELEGD OP: 1 Jan. 1927 f 1.973.859. l 1928 f 2.175.411.- 1 1929 f 2.314.114.- de soldaat van nietB, beter er openbaart zich dan een ongekende solidariteit. Nog eens roept de kapitein „van wien is deze uitrusting?" Wederom alom verbazing en een ijzig stilzwijgen. Eindelijk roept een echte Jordaan, „kap- tein, die sal van d'onbekenden soldaat zijn 1" Een hartelijk gelach doet de woorden van den compagniescommandant verloren gaan. „Hbld." Een kind ontvoerd. Woensdagmiddag heeft een onbekend ge bleven persoon in het Rolducerveld, gemeen te Kerkraden een 8-jarig dochtertje van den mijnwerker B., dat met een broertje haar vader tegemoet liep, op zijn fiets gezet, na dat hij het knaapje een tik op het hoofd had gegeven. Over het gehucht Haanrade reed de man naar de Duische grens. Tot middernacht heeft de politie een uit gebreid onderzoek ingesteld; ook de ouders van het kind, bijgestaan door verwanten en kennissen hebben den wijden omtrek door zocht. Later in den nacht is het meisje in de ouderlijke woning teruggekeerd. De man had haar aan de grens losgelaten. Zijn signalement is bekend. Zeer waar schijnlijk woont hij in de buurtschap Chè- vremont. Apen! Op de kermis te Hoeven heeft zich, naar de '8-H. Ct. meldt, een incident voorgedaan. Onder de verschillende kermistenten be vond zich een inrichting voor apendressuur, waarin zich ongeveer dertig dezer dieren De- vonden. Op een gegeven moment zagen de dieren de kans schoon, zich uit hun gevan genis te bevrijden, en in een ommezien wa ren alle dieren door het geheele dorp ver spreid Eenige geraakten verzeild in de in aanbouw zijnde kerk, waarin zij in een mi nium van tijd tot in de gewelven klommen. Op een zolder van een boerderij werden ruim twintig viervoeters aangetroffen, ter wijl de overige zich op een aardappelveld wierpen, waarin zij den grond begonnen om te wroeten. Het geheele dorp geraakte in rep en rcer en men hield zich aanatopds bezig met de apenjacht. Enkele apen werden met lokmid delen opgevangen, doch het grootste gedeelte der vluchtelingen kon men nog niet te pak ken krijgen. Poging tot moord. Men seinde uit Tilburg aan de 's-H. Ct.: 8., een ontslagen politieagent, heeft gis teravond een moordaanslag gepleegd op de vrouw van V. H., wonende Willemsplein. Het schot ging niet af, de kogels bleven in den loop van de browning zitten. 8., die in zeer overspannen toestand verkeérde werd gearresteerd. Ernstig ongeval op Texel. Bij aankomst van de stoomboot „Teso", Woensdag op Texel, gebeurde, naar de Tel. meldt, een ernstig ongeluk. Tusschen het vrij Bioote aantal passagiers, dat de boot verliet, kwain plotseling op onvoorzichtige wijze een rpptorwielrijder aangereden. Ont steld vlogen «e pasagiers terzijde. Een dame uit Delft echter, die ook nog juist wilde over steken. wer4 aangereden. Hevig bloedend werd zij een café binnengedragen, waar de ontboden geneesheer constateerde, dat haar beide beenen gebroken waren. Aan het ge laat had zij ook een zeer diepe wonde. Na en verwondering. Zelfs in Amerika, dat tegenover het plan-Young niet in alle op zichten vriendschappelijk staat, komt ver baasde critiek. Men had iets anders ver wacht. Chamberlain zou het op soepeler wijize hebben gedaan. De onderhandelingen tusschen de gedele geerden vóór de zitting van Zaterdag zyn druk aan den gang. t)e Duitsche vertegen woordigers pogen bemiddelend op te treden. En men verdenkt den Amerikaanschen waarnemer er van hetzelfde te doen, hoewel deze dit nadrukkelijk ontkent. Briand heeft aan de pers een verklaring van de situatie gegeven, waarin hy een waarschuwend geluid doet hooren, dat En geland, nu er vier van de vyf groote mo gendheden zich in beginsel voor het Young- plan hebben uitgesproken, nu geen obstakel in den weg moet Leggen, waardoor alles wordt bedorven. Mislukt het, dan wil Briand niet de minste verantwoordelijkheid- daar voor dragen. De Engelschen doen aan dit spiegelge vecht even hard mee. Alleen zij nemen het standpunt in dat zeer wel aan hun wen- sclien kan worden tegemoet gekomen. Waarom ook niet. Snowden weet zich sterk dpor den steun die de Britsche kringen aan zyn standpunt geven. Vandaag wordt in de financieele commis sie het Engelsche standpunt opnieuw het middelpunt der besprekingen. Het staat wel vast, dat de diplomatenkamp er hevig zal zzyn. oorloopig verbonden te zijn is de dame naar Den Helder vervoert^, waar zij in het zie kenhuis is opgenomen. UIT DE PERS. Waarom prof. Woltjer de porte feuille van onderwijs niet kreeg. De Residentiebode meldt: Prof. Woltjer, die een zeer groot gezin heeft, had de benoeming tot onderwys-mi- nister aangenomen op voorwaarde dat hy een regeling kon treffen, wanneer hy by een ontijdig aftreden zyn oude hoogleeraars- plaats onmiddellijk zou kunnen bezetten. Die regeling moest getroffen worden met de directeuren en curatoren van de Vrye Universiteit en nu trof het heel ongelukkig, dat bjjna al deze dignitarissen in het bui tenland vertoefden en Jhr. Ruys heden morgen gereed moest zijn met zyn Kabinet. Gisteren is prof. Woltjer den geheelen dag hier geweest, maar kon niet sla gen, waarbij Jhr. Ruys hem mededeelde, dat hy gedwongen werd vast naar een an deren bewindsman om te zien. Gistermiddag kwam de tyding dat de heer Idenbung, president-curator, die in Zwitserland vertoefde* naar Holland zou komen, om met prof. Woltjer vandaag een onderhoud te Arnhem te hebben, om te zien of deze zaak geregeld kon worden. Daarvan heeft prof. Woltjer gisteravond laat nog aan Jhr. Ruys mededeeling ge daan, met de bijvoeging dat deze uiterlijk hedenmiddag de definitieve beslissing zou Deze heeft daarop echter niet kunnen wachten en niettegenstaande hedenmorgen prof. Woltjer naar Arnhem is afgereisd, is de mededeeling dat mr. Terpstra zal wor den benoemd, reeds afgekomen. Wij vernamen ook nog dat de formateur pogingen heeft gedaan om als opvolger van prof. Woltjer mr. Bruch te krygen, het nieuwe lid van Ged. Staten in N.-Holland en vroeger anti-revolutionair wethouder van Onderwijs te Haarlem. Mr. Bruch wenschte echter om politieke redenen geen portefeuille in dit Kabinet te aanvaarden. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. SpaarnestadGouda I. Door verhindering van verschillende Haarlem-spelers zal het toerelltal „De Spaar nestad",, dat morgen om 2 uur tegen Gouda I speelt als volgt zijn opgesteld: Doel: Kos (R.C.H. 1), achter: J. van Es R.C.H. 1), M van Dam (R.C.H. 2), mid den: Krom (R.C.H. 1), J. Ruys (R.C.H. 1), W. van Es (R.C.H. 2), voor: D. vab Es i Stormvogels 1), de Koning (R.C.H. 1), K. de Geus (Haarlem 1), P. Verkerk (R.C. H. 1). Een zeer sterke combinatie Krom en Ver kerk speelde eenige malen voor het Nederl. elftal. G.S.V. I—Sparta 2. Morgenmiddag om 5 uur speelt G.S.V. I op haar terrein aan den Graaf Florisweg een vrienschappelijken voetbalwedstrijd tegen Sparta II (Rotterdam). Atletiekwedstrijden. Morgenmiddag om 2 uur worden onder leiding van den G.A.K., op het G.S.V.-ter- rein, athletiekwedstrijden gehouden om den Nieuwe Zuid-Hollander-beker. LUCHTVAART. De Lichtdienst AmsterdamEssen Mühlheim. Uit Dortmund wordt aan de Telegr. ge meld, dat de Deutsche Lufthansa heeft be sloten, op het traject Amsterdam'Essen Mühlheim tegelykertyd twee toestellen in het verkeer te brengen, t.w. een Junker machine en een Fokkertoestel, teneinde zoo veel mogelijk passagiers en vrachtgoed (voornamelijk bloemen) van elkaar geschei den te houden.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 3