«kbank a ;eil£ 0012 98‘|2 luinose. <KEN ZOON NIÉUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOK GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, I, en* Dinsdag 13 Augustus 1929 Ho. 17146 68",Jaargang bergambacht, berkenwoude. bodegraven, nieuwerkerk, ouderkerk, oudewater, reeuwuk, schoonhoven, stolwijk, waddinxveeN, zevenhuizen, I FEUILLETON. EUM i sterk, merk. iard DE WENTELTRAP. De Haagsche Conferentie in 1929 t HVI7UU1VA T Wij DVÖlXVvr, V» V/VJ L/rUI V/VI*., IZLA-Aj3AXwJCivilJLLuvIU>rvJDV>HXy lUvEiIVl^ilI L Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen d. pijn; geneest de sla- comniu- door het 15 plezierige, is en Toen X (Wordt vervo’gd.) L voor (lijke iverd. ing van t groote uitgaven ist in de Engelsche zijde in de politieke aan te (tore* over "“n. B. en W. moe- -udvies uitbrengen, om een zaak vart len B. en W. eerst maar ik klemde liep verder. er de proef van! 21.—. - mde CRINOFLOOR •mgeving. 20 ikruiskade, Rotterdam ka. Sedert 25 jaar. het grootste be- dat de toestand in alle landen der i e 1. HOORWEG. cies Rosie - Ih»l gon ze. Je moet beginnen bij het begin,, dus toen JAPPEN, IT. 1RZEIL- en TOO. gezicht al voorstellen stukken van het mooie roor HERSTEL vin och alle voorkomende EN Ik 7 kreupell pel op deeling dat een van een bord. niet naar Amerika zal komen. Naar verluidt zal Engeland de Amerikaansche voorstel len betreffende de kruisers niet aannemen, zoodat de pogingen tot vlootbeperking voor- loopig op het doode punt zouden zijn geko men. UINOSE bleek voor om? De SANGUI- en herstelt die, Uit het Amerikaanach van MARY ROBERTS RINEHART. (Nadruk verboden). BRITSCH-INDIE. De overstroomingen in Britsch-Indie. Tengevolge van de geweldige overstroo mingen vorige maand, is er enorme schade aangericht. Volgens officieele schattingen bedraagt deze in de streek Sind 400.000 pond sterling, In de stad Haidarabad alléén werden 2000 huizen verwoest. De oogsten en de graan voorraden werden in verscheidene plaatsen vernield. De toestand was nog verergerd door het uitbreken van een cholera-epidemie in Opper-Sind. Bij de overstroomingen zijn 20 personen omgekomen. I il of ti mer van YELLA- patroon, i het in- kwaliteit elk vet oing m$t uik, dat nscht te leg met De rijkaard heeft vaak te veel, de bede laar te weinig. Wie heeft eigenlijk precies genoeg? zou een kalme dag zyn voor de conferentie. Zoo is het ook geweest. In de linanc’ieelu commissie zijn de leveringen in natura beproken, waartegen van zoo sterk is geopponeerd, commissie was het vraagstuk van de ontrui ming van het Rijnland aan de orde. in de Engelsche persconferentie omtrent, bet in de financieeie commissie uesprokene is medegedeeld dat de Duitsche minister Curtius en de Italiaan Pirelli het woord voerden ery beschouwingen over de leverin gen in natura hebben gehouden. Minister Curtius heeft het Engelsche standpunt wat beter kunnen verdragen dan de Fransche heer Cheron. Hij wees er op dat, de voorgestelde verandering in het Young-plan betreffende de lëveringen in na- tara ongetwijfeld van. vitale beteekenis zijn voor de rechtmatige belangen van 'Duitsch land. Hij onderstreepte de beteekems van de voortzetting van dit stelsel en drukte de hoop uit, dat de crediteur-landen van Duitschland niet nieuwe opofferingen zou den eischen, boven die welke door de aan vaarding van het Young-plan voor Duitsch- iand noodzakelijk werden medegebracht. Ongetwijfeld waren de mededeelingen van Graham, omtrent den toestand van het be drijfsleven en den handel in Engeland vol komen juist, maar de economische toestand van Duitschland was veel ongunstiger dan die van Engeland, als uitvloeisel van het BUITENLANDSCB nieuws. DUITSCHLAND. De Grondwetsdag. De herdenking van de invoering van de grondwet van Weimar is Zondag met groote plechtigheid inzonderheid te Berlijn ge vierd, zonder dat er ernstige incidenten voorvielen. Het hoogtepunt was de herdenking in het rijksdaggebouM om twaalf uur ’s middags, bij gewoond door rijkspresident Hindenburg, vele ministers en talrijke autoriteiten. De rijksminister van binnenlandsche za ken Severing hield daarbij een groote rede, waarin hij o.a. eraan herinnerde, dat thans aller aandacht gevestigd is op Den Haag, waar de Duitscne vertegenwoordigers met die van de geheele wereld ijverig trachten het in T9 aangevangen werk voort te zetten 50 Den Haag. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. onderstelling dat het een inbreker, was en dat hij daarna, geschrokken van wat hij gedaan had, is gevlucht. In ieder geval, ge loof ik zeker dat het lichaam hier al lag toen hij ervan doorging. Meneer Armstrong is uit de club weggegaan, oogenschijnlijk om een avondwandeling te doen, tegen half twaalf. Het was drie uur toen het schot ge lost werd. Ontzet leunde ik achterover in mijn stoel, terwijl allerlei vragen mij bestormden. Was Gertrude de vluchteling in de waschkoker geweest? Wie was de man tegen wien ik in de oprijlaan bij de portierswoning was aan- •gebotst en van wie was de luxueuse koffer, die ik daar had gezien? Het was laat toen de detective opstond. Ik ging met hem naar de voordeur en samen kejcen wij uil over de vallei. Beneden ons lag het dorp Casanova met zijn oude huisjes en bloeiende hoornen. Boven op den heuvel aan den anderen kant van het dal zagen wij de lichten van het gebouw van de Green wood Club. We konden zelfs de rij lichten van den grooten weg zien. Ik dacht aan wat ik over de club gehoord haddat er veel gedronken*en hoog gespeeld werd en dat er een jaar geleden iemand doodgeschoten was. Jamieson ging den koristen weg naar hèt dopr, terwijl ik nog even bleef staan kijken. Het was even na elven en het eentonige ge tik van de staande klok op de trap achter mij was het eenige geluid dat ik fyoorde. Toen merkte ik opeens dat er iemand de oprijlana kwam ophollen. Een minuut later kwam een vrouw in het lichtschijnsel van de open deur te voorschijn, rende op mij toe en pakte me bij den arm GOUME COURANT. je de oprijlaan inging met mijn borden en mijn tafelzilver, viel ik haar scherp in de rede. Maar toen ik zag dat er opnieuw een huil bui op komst was, bond ik een beetje in. Goed, vertel dan maar verder. Je kwam dus de oprijlaan terug? Ik had een mai ver aan mijn arm en ik droeg tig, omdat ik bang was dat ik kon. Toen ik een eind op kwam er een niïfh uit het voorschijn en stak zijn arm niet voorbij kon. Hij zei 1 om eindelyk te komen tot een werkelijke li quidatie van den oorlog. Namens den rijkskanselier Müller, die nog steeds door zijn ongesteldheid verhin der is zijn arbeid te hervatten, voerde de rijksweerminister Groener het woord, waar bij hy o.a. eerbiedige hulde bracht aan de figuur van den rijkspresident Hindenburg, die Duitschland’s leider was in de zwaarste tijden en wiens levensarbeid ook in de toe- kcmst Duitschland’s symbool moet zijn. De Fransche minister-president Briand, heeft Zondag, toen hij den heer Stresemann in het Eerste-Kamergebouw in Den Haag ontmoette voor een bespreking, dezen ge- lukgewenscht men den Grondwetsdag. DUITSCHLAND. Auto-ongeluk. Twee dooden, vier zwaargewonden. Op den Kaiserdamm te Berlijn zijn Zater dagavond een luxe-auto en een bus in zoo groote vaart op elkaar gereden, dat beide omsloegen en twee inzittenden gedood en vier zwaar gewond werden. De oorzaak van het ongeluk was, dat een levensmoede man zich voor de luxe auto wierp. De chauffeur trachtte hem nog te mijden en gooide het stuur om met het ge volg, dat hij tegen de bus reed. Een auto van de „Vorwarts” beschoten. Zaterdagnacht is tegen half vier een auto van de „Vorwarts" in het oosten van Berlijn uit een hinderlaag beschoten. Een kogel ging rakelings langs den chauf feur, terwijl een tweede schot den band van den auto trof. Men vermoedt dat de daad door nistische elementen is gepleegd. BELGIE. Kanaal AntwerpenLuik. De Voorbereidende werkzaamheden. Naar de berichtgever van het Hbld. te Brussel seint, zullen over enkele dagen de voorbereidende afbakeningswèrkzaamheden voor de aanbesteding van het te graven ka naai Annverpen-Luik worden aangevangen. De aanbesteding voor diet eerste gedeelte van het kanaal, namelijk Lixhe tot Lanae- ken, dat ook het belangrijkste is, zou in het begin van den herfst reeds kunnen geschie den. Met het graven zou begin van het vol gende jaar worden begonnen. VER. STATEN. Een gfeweldige boschbrand. Steden bedreigd. Uit Spokane (Washington) wordt gemeld dat er een gebied van 32.000 ha. boschgrond die zich over de staten Montana, Idaho, Oregon tot zelfs voor een deel in Canada uitstrekt, staat in vlammen. Verscheidene steden worden vuur bedreigd. In verband hiermede is bij het Bondscon- gies een wetsontwerp ingediend, waarbij het wegwerpen van een brandend sigaar of sigaret in bosschen wordt verboden. De ontwapening ter zee. De New-Yorksche „World" meldt uit Washington dat MacDonald waarschijnlijk Het was Rosie Rosie half versuft van angst en schrik en wat zeker niet minder belangrijk was, met een bord van mijn prachtig Wedgewood eetservies en een zil veren lepel in de hand geklemd. Zij staarde achter zich in de duisternis, maar ik nam haar mee in huis en bracht het, bord in veiligheid. Toen keek ik aan dachtig naar haar, zooals zij daar bevend tegen de deur geleund Blond. En? vroeg ik, vond die jongejnan zijn hapje eten lekker? Ze gaf geen antwoord. Ze keek naar^den lepel die ze nog vasthield en waarvoor ik niet zoo bezorgd was omdat die niet breken kon. en toen staarde ze mij aan. Ik stel je verlangen op prijs om hem nietjes te bedienen, ging ik voort, maar neem den volgende keer liever het aardewerk uit de keuken, dat kan ik gemakkelijker bij krijgen en het is minder kostbaar. Ik heb geen jongep. hier niet. Ze was weer op adem gekomen. Ik ben achterna ge zeten door een dief, juffrouw. Heeft hij je uit het huis gejaagd en toen weer terug? vroeg ik. Toen hegon Rosie te schreien wild en met schokkende schouders. Ik schudde haar door elkaar en zij bedaar de een beetje. Wat is er in ’s hemelsnaam gebeurd, viel ik geprikkeld uit, ben je je verstand kwijt? Ga zitten en vertel kalm wat er pre- gebeurd is. ging overeind zitten en snoof. ikwam langs de oprijlaan terug., be- had mijn eigen serviezen en zilver meege- bracht, en als het zoo voortging, zou ik er niet veel mee van terugnemen. Maar ik kon Rosie zooveel standjes maken als ik wilde, don deed niets af aan het feit dat er dien' avond iemand in de oprijlaan rondgezwor ven had die er niets te maken had. Evenmin trouwens als Rosie. Ik kon mij Liddy’s als zij de gebroken st servies miste van het eerste oogenblik af had zij het land aan Rosie. Als een voor spelling van Liddy uitkomt, vooral een on plezierige. is ze gewoon me daar dikwijls en lang aan te herinneren. Daarom vond ik het overbodig om de scherven op den weg te la ten liggen, waar haar alziend oog ze den volgende morgen voor (lag en dauw zou ont dekken. Dus opende ik de deur opnieuw stapte naar buiten in de duisternis. ik de deur achter me gesloten had.' had ik er half spijt van, mijn tanden op elkaar en Ik heb al eerder gezeegd. dat ik geen ze- nuwachtig schepsel ben. Toen ik een paar minuten in de duisternis had geloopen, kon ik alles vrij goed onderscheiden. Roes Beulah deed mij schrikken door zich onver wacht tegen mijn boenen aan te vlijen^ toen wandelde wij naast elkaar de oprijlaan af. zag geen scherven, maar waar het .r2lhout begon nam ik een zilveren ie- Dat bevestigde alvast Rosie's mede- .ng! Even later zag ik iets glimmende* het oor van een kopje bleek te zijn en paar stappen verder vond ik een stuk BINNENLAND. De Haagsche Conferentie. Een hulde aan Nederland. De hoofdredacteur van de „Voss. Z.” Georg Bernhard, die in Den Haag vertoeft, brengt hulde aan de Nederlandsche regeering en de Nederl. pers voor wat gedaan ia om het de deelnemers van de ccnferentie zoo aangenaam mogelijk te maken. Hij noemt het be wonderens waardig, dat het mogelijk om in zulk een korten tijd alle voorberei dingen te treffen. Nederland. Aldus de heer Bernhard, heeft zijn gasten willen toonen wat het kan presteeren. En dit is het land volkomen gelukt. Want wanneer men bedenk dat eigenlijk eerst zes dagen voor het bij eenkomen van de conferentie in den Haag het officiteele bericht werd ontvangen, dat men de stad voor de bijeenkomst had uitver koren, d.a» jnoet men zich slechts verbazen over hetgeen tot stand is gebracht. Nieuwe G.emeentewoningen in Amsterdam. Geen lageren huurprijs dan noodig is. Naar de Telegraaf verneemt is onlangs in de commissie van bijstand voor Volkshuis vesting behandeld de nota van den direc teur van den Woningdienst, naar aanleiding van het vroeger reeds door het raadslid De Mfranda ingediende voorstel in zake den bouw van gemeentewoningen. ten hierover nog prae-adv doch waar het hier ging zeer wijde strekking wilde een uitspraak der commissie. In de commissie heeft zich een uitvoerig debat afgespeeld over de huurprijzen, waar bij de heer De Miranda van oordeel was, dat alle te bouwen geineente-woningen tegen den- dezelfden gemiddelden prijs van f 4.50 moeten worden verhuurd, op grond dat 70 pet. der bevolking leeft van minder dan f 2100 per jaar. De directeur van den woningdienst wilde evenwel, blijkens zijn nota, 500 woningen ver huren A 4.50. maar de overige 1500 verhuren voor f 5 A f 6 per week. Het waa z. i. ge- wenscht de huren niet lager te stellen, dan noodig is Wethouder Boissevain heeft er op gewezen ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring)i 15 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 15 regels 1.55, elke regel meer 0X0. Advertentiën in het Zat^rdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft ran den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer f O.W. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerde» prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. overweging te nemen. Het waren ook niet alleen de leveringen in natura die den uit voerhandel van de crediteurenlanden beïn vloedden, maar de algemeene wereldomstan- yligheden. De vermindering van- deze leveringen in nalura en hun geleidelijke verdwijning was reeds een groot succes, door de Britsche deskundigen behaald rond de conferentie- tafel in Parijs. De Fransche minister Loucheur, heeft er de voorkeur aan gegeven zijn gedetailleerd antwoord op de Engelsche beschouwingen in de volgende zitting te geven, welke Woensdagmorgen zal plaats hebben. Van de besprekingen welke in de poli tieke commissie zjjn gehouden met betrek king tot het vraagstuk der ontruiming krijgt men den indruk aat Briand bevreesd is dat de politieke beraadslagingen al te snel vorderen en daardoor op de financieeie zouden kunnen vooruitloopen en deze bena- deelen. Van Duitsche zijde heeft Minister Stresemann hét tegendeel naar voren ge bracht. Duitschland kan het plan-Young niet aanvaarden als de politieke quaesties niet zjjn regeld, De technische en militaire quaesties betreffende de ontruiming zijn niet zoo eenvoudig en zullen daarom waar schijnlijk behandeld worden door een sub commissie van vertegenwoordigers der vier betrokken mogendheden. Toen Minister Briand de moeilijkheden aanhaalde, welke in den afgeloopen winter zijn voorgekomen heeft Minister Stresemann hem den raad gegeven: Als ik in Uw.plaats was, zou ik zergen, dat ik er voor den winter uit was! Een raad, voor welker aanvaarding de heer Streseman zeker zeer dankbaar zou zijn. Om tot een behoorlijke regeling te komen, zullen nu de vertegenwoordigers der vier betrokken mogendheden de Engelsche Mi nister Henderson, de Fransche Minister Briand, zijn Duitsche college Stresemann en de Belgische gedelegeerde Hymans eerst Dinsdagmiddag eens in privé over deze aan gelegenheid praten, nadat zy te voren gele genheid hebben gehad met hunne techni sche adviseurs hierover te spreken. De leveringen in natura. Ontruiming van het Rijnland. Na de verzoenende bijeenkomsten van zoowel in het belang van den debiteur Zondag kon het niet anders of de .Maandag als van de crediteurstaten was. Het Young- j j_ plan nu een stap verder jn belang van Duitschland ten einde de transfercapa- c’.teit van Duitschland te vergroot en en ook op een afnemende schaal, waardoor inder daad deze leveringen binnen een zekere periode werden verminderd tot ongeveer de helft van die volgens het Dawes-pian. Deze daling met de helft had reeds de publieke opinie in Duitschland zeer verontrust. Duitschland kon onmogelijk afstand doen van eenig voordeel dat het Young-plan voor liet land opleverde op het terrein van de leveringen in natura. Duitschland vereenig- de zich met het voórgestelde stelsel en wenschte het te ondersteunen, doch zulks belette Duitschland geenszins om, met den meest mogelijken geest van verzoening, tegenover Engeland te zyn bezield en te tjachten in de ruimst mogelijke mate de Engelsche verlangens tegemoet komen. Waar van Engelsche zijde twyfel was ge rezen over verschillende punten daar be pleitte Minister Curtius de instelling eener sub-commissie, welke, al die onderdeelen nauwkeurig zou kunnen nagaan. Curtius besloot zijn betoog met de verkla ring dat het voor alles van lang was er voor te zorgen van industrie en handel in wereld zoo bloeiend mogelijk zou zijn en de crediteurlanden hadden er in dit geval on twijfelbaar belang bij, dat ook de Duitsche industrie en handel zouden bloeien, want groote RFbrek aaaUietnondige Jrapii^al. Hnitschland was hét economische hart van Europa. De Italiaansche gedelegeerde Pirelli heeft toegegeven dat ook de invoer van steenkool in Italië sedert $en oorlog sterk was toege nomen, ondanks de ontwikkeling van de hy- dro-electrische kracht, terwijl het wereld verbruik van steenkoo' slechts weinig meer bedroeg dan vóór den oorlog. Maar wanneer de Britsche ste^nkool-uitvoer niét 3 millioen ton zou zij> afgenoinent, was dit niet alleen «en gevolg van den invoer van herstel-kolen maar ook hiervan, dat invoer in Italië van niet-herstelkolen uit Polen, Duitschland en andere bronnen was toegenomen. Het denk beeld van levering in natura was ontstaan uit het doel Duitschland te helpen in goe deren te betalen en iydien de deskundegen van meening waren geweest, dat er in geval van een moratorium een uitbreiding van deze kolenlevering aan Italië zou kunnen plaats hebben dan is dat geschied met volledig medeweten der deskundigen vah alle landen. Dit was een van dé voorwaarden, waaron der de Italiaansche gedelegeerden zich met het plan hadden vereenigd. Deze leveringen hielpen Italië en ook de ander crediteurata- ten Zij vormden een voor uitvoer vatbaar surplus, waartegenover het niet noodig was de gewone quaestie van betalingsbalans in mdje met borden en zil- het voorzich- ieta zou bre- den weg was. struikgewas te n uit, zoodat ik hij zeiniet zoo haastig jongedame, ik ^wil wel eens zien wat je daar in dat mandje hebt! In haar opwinding stond ze op en pakte mij bij een arm. - Het was zoo, juffrouw. Stel u voor dat u de man was. Toen hij dat dan gezegd had. schreeuwde ik en dook onder zijn arm weg Maar hij pakte de mand en ik liet die val len. Ik rende zoo hard als ik kon en hij rende mij na tot bij de boomen. Toen bleef hij staan. O juffrouw, het moet de man geweest-zijn die meneer Armstrong vermoord heeft Praat niet zoo dwaas, zei ik, de man die meneer Armstrong -vermoord heeft, zal er wel voor zorgen dat hij hier niet in de buurt gezien wordt. Ga nu* maar naar bed. En denk erom, als ik hoor dat je over 3eze ge schiedenis met de andere meiden spreekt, zal ik alle gebroken borden die ik in de op rijlaan vind, van je loon aftrekken. Toen ik Rosie naar boven had hooren gaan en haar deur dichtdoen, keek ik met wee moed naar het bord en de zilveren lepel. Ik Nadat het schot gevallen was, verlieten nw neef en Baley direct het huis en gingen naar de garage. Ze zijn langs den achterkant van het huis gegaan, waardoor niemand hen gehoord heeft, en toen u en juffrouw Gertrude beneden kwamen was alles rustig. Maar Gertrude’s verhaal? stamelde ik. Daarvan geloof ik, eerlijk gezegd, geen woord, juffrouw Innes. Het is het ver- aal van een liefhebbende schrandere vrouw. En dit vanavond, De vluchteling den waschkoket. Is misschien in staat deze heele theo- ne omver te gooien. Dat wil ik eerlijk be- e”nen] Het zou ten gunste van meneer «“'ey kunnen pleiten. Die gestalte die u bij e venster gezien hebt kan dezelfde zijn als e v uchteling van vanavond. Het zou een euw spoor zijn. En dan is er nog een eerde mogelijkheid. ergeef me dat ik het zoo onomwonden «g. maar ook uw neef Halsey kan Arnold metrong doodgeschoten hebben in de ver- Het aandeel van Duitschland in den wereld handel was ook sterk af genomen; in 1913 was het 12.7 en in 1927 was het gedaald tot 8.7 wat de waarde van den Duitschen uitvoer betrof, deze was in 1928 20% bene den het vóór-oorlogspeil. Ook de uitvoer van steenkool was beneden de cijfers van voor den oorlog. Dit was een van de redenen, van het gevaarlijk te kort van de Duitsche han- delsbalans, hetwelk Duitschland niet in staat was te compenseeren door de op brengst van zijn kapitaalbeleggingen in het buitenland, zooals Engeland gedaan heeft. De toestand van de .Duitsche industrie was even slecht als die van de Engelsche en ook de landbouw verkeerde in precairen toe stand. Hij wees erop, dat, wat de werkloos heid aangaa.t Duitschland in de eerste maand van dit jaar bijna 3 millioen werk- kozen had. Vervolgens recapituleerde hij het ont staan en de uitwerking van het stelsel van de leveringen in natura, te beginnen bij het verdrag van Versailles, waarna hy uiteen zette hoe in 1924 het Dawes-pdan was vast gesteld, waarin deze leveringen Nvaren op genomen om Duitschland te helpen -en dat algemeen werd aangenomen, dat dit plan,

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1