Kleins Aooonces 8 regels f I-. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. inbraak in de juwelierszaak van den heer Kahn te Parijs, waarvan wij dezer dagen melding maakten, is reeds gebleken, dat de misdadigers hun slag gedurende la..gen tijd moeten hebben voorbereid. Waarschijnlijk hebben zij op 25 Mei de noodige wasafdruk- ken genpmen van verschillende sloten; op dien dag nJ. had de heer Kahn een sloten maker laten komen om een kleine reparatie uit te voeren. Sindsdien heeft men herhaaldelijk verschillende mannen in de omgeving gezien, steeds dezelfde. Achteraf beschouwd moeten dat leden van de bende zijn geweest, die Aet terrein verkenden en nauwkeurig de wijze van sluiting van het ijzeren rolluik bestudeerd hebben. De methode van opening van de safe wijst er op, dat de inbrekers in het bezit moeten geweest zijn van de meest moderne wetenschappelijke snufjes op dit gebied. ITALIË. Een begrafenis did een volksfeest werd. Dinsdag heeft in Grontardo, een klein plaatsje nabij Cremona, een mei kwaardige begrafenis plaats gehad. Een 72-jarige had reeds tien jaar geleden in zijn testa ment bepaald, dat ter gelegenheid van zijn begrafenis volksliederen en vrooiijke mar- schen ten gehoore zouden worden gebracht or. dat zijn dorpsgenooten rond zijn kist zicH aan dans en zang zouden wijden. Inderdaad werden nu alle bewoners van Giontardo en omliggende plaatsen tot de plechtige feestelijkheid of feestelijke plech tigheid uitgenoodigd. Zooals de overledene voorts had gestipuleerd, werd zijn stoffelijk overschot op denzelfden wagen ten grave gereden, waarop hij tientallen jaren het veld was ingetrokken. 'De begrafenis ont plooide zich tot een waar volksfeest. AMERIKA. Het drankverbod in Amerika. Toenemend drankverbruik. Uit een statistiek, opgesteld door de com missie van onderzoek van den bond tegen het drankverbod, blijkt volgens een bericht uit Washington, dat sinds het in werking treden van het drankverbod het drankver bruik en de dronkenschap voortdurend is gestegen. Het verslag der commissie zegt, dat het aantal gevallen van acute alcohol vergiftiging, in de ziekenhuizen behandeld, telkens toeneemt, alsook het aantal aanhou dingen wegens openbare dronkenschap. Ver der toont het rapport aan de hand van sta tistieken aan, dat het aantal sterfgevallen, die het gevolg zijn van alcoholisme, het peil van voor den oorlog thans heeft bereikt. BINNENLAND. Waarom ond-miniüter Lambooy niet aanbleef. Men schrijft aan de liberale „Bredasche Crt." uit den Haag: „Het heeft eenige verwondering gewekt, dat tot minister van Defensie benoemd is een burger in den persoon van dr. L. Dec-, kers en dat de heer Lambooy niet herbe noemd werd tot minister van Defensie. De reden hiervan moet gezocht worden in een hoogloopend meeningsverschil tusschen den kabinetsformateur, den héér Ruys, en den heer Lambooy, welke laatste tijdens zijn ministerschap in ,een zaak, die wij voorals nog niet bij name zullen noemen, naar de meening van den heer Ruys te zelfstandig, zonder daarin de R.-K Staatspartij te ken nen. zou zijn opgetreden". Naar „Het Volk" vernam, zou de „niet met name te noemen zaak", door het Bre- dasche blad aangeduid, deze zijn. dat de heer Lambooyden katholieken aalmoeze nier Huijs een berisping gaf wegens diens houding tegenover de vrijmetselaars. Dit moet,hem van de zijde der R.-K. Staats partij buitengewoon euvel geduid zijn en hem zijn ministerzetel gekoBt hebben. Geen onderzoek te Zwolle bij den Minister Slotemaker de Bruine heeft 10 Augustus j 1. in antwoord op de desbetref fende vragen van het Tweede Kamerlid Arts medegedeeld, dat het bekend is dat de g*ng van zaken bij den Keuringsdienst van Waren in het gebied ZWolle in den loop der vorige maand besproken is in den Zwoi- scheri Gemeerfteraad en door een raadscom missie ia onderzocht. De minister vindt ech ter geen aanleiding thans, na zes jaren, nog een onderzoek in te stellen naar bepaal de feiten die zich in de-jaren 1922 en 1923 zouden hebben voorgedaan, te meer waar hem uit de laatste zes jaren geen enkele omstandigheid bekend is geworden, die Cot zulk een onderzoek zou nopen. Marechaussee te Finsterwolde treft geen blaam. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heet Schaper betreffende het instellen van eeti onderzoek naar' het voorgevallene te Finsterwolde op 28 Mei 1929 en het nemen van maatregelen met be trekking tot het optreden van politie eq marechaussee deelt de minister van Justitie mede, dat hij thans de stukken van het uitvoerig gerechtelijk vooronderzoek, dat ter zake is ingesteld geworden., niet een om vangrijk rapport van den procureur-generaal bij het Gerechtshof te Leeuwarden heeft ont vangen. De procureur-generaal komt tot de conclusie, dat de marechaussee zich te Fin sterwolde op den bewusten avond van een zeer zryare taak naar behooren heeft gekwe- ten en dat ze geen blaam verdient. Nauw gezette bestudeering der stukken heeft den minister niet tot een andere conclusie ge leid. Ons Nederland. Van het tijdschrift Ons Nederland, uitge vers A. J. G. Strengholt en Albert de Lange, is in verband met de Haagsche conferentie een welverzorgd extra-nummer verschenen. De tekst is geheel in het Fransch. Een studiereis naar Rusland. Maandag a.s. vertrekken tien leden van het „Genootschap NederlandNieuw-Rus- land" voor een studie reis naar Rusland. Deze studiereis zal ongeveer een maand du ren. Het gezelschap zal een bezoek brengen aan Meskou, Leningrad en Nisjni-Now- gorod. Het zal voornafnelyk sociale en cul- tureele instellingen bt zoeken. By het gezel schap hebben zich aangesloten dr. H. P. Berlage, die te Moskou een voordracht zal houden over bouwkunst en prof. dr. H. Fry da, die zich op de hoogte wenscht te Blellen van de economische organisatie in Sovjet-Rusland. Ver. facultatieve lijkverbranding. Üe algeraeene vergadering der Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding in Neder land zal op 28 September te Velseu worden gehouden. Vóór de vergadering zal het ge restaureerde crematorium op Westerveld in oogenschouw genomen en weer in dienst ge steld worden Begrafenis Piet Leis. t Gistermiddag heeft te Alblasaerdam on-, der zeer groote belangstelling de teraarde bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer Piet Leis, directeur van L. Smit en Co.'s Internationale Sleep dienst te Rotterdam. Onder de talrijke per sonen, die den overledene de laatste eer kwamen bewijzen bevonden zich o.a. de bur gemeester van Rotterdam, Dr. P. Droog- leever Fortuyn, Mr. H. J. Knottenbelt en tal van andere autoriteiten en vertegenwoordi gers uit scheepvaartkringen, waarvan som migen speciaal voor dezé plechtigheid uit het buitenland waren overgekomen. Tal van sprekers hebben aan de groeve het woord gevoerd en getuigd van de groote kennis en de vele verdiensten, die de over ledene op zoo velerlei gebied bezat. Een man van hoogstaand karakter is met hem heengegaan.- UIT DE PERS. Het nieuwe kabinet. Het orgaan van den Vrijheidsbond teekent bij de opmerking, dat het den heer Ruys blijkbaar te doen is geweest een reehtsch extra-parlementair kabinet tot stand te bren gen, o.a. het volgende aan: „Zou het daardoor méér kunnen rekenen op den steun der Kamer,, dan indien het anders ware samengesteld? Dit mag met grond betwijfeld worden, wanneer men de stukken aandachtig leest vafi de brief wisseling welke terzake van de eerste, mis lukte opdracht tot vorming van een par lementair Kabinet, steunende op de rech terzijde, tusschen den formateur en de rechtsche fracties is gevoerd. Alleen de Christelijk-Historische fractie «helde zich toen op het standpunt, dat 'n remts Kabi net als zoodanig, ook zonder dït de drie fracties vóóraf hebben verklaard zijn pro gram te onderschrijven en het Kabinet bij de uitvoering daarvan in allen deele te zul len steunen, aanspraak mag maken in al- gemeenen zin op den specialen steun der rechtache groepefc'in de Kamer. De anti-re volutionairen daaretegen verklaarden zon der vast accoord over het program aan een rechts parlementair Kabinet niet méér steun te kunnen geven dan aan ieder ander Kabinet, een opvatting waarover de chris- telijk-historische zich in een nader schrij ven bitter beklaagden, omdat daardoor miskend werd. dat de rechterzijde als zoo danig eigen staatkundige beginselen had. Ook de Katholieken deelden mede, zonder dit nader te motiveeren, dat zij niet bereid waren mede tewerken tot de vorming van een rechts parlementair kabinet, hetwelk alleen op dergel ijken steun in algemeenen zin was aangewezen, zonder dat elk der steunende groepen zich met het regeerings- program vereenigd had. Uit deze briefwisseling volgt met ijzeren consequentie, dat een rechts eitra-parle mentair Kabinet volstrekt niet kan reke nen op eenigen bijzonderen steun uit de groepen der rechterzijde, behoudens dan misschien van christelijk-historische kant waar men zich echteT juist niet wilde bin den aan een bepaald program. Waarom dan toch een rechts extra-par lementair kabinet? Moet dan per sé voor de oogen der rechtsche kiezers de waar heid verdoezeld worden welke door de mislukking van de vorming van het recht sche parlementaire Kabinet zoo duidelijk aan 't daglicht is getreden, dat de rech terzijde als zondanig geen gemeenschappe lijke regeertaak meer heeft, omdat zij niet meer beschikt over voldoende overeen stemming ten aanzien van de richting waarin de brandende problemen van onzen tijd moeten worden opgelost? Heeft njen hier misschien te doen met eeiA allerlaatste poging om te ontkomen aan Ue onafwijsbare consequentie, dat dus ook de partijen van rechts, die ieder voor zich t<*j^iimmer kunnen hopen sterk ge noeg te^^iden om alléén te regeeren, alle reden hebben verloren om zich te blijven kanten tegen een bezetting van 't regee- ringskasteel door mannen (en vrouwen) van rechts en links te zamen, zooals trou wens op zeer bescheiden schaal, reeds in het „intermezzo-Kabinet" mogelijk was gebleken. zonder dat het christelijk geloof en de goede zeden daardoor eenige schade leden Nu de rechterzijde niet meer voorgeven kan eigen staatkundig^ beginselen te verte genwoordigen, is. zegt ak,.Vrijheid", de slag boom tusschen rechts en links in wezen weggevallen. UEMENUDE BERICHTEN. De Roofmoord te Amstelveen. Ook de vrouwen der daders aange houden. Op 16 Mei j.L werd te Amstelveen de 66- laPige weduwe Geerebink in haar huis ver moord, waarbij rloor de toen aangehouden vermoedelijke daders Pietersen en Douma f 60 werd gestolen. Beide aangehoudenen hebben lAter hun misdrijf bekend. Thans is het de Amsterdamsche recher che gebleken dat ook de beide echtgenooten van de daders bij deze roofmoord betrokken zijn. De daders hebben toegegeven, dat het plan om dei> diefstal bij de oude vrouw te plegen, bij hun thuis is besproken, zoodat ook de respectieve echtgenooten van dit plan af wisten. De vrouwe» hebben zulks vroe ger ontkend. Ook nadat de daad gepleegd was, zou er thuis over gesproken zijn. In verband met deze verklaringen heeft dé Centrale Recherche beide vrouwen aan gehouden. Zij zijn reeds, in afwachting van verdere beslissingen der justitie,, naar het Huis van Bewaring overgebracht. Te voet over den dijk. Hoewel de nieuwe dijk Wieringen—Me dembhk nog niet geheel begaanbaar is, heeft een inwoner van Medemblik de reis te voet "an Wieringen naar Medemblik afgeleegd. Hij was de eerste voetganger en deed er rond zes uur over. Geld weggenomen voor een vacantiereisje. Te Rotterdam zijn door de politie aange houden de 18-jarige kantoorbedienden J. L. C. v. d. L. en F. A. A. v. R., die een snoep reisje waren wezen maken, waarvoor laatst genoemde f 500 van zijn patroon had mee genomen. Toen zij Woensdag van de reis waren te ruggekeerd en buiten voor een lunchroom zaten uit te rusten, weril een hunner door juist passeorende rijwiélagenten herkend. Toen was de rust uit. De reis eindigde op het politiebureau. Een smulgrage auto. Een auto doet een inval >n een ban- Toen Woensdagavond omstreeks zeB uur de nougatfabrikant Stuvé uit Amsterdam te Zeist op een gevaarlijk punt wilde remmen, gaf h'ij bij vergissing vol gas, zoodat de auto, komende van den Waterigenweg, bin nenviel in den tegenover gelegen banketbak kerswinkel van den heer Dunselman. Na een hooge stoep te zijn opgesprongen, werd de vaart van de auto gestuit door een hard- steenen pui, die echter doormidden brak, terwijl ook de groote winkelruit werd ver nield en slag werd geleverd onder de taar tjes en andere lekkernijen in de étalage. Een paar menschen op de stoep wisten nog bij tijds weg te springen,. zoodat geefi persoon lijke ongelukken voorkwamen, maar afge zien van de schade aun de auto, werd toch nog voor pl.m. f 800 nadeel berokkend aan en in den winkel. Proces-verbaal werd opge maakt, terwijl de smulgrage auto in beslag werd genomen. De staking bij Jamin. Ook gisterenavond is het in de omgeving \an de fabriek van de fa. Janiin aan de Hugo de Grootstraat te Rotterdam niet rus tig gebleven. Den geheelen dag is er voor het gebouw, dat onder politiebewaking stond, vrij veel belangstelling geweest, die aangroeide naarmate het uur, waarop de. yerkwMlge meisjes de fabriek verlieten, naderde. Voordat de meisjes met vracht auto's en bussen werden weggebracht, heeft de bereden politie de omgeving schoonge veegd. Omstreeks zeven uur verlieten de laatste meisjes de fabriek en kort daarna, toen de politie reeds meende, dat het rustig werd bleken plotselipg de tramrails geblok keerd met een groote paal. In kprten tijd waren eenige duizenden menschen, waar onder vooral de straatjeugd een groote plaats innam, in de buurt van de veemarkt verzameld. Er werdfmet steenen gegooid, .voornamelijk vanaf:de overkapping van de veemarkt, waarop «en achttal jongens wa rren geklommen, terwijl ook de paaltje van de veemarkt het moesten ontgelden. De po litie had uitgebreide voorzorgmaatregelen getroffen. Behalve een groot aantal agenten te voet en per fiets, waren een aantal bere den agenten en in burger gekleede recher cheurs uitgetrokken. Van 7 tot 10 ur is het voortdurend rumoerig gebleven. Er werd gefloten en gesard cm de politie tot een aanval te verlokken, maar eerst om kwart over tien Reeft commissaris Van Gulden, die den geheelen avond aanwezig was, het sein gegeven v»or een groote charge. De geheele omgeving werd tot op een afstand van ette lijke honderden meters met sabel en gummi stok schoongeveegd. Hier en daar werd ter schrikaanjaging geschoten. De order voor deze charge werd eerst gegeven toen eenige spiegelruiten van het filiaal van de fa. Ja min en van het Verenigingsgebouw waren ingeslagen. Omstreeks elf uur was de omge ving schoongeveegd, doch tot bij twaalven heeft de politie charges in de zijstraten moe-, ten uitvoeren om te voorkomen, dat over en van de daken steenen naar de politie werden geworpen. Tot diep in den nacht is deze groote afzétting gehandhaafd. In den loop van den avond zijn 13 belhamels aangehou den en voorloopig opgesloten in het politie bureau aan de Meermanstraat. Tijdens de groote charge is ook hoofdcommissaris Sirks op het terrein van de relletjes ver- De Alastrim-epidemie te Rotterdam. Het is op het oogenblik een betrekkelijk rustige week wat betreft de uitbreiding van de Alastrim te Rotterdam Gewoonlijk volgt op een periode van snelle uitbreiding eeni ge tijd van rust. Toch heeft de Geneeskun dige Dienst een specialen maatregel getrof- feta om de nieuwe patiënten, die i ede rein dag aangegeven worden te kunnen vervoe ren Een speciale auto is met een specialen verpleger voortdurend voor het vervoer der patiënten beschikbaar. Tot dusver werd iedere thuiszijndc ziekenauto daarvoor ge bruikt. Onder de nieuwe patiënten van gis teren is een der bekenste Roterdamsche me dici, die verschillende patiënten zelf heeft behandeld. Hy is thans ook in de barak m liet ziekenhuis opgenomen. In het zieken huis Coolsingel heeft zich thans een geval van encephalitis voorgedaan. Merkwaardig is, dat volgens mededeeling van den geneesheer-directeur deze patent reeds 5 jaar geleden is ingeënt, zoodat men aarzelt dit geval met een vaccinatie in ver band te brengen. Het aantal inentingen neemt nog voortdurend toe. lederen dag staan lange files menschen te wachten voor de gebouwen waar men gelegenheid tot késtelooze inenting heeft. Gisteren hebben meer dan 4500 personen daarvan gebruik ge maakt, ongeacht het groote aantal, dat zich door een huisdokter laat inenten. Bij eenige zusters in het ziekenhuis Coolsingel hebben zich ernstige complicaties voorgedaan. Men heeft nog geen maatregelen genomen ten aanzien van de bijzondere scholen. Deze be ginnen grootendeels pas over een week of 14 dagen, zoodat de besturen den tijd heb ben af te wachten. Vechtpartij. De 's-H. Ct. meldt: Maadagavond h eeft te Gessen na het slui ten van de herbergen in de Veldstraat een ernstige vechtpartij plaats gehad, die bijna een menschenleven heeft gekost. J. S-, wonende in de heide, had ruzie ge had met E. B. Na het sluiten van de her bergen heeft S. in de Veldstraat B. opge wacht bij de woning van zijn zwager de Dr. Toen B. met zijn zwager de Dr. naar buiten kwam, stak 8. eerst de Dr. over zijn rechter- benedenarm en stak daarna verschillende malen naar B. Deze werd zeer ernstig in zijn rechterbovenarm juist onder den oksel geraakt, dat de slagader werd doorgesneden, alsmede verschillende pezen. B. verloo' veel bloed. De marechaussee's waren geluk kig spoedig aanwezig, die het eerste vèrband legden, anders was B. zeker doodgebloed. Geestelijke hulp was intusachen ingeroepen. In verband met den ernst van den toestand werd B. van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. De beide getroffenen, die door den inmiddels aangekomen dr. Beek uit Oss voorloopig zijn verbonden, zijn per auto overgebracht naar het ziekenhuis van le Broeders van St. Joannes de I)eo te 's-Boschv De Dr is na verbonden te zijn naar zijn woning teruggekeerd. De toestand van B. moet levensgevaarlijk zijn. S. is door de marechaussee aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Op een onbewaakten overweg. Op den onbewaakten overweg bij Vught tN.-Br,) is het lj-jarig zoonltje van den ploegbaas E. Dinsdag door een uit de rich ting Boxtel komenden trein overreden en gedood. Van een steiger gevallen. In de centrale op de Staatsmijn Maurits te Lytterade is Dinsdag een arbeider uit een in aanbouw zijnden koeltoren gevallen, waar hij werkzaamheden op een steiger verrichtte. De man stortte circa zeven meter naar bene den. Zijn val werd gebroken doordat hij op een tweeden steiger terecht kwam. In bewua- teloozen toestand werd hij opgenomen. Onbewaakte overweg. Woensdagavond is, naar de Schied. Crt. meldt, op den onbewaakten overweg onder Schiedam, een auto van achteren door een trein aangereden. De heer v. S. uit Bydorp was zich onder leiding van den heer T. uit Rotterdam aan het oefenen en op den overweg was de auto blyven staan. Gedeeltelijk waren de beide heeren erin geslaagd den auto van de rails te duwen, toen de trein kwam en den wagen greep, die aanzienlijk is be schadigd. Persoonlijke ongelukken zyn niet voorgevallen. Nederlanders nmunisten bij Aken doo gemolesteerd. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Gistermiddag reed de heer H. B, direc teur van de Brouwerij De Kroon te Wijlre, met zijn zoon per auto naar Aken. Op den Vaalserweg, vlak bij Aken, ging een com munistische groep hen vooruit. De zoon, die aan het stuur zat, reed zeer langzaam langs den stoet op, toen de bende plotseling den auto overviel. Zy trokken den zoon uit den wagen en trapten hem tegen den grond. Daarop werd ook de heer B., de vader, er tusschen genomen en afgeranseld. Ten slot te wisten de aangevallenen weer in hun auto te stappen, doch zij werden even later opnieuw aangevallen. Gelukkig echter kwam toen politie opdagen, zoodat zy ont zet werden, waarna zy naar het politiehos- pitaal gebracht konden worden, waar het tweetal werd verbonden. Na verbonden en van den schrik bekomen te zijn, konden zy weer huiswaarts keeren. Het betreft hier geen rancune of iets der gelijks, maar louter een uiting van kwaad willigheid. RADIO-NIEUWS. Vrijdag 16 Augustus. Hilversum: Vrijdag 16 Augustus 7.157 45 Spreekuur van den radio-doktêr. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein. 8.01—8.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Kurhaus Scheveningei|. Het Residpn- tie-orchest o.l.v. Prof. H. Abendroth. 12.00 Sluiting. Huizen. 7.00—7.25 K.R.O. Lezing over „R.-K. on derwijzers voor ïndië". 7 35 V.P.R.O. Mededeelingen. 7.40 V.P.R.O. Lezing over „naar Rus land". 8.15 V.P.R.O. Concert (viool„ en piano). 8.50 V.P.R.O. Lezing over „Van Ajmen naar Dehli". 9.30 V.P.R.O. Voortzetting c<Sfc?rt. 10.00 V.P.R.O. Declamatie. 10.20 V.P.R.O. Voortzetting concert. Zaterdag lV Augustus iHlversum: 10.00 Tijdsein. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.00. Politieberichten. 12.15—2.00 Lunchmuziek door het A.V.R. O.-Kwlntet. 2.00—2.30 Filmpraatje door Max Tak. 2.30—3.30 Tusehinsky Theater, A'dam. II- lustiatieve filmmuziek. 3.30—4.30 Kurhaus Scheveningen. Thé dansant door „The Ramblers" o.l.v. Theo' Uden Masman en Juan Mondrez. 5.00-6.00 Gramofoonmuziek. 11.30-12.00 Godsdienstig halfuurtje 12.15-1.15 Concert door K.R.O.-trio. 1.15-2.00 Gramofoonmuziek 2.00—3.15 Kinderuurtje. 5 00-5 45 Gramofoonmuziek. 5.45—6 00 Journalistiek weekoverzicht gw- was 0a rait am da warald daar da I De Wereldreis van de Graf Zeppelin Uit Moskou wordt hedenmorgen gemeld- Het Russisch Telegraaf-agentsehap meldt I uit Moskou dat dr. Eckener tegen mkldet- nacht in een radiogram heeft medegedeeld dat het luchtschip wegens ongunstige weersgesteldheid zyn koers verander^ moest eu waarschijnlijk Moskou niet zal aandoen. De Hamburg-Amerika lyn deelt mede dat het luchtschip Graf Zeppelin- zich te 1,05 M.E.T. boven Wysjni-Wolotsjek in het vornement Twer bevond. Aan boord a'les wel, Dr. Eckener heeft dus blijkbaar zyn plin om Moskou aan te doen inderdaad moeten opgeven, Wisjni Wolotsjek ligt ongeveer 300 KM. ten Noordwesten van Moskou. Volgens de laatste berichten van de Locht vaart-Centrale te Moskou nadert de Graf Zeppelin den Oeral, ongeveer op 't midden zal deze bergketen overvlogefi worden. Te Moskou konden de redacties der bla den tegen 2 uur in den afgeloopen nacht door middel van bulletins bekend maken dit de Graf Zeppelin wegens het slecht» weer niet boven Moskou zou komen. De telcv- stelling der menigte was groot. Eerst tegm drie uur verspreiden de groepen zich, die tol vroeg in den morgen op het luchtschip waren blijven wachten. MOSKOU, 16 Aug. Het Radiostation te Moskou heeft een telegram van de Zeppelin opgevangen, waarin gemeld wordt, dat het luchtschip om 8.15 zich ongeveer 200 KM. noordelijk van Perm bevond. Het luchtschip vliegt met een gemiddelde snelheid van 130 K.M. naar het Noord-Oosten in de richting van de Ob. FRIEDRICHSHAFEN, 16 Aug. Volg»» een te 11 40 bij de luchtschepenwerf ontvan gen bericht bevond de „Graf Zeppelin" zich te 8 u. M.E.T. boven de stad Wiatka. FRIEDRIOHSHAFEN16 Aug. Nader wordt thans gemeld, dat de „Graf Zeppe lin" thans de Trans-Siberische spoorljjn volgt naar Swerdlowska (vroeger Jekateri- nenberg), Rusland. Aldeeling radio bij het hoofdbestuur der P. T. T. De voortdurende uitbreiding, welke het radioverkeer in al zijn onderdeelen (radio- telegrafie, radiotelefonie en radio-omroep) in de laatste jaren heeft ondergaan, heeft de wenschelykheid doen ontstaan, de behan deling van de verschillende aangelegen heden betreffende de radio-exploitatie en den -omroep, welke ten Hoofdbesture tot (jusver hetzij door de afdeeling Telegrafie hetzy door de afdeeling Telefonie werden verzorgd, onder te brengen bij één afdee ling. In verhand hiermedb is men overgegaan tot de instelling van een nieuwe afdeeling. Het draadloos bestuurde vliegtuig. Na den draadloos besturde auto en de draadloos bestuurde locomotief, die we ook in ons land hebben kunnen aanschouwen, heeft men thans te Jokosaka in Japan proe ven genomen met het draadloos besturen van een vliegtuig. Dit werd daartoe in de lucht „geschoten" en daarna van een oor logsschip af draadloos bestuurd, waarbij men het verschillende bewegingen liet uit voeren, o.a. een looping-the-loop. Na veer tig minuten in de lucht geweest te zjjn, viel het vliegtuig te pletter. FINANCIEELE BERICHTEN. N.V. Maatschappij voor het beleenen va Incourante fondsen. Naar wij vernemen is heden opgericht de N.V. Maatschappij voor het beleenen van Incourante fondsen te Amsterdam, op welken statuten' de goedkeuring van de Minister van Justitie op 12 dezer is ontvangen. In verband niet het feit, dat de handel in incourante fondsen, zoowel Kerkelijke lee ningen als andere, zich de laatBte jaren enorm heeft uitgebreid, zal deze Instelling wel in een groote behoefte voorzien. Niet alleen is het voor houders van prima incou rante fondsen van groot belang, dat zij in tijd van nood hun fondsen tijdelijk kunnen bedeenen en derhalve niet veilplicht rijn hun stukken tegen ieder bod te verkoopen, maar het is eveneens van groot belang voor die lichamen welke een leening aan de markt willen brengen, kleiner dan f 500.000. Slechte instellingen, die leeningen sluiten boven f 500.000 kunnen officieele beursnoteerjng te Amsterdam verkrijgen, leeningen beneden 500.000 worden niet toegelaten. Een ,der grootste voordeelen van fondsen die te Am sterdam officieel genoteerd worden is, d»t die fondsen beleenbaar zijn. De' N.V. Maatschappij voor het beleenen van incourante fondsen nu wil voor houder» van fondsen, welke niet te Amsterdam offi cieel genoteerd zyn, gelegenheid openstel len ook deze fondsen te beleenen. Deze be leeningen kunnen echter alleen geschieden door tusschenkomst van een der leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, van den Bond voor den Geld en Effectenhandel in de Provincie, of van de Vereeniging van Effectenhandelaren te Rotterdam. Het spreekt vanzelf dat slechts prima fondsen in aanmerking komen. Het beleenen' der fondsen zal niet alleefl den handel in soliede fondsen bevorderen, doch kleinere soliede instellingen zullen ge makkelijker een beroep op de geldmarkt kunnen doen tegen billijker voorwaarden, wanneer het publiek weet, dat die fondsen, evenals de te Amsterdam officieel genoteerd^ fondsen, beleenbaar zijn. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBEBlW Hoogste stand: 765.6 te Danzig. Laagste stanl 754.2 te Blacktown. Verwachting: Meest zwakke Oostelijke tot Zuidelijke wind meest half tot zwaar bewolkt of betrokken. Aanvankelijk droog, lster toe nemende kans op Tegen of onweer. Aanvan kelijk iets warmer. Hebt U - PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdag* Uw AANVRAGE in de ieder leest ze dan I Inzsnding'tot Zaterdagmorgen 9 uur aan het Bureau -MARKT 31 STADSNIEUWS. GOUDA, 16 Augustus 1929. Bezoek van de Servische Delegatie ter Herstelconferentie aan Gouda. Op invitatie van den consul t» Rotterdam den heer H. H. van Dam, maakt Zondag a s de delegatie van het Koningrijk der Serven, Croaten en Slovenen een boottocht van Rot terdam naar Gouda,, waar in het Hotel „De Zalm" liet déjeuner wordt gebruikt, 's Mid dags worden de kerkglazen en de stad bezich tigd, daarna keert men terug naar Rot terdam. De delegatie, die deelneemt aan de confe rentie te "s Gravenhage. staat onder leiding van den Minister van Buitenlandsche Zaken den Heer Dr. Marinkovitch. Verder zullen o.m. aanwezig zijn Dr. Sverljuga, Minister van Financiën en Dr. Djuritcii, Gevolmach tigd Minister aan hèt hof van H.M. en Dr. Boacovitch, Gevolmachtigd Minister bij ^e Herstel Commissie. Excursie Christelijke Besturenbond. Vóór de tweede excursie van den Chris- telijken Besturenbond, bestaande in een be zoek aan het bedrijf der Goudsche Water leiding Maatschappij is de belangstelling zoo groot, dat in overleg met de directie der Maalschappij, besloten is dit bezoek over verschillende Zaterdagen te verdeelen Aan het op morgen. Zaterdag, te brengen bezoek, nemen deel de afdeelingen van de Vereeniging van Voedings- en Genotmidde len. de Belastingambtenaren en de Grafische Arbeiders. Voor de andere organisaties wordt nader een datum vastgesteld. Deken Wijtenburg gaat heen. Naar wij vernemen is gisterenmorgen iu de katholieke kerken mededeeling gedaan van het feit. dat deken P. H. Wijtenburg in verband met zijn gezondheidstoestand ai zoodanig ontslag heeft aangevraagd. Deken Wijtenburg is, zoo vernemen wij nog, ernstig ongesteld en bevindt zich in verband hiermede in het ziekenhuis Calva riènberg te Maastricht. De ontslagaanvrage van dezen sympathie- ken geestelijke zal door katholiek Gouda wel met-groot leedwezen zijn1 vernomen Holl. My. v. Landbouw. De afd. Gouda van den Holl. Mij. van Landbouw zal op Vrijdag 23 Aug. 's avonds l* uur een algemeene ledenvergadering hou den in de bovenzaal van „Het Schaakbord", Kleiweg, waarin de algemeen secretaris van het hoofdbestuur, de lieer Ir. Huisman, een inleiding zal houden over: „De werkloos heidsverzekering en het platteland" en voorts over „De Pluimvee-commissie". Natuurkundig Genootschap. De spreekbeurten voor het Natuurkundig Genootschap vor Gouda en omstreken zul len in het komend seizoen vervuld worden als volgt: In October: Dr. Ir. Herman, hoofdinge nieur van de Ned. Kunstzijdefabrieken te Breda over de „Fabricage van kunstzijde". In December een ingenieur van de Phi lips Fabrieken over „Radio". In Januari zal prof. Noyons, hoogleeraar ui de physiologie te Utrecht spreken over een nader te bepalen onderwerp. Met den vierden spreker is het bestuur nog in onderhandeling. Alle voordrachten zullen door talrijke proeven worden verduidelijkt, in verband waarmede de sprekers hun assistenten zul len meebrengen. Interessante avonden wachten de leden van het Natuurkundig Genootschap. Gemeentelijke Centrale cursus voor Machineschrjjven. Ondei de wijzigingen welke de vroegere Gemeentelijke Handelscursus hier ter stede heeft ondergaan is zeker een van de belang rijkste die van de centralisatie van het vak «Uchineschrijven, tot welke, zooals men weet, besloten werd door den Raad dezer «emeente in zijn vergadering van 29 Juli jl. Voorheen werd het vak machineschrijven 8 ,een onderwezen aan de leerlingen van de «chool zelve. Thans zijn ook de cursussen opengesteld voor alle leerlingen boven 12 jaar van U L. •-scholen en H.B.S. en zelfg voor personen 'e reeds in de praktijk werkzaam zijn. h ^r11 we'8'agen van de reeds vorig oljaar Behouden proefcutsussen, waar- «an door een 40-tal leerling&n van de U L. •-scholen werd deelgenomen, zai er stellig cel animo voor deze cursussen zijn. in het laatste gedeelte van deze maand voor a.eer8te in8chriivin& gehouden worden r 8-maands cursussen van 2 uur per wipt 6I* 4*"niaa!1(*8 cursussen van 4 uur pe» zal Aan'tondiging van deze inschrijving nlD«* 1 'iehben per advertentie in de P'aataelyke bladen. hftJj Voldoen(*e bekwaamheid wordt na ge- uitm>e'n<4Xaï!?en den leer'in8en een diploma over** °e examens hebben plaats ten het \rÜÜ r,an de kommissie va» toezicht op Middelbaar Onderwijs. bedrt Keld Ml P0r voll'edigen cursus f 16 er te.bCtalen termijnen, terwijl bepalingen in het schoolreglement voorkomen, welke reductie of vrijstelling toestaan. De examenB zijn kosteloos. Post- en Telegraafkantoor Gouda. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Augustus 1929: Brieven binnenland. Raad van Arbeid, Utrecht. Briefkaarten binnenland. Brink H., Rotterdam. Jensen Chr., Amsterdam. Kool J.( Gouda, Alexanderstraat 139. van Rooy H. mej., Eindhoven. Briefkaarten buitenland. van Ee J., Antwerpen. Een fietstocht met slechte afloop. Twee meisjes uit Rotterdam afkomstig, die op een fietstocht waren, werden Woens dagavond Iaat alhier aangetroffen. Doordat de banden lek waren, konden ze Rotterdam niet meer bereiken. Na waarschuwing aan zyn de meisjes per auto van het Agenda. Apothekersdienst. De apotheek van de firma Weijer, Gouwe, zal tot en met 16 Augustus, bene vens den daarop volgenden nacht geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. RIJN. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rynland. Amerikaansche Tariefwet. Een adres der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rynland aan hare zuster organisaties in Noord-Amerika. Doof de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rynland te Leiden, is alle Ka mers van Koophandel en soortgelijke orga nisaties in de Vereenigde Staten een schrij ven gezonden waarin, onder verwijzing naar nauw historische en ecohomische relaties er, met een beroep op den vooruitzienden za- kenblik der Amerikanen, gevraagd wordt te voorkomen, dat door de voorgestelde ta riefwet, de tol-barrières tusschen Amerika en het overige van de wereld nog hooger wordtn opgetrokken. De Kamer concludeerde aan het eind als volgt: lo. Terwille van het hoog belang der wereldwelvaart mag de wereldhandel zoo min mogelyk door invoerrecht worden be lemmerd. 2o. Een ongestoorde goede verstandhou ding en onderlinge samenwerking tusschen de verschillende landen dient te worden be vorderd. 3o. De belangen der consumenten in Amerika zijn by de tariefwet ten nauwste betrokken. 4o. Groote sefcade wordt toegebracht aan bepaalde takken van handel, nijverheid en aan den landbouw, door kunstmatige be voordeeling van andere groepen. 5o. Vooral ook de Amerikaansche ex port zal van de voorgestelde maatregelen groot nadeel ondervinden. BLRKENWOUDE. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is bij besluit van 1 Aug. 1.1. toe stemming verleend aan het fanfarecorps )SD.H.T.S.Ö." alhier, tot het houden van een verloting ten bate barer kas. De trekking zal plaats hebben op 4 Dec. a.s. Laten we hopen dat velen dit liefdadig doel zullen willen steunen. REEUWIJK. De melkpry's is alhier met 1 cent per liter verhoogd en gebracht van 13 op 14 ct. Voor de te maken schoeiing en demping van den Zwarteweg by Gouda, ligt het in de bedoeling van B. en W. dit werk aan te besteden voor beschoeiing en demping ieder afzonderlijk. De pry's van het kook- en verwarmings- go i door de gemeente Gouda te leveren aan de bewoners van den Zwarteweg, zal 1 cent meer bedragen dan te Gouda. Het dochtertje van den hêer Schouten al hier geraakte met haar rijwiel te water. Zij word met moeite gered door den heer P. v. d. Starre, alhier. LUCHTVAART. Vliegongeluk. Drie dooden. Boven de vlieghaven van Marseille is gis teren óen vliegtuig, waarin vijf personen za ten, neergestort. Tot nu toe heeft men slechts twee der inzittenden ernstig gewond uit het water kunnen halen. Plannen van Bleriot. Louis Blériot, de door de eerste vlucht over het Kanaal bekende vliegtuigfabrikant' Wil een geregeldpn luchtdienst4usschen Pa tijs en New-York organiseeren. Aangezien hij daarvoor den noodigen financieelen steun in Frankrijk niet kan vinden, heeft hij een gemeenschap van belangen aangegaan met een Amerikaanachen groot-industrieel. De dienst zal onderhouden worden met speciale vliegtuigen, die van 4 motoren wor den voorzien en dus een groote snelheid kunnen ontwikkelen. De vliegtuigen zullen in den vorm van een boot worden gebouwd, zoodat een landing op ope zee mogelijk zal zijn. Het ligt in de bedoeling, geen onafge broken vluchten uit te voeren, doch gebruik te maken van veraschillende drijvende eilan den, die als vlieghaven dienst zullen doen en waarop zich oók hotels zullen bevinden. Blériot gelooft, dat de Amerikanen van deze eilanden gaarne als vacantieoord gebruik zullen maken, te meer daar er geen alcohol verbod zal bestaan. Voor een concurrentje van de zijde der luchtschepen is Blériot niet bevreesd. 4 NIEUWE UITGAVEN. By W. J. Thieme CS», te Zutphen zal binnenkort verschijnen een verkorte uitgaaf von Henry George, Bescherming of Vrijhan del. Met een voorwoord van Pliilip Snow- dén. Postvluchten naar Indiö. Op 12 September de eerste. Geheel volgens het indertijd gepubliceerd ptugiuui zal üe K L. M.. 12 September de postvluchten naar Jiidie beginnen. in een onderhoud niet uen setletaris Maitin mocht het Vadeflanü een en ander van de ontzaggelijke verbreiding vernemèn. Unie eerste vraag was; Mogen ei passa giers mee- De heer Martin antwoordde, aal deze vluchten allereerst Vfrkenningsvluchten voor üen komenden jAagierKUeuat zyn Het meenemen vanpasasgiers echter op oe postvliegtuigen is met uitgesloten, tenzij roste tij en de voor hen gereserveerde Vracht (3w K.U.) heeleinaal iu beslag nemen. Het ja of neen daarvan is pas op het laatste oogenblik uit te maken. Er is reeds een can didate voor de eerst vlucht,, maar de secre taris heeft haar moeten berichten, dat pas zekerheid te krijgen is op bet oogenblik van do afvaart. Hebben Posterijen ruimte overgelaten, dan kan 3e mee. De passagiere wil naar Karachi eq zij mag mee voor f 10)0. als er plaatB is. Zij heeft ziel» dus bij het vertrek van elk vliegtuig, als het den eersten keer niet lukt, telkens op Schiphol gereed te houden. Hoe wel alles nog heel vaag berekend is, meent men, dat voor een reis'naur Indiê kost en logies voor tekening van den papagier -- 2560 gevraagd zal moeten worden. De duur der reis is berekend op 10—14 dagen. Dus voorloopig alleen postdienst en ver- kenningsdienst voor passagiersverkeer. De dienst zal in stand worden'gehouden niet vier driemotorige Fokkervliegtuigen, voorzien van Titan-motoren, terwijl een vijfde driemotorige Fokker als algemeene reserve in Nederland zal worden gehouden, 01» in te vallen bij eventueele mankemen ten. De vliegtuigen zullen regelmatig om de 14 dagen vertrekken vanuit Amsterdam en Batavia, behalve het tweede vliegtuig dat reeds 19 September uit Amsterdam zal vertrekken. Van Indië. zal het eerste vlieg tuig op Dinsdag 8 October afreizen naar Holland en vervolgens ojn de 14 dagen. Het vliegprogram met de namen der pilo ten is als volgt samengesteld. 12 September: Smirnof en Beekman. 19 September: Duimelaar en Tepas. 3 October: Frijns en Soer. 17 October: Aler en Jongbloed. 31 October: Beekman en Van Dijk, 14 November: Tepas en Hondong. 28 NovemberSoer en Wiersiua. 12 December: Smirnof eh Öillevis. 28 December: Van Dijk en Pellius. 9 Januari: Hondong en' Van Messel. De eerste vier vluchten zullen derhalve worden ondernomen doör de vier bekende vliegers naar Indië met een tweeden piloot, welke piloten daarna, ook met een helper, de volgende vluchten uitvoeren. In dr. Jongbloed heeft men wel op een zeer bijzondere persoonlijkheid beslag kun nen leggen. Bij de mobilisatie in 1914 kwam hij in dienst als onderwijzer. Te Soesteijierg ontving hij zijn opleiding tot piloot, maai nam tevens de gelegenheid te baat, in Utrecht medicijnen te gaan studeeren. We hebben Uier dus de zeldzame en voor het groote doel zoo buitengewoon geschikte binatie piloot-geneesheer e piloot. Aan dr. Jongbloed is dan ook de taak op gedragen, het traject lueht-hygiënisch te be- studeeren, opdat de luchtreiziger van Indië voor zoo min mogelijkegezondheidsverras singen zal komen te staan. Het is voorgeko men, dat piloten vlak bij den evenaar op 500 M. zaten te rillen van koude, om daarna snel in een heetwaterketel af te dalen, zoo dat ze naar adem moesten snakken. Dr. Jongbloed heeft zijn tocht voorbereid door het zenden van vragenlijsten aan ge- neesheeren, iu de buurt van de 21 vlieg- stations, welke op het traject Amsterdam - Bandoeng worden aangedaan, Een groot deel der lijsten ontving hij reeds ingevuld terug. Daarna gaat hij met zijn gegevens de reis zelf doen en hij keert als piloot uit Indië terug. Men voelt dadelijk de buitengewoon hooge waarde van deze gezondheids-verken ningsreis met als slot de technische erva ring. Het is haast niet over te vertellen, ver volgde de volijverige secretaris Martin zijn belangwekkend verhaal, welk een moeite het gekost heeft, om de 21 stations van twee ijzeren kisten met hulpmateriaal te voorzien. Bij dergelijke voorbereiding leert men op de douane vl#eken en dezelve ver vloeken. Ellenlange lijsten met elk onler- deetje moest worden ingediend niet alleen, maar verdedigd ook. Enfin, ze staan er nu en het vliegtuig is bevrijd van een last van 100 K.G., welke vroeger moest worden meegenomen. Boven dien zijn te Bagdad, Karachi en Bangkok nog extra-reserves, assen, wielen, enz. aan gelegd. Uit liet bovenstaande mogq men eenigen indruk krijgen van het ontzaggelijke voot- bereidingswerk, waarop, naar we hopen, spoedig een geregelde pasiagiersdienst moge volgen en... rendceren. "KÜNSfr Reznicek en de dronken concertmeester. „Ik laat myn vriend niet in den steek." De vermaarde Duitsche componist Rez nicek dirigeerde eens aan een der tallooze tot het verledene behoorende „Hofbühnen" Wager's Walkür;e. Reeds gedurende de eerste acte viel hem op, dat de eerste concertmees ter als een beginneling op zijn viool ,zat te krassen. Een vluchtige blik was voldoende te contateeren, dat de man volkomen dronken was. Tn de pauze ging Reznicek naar den intendant en verzocht dezen er voor te zorgen dat de al te vrdblijke concertmees ter de beide andere actes niet zou meespelen. De Intendant zag den violiBt in de pauze op het tooneel staan, druk pratend met enke- "e andecp musici. „Wat ziet u er vanavond elkpndig uit, zaud1 u niet liever naar huls gfin en wat uitrikten? luidde de vraag van den bezorg den fntendhnt. ,'Herr Intendant, hoe komt u er bij, ik voel mij uitstekend", antwoorde de concert meester. „Ik durf de verdere verantwoordelijkheid daarvoor niet op mij te nemen. Ik kan mij niet voostellen, dat u de inspanning van de voorstelling heden kan verdragen Laat u naar huis rijden en gaat oogenblikkelijk naar bed". „Wat? Ik naar bed- En mijn vriend Rez nicek in den steek laten? Dat nooit. 1" En hij krasje verder. Zoo luidt het verhaal in de Telegraaf. BFOHT EN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN. O* Hollandsch* Zw.m.t.r Corri* Leibrand volbrengt den tocht over het meer van Qendve. Sen bijzondere prestatie. De Utrechtsche zwemster Mej. Corry Lei- brand die op 18 Juli 1928 de aandacht op zich wist te vestigen door liaar geslaagde poging om de Zuiderzee by Enkhuizen over te zwemmen heeft thans een buitengewone piaestatie geleverd door het meer van Genève over te zwemmen. Zij startte Woensdagmorgen, zwom den geheelen dag en nacht door en mocht er in slagen Don derdagmiddag te 5,43 te Genève in goede conditie aan te komne. Na haar zwemtocht van 35 uur 13 min. en 37 ft sec. stapte zy welgemoed aan land, waar zy glimlachend een enthousiaste hul de en bloemen van de gezamenlijke Geneef- sche zwemvereenigingen in ontvangst mocht nomen. Zy heeft een afatand van niet min der dan 37 myl afgelegd. Mej. Leibjand, die door deze praestatie het wereldrecord lange afstand voor dames hiermede op haar naam heeft gebracht, wordt door de Cercle des Nageurs een grootsche ontvëngst bereid. Het weer heeft zich buitengewoon mooi gehouden. Mej. Leibrand heeft echter veel van heel koude stroomingen in het water vooral tegen den avond te lyden gehad. Zy verklaarde dan pok in den morgen, bly te zijn den nacht achter den rug te hebben. De prestatie van mej. Leibrand heeft in Genève een geweldige opschudding teweeg gebracht en een ieder is vol bewondering. Opmerking verdient nog, dat een van de be kendste roeibootverhuurdera van Ouchi aan écu stuk door de volgboot tot Géneve roei de; hy werd dan ook onderweg door mej. Leibrand ten zeerste beklaagd. UUAAJULOÜZE DIENST. Brand in de haven vanPyraeus. LONDEN, 16 Aug. In de haven van -Py- rai.'us werd door een groote brand een deel der doUanegebouwen en opslagplaatsen ver nield. De schade bedraagt ongeveer 25000 Het conflict in de katoenindustrie. LONDEN, 16 Aug. Uit Manchester wordt gemeld, dat Ge looncomnüssie der werkge vers zich thans bereid hebben verklaard het kutoenconflict aan een scheidsgerecht te onderwerpen. Onderzocht zal worden het voorstel der werkgevers om de ioonen met 25 te verlagen, waarbij beide partijen voldoende gelegenheid krygen om hun standpunt uit een te zetten. De beslissing van het scheisgerecht wordt door beide par tijen als bindend erkend. Het scheidsgerecht wordt samengesteld uit 2 neutrale leden, 2 vertegenwoordigers der werkgevers en 2 vertegenwoordigers der arbeiders. De spinneryen worden met iq- gang van Maandag 19 Aug. weer openge steld en de arbeid zal er tot het scheidsge recht uitspraak heeft gedaan op de oude voorwaarden hervat HAMBURG, 16 Aug. Hedenmorgen tus schen 8 en 9 uur had te Fühlsbürtel een ernstig vliegongeluk plaats. De 22-jarige pi loot Reichert was met den waarnemer Rehm opgestegen 0111 een oefenvlucht te maken. Reeds eenige minuten later stortte het vlieg tuig omlaag en werd geheel vernield. ReJ chert was onmiddellijk dood, terwijl Rehm zwaar gewond en bewusteloos naai- een zie kenhuis moest worden vervoerd. De Bromo in werking. Een Aneta telegram meldt: Dr. M. Neumann bevindt zich momenteel ter observatie bovenop de Bromo, welke, zooals kort geleden reeds werd medegedeeld ploteliug tot actie kwam, en hierbij een hoo ge vuurzuil uitstootte, gepaard gaande met het uitwerpen van roodgloeiende steenen. en 2-tal toeristen waagden het dwars door den aschregen heen den krater te beklim- 1. Aan den kratermond gekomen, con stateerden zij heel duidelijk een hevigen urgloed, waaruit gloeiend materiaal tot de halve hoogte van den krater werd opgewor pen. Een Nederlander legt een krans op het van den Onbekenden Soldaat in Brussel. Gisteren is door een Nederlander, wiens naam niet wordt genoemd, te Brussel een groote krans neergelegd op het graf van den Onbekenden Soldaat. Aan dezen krans waren linten in de Nederlandsche kleuren bevestigd waarop in 't Holiandoch en het Fransch stond: „Een naamlooze Hollander aan den Onbekenden Soldaat!" Kindje en haar redder verdronken. LEEUWARDEN, 16 Aug. Ghteren had op de Groningervaart onder Bergum een ernstig ongeluk plaats. Als gewconlyk was de motortjalk Frisia 's morgens van Leeu warden vertrokken met vrachtgoed naar Gioningen. Ter hoogte van den ouden Ber- gumerdam gekomen, stond de 21-jarige knecht P. de Boer uit Eindhoven aan het scuur. Dicht by hem speelde het 3ft jarig dochtertje van den schipper A. Jasper. Plot seling rolde het kind tegelijk met het wa gentje, waarmede het speelde overboord. De knecht, die een goed zwemmer was, sprong het onmiddellijk na. Hiji kreeg het kind nog te pakken, doch plotseling begaven zijn krachten hem. Nog 2 4 8 maal wist hy het kind boven water te krijgen. Toen zonken beiden in de diepte. Eenigen tyd later zyn fde lyken opgehaald. Auto tegen tram. DOETINCHEM, 16 Aug. Gisteravond bot ste op het gevaarlijke kruispunt in de Kruis- berg een petroleumuiotór der Texas Com pany tegen de train Zutfen—Emmerik. De auto, inhoudende ruim 2000 liter benzine en petroleum,, werd zwaar beschadigd. Van het tramrijtuig werden de ruiten ge deeltelijk vernield, en ook het balcon be schadigd. De chauffeur H. v. A. uit Arn hem en de passagiers bleven ongedeerd. De auto is in beslag genomen. Kon. Holl. Loyd in Doitsche handen? AMSTERDAM, 16 Aug. Naar wij verne men worden er tusschen de Kon. Holl. Lloyd en de Nord-Deutache Eloyd onderhandelin gen gevoerd omtrent het overnemen van het bedrijf van de Kon. Holl. Lloyd. De voorwaarden, die reeds zijn vastgesteld, moeten zeer gunstig ayu voor de Hellanu- sche onderneming. Zoo zou een van <le be dongen voorwaarden zijn dat de Holl. Lloyd 1.lijft varen onder Nederiaudsehe vlag en dat het bedrijf te dezer stede gevestigd blyft. De directie van de Kon. Holl. Lloyd die wij oiu inlichtingen vroegen, ontkent eeu dergelykcu stand van zaken. Een ïuol or schoener op de Maas aangevaren en gezonken. SCHIEDAM, 16 Aug. Tusschen Vlaardin- gen en Schiedam 1» hedenmorgen toen ten mistbank nabij de Kruithaven was komen opzetten, de moterschoener Mysshiua dqor het Engelsche stoomschip Asuuute aangeva ren en dientengevolge onmiddelijk gezonken. De motorschoener jvas hedenmorgen om streeks 6 uur met eeu lading ledige fles- ril au vgu Schiedam vertrokken met bestem ming naar Londen. Met groote moeite kou du bemanning be staande uit den kapitein L Pop. niet vrouw en dochter, alsmede nog 3 man en den loods Berends gered worden. Door het Engelsche stoomschip was een boot neergelqteu, waarin de bemanning van do gezonken schoener werd opgenomen. Auto-ongeluk by Groningen. GRONINGEN, 16 Aug. By Letelberg (gem. Leek) is gisteravond een vrachtauto met 9 passagiers, die van de markt kwamen tegen een boomgereden. V\jf iwrittenden werden gewond aan hoofd en handen. De chauffeur D. A. kreeg een zybreuk. De oorzaak ligt in het springen van den linker-voorband op het oogenblik, dat een wagen moest worden gepasseerd. Vermist. ROTTERDAM, 16 Aug. Door den kapitein van het Duitsche s.s. „Rapot" van de Nord- Deutsche Lloyd is bij de Rotterdamsche ri vierpolitie aangifte gedaan, dat tijlens den leis van Antwerpen naar Rotterdam, vei- moedelijk ter hoogte van Vlissingen de scheepstimmerman G. M. Kehlenbeck uit Recuin overboord is gevallen. Het signale ment van den vermiste luidt: lengte 1,70 M., krachtig postuur,, blond haar, blauwe oogen, 'Kleine knevel, blauwe werkkiel, zonder jas*. Men wordt verzocht bij het vinlen van het lijk kennis te geven aan de Rotterdaiusche rivierpolitie. Over boord gevallen. ROTTERDAM, 16 Aug. Gisteravond is de 1&-jarige schippersknecht W. van Deurven uit Best, van de zandbak 308 van de Am sterdamsche bailast-maatschappij, ter hoogte van de Lloyd-kade te Rotterdam overboord gevallen en verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. WISSELKOERSEN. 15 Aug. 16 't&. OfficieeC Londen 12.10% 12.10'/* Borlyn 59.45ft 59.44 Parys 9.7«ft 9.77 Brussel 34.72 34.71 Zwisterland - 48.02 ft 48.01 ft Weenen 85.17ft 35.17>ft Kopenhagen 66.47 66.47 ft Stockholm 66.90 66.90 Oslo 66.50 66.50 New York 2.49"/* 2.49% Niet-officieel. Praag 7.39 7.39 Madrid S6.62ft 36.00 Milaan 13.05ft 13.05ft Beursoverzicht. De week werd ter beurze van Amsterdam kalme wy^è beëindigd. De tendenz was pryshoudend. terwijl enkele fondzen handel van eenige beteekenis te zien gaven. Marg.- Onie werden op nog maar heel bescheiden schaal omgezet en lagen daarby bovendien gedrukt in de markt. Calvó-Delft, die giste ren na beurs tot 269 waren opgeloopen vie- l*-r. heden tegen. Niettemin bleven zij bovert hol hoogste niveau van den vorigen beurs- dag. Van Berkei's Patent bleven j|> het laagste peil van gisteren. Een flin^f bewe ging ontstond in de Ford-aandeelen, die druk gekocht werden, op de verwachtingen dat ook de aandeelen der Hollandsche maat schappij op de New-Yorksche beurs zullen worden geirftroduceerd. De Kiichenmèteter- -waarden bleven op peil. Philipswaarden konden na lager opening een klein avance behalen. Van de Kunstzyde-aandeelen wa ren Binka's begin beurs aangeboden, doch vervolgens sloeg de stemming om en werd een koers van 342 Vc bereikt. Ten slotte daalde de noteering weer tot beneden 840 e/r. Macubee's moesten zich met lager koers tevBeden stellen. Van de myn-aandee len werden Algemeene Exploraties druk verhandeld en deze stegen tot ruimschoot» boven 260 c/r. Boeton's waren goed prjjshou- dhd. Rubberaandeelen moesten zich een ver lies getroosten m verband met de verlaging der prijzen. Het betere aspect de* Suiker- vcardenmarkt bleef op het koersverloop der fondsen in quaestie zonder uitwerking.1 Scheepv. aandeelen waren verlaten. Tabak ken kalm en verdeeld. Amerik. fondsen ga ver. slechts bescheiden omzetten te zien.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2