- KliiniJtifliiets 8 ngels fl-. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Britsch-Indischen staat als presse-papier I benut, zonder dat de eigenaar de waarde I van het kleinood besefte. Gezegd werd, dat I deze steen werd gevonden in de twaalfde eeuw. Een deskundige in Engeland vertelde, dat een safier van duizend karaat zeker een buitengewoon groote steen was, die de af meting moest hebben van een eendenei. ENGELAND. Conflict iivide katoenindustrie. Het scheidsgerecht bevindt de loonsverlaging gegrond. Het scheidsgerecht inzake het loongeschil in de katoenindustrie is tot de slotsom ge komen dat de easch Jer werkgevers tot ver laging der loonen met 12% 'ft gegrond wa.-. De verlaging gaat in op den uitbetalings dag der week, die 14 September eindigt. Aan deze beslissing was op voorstel van den voorzitter van het scheidsgerecht, rtch ter Swift, een samenkomst voorafgegaan tusschen de vertegenwoordigers van werk gevers, eV?' werknemers teneinde te trachten een grpiïïlslag van overeenst-mming te vin den. BELGIE. De Belgische kroonprinses in Zweden. Prinses Astrid en prinsesje Josephine Charlottè rijn naaT de N. R. Ct. verneemt fe Fridhertflin Zweden, waar de ouders van de piinsest bömerverblijf houden, aangekomen. Ook prins Leopold van België wordt aldaar binnenkort verwacht. FRANKRIJK. De Europa rondvlucht. Fritz Morzik winnaai. De uitslag van de Europa rondvlucht voor spor'.vliegtuigen is, dat de Duitsche "vlieger l-'ritz Morzik overwinnaar is. VER. STATEN. MacDonalds bezoek aan de Vereenigde Naar Reuter uit New-York verneemt, ver wacht men daar MacDonalds komst tus schen den eersten en den tienden October. De premier zal vergezeld worden door zyn dochter Isobel en een beperkt personeel. Op zoek naar de Zwitsersche A AOceaan-vliegers. De Amerikaansche marine-autoriteiten hebben alle oorlogschepen der Amerikaan sche Atlantische vloot opdracht gegeven, uit te zien naar sporen van de vermiste Zwit sersche Oceaan-vliegers Kaeser en Luscher. Men heeft niets meer van hen vernomen. OOSTENRIJK De tweespalt in Oostenrijk. Een beroep op mgr. Siepel. Naar verluidt uit Weenen, is tegen heden ochtend een ministerraad bijeengeroepen, die zich vooral zal bezighouden met der. door de jongste politieke botsingen verooi- zaakten toestand en de conclusies, die daar uit getrokken moeten worden. Het bond1"bestuur van de vereenigde bur gerwachten in Oostenrijk houdt, naar men U:.t Weenen aan Jjpt Vad. meldt, aldaar op het oogenblik eefl belangrijke bijeenkomst waarvan men. g^wiéhtige besluiten ver wacht. In de buurt van het Weenschc Zuider station is een burgerwacht door zes opge schoten jongens Aangevallen en mishandeld. De daders'ontsnapten. De communisten, die te Weenen in hech tenis genomen waren, zyn weer in vrijheid gesteld. In verband met de groote betoogingen, die de burgerwacht tegen Zondag te Wee nen aangekondiged heeft, neemt de regee ring ahans reeds de noodige veiligheid - maatregelen. Naar de Stunde gisteravond meldde, zijn verschillende groote Weensehe fabrikanten en bankiers voornemens er bij oucfkanselier Seipel op aan te dringen, dat hij zijn in vloed zou laten gelden om tot den binnen- landschen vrede te komen, met pame we gens den goeden naam van Oostenrijk in den vreemde. poorwffongeluk in Tirol. Vele doodt n en gewonden Op de Tauernbaan te Weenen is gister morgen te half 12 tusschen de stations Schwarzach-St. Veil en Leifem een sce.- trein in botsing gekomen met een personen trein. Er werden vier personen gedood en omstreeks 20 gewond, van wie velen zwaar. Zeventien der zwaargewonden zijn nog wet geïdentificeerd. De oorzaak schuilt vermoedelijk in een fout bij het gejjen van het sein to'. vertrek van den personentrein (Bij de dooderi zyn geen Nederlanders. V. D. meldt nog d.d. 22 Aug. uit Weenen: Hedenmiddag 12 uur is de sneltrein Praag—Triëst nabij Bad-Gastein met een uit Villach komenden trein in botsing geko men. Verscheidene wagons zijn tengevolge van den hevigen scnok volkomen verin»!'!. De oorzaak van de ramp is waarschijnlijk verkeer^ wisselstand. Tot dusver züu vy? doodei) te voorschijn gebracht, n'.t. drie vrouwen en twee mannen, terwijl er vele zwaargewonden zijn. Ernstig rerr BINNENLAND. I£«a dankbetuiging aan den Minister vait Waterstaat. De Kamer van Koophandel» qn Fabrieken van Westelijk Noord-Brabant heeft giste ren op den dag der aa^vbesteding van on derbouw en grondwerken van de brug over het Keizersveer, welke, brug door genoemde K. v. K. reed» Ijpgen tijd was gewenscht, een telegrafische dankbetuiging gezonden- aan den Minister van Waterstaat voor dëni gemaakten spoed, waarbij de Kamer haar beste wenschen uitsprak voor de spoedige voltooiing tan dit too belangrijke werk. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysingm. Na een ongeval geopereerd. Prof. dr. G. A. van den Bergh van Eijsi»- ga uit Santpoort bijzonder hoogleeraar aim de Rijks-Universiteit te Utrecht, werd onge veer 4 weken geleden te Santpoort doorjeen fietsrijder aangereden. In de afgeloopen week de hoogleeraar vertoeft thans met verlof te Epe steeg, tengevolge van de verwonding, de temperatuur dermate, dat de behandelende geneesheer dr. van Twisk, den chirurg dr. Spanjaard uit Zwolle ont bood, die tot eene lichte operatie adviseerde. Sedert deze door dr. van Twisk is verricht, gaat de toestand van den patiënt bij den dag vooruit. Kolonel Hardenberg gaat weg van Soeaterberg. Majoor Sillevis zijn opvolger? Naar de Avondpost verneemt, zal kolonel van den generalen staf Hardenberg ingaan de 1 November worden ontheven van het commando over de luchtvaartafdeeling en belast worden met het commando over de IVe infanterie-brigade te Arnhem. Als opvolger van kolonel Hardenberg zal als commandant van de luchtvaartafdeeling vermoedelijk in aanmerking komen majoor van den generalen staf Sdllevis. Hulde uit Cechoslovakije aan de Koningin. De orde van den Witten Leeuw aan H. M. aangeboden. De president der Cechoslovaaksche repu bliek Masaryk heeft Koningin Wilhelmina verzocht de orde van den Witten Leeuw te willen aanvaarden. De Koningin naar den Haag. HJM. de Koningin werd heden ten 4 uur 46 min. uit het Loo per Staatsspoor in de Residentie verwacht en zal zich dan naar het Koninklijk paleis in het Noordeinde be geven. Na afloop van het diner ten Hove téï eere van de gedelegeerden ter conferentie, zal Zij in het paleis Huis ten Bosah overnachten. Drooggeperste straatklinkers. De beste sorteeringen benaderen de kwaliteit van graniet. Kon. Instituut van Ingenieurs. De afdeeling voor bouw- en waterbouw kunde van het Koninklijk Instituut van In genieurs heeft onder voorzitterschap van ir. P. Bakker Schut haar 83ste vergadering in Utrecht gehouden. Aan deze vergadering was een excursie verbonden naar de Vlamovicfabnek te IJs- selstein en naar de steenfabriek der firma J. F. E. Mutsaers te Opheusden. Nadat eenige punten van huishoudelyken aard waren behandeld, hield de heer Adr. van de Koppel, directeur van de N.V. Vlam ovenstraatklinkers te Zeist, een korte inlei ding betreffende de te bezichtigen steen fabrieken. De heer Van de Koppel gaf allereerst een beschrijving van de proefinstallatie der N. V. De Vlamovenstraatklinker te IJsselstein, waar baksteen geproduceerd wordt volgens het systeem droogpersea, dat is het fabri- ceeren van steenen uit droge klei in tegen stelling met de algemeen gebruikelijke me thode, het maken van steenen uit natte klei. Vele jaren heeft men ook in het buitenland gezocht naar deze wijze yan fabriceeren, doch nergens was he: gelukt uit gewone ri- vierklei door middel van droogpersen klm- nog minder straatklinkers te fabri ceeren. Alle pogingen leidden tot misluk king. Bovendien strekten pogingen daartoe zich niet verder uit dan tot het fabriceeren van een steen van het gewone formaat Het toenemende verkeer en het grootere gewicht van wagens gaf aanleiding tot de bewering dat klinkers tegen dat verkeer niet bestand zyn, iets wat de steenfabri kanten niet toegeven. Hooge verwachtingen had men van kfirc- kers van groot formaat en de fabriek heeft zich beijverd om aan de vraag naar die klinkers te voldoen, doch men moest dit op- geven wegens de bezwaren by bet drogen 5' en bakken. Ondanks het feit, dat de keramische in- mocht het Julianadok binnenkomen. Heel voorzichtig, maar toch nog met vry groote snelheid, trok de Annie Goedkoop van de Nederlandsche Scheepbouw Maatschappij het reusachtige gevaarte naar de sluis, ter wyl een ander lid der familie, de Elisabeth Goedkoop, van achteren duwde. Het waren deze eigen sleepbooten van dekverf, die het dok naar IJmuiden hadden'gebracht, terwijl straks, buiten de sluis, de gtoote zee-sleep boot Ganges van de N.V. L. Smit en Co.'s Intftnationale Sleepdienst te Rotterdam het sleepwerk zou overnemen voor den gehees len verderen duur der reis naar Curasao! Daar zal het dok worden afgeleverd aan de Anglo-Saxon, die het zal gebruiken voor de reparatie van zyn schepen, varend tusschen Curasao en Venezuela. Kapitein Kalkman voert het bevel over de Ganges, terwijl het commando over het Juliana-dok in handen is van kapitein Vet. Met deze laatste en den machinist zyn ze ven man aan boord van het dok, in een uit den aard dqr zaak natuurlijk zeer een voudige accomodatie. De reis gaat over Las Palmas en Barbados, dat ia een afstand van 6000 mijlen en zal een kleine twee maanden duren. Dank zy het windstille weder, maar ook dank zij het groote beleid van allen, hoog en laag, die aan het binnenloodsen mee werkten, schoof het ook gladjes binnen; voorop de Nederlandsche vlag, die het over de oceanen zal voeren. Ter weerszijden was nog minder spatie, dan aanvankelijk bericht werd, zoodat er voor en achter, en speciaal by de vooruitstekende deelen van de sluis- kolk, met kurkzakken en wrijfhouten moest worden gewerkt. Af en toe hoorde men een licht gekraak, splinterde zoo"n wrijfhout wat af, maar niet meer dan eventjes, 't Was of een kalme, zorgvuldige hand een kost baar kleinood in een étui legde in plaats dat een dok van 326 voetlengte en «1.5 voet breedte een maar even wijdere sluiskolk werd ingetrokken. Voor den uittocht werden niet minder voorzorgsmaatregelen getroffen. Bij de maphofe liet de havenmeester de roode vlag hyschen, ten teeken dat geen schepen moch ten binnenkomen en een in den havenmond liggende baggermachine werd wat achteruit gebracht. Het was een prachtig gezicht het Juliana dok zoo te zien aanstevenen, achter de sterke zwarte sleepboot, met den blauwen hand .om de pyp en langs boord. In avondzon het was nu vyf uur geworden glansde de gryze huid als zilver. Als een reusachtige U lag het dok op het water. Op de twee toegeklapte bruggen aan de voorzijde, stond kapitein Vet in kaki jasje, een witte zeilpet op het hoofd en gaf door een scheepsroeper aanwijzingen aan de sleepboot. En boven zyn. hoofd rezen nog de beide kranen van het dok met hun geel houten cabinen. Met de directieboot der werf voeren wij om het dolt heen, toen dit buiten de pieren gekomen was, en wij* wuifden een hartelijk vaarwel toe aan d«iheida gezagvoerders en hunne mannen, een afscheidsgroet, die door hen op gelijke wijze werd beantwoord. slechts eens in het jaar wordt daartoe ge legenheid gegeven, examen doen. De com missie vond toen de even billijke als ga- ante oplossing, den candidaato toe te .-taan zich van de hulp van een tfpiste te bedie nen. Eenige voorwaarde was dat „de hulpe tegenover hem" niets van notarieele zaken mocht afweten. Zoo is geschied en nu zaten de twee de opgaven te verwerken: hy dic- tterende, zij tikkende Twee Hollanders vermist. Vermoedelijk in gletscherspleet prevallen. Sedert drie dagen worden in Unnsbuck vermist de heeren E. en H. uit Amsterdam, die aldaar in het bankbedrijf werkzaam zou den zijn Zij maakte, naar het Hbld. ver neemt. een tocht op de Oetztalergleschers. Het vermoeden bestaat, dat zij in een glet scherspleet gevallen zijn. Het onderzoek. aaraan veertien gidsen en gendarmen deel nemen wordt zeer bemoeilijkt door de versch gevallen sneeuw, welke tot een hoogte van een halve meter de gletschers bedekt. Een lijk-auio verbrand. Na verhuisboedel te hebben vervoerd. Een Amsterdamsohe begrafenisondernemer tevens bezitter vrfn/een lijk-auto. had met genoemd vehikel voor een zijner' kennissen die kich in de buurtschap Stroe had gevestigd derwaarts een verhuisboedel vervoerd. Nadat het vrachtje was gelost, werd zachtjesaan de thuisreis weer aanvaard, doch op den zoo rustig gelegen weg tusschen de halte Stroe en den viersprong vloog helaas de niet in al te besten Rtaat meer verkeerende lijkauto, dien een der omwonenden aldaar een ..oud lijk van een wagen" noemde, in brand. Ge lukkig wisten de beide inzittenden zich nog tijdig te redden, doch van het benzinevoer tuig bleef slechts een hoeveelheid oud ijzer over. Naar wij vernamen, was de lijk-auto ver zekerd voor f 4000. zoodat de schade voor den eigenaar vermoedelijk nog wel zal me- devallen. dustrie gedurende een 50 jw»n vergiwrfsche Hy wiide de ce| nog een pogingen gedaan had on* met droogpersen zestig jaar geleden resultaten te bereiken, heeft de N.V. Vlam- De chef-veldwachter te ovenstraatklinker toch besloten te zoeken of langs dezen weg aan de unoderne eischen kon worden voldaan en na ernstige studie ving zy 7 jaar geleden met de proe ven aan- P© proeven hebben lang geduurd, daar alle machinerie speciaal 'geconstrueerd moest worden, en om de pryzen niet tfe hoog te doen worden, moest er naar ge streefd worde'n alle machines automatisch te doen werken. Vervolgens gaf spr. een overzicht van het bedrijf. De klei wordt door een breekwalswerk ge broken, waarna het materiaal met een Ja- cobsladder "in de drooginrichting wordt ge stort, dan in eefi)$ilo afgekoeld, in een kol- lergang -gemaald en vervolgens op 3 m.M. gezeefd wordt. Het kleimeel wordt macha- nisch naar de persen gebracht. Het persen geschied hydraulisch in drie tempo's van 12030 en 600 K.G. per c.M.' Vervolgens worden ze naar den oven vervoerd om inge zet te worden. De beste sorteeringen bena deren de kwaliteit van graniet. Te \Vageningen is een fabriek in aanbouw uitsluitend voor drooggeperste steen mét een oven voor een productie van 5 millioen. Het Julianadok door de sluis. Als een kostbaar kleinood in een étui. Prachtig stuk Hollandsch werk. Om de groote sluis te IJmuiden was het "Woensdag een haast-feestelyke drukte van vele kykers, in afwachting van de binnen komst van het Julianadok. Toen het te tien minuten voor twaalf, na •een zeer voorspoedige reis uit Amsterdam, te IJmuiden was aangekomen na op het Noordzeekanaal een viertal schepen te zyn gepasseerd, zonder dat het behoefde te wor- H den vastgemaakt was het eerst voor de jj sluis gemeerd, in afwachting van het hooge water. Tegen twee uur, zoo schryft de N. Ct., verliet het juist binnengekomen stoomschip Rensselaer van de Koninklijke Nederland sche Stoomboot-Maatschappij de sluis, en GEMENGDE BKl&lLHTEN. Een militaire motorrijder overleden. Hedennacht is in het St. Elisabeths Gast huis te Amersfoort aan de gevolgen van be komen verwondingen overleden de militaire motorrijder J. Smeéts uit Heerlen, die Dins dagavond half elf een val met zyn motor maakte en met een zware beenbreuk en ern stige inwendige kwetsuren naar genoemd ziekenhuis moest worden vervoerd. De overledene txahoorde tot de school- compagnie motordieust uit Haarleim, die te Amersfoort was infcékwjartierd tot het hou den van oefeningen! Zonderling heirawee. waarin hü had gebromd! A plten kreeg deze week bezoek van dén 80-jar Igen L. uit Ame rika. L. wilde de cel nog epns zien, waarin hy in 1870 wegens een jacl (tovertreding «S dagen „gebromd" had. De 60-jarige zoon, die hem vergezelde, maakte een foto van zyn yader in de cel. Volgende maand gaat het tweetal weer naar Amerika terug. Levend verbrairdL Gistermorgen, omstreeks .'uur, ontdekte een agent van politie te Heen ïstede dat er rookwolken kwamen üit het dal k van perceel Kerklaan 49. Onraiddellyk heeft hy de brandweer gcyaumcbuwd en j hy xs direct met een bewoner v&n perceel Kerklaan 51 het pereeel binnengedrongen. Dikke rook wolken beletten echter am verder te komen dan het portaal. Even later een teur van politie roet twee brao idweerliede» het perceel binnengegaan en vo» ld boven op de slaapkamer de bedden onbes. lapen. In «Ie beneden-voorkamer werd fcenter het half verkoolde lyk gevonden vtin den bewoner J. M. G. G. was een oude man yan Ji,\eer dar 80 jaar, die zooals lat«r bleeüc gewo» >nlyk in de benedenkamer bleef, aangezien hy slecht ter been was om de bovenkamer te berei ken. By onderzoek is gebleken dat de klee ren van G. vermoedelijk v'lam gevai in de serre, doordat hij daar een ïookte en daarbij vuur heeft laten' vallen. G. is toen naar de voorkamer willen ..vluch ten en daar gevallen en hulpeloos fn de vlammen omgekomen. Verder it niets an ders verbrand dan een paar stoelen en een kapokken bed. commissie. Dezer dagen werd te 's-Gravenftage he4 examen voor het derde deel notariaat ge" I ouden. Zooals men weet, is dit examerj heelemaal schriftelijk. Nu had een candidaat het ongeluk zyn rechterarm te breken, zoodat hy onmogelijk schrijven kon. Toch wilde hy„ zeer begrijpelijk, want Sjef van Dongen. In dienst der Philips fabrieken. Naar „De Standaard" verneem*, treeit Sjef van Dongen, die zich. zooals bekend eer. groote populariteit verwierf door zyn moedige reddingspogingen van Nobile, met ingang van 1 September a.s. in dienst van d-ï Nederlandsche verkoopafdeeling der Ph lips fabrieken te ^indhoven. De staking der landarbeiders. De groote massa der boeren denkt er niet aan den strijd op te geven. Men schrijft van werkgeverszijde aan het. Alg. Ned Landbouwblad. In de bladen vindt men eiken dag de op gave van boeren, die met de landarbeiders loonc-ontracten hebben afgesloten en die zich uit den strijd hebben teruggetrokken. Men krijgt hieruit de-findruk, dat dé strijd op zijn eind loopt en dat de landbouwers weldra ge noodzaakt zullen zijn het hoofd in de schoot te leggen. Niets is echter minder waar dan <Jit. Zij, diethans de schandelijke contracten met de landarbeidersbonden sluiten, zijn meest klei ne boeren die heel weinig arbeiders in het werk hebben en die economise!} niet in staat zijn om eenigen druk te weerstaan. In Mei reeds wenschten velen hunner wel aan de eischen der bonden toe te geven, als ze eens een arbeider noodig mochten hebben, maar toen luidde het vakvereeigingsparooldat bij niemand gewerkt mocht worden. Later zijn de arbeiders van tactiek veranderd en hebben ze besloten wel bij deze kleine boe ren te werken, indien deze éen vakvereeni- ging oprichtten, die hunne eischen geheel in willigde en dus als een zetzaakje van den Moderne bond van landarbeiders was te be schouwen. Tevens moesten deze boeren er in toestemmen slechts gebruik te maken van de werkkraebten, die de landarbeidersbond hun had toegedacht. De groote massa der boeren, die allen in een sterke bond vereeningd zijn. denken er echter niet aan den strijd op te geven. Zij werken. Zij werken twaalf tot vijftien uur per dag. Zij hebben met vrouw en kinderen met boerenzoons uit andere streken, met Duitsche studenten en landbouwers en met de hulpkrachten van den Chistelijken Boe- rn- en Tuindersbo nd het graan voor vervui ling bewaard en zijn thans bezig met het redden van den oogst. En dat zal hun gelukken. Want terWijl de arbeiders, soms met de roode vaan op het land, een achtste hectare graan snijden bij de overwonnen boeren, maaien de machines het graan van de landbouwers die het hoofd nog niet hebben gebogen. In een streek waar nimmer oogstmaohines hadden gewerkt, omdat er overvloed van ar beiders het gebruik onnoodig maakte, weet iedere byer thans met dergelijke machines om te gaan. Nu het N.V.V. goedgekeurd heeft, dat mid den in den oogsttijd, het werk werd neerge gooid in dorpen waar de arbeiders alle werk zaamheden voor het verkrijgen van den óogst hadden verricht en nu er contracten worden afgesloten niet de onmachtige kleine boeren, waarvoor ieder zich schaamt, behoeft niet te worden gedacht aan een opgeven van den strijd door de boeren Vele hunner zijn bereid tot redelijk over leg, niemand denkt echter aan overgave. De boeren buiten Oldambt, voor wier belangen tevens gestreden wordt, kunnen rustig zijn. l)e Oldambster boeren bijten de spits voor hen af on zullen dit blijven doen. Zij worden gesteund door boeren uit de propincie Gro ningen en Drente, door den Chistelijken Boeren- en Tuindersbond en anders door niemand. De strijd tegen het N.V.V is onder deze omstandigheden stellig een moeilijke strijd maar de boeren zullen niet als overwonnelin- gen uit dien strijd komen. s Het weer in dezen zomty- Juni is als zomermaand eeln weifcig tekort geschoten. v Warmer, droger en zonniger dan ntsrmaal. De weei kundige medewerker vaqj het Vad. sahrijft: Dat de zomer zeer gunstig is geweeat, mag "hier met enkele gegevens nader worden .aAi^getoond. Wat de temperatuur betreft blijkt het vol gende. In de maand Mei was de gemidd 1 tenipertuur 1.5 gr. C. boven het normale, in Juni gelijk aan de normale, in Juli 1,3 gr. I hoven d<* n'cfrmale. Dergelijke positieve afwijkingen van de gemiddelde temperatuur, die misschien klein en onbeduidend lijkt zijn in werke lijkheid niet zoo weinig van beteekenig war.t zij worden niet bereikt zonder dat een grcot aantal warme dagen is voorgekomen. Maar er zijn toch niet veel heete dagen geweest .zal men zeggen. Wanneer we de zeer warme dagen noe men. waarop de temp. tot 25 gr. C. is geste, een. dan zien wij. dat Mei er 6. Juni 2. Juli niet minder dan 10 on Augustus tot nu tos 1 heeft geleverd De normaal-gemiddelde aantallen voor die maanden zijn 2, 4. 3 en 2. zoodat alleen Juli in dit opzicht te kort is geschoten., terwijl het totaal aantal (20) toch nog beduidend grooter is geweest dan het normale totaal (11). Verder blijkt dat de gemiddelde dagel. maximum-tempera, tuur in de drie maanden Mei—Juli reap, bedroegen 18,7. 17.3. en 22.7 gr. C tegen 16.6 18.1 en 2to.l gr. C normaal, zoodat de maan den Mei en Juli wanner dan normaal blij ken te zijn geweest, terwijl Juni als zomer maand een weinig te kort is geschoten. Wat den regenval betreft blijkt, dat het dert geheelen zomer veel droger is geweest dan normaal. De aantallen, regendagen be droegen in Mei 7 (normaal 12) in Juni 16 (normaal 10) en in Juli 10 norm. 12. terwijl normale aantal van Augustus (15) op verre na nog niet is bereikt. De hoeveelheden bedroegen: Mei 9 mM.( Juni 41 m.M., Juli 31 m.M. tegen normaal 47. 57, en 68 m.M, yHet totaal aantal regendagen in deze drie maanden 32, is dus iets minder dan het normale aantal 34 terwijl de hoeveelheid re gen. 81 m.M. verre beneden den normale hoeveelheid 127 m.M. gebleven is. Een belangrijke factor ter beoordeeling van het karakter de weersgesteldheid is het aantal uren zonneschijn,, dat is voorge komen, vergelèken met het normale aantal. Nu kwamen voor in Mei 275. in Juni 184 en in Juli 267 uren zonneschijn, tegen de vol gende normale aanta'len 203. 192 en 196. Het to* aal aantal 726 overtreft het normale aan tal. 549, met 22pet. Een groot aantal zonne- schijnuren beteekent zooveel lichtere bewol k*ng. Het blijkt dus wel uit de bovengenoemde gegevens dat de vier voornaamste weer- factorentemperatuur, regenval bewolking en zonneschijn afwijkingen in gustigen zin opleverden' en dat de zomer in Mei. Juni Juli en tot nu toe in Augustus warmer dro ger en zonniger d^n normaal is geweest. Vurige kolen op zyn hoofd gestapeld. Hoe een dominee een onvrimdelijk gemeentelid ttmde. Dat een dominee ?n zijn gemeente wel eens minder aangename dingen beleeft, is bekend ,en dat vooral in ons goede vader land, waar diverse kerken in diverse stroo mingen vertegenwoordigd zyn, het tusschen predikant en één of meer gemeenteleden wel eens niet al te broederlyk toegaat, is niets vreemds. Doch wat onlangs in een orzer Westlandsche gemeenten een predi- kaht beleefde, behoort toch zeker tot de zeldzaamheden. Een anders nogal medele vend lid der gemeente, leefde al sinds gerui- men tyd in minder vriendschappelijke ver houding tot zyn kerkeraad en hoewel de predikant geheel buiten deze kwestie stond, wilde de verbolgen broeder in geenerlei con tact met zyn herder en ieeraar komen. Hy had dan ook aan zijn wederhelft pertinent verklaard, den dominee, zoo die eens wagen mocht aan te kloppen, niet te woord te wil len staan. Het duurde niet lang, of op een goeden dag verschijnt ten huize van X. de dominee. De vrouw des huizes doet open en cit dominee de vriendelijkheid in eigen persoon wordt in de voorkamer gelaten. De vrouw begrypt, dat als zy haar man, die in den tuin aan het werk is, mededeelt, wie er binnen op hem wachtte, hy zal weigeren te komen. Daarom gebruikt zy een list en zegt, dat er binnen iemand is, (lie den baaa noodzakelijk even wilde spreken. De baas gaat naar binnen, doch ziet, als hy de kamerdeur ontsluit, den dominee zit ten, dus gaat hy terug en... doet de kamer deur op slot! De dominee binnen wacht en wacht. Als een uur verstreken is, raakt zijn geduld ten einde. Hy gaat op onderzoek uit, doch de deur blijkt op slot te zitten. Na eenig kloppen en vruchteloos roepen schuift zyn eerwaarde het raam open en verlaat al- zoo langs dezen minder gebruikelijken weg 't huis, met achterlating van zyn hoed, wel- kein den gang hangt. Des avonds werd de hoed heel netjes aan de pastorie terugbe zorgd. Men zou zoo denken, dat de dominee voor zoo'n lid zijner gemeente wel geen woorden meer zou over hebben. Geen kwestie van, want toen dominee een paar dagen later den nog altijd zeer verontwaardigden broe der op straat ontmoette, hield hij dezen staande en bedankte hem vriendelijk V®°r de terugbezorging van zijn hoed. Hét wf den man of hy droomde en toen de pr«U" kant hem vriendschappelijk de hand schud de, moet het hem geweest zyn alsof hij ai zijn druivenkasaen tegelyk in elkaar zag storten. Niet lang daarna, bracht de domi nee bij broeder X. weder een bezoek en iM toen door de voordeur in en uit. De vurige kolen" hadden haar werk gedaan. Droevig ongeluk. Kind overboord geslagen en verdronken. Gisteravond heeft te Aalsmeer (Oost) een droevig ongeluk plaats gehad. De zesjarige Frans Klooster uit Haarlem, die met zyn logeerde, was met moeder te Aalsmeer eenige kinderen in een roeibootje uit v«ren gegaan. Toen het bootje langs den voer, greep het knaapje een en werd toen over boord getrokken, "oor dat de andere kinderen beseften, wat er ge beurd was, was het ventje reedis Jf de «UeP* te verdwenen. Ofschoon onmiOSiP MP toeschoot, mocht men er pas na 20 ten in slagen, het knaapje naar boven De levensgeesten waren toen een- „Sta, of ik schietH. De verdwenen peren en den leven- loozen wachter. Doorstane proef. •t Gebeurde in de omgeving van Zwolle, vertelt de „ZwolBche Crt." en het geval neeft wel ecnigszins een komischen kant. De landheer had kapers op de kust ont dekt, in casu werden uit den boomgaard pe ren vermist. De pachter, stevige boer en een man van stavast, werd met de stroo- perij in kennis gesteld en samen legde men jich in hinderlaag om de ongenood© gasten op de daad zelve te betrappen. Zooals hét echter op dit onderuiaansche veelvuldig woidt vertoond, kwamen de langvingerige bezoekers thans niet opdagen. De pachter bedacht nu een middel om het kwaad te keeren. Wat stroo en een afgedragen pak. een hooge zijden pet en een paar klompen vormden samen de bestanddeelen van den leveqloozen wachter, die onder de vrucht- boomen in een verdedigende houding werd opgesteld. En nu de avond was gedaald en de schildwacht in het scliaarsche licht de allures leek aan te nemen van een strijd baar held, kwamen daar bij den landheer twee mannen van het openbaar gezag. Zij hadden gehoord van de dieverij en zij noo- digden den landheer uit met hen een ronde over cle bezitting te doen. Eiï speurend ging in het donker het oog van de politie mannen. Totdat plotseling- in liet stille avonduur de krachtige stem van één van hen klonk: „Sta, of ik schiet". En dreigend was de loop van het dioodelijke wapen op de levenlooze gestalte van den schildwacht gericht .Toen heeft in het donker de land heer even onhoorbaar gelachen en de pach ter genoot omdat zijn middel de proef had doorstaan. De drooglegging in Noorwegen. Volgens de Maasbode is ook de droogleg ging in Noorwegen moreel een groote mis lukking gebleken. We lezen o.ra. ..Op het oogenblik is geheel Noerwegen opgeschrikt door de verhalen over toestan den in het plaatselijk drooggelegde Stavan- De drooglegging is er een stukje religie en politiek. Men had verwacht, dat daar ten minste de grootste excessen vermeden zou den worden. De commissaris van politie heeft de regeering gesmeekt om meer politie, ten einde het schandelijke smokkelbedrijf uit te roeien. De regeering heeft verwezen naar het ge meentebestuur. dat de drooglegging steunt en de gevolgen moet, ondervinden of voorko- i men. Honderden leven van drankhandel in Sta- vanger. ja, zelfs bekende drankbestrijders- figuren hebhen de bekoring niet kunnen weerstban en verhuurden hun huizen aan zware huur betalende stille kroegbazen. In alle mogelijke krotten, stallen, zolders en kelders, in slaapkamers en akoven wordt geschonken in de heele stad. De politie staat tegenover zulke verhoudingen machteloos. Kinderen spelen kelner, zoowel jongens als meisjes. Kleine en groote meisjes amu- swren de gasten met zang en dans. Oud en jong heeft er zijn stamkroeg, waar men bij elkaar komt en alles te drinken kan krjjgea wat men wenscht. Is het merk niet voorradig dan wordt men naar een collega verwezen, ofwel de kroeg baas verschaft per telefoon het gewenschte. Halfwassen jeugd verknoeit in die dompi ge gelegenheden haar ge'<j. haaï lichamelijke en geestelijke gezondheid. Er zijn stille kroegen, waar het netjes toe gaat. maar er zijn er ook. waar de gelegen heid den dronkaard en erger maakt. Naast den fatsoenlijken drankhandel is een nieuw smokkelbedrijf ontstaan, dat zijn waren van het buitenland betrekt en bin nensmokkelt Er hebben eenige arrestaties plaats gehad zonder merkbaar resultaat, daar de wetsovetreding algemeen is en men zich in gezelschap van al de anderen veilig voelt. Verschillende, verantwoordelijke autori teiten geven openlijk aan de drooglegging de schuld van alles en verlangen zoo gauw mogelijk opheffing ervan. De voorstanders der drooglegging schermen met de bekende middelen „strenger wetten, scherper contro le. mee politie", maar dat kan niet in het oneindige doorgevoerd worden. Er zal op den duur wel niets anders op zitten. dan de plaatselijke drooglegging evenals de elgeheele drankbestrijdingssy- «teem eenvoudig op te bergen. Als een oronkaard niet door schade wijs wordt, moet de nuchtere drankbestrijder toonen» dit wel te kunnen klaaspelen. De korste weg naar de moreele verheffing van het volk mt drankzucht en daaruit volgende ellende is de indirecte. Eenzijdige „verheffing" door dwang doet vaak het evenwicht verliezen en de heele zaak kantelén. Jacht op slangen. Een kostbare hengst doodgedrukt. Te Luik zyn in den nacht van Vrydag op Zaterdag twee slangen van een circus, na dar zy een ruit hadden verbryze'd, uit hun hok gekropen. Een der reptielen werd in de staltent rondom een prachtigen hengst ter waarde van 25.000 irs. teruggevonden en gevangen. Het paard was doodgedrukt. De tweede slang was in de tent dei\ wonderdie- Km geraakt en verteerde, toen zy werd ont dekt, gezapig een schaap met zes pooten. Men mo^st een half uur strategisch te werk gaan om «het rondom een wagendissel ge- slingerde vijftien meterv lange serpent meester te worden. Vogels in fuiken. Uit verschillende streken van ons land ontvangt de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Vogels bericht, dat kleine vogels in fuiken, welke te drogen staan, ge vangen worden. In den regel zyn dit insec tenetende vogels, zooals fitissen, rietzan- gsrs, enz. Het hoofdbestuur der Nederland fiche Vereeniging: tot bescherming van Vo gels zal het zeer op prijs stelen, indien de Nederlandsche visschers het vangen van vogels wilden voorkomen door een bosje gras, hooi of riet in den toegang van de fuik aan te brengen. RADIO-NIEUWS. Vrijdag 23 Aug. Hilversum. 7.15-7.45 Spreekuur van den radiodokter 8.01—8.15 Gramofoonmuziek. 815 Kurhaus Concert. Daarna dansmuziek. Huizen. 7.00--7.25 Lezing over ..De verzorging van onze tuin en de beplanting". 7.36 V.P.R.O. Persber. 7.40 V.P.R.O. Lering over: „Door China" 8.50 V.P.R.O. Lezing over: „Van Dehli 8.15 V.P.R.O. Concert. Pianist, naar Calutta". 9 30 V.P.R.O. Vervolg Concert. 10.00 V.P.R.O. Delamatie. 1020 V.P.R.O. Vervolg Concert. Zaterdag 24 Aug. Hi.1 vers m. 10.00 Tijsein A.V.R.O. klok. 10.00-10.15 Morgenwijding. 12.00 Politieberichten. 1215—2.00 Lunchmuriek door het A.V.R.O. Kwintet. 2.00—2.30 Flimpraatje door Max Tak. 2.30—4.00 Tuschinski Theater te A'dam. Thé dansant door „The Ramblers". 5.30—6.00 gramofoonmuziek. 6.00 Tijdsein A.V.R.O klok. Huizen. 11.30—12.00 K.R.O Godsdienstig halfuurtje 12.15—1.15 Concert door het K.R.O Trio. 1.15—2.00 Gramofoonmuziek 2.00-3.00 Kinderuurtje 3.00—5.00 Uitzending uit Tegelen 5.00—6.45 Gramofoonmuziek. Acht en zeventig procent der Duitsche luisteraars klaagt over storingen by de ontvangst. In Duitschland gaan den laatsten tyd stemmen op over de „Krankheit der Rund funk" en over het gebrek aan activiteit van de Rijksdiensten waaronder de radio ressor teert, die de luisteraars niet voldoende by- staan in den stryd tegen de radio-storingen en de technische fouten. Door den directeur der posteryen te Berlijn is een enquete on der de luisteraars ingesteld om den graad van tevredenheid van de Berlynsche luiste raars betreffende de ontvangst te kunnen vaststellen. Deze enquete bevatte alleen maaT technische vragen. En dat nu terwyl de vragen zeer neutraal gesteld werden, en de kwestie van de programma-samenstel ling zorgvuldig vermeden werd, de antwoor den een vernietigend oordeel blyken te vor men, verhoogt toch wel den ernst van den toestand van den teruggang van het aantal luisteraars in Duitschland, zoo lezen we in „Der Mittag". Het is gebleken, dat 78 van de luisteraars klaagt over storing by de radio-ontvangst. Wel te verstaan storin gen, die niet hun oorsprong vinden in at mosferische toestanden, maar door machi nes, tram en lichtnet veroorzaakt worden. Dit resultaat over geheel Duitschland ge rekend, beteekent, dat van de 2.8 millioen luisteraars, niet minder dan 2.2 millioen niet in staat zyn, een radio-uitzending sto- ringvry te ontvangen. 12 van de luiste raars wordt doorioopend bij' de ontvangst gestoord. Zy hebben heelemaal geen kans op eendgszins behoorlijke radio-ontvangst. Deze getallen toonen nog niet heelemaal de groote misère bij de radio-ontvangst, want men zou nog kunnen denken dat deze storin gen alleen bij de ontvangst van verafgele gen stations in zoo'n hevige mate zouden optreden. Deze conclusie is niet juist, want nog geen 9 van de Berlynsche luisteraars is in staat, gedurende de uitzendingen van Berlijn, verafgelegen stations op te vangen. Zoo is bijv. in Essen een storingvrye ont vangst van Langenberg, ook met een goed toestel, slechts onder zeer gelukkige om standigheden mogelijk! Briand voor de A.V.R.O. Woensdagavond zou de Fransche minister president en minister van buitenlandsche zaken. Briand, hebben gesproken voor de mikrofoon van de A.V.R.O-, maar, even jammer als begrijpelijk, is daar toen niets van gekomen. Er waren dien dag vele. moeilijke en langdurige besprekingen ge weest onder de gedelegeerden der Haagsche conferentie, zoodat de neer Briand waarlijk geen gelegenheid meer had iets tot de zeer veel luisteraars te zegen. Voor dezen was dit natuurlijk een groote teleurstelling, die echter verzacht werd door de Hilversum- sche mededeeling, dat de heer Briand zich bereid had verklaard den volgenden avond enkele woorden in de microoon te zeggen. Het behoeft geen betoog .dat deze vriende lijkheid van den Franschen minister, die in deze conferentiedagen overstelpt met werk, waarlijk reeds genoeg te spreken heeft, op hoogen prijs is gesteld. Met verklaarbare belangstelling waren de woorden van Briand door tallooze luiste raars tegemoet gezien, want wie zou niet eens de stem willen hooren van den man die. om zijn meeslepende welsprekendheid beroemd, nu reeds jaren achtereen een der leidende staatslieden in het om rust en vre de worstelend Europa is geweest Slechts een kort oogenblik heeft Briand met zijn toehoorders contact gehad, maar niemand zal wel zoo onbescheiden zijn ge weest aan het einde van een inspannenden cónf*entiedag een lange uiteenzetting van hem te verwachten. De heer Briand heeft dan ook zich er toe bepaald zijn warme er kentelijkheid uit te spreken voor de harte lijke ontvangst en de groote gastvrijheid, die der conferentie in Den Haag. in Nederland is ten deel gevallen. Een kostbare herinnering zou hij dan ook van zijn verblijf in Den Haag naar zijn va derland mee terug nemen. StreBemann heeft gisteravond niet ge sproken, maar zal dat vermoedelijk van avond doen. Men luistere van 8 uur af. H«bt u PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdag* Uw AANVRAGE in de ieder leeét ze. dan I Inzending tot Zaterdagmorgen 9 uur„ aan hat Bureau MARKT 31 STADSNIEUWS. GOUD-A, 23 Aug. 1929. Het orgelconcert op Koninginneverjaardag. Aan het orgelconcert te geven door den heer Henri C. J. de Man, op 31 Augustus in de Groote of St. Janskerk aihier, zu>n medewerking verleenen de heer Jan van Rijsselberg helden-bariton te Den Haag en Jos Dekker 1e violist van het Resident e- orkest te Den Haag. De schietpartij in de Valkenboschlaan in den Haag. De toestand van inspecteur Mol goed. De toestand van den by de schietpartij in de Valkenboschlaan gistermiddag gewonden inspecteur van politie Mol, is, naar wy ver nemen, goed. Na aanvankelijk in htt zieken huis verbonden te zyn, is hy daarna naar zyn woning overgebracht. Zooals men weet, is de kogel door dei arm heengegaan. De patiënt moet eenigen tyd rust houden. De lichamelijke toestand van den thans in de Ramaerkliniek voorloopig verpleegd wor denden heer R. is niet ongunstig. Een offi cieel psychiatrisch onderzoek van den pa tiënt moet noj* plaats hebben. Auto van den dyk getuimeld. Geen persoonlijke ongevallen. Gisterenmiddag omstreeks 3 uur had een reiziger der Gruno-Tabaksfabriek te Gronin gen het ongeluk met zyn Ford-auto van den Haastrechtschen Dijk te tuimelen. Op een by het Wstel van den dyk ont stane zachte plek in den berm is de auto weggezakt. Ze tuimelde en kwam op den kop onder aan den dyk terecht. De bestuur der kon dit ongeval niet verhinderen en maakte ongewild deze buiteling mee. Geluk kig is de reiziger er goed afgekomen, be halve een kleine verwonding boven het oog kreeg hy geen letsel. De auto is door den kraanwagen van den heer J. Hulleman weder op den dyk ge- heschen. j Door remmen te water geraakt. Toen de heer Z. alhier gisteren met zijn auto op den w§g nabij het station Zoeter- meer de remmen krachtig aanzette, ten einde te voorkomen dat eenige kindereii op dien weg zoudeh worden aangereden, heeft de auto een zwaai gemaakt en is ze in de naast den weg loopende sloot terecht geka- men. Persnoonlyke ongelukken hadden er niet plaats, terwyl er weinig schade aan den wagen is aangericht. Gisterenavond nog is de auto door den kraanwagen van den heer J. Hulleman ge licht. Agenda. 23 Aug. 8 uur. Het Schaakbord, Kleiweg. Ledenverg. afd. Gouda v. d. Holl. My. v. Landbouw. MAKKTEÜKIGM TEN Kaasmarkt Alphen a. d. Rijn. 22 Aug. Aangevoerd 8 wagens. Prij zen met R.M. le srt. 5053, 2e srt. 40 47. Handel matig. UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente, is bijeengeroe pen tegen Vrijdag 30 Augustus a.s. voor- middags 10 uur. De agendd1 vermeldt: I. Adres van A. van Leeuwen en ande ren, om verlichting van den Zuider-IJssei- dyk in Beneden-Haatrecht. B. en W. adv' seeren afwyteend. II. Aanvraag van het Burgerlijk Armbe- tuur om eep extra subsidie voor 1929 va". 750.—. III. Wijziging beheers- en commissie- vt-rordeningen electriciteits- en waterle;- dingbedryven. IV. Rékening 1928 en Begrooting 1980 van het Burgerlijk Armbestuur en van het Armbestuur van Roozendaal. V. Rekening electriciteits- én waterlei- dii gbedrijven en gemeenterekening, dienst 1928. (Liggen ter visie.) Hinderwet. Door het bestuur vaYi denpolder Vlist- Westzyde alhier is aan de Gedeputeerde Staten Vergynning gevraagd tot het ver vangen van de bestaande scbepradbemaling door eön 35/39 P.K. Crossley cornpressór- looze Dieselmotorinstallatie met schroef- pomp. Op Woensdag 3 Septeyfber a.s. voor- middags 10% uur zai ten Raadhuize gele genheid bestaan tegen de inwilliging vin dit verzoek bezwaren in te brengen. Verkeersongevallen. ^Maandagavond om.sl reeks half tien reed Men vrachtauto met groote snelheid den ge vaarlijken hoek by het Raadhuis om, en nam daarbij de bocht zoo nauw, dat het achtergedeelte van de auto met kracht tegen de voormalige hoofdonderwyzerswo- hing kwam en een gedeelte uit ('en gevel rukte. De schade zal worden vergoed. Dienzelfden avond heeft een vrachtrijd r uit Schoonhoven op onbesuisde wijze den weg in Beneden-Haastrecht onVeilig ge- maakt. H}j reed een viertal wielrijders uit Gouda naby het café het „Roosje" op ten zoodanige manier voorbij d»t hij zelfs een van hen aan den arm raakte, Waarna hy zyn wagen plotseling aan den kant van den weg deed stilhouden, waarbij een andere wielrijder hem tenauwernood nog wist te ontgaan. Toen men hem op een en ander wilde opmerkzaam maken werden de wiel rijders nog brutaaiweg uitgelachen, er. trachtte hy het spelletje een 160 M. verder te herhalen, gelukkig echter zonder suc ces". Ook hiervan is by de politie aangifte gedaan. Woningwet. Door Burgemeester en Wethouders ia aan de Fa. W. A. Uittenbogaard vergunning verleend voor den bouw van een loods in de kom van het dorp aan de Kerkstraat. Keuring van trekhonden. De herkeuring van trekhonden is voor deze gemeente bepaald op Woensdag 13 No vember a.s., nam. half twee. Gemeenteraad Vlist. De heer P. van Dam alhier heeft zyn be noeming tot lid van den Raad, zulks in de plaats van wijlen der. heer J. W. de Jong, aangenomen. Eierveiüng. Aangevoerd 3500 kip- en 150 eenden eieren. Pryaen re3p. van 6.00€.95 en 6.09—€.20; alles per 100 stuks. NIEUWERKERK ft. d. USSEL. Mej. N. C. Eegdeman is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen hoofdakte. Sl'OKT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO Kampioenschap van Nederland. Het Y wint den titel. Dol- fijn I—Het Y 1 2—5. De tweede beslissingswedstrijd om het kampioenschap waterpolo (eerste klas) werd gisteravond in het badhuis Obeit te Amsterdam onder vrij groote belangstelling gespeeld onder leiding van den heer Plan- lenga. De voorhoede van de Dolfijnen haalt de bal bij het inwerpen en deze trekken ook het eerst ten aanval, maar h«t schot van I'. v. d. Velde gaa» raast. Daarna wordt het spel meer verdeeld, en op onverklaarbare v/ijze kan Gé Bohlander met een vry tam schot Ryke passeeren (01). Na het uitzwemmen halen de Dolfijnen wederom het leder op en het duurt niet lang of Stei oer, die zich even vry heef*, weten te wemmen, krygt den bal en van OUt moet w: i t-n. Duart p neemt het Y het spel vry wei ge heel in handen. Een fraai staaltje van t&k- tiek zagen wy van mr. Bierenbroodspot en J. van Oostrom «-.ede. Laatstgenoemde zwom zich onmiddeliyk vry na den inworp zoodat hij vry voor doel lag en mooi doel puntte (12). Even kwam Dolfijn nog op zetten maar Stender schoot over, waarop Gé Bohlander het water uitgezonden werd. Met zes man speelde het IJ I verder, waarby van Olst tweemaal fraai redde. Tot de rust bleef de stand 1—2. De tweede helft bleef Dolfijn ondanks de numerieke meerderheid in de minderheid. Zoo zelf, dat J. van Oostrom Soede nog kans zag de leiding voor het IJ te vergroo- ten (1—3). Hoewel het spel dar.rna vry goed verdeeld werd, bleek de schot/aardigheid by de Dol fijnen zoek. Een hoekworp, door Jac. Kohier genomen, werd by Gé Bohlander geplaatst, die het leder in den uitersten rechterhoek plaatste (14). Een mooi opzwemmen van Jac. Kohier op zyn cude bekende manier, waarbij zyn tegenstanders schenen stii te liggen, werd bekroond met een doelpunt (1—5). Zoowel P. v. u. Velde ais Ko Kohier werden vervolgens het water uitgezonden, waarna Stender vry'iggend nog een tegen- punt kon maken (25). Het IJ heeft dezen wedstryd en den kampioenstitel welver diend gewonnen. De heer P. Plant-;n.ga leidde correct. De ploeg vani het overwinnend 7-tal was samengesteld als volgt. A. van Olst, doel; K Kohlr, F. W. Bohlander en J. van Ons- tronisoede, achter; mr. Bierenbroodspot. G. Bohlander, Jac, Kohier, voor. Om het kampioenschap reserve eerste klasse. De derde belissingowedstrijd tus3chen het Y 2 L.Z.C. 2. Om het kampioenschap rever- ve eerste klasse zal op Woendag 28 Aug. te Heemstede (onzydig terrein) gespeeld wor den. De eerste wedstryd eindigde met 31 ten voordeele van IJ 2. de tweede met 2l ten voordeele van de L.Z.C., zoodat deze derde ontmoeting de beslissing zal brengen. DRAADLOOZE DIENST. Mobilisatie der Chineesche strijd krachten. PEKING, 23 Aug. Door den Generalen Staf van het Tsjang Tsjoe Liangs leger is Donderdag het mobilisatiebevel voor alle Moekdensche strijdkrachten en reserves ge geven. Voorts worden ook 4 divisies van het Mandsjoerysche leger gemobiliseerd, die aan de andere zijde van den Groot-Chinee- schen muur, dus buiten Mandsjoerye waren gelegerd. Zij werden eveneens naar de Russiach- Chineesche grens gedirigeerd. De tocht van de Zeppelin. NEW-YORK, 23 Aug. Uit Tokio wordt gemeld dat de Graf Zeppelin te 7.3€ M.E.T. boven de stad Mito vloog, 40 K.M. ten Noor den van de luchthaven van Tokio. De weerberichten gunstig. Het luchtschip is te 10 uur M.E.T. boven Kaira op ongeveer 200 K.M. ten Noorden van Tokio gezien. De weerberichten luiden vrij gunstig, al hoewel niet verwacht wordt dat het lucht schip wind mee zal hebben. De bemanning van de „Quimistan" gered. BERLIJN, 23 Aug. De B. Z. am Mittag meldt uit New-York dat het Amerik. s.s. staande bemanning van het brandend op den Atlantaschen Oceaan ronddrijvende Duitsche schip „Quimistan" in uitgeputten toestand aan boord heeft genomen. De bemanning die verdeeld was over twee reddingsbooten, had nadat zij het brandende schip moest verla ten, een vreeselyke strijd met de elementen gehad. Morgen zal zy te New-York aan komen. De admiraliteit te Washington heeft een torpedojager uitgezonden'om de uitgebran de „Quimistan", die als zy biyft ronddrij ven gevaarlijk voor de scheepvaart kan wor den, tot zinken te brengen. Een vlucht van Moskou naar New-York. Moskou, 23 Aug. Naar uit Moskou gemeld wordt is hedenmorgen te 3 uur Moskousche tyd gestart van het centrale vliegveld Sjes- takow, die bij zijn eerste poging in Siberië een noodlanding moest maken, met het vliegtuig Land der Sovjet, oijp opnieuw te pogen van Moskou naar Ne^.-York te vliegen. Hy zal denzelfden weg volgen als by de eerste poging. Jaarvergadering Bond van Smeden patroons. De Bond van Smedenpatroons 4n Neder land hield op 21 en 22 Aug. zijn jaarverga dering te Den Haag. Tegenwoordig waren ook de assistenten van de Byksvoorlichting- dienst voor smeden, de heeren F. J. C. van Essen te Groningen en S. Sytsma te Den Haag. Besloten werd de volgende algemeene ver gadering te houden te Middelburg. Surseance van betaling verleend. GRONINGEN, 28 Aug. De üroningsche rechtbank verleende hedenmorgen surseance van betaling aan de N.V. Internationale Hy potheekbank en bepaalde in haar uitspraak dat de surseance was ingegaan op 12 Juli 1929. De surseance werd verleend voor den tijd van 1% jaar. De rechtbank benoemde notaris J. W. Bolt tot bewindvoerder. Tragische afloop. ROOSENDAAL, 23 Aug. Op den laats ten kermisavond te Oud-Gastel op 14 Augustus kreeg de 64-jarige I„ v. d. Eynde eenige slagen op het hoofd. Door een broer werd hy des avonds naar bed gebracht. Toen hy den anderen dag niet opstond en men ging kyken vond men hem bewusteloos, uit welke bewusteloosheid hij niet meer is ontwaakt. Gisteravond is de man overleden. Het Parket uit Breda heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Tevens is de sectie op het lyk vérricht. Door de marechaussee is gearresteerd A. Damen uit Gastel en J. de Leeuw uit Oudenbosch. Ir. Harry Denis. AMSTERDAM, 23 Aug. Naar wy verne men zal Ir. Harry Demh Zondag a.s. by de wedstrijden om den Arol-beker, werder voor H. B. S. uitkomen. Kardinaal van Rosauth zal ons land bezoekeü. AMSTERDAM, 23 Aug. Kardinaal van Rossum arriveert te Amsterdam C.S- 2 Sep tember te kwart over 5. De plechtige ont vangst zal daarna plaats hebben, in de kerk van Onze Lieve Vrouwe ,'van de Heilige Ro zenkrans aan de Jacob 'öbrechtstraat. Op 3 Sept. zal Z.E. in particuliere audiën tie worden ontvangen door H. M. de Konin gin. De Nederlandsche vliegenier Redeté te Rome met zijn vlieguig neergestort en gedood. ROiMiE, 23 Aug. De Telegraaf meldt: De Nederlandsche aviateur Louis Redelé, die kort geleden met een klein vliegtuig hier arriveerde en hier in de omgeving eiken dag kleine vliegtochten maakte, is by een dier vluchten van 500 Meter hoogte neer gestort. Hy werd ernstig gewond naar het Ziekenhuis vervoerd, waar hy spoedig over leed. WISSELKOERSEN. 22 Aug 23 Aug Officieel. Londen 12.10*/m 12.09"/,. Berlijn 59.46 59.43% I'arys 9.77% 9.77 Brussel 34.71 34.70% Zwitserland 48.96 48.06 Weenen 35.17% 35.17% Kopenhagen 66.45 66.42% Stockholm 66.87% 66.87% Oslo 66.47% 66.45 New-York 2.49% 2.49% Niet-officieel. Praag 7.39 7.39 Madrid 36.70 36.72 Milaan 13.06 13.06% Beursoverzicht. Op de Amsterdamfche efectenbeura wa- rer. de Philipsaandeelen in doorlölee zod goed als ongewijzigd. De Forda&ndeelen waren gevraagd doch putten hiérÜit geen stimulans om op te loopen. In tegendeel kwamen zy lager te liggen. De kunstzijde- aondeelen waren onveranderd. Van Berkels patent waren flauw. Op de raifirnrtdeeling liepen Boet ons weer naar bovenAlg. Ex ploraties verkeerden in herstel.j JIledjang Lebongs kwamen opnieuw boven Z00. Een kleine affaire ontstond in oliewaarden, die nagenoeg op het vorig niveau terugkeerden. Perlakken zakten iets in. Van de tabakken kwamen Deli Bhtavia en oude üeli op :ager peil. Van handel in ruhberaandeelen was niets te bemerken. Koersveranderingen van beteekenis kwamen niet voor. Suikerwaar den lagen geheel buiten de belangstelling. Van de scheepv.aandeelen trokken oude en nieuwe vaarten wat meer aandacht. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT I 23 Aug. Verwachting: Zwulfke tot matige westt- ,lyke tot zuidelyke wind. Zwaar bewolkt of betrokken, met tydebjke opklaring. Waar- schynlyk regenbuien. Weinig verandering in temperatuur.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1