I M NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD «VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN. BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE VIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en* No. 17159 88* Jaargang 9 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen hzelfl FEUILLETON. U op dit Blad DE WENTELTRAP. I Woensdag 28 Augustus 1828 Kindermeel de beste verstand- ders en verpleegster, estenboekje aan I I :en ieder 1 e Mannen De Haagsche Conferentie 1929 t onver- 12 tl. weg HOOFDSTUK XVI In den vroegen morgen. 28 en nieuwe, verbijsterende ontdekking: beschaving. Het 1 de fundamenten dag een eetlepel, bij Apothekers en uit Liddy’» Ik volgde Kitten, mijn knieën wei- ienst. E kost: e 6 fl. 11.- alles rstel- r de met k als Uit het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. (Nadruk verboden). voor, bijkw i een wer- n 10 kan Louise nu alleen Ik zal wel op Ray, zei hij, wift t Misschien is ze maakt ze zich onge Niettegenstaande Wie (Ten lach van zijn gelaat verbant, verdrijft den zonneschijn van zijn pad. worden, aan Engeland waarborgen een ver meerdering van 40 millioen piark per jaar, waarvan 36 millioen mark bestaat uit ka pitaal en uit annuïteiten, die gegarandeerd zijn'door de andere schuldeischende mo gendheden. Engeland zal ontvangen on voorwaardelijk 36 millioen mark, en 18 millioen mark uit de balans van de onvoor waardelijke betalingen ,die beschikbaar ko men door de regeling van het verdelings plan. Verder, zullen nog 42 millioen. mark be schikbaar worden gemaakt door andere re gelingen, die aan de toestemming van Duitschland zullen worden onderworpen. De betalingen van de Dawes-leeiling zouden zoo z(jn, dat Engeland jaarlijks als onvoor waardelijke annuïteit zou ontvangen een vaste som van 96 millioen mark. Verder heeft men nog af gesproken, dat betreffende de leveranties in natura de Ita- liaansche delegatie op zich zou nemen, dat behalve het reeds afgesprokene de Italiaan- sche Staatsspoorwegen een millioen ton En- gelsche kolen jaarlijks koopen en wel voor een tijdperk van 3 jaar voor de hoogste prijs, die op de Britsche exportmarkt zou gelden op den datum van ieder contract. Een definitieve overeenkomst is in be werking die al deze punten bevat. Verder deelde de Engelsche delegatie mee, dat zij wenschte haaf dank te betuigen aan den heer Jaspar voor zijn jfemoeiingen. Nog wordt medegedeeld dammen nog niet eve nensch, die baby »chts eén vraagstuk selvraagstuk >edselkwestie is iet de hulp van Ce. WESTZAAX een uitroep hooreh.en zettf het licht neer. Tante Ray! riep hij met een angstige stem. Beneden aan de trap, met het hoofd op de onderste trede, lag Louise Armstrong, zij zag doodsbleek, de eene mouw van haar kimono was van haar schouder gegleden. Zij was niet doodHalsey legde haar in een gemakelijker houding en begon haar koude handen te wrijven, terwijl Liddy en Gertrude opwekkende middelen haalden. Ik zelf ging op een van de treden van die vle selijke 'wenteltrap i-«- geiden mij den die Louise was nog steeds bewusteloos, maar haar ademhaling ging geregeld en ik stelde voojre om haar naar bed te dragen voor ze bijkwam. Er was iets lugubers in om haar bijna in dezelfde houding en op dezelfde plaats te zien liggen waar het lichaam van htjar stiefbroeder gevonden was en als om deze onheilspellende gedachte nog te onder- streepen, sloeg de klok in de hall juist drie „uur. Het was vier uur voor Louise weer geheel’ helder van geest was en toen dé eerste stra len van het morgenlicnt door de ramen van haar kamer, die op het oosten lagen, naar I binnen vielen, vertelde ze ons bij stukjes en beetjes wat er gebeufrd was. Ze lag in bed, haar rug gesteund door kusserjs en Halsey zat. zonder dat zij zich er tegen ver zette, naast*haar en hield haar hand vast terwijl zij praatte. zijn kracht gevergd nuwen zijn uitgeput; selen heeft van anae- ede) of neurasthenie isx de SANGUINOSE snel de verlorene t. Door dat de SAN- bloed vernieuwt, ver- t, grijpt zij met vaste kwalen, die allen sa- zwakke zenuwen of De stand om kwart voor één. Omstreeks kwart voor één in den afge- loopen naclit werd bekend dat de Duitschers telephonisch weer ter vergadering geroe pen waren. Men achtte het weliswaar niet noodig dat zy nog by de besprekingen tegenwoordig waren, doch vond het tegenover hen fair, dat men alvorens de pers mededeeling te doen van het accoord, waartoe men geko men was, dit eerst aan hen mededeelde. 78 van de Engelsche vordering. Van Fransche zijde werd te één uur in den nacht medegedeeld, dat het accoord, hetwelk tenslotte tot stand is gekomen en Jtoaarvan de Duitschers thans in kennis werden gesteld, zou neerkomen op meer dan zeventig procent van de oorspronkelijke Engelsche vordering en dat vooral Italië tot het tot stand komen van dit accoord heeft bijgedragen. Dit bericht is later ook door anderen be vestigd, waaraan werd toegevoegd dat de Duitschers de 7^4 millioen, die nog noodig waren, hebben toegestaan tegen belofte van onmiddellyke ontruiming van het Rijnland. Omtrent den inhoud van het getroffen, accoord deelde de Engelsche delegatie het volgende mede: Een principieele overeenkomst is bereikt over de methode om te voorzien in de ver langens van de Britsche delegatie, wat be treft de verdeelmg van de annuïteiten en de leveranties in natura. Men is principieel overeengekomen dat de andere schuldeischende regelingen door schikkingen binnen de omlijsting van het plan-Young, die nog nader aan de goedkeu ring van Duitschland onderworpen zullen mde CRINOFLOOI omgeving. tkruiskade, Rotterdam ika. Sedert 25 jaar. waarop wij nu het gebouw van den vrede moeten bouwen, en ik meen dat het in de komende jaren de bron zal zijn van een onsterfelijke eer voor de regeering en het volk der Vereenigde Staten onder de vol keren der menschheii. »oor HERSTEL^ loch alle voorkomen* ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per Looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8 80. Abonnementen wordei. dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de> postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. oor Uw tijd, gij k"®1 •acht terug krijgen door ddfilen uit planteneer*6” hadelijk zijn. met bewijzen aar den meesmiddelen jnen G. DAMMAN, un SNAiBILIé (afd. E itterdam. liuIdiiqkHntlp»»» riale brochure voor onlusten in Palestina. Bloedige botsingen. om in 't Heilige Land weer normale toe standen in t’ leven te roepen. De Amerikaansche Joden beweren, dat de bloedige gebeurtenissen het rechtstreeksche uitvloeisel zijn eener averechtsche Britsche politiek, doch deze opvatting wordt niet in officieele Amerikaansche ’kringen gehul digd. Men vindt daar niet alleen, dat door dit beweren onbillijk een smet op Engeland wordt geworpen, maar is tevens de mee- ning toegedaan, dat door het voortdurend sturen van Britsche versterkingen gunstige voorwaarden worden geschapen voor het dempen der onlusten. Vandaar dat Ameri ka de bescherming zyner burgers met een gerust hart aan Engeland overlaat. Zoo op een afstand is natuurlijk moeilijk uit te maken wie van de beide geloofsge meenschappen, die der Jodenof die der Arabieren, verantwoordelijk moet worden gesteld voor de zeer ernstige botsingen. Vooral geeft de strijd om den Klaagmuur voortdurend aanleiding tot betreurenswaar- dige incidenten. De Joden plegen daar sinds eeuwen te bidden en schijnen het recht te hebben deze handelingen daar te verrichten al is juridisch de muur het bezit der Mo- hamedaansche gemeenschap, De Arabieren schijnen echter van gevoelen te zyn. dat de Joden bij den Klaagmuur rechten opeisch- ten, waarop zij geen aanspraak hebben en zïch niet houden aan vastgestelde bepalin gen, terwijl aan den anderen kant de Ara bieren aan vaststaande Joodsche rechten tomen. Hoe dit ook zy: de Klaagmuur en omgeving is een terrein, waar de Moffen voöï een conflict permanent opgestapeld liggen. Voor Engeland is de toestand uiterst moeilijk. Aan den eenen kant moet het re kening houden met de Joodsche minderheid in Palestina, aan wie het mandaatsgebied krachtigs de declaratie van Balfour is „toe gekend” als Nationaal Tehuis, aan den an deren kant kan de regeering te Londen zich niet de weelde veroorloven den Arabieren in Palestina, die nu nog de, meerderheid vormen, dwars te zitten, daar dit heftige reactieê in 't leven zou kunnen roepen bij de honderdduizenden Mohammedanen, die streken- gewonen, waar Engeland heer en meester is als koloniale of mandaatsmo- gendheid. Reeds nu hoort men protesten van Britsch-Indische Mohammedanen, die als hun meening te kennen geven, dat het niet te pas komt, dat de regeering van Pa lestina de h. i. onrecntvaardige en onrede lijke eischen der Joden met betrekking tot den Klaagmuur steunt. VOOR NAMAAK. )AM Co., 2c/4. Den Haag. Boven Texas. Uit Friedrichshafen wordt gemeld dat bij de Luchtschepenwerf bericht is ontvangen vaia boord van de Graf Zeppelin, waarin wordt medegedeeld dat het luchtschip he- dehmorgen te 5 uur M.E.T. Karlstad, in den staat Texas, passeerde. Aan boord is alles wel.. De Zeppelin schijnt de Pekos-rivier dua al gepasseerd te zijn. Zondag naar Friedrichshafen? Naar het bureau van de Hamburg-Amerika Linie Verneemt koestert dr. Eckener het voornemen Zondag a.s. van Lakehurst naar Friedrichshafen te vertrekken. Het Spoorwegongeluk. De schuldvraag. Een telegram van het W. B. meldt, dat blijkens een ingesteld of{jcieel onderzoek naar de schuldvraag de machinist niet in die mate schuld heeft als eerst werd aangeno men. In het station Duren heeft men hem, in verband met de werkzaamheden aan den weg, een rijvoorschrift ter hand gesteld, dat sloeg op de,drie laatste dagen, in plaats van het speciaal voor dien Zondag ontwor- pen rijvoorschrift* waarin stond, dat een be paalde wissél uiterst voorzichtig moest be reden worden. Wel had hij intüsschen op een desbetreffend signaal moeten letten. ENGELAND. Miss Bondfield. Reuter meldt dat miss Margaret Rond heid, de minister van arbeid, haar enkel- heeft gebroken tijdens het nemen van een zeebad in de baai van Trevarnon bij Pad- stow (Cornwall), waar zij haar vacant» doorbrengt. Zij is naar eeh ziekenhuis over gebracht. Labour zwenkt naar rechts. Voorstellen, die de kracht der ex tremisten verzwakken. Men wil de partij op breedere kringen dan thans doen steutnen. Het jaarlijksch Congres, van de Labour- partij, dat de volgende*maand zal plaats vinden, verdient bijzondere belangstelling met het oog op het nieuwe ontwerp-’egle- ment en tde nieuwe voorwaarden voor toe lating tot het lidmaatschap, die dooi de Executieve ter goedkeuring zullen worden voorgelegd. Er worden n.l, ingrijpende wij zigingen voorgesteld, welke er toe zullen leiden, dat de party naar leden uit breedere harte!ijke groeten en jjelukwenschen. IX geloof dat deze dag door de toekomstige geslachten zal worden «rkend a's het be gin van een nieuw tydperk in de geschit- nis van de menschelijke t pact van Parijs is een wan O* a In het Heilige Land’ geschieden onheilige dingen: er is een felle strijd ontbrand tus- schen de Joden en Arabieren, die vooral te Jeruzalem adWeiding heeft gegeven tot bloedige botsingen, waarbij vele tientallen personen zijn gedood en’gewond. Doch ook in andere plaatsen van Palestina, dat een I Britsch mandaatsgebied vormt, heerscht een bedenkelijke toestartd, gelijk blijkt uit een officieel overzicht, dat door het Engel sche departement van koloniën fe gegeven. Schietpartijen, brandstichtingen, plunde ringen en moordpartijen waren op tal van plaatsen schering en inslag, waarbij over het'algemeen de Joden het meest het kind van de rekening werden. Dit behoeft niet te verbazen, daar de Mohammedaansche Arabieren de meerderheid van de bevolking in Palestina uitmaken. Engeland heeft, nu het in het Heilige Land zoo spant, natuurlyk niet dadeloos kunnen toezien en heeft dan ook wjjld oorlogsschepen, vliegtuigen troepen, enz. gezonden, teneinde te trachten aan de noodlottige onlusten ten spoedigste een ein de te maken en de orde te doen terugkee- ren. De troepen zullen met de meest moge lijke tact worden gebruikt, maar, als het erop aankomt, zullen zjj'kr niet voor terug deinzen onrustverwekkjjrtf op ferme wijze tot rede te brengén. MacDonald’s regeering ziet zich dus voor een minder aangename taak geplaatst eni zelfs -wordt achteraf gezegd, dat zijn over haast vertrek van Lossiemouth naar Lon den verband hield met de ongeregeldheden in het Heilige Ldnd, waar natuurlyk de staat van beleg is afgekondigd en waar een gebrek aan levensmiddelen den toestand nog ingewikkelder schynt te maken. Ook Amèrika volgt met groote aandacht de troebelen in Palestina, waar volgens sommige berichten honderden Joden zyn gedood, volgens andere echter een veel ge ringer aantal. Bevestigd is echter, dat tot de slachtoffers der Arabieren ook een twaalftal Joodsch-Amerikaansche studenten behooren. Van de geloofsgenooten der ge- dooden in de Vereenigde Staten heeft zich een begrijpelijke beroering meester ge maakt en er is bij de regeering te Was hington dan ook al op aangedrongen maat regelen te nemen, opdat lyf en goed Amerikaansche burgers in Palestina be hoorlek worden beschermd. De regeering van Hoover is er echter niet voor te vinden zelf oorlogsschepen naar Palestina te stu ren, daar zij van gevoelen is, dat Engeland niet alleen mans genoeg is, maar ook een pryzenswaardigen yver aan den dag legt Nog wordt medegedeeld tot een resultaat kwam a.___ lo. de overschotten van het Dawes-plan; 2o. de verhouding tusschen voorwaarde- lyke en onvoorwaardelijke annuïteiten >en 3o. de bezettingskosten. Omtrent die drie punten zouden de Duit- s^chers hedennacht nog een schriftelijk voorstel ontvangen, waarna om elf uur van ochtend de zes mogendheden weder zullen byeenkomen om daarover te spreken. Om vier uur vanmiddag zullen de bij de bezetting betrokken mogendheden vergade ren, waarna om vijf uur de politieke com missie zal byeenkomen ter bespreking van de ontruimingskwestie en de kwestie van de commissie voor vaststelling en verzoe ning. Komt men vandaag met een en ander ge reed, dan zal Donderdag de plenaire zit ting van de conferentie worden gehouden. Telegram van Minister Henderson aan den Amerikaanschen staats secretaris. De verjaardag van het Pact van Parijs. Gisteren heeft minister Henderson het volgende telegram verzonden aan den Ame rikaanschen Staatssecretaris: Op den eersten verjaardag van de onder- teekening van het pact van Pary’s voor de uitbanning van den oorlog zend ik U mijn Ben jij daflr Liddy? vroeg ik met mijn hand op de deurknop Laat mij in hemelsnaam binnen, ant woordde ze met gedempte stem, ze leunde tegen de deur ,want toen ik die opeens open de, viel ze half naar binnen. Ze zag groen achtig- wit en haar gelaatskleur stak zonder ling af bij den rood-en, -zwart gestreept flannellenonderok die ze om haar schouders had geslagen. Luister, zei ze terwijl ze midden in de kamer bleef staan en zich aan mij vastklem de, O, juffrouw Rachel, het is den geest van den dooden man die daar aan het kloppen is! Nu hoorde ik ook een dof ,,klop-klop-klop” niet ver van ons vandaan. Het klonk ge dempt: ik voelde het eigenlijk meer dan dat het hoorde en het was moeilijk te zeggen waar het precies vandaan kwam. Het eenige oogenblik dacht ik dat de bron van het gé- uid onder den vloer zat, drie kloppen en an een pauze> maar toen wij het weer oorden, leek het van achter den muur te komen Een geest is het niet, zei ik gedeci- (lOIIlSU IECOI HIM. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en emstreken (behoo rende tot den berorgkring) i 1—6 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkrin<t 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0JW. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prjjs. Liefdadigheida-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELLNGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiJn en ingezonden mededeel ingen bjj contract tot zeer ge reduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bet Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De Graf Zeppelin. Van Los Angeles naar Lakehurst. De Zeppelin heeft gisterenmiddag te 3.35 Amst. tijd over Marcicopa (Arizona) gevlo gen. Boven Arizona heeft het luchtschip een onweer ontweken en vloog op een hoogte van 500Q voet over de plaats Aztec. Het luchtschip 'werd om 19 uur (M.E.T.) waargenomen. Het vloog met groote snel heid in oostelijke richting. De Graf Zeppelin boven Amerika. In den afgeloopen nacht te 1 uur Am. tijd vloog het luchtschip Graf Zeppelin <W«r Elpeso aan de Riogrande. Ik stond wezenloos tiaar het leege bed te kijken. De dekens waren teruggeslagen en Louise’s rose zijden kimono, die aan het voeteneind gelegen had, was verdwenen. De nachtlamp brandde laag, ik nam haar op, maar mijn handen beefden zoo dat ik haar weer moest neerzetten. Met moeite bereikte ik de deur. Er waren stemmen op de gang $n Gertru de kwam'naar me toerennën. Wat is er? riep ze, wat was dat geluid? Waar is Louise? Ze is niet in haar kamer, antwoordde ze dof, ik geloof dat zij het was die gilde. Liddy kwam bij ons. ze droeg een lamp. We stonden dicht bij elkaar boven aan de wenteltrap en keken naar benedenmaar we zagen niets. Toen hoorden we Halsey de hoofdtrap opkomen en even later was hij bij ons. Geen spoor van een inbreker, maar ik dacht dat ik ienihnd hoorde gillen, wie was dat? Onze ontstelde gezichten vertelden hem de waarheid. Het kwam van beneden, zei ik, Louise is niet in haar kamer. Halsey nam snel de lamp u?. L'. hand en holde de wenteltrap af. Iï hem in langzamer tempo. Ik ,was in een soort verdooving geraakt, ik kon haast niet Ik moest Liddy letterlijk de kamer uit sleuren, ze was haast niet van haar plaats te krijgen, ze had de geest gezien, hield ze vol en was niet van plan een voet te ver zetten. Maar ten slotte kreeg ik haar toch, zei het ineer dood dan levend, in mijn ka mer en ik legde haar op bed. Het geklop, da£ even opgehouden had, be gon weer, maar nu minder duidelijk. Hal sey kwam na een paar minuten bij me en luisterde waar het geklop vandaan kwam. Geef me mijn revolver tante Ray, vroeg hij. Ik haalde het wapen dat ik in het tul- penbed gevonden had en gaf het hem. Hij zag Liddy liggen en dacht er aan dat Louise nu alleen was. n onderzoek uitgaan tante u dan naar Louise gaan? wel wakker geworden en gerust. b haar hevige protesten liet ik Liddy aliepn en ging naar den ooate- lijken vleugel. Ik geloof dat ik bij het duis- ster gapende gat van de wenteltrap vlugger doorliep. Ik hoorde Halsey voorzichtig de hoofdtrap afgaan. Het kloppen of hameren of wat het -was, had opgehouden en de stilte was’bijna pijnlijk. Toen opeens, vlak bene den mij, hoorde ik een vrouw gillen, het was een angstkreet die even plotseling’afgebro ken werd als ze was begonnen. Ik stond els aan den grond genageld, ik had het gevoel alsof iedere droppel bloed uit mijn gezicht wegtrok. In de beklemmende stilte hoorde ik jHiijn hart bonzen. Ik slaagde erin hoe weet ik zelf niet Louise's slaapkamer bin nen te wankelen. En daar wchtte mij een deerd, het lijkt er meer op alsof iemand pro beert het huis binnen te komen. Liddy beefde over al haar leden. Ik vroeg haar mijn pantoffels te krijgen, maar ze kwam met een paar handschoenen aandra gen, dus haalde ik zelf wat ik noodig had en ging de kamer uit om Halsey te roepen. Het electrische, licht scheen weer aan een tijdelijke bezwijming te lijden, het wilde niet branden, de hall lagin duister, doch de naehtvlam brandde en ik vond den weg naar Halsey’s kamer. Ik kon me ternauwernood realiseeren wat ik vreesde, maar ik vond het een heele op luchting dat zijn deur open was en dat hij rustig lag te slapen. Word eens wakker Halsey, fluisterde ik, terwijl ik hem door elkaar schudde. Hij sliep vast, het was niet gemakkelijk hem wakker te krijgen en hij bewoog zich alleen een beetje. Liddy stond op den drempelin haar angst om alleen te blijven, was ze me nageloopen. Maar ze scheen ook niet bin- nen te durven komen. Maar opeens kwam er een onderdrukte kreet over haar lippen, ze holde de kamer binnen en greep zich vast aan het voeteind van het bed. Halsey was nu meteen wakker. Ik heb den geest gezien, kreunde Liddy, een vrouw heelemaal in het wit, beneden in de hall. Ik negeerde haar gejammer en zei tegen Halsey: Er is iemand aan het inbreken. Het is ons huis toch niet,» zei hij sla perig, maar toen drong Eet tot hem door dat hij handelen moest. Ja kante Ray, ver volgde hij nog gapend, dan zal ik tpch eerst wat moeten aantrekken Toch een veigelyk tot stand gekomen. De inhoud van het accoord, Engeland tevreden. De verjaardag van het Kelloggpact. De vergadering van de zes uitnoodigende mogendheden, welke gistermiddag om 5 uur begon in de vergaderzaal van de Eerste Kamer, duurde om half tien nog voort. Op dat oogenblik verlieten de Duitsche minis ters voor eenigen tijd de vergadering. Bij het verlaten van het gebouw gaf mi nister Wirth te kennen, dat z.i. het ys ge broken was. Tegen twaalf uur leek het alsof de be sprekingen een einde zouden nemen. Tus schen elf en twaalf uur trokken verschil lende leden zich een oogenblik terug en bleef Jaspar alleen nog met de Engelsche gedelegeerden confereeren. Later begaven de gedelegeerden der overige mogendheden zich weer naar de zitting. Kort daarop wer den de Duitsche gedelegeerden in het Oranjehotel telefonisch verzocht spoedig te komen, om aan de onderhandelingen deel te nemen. Uit een en ander leidde men af, dat de onderhandelingen. hun einde naderen en in zekeren zin overeenstemming tusscher Engeland en de overige mogendheden is be reikt.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2