EEN HUIS v ROSSEM'* ZEEPAARD I5« fic^r^Kc': RAJMo1»luWar=aS LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. lagen dh bvolking aal kunnen re ruteeren, terwijl anderzijds de uitsluiting van scheur makers vergemakkelijkt zal worden. In het bijzonder zal een nieuwe gToep worder ge schapen, welke erop berekend ia men chen u t den middenstand en voornamelijk libera leu op te nemen. RUSLAND. Een bekeering. De Framschraan Paul Marion, chet van de propaganda afdeeling" der Communistische Partij, keert ontmoe digd naai; Frankrijk terug en «reedt uit de Partij. De Fraiisehman Paul Marion was een in vloedrijk man iu dé Comdiunistiache partij. In 1927 oefende'hij het ambt uit van chef der aideeling ..Agitatie en Propa^ana". Te vens was bij lid van het Centraal Bestuur Tegelijkertijd werd l\etn een leerstoel toever- tiouwd in de Conimunnistische School te Bobagny, In het begin van 1928 vertrok hij naar Rus land ^n... geheel ontmoedigd is hij naar 'Frankrijk terugekeerd De dictator van een kaste. Itadut ik mij in onmiddelijk contact heb kunnen stellen met de werklieden en keine luyden daarginds 4— aldus schrijft Marion -is liet mij steeds duidelijker geworden dat achter de meesterlijk opgetrokken facade (ik erken.dat ik mij a.anvankelijk als zoovele anderen erdoor heb laten verblinden) „dic tatuur van het proletariaat en afbouw -van het socialisme", de wreedste en droefste wer kelijkheid is verborgen: deoveïieersching van een kaste van eenigo millioenen burreau- craten van allerlei slag en beteekenis van Stal in tot het kleinste dorpspotentaat; e over een land dat zij gedompeld heeft in een economische en inoreele ellende door haar krankzinnige'politiek en haar absolute, ang stige inquisitoraJe dictatuur, die met de jaren steeds erger wordt. Ik heb werklieden gezien, oud leden van de partij, voorvechters uit de October revolutie van 1917 die het elf jaar later beschouwden ..als de grootste domheid van hun 'even", dat zij gestreden hebben „om naar de macht te grijpen". Ik hoh technici gezien, die belast waren met het /vaststellen van liet vermaarde „Eeono- misebtf,,,.plan voof vijf jaren", die zich scha^deti over de statistieken en voor spelling .die men hen heeft gedwongen openbar te mokert. Zij verzekerden mij: ..met d£ steeds breeder wordende kloof, die gegraven is tussehon de nijverheid en den landbouw, tus8chen stad en dorp. gaan wij niet naar het socialisme, maar naar het pré- kapitalisuie, naai de barbaarsehheid". Er is in Rusland geen sprake van dictatuur va:i het proletariaat en van afbouw van liet so cialisme, maar dictatuur van een kaste en de begrafenis van het socialisme.. Een vliegtuig-ongeluk. By Sotsje is een vliegtuig van de Oekrain- sthe Luchtvaartmaatschappij in zee gestort. Drie passagiers o.w. Fabricius, onderbe velhebber van het Kaukasische leger, kwa men om. De vlieger en de vrouw en het kind van er1 jyVi gered. BINNENLAND l'rin» feimlrik te Harlinxrn. Op weg naar de Zuiderzeewerken. Gistermiddag te ongeveer 3 uur arriveer den te Harlingen in de haven een vijftal jachten. Aan boord bevond zich Prins Hen drik De jachten meerden aan de Noorder- pier. Aan de haven was zeer veel belang stelling. Om vijf uur vertrokken de jachten, die van Ameland waren gekomen, naar de Zuiderzi ewerken bij het Kornwerderzand. Z. K. H.. die hij het vertrek aan dek was. wuif de de juichende toeschouwers vriendelijk toe. H. Colijn. Bedankt als lid van de Eerste Kamer. I)e liPi-r Colijn. bij de laatste verkiezin gen als lid van de Tweede Kamer gekozen, heeft Hians bedankt als lid van de Eerste Kamer. In A®fcH»ijeenkom8t van het Centraal Stem bureau. as. Vrijdagmiddag te VGraven- hagodfè houden z.al in deze vacature worden voorÜèn Nieuw-Beierland en zyn burgemeester. Vrijdag is de raad van Nieuw-Beierland in spoedeischende vergadering bijeen geweest In die vergadering hebben de wethouder? verslag uitgebracht over hun bezoek aan den Commissaris der Koningin op Donder dag j.l,. waarbij hun o.m. was medegedeeld, dat de heer Q Ninaber in het begin van September waarschijnlijk naar zijn gemeente zal terugkeeren om zijn functie van burge meester te hervatten. De vergadering heeft naar aanleiding daar van met algemeene stemmen een door den heer De Winter ingediende motie aangeno men. waarin o.m. wordt gezegd, dat de te rugkomst van den heer Ninaber niet wen- schelijk wordt geacht, zoolang het justitio neel onderzoek, waartoe in de vorige raads zittingen is besloten, niet is afgeloopen. De Commissaris der Koningin had even eens medegedeeld, dat uan den burgemees ter geen ongevraagd, maar ziekte verlof :8 verleend. t Nieuw Kamerlid. In de vac.-dr. L. N. Deckers. Bij schrijven van 23 Augustus had de heer dr. L. N. Deckers, bericht gezonden dat hij zijn benoeming t«it lid van de nieuw geko zen, Tweede Kamer niet aanvaardt De voor- zitter 'van het Centraal Stembureau heeft nu in zijn plaats benoemd verklaard den h.-er J. C. van Beek te Deurne. Zooals men zich zal herinneren, zal de heer Van Beek voor deze benoeming bedanken om voor den qualiteitszetel plaats te maken voor den heer Schaepman. Belastingverlaging te Arnhem. De gemeentebegrooting verschenen. Sj^Jdo van 7 ton over 1928. De zoo juist in druk verschenen ontwerp begroting van 1930 der gemeente Arnhem wijst een eindcijfer aan Van f 10.837.570. Voor onvoorzien wordt f 173.695 uitgetrok ken De gunstige uitkomsten van 1928 heb ben er toe bijgedragen dat het begrootings- beeld zeer fraai is geworden. Het saldo van 1928 bedraagt niet minder dan f 720.000, een gevolg van omstandigheden, waaronder er zijn van bijzonderen aard. Er iB dok ernstige bezuinigingaarbeid ver richt, en thans is de financieele toestand der gemeente gezond en kan geleidelijk de druk der belastingen weer «verminderd worden Uit het saldo' 1928 zal f 50.000 worden be schikbaar gesteld om den achterstand in te balen welke bij het trambedrijf in de af schrijvingen op de rekening overname goe deren Arnh. Tramwegmij. en oprichtings kosten bestond. Voorgesteld wyrdt voorts om van het saldo f 226.000 in reserve te hou den Ook willen B. en W. in de bedrijven een bescheiden reserve vormen (5 pet. van de geraamde winsten). Verlaging lichttarieven. Belas tingverlaging. Voorgesteld wordt een verlaging van de electriciteitstarievenhet tyihttarief wordt van 25 op 23 cent gebracht; het vastrecht enkelvoudig tarief van 5 op 4* ct.het dub bel vastrecht tarief van 3i op 3 cent. Te vens wordt voorgesteld om het gastarief te wijzigen, tot dusver wordt boven 40 M3 8 cent per stere berekend, met ingang van 1 Januari 1930 zal dit reeds boven een ver bruik van 35 M3 gelden (beneden deze hoe veelheid geldt het t«^-f van 12 cent). De bedrijfswinst der gasfabriek werd f 67.000 lager geraamd dan voor 1929. Voor het be lastingjaar 1930 31 wordt weder een verla ging van de niet-progressieve heffing der directe belasting naar het inkomen' met een half procent voorgesteld, zoodat de heffing dan nog 3 pet. zal bedragen. Vertrek van den Amerikaanschen. gezant- De heer Tobin ontvangt het Groot kruis der Orde van Oranje-Nassau. H. M. de Koningin heeft gisteravond te half 8 uur op Harei Majesteits Paleis Het Loo iu afscheidsgehoor outvangen deu Ame rikaanschen gezant bij Hkar Hof, den lieer Richard M. Tobin. Na afloop dezer audiëntie nam de heer Tohin deel aan den disch der Koningin. Hij bleef ten Paleize overnachten. H. M. (ie Koningin heeft den heer Tobin bij diens aftreden als gezant der Vereenigde Staten van Aineiika bij Haar Hof, het Groot kruis der Orde van Oranje-Nassau verleend. Boottrein N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland". Het Agentschap der N.V. Stoomvaart- Maatschappij .Nederland", de firma Kui per, van Dam Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boottrein van het s.s. „Prins der Nederlanden", hetwelk 31 Augustus a.s. té Genua verwacht wordt. Zondagmorgen, 1 September a.s. te 11 uur 12 aan het Maas- station te Rotterdam zal aankomen. Aan komst te 's-Gravenhage 11 uur (S.S. sta tion). Het 900-jarig bestaan van Soest. De Koningin-Moeder bij de herden kingsplechtigheid. De feestelijk heden. Gisteren is te Soest de feestelijke herden king ter gelegenheid van het 900-jarig Bestaan begonnen. Reeds vroegin den morgen kwamen uit den omtrek talrijke vreemdelingen, die met de inwoners getuigen wilden zijn van de fees telijke herdenking. Hier en daar was de vlag uitgestoken en eerepoorten, kwistig met groen en bloemen opgesmukt, gaven het vriendelijke dorpteen feestelijk aanzien. Tegen tien uur begon het in de omgeving van de Ned. Herv. kerk druk te wordenl. Onder klokgelui begaven vele inwoners zich naar de kerk. waar de officieele herdenking zou plaats vinden. Omstreeks half elf arriveerde in de kerk de. Koningin-Moeder* niet haar gevolg, die door den burgemeester, mr. G Deketh, naar haai plaats werd geleid. Nadat men de Koningin-Moeder liet Wil helmus staande had toegezongen heeft mr. G. Deketh den kansel bestegen en een korte toespraak gehouden waarin hij dank bracht aan de Koningin-Moeder voor haar aanwe zigheid en een overzicht gaf van de lande lijke schoonheid, die Soest zoowel aan inwo ners als vreemdelingen te zien geeft. De heer T. Pluim, uit Baarn heeft vervol gens een overzicht gegeven uit de geschiede nis van Soest. Spr. heeft daarna bijzonderheden meege deeld omtrent de stichting der kerk. Deze moet in 1350 hebben plaats gehad. De kerk is gewijd aan de aposteien Petrus en Paul us. l.ater omstreeks 1580 is deze kerk aan de Herv Ar inden overgegaan. De plechtigheid is afgewisseld met zang en muziek. 's Middags is een concert gegeven voor bet gemeentehuis, waarin het gemeentebe stuur receptie heeft gehouden. De wethouders crisis in Amsterdam. De C. H. fractie zegt haar steun aan B. en W. op. Namens de Christelijk Historische Raads- fiactie in Amsterdam is gistermiddag nen schrijven verzonden aan de Raadsfracties, die h>t de samenstelling van dit college van H. en W. hebben medegewerkt, waarin wordt medegedeeld dat de Christelijk Histd- rische Raadsfractie zich ten opzichte van het kardinale punt ..handhaving van eene bij de begrooting van 1929 todgezegde verïa- cing van een electriciteitstarief op 1 Octo ber 1929". waarvoor de heer Ter Haar ge meend heeft zijn ontslag als wethouder te moeten nemen, geheel en al aohter haar wethouder sqhaart en zij daarvan bij de aanstaande behandeling der begrooting 1930 zal doen blijken. Zal het geheele college van B. en W. thans aftreden? Bovenden dat door het College van Bur gemeester en Wethouders niet langer op eene bijzondere tegemoetkoming van de zijde der Christelijk Historische fractie zal moeten worden gerekend. Bovenstaande mededeeling van de Christe lijk Historische Raadsfractie fs voor de verdere ontwikkeling van de wethouden- crisis van groote beteekenis Het tegenwoor dige college van B en W sedert September 1927 steunende op 25 raadsleden, dat is de volstrekte meerderheid, kan thans nog slechts steunen op 21 stemmen, d.i. op eene minderheid. ^ogenomen zelfs, wat mag worden betwij feld. dat bij de jU raadsleden voldoende ho mogeniteit bestaat, dan nog is het voor een uagelijksch gemeentebestuur van de hoofd stad niet wel doenlijk, te blijven regeeren op zulk een zwakken ondergrond. Zoodat thans hèt meest voor de hand ligt, een collectief ontslagnemen van de overige vijf wethouders onder het motief dat het be sluit der Christelijk Historische fractie een langer aanblijven van dit college onmoge lijk maakt. Is het Hbld. goed ingelicht dan zal Bpoe- dig het nemen van een zoodanig, besluit ern stig worden overwogen. Ir. J. C. C. Grase f Belangrijk persoon ito de Neder- landsche luchtvaart. Figuur van Europeesche bekendheid. Op 38-jarigen leeftijd is gisteren te Am sterdam overleden ir. J*. C. G. Grasé. een in luchtvaartkringen zeer bekende figuur. Ir. Grasé, zoon van den welbekenden leer- aar in het Engelsch aan de le H.B.S. tc Amsterdam, studeerde te Delft voor werk tuigkundig ingenieur en behaalde in 1919 zijn diploma als zoodunig met lof .een on- cten8cheiding, die slechts zelden verleend wordt. Zijn belangstelling voor de weten schappelijke zijde van de techniek, gepaard aan een sportieve aanleg, «en eert groot in teresse voor de aviatiek, vormde de juiste basis voor de eerste functie, die hij na zijn studietijd aanvaardde, n.l. ingenieur bij den Rijksstudiedienflt voor de Luchtvaart. Op 9 September 1918 trad hij daar in functie en toen deze organisatie in den aanvang van 1919 geheel georganiseerd was en de wen- schelijkheid bleek, dat zij kou beschikken over een ingeryeflï-vlleger, was ir. Grasé daarvoor de aangewezen man. Hij werd daaom gedetacheerd bij de Luchtvflartafdee- ling té Soesterberg teneinde tot vlieger te worden opgeleid. Zijn brevet kreeg hij op 27 Februtyi 1920 en spofedig reeds bleek toen zijn buitengewone aanleg als vlieger. De heer Fokker had spoedig de kwalitei ten van ir. Grasé erkend en stelde hein in de gelegenheid verschillende zijner nieuwe types te vliegen. Uit die samenwerking ont stond spoedig eeu vastere vorm van aamen werking en zoo kwam op 1 Juli 1923 het «ogenblik waarop ir. Grasé afscheid nam van den R. 8. L. om in functie te treden bij de Nederl. Vliegtuigfabriek met den titel van Chef van. de Wetenschappelijke Afdeelyig en de bedoeling om alle nieuwe vliegtuigtypes in te vliegen,, te bestudeeren c.q. te verbeteren. Sedert dien is ir. Grasé voor de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfa- briek werkzaam geweest. Over geheel Europa en daarbuiten was ir. Grasé bekend In 1924 behaalde hij reeds zeer belangrijke succes sen voor de fabriek op een militair Concours te Madrid, de beste prestatie te geven door zich in de stervlucïit naar Gothenburg twee de te plaatsen. In 1925 sloeg hij vier we- reldrecords met last voor snelheid, met den Fokkerjager p. XIII en spoedig daarna over. trof hij het bestaande wereldrecord voor hoogte met 1090 K.G. last met een F VII. In de laatste jaren vormde de toen nog niet onderkende kwaal, waaraan hij ten slotte overleden is. dikwijls een bezwaar voor hem, zonder dat hij zich daardoor liet weer houden zijn taak te volvoeren. De Nederlandsche Luchtvaart verliest ln Ir. Grasé een figuur van erkende bekwaam heid. Het Eerste Kamerlid Ir. J. Koster over de Zuid-Limburgsche belangen. Het Eerste Kamerlid Ir. J. Koster be spreekt in de N. Arnhemsche Ct. het rapport van de Kamer vap Koophandel en Fabrie ken voor Maastricht en omstreken over de Zuid-Limburgsche problemen, en hij' besluit zijn artikel met de vraag onder de oogen te zien. welke de belangen van Maastricht vcor de toekomst zijn: Dat het krijge: le. een goede waterver binding met de havensteden Rotterdam en Amsterdam2e. een goede waterverbinding njet Antwerpen3e. een goede waterverbin ding met Luik. Wat punt 2 aangaat, behoeft het geen nader betoog, dat hier de belangen van de drie steden parallel gaan. Wat punt 2 aangaat, zouden, bij een klein geestige opvatting Rotterdam en Amsterdam er belang in kunnen zien. dat Maastricht haar goederen niet via Antwerpen doch slechts via een der beide Nederlandsche ha- •vensteden zou kunnen verschepen-. Uit niets is gebleken, dat Rotterdam of Amsterdam ooit in die richting is werkzaam geweest. n.l. door het transport te water van Maastricht naar Antwerpen ook. maar in het minst te belemftieren en er is geen enkele aanleiding om te verondefstelleu, dat een dezer havensteden ooit tot zoo een bekrom pen handelwijze zou kunnen overgaan. Waarom dan in het rapport der Maas- trichtsche Kamer getracht een zoo scherpe tegenstelling tusschen de belangen van Maastricht en die der beide havensteden in het leven te roepen? Omtrent enkele andere onderwerpen', in het rapport besprqken, merkt schr. nog het volgende op. De goedkoope levering van gas en electri- citeit is meer een aangelegenheid, die het provinciale bestuur dan de regeering aan gaat. De opmerkingen betreffende hooger onder wijs. hoewel ongetwijfeld van groot belang voor de provincie, passen minder goed in een publicatie door een Kamer van Koop handel en Fabrieken. Hetgeen beweerd wordt van onze handels politiek., is met weinig redenen gestaafd. De Maastrichtsche Kamer vraagt een sterkere defensieve houding in onze handelspolitiek m.a.w is voorstander van actieve handels politiek. Zij verwijst daarbij naarjjet aantal arbeiders, vroeger en nu bij de keramische industrie werkzaam. Doch niet gewezen, wordt op het feit. dat de toeneming van den export van alle goederen, bij vergelijking van het jaar 1913 en 1928, in geen enkel land van Europa zoo groot is als in Nederlang. Noch wordt aangetoond of waarschijnlijk ge maakt. dat actieve handelspolitiek de toe standen in de aardewerkindÜBtrie zou hebben verbeterd. Maar wel deel ik de meening en verwach ting. aan het einde van het rapport tot ui ting gebracht .dat Maastricht voor de offers, die ze brengt, wegens haar excentrische lig ging. de compensaties ontvangt, die redelij kerwijze gegeven kunnen worden. Ik zou hfet echter eenigsins anders willen uitdruk ken en wel ..dat Zuid-Limburg voor het op- heffing van de nadeelen. die een gevolg zijn van excentrishe ligging, de compensaties ontyangt. die redelijkerwijze gegeven kunnen' worden". Daarbij denk ik in de eerste plaats aan de spoorwegtarieven., opheffing van de grenstarievqn en een algemeene verlaging van de tarieven naar de verschillende deelen van het land. De Nederlandsche Spoorwegen letten bij de vaststelling van deze tarieven te veel op het eigen belang en te weinig op de voordeelen. die er in zijn gelegen om grensgebieden zooveel mogelijk door de re delijke tarieven met het eeptruro van het land te verbinden. Ben ik^iet op vele punten dus niet eens met het rapport der Maastrichtsche Kamer, met de conclusie ga ik geheel acooord en wel dat alles dient te worden gedaan om Lim burg economisch zich zooveel mogelijk te doen oriënteeren naar het overige gedeelte van ons land en een beter ver'deeling van de opbrengst der wegenbelasting, een grootere deelneming van de banken in Limburgsche ondernemingen en boven alles betere spoor- wegtaieven daartoe in hooge mate kunnen bijdragen. ri'Mpvrrnr nruinrrFN De Alastrim eischt weer een slachtoffer. Oude vrouw aan de ziekte overleden. Gevallen van encephalitis. Nieuwe gevallen te Rotterdam. Nog steeds is te Rotterdam het aantal alastrimpatiënten stijgende Zondag zijn er wees zes nieuwe bijgekomen, waarvan er drie in het ziekenhuis aan de Hillegonda- straat zijn opgenomen. .Dit ziekenhuis is thans bijna geheel vol. Daarna zal het zie kenhuis aan de Hoogstraat in gebruik wor den genomen. Een oude vrouw, die aan alastrim leed en in het ziekenhuis Bergweg werd opgenomen is in dat ziekenhuis Zondag overleden. Het kindje, dat aan encephalitis lijdt maakt het vrij goed. - In verband met de hoeveelheid koepokstof door de dokters in Rotterdam betrokken kan worden aangenomen, dat reeds meer dan de helft van de Rotterdamsche bevolking is ingeënt. Weer een, geval van encephalitis. Naar wij vernemen, heeft zich dezer dagen te Rotterdam eep derde geval van ecepha- litis bij een kind voorgedaan. Het kind is in het ziekenhuis opgenomen. Het betreft hier een vijf jarig jongetje. Tegen de alastrim. Men meldt uit Deventer aan het Hbld.: In verband met het feit. dat onlangs een geval van alastrim in het nabij gelegefi Apeldoorn is geconstateerd, heeft het raads lid H- A. AnkerBmit Jr. aan B. en W. dezer gemeente de volgende schriftelijke vraag gedaan Vinden B .en W. geen aanleiding, om iu het algemeen, en in 't bijzonder de ouders van schoolgaande kinderen op deze uiterst besmettelijke ziekte te wijzen en de gele genheid open te stellen en van gemeentewe ge den ouders aan te bevelen, hun kinde ren te laten vaccineeren of revaccineeren De debacle van het Carlton Hotel. Lyst van baten en schulden. Het weekblad Handelsbelangen van a.s. Woensdag zal. naar het Vad. weet te mel den. opnemen de lijst van baten en schul den in deze surseance van betaling der N V. Exploitatie Mij. Nereide te Amsterdam (Carlton Hotel). Er zijn in totaal per 19 Au gustus j 1 219 crediteuren,, waarvan Maple te Londen inzake geleverde meubelenPvoor f 324 000 de grootste uitmaakt, daarna volgt Martin Hall te Sheffield inzake geleverd ho telzilver «met f 72.000. Het totaal passief bedraagt aan,post cre diteuren f 620.000. hypotheek f 1 658.000. verschuldigde onkosten f 35.900. Century Trust Cy. p.m. totaal f 2.313 900. Het actief bedraagt '2.577.000, waarbij nog komen eeninge posten vooruitbetaalde onkosten tot een gezamenlijk bedrag van f 185.100. totaal f 2.762.100. Jeugdige verstekeling. Een jongmensch uit Rotterdam verloor te Almelo zijn portemonnaie Hij wandelde naar Zwolle en verstopte zich daar in den trein naar Rotterdam ih de retirade, die 'hij van binren met touwen vastbond. Te Amersfoort forceerde de politie echter de deur van de retirade en het minderjarig jongmensch werd onder gelelde naar zijn ouders te Rotterdam doorgezonden Voor wie eens rustig reizen wil. Een oase vsn gemoedelijkheid. Het Haarlemmer ra eertreintje. In de ..Nieuwe Leidsche Crt." troffen wij volgend stukje aan van het Haarlemmer meertreintje. Het is altijd een apart genot, wanneer men temidden van al de agitatie van den tegenwoordigen tijd. zoo af en toe eens een ïonde gemoedelijkheid aantreft, die te tref fender is, omdat zij ons meestal verrast tn omdat wij haar aantreffen daar. waar we haar in 't minst niet verwachten. In deze vacantia tijd wordt er uitereard veel gesproken over reizen,, en zoodoVnde wordt er af en toe bij bepaald. dat wij in onze stad niet minder dan twee stations rijk zijn. Het iB beslist noodig, dat je hier zoo af en toe eens bij bepaald wordt, want zou je het bepaald -vergeten «n h- wel wat waard als men zich nn Iran Karnomon P vin gehad het van dit emplacement te beto. ik er langs kwam. heb ik Qn/ln.a e anders is toch wel stations kan tyei Ik moet U eerlijk zeggen, dat ik het .u tion Leiden van dat lijntje s' buiten ken. Nooit heb ik de eer inwendige den en als ook nooit iemand anders in gaan. maar ik veronderstel dat dit zëêr nT vallig is geweest. Door deze omstandigheden is het w van het Haarlemrtiermeertreintje voöTm' dan ook :n een fjeheimzinnig waas en ik heb mij stellig voorgenomen h mer te betreden zonder strikte omdat ik vrees, dat die gebeimzinnhAtiri dan met een slag zou zijn gebroken en dat zou toch jammer zijn. Bovendien neem ik thans alle verhal van ronde gemoedelijkheid .die ik hoor oy? Leidens tweede spoorwegstation gaarne m en liet Haarlemmermeertreintje heeft daa door voor mijn persoon een eigenaardige oir pulaiiteit verkregen. Ik wil U er wel een» dingen van mededeelen. onder voorbehoaH evenwel, dat ge er niets van gelooft, dat,» er louter om glimlacht en dat ge 'er toé een kern van waarheid in ontdekt. Zoo heb ik me laten verhalen, dat op een zekeren dag de anderhalve reiziger plot* ling werd opgeschrikt,, door een hevig rinkel op de rails en daar de mogelijkheid niet uitgesloten was. dat iemand zijn lig* rettenkoker of zijn portemonnaie had laten vallen stopte de machinist de roekeloos vanrt van den vurigen boemel om te onder zoeken. waar dat gerinkel wel mocht komen. Het bleek, nadat de teur op zijn gemak was uitgestapt dat der ornamenten aan het treintje, die i betitelt met den weidschen naam van bn los was geraakt en afgevaren. De «mi teur stapte resoluut op het voorwerp, dat n honderdtal meters verder op de rails lag toe en tilde het. in zijn handen spuwende, op de schouders. De machinist en de stoker hingen uit het aardige locomotiefje dit tafe reel gade te slaan. Het was een warme dag en de conducteur zwoegde onder het zware voorwerp. Toen kwam de machinist op een idee. Hij trok een handel over en zei tegen zijn maat: ..Toe Jaap. we zullen hem een eindje tegemoet rijden". En zoo geschiedde Verder liet ik mij vertelden, dat zoo i! en toe eens wordt gestopt om een hek te sluiten zoodat er geen koeien op de nik kunnen komen. Men moet ditgoed wen. Het is niet alleen uit eén oogc___. dierenbescherming, maar veronderstel, dat het treintje tegen een koe opbotste, w&e funeste gevolgen zou dit niet voor het looo- motiefje en deszelfs aanhang kunnen Voor de koe zijn we niet zoo bang. Dat it een groot beest. Êen reizigster, die nog al eemj van het station Heerenaingel (Leiden) maakt, vertelde ons. dat ze nooit bang ba hoeft te zijn. dat ze te laat zal komen. De conducteur had zelf deze vrees van baar weggenomen ..We wachten wel even", zei hij. De reizigster is gelukkig nogal stipt, maar zoo zou het toch kunnen gebeuren, dat de machinist den chef op zekeren dag toe- voegde: „Eventjes wachten* de ji moet nog komen.'.' Meisje uit den trein gevallen over overledet. Andermaal is op het baanvak Middelburg- Bergen dp Zoom een ongeluk gebeurd. (Hater avond keerden de heer en meviouw A. 0. Hammer met hun 6-jarig dochtertje van een vakantiereisje naar Middelburg naar op'Zoom terug. Zij vertrokken met den trein van 18 59 uit Middelburg. Ter hoogte vin Kruiningen ging. terwijl het meisje met den iiug tegen het portier van de coupé stond, de deur plotseling open, met het gevolg, dat de kleine uit den trein viel. Onmiddellijk greep de vader van het meisje de noodrem met het gevolg dat de trein onmiddellijk atil stond. Het kind werd langs de lijn gewon den. dodh had aan het hoofd een ernstige verwonding bekomen, doordat «ij tijdeni den val in aanraking was gekomen met de houten afrastering van den dijk. Stervend werd de kleine opgenomen, en naar de wo ning van den spoorwegarbeider K< overgebracht. Dr. Nieuwenhuizen uit Krab- hendijke was Bpoedig ter plaatae en Vér- leende de eerste geneeskundige hi4p. Gu- teravond om elf uur is het meisje aan de gevolgen overleden. Een medicus aangetast door AlaatriM. Alastrim geval te Dordrecht Naar de Telegraaf verneemt is ook thaai in Dordrecht een geval van alastrim gecon stateerd en wel bij een geneesheer, dr. A. ten B. H. Hij is waarschijnlijk besmet b. een bezoek aan een der Rotterdamsche zie kenhuizen Dit ziektegeval heeft tot nu toe een goedaardig verloop. SPORT EN WEDSTRIJDEN.' VOETBAL. Behalve de gisteren gepubliceerde ultih' gen, zyn Zondag nog verschillende vriend" schapjielyke wedstrijden gespeeld. 0.m.: Gouda 2-—de Musschen Gouda 3de Musschen 2 Gouda 4de Musschen 3 - Gouda 5de Musschen 4 Gouda 6de Musschen 5 G.S.V. 2Bodegraven 2 G.S.V. 3Bodegraven 3 ^""7 MoordrechtOlympia comb. f HollandiaanSchoonhoven MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 28 Aug. Aangevoerd 389 partyen. Pnj- zen le kw. 4461; le kw. m. r.m. 61- 54, 2e kw. m. r.m. 4^-49; Zware Handel matig. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICBI Verwachting: Zwakke tot matige lyke tot zuid-westelijke wind, bewolkt zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige r®g* of onweer, iets koeler. STADSNIEUWS. GOUDA, 28 Aug. 1929. Burgemeester Gaarlandt weer terug. De Burgemeester is van zyn verlof in de gemeente teruggekeerd en heeft zyn ambts bezigheden hervat. Alle winkels tot 12 uur geopend. Het gemeentebestuur brengt ter kennis dat op 31 Augustus alle winkels tot des avonds 12 uur geopend mogen blyven. Het a.s. winterprogramma van de Volksuniversiteit. Een aardige kalender. - Een ryk programma. De afdeeling Gouda van de Rotterdam- iche Volksuniversiteit heeft een kalendei uitgegeven voor de maanden October, No vember, December, Januari, Februari, Maart ,en April, de maanden waarin de Vereeni- ging haar avonden organiseert. Op deze duidelijk gedrukte kalender zyn de dagen waarop de bijeenkomsten, concerten of voordrachtavonden vanwege de Volksuniversiteit plaats vinden, in rood aangegeven, waardoor men er telkens weer opnieuw aan wordt nerinnerd, om ze te noteeren. Op den kalender is tevens vermelo voor welk gering bedrag men lid van de Vereeniging kan zyn, men zich kan abon- neeren op het muziekabonnement en op een abonnement voor de voordrachtavonden, voorts ook voor abonnementen voor tooneel- voorstellingen te Rotterdam. Voor alle in lichtingen kan men zich voor 4 September wenden tot ,Mevr. de Vooysde- Lange Markt 8 alhier. Op de achterzijde van den kalender staa' het geheele winterprogramma vermeld. Al lereerst de openingsavond door Henri Dek king op 11 October. De heer Dekking zal voordragen „Het Graf van den Onbekender Soldaat" van Paul Raynal, vertaald door hem zelf. Na dezen openingsavond volger, drie avonden, cursussen over het Recht bezien uit het dagelyksch leven, te geven door Mr. A. A. J. Ryksen, daarna vier avonden over Kunstbegrip, te geven door den heer Otto van Tusschenbroek. Behan deld zullen'worden de moderne bouwkunst en schilderkunst en kunstnijverheid, waarbij lichtbeelden het gesproken woord zullen ver duidelijken. Dr. J. C. A. Fetter uit R'dan; zal een cursus houden over de psychologi sche stroomingen van onzen tijd. Deze cur- suj; zal eveneens drie avonden vullen. Tenslotte worden vier cursusavonden ge geven door den heer A. F. J. Portielje uit Amsterdam over het dierenleven in Artis. De concerten zullen plaats vinden op 3 December, 11 Februari en 5 April. Aller eerst komt het Haagpch Strijkkwartet, daarna Willem Andriessen piano, vervol gens de Madrigaal en Motetvereeniging van Sem Dresden. De serie voordrachtavonden wordt ge opend door Charlotte Kohier, daarna kómt vermoedelijk Albert van Dalsum, vervolgens Adolf Bouwmeester, tenminste wanneer de belangstelling groot is, want deze concer ten en voordrachtavonden kunnen alleen doorgaan indien voldoende leden zich voor een abonnement opgeven. Ook hiervoor wende men zich tot de Secretaresse Mevr. de Vooys—de Lange iMarkt 8, die gaarne alle inlichtingen wil verschaffen. Verpachting Parkeerterrein Gemeentelijke Sportterreinen. Hedenmiddag had ten stadhuize door P. en W. de verpachting plaats van het par keerterrein by de Gemeentelijke Sportter reinen. Ingeschreven werd door de heeren: A- Peek, Gouda voor 225.50; C. Groen, Gou da voor ƒ210.J. Pronk, Gouda voor 200—. Ongelukkig terechtgekomen. Na op het Spui in den Haag met haar fiets te zijn geslipt, werd onze stadgenoote, de 26-jarige juffrouw J. M., door een auto overreden, bestuurd door W. K. Met een vermoedelijke zware hersenschudding en een wonde aan het hoofd, is zij daarop naar het ziekenhuis aan den Zuidwal aldaar over gebracht. Postduiven. De Postduivenvereeniging „De Blauwe Doffer" hield Zondag een wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Roosendaal, afstand 56.3 KJH. De duiven werden te 7 uur gelost en bereikten haar hokken als volgt. M. de Jong 1, 20, 44, 51; M. A. Holthuy- sen 2, 3, 8, 12, 13, 17, 33, 49, 57, 68; Jan Mikkers 4, 6, 16, 60; Jan Bennes 5, 9, 21, 37, 40, 54; G. Blanken 7, 28, 31; T. Rook 10, 19, 24, 26; Jac. Donk 11, 36, 38; B. Stolk 14, 15; J. M. de Vries 18; A. v. d. Pool 22, 39, 47; Geb. de Waal 23, 43, 59; Jan de Jong 25, 30, 46, 52; A. Wiezer 27, 29, 48; H. N. Korevaar 32; C. P. de Waa' 34, 35; C. Verboom 41, 42, 50, 55; T. Wil- emse 45; C. M. Holthuysen 53; A. Adriaan- se 56. t Aankomst eerste duif 8.05.56, laatste duif, 8.27.39. Zondag hield de Postdüivenvereeniging „De Blauwe Doffer" ook een wedvlucht vanuit Compiêgne (Frankrijk), afstand 318 KM. met jonge duizen (1929). De duiver, kwamen aan: Jac. Donk 1, 21, 31; A. Wiezer 2, 8; Jan de Jong 3, 13; Jan Mikkers 4, 5, 6; T. Wil- lcmse 7, 20, 30; M. v. Lit 9; H. N. Kore vaar 10, 23; C. P. de Waal 11; Joh. de Jong 12, 29; G. Blanken 14, 17, 18, 22; B. Stolk 16; H. A. Holthuysen 19; J. Scharleman 24; J. v. Mourik 26; C. Verboom 25, 27, 28. De eerste duif kwam binnen Zondag te 4.02.44, de laatsije Maandag te 9.06.17. Overduiven: le Joh. de Jong; 2e C. M. Holthuysen; 3e M. de Jong. Voorloopig bericht. De Postduivenvereeimging ,*De Blauwe Doffer" zal na de vlucht Quierain van 29 Sept. '29, nog drie vluchten vliegen, en wel °P 6 October uit Amersfoort, 13 October lit Zutphen, 20 October uit Oldenzaal. Agenda. 31 Augustus, 7 uur. Laatste orgelbespeling in de St. Janskerk. 15 Sept. Feestelijke herdenking van het 300- jarig bestaan van de Remonstrantsche kerk. UIT 1>EN OMTKEK. BOSKOOP. Gisteravond omstreeks 9 uur is op de Zwarte weg een luxe ayto te water geraakt. De auto, eigendom van den rijwiel er- autohandelaar v. d. Meer en bestuurd dooi diens chauffeur moest een heer naar het station Gouda brengen. By het uitwijken van een met paard bespannen wagen is de auto vermoedelijk te veel op den kant geko. men en te water geraakt. De chauffeur en de in de auto zich bevin dende reiziger kon zichzelf redden. Een uit Boskoop ontboden andere auto bracht de reiziger naar Gouda zoodat hy zijn reis toch kon vervolgen. De auto is hedenmor gen door een kraanwagen uit het water ge haald. Burgemeester en Wethouders van Bos koop maken bekend, dat het verzoek van de N.V. Bataafsche Import Maatschappij, ge vestigd te s-Gravenhage, om op het pefceel kadastraal bekend, gemeente Boskoop, Sec tie D, No. 866, en gelegen aan de Zuidkade een benzine-installatie met een ondergrond- sche reservoir en bovengrondsche aftap inrichting te mogen oprichten, en van den heer J. van Leut, timmerman wonende te Boskoop, om in het perceel, ka dastraal bekend in Sectie B. No. 3196, en gelegen in de Biezen, vier electromotorer met een gezamenlijk vermogen van 11 P.K., voor het aandrijven van verschillende werk tuigen, te mogen plaatsen, door hen is inge willigd. Voorts dat ter openbare kennis, ter ge meente-secretarie ter inzake ligt een ver zoek met bijlagen van de N.V. Bataafsche Import-Maatschappij, gevestigd te 's Gra- venhage, om vergunning tot het oprichten van een benzine-installatie met een onder- grondscli reservoir en bovengrondsche af tapinrichting op het perceel, gelegen hoek Zyde Puttekale, kadastraal bekend in Sectie D, No. 1194. Coöp. Vereeui. „De Boskoopsche Veiling". 26 Aug. Rozen: Ophelia 15—25, Gol den Ophelia 16—31, Marcel Rouyer 34—50, Hadley 57—81, Claudius Pernet 45—75, Columbia 28—46, Butterfly 24—36, Mac Keiler 70—86, Wilh. Kordes 25—35, Mad. Jules Bouché 17—40, Rosalandia 23—37 Elle Poulsen 2tF~45, Babyrozen 25—50, ge mengde rozen 10—16, Polyantharozen 40— 55 cent, alles per bos van 10 stuks. Diversen: Dahlia's, grootbloemig 22-56. id. kleinbloemig 15 cent, beide per bos van 10 stuks; Chrysanten, grootbloemig 20—32 cent per stuk; Gladiolen 12—19, Lelies 100 —160, Prins Hendrik 300, Anjers 30-40, Asters 6—8 cent, alles per bos. GOUDERAK. De afdeeling Gouderak van het Neder- landsch Verbond van Ziekenkassen zal Za terdag 31 Aug. a.s. een bloempjesdag hou den ten bate van haar Sanatoriumfonds. Wy hopen dat allen met milde hand zui len geven voor dit mooie werk. rechtzaken. De moordaanslag in het park Zorgvliet in den Haag. Acht jaar geëischt. De vacantiek2*mer was als volgt samen gesteld. Jhr. mr. H. O. Feith, president; Jhr. mr. Calkoen en mr. Kuhn, rechters; mr. Blok, officier van justitie. De verdediging voerde mr. J. H. Rolan- dus Hagedoorn. In de dagvaarding is ten laste gelegd: na kalm overleg en ryp beraad het meisje van het leven te hebben beroofd. De jonge man verklaart op de vragen van den president niet meer te weten, hoe alles is gebeurd: Pres.: By de politie heeft U anders ver klaard. Verd. knikt. Pres.: Dan komen wij daar nader op terug. Commissaris Kramer getuigt, hoe de jonge man bij hem gebracht is, verslagen, snikkend en hoe hy vroeg: Hoe is het met haar? Toen de commissaris hem vertelde, dat het meisje overleden was, barstte hy in snikken uit en riep: Dun heb ik het mooi ste, dat ik op de wereld heb, vernietigd. De jonge man verklaarde de revolver te hebben gehaald om zichzelve te dooden. Commissaris Kramer kreeg den indruk, dat hij in een plotselinge vlaag van hevige ja- louzie gehandeld heeft, want hy had alleen het plan zich zelf te dooden, in tegenwoor digheid van het meisje. Dr. Rochat heeft lijkschouwing verricht. Hij vond o.a. een schot door het hart, dat absoluut doodelyk moet zyn geweest. Dr. Scholtens, psychiater, is bij zyn on derzoek tot de slotsom gekomen, dat ver minderde toerekenbaarheid aanwezig is. De daad is een impulsieve daad geweest, die als het ware buiten het bewustzijn is omgegaan. De psychiater gaf als zijn meemng te kennen, dat de jongeman bewust zelfmoord van plan was, maar onbewust die daad niet aandurfde. Daarom moest hy dat meisje telkens weer spreken. Het plotseling opko mende jalouziecomplex heeft zonder con trole, de richting van de revolver gewend van zich zelf op het meisje. Mr. Roland us Hagedoorn, de verdediger, vraagt of de celstraf op dezen jongen man geen slechten invloed zal hebben. Dr. Scholtens bevestigt deze veronder stelling, zoowel wat het lichamelijke als wat het geestelijk welzijn van den jongen man betreft. De president verhoort nogmaals den ver dachte. Deze blijft bij zyn verklaring dat hy mets weet. Pres.. Maar later -bij den rechter-com- Woensdag 28 Aug. Hilversum 6.00 Tijdsein A.V.RjO.-klok. Concert. 7.16—7.45 Lezing door Joris Ivans. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein A.V.R.O.-kiok. 8.018.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Kurhaus Sclieveningen. Solisten- Concert. 12.00 Sluiting. Huizen: 7.007.30 Lezing over: Nieuwsvoorzie ning en pers in den loop der eeuwen. 7.308.00 Bestuursmededeelingen door den N.C.R.V.-Voorzitter, 8.00 Heiligings-samenkomst van het Le ger des Heils te Amsterdam. Zang, lezingen en toespraak. Daarna: Persber. Donderdag 29 Aug. Hilversum: 10.00 Tijdsein A.V.R.O.-klok. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.00 Politieberichten. 12.152.00 Lunchmuziek door het A.V. R.O.-kwintet. 2.002.30 Gramofoonmuziek. 2.304.00 Roxy Theater A'dam. Illustra tieve Filmmuziek. 4.00—6.00 Orgelconcert door Ferdinand Kloek. Solist: Boris Lensky, viool. 5.005.30 Sportpraatje door H. Hollander Huizen 11.0011.30 N.C.R.V. Ziekendienst. 12.301.45 Concert. Vocale en instrumen tale solisten. 5.006.30 Concert. Fluitkwartet en piano begeleiding. irussaris heeft U- weer alles verklaard. Verdachte: Dat heb ik zelf gecon strueerd, maar weten doe ik het niet meer, ook toen wist ik het niet. Ook de officier probeert den jongen man tot een verklaring te brengen. Hy houdt vol niets te weten. Het O. M. requisitoir nemend, wydt een woord van medelijden aan de beide families. Ook met den verdachte moet men medelij den hebben. In zijn verder leven zal hem dit feit voor oogen blyven staan. De officier ontwikkelt de voorgeschiede nis. De opvattingen van den jongen man typeerde het O. M,. als zeer overdreven. Hy had niet het recht het meisje zyn meisje t2 noemen. De officier kan niet aannemen, dat men op eenige centimeters afstand op een meis je schiet, zonder dé bedoeling te hebben haar te dooden. Met de verklaring, dat hy niets meer weet Is deze jonge man er niet af. Is hier voorbedachten raad bewezen? Dat hy het plan had te dooden vóór den bewusten avond is niet bewezen. Maar op den avond zelf? Er zyn verscheidene pun ten, die in de richting var. voorbedachten raad wyzen. Maar de officier mist het over tuigende bewys. Dit punt laat hij dus val len. Maar opzet om te-dooden is er wel, aldys vérvolgt de officier. r En nu de strafbepaling. Wat kunnen wij doen, wat moeten wy laten Dé verdachte is verantwoordelijk te stel len, maar niet ten voile. Verscheidene om standigheden hadden minder gunstigen in vloed. Zelf is hjj slap van wil. Concludeerende acht het O. M. de opzet bewezen, en eischt ter vergelding en ter preventie 8 jaai gevangenisstraf. Het pleidooi. Mr. Rolandus Hagedoorn, als lid van do Haagsche Balie, geeft uiting aart de gevoe lens, die opwelden na den daad. Maar by nadere kennismaking heb ik, als verdediger ook met de ouders van verdachte meely ge kregen en ten slotte opk met den verdachte zelf. De anonieme brief aan en tegen my gericht heb ik gedeponeerd waar hy hoorde: tusschen andere prullen in den mand. Ik ben bljj, dat ik op myp post ge bleven ben. Toen ik den jongen leerde kennen zag ik, dat de daad vreemd was aan zijn karakter. By het verdere onderzoek bleek my, dat de jongen ook gesprekken met toy totaal vergeten was. Daarom vroeg ik een psychiatrisch onderzoek en aanvaardde verhooren direct na het gebeurde afgeno men, met zeer veel reserve. Ook de psychia. ter brengt dit punt in een rapport met zeer veel nadruk naar voren. De jongen ziet alles overdreven. Inder daad heeft het meisje geen aanleiding ge- gevkn tot deze daad. Maar juist omdat deze verdachte primair denkt, heeft hy van de kleinste kleinigheid iets groots gemaakt. Was hier alleen maar sprake van jaloezie? Neen, want dan zou hy dadelijk geschoten hebben. Hjj wilde haar spreken. Hy wilde weten of hij nog een kans had. En nu de daad zelve. Ia hier opzet? Wy missen hier weer de definitie van opzet. Maar uit de jurisprudentie blijkt, dat men bewust wil aannemen als opzet. Tot 8 uur heeft hy zelfmoordplannen. Hij is heftig ge emotioneerd. Hy haalt thuis de revolver, keert terug naar de Duinoordkerk en stelt het meisje de teerste vraag, die men stellen kan. Toen het meisje niet dadelijk antwoordde, kwam, zooals de psychiater zegt, de explo aie. Er is geen sprake vah bewuste wil, er is kortsluiting, handelen buiten het bewustzijn om, en dus geen opzet. Zoowel de president, als de officier, heb ben my voorgehouden, dat de jongen opzet bekend heeft. Maar nemen de heeren deze verklaringen van dezen psychopaat au se- rieuix? Deze jongen voelde niet wat u achter de groene tafel voelt by het woord .opzette lijk". Hij zei maar ja. Bij een leek is alles wat niet bij ongeluk gebeurt, opzet. Nu nog het herinneren, de retrograde amnesie. Oók die wordt door den psychiater aangenomen. Hierop doorgaande zou zelfs vrijspraak moeten volgen. Want de wet kent geen zware mishandeling wanneer de dood on middellijk volgt. Toch wilde hjj haar alleen maar pijn doen. Er was een agressieve component» in zijl. onderbewustzijn, zegt de psychiater. Dit blijkt reeds uit de neiging tot zelfmoord in haar tegenwoordigheid. Bljjft dus toch de mishandeling den dood ten gevolge hebbende. Maximum straf 6 jaar. De officier vraagt, opzet aannemende, 8 jaar. Zeker, het feit is ernstig. Maar de ernst van het feit mag de maat van de straf niet bepalen. Om al deze motiêven vraagt de verdedi ger, voor het geval dat de rechtbank schuld aanneemt, plaatsing in een bijzondere straf gevangenis. Uitspraak over acht dagen. DRAAJDLOOZE DIENST. Een Franach oorlogaacMp naar Assirië. PARIJS, 28 Aug. In verband met de troe belen in Palestina heeft de Fransche mi nister van Marine besloten tot het zenden van den krubet „la Motte Picquet" ter be scherming van de veiligheid van de Levant kust. De kruiser is reeds te Beyroeth aan gekomen. Koude in Noorwegen KOPENHAGEN, 28 Aug. Uit Oslo wordt gemeld, dat dezen zomer in het noordelijk gedeelte van Noorwegen de koudste is die men daar sedert menschenheugenis heeft meegemaakt. Het heeft minstens eens per maand gesneeuwd, en zelfs in de maand Augustus hebben sneeuwstormen gewoed, aie anders pas laat in den herfst optreden. Het opruimingswerk te Buir. KEULEN, 28 Aug. Naar de spoorwegdi rectie mededeelt, zijn de opruimingswerk zaamheden op de plaats des onheils bij Buir zoover gevorderd, dat heden Woens dagmorgen om 8,30 de tweede lijn weei in gebruik kou worden genomen. Het verkeer op het baanvak Keulen—Aken geschiedt weer op normale wijze. De toestand der 16 zwaar gewonden is stationair. Twee personen van de negen, die in liet ziekenhuis te Buir zijn onderge bracht, geven echter uog reden tot bezorgd heid. De machinist Nordhaus was er heden morgen weer iets beter ana toe. Duitschland's houding by de eindbeslissing der Herstelconferentie, BERLIJN, 28 Aug. De Duitache delegatie had hedenmorgen, naar uit den Haag ge meld wordt, nog vóór de zitting der zes uit- noodigeiide mogendheden, die om 11 uur was bijeen geroepen, een langdurige bespre king over de houding, die de üuitsche dele gatie thans moest aannemen. Gemeld wordt dal de Duitsclie delegatie zich niet tot een onmiddellijke beslissing wil laten dwingen. Frankrijk heeft 3* week noodig gehad om met Engeland tot overeen stemming te komen, zoodat niet binnen en kele uren een beslissing yan Duitsohland verlangd kan worden. De Duitsche delegatie voor Genève. BERLIJN, 28 Aug. De Rijksregeering heeft Graaf Bernsdorff belast met de leiding van de Duitsche delegatie voor de Vrijdag te Ge nève beginnende zitting van den Volken bondsraad. Dr. Stresemanii zal eerst voor de V olken bonds vergadering, die Dinsdag be gint, naaf Genève gaan. Groote brand op de Kurfürstendamm te Berlijn. Brandweerlieden onüer instortend puin. BEiRLIJN, 28 Aug.. Hedenmiddag is in perceel 178 aan de Kurfürstendamm een groote brand uitgebroken. Het dak stortte in. De brandweer redde eenige personen uit het perceel die lichte verwondingen haddei: opgeloopen. Het plafond dat de vierde ver dieping van de zolderverdieping scheiUde stortte plotseling in en een aantal brand weerlieden werd onder het puin bedolven. Tot nog toe konden 9 hunner meerendeel - zwaar gewond, gered worden. Di? toestand is zeer gevaarlijk, aangezien ook de rest van de zolderverdieping elk oogenbiik kan instorten. Zeven koelies vergiftigd. MEDAN, 28 Aug. De Sumatra-post ver neemt, dat op de onderneming Aekpaminke een aldaar werkzame krani uit Asehan die belast was met de verstrekking van medi- cynen aan zieke koelies, verkeerde medicij nen gaf, met het noodlottig gevolg, dat een 7-tal van hen als slachtoffers hiervan zyn gevallen. Op de lyken werd sectie verricht, waarbij gebleken is, dat men hier vermoedelijk te doen heeft met arsenicumvergiftiging. Een onderzoek wordt nu ingesteld, op welkt wyze het mogelijk geweest is, dat de Krani in het bezit kwam van dit vergift. De arbeidstoestanden in de bergculturen. Het Bataviasch Nieuwsblad meldt, dat het onderzoek naar de arbeidstoestanden in de bergculturen conform de door het volks raadslid, de heer Smoelser, ingediende mo tie, zal worden opgedragen aan den inspec teur van arbeid, den heer Pastor, die bin nen enkele weken hier te lande van zyn verlof naar Europa terugkeert. Aanbesteding. AMERSFOORT, 28 Aug. Heden werd door de Ned. Herv. stichting voor zenuw- en gees- teskranken aanbesteed de bouw van het ge sticht aan den rijksstraatweg Halfweg. Amersfoort en Soesterberg. Van de 25 In schrijvers was hoogste Gebrs. Van Rijswijic te Heemstede met f 440 000. Hoogste kas Corn, van Lunteren te Zeist met f 667 000. Ongeval op den onbewaakten overweg. 8NEEK. 28 Aug. Op den onbewaakten overweg bij Schaarnegoutern is hedenmor gen tegen 7 uur de autobus, bestuurd door Karei Miedenia uit Bolsward. door den uit Leeuwarden komenden trein gegrepen. De autobus werd eenige honderden meters mee gesleurd en totaal vernield. De bestuurder liep zware hoofdwonden op en werd met denzelfden trein, die ongeveer een kwartier vertraging had, naar Sneek vervoerd, waar hij in hél St. Antonius zie. kenliuis werd opgenomen Hij ia ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. De mau moet den trein niet hebben opgemerkt, want bij den onbewaakten overweg, waar het on geval plaata vond, ia het uitzicht goed. De machinist kon den trein niet meer tijdig tot stilstand brengen. Gelukkig had Miedenia met de autobus juist een gezelschap naar Sneek gebracht en reed hij met den leegen wagen terug. Ernstig motorongeval. t-in Drie gewonden. HARLINGEN, 28 Aüg: Gisteravond is op den straatweg nabij Harlingen een ernstig ongeval gebeurd. De 40-jarige kistenfabri kant A. Hoek uit Harlingen reed per rijwiel naar Harlingen en had zijn 6-jarig zoontje achterop. Van den anderen kant kwam de ïiiotojrijder de Jong uit Sexbieruin. Juist bij het pas8eereu sprong een band van het motorrijwiel. De heer da Jong verloor zijn stuur en reed over den heer Hoek en zijn zoontje heen. Beiden wetrden ernstig ge wond. De heer Hoek brak een been„ zijn zoontje beide beenen. Zij zijn naar het alg. aiekenhuis te Harlingen vervoerd. Ook de motorrijder de Jong, die niet ern stig gewond werd, is in het ziekenhuis op genomen. Ongeluk in een fabriek te Waalwijk. WAALWIJK, 28 Aug. Door het .bleken van een drijfriem is heden in de Aederfabriek van N.V. P. van Loon Gzn. een vliegwiel weggeeprongen en uit elkaar geslagen. In de machinekamer werd groote verwoesting u&ugerichthet vliegwiel sloeg door het dak- Een stuk van het wiel kwam op de stoom ketel terecht. Het personeel doofde onmid dellijk de vuren. De materieele schade is aanzienlijk. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Staking by de Glasfabriek Leerdam. LEERDAM, 28. Aug. Naar aanleiding van de bij de glasfabriek Leerdam alhier uitge broken staking verzoekt de directie dezer fabriek om het volgende te willen mede deelen Dinsdagmiddag hebben een aantal jon gens van de glasfabriek Leerdam aan een der afdeelingen het werk neergelegd zonder dat daar eenig overleg aan ia voorafgegaan. Het betreft hier een z.g. wilde* jtotogenssta- king welke ook geheel tegen dd'Nvenschen van de verschillende vakorgauiffttttes ingaat. Het werk van de jongenB woïöt dan ook zoo mogelijk door de ouderen verricht. De jongensachtige opzet van deze ongemotiveer de heethoofdige actie aldus de Directie doet een spoedig einde verwachten. Enkele jougetia hebben reeds weder het werk her vat. Stakingswetten in N. Z. Wales. SYDNEY, 28 Aug. De regeering van N.Z. Wales is voornemens om in de komende parlementaire periode maatregelen te nemen betrekking hebbende op het posten bij in- dustrieele conflicten. Doodelyk mijnongeluk. HEERLEN, 28 Aug. Bijzet verrichten van reparatiewerk in do unji^.J^endxik raakte de arbeider L. K. bekneld tusBchen een licht kooi en de-wand. Be mnQiuerd doodgedrukt. Hij woonde te BrurissunTTjyas 4#jaar ouden Duitscher van nationalfteft. WISSELKOERSEN. 27 Aug. 28 Aug. Officieel. Londen 12.09 'A 12.10% Bertyn 59.42 59.45 Parys 9.76% 9.77 Brussel 34.70 84.71% Zwitserland 48.03% 48.05 Weenen 35.17% 36.17% Kopenhagen 66.42% 66.45 Stockholm 66.85 66.87% Oslo 66.45 66.47% New-York 2.497m ,2.49% Niet-offjcifteJ. Praag 7.39 1117.39 Madrid 36.68 36.70 Milaan 13.05 16.06 Prolongatie 5V« 3 N. W. S. 76'/*. Beursoverzicht. De gunstige factoren, die heden ten op zichte van de effectenbeurs naar voren kon den worden gebracht, hebben een zeer vaste stemming in het leven geroepen, al dient te worden opgemerkt dat de Haagsche beurs in nog sterkerniate beinvloed werd. Waar schijnlijk heeft het sterk verhoogde peil nog al wat aanbod uitgelokt, want nadat aanvan kelijk een lichte reactie was ingetreden, werd weer een opwaartsche koersrichting gevolgd. Koninklijke trokken verreweg de grootete belangstelling en opepden pl«to- 15 pet. hooger. waarna nog slechts kleine fluctuaties werden meegemaakt. De overige binnenl. petroleum waarden waren weder goed van toon. De berichten omtrent de fusie in de Mar garine en Vet-induatrie deden Marg Unies tot ver boven 650 pet. stijgen. TuBschen 650 en 660 werden nog al eens fluctuaties mee gemaakt. Calvé Delft volgde de schommelin gen op den voet. De kunstzijde-aand. waren vast in ver band met de vaste Berlijnsche beurs. Van Berkels waren prijshoudend, evenals de Fordaand. De Kuchenmeisterwaarden kregen opnieuw een verlies op hun rekening. De Philipaaand. openden vast* doch liepen daar na langzaam terug. Rubbers waren goed gedisponeerd. Van de Yankee-fondsen werden Milwau kee en Bethl. Steels vrij druk verhandeld. ADVERTENTIEN, TE HUUR: 12 op eersten stand, met grooten tuin. Brieven onder No. 2632 bureau van de Goudsche Courant, Markt 31.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 3