KEN JOON NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOk GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDH, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, MEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en* No. 17180 68*Jaargang itus 1828 FEUILLETON. lo., Spoorlaan KCIET nth raclet. MEN IUNSTEN DE WENTELTRAP. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen De Haagsphe Conferentie 1929 Donderdag 28 1 -1 1 1 1UWKUNDE BEK a.s., en zich opnieuw meer 1EEL VOLDAAN het was jfoon 33 oor ijke ard. Snowden toegejuicht. Na de zitting der zes uitnoodigende mo gendheden gistermorgen vernamen wjj van Engelsche zijde, dat men het mogelijk acht, dat heden een practische regeling tot stand komt. Bij het verlaten van het Binnenhof werd Snowden door het op het Buitenhof wach tende publiek toegejuicht. week 17 cent, met Zondagblad r per looper geschiedt een der be- zullen IRKING AGE Uit het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. (Nadruk verboden). roepen om op f ongeluk was dc ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f 2.25, per per kwartaal f 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en Idopera, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 88 Postrekening 48400. Bij het verlaten der vergadering op het Binnenhof gaf minister Hymans te kennen, dat men nog in het geheel niet kon zeg gen tot hoe laat de besprekingen ’s avonds zouden duren; het zou middernacht twee drie uur, maar ook vijf uur kunnen --- --y-- een zig-zag Er zijn drie middelen, om verstandig 1 te worden: Nadenken, 't edelste; Navolging, 't gemakkelijksfie; Ervaring, 't bitterste. en «mstrriMn (bahoorende tot den bezorgfcring) i 1 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringi j 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 2fl ^advertentiën de helft van den prijs. ÏGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda 1—5 regels 1.80, elke regel meer 15 regels 1.55, elke regel- bjjelag op den prijs. Liefdadi INGEZONDEN MEDEDE1 de voorpagina 50 boogn. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bot Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. GOlIffl IE (OIR IVi. moesten worden, waardoor in koers werd gevaren. Om 9 uur werd het luchtschip gesigna leerd boven Osawatowy, 100 K.M. Z. W. v. Kansas-city en om 9.20 boven Olate, 40 K.M. Z. O. van dezelfde stad. Kansas City bereikt. Toen in den morgen de nadering van den Graf Zeppelin gemeld werd verzamelde zich in de parken en op de pleinen van Kansas City een reusachtige menigte. De daken der gebouwen in het zakengedeelte wriemelden van de menschen. Alle werk werd in den steek gelaten. Om 9.39 (4.39 M.E.T.) bereikte het lucht schip de Z. W. gïens van de stad. Oogen- blikkelijk steeg op het vliegveld een eska der op, om den „Graf” te begroeten en boven de stad te begeleiden. Omringd door talrijke vliegtuigen vloog het reuzenduchtschip eenmaal om de stad, om daarna koers te nemen naar Chicago. Na Missouri krijgt nu de staat lowa haar beurt. Met een snelheid van 96 K-M. wer den de plaatsen Farwington en Wapello overvlogen; de Mississippi zal gekruist worden in de nabijheid van Davenport. En steeds verder koerst de Zeppelin. Om 10.13 passeert men de badplaats Excelsior den-, dansten waarschijnlijk naar dé pijpen van dat allemachtige heerschap, den coro ner. Gertrude en ik zaten achteraan, onze ge zichten verborgen achter een voile. Er wa ren veel menschen die ik kende; Babara Fitzhugh, overdreven in den rouw zwart flatteert haar! en meneer Jarvis, de man die den nacht van den moord van de Green wood Club was gekomen. Mr. Harton was er ook. ongeduldig omdat het zoolang duur de. maar toch ontging hem niets, evenmin als aan Jamieson, die ergens in een hoek zat. Dokter Steward werd het eerat voorgeroe pen. Den vorigen Zondag, vertelde hij. vroeg in den morgen, werd hij aan de telefoon ge- rnarwn Meneer Jarvis had hem gevraagd Sunnyside te komen, daar was een ik gebeurdmeneer Arnold Armstrong loodgesehoten. Hij had zich haastig gekleed, wat instrumenten bijeen gepakt en was naar het buiten gereden. Meneer Jarvis was hem tegemoet gekomen en had hem da delijk mee genomen naar den oostelijken vleugel van het gebouw Daar lag, juist zoo- als het neergevallen was ,het lichaam van Arnold Armstrong. Instrumenten had hij niet meer noodig had, de man was dood. Neen, het lichaam was niet aangeraakt, zei de dokter, in antwoord op een vraag van den coroner, alleen was het omgedraaid. Het lag beneden aan de wenteltrap Ja, hij geloofde dat de dood onmiddellijk ingetreden was. Het lichaam was nog warm geweest en er was nog geen verstijving ingetreden. (Wordt vervolgd.) uur, wokden. Minister Briand verklaarde, dat de be sprekingen bevredigend verliepen, minister Stresemann echter deelde mee, dat nog op geen enkel punt overeenstemming was be reikt. In een Engelche persconferentie is mee gedeeld, dat de punten der overeenkomst waarover gesproken is die waren, welke vooral Duitschland raken en dat men niet ver mis zal zijn ajs men aanneemt, dat de kosten der bezetting ua 1 September eer. groot deel der discussies hebben ingeno men. Hedenmorgen om 10 uur zyn de bezet tingsmogendheden opnieuw bijeengekomen en om 11 uur komt de politieke commissie bijeen. De plenaire zitting. Hedenmiddag om half drie vangt een openbare plenaire zitting aan; de bespre kingen in deze zitting zullen draadloos wor den uitgezonden. Deze zitting zal worden gehouden omdat Henderson en Briand van daag om 5 uur met den trein naar Genève willen vertrekken. Snowden’s impopulariteit im Frank, rijk. .Hjj wordt van het witte doek geweerd. Toen gisteravond in >de Parijsche biosco pen het nieuwe journial van de week zou draaien, o.a. met opnamen van de Haagsche Conferentie, verschenerf korten tijd voor de voorstellingen begonnen in de bioscopen po litieagenten, die op beéel van den minister van hinnenlandsche zaken en den perfect van politie order gaven* dat het journaal van de programma’s moest «orden afgevoerd Oorzaak hiervan zou zijn, dat te Parijs de stemming tegen den Brijschen kanselier van de schatkist Snowden niet al te gunstig is en dat de autoriteiten vreesden, dat het bij het verschijnen van het beeld van den Brit- schen minister op het witte doek tot minder gewenschte uitroepen en demonstraties zou komen. besprekingen na afloop ven het diner wer den voortgezet, verliet, verklaarde dat de besprekingen nog voortduurden. Hij was echter niet voornemens terug te keeren. Ver. NederlandJoegoslavië bood een maaltijd aan gedelegeerden aan. Naar wij vernemen heeft Maandag het genootschap Nederland—Joegoslavië aan de delegaties van het Koninkrijk der Serven, Croaten en Bloaven ter Haagsche conferentie aanwezig, in het Amstelhotel te Amsterdam een maaltijd aangeboden. Het woord werd aan tafel gevoerd door den voorzitter der vereeniging, M. Heerkens Thyssen, den mi nister van buitenlandscho zaken van Joego slavië Marinkowitch en den consul-generaal te Amsterdam C. D- Merens. De banden tus- schen Nederland en Joegoslavië werden bij deze gelegenheid weer nauwer aangehaald. QUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De rondvlucht van de Graf Zeppelin. Het luchtschip boven New-York. Gedurende zjjn nachtelijke vlucht boven de Zuidwesteljjke Staten werd de Graf Zep pelin slechts door weinigen gezien, omdat het luchtschip met gedoofde lichten voer. Tengevolge van de sterke tegenwinden, die blijkbaar in de hoogere luchtlagen heerschten, was het niet in staat, die snel heid te bereiken, met welke het den Groe ten Oceaan is overgestokén. Om 7.25 (2.25 M.E.T.) was de Zeppelin boven Indepen dence. De hoogte was gering. De snelheid bedroeg 80 tot 100 K.M. Om 8 uur werd Chanute (Staat Kansas» .J^reffi, om 8.20 Laharpe. De radio tete- Dien middag gingen, Gertrude, Halsey en ik naar de stad voor het gerechtelijk onder zoek. Dokter Steward was er ook. Onderweg spraken wij af om niet te spreken over het onderhoud dat Louise met haar stiefbroer had gehad in den nacht van den moord. Het meisje had al moeilijkheden genoeg. HOOFDSTUK XVII. Weer een duister punt. Bij het gerechtelijk onderzoek kwamen verschillende dingen die gebeurd waren niet ter sprake en er werden enkele andere ver teld. die nieuw voor mij waren Alles bij elkaar was het een weinig opwekkende ver- tooning en de zes mannen die de jury vorm- Sariga in Missouri, om 12 uur luchtschip boven New-York. Het v.m. Duatsche luchtschip de Los An gelos is gisteren opgestegen om de Graf Zeppelin tegemoet te vliegen. Graaf von Arco 60 jaar oud. Een der pioniers van de radio techniek. Een der meest vooraanstaande p'vv.ers der radiotechniek, Georg Graaf ven Arco, Hoofd-Directeur van Telefunken, Eeredoctor van de Univeraiteit te Straatsburg, viert heden zijn zestigsten verjaardag. Gedurende meet dan een kwart eeuw is zijn persoon ten nauwste verbonden met de ontwikkeling der radio-techniek. zoowel voor wat betreft zend- als o'ntvangtechniek, rodiotelegrafle j'ii telefonie Voortbouwend op de onderzoekingen van den eminentèn Duitschen geleerde Prof. Hertz, de feitelijke grondlegger van de ra diotechniek, waren het eenerzijds Graaf von Arco, Prof. Blaby en Prof. Braun en ander zijds Marconi, die met afwisselend succes hebben getracht aan de natuur eenige van haar diepste en grootste geheimen te ont wringen. Hun hardnekkig en onvermoeid streven heeft wel rijke vruchten afgewor pen. Binnen weinige decennia was de aardbol omspanuen door een, als we deze eenigszins gewaagde beeldspraak eens mogen gebruiken draadloos net. Vooral Arco, de geniale bou wer van de machtige radiozenders te Nauen, was het, die de koorden van het net met scherpen blik en vaste hand steeds verder wist uit te werpen en de mazen nauwer wist toe te halen. Innig verbonden is zijn naam met de ont wikkeling der hoog-frequentmachine», welke, tn^anfr xeeda voordat de radkóamp haar *ege- óWWft Wfcd aangevangen, Vei blimHümogeMjk maakte tusschen de verst afgelegen punten van de aarde. Rijk aan succes waren afijn onderzoekingen op het gebied der korte golf- telegrafie en -telefonie. De korte golf-tele- fonie-verbiading Berlijn—Buenos Aires b.v. wordt door deskundigen beschouwd als de meest geperfectionneerde lange-afstandsver- binding. De Zeppelin-tochten, welke onder leiding van dr. Eckener zoo vlot verloopen, danken dit voor een groot deel aan de be trouwbaarheid en de minutieuze nauwkeu righeid der radio-navigatiemiddelen, stam mend uit de Telefunken-laboratoria, welker technische en wetenschappelijke inrichting en uitrusting van een verbluffende volmaakt heid zijn. Daar is het, dat van Arco met een uitgebreiden staf van professoren, doctoren, ingenieurs en techuici, waaronder geleer den met wereldberoemden naam, samen werkt aan de vervolmaking van den tak van ■wetenschap, aan welken hij zijn zoo vrucht baar leven Ijeeft gewijd. Nederlandsch sprekende chauffeurs te Berlijn. Onder de Berlijnsche chauffeurs bevinden zich talrijke, die een of meer vreemde talen spreken. Van 1 October a.s. af zulten deze chauffeurs worden voorzien van armban den, waarop de talen, die zij spreken, ver- meld staan. Daar ook verschillende chauf- nen maken. Overigens was dit nu de tweede keer dat een of andere geheimzinnige per soon door den oostelijken ingang het huis binnengekomen was; ongehinderd door het huis rondgeloopen had en weer even onge merkt verdwenen was als hij gekomen was. Was deze bezoeker er nog een derden keer geweest, in den nacht dat Arnold Armstrong vermoord was, of zelfs een vierde maal toen meneer Jamieson iemand in den waschkoker had opgesloten? Aan slapen dachten we niet meer. Wij gingen van elkaar om ons te baden en te kleeden. Ik had me inmiddels vast voorge nomen om voor dezen dag ten einde was, Louise van den stand van zaken op de hoogte te brengen. En ik had nog een ander besluit genomen dat ik onmiddellijk na het ontbijt tot uitvoering bracht. Aaq het eind van de kleine gang was een ongebruikte slaapkamer en van nu af aan zou Alex, de tuinman, daar slapenal was één man extra in zoo’n enorm huis r iet veel bescherming. Maar het was in ieder geval meer xian Hal sey alleen. Den volgenden morgen onderzochten mijn neef en ik nog eens grondig de omgeving van de wenteltrap, de kleine hall bij de oos telijke deur en de speelkamer die erop uit kwam Maar we vonden niets bijzonders en als we dien nacht niet met onze eigen ooren het geklop gehoord hadden, zou ik hebben gezegd dat Louise zich alles verbeeld had. De kleine buitendeur was op slot en aan de wenteltrap was niets bijzondert te zien. Halsey, die mijn verhaal over de gebeur tenissen van den eersten nacht nooit ernstig had opgenomen, wm nu toch overtuigd. Hij Briand weer terug naar Parijs. Volgens een Havas bericht zal Briand hedenmiddag naar Parijs terugkeeren in dien het rapport der politieke commissie he denochtend kan worden uitgebracht. Lou- cheur en Chéron gullen in den Haag blijven om de zitting van Vrijdag hij te wonen. Zondag wordt*te Parijs een ministerraad ge houden na afloop waarvan Briand Zondag naar Genève vertrekt teneinde bij de ope ning van de vergadering van den Volken bond tegenwoordig te zijn. Groote rede van Briand. Wij vernemen van Fransche zijde, dat gis teren aan de besprekingen van de zes uit noodigende mogendheden achtereenvolgens Stresemann, Chéron, Wirth en Hilferding hebben deelgenomen, die het woord- voerden over de kwestie van de betaling der bezet- tingskosten na 1 Septeifrjw. -Dfi Dgttoehsff- verkondigden de /tellMU|rigHMg^|Mk aan zouden- dienen Van Franschen kant het tegenovergestelde stand punt werd verdedigd. Vervolgens hield Briand een groote rede- voering, waarin hij uiteenzette, dat het ook voor Duitschland een bizonder voordeel zou zijn, wanneer het Young-plan in werking zou treden en dat er dus ernstig gevaar aan verbonden was om thans nog nieuwe dis cussies te openen. Van het begin af aan had hij het principe aangehangen. dat er geen band in dezen zin tusschen de financieels en de politieke kwestie gelegd moet worden, dat er van ruilhandel in dezen geen sprake zou mogen zijn en hij verwierp dus ook het denkbeeld van compensatie met betrekking tot vervroegde ontruiming. Snowden en Graham verklaarden onom wonden het geheel met Briand eens te zijn. In Fransche kringen verluidt, dat Briand niet Donderdag,doch eerst Vrijdag zal ver trekken. Het diner van de Engelsche delegatie. Aan het diner dat de Fransche delegatie gisteravond aan de andere delegaties aan bood zaten o.a. ook aan de minister van buitenlandsche zaken, Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland en Mevrouw. Nieuwe besprekingen in den nacht. De Belgische minister Hymans, die te kwart over één het Grand Hotel, waar de onderzocht de lambrizeering boven en bene den aan de trap om te zien of er ook een geheime deur te vinden was en plotseling kwam mij het stukje papier in de gedachten dat Jamieson tusschen Arnold Armstrong’s bezittingen gevonden had. Voor zoover ik het mij herinnerde, herhaalde ik de woor den die erop stonden en Halsey schreef ze in zijn notitieboekje op. Had u mij dat maar eerder verteld, zei hij toen hij het boekje weer in den zak stopte. In het huis ontdekten we dus niets en van het onderzoek buiten stelde ik me evenmin veel voor. Maar toen we de buitendeur open den, viel er iets kletterend naar binnen. Het was een keu uit de biljartkamerWe staar den elkaar stom-verbaasd aan, maar konden geen van beiden verklaren hoe die daar kwam en waarvoor hij gebruikt was. Een nieuw raadsel bij de vele anderen: in het veen kijkt mdh niet op een turfje! In het zicht van de havfen nieuwe moeilijkheden. Engeland tevreden gesteld, ten koste van Duitschland. Snowden impopulair. Terwjjl het er gisteren op leek dat de Haagsche conferentie heden alleen nog maar in plenaire zitting behoefde bijeen te komen voor de eindbeslissing, z(jn de be sprekingen inderdaad toch niet zoo vlot verloopen. Het groote nieuws, dat gisteren gebracht is, luidde, dat de gedelegeerden van ’t „blok van vier”, na uren lang met de Britsche afgevaardigden te hebben onder handeld, in beginsel het eens zijn geworden over de verdeeling der schadevergoedings- bedragen, maar er volgde reeds op, dat ten aanzien van sommige punten der overeen komst alsnog Duitschlands toestemming moest worden verkregen. Dit wees er reeds op, dat van Duitschland bepaalde conces sies werden verlangd. 'De principieele regeling, tusschen de cre- diteurstaten onderling getroffen, legt toch Duitschland nieuwe lasten op, daar het niets ontvangt van de 300 millioen, die nog van de laatste Dawes-betftlingen overscho ten, terwyl het, wat de onvoorwaardelijke schuld betreft, enkele millioenen meer moet betalen, terwijl Duitschland na 1 Septem ber de bézettangskosten zal hebben te be talen. ■Het was duidelijk dat Duitschland dit, wanneer het wil, .kon weigeren, maar hier mede heeft men waarschijnlijk niet zeer ernstig rekening gehouden, ook niet met de mogelijkheid dat Duitschland op financieel gebied eenigszins het kind der rekenng wordt, het toestaan van concessies te dezer zake zou benutten om met meer vrijmoe digheid politieke eischen te stellen. Dat deze natuurlijk de ontruiming van het Rijnland zouden betreffen en het vraag stuk of en eventueel in welken vorm na de opheffing der bezetting militair toe zicht in Duitschland zal worden gedoogd was duidelijk. Van een permanente controle willen de Dnitschers natuurlijk niets weten. Men weet het, de Duitschers willen óp schieten, de Engel schen eveneens, maar Frankrijk en België? Zullen de Franschen en ‘Belgen inderdaad Duitschland dit jaar nog verlaten. Sommige berichten wekten den indruk, dat, althans Parijs, voorstander is van de voortzetting der bezetting gedu rende een vier- a vijftal maanden van 1930. Dat is een geheele tijd, waarmee de Duit- sche regeering zich vermoedelijk nooit zal vereenigen, vooral niet, nu het, om een fi nancieel accoord naderbij te brengen, toch reeds over de brug zal moeten komen. Hierover nu is gasteren in den Haag den ganschen dag geconfereerd, te ongeveer half acht is toen afgebroken omdat te 8 uur in het Grand Hotel een diner gehouden zou worden, dat de Engelsche delegatie aan de andere delegaties aanbood. Na dit diner werden de besprekingen in het Grand Hote voortgezet. en en Opleiding 25.- 15.— e, Art. W— soms, als hij zijn sleutel vergeten had, klop te hij en liet ik hem binnen. Ik dacht dat hij teruggekomen was om mij te spreken dat hij midden in den nacht kwam, vond ik niet zoo vreemd, want hij was altijd nogal ongeregeld Het kloppen hield niet op en„ toen ik Liddy wilde roepen om me te hel pen, rende ze de kamer door en de gang in. Toen stond ik op, ik voelde mij zwak en duizelig en deed mij kimono aan Als het Arnold was moest ik hem spreken. Het was overal erg donker, maar ik wist natuurlijk den weg. Ik tastte naar de leu ning en ging zoo vlug als ik met mijn zwak ke beenen kon naar beneden. Het kloppen had opgehouden en ik was hang dat ik te laat was gekomen. Eindelijk kwam ik bij de deur op de oostelijke veranda en ik zag dat die op een kier stond. Alles was zwdrt, bin nen en buiten, en ik voelde mij vreeselijk raar en beverig worden. Ik dacht dat Arnold misschien toch zijn sleutel gevonden had. Op het moment dat ik op de onderste trede wa$, lieten mijn krachten mij in den steek, ik kon haast niet meer staan en wist nau welijks wat er met mij gebeurde. Ik voelde dat ér iemand naar de trap toekwam en het volgend oogeblik werd een hand op de mijne gelegd, waarmee ik de leuning vasthield. Iemand die ik niet kende, schoof langs me heen en ik gilde. Daarop muet ik flauw ge vallen zijn. Ik twijfelde geen oogenblik aan de waar heid van Louise’s verhaal en wat het voor mij zoo verschrikkelijk maakte was het feit dat het arme kind naar beneden,gegaan was op het kloppen van een broer die nooit meer van haar vriendelijke hulp gebruik zou kun- 29 Ik kon niet goed slapen,, begon Louise haar mededeelingen, waarschijnlijk doordat ik ’s middags geslapen had. Liddy bracht mij om tien uur een glas warme melk en daarop sliep ik tot twaalf uur. Toen werd ik wakker en alles en nog wat spookte door mijn hoofd, zoodat ik niet meer jn slaap kon komen. Ik pijnigde mijn hersens af met de vraag waarom ik niets meer van Arnold gehoord had sedert sedert ik hem dien nacht voor het laatst in de tuinmanswoning heb gezien. Ik was bang dat hij ziek gewor den was, omdat hij beloofd had iets voor mij te zullen doen en niet teruggekomen was. Het moet drie uur geweest zijn toen ik iemand hoorde kloppen. Ik ging overeind ritten en luisterde ingespannen om zeker te zijn dat ik goed gehoord had, en het klop pen hield aan. Het werd heel voorzichtig gedaan en ik wilde juist Liddy roepen, toen ik opeens bedacht wat het was De oostelijke ingang en dé wenteltrap werden altijd door Arnold gebruikt als hij laat thuis kwam en De kolenleveringen. In den loop, van gisteren heeft Graham, president van den Board of Trade, schema opgemaakt, voor het begin kolenleveringen aan Italië, waarin paald is, dat zij op 15 November aanvangen. Mien verneemt, dat de Itoliaansche staats spoorwegen zich voorstellen in Cardiff een kantoor te openen voor de regeling van dezen export, waarvan men verwacht, dat de handel sbetrekkingen tusschen Zuid-Wa- les en Italië zeer zullen worden bevorderd, wat de levering van steenkolen betreft. Nog niet het eind. Het houden van een plenaire zitting op heden beteekent, naar verzekerd werd, nog niet het einde der conferentie. Het wordt zeer wel mogelijk geacht, dat, na het ver trek van eenige gedelegeerden, de andere en de experts nog in Den Haag blijven ter regeling van andere dan principieele aan gelegenheden. verklaarde, mee, dat 80 n r- 0 D

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1