een nette Juffrouw De nacht van Snowden. ^ag- Beurs van Amsterdam. Kliim Aanonces 8 rigels fl LAATSTE BERICHTEN. 15U& Benedenhuis, Bovenhuis. fours Naderlandsch spreken, zal men we - dra in de Berlynsche straten chauffeurs metden armband „Men spreekt Hollandsch". PALESTINA. Haifa het centrum van onlusten. Beroep op Mohammedanen in Britsch-Indië. In Haifa hebben gisteren opnieuw hevige botsingen plaats gegrepen. Een sterke af- deeling Arabieren trachtte het Joodsche stadskwartier Haret Elyahua te bezetten tn stak een gedeelte hiervan in brand. De aanvallers weWfeft echter door Engelsche mariniers terug"gfcworpen. De stad is thans het centrum der onlusten. Nadat gisteren reeds vier Joden gedood en vier gewond waren, hebben in den af- geloopen nacht herhaaldelijk plunderingen plaats gehad. Daar intusschen beden een bataljon infanterie in de stad is aangeko men en bovendien steeds meer inwoners ontwapend worden, rekent men op een spoe dig herstel van de orde. Overigens worden in het land slechts on geregeldheden van kleineren omvang ge meld. In Damaskus hebben Syrische Ara bieren sympathiebetoogingen voor hun stamgenoot en in Palestina gehouden, ter wijl een dergelijke demonstratie ook heden in Beiroet plaats vond, alwaar intusschen ten Fransche kruiser met het oog op alle gebeufttfkheden is gearriveerd. VolgÖhs een Reuter-bericht heeft het co mité voor Syrië en Palestina in Caïro een telegram aan de Mohammedaansche orga nisaties in Britsch-Indië gezonden, ypl- gens hetwelk honderden Muzelmannen in Palestina door Joden en de politie zouden zyn gedood. Het comité doet een dringend beroep om steun aan de Mohammedaan- sche zaak in Palestina. De toestand Wordt zeer ernstig De man die won. BELG1E. D< begrafenis van Karei van de Woestyne. Bij mooi zonnig weer, onder groote be langstelling van vrienden en letterkundige vereerders, is Karei van de Woestijne giste- n nochtend begraven. Reeds van negen'uur "af kwamen velen het stoffelijk overschot van den dichter in zijn in het groen ver- scholDbiwüa La Frondane een laat sten groet ,bJ»Pgen. In der fpuwkamer waar zijn naaste ver wante» de betuigingen van deelneming in ontvangst namen, waren praclttige kransen en bloemstukken rondom de lijkkist ge plaatst. Er war$n er an de Vlaamsche ver eeniging van Letterkundigen, de Nederland- sche Vereenig-ing van Letterkundigen d* Vlaamsche Club te Brusse, familie en vrienden. Op de lijkkist zelf lag een groot bloemstuk, met op de paars gekleurde lin ten het opschrift „De Nieuwe Rotterdam- sche Courant, aan haren betreurden mede werker en vriend". Nagenoeg alles, wat Vlaanderen aan let terkundigen en kunstenaars telt, verdrong zich weldra in de landelijke laan voor het sterfhuis. ,h Everi voor lv*dhr werd de lijkkist met de bloemen op dffcJJJijkwagen geladen ter aan vaarding van ?dén verren tocht naar de dorpskerk van(1Zwynaerde. Minister Vau- thier, rector qe Bruyne, prof. Vermijlen, Herman Robbers, Emanuel de Bom, prof. van der Velde en dr. Goemans, resp. voor zitter en secretaris van de Vlaamsche Aca demie, «droegen de slippen van het baar kleed. De rouw werd geleid door den zoon van den gestorvene Paul, zijn broeders Gustave en Maurice en zijn zwager, den jongen dichter Maurice Roelants. Zoo trok de lange stoet ongeveer een uur ver door het met zon overgoten Vlaamsche landschap, de mooie streek, welke zich ten Zuiden van Gent tusschen Leye en Schelde uitstrekt. De boeren en dorpelingen staar den met de pet in de hand den in deze lan delijke omgeving onigewonen stoet aan, niet \rrmoedend, dat daar Vlaanderens grootste dichter Wh grave werd gebracht. iima, «AmO-NTEl'WS. iULi- 919031 Donderdag 29 Aug. HirtWsum: 5.30—6 00 Rustpoos voor de N. verzorgen van den zender. 6.00 Tijdsein A.V.RO.-Klok. 6.10—7.15 Dinermuziek door het A.V.R.O.- Kwintet. 7.15—7 45 Lezing door G. de Clerq. Onder werp: Laat uw centrale-verwarmingsketel schoonmaken. 7.45. Politieberichten. 8.00 Tijdsein A.V.R.O.-Klok. 8.01—11 00 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. Solist Adolph Pot, viool. Daarna gramofoonmuziek. Huizen 6.30 -7.00 Lezing over: Een behoorlijke adelbrief. .7.00 8.00 Orgelconcert. 8.00 ©ricestooncert en lezing over: Hoe be- leg ik-Wiijn geld? Daarna: Persberichten. Vrijdag 30 Aug. Hilversum: 10.00 Tijdsein A.V.R.O.-Klok. 10.00—10.15 Morgenwijding 12.00 Politieberichten. 12.15-2.00 Lunchmuziek door het A.V.B. O.-Kwintet. 2 00—4.00 Gramofoonmuziek. 4.00-4.45 Lezing door mevr. M. van der j Schrieck. Onderwerp: Ons Hollandsch Land- huis. 4 45-5.00 Gramofoonmuziek. 5.00—S.30 Rustpoos voor de N. 8. F. veer verzorgen van den zender. ft Huizen: 1 11.00-11.30 Ziekendienst. N.C.R.V. 11.30-12 00 K R O. Godsdienstig haBTuurtja 12.15-115 Conqert door het K.RQ-Tri». 1.15 -2.00 KEd). Gramofoonmuziek. 400 —5.00 N.CjtV. Gramofoonmuziek. 5.007.00 N.CTp/ty\ Concert. Orkest en vo cale solist. I 8. F. voor verlangen naar Aechnin. Dinsdagnacht was op het Binnenhof de nacht van Snowden. het was zijn nacht De nacht van Snowden. Over éénen kwamen de gedelegeerden naar buiten. Eerst was het Stewart, de perschef met den grootsten aanhang, die steeds met het nieuws het vrijgevigst iB. Als een kluitje hing alles wat Engelsch verstaat aan hem Het Tweede Kamer gebouw, waar anders steeds de persconferenties plaat» hebben was gesloten, toe raging het naar de Wees kamer. de als post- en Bchrijfzaal ingerichte der Grafelijke zalen. Spoedig zat men om een groote ronde tafel geschaard. De leden van den Engel- schen journalisten kring in het eerste gelid Mr. Stewart overzag even zijn schare, eft toen begon hij woord voor woord in eeM tempo dat voor ieder gemakkelijk te volgen was, zijn gewichtige mededeelingen te dio- teeren. In een anderen hoek van de groote zaal tikte een japansch journalist rustig met Oostersch flegma verder op zijn portable... Stil schrijven de anderen het evangelie Van Stewart op. Een paar doen het Btaand, ande ren houden rustig den pijp in den mond, sté- nografeeren kalm. een derde schrijft en veegt zijn voorhoofd af om beurten. Einde lijk is men klaar. Stewart heeft alles verteld wat hij op het hart heeft. En nu is het een run van de buitenlanders naar de telefoon en telegraaf. Het is drukker dan- op spitsuren op het hoofdpostkantoor. Namen worden af geroepen. met één hand 'n broodje met ham vasthoudend, werden er telegrammen ge schreven. Jongens met kopjes koffie loopen rond. En naar alle wereldhoeken gaat het nieuws, dat van Den Haag de victorie be gonnen is. De conferentie toch nog gered .ondanks alle sombere voorspellingen. Op het binnenhof zelf komen nu de gede legeerden naar buiten. De chauffeurs, die in een hoek van het plein een gokspelletje begonnen waren om den tijd te dooden, wer den gemobiliseerd. Zechin, de Duitsche perschef staat voor een der verlichte rame^i van het eerste kamergebouw De ,Duitech0 journalisten ontwaren hem- Zij verlangeü naar hem, althans naar de mededeeliftgen van den opgewekten Duitscher. En. zóoals als onzen broeders van over de Oostelijke grenzen meesters in den samenzang, laten zij in een veelstemmig recitatief over het Binnenhof klinken: Wir wollen unseren Zechnin haben. Het helpt echter niet. Hij heeft nog eenige dingen binnen te bespreken en moet nog wachten. En de politie maakt geen verbaal wegens nachtelijk rumoer. Briand komt naar buiten. Hij is zichtbaar vermoeid. Sauerwein. de man van de Matin,» staat hem op te wachten. Briand neemt hem aan de hand iftee... De Duitsche minis ters Wirth en Hilferding treden dan naar buiten, lachendVertellen nieuws. Gul, Gelukkig dat alles toch yog wel terecht zal komen. Dan plotseling hoort men dat Snowden komt De man die won. En allen vliegen naar den uitgang. Daar ziet men hem, steunend on zijn beide stok ken. heel langzaam voetje voor voetje, de oude monumentale eiken trap afkomen. Een secretaris volgt hem. Heel langzaam gaat het. Met fltil ontzag kijkt men naar den kleinen tengeren man, met de sdheTpo trekken. Eindelijk is hij beneden. Men rekt de halzen uit,' durft echter niets, dan ont waart hij onder de wachtenden eet) vriend, Georg 81oeomb van de Daily Herald. ..Snowden praat met den man met den rooden baard" klinkt het. Maar niemand kan verstaan, waarover het gesprek gaat. Snowden fluistert. Fluistert geroutineera. Volkomen onverstaanbaar voor hen, die zelfs naast het tweetal Btaan en natuurlijk dat mag nu eenmaal bij zoo'n gelegenheid open en bloot hun best doen iets van het geen Snowden zegt op te vangen. Dan gaat, na eenige minuten, Snowden verder. Zij auto Btaat vlak voor de znflen- gang Iedereen groet. De inspecteur salu eert. Snowden legt zijn beide steunstokken in den wagen en stapt dan heel voorzich tig in. Langzaam wordt het Binnenhof leeg. Jour nalisten en politie verdwijnen. Een paar dag bladschrijvers blijven nog wat naboomen be leden in den kelder van de Kring En dvn begint het al reeds te dagen in het Ooste»i. Het begin van een nieuwen dag. Ook voor politiek Europa? (Vad.). BINNENLAND™ IJ A niO-TF-I.EGRA FISCH WEERBERICHT Verwachting: Matige tot zwakke, weste- i lyke tot zuidelyke wind. Half tot zwaar be«- 1 wolkt. Waarschnijlljk droog weer. Weinig: f verandering in temperatuur. De verjaardag van de Koningin, j H. K. H. Prinses Juliana heeft gistéren den kampeertocht met hare vriendinnen bij het Aardhuis beëindigd. Te 5 uur reed H. M de Koningin met een tweespan uit naar het Aardhuis. om afscheid te nemen van de vriendinnen der Prinses. H. M. de Koningin-Moeder is uit Baarn rer auto naar Apeldoorn overgekomen, ten einde op Het Loo den a.s. verjaardag van de Koningin mede te vieren. Borstbeeld Prof. Lorentz Bijdrage van de gemeente Leiden. B. en W. van Leiden stellen aan den Raad voor een bedrag van f 100C ter be schikking te stellen vftn het Nationaal Lo- rentz-eomité, als bijdrage in de kosten van het aanbrengen van een borstbeeld vau prof. Lorentz aan de buitenzijde van de zaal, waarin de hoogleeraar vroeger zijn colleges gaf. Protest vergadering Ned. Zionisten Bond. De Nederlandsche Zionisten Bond heeft het initiatief genomen tot het houden, heden- Donderdagavond in de groote zaal van De Twee Steden in den Haag van een groote protestvergadering tegen de gruwelen welke in Palestina hebben plaats gehad. Naar gemeld wordt zal door een aantal vooraanstaande personen het woord worden gevoerd en zal een motie yrordep voorgesteld welke na aanneming ter kennis gebracht zal worden aan minister Henderson, die thans hier vertoeft. De Intern. Tentoonstelling van Openbare Gemeentewerken. Groote belangstelling. Naar wij vernemen belooft de in 1930 te Utrecht te houden internationale tentoon stelling van openbare gemeentewerken zeer belangrijk te worden. Behalve uit Nederland werd reeds toezeg ging van medewerking verkregen van ver schillende buitenlandsche steden, o.a. Mi laan. Kopenhagen, verschillende Duitsche steden enz. Verschillende hooggeplaatste buitenland sche ingenieurs stelden zich reeds voor het houden van interessante voordrachten be schikbaar. Ook Ned. Indië zal trachten met eenige belangrijke inzendingen voor den dag te komen. Int. YrouwenJiga vopr Vrede en Vrijheid. De herdenking van dr. Aletta Jacobs. Zondagmorgen heeft te Praag het Congres van de Int. Vrouwenliga voor Vrede en Vrij heid voor dqn aanvang van de gewone ver gadering in een bijzondere bijeenkomst dr. Aletta Jacobs herdacht. Photo's, haar ,,Her- inneringen". politieke prenten van bladen en tijdschriften, herinnerden aan baar leven en haar heengaan. Een. doodsche stilte heerschte in de zaal. toen na het Largo van Handel Jane Addanis het woord nam. om de voortreffelijke geestelijke eigenschappen van de oprichtster der Liga in het licht te stellen. ..In haar verlies ik een ware vrien din. wier invloed voor mij sterkend is ge weest, wier geest mij zoo vaak heeft voorge licht". verklaarde zij. Hierna was het woord aan mevrouw Ra mon dt-Hirsehmann, présidente der Neder landsche afdeeling en hoofdbestuurslid der Liga. „Dr. Alette Jacobs naam en invloed zoo sprak zij, gipgen ver over de grenzen. Internationaal was zij, was haar werk boven alles. Daadoor juist waB zij tot dit werk in staat. Haar laatste wfcrkeen oproep aan de jonge vrouwen, te waken, dat geen der ver kregen rechten te loor gaat verscheen na haar dood. Haar laatste brief, geschreven tffce dagen voor haar dood, spoort mij aan alles iu het werk te stellen om de Internat tionale Vredestentoonstelling in Den Haag te doen slagen. Tot haar laatste oogepblik- ken dacht Aletta Jacobs internationaal, was zij vervuld van het internationale lijden, streed zij voor internationale rechtvaardig heid. Eenzaam, zonder lijdêh is zij heenge gaan, en met haar een groote geest, die zijn geheele leven in dienst van de menschheid stelde". Miss Courtney vond een troost bij dr. Aletta Jacobs verscheiden, dat zij haar leven bekroond heeft gezien met het bereiken van haar einddoel een einddoel, dat toen zij mét haar streven begon, nog verre was. Het ontslag van deUi ontvanger van In de Vergadering van den Raad van State is behandeld het beroep inzèke het ontslag van den ontvang van de gemeente Bergen op Zoom;, den heek Meulemeoster. In d& re kening van dep ontvanger was een tekort ge constateerd vhn f 70.000. Door de borgmaatr schappij was hiervan een bedrag Van f 30.000 betaald en nu hadden Ged. Staten van Noord-Brabant de begrooting van de gemeente Bergen dp Zoom goedgekeurd, ech ter onder voorwaarde dat de heer M. het nog ontbrekende tekort van bijna f 40.000 zou bijbetalen. Hiervan is de heer M., die thans verte genwoordigd werd door mr. H. C. J. de Groot, in beroep gekomen bij de Kroon. Mr. de Groot Herinnerde er aan, dat de Rijksaccountant heeft toegegeven, dat het tekort niet met juistheid is vast te stellen. Deze accountant was van meening, dat het onderzoek alleen kon werden uitgestrekt tot het jaar 1925, aangezien z.i. aan de vastge stelde rekeningen van vorige jaren niet meer kon worden getornd. Prof. v. d. Grinten daarentegen was van meening, dat het ver nietigingsrecht ook tot die vroegere rekening kan worden uitgestrekt. De houding van den Rijksaccour.tant is volgens pleiter zeer ten nadeelo van den heer M en hoewel de ac countant blijft vasthouden aan het wettelijk standpunt, zooals hij dat ziet, geeft hij toch ook weder toe, dat tusschen het wettelijk en liét werkelijk tekort een aanmerkelijk ver schil kan bestaan. Voorts wees pleiter er op, dat van fraude niets is geblekenalleen hebben we hier te doen met administratieve fouten, hetgeen ook de meening van den ge meente-accountant was. Wat nu die administratieve fouten aan gaat, merkte pleiter op, dat hier een groote verantwoordelijkheid rust op de vroegere ge meentebestuurders. De administratie was slordig en er was absoluut geen controle van de zijde van het gemeentebestuur. Wanneer dit tijdig en geregeld het vereischte toedicht had gehouden,, zouden reeds veel eerder de slordigheden aan den dag zijn getreden. Daarom is het gemeentebestuur aansprake lijk voor den ontvanger, die het al het werk liet doen zonder eenige controle. Int. Oogheelkundig Congres. Van 5 tot 13 Sept. te Amsterdam en den Haag. 1000 bezoekers uit 40 landen. Dadelijk na het einde van den oorlog kwam bij verschillende oogartsen het denk beeld op om de banden, die in 1914 verbro ken waren, weer aan te knoopen. Voor de •oogheelkundigen was die verbreking wel buitengewoon ongelukkig geweest, omdat juist op het oogenblik dat ze hun 12e Intern. Oogheelk. Congres op 1 Augustus 1914 in St. Petersburg wilden gaan houden, de oorlog een aanvang nam. De verhandelingen van dit congres, dat niet gehouden is, zijn den deelnemers wel nog later toegezonden; het 'verwachté debaf is echter nooit tot stand gekpmen, de opgeworpen vraagstukken zijn nooit behandeld Zoo is het niet te verwon deren. dat menig oogarts het verlangen had Jiet mislukte 12e congres door een nieuw 13e congres met nieuwe menschen en nieu we denkbeelden te zien volgen. Pogingen in het werk gesteld bleven echter zonder succes. Men heeft evénwel den moed niet opgege ven vooral Engelschen en. Amerikanen heb ben zich daarmee zeer verdienstelijk ge maakt en hun ia het eindelijk gelukt om in Juli 1927 een conferentie «Sn Scheveningen te beleggen, waarop de vertegenwoordigers van 24 naties bijeenkwamen. Tot voorzitter chpzer conferentie werd prof. J. van der Hoeve uit Leiden gekozen. Op de bijeenkomst die daarna plaats had werd met algemeene stemmen besloten orn in 1929 een Int. Oogheelk. Congres in Ne derland te houden, dat van 5 tojt 13 Sep tember a.s. te Amsterdam eri den Haag zal plaats vinden. Verder kwam men overeen, dat er een Int. Oogheelk Raad in het leven geroepen zou worden, waarin 12 leden uit verschil lende landen zitting zouden hebben. Deze Raad kreeg opdracht om in samenwerking niet een te vormen NatiorisSl Comité het 13e Intern. Oogheelk. Congres voor te be- In*September 1927 werd dit Nationale Co mité gevormd. In de eerste blaat» werd besloten om Am sterdam eri den Haag als plaatsen der con ferentie aan te wijzen. Men beoogde name lijk naast het wetenschappelijk doel ook dit, dat men aan de congressisten ^en deel van het land wilde laten zien. Nu na een tweejarige arbeid de voorberei ding van het congres zoover is gekomen^ dat men straks met gerustheid de ongeveer 1000 congressisten uit meer dan 40 verschil lende landen, die zich reeds hebben aange meld. mag verwachten, is misschien het oogenblik gekomen om ook in breeder kring op de beteekenis van deze bijeenkomst te wijzen. In de eerste plaats zij er dan aan herinnerd ,dat op dit congres de deelnemers uit alle deelen der wereld met volkomen gelijke rechten bijeenkomen, iets wat door de bovengemelde voorbereidende conferentie mogelijk is geworden- De sfeer om in aller lei vraagstukken te kunnen samenwerken is daardoor gegeven en dit is van het aller grootste belang, want behalve de ongeveer 230 vrije voordrachten, die er over de oog heelkunde en aanverwante gebieden gehou den zullen worden, werden er een aantal onderwerpen van algemeen oogheelkundig belang door deskundigen uit verschillende landen behandeld. Zoo la de bepaling 'der gezichtsscherpre door Dufour (Nifiicy) en Elschnig (Praag) besproken. Ook de leek begrijpt, dat het een punt van uitnemend belang voor den oogarts moet zijn, om de gezichtsscherpte overal ter wereld volgens denzelfden maat staf te nemen. Van de vele ofnierwerpen die behandeld zullen worden noefhen wij het trachoom, een ziekte is door zyii sterke verspreiding en de vele slachtoffert die ze maakt, bij uit stek geschikt is om de publieke belangstel ling op te wekken. Men denke slechts aan Nederl. Indië, waar honderdduizenden trachoomlijders zyn. In vele landen, men mag wel zeggen in bijna alle, neemt men krachtige maatregelen om deze volksziekte te bestryden, maar door de weinig intei*- ruttionale samenwerking en het gebrek aap eenheid by de voorbereiding der middelen om dit euvel op afdoende wyze tegen te gaan, zyn de resu-ltaten dikwijls nog zeer onvoldoende. Zoo komt het voor, dat in een bepaalde streek het trachoom door een ver standige hygiënische wetgeving bijna ver dwenen is. maar door de niet bewaakte grenzen weer wordt binnen gesleept. Aar. zulke en andere treurige toestanden moet in het belang van de welvaart der volkeren een einde komn en daarom heeft men «be sloten in aansluiting Spn het congres een „Internationale Vereeniging voor de be strijding van 't Trachoom op te richten, die dadelijk met allerlei practisch werk kan be ginnen. De toestand van de oogen waartoe het trachoom veelal leidt is vermindering der gezichtsscherpte, die in de landen waar deze ziekte endemisch heerscht, zeer vaak eindigt met blindheid. Het Trachoom is één tier oorzaken en een zeer belangrijke, van blindheid, maar er zijn vele andere en daar onder weer vele die kunnen weggenomen of tenminste verminderd worden. Daarom is men eveneens op het denkbeeld gekomen om de talrijke pogingen die er in allerlei landen worden aangewend teneinde de blindheid te bestrijden, in één internatio naal lichaam te vereenigen, dat al deze po gingen zou kunnen dirigeeren. Daarbij kan men op krachtige medewerking van de „American Association for the prevention of Blindness" rekenen, een vereeniging die reeds jaren goed werk in de aangegeven richting heeft gedaan en daardoor overvee' ervaring beschikt. Beide vereenigingenzoowel die voor de bestrijding van het Trachoom als die voor de bestrijding der Blindheid hoopt men op 14 September in Scheveningen op te rich ten. Een belangrijke dag voor dp oogheel kunde en voor de ooglyders, een dag waar op ook de aandacht van het Nederlandscb publiek mag gevestigd worden. GEMENGDE BERICHTEN. De gevallen van Alastrim. Te Arnhem. Nu reeds eenige gevallen van alastrim in de nabijheid van Arnhem zyn waargenomen, raadt de directeur van den G. G. D., in over leg met den burgemeester van Arnhem, de bevolking aan, zich te laten her-inenten. Daartoe zal op verschillende plaatsen, o.a. in het gemeenteziekenhuis en in andere ge bouwen, gelegenheid worden gegeven. De herinenting te Utrecht. Op de schriftelijke vragen van het ge meenteraadslid, den heer Fryda hebben B. en W. van Utrecht geantwoord dat de di recteur van den G. G. D. reeds eenige malen door middel van-de dagbladen in overwe ging heeft gegeven tot herinenting tegen de pokken over te gaan, onder mededeel ing. dat zulks by dezen dienst kosteloos kan ge schieden. Van de geboden gelegenheid is reeds druk gebruik gemaakt, hisgevingen zullen althans voorloop» den herhaald. B. en W. achten Üet than niet noodzakelijk deze aangelegenheid Bq eens afzonderlijk onder de aandacht vantfc ouders van schoolgaande kinderen te bren gen. Evenmin achten zy het onder de ba staande omstandigheden noodig op de schn- len gelegenheid tot inenting te geven- fa, verband met de daaraan verbonden bww». ren zoU een dergelijke maatregel tot aller lei moeilijkheden aanleiding kunnen geven Ernstig ongeval op het station Utrecht Stationsambtenaar door een locomotief overreden. Gisteravond omstreeks kwart voor elf heeft op het. rangeerterrein te Utecht nabij Dit en In" een ernstig spoorwegongeval tiL, gevonden. Toen aldaar een locomotief aan het rangeeren was, is een stationsambtenaa eronder geraakt, met het noodlottig dat 's mans linkerarm tot aan de eUeboo' werd afgereden, terwijl zijn linkervoet J iieei werd afgereden. Bovendien kreeg kt slachtoffer nog een verwonding aan het rechterbeen, benevens een vleeschwond het hoofd. Dg oorzaak van dit droevig ongeval i, vermoedelijk gelegen in het feit] dat de lo. comotief, die eerst vooruit reed, plotselin» het sein kreeg om te stoppen. De locomotief reed daarop abhteruit, juist op het moment dat de stationsambtenaar aan den achter kant wilde passeeren. Het slachtoffer is per auto van den Ge neeskundigen Dienst naar de Rijksklinieken overgebracht en aldaar ter verpleging omte- nomen. SPORT EN WEDSTRIJDEN ZWEMMEN. Waterpofo-competitie. U.Z.C*S.V.H. 3—1. Voor de promotie-degradatie-competitie van den Ned. Zwembond speelde Woensdag avond te Utrecht S.V.H. (Ilillegersbehr) tegen U.Z.C. Onmiddellijk na den aanvang vloog een hard schot van Daatselaar in het HiHegen- bergsche doel. Daarna werd een doelpunt van S.V.H. wegens free-kick geannuleerd waarop nog vóór de pauze de gevaarlijkste man der Hillegersbergers Korink gelijk maakte, terwyd Langgoeth een bijna onmis bare kans verknoeide door den Utrecht- ochen keeper den bal in de handen te schie ten. Na de pauze scoorde M. Schat opnieuw voor U.Z.C. na mooi samenspel met Daatse laar, terwijl H. Schat daarop aan alle on zekerheid een einde maakte door te derden male voor U.Z.C. te doelpunten. In dezen eersten wedstrijd bleven de Utrechtenaren dus met 3 tegen 1 de meerderen. Scheids rechter was de heer Bohlander. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 29 Aug. Aangevoerd in totaal 2388 stuks, waarvan 246 slachtvarkons. Vette van f 0.41 0.44J per pond levend met 2 pet. korting. Londensche van f 0.38—0.31 p. p. lev. l pet. korting. Zouters van f 0.41—0.42 p. p. lev. met 2 pet. korting. 657 magere varkens prijzen van f 35—65 per stuk. 1368 biggen pr. van f 20—32 p. «t. 14 runderen pr. van f 225—350 p. st. 64 nuchtere kalveren pr. van f 12—16 p. st. 25 schapen pr. van f 24—28 p. st. 14 bokken en geiten pr. van f 26 p. st. Handel in vette varkens, Londensclio en zouters vlug,, in de andere soorten matig. Kaasmarkt Gouda. 29 Aug. 341 partijen kaas. Prijzen Is kw. in. r.m. van f 51—55, 2e kw. m. r.m. van f 46—50, le kw. zonder r.m. van f 46- 51, zware f 60. Handel matig. 1970 ponden boter. Goeboter van f 0.90— 1.00 per pond, Weiboter van f 0.800.90 per pond. Handel matig. 358 partijen eieren. Kipeieren van f 6.50- 7.00 per 100 stuks. Eendeieren van f 6.50— 7.00 per 100 stuks. Handel matig. Graanmarkt Gouda. 29 Aug. GranenTarwe f 12—13, Rogge f 9.25-10, Gerst f 9.75-10.50, Haver f 9.60 -10.50 Erwten f 16.60-17.50, per 100 K.G INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De Kindervereen. „Wilhelmina". 31 Augustus zal liet 10 jaar geleden zijn dat de Kindervereenjging Wilhelmina weri opgericht Deze vereeniging heeft een bijzon* derheid, zij wordt slechts door één man be stuurd Daarom vraag ik op 31 Augustus uw volle medewerking om dezen bestuurder k huldigen en wel door van uwe belangstelling blijk te geven. Graag zou ik willen dat «11" «•uders bij de optocht aanwezig waren om den bestuurder bij het vertrekken der stoet luide too te juichen. Ouders van alle kiudfr ren die mee doen, laat deze dag ook voorn een feestdag zijn. Geachte stadsgenoot^ oj' alle deelen der stad laat uw kinderen dw* nemen aan het kinderfeest, laat uw kin«* ren het volgend jaar ook meedoen, i«*f jaar komen er meer kinderen bij ma« t1 zijn er nog lang niet genoeg, er moet dd1 een stoet vormen die bijna niet te oven»1 is. Ieder ouder die zijn kind in laat schnj" ven weet dat het een dag vol pleizier hee»' Alle kinderen worden door de bestuurder den heer N. J. Seijn, Baanetraat 13 te Gou da, in dank aangenomen. De datum vso aangifte is meestal de dag na Koningin®®- Ik hoop dat ik met dit ingezonden stttkr niet zooals dit jaar 70 kinderen kinderen mag mede zien trekken. verstandig en laat ze meedoen aan het ninginnefeest, laat ze deze dag leeren W Vorstenhuis te beminnen. Ik teeken nu, in afwachting wat ik wf sten zal met dit schrijvenOp voor uw Va derland, op voor uw Koningin. Met dank voor de plaatsing, J. O de KEI8ER, Wilhelminastr. 38, Gow*- duurde zijn naar uit den Haag gemeld wordt, geëindigd. De gedelegeerddb hebben met alg. stemmen een rapport aangenomen dat aan de politieke commissie zal worden voorge legd, de tekst van dit rapport is nog niet bekend. Van Duitsche zijde wordt evenwel verno men, dat het rapport de volgende bepalingen bevat: De commissie constateert dat de drie be- zettingsuiogendheden WA overeenstemming over het begin der wwiwlyke ontruiming zijn gekomen. De ontruupmg zal op 15 Sept. beginnen. De Belgische en Engelsche troe pen zullen binnen drie maanden geheel te ruggetrokken worden. In dien zelfden tijd zullen de Frauschen de tweede zone geheel ontruimen. De ontruiming van de derde zone door de Fransche troepen zal onmid dellijk beginnen nadat de ratificatie van het Young-plan door het Duitsche en het Fran sche parlement zal hebben plaats gehad, en het Young-plan in werking is getreden. De minister-president Briand, l^eft hierbij uitdrukkelijk verklaard, dat hij niet het voornemen heeft te wachten tot alle bij het plan betrokken mogendheden tot ratificatie zijn overgegaan. De ontruiming zal zonder onderbreking voortgezet worden en wel zoo anel als tech nisch mogelijk is. Zij zal dan hoo^s^ens bin nen acht maanden en in ieder g^val voor einde Juni 1930 beëindigd zijn. l'rins Hendrik terug op Het Loo. Z. K. H. Prins Hendrik wordt Vrijdag avond van zijn bezoek aan de Waddeneilan den op het Loo terug verwacht. Negen wagens van een goederentrein verbrand. ZUIDLAREN, 29 Aug. Van een goederen- trein, komende uit de richting Groningen, op ongeveer I K.M. afstand van het station Friesch Zuidlaren de tiende wagon door on bekende' oorzaak ih brand geraakt. Binnen enkele oogenblikken nadat de trein op het station Fr. Zuidlaren tot stilstand was ge bracht* laaiden de vlammen reeds hoog op uit negen wagons. De brand werd door deu westelijken wind aangewakkerd, ©aar de brandende wagons gevaar opleverden voor de stationsgebouwen, liet de statdolltichef den brandenden trein op een zijlij» rtogeeren. l)e brandspuit uxt Friesch wals aanwezig, doch kon niets uitrichten wegens gebrek aan water. Van de 9 wagons waren vier ge laden met stroo en vlas. Efen met spinazie- zaad. de overige waren ledig. Alle 9 wagons zijn totaal uitgebrand. Tien korenmytan door braind vernield. Hedennacht is brand uitgebroken in de korenmyten te Eerste Exlormond. Tien mij ten gingen verloren, bevattende koren en stroo van 9 H.A. bouwgrond, ook de dorsch- machine. WISSELKOERSEN. Habt U personeel noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE In de ieder leest z*. dan I Inzending tot Zaterdagmorgen 9 uur aan het Bureau MARKT 31 129*843; A. Verhagen 131,800. Ve te Made voor STADSNIEUWS. GOUDA, 29 Aug. 1929. De Secretarie en het Ontvangerskantoor op 31 Augustus gesloten. De Gemeente-Secretarie en het kantoor van den Gemeente-Orttvanger, alsmede het kantoor van de Spaarbank en Ophaaldienst is op 31 Augustus gesloten. De Spaarbank za evenwel des avonds van 614—7% ge opend zijn. Beroep ingesteld. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat den 28en Augus tus 1929 by hun college is ingekomen een kennisgevig van W. J. van Eyk, wonende Turfsingel 48, aldaar, mededeelend dat door fiem beroep is ingesteld tegen het besluit van hun college van 13 Augustus 1929, waarbij aan S. Vingerling te Voorburg ver gunning is verleend tot uitbreiding van zyn krytmalery, gelegen Turfsingel no. 44—46, kadastraal bekend in gemeente Gouda Sec tie E no. 2825. De bouw van elf woningen aan den Goejalnverwelledyk. B. en W. deelen den Raad mede dat de heer H. Hoogendoorn bij schrijven van 6 Augustus j.l. heeft bericht niet te kunnen accepteeren de voorwaarden van het Raads besluit van 25 Juni j.l. tot het verleenen van vergunning voor den aanleg van een weg langs den voet van den Goejanverwelle- dijk en mitsdien af te zien van den bouw van elf woningen ter plaatse. De verkeersweg langs de Oostzijde der Gouwe. Blijkens aankondiging zal heit maken van den verkeersweg langs de Oostzijde der Gouwe op 23 September a.s. worden aanbe steed, zoodat de aanvang met dat belang rijke werk eerstdaags tegemoet kan worden gezien. J. Schey grond. Morgen gaat de heer J. Scheygrond het onderwijs verlaten. Gedurende 45 jaar heeft hy dan (tan het O. L. onderwijs zyn ueste krachten gegeven. 34 jaar was hij in onze gemeente als onder^- wijzer en als hoofd van het herhalinga* onderwys werkzaam. We hopen, dat deze dag van verschillende zijden niet onopgemerkt zal blijven, en wen- schen: den heer Scheijgrond, dat hij nog ^ele jaren van zyn welverdiende rust moge ge nieten. Rotterdaihsche Volks-Universiteit. Het tooneelprogramma. De Rotterdamsche Volks-Universiteit zal het volgend éeizoqn wederom twee reeksen tooneelvoorstellingen geven, op Maandag en Vrijdagavonden. De eerste belooft: Le Chapeau de Pai 11e (Het strooien hoedje) van Labi- che, door het Vereenigd Tooneel, onder regie tfan' Johan de Meester Jr., met mu ziek van Ibert Een door de leden te kie zen werk, te geven door het Schouwtooneel, met Jan Musch in de hoofdrol Ri chard III van Shakespeare, door het Oost-Nederlandsch-Tooneel, met Albert van Dalsum in de titelrol vermoedelijk Brand van Hendrik Ibsen, door het Schouwtooneel, met Jan Musch in de titel rol. Op Vrijdagavonden: De Comedie van het Geluk van Evreinof, door het Oost- Nederlandsch Tooneel, met Albert van Dal sum in de hoofdrol Een Midzomer nachbsdroom vaji Shakespeare, door het Nieuwe Nederlandsch Tooneel G ij s- brecht van Aemstel van Vondel, door het Vereenigd Tooneel in nieuwe mon teering Het Leven dat ik je ga*f van Luigi Pirandello, door het Schouwtoo neel, met Alida Tartaud—-Klein als gast in de reeds vroeger door haar gespeelde rol. Naar men weet kunnen leden van de Goudsche afdeeling deze voorstellingen be zoeken. Het Postkantoor op 31 Augustus. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor alhier maakt bekend dat op 31 Augustus a.s. het kantoor, wat den post dienst betreft voor het publiek niet later opengesteld is dan tot 14 uur. Na dit uur blyft voor busrechthouders de gelegenheid bestaan om de post evenals op andere werkdagen af te halen. Het kantoor is evenwel den geheelen dag gesloten voor den postcheque- en girodienst (behalve voor apoedbehandelingen) post wissels (met uitzondering van telegrafi sche) postbevijzen en quitanties. Tevens worden de tweede briefpostbestel ling, alsmede de laatste lichting der buiten brievenbussen niet uitgevoerd. De telegraaf- en telefoondienst blyft on gewijzigd. Aanbesteding. Namens B. en W. van Rotterdam is gis teren aanbesteed het vernieuwen van circa 106 meter kademuur langs de Stieltjeskade aldaar. Ingekomen waren twee biljetten. Ingeschreven was als volgt: Aannemings bedrijf v. h. Nederhorst te Gouda voor De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken houdt op Woens dag 4 Sept. des namiddags 2 uur in de Raadzaal ten stadhuize te Gouda een ver gadering. Do agenda luidt als volgt Notulen en Mededeelingen. Uitgegane en ingekomen stukken. Verzoeken om subsidie. Het Bureau adviseert afwijzend, met uit zondering van No. 6152 en 6175 (winkel week te Bodegraven), waarvoor het 25.— wenscht uit te trekken, onder uitdrukkelijk beding, dat in den vervolge voor winkelwe ken geen subsidie meer wordt verleend. Behandeling vragenlijst van de Oommis sie voor gewestelijke uitbreidingsplannen te 's-Gravenhage. Vaststelling datum candidatenstelling. Het bureau stelt voor 4 November a.s., eventueeie stemming 2 December a.s. Verslag afgevaardigde naar het Congres der Internationale Kamers van Koophandel tc Amsterdam. Kantongerecht. Terechtzitting van 28 Augustus. Heden stond terecht A. van der K. vracht rijder wonende te Moordrecht, wien ten laste waü gelegd dat hy als bestuurder van een motorrijtuig, by het ingehaa d worden door een ander motorrijtuig, nief voldoende naar rechts was uitgeweken, om het achter hem komend motorrijtuig te laten passee ren. De bestuurder van de autobus, die daar door was opgehouden, verklaarde als ge tuige dat hij vanaf Moordrecht tot Gouda door verdachte was opgehouden. Verdachte verklaarde hem niet te hebben gehoord. Het O.M. vorderde tegen verdachte een veroordeeling tot een boete van tien ulden, subsidiair te vervangen door een hechtenis van vier dagen. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot vyf gulden boete by gebreke van beta ling te vervangen door een nechteniB van twee dagen. Voor een soortgelijk geval stond terecht J. W. K, vrachtrijder te Rotterdam. Ver dachte was niet verschenen. Uit de getui genverklaringen bleek dat deze .verdachte onwillig was geweest, een achter hem ko mende auto te laten passeeren. Vanaf Rot terdam tot aan Moordrecht was getuige op gehouden. Verdachte werd by verstek ver oordeeld tot 15 boete, te vervanger, by niet betaling tot een hechtenis van vyf da- gen. v C. van-Z. veehouder te Gouderak stond terecht wegens het overtreden van art. 2 nielkbesluit 1929 St. 43. Verdachte reed met een fiets waarmede hy melk vervoerde, aan gehouden door den daartoe bevoegden amb tenaar, werd door dezen een monster van de te verkoopen melk genomen. Uit het onderzoek bleek dat by filtratie op watten, veel sporen van vuil uit de melk op die wat ten achterbleef. Verdachte verklaarde dat hy alle voor zorgsmaatregelen had genomen, dat echter niet te voorkomen is, dat by het openen van den bus stof in de melk waait. Het O.M. het feit bewezen achtende, vroeg voor ver dachte een veroordeeling van 100 boete, subsidiair te vervangen door een hechtenis van 20 dagen. De Kantonrechter onmiddellijk vonnis wijzende veroordeelde verdachte tot een geldboete van 25 subsidiair by niet beta ling te vervangen door een hechtenis van vijf dagen, met de waarschuwing dat hy een volgende overtreding strenger zou wor den gestraft. Uitspraken. Verder werden nog de navolgende von- Wegens overtreding leerplichtwet. A. Z. te Zevenhuizen 15 boete, subs, by niet be taling te vervangen door een hechtenis van vijf dagen. Wegens overtreding motor- en rijwiél- reglement: G. H. S. te Boskoop 3 subs, by niet betaling der boete te vervangen door een hechtenis van een dag; A. G. N. K. te Nieuwerkerk a. d. IJssel, W2 boete bij niet betaling te vervangen tf<fc>r een hechtenis van twee dagen; P. A. van der P. te Gouda 3 subs, by niet betaling der boete te vervangen door een hechtenis van een dag. Wegens overtreding van de verord. op de winkelsluiting te Gouda: A. van V. te Gou da/6 subs, by niet betaling der boete te vervangen door een hechtenis van drie da gen. Wegens overtreding motor- en rywiëlbe- schikking: W. O. te Bleiswijk 4 subs, bij niet betaling te vervangen door een hechte nis van twee dagen. Wegens overtreding alg. pol.-verord. te Nieuwerkerk a. d. IJssel: W. van T. te Rot terdam 3 subs, bij r.iet betaling der boete te vervangen door een hechtenis van een dag. Wegens overtreding alg. pol.-verord. te Gouda: K. de V. te den Haag 6 subs, bij niet betaling der boete te vervangen door een hechtenis van drie dagen. Wegens overtreding motor- en rijwiel- reglement en opgeven valschen naam: C. J. R. te Gouda een geldboete van 5 bü niet betaling te vervangen door een hechtenis van een dag, en een geldboete van 15 bij niet betaling te vervangen door een hechte- vijf dagen. ris overtreding arbeidswet: G. V. te Waddinxveen 5 subs, by niet betaling der boete te vervangen door een hechtenis van twee dagen. Wegens overtreding motor, en rywiel- wet: A. A. In 't V. te Oudewater 4 subs, bij niet betaling der boete te vervangen n hechtenis van twee dagen, ins overtreding art. 453 W. v. S.: J. van der M., P. van L., L. S-, allen te Gouda, ieder 5 boete, bij niet betaing te vervangen door een hechtenis van twee dagen. Bezoek aan de Plassen. Naar wy vernemen brengen a.s. Zaterdag en Zondag een 30-tal roeiers van de Ver eeniging „Nantilus" uit Rotterdam eer. be zoek aan de Reeuwjjksche en Sluipwykscht Plassen. „Koopt in Gouda" (K.LG.)« Men schrijft ons. De commissie, gevormd uit de drie Mid- denstandsvereenigingen, n.l. de Goudsche Winkeliersvereeniging, de R.K. Midlen- standsver. „de Hanze" en de Ou. Midden standsver., welke de opdracht heeft van 23 tot 26 October e.k. vier K.I.G.-dagen te or- ganiseeren, is met haar plan gereed. Dezen keer wordt geen etalagewedstrijd op touw gezet, doch een wedstrijd van bij zondere aantrekkelijkheid voor het publiek. Aard en bedoeling zal zoowel aan winke liers als aan de Gouwenaren duidelijk en tijdig worden bekend gemaakt. Woensdag 23 October zullen er wedstrij den voor kinderen worden gehouden in Kort Haarlem, de Korte Akkeren en op de Markt. De oproeping geschiedt door middel van affiches. Donderdags worden fietswedstryden ge organiseerd; Vrijdags "Wordt den ouden van dagen een autotocht door Gouda en omge ving aangeboden, terwijl des avonds eeh concert op de Markt zal worden gegeven. Het ligt in het voornemen bij voldoende deelneming op Zaterdag 26 October een reclame-optocht te doen houden. De bedoe ling is dezen ie laten bestaan uit ioopende reclame; doch ook wagens zyn welkom. Voorts zullen er draagspeldjes ten ver koop worden aangeboden, zoodat gedurende deze dagen heel Gouda in het teeken van: „Koopt in Gouda" zal komen staan. De speldjes kunnen de winkeliers tegen kostprijs bestellen by de heeren B. A. de Jong, Oosthaven; M. A. Wegenwys, Wijd- straat en A. Bruynel, Kleiweg. Minderjarigen aangehouden. Dpor de politie werden 2 minderjarige jongens aangehouden, die uit de Martha- s'tichting te Alphen a. d. Ryn waren wegr geloopen. Een verpieger dier stichting kwam ze halen. Een vuilniswagen in botsing met een vrachtauto. Een vuilniswagen de* Gem. Reiniging* dienst reed gisterenmorgen op de Vlaming straat tegen een aldaar stilstaan&e vracht auto van den bode S. alhier. Door deze botsing werd het verkeer 13 minuten gestremd. Geringe schade werd aangericht. Een aanrijding. Dinsdagavond had een aanrijding piaats tusschen 2 auto's op de, O. Haven hoek Mdn- derbroedersteeg. Vanaf de richting Veer- stal naderde een auto, welke de brug naar de W. Haven wilde oversteken. Van de te- genovergeselde kant kjvyam op hetzelfde ma. merit de autobestuurder der F. B. uit" den Haag aangereden. Beide auto's waren tege- hadden ge?- 'oen een del was, lykertyd op de brug ep warea beetutders niet onmiddellijk stopt, tegen elkaar gekotst. T. auto's nadien over de i brug gereden wilde de ander dat voorbeeld volgen maar vermoedelijk door het tie snelle remmen was ryden niet meer mogelijk. De auto werd by den heer Saalbach opgeborgen. Persoonlijke ongelukken hadden njffc plaats. 4 Wedvlucht postduiven. Zondag 1.1. hield de Postduivenvereeni- ging „de Zwaluw" haar laatste concours met jonge duiven vanuit Compiegne, af stand 318.1 K.M. Aankomst eerste duif 4.&6.17, laatste duif 7.10.18, los 9.50 uur. De uitslag luidt als volgt: F. Lejjs 1; J. C. Eilers 2, 7, 9; A. Eist 3, 5; G. Schutte laar 4, 6; Chr. Gouka 8. 1ste overduif J. v. Loon. Tevens werd een concours vanuit Roosen daal gehouden, afstand 56.3 K.M. Aankomst eerste duif 8.07.21, laatste duif 8.25.09. HieFvan was de uitslag: J. J. de Jong 1;, D. C. Brem 2, 32; A. EUt 3, 22, 25, 38; K. v Groningen 4, 7, 2*; A. Pluim 5, 15, 16, 37; F. Leys 6, 14, 21; Chr. Gouka 8, 33, 34; D. v. Leeuwen 9, 18, 19; A. v. Tok 10, 27; J. G Eilers 11; M. Groenendaal 12, 17; J. de Boom 13, 29; W. Houtman 20, 28, 35; J. v. Loon 23, 30, 36; F. G. IJsselstyn 26, 39. De Postduivenvereeniging ,J)e Gevleugel de Vrienden" hield 1.1. Zondag haar laatste concours met jonge ouiven vanpit Com- piegne 318.1 K.M. Gelost 9.50 uur. Aan komst eerste duif 4.12.37, laatste duif 7.10.13. De prijzen zyn als volgt behaald C. A. M. Spruijt 1, 18, 14; M. A. 2; L. v. Duuren 3, 5, 18, 19; A. Steenwinkel Jr. 4, 16, 16, 17, 20; P. Slaman 6. U; Joh. Boer 7, 9; J. Jongeneel 10; T. T. Koot 12, 13. Den heer A. Steenwinkel Jr. werd 131 punten 1ste kampioen, 2de kan werd L. v. Duuren met 119 punten. Bovengenoemde vereeniging hield eer. concours met oude en jonge duiven vanuit Roosendaal 56.3 K.M. Gelost 7 uur. Aan komst eerste duif 8.06.11, laatste duif 8.21.35. De uitslag hiervan luidt: 1. 22, 23, 28, 37; Joh. Boer 2, 25, 81, 32, 36; A. Steenwinkel 3, 9, 12, 13, 26, 27; P. Slaman 4, 11, 33; A. Berkouwer 5; L. v. Duuren 6, 7, 8, 10, 15, 20, 24; J. Jongenen) 14; C. A. M. Spruyt 16, 17, 18, 19, 30; M. Masar 21, 36; F. F. Koot 29, 34, 38. GEBOREN, 25 Aug.: Marinus, z. v. J. Mastenbroek en P. M. van Zutphen, Vest 101. 26 Aug.: Teunis Franciscus, z. v. G. den Houdyker en M. A. de Quant, Boelekade 125. GETROUWD, 28 Aug.: H. J. van de Wa ter en M. H. Th. Weck; C. J. de Keyzer en J. de Frankrijker; A. M. van Dijk en W. J. van Kooien; G. van der Kleyn en E. SWart; A. H. A. de Jong en A. C. van Treyen; Th. Jaspers en E. Natrop; L. Cusveller en H. J. Lankhorst; A. H. van Eijck en A. B. de Bruyn; M Furrer en A. van Dam; J. Schou ten en E. Vos. Agenda. 31 Augustus, 7 uur. Laatste orgelbespeling in de St. Janskerk. 4- Sept. 2 uur Stadhuis Raadzaal. Verg. Ka mer van Koophandel en Fabrieken. 15 Sept. Feestelijke herdenking van het 300- jarig bestaan van de Remonstrantsche kerk. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Bij beschikking van den*ftiinister van Staat, Minister van Birtlenlandsche Zaken en landbouw, is, voor het tijdvgik van 1 Sep tember 1929 tot 1 September 1930. wederom benoemd tot leeraar aan de Rijkstuinbouw school te Boskoop A. Frank, aldaar. GOUDERAK. De Raad dezer gemeente kwam gister avond in openbare vergadering bijeen. Tegenwoordig waren met den voorzitter de Burgemeester H. Bergman alle leden be halve de heer Hofman. Na de vergadering op de gebruikelijke wyze te hebben geopend deelde de voorzit ter mede dat de notulen nog niet gereed zijn der vorige vergadering, welke alzoo werden aangehouden. Voorts dat B. en W. tot monteur der brandspuit hebben benoemd den heer M. Rijkaart. De snelheid voor auto's enz.'werd voor de kom der gemeente bepaald op 20 kilometer per uur. Op voorstel van den heer H. de Jong Lzn. werden by acclamatie herbenoemd de hee ren: Jac. de Bruyn en Noorlander voor de lichtcommissie en H. de Jong Hzn. en P. H. Vleggeert voor de Waterleidingcommissie. De burgemeester werd benoemd tot voor zitter der beide commissiën. De raad ging daarna in besloten zitting. REEUWIJK. Miet de verdere asphalteering van den straatweg GoudaBodegraven heeft men een aanvang genomen. In 't geheel zal on geveer ruim 7000 M2. bewerkt worden. Mej. German, onderwijzeres aan de open bare lagere school B alhier, heeft tegen 1 November a.e. eervol ontslag aangevraagd. DRAADLOOZE DIENST. De vlucht van de Zeppelin. NEW YORK. 29 Aug. Op het vliegveld Lakehurst zijn de laatste voorbereidingen voor de landing van de Graf Zeppelin ge troffen. De weersomstandigheden zijn ideaal. Het luchtschip zal een wolkenlooezn hemel vinden. Er waait een lichte wind uit het noordrwesten die het bergen van het lucht schip in de hall zal vergemakkelijken. O», geveer 1000 man staan gereed om bij de lan ding behulpzaam te zijn. Het landingstei* rein is door een groot aantal manne-man- schappen afgezet, die grootje moeite hebben, de enorme menschenmenigte tegen te hou* den. Op het landingsterrein hebben sleohta familieleden van de passagiers toegang en verder journalisten en fotografen. Verwacht wordt dat het luchtschip in den Vroegen ochtend te Lak^Euwt zal landen. De „Zeppelin" boven New-York. NEW YORK. 29 Aug. Hedenmorgen te f uur arriveerde het luchtschip de Graf Zep pelin begeleid door een aantal vliegers bo ven New-York. Het luchtschip kwam van de bovenstad, vloog langs Broadway en cirkelde eenmaal om het Woolworthgebouw. Daarna verdween het luchtschip in de richting van Lakehurst. Tijdens de vlucht van de Zeppelin boven New-York was het uitstekend weer. De zon scheen en er stond weinig wind. Het lucht schip vloog tamelijk laag en werd door de vele duizenden, die zich op de daken en cp straat beVondenzeoee fyp fwafwypm gkea a straat hadden verzameld, goed waar geno men. Uit Lakehurst wordt gemeld dat een enor me menschenmenigte de aankomst van de Zeppelin afwacht. De Zeppelin geland. Onder groote belangstelling van de enorme menigte is hedenmorgen het Duitsche lucht schip Graf Zeppelin na een afwezigheid van 21 dagen en 5 uren te Lakehurst terugge keerd. Even voor 8 uur, 1.15 hedenmiddag Amsterd. tijd, veischeen de Graf Zeppelin, boven Lakehurst. Het schip maakte een groote cirkel om het vliegveld en daalde toen langzaam. De landingsmanschappen stonden gereed en toen het luchtschip tot op ongeveer 80 meter gedaald was werden de landingstouwen uitgeworpen. Te 8.08 (1.28 Amst. tijd) werden de landingstouwen gegre pen. Het luchtschip bevond zich toen op on geveer 500 ineter afstand van de groote hall. Eenige njinuten nadat de touwen waren ge- lerepen was de landing voltooid. met^C» Een uitimatum van Briand aan Dr. Stresemann. BERLIJN, 29 Aug. Uit den Haag wordt gemeld, dat volgens de mededeeling van be voegde zijde de Fransche minister van bui tenlandsche zaken Briand, hedenmorgen «e ■10 uur een schrijven heeft gezonden aan dr. Stresemann, waarin er op gewezen wordt, dat Dpftschland door hét Young-plan vèc ende voordeelen geniet en dat de ove rige mogendheden zich gedurende de laatste dagen tot belangrijke concessies bereid ver klaard hebben om het Young-plan te redden. Briand richt thans een ernstige waarschu wing tot dr. Stresemann, dat Duitachland thans geen moeilijkheden meer moet veroor zaken, daar anders Duitschland de geheele verantwoordelijkheid voor de gevoltren daar van zal hebben te dragen. Hij verzoekt de Duitsche delegatie voor den avond een defi nitief antwoord te willen geven. De conferentie te Den Haag. De ontruiming van het Rijnland. MrmTT5vï£e?nsteniminfc bereikt. BERLIJN, 29 Aug. De besprekingen tus schen de bij de bezetting betrokken mogend heden, Frankrijk, Engeland, België eu 28 Abg. 29 Aug. {aai Londen UUll leei. 12.09"/m Berlyn 59.4$®* 59.42 Parys 9.7?' 9.77 Brussel 34.71% 34.70% Zwitserland 48.05 48.04 Weenen 35.17% 35.17% Kopenhagen 66.46 66.45 Stockholm 66.87% 66.87 Oslo M 66.47% j 66.45 New-York 1 2.49% 2.4 9 V» Nièt-officieel. Praog 7.39% 7.39% Madrid 36.70 36.70 Milaan 13.06 13.05% Prolongatie 5% Het beeld dat de Amsterdamse^ effecten beurs heden bood verschilde aanmerkelijk San *ap gasteren.De grootste (hjoek vormde zich weer in Margurinö_Ufli?s, een der weinige fondsen waarvan de koersen bo ven de vorige lagen. Van aanbod^deed de noteering steeds meer reageeren. De noteerin gen van Van Berkei's brokkelden langzaam een tiental punten af. Kuchenmeisterwaar- den en de Fordoandeelerwnioesten opnieuw iets van hun koers prij^even. De Philips- waarden bewogen ziah omstreeks het laagste peil van gisteren. De kunstzijde-aandeelen lagen gedrukt In de markt en zagen zich een gedeelte van hun koers ontgaan. De affaire in lfymuikU|ke was van zeer bescheiden af metingen. Tabakken waren onregelmatig. Van de Sa- matrasoorten golden Deli-Batavia weer wat lager. Oude Deli's evenwel trokken iets aan. De vergadering der Boe tons heeft weinig nieuwe punten opgeleverd, hetgeen teleur stelling baarde. Weliswaar opende het fonds in vaste houding, doch het mate|iaal dat aan de markt kwam kon slechts tegen wij kende prijzen wo rden opgenomen. Explora ties vielen terug. Redjangs bleven op peil. Rubberaandeelen kalm en goed van toon Suikerwaarden lagen buiten de belangstel ling. Amerikaansche fondsen kalm ADVERTENTIEN. Voor direct gevraagd 10 voor winkel en administratie. Boekhandel DE VEN, Wijdstraat 4. KANTOORBEDIENDE vraagt tegen 1 October of eerder MET TUIN of 12 MET BALCON Aanbiedingen onder letters B. S. bureau Goudsch Courant, Markt 31.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2