PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE in de Kliim Aboorgbs 8 rijels f 1-, LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. onderweg teruggezonden werden, daar de biand inmiddels geWuscht was. De ontploffing in de dynamietfabriek I Kriimmel, die springstoffen voor mynen t voor den uitvoer vervaardigt, geschiedde Woensdag tegen 13 uur in het waschhuis van de nytro-glycerine fabriek. Het uttge- bïoken vuur sloeg over op het nitreerhui-s waarbij «én arbeider gedood werd. Zijn lijk kon nog niet gevonden worden, tien twee den arbeider gelukte het zich op het laat ste oogenblik door de veiligheidstunnel in veiligheid te brengen. Wel werd hij door glassplinters aan handen en beenen ver- wond. De schade is vry belangrijk. Het bedryl zal wel eenige weken moeten stilliggen. Naar nader gemeld wordt, is de oorzaak van de ontploffing nog niet opgehelderd. De eenige getuige, die reeds 20 jaar in de fa briek werkzaam was, is omgekomen. De brandweer heeft tot laat in den avond ge werkt. De omvang der verwoeste gebou^fll was niet groot. De fabriek was omgeven door een schutmuur van 5 M. hoogte. In plaats van de gebouwen bevinden zich thans eenige granaattrechters. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak in. ENGELAND. Vacantie voor rijkswerklieden. Zee- dagen met behoud van loon. De „Daily Herald" kondigde, met vee ophef aan dat het werkliedenpersoneel dei staatsbedrijven een jaarlijksche vacante met behoud van loon krijgt van zes dagen. Dit geldt voor leger, vloot, luchtmacht. fk>s teryen en openbare werken. Het blad geeft er de labour-regeering een pluimpje voor. Nederland heeft geen Laboyr-regeering doch hier krijgen de rijkswerklieden twaalf dagen vacantie met behoud van loon. Dc Engelsch-Amerikaansche besprekingen. Men gelooft, dat Engeland en de Vereen. Staten bijna tot een overeenkomst zijn ge komen omtrent de viootpariteit en de ver mindering van het aantal kruisers. Men hoopt dat er over 14 dagen een mededeeling gedaan zal worden en dat er een algemeene conferentie der groote mogendheden za' byeenVomen vóór het einde van het jaar. Generaal Dawes, de Amerikaansche ge zant heeft gisteren een bezóek by Mac Donald1 gebracht, met wien hij leen nieuw onderhoud had over de beperking dei- vloten. De verklaring dat een boodschap uit Washington, dat tusschen Engeland en do Vereqmgde Staten overeenstemming be reikt is over een formule voor verdere vlootbeperking, binnen 14 dagen verwacht kan worden, is te Londen met voldoening ontvangen. Hoewel er niets bepaalds over de" besprekingen bekend is, komt Ideze ver klaring overeen met de yvlich'ingen van goedingehchte zijde te Lónden, dat er vor deringen zyn gemaakt en dat er waar schijnlijk spoedig een formule voar de be perking gevonden zal worden. PALESTINA. De orde hersteld. De oproermakers door do troepen in bedwang gehouden. Het departement van Koloniën tel Londen deelde gisteravond mee dat, wat diep alge- meenen toestand betrpft gemeld wiprdt dat in vrijwel heel Palestina kalm is, en dat de aanwezigheid der troepten een kalmeerende invloed heelt gehad i op de oproerkraaiers. De wanordelijkheden op groote scljaal schijnen thans onderdruat te zijn en als er zich geen onvoorziene oipstaii- oigheden voordoen mag hien den ernstigen toestand van de laatste vijf dagen als over wonnen beschouwen. Dinsdagmiddag ver zamelden zich een opgewonden menigte Moslems in, de Haremwijk van Jeruzalem en eischte wapens van den groot-Moefti. De bedreiging werd onmiddellijk weggenomen door een bestuursambtenaar die ee tl depu tatie uit de menigte ontving en haar de for- raeele verzekering gaf. dat de regeeribg ook gteten Joden had gewapend. Ten gevolg.- van deze verklaring was de toestand in Jerluzalem Woensdagochtend veel geruststellender. Het aantal slachtoffers. Het totaail aantal slachtdier» heeft Int Woensdag bedragen: dooden ift-ouJer legrepen de later overleden g-'Wuii |en> 62 Moslems. 4 Christenen. 96 Joelen, ge Won den opgenomen in ziekenhuizen '01 M.ikUmih 9 Christenen en 151 Joden. BRITSCIMNDlë. Ernstige overstroomingen. Reuter seint uit Karatsji dat de rivieren de Indus, de Jhelun en de Chenan door de overstrooming getroffen zijn, die het kana- lisoeringsètelsel ernstig in gevaar brerigt. De overstroomingen hebben ernstige ver woestingen aangericht. Tal van dorpen zijn door de wateren meegesleept. Men vreest dat 300 personen omgekomen zijn. Een telegram uit Attock zegt. dat reeds de dorpen pp de oevers van den Indus en de Kabel dolor de wateren zijn meegesleept. Men vreest dat er vele dooden zijn. I)e waterstand is de hoogste die mfn in de laatste 50 jaren ooit gekend heeft. De oogst is geheel verloren en ook de stad Kan- dahoff loopt gevaar. Uk La Hore wordt gemeld Üat het spoor wegstation Waii op fitfK.M. van AtoSk door het wateris verwoest. De wpgen tusschen Rtajawar en Neehera staan Kilonieters ver «rler water. Jl'olgens berichten uit Karachi in het 1'ens ja-gebied zijn daar 300 inenschen door de overstroomingen om het Teven gekomen- Talrijke dorpen werden geheel vernield! en door het water weggespoeld. AFGHANISTAN. De troepen van Habib Oelah leden groote verliezen. Te Lo Hore «ntyangen berichten bevojsti- gen dan val van Gardes. Uit Tescha wordt gemeld dat-de troepen vah^Hi Oelah by den aanvai belangrijke ver' leden. De belegeringstroepen trokken gisteren de stad binnen. Zes honderd gevangehen vielen in handen van Nadir Khan. Bovlen- hawar 'Hajhïb r'iejzen dien maakte deze een groote hoeveelheid mundtie, wapens en levensmiddelen buit. BINNENLAND^ Koninklijke onderscheidingen. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot Minister van Staat, de heer H. CoUjn, lid van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal, oud-minister van Financieen. Van de lijst van Koninklijke onderschei dingen die wjj door onze beperkte ruimte niet in zijn geheel kunnen, opnemen, laten wij de volgende namen volgen Bij Koninklijk besluit is benoemd? tot commandeur in de,Orde van Oranje- Nassau Prof. jhr. mr. W J. M van Eysinga, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; zijn benoemd; tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: F. E. M. H. baron Michiels van Verduy- nen, buitengewoon gezangen gevolmachtigd Minister te Weenen; R. C. T Roosmale Nepveu. buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Mexioo- City. W B. Engelbrecht, buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Warschau' tot officier in de Orde van Oïanje-Nassau W. A. A M. Daniels, consulgeneraal tte Singapore mr. G. A. Scheltus. referendaris aan het Departement van Buitenlandsche Zaken; mr. C. L. Torley Duwel, directeur van het Internationaal Intermediair Instituut; dr. G J. Hoogewerff, directeur van het Nederlandsch Instituut voor geschiedkundig efi kuiuthiatorisoh onderzoek te Home; dr. C. G- Rommenhöller, industrieel, te Berlijn; is benoemd: tot commandeur in de Qrde van Oranje- Nassau mr. J. Limburg, voorzitter van de StaatB- commissie tot wegneming van onjuistheden en aanvulling van leemten nin de Nedre- ladsche burgerlijke wetgeving, ingesteld bij Ons besluit van 13 September 1919, no. 51, te 's-Gravenhage tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: Mr. A.^ A. M. Montijn, adv. en proc. te tien Haag; J. de Visser, predikant bij de Nederduitsch Hervormde Gemeente te Middelburg, P. Bokma. predikant bij de Nederduitsch Hervormde Gemeente te Schiedam P. Bongers, predikant bij de Nederduitsch Hervormde Gemeete te Kamerik E. J. Pateer, commissaris van politie te Amsterdam Th. J. Besseling, commissaris van politie te 's-Gravenhage; A. Bertheux, commissaris van politie te Gouda tot ridder in de Oorde van den Nederland- schen Leeuw: mej. J Westerman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's-Gravenhage mr. A. C. Orena de Jongh, lid van Gedepu teerde Staten van Zuidholland, te 's-Gra venhage mr P. Droogleeve* Fortuyn, burgemeeetet der gemeente Rotterdam prof. dr. M. I. van Uven, hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen B. Wilton, te Voorburg, is bevorderd: tot officier in de Orde van Oranje-Nassau (hij bevordering) mr. J. L. Bouma. burgemeester der ge meente Emmen zijn benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau •mr. L. A. Kesper. commies-griffier bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal en secre taris van de Nederlandache groep der Inter parlementaire Unie, te 's-Gravenhage; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau F. 8. G. Bos. burgemeester der gemeenten Zoetenneer en Zegwaart. te Zoetermeer M. Vas DiaB, zich noemende en schrijven de M. 8. Vaz Diaa. directeur van het pers bureau van dezen naam, te Amsterdam zijn bevorderd tot Offficier in de orde van Oranje-Nassau Willy Sluiter, kunstschildei;. voorzitter van liet Genootschap „Pulchri Studio", te 's-Gravenhage L. A. Vogel, voordrachtkunstenaar, voor zitter van het Genootschap „de Haagscbe Kunstkring", te 's-Gravenhage; mejuffrouw Cornelie van Zanten, zangleer- ares te 's-Gravenhage: is bevorderd: tot commandenr in de Orde van Oranje- Nassau W F. Pop. voopitter van de Bezuinigings- commissie, te 's-Gravenhage: zijn benoemd: tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw; mr. J. Westerman Holstijn, directeur van «ie Nederland8ehe Bank te Amsterdam tot officier in de Orde van Oranje-Nassau W. Eijmers,.referendaris bij het Departe ment van Financiën mr. H. F. de Boer. bezuinigingsinspecteur bij het Departement van Financiën tot officier in de orde van Oranje-Naasau dr. C. A. M. van Dam. deken en pastoor van Bergen op Zoom, voorzitter van den Bond van R.-K. Militairen Vereenigingdn in Nederland tot grootofficier in de Orde van Oranje- Nassau dr. H W. A. Deterding, wonende te Ascot 1 Berks). direeteur-geiBraal der Koninglijke Nederlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Ned.-Indië, tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. J. C. van Ommeren, technisch ambtenaar voor het stoomwezen, te 's-Gravenhage; G. J Droste jr.. directeur der Cacao- en Chocoladefabriek Droste en Co.. te Haarlem. Bezoek van H. M. de Koningin aan Twente. Bij aankomst van H. M. de Koningin in Enschedé op 2 September a.s„ zal de Bijzon dere Vrijwillige Landstorm een eerewacht vorpien. Als commandant van deie eerewacht zal optreden de res.-kap. G V Wereldtentoonstelling 1930 Antwerpen. Samenstelling van commissies van deelneming enz. ,,St.-Crt„ No. 167 bevat een K. B. betref fende de deelneming van ons land aan de in 1930 te Antwerpen te houden wereldten toonstelling voor Koloniën, Zeevaart en Vlaamsche kunst. Hierbij worden allereerst ingesteld een centrale commissie en een uitvoerend comité. In de centrale commissie zijn benoemd tot voorzitter, tevens commissaris-gen., de heer dr. F. E. Posthuma. oud-minister van I.andb., N en H.. voorz. v. d. Nijverheids- raad; ondervoorz. de heer ir. W. H. van Leeuwen, ondervoorz. v. d Nijverheidsraad penningm. de heer ir. C. J. van JJusseldorp, lid der firma Heldring Pierson; secret, da lieer H. F. R. Snoeck. seci .-penningm der Ned. Ver. v. Tentoonstellingsbelftngen Voorts ruim zestig leden, wier namen men in de „8t.-Ct." vermeldt vindt. In het uitvoerend comité zijn in dezelfde functies voornoemde heeren benoemd. vertegenwoordiger-- in België. Voorts wijBt het K. B. aan als vertegenwoordiger van den minister van Arb.. H. en N. bij de Centr. Commissie en het Uitv. comité den heer F. K. J. He ringa. administrateur, chef der afd. Han del en N. v. h. ministerie v. Arbeid, H. en Nijverheid als vertegenwoordiger van den minister van Koloniën bij de Centr. Commissie en het Uitv. Comité den heer ir. L. J. van der Waals, referendaris, chef der IVde afd. van het ministerie van Koloniën als gedelegeerde in België van het Uitv. Comité den heer ir. E. de Kruyff, voorn. Ten slotte wordt aan den voorzitter der Centr Commissie de bevoegdheid verleend bijzondere commissies voor bepaalde onder deden der deelneming in te stellen. Wachthuis te Rilland-Bath. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Boon. betreffende het afbreken van het wachthuis 20A bij denonbewaakten overweg te Rilland Bath heeft minister Reymer o.a. liet volgende geantwoord „Aan het voornemen, om waohthuiB 20A, bij den onbewaakten' overweg te Rilland- Bath. af te breken, is zoo spoedig mogelijk gevolg gegeven. Aan het daarin wonende gezin is opgedra gen. onverwijld een andere woning te zoe ken. terwijl aan het gemeentebestuur on middellijk de vereischte vergunning tot het afbreken van het wachthuis is gevraagd. Eerst nadat deze vergunning verleend was en voorts het gezin geslaagd was in het vin den van een nieuwe woning, kon de datum van aanbesteding van de afbraak worden vastgesteld en wel op 27 Aug. Het werk woijdt daarna terstond gegund. De meening. dat het auto-ongeval op 3 Aug. j.l. een gevolg zou zijn van gezichtsbe lemmering van den betrokken chauffeur door het wachthuis, wordt niet bevestigd door de uitkomsten van het ingesteld on derzoek. Het wachthuis vormde voor den ter plaatse volkomen telende bestuurder van den auto in dit geval j^en beletsel om tijdig waar te nemen, dat een trein nadercle. Het ongeval kan alleen verklaard worden door zijn algeheele onoplettendheid, daar de trein eerder dan de auto den overweg bereikte en de auto tegen den trein is opgereden terwijl deze den overweg voorbijreed." De Kininefabriek in 't Gooi. Op de schriftelijke vragen van mevrouw van Itallie—van Embden betreffende het toebrengen van schade aan het natuurschoon van het landgoed en natuurpark „Gooilust", te 's-Gravenlatid. wegens het bouwen en exploiteeren van een kininefabriek aldaar, hebben de heeren Ruys de Beerenbrouck Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, en Verschuur, Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid het volgende ge antwoord. Tegen het bealuit van Burgemeester efi wethouders van 's-Graveland., waarbij inge volge de Hinderwet vergunning is verleend tot oprichting der kininefabriek, zijn een zevental beroepen ingesteld, die thans in onderzoek zijn. De bevoegdheid der Regee ring in deze aangelegenheid is geregeld in artikel 15. in verband met de artikelen 11 en 12 der Hinderwet. Italiaansche onderscheidingen. De koning van Italië heeft de heeren A. E N. Bakker, voorzitter van de commissie voor de leiding van de Generale reis 1928 van de Nederlandsche Reisvereeniging naar Merano en de Dolomieten en Paul Derjeu, journalist, benoemd tot ridder der orde van de Kroon van Italië. Aanbesteding. Een paviljoen voor het A pel doom- sche bosch. Door de directie van het Apeldoornsche bosch werd hedenmiddag aanbesteed het bouwen van een paviljoen voor 44 mannen, op het terrein van genoemde stichting on der architectuur van den heer Goedlang Fzn Ingeleverd waren 11 biljetten. De hoogste inschryfster was de firma Slingefr en Groen t.e Utrecht voor 163,577, laagstede firma Barkhuis te GroningeAi voor 128.900. Ra ming 122.000. Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat". Congres te Dordrecht. Invoer, uitvoer en welvaart. Gisteren is te Dordrecht de jaarlijks -he algemeene vergadering gehouden van de vereeniging ..Nederlandsch Fabrikaat". De voorzitter, ir. J. van Dusseldorp. opende de vergadering niet een rede. getiteld: "In; voer. uitvoer en welvaart". Hij begon met er op te wijzen, dat het streven van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaatom bij gelijken prijs aan het bin nenlands Voortgebrachte de voorkeur te ge ven. hoe langer hoe meer instemming vindt. Bij sommigen bestflarf echter verkeerde be grippen omtrent het vérband tusschen in- en uitvoer, zoodat er van. tijd tot tijd stemmen opgaan» die waarschuwen tegen hetvermin- deren van den invoer, omdat diegenen van meening zijn. dat invoer van goederen vraag zou doen ontstaan naar binnenlandsche pro ducten en dat deze invoer zou wijzen op en dus leiden tot meerdere welvaart. Spreker heeft rèeds vroeger aangetoond, dat er door het koopen van goederen nooit viaag ontstaat naar die producten, maar al leen den koopei de verplichting oplegt, de koopsom te betalen. Thans wilde spreker weerleggen het argument, dat vergroote in voer de welvaart Zou bevorderen en verklein de invoer haar zok/oe» verminderen. In Engeland heeft ziejf het opmerkelijke ver schijnsel voorgedaan, dat in een tijdvak van 21 jaaiterwijl de import is toegenomen, tegelijkertijd, de werkloosheid is verminderd. Het zou van oppervlakkigheid getuigen, om uit dit feit de conclusie te trekken, dat er dus geen bezwaar bestaat tegen het invoeren van buitenlandsche goederen en dat daardoor de werkeloosheid zou afnemen Spieker betoogde, dat de mëterdere import juist een gevolg is van de meerdere welvaart, maar dat die meerdere welvaart geen gevolg is van den import, die juist ontstaat, door dat het grootste gedeelte van de meerdere verdienste besteed wordt voor het aanschaf fen van verschillende artikelen, waaronder er vermoedelijk veel zijn die uit het buiten land zijn ingevoerd. De economische opleving zou echter nog grooter geweest zijn, indien men. inplaats van buitenlandsche, evenwaardige binnen- ladsche producten had gekocht, zoodat er minder werd ingevoerd en minder werkloos heid geweest zou zijn. Hier bestaat inder' daad een wisselwerking, geeteund door het koopen van Nederlandsch fabrikaat, die tot steeds hoogere welvaart kan optoeren. Spreker zeide tenslotte, er ten volle van overtuigd te zijn. dat het streven van de ver- epniging de nationale welvaart ten goede kom' Eerst als eenmaal internationaal alls n- eh uitvoerbelemmeringen zijn opgehever., zal de vereeniging minder reden van bestaan hebben. Nu ligt er nog een groot en nuttig arbeidsveld voorgaar open. Haar streven vermindert niet alleen de werkloosheid, doch vergroot tevens de efficiency van onze natio nale voortbrenging Ir. F. Barendsen. adjunct-directeur der electro-motorenfabriek ..Dordt", hield een voordracht over „De toekomst van de Neder landsche industrie en de toekomstkansen voor Nederlandsche nijverheid een economi sche hen, die^ daarin een werkkring zoeken. Spreker betoogde .dat ee' exporteerende noodzakelijkheid is. De voor de instandhou ding en verdere ontwikkeling vereischte pri maire elementen, kapitaal en arbeid, zoowel als de secundaire bedrijfsleiding, technische ervaring en eommercieele organisatie, zijn alle beschikbaar A1b deze elementen zich steeds nauwer tot het noodzakelijke doel ver enigen. kan de toekomst eener groote indus trie met optimisme tegemafet worden gezien. Na een gemeenschappeMjk noenmaal had tèn stndhuize de officieejë ontvangst van de deelnemers /floor het-^emêentebestuur van Dordrecht jflaats. hetwelk na afloop daarvan den congressisten een boottocht door de nieu we Dordrechtsche zeehaven aanbood. Het congres werd besloten met een open lucht-filmvoorstelling. Een protest vergadering der Nederlandsche generaal N. Schrijver en J. H. Ksnn, oud- consul der Nederlanden in Jeruzalem. In Hotel de Twee Steden te 's-Gravenhage was gisteravond een protestvergadering bft- l^d tegen de gruwelen, welke in Palestina hebben plaats gehad. De vergadering was belegd door den Ne- derlandschen Zionistenbond en was zeer druk bezocht. Zij stond ónder leiding van den heer K J. Edersheim, voorzitter van den Nederlandsclien Zionistenbond, die in zijn openingswoord opmerkte, dat de verga dering niet anders wenscht dan op waardige wijze uiting te geven aan haar gevoelen in verband met hetgeen zich in Palestina heeft afgespeeld. Van verschillende afdeelingen waren tele grammen van sympathie ingekomen. Op verzoek van den voorzitter verhieven de aanwezigen zich eenige oggenblikken van hun zetels, om hen te gedenken, die als slachtoffers van de onlusten in Palestina waren gevallen. Eerste spreker was mr. L. E. Visser, raadsheer in d«n hoogen raad. die zich af vroeg. hoe het toch mogelijk was. dat onder Engel sch toezicht in Palestina leven en goe deren niet meer veilig zijn. Spr.- achtte dit verklaarbaar, omdat Engeland eenige jaren geleden zijn troepen heeft teruggetrokken en daarvoor slechts in de plaats heeft gesteld een politiemacht. Thans hebben de gebeurtenissen ons ge leerd. dat Engeland daarin verkeerd heeft gehandeld, en dat het niet meer voldoende bescherming kan bieden. Voorts moet de schuld voor hetgeen ge beurd is, gezocht worden bij de Palestijnsche bestuurders. Voor de joden is echter volhou den zaak en daarom moeten wij de joden ginds moed inspreken door onzen steun. Daarna sprak de opperrabbijn I Maarsen die opmerkte, dat in het hart van eiken joodschen man en van elke joodsche vrouw ietB moet gaan trillen bij het lezen van hetgeen daar thans in Palestina ge schiedt. Het zijn ernstige feiten, die ons jo den nog bedreigen, maar wat thans gebeurt, heeft de joden van alle landen weer tot el- kaar gebrast en solidair gemaakt. Volgende spreker was de opperrsbbijn mr. A. Hertzberg, lid van het bondsbestuur van den Nederlandschen Zionistenbond, Nog spraken rabbijn De Vries uit Haarlem tevens lid van het hoofdbestuur van de Misz- rachi, de heer J. H. Kann, het Amsterdam- sche raadslid Boekman, waarna mr. K. J. Edersheim een slotwoord sprak. GEMENGDE BEUHJHIKN Auto tegen een boom. Eén doode. Men meldt uit Oirschot, dd 28 AuguBtm aun de ,,'s-Hrt. Ct. Woensdagmiddag omstreeks 6 uur, reed de vrachtrijder van Beers met een volgeladen vrachtauto planken in de riohting Best, deze vrachtauto werd ingehaald door twee' luXe auto's, gelijktijdig echter kwam van de rich ting Best ook een luxe auto. De voorste der twee auto's remde zijn wagen, om eene aan rijding te vermijden. De chauffeur van den tweeden wagen gal vol gas, om te trachten er tusschen door te glippen, raakte met zijn aiehterspatbord den bumper van de vracht auto. De groote houtvracht vloog door den schok naar voren drukte de cabine geheel in zoodafc de drie inzittenden in de knel moes ten komen. De chauffeur kreeg gelegenheid zich achter het stuur uit te schuiven, deze trok den naast hem zittenden jongen, een kn'echt van de fa. van den Boonien om^ zoo dat ook deze doordat hij languit op de bank kwam te liggen, zoo goed als geen letsel U- kwani. De derde inzittende schipper K. vao Balgooy uit Ceeuwen raakte bekneld tus schen den rug van de cabine en het dash- bord. Met ingedrukte borstka/werd van Bal gooy uit den wagen gehaald en in het gras neergelegd kapelaan Vermeer die even te voren gepasseerd was per rijwiel werd ge- waascbuwd en keerde terug, waarna Z.E. dl- reet de absolutie gaf. Met een juist aanko- menden auto reed men naar de pastorie ten einde de H. Olie te halen voor de bediening Dr. Burgering uit Oirschqt was direct ter plaatse en verleende de eerttte hulp, waarna de getroffene naar het gasthuis werd ver voerd alwaar B. eenige minuten na aankomst overleed. De getroffene was gehuwd, had geen kinderen. De staking in het Zaansche houtbedrijf. Gistermiddag had in de Industrieele Club te Amsterdam weder een bijeenkomst plaats tusschen de partijen, betrokken bij de sta king in het houtbedrijf te Zaandam. Zooaig men zich herinneren zal kwamen deze par tijen voor het eerst bijeen op Woensdag 14 Augustus om aan de staking, die bijna vijf maanden duurt, een einde te maken. Deze conferentie werd toen geschorst tot op den Vrijdag daaraan volgende. De par tijen kwamen toen niet tot een bevredigend resultaat. Sindsdien hebben de verschillende arbeidersorganisaties opnieuw vergaderd eh Jaarna aan de werkgevers verzocht nogmaals een onderhoud te hebben. Dit onderhoud begon gistermiddag te half drie. Na ongeveer eten uur geconfereerd te hebben hielden de werknemerB-algevaardig- den een afzonderlijke bijeenkomst. Nadien hebben beide partijen nogmaals vergaderd. Om vijf uur werd de Conferentie opgeheven om hedenmiddag te half drie te worden voortgezet. In dien tusschentijd zul len de partijen ieder afzonderlijk overleggen over de op de conferentie van gistermiddag in hft midden gebrpchte voorstelljen. Diefstallen, inbrake* ma?. Mej. U. die met haar verlooide in den trein naar Woerden reisde, vermiste bij aan komst haar tasch met f 40. In verband hier mee. is te Utecht een zigeunerin aangehou den, die met denzelfden trein heeft gereisd. De tasch heeft men op haar gevonden, doch van het geld was slechts f 30 over. Alastrim. Iu Gorinchem doet zich een geval van alastrim voor bij een bewoner van wijk. Ook een bewoner van den LÏ zou door de ziekte zijn aangetast. Inbraak. Gisternacht is te Heerlen ingebroken in het schoenenmagazijn der firma W. V., gele gen aan de Markt te Kerk rade. De bewoners hadden wel eenig gerucht gehoord, doch daarop verder geen acht geslagen. Toen zij hedenmorgen ontwaakten bleek dat eenige honderden paren kousen gestolen waren. Meisje verdronken. Aan het Scheveningsche strand ter hoogte van den vuurtoren is Woensdagavond ongev. half zes een zestienjarig meisje uit de Ro- cliU8senstraat in den Haag bij het baden in zee verdronken. Nachtelijke schietpartij. Onder kampeerders aan de Loos- drechtsChe plassen. Dinsdagnacht Jjeeft een kampeerder van een der eilandjes op de Loosdrechtsche plassen met een. revolver op een in een boot varend gezelschap geschoten. Een der in zittenden van deze boot, de tandarts H. C. N. M. S. uit Hilversum, is door een revol verkogel in het beert gewond. Deze gebeurtenis heeft zich volgens.de Tel. als volgt toegedragen: Een groep leden van de Watersportver- eeniging Loosdrecht zou een nachtelijk be zoek brengen aan kampeerders op een der eilandjes. Tot dit gezelschap behoorden de reeds genoemde heer M. S. Op het eiland vertoefden kampgasten, onder wie verschei dene jongelui uit Bussum. Toen de schouw het eiland op ongeveer zes meter was genaderd, liep hy vast. De kampbewoners stonden toen al aan den wal. Plotseling werd er toen geschoten en ko gels v» vrij zwaar kaliber vlogen over de schouw en versplinterden hout van de boot Een der inzittenden heeft daarop geroe pen: Houdt toch op met schieten. Het ant- <je Linge- Lffigedijk Met algemeene instemming werd een mo tie aangenomen, waarin de voorgekomen in» cidenten werden betreurd, maar waarin het vertrouwenwerd uitgesproken, dat de Brit- sche regeering ^onverwijld" de noodige stap pen zal doen tot herstel van rust en orde in het land, en tot bestraffing van de directe en indirecte schuldigen aan de gebeurtenis sen. Deze bijeenkomst werd o.a. nog bijge woond door de heeren S. van den Bergh, lid der Eerste Kamer, gepensioneerd luit.- JCwKvoord was vier schoten achtereen. Onge- n*W 'veer terzelfde tyd voelde de heer M- «en hevige pyn boven zyn enkel. Een der kogels had zyn been getroffen. Het schieten is toen gestaakt. Het Meen zeer noodzakelijk ten heer M. S. te ve den. Hij had zglj nog den moed via een andere boot op het eiland te gaan. Er werd een noodverband gelegd door een der kampbewoners. Daarop is het ge zelschap teruggegaan. De Tel. verneemt verder dat de zijn gelost door den twintigjarigen C. Bussum. Een bekende figuur in de Nederlandsche en speciaal in de Üoudache zwem wereld. J «ii den Boer, de aanvoerder en ziel der Goud- sche /.weinclub, zal morgen jubileeren. Hij zal dan in de zweminrichting aan de Houtinansgraoht zijn 360ste polowedstrijd spelen, een merkwaardig jubileum als men m aanmerking neemt, dat er in ons land slechts betrekkelijk weinig polowedstrijden gespeeld worden. Jan C. den Boer leerde op zijn 6e jaar zwemmen en werd 25 jaar geleden, toen hij 15 jaar was, lid van de G.Z.C. Hij behaalde zijn eersten prijs in het jaar 1906 tijdens een wedstrijd om in het minste aantal Blagen 50 meter af te leggen en sindsdien won hij tr tientallen. Vooral op het gebied van gekleed popduiken heeft hij uitgeblonken. Vier maal won bij den kampioenstitel van Nederland. Tusschen 1910 en 1915 verdedigde Jan den Boer de kleuren vpn de Amersfoortsche Zwem- eu Polo Club, tesamen met andere Gouwenaars als Jan Blom, Wim Smit en Dick IJ sseistijn, doch toen in 1917 de G Z.C. weer aan de competitie* van den N.Z.B. ging deelnemen, was hij natuurlijk van de partij. Hij leidde als aanvoerder zijn club vele malen tot dte overwinning en zag zijn streven om het spelpeil op te voeren be loond door het feit, dat de G.Z.C. in 1920 naar de eerste klasse promoveerde en in 1923 kampioen van ons land werd. Jan den Boer, die wel de oudste actieve polospeler van ons land is, is in de zwem- wereld een zeer sympathieke figuur. Hij vertegenwoordigde verschillende malen ons land in internationale wedstrijden, maakte deel uit van de waterpolo-commissie van den N.Z.B. en heeft vooral op organisato risch gebied zijn sporen verdiend. Bij de Olympische Spelen was hij, zooals men zei, „de officieuse directeur van het zwemsta- H«bt u ieder leest ze dan I Inzending tot Zat*rdagmorgan 9 uur aan het Bureau7 -MARKT 31 STADSNIEUWS." GOUDA, 30 Aug. 1929. Koninklijke onderscheidingen. By Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau de heer A. Bertheux, Commissaris van Politie alhier. Toegekend is de eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver aan S. H. van der Kraabs, custos by het Gemeentelijk Archief en de Stedelijke Li- brye; in brons aan L. W. P. van Kersbergen, voorman by de N.V. Kon. Stearine Kaar senfabriek Gouda te Gouda; in brons aan Mejuffr. J. P. M. Zoet, dienstbode-huishoudster by den heer P. van der Pol, alhier. In de lange lijst van namen van hen die een Koninklijke onderscheiding kregen, vin den wy vermeld, de namen van de volgende oud-stadgenooten: ridder in de Orde van de Nederlandsche leeuw, Mr. A. A. M. Montyn, advocaat en procureur te Den Haag; ridder in de Orde van Oranje Nassau, de heer E. J. Patéer, commissaris van politie te Amsterdam; ridder in de Orde van de Nederlandsche Leeuw Prof. Dr. M. I. van Uven, hoog leeraar aan de Landbouw Hoogeschoo! te Wageningen; Officier in de Orde van Oranje Nassau, Mr. L. A. Kesper, commies-griffier by de Tweede Kamer der Staten-Generaal en secretaris van de Ned. groep der Interpar lementaire Unie te Den Haag; ridder in <je Orde van Oranje Nassau, de heer C. Thim, bloemist te Amsterdam. Het Koninginnefeest. Morgen is het de groote dag der feeste lijkheden, welke de Commissie voor Open bare Feesten organiseert ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin., De Optocht. Uit vèrschil lende mededeelingen, is reeds bekend geworden dat de hoofdschotel van de feestviering wordt gevormd door een optocht, welke de vier Jaargetijden zal uit beelden. Thans kUSiwen wij no& een en ander aaaraan toevoegen. Is het weder gunstig, en dat laat zich wel aanzien, dan belooft die optocht morgen het glanspunt van den dag te worden. Ze is grootsch opgezet en fraai uitgewerkt. Dik jaargetijde wordt weergegeven, door dal- gene, wat daarin het meest naar voren komt. Elk onderdeel wordt uitgebeeld uoor kinderen, die in fraaie, grootendeels spe ciaal hiervoor vervaardigde pakjes zyn ge btoken alle gehouden in toon en kleur, die bjj het onderdeel passen. Hier en daar worden groepen gevormd op daarvoor ingerichte karossen, die ih den stoet meerijden. Om eenig denkbeeld te geven van den stoet deelen wy m^de dat het aantal jeug dige deelnemers(sters) niet minde^dan 350 bedraagt verdeeld over 20 groepen, welke allen worden voorafgegaan door een pad vinder, die een bord vooruitdraagt waarop het nummer der groep is vermeld. Alle bijzonderheden daarvan kunnen wy niet vermelden, die zyn te vinden in het Feestprogramma dat in eiken boekhan del verkrijgbaar is, maar toch willen we vermelden dat b.v. zullen worden uitgebeeld de Lentebloemen, kinderspelen, de sport in xcmer en winter, de vruchten van den herfst, jacht, Kerstmis en vele andere onder- /aeelen der seizoenen. Er is van dezen optocht heei veel werk gter waakt. Dat zulk een geheel is kunnen wor den verkregen, dankt de Commissie ook aan de groote medewerking van tal van onder nemingen en ingezetenen onzer gemeente en daarbuiten. In 't bijzonder werd de Com missie bij haar werk gesteund door de mede werking van het Gemeentebestuur van Gou- d«> de Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda, de Plateelbakkerij Zuid-Holland, Goedewaagen's Kon. Pijpen, en Aardewerk fabriek, de Goudsche Mekinrichting Edm. «Hakmann's Manufacturen- en Confectie fabriek, P. J. Endenburg's Zeilmakerij en Bcheepstuigery, de Goudsche Groentenvei- wg, J. M. Borsje, J. A. P. van Vliet, Gebr. Kamphuizbn, F. A. Dekker, J. Th. Steen- la"d, fa. Luyerink, de G.R.E.V.O., Boskoop- j^he kweekers door bemiddeling van den hter J. H. van Straaten van Nes, Sluis' Bis. hitfabrieken e.a. De weg van den optocht. De stoet wordt opgesteld In den tuin der ^meteit „Ons Genoegen", om vandaar te 0 uur te vertrekken naar de buitenwijken °i!a ^aar'em eri Korte Akkeren. De vol- ®e™€ r°ute zal daarbij worden gevolgd: Boelekade, Kleiweg, Markt (stadhuis), Tiendewèg, Lange Tiendeweg, Karne- rtw. t' UsBellaan, linksom St. Joseph- j841' het Zoutmansplein, B. Martenssin- y. Dutoitstraat, Krugerlaan, voorlangs het ekenhuis, de la Rejjiaan, B. Martens- Doelestraat, Oosthaven, Brug t.o. "hderbroedersteeg, Westhaven, Veerstal, f^tje, Vorstmanstraat, Pr. Hendrikstraat, A°ae Brug. Kattensingel, Boelekade. By he Ziekenhuis wordt de jeugd een ver. f frissching aangeboden. j In den namiddag komt de binnenstad aan de beurt. Te half vier vertrekt de optocht vanaf de Sociëteit „Ons Genoegen", Boelekade, en volgt dan dezen weg: Societeitslaan, Bleekerssingel, L. Tiende weg, Groeneweg, Tuinstraat» Minderbroe- dersteeg, Oosthaven, Brug Postkantoor, Westhaven, Hooge Gouwe, Brug Turfmarkt, Lage Gouwe, Groenendaal, Markt, Nieuwe Maf kt, Wilhelminastraat, Lange Tiendeweg, Korte Tiendeweg, Markt rond. Kleiweg, Bleekerssingel, Boelekade. Op dezen weg wordt in het Regentesse- plantsoen aan de jeugd een verfrissching aangeboden. Twee muziekkorpsen zullen den optocht begeleiden. Zwemwedstrijden. In den namiddag, terwijl de optocht rond trekt, hebben zwemwedstrijden plaats in de Sted. Zweminrichting. Een aardig pro gramma is daarvoor samengesteld, waar voor groote belangstelling is. Er is een flinke deelname voor alle zwemnummers, voor het gekleed sprietloopen hebben zich niet min<|er dan 22 heeren en 17 dames aan gemeld! Met een interessanten polo-wedstrijd tus schen het eerste zevental van G.Z.C. en Z.I.A.N. den Haag wordt het zwempro- gramma besloten. Aan Goudsche zijde zul len spelen de heeren A. C. Slop, Mr. S H. Smit, J. F. v. <L Ree, G. Ruiters, J4C. den Boer, W. v. Willigen, en W. C. Bokhoven. Behendigheidswedstryden voor Luxe- en Vrachtauto's. Op de Markt zullen in den> namiddag bo vendien behendigheidswedstrijden plaats hebben voor automobielen. Dat is iets nieuws, waarop wy reeds de aandacht heb ben gevestigd. Voor dezen wedstrijd wordt een hindernisbaan aangelegd, welke in het programma is aangegeven. Voor den wed strijd voof luxe auto's deden zich inschrij ven 16 deelnemers en voor dien van vracht auto's hebben 9 deelnemers zich opgegeven. Gedurende de wedstrijden zal het midden terrein van de Markt worden afgesloten, opdat geen ongevallen kunnen plaats heb ben. In de avonduren. In de avonduren heeft de gebruikelijke orgelbespeling plaats in de Groote Kerk door den organist, den heer H. C. J. de Man met medewerking van de heeren Jan Rijs- selberg (heldentenor) en Jos Dekker (viool) den Haag. Na afloop daarvan geeft het Stedelijk Muziekkorps onder leiding van zyn direc teur, den heer Joh. Fabriaan, een populair concert op de Markt, waarna een grootsch vuurwerk de feestviering zal besluiten. Aan het vuurwerkprogramma is een extra groot nummet toegevoegd aangeboden door de Directie van Sluis' Biscuitfabrieken. Na afloop der feestelijkheden is er in den tuin der Sociëteit „Ons Genoegen" welke geheel zal worden verlicht, galegenheid tot dansen. lil tal van stadsgedeelten wordt een af zonderlijke feestviering op touw gezet, waarvan we dezer dagen reeds iu dit blad hebben melding gemaakt. Het zal dus morgen feest zijn, overal, in de geheele stad. De nieuwe Deken van Gouda. De nieuwbenoemde deken van Gouda, de Eerw. heer a. N. J. van Rooij, wordt heden avond in zijfi functie geïnstalleerd. Bij zyn aankomst aan 't station, om half zes, zal hij worden ontvangen door het kerkbestuur. Om half acht heeft de installatie plaats door den heer J. Hellegers, deken te Alphen aan den Rijn. De Kleiweg en de Hoogstraat, die wegens het Koninginnefeest versierd en ge ïllumineerd worden, zullen ter eere van deu nieuwen dikeh reeds Vrijdagavond in feest tooi prijken! V>eken Wytenburg. Omtrent déken Wijtenburg vernamen we, dat deze totXherstel van zijn gezondheid eerst eenigen tójd bij familie in Leiden zal doorbrengen en daarna waarschijnlijk zijn intrek nemen in het tegen dien tijd voltooide nieuwe katholieke ziekenhuis aan den Graaf Florisweg alhier. De Kindervereeniging „Wilhelraina". De Kindervereeniging „Wilhelmina" van den heer N. J. Seyn. Baanstraat ï3, zal ter eere van haar 10-jarig bestaan, morgen ochtend om kwart voor negen worden toe gesproken op het Weeserf door den Burge meester de heer E. G. Gaarlandt. Te 9 uur zullen de 200 kinderen die by de Vereeni ging zyn aangesloten in optocht door de stad trekken. Om elf uur onthaald de heer Seyn zijn discipelen op een autotocht door de stad, om half één worden de ouders van de feest vierende kinderen onthaald. Om half twe^ wordt de jeugd getracteerd in de Melksalon „Hollandia". Daarna gaan de kinderen weer in optocht door Gouda's straten. 's Avonds zal de Baanstraat en het Wees- erf feestelijk verlicht zyn en zal muziek de feestelijke stemming erin houden. Bezoek van Statenleden aan Polders en Plassen. Gisteren bracht een zestal leden van de Provinciale Staten een bezoek aan de polders Middelburg en den Tempel en aan de Reeu- wijksche en Sluipwijksche Plassen. Met de boot van de Vereeniging van Vreemdelingenverkeer werd een tocht ge* ihaakt over de 's-Gravenbroeksche Plas, de plassen Vogelzang, Gravekoop en Nieu- wenbroek, op welken tocht de doorbraak- plaa.tsen van den polder Vettenbroek en den Blinden Weg werden bezichtigd. Extra vaart naar ilfr Plassen. De zeer groote bel: rondvaart naar de Reeul dervindt, in enkele we' bezoekers dezen tocht doen besluiten, morgen, een extra dienst te varen te 10^ u. v.m., waartoe twee booten dn de vaart worden ge bracht. De verdere diensten worden ook met twee booten gevaren. ling welke he Plas on- maakten 1000 heeft V.V.V. ag 31 Aug. Overigens is bij steeds, in hart en nieren propagandist voor de zwemkunst eu de zwem8port geweest en dat He animo voor het zwemmen in onze stad in de laatste jaren zoo geweldig is toegeuomen, is zeker voor een groot deel aan hem te danken. Het ligt in de bedoeling van het bestuur der G.Z.C. en van zijn clubvrienden om dit jubileum niet onopgemerkt te laten passee- ren. Tijdens de zwemwedstrijden, welke mor gen worden gehouden, zaj de jubilaris geapd- üigd^worden en daarna zal men hem zijn 250sten wedstrijd kunnen zien spelen. Na afloop der wedstrijden heeft in Hotel „de Zalm heen intiéui diner plaats, waar de huldiging zal worden voortgezet. Een concert. Een nationaal programma afgewisseld door korte toespraken. De Goudsche Radio-Industrie zal morgen ochtend van 910 uur voor haar radio- magazijn aan de Gouwe no. 17, een concert ten gehoore doen brengen door .haar om roepinstallatie. Het concert dat een natio- naa programma zal bevatten afgewisseld door korte toespraken zal in wyden omtrek te hooren zyn. Wy verWyzen onze lezeüs naar de betref fende advertentie in dit rtUhimer, waarin de Goudsche Radio-Industrie bijzonderheden bekend maakt. Kostelooze inenting en herinenting. Burgemeester en Wethouders dezer ge meente hebben, in verband met het voorko men in de omgeving der nieuwe besmette lijke ziekte alastrim, de gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting, welke reeds bestond op den eersten Vrijdag van elke maand, voorloopig ruimer opengesteld, zcodat te beginnen met Zaterdag u.s. de ge legenheid zal bestaan om zich kosteloos te doen inenten of herinenten op eiken Zaterdag des voormiddags van 910 uur en des namiddags van 8—9 uur in het St. Catharina Gast. en Bestedelin- gelnhuis, ingang Achter de Kerk no. 32, alhier. De Burgemeester raadt, de Inspectie der Volksgezondheid gehoord, herinenting, als mede inenting, wat het laatste betreft al leen voor kinderen beneden 6 maanden, aan. Een goedkoope trein naar Arnhem en Nijmegen. Zondag 8 Sept. zal wederom een goed koope trein ryden naar Oo3terbtek Hoog Arnhem, Oosterbeek Laag, Nijmegen en terug. De verkoop van plaatskaarten vangt reeds morgen aan. Voor bijzonderheden raadplege men de dienstregeling die aan elk station gratis verkrijgbaar zyn. Ook voor deze trein kan men zich .tegen regeh verzekeren. 8e Volksconcert. Zondagmiddag 4 uur geeft het Sted. Or kest onder leiding van den heer Joh. Fa briaan, haar 8e volksconcert in het Hout- manaplantsoen. Het programma luidt: 1 Marche Andalouse Krier. 2. Ouverture „Norma" Bellini. 3. Valse Impromptu Montagne. 4. Suite Ballet -Popy 5. Fantasie „Tannhauser" Wagner. 6. Marca LegeriaLatann genrls 31 Augustus, 7 uur. Laatste orgelbespeling in de St. Janskerk. 4 Sept. 2 UUr Stadhuis Raadzaal Verg. Ka mer van Koophandel en Fabrieken, ló Sept. Feestelijke herdenking van het 300- jarig bestaan van de Remonstrant sche kerk. Apothekersdienst. De apotheek van den heer E. Grendel, L. Tiendeweg. zal fot en met 30 Aug., bene vens den daarop volgenden nacht geopend zijn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten)^ UIT PEN OMTREK. SCHOONHOVEN. Bij Kon. Besluit is de medaille in zilver behoorende hij de Huisorde van Oranje Nas sau- toegekend aan P.Maas, bakenmeeater bij den Rijkswaterstaat alhier. WOERDEN. Bij Kon. Besluit is toegekend de medaille in brons behoorende bij de Huisorde van Oranje Nassau aan P. van 't Veer te Bar- woutswaarder, timmermansknecht in dienst van de familie Verweij te Rietveld en aan H. Smit, besteller bij de N.V. Expeditie- onderneming van Gtend en Looa, alhier. KAPiU-NIKUWa. Vrijdag 30 Aug. Hilversum: 7.15 Radio-dokter. 8.01 Gramfoonpiaten. 8.15 Kurhausconcert. Na afloop tot 12.Dansmuziek uit Zaadvoort. 1 Huizen: K.R.O. 7.Spreekbeurt. V.P.D.O. 7.25—1025 Sprekers en muziek. Zaterdag 31 Augustus. Hilversum: 10.00 Tydsein A.V.R.O.-Kiok. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.00 Politieberichten. 12.162.00 Lunchmuziek door het A.V.R. O.-Kwintet. 2-002.30 Film-praatje door Max Tak. 2.303.30 Tuschinski-Theater te A'dam. Illustratieve Filmmuziek door het Theater orkest, o.l.v. Max Tak. 3.304.30 Kurhaus Scheveningen. Thé dansant door „The Ramblers", o.l.v. Theo Uden Masman en Juan Mordrez met zyn Argentynsch Tango-orkest. 4.305.30 Populaire Muziek Öoor het A. V.R.O.-Kwintet. 6,016.30 Vooravond-Concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 8.01 Nationaal Concert van uitsluitend Symphonische werken van levende Nederl. toonkunstenaars. De werken zullen worden uitgevoerd onder leiding der respectieve lijke Componisten. Medewerkenden: Dr. Jo- han Wagener, Cornells Dopper. Jan van Gilse, Kor Kuiler, Di Moorlag, sopraan en het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Huizen: 11.3012.00 K.R.O. Godsdienstig half uurtje. 12.15—'1.15 Concert door het K.R.O.-Trio. I.152.00 Gramofoonmuziek. 2.003.00 Nationale Kinderzanghulde te den Bosch. 3.004.00 Carillonbespeling van het Kon. Paleis te Amsterdam. 5.00-«-5.45 Gramofoonmuziek. 5.456.00 Journalistiek Weekoverzicht 6.017.30 Concert d:or Cinema-Orkest. 7.308.00 Lezing. 8.018.50 Concert. Nieuw K.R.O.-orkest. 8.509.00 Gramofoonmuziek. II.00—12.00 Vroolyk gramofoon-pro- gramma. De „Revellers" voor de microfoon. Vele luisteraars zullen met genoegen ver nemen, dat de „Revellers" op Zaterdag 31 Aug. voor de microfoon zullen optreden. Zij verleenen medewerking aan een cabaretpro gramma, dat in het gebouw van de gioote radio-tentoonstelling op den „Kaiserdanrvm" te êerlijn zal worden ten gehoore gebracht en waarin voorts ook nog verschillende vooraanstaande Duitsche cabaret-artisten zuilen optreden. De uitzending van dit programma begint te 20.30 Duitsche tyd, over de zenders: Ber. lyn, Dantzjg, Dresden, Könlgsberg en Kö- 11 igswustenuuken. bi'uk/ EN WEDSTKlJiAEN. I VOETBAL. De competitie-indeeling der eerste klasse voor het volgend seizoen voor de afdeelia- gen Ill^m V is als volgt: Aid. III eerste klasse: G. Ahead, Ensche dé, Tubantia, Heracles, Z.A.C.» Vitesse, Wa geningen, A.G.O.V.V., Rob. et Velocitas en l'.E.C. Afd. V eerste klasse: Velocitas, Leeuwar den, Be Quick, Alcides, Achilles, Veendam, W.V.V., G.V.A.V., Friesland en Frisia. Voor de jubileumwedstrijden van den N. V. B. schrevey reeds ruim honderd vereeni- gingen in. Gouda» Bodegraven en Schoonho ven behooren o.m. hiertoe. Meerdere Goud sche clubs, o.a. G.8.V. hebben eveneens tot deelname besloten. De deelnemende vereeni- gingen worden ingedeeld iu groepen van 4, zoodanig dat vereenigingen uit dezelfde klas se bij elkaar worden ingedeeld. Als data voor de jubileumwedstrijden zijn vastgesteld: 29 September, voorronde, 27 October, eerste ronde. 10 November, tweede ronde. Aan het juniorea-tournooi, dat de AmBtei- damsche vereeniging V.V.A. a.s. Zondag or ganiseert neemt met Ajax, Alctnaria Vis- trix. Alleen eerbaar. Blauw Wit, Bloemen- dual, D.E.C., Hercules, Kampong, W.V.V., V.V.A., Wilhulmina, Z.V.V. ook een ploeg van Olympia deel. ONZE KOLONIËN. Ongeluk of opzet. Vergif inplaats van medicijnen. Aneta teekende bjj h^t bericht betreffen de de vergiftiging van zeven koelies aan, dat iedereen eigenlyk in Indië vergif kan koopen, op eiken passar. Dit klinkt heel gek maar is toch juist. Er zijn in Indië een groot aantal stoffen, die vergiftig zyn en zonder twijfel hebben vergiftigingen op al'erhande wyzen in de ïnlandsche maatschappij steeds een groote rol gespeeld. Wel is waar wordt veel meer over vergiftiging gepraat dan dat zij voor komt, doch het feit blijft dat gevallen van vergiftiging talrijk zyn. De inlanders ver kiezen voor vergiftmoord liefst stoffen, die een langzaam wegkwijnen en langdurig ziek zyn tengevolge hébben, omdat zy Wel weten dat dan de ontdekking der toediening veel moeilijker wordt. In den regel geven zij daarbij met een enkel vergift, maar een mengsel van verschillende Boorten. De be- reiders van vergiften, die voor een misda dig doel moeten dienen, zijn bij het ïnland sche publiek bekend; in het bijzonder de Vorstenlanden hebben op dit gebied etk trieste vermaardheid, wat met bekende voorbeelden o.a. betrekking hebbende op den plotselingen dood van troonopvolgers in de kraton zou zijn aan te topnen. In dit verband dient ook te worden gedacht aan toovermiddeien, goena goena, djamoe'a, liefdedranken en dergelijke. Met die laatste dingen wordt in de inldndsche wereld over Indo Europeesche kringen zullen wy nu maar zwijgen, hoewel nog niet lang ge leden gedurende een te Semarang dienende Solosche rechtzaak verbijsterende 'dingen aan het licht kwamen vaak „gewerkt". Bij al deze bedoelingen worden de vergif ten toegediend, gemengd in spijs of drank. Het meest gebruikelijke vergift is Aseker arsenik. Dit is op alie pa»aars te koop onder den naam warangan of (in het Jav.) wali- rang abang. N aak wezen de Indische bladen daarop, doch steeds te vergeefs. Waragan bestaat voor 90—96.3 proc. uit arsenigzuur, bijna altijd wordt tevens citroenzuur toege diend. De herkenning eener vergiftiging daarmede is in Indië waar de gevolgen natuurlijk dezelfde zijn als overal elders zeer moeilijk, omdat daar wel eens gevallen van cholera voorkomen en beide ziektebeel den sterke overeenkomst vertoonen. Het Geneeskundig Tijdschrift voor Ned.-Indië bevatte ter zake herhaaldelijk bijdragen, die onze mededeelingen bevestigen. Maar in deze quaestie blijft dit de hoofd zaak: wie in Indië vergift noodig heeft\ be hoeft slechte naar de passar t« gaan, Aar hy het kan koopen in elke hoeveelheid...^ Wijlen K. Wijbrands sprak ook in dit vér band van „het Indische gekkenhuis!" J DKAADLOOZE DIENST. Met een spade gestoken. ROZENDAAL, 30 Aug. Het 11-jarige dochtertje van <Je familie van O. te Rozen- daal, dat met een scherpe spade aan het spitten was, stak daarbij door haar schoen, waardoor eenige teenen werden afgesneden. Het kind is in het ziekennuis opgenomen. Groote brand te Eibergen. Gistermiddag is de kapitale boerderij van den heer Pleiter te Eibergen totaal uitge brand. De paarden en varkens konden nog tydig naar buiten worden gedreven. De ge heele oogst voor zoover reeds in de schuren en in de boerderij opgetast ging verloren. De 56ste bijeenkomst van den Volkenbond geopend. GENEVE» 50 Aug. Hedenochtend werd da 56ste bijeenkomst van den Volkenbond met een geheime zitting geopend. In deze zititng werden verschillende bestuur»» en bagioo- tings kwesties verhandeld- Daarna had een openbare zitting plaats onder voorzitter schap van den vert, van Perzië, All Kban- Peroughi. Het verloop en het resultaat van de con ferentie te den Haag wordt door de hier aangekomen delegaties over het algëfneen zonder commentaar Men is er evenwel van overtuigd dot 00 werkzaamheden van den Haag niet te Gené- ve behoeven te worden voortgezet. Een huis ingestort. In den algeloopen nacht is te Algiers een huis ingestort, waardoor 22 arbeidersfamiliM werden bedolven. Een 10-tal dooden is reeds te voorschijn gebracht. Meer dan 70 lijken zouden nog nder de puinhopen liggen. WISSELKOERSEN. 29 Aug. 30 Aug. Officieel. Londen I2.09"/» 12.09'J.' Berlyn 59.42 69.43 Parijs 9.77 9.76% Brussel 34.70% 34.70 Zwitserland 48.04 48.02% Weenen 35.17% 35.17% Kopenhagen 66.45 66.48 Stockholm 66.87 66.86 Oslo 66.45 66.45 New York 2.49*/- 2.49'/,. Niet-officieel. Praag 7.89% 7.39 Madrid 36.70 36.76 Milaan 18.05tt 13.06 ft Prolongatie 6% 3 N. W. S. 76. Beursover zicht. De beurs heeft beden al een bijzonder wis selvallig verloop gehad, en van een alge meene beuresteinmiug kon niet gesproken worden. Margarine Uniee openden een 20-tal punten beneden bet laagste peil van giste ren dool» weldra werd een 10-tal procenten van dit verlies weer ingehaald. Daarna volg de weer een reactie tot beneden 65Q pet, op nieuw door een herstel achterhaald. Calvé Delft maakt de schommelingen van de Mar garine Unie getrouwelijk mee, hoewel de neorwaartsche koersrichting in grootere mate dan de opwaartsche. Van Berkels maakten slechts kleine vari aties mee. Philipswaarden betoonden®Wch beter prijshoudend dan gisteren. Ook de Ku- cliennieiatér en Fordaandeelen konden in koers ^verbeteren. De stemming voor tabakken, die reeds eenigpri tijd ongeanimeerd in de^arkt lig gen kregen een flink verlies op hun rekening. Een drukke affaire ontwikkelde zich In Ko ninklijken die vast gestemd waren, doch van aanbod te lij<j|n hadden. Ten slotte had weer een herstel plaats. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICH1 80 Augustus. Verwachting. Meest zwakke, oostelijke tot zuidelijke wind, half tot zwaar bewolkt. Drcfcg weer behoudens kans op onweer. Iets warmer.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2