w ■N >T I j ekbank it Blad 1 98fc ara ■i Bi g: NiEUWS- EN ADVEKlENllEiJLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, OUDERKERK. OUDEWATER. REEUWUK, SCHOONHOVEN. STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en» Ro. 17184 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen H IWOUDE, BODEGRAVEN. ERK. OUDEWATER, REEIT bergambacht, •!El'WERKERK. FEUILLETON. DE WENTELTRAP.’ Dinsdag 3 September 1828 y 88* Jaargang 1OORWEG. ojjganisatie I 33 pas haag Wordt vervolgd. IIIIUIIIIUUUUU 124 (0 zei eens aan de n zoo- chpar- erlegen buiten waarop m niet waliteit enkele eid op - Het zakelijke Wij moeten dengenen helpen, die ons op het oogenblik het meeste noodig heeft. c te kunnen wej vertrek te lang u was naar bed langs de wen- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, i nrm cent> Weral Waar het Ge Gij Gij 100. Rotterdam urn, Breukbandtn rijicourjnt gratis. Uit het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. (Nadruk verboden). echte door eerde en lat or >P nvoor- eischen lam op an elk weg. Voor ir kwam en ik De beperking der Duitsch betalingen Gistermorgen heeft in de Salle de la Re formation, de plechtige opening plaats ge had van de vergadering van den Volken bond. Er zijn ditmaal 53 staten vertegenwoor- ministers van Vergadering by- Os tiende Vergadering van den Volkenbond. Guerrero tot voorzitter gekozen. MacDonald en Biiand. voor de bezettingskosten. rug te keeren tot het protocol ven Genève van 1924. Volgens dit blad zou Macdonald medegedeeld hebben, dat het de wil van de aibeidersregeering was de arbitrage-acte binnenkort te ratificeeren, terwyl Briand er op wees, dat deze reeds voor het Fransche parlement gebracht was en de ratificatie dus nog slechts een kwestie van enkele we ken was. Bovendien zyn door Briand de kwes’.ies der vloot ontwapening en de gebeurtenissen m Palestina ter sprake gebracht. De ver klaringen die Macdonald in naam van Enge land en die Briand in naam van Frankrijk in Genève zal afleggen zodden vo.gens dit blad, vrjj, gelijkluidend zijn. u larvoor, op de gen, Bailej van c Omdat zijn dokter verklaard had dat hij ziek is en niet in staat om zijn bed te verlaten was het prompte antwoord. Ziekriep ik, daar hebben Halsey en Gertrude me niets van verteld. Er zijn nog meer raadselachtige din- juffrouw Innes ging Jamieson voort, ey doet het voorkomen alsof hij niets den „krach” van de bank afwist, toen hij direct terugging en zich onmiddelijk ter beschikking van de justitie stelde. Maar daar geloof ik niets van, Jonas, de nacht waker van de Handelsbank, verteld wat an ders, namelijk dat Bailey den Donderdag te voren ’s avonds tegen half negen op de bank terugkwam. Jonas liet .hem binnen en hij zei dat de onderdirecteur eruit zag alsof hij op het punt stond flauw te vallen. Bailey werkte tot middernacht; toen sloot hij de kluis en ging weg. Het was zooiets onge woons dat de waker er heel den avond over zat te peinzen. Wat deed Bailey toen hij weer op zijn kaftiers terugkwam? Hij. pakte een koffer om dadelijk te kunnen weggaan. Maar hij stelde zijn vertrek te lang uit, hij wachte op iets. Mijn persoonlijke meening is dat hij wachtte om juffrouw Gertrude nog te spreken te kunnen krijgen voor hij het land uitging. En toen hij Arnold Armstrong die nacht had doodgeschoten» moest hij tusschen twee kwade kansen kiezen; de vlucht en 'datgene, waardoor hij de publieke opinie direct op zijn hand kon krijgen. Hij koos het laatste en meldde zich bij de politie aan zooals een onschuldig man zou doen. Wat het sterkst tegen hem pleit zijn zijn toebe reidselen voor een vlucht en dat besluit om na den moord op Arnold Armstrong terug te op en opende de deur, de leek Warner te zijn. Hij was Gertrude bracht haar naar huis. Ze ver telde later hoe koel de begroeting tusschen haar moeder en Louise was geweest en dat dj-. Walker er ook waa, waarschijnlijk met het oog op de toebereidselen voor de begra fenis te,“treffen. Halsey vedween even nadat Louistf» weggegaan was, en kwam pas des avonds' tegen negen uut terug, modderig en vermoeid. Thomas liep neerslachtig en met een bedrukt gezicht rond en ik zag dat de detective hem, toen hij aan tafel bediende, aandachtig gadesloeg. Zelfs nu nog vraag ik me af wat wist Thomas? Wat vermoedde hij? Om tien uur maakten we onze voorberei dingen voor den nacht. Liddy die nu juf frouw Watson’s plaats innam, gegaan Alex, de tuinman had teltrap zijn kamer opgezocht en Jamieson controleerde alle deuren en ramen. Halsey had jcich in een stoel in den salon laten neervallen en staarde gemelijk voor zich uit. KWat is die Walker voor een vent, Ger trude? vroeg hij opeens. Vrij groot, donker en gladgeschoren. - - --- per week 17 cent, met Zondagblao per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt, franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. commissie van toezicht acht men een belang ryke politieke winst. De vraag blyft nu nog te beart woorden, of Snowden, door halstarrig vast ie houden aan.zijn financieele >ischen, de oplossing van het politieke vraagstuk heeft bemoei lijkt, om deze reden b.V. dat van Briand niet verwacht kon worden,'dat hy op beide ge bieden tegelyk toegaf.j De vraag moet, zoo nadrukkelijk mogelyk^ met neen beant woord worden. Eert, misverstand v/as alleen mogelijk, doordat de Engelse he afgevaar digden om verschillende redenen er prjjs op stelden hun .financieel^ verzet zoo duidelijk mogelijk aan den dag te doen treden, ter wijl dé eveneens wekenlange en hardnek kige stryd, die in verband met he'. politieke vraagstuk werd gevoerd, niet de noodige publiciteit, zelfs niet van Duitsche zijde, er langde. «Vast'staat echter, dat Henderson op politiek terrein niet minder doelbewust en krachtig (zy het dan ook zonder eenig ge rucht) optrad en dat zonder deze Engelsche volhardendheid de Franschen aan de Duit sche eischen inzake den termyn en de voor waarden der ontruiming niet zoo .-er tege moet zouden zyn gekomen, als zij m werke lijkheid hebben gêdaan. Er valt trouwens te beschikken over uitlatingen van Duitsche gedelegeerden, waarin dit feét openlijk en dankbaar wordt toegegeven. BUITENLANDSCH NIEUWS DUITSCHLAND. Hoe Friedrichshafen de Graf Zeppelin denkt te ontvangen. Voor den terugkeer van de Graf Zeppelin verwacht men te Friedrichshafen een vreem delingenbezoek van 50 tot 60 duizend perso nen. Alleen de Duitsche Touringclub zal reeds met 8000 auto’s naar Friedrichshafen komen. Nadat het luchtschip in de hal ge borgen zal zyn, worden begroetingstoesf ra» ken gehouden door den ryksverkeermirister den staatspresident van Wurtemberg en den burgemeester van Friedrichshafen. De receptie op het stadhuis is afgelast, daar men vreest dat de aandrang te sterk zal zyn. De Duitsche Tourlngclub heeft 50 tot 60 auto’s beschikbaar gesteld om de passa giers en manschappen in een triomfstoet door de stad te voeren. Mocht het reeds duister zyn, dan zal de stoet dooi fakkels worden verlicht. Volgens de koersberichten verwacht men, dat het luthtschip de Euro- peegche kust tusschen Bordeaux en Nantes zal bereiken. Van den Atlantischen Oceaan en in het bizonder van de Golf van Biscaye wordt stormachtig weer gemeld. Geweldige brand. Ruim honderd huizen een prooi der vlammen. ’t Blusschingswerk vruchteloos. In het stadje Teuschnitz bij Steinbach am Wald (Oberfranken) is in den afgeloopen nacht een enorme brand uitgebroken, waar door 117 huizen, waarvan zestig woonhui zen, geheel werden verwoest. De brand brak uit in een schuur. De oorzaak is onbekend. hechtte. Volgens Le Populaire, het socialistisch dagblad, werd de hoofdschotel der bespre kingen gevormd door de algemeene obliga toire arbitrage-acte en de mogelijkheid te- BOBDSCHE (1)1 HAVE opgenom^njén u hebt geen vragen gedaan. MisschienKomt eens de tijd dat ik u alles kan vertellen en als het zoover is, zult u mij allen verachten Halsey ook. Maar ze had nog en ze zei het ten sk afscheid had gen< Juffrouw In als er ooit een u te beweger dan, als het bang voor u, komen. Die truc is naar mijn meening te doorzichtig, hoe sluw hij oppervlakkig ook lijkt. De avond sleepte zich langzaam voorbij. Voor ik naar bed ging, kwam juffrouw Wat son op mijn kamer en vroeg of ik ook een beetje zinkzalf voor haar had. Ze liet mij een leelijk gezwollen hand zien met rood- ■achtige strepen die tot aan den elleboog liepen. Ze vertelde dat dit de hand was die zij bezeerd had op den nacht van den moord en dat zij sedert dien niet goed geslapen had en zich niet prettig had gevoeld. Het zag er ernstig uit en ik zei haar dat ze geen huismiddeltje moest gebruiken maar 'er dr. Stewart naar moest laten kijken. Den volgenden morgen ging juffrouw Wat son met den trein van elf uur naar de stad,, om zich dn een kliiek te laten onderzoeken en de dokter liet haar direct ifi het zieken huis opnemenhij constateerde een ernstige bloedvergiftiging. Ik was van plan haaf te gaan opzoeken, maar door alle nieuwe ge beurtenissen kwam ik er niet toe. Wel tele foneerde ik naar het ziekenhuis en bestelde een afzonderlijke kamer voor haar met de mededeeling dat men het de patiënte aan niets moest laten ontbreken. Mevrouw Armstrong was Maandagavond met het stoffelijk overschot van haar man aangekomen en den volgenden dag zou de lijkdienst worden gehouden. Ze nam voor- loopig haar intrek in het huis in de stad efl Dinsdagmorgen ging Louise weg. Voor ze vertrap vroeg ze of ik bij haar zag dat ze gehuild had. Hoe kan ik u bedanken, juffrouw Tnnes, zei ze, u hebt mij in vol vertrouwen bij u Drie straten zijn totaal verwoest Ook in Mei 1911 werd het uit 190 woonhuizen be staande stadje met ongeveer 1800 inwoners door een brand geteister, die toen 73 gebou wen in de asch legde. BELGIË. Rampspoedige droogte. Gevaar voor den veestapel. De correspondent van de N. R. Ct te Brussel meldt, dat, ten gevolge van de droogte, in sommige provinciën en vooral in het West-Vlaamsche polderland, vele wei den verschroeien, bijna alle slooten droog liggen en het gebrek aan drinkwater voor het vee zeer groot is. Gevreesd wordt ze’fs dat, zoo door het departement van openbare werken en landbouw geen maatregelen wor den getroffen om, desnoods met verlaging van het waterpeil in de vaart Oostende Brugge, de slooten te laten voiloupen, eei. deel van den veestapel verloren zal gr.an. Maar zoover zal de buitengewoon langzaam te bewegen administratie het vermoede! yk wel niet laten komen. De Raad van Vlaanderen zal weer herrijzen. Dr. Borms heeft op een vergadering te Antwerpen meegedeeld, dat de Raad van Vlaanderen vermoedelyk nog voor het eind van het jaar zal herrijzen. ENGELAND. Een ernstige brand. Eli' dooden. Bij een brand in een kazernewoning te Smethwick bij Birmingham zyn elf perso nen gedood, terwyl er1 een persoon vermist wordt. De dooden behooren tot drie gezinnen; een gezin is geheel omgekomen. Het vuur ontstond in een chocolaterie en s'oeg over op de boven den winkel gelegen verdiepingen. Drie meisjes, die uit het raam sprongen, werden ernstig gewond opgenomen. FRANKRIJK. Arrestatie van Communisten te Nice. De nasporingen der politie naar de daders of de beramer van de bomaanslag op Ita- liaansche fascisten te Nice worden met groote yzer tot nog toe echter zonder resul taat voortgezet. Zoo heeft de politie een razzia aangehouden onder de Italiaansche Anarchistische en Communistische emi granten te Nice gehouden, waarby talrijke personen werden aangehouden die hun alibi vas den afgeloopen Zondagnacht moesten bewijzen. De toestand van Poincaré Longontsteking en hartzwakte. Ondanks de kalmeerende officieuze verze keringen schijnt volgens de „New York He rald” de toestand van den gewezen minister president Poincaré zorgwekkender te zijn, dan oorspronkelijk werd aangenomen. De artsen geven toe, dat Poincaré met een longontsteking te bed ligt en niet in staat is geweest, om voor eenigen tijd een tweede operatie te ondergaan. Briand en MdcDonaM die Zaterdag eefl iets anders op het hart lotte, toen ze van Halsey nomen en de auto voor stond. Innes, zei ze zacht, als zij poging gedaan wordt om ?n van hier weg te gaan, doe het u (“enigszins mogelijk is. Ik ben als u hier blijft. digc/. Onder de aanwezigen zijn terpresidenten, terwyl 24 min buitenlandsche zaken de wonen. De Salie de la Réformation was, als alle jaren, tot de uiterste hoeken gevu’d. Briand werd door alle voorbykomende ge delegeerden hartelijk gegroet en gelukge- wenscht. Ook MacDonald was in d'e zaal aanwezig. Stresemann ontbrak nog, maar men verwacht, dat hij morgen of overmor gen hier zal zijn. Tegen kwart voor elf beklom de Perzi sche gedelegeerde prins Mohammed Fe- reughi het spreekgestoelte. Vry'wel onver staanbaar las’hij zyn opening.-rede voor. Hij wees op den nieuwen vooruitgang in de van den vrede, die in het afge loopen jaar is tot stand gekomen en ziet daarin een bewijs, dat de voortgezette toe passing der beginselen van.den Volkenbond langzaam maar zeker tot («cessen en over winningen zal leiden. c De voorzitter van den Raad ondorstreeptè he‘ belangryke succes, door den Volkenbond te Lugano behaald tijdens het geschil tus- sclren Bolivië en Paraguay, waarby beide geschilvoerende statin den wil toonden trouw te blyven aan den geest van het \^>1- kenbondsstatuut. Spr. heette daarna de gedelegeerden van Bolivia, Honduras en i Peru, die vorige jaren te Genève hebben ontbroken, welkom. Tenslotte wydde de heer Feroughi enkele woorden aan de conferentie van Den Haag, die door alle leden van den Volkenbond is gevolgd met de hoop, dat overeenstemming zou worden bereikt. Guerrero de gedelegeerde vUn San Salva dor werd met groote meerderheid tot presi- I dent gekozen. De vergadering werd na een korte toe spraak van den voorzitter verdaagd tot heden, in welke bijeenkomst vermoedelyk MacDonald het woord zal voeren. Macdonald is Zaterdag op zyn doortocht naar Genève te Pary's aangekomen en heeft daar van gedachten gewisseld met zijn Fransche collega Briand. Aan de ners werd geen enkele verklaring verstrekt, maar Briand wenschte zichzelf geluk met den hartelijken toon van van het onderhoud en voegde hieraan toe, dat hy met Macdonald in contact was geweest vóór zijn vertrek naar Genève, waaraan hy zeer veel waarde gerechtelijk onderzoek is een nood- formaliteit, juffrouw Innes, ant woordde Jamieson» om officieel de doods oorzaak vast te stellen, wanneer iemand geen natuurlijken dood is gestorven. Maar voor de ontdekking van een misdadiger heeft het niet veel te betekenen. Daarvoor wordt er bij «en inquest te veel verzwegen of bulten be schouwing gelaten dat pas bij het politie onderzoek en op de terechtzitting aan het licht komt. En in dit geval was het weer precies zoo. Om maar eens iets te noemen: - de doode had geen sleutel en toch heeft Uw nichtje iemand aan het slot hooren morrelen en de deur hooren«openen. ^fet dat verhaal van dr. Stewart moeten we heel voorzichtig 2ijn, vind ikde dokter krijgt op zijn spreek uur een patiënte dje in den rouw gekleed 8 en een sluier draagt. Een paar weken later ontmoet hij Arnold Armstrong, die een door tapte schavuit is en die met een dame in het zwart aan het ruziemaken is. En nu be weert die dokter dat die vrouw dezelfde is als zijn patiënte. Waarom was meneer Bailey niet bij het onderzoek? vroeg ik opeens. Een hittegolf. Vele branden nabij Bordeaux Zaterdag en Zondag zijn in geheel Fran krijk hooge temperaturen opgeteekend, ter wijl er nog steeds geen teekenen zijn, die wijzen op komend onweer, waardoor de hitte wellicht zou afnemen. De thermometer wees gisteren te Parij? 77 graden in de schaduw aan, terwijl te Nancy zelfs een temperatuur van 98 werd geregistreerd. Zondag was het oog warmer. Déze late hittegolf is de oorzaak van een groot aantal branden in en om Bordeaux. Een houtzaagmolen, waarin zich een groote hoe veelheid hout bevond, een leegstaande kruit fabriek en een gebouw van drie verdiepin gen werden in asch gelegd, terwijl te Mar- quines 100 H.A. bosch tot den grond ai- brandden In het dorp Val Déze werd de toren van de kerk gisteren door den bliksem getroffen, juist op het oogenblik dat drie mannen be zig waren de klok te luiden voor een brand in het dorp. De toren werd bijna geheel ver nield, terwijl een der mannen gdood en twee anderen gewond werden. VER. STATEN. De Engelsch-Amerikaansche besprekingen over de bewapening ter zee. Volgens een officieus bericht uit Washing ton zijn de Engelsch-Amerikaansche bespre kingen over het vraagstuk der bewapening ter zee gebaseerd op de volgende beginselen le. Verbinding van een overeenkomst voor ontwapenng ter zee met het Kellogg-pact; 2e. Gelijkheid tusschen Groot-Brittannië en Amerika voor alle soorten van oorlogssche pen; 3e. Gelijke vermindering van de bewape ning ter zee, gedurende eek bepaald aantal jaren, door niet-vervanging van oorlogssche pen, die gedurende dien tfid de ouderdoms- rent'bereiken. 4e. Verlenging van/den diensttijd van de oorlogsschepen 5e. Vaststelling van een maximum ton nage voor torpedojagers en duikbooten 6e. Onderscheid tussche groote slagkrui sers en kleinere politiekruisers voor de be- scheiyning van denwiandel. BRITSCH-INDIë. De overstroomingen. Tengevolge van de nog steeds voortdu rende regen in het gebergte van Kasmir blij ven de rivieren wassen. Over een afstand van bijna 500 K.M. staat het geheele gebied onder water. De bewoners van 5 districten hebben op bevel van de autoriteiten hun woonplaasen Heeft Snowden Duitschland schade be rokkend of voordeel bezorgd? Bovenstaande vraag is stellig van groot belang, daar een deel van de Duitsche pers er zich bitter over beklaagt, dat het verge lijk waartoe men tenslotte in Den Haag kwam, is gesloten ten koste van Duitsch- land. Wanneer de vraag al op haar plaats' is, aldus de Londensche correspondent van de Fr. Ztg., dan zou een dergeiljk oordeel stellig met betrekking tot de financieele vraagstukken, waarover Engeland en de overige crediteuren het oneens waren, n aar in geen geval, wat/ie politieke kwestie der ontruiming en der bezettingskosten betreft, gerechtvaardigd zijn. Ten aanzien van de schadevergoeding moest inderdaad de Duit sche afvaardiging enkele concessies doen, om het den En^lschen mogedyk te maken tot overeenstemming te komen met dé* andere schuldeischers. Dat zijn dus conces sies, die niet noodig zouden zyn geweest, wanneer Snowden zich niet hardnekkig was blyven verzetten tegen de ongelijkmatige verdeeling der schadevergoedingsbedragen. De experts hebben ongetwijfeld de werke lijke waarde der Duitsche concessies op deze gebieden onderzocht en dragelyk ge acht. De Engelschen beweren hardnekkig, dat practisch nu een toestand is bereikt, zooals die zich toch zou hebben ontwikkeld. Niemand ontkent te Londen, dat het ten hoogste onaangenaam was, dat Duitschland bij het financieele compromis mee moest werken. In zooverre heeft de Engelsche po litiek Duitschland schade berokkend, doch alleen op dit zeer beperkte terrein Hier staat echter tegenover, dat vooi de ontruiming een gemeenschappelijk plan werd opgesteld, dat niet alleen de ontrui ming der derde zone binnen afzienbaren tyd belooft, maar voor de nakoming waarvan de Engelschen als partner van leze over eenkomst mede verantwoordelijk zijn. De beperking jjer Duitsche betalingen voor de bezettingskosten beschouwt men te Londen als een faire schikking en het opdoeken der Fransche eischen inzake een duurzame ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkring) i 15 regels 1.80, elke regel meer 0J25. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 15 regels 1.55, elke regel meer f 040. Advertentiün in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den pry's. Liefdadigheids-advertentiMn de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGENi 1--4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentdèn en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prjjs. Groote letters eri randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. Niet onknap. Halsey schopte kwaadaardig een stoel on dersteboven. Op hetzqlfde moment werd de zware klop per op de'zware voordeur heftig heen en weer bewogen. Halsey stond late bezoeker bl< buiten adem van het harde loopen. Het spijt me dat ik u moet storen, zei hij een beetje bedremmeld, maar ik wist niet wat ik beginnen moest. Er is iets met Thomas. Jamieson was ook in de hall gekomen. Wat i» er met Thomas’ vroeg ik. Hij doet zoo raar, legde Warner uit,, hij zit op de balustrade van de portiek en zegt mpar dat hij een geest gezien heeft. De oude man is er slecht aan toe, geloof ik, hij kan haast niet meer spreken. Hij is zoo bijgeloovig als een oude bes, zei ik, Halsey, neem wat whisky mee, dan zullen we eens gaan kijken. Niemand haastte zich om whisky te halen, waaruit ik opmaakte dat drie zakflacons gereed waren voor onmiddellijk gebruik. Ger trude doeg mij een shawl om de schouders en wo Hepep allen den heuvel af, ik had nu al too^eel nachtelijke excursies in de omgeving gemaakt, dat ik uitstekend den vteg kende. Maar Thomas was niet op de waranda en evenmin in huis voor zoover we konden zien. Warner haalde een lantaarn. Hij kan niet ver weg zijn, zei de chauf feur, hij beefde zoo dat hij niet op zijn bee- nen kon staan bezoek brachten aan de woning van Poin caré kregen te hooren, dat Poincaré volledige rust moest hebben en niet mocht worden gestoord. De lijfarts van Poincaré verklaarde intua- schen, dat er geen reden was, om ongerust te zijn, dat de haard der longontsteking reeds afneemt. Er heerscht eenige vrees ,dat het hart van Poincaré zwak is. 80

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1