Aankomende Bediende v.ROSSEM't ZEEPAARD IScr. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. het wetsontwerp tot herziening vftn het douanetarief een bepaling opgenomen, wel ke den minister van landbouw de bevoegd heid ontneemt, den invoer van planten te verbieden tenzij die planten zijn aangetast door ziekten of schadelijke insecten, tot dusver nieuiw of niet algemeen voorkomend of verspreid in de Vereenigde Staten. De 21ste Nederlandsche Jaarbeurs. Ontwikkeling van ettt nieuw stadium. Nieuwigheden. De 21ste Nederlandsche Jaarbeurs is te Utrecht geopend. Het aantal deelnemers aan de beurs be draagt: Nederland 624, Amerika 34, Be'giö 15, China 1, Denemarken 6, Duitschlami 105, Engeland 32, Finland 1, Frankrijk 32, Japan 3, Ostenryk 20, Tsjecho-Slowakije 2, Zweden *rZwitserland 13, totaal: 890. Vergeleken' met de vorige najaarsbeurs welke 881 deelnemers telde, dus een kleine vooruitgang. Dit getal had veel grooter kunnen zijn, indien men over meer plaats ruimte had beschikt. Zeer vele aanvragen moesten geweigerd worden. Tot nu'toe werden in houten gebouwtjes op het Vreeburg nog verscheidene stands ingericht, -Voor een groot deel van verkoo pt r«, wier concurrenten in 't vaste gebouw waren ondergebracht. Deze afzonderlijke ligging gaf haar eigenaardige moeilijkheden wekte daardoor ontevredenheid, zoodat men thans liever nog meer aanvragen afwees, dan de gegadigden door het geven van een minder gunstige plaats ontstemmen. De voorbereiding van deze beurs is we derom vlot geweest. Al heel spoedig was het gebouw uitverkocht. De plaatsen van de onderscheidene groepen zyn vrijwel dezelf de gebleven. Het nieuwe Jaarbeursgebouw in wording. Het nieuwe in wording zijnde Jaarbeurs gebouw is een vleugel van het bestaande en tejlt vijf verdiepingen met een grondopper vlak van 1664 M2. De traditie getrouw is den eersten dag het bezoek'aan de Jaarbeurs niet druk ge weest. Van de voor het publiek belangrijkste nieuwste snufjes en in het bijzonder voor de auto-bezitters is er de beschermband een Nederlandsch product van de Neder landsche Beschermbandenfabriek in den Haag. De beschermband, die tusschen binnen- en buitenband wordt aangebracht, verlengt het leven van de band aanmerkelijk; bovendien voorkomt hij springen en barsten van den buitenband. De band bestaat uit lagen ge prepareerd linnen (16 tot 24 lagen); zijn soepelheid als ware hij van rubber, voor komt beschadiging van binnenband of can vas. Na 20 K,M. heeft de beschermband zoo'n enorme dichtheid verkregen, dat geen enkel scherp vooxwerp er meer door kan, zoodat men eiken autoband tot den laatsten vezel kani gebruiken. Men kan ook inplaats van een heelen band een stuk nemen, welke enkel het ryvlak beschermt. Men kan dat ook o.i. spreken wan een belangrijke uitvin ding tegen'lekke banden. Door de heele Jaarbeurs klinkt en zingt de Radio en de fabrikanten zijn in edelen wedijver om alsnog maar dit wonder te ver beteren en door goedkooper fabricage mu ziek en zang van de beste soort onder het bereik van schier iedereen te brengen. Philips btrengt een nieuwen Meester zanger, een nieuw model luidspreker 2088 en een nieuwe electromagnetiscben luid spreker 2019, een nieuwen wisselstroom- gramofoonversterker 2779 en twee nieuwe verlichtingsarmaturen Phililux en Phili- flood. Siemens en Halske zyn o.a. ter markt met een nieuw radio-ontvangtoestel (Tele- funken 40); een vierlamptoestel met de ge voeligheid van een vijflamps, waarmede het antenne-^Yaagstuk is opgelost, en een Rif- fel-luid^eker van niéuwe constructie. De Bh*y en Co. hebben een nieuwen Far raud Inductor Dynamic en een nieuwen Crystalphone-luidspreker met 4 pa'.lig mag neet-systeem. N.V. Handel maatschappij Erima heeft o.a. een vijflampsontvanger Nora gecombi neerd met luidspreker en een gramofoon- radiokast Noracord. Het bureau van der Heem en Bloenjstra brengt o. a. een radio- en gramofoonver- sterker, naar een nieuw principe vervaar digd. De versterker kan achter bestaande toestellen worden aangebracht. The Britsh Importen Export Co. heeft nieuwe gramofoontoestelen van de firma Dr. Seibt, terwyl het Radiohaus Horny (Weenen) aan de markt is met een speci aal voo»' Holland gebouwd radiotoestel. Ook de Ned. Seintoestellenfabriek met haar Alrtistofoon, een versterker van bij zonder' kwaliteit, de Eerreo enz. zyn met het allerbeste verschenen, zoodat voor een radiomen ach ook deze jaarbeurs wederom 'een dorado is. De Zuivelafdeeling. Deze afdeel in g nadert de volmaaktheid De beste'Machines voor zuivelbereiding uit binnen- en buitenland zyn aanwezig. Wij hebben reeds meegedeeld, dat de technische installatie voor lezingen met lichtbeelden zal worden aangevuld. De N.V. Heymans' Techn. Handelsvennootschap is er o.a. met den Ahlborn, eencellige stanpostuur, waar in consumptiemelk op de temperatuur voor de standpasteurisatie gebracht wordt, ge pasteuriseerd en daarna in hetzelfde toe stel met water en koude pekel wordt ge koeld. H. J. van der Werf heeft iets nieuws be treffende de detailverkoop van melk op straat en inwinkel. Het toestel weegt de I,., 1 L., 2 L.,). Het doet denken aan de bekende benzinepompen. Verder allerlei spoel- en waschmachines, karnmachines boterkneedapparaten, redu- vam zuivel-vaatwerk. Geen boer mag, als hjj zyn eigenbelang verstaat, deze afdee- ling overslaan. Zy biedt hem alles, om zijn bedr(jf rendabeler te maken. De Meubelafdeeling. zy is zeer uitgebreid en biedt aan voor alle smaken en beurzen. Onze Hollandsche Kunstnijveren. Niemand verzuime een kykje te by do Abiteelbakkery „Zuid-Holland" waar men Hollandsche kunsnUveraars kan bewonde ren, o.a. serviezen, vazen en schotels o.a. van De Lorm, Bogtman, v. d. Hoef, Muller, Jaap Gidding, Jan Schout e.a. De Kristal- Unie heeft dit, zooals men weet, reeds lang voor kristal gedaan. Beide stands zyn lof liederen op onze kunst-nyverheid. De Zeis ter Gerofabriek heeft een serie lepels en vorken laten maken naar ontwerpen van fel maakte ontwerpen voor couverts. Over bet algemeen leken ons de modellen ge slaagd. Wie kinderen heeft en graag met ben speelt, ga weer eens kyken in de stand van RichteVs bouwdoozen. Het Technisch Bureau v/h Nierstrasz is er met de Frigdaire, een koelapparaat dat geheel electrisch werjst, en in alle ma ten verkrygbaar is. Het kon wat minder pryzig zyn, maar aan electriciteit verbruikt het huisapparaat 3 ct, per etmaal! Het electrische scheerapparaat van de Eelectric Razor Corporation trekt veler aandacht. Het werkt voortreffelyk. De Utrechtsche Asphaltfabriek v/h Stein en Takken is ter markt met gekleurd car- boleum, een nieuw koolteerproduct en zy demonstreert de Porbeas-speelplaatsver- harding, welke ons bepaalt aanlokt en ter overweging aan schoolbesturen zy aanbe volen. Op reclameterrein zyn alleraardigste din gen te zien. De dubbele Demagzakkenlie: brengt voor 15 ets. 100 balen van *100 K.G. naar de 5e verdieping. De lier heeft een hefvermogen van 125 K.G. en zy past over al. Het lykt ons een buitengewoon handhr ding, want het heele instrument is 'lang 36 c.M., en breed 31 c.M. en hoog 23 c.M. Eén drukje op den schakelaar en de vracht snelt omhoog. Zèlander brengt onder veel ander nieuws een electrische koffiemolen en een electri sche klokkenluidmachine (Sshieferstein- slingensysteem)). Een heel belangwekkende uitstalling geeft nog de Metaalgietery Holland met beeden gegoten in verloren was, een kunst welke reeds eeuwen geleden bekend was, maar sindsdien verloren raakte. Eindelyk verdienen nog de aandacht de Dadiac-snysteenen van Sluyter's Intern. Technisch en Handelsbureau. Boottrein N.V. Stoomvaart-Mij. „Nederland." Het agentschap der N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland", de firma Kuyper, van Dam èn Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boottrein van het s.s. „Koningin der Nederlanden, hetwelk a.s. Vrydag van Genua zal afvaren. Donderdagmorgen 5 dezer zal vertrekken van Rotterdam (Maas) te 8.20 en van 'a Gra- venhage (S.S.) te 8.47. Mr. B. C. J. Loder 80 jaar. Zyn werk voor de internationale gemeenschap 13 September zal mr. B. C. J. Loder, de eerste president van liet Permanente Hof van Internationale Justitie, die nog steeds op zoo waardige wijze Nederland in de rechterschare vertegenwoordigt, zijn tach tigste geboortedag herdenken. In 1873 gepromoveerd te Leiden, oefende hij tot 1908 de rechtspraktijk uit te Rotter dam en was er jaren achtereen deken van de Orde van Advocaten. In 1909 werd hij raadsheer in den Hoogen Raad. Reeds tevo ren, in 1897, bewoog hij zich met Asser, Beernaert, Franck e. a. op internationaal gebied door de oprichting van het Inter nationaal Maritiem Comité. De Regeeering benoemde hem tot haar vertegenwoordiger op de diplomatieke conferenties op het in ternationaal Maritiem-recht. Zoowel in de Internationaal Law Association als in het Institut de Droit International speelde hij een belangrijke rol. GEMENGDE BERICHTEN. Zwaar weer in den Achterhoek. Veel huizen door den bliksem getroffen. Nadat net gisteren gedurenden defi gehee- len dag te Borculo zeer drukkend geweest was betrok tegen den avond de lucht zeer snel en kwamen tegen 9 uur de eerste buien opzetten. Tegen den nacht ontlaadde zich hoven den geheelen Gelderscheu Achterhoek hevig onweer. Het weerlicht was niet van de lucht en kwam uit alle windstrekeen. Het was opvallend, dat het onweder vergezeld ging van zeer weinig wind en regen. Het duurde niet lang of de nachtelijke hemel werd verlicht door een aantal groote branden die ontstaan waren nabij Lochem, Laren, Rtokkum en Groenloo. Op verschillende plaatsen werden koeien doodgeslagen. Te Haarloo werd een gedeelte van een muur door den bliksem weggeslagen, zonder echter brand te veroorzaken. Ook te Winterswijk was het weer zeer zwaar te noemen. Eerst tegen den ochtend nam het onweer in hevigheid af en trokken de buien weg. Het is wel iets opgefricht maar het is toch n >g zeer warm. E«n hevig onweer boven Noord-Brabant. Tal van huizen verbrand. Veel vee omgekomen. Hedennacht heeft boven geheel Noord- Brabant een onweer van ongekende hevig heid gewoed, zooals in een reeks van jaren niet meer is voorgekomen. Op verschillende plaatsen zijn woonhuizen door het hemel vuur getroffen. Te Heugen nabij Boksmeer iaeen groote boerderij en voorraadschuur met 70 pin rogge, meubilair en landbouw werktuigen door de vlammen geheel vernield.' De schade loopt in de duizenden. Te Ottersum nabij Gennep is de boerderij van den heer Laagaker afgebrand. De schade is zeer aanzienlijk. Te Oploo zijn twee huizen te Overloo drie huizen verwoest. Te Haps is een boerderij door brand ver nield. Bij Gennep zijn vier koeien door den bliksem gedood. Te Antonis is een huis ver woest. Te Heugen werd een paard door het hemelvuur getroffen. Op verschillende plaat sen zijn de electrische geleidingen en telefoon verbindingen onklaar geraakt. De brandweer kon tegen het vuur weinig uitrichten.. De onbewaakte overwegen. Kind door een trein gegrepen en Gistermorgen omstreeks 10 uur werd het 2-jarig zoontje van den heer J. Wolter, wo nende uan de spoorlyn RoermondiVIodrop, naby den onbewaakten overweg by wacht post 11 door een trein uit de richting Vlod rop gegrepen erv op slag gedood. Vergiftigingsverschynselen. Na het eten van mokkataartjes. Na h^eten van mokkataartjes hebben zich by een bewoonster der Albert Cuyp- straat te Amsterdam en haar verpleegster vergiftigingsverschynselen voorgedaan. De patiënten maken het redelijk wel. Nog ten huize van de patiënten aanwezige taartjes het braaksel en taartjes by den leverancier zyn in beslag genomen voor onderzoek. 18 nieuwe gevallen. De alastrim te Rotterdam. Veel encephalitisputiënten De (Geneeskundige Dienst van Rotterdam heeft een nieuw communiqué uitgegevéfi betreffende den toestand van de Alastrim. in het tijdvak van 27 Aug. tot 2 Septem ber werden 18 nieuwe gevallen in de stad vastgesteld, tegen 20 in de daaraan voor afgegane week. Hiervan waren er twee in reeds te voren besmette gezinnen, terwijl er 16 in 14 tevoren niet-beBuiettte gezin nen voorkwamen. In het ziekenhuis Cool- singel hebben een lid van het personeel en twee patiënten alastrim gekregen, ter wijl in het ziekenhuis Bergweg 7 nieuwe ge vallen onder het personeel voorkwamen. Er is een kind aan Alastrim overleden, zoodat het aantal sterfgevallen .volgens dit communiqué, thans vijf zou bedragen. Vol gen# de staatscourant waren het er verleden week al vijf. Het nieerendeel der gevallen deed zich voor buiten Spangen. Van Officieuze zijde vernemen wij, dat er verscheidene encephalitis-gevallen in Rot terdam voorkomen. Hieraan zouden 2 per sonen zijn overleden. Nieuwe gevallen van alastrim deden zich gisteren niet voor. Van daag is opnieuw een kind met alastrim op genomen. Voorts moet een 60 parig patiënt aan alastrim zijn overleden. Dit zou het totaal aantal sterfgevallen dus op zes (7?) brengen. Alastrim te Delft. Te DeKfFzyn gisteren weer twee geval len vtt^Slastrim geconstateerd. Twee kinde. ien, efn jongen on efn meisje uit het gezin van (fcn heer Van. D. uit het Nieuwe Ag- netapérk, zijn in het gasthuis opgenomen. In de gemeente Scherpenzeel (Utrecht) heeft zicli een geval van alastrim voorge daan. Dr. Heyermans >oor de microfoon. Men deelt ons mede dat dr. Heyermans, directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen en Gezondheidsdienst te Amster dam Zaterdagavond 7 September voor de V.A.R.A. microfoon zal sprekeu over het pokkengevaar. KERKNIEUWS. Priesterfeest van Kardinaal Het Gi De Kardinaalsnus. Heden was het de groote dag der huldi ging van Z. Em. Kardinaal van Rossum. In de ochtenduren werd een plechtige Kardi- naalsmis gehouden in de St. WillebrorduB- kerk. Daarvoor was 3e hooge geestelykheid van ona land naar Amsterdam gekomen. Zijn Excellentie de internuntius Mgr. Schi- oppa was reeds den vorigen dag gekomen en had zijn intrek genomen bij de paters Je- zuiten aan de Hobbemakade. De huldiging in het Concertgebouw. In den middag had de groote huldiging pluats in het Concertgebouw, dat versierd was met planten en bloemen in scharlaken ïood. Tegen het uur dat Z. Em. Kardinaal Van Rossum zou arriveeren, was het geheele gebouw gevuld. Op het podium hadden een zeer groot aantal kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders alsmede vooraanstaande katholieke burgers plaats genomen. Wij noe men slee hts de vier bisschoppen en de mees te R.K. leden van de Staten-Generaai en l'rov. Staten. Z. Em. Kardinaal Van Rossum arriveerde aan den ingang aan de J. Willem Brouwer- slraut waai hij werd ontvangen door di leden van het comité van ontvangBt. Hij schreed hierna door de zaal, zijn zegen ge vend, om op liet podium plaats te nemen. Dadelijk daarop ruischen de klanken van den marche triohphale voortgebracht door het orgel door de zaal. Nadat vervolgens het gemengd en knapenkoor der Schola Can torum de Salutatio van Hubert Cuypers, die ook de leider was, ten gehoore was gebracht, was het woord aan Mgr. Prof. dr. J. Hoog veld, als voorzitter van het uitvoerend co mité. Spr. opende de bijeenkomst met den clnïstelijken groet. Een speciaal welkómstwoord richtte spr. daarna tot den internuntius .Mgr. Schioppa, nis vertegenwoordiger van den Paus, om daarna het woord te geven aan Z. D. H. den aatebischop, die als hoofd der Neder landsche Kerkprovincie het woord richtte tot den Kardinaal, hem namens allen geluk- wenschte en er op wees dat het voor alle aanwezigen een behoefte des harten is om bij het gouden priesterfeest uiting te geven aan de gevoelens van warme vereering, die voor den verheven persoon en diens eerbied waardige missie-arbeid wordt gekoesterd. Spr. bood den hoogen jubilaris als stoffelijke gave aan oen bedrag te bestemmen volgens den wensch van den Kardinaal voor de mie- sie-arheid. Hierna zong het koor Tu es PetruB. Nadat het applaué was verklouken was wederom het woord aan het koor, dat thans ten gehoore bracht Gloria in Excelsis Deo uit de missa hon. Stae Ceaciliae. Hierna verhief kardinaal van Rossum zich van zyn zetel om het woord te nemen. Het was hein onmogelijk, zoo zeide hij, in woorden weer te geven den diepen indruk, dien zoo groot- sche huldiging op zijn gemoed heeft gemaakt. Wel wist ik, zoo vervolgde spr., van het al gemeen en vurig verlangen der katholieke bevolking van mijn immer dierbaar vader land, om mij bij gelegenheid van het gou den jubilé van mijne heilige priesterwijding te eeren en te huldigen, maar dat dit zulke afmetingen aan zou nemen, neen datj wist ik niet en dat vermoedde ik niet. Uit't diepst van uiyn gemoed welt dan ook een groote, onweerstaanbare drang op om U myn innig ste», warmstep dank uit te spreken. Ten slotte mijn innigsten, hartelijkste» dank aan allen voor het huldeblijk, dat ge mij op mijn gouden priesterfeest hebt aan geboden. Waarlijk u heeft mij gelukkig ge maakt met die gave, die mij zoo hoop ik, in staat zal stellen, bij gelegenheid van mijn gouden priesterjubileum, iets blijvends voor do heilige missies te kunnen ondernemen. Aan fiet slot van zijn rede zeids spr. dan ken wij Jezus, maar danken wij ook Maria, de Onvergelijkelijke Moeder des Heeren, de groote Uitdeelster van Gods genaden en gaven, Maria die immer heeft geholpen en die ik hoop te beminnen en te danken, heel mijn leven lung. Aap Haar beveel ik allen aan en zal ik u blijven aanbevelen opdat de goede God op Hare Alvermogende voorspraak u verleene hulp en bijstand, barmhartigheid en zegeningen in allen overvloed. Daverend was het applaus nu de woorden van den Kardinaal. De 150ste Psalm was liet einde van dezen grootschen middag. Het „Aan U, o Koning der Eeuwen" wqrd mee gezongen, waarna de grijze Kerkvorst het Concertgebouw verliet, onder de tonen van het orgel. RECHTZAKEN. Rechtbank te Rotterdam. Strafzittilng. Consignatie of Huurkoop? Voor de rechtbank te Rotterdam heeft gis teren terecht gestaan de 68-jarige C. J. te Gouda, wien ten laste wordt gelegd verduis tering van een bedrug van f 6100, althatiB f 3100, ten nadeele van de firma J- H. Kühn te Amsterdam,, welk geld hij voor genoemde firma had ontvangen als opbrengst van hout, dat hij voor die firma moest verkoopen, on der gehoudenheid het ontvangen geld of U. dragen. Subsidiair werd verduistering van liet door de firma Kühn in consignatie gele verde hout ten laste gelegd. Verdachte zette op vragen van den presi dent, mr. S. G. Canes uiteen, dat hij vroe ger een houthandel te Gouda had gehad. Deze zaak ging slecht, verdachte kon geen crediet meer krijgen en was in relatie geko men met de firma Kühn. De zaak werd op naam van verdachte's zoon gezet. Maar ver dachte bleef de leiding van de zaak voeren. Hij erkende liet hout van Kühn grooten- deels in consignatie te hebben gekregen. De opbrengst van het hout ging in de algemeene kas en allerlei uitgaven voor de zaak wer den er van bekostigd. In 1926 heeft verdachte nog een zagerij opgericht. Ook met het geld van een ander, aldus de president. Rechter mr. J. G. Huyser stelde verdach te de vraag of hij er hij geweest was, toen zijn zoon het contract met de firma Kühn toekende. Verdachte ontkende dit. De procuratiehouder C. F. Harms van de Comm. Venn. Kühn, als getuige gehoord, verklaarde dat deze verdachte niet zijn zoon vroeger klant was geweest en later hout in consignatie had gekregen op eigen verzoek. Daarvoor was een overeenkomst getroffen, waarbij de door verdachte's zaak te ontvangen gelden voor het hout der firma Kühn werden gecedeerd aan de firma. Die cessie is geteekend door N. J., den »zpon, naar getuige,, die in de veronderstelling ver keerde, met verdachte te doen te hebben, heeft daarop niet gelet. Naar getuige zeide, was het in den begin ne aardig gegaan met de afrekening, maar na eenigen tijd liep liet mis. In totaal is de firma Kühn ongeveer 6 a 7000 gld te kort gekomen. Het O. M., vertegenwoordigd door mr. J. I'. Hoeffelman, betoogde, dat ondanKs het zetten van de zaak op den naam van zijn zoon, verdachte de touwtjes in handen bleef houden. Er was trouwens geen contract tufl- schen vader en zoon, waarin die overdracht omschreven was. Het contract tusschen ver dachte en de firma Kühn is zoo gesteld, dat het hout in consignatie werd geleverd. Het geld voor het hout ontvangen, was eigen dom van de firma Kühn. Er werd afgere kend. maar niet juist. Controle voor de fir ma Kühn was moeilijk, er werd wgl eens gecontroleerd, maar dan zeide verdachte: er staat nog hout te Woerden (er waren 2 opslagplaatsen). De onderteekenirrg van het contract door N. J. doet er niet toe, verdachte was ver antwoordelijk. De firma Kühn zegt f 6200 te kort te zijn gekomen, verdachte beweert, dat er nog f 3100 vorderingen tegenefver staan. Dan blijft er toch nog f 3100 over. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. De president riep getuige Harms nog eens voor; deze verklaarde dat er misschien f 4 a f 5000 van het geleverde hout is betaald. Verdachte zeide, dat hij ook met een an dere firma een soortgelijk contract had go- sloten. Ook deze heeft haar geld niet ohi. vangeq De verdediger, mr. J. Smit uit Gouda, lem uitvoerig uiteen, dat liet naar zijn meenlne hier geen strnfzaak betreft, maar niet ee! kleine nuance een handelszaak. Pleiter we* er op, dat verdachte vroeger zaken had daan, vaiu plan was te gaan rentenieren maar omdat hij zich nog te jong gevoelde' weer begonne» was, met zijn zoon 0. J n Woerden. Dez? zaak is heel slecht gegaan en na opheffing van die zaak Is verdachte een nieuwe zaak begonnen met zijn wm, N. J. Dat verdachte bij den handel niet 100 slecht aangeschreven stond, blijkt wel hier uit, dat de zoon van getuigo Harms zich tot hem heeft gewend om* relaties aan te knoo. pen. Er is hier geen cessie naar pleiter, meening, maar een gewoon koopcontniel voor koop op afbetaling. Verdachte heeft •ruim IX>.C0q afbetaald» ,Mr. Sn# concln. deert tot vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak U paald op 12 September. 451e NEDEKL. STAATSLOTERIJ] Klasee. Trekking van Dinedag 1 Sm fHoofdprijzen: f 400.— 4886 8143 200.— 6578 100—: 008 1 5327 20484 Prijzen van ƒ06—: 102 106 212 213 281 343 361) 866 375 385 411 406 471 483 408 5» 021 660 78» 730 823 873 1096 I1Ü8 1J60 1179 1213 1296 1327 1682 1684 1712 1774 1799' 1816 18»1 1866 1000 1948 1991 1996 2007 2046 2063 2096 2171 2260 2301 2304 2314 2320 2416 2451 2651 2557 2602 2730 2760 2790 2816 2872 2893 2906 2936 2962 2966 2976 2987 3199 3216 3255 3259 3268 3270 33C0 3316 3356 3374 3411 3428 3464 3465 3484 3625 3608 3646 3828 3837 3952 3685 3990 4008 4058 4173 4182 4218 4228 4344 4373 4377 4464 4498 4496 4527 4611 4625 467-6 4694 4705 4788 4798 4805 4894 4899 493 7 5128 6214 5270 5279 6351 6859 6388 5416 5436 5444 6518 5545 5009 5695 5768 5792 5817 6821 6844 5975 5993 6025 6122 6130 6177 6179 6216 6284 6329 64613 6527 6633 6584 6592 6606 6716 6737 6772 6831 6856 6860 7131 7242 7398 7394 7421 7480 7487 7501 7583 7636 7552 7590 7617 7684 7696 7709 7715 7718 7828 7841 7060 8939 8058 8171 8210 8224 S2S4 8327 8870 8380 8387 8445 8456 8513 851» 3569 8015 8626 8725 8787 8844 o864 8899 8938 8948 8973 8988 8997 9006 9008 9050 9063 9076 9129 9185 9187 0236 9322 9409 9427 9477 9668 9597 9620 9708 9 732 9877 9884 0893 9915 9061 9967 10006 10062 19069 10089 10109 10148 10171 10244 10277 10282 10286 10307 10821 10841 10427 10490 10596 10608 10609 10635 10719 10743 1075» 10820 10825 10826 10836 10869 10880 10938 10969 11026 11064 11063 11085 11090 11104 11206 11211 11244 11240 11834 11411 11448 U4»2 11482 11660 11609 1162-1 1Ï62S 11772 11782 11908 11941 11944 12011 12093 12133 12136 12193 12209 12242 12257 12346 12354 12356 12448 12486 12500 121506 12508 12676 12604 12627 12707 12782 12791 12825 12835 12839 12970 12977 12996 13010 13023 13068 13117 13161 13168 13187 13195 13238 1326S 18358 13389 13434 13457 13619 13641 18662 13655 13662 13670 13706 13710 13737 13738 13776 13841 13878 13936 18990 14033 14070 14111 14169 14228 14268 14369 14883 14427 14446 14682 14696 14669 14735 14796 14818 14986 15026 15054 15056 15124 15221 15222 1527? 15279 15414 1 6429 16467 15492 16576 16533 15658 15701 16715 15716 16777 16786 15717 15788 15852 16892 16003 16077 16078 16097 16167 16206 16218 16246 16267 16312 1<W 16500 16587 16662 1 9766 1 6786 16794 16831 16929 16967 17002 17094 17115 17190 17258 17260 17335 17415 17418 17444 17528 17526 17574 17575 17611 17633 17639 17645 17646 17674 17714 17733 17756 17760 17828 17838 17887 17918 17962 18028 18102 18275 18280 18399 18415 18416 18570 18571 185" 18509 1 8618 1 8656 18759 1 8767 18839 18844 18902 18980 18099 19106 19118 191»6 19169 19204 19234 1 9293 19331 19340 19348 19399- 19406 19460 19539 19602 19605 19771 1» 19865 19939 20106 20113 20119 20172 20181 20281 20449 20473 20490 20643 20643 20713 20726 20754 20768 20770 20829 20871 208/' 20921 AOKH Vorige lyst stond: 5856 m. z. 4850. RADIO-NIEUWS. Programma voor Woensdag 4 Sept. Hilversum: 7.15 lezing, de praehistorische kunst. 8.00 gramofoonmuziek. 8.15 Kurhauscncert Scheveningen, José Iturbi. Tot 12 uur gramofoonplftW»- Huizen: 6.00 gramofoonplaten. 7.30 lezing. 8.00 uitzendavond. Donderdag 5 September. Hilversum: 10.00 Tydsein A.V.R.O.-Klok. 10.00—10.15 Morgenwyding. 10.30—12.00 Gramofoonmuziek 12.15—1.45 Lunch-Concert. ,1.45—2.00 Gramofoonmuziek. 2.00—2.300 Lezing door B. J. Geiae 2.30-2.45 Gramofoonmuziek. y 2.45—4.00 Middag-Concert door he R.O.-Kwartet. Mevrouw 4.005.00 Ziekeaiuurtje door Antoinette v. Dyk. 5.00—5.30 Sportpraatje door H. der. Huizen: 10.3011.00 N.C.R.V. Ziekendienat. 12.30—2.00 Concert. Zang, 2.002.36 Uitzending voor scholen. 2.35—5.00 Uitzending van de elf<»e natha-Conferentie te Zeist. 5.005.30 Concert. Zang, violen, P»®"0' STADSNIEUWS. GOUDA, 4 September 1929. inenting legen Alastrim. De Burgemeester brengt in herinnering, eist gcegenheid tot km-ielqoze inanting er herment ing tegen alastrim voor io lor een bestuat in het Besvo.lelingenhuis, Achter dc Kerk, toegang over de Drug naar de ge meente-apotheek, ou den eersten Vrydag van e'ke maand, dos mo'jrens van 9 tot 10 uur cn voorloopig tevens eiken Zaterdag, des morgens van 9 tot 10 uur en des avonds vtn 8 tot 9 uur. Hy wyst er op, dat de Inspecteur der Volksgezondheid het wenschelyk acht, dat de huisarts over de noodzakelykheid der vaccinatie geraadpleegd wordt, voor men daartoe laat overgaan Hinderwet. Burgemeester en Wethouders doen weten dat zy vergunning hebben verleend aan A. Hagemnn. en zyn rechtverkrygenden tot liet oprichten van een machinale meubelfabriek en het plaalson daarin van 5 electromotoren met een totaal vermogen van 12% P.K. voor het in werking brenger, van verschil led machines, in het perceel plaatselyk gemerkt Westhaven No. 65 kadastraal be kend gemeente ouda Sectie D No. 596 be houdens het recht van belanghebbende(n) tot het instellen van beroep binnen 14 da gen H.M. de Koningin. De Collecte op Koninginnedag. 1 De verkoop van bloempjes ten 'bate der Goudsche Yereeniging voor de Gezondheids kolonies op Koninginnedag heeft 462.50 opgebracht. Het bestuur dankt de dames voor de moeiten en zorgen, welke zy zich getroost hebben om dezen verkoop te doen slagen. Gemeentelyke Sportterreinen Gpening Korfbalveld. A.s. Zondag 2 uur zal de officieele ope ning plaats hebben van het korfbalveld der G. K. en A. C. ,Ter Gouw", gelegen op de Gemeentelyke Sportvelden aan den Graaf Florisweg. De Chr. Muziekvereeniging „De Bazuim". De christelyke muziekvereeniging „(te Bazuin" heeft het voornemen in November a.s. een bazar te houden, waarvan de op brengst bestemd is voor de kas van de Yer eeniging, voor de aankoop van studiemate riaal, goede leiding enz. Een comité van voorbereiding is opge richt bestaande uit de dames Mevr. P. J. Kol ij n, Presidente, mevr. T. A. van Eyk, Secretaresse, mevr. J. van der Endt, Pen- ningm.esse, mevr. J. P. Oskam, mevr. G. J. Bos, mevr. A. Vuik, mej. S. Staal, mej. A. Wegenwys, mej. J. van Wyk mej. G. de Groot, mej. A. v. d. Heuvel en de heeren 1'. J. Kolyn, Voorzitter, T. A. van Eyk, Secr., H. v. d. Pool, Penningm., Ds. J. J. Simon, W. N. van Eik, D. Hoogendoorn, C. v. d. Oever, W. van Wyk, P. Zwart. De Burgemeester de heer E. G. Gaar- landt heeft het eerevoorzitterschap- van dit comité aanvaardt. Een jubileum. De heer A. Groeneveld herdacht Zaterdag j.l. het feit, dat hy 40 jaren werkzaam was bij de firma H. Schrave en Zn., wasschery en strykinrichting, Boelekade alhier. Zooals te verwachten viel, is deze gedenkwaardige dag niet onopgemerkt voorbygegaan voor den jubilaris. Des morgens werd hy met zyn echtgenoote per auto afgehaald van zyn woning Nieuwehaven 6 en ontvangen op het kantoor der. firma, waar de directie hem toesprak en een geschenk onder cou vert overhandigde. Van het perspneel ont ving de heer Groeneveld een blyvend aan denken, terwyl voorts verscheidene bloem- stukken werden aangeboden. In den loop van den dag gewerden den ju bilaris vele Bchriftelyke en mondelinge ge-' Jukwenschen, terwyl nog eenige bloems'.uk- ken werden gezonden, o.a. door den Ned. R. K. Fabrieksarbeiders (sters) bond afd. waschindustrie, van welke organisatie de heer Groeneveld lid is. Den jubilaris werd we melden het reeds toegekend de eere medaille der Orde van Oranje Nassau in brons, de gouden medaille der Middenstanders Centrale voor Gouda en Omstreken, alsmede het dip'oma voor 40- jarigen trouwen dienst van den Ned. R.K. Bond van WaSchindustrieelen. De Handelsavondschool. 94 nieuwe leerlingen. Gisteravorid hekjben zich 94 nieuwe leer lingen aangemeld ^oor het volgen van de lessen aan de Handelsavondschool. De school is thanB begonnen met '110 leer lingen. Nog eenige moeten examen afleg gen, alvorens zy aangenomen kunnen wor den. Een heerlyke tractatie. De heer F. W. van der Steen, wiens pof fertjes en wafelen door zoovelen worden ge waardeerd, zal deze week vele zieken en kinderen tracteeren. Vandaag worden de zieken van het Van Ifcerson Ziekenhuis en <k> wykverplegiing vergast op wafelen, Yrydag krygen de weesjes poffertjes, ter wyl Zaterdag de kinderen van 3 tot 14 jaar van de leden van de buurtvereniging van de Turfmarkt getracteerd worden. Kantongerecht Gouda. Schoolverzuim. Heden stond terecht A- van P., arbeider, wonende te Zevenhuizen,, aan hem was ten laste gelegd, dat hij zijn kind gedurende schooltijd arbeid had laten verrichten, zoo dat het kind, daardoor gedurende enkele da gen de school niet had bezocht. Verdachte verklaarde uit armoede gehan deld te hebben, hij had een groot gezin en was blyde dat een van de jongens eens wat kon verdienen. De ambtenaar van het O. M. requisitoir nemende, verklaarde het ten laste gelegde bewezen en vroeg voor verdachte een ver oordeeling van tien gulden, bij niet-betaling te vervangen door ee«\ hechtenis van vijf dagen. De Kantonrechter bracht verdachte onder Het nieuwe Gemeentehuis te Boskoop. „Tempora mutantur". Heden is het nieuwe gemeentehuis té Boa koop officieel in gebruik genomen in tegen woordigheid van vele autoriteiten en genoo- digden. Bij een vergelijking tusschen het oude en het nieuwe Gemeentehuis schoten ons boven staande woorden in de gedachten „De tyden veranderen". Inderdaad. En niet in het minst voor Boskoop. Welke Boskooper van een eeuw geleden had ooit kunnen droomen van zulk een im posant gemeentehuis als thans in Boskoop is verrezen Het oude gemeentehuis mocht feitelijk geen aanspraak maken op den naam van Gemeentehuis. Een kleine eeuw geleden was het een heeretihuia. Het gold toen ais een der fraaiste van het dorp. In 1837 werd het na langdurige onderhandlingen en bespre kingen door de Gemeente aangekocht om. tot een openbare school met onderwijzers woning te worden ingericht. Voor een zes zeven duizend gulden was toen te Boskoop liet onderwijsvraagstuk opgelost. Jaren daarna is de school verbouwd tot Gemeentehuis, Naderhand werd er nog een gedeelte aangebouwd, waarin het Postkan toor een tijdlang gevestigd is geweest. Deze localiteit is of liever was tot op heden de Secretarie. Het oude Gemeentehuis was dan ook een verzameling hokjes en vertrekjes zonder eenige systematische indeeling. Het nieuwe Gemeentehuis is in het cen trum van het dorp gelegen .naast het gebouw van de Nationale Bankvereenéging. Beide gebouwen zijn ontworpen en uitgevoerd door den Arohitect den heer D. L. Landsman, Gemeente opzichter te Boskoop. Bij een na dere beschouwing van het Gemeentehuis be merkt men al spoedig dat hier iemand met artistieke gaven aan het werk is geweest. Het gebouw heeft een geheel eigen karakter, het bestaat uit hoofdgebouw met vlaggen- toren, middenstuk, waarin de Secretarie wordt gevestigd en een rechtervleugel. Het is een verstandige gedachte geweest om zooveel mogelijk alle overheidsdiensten in dit gebouw onder te brengen! Naast de Secretarie zijn er de kantoren van den Ge meente Ontvanger, den Gemeente Opzichter en den Vee- en Vleeschkeuringsdienst onder gebracht. Eveneens de bewaarplaats voor de niotorbrandspuit en de politiewacht. Voor den zwerver of den boosdoener zijn twee mo dern ingerichte cellen aanwezig. Ook het kantoor van den Rijksontvanger is in het Gemeentehuis gehuisvest. Met den Rijksontvanger en diens personeel zullen de belastingbetalende» hier erg mede zijn in genomen. Het kantoor is den laatsten tijd zoo vaak overgeplaatst, dat het een verheu gend feit is te noeinen, dat het nu elncietijk op zijn bestemde plaats is gekomen. Moeten wij nog herinneren aan de ongelooflijke pri mitieve huisvesting van de laatste jai;en? Ons staat nog duidelyk voor den geest hoe deze Rijksambtenaar eenmaal zijn kantoor had in de étalage van een winkel en het per soneel in de daarachter gelegen beperkte ruimte. Na deze bespreking van de lioofdindeeiing en de lipisveBting der verschillende diensten, zullen wij een enkel woord wijden aan het meer artistieke gedeelte van het Gemeente huis. Voor het gebouw is een plein met een keu rig gazon in het midden, aangelegd. Ter weerszijden van den hoofdingang staan twee beeldhouwwerkenvoorstellend de „Flora" gemaakt door den beeldhouwwer den heer L. S. W. v. d. Noorda te Amsterdam. Naast de mooie ruime in marmer uitgevoerde hal vraagt de op de eerste verdieping gelegen raadszaal haar bijzondere belangstelling. Deze zaak is in een woord 'n schitterend stuk werk. Boven de deur, welke toegang tot deze zaal geeft, is de volgende spreuk aan gebracht: „De Heylige Eendracht is het Sout", „Dat Huys en Stadt in Wesen houd" la deze zaal zijn in hoofdzaak de gebrand schilderde glas-in-lood ramen geplaatst, wel ke door verschillende corporaties en perso nen aan de Gemeente ten geschenke zyn ge geven. De sierkunstenaar de heer R. Ger- brands te Haarlem is de ontwerper. De mid denpartij stelt den Hollandschen Tuin met den Nederlandschen Leeuw voor, geflankeerd door 30 wapens van landen, waarop door tie Boskoopsche kweekers handel wordt ge dreven. Ter rechter- en ter linkerzijde zijn twee ramen geplaatst, voorstellende de vier jaargetijden. De wanden zijn uitgevoerd in eikenhouten betimmering. Een werk vair den kunstschilder den heer A. Neven te Am sterdam, voorstelleyfie het oude Gemeente huis is als schoorsteenstuk aangewend, ter wijl boven de hoofddeur het portret van de Koningin is geplaatst. Op de vloer ligt eeu speciaal ontworpen tapyl, een geschenk van de burgerij. In deze raadzaal zal het Gemeentebestuur van Boskoop voortaan recipieeVen, wannóer het gasten moet ontvangen en dit laatste komt tegenwoordig in Boskoop met haie vele buitenlandsche handelsrelaties meer malen vooi. In het traphuis wordt het oog geboeid door nog drie gebrandschilderde ramen, ont worpen door den heer Gerbrands, voorstel lende oude dorpsgezichten, en de wapens van Nederland, Zuid-Holland en Boskoop. Ook de Buigemeestersjcamer is prachtig uitgevoerd. Het nieuwe Gemeentehuis is dan ook een mooi stuk werk en een sieraad vooi de Ge meente. Over de officieele ingebruikneming zullen wij morgen nog een en ander verhalen. het oog, dat voor dezen keer hij met de om standigheden van verdachte nog eens reké- ning wilde houden, maar dat bij een vol gende overtreding, ongetwijfeld een strenge straf zou volgen. Verdachte werd veroordeeld tot een geld boete van f 2 bij niet-betaling te vervangen door een hechtenis van 1 dag. Overtreding hondenbelasting. Voor de volgende zaak stond terecht A. van der W. koopman te Gouda, aan wien ten laste was gelegd dat hij als geleider van een hondenkar, aan den bevoegden ambte naar geen nummerbewijs kon toonen. Verdachte begon met te verklaren dat hij met deze bekeuring niets blij was, daar ze hein in zijn broodwinning belemmerde. Hij verklaarde aan bedoelden ambtenaar een nummerbewijs te hebben laten zien van on geveer twintig jaar terug, wat nu niet meer geldig was. Het scheen hem niet recht dui delijk te zijn dat hij een nieuw bewijs op het gemeentehuis moest haJen. Op vordering van 'den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie verklaarde de Kan tonrechter verdachte schuldig zonder toepas sing van straf, hierbij den raad gevende, dat hij moest zorgen voor een nieuw nummerbe wijs. Uitspraken. Verder werden nog veroordeeld: Wegens overtreding leerplichtwet J. E. te Zevenhuizen f 25 boete te vervangen bij nietrbetaling door een hechtenis van vijf da- gen. Wegens overtreding alg. pol. verord. te Nieuwerkerk aan den IJssel W. T. te Rot terdam tot twee geldboeten van f 3 te ver vangen bij niet-betaling tot een hechtenis van twee maal een dag. Wegens overtreding motor- en rijwielregle- ment: A. van L. f 3 subs. 1 dag hechtenis; G. van D. te Groot Ammers en J. J. 8. te Zevenhuizen beiden 4 te vervangen bij niet-betaling door een hechtenis van twee dagen; C. Z. te Waddinxveen f 3 bij niet- betalnig te vervangen door een hechtenis van een dag; T. O. te Bodegraven f 3 by niet-betaling te vervangen door een hech tenis van een dag. Wegens overtreding art. 431 W. v. 8.: O. Z. te Waddinxveen f 10 bij nietrbetaling te vervangen door een hechtenis van vijf dagen. Wegens overtreding arbeidswet: A. V. te Waddinxveen zeé geldboeten van f 0.50 bij niet-betaling te vervangen door een hech tenis van zes maal een dag. Wegens overtreding alg. regl. van politie voor de Gouwe: J. M. f 5 bij niet-betaling te vervangen door een hechtenis van twee dagen. Wegens overtreding art. 453 W. v. 8.: 8. C. I) te Gouderak f 5 bij meebetaling te vervangen door een hechtenis van 2 dagen. Wegens overtreding alg. pol. te Gouda: G. J. S. en J. L. te Gouda f 1 bij niet-betaling te vervangen door een hechtenis van 1 dag idem J L. te Gouda f. 0.50 bij nietrbetaling te vervangen door een hechtenis van 1 dag. Agenda. 4 en 18 Sept. 8 uur gebouw Daniël. Cursus E.H.B.O. resp. onder leiding van Dr. Montagne en Dr. Evers, ló Sept. Feestelyke herdenking Jan het 300- jarig bestaan van de Remonstrantsche kerk. SPORT EN WEDSTRIJDEN. 3e Singelloop-estafette om den A.L.R.O.-Beker. Of de deelname aan dezen singelloop- estafette die van beide* vorige jaren zal overtreffen, staat nog niet vast. De beker houdster, T.H.O.R., komt weer met twee ploegen uit, Olympia, Excelsior, G.S.V., D.O.N.K., die voor de eerstfimaal meedoet, zuilen ieder met één achttal aan den start verschyn^n. Vires et Celeritas, de jongBte Goudsche spruit neemt ook voor den eersten keer deel enlvry zeker met meer dan twee ploegen. Boyendien is in het byna afgeloopen «ei- wel gebleken, dat deze vereeniging een ge, ja misschien wel de ernstigste urrente voor de eerste plaats is. iympia heeft opvallend veel aan unitno it en de prestatie van vorig jaar, de eerste en tweede ploeg in het begin den loop den toon aangaven en als tweede en derde de finish passeerden, zal ni«t worden herhaald. Mogelyk dat Olympiu zich in stilte voorbereid heeft en voor een gióote verrassing wil zorgen. IjJet de stoute plannen van Vires et Cele ritas kart men in de voorste gelederen een titanenkamp verwachten en zal TjH.O.R. het vuur nu aan de schenen worden gelegd. Jf)p een overwinning van T.H.O.li. zullen veljen hun laatBte dubbeltje willen zetten, maar spanning zal er desondanks tot de laatste seconde bestaan. De ploegen, die gemeenlyk de stuart vormen, zuften lieverlede door meerdere roütine zich dichter achter de winnaars op werken. Daarvoor is door sommige met ar.jmo getraind. De pry zen collectie wordt steeds fraaier, ze is te zien by de firma van der Jagt. 'ive de hoofdprys, de A.L.R.O-wi*sel- >r, is ook door het bykantoor Gouda als pry's een mooien beker geschonken, komen onder de gevers voor op de plaats den naam van burgemeester G. Gaarlandt en verder K.N.A.U., Z.H. De Sport, Lok's Bloemenhal, M. Jon- geheel, de Gruii's Sporthandel, Adri van Mkaren, dagblad Voorwaarts e.a. De vereeniging, die met het grootst aan tal ploegen deelneemt, ontvangt een extra pr js. De start is, in tegenstelling met de vori ge vermelding vastgesteld op half zes. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Burgeriyke Stand. ONDERTROUWD: L. W. Bonk en A. M. Houtman; A. Kruit en P. v. Herk. GETROUWD: J. Booi, 27 en M. Havkes, 23 jaar. GEBeDiEN: Adriana Susanna Cornelia, d. v. A. C. P. Spa en A. J. Smith; Arie, z. v. Z. v. A. Benschop en N. Blanken WADDINXVEEN. Onze plaatsgenoot de heer B. Stam, werk za!am !»ls onderwyzer aan de O. L. school aan het dorp is benoemd tot leeraar ir de Nyd. Taal en Letterkunde aan het Instituut Hammes te Hoogezand met ingang van 1 Oktober a.s. De heer J. B., die eve» zyn rywiel onbe heerd liet staan ontdekte by zyn terugkeer, dat zyij belastingplaatje was verdwenen. Moge dit voor anderen een waarschuwing zyn, wanneer zy hun rywiel onbeheerd la ten staan, er aan te denken het plaatje by zich te Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen hoofdakte de heer J. J. van Gee, aïhier. DRAADLOOZE DIENST. Een vader en ajn twee dochters verdronken. LOBITH, 4 Sept. Dinsdagavond omstreeks zéven uur heeft op de riviei; de Waal naby beueden Leeuwen een ernstig ongeval plaats gèhad, waarbij drie personen om het leven zjjn gekomen! De Duitsche raderboot „Rab Karger" was na opgedraaid te hebben voor anker gegaan. Twee dochtertjes van dan ka pitein van de raderboot Karl Douy, uit Duis burg, gingen daarna in de rivier baden. Plotseling zag de kapitein zyn beide kinde ren in de diepte verdwijnen. Hij bedacht zich geen oogenblik en sprong de beide meia- jcjs na, met het noodlottig gevolg dat ook hij ik do diepte verdween. I Gisteravond laat zijn de lijken van den véder en van een der dochters opgevischt, terwijl hedenmorgen het derde lyk is ge- vbudeu. In iietr dorp is men zeer onder den indruk vhn het gebeurde. Een motor-ongeluk. Twee dooden. NIJMEGEN, 4 Sept. Hedennacht heeft op d€n weg Nymegen—Arnhem een ernstig motor-ongeluk plakts gehad. De motorryiders Simonis uit Nymegen en Wagenveld uit Den Haag reden op een mo tor naar Nymegen en kwamen onder Ub- bergen in botsing met de auto van den hoer Sneemen die zeer langzaam reed in verband met het hevige onweer. Plotseling kwamen beiden voor elkaar te staan en een botsing was onvermydeiyk. De motor werd tegen den grond geslagen e» totaal vernield. De beide motorryders vielen en bleven dood op den weg liggen. De auto werd aan den voorkant zwaar bescha digd. De politie stelt een nader onder zoek in. Een vrouw door het hemelvuur gedood. Te Overloon bij Boksmeer is gisteravond de bliksem ingeslagen in het huis van mej. J. H. de Lange. De vrouw werd getroffen an op slag gedood. Er ontstond geen brand. Zwaar weer boven Drente. Boerderij afgebrand. ASSEN, 4 Sept. Hedennacht is bij een ha- vig onweer de bliksem geslagen in de boer derij van den landbouwer en winkelier Rate- ring te Ekehaar gemeente Rossum. Niets dan eenige varkens konden worden gered. Een paard is in de vlammen omgekomen- ijiuis en inboedel waren verzekerd. Een hevig onweer boven de gemeente Eelde. GRONINGEN. 4 Sept. Tijdens een lievig onweer, dat hedennacht boven de gemeente Relde heeft gewoed, sloeg de bliksem in de bjoerderij van den heer H. Gronwold. De ge heele boerderij met de behuizing brandde aal uit. Een zeer groote hi)eveelheid hooi haver werd eveneens een i^rooi der vlam men. Een bygebouwtje kon behouden blij ven. De bewoners konden zich nog tijdig Tod den. De brandweer van Eelde stond machte loos. Verzekering dekt de schade. Zwaajr weer in de Betuwe. Ook in de ijetuwe is het hedennacht on gekend zwuar \yuer geweest. Op verschillende plaatsen werdén huizen door de bliksem ge- troffwi Te Huizen brandde de hofstede vau den landbouwer J. geheel tot den grond toe uf. En groote hoevéelheid 'la velde staand fiuit is afgewaaid, terwijl ook veel vso dat ziuh in de weide bevond werd doodgeslagen. Te Beuiniel raakte het licht defect, zoodat het geliceie dorp in donker was gehuld. Een hevig onweer boven Friesland. LEEUWARDEN, 4 Sept. Hedennacht heeft boveu Frie^ahd een hevig onweer gewoed. Vooral in Mb gebied van de groote meorea was het nodlweer. Verschillende boerderyen brandden af, terwijl een groot aantal koeien in de wei werd doodgesiugeu, u-a. werd de boerderij van iïyn landbouwer Haanstra te Heidenachap by Workum en die van de fa- inilie Jaiusinü to Langweer een prooi der vlammen. Te VpehoLsga en te Balk werden twee groote boerderijen door het vuyx ver- uieid- De boe|rderij van de Gebs. Poetma brandde af, terwyl eenig klein vee omkwam Persoonlijke ongelukken kwamen niet,yoor. De bliksem ingeslugen. NIJMEGENj 4 Sept. Te Groesbeek is de blikBein ingeslagen in de woning van Poe len, die is afgébrand. Te Ewijk is de woning van Bakker telngevolge van hot inslaan van den bliksem eveneens verbrand. Bliksem inj een motorboot geslagen. DELFZIJL,j 4 Sept. Ter hoogte van het eiland Borkuyi is de motorschoener Lotus, bevaren door Kapitein Wynkoop en op weg van België naar Denemarken met een lading asbeslplaten, door lievig onweder overvallen Het scliiw kréég ernstige schade aan tuigage en zeil^g terwijl een der zwaarden onbruik baar wfrd. He|t schip is te Oofltmahorn bin- nengeloopen, waar liet hersteld zal worden alvorens de reiis te hervatten. Noodweer in den Achterhoefchi DOETXNClfeM, 4 Sept. In de gefceente Zelhem zyn eenige koeien doodgeslagen. In de gemeente Wehl is de bliksem op 3 plaatsen ingeslagen, n.l. by Rosmuller, Prins en Giezen. De huizen werden be schadigd, maar brand werd niet veroor zaakt. In de gemeente Gendringen ontstond een begin van bra|id. Het vuur werd met brand- bluschapparatën en oude melk gebluscht. In de gemeente Wis werden koeien dood geslagen. Onder Varséveld brandde een houtmyt af. In de gemeente Diedam is de boerdery van J. Buitink té Holthuizen afgebrand. Het vee werd geréd. De vrouw van J. v. Doom werd door den bliksem getroffen. Zy kreeg brandwonden in 't gelaat, terwyl haar bee- nen verlamd werden. Het vuur sloeg verder in by T. Bruns, waar geen brand maar wel schade werd veroorzaakt. In 't DuitSche grensgebied waren ver schillende branden zichtbaar. WISSELKOERSEN. 3 Sept. 4 Sept. Officieel. Londen 12.10 12.10 Beriyn 59.40 59.40 Parys 9.76% 9.77 Brussel 34.70% 34.69 Zwitserland 48.03% 48.04% Weenen 35.17% 35.16 Kopenhagen 66.42% 66.42% Stockholm 66.85 66.87% Oslo I 66.47 66.47% New-York 2.49% 2.49% Niet officieel. Praag 7.39 7.39 Madrid 36.76 36.77% Milaan 13.06 13.06 Beursoverzicht. De tendens! was heden ter beurpe vrij vast, en er pntwiktelde een- tt^nelyk drukke affaite. Margarine Unie's vormden het middelpuht. De gisteren behaalde koers winst kon gemakkelyk behouden biyven, het, fonds kwam zelfs enkele malen boven 650% doch op dezert prys .scheen er wat aanbod to zyn, dat eeni verdere styging in den weg stond. Calvé Delft bewogen zich voortdu rend boven hét hoogste niveau van gisteren. De stemming! voor Kunstzydeaandeelen was verbeterd. 1 Enka's monteerden zelfs tot 29 terwijl ook Macubees boven de vorige koersen uit kwamen. Van Berkei's patent en de Fordwaarden lagen eerder iets gedrukt inde markt, daar entegen waren de Kuchenmeisterwaarden goed pryshoudend. Een zeer geanimeerde handel ontwikkelde zich in Aniems e*v Nod. Ind. Gas My. die gezocht bleken. Eetfetgen. liepen tot boven 500, laatste tot boven 300 Vc op. Het hoogste peil bleef echtpr niet geheel en al behouden. Voor Suikerwaarden bestond wat meer belangstelling welke ge paard ging met een koersverheffing. H. V. A. liepen tot 652 op maar verloren later een gedeelte van, het avans. De handel in Ko- ninklyken was van bescheiden ons/wng- RADIO-TELEGRAFISCH JfeERBKRICHl 4 September. Verwachting. Meest zwakke vernrdciyke wind, zwaar bewo'kt met tijdo'iik? opklaring, w:wr- «chynlyk regen of onwccr-buien. Koeler. WADDINXVEEN. gevraagd, mannelijk, leeftijd ca. 16 jaar. Schriftelijk sollicitaties le richten aan de KAASHANDEL MAATSCHAP- PU „GOUDA". Van Beverninghlaan. 13

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2