KleiniAnnonces 8 regels ft-. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. FRANKRIJK. Groote brand te Parijs. Gisteravond iB te Parijs brand ontstaat* iri het militaire depot aan den Quai de Tokio, dat in het centrum der stad gelegen is. Het vuur breidt zich, ondanks de krachtige hulp van de brandweer uit alle deelen van Parijs, nog steeds uit. ENGELAND. De terugkeer van Mac Donald. Ramsay MacDonald zou gisteravond Ge- nève verlaten en heden te Parijs aankomen. Volgerik den Britschen draadloozen dienst werd verwacht, dat hij van Le Bourget naar Londen zou vliegen. f FRANKRIJK. Een Engelschman schiet zijn vrouw in een hotel dood. In een groot hotel bij het station St. La- zare te Parijs, werd Dinsdagmorgen het lijk van mevrouw Wigget op bed liggende gevon den. Zij had een schotwond achter het oor. In het hotel had men geen schieten gehoord. Op de tafel log een stapeltje brieven in het Engelsch, enkele ervan geadresseerd aan den hotel-eigenaar en een aan de politie. Uit deze brieven, geschreven door den echt genoot van de vermoorde vrouw, werden de ledenen opgesomd voor den moord, dien hij gepleegd had. ..Het spijt mij, zoo luidde de beleefde brief van mijnheer Wigget aan de politie, dat ik u zooveel' last veroorzaak." De moordenaar gaf in dien brief te kennen dat hij zijn vrouw had gedood, mdat zij hem ontrouw was geworden. De moorddadige eega was een kalme, goed- gckleede Engelschman, die met zijn vrouw al eenigen tijd in het hotel vertoefde en die na de misdaad in onverstoorbare kalmte de straat was opgegaan, üit zijn brieven bleek dat hij plan had zich van kant te gaan ma ken. Wigget was 48, zijn vrouw 45 jaar. Het paar kwam uit Londen en maakte den in druk in zeer goeden doen te zijn. De vrouw was een opvallende schoonheid. De politie zoekt thaus naai mijnheer, van wien tot dusver elk spoor ontbreekt. RIN'N KNI.AND Het 65-jarig bestaan van de R. H. B. S. te Groningen. Nadat gisteren de feesten ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan der R H.B.S. te Groningen reeds onofficieel zijn geopend met voorwedstrijden zwemmen, tennis, athletiek en voetbal, is hedenmiddag de eigenlijke feestviering begonnen. De officieele opening had hedenmiddag te 2 uur plaats in de Harmonie waarna een ontvangst op 't schoolplein werd gehouden Na een gezellig samenzijn volgde te 7 uur een diner van leeraren, gevolgd door een cabaret en bal. Morgenmiddag worden groote sportfeesten gehouden 's Avonds staat een feestavond in de Haijnonie op *t programma en Zondag de prijsuitreiking, gevolgd door cabaret en bal in de Harmonie. Heden wordt ook het 25-jarig bestaan van de Zuiderachool voor meisjes herdacht. Ter gelegenheid hiervan werd een tentoonstelling van 't werk der leerlingen Koningin. Bijzonderheden over de audiëntie. Een gesprek van een half uur. Zijne Eminentie, Mgr. dr. Jos, Drehinanns C.s.s.R., die zelf te Rome zoo'n belangrijke plaats inneemt, heeft aan de Tijd bijzonder- hegen vertelt 'over de audiëntie van kardi naal Van Rossum bij H. M. de Koningin. De wijze waarop de Koningin Zijne Emi nentie ontving en hem niet alleen de aan zijn waardigheid toekomende eer bewees, maar ook met genegen voorkomendheid be jegende, moet wel, zoo zeide Mgr. Dreh- manns. den eerbied dieper bevestigen voor Hare Majesteit bij het katholieke deel des volks en bij dit deel niet alleen, doch bij allen die een grooten vaderlander weten te eeren. Wij kwamen met de auto's precies op tijd te Apeldoorn aan, waar. zooals men trouwens reeds heeft kunnen lezen, de ko ninklijke rijtuigen gereed stonden, om ons naar 't Loo te rijden. Zijn Eminentie wevd met gevolg aan het Koninklijk Paleis 't Loo ontvangen door den hofmaarschalk mr. F F. baron de Smeth ert den particulieren se cretaris der Koningin T. M. L. baron van Geen. De Kardinaal werd dan naar de voor hem gereserveerde appartementen geleid, om van de vermoeienissen der reis uit te rusten, waarna hij zich eenigen tijd niet den par ticulieren secretaris van H. M. baron van Geen onderhield. Het gevolg van Zijne Emi nentie, werd alsdan naar de koninklijke an tichambre geleid Te hall vijl gingen de deuren van de ko ninklijke ontvangstsalon open en werd Zijne Eminentie Kardinaal Van Rossum door den opper ceremoniemeester en grootmeester van het civiele Huis van H. M. de Koningin J. H. F. graaf Du Moneeau binnengeleid. Het gevolg bleef in de groote audiëntiezaal. Het onderhoud duurde een half uur en H. M. de Koningin vroeg vol belang stelling naar vele bijzonderheden betreffen de het jubileum van Z. Em. Tijdens het ge sprek trof het deü Kardinaal hoe goed H. M op de hoogte was van zijn arbeid. H. M. informeerde naar den gezondheidstoestand uitte haar bewondering voor de kracht van den Prins der Kerk, die n>g pas zijn groote reis naar liet hooge Noorden, naar IJsland heeft volbracht. Z. K. H. de Prins en later ook H. K. H. Prinses Juliana mengde zich in het gesprek. De Prins onderhield zich o.a. met den Kardinaal over s prinsen overleden broe der, die Katholiek was. en wiens biechtva der tijdens diens verblijf te Rome kardinaal van Rossum iB geweest. Ook over tal van andere onderwerpen lie pen de gesprekkenzoo uitte Zijne Eminen tie aan H. M. zijn bewondering voor het groote werk. dat onder Hard Majesteit'» re geering dooi de drooglegging der Zuiderzee wordt tot stand gebracht. Na een half uur werd ook het gevolg van Zijne Emiqentie voogesteld. H. M. reikte allen vriendelijk de hand en onderhield zich vervolgens met ieder over ieders werkkring, reizen enz., evenals later de Prins en Prin ses deden. Ten slotte werd, vóór het verlaten van het paleiB, zooals reeds In de kranten heeft gestaan, aan liet personeel gelegenheid ge geven Zijne Eminentie te begroeten. De katholieke leden van het personeel waren in een der paleiszalen opgesteld en werden voorgesteld aan Zijne Eminentie door Graaf du Moneeau. De kardinaal over handigde aan Graaf du Moneeau de bronzen herinneringsmedaiJle van het jubileum der Propaganda. De Kardinaal sprak allen toe, hen opwekkende tot aanhankelijkheid en trouw jegens de Koninginne AJlen schonk hij ter herinnering een medaille. Deze klei ne, intieme plechtigheid maakte op de aan- wejigen zichtbaar grooten indruk. Trouwens, de Kardinaal zelf was onder den indruk van de gratievolle fijnzinnige ontvangst der Koninginne en ge begrijpt (zoo vertelde zijn secretaris verder) dat Zijne Eminentie daarom nog te meer getroffen was, toen hij gisteren, thuis komende van de huldiging in liet Concertgebouw, een tele gram vond van H M. luidende: „Clp dezen voor Uwe Eminentie zoo ge- denkwaardigen feestdag bied ik u mijn zeer opreohte gelukwenschen aan. Wilheilmina Na deze mededeeling van den secretaris voelde de journalist, dat er nog iets was, maar dat geaarzeld werd met de mededee ling. Na ons aandringen vernamen we daar op. dat Zijne Eminentie een telegram had terug gezonden, waarvan we den tekst hier afdrukken ..Diep onder den indruk der grootsche hul- dehetooging in het Concertgebouw, zooeven geëindigd, verrast mij blijde het telegram van Uwe Majesteit. Uwe geJukwensehen hoog waardeerend, betuigt Uwer Majesteit zijn hartgrondige» dank Kardinaal van Rossum." Houding van den bemiddelaar afgekeurd. Motie van uitgesloten Haagsche tewerkgestelden, In een gisteren te 's-Gravenhage gehouden vergadering van uitgesloten arbeiders uit de werkverschaffing te Oldeniarkt is de volgen de motie met algemeene stemmen aangeno- De Vergadering enz., protesteert tegen het gedrag van den rijks ambtenaar Mesu, die als bemiddelaar zijn plicht volkomen heeft verzaakt; spreekt haar afkeuring uit over het feil. dat noch door den referendaris in algemee- nen dienst, den heer Kruis, noch door den wethouder voor Sociale Aangelegenheden, den heer Drees, vier commissieleden, geko zen door dc arbeiders en als zoodanig door beide vorengenoemde functionarissen erkend werden ontvangen verklaart zich solidair met deze commissie en eiacijt a. toelating dezer commissie; b. handhaving der loonen, zooals deze werden \astgesteld bij het in werking treden der werkverschaffing; c. doorbetaling van steun tijdens den duur van het conflict; besluit tot het uiterste te strijden voor in williging dezer eischen. Comité consultatif international technique des communications vadioélectvique». De a.s, bijeenkomst te 's Graven- ha ge. Tijdens de Radioconferentie te Washington is besloten tot de instelling van een per-' manente commissie voor het uitbrengen van adviezen over radio-technische kwesties, welke adviezen door tusschenkonist van het Internationaal Telegraafbureel te Bern ter kennis van de telegraafadministraties der onderscheidene landen zullen worden ge bracht. Nederland genoot de onderscheiding te worden aangewezen als het land waar het C. C. I. R. voor de eerste maal zal bijeen komen. De bijeenkomst, welke te 's-Graven- hage zal worden gehouden, is bepaald van LI Keptembet tot 2 October a.s. In verband met de veelvuldige vraagstuk ken welke zich op het gebied der radio techniek nog voordoen, bestaat er voor deze (ersle bijeenkomst veel belangstelling uit het buitenland. Men verwacht, dat de voor naamste landen van Europa en andere we- relddeelen in totaal door ruim 150—260 gede legeerden vertegenwoordigd zullen zijn. De Nederlandsche delegatie zal bestaan uit ir. H. J. Boetje, leider der delegatie jr. C. H. de Vos en dr. ir. N. Koomans, hoofdingenieurs der telegrafie en telefonie; ir. G. C. Holtzappel, chef van de afdeeling radio bij het'hoofdbestuur der P. T. T.ir. E. T. W. Vöiteh, ingenieur der telegrafie en telefonie; J. A. Bland van den Berg, in specteur der kunst- en scheepsradiotelegra- fie, en W. Oogterom, referendaris 2e klasse der P. T. T. Aan de delegatie zijn verbonden als verte genwoordigers van de departementen van defensie, van waterstaat en justitie resp. de heeien J. C. M. Warnsinck, chef van het bureau luchvaart bij het departement van waterstaat; J. Alma, luitenant-kolonel der marechaussee; voorts als experts van den Nederlandschen radiodienst de ingenieurs der telegrafie en telefonie ir. J. J. Vormer, ir. J. C- Verton en ir. H. C. van Duuen, als experts op wetenschappelijk radiogebied de hoogleeraren jhr. dr. G. J. Elias en ir. C. L. v. d. Bilt, van de Delftsche Hooge- school, en als experts van de Nederland sche radioindustrie dr. Balt van de Pol, van de Philipsfabrieken, en ir. S. G. C. Lan- irendom, van de Nederlandsche seintoestel- 1 >nfabriek te Hilversum. Tijdens de conferentie zullen verscheidene excursies worden gehouden, o.a. tot bezich tiging van df radiostations te Kootwijk en te Noordwijk, de Philipsfabrieken te Eindho ven. Ook een bezoek aan Amsterdam en Rot terdam staan op het program. Algemeene Vergadering- v. d. Nederi. Heide Mij- Vanmiddag is te Leeuwarden de 41e alge- v. d. Ned. Heide Mij« "aangevangen onder presidium van den heer A V J J. baron van Nagell van Barneveld. In de openingsrede memoreerde de voor zitter het vruchtbare werk. da^ in 't afge- Joopen jaar is verricht. Ook de financieele resultaten waren voor de Mij. weder gun stig. Een schaduwzijde is het verbranden van voor duizenden en nog eens duizenden guldens bosch. D* beruchte Iepenziekte blijft voortbestaan en zal vooreerst wel niet ver dwijnen. Ook de vorstperiode van dezen win ter was voor den landbouwer, den fruitteeler en den boomkweeker zeer schadelijk. Al blijkt tenslotte de schade minder groot te zijn dan aanvankelijk gevreesd werd. Daaina werd met de afwerking van de agenda begonnen. De heer J. Van der Meer, secretaris v. d. Friesohe Mij. van Landbouw, hield daarna een inleiding „pver enkele hoofdzaken be treffende de organisatie van den landbouw in Friesland". Na afloop van deze voordracht werd een excursie ondernomen naar de gebouwen van de Friesche Zuivel Exportvereeniging. In de voortgezette vergadering van de Ned. Heide-Mij. heden te Leeuwarden gehouden, heeft de voorzitter welkom geheeten den voorzitter van de Friesche Mij. van Land bouw. den heer J. Wuite Jzn. Deze bedankt? den voorzitter voor zijn verwelkoming en verklaarde dat de Friesche Mij van Landbouw met den arbeid der Hei de-Mij. meeleeft, omdat zij den cultuurgrond wil vermeerderen, waaraan Friesland met zijn toenemende bevolking zoo groote behoef te heeft. In tegenstelling met reeds gepubliceerde berichten als zou Z. K. H. Prins Hendrik de vergadering bijwonen, werd medegedeeld, dat Zijne Excellentie verhinderd is. Vastgesteld werd het verslag van den di recteur omtrent de verrichtingen van de Mij. in 1928. Eveneens werd vastgesteld het ver slag van de commissie,, belast met het na zien van d£n rekening 1928. Deze wees een winstsaldo aan van f 4081.18. Tot commissa rissen werden gekozen de heeren A. A. Nen- gennan te Doorn, nir. P. W. H. Truyer te Maastricht, K. de Boer Czn., te Assendelft, H. J. li Gelderiuan te Oldenzaal en jonk heer H. W. de Blox van Scheltinga. Nog wordt meegedeeld dat Zijne Ex. Mr. Ruys de Beerertbrouck in den loop van den middag zal arriveeien. r Hl'.tftv 11 K Het spoorwegongeluk bij Haveite. De by Meppel verongelukte trein. Velen zullen zich hebben afgevraagd, hoe het mogelyk is, dat de machinist van den verongelukten trein het onvelig signaai niet heeft opgemerkt. Het Hbld. heeft hiernaar geïnfoimeerd en vernam het volgende: Doordat de brugwachter zich heeft ver slapen, was de brug nog steeds open en dientengevolge stond het sein, pl.m. hon derd meter van de brug op de spoor!yn, door een electrififhen veiligheidsmaatregel op onveilig. Het treinpersoneel zou, toen de trein het station 'Meppel verliet, op de hoogte zijn gewOeest van het feit, dat oe brug nog niet gesloten was. Daarom stond in de cabine naast den machinist en den leerling-machinist als loods de hoofdcon ducteur. Naar uit de verklaringen van deze mannen is komen vast te staan, hebben zij geen van allen het onvelig signaal opge merkt en toen de trein de Smilder- of Drentsche Hoofdvaart bereikte, zagen zy op het allerlaatste «ogenblik, dat de biug nog geopend was. De machinist heeft toen, wat by nader onderzoek is bevestigd, de remmen op de wielen gegooid, heeft nog ge. grepen naar den handle om tegenstoom te geven, doch het wös reeds te laat! De loco motief stortte de vaart in en bleef met het voorste gedeelte tegen het middendeel van de draaibrug steken. Het achterste deel van de locomotief bleef recht tegen den walkant staan en de tender drong met geweld in de Op het allerlaatste oogenblik wisten de drie mannen zich in veiligheid te brengen: de hoofdconducteur, een bejaard man, sprong links uit de cabine, de leerling-ma chinist, gevolgd door den machinist, rechts, Deleerling-machinist kwam by zyn val tegen een boom terecht en kreeg in de borst inwendige kneuzingen. Zooals de eerste berichten reeds meldden, schoven de rijtuigen in elkaar. In den cou pé, waarin de reiziger uit Tilburg languit op een bank lag te slapen, schoven de beide banken tegen elkaar aan, zoodat dezfc reizi ger van een groot geluk mag spreken, dat hy op dat oogenblik niet zat; het had hem dan zeker'beide been en gekost. De Postcon- ducteur Platenkamp uit Zwolle liep wa*. ontvellingen op aah handen en gelaat, doch kon zich, na verbonden te zyn, huiswaarts begeven. De machinist van den trein, H. Lang kamp uit Zwolle, heeft erkend dat hy onge veer 20 meter vóór het onveilig signaal zag, dat hij niet mocht doorrijden. Hy heeft toen onmiddellijk geremd, doch de trein was niet meer tijdig tot stilstand te brengen. De machinist beweerde,, dat de rails door den dauw glad waren. Twee hulpvakarbeiders, die op het oogen blik van het ongeval op den weg naar hun werk passeerden, zagen het gevaar en schreeuwden uit alle macht. iDe drie man nen op de locomotief hebben dit echter niet gehoord. De leerling-machinist was D. J. Knoop uit Zwolle en de hoofdconducteur, die in de cabine als loods was meegegaan was de 63- jarige U. E. Hillenga. De plaats waar het ongeluk gebeurde ligt juist op de grens van de gemeenten Nije- veen en Haveite. De burgemeesters van beide gemeenten waren spoedig ter plaatse, ook de heer J. Knoppers, burgemeester van Meppel, kwam met den Commissary der Koningin in de provincie Drenthe, mr. J. T. Linthorst Homan, mede om een en ander in oogenschouw te nemen. Een geheimzinnige moord op het Bezuidenhout in den Haag. Een 72-jarige dame van het leven beroofd. De huishoudster zwaar gewond. De dader gegrepen. De 72-j wed. mevr. K V. H. v. Oden, wo nende op het Bezuidenhout in den Haa^, .s gistermiddag in haar woning met een scheer mes van het leven beroofd. Haar huishoud ster is zwaar aan den hals gewond. Conduc teurs van lijn drie hebben den dader gegre pen. Tot kwart voor negen is hij in het huis door de politie en justitie verhoord. Hij hlijft hardnekkig zwijgen. Het Vad. vertelt omtrent het gebeurde het volgende Omstreeks kwart voor vijf reed een tram wagen van lijn drie op het Bezuidenhout voorbij Overboseh, toen de bestuurder, „moord" hoorde roepen en opziende een vrouw van middelbaren leeftijd voor het raam van pand 395 zag staan, zwaar bloe dend uit een wonde aan haar hals. Onmid- dellijkk remde de bestuurder. Ook de con ducteurs en de passagiers in den wagen had den Ifet geroep gehoord en de menschen, die op straat voorhij gingen, schoten eveneens toe. De conducteur van den hijwagen greep het pakje noodverband, dat in alle tramwagens aanwezig is, en liep naar de vrouw om haar te verbinden. Juist op dat moment kwam een als h4or gekleed persoon kalm het huis uit. Hij had een pukje in de hand en liep de Cornelia van der Lijnstraat in. De bestuurder en de conducteur van den motorwagen vtolgden hem en zagen hoe hij het pakje in een tuin wierp, gelegen achter pand 391 op het Be zuidenhout La\er is het pakje opgehaald. Het bleek een bebloed scheermes te bevat ten. De conducteurs begrepen heel goed, dat hier iets niet in orde was. Zij grepen den man aan en brachten hem naar het bewuste huis terug. In de voorkamer lag mevrouw O. in een grooten plas bloed. Zij gaf geen teekenen van leven meer. Inmiddels waren surveilleerende agenten nangekomen. Die waarschuwden de recher che en nanien de bewaking van den ver dachte over. De if.T.M. mannen, Beuger. D. Meyer en J. van der Velde, vervolgden hun dienst. De dokter van den Geneeskundigen dienst constateerde den dood door verbloeding van mevrouw O. en nam de gewonde mee naar liet R.K. Ziekenhuis in het Westeinde. De recherche begon het onderzoek. Ach tereenvolgens kwamen in auto's naar het Be+ zuidenhout, inspecteurs en hoofdinspecteur van de afdeeling C. Commissaris Paré hoofd* commissaris van 't Kant, de waarnemend burgemeester dr. W. W van der Meulen en vele leden van het parket. Ook dr. Sohirni de gemeente-apotheker en deskundige, werd opgeroepen en verscheen spoedig. Tot kwart voor negen zijp de politie en justitie niet den dader i» het huis gebleven. Het stcfnd zwart van de mensdien op het Bezuidenhout. Bereden politie was noodig om het publiek op een afstand te houden. Van de politie vernamen wij, dat de man hardnekkig weigert zijn naam op te geven en evenmin de beweegredenen tot zijn daad wil noemen. Hij had geen papieren hij zich, waaruit zijn identiteit kon worden vastgp- steld Enkele politiemenschen kenden hem wel van. gezicht. De arrestantenwagen werd op het trottoir gereden en snel werd de arrestant overge bracht Voor het huis bleef bewaking. Op het hoofdbureau va» politie deelde de hoofdcommissaris ons mede, dat de man in- tus8chen herkend was. Me» was op huis zoeking uit. Verdere inlichtingen verstrekte men niet Men wilde eerst het nader onder zoek afwachten. Wel werd medegedeeld, dat de huishoud ster het naar omstandigheden redelijk wel maakte. Naar menschelijke berekening ver keert zij niet in levensngevaar. Buren wisten te vertellen, dat de man des morgens ook al aan het huis geweest was. Van andere zijde hoorden wij, dat de oude dame den man zelf had opengedaan. De huishoudster was in de keuken bezig aard- t-opeJen te schillen- Verder doen de meest fantastische ver halen de ronde. Op dit oogenblik is niet na te gaan, wat daar waar van^is. De Telegraaf vernam dat 'de man is zekere Kr. v. d. M., iemand van goede afkomst, die langzamerhand aan lager wal is geraakt en den laatsten tijd van de hand in den tand leefde. Hij was geen onbekende in het huis van mevr. Oden en is daar reeds meerma len op bezoek geweest. Roof wordt dan ook niet als het motief aangenomen. Er is nog hedenavond laat huiszoeking hij den vfli;- daehte gedaan. Een raadslid verdacht van oplichting De heer W. N. J., lid van den raad van Oost- en West Souburg, is gearresteerd, ver dacht van oplichting van een bejaard echt paar, wonende te Aagtekerk. Het zou om een belangrijg bedrag gaan. D^gearresteerde is eenige jaren raadslid en wethouder van de vrijzinnige partijen geweest. Bij de aftreding in 1927 lieten die partijen hem los en werd hij op een vrije lijst gekozen. Verduistering. Te Gorinchem is door de politie garres- teerd de 33-jarige C. L. amanuensis aan de R.H.B.S. aldaar, die voor den 91-jarigen heer O. zijn financieele zaken behartigde. L. heeft den ouden heer, die doof en bijna blind is, op verschillende manieren geld afhandig weten te^maken tot een bedrag van ongeveer f 1000. Thans is hij gearresteerd als verdacht van verduistering van f 300. Hij had nl. van den heer O. opdracht gekregen een stuk te gaan beleenen bij een bank voor 200 gulden. L. vroeg echter het stuk voor hem te willen verkoopen en vroeg een voorschot, van f 500. Hij droeg 200 gulden sf en de rest wendde hij te eigen bate aan. Verdachte is ter be schikking der justitie te Dordrecht gesteld. Weer een ongeluk in het nraefJCE ziekenhuis te Santpoorl.^^ Het treurige voorral dat zich nuife» tv cemUer van het vorige jaar in het „a ciaal ziekenhuis bij Santpoort afspeelde een vrouwelijke patient viel toen een amt,? vrouwelijke patient uan, waardoor deze ernstig gewond wetd, dat zij kott JJ? overleed ligt, aldus Haarlem's Dagbv nog versch in het geheugen. Nu i, jn'ï ziekenhuis opnieuw een ernstig „lvgeluk beurd. Een vrouwelijke patiënt wi,t ontttiekken aan de waakzaamheid det ve, pleegsters en sprong in het meertje dot zich op het gestichtsterrcin bevindt Toe» men de vrouw uit het water gehaaid had bleken de levensgeesten reeds geweken Het blad heeft getracht, nadere bijzon- derheden over het gebeurde te ve Jj maar de directie van het ziekenhuis EJ de eenige inlichtingen te geven. Ook bi h voorgevallene in December stelde de dir» tie zich op dit standpunt, verklarend, fc, dit interne aangelegenheden zijn. HADIU Vrijdag 6 September" Hilversum: 5.80—'7.1.3 Concert door de Stafmuzioi van het 5de ltegiment Infanterie Kacel meester: J. K. v. d. Glas. w teJ'15-"7'46 Spre6kuur van den Kadiodok- 7.45 Politieberichten.' 8.00 Tydsein A.V.R.O.-klok. 8.01—8.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Kurhaus Scheveningen. Symphonie, Concert. Het Residentie-orkest o. 1. v. Prof Hermann Abendroth. Huizen: 7.007.25 Tuinbouwhalfuurtje. 7.40 V.P.R.O. Cathechisatie: Nieuwe Tes tament. 8.16 V.P.R.O. Concert. Cello, piano en so praan. 8.50 V.P.R.O. Lezing over: Levensvrees, 9.30 Voortzetting concert. 10.V.P.R.O. Balth. Verhagen: Uit eigen werken. 10.20 V.P.R.O. Voortzetting concert. Zaterdag 7 September. Hilversum: 10.— Tijdsein A.V.R.O.-klok. 10.0010.16 Morgenwijding. 10.3012.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Politieberichten. 12.152.00 Lunchmuziek door het A.V, It.O.-Kwartet. 2.00—2.30 Filmpraatje door Max Tak. 2.304.30 TuschinkBki-Theater te A'dara. Illustratieve Filmmuziek door het Theater orkest o. 1. v. Max Tak. 4.306.00 Gramofoonmuziek. 5.005.30 Rustpoos voor de N. S. F. voor verzorgen van den zender. 5.306.00 Gramofoonmuziek. Huizen: 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door het K. R. Q.- trio. 1.162.00 Gramofoonmuziek. 2.008.15 Kinderuurtje. 3.305.00 Alg. Inleiding Cursussen Es peranto en Engelsch. 5.006.45 Gramofoonmuziek. rechtzaken! De verduistering van 150.000.—. De voortvluchtige advocaat. In het Algemeen Politieblad verzoekt de commissaris van Politie, 11e Sectie te Am sterdam, bureau Singel 455-7 (Centrum) namens den officier van Justitie aldaar op sporing, aanhouding en voorgeleiding vw mr. S. van M., geb. 28 December 1890 te Amsterdam, advocaat en procureur, ge woond hebbende te Amsterdam, kantoor Kal verstraat 21. Signalement: lang 1.70 M., gewoon pos tuur, haar donkerblond, zonder baard of knevel, bleek en vol gezicht, stompen neus, draagt vermoedelijk bril of lorgnet met donker montuur. Hij is Zaterdag 24 Aug. 1929 uit Amsterdam vertrokken naar den Haag en begaf zich daar naar het station. Hy wordt verdacht van oplichting ert ver duistering van ruim 450.000 en van een kostbaar schilderij, welke laatste reeds is opgespoord. Een Res.-Luitenant die niet opkwam. Voor den krijgsraad te 's-Hertogenbosch had zich gisteren te verantwoorden een 26- j»rig Amsterdammer, reserve le Luitetynt by het 5e reg. veldartillerie te Amersfoort, terzake, dat hy niet heeft voldaan aan een oproeping om tegen 23 Juli 1928 bij zijn korps te Amersfoort in werkely'ken dienst te komen. Hy had voor den krijgsraad niets te zeggen. De autditeur-militair merkte op dat ver dachte reeds uit zijn post is ontslagen en verklaarde het gewenscht te achten, dat hij geheel ontslagen wordt. Dan is het leger van hem af en hij van het leger. Hy eischte negen dagen gevangenisstraf, zijnde de tjjd van het voorarrest, met ontslag uit den dienst, zonder ontzetting uit de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. Overeenkomstig dezen eisch wees krijgsraad vonnis. KERKNIEUWS. Kardinaal Van Rossum. Kardinaal Van Rpesum bracht gisteren een bezoek aan het R.K. Centraal Bureau voor Opvoeding e» Onderwijs aan het Bezuiden hout te 's-Gravenhage. De kardinaal, door honderden omstandem geestdriftig begroet, werd ontvangen door dr. Th. Verhoeven, directeur van bet Bu reau, door mgr. A Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, en prof. dr. Hoogveld, rec tor-magnificus van de R.K. Universiteit te Nijmegen. Met veel belangstelling bezichtigde de Kar dinaal het Onderwijs-bureau en de daaron der ressorteerende afdeolingen. Na dit bezoek ging de kardinaal naar bet gebouw van de Internuntiatuur aan het Be zuidenhout, waar thee werd aangeboden. Hftbt U PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE in de ieder leest ze dan) Inzending tot Zaterdagmorgen 9 uur aan hat Bureau MARKT 31 Onteigeningswet. De uitbreiding van de Veemarkt. D? Burgemeester maakt bekend dat ter secretarie dezer gemeente, afd. sociale en Algemeene Zaken, ter inzage van een ieder zal worden gelegd van 10 tot 30 September tukken bedoeld in art. 6 der onteige et, betreffende de uitbreiding van markt-terrein in Gouda, anghebbenden kunnen gedurende dien termijn, alsmede acht dagen daarna bezwa ren tjegen de voorgenomen onteigening in- STADSNIEUWS. GOUDA, 6 Sept. 1929. Gemeenterekening 1928 Gouda. Blykens de rekening 1928 bedragen de ontvangsten van den gewonen dienst: 2.656.695.62% (oorepr. raming 2.364.886.47) en de uitgaven 2.612.312.20% (oorspr. raming 2.364.886.47 Batig slot 144.383.42. De uitgaven van den kapitaaldienst heb ben bedragen 1.694.778.31 en de ontvang sten 1.462.672.48%. Nadeelig slot 232.105.82%. Ds. H. Cramer. De Remonstrant, predikant Ds. H. Cramer alhier, heeft zich bereid verklaard voor te gaan in diensten van het comité tot stich ting van een Christen-socialistische kerk te 's-Gravenhage. Het 300-jarig bestaan der Uemonstrantscho Kerk. De houding in den orthodoxen kerkeraad. Dr. H. Cramer, Rem. predikant alhier, zond aan de N. I{. Ct. naar aanleiding van liet ook door dat blad opgenomen programma van de herdenking van het 300-jarig bestaan volgende verandering der Rem. Kerk, de Van de kerkvoogdy der Ned. Herv. Ge meente alhier kreeg ons bestuur toestem ming, met het saamgekomen gezelschap de «St. Janskerk te bezichtigen en daar tevens een orgelbespeling te doen plaats vinden, organist der kerk, van het terecht s orgel. Toen de uitnoodigingen gedrukt waren, met programma en al, verklaarde de kerke raad (Orthod.) zich gekant tegen deze Zon dagsontheiliging, waarby sprake was var concerten en maaltijden, en deelde de kerk voogdy mede, dat, mocht deze by de ver leende toestemming blyven, de kerkeraad juist op het uur van de orgelbespeling (des middags 3 uur) een godsdienstoefening zou uitschrijven, ook al werd er anders nooit op uien tyd dienst gehouden. De kerkvoogdy nam daarop noodgedwon gen haar toestemming terug, zoodat het or gelconcert vervallen moet. Aangifte nieuwe catechisanten by de Remonstrantsche Gemeente. Maandag 9 September a.s. zal er gele genheid zijn, nieuw? leerlingen voor het Godsdienstonderwijs by de Remonstrant- sche-Gereformeerde Gemeente hier ter stede te doen inschryven. De Predikant gelyk ieder jaar, daartoe zitting houden in de Consistorie (ingang Raam 88) des mid dags van 12 tot 2 uur. De leerlingen moeten den leeftijd von 12 jaar ten volle bereikt hebben, maar ook oudere leerlingen kunnen nog in bestaande klassen worden ingedeeld. Voor nadere by zonderheden verwijzen wy naar de advertentie in ons blad van mor genavond. Hervatting der Vryzinnig-Protestantsche Zondagsschool te Gouda. De bijeenkomsten tier Vrijz. Prot. Zon- dasschool zullen weder hervat worden. In afwijking met de vroeger bestaande rege ling zal de Zondagsschool thans in twee af- deelingen gesplitst werken. De afdeeling der jorigsten is sedert kort op nieuwe 'eest geschoeid en past de uit Engeland overge nomen „West-Hill-methode toe. Deze dien sten worden gehouden m de Byz. Neutrale School aan den Groeneweg, waar de kinde ren van 68 jaar samenkomen. Deze dien sten zullen weder aanvangen op Zondag 8 September, des middags te twaalf uur. Nieuwe kinderen kunnen daar worden inge schreven. De gewone bijeenkomsten vangen eerst weer aan op Zondag 22 Sept. om twaalf uur jn de Remonstrantsche Kerk, waar nieuwe teerlingen ook welkom zyn. Van te voren wuinen nieuwe leerlingen ook ingeschreven worden by den Rem. Predikant Maandag 9 Sept. van 12 tot 2 uur in de Remonstrant- sche Consistorie (Raam 83). In de Remon strantsche Kerk komen de kinderen van 9 tot 12 jaar. Ouders en belangstellenden worden gaar ne tot een bezoek aan de West-Hill afd. in p Neutrale School uitgenoodigd. Toelatingsexamen RH.B.S. Aan het gisteren gehouden toelatings examen voor de Rijks H.B.S. alhier, werd «eelgenomen door: 1ste klasse 3 candidates Toegelaten: L. PS, A. de Groot en C. van Hofwegen, allen te Gouda. Afgewezen geen. «je klasse 2 candidaten. Afgewezen 2. «de klasse 3 candidaten. Toegelaten: L. binnendijk, Gouda; D. Vuyk, Willige Lan- ssrak. Afgewezen 1. De inbraak bij Gebr. de Vreugt. et is de politie gelukt de daders op te Poren van de inbraak bij de Kaashandel r*u' t^br. de Vreugt te Stolwykersluis. Een "unner, woonachtig te Rotterdam, is giste- verhoord en ingesloten in het Huis van ttewaring te Rotterdam. bren.) ^ost- en Telegraafkaïntoor Gouda. van onbestelbare brieven en brief den, van welke de afzenders on gek en i gontvangen in de 2e helft der maand itus 1929. Brieven Binnenland. Raid van Arbeid|, Utrecht. W.jJ. König, Rotterdam. B. Reindersma, D«n Haag. Colgape Palmolive. Amsterdam. Haqgsche Post, Den |Iaag. Gefrit de Borst, Den Ilaag. Brieven Buitenland. Marg. Staat, Berlin, Briefkaarten Binnenland. J. Koppenol, Gouda. P. Noteboom, Rotterdam. A. Channensen, Amersfoort. Th. de Jong, Amsterdam. J. Krake, Hengelo. A. Bezem, Rotterdam. J. Teuben, Zevenbergen. P. Hoog-endoorn, Gappelle? Bep Jaspers, Den Haag H. de Vries, Legerplaats Breda G. Onderstal, Arnhem. C. J. v. Dyken, Amersfoort. B. J. Ebbers, Groningen. Molhoek, Den Haag. H. van Vliet, Gouda. Briefkaarten Buitenland. Elly? Berlin Charlottenburg. R. v. Wijngaarden, Bazel. H. Bobek, Bazel. Waarschuwing! De Commissaris van politie te' Gouda waarschuwt de ingezetenen geen giften of goederen te geven aan den 46-jarigen Nico- laas Broer, los-werkman, verblyf houdende iij §en der volkslogementen, alhier. Broer, maakt er een gewoonte van door het opdis- schen van allerlei leugenachtige verhalen by de ingezetenen medeiyden op te wekken en hen te bewegen tot het geven van geld of goederen. Hy maakt de gekregen goederen terstond ten gelde, en zet het verkregen geld om in drank. De man staat niet gunstig bekend. Op heeterdaad betrapt. Zekere H. de M. uit LeidèrT deed by de politie aangifte dat sinds eenige weken jonge hanen uit zn' mand, staande op de weekmarkt alhier, werden gestolen. Gistermorgen wist de politie de daders op heeterdaad te betrappen. De hanen den in beslag genomen. Proces-verbaal wordt opgemaakt. ló Sept. Feestelijke herdenking van het 300- jarig bestaan van de Remonstrantsche kerk. Apothekersdienst. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe 136, zal tot en met 6 September be nevens den daarop volgenden nacht geopend zijn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). V il üEN ÜMTitEK. GOUDERAK. De uitslag van de loting voor de nationale militie voor deze gemeente, is als volgt: buitengewoon dienstpl. Joh. Brand, no. 110; G. H. de Bruyn, no. 116; Joh. Eveng^oen, no. 133; A. F. Hardy, no. 148; K. Kalk man, no. '177; L. Vleggeert, no. 172; W. do Kwaadsteniet Fzn., no. 190. Gewoon dienstpl.: Jac. Heuvelman, no. 168; C. N. van Kersey no. 179; H. Muil wijk, no. 3; G. de Pater, no. 15; W. Stam, no. 44; H. Th. Tbier, no. 51 en J. Wink, no. 87. fi. en W. maken bekend, dat er ten huize van dr. Beekenkamp gelegenheid bestaat voor kostelooze in- en herinenting. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het exa men hoofdakté de heer C. de Bruin alhier. REEUWIJK. Openbare raadsvergadering op Dinsdag 3 September des namiddags 2i uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer L. J. Lucasse, burge meester. Na opening lezing notulen werden deze onveranderd goedgekeurd. Bij mededeelingen werd voorgelezen een schrijven van den heeren M. Nieburg Pz. en G. P. van Leeuwen, ambtenaren ter secre tarie. Eerstgenoemde verzocht in verband inet de toenAm? van de bevolking zijn salaris te willen brengen van f 2100 op f 2500, ter wijl het tweede verzoek luidde het salaris te willen brengen op f 1000. Deze verzoeken werden gedaan omdat volgens de provinci ale regeling Burgemeester en Wethouders alsmede de gemeente-ontvanger verhooging \an salaris hebben verkregen, vanwege de bevolkingstoename. De Ned. Bond van Ge- meente-ambtenaren ondersteunde met een schrijven 't verzoek voor deze verhooging van salaris. De heer van Roon (c.-h.) komt er tegen op dat alweer om salarisverhooging wordt ge vraagd. Spr. vindt dat een salaris zooals deze ambtenaren hebben, voldoende Is, e» veronderstelt dat verschillende ingezetenen naar zoo'n salaris zullen snakken. De heer M. T. Hagen (a.-r.) veronderstelt dat zooals steeds de gewoonte is, deze ver- zoeken door B. en W. zullen word deld, en verwacht in een volgende vergade ring een voorstel van B. en W. De Voorzitter zegt zulks toe. De commissie tot nazien der gemeentereke ning en bedrijven deelt bij monde van hun voorzitter, de heer Buitenhuis, mede dat al deze rekeningen volkomen in orde zijn. be vonden. De Voorziter leest daarna de verschillende cijfers voor die luiden als volgt.Gemeente rekening, gewone dienst on tv. f 157925,52$, uitgaven f 141499,121, batig aaldo f 26426,40, gemeente-rekening kapitaalsdienst, ontvang sten f 304171,35*, en uitgaven f 303724,94, ba tig saldo f 446,41*. Rekening Burgerlijk Arm bestuur ontvangsten f6874,94, uitg. ƒ7191.00, nadeelig verlies f 316,86. Rekeningen bouw bedrijf 20 woningen nadeeling verlies f 6528,10*, van 4 woningen verlies f 215,32*. Deze rekeningen werden op voorstel van den Voorzitter vastgesteld. De cijfers van het electrjciteitsbedrijf zul len later aan de Pers worden medegedeeld. Aan inej. German uit Gouda, onderwijze res aan de openbare lagere schoof B alhier, werd op verzoek tegen 1 Noy. eervol ontslag verleend, met dank voor de diensten in haar betrekking aan de gemeente gebracht. Daarna kwam wederom de steunregeling aan de orde. Deze regeling was in de vorige vergadering behandeld en aangehouden en ook nu weder bleek het meerendeel der leden niet voldoende studie van deze zaak te heb ben gemaakt, zoodat deze regeling wederom werd aangehouden. De heer van Rijn (r.-k.) begon met te zeg gen niet voldoende tijd te hebben gehad im deze regeling in studie te kunnen nemen, daar het concept-regeling De Bilt pas Don derdag in zijn bezit kwam, zoodat spr. deze ïegeling niet met de vakvereeniging heeft kunnen bespreken. Ook de heer Verroon (c.-h.) vindt dat er te weinig tijd is gegeven. De heer Schouten (s.d.a.p.) betreurt het dat er nu stemmen opgaan om {lit punt uit te stellen en is bang dat het op de lange l.aan wordt geschoven^ Ook de heer J. Reer (v.-b.) komt het voor dat er nu toch wel voldoende gelegenheid gegeven deze zaak te bestudeeren en wil liever deze zaak niet uitstellen. Daar het meerendeel der leden voor uit stellen is wordt deze zaak uangeJiouden. Punt 5. Vaststelling .instructie gemeente ontvanger, zoqder eenige discussies aange nomen. Bij benoemen twee lëden van liet Burger lijk Armbestuur werd gekozen de heer T. Kraan Jr. (in de plaats van P. Vis) en her kozen C. J. Stolwijk. Punt 7. Voorstel vaststelling pensioen grondslag van eenige ambtenaren zonder dis cussies aangenomen. Bij voorkomende zaken was een verzoek van den heer P. van Wpnsveen om vermin dering en van den heer Buurling oni ont heffing hondenbelasting met algemeene stern en werd daartoe besloten. De heer M. T. Hagen vraagt hoe het komt dat het Bureau van Verificatie zoo lang wa?ht met het toezenden van de begrooting.- Spr. vraagt een schrijve» te, richten namens de Raad en op spoed aan te dringen. Aldus besloten. De heer üoeland vraagt of het B. en W. bekend is dat de heer J. van der Berg een afrastering heeft geplaatst op grond van de "emeente. Aan den Wethouder den heer G. Vente is zulks bekend, ^e heer J. van den Berg zal deze afrastering weder terug brengen. De heer Schouten vraagt de begrooting die weken van te voren t? mogen ontvangen. De Voorzitter zegt zulk? toe. De heer Schouten vraagt verbetering van het smalle kaadje bij het café van Roon. De Voorzitter zegt een onderzoek toe. De heer Verroon vraagt in het algemeen belang eenige verbandtrommels aan te schaf fen en deze te plaatsen bij die personen die een cursus voor Eerste Hulp bij Ongeluk ken hebben gevolgd. Met algemeene stemmen werd besloten vijf verbandtrommels aan te schaffen. Weth. van Leeuwen, voorzitter van het electr. bedrijf, zegt, dat besloten is om Grauwkoop licht te verstrekken. Evenwel zal vermoedelijk ook de Twaalfmorgen om aan sluiting aan het net verzoeken. Wanneer zulks geschied moet het draad verzwaard worden. Spr. stelt voor om dit nu maar te doen en de begrooting met f 1000 te verhoo- «i. Met 10—1 aangenomen Voor een dankbaar publiek gaf het fanfare korps „Juliana" alhier haar laatste zomer- concert te Sluipwijk alhier. De heer G. R. Boon had een klein sneedje aan een van zijn handen, deze begon op te wellen, in zoo'n erge mate dat hij zich onder dokters behandeling moest stellen. Dr. Batelaan constateerde bloedvergiftiging. Afdeeling Middelburg alhier heeft weder Koninginnefeest gevierd. Het feest begon met optcht, daarna volksspelen. Aan de ring- rijderij met rijwielen werd door 29. personen deelgenomen, le pijs mej. Niekerk, 2e pr. iej. van Vliet, 3e pr. mej. A. Polderman en 4e pr. mej. J. Verweij. Voor heeren le pr. Kuif, 2e pr. Fr. Overdam, 3e pr. P. Pol man en 4e pr. J. Schouten. Zakloopen: le pr. W. Kraan Ez., 2e pr. B. Boere», 3e pr. de Jong en 4e pr F. Overdam. Kinder wagenwedstrijd. le pr mej. D. van Leeu wen, 2e pr. mej. B. Boere, 3e pr. mej. D. Hijnsdijk en 4e pr. mej. P. Hoogenelst. Voor vliegerwedstrijd had dfe le pr. D v. d. Wolf, 2a pr. B. de Jong, 3e pr. P. v. Es, 4e pr. B. Boere, 5e pr. F. van Es, 6e pr. M. Oosterom. SCHOONHOVEN. In de Maandag gehouden raadsvergade ring was ingekomen een brief van Ged. Sta_ ten, waarin bericht wordt, dat aangezien betrokken gemeenteraden niet tot over eenstemming zyn kunnen komen inzake ee» gemeenschappelijke regling voor den vleeschkeuringsdiejist Ged. Staten thans zelf een regeering zullen vaststellen. Afwijzend werd beschikt op een advies werf De Biesbosch om vrij stelling van en boete groot 4450 wegens te late oplevering van de motorpont. Besloten werd, het Waaggebouw onder hands te verhuren aan de Eierveilingsver- eeniging, voor het houden van haar veilin gen. Goedgekeurd werd een voorstel tot verkoop van grond aan de Plateelfabriqk. Een langdurige discussie ontstond over het, rapport der raadscommissie, benoemd tot het instellen van een onderzoek naar hei eigendomsrecht van de gemeente op de Bo tersloot. iDe meerderheid der commissie kwam op grond van verscheidene koopacten en het oordeel van notarieele zyde en van den bewaarder van het kadaster en van he. feit, dat het vischrecht van 1640 af van wege de gemeente ia verpacht tot in de 19c eeuw toe en dat het eigendomsrecht dooi de gemeente enige honderden jaren onbe twist is uitgeoefend, tot de conclusie, dat de Botersloot het eigendom der gemeente is, en zy stelde voor te besluiten, alle zoo danige maatregelen te nemen, welke voor de handhaving van het eigendomsrcht noo dig mochten z(jn. De minderheid der com missie achtte de overgelegde bewijsstukken met overtuigend en de historische gegevens niet bindend, daarentegen de documenten die dóór de eigenaars der aangrenzende gronden overgelegd waren, wel overtuigend, waarom zy voorstelde uit te spreken, dat de Botersloot als het eigendom van particu lieren moet worden aangemerkt. De conclusies der meerderheid werden aangenomen met 5 tegen 4 stemmen, zqo- dat het recht der gemeente op het heffen van riool blasting, enz. van de omwonenden der Botersloot thans opnieuw is uitgespro ken. B. en W. hadden afwyzend geadviseerd op het verzoek tot het maken van een steunregeling voor uitgetrokken werkioo- zen. De heer van Harmeien hield een uit voerig pleidooi ten gunste van een regeling waardoor solide en valide arbeiders be waard blijven voor den vernederenden gang naar het burgerlyk armbestuur. De voorzitter betoogde dat de publieke kas nadeel zou lyden ten bate van de kerke lijke diaconale kassen waaruit thans de menschen worden ondersteund, en die bij het in het leven roepen van een Steun comité daarop aangewezen zouden word ert. Ook op grond van wettelyke bepalingen be streed de voorzitter een steuncomité naast het B. A. De heeren Peerbolte en Kortland waren an meening, dat arbeiders die door hét storten van hun contributie toonden zich zelf te willen helpen, niiet op een lyn ge steld mogen worden met paupers. Tenslotte slaakten de stemmen. Eveneens staakten de stemmen over het toekennen van een bedïag groot/ 800 ten behoeve van leermiddelen en banken voor de Chr. U. L. O.-school. De heer Kortland wenschte de noodzake lijkheid hiervan onderzocht en gemotiveerd te zien en sprak over het inrichten van „dubbele klassen en het toelaten van leer lingen die de hoogste klasse der lagere- school niet hadden doorloopen. By de rondvraag zeiden B. en W. nog geen datum te kunnen noemen voor de in gebruikneming van het gerestaureerde stadhuis. De heerObree maakte er B. en W. een verwyt van, dat de winkelweek een kermis- week was geworden, omdat zy de verant woordelijkheid voor het geven van vergun ning voor kermi sgel egenheden uit handen badden gegeven. De voorzitter en wethouder Schreuder verklaarden, dat van de beperkte vergun ning een veel te ruim gebruik was ge maakt. WOERDEN. De griffier bij het kantongerecht alhier, mr. C. J. G. Bredius, is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Hilversum. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Goudsche Voetbal Bond. Competitie-indeeling voor het seizoen 1929—1930. Eerste Klasse: Alphia II, Olympia III, Gouda III, Haas trecht I, O.N.A. Ill, Waddinxveen I, Gou derak I, Alphen IIL Tweede Klasse: Gouda IV, G.S.V. III, Waddinxveen II, Alphia III, O.N.A. IV, Moordrecht II, Al phen IV, Haastrecht II, Schoonhoven II, Zevenhuizen I. Derde Klasse A: Nieuwerkerk II, Lekkerkerk III, Bodegraven III, Gouda VI, Waddinxveen III, Alphia IV, O.N.A. V, Olympia IV, G.S.V. IV. Derde Klasse B. Gouderak II, Moordrecht III, Nieuwer kerk I, Schoonhoven III, Gouda V, Lekker kerk II, Zevenhuizen II. (Vermoedelijk ko men in B nog een of twee elftallen er hij.) DRAADLOOZE DIENST. Een strenge en vroege winter? WARSCHAU, 6 Sept. Uit Sakopane wordt gemeld dat zi°h J" de wouden in de omgeving van deze stad in den laatsten tijd buiten gewoon veel beren ophouden. Da dieTen trekken van 't gebergte naar het dal, wat door de bevolking als een teeken van een strengen en vroegen winter wordt beschouwd. Briand en de Ver. Staten van. Europa. GENEVE. 6 Sept. De Fransche minister president, Briand, heeft thans,, zooals ver wacht werd, de leden der Europeesche Vol kenbond» delegaties uitgenoodigd tot het houden op Maandag of Dinsdag a s. van een bespreking over Briand'B voorstel tot 't vormen van een bond van Europeesche staten. Briand zal waarschijnlijk voorstellen te beginnen met het instellen van een com missie van onderzoek, die op de volgende plenaire vergadering van den Volkenbond in 1930 met practiache voorstellen moet ko men. Woensdagavond zal Briand Genève verlaten, aangezien Donderdag te Parijs een I kabinetszitting plaats vindt. De verkiezingen voor de leden van de Raad van den Volkenbond. GENEVE, 6 Sept. De presidentvan de ple. naire Volkenbóndsyerggderin/ heeft bepaald dat de verkledingen vpty .de leden van den Raad Maandag a.s. plaats zullen vinden. Aan de beurt van aftreden zijn; Polen, ChiJi, en Roemenië. Aangezien Polen echter een semie-permanente zetel bezit kan het zich opnieuw caudidaat laten stellen en bij een voudige meerderheid van stemmen herkozen worden. In de plaats van Roemenië hebben zich thans Joego-Slavife en ook België candi- daat gesteld. Bij zijn aftreden in '27 heeft België zich herkiesbaar gesteld. Het kon toen echter niet de benoodigde meerderheid verkrijgen en 't staat nog niet vast of België tlian8 't benoodigde stemniengetal zal beha len. f Twee vliegtuigen In botsing gekomen. Drie vliegers gedood. PRAAG, 6 Sept. Bij 't einde der manoeu vres van de 2e en 5e divisie infanterie kwam gisteren in de lucht een jachtvliegtuig in botsing met een observatievliegtuig. Beide machines stortten naar beneden en 3 vliegers werden gedood. De overstroomingen van het Indusgebied. LONDEN, 6 Sept. Uit Bombay wordt ge meld dat het water in het Indusgebied bui ten de oevers is getreden en groote verwoes tingen heeft aangericht. De krokodillen zijn met het water tot in de dorpen doorgedron gen. Omtrent het lot van de door het water af gesneden dorpen is niets bekend. De Koning van Siam te Djocja. ^\neta seint uit Djoeja: Gisteravond is in den Kraton een diner gegeven ter eere van den koning van Biani, waar 2000 personen aanzaten. Een ernstige vechtpartij. ROTTERDAM, 6 Sept. Hedennacht is te Roterdam in- de omgeving van de Oranje- boomstraat do viering van 'een bruiloft ont aard in een ernstige vechtpartij. De,25-jarige bruidegom 8. P. heeft een deel van 't ver trekkende gezelschap aangevallen, waarbij hij een steek met een mes in de borst kreeg. Zijn 27-jarige broeder H«.P. is de gasten, waaronder ook de dader zich bevond, achter na geloopen en heeft daar op 'tKieltjesplein, waar ze juist met een auto wilden Wegrijden, een nieuwe vechtpartij doen ontstaan, waar bij eveneens H. P, door een «teek met een mes ernstig in de buik werd gewond, De politie heeft de inzittenden van de auto die zelf ook gewond waren, door glasscher ven van de stuk geslagen ruiten, aangehou den. De schoonvader,, de 46-j»rige R. B., werd gearresteerd die na lang verhpor heeft bekend twee steken te hebben toegebracht. Hij heeft 't mes weggeworpen. Hij is in ver zekerde bewaring gesteld. De toestand van beide gewonden is redelijk wel. Een trap van een paard. ROERMOND, 6 Sept. Donderdagavond omstreeks half 9 kree^de heer H. B., wo nende te Hunsel een irap van rijn pamd. De man moest onmiddellijk naar 't Hospi taal te Roermond worden overgebracht, waar hij nog denzelfden avond aan de ge volgen overleed. Kardinaal van Rossum naar Roermond. ROERMOND, 6 Sept. Naar de Nieuwe Koerier verneemt zal Zyne Eminentie Kar dinaal van Rossum op Zondag 15 Sept. a.s. een bezoek brengen aan Zijne doorluchtige Hoogheid Monseigneur Schrynen, bisschop van Roermond. WISSELKOERSEN. 5 Sept. 6 Sept. Officieel. Londen 12.09% 12.09"/u Berlijn 59.40 59.40% Parys 9.76% 9.77 Brussel 35.68 35.68% Zwitserland 48.04 48.05% Weenen 35.15 35.15 Kopenhagen 66.42% 66.45 Stockholm 66.86 66.85 Oslo 66.45 66.47% New-York 2.49% 2.49% Niet officieel. Praag 7.38 7.39 Madrid 36.74% 36.76 Milaan 13.06 13.05% Beursoverzicht. De flauwe tendenz die gisteren op de New Yorksche effectenbeurs heeft ge- heerscht, veroorzaakte hier een opening die vrijwel algemeen beneden de slotkoersen van gisteren lag. Op het lage niveau be stond evenwel voldoende kooplui om een herstel te bewerkstelligen, dat evenwel niet overal krachtig genoeg was om de .koersen van gisteren weer te doen bereiken. De af faire was van kalmen aard, alleen Marga rine Unies gingen in zeer groote posten van hand op hand. Een firma trad als grootkoo- per op en na opening van ongeveer de laagste noteeringen van gisteren werd een koerswinst van 15 behaald; waarna een kleine reactie volgde. Calvé Delft bewogen zich op overeenkomstige wyze. Van Berkels waren prijshoudend. De PhiliopjuuuWlen kregen een verlies op hun rekening. De kunstzydeaandeelen daarentegen waren flauw, en liepen onder beurstyd terug, het geen eveneene met de accoustiek aandee'.en het geval was. Fordaandeelen kwamen eveneens op lager niveau. Amiens waren na flauwe opening krachtig in herstel. Het be gin van Koninklijken was gedrukt waardoor de koersen beneden 410 kwamen. Tegen het slot liepen de prijzen weer op. Op de mijn- afdeel ing leden vrijwel alle courante fond sen flinke verliezen, die niet konden wor den ingehaald. Van de Tabakken waren Deli Batavia iets in reactie RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Zwakke tot matige, aanvankelijk Noordel. tot Westelijke, later verahderlyke wind. Nevelig tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Iets koeler.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2