ALASTRIM Nieuwe Abonné's LAAfSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. -DE PELIKAAN" GOUDA TEL. 196 BINNENLAND. Corps Mariniers. Uitreiking van een Koninklijk Vaandel. Op 16 September a.s. aal H. M de Konin gin een Koninklijk Vaandel uitreiken aan liet corps Mariniers op het Malieveld te den Haag, des namiddags te half twee. Het corps zul daartoe op het Malieveld zijn opgesteld en het Stafmuziekcorps der Koninklijke Marine zal zijn medewerking verleenen. De Amsterdamsche Wethouderscrisis. De S.D.A.P. wil weder nrie wet houdersplaatsen bezetten. Vrijdagavond heeft de federatie der S.D. AT. te Amsterdam, dat zijn de bestuurders der verschillende afdeelingen aldaar, met de sociaal-dem. raadsfractie vergaderd over de wethouderscrisyj. De vraag was aan de orde of de soc.-dem. fractie aan de samenstelling van het nieuw te vormen college van B. en W. zal deelnemen, zoo ja, onder welke voor waarden. Na een gedachtenwisseling, die van half acht tot half twaalf heeft geduurd, heeft, naar het Hbl. mededeelt, de federatie besloten aan de ledenvergadering te advi seren, dat haar raadsfractie zich bij de a.s. onderhandelingen bereid zou verklaren met drie wethouders in het college zitting te ne men. mits dat een overwegend democratisch karakter zou dragen en over bepaalde pun- ten niet de samenwerkende burgerlijke groe pen overeenstemming zou zijn te verkrijgen. De Algemeene Vergadering van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen. De openingsrede van den voorzitter.' Bij de opening van de Algemeene Vergade ring van het Nederlandsch Verbond van Vak vereenigingen te Rotterdam hield de voor- zitter van het Verbond, het lid der Tweede Kamer de heer E. Kupers hedenmorgen de openingsrede. Spr. begon met eraan te herinneren, dat het laatste congres van het N.V.V., drie jaar geleden te Utrecht gehouden, een moeilijke periode voor de vakbeweging afsloot. Crisis en werkloosheid hadden de gelederen ge dund, verslechteringen waren niet altijd tegen te gaan, doch het N.V.V heeft op de bres gestaan, om de loonsverlagingen niet verder te laten gaan, dan economisch beslist onvermijdelijk was. Het bedrijfsleven heeft zich echter van de crisis hersteld en naarmate het handelsver keer en de vraag naar arbeidskrachten steeg en de werkloosheid verminderde, kon de vakbeweging meer en meer van de verdedi gende houding tot den aanval overgaan Daarom ziet spreker met voldoening terug op de afgeloopen periode van drie jaar. Deze periode heeft over de geheele linie vooruit gang gebracht. Vooral de vacantie-actie is schitterend ingeslagen. Volgens globale schatting hebben thans ongeveer 300 000 ar beiders in de industrie vacantie. Het wordt thans echter hoog tijd, dat de wetgever in navolging van andere landen deze materie Wettelijk regelt. Ledental en financiën. De resultaten van dit energieke werken ten bate van de arbeidersklasse bleven niet uit. In de afgeloopen 3 jaar ging het ledental van het N.V.V. met meer dan 30.000 vooruit en in den loop van dit jaar zette de groei zich in nog veel sneller tempo voort. Op 1 Januari bedroeg het ledental van het N.V.V. 220.543 op l Juli j.l. 242.000 en als de groei zich in de afgeloopen maanden in dezelfde mate heeft voortgezet, wat zeker verwacht mag worden, dan telt het N.V.V. op dit oogenblik een kwart millioen leden Volgens de laatste beroepstelling in 1920 bedroeg het aantal loonarbeiders in Nederland 1 841.000 Daarvan waren er op 1 Januari 1929 554.148 georganiseerd. Er blijven dus nog heel wat arbeiders te organiseeren. Van dit aantal georganiseerden omvatten de zeven Vakcen- tralen tezamen 432.690, waarvoor het N.V.V. et 217.390 voor zijn rekening neemt, dus meer dan de andere zes vakcentralen samen, die in totaal 215.300 leden hebben. Met de versterking van het ledental ging een ver sterking van de financieele positie gepaaid In 1928 werd door de aangesloten bonden f 1.5,282.000, waarin de contributie voor de werkloozenkassen niet is inbegrepen, opge bracht. Aan stakingen en uitsluitingen werd in 1928 f 1.950.000 uitgekeerd, waarvan bijna 7 ton voor rekening van den metaalbewerkers- bond kwam. In 1926 en 1927 werd aan sta kingen resp. f 323.000 en f 267.000 uitge keerd, Niettemin is in de laatste drie jaar het vermogen der bonden resp. met f 1.100.000. f 1.300.000 en f 1.000.000 geste gen. Onder de aangesloten bonden bezit het N.V.V. drie millioennairs, n.l de Bouwvak arbeidersbond. de Dianmntbewerkersbond en de Typografenband. Het totaal vermogen der bij het N.V.V. aangesloten bonden be droef op 1 Januari 1929 f 11.400.000, niet me- degerekend de stakingskas, die op 1 Januari 1929 gestegen was tot IJ millioen gulden. De bij het N.V.V. aangesloten en tegen werkloosheid verzekerde arbeiders hebben in 1928 voor de werkloosheidskas een bedrag van f 20.68.83 opgebracht, waaruit blijkt, dat de zoo dikwijls door burgerlijke kringen geuite bewering» als zou de werkloosheids verzekering door de overheid vrijwel geheel bekostigd worden, schromelijk overdreven is. Gevoerde acties. Het bezit van een groot© financieele re serve is een sterke steun voor de bónden bij het voeren van hun acties. De heer Kupers memoreerde de conflicten met den Metaalbond. n.l. de loodgieterssta king in 1927 en den strijd bij de Scheeps bouwmaatschappij „De Schelde" waarbij door het N.V.V. een steunbeweging werd ge- organiseerd, mede als een waarschuwing aan den Metaalbond, om niet tot uitsluiting over te gaan. Spr besprak verder de moeilijkhe den van het houtcanflict te Zaandam, waar echter de arbeiders: allen geslpten naast el kaar staan., wat helaas niet gezegd kan wor den van de landarbeidersstaking in Ooste lijk Groningen, waar de Christelijke bond haar leden lftat doorwerken en zelfB zijde lings behulpzaam is bij het werven van on derkruipers, terwijl ook in het conflict aan de Zinkwitfabriek te Maastricht de R. K. Fabrieksarbeidersbond zich tegenover de sta king heeft gesteld. Nicdtemin blijft de Mo derne Vakbeweging ook in het Zuiden groeien, uit het aanstellen van een bezol digd propagandist voor het Zuiden blijkt het voldoende, dat het N.V.V. aan dit gedeeld des lands zijn aandacht schenkt. Zoo breidt de invloed van de vakbeweging zich overal uit. Spr. memoreerde de laatste Internationale Arbeideconferentie te Genève, waar het N.V.V. een Vettegenwoordige r van het Indische volk, n.l. Hadji Agoes Salim had uitgenodigd om over den gedwongen arbeid en de poenale sanctie te spreken. Spr. hoopt, dat deze samenwerking zich in de naaste toekomst ook tot de Indische bevol king zal uitstrekken en wees o.a. op het be richt dot de Pandhuisbond op Oost-Jova reeds een besluit in die richting heelt geno men. Meer en meer erkent ook di( regeering de maatschappelijke beteekenis der vakbe- weging en in allerlei officieele organen wor den vertegenwoordigers Benoemd der vakhe- weging. De industrieele samenwerking. Ten aanzien van het overleg tusschen werkgevers en arbeiders zei de heer Kupers het volgende: „In navolging van andere landen zijn oenigen tijd geleden ook in ons land pogin gen in liet werk gesteld, om tot een betere \erstandhouding te geraken tusschen werk gevers- en arbeiderorganisaties Aan het ver zoek, door het Verbond van Nedgrlandsche Werkgevers tot enkele Vakcentralen gericht om de mogelijkheid van een dergelijke sa menwerking nader onder het oog te zien heeft ook het bestuur van het N.V.V. ge volg gegeven. Of dit overleg in de toekomst tot practische resultaten zal leiden, is thans nog niet te ieggen Onze vakbeweging heeft niet de min-"" ste behoefte aan conflicten, aan stakingen of uitsluitingen. Indien het mogelijk V door overleg tot behoorlijke arbeidsverhoudingen te geraken, waarbij ook de belangen der in dustrie in het oog gehouden kunnen worden, dan zal zij er niet aan denken, het wapen der werkstaking te hanteeren. Het, is ook in onze kring en reeds lang gemeengoed ge worden, dat de vakbeweging belang heeft bij een bloeiend bedrijfsleven. Een kwijnende industrie is niet in staat, goede arbeidsvoor waarden te geven Maar betere verhoudingen zullen er alleen komen, wanneer het besef daarvan bij beide partijen aanwezig is. Ik heb niet den indruk, dat dit b.v. het geval ia bij de werkgevers in Zaandam en in ooste lijke Groningen. En het zit niet daar alleen. Zocüang deze mentaliteit overheeflcht, zoo- larnf kan wel op den top van derf Olympus de Vredespijp gerookt wórden, maar zal aan den voet het krijgsrumoer luider dan ooit weerklinken. De stakende werkloozen. Zij zUn uitgesloten van werk en steun. Het gemeentebestuur van den Haag heeft van den Minister van Binnelandsche Zaken en Landbouw berioht ontvangen, dat de ar beiders die de vorige week in Vollenhoven het werk hebben neergelegd voor onbepani- den tijd van werk worden uitgesloten. De wen8ch is daarbij te kennen gegeven, dat zij geen steun zullen krijgen. Omtrent de aanleiding tot het conflict wordt nog medegedeeld, dat eenige ploegen van meening waren, dat de tarieven waren verlaad. Dat was echter onjuist. Hoewel de vö^aohriften aangeven,, dat de arbeiders niet klachten zich moeten wenden tot 'den inspecteur te Zwolle iB dit niet geschied. Men heeft aan niemand raad en advieB ge vraagd en is eenvoudig gaan staken. Of schoon de uitvoerders van het werk opdracht hebben om, wanneer de werklaozen den ar beid neerleggen hen onmiddellijk naar huis te sturen, hebben zij in dit geval nog 24 uur geduld gehad. Toen niettemin de stakers het werk niet wilden hervatten moest tot terug zending worden overgegaan. Reeds thans hebben ziqh tientallen werk loozen bij het gemeentebestuur aangemeld en verzociit, terug te mogen gaan. Verschei- denen van hen hebben verklaard slechts onder pressie den arbeid te hebben neerge legd en uit angst voor molestatie zich te heb ben onthouden hulp bij de overheid te vra gen. In hoeverre dit juist is wordt thanB door het gemeentebestuur onderzocht, doch reeds staat vast dal eenige der arbeiders voor goed van hulp zullen worden uitgesloten. GEMENGDE BERICHTEN. De moord op het Bezuidenhout in den Haag. De trambeambten voor hun flink optreden gehuldigd. Met betrekking tot den Donderdagavond op mevr. O. te den Haag gepleegden moord- wordt vernomen, dat de aangehouden ver dachte K. v. d. M. bij zijn ontkenning blijft volharden. Het justitioneel en politioneel onderzoek in het perceel, waar het misdrijf heeft plaats gehad wordt voortgezet. De toestand van de huishoudster mej. H. was Zaterdag redelijk wel. Naar alle waar schijnlijkheid zal de verdachte, die zich nog steeds aan het hoofdcommissariaat van po litie in bewaring bevindt, vandaag naar het huis van bewaring worden overgebracht. De directeur der H. T. M., ir. Montijn, heeft Vijdag in de directiekamer de drie tiambeamhten ontvangen,. die zicji hebben onderscheiden door hulp aan de vermoorde en door het aanhouden van den moordenaar. Ir. Montijn heeft deze beambten, de heeren Beugen, bestuurder, en Meyer en v. d. Velde conducteurs, gecomplimenteerd met Jiun kranig gedrag en hun een gmlficatie over handigd. Twee luxe motorbooten verbrand. Ongeval op de Kagerplassen. In den afgeloopen nacht is op de Kager- plassen door onbekende oorzaak een luxe motorboot van dr. Schoenmaker uit Scheve- ningeli in brand geraakt. Het vaartuig dreef naar de luxe motorboot van den heer van Hulst uit Warmond, welks vaartuig ook vlam vatte. Beide booten zijn geheel ver- Zij, die zich met ingang van 1 Oct. voor ten minste 3 maanden op de Goudsche Courant abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. brand, l'ersoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Het spoorwegongeval by Meppel. De locomotief weer op den bega nen grond. 1*1 h^t geheel heeft men zes pogingen ge daan om de locomotief op den beganen grond te krijgen en niet minder dan vijfmaal wa ren de staaldraden geknapt. Toen men voor de zevende maal de ver binding hersteld had nam ir. J. P. Felix van den dienst van tractie in de vierde groep "te Groningen zelf op de „Jumbo" plaats en liet beide machines gelijk aantrekken. Eerst toen gelukte het de zware locomotief langs de rails op dep beganen grond te krijgen en kon de spoorbrug weer worden dichtge draaid. Naar wij vernemen zal het nog drie weken duaen eer het verkeer hersteld is. Voor- loopig zal het -verkeer qp de lijn Meppel- Nijeveen over enkel spoor moeten worden geleid. Alastrim te Delft. Het zevende geval. Zaterdagochtend Is te Delft, bij een 3-jarig zoontje, van een bewoner der Klousterkade, het zevende geval van alastrim vastgesteld. Het ventje is ter verpleging in het gasthuis opgenomen. Wat het zestal anderegevallen betreft, daarvan zijn er drie als hersteld ontslagen, terwijl de overige drie het goed maken. Een bloembollen schuur afgebrand. Zaterdag is de bloenibollenschuur van de Gebroeders Gerritsen te Hillegom, staande in de like, totaal afgebrand. Het vuur tastte het braldbare gebouw zoo snel aan dat bin nen een uur zoowel de schuur als de pak plaats en 't kantoor verwoest waren, bene vens de geborgen bloembollen. Alles was verzekerd, maar omdat er vele dure tulpen bollen, nieuwe soorten en zuurlingen in de schuur lagen is de schade zeer groot. De brandweer van de gemeente Noordwijkerhout op welk gebied de brand woedde, was met een motorspuit aanwezig. De oorzaak is ver- moedlijk aan een brandende kachel te wij ten. HAJÜlO-NlEUWb. Programma voor Maandag 9 Sept. Hilversum: 6.01 Dinerniuziek. 8.01 Vereenigingsuurtje uit Haarlem. 9—11 Vocaal- en instrumentaalconcert. Na afloop tot 12 u. Gramofoonplaten. H uizen: 6.30 Lit. lezing. 7.— Gramofoonplaten. 7.30 Spreekbeurt. 8' 8.--- Uitzendavond en concert. Dinsdag September. Hilversum: 10.30—12.00 Gramofoonmuziek. 12.16—1 45 Lunch-concert door het Tu- schinski-orkest o.l.v. Max Tak. 5.00—5.30 Gramofoonmuziek. H uizen: 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.15—1.15 Concert door het K R.O.Trio. 1.152.00 Gramofoonmuziek. 2.00—2.20 Knipcursus en stofversieren. 2.203.20 Vrouwenuurtje. 5.00 —6.00 Gramofoonmuziek. 6.017.00 Gramofoonmuziek. MARKTBERICHTEN. KotterdamBche Veemarkt. 9 September. Aanvoer 606 vette runderen, 199 vette en graskalveren, 608 varkens 501 schapen en lammeren. Prüzen Koeien le kw. 50—56,, 2e kw. 47 49, 3e kw. 3136; ossen le kw. 5054, 2e kw. 4547%, 3e kw. 41, kalveren le kw. 75—80, 2e kw. 65—70, 8e kw. 55—60; scha pen le kw. 30—37%; Lammeren le kw. 22 —26; varkens le kw. 44%, 2e kw. 43%, Handel koeien en ossen traag. Oude prij zen konden moeiiyk bedongen worden. Vet te kalveren trage handel. Pry'zen konden gehandhaafd blijven Schapen en lammeren stroef. Prijzen gelyk vorige week. Varkens langzame handel. Aardappelpryzen Rotterdam. 9 September. Brielsche eigenheimers 1.80—2.50; West- landsche schoolmeesters zand 4.005.00; Zeeuwsche blauwen 2.803.30; Zeeuwsche eigenheimers 1.601.80; Zeeuwsche bonten 3.00—3.10; Westl. pooters 3.00—4.00; West- landsche eerstelingen 4.005.00. Vlasbeurs Rotterdam. 9 September. 2000 K.G. geel onverkocht; 5000 K.G. groen 1.051.15; 15400 K.G. d.'rood 0.95 1.05. Kaasmarkt Groot-Ammers. Aangevoerd 34 partijen, 936 stuks, wegende 5616 K.G. Prijs m. r.m. le Brt. f 45—50,. m. r.m. 2e srt. f 42—44, ongestempelde f 3540, zware f 52. Handel matig. Kaasmarkt Oudewater. 9 September. Aangevoerd 96 partyen 4320 stuks, 21600 K.G. Prüzen le soort m.r.m. 4953, 2e soort m.r.m. 4447. Zonder r. m. 41—47. Handel stuk. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 9 September. Hoogste stand 766,1 te La Coruna. Laagste stann 747,3 Nordöyand. Verwachting. Zwakke tot matige Zuid-westelijke tot Noord-west^jke wind. Half tot zwaar be wolkt of tydeiyk betrokken weinig of geen regen in 't Zuiden. In 't Noorden waar- schynlyk eenige regen. Iets koeler. STADSNIEUWS. GOUDA, 9 Sept. 1929. Toenemend bezoek aan de Plassen. Het bezoek aan de Reeuwyksche -en Sluipwyksche Plassen blyft toenemen. Werd gedurende de maand Augustus door meer da» 1900 personen met de door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer op Woensdagen; Zaterdagen en Zondagen in dienst gestelde booten een rondvaart over de Reeuwyksche Plas gemaakt, in de afge loopen week is dit aantal dank zy met gun stige weer nog belangryk toegenomea Deze toenemende belangstelling, zoowel uit' Gouda als andere gemeenten heelt er toe geleid dat gisterenmorgen de booten by wyze van proef hun vaart ook over andere plassen hebben uitgestrekt. Het mag als een verheugend verschynse! worden aangemerkt dat onder de pussa giers der booten, er velen zyn, die in den korten tyd, dat de booten vareq, reeds twee en driemalen den tocht ondernamen. Hierin ligt wel het beste bewys hoezeer deze vaart in het Plassengebied bekoort. Opdracht van werk. B. en W. hebben het maken van een ri- oleering achter de Corners Ketelstraat, op gedragen aan de fa. E. Sanders en Co. alhier voor 3926 en het maken van een noleering langs de Chr. de Wethetraat aan de N.V. Aannemersbedryf v.h. Bokhoven alhier voor 7731; beiden waren de laagste, ir.schryvers. Pastoor de Graaf inspecteur van het R.K.L.O. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft, naar St Bavo meldt benoemd tot inspecteur van het R.K.L.O. ir\ het decenaat Gouda, Pastoor fr. P. de Graaf O.F.M. De molen,,De Korenbloem" Van officieele zyde wordt ons medege deeld, dat pogingen om de molen „De Ko renbloem" op de Vest alhier, te behouden, dreigen te mislukken, omdat dp voor de thans noodige reparatie en het verder on- derhdüd noodige geldmiddelen ontbreken. Zoowel de eigenaar als de gebeente en de vereeniging „De Hollandsche Molen" heb ben zich bereid verklaard voor het behoud van den molen financieele offers te willen brengen. Deze zullen evenwel niet toerei kend zyn en daarom zal zeer waarschynlyk tot afbraak van den molen moeten worden overgegaan. Dfe hoop is evenwel nog geves tigd op de ingezetenen, die voor het behoud van dezen monumentalen en in het stads beeld zoo by uitstek passenden mole» zich offers zouden willen getroosten. Hun hulp zal echter vlug moetenkomen. Ut recht sche belangstelling voor de kerkramen der St. Janskerk. Onder de rubriek Varia uit Oud-Utrecht geeft het Utrechtsch Dagblad een beschry- ving van de Utrechtsche kerkramen, welke de St. Janskerk alhier sieren. Beschreven wordt het eerste glas „De doop van Christus door Johannes in den Jordaan," een geschenk van den Bisschop van Utrecht, George van Egmond, geschil derd door Dirk Crabeth; voorts het glas, voorstellende den Christus, op het oogen blik dat Hy den Doop van Johannes in den Jordaan aanschouwt en zijn discipelen be gint te kiezen, een geschenk van den Proost en Aarts-Diaken1 van Utrecht en Kanunnik van Sint Salvator te Utrecht, Cornelis van Myerop (1566); vervolgens het glas van Dirk van Zyl voorstellende Johannes den Dooper, predikende voor Koning Herodus, een geschenk van Wouter van Bylaar, Bal juw van St. Catharina Commandeur te Utrecht; verder nog het glas van Wouter Crabeth voorstellende „de Geboorte van onzen Zaligmaker Jezus Christus", een go- schenk van de kanunniken van het aloud en doorluchtig oud-Mlunster of St. Salvator ka pittel te Utrecht, en ten laatste nog enkele glazen van den Utrechtschen schilder Vun Zyl en glazeh naar ontwerpen van den Utrechtschen kunstenaar Joachim Uyter- waal. Aan het slot zyner beschryving vraagt de redacteur dezer rubriek of de Goudsche St. Jan niet giUtrechtsche" aantrekkings kracht genoeg heeft om de vereeniging Oud-Utrecht" het denkbeeld aan de hand te doen daarheen eens een harer gewaar deerde excursies te organiseeren? Ongetwyfeld verdient dat denkbeeld toe juiching, omdat er nog zoo heel veel Neder landers zyn, die nog nimmer de glazen in de St. Janskerk hebben gezien, en deze kunst werken naar hun beteekenis en schoonheid hebben gewaardeerd. Wellicht zyn dezulken ook nog wel in Gouda zelf te vinden. En dat moest toch eigenlyk niet kunnen bestaan! Een opwek king tot bezichtiging moest alleen tot „vreemdelingen" behoeven te worden ge richt! VolkH- en Schoolbad. Gedurende de week van 2 tot 1 Septem ber werden in het Volks en Schoolbad ge bruikt 92 kuipbaden, 103 sproeibaden en 1063 schoolbaden, te zamen 1258 baden. Modeshow Gez. van Dantzig. Naar wy vernemen zal de firma Gezus ters van Dantzig, Modemagazyn aan de Hoogstraat alhier, op Zaterdag 21 Septem ber des middags 2 uur het Herfst en Win terseizoen openen met een Modeshow in de zaal Kunstmin van Ons Genoegen. Christen-Socialisme. In aansluiting op <^ns bericht betreffende een spreekbeurt te vervullen door ds. H. Cramer, Predikant by de Remonstrantsche gemeente alfiier voor de nieuw op te richten Christen-Socialistische Kerk te Den Haag, laten wy hier op verzoek gaarne het com muniqué volgen, waaraan wy ons bericht ontleenden. Het comité tot stichting ©ener Christen1- Socialistische Kerk te Den Haag heeft zyn actie l\ervat. In de maanden September, October, No vember en December van dit jaar zullen i lederen Zondagochtend half elf (met uit- sondering van avonddiensten te 7 nu, 0p 8 September, 9 October en 3 November) in het Bondshuia van den Vr(jz. Christ. Jonge ren Kring, Mytenastraat 48 (naby einde Parallelweg) openbare vry toegankelijke godsdienstoefeningen plaats hebben, Reeds verklaarden verschillende geest- verwanten of sympathiseerenden zich be reid geheel belangeloos in deie diensten voor te gaan n.L: Mej. dr. N. 'Braining, van Schtveningen- mevr. A. Tjaden—van der Vlies, van Bqr' gen; ds. A. J. P. Boeke, van Schoorl; da H Cramer, van Gouda; ds. H. W. Creutzbèrg' den Haag; ds. P. Eldering, van R'dam; ds J. J. Meyer, v. Enkhuizen; ds. v. Peursem van Eindhoven; dr. J. Riemens Jr., van Lei' den; B. Visser, van Aerdenhout; ds. S. Win kel, van Heerenveen. De openingsdienst heeft gisterenavond plaats gehad, voorganger was Ds. N. Padt van Zandvoort. Een. excursie naar de Gerofabrieken. De afdeeling Gouda van de Vereen.'van Huisvrouwen zal op Dinsdag 17 September oen bqzoek brengen aan de Gerofabrieken te Zeist. Het gezelschap zal te .half tien van Gouda vertrekken, en keert te kwart voor 5 weer terug. De directie van de Gerofabrieken ver- eenigt haar gasten na bezichtiging van de fabriek aan een koffiemaaltijd. Wedvlucht Postduiven. De Postduivenvereniging de Blauwe Doffer hield Zondag een wedvlucht vanuit Vilvoorden (België) afstand. 122 K.M. De eerste duif kwam aan te 11-56-08, de laatste te 12-12-20. De duiven bereikten hunne klokken als volgt: M. A. Holthuysen 1, 2, 3, 4, 6, 23, 24, 27, 28, 52, 54; C. M. Holthuysen 5, 20, 34, 38; Joh. de Jong 7, 60; G. Blanken 8, 17, 35, 42; A v. d. Pool 9, 21, 32, 55, 57; C. P. de Waal 10; J. Schouten 11, 22, 31; A. Wiezer 12, 39; Jan de Jong >13, 41, 45, 51; J. M. We Vines 14,49; J. Mikkers 15, 29, 30. 47; Jac. Donk 16, 26, 44; T. Rook 19; B. Stolk 18, 37, 56; Geb. de Waal 25, 40, 46, 58; M. de Jong 33; J C. Pracht 36, 43; H. N. Korevaar 48, 53, 59; J. Scharleman 50. Agenda. 10, 11, en 12 Sept. Soc. de RéunieJ Groote Zaal, Bazar ten bate van de restauratie van de Luthersche Kerk. ló Sept. Feestelyke herdenking van het 300- jarig bestaan van de Remonstrantsche kerk. 21 Sept. 2 uur. Soc.(bis Genoegen, Mode show Gez. van Datitzig. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Landdag van den Bijzonderen Vry willigen Landstorm voor het Landstormverband „Gouda" De Minister van Defensie Mr. Dr. L. N. Deckers tegenwoordig. Zaterdag is te Boskoop de Aanddag'ge-, houden van den byz. vryw. Landstorm'van het landstormverband Gouda. Om 10.15 o.m. opende de Voorzitter van den Landdag de heer J. Dercksen uit Gou da den dag. Spr. riep allen een hartelyk welkom toe in het byzonder Burgemeester Coiyn van Bos koop en de leden en het Bestuur van den byz. Vryw. Landstorm. Velen hebben aldus spreker dezen landdag een vraagstuk genoemd, vooral met het oog hierop, dat verleden jaar pas te 's Gravenhage de nationale landdag is ge houden. Er zyn echter verzoeken ingekomen om een gewestelyke landdag te houden. Vol gens velerlei meening was het 't beste om deze te Boskoop te houden. Naast de mede werking van het Gemeentebestuur van Bos. koop, heeft men ook veel steun van de bur- gery ondervonden. Het Gemeentebestuur is zoo vriendelijk om verschillende personen van dezen land dag ten Gemeentehuize te ontvangen. Hier voor is de Gewestel. Landstormcommissie dankbaar, maar niet minder dankbaar is zy voor den financieelen steun, welke z(j mocht ondervinden. Hieruit blykt, dat men prys stelt op handhaving van het gezag. Het instituut van den byz. vryw. land storm stelt zich ter beschikking van de Re geering om deze in moeilyke tyden te steu nen. Men leeft nog steeds in een tyd waarin men stelselmatig tracht het gezag te onder, mijnen en wanorde te stichten. Tot de vrywilligers zou hy willen toeroe pen blijft doorgaan op den ingeslagen weg. De groote kracht van het instituut is gele gen in zijn preventieve kracht. Spreker dankte den Commandant van het 2e Reg. Veld Art. en de onderofficieren van dit korps; de tamboers en pypers van het korps mariniers uit Rotterdam; den Com mandant van het Motorcorps; de gymna- stiekvereeniging" Hercules, kortom allen, die aan de organisatie van dezen dag hebben medegewerkt voor hun steun. Een extra woord van dank richtte spreker tot de Heeren van Mechelen> van Heesen en Akkermans, die tot het welslagen van dezen dag geen tyd hebben gespaard. Spreker eindigde met den wensch, dat men te Boskoop een prettigen en aangena- men dag mag hebben, en dat de mooie ge dachte, welke aan het instituut ten grond slag ligt, meer en meer worde uitgedragen. Steunt en helpt 'dit nationale werk. Lief de voor het instituut is liefde voor het vaderland en de hoogste nationale gevoe lens. (Applaus). De tamboers en pypers vanhet korps Ma riniers, uit Rotterdam, onder leiding van den sergeant-majoor-tamboer Chr. Witte- veen speelde hierop het „Wilhelmus", dat door de aanwezigen staande werd aange hoord. Op 25 banen werd begonnen met do schietwedstrijden. De deelneming hieraan was buitengewoon groot. De gymnastiekvereniging „Hercules" gaf onder leiding van haren Directeur G. W. de Jong uit Alphen a. d. Ryn enkele al gemeene vrye oefeningen ten beste, die keurig werden uitgevoerd. Zoo langzamerhand, waren verschillende autoriteiten op het terrein gearriveerd. Om half twaalf begaf de landstormcom missie zich met aan het hoofd de tamboers en PÜpers onder groote belangste'üng naar het nieuwe Gemeentehuis, alwaar zy met verschillende autoriteiten door het Gemeen tebestuur van Boskoop werden ontvangen. De fljfficieele ontvangst ten stad- huize. Tegenwoordig waren daarby behalve de plaatselyke en gewestelyke autoriteiten: de Minister van Defensie, mr dr. L. N. Deckers met zyn adjudant de kapitein G. J. M. van Weel; de generaal L. F. Duyinaer van Twist, voorzitter vam de nationale land stormcommissie, en de leden dier commis sie, prof. mr. V. H. Rutgers, J. R. Snoeck Henkemans. Voorts waren nog aanwezig de luit.-generaal W. H. van Terwisga voorzit ter van den Nat. bond „Het Mobilisatie- kruis"; de gen.-majoor J. H. Borel, waar nemend inspecteur van den Vrywilligen Landstorm; de heer E. G. Gaarlandt, burge meester van Gouda, Mr. J. van Mechelen, Secr. v. d. Gewestelyke Landstormcoinmis- sie, I'. A. Troost burgem. van Wadditixveen, J. Verloop, burgemeester van Capelle a. d. IJssel, J. Baan, burgemeester van Bleiswyk, Mr. C. Jonker van Gouda, J. H. v. Straaten van Nes, boomkweeker en vele anderen. De burgemeester aan het woord. De burgemeester van Boskoop, de heer P. A. Colyn, heette de gasten namens het gemeentebestuur welkom en wilde in hun komen ter Boskoopschen Landdag meer dan een opgaan ter feestelyke gebeurtenis zien. Immers indien wy in dit samentreffen van zoovele trouwe zonen van het Neder land- sche volk geen meerdere beteekenis ver mochten te ontdekken, wy zouden voor een officieele ontvangst ten gemeentehuize wei nig hebben gevoeld. Wy zien in den By zon deren Vrywilligen Landstorm een instituut van groote preventieve werking, waardoor deze organisatie aanspraak mag maken op den steun van de gemeentelyke overheid mils de door zoovele gemeentebesturen ver leende steun voor het ryk geen oorzaak worde den financieelen last, welken de in standhouding van het instituut met zich brengt, af te wentelen en te vergeten, dat de taak van het ryk ten opzichte van den B.V.L. primair is. Spr. hoopte, dat de Bos- koopsche landdag by allen in aangename herinnering zou blyven. De Minister van Defens-e. De Minister van Defensie Mr. Dr. L. N. Deckers meende ongetwyfeld namens alle gasten te spreken, wanneer hy vriendelijk dank zegt voor de ontvangst. De Burge meester heeft blyk gegeven een juist in zicht in het instituut van den byz. vryw. Landstorm te bezitten. Spreker vond het aangenaam, -dat de bijz. vryw. Lamlstorm de eerste vereeniging is geweest, die offi cieel door het Gemeentebestuur in het nieuwe Gemeentehuis is ontvangen. In de rede van den Burgemeester belui» tfrde hy enkele nuttige wenken aan het adres der Regeering. Dat hy er op ingaat, is een teeken, dat zy bij hem een goed ont haal hebben gevonden. Hierby geldt voorts, dat 't particulier initiatief voorgaat, en dat het Ryk, waar men te kort schiet, aanvul lend optreedt. Dak het Ryk het goed met de gemeente-financiën meent, kan blyken uit de nieuwe finaniieele regeling tusschen R(jk en Gemeenten, welke laatstelijk tot stand is gekomen. Wellicht zal deze rege ling voor den Burgemeester een opluchting 3e prp J. Velfenaar; 4e pr. K. Verweij; 6e pr. Kraan.. 1 De woonplaatsen van de winnaars ajjn ons onbekend. Gymnastiek. Hierop werd een gymnastiekuitvoering door de vereeniging „Hercules" gegeven. Voor den liefhebber was het een aardig ge zicht. Gegeven werden- algemeene vrye oefeningen; vrye oefeningen voor dames; vlagoefeningen voor meisjes; staaf oefenin gen voor heeren en adapiranten en tot slot sjyingriet-oefeningen voor dames. De schietwedstryden. Inmiddels waren de uitslagen der schiet wedstryden bekend geworden. Hieronder volgt in het kort het resultaat. In de bekerklasse werden 10 pryzen toe- giekesd. De beker viel ten deel aan J. Kool te Waarder. Op vrye baan werden 18 pryzen toege kend. De le prys kreeg W. van Tilburg te Boskoop. Op de gelukabaan werden 17 pry zen toegekend. De le prys verkreeg P. de I rankfyker te Boskoop. Op de jjersonee'e baan werden 12 pryzen toegekend. De le prys kreeg na loting Th. de Jong uit Bos koop. Opde baan klasse A. werden 26 pryzen toegekend. JDe le prys kreeg J. de Knecht van Moercapelle met 100 punteft. Op de baan klasse B. werden 23 pryzen toegekend. De le prys kreeg van Leeuwen te Boskoop Op de baan klasse C. waren 30 pryzen. Den len prys verwierf P. den Hertog van Gouda. In den namiddag gaf de muziekvereeni- Sjng „Concordia" onder leiding van haren directeur den heer J. Noordanus te Leiden verschillende nummers muziek ten gehoore en verder de Muziekvereeniging .,St. Caeci lia", onder leiding van haren Directeur den heer M. J. Markx te Alphen a. d. Ryn. Auto-wedsctryden met hindernissen. Omstreeks zes uur werd een aanvang met de auto-wedstryden met hindernissen gemaakt. Het was interessant te zien met welke moeilijkheden de automobilisten had den te kampen. De uitslag van deze wedstryd is als volgt: le pr. G. 'Romeyn te Ottoland; 2e pr. W. Kaliswout te Zoeter meer; 3e pr. P. L. van Waveren te Oegstgeest; 4e pr. W. C. Diep hout te Benthuizen; 5e pr. J. den Hertog te Gouda. De Voorzitter der Gew. Landstormcom missie sloot hierop onder grooten aank aan allen, die tot het welslagen van dezen dag hadden medegewerkt den landdag terwyl luitenant van Mechelen na uitreiking der pryzen nog een opwekkend woord sprak. 's Avonds werd in hotel Klaassen een diner gehouden, waaraan door een 70 per sonen werd deelgenomen. Ter gelegenheid van dezen landdag werd de electrische illumunatie van het dorp, welke den vorigen dag ter gelegenheid van <ie Koiimginnefeesten' had gebrand opnieuw ontstoken. Dit gaf aa„ het dorp een fantas- tischen aanblik. zyn. Spreker vond het aangenaam in Boekt op le zyti ontvangen. Hy wil gaarne zyn beste wenschen uitspreken voor een voortdurende b'oei van schoon Boskoop. (Applaus). De Burgem. dhr. Colyn antwoordde, dat hethem een behoefte is een woord van har- -°l ijken dank le zeggen vooï de w<torden tot het Gemeentebestuur gericht. Uit het gesprokene blykt, dat het Ryk een voort durende aandacht zal schenken aan het in stituut van den byz. vrjjw. Landstorm. Vervolgens werden ververschingen aan geboden en bezichtigden de aanwezigen het nieuw Gemeentehuis en de in do Secretarie opgestelde bloemenversiering. In hotel Klaassen werd een noenmaal aan geboden. De wedstryden. Om-twee uur werd een aanvang gemaakt met de- wedstryden, gehoien i> door de on der. fficieren van het le kif. Veld. Art, te 's Gravenhage, onder ieidiig van den Ao.'u dant Onderofficier Chr. Slujjter. I'enige staaltjes van h'ppi.-che spert wer den vertoond. Caroussel werd gereden door de 12 onderofficieren. Een tandem door de wachtmeesters W. v. d. Berg en C. Brouwer. Een troika door den wachtmeester van den Berg. Vervolgens springoefeningen en tot siot werd patrouille gesprongen. De belangstelling van de zyde van het Publiek hiervoor was groot, vooral omdat bet niet aan spannende momenten ontbrak. Een der onderofficieren kwam nog te vallen ®ni werd licht gewapd. Op het terrein was echter medische hulp aanwezig. De Bos- eopsche reddingsbrigade had n.l. een tent °P het terrein opgesteld, waarin Dr. Kater n>et enkele assistenten gereed was om in- lee on^e'ukken onmiddeliyk hulp te ver- Het was ons niet mogelyk om de namen winnaars te bekomen. Enke! zy hier ~?rom vermeld, dat er in totaal vyf pi-y- zei» zyn toegekend. werdet> motorwedstrijden met «uwernissen gehouden. De uitslag dezer wedstrijden i« ais volgt: Pr- v. d. Lek; 2e pr. J. van Engelen. SPORT EN WEDSTRIJD E N. VOETBAL. Uitslagen van Zondag 8 September 1929, Om den zilveren bal Rotterdam. Sparta-Excelsior &_j Vriendschappelijk: Gouda Gouda-B.M.T10_j Utrecht- Holland-Olympia2-2 N. V. B. Deventer: Keurelftallen N. V. B. Wit-^—Groen<jj RoodBlauw jg GroenRood 23 WitBlauw 1 De uitslagen van de gisteren gespeeldeeta G. V. B. le klas: Haastrecht-Olympia 3 4—3) O.N.A. 3—Gouderak 3-2. 2e klas: G.S.V. 3Moordrecht 2 42- Gouda 4-O.N.A. 4 8-2; Zevenhuizend schoonhoven 2, uitgesteld. 3e klas A:, Lekkerkerk 3—Bodegraven 3, uitgesteld; O.N.A. 5—G.S.V. 4 t. Se klas B: Gouderak 2—Schoonhoven 3 0—3; Moordrecht 3—Lekkerkerk 2 1—2. Overzicht. De keurelftallen, die te Deventer moesten aantreden om de T. C, een overzicht te ge ven vim het beschikbare materiaal, dat voor net komende internationale seizoen de oranje-kleuren moet hoog houden, zjjn weer beneden de verwachtingen gebleven. Moge- y 13 dat de T. C. met een byzonder oog een goeden speler ontdekt heeft. De zilveren bal is weer voor een jaar in handen gekomen van Sparta, dat blykbaar de minste last van de warme temperatuur had. Op het Gouda-terrein was B. M. T. te gast en moest gedecideerd de meerderheid van de Gouwenaar» erkennen. De rood-wit- ten schynen weer heel wat van plan te zyn. In den G. V. B. was *t plotseling aantre den gisteren. De competitie-indeeling is Vry dag j.l. afgekomen en is in vergelyking met het vorig jaar uitgebreid met een twee de elftal van Zevenhuizen en een eerste en tweede elftal van Nleuwerkerk als nieuw toegetreden vereeniging, alles in de derde klasse. O.N.A. VI is niet van de party, ter- wyi de beide derde klasse kampioenen en Zevenhuizen naar de tweede klasse zyn ge promoveerd. Voorts is de degradatie van Schoonhoven 2 en Olympia 4 doorgevoerd. De ontmoetingen van gisteren geven nog weinig reden tot bespreking. Gouda—B.M.T. 10—1. Een overwinning voor Gouda met dubbele cyfers op het Haagsche B.M.T# had zeker wel piemand durven voorspellen. Het begin was al sensationeel, want nadat de gasten den aftrap hadden gedaan en het leder was naast geschoten, verhuisde den bal naar de overzijde, waar Walthie uit een samenspel van 8pee en van Maaren de score opende, 1-0. Eenigen tijd ging het spel gelijk op en probeerden (le Hagenaars den doelwachter van Gouda maar deze retourneerde voorloo- pig alles. Na eenige mislukte pogingen bracht H. Spee den stand op 2-0. Van een kleine inzinkimg bij de Gouwenaars maakte do linksbinnen van B.M.T, uit een ingooi ge bruik en gaf 0. Spee het nakijken, 2—1. Uit een vrije trap op den rand vah het straf schopgebied schoot H. Spee tussohen allo verdedigende beenen dóór en blijkbaar had de Haagsche keeper hier ook geen kijk op, zoodat hy voor de derde maal kon viBschen. 3—1. Nog was het scorebord niet veranderd of Walthie maakte er 4—1 van. wanrmede het eerste gedeelte werd afgesloten Na rust begon Gouda met vernieuwden moed en het was voor de verdediging der gasten om hopeloos te worden, want telkens zat de Gouda-voorhoede voor hun doel. Bin nen tien minuten had Spec uit een voorzet van van Maaren wederom succes .Het sa menspel der Gouwenaars bleek de Hagenaars toen te machtig. Achtereenvolgens kwam de stand op 6-1, 7-1, 6-1, 9-1 en 10-1, waar bij het laatste doelpunt den buitenspelregel blijkbaar niet van toepassing was. De uitslag doet het beste hoopen voor de volgende Zon dag als Xerxes de eerste competitiewedstrijd hier zal komen spelen. ATHLETIEK. Singelloop-estafette om den A.L.R.O.-beker. Uitstekend geslaagd. T. H O. R. wordt definitief winnaar. Een sportieve geest kenmerkt als regel het jaarlyksche athletiekgebeuren, dat aan het eind van het seisoqn door den Goud- schen Athletiekkring op touw wordt gezet. Ook Zaterdagmiddag toen heerschte op en buiten het veemarktterrein een prettig en thousiasme zoowel by de loopers ais bij hen die voor de goede regeling en het dito ver loop hadden zorg te dragen. Dit terrein is by uitstek geschikt om ongehinderd de noo dige voorbereidingen te treffen en van hier worden de loopers voor de verschillende wisselpunten met de controleurs per auto naar hun plaats van bestemming gebracht. Om even half zes werd het startschot door den G.A.K. secretaris gelost voor de derde singelloop-estaffette en 11 ploegen begonnen elkaar de eer van de overwinning te betwisten, 't Was op den Kattensingel een drukte van belang. By de start waren ook aanwezig vertegenwoordigers van het college van B. èn W., verder de heer J M. Hardeman,, secr. penn. van dc Kon. Ned. Athleteik Unie, de heer J. B. Wesseling, secr. penn. van den Zuid-Holl. Athletiek- bond, de heer Verkaaik als vertegenwoordi-1 ger van den heer T. Jaiisen.de directeur van het A.L.R.O. kantoor en schenker van den wisselbeker e.a. Er werd door de loopers een stevigen gang ingezet en op de Gouwe werd onder ling met weinig verschil als volgt afgetikt 1 T.H.O.R. I, 2 T.H.O.R. II, 3 Vires et Ce- leritas, 4 Exselsior, 5, Olympia, 6, G.S.V 7 V. et C. II, 8 V. et C. IV, 9 V. et C. III, 10 Olympia II, 11 Donk. T.H.O.R. wist door Smit, A. Kasbergen en de Jong er voor te zorgen dat A. Roer de tweede 800 M. als eerste kon beginnen. De andere ploegen badder elkaar geducht in de wielen gezeten. T.H.O.R. II lag nog tweede en Vires der de, maar Olympia was door den Hertog, de Jong en van Eyck naar de vierde plaats ge komen, ten koste van Exselsior, dat langer hoe meer zou afzakken. In de staart was ook steeds geduchte beweging en D.O.N.K. won hier iets terein. Op den Fluweelensin gel hebben de 800 M. loopers elkaar het vuur na aan de schenen gelegd. Wemmers bracht G.S.V. van de zesde op de vyfde plaats, die behouden bleef. Olympia kwam ook naar voren, terwyi T.H.O.R. II het loodje moest leggen. Op het laatste gedeel te van het traject veranderde de volgorde byna niet meer en na A. Radder van T.H. O.R., de volgde eerst na byna acht secon den nummer twee, en vervolgens met tel kens eenige meters verschil de resteerende ploegen. Radder werd met gejuich gegroet. De volgorde van aankomst was: 1 TJI.O.R., 7 min. 16.8 sec., met K. Boer M. Smit, A. Kasbergen, F. de Jong, A. Boer P. M. Beijen, D. J. Kasbergen, A, Radder. 2 Vires et Celeritas, Gouda, 7 min. 24.6 sec., met K. v. d. Heuvel, C. Blaazer, B. Wirtz' P. de Jong, M. Wildschut, F. Tuinman, J. den Hertog en C. van Oei. 3 Olympia 7 min. 27.4 sec., 4 TvH.O.R. II, 6 G.S.V., 6 V. et C. II, 7 Olympia II, 8 Exselsior, D.O.N.K., 10 V. et C. III,, 11 V. et C. VI. De tyd van T.H.O.R. die dus voor den derden achtereenvolgenden keer winnaar werd was in 1927, 7 min. 56.2 sec. en in 1928, 7 min. 52 sec. Het groote verschil in tyd vindt gedeeltelyk ook oorzaak in 't feit dat verschillende afstanden, die vorige ja ren. royaal waren uitgemeten, thans tot den juisten lengte zyn teruggebracht, waardoor een loop van precies 3 K.M. werd verkregen Zoowel by de start als by het eindpunt op den Bleekerssingel was voor een keurige afzetting zorggedragen en naast gemeente werken kreeg de politie bij óe prijsuitreiking die ha afloop op het Veemarktterrein ge- sechiedde, woorden van welgemeenden dank voor de meer dan loffelyke wyze, waarop de politie tot het slagen van de singelloop- estafette heeft medegewerkt. De heer Har deman deed dit namens de G.N.A.U., die te vens onder toepasselyke woorden de'pryzen aan de resp. winnaars uitreikte, en de heer van 't Clooster namens den G.A.K., die ten slotte ook het college van B. en W., aan de jury, prysschenkers, E. H. b. O. en aan de firma's die auto's disponibel stelden, e.a. dank bracht. Met gejuich werd de mededee- ling begroet, dat, nu T.H.O.R. definitief den beker heeft gewonnen, de heer Jansen de beschikbaarstelling van een nieuw exem plaar in uitzicht heeft gesteld. Als eerste prys verkreeg T.H.O.R. tevens den fraaien prys, welke door den burgemeester beschik baar was gesteld. Tot slot van het athletiekeveneraent heeft wethouder Donker in sympathieke bewoor dingen hulde gebraéht aan de overwinnaars en speciaal de Gouwenaars aangespoord tot meer animo, opdat binnen afzienbaren tyd een Goudsche ploeg eens den eersten prys zal weten te behalen. W» De loop is uitstekend geslaagd en is de beste geweest, die tot nu toe is gehouden Aanvankelyk hadden 10 ploegen ingeschre ven, doch er verschenen er 11 aan de start, daar ook Olympia nog met een tweede ploeg uitkwam. Het aantal in 1027 bedroeg 12 en in 1928 13. Er is dus een achteruitgang, maar daar b.v. Gouda en O.N.A. ontbraken die een voorbeeld aan G.S.V. mogen ne men zou nu best het grootst aantal be reikt kunnen zy'n. Niettemin hopen we, dat de woorden van den heer Donker succes mogen hebben. T.H.O.R. Leliciteeren we met de schitterende overwinning en met het de finitieve behoud van den beker. De Goude rakkers hebben een biy'venden naam geves tigd, want iedereen weet nu, dat T.H.O.R. een club ia van jongens van sta-vast. Vires et Celeritas was de sterkste Goudsche club en van meet af heeft zy dit getoond. Mis schien is dit een prikkel voor Olympia om het volgend jaar revanche te nemen. G. S. V. is met zich zelf zeer tevreden en de ver richtingen van de overige ploegen houden de beste verwachtingen voor de toekomst in. Nurhii verslagen. Stanislas Petkiewicz. de Poolsche kampi- m voor lichte athletiek,. heeft te Warschau Nurmi met één minuut verslagen on 3000 meter. Hij heeft den afstand geloopen iin 8 minuten en 51.6 seconden. De snelheid was relatief gering in verband toet de koude en een stevigen windhet terrein was trouwens zeer slecht ten gevolge van den regen KORFBAL. Opening en ingebruikneming van het terrein der Korfbalclub „Ter (louw". De korfballers en korf halsters hebben nu ook eindelijk hun eigen home gekregen. Aan het emd der gemeentelijke voetbalvelden estte nog een terrein, dat voor de beoefe ning van de korfbalsport geschikt was en hat op aanvrage van „Ter Gouw", zooals de burgemeester gisteren tijdens de opening in zijn toespraak zeide. gaarne door het ge meentebestuur voor dat doel beschikbaar was gesteld. De club zelf heeft wel getoond dat er leven in de organisatie zit, wat b v uit de activiteit cm cen kleedlokaal te ver krijgen, gebleken is. Er was maar een klein gezelschap op dezen voor Ter Gouw blijden van de Ingebruikneming en de officieele opening, die daaraan vooraf ging. De burgemeester, wethouder Sanders afge vaardigden van zuster- en andere organisa ties. alsmede de korfbalclub Emma uit den Haag, die met twee twaalftallen de openings wedstrijden kwam spelen, werden door Ter Gouw's voorzitter, de heer Vergeer, welkom geheeten en nadat de heer Gaarlandt in een waardeerende toespraak het terrein had over gedragen, heeft de heer van Daalen namens Emma de gelukwenschen met de ingebuik- neming van het terrein uitgesproken en de beste wenschen voor de toekomst geuit. De heeren Verstoep, Gouda, en Slaman, G.8.V., toonden hun sympathie door de aanbieding van bloemen namens deze voetbalclubs De korfbalclub M.K C. uit Moordrecht en de Rotterdamsche Korfbalbond bij monde van den heer Baarda prezen het werk van Ter Gouw, terwijl de laatste de Gouwenaars met de promotie naar den N.K.B., gelukwensch- te. De heer van 't Clooster bracht namens den G.A.K. de felicitaties over en ried de beoefening van de athletiek als noodzakelijk onderdeel van alle sporten aan. De heer Vergeer dankte hierop alle spr. kers. Bij den eersten wedstrijd Ter Gouw—Em ma deed wethouder 8anders den eersten be- ginworp. Het terrein, dat ten opziohte van de voet balterreinen. in de breedte wordt bespeehl voldoet juist aan de vereischte afmetingen. Het kleedlokaal is voorzien van waterlei ding en is geriefelijk ingericht. Ter Gouw zal zonder twijfel in eigen huis zich de actieve korfbalchib blijven toonen Slingerbal. Gisteren werd op het oude G.8.V.-terrein aan den Kanaaldijk een vriendschappelijke slingerbnlwedstrijd gespeeld tusschen Exsel sior. Gouda, en Pro Patria, Zoetermeer. De Gouwenaars wonnen dezen wedstrijdi met 2-0. Gymnastiek. Excelsior in actie Bij de Zaterdag te Woerden gehouden gym- nastïekwedstrijden, onder leiding van de gymnastiekvereniging B.A.T.O. aldaar, heeft de dames- en heeren gynmastiekver- oeniging „Excelsior" alhier, in het nummer vrije oefeningen een eersten prijs behaald met haar damesafdeeling, eveneen» een eer sten met de meisjesklasse. De heerenafdee- ling veroverde een tweeden prijs en de jon gensklasse een vierden. In den marschwed- strijd werd ook een vierden prijs toegekend. Leider Boot kan op de Verrichtingen van zijn discipelen in dezen zomer met trots neerzien DKAADLOOZE DIENST. Een opvoedingsgesticht, afgebrand. H.UNSTER, 9 Sept. Het Kath. opvoe dingsgesticht Hartim»tift in de nabyheid van Münster is Zondagmorgen vroeg een prooi der vlmumen geworden. Alle bewo ners van 't gesticht waarby 90 verpleegden konden zich redden. De oorzaak ia vermoe delijk 't onder stroom lalqn staan van een stry'ikyzer. Ten gevolge van gebrek aan wa ter kon de brand niet worden gebluscht. Een Engelsch olietankschip in btand geraakt. Vyf tien leden van de beman ning verbrand. Drie overboord gesprongen en verdronken. SGHLlDAM, 9 Sept. Hedenmorgen om half twaalf ia op onverklaarbare wyze een hevige brand uitgebroken in een Engelse li olietaukschip genaamd „Vimeira" niet be stemming voor Glasgow, Gargadoors Worms en Co. Vun de bemanning zouden 15 man nen verbrand zijn, drie man over boord ge sprongen en verdrouken. De rest van de be manning is ook over boord gesprongen. De drijvende brandschuit van Rotterdam was spoedig ter plaatse en is bezig met het blusschingswerk. Volgens verklaring van deskundigen is er geen sprake van dat de brand kan worden gebluscht. Het schip heeft een ijzeren om hulsel doch het zal van binnen wel geheel uitbranden. Men heeft getracht de mannen die zich in Iet schip bevinden te redden, doóh dit is tengevolge van de groote hitte onmogelijk. Nader seint men ons nog: By 't uitbreken van den brand bevonden zich naar schatting ongeveer 60 personen aan boord van 't tankschip. Hiervan bestond byna de helft uit leden van de bemanning, terwyl de overige meest arbeiders van de Rotterdamsche Droogdok My. waren. Toen de brand uitbrak sprong een aantal perso nen, waaronder ook een Nederl. arbeider, te water. Een gedeelte liet zich. langs de touwen van 't schip zakken, terwyl ook een gedeelte dat zich op 't achterschip bevond door een sleepboot werd gered. Hoeveel slachtoffers er zyn, was tegen 3 uur heden middag nog niet bekend. Reeds zyn even wel 2 lyken gevonden van 2 Nederl. arbei ders, die onherkenbaar verminkt zyn. Hun identiteit is dan ook nog niet vastgesteld. By den brand hebben tevens de 45-jarige D. de Rouwe, de 81-jarige P. Berkhout en de 47-jarige W. Voorbeyijtel lichte brand wonden aan gelaat en handen opgeloopen. Zij zyn in 't Ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Verder is in het Ziekenhuis op genomen de 20-jarige J. Schaik met brand wonden over 't geheele lichaam. De vrouw van den kapitein van 't schip, Mevr. Eva Fenleiton, oud 34 jaar, sprong van de stuurhut en heeft een been gebroken. Ook zy is in 't Ziekenhuis aan de Coolsin gel opgenomen. Van de Engelscha beman ning worden thans vermist de 39-jarige of ficier Cyriel Bone en de stuurman Bruce Steward. Over het lot der overige leden der bemanning van wie een gedeelte gered is, nog niets bekend. Inbraak in spoorwcgloodscn. WAALWIJK, 9 Sept. Hedennacht is te Waalwyk op het stationsemplacement in de spoorwegloodsen ingebroken, waarny ont vreemd werd een groote partij ondergoed, benevens schoenen leder en een rUwiel. De waarde der ontvreemde goeueren dio aanzienlyk is, kon echter nog niet worden vastgesteld. De politie heeft de zaak in ordeazoek. De R.K. Volksparty. Te Zwolle kwam gisteren de R.K. Volks party in vergadering byeen. Door geen der afgevaardigden werd een voorstel tot ontbinding der partij gedaan. Tot voorzitter werd benoemd de hoer Mr. ArtsuitTilburg Tot secretaris werd herbe noemd de lieer J. Houtsma te Zwolle» terwijl de afgetreden voorzitter de heer W. C- Set- tcur te Utrecht werd gekozen tot penning meester. WISSELKOERSEN. 6 Sept. 9 Sept. Officieel. Londen 12.09'7« 12.09"/'* Herlyn 59.40% 59.42 Parys 9.77 9.76% Brussel 34.68% 34.68 Zwitserland 48.05 48.06% Weenen 35.15 35.15 Kopenhagen 66.45 #66.42% Stockholm 66.85 66.85 Oslo 06.47 66.45 New-York 2.49% 2.49*,* Niet officieel. Praag 7.39 7.38% Madrid 36.76 36.80 Milaan 13.05% 13.05 In tijden van besmettelijk ziekten is het meer dan ooit nood zakelijk de bovenkleeding geregeld te laten stoomen, ook donkere en zwarte kleeding hebben een chemische reiniging dikwijls hard noodig. Vooral zij, die veel op reis zijn en daardoor veel met anderen in aanraking komen, moe ten bedenken, dat het stoomen der boven kleeding geen luxe, maar een noodzakelijke, hygiënische maatregel is.' Daarbij komt, dat het geregeld stoomen het behoud van het goed is.--

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2