I L r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VUOK GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP,” GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, N1EUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, StHOONHOVEN. STOLWIJK. WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en» No. 17170 Dinsdag 10 September 1829 68°Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen I l FEUILLETON. DE WENTELTRAP. I economische politiek van den Volkenbond. I f1 I 39 Wordt vervolgd. M” r en niet in het alge- iten te be»preken. Dj :he regeering is nies van een vereeniging Zy verlangt week 17 cent, met Zondagblad bezorging per looper geschiedt. Uit het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. (Nadruk verboden). maken, zal Briand een nieuw rapport samensleilen, en waarschijnlijk voor de vol gende Vo.kenbondsvergadertng uitbrengen, waarna dan tot definitieve maatregelen be sloten zal worden. Op een vraag vtun een der journalisten of moeite gedaan zal worden de medewer king van Rusland tot dit plan te verkrijgen, antwoordde Briand, dat men 27 staten niet kon vragen moeite te* doen de medewerking van één staat te verkrijgen., doch dat zeer waarschijnlijk de toetreding tot het plan voor ieder Europeeschen slaat wel open staat. Na Stresemann sprak nog Scialoja, de Italiaansche gedelegeerde, daarna Graham, de Engelsche minister van handel die een rede hield over de economische problemen, en de economische politiek van de Engel sche regeering in den Volkenbond. Graham ging uit van het standpunt, dat de buiten gewone verarming van Europa tengevolge van den wereldoorlog thans in vollen om vang duidelijk is en wees er op, dat nage gaan moet worden, op welke wijze de door den Volkenbond uitgewerkte conventie over een economische wereld statistiek verder ontwikkeld kan worden. Voorts verklaarde hy dat de staten de ratificatie van de door den Volkenbond uitgewerkte economische conventies moeten bespoedigen. Nog advi seerde hij dat de Europeesche parlementen zich geregeld eenmaal per jaar uitsluitend zullen bezig houden met de groote inter nationale economische overeenkomsten, vluchtelingen uit de overstroomde gebieden aangekomen. In de provincie Sind is tenge volge van de overstroomingen de geheele oogst zoo goed als verwoest. De hervatting der betrekkingen met Rusland. De Engelsche draadlooze dienst meldt: Naar verluidt, wordt Litwinofs laatste ver klaring te Moskou over de kwertie van de hervatting der Engeisch-Russiscl.Ê betrek kingen hier in off ciee'e kringen zoo opge vat, dat binnenkort de weg gevon len zal worden tot hervatting van de besprekingen, die gestaakt waren door het vertrek van Dofgalefski. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkring) i 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringt 15 regels j 1.55, elke regel meer (MM). Advertentiën in het Zaterdagnununer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheida-advertentiSn de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGENl—regain 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededoelingen btf contract tot zeer gereduceerdeu prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te z$n. Bij de gehouden verkiezing van den Vol kenbondsraad werd Polen opnieuw tot lid gekozen, Zuid-Slavjë en Peru weriten geko zen ter vervanging van Roemenië en Chili. BL11EN LA^DSCHNiEiJ WS. DUITSCHLAND. De onthulling van den eersten gedenksteen voor Friedrich Evert in Hessen-Nassau. Onder groote belangstelling is gisteren te Uersfeld de eerste gedenksteen voor Fried rich Ebert in de provincie Hessen-Nassau plechtig onthuld. By de onthulling waren o.a. aanwezig opper-president dr. Schwan- der, generaal Kress Von Kressenstein, re- geeringspresident dr. Friedensburg, als mede vertegenwoordigers uit de provincie en van de stad zelf. Dr. Schwander heeft bij de onthulling een rede gehouden, waarin hij den eersten riks president prees als de verpersbonlyking van het plichtsgevoel. Daarna werd de gedenkteeken onthuld. De menigte zong het Deutschland lied. ZWITSERLAND. Een Nederlandsche maaltijd. Alle Nederlanders bij het Voiken- bondswerk vereenigd. De Nederlandsche delegatie ter Volken bondsvergadering heeft gisteren te Genève een diner aangeboden in Hotel Carlton te Genève aan den Nederlandschen consul te Genève, den heer Van Notten, aan de Ne derlandsche ambtenaren bij het Volken- bondssecretariaat en bij het Internationale Arbeidsbureau en aan de vertegenwoordi gers der Nederlandsche pers, allen met hun dames. Met minister Beelaerts van Blokland waren alle Nederlandsche gedelegeerden ter Volkenbondsvergadering aanwezig bij dien maaltijd, die in het geheel 43 personen aar tafel vereenigd heeft. ENGELAND. Overstroomingen in Britsch-Iudië. Naar uit Bombay gemeld wordt hebben de overstroomingen in ’t Sindgebied tenge volge van de weerstand van den Indusdyk in den staat Khairpuz een nog grooteren omvang aangenomen. Door 't doorbreken van den dijk is het Nasrat-kanaa' op 2 plaatsen verwoest, zoodat ’t geheele kanaal- systeem onder water staat. Te Karachi en Haidarabad is intusschen een groot aantal l ken en draaide dezen om. Door een of andere oorzaak weigerde het slot en de sleutel weid er weer uitgetrokken. Ik hoorde buiten ge mompel van stemmen: ik had maar een moment om te handelen. De zware eiken stoel vulde haast de heeie ruimte tusschen de spil van de wenteltrap en de deur. Met een bons had ik hem onder steboven en tegen de deur aangeduwd, de pootqn naar de trap toe. Ik hoorde een zwak ke kreej van Liddy vanwege de bons en toen kwam ze de trap af rennen met de revol ver recht voor zich uit en op een armslengte van zich af. Goddank 1 zei ze met een trillende stem, ik dacht dat u het was. Ik wees naar de deur en ze begreep me direct. Roep uit het raam aan den anderen kant van het huis, fluisterde ik, loop zoo hard je kunt. Laat ze onmiddellijk komen. Bij twee treden tegelijk vloog ze naar bo ven. Ze scheen in botsing te komen met den kandelaar, want de kaars ging opeens uit en het was stikdoker om mij heen. Ik was verwonderlijk kalm. Ik herinner me dat ik over den stoel heen stapte en mijn oor tegen de deur hield en nooit zal ik vergeten wat er in mij omging toen in de diep-zwarte duisternis de deur een klein beetje openging, door druk van buiten. Maar de stoel bood weerstand, hoewel ik een van de pooten onheilspellend hoorde kraken. Met een aangenaam gevoel van gerustheid ging ik dien avond naar bed. De deur tus schen Gertrude’s kamer en de mijne stond open en daar de deuren die op (ie gang uit kwamen gesloten waren, waren wij veilig genoeg. j Halsey had wacht van tien tot twee. Hij hield van zijn gemak en zat in een zwaren eiken stoel weggedoken. We gingen nogal vroeg naar boven en door de open deur voerden Gertrude en ik een drukke conver satie. Liddy borstelde njijn haar en Gertru de hielp zichzelf. Weet u dat mevrouw Arrpstrong en Louise in het dorp zijn? vroeg mijn nichtje. Neen, antwoordde ik verschrikt, hoe weet je dat? Ik ontmoette vandaag de oudste doch ter van dokter Stewart en die vertelde mij dat ze na de begrafenis niet waren wegge gaan. Zij hebben het kleine gele huis naast dokter Walker voor de zomermaanden ge huurd, daar zijn ze nu. Die hoedendoos,, zei ik, dat is niets voor Fanny Armstrong. Toch is het zoo: Ella Stewart zegt dat mevrouw Armstrong vreeselijk verouderd is en er uitziet alsof ze ook met een been in het graf staat. Ik bleef tot middernacht liggen nadenken over wat ik zooeven gehoord had. Toen ging zooals gewoonlijk het electrische licht uit en we waren in volslagen donker gehuld. Na een paar minuten waren mijn oogen alweer aan de duisternis gewend. Toen zag ik een flauw schijnsel in de ramen weerkaat- sen. Liddy zag het ook en ik hoorde dat ze FRANKRIJK. Briand naar Parijs. Minister Briand zou Genève gisterenavond verlaten en naar Parijs reizen ym aan den ministerraad te Rambouillet deel te ne men. Waarschijnlijk zal. hy tegen ’t eir.de van de week weer naar Genève terugkeeren. Twee vliegongelukken met doodelijken afloop. De zwarte lijst der Fransche luchtvaart groeit gestaag aan. Het aantal tragische vliegongelukken heefj dit jaar wel «een re cord bereikt. Thans weer twee, een te Selle- sur-le-Bied, dat aan den bekenden marine- vliegofficier André de Monval het le Wen heeft gekost. In een amphibie vloog hij, vergezeld van den kwartiermeester Paul Vil- ieroy en den matroos Villechaise, toen het toestel ten gevolge van een plotselinge vaart vermindering tegen een boom sloeg en op den grond verbrijzeld werd. De bestuurder Monval werd op slag gedood, de beide an dere inzittenden werden zwaar gewond. Mon val laat een weduwe en 2 kinderen achter. Op het watervliegveld. bij Hourtin (Bor deaux) is de leerlirig-vlieger Lemière ueer- gestort. Met eenige schedelbreilketi werd hij opgenomen. En in het hospitaal is de onge lukkige gestorven. HONGARIJE. Hongaarsche krijgsgevangenen in Siberië. Velen onbekend met het eindigen van den oorlog. De „Neue Freie Presse” ontleent aan het Hongaarsche blad ,Uj Nemzedek” een be richt omtrent een onderhoud met den difec- teur van het Hongaarsche Roode Kruis, die mededeelde, dat in Aziatisch Rusland nog steeds duizenden Hongaarsche krijgsge vangenen in gevangenschap zuchten. Vol gens het Hongaarsche dep. van Buitenl. Za ken zouden nog 5000 Hongaren, die gedu rende den wereldoorlog in Russische krijgs gevangenschap zijn -geraakt, in Siberië wo nen, van wie velen de Russische nationali teit hebben aangenomen, terwijl vele ande ren afkomstig zijn uit de van Hongarije af gescheiden gebieden. Maar ook als men dezen niet meerekent, zijn er nog alty’d een 3000, die naar Hongarije wenschen terug te keeren. Alle stappen, die de Hongaarsche regeering daartoe te Moskou heeft gedaan zyn tot dusver echter vruchteloos gebleven. Men veronderstelt, dat Rusland op deze Na afloop van de zitting heeft Briand de leiders der 27 in de Volkenbondsvergadering vertegenwoordigende Europeesche staten aan een lunch vereenigd en daarbij een na dere beschouwing gegeven van zijn plan in zake de stichting van de „Ver. Staten van Europa”. Aan de pers verklaarde Briand dat alle 27 gedelegeerden hun instemming met het plan hebben uitgesproken. Briand zal thans een memorandum uit werken, waarin hij zyn denkbeeld nader uiteenzet, welk memorandum aan de ge ïnteresseerde regeeringen zal worden toe gezonden. Na ontvangst van de opmerkin gen, die de regeeimgen na bestudfeering van het memorandum van Briand zullen Voorstellen van Minister Graham. Geen onderscheid in de douane-tarie- ven. Briand’s ideaal de ,$Vei eenigde Staten van Europa”. Een rapport te wachten. t de voortdurende aandacht van den Volken bond behoefde en stelde hy voor om in de zestde commissie ieder jaar dat deel van Jfct rapport van het secretariaat-generaat dat zich met de minderheden bezighoudt, aan ëen speciale studie Je onderwerpen. De Ver. Staleln van. Etnopa. Stresemann ging vervolgens over tot Briands denkbeeld omtrent eert Europee sche federatie. Hier toonde hij te behooren tot de optimisten, die aan de verwezenly- rking van een dergelyk denkbeeld niet wan hopen. Hij legde er den nadruk op, dat een zoodanige federatie in geen geval tegen andere, economische groepen moest worden gekeerd. Het verdrag van Versailles, zeide hy, had vele nieuwe staten geschapen, zon der zich te bekommeren om de economische gevolgen daarvan in Europa, dat nu door verschillende nieuwe douane-barrières in stukken werd verdeeld. Stresemann criti- seerde de neiging, die in sommige landen naar voren komt, om uit prestige-overwe- gingen nieuwe industrieën in het leven te"' vflj roepen, die dan naderhand beschermd moe ten worden teneinde niet onder te gaan. Hy ging in zijn optimisme zoo ver, dat hij reeds de vraag stelde, hoelang het nog zal duren, alvorens Europa zal kunnen beschikken over internationaal geld en internationale postzegels. Met verwijzing naar het historisch ver leden van landen zooals Duitschland en Italië, die nog niet zoo lang geleden, alvo rens zij hun eenheid gevonden hadden, in een staat van economischen chaos verkeer den, pleitte hy voor de economische samen werking die noodzakelijk is voor de zoozeer gewenschte rationaliseering van productie, en distributie. Hy gaf de verzekering, dat ieder plan, dat zich dit doel voor oogen stelt, kan rekenen op de vriendschappelijke medewerking van Duitschland. Dr. Stresemann heeft gisteren in de ver gadering van de Volkenbond zyn groóte voldoening geuit, over de ontruiming van het Rijnland. Hij vond het echter noodig om onmiddelljjk hierbjj te doen aansluiten een pleidooi voor de vrijmaking vas het Saarge- bied, waarover reeds rechtstreeksche onder- I handelingen tusschen Frankrijk en Duitsch land zyn ingeleid. Een gunstigen afloop hiervan noemde Stresemann ook voor het werk van den Volkenbond van het hoogste gewicht. In dit verband haalde hij een zin aan uit een rede van Mac Donald, die eenige dagen geleden verklaarde, dat politieke overéén komsten van grooter waarde kunnen zijn dan militaire veiligheidsmaatregelen. Overgaande tot het probleem, dat reeds dopr anderen is opgeworpen, n.l. de nood zakelijkheid om het Pact van den Volken bond in overeenstemming te brengen met het Kellogg-pact, betoogde Stresemann, dat Duitschland van deze wenschelijkheid vol* komen overtuigd is, maar dat het onder zoek van den Volkenbond zich vol gens hem verder dient uit te strek ken dan tot de artikelen 12 en 15. De ontwikkeling der arbitrage-gedachte door de aanvaarding der facultatieve clausule door Engeland, Frankrijk en eenige andere mogendheden juichte hy ten zeerste toe. Hy kon dit met te meer recht van eprekön doen, omdat Duitschland de facultatieve clausule reeds sedert eenige jaren heeft aanvaard. De quaestie der minderheden. Stresemann herinnerde er aan, hoe de Duitsche vertegenwoordiger in de voorbe reidende ontwapeningscommissie, graaf Bernstorff, indertijd de besluiten dier com missie onjtrent de uitsluiting van de ge oefende 'reserves en bestaande legervoor- iaden van elke bewapeningsbeperking heeft afgekeurd, als zynde niet in overeenstem ming met de Duitsche opvatting van de ver plichtingen, welke art. 18 van het Bonds- pact aan de leden oplegt. Maar nij hoopte, dat de besprekingen tusschen de zee mogendheden, welke door de Britsch-Ame- rikaansche onderhandelingen nieuwe levens vatbaarheid schynen te krygen, een krach tige stimulans zullen zijn voor den toekom- stigen arbeid der voorbereidende ontwape- nings-commissie op het gebied van de bewa pening te land. Het uitvoerigst was Stresemann over de minderheden-quaestie. Hy herinnerde aan het initiatief, dat minister Beelaerts daar omtrent verleden jaar heeft genomen en dat naderhand gesteund werd door Canada en door Duitschland zeif. En hoewel hij toe gaf, dat er dank zij deze invloeden reeds eenige verbetering is ingetreden in de pro cedure van het minderheden-régiine, meen de hy toch dat het probleem in zyn geheel ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2J5, per per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8-80. Abonnementen worden dagel^ks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel eu de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 8-i Postrekening 48400. Halsey, vroeg ik toen hij binnenkwam, is er in Casanova ook een politieagent? Een dorpsveldwachter, was het laconie ke antwoord, ;n oorlogsinvalide met één arm; waarom? Omdat ik vanavond niet op mijn gemak ben. En ik vertelde hem wat Liddy was ko men zeggen. Weet je niet iemand die van nacht bij het huis de wacht kan houden. We zouden Sam Bbhannon uit de club kunnen halen, zei hij peinzend. Hij is een flinke neger en als hij zijn mond dicht houdt en zijn boord en overhemd bedekt, kan je hem op geen meter afstand zien in het don ker. Halsey overlegde met Alex en het resultaat was dat Sam er een uur later was. Zijn in structies waren eenvoudig. Er was den laat- sten tijd herhaaldelijk geprobeerd in te bre ken: het was de bedoeling niet om de onge- wenschte gasten weg te jagen, maar om ver dachte personen gevangen te nemen. Als Sam iets zag, moest hij aan den ooetelijken ingang kloppen, waar Alex en Halsey om beurten de wacht hielden. ik wil dat je met me meekomt, Liddy zei ik neem een kandelaar mee en ,wat dekens. Ze aarzelde toen ze merkte dat ik koers zette naar de oostelijken vleugel en boven aan jje wenteltrap bleef ze staan. Ik ga niet naar beneden, verklaarde ze beslist. —De deur is onbewaakt, legde ik haar uit, wie- weet, misschien is die brand een krijgslist om alle menschen uit huis weg *.e lokken, zoodat ondertusschen de een of ander ongemerkt kan binnenkomen. Ik spande mijn ooren omdat ik meende' sluipende voetstappen bij den oostelijken portiek te hooren maar er was zoo’n ge schreeuw buiten, dat ik andere geluiden niet duidelijk kon onderscheiden. Liddy stond op het punt om den terugtocht te aanvaar den. Uitstekend, zei ik, dan zal ik wel alleen gaan. Haal de revolver uit de kamer van meneer Halsey, Schiet niet,, als je iets hoort, denk erom dat ik beneden sta. En haast je een beetje. j Ik zette den kandelaar op den grond aan de trap en deed mijn, pantoffels uit. Toen sloop ik heel langzaam de trap af en luister de scherp. Ik was nu al zoo over mijn zenu wen heen, zooals men dat noemt, dat ik geen angst voelde. Toen ik beneden beland de, stootte ik mijn been tegen Halsey’s groo- ten stoel, het deed gemeen pijn en ik moest e^en op een been blijven staan- Toen de pijn een beetje bedaard was, wist ik dat mijn theorie over de krijgslist waar was. Iemand had een sleutel in het slot gesto- welke door den Volkenbond uitgewerkt zyn. Vervolgens ging M twee groote internationale vraagstukken, die thans ac tueel zyn, het koienvr^agstuk en het vraag stuk der vereenigde Staten van Europa. Laatstgenoemd vraagstuk noemde hy eigenlyk het vraagstuk van den vryhandei in Europa. Hij wil geen domper zetten op de geestdriit noodzakelyg lot practische voorstellen te gerakA ineen grootsche gedatht tegenwoordige Engeiscl tegen het denkbeeld van de Europeesche is vaten. echter dat dan ook allé onderscheid in de douane-tarieven van; de vei schil iende lan den definitief zal veïdwynen. Vooral mogen geen beperkingen of belemmeringen in den weg worden gelegd aan den handel in grondstoffen als biji. kolen en staal in het verkeer tusschen dftverschiliende landen. Een overeenkomst tusschen de Europeesche mogendheden is deqkbaar indien de pryzen en de distributie der grondstoffen geregeld worden, zooals dib byv. by de slaaltrust reeds het geval is. Een dergelijke overeen komst mag natuuriyk niet schadelijk zyn ivoor dg belangen van de gebruikers. Gra- im stelde voor, dat de tweede commissie van den Volkenbond, die voor economische vraagstukken een Qntwerp voor een over eenkomst zal opsteflen, volgens welke voor de eerstvolgende twee jaar iedere verhoo- ging der douanetarieven wordt verboden, terwyl by deze overeenkomst den regeerin gen dringend wordt geadviseerd tot verla ging der tarieven vbor die goederensoorten, welke van algemeea^nut zijn. Slechts langs dien weg, aldus besloót Graham, zal het economische leverf van“ Europa geleidelyk weer tot vrijheid kannen geraken. De En gelsche regeering wyst iedere gedachte aan protectionisme af en is bereid mede te wer ken aan een practische verbetering van den. economischen toestand van Europa. Deze rede van Graham heeft hy alle ge delegeerden een zeer sterken indruk ge maakt omdat de Engelsche regeering tot nu toe nog nooit haar standpunt ten opzichte var. de groote economisch politieke vraag stukken zoo uitvoerig en openlijk heeft uit eengezet. fiOIDSCHE COÜRANT. Vermaan uw vriend onder vier oogen; prijs hem ten aanhoore van anderen. opsprong. Op dat oogenblik galmde Sam’s zware stem ergens van beneden Brand- gilde hij. De stallen staan in brand Ik wipte ook uit mijn bed en kon hem in den gloed op en neer zien dansen in de op rijlaan en een oogenblik later kwam Halsey bij hem Alex was eveneens wakker geworden en rende de trap af en vijf minuten nadat de brand ontdekt wa's zaten al drie de mei den op hun koffers in de oprijlaan,, hoewel ’t vuur meer dan honderd meter van het huis verwijderd was. Gertrude verliest zelden haar tegenwoor digheid van geest en ze rende naar de tele foon. Maar tegen dat de vrijwillige brand weer uit Casanova den heuvel kwam opzwoe gen, was de stal een laaiende gloed terwijl de Studebaker veilig, zij het met geblaker de verf, in de oprijlaan stond. Er ontplofte een bus benzine juist toen de brandweer haar taak wilde beginnen en de zenuwen van de dappere vrijwilligers trilden als de binten en spanten van het brandende ge bouw. De stal, die op een heuvel stond, leek een geweldige toorts en lokte alle menschen uit den omtrek naar de plaats des onheils. Het gérucht ging dat Sunnyside in brand stond. De stallen lagen aan de westzijde van de villa en opeens dacht ik aan de wenteltrap en de nu onbewaakte deur Liddy was bezig mijn kleeren in lakens té pakken, zoodat ze, als het noodig was uit V^t raam kon gooien en ik kon haar haast niet beletten met dat overbodige werk voor te gaan toen ik bij haar kwam.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1