Nieuwe Abonné's De Holl. Mij. van Landbouw. Da 125e algemeens vergadering. Een grootsche ontvang» t te Bodegraven. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. wijze te Boedapest prvssie wil oefenen, met het oog op het herstel der diplomatieke be trekkingen tusschen beide landen. Een on langs door bemiddeling van het Intern. Roode Kruis teruggekeerde gevangene ver telde, dat vele Hongaren in Siberië niet eens weten, dat de wereldoorlog is geëin digd. BINNENLAND. Het N. V. V.-Congres. In de middagzitting van het congres van het N.V.V. werden de verslagen over de af- geloopen drie jaren behandeld. De heer Kramer, van den Nederlandschen Mijnwerkershond heeft daarbij gewezen op den toestand in het Zuiden,, waar iedere actie van het N.V.V. verdubbelde actie van het R.K. Verbond teweeg brengt Geestelijkheid en werkgevers gaan daar hand in hand. ter wijl voor hun actie groote bedragen beschik baar zijn. ten deele ook uit den kas der Staatsmijnen. Vanwege de bestuurstafel werd hierop ge antwoord. dat de strijd in het Zuiden mét groote kracht in den toekomst zal worden ge voerd, terwijl ook in het Noorden aan de landarbeiders zoo veel mogelijk steun zal worden gegeven. Van de bespreking der organen en de des betreffende voorstellen werd afgezien. Deze kwestie zal in een commissie onder het oog worden gezien. Naar aanleiding van een voorstel van den Nederlandschen I.itho-, Foto- en Chemigra- fenbond om te besluiten een program op *e stellen, dat beoogen zal de rechtspositie van de arbeiders in die bedrijven te verbeteren werd een urgentieprogam door het bestuur ter tafel gebracht, waarin verschillende eisehen, waarvoor noodzakelijk actie moet worden gevoerd, zijn vastgelegd. Dit programma luidt, behoudens enkele wijzigingen, die na overleg met de S.D.A.P. zullen worden aangebracht. 1. Volledige doorvoering voor alle arbei ders van de 48-urige werkweek, ook voor overheids- en spoorwegpersoneel 2. Ratificatie "Van de 8-uren-conventie van Washington, en andere conventies. 3. Wettelijke regeling voor alle werkne mers, met een bijzondere regeling voor jeug dige personen 4. Bijzondere bescherming der arbeiders- (sters) in de huisindustrie: 5. Arbeidswetgeving voor den landarbeid. Minimum loon voor landarbeiders 6. Wettelijke regeling der winkelsluiting. 7. Bindend verklaring collectieve arbeids overeenkomsten 8. Staatspensioneering en verbetering der bestaande invaliditeit*- en ouderdomszorg; 9 Verbetering van de zee-ongevallenwet en regeling der rechtspositie van kapiteins en schepelingen 10. Wetelijke regeling der ziekenfondsen en instelling van gezondheidsdiensten 11. Werkverruiming, werkloosheidszorg. wetelijke regeling der werkloosheidsverzeke- "rtait; 12. Wettelijke regeling der arbeidsbemid deling, 13.'Medezeggenschap en bedrijfsorganisatie 14. Verdere opheffing der onderwjjsver- slechteringen, zorg voor de niefc-leerplichtige jeugd, uitbreiding van nijverheids- en han delsonderwijs; 15. Verbetering van de salarieering van het overheidspersoneel, ook van dat in lossen dienst. Verbetering van de rechtspositie van het personeel in lossen dienst. Sterke beper king van aanstelling op arbeidscontract. Be- tef-e regeling van het georganiseerd overleg Maatregelen tegen de aanranding op de wet telijke vrijheid van organisatie, 16. Wettelijke regeling der rechtspositie van de hoofdarbeiders 17. Verbetering van de wetelijke regeling der rechtspositie van de mijnwerkers 18. Volledige erkenning van de vakbewe ging bq de samenstelling van de door de overheid ingestelde colleges; 19 Afschaffing in de overzeesche gewesten van de poenale sarfctie, de lieeiendiensten en de exorbitante reChten. Vrijhfld van vew eeniging, vergadering en drukpe\ in Neder- landsch-Indië. Intrekking van artikel 161b!a van het Indische Wetboek van Strafrecht; 20. Ontwapening, Dit programma is aangenomen. Voorts is besloten een commissie te vor men. die een onderzoek zal instellen naar de wijze, waarop een betere rechtspraak k»n worden verkregen in arbeidszaken. Hierna werd het congres geschorst tot heden. i'KWFNfiDfg mSRIf'HTFN De scheepsramp te Rotterdam. Zeven Nederlandsche arbeiders ver. mist. Thans staat vast;~dat er tien dooden zq«i. Behalve de reeds gemelde gewonde l - ders, die in het ziekenhuis aan den gel in Rotterdam zijn opgenomen, w< r n nog de volgende erbeiders van de'Roterdam scire Droogdok Maatschappij' vermist J. van der Stoep, gehuwd wopende te Rot terdam; M. van Bueren, ongehuw, wonende te Hoek van Holland P de liaan, ongphuwd, wonende te Rotterdam J. Har- denbol. gehuwd, timmerman,, wonende te Rotterdam L. M. van Pelt. gehuwd, wonen de te Rotterdam. J M. Gelok, ongehuwd, wonende te Rotterdam, en J Vuik, gehuwJ. wonende te Capelle a. d. IJssel Nader is komen vast te staan, dat de ijzer werker» M. van Bueren in de vlammen 's omgekomen. Van de bemanning van de Vimeira wor den vermist do 32-jarige lste stuurman Bruce Steward uit Dundee en de 39-jarige Cyril 1 Bone uit Glasgow, lste machinist. In totaal zijn dit dus negen dooden. Voorts is Van Schalk gisteravond in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. De tanks van de Vimeira zijn zooveel mo gelijk doorzocht, maar men heeft daarin geen der slachtoffers kunnen vinden Aangeno men moet worden, dat aTle zeven vermisten zijn verdronken. Van den laten stuurman van het schip staat dit vast, omdat de kapi tein hem over boord heeft zien springen. De rivierpolitie zou den geheelen nacht blijven dreggen De oorzaak. Naar men ons van deskundige zijde mee deelt, hebben alle ooggetuigen verklaard, dat het vuur van buiten naar het schip is toege komen. Dit wekt het stellige vermoeden in de hand, dat op het water benzine heeft ge dreven. Deze moet don afkomstig zijn uit de tanks van de Vimeira. Vermoedelijk heeft men aan boord van een van de sleepbooten, die het schip zouden verhalen, aach gestort. Hierdoor zou de benzine vlam hebben gevat, waardoor het vuur zich snel over den wa terspiegel heeft voortgeplant ZooalB bekend, is. is zoowel het storten van ascli als ihpt over boord laten loopen van benzine verbo den. Nadere bijzonderheden omtrent den brand. De speciale V. D.-verslaggever meldt om trent den brand in het s.s. ..Vimeira" nog het volgende: Het tankschip ..Vimeira" van de Gow Harrison and Co. te Glasgow is Zondag avond te 7 u. te R'dain aangekomen en nam ligplaats bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij om aldaar reparatie te onder- gaan. Maandagmorgen te ruim elf uur, toen zieh ongeveer vijftig werklieden van de Rotter damsche Droogdok Maatschappij aan boord bevonden, om het schip schoon te maken en een onderzoek in te stellen naar den om- vag van de noodzakelijke reparatie, is plot seling de brand uitgebroken. Leden van de bemanning van het schip waren bezig om de pompinstallatie af te gassen, waarbij gloeiende sintels over boord zijn gevallen. Plotseling zag men aan boord hoogopslaan de vlammen uit het water oprijzen, juist toen een tweetal sleepbooten bezig was het scfliip te verhalen naar hef Prins Hendrikdok De vlammen schijnen overgeslagen te zijn naai de voorruimeu, want binnen enkele oogen- blikken sloegen de vlammen van alle kan ten hoog op rondom het voorschip. In de ruimen bevonden zich vele werklieden, die niet wisten op welke manier zij zich in vei ligheid moesten brengen. Een onderhoud met ooggetuigen. Wij hebben een onderhoud gehad met drie werklieden van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, die werkzaamheden verricht ten aan boord toen de brand uitbrak. Wij waren aan het werk. vertelden zij ons. in de logies, toen wij plotseling „brand" hoorden roepen. Wij vluchtten naar boven en kwamen toen op het voordek terecht, waarop het logies uitkomt. Het bleek dat de ben'edenbiutten van het voordek in brand stonden. Op het voordek gekomen, bemerk ten wij, dat er onder de bemanning en de werklieden, die zich op het voorschip be vonden. een paniek was ontstaan. In hun zenuwachtigheid zagen wij velen van het hooge schip in het water springen. Enkelen van hen zagen wij voor onze oogen verdrin ken. Gillend kwam er een man op ons afloo- pen, wiens handen met brandwonden waren overdekt. Het is te begrijpen, dat ook wij lievig geschrokken waren. Elk oogenbiik zou de voortank kuijnen ontploffen en dan zouden wij het er geen van allen levend afbrengen. Wij stonden in dubio of wij even als de meeste anderen, over boord zouden springen, waarbij de verdrinkingsdood ons bedreigde, of het zouden wagen nog even aan boord te blijven. Naar het achterschip vluch ten was onmogelijk, daar de vlammen op het tusschendek ons den weg versperden. Wij bemerkten een motorboot en op ons hulpge roep voer de kapitein naar den voorsteven van het brandende schip, en wij kunnen dit als een heldhaftige daad beschouwen, want ook hij die naderbij kwam, liep het gevaar elk «ogenblik, wanneer het schiip zou ont ploffen, getroffen te worden Dit gevaar had den de andere sleepbooten maar al te goed begrepen, want zij bleven alle op een eerbie digen afstand van het brandende schip, waaruit de vlammen hoog opstegen. Niette genstaande het groote risico hieraan verbon den, voer de kapitein toch naar den voorste ven om ons te redden. Wij hebben eerst den gewonde, die op ons a.f was komen loo pen. aan een touwladder laten zakken en zijn toen zelf langs een tros naar buiten ge klommen. Later zijn wij maar weer naar het brandende schip teruggekeerd, om aan het blusschiiagBwerk deel te nemen. Wij mochten van geluk spreken, dat wij niet. zooals onze om het leven gekomen kamera den. in den tank aan het werk waren,, daar wij anders vast en zeker verbrand zouden zijn. Gelukkig heeft er geen tweedie ontplof fing plaats gehad, in welk geval ,de brand nog meer slachtoffers geëischt zou'hebben." Een communiqué van de directie der R.D.M. Namens de directie van de Roterdamsche Droogdokmaatschappq werd aan de N. R. Ct. nog het volgende perscommuniqué toe gezonden Voorloopig bekend is, dat eréatig door brand verwond zijn Johannes van fichaik, ongehuwd, ijzer werker, 8treefkerkstraat 13a. (deze is, zooals hierboven is gemeld, gisteravond overleden Dirk de Rouwe, .gehuwd, ijzerwerker, bei den te Rotterdam Paulus Berkhout, gehuwd, modelmaker, Wilhelminastr. 37. Pernis Willen» Voorbeytel, ongehuwd, sjouwer, Jo seph straat 86, te Rotterdam terwijl vermist worden Jan van der Stoep, gehuwd, bikkerskras, Mijdrechtstraat 3 te Rotterdam Mathijs van Bueren, ongehuwd, ijzerwer- kersmaat, Rchimmelstraat 52. Hoek van Holland Pieter de Haan. ongehuwd. ijzerwerkers- raaat, Rotterdam Jan Hardenbol, gehuwd, timmerman, Rot terdam Leendert Maarten van Pelt, gehuwd, stel- lingwerkej-, Rotterdam; Johannes Marinus Gelok. ongehuwd, sjou wer. Katendrecht. Jan Vuik, gehuwd, sjouwer. 'a-Gravenweg 107, Capelle a. d. IJssel. Van de bemanning werden de le machinist en de le stuurmanvermist, terwijl de vrouw van den kapitein haar been brak. De brand, welke ook een gedeelte van het dekhuis heeft aangetast, was omstreeks 1 uur bedwongen, aan het blusschingswerk werd deelgenomen door ongeveer 6 gemeente booten, 2 booten van L.' Smit en Co., 2 Dockyards, 1 boot van de Holland-Amerika Lijn eu 1 boot van de Koninkl. Petroleum- lnstailatie". Brand op zee. De redding door de „Vesuvius". Joego-Slavisch fourageschip in vlam- Gistermiddag is het Zweedsohe s.s. „Ve suvius" van Bilbao te Hoek van Holland aangekomen, met negentien schipbreukelin gen aan boord. De kapitein van de „Vesuvius", de heer W. Wettin, vertelde aan een verslaggever van het Hbld. dat hij in den nacht van Zon dag op Maandag acht mql ten N. van het vuurschip „Sandett" bq Duinkerken plot seling een schip heeft waargenomen dat in lichtelaaie stond. Kort daarna hoorde men aan boord van de „Vesuvius" roepen en de kreten bleken te komen uit twee reddings booten, van het in nood verkeerend schip. Men heeft de menschen onmiddellijk aan boord genomen en toen bleek dat men te doen had met de bemanning van het voor de regeering van Joego-Slavië bestemde fourageschip „Zmay". Het schip moest wor den afgeleverd en het voer nog onder Duit- sche vlag. Het is gebouwd by de Deutsche Werf te Hamburg. Zoodra bleek, dat het schip naar alle waarschijnlijkheid niet te gronde zou gaan, heeft de kapitein zich weer in een van de reddingsbooten begeven, met negen man van de bemanning. Negen tien anderen, waaronder de tweede machi nist, die zware brandwonden heeft opge- loopen, z\jn aan boord van de „Vesuvius gebleven. Naar kapitein Wettin vertelde, was alles feitelijk binnen een kwartier tqd beslist. De schipbreukelingen hebben zich in nachtgewaad aap boord van de „Vesuvius" begeven. Onder hen bevond zich ook een dame, n.l. de vrouw van den heer Lorentz, een beambte van de Duitsche werf, die het schip escorteerde. Het gezelschap is in nachtkleeding in den trein gegaan naar Rotterdam, waar het zich te voet heeft begeven, naar het Duitsche consulaat. Het lagere personeel is met de avondtrein naar Hamburg terugge keerd. De officieren (Joego-Slaven) en het echtpaar Lorentz zijn in Rotterdam geble ven en zq zullen zich vandaag naar hun woonplaatsen begeven. De machinekamer in lichtelaaie. In hun hotel hebben de heer en mevrouw Lorentz en de officieren van het verbrande schip van hun wedervaren verteld. De motoren hebben zich gedurende de reis goed gehouden. Maar in den nacht van Zondag op Maandag ontdekte men plotse ling, dat de machinekamer in lichtelaaie stond. In deze ruimte bevond zich de twee de machinist, die nog kans heeft gezien de motoren af te zetten en de dynamo zoo lang mogelijk in tact te houden, zoodat de top- en seinlichten bleven branden. Toen hq de machinekamer wilde verlaten, moest hq zich door een vlammenzee heen wagen en ten gevolge daarvan heeft hij zware brand wonden opgeloopen. Dank zjj het goede weer heeft het buiten- bpord gaan geen enkele moeilijkheid opge leverd en daardoor kon dit ook in alle rust geschieden. De schipbreukelingen zagen de „Vesuvius" in de buurt en aan boord van dat Zweedsche schip zyn zq gastvrij ont vangen. Allen waren vol lof over de behan deling van kapitein Wettin. De moord op het Bezuidenhout in den Haag. De verdachte ingesloten* Een gesprek in 't Haagsche Bosch. Gistermorgen is de verdachte Kr. v. d. M- naar het Huis van Bewaring overgebracht en ingesloten. De zaak wordt nu in handen oer Justitie gesteld. Hoewel de verdachte zeer zwijgzaam is. en ontkent aan den moord debet te zijn. heeft hij tooh iets betreffende zijn aanwezigheid dien dag in de buurt van het moordhuis losgelaten. Hij heeft aan de politie verklaard Donderdagmiddag tusschen half één en half drie in het Haagsche Bosch, nabij de Laan van N. O.-Indië op een bankje te hebben gezeten, en daar met pen heer en een dame over familie-omstandigheden van deze per sonen gesproken. Deze heer en dame worden dringend ver zocht zich bij den commissaris van politie afd. C te melden, teneinde dienaangaande inlichtingen te verstrekken. \Op een vraag door ons aan den commissa ris gesteld, of eT van medeplichtigheid sprake waR, kon nietjmet zekerheid antwoord worden gegeven. De dader gevat? In leidende politiekringen zou men er. zegt de H. Crt., van overtuigd zijn, dat Kr v. d M inderdaad de dader is. Fit zeer góe- ge bron vernemen wij. dat er geen sprake van is. dat de aangehoudene los wordt gela ten. daar er iets zóó vast staat, dat in hem wel de moordenaar moet worden gezien. Trouwens er zijn thans ook verscheidene getuigen, dia meenen Kr. v d. M. tegeen den tijd. dat de moord gebeurd moet zijn, uit het pand te hebben zien komen. Hoe laat is de gruweldaad gepleegd? In ieder geval staat thans bij de politie vast, dat mevrouw Odem om tien over half vijf nog niet vermoord kon zijn, immers tegen dien tijd verlieten eenige familieleden die op bezoek geweest waren, het pand. Qtn kwart voor vijf echter werden de con ducteurs de om hulp smeekende huishoud ster gewaar. In dien korten tusschentijd dus moet dan de moordenaar zijn gruweldaad gepleegd hebben. Ora met alle mogelijkheden tekening te houden heeft de politie dezer dagen ook de omgeving van het moordhuis met politie honden laten afzoeken. Zy, die zich met ingang van 1 Oct. voor ten minste 3 maanden op de Goudsche Courant abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. STADSNIEUWS GOUDA, 10 September 1929. Bakkersnachtarbeid. De Burgemeester maakt bekend, dat ter gemeente-sepretarie ter inzage lifet een aanvraag van M. J. van Vliet om vergun ning tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags in het perceel Groenendaal 82; van 'L Binnendijk om vergunning tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormid dags in het perceel Nieuwehaven 157; voorts een aanvraag van J. van der Hee om vergunning tot het verrichten van bak kersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags in het perceel Bosclfcveg 58. Op Dinsdag 8 October a.s. des voormid dags 11% uur zal in het raadhuis gelegen heid bestaan om ten overstaan van den Burgemeester bezwaren tegen déze aan vragen in te brengen. Daarby worden zoowel de aanvrager als zq, die bezwaren inbrengen, in de gelegen» reid gesteld zich naar aanleiding van de bezwaren mondeling en schriftelqk te ver klaren. Zoowel de aanvrager als zq, die bezwa ren ihbrengen, kunnen gedurende acht da» gen vóór het bovengemelde tqdsNp ter secretarie der gemeente, van de terzake in gekomen schrifturen kennis nemen. Verdaging der beslissing op een verzoek om vergunning. Burgemeester en Wethouders hebben de beslissing verdaagd op het verzoek, onder dagteekening van 17 Juli 1929 ingediend door de Coöperatieve Graanmalery „De Boerenbond", aldaar, in behande'ing geno men den 23en Juli 1929, waarbij vergun ning wordt gevraagd tot het vervangen van een zuiggasmotor van 60 P.K. door een ruwoliemotor van 70/80 P.K. in het perceel Vest no. 16, kadastraal bekend in gemeente Gouda sectie D no. 2810—2427* omdat nog niet is ontvangen van den Hoofdinspecteur van den Arbeid de verklaring ex-art. 12bis der Hinderwet.- Openbare verkooping. Gisteravond had in het hotel ..de Zalm" door notaris J. van Kranenburg de verkoo ping plaats van ri. Het woonhuis met bovenwoning en schuur, Heerenstrbat 37-39. Kooper de heer Ch. 1). Boot, alhier, voor f 3600. b. Het winkelhuis Bogen 9 en c. het win kelhuis en woonhuis met schuur Bogen 8. Kooper de heer G. J. van Willigen alhier, voor f 5750. d. Het woonhuis IJssellaan 56. Kooper de heer P. C. Pierama, alhier, voor f 4250. Benoeming hoofd der lagere school voor Bqz. Neutraal Onderwijs. Tot hoofd der lagere school van de school- vereeniging voor bijzonder neutraal onder wijs voor Gouda en omstreken is benoemd de heer C. W. Seigers, thans hoofd der open bare lagere school no 10 te Zaandam. De heer Seigers zei den 18 November a.s. in functie treden. Nagekomen belastinggeld. Bij den inspecteur dei directe belastingen zqn ingekomen bedragen van 1506.20 616.70 en 34.34, als nagekomen belasting geld. Het 300-jarig bestaan der Rem. Gem. Een tegenspraak Naar aanleiding van de midedeelingen van ds. H. Cramei). Rem. pred. in de N. R. Crt. schrijft dr. H. A. Mulder, ouderling der Ned. Herv. Gem., in de N. R. Crt. van Zon dagmorgen het volgende: „De jubileerende Remonstraiitsche ge meente van Gouda zou aanva.ikelqk van de kerkvoogdij der N. H. gemeente aldaar tce- ftemming hebben verkregen om des Zon dagsmiddags de St. Janskerk te bezichtigen en tevens een orgelbespeling door den or- gaivst der kerk te beluisteren. De (orthodoxe) kerkeraad zou zich tegen een dergelijke Zondagsontheiliging hebben gekant en aan de kerkvoogdij hebben mede gedeeld, dat „mocht deze bq de verleende toestemming blqven, de kerkeraad juist op het uur van de orgelbespeling ('s middags drie uur) een godsdienstoefening zou uit schrijven, ook al werd er andera nooit op dien tijd dienst gehouden". Noodgedwongen zou toen de kerkvoogdij hare toestemming hebben teruggetrokken. Ik stel er prqe op dat uw lezer? weten, dat de kerkeraad te Gouda een dergelijke verklaring nimmer heeft gegeven. Ik weet zeker dat in heel het college voor het toe passen van een dergelijke, niet nader te' qualificeeren maatregel geen enkele voor stander zou zün te vinden. De werkelijkheid is, dat over heel de zaak in den kerkeraad in het geheel niet is ge sproken." Mededeeling van de Ksmer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken brengt ter kennis van belanghebbende^ dat de ambtenaar van den Rijksvoorlichtingsdienst, de heer Fred. H. Hoek, te haren kantore, Oorthaven 38, een zitdag zal houden, tot het geven van adviezen en voorlichting aan schoenma kers en schoenwinkeliers en wel op Vrqdag 20 September a.s. van 10—13 uur. Hoewel niet strikt noodig verdient het aanbeveling den heer Hoek, Mozartlaan 5, Utrecht, vooraf te berichten over welk on derwerp men hem wenscht te spreken. Zij verwacht dat velen van deze gelegen heid gebruik zullen maken. Rijkspostspaarbank. In de maand Augustus werd aan het Post kantoor Gouda op spaarbankboekjes inge legd 39.159.39 en terugbetaald 51.06653 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 11.907.14. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 30. 1 Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werden uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van 600 Wedvlucht postduiven. De postduivenvereeniging „De Gevleugel- de Vrienden" hield Zondag een concours uit Vilvoorden (België), afstand 122,4 K.M. D# duiven werden gelost om 10 uur. Aankomst eerste duif 11.59.50 ur, laatste duif 12.1154 uur. De prqzen zqn als volgt behaald: Joh. Boer 1, 6, 8, 18, 20, 30; A. Berkou- wer 2, 17; M. A. Mlassar 3, 29, 32; A. Steen winkel Jr. 4, 10, 1/1, 26; H. M. Matsar 5; I, van Duuren 7, 9, 12, 14, 16, 16, 16, 21/28» F. Slaman 13, 31; J. Jongeneel 22 25 28- G. J. Schilt 24, 27. Burgeriyke Stand. GEDOKEN: 5 Sept.: Pieter Emiel, z. v. P. C. Schouten en L. de Jong, L. Tiende- weg 6. C Sept.: Hendrika Cornelia, d. v. J. Hor- tensius en E. Gerhard^ Raam 312. Arte Maarten Johan, z. v. A. den Ouden en J. C. de Jong, Peperstraat 66. Schilleman, 1. v. W. Donk en J. van Driel, R. van Cats- weg 170. 4 7 Sept.: Cornelia, d. v. A. Prevoo en C. de Lange, Bockenbergstraat 41. Cathari- na Theresia Maria, d. v. F. M. Mimper en J. C. den Ouden, Vest 27. OVERLEDEN: 6 Sept.: Martina Ncorde- g-raaf, 6 w., Wydstr. 22. Maria Wilhel- mina Bout, Wed. J. C. Janknegt, 88 j.,* K'ei- weg 22. 8 Sept.: Maria van Schaik, Wed. E. van Buiten 77 j., Oornhertstraat 24. AP-Oll* 10, 11 en 12 Sept. Soc. de Réunie, Groote Zaal, Bazar ten bate van de restauratie van de Luthersche Kerk. UIT l*EV OMTREK SCHOONHOVEN. Staatscourant 110. 176 bevat dc akten be treffende de N.V. Plateel-bakkerij Schoon hoven te Schoonhoven. MARKTBERICHTEN. itotterdamsche Veemarkt. 19 Sept. Aanvoer: 204 paarden, 64 veulens, 915 magere runderen, 960 vette ïunderen, 167 vette kalveren, 493 nuchtere kalveren, 327 schapen of lammeren, Cl big gen, 4 bokken en geiten, 680 graskalveren, 10 overloopers. Prqzen: Vette koeien le kw. 0.53-0.56, 2e kw. 0.45—0.473e kw. 0.30—0.35, trage handel, prijken iets vaster; Ossen le kw. 0.50—0.54, 2e kw. 0.45-0.47%, 3e kw. 0.42, Stieren le kw. 0.47—0.48, 2e kw. 0.41—0.43, 3e kw. 0.35—0.37, kalme handel; Kalveren le kw. 0.750.80, 2e kw. 0.65—0.70, 3e kw. 0.55—0.60, stugge handel. Melkkoeien 200—420, willige handel, onveranderde prqzen; Kalfkoeien 200— 400; Stieren 130—190; Pinken 80—140; Graskalveren 4085, tamelyke handel; Vaarzen 150210; Werkpaarden 180— 310, iets williger handel, prqzen onveran derd; Slachtpaarden 154195; Hitten 110—160; Fokkalveren 20—25, slechte handel; Biggen 1630, slechte handel on- eronderde prqzen; Veulens 75-95; Slachtkalveren 0.90—1.05; Biggen p. w. f 3.00-3.25. Kaasmarkt Bodegraven. '10 Sept. Aangevoerd 459 partqen w.o. 448 m. r.m., 18383 stuks, 147.104 K.G. Prij zen: le kw. m. r.m. 5155, 2e kw. m. r.m. 4649; zwaardere tot f 63; zonder r.m. 45—48. Handel matig. Groentenveiling Gouda. '10 Sept. Snqboonen 12—30; Stokboo* nen 12—26; Stamboonen 7—10; Spek- boonen 2—7; Pronkboonen 3—6; Poste lein 3.20—3.60, alles per 100 K.G.; Kom kommers le soort 3.405.50; 2e soort ƒ1.00—3.10; Kropsla 2.40—5.80; Andijvie 1.302.40; Bloemkool le soort 1218; 2e soort 2.0010.alles per 100 st.; Tomaten A 0.80—2.20; B 0.50—1.80; C 0.60-1.80, ales p. pond; Kroten 1.00— 2.60 p. 100 bos; Peen 4.20—8.60 per 100 bos;1 Eieren 6.907.20 p. 100 stuks. R A DTO NI KT J VVS Programma van heden. Hilversum: 8.01—8.30 A.V.R.O.-Boekenhalfuurtje, H. Cannegieter' bespreekt: Stefan Zweig. 8.3011.00 Concert door het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep. 9.45 Praatje door Fred. Fry. Taallessen 10.00 Persberichten van Vaz Dias. 10.15 Voortzetting Concert. Na afloop dansmuziek. Huizen: 7.007.15 Praatje over de cursus Espe ranto. 7.157.25 Gramofoonmuziek. 7.35—8.00 Lezing over: Het Katholiek standpunt inzake Lichaamscultuur. IL 8.01—8.30 Lezing over: Brabant vragt positieve actie. 8.30—10.45 Concert. Orkest en piano. 10.4511.30 Gramofoonmuziek. Woensdag 11 September. Hilversum 10.0010.15 Morgenwijding; 10.3012.00 Gramofoonmuzfek. 12.152.00 Lunchmuziek 2.003.30 Kindermatinée 3.30—4.00 Gramofoonmuziek. 4.004.30 De voornaamste studiemuzie voor piano. Een cyclus in stqgende lijn ui gevoerd door Egbert Veen. Toelichting doo Louis Schmidt. Huizen: 10.30—11.00 N.C.R.V. Ziekendienst. 12.30—2.00 Concert. Zanï, cell° piano. 2.002.30 Gramofoonmuziek. 2.30—4.00 Concert. Zang, viool en Piano- 4.305.00 Gramofoonmuziek. 5.00—6.00 Kinderuurtje. -es He op landbouwgebied veelbeleekenende en inzonderheid wat de zuivel product»! betreft groote vermaardheid hebbende Rijn streek, heeft heden het voorrecht de jaar vergadering (125e algeimeene vergadering van voornoemde Maatschappq) in haar midden te ontvangen. Bodegraven is en met reden er tiotsch op dat deze onderscheiding haar te beurt valt. Allereerst is het de plaat.selqke afdeeling die er zich over verheugt de gastvrouw te mogen zqn van de Maatschappij, die nu reeds 82 jaren lang de belangen van den landbouw in den ruimsten zin des woords voorstaat en behartigt. Doch ook het gemeentebestuur en niet minder de middenstand hebben deze gele genheid benut om uiting te geven aan hun goed beseffen, dat voor de welvaart van ons land in 't algemeen en voor die van Bodegraven in 't bqzonder, de landbouw van het hoogste belang is. Wie gisteren en vandaag Bodegraven be zocht bemerkt onmiddellijk dat er iets aan de hand is, dat de belangstelling heeft van heel de gemeente. Veel vlaggen, de winkels hebben aan hun etalages buitengewone zorg besteed. Ver schillende burgerlqke vereenigingen hebben feestelqkheden voorbereid. Kortom alles was er op ingericht en allen streefden er naar om het hoofdbestuur, de afgevaardig den en andere bezoekers der a1 gemeen e vergadering van de Maatschappy van Land bouw te toonen, op wel zeer ondubbelzin nige wqze, dat hun tegenwoordigheid hier ten zeerste wordt op prqs gesteld. Gistermiddag heeft de opening van den Kaasdag en -tentoonstelling plaats gehad. Na ontvangst van het hoofdbestuur van de Hollandscne maatschappq van Land bouw door het afdeelingsbestuur, welks voorzitter, de heer Brunt allen een harte lijk welkom toeriep, werd het hoofdbestuur officieel door het gemeentebestuur ontvan gen. De Burgemeester, de heer van Dobben de Bruqn, heette de HolLandsche Mq. voor Landbouw hartelqk welkom en sprak zqn vreugde er over uit, dat het bestuur van de gewoonte was afgeweken om eer grootere plaats als vergaderplaats te kiezen en nu haar vergadering in een kleinere plaats ging houden en dat dit Bodegraven was. Iets wat door de geheel e bevolking werd ge- apprécieerd, getuige de medewerking uit alle kringen om deze dagen te doen slagen. De heer dr. Lovink, voorzitter van de Holl. My. van Landbouw, dankte hem uit naam der maatschappq en sprak de beste wenschen uit voor bloei en ontwikkeling van de gemeente Bodegraven. Hierna had, om 5 uur, de opening plaats van de tentoonstelling. Dr. Lovink opende de tentoonstelling me^ een toespraak, waarin hq Wees op het be lang van een kaasdag, die een van de mo derne middelen tot opheffing van den land bouw is naast de landbouwtentoonstelling, welke een der verdere middelen vertegen woordigt. De kaasdag en tentoonstelling bewqzen dat er een krachtig leven heerscht onder den landbouw in deze streek. Moeilqke tqden zooals de lan dbouw no kent heeft men vroeger ook gekend. Maar steeds weer heeft de landbouw de moeilqkhe- den overwonnen, geholpen door ae oude zin spreuk .Eendracht maakt macht!" Op den duur zullen ook de bezwaren van dezer\ tyei door den landbouw worden overwonnen. Met hulde aan het kranige ?tuk werk door de nog jonge afdeeling Bodegraven van de Holl. Mq. van Landbouw, opende spr. deze tentoonstelling. De Kaasdag. Op dezen kaasdag vinden wq om 140-tal inzendingen, welke allen op den 29 sten Mei zqn gemaakt. Op dien dag zyn ze door de controleurs van het Kaascontrole station in Zuid-Holland gemerkt, terwql er tevens een randmonster is genomen. De kaas is nu door een jury beoordeeld; en de uitslag van deze keuring, naast vermelding van het vetgehalte en een staat, die de wqze van bereiding aangeeft. Zoo wordt een dergel qke kaasdag tot een demonstratieve leerschool. Niet alleen voor den inzender, maar cok voor den weetgieri- gen bezoeker. Waar we hier midden in een centrum van kaasmaking zitten, en dus dc meeste bezoekers wel kaasboeren zullen zqn is het begrqpelqk van hoe groot belang als leermiddel en verbetering van eventueel verkeerde toestanden een dergelijke keuring is Voor zoover we het beoordeelen kunnen heeft deze kaasdag dan ook uitstekend aan het doel beantwoord. Een aantal van hon derdveertig mededingers bq deze keuring is een flink getal en kan aanleiding geven tot goede vergelqkingsmogelqkheden. En, misschien, zqn er ook wel enkele bui tenstaanders, die hierdoor een beter inzicht zullen krqgen in de vele moeiiqkheden, waarmee ook dit onderdeel van het land- bouwbedrqf te maken heeft wil het een goed product ter markt blqven. Als voorbeeld hoe belangrijk do resul taten van een der ge lijken kaasdag kunnen zqn, spreekt op deze kaasdag o.a. zeer sterk de beoordeeling van de zoogenaamde dicht gemaakte kazen. Te losse kazen moeten be schouwd worden als minder goed. Er is nu een methode, die naar men zegt geheim ge houden wordt, waardoor men de kaas kan dichtmaken, zoodat vrqwel alle gaten ver- dwynen. Indien deze methode volkomen aan het doel beantwoordde, zou ze in zekeren zin een gelukkigen vondst genoemd kunnen worden. Het blqkt echter, dat deze wqze van dichtmaken van losse kaas onvolkomen is. Bq aanboring schqnt het wel of de te groote losheid is verdwenen, maar bq aan- snyden begint het aanvankelqk ega'e opper, vlak te scheuren. Het spreekt van zelf, dat de handel door het schqnbaar herstel van dit kaas-gebrek wordt gedupeerd, omdat de fout op eenigszins andere wqze weer te voorschqn komt bq het aansnyden. Deze kaasdag heeft dan, dunkt ons, wel bewezen, dat deze methode van dichtmaking van de kaas in geen geval aanbeveling verdient, omdat ze den weg tot knoeiery opent. Verder leerde deze kaasdag, dat onder de inzendingen een groot aantal afwykende kazen voorkwamen. Alles by eengenomen is het groote belang van een dergelqken kaasdag afdoende ge bleken en kunnen we hem èn wat uitslag èn wat organisatie aangaat uitstekend ge slaagd noemen. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Algemeene vergadering te Bodegraven. Heden werd te Bodegraven de algemeene vergadering gehouden van de Holl. Mq. van Landbouw. Toen de groote achterzaal van Hotel van Rossum geheel gevuld was met afgevaar digden der verschillende afdeelingen sprak de Voorzitter der H. M. v. L., Dr. H. J. Lovink de openingsrede uit. Na een woord van welkom te hebben toe geroepen aan eenige vooraanstaande per sonen geeft spreker een schets van de landbouwkundige geschiedenis der Ryn- streek. Deze geschiedenis is nauw verbon den aan de H. M. v. L. De eerste Voorzitter der H. M. v. L. en tevens de man van wien het initiatief is uitgegaan tot oprichting der H. M. v. L., was Mr. G. W. Verwey Mejan, advocaat te 's Gravenhage, die zich sedert 1835 geves tigd had te Alphen, waar hq op zyn land goederen verschillende nieuwe opvattingen op landbouwgebied toepastte. In latere ja ren leverde de Rqnstreek nog verschillende eminente voormannen die steunpilaren waren der H. M. v. L. en erkende voorman nen van onzen vaderlandschen landbouw. Spreker noemt de familie van der Breggen te Waddinxveen en Mr. D. Visser van Ha- zerswoude. De Rynlandsche boerenstand ls van een goede soort. Na een korte schets te hebben gegeven van het ontstaan der vele familie namen die met het woordje „van" aanvan gen staat spreker eenigen tqd stil bq het karakter van den Rynlandschen boer en zqne oude gewoonten. Ofschoon de Rynlandsche boerenstand nu juist niet tot het geheel onthouderschap is overgegaan, zyn de tqden voorby waarin nog weieens, vooral op marktdagen, brui loften e.d. veel drank gedronken werd en het oude boerenspreekwoord waarheid be vatte: De boer naar mart De vrouw het de smart. De schouw, het sieraad der vroegere huiskamer doch thans zeldzaam geworden, droeg meermalen mooie voorstellingen en opschriften, die teekenend waren voor de gevoelens van den boer. Zoo draagt een thans nog bestaande, uit 1620, dateerende schouw het opschrift: Het land te bebouwen is myn lust Mqn hert en sinne zqn belust, Te woone bq het woelent vee Gelyk als vader Jacob dee. De Rynlandsche boerenstand heeft in den loop der geschiedenis moeilqke tqden mee gemaakt, zoodat in de oude archiefstukken menigmaal te lezen staat dat deze of gene „de spade op den dyk" had gestoken, waar mede te kennen werd gegeven, dai hq zyne landeryen verliet om in den vreemde te trachten werk en brood te vinden. Reeds van oudsher is de Rqnstreek be kend om zqn zuivelproducten en deze goe de naam heeft zy tot heden behouden. De volvette boerenkaas is over de geheele wereld bekend. Spreker geeft hiervan een korte schets en vindt hierby gelegenheid te wqzen op het goede werk van Wouter Sluis, de Noord-Hollandsche pionier op zuivelgebied die in de vorige eeuw opk in de Rqnstreek goed werk heeft verric it. Hierna brengt spreke eenige vraagstuk ken naar voren, die d laatste jaren veel besproken zqn. Hq acit het noodzakelqk dat er een instituut voor bestudeering en bestrijding van het mond en klauwzeer komt. Ons land met zyn geweldige export belangen moet vooraanstaan in de bestu deering en bestrqding dezer ziekte, even als wy nu bqna 25 jaren de leiding heb ben van de maatregelen ter bevordering van den eerlyken handel in zuivelproducten. Alleen als ons land een voorbeeld is voor andere landen, kunqen wq invloed van be- teekenis uitoefenen bq het in het leven roe pen van internationale bepalingen. Spreker hoopt dat de nieuwe Staatsbe- grooting een voorstel zal mogen bevatten waardoor onze achterstand by de bestudee ring en bestrqding van het mond en klauw zeer krachtig kan worden ingehaald. Doch niet alleen de Regeering ook de landbouwers moeten medewerken. Zq moe ten elk geval van ziekte, vooral de eerste gevallen zyn gewichtig, direct aangeven. Doet de overheid al het mogelqke om de ziekte te bestrqden en verzuimt de veehou der de ziektegevallen direct aan te geven, dan is dat een misdaad tegenover zich fcelf en tegenover zqn collega's. De moeilqke omstandigheden waaronder land en tuinbouw de laatste jaren gebukt gaan hangen samen met de economische depressie die zich over bqna de geheele wereld heeft verbreid. De Regeering staat hier tegenover machteloos. Dat neemt niet weg dat zq wel tal van maatregelen kan nemen die tot verzachting kunnen leiden. De laatste jaren hebben wy een Minister gehad die wel niet alles kon veranderen doch die in ieder geval een hart voor den landbouw bleek te hebben en deed wat hq kon. Spreker meent wei een woord van waar deering namens de H. M. v. L. te mogen uiten aan het adres van oud-Minister Kan. (Applaus). Het Hoofdbestuur heeft de vraag over wogen of het niet gewenscht zou zyn tot het oude stelsel van een Directeur-Generaal van den Landbouw terug te keeren. Een vaste leiding in landbouwzaken is noodig, los van de politiek, het is niet mogelyk in 4 jaren het ingewikkelde raderwerk van onzen land- en tuinbouw te leeren kennen. Ofschoon aan ieder stelsel fouten kleven neigt spreker daarom over tot het weder instellen van een Directeur-Generaal v. d. landbouw. By de keuze zal men meer op de technisch commereieële zqdge, dan op het sociaal-juridisch element moeten letten. Spreker besluit met de hoop uit te spre ken dat de Regeering ook aan dit onder werp hare volle aandacht zal willen schen ken, en dankte in 't bqzonder het gemeente bestuur van Bodegraven voor de gastvrij heid in deze dagen aan de Holl. Mq. v. Landbouw geboden. (Applaus). Aanwezig zyn 67 afdeelingen waarvan 36 uit de provincie Zuid-Holland en 31 uit Noord-Holand. De Voorzitter deelt mede dat in Novem ber a.s. een nieuwe vergadering zal worden gehouden, waarin enkele inleiders het Pacht- vraagstuk zullen behandelen. Tot leden van het Hoofdbestuur werden benoemd:, in de vacature-C. D. Kaaskooper: de heer C. Schenk. in de vacature-B. C. Huqser, de heer F. den Hartog. in de vacature-D. Appel, de heer P. Sta pel te Hoogkarspel. in de vacature-P. Qualm, de heer C. Dek ker. Tot lid der financieele commissie in de vacature-Mr. F. A. Nelemans wordt be noemd de heer Mr. J- M. J. v. d. Minne te Rotterdam. De heer E. J. Glim te Bussum wordt tot commissaris der Onderlinge Brandveiv.eke- rrng-My. herkozen. Tot plaats der volgende najaarsvergade ring in 1930 wordt Hoorn aangewezen, daar in Sept. 1930 daar een tentoonstelling en keuring van fokvee, varkens, geiten e.d. daar zullen plaats hebben. Bq de rondvraag stelt de heer P. Teumis- sen de vraag hoe het staat niet de vee- fondsen? Voorts ook of het H.B. in eenig contact geweest is met de landbouwers in Groningen gedurende de staking. Is dat contact gezocht of aangeboden. De Secretaris meent dat de eerste vraag thuis behoort by den Bond v. Slachtvee fondsen. Spr. kan mededeelen dat er scheids gerecht komt. Wat de andere vraag betreft, spr. deelt mede dat bq het HJB. een schrijven is in gekomen van landbouw erszqde om steun te geven by deze staking. Het H.B. achtte zich niet voldoende op de hoogte en besloot op die aanvrage niet in te gaan. De heer Mr. de Jong, Dordrecht, vraagt op welke wijze de H. M. v. L. zich zal uit spreken over het paclitvraagstuk. De Voorzitter deelt mede dat de drie prae-adviezen over het paclitvraagstuk aan de afdeelingen zullen worden medegedeeld. Deze zullen worden behandeld aan de hand van het ingediende wetsontwerp. De verga dering zal dan beslissen wat daar verder zal geschieden. Bq de rondvraag stélt de heer Staal na mens de afd. Diemen voor met alle land bouworganisaties aan te dringen op een af- zonderlyke Minister van Landbouw. De landbouw wordt te stiefmoederlijk bedeeld. De Voorzitter deelt mede dat het Hoofd bestuur van oordeel is dat het beter is een directeur-generaal te hebben die blyft, in- plaats van een telkens wisselende minister. Naar aanleiding van een door den heer de Hertog gestelde vraag over een te wachten wet op de jeugdige arbeidskracht, zegt de heer D. de Boer (Stompetorem) dat een voor-ontwerp aan het Departement ligt, waarin gesproken wordt over den arbeid van vrouwen en onvolwassen arbeidskrach ten, dus kinderen. Spr. doet eenige mede deel ingen over hetgeen in den Hoogen Raad van Arbeid ter zake is gesproken. Daarna wordt de vergadering onder dank zegging door den Voorzitter gesloten. RECHTZAKEN. De moord te Giessen-Nieuwkerk. Overzicht van hetgeeni geleid heeft tot de verwyzing dezer zaak door den Hoogen Raad naar het Ainsterdam- sche Gerechtshof, ter nieuwe berech ting; voor welk college de revisie- behandeling Donderdag a.s. aanvangt. Nu Donderdag a.s. voor het Gerechtshof te. Amsterdam de behandeding in revisie zal aanvangen van de geruchtmakende zaak, be trekking hebbend op den in 1923 gepleegden moord op den spoorwegwachter De Jong te Giessen-Nieuwkerk, is het wellicht dienstig, nog eens de aandacht te vestigen op de ver schillende feiten, welke er toé geleid hebben dat de Hooge Raad van de [ten uitvoerleg ging van het veroordeelend arrest van het Haagsche Gerechtshof ten aanzien van J Teunissen en J. C. Klunderl die ieder ter zake van dezen tnoord waren veroordeeld tot vijftien jaren gevangenisstraf, de schor sing bevolen en de zaak ter (nieuwe berech ting naar het Amsterdamach^ Hof verwezen heeft. Inmiddels hebben Kiutnder en Theu- nisaen ruim vier jaren in dej gevangenis te Leeuwarden doorgebracht en bevinden rij zich thans als „verdachten" in het Huis van Bewaring te Amsterdam. In den nacht van 3 op 4 Augustus van het jaar 1923 werd de spoorwegwachter Jacob de Jong te Giessen-Nieuwkerk op de spoor baan, op ongeveer 400 meter afstand van zijn woning, vermoord. By het krieken van den dag werd het lijk van den vermoorde nabij een seinpaal gevonden door een inwo ner van Giessen-Nieuwkerk, zekeren Kras. In den arm van het onthielde lichaam lag een ijzeren hamer met ijzeren steel. De moord moet niet dit voorwerp zijn verricht, want het hoofd van den verslagene bleek met een hamer verminkt te zijn, o.a. waren schedel en jukbeenderen ingeslagen. i>e dood moet dan ook dadelijk zijn ingetreden. Het door de politie en justitie ingestedde ondersoek leidde allereerst naar zekeren Boxmeer, wiens daderschap aan het gruwe lijk misdrijf aannemelijk werd gemaakt door de verklaringen van den ijsventer MTjnster, die o.m. had medegedeeld dat hij Boxmeer in den omtrek had gezien. Laatstgenoemde was echter zoo gelukkig* dat hij zijn alibi volledig bewijzen kon. Getuige Mijnster wist echter nog meer te vertellenzijn verklarin gen kwamen hierop neer dat de hamer, wel ke bij het lijk was gevonden, het-«igendom was van de familie Kroon te Sdiedrecht. Nu was in den avond en den nacht van het ge beurde ten huize van het echtpaar Kroon een feostje geweest, waaraan behalve door de Kroons werd deelgenomen door zekeren Ver meer en door J. C. Klunder en J. Theunis- sen. De laatste twee waren reep. als arbeider en onderbaas werkzaam bij het herstellings werk langs de spoorlijn Dordrechtr—Hardinx- veld. Door de aanwijzingen van Mijnster werden Klunder en Teunissen gearresteerd, doch spoedig weer vrijgelaten. In Februari 1925 werden beiden echter opnieuw, als ver dacht van den moord, in arrest gesteld. Zoo wel Klunder als Teunissen bleven hun on schuld volhouden. Wat betreft hun deelna me aan het feestje bij de Kroons kon uit hun verklaringen worden opgemaakt dat vrouw Kroon aan Teunissen, die toentertijd in Dor drecht woonde, verzoqht had, te haren huize te blijven overnachten. Teunissen had hierin toegestemd, doch het raadzamer geacht, eerst een bedrag van f 500, welke som hij Bij zich droeg oni den volgenden morgen aan zijn arbeiders uit te betalen, in veiligheid te brengen bij zekeren (inmiddels overleden) Bouwmeester* bij wien Klunder in de kost was en die op een paar huizen afstand van de Kroons woonde. Zoo zou toen te ongeveer il uur Teunissen aan de Kroons gezegd heb- ben,, dat hij even weg moest, zonder hiervan echter de reden op te geven. Met Klunder heeft hij toen het huis der Kroons verlaten en aan eerstgenoemde heeft hij daarna ten huize van Bouwmeester het geld overgedragen. Beiden zijn toen naar de woning der Kroons teruggekeerd, waar het gezellig avondje tot twee uur 's nachts ia voortgezet. Volgens de verklaringen der ver dachten zouden zij hoogstens een kwartier zijn weg geweest, zoodat zij dus onmogelijk te Giessen-Nieuwkerk, dat op 14 kilometei afstand van de woning der Kroons ligt, iemand hadden kunnen vermoorden. Zij zou den toch in dat geval in een kwartier tijds en den moord gepleegd èn in 't geheel acht entwintig kilometer hebben moeten afleggen. Dat het afwezig zijn yan Klunder en Teu nissen niet langer dan een kwartier geduurd nad verklaarden aanvankelijk ook de beide Kroons, alsmede (le derde gast te hunnen huize, .Hendrik Vermeer. Bovendien ver klaarden zij dat zij den hamer, die op het (ijk van De Jong was gevonden, nooit gezien hadden. De justitie nam deze verklaringen echter niet aan en nadat de Kroons kort na den moord eerst tien dagen en veel later nog eens veertig dagen in voorarrest hadden ge zeten, herriepen zij hun aanvankelijke ver klaringen en verkluarden zij dat Klunder en Teunissen van elf uur tot kwart voor één waren weg geweest, en voorts dat de hamer hun eigendom was. Het was hoofdzakelijk op de verklaringen dezer hoofdgetuigen, dat Klunder en Tennis sen door de Rechtbank te Dordrecht aan den moord schuldig verklaard en deswege ieder tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld werden. Het Gerechtshof te den Haag be vestigde dit vonnis in hooger beroep, waarna de Hooge Raad het cassatieberoep verwierp. De pogingen tot revisie. Vrienden en verwanten van Klunder en Teunissen, die ondankB alles aan hun on schuld waren blijven vasthouden, zaten ech ter niet stil. Er werden verschillende pogin gen in het werk gesteld om revisie van het vonnis te verkrqgen. De Kroons verklaren onder pressie gelogen te hebben. Zoo was dus de stand van zaken, toen het enkele dagen later de heer 0. H. Geudeker redacteur van „Het Volk" mocht gelukken, het echtpaar Kroon tot spreken te brengen. De Kroons zouden onder pressie meineed hebben gepleegd. Als gevolg van deze verklaring is thans het revisie-verzoek toegestaan. Volstaan wij tenslotte voorloopig met de vermelding, wat de gevolgen der revisie-be-. handeling kunnen zijn. Daarbij zij vooropge steld dat het Hof verdachten nooit een zwaardere straf kan opleggen. Het Hof kan of het vroeger gevelde vonnis handhaven, cf dit vonnis geheel of gedeeltelijk vernietigen en opnieuw rechtdoen. Volgens de wet moet het Hof in dit laatste geval verdachten f vrijspreken, of ontslaan van rechtsvervolging of opnieuw oordeelen, met oplegging van een minder zware straf SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Damrubriek. De heer Schouten verzoekt ons er de aan dacht op te vestigen dat in het probleem,14, opgenomen in de damrubriek in ons nummer van Zaterdag j.l., de zwarte schqf op 5 ver valt. TOONEEL. r Emile Timrott. f Naar wq vernemen is gisternacht te Am sterdam de tooneelspeler Emile Timrott door gasverstikking om het leven gekomen. Timrott, die 36 jaar is geworden, speelde Zondagavond nog in De vreemde eend in de byt in den Plantage Schouwburg. DKAAOLOOZE DIENST. Nieuwe Russische nota aun China. OSLO, 10 Sept. Naar uit Moskou wurd,t gemeld heelt de plaatsvervangende com missaris van buitenlandse he zaken, Nich.- noff, Maandag (Jen Duitschen ambassadeur een nota overhandigd, bestemd om te wor den doorgegeven aan de regeering te Nan king. in deze nota wordt gewezen op de zich steeds herhaalde invallen van de Chineeschc er. witte afdeelingen op Russisch gebied en worden de autoriteeten van JVioakdén. voor deze overvallen en de beschieting der bevolking verantwoordeiqk gesteld. De uit dagende houding van Chineesche en Wit gardistische militairen, dwingt de Russische tioepen tot tegenaanvallen teneinde de grens te beschermen. De Sovjetregecring acht het om die reden noodzakelqk de Nan king- en Moekdeu-regeering er nadrukkelijk op te wqzen dat verdere overvallen van Clri- neezen of Wit gardisten de ernstigste ge volgen kunnen hebben. De Sovjetregeering isvan oordeel dat al leen de absolute ontwapening der Wissen een garantie vormt voor 't herstel van de rust aan de grenzen. Een scheepsramp. Het Engelsche s.s. Island Trade op de rotsen geloopen. MADRID, 10 ^Jept. Het Engelsche s.s. Island Trade dat 8900 ton meet, liep in de mist ten zuiden van Figo op de rotskust. Het schip moet met het grootste deel der lading als verloren worden beschouwd. Pas sagiers en bemanning konden worden ge red. Benoeming Secretaris van het Gouvernement van Ned. lndië. BATAVIA, 10 Sept. Aneta seint dat be noemd is tot Secretaris van het Gouverne ment in Ned. Indië Mr. B. T. Westerouen van Meeteren. iwastrim ook te Amsterdam. AAlbTLKuAM, 10 Sept. lieden is het eer ste aiastiïmgevul te Amsterdam geconsta teerd bij een dame, een bewoonster van da iiilderdijksUaat. De patiënte is vervoerd naar de ijuaiantaine-iniiclituig te Zeeburg, waar een inrichting is gemaakt waai pok- kunpatienten geheel geïsoleerd zijn. Aiastrim. Eit nieuwe gevarien te Delft. Te Deat werden gisteren eif gevalltn van alastrnn geconstateerd en wel bq tien kin deren en een volwassene. Enkelen zy nnaar de barak in liet üude en Nieuwe Gasthuis vervoerd. 1»e moord op het bezuidcuihout m den riaag. De teraardebestelling van Mevr. Oden». AMSTERDAM,, 10 Sept. Op de begraaf plaats Zorgvliet is hedenmiddag rustig 11 kalm aan den schoot der aarde toevertiouwd het stoffelijk overschot van mevr. E. Odean— Ghristiaan, die in den Haag in iiaar woning aan t bezutdeidiout vermoord werd. Een 150-tal belangstellenden woonde de begrafe- nisplechtigjheid bij. Nadat de eikenhuoten kist in 't familiegraf was neergelaten werden door de familieleden witte bloemen in de groeve gestrooid. Als eeft-ste spreker trad naar voren notaris ue Booy, die jareiilaug vertrouwde en raads man van de overledene is geweest. Hij wees op de algemeene deelneming met dezen gru- welijken moord eu herinnerde voorts aan den eenvoud van de overledene. Dikwijls had hij haar op de gevaren gewezen waar aan zij bloot stond door zoo eenzaam te wo nen, Zij vond dit steeds overdreven en he laas zijn de gevolgen niet uitgebleven. Hierna voerde 't woord de heer Dieebergen die namens de familie woorden van troost sprak. Nadat notaris de Booy namens de fa milie bedankt had voor de belangstelling, was de plechtgheid ten einde. WISSELKOERSEN. 9 SepHH lOi&apU 12.09"/„ 12.097.. 59.42 59.39% 9.76% 9.76% 34.68 34.67% 48.06 48.07% 35.15 35.15 66.42% 60.42% 66.85 60.82% 66.45 66.45 2.497,. 2.497m Niet^ofï Weeft 7.38% 7.38% 36.80 36.78 13.Q5 13.05 Beursoverzicht. De beurs had heden een levendiger aan blik op dan gisteren 't geval was. De Sui kerwaarden waren op den voorgrond getre den en behaalden zeer groote koerswinsten. Zoo kon de H.V.A. ruim 30 notteren evenals Javacultuur. De toestand in de sui kerindustrie op Java is veel verbeterd, door de groote afdoeningen die de Visp heeft kunnen effectueeren. De handel in marga rine unie was iets omvangryker geworden maar de stemming was er niet op veroetem en langzaam brokkelden de koersen tot on der de 640 af. Calvé Delft werden weder lager afgedaan. Van Berkels en Fordaan- deelen waren eerder iets luier. Kunstzijde waren goed van toon en Enka's werden zelf» tot 290 verhandeld. Later volgde een lichte reactie. Oliefondsen hadden een kal me markt Koninkl ijken waren eerder iets luier. Mqnwaarden waren verlaten. Boetons trokken niet aan doch algemeene explora ties waren zich iets van hun koers ontgaan. Rubberaandeel en waren vast van toon. In verband met de verbeterde stemming voor dit product RADIO-TELEGRAFISCH WEEKBERICHT Verachting: Zwakke tot matige wind, aanvf&ikelyk uit oostelyke richtingen, half tot licht bewolkt droog. Aanvankelqk iets koeler, later weer iets warmer. Londen Berlyn Parys P.russel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Praag Madrid Milaan

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2