binnenland. De Landbouwfeesten te Bodegraven. Ifieuwe Abonné's I ruchtzaSnT LAATSTE BERiCHTËJN. Beurs van Amsterdam!" De jongste moord is natuurlijk weer het beginpunt van een nieuwe reeks, tot wel licht emdeijjk eens het gezonde verstand zul winnen en aan de bloedwraak een einde zai maken. Kleinfabrikanten Sigarenindusliie. De Eerste Ned. Bond van Kleinfabrikan- ten in de 8igarenindustrie houdt Maandag 16 September, des middags half twee ..Amieitia". Westeinde 15, 's-Gravenb een openbare vergadering. Tevens heeft deze Bond aan do Tweeae Kamer een adres gezonden, waarin wordt verzocht het daarheen te willen leiden dat ..het banderolleateiscl worde vervangen'door een ander systeem, dat een einde zal maken oou een schrikbewind, waaraan voor dien nimmer eenig Nederlnndsch staatsburger was onderworpen." De wethouderscrisis in Amsterdam. n De vrijzinnig-democraten doen mee. De Vrijzinn.g-Denioeratische raadsfractie lee zooals te verwaehtcnwas, de soc al-den „craten bericht, dot zij bereid ,s in no gestelde voorwaarden te treden. AUeen moet nog de sanctie der ledenvergadering vorkregen worden. De anti-revolutionai: met de Boom^.Katholiekm~Ö*'tij zij bereid tot onderhandeling. Jaarvergadering Algemwne Nederlandscbe Znivclbond. Te Breda vond heden de jaarvergadering Zuiveibond. A,gemeene Om hi\lf twee werden de officieel afgevaardigden om heil n f"";"'26 °"lvan«™. waarna om half drie de aigeineene vergadering aanvang nam. Joh" MnvMrd W"lkOU' de" h«" T f; vo™«er van den Brabant. heb n n werd ov<ir8e«aan met de behandeling der huiahoudelijke agenda. '«'.JMtverslag van den secretaris ontteenen wij, dat op 1 Januari 1929 bij den Bond waren aangesloten 436 fabrieken, die in de jaren 1927-29 ruim 2095 miilioen K.O melk verwerkten. De aanvoer is in 1928 nog 17 milhoen K.O. grooter geweest dan i„ 1927. De hoeveelheid verwerkte melk per fabriek over alle bonden bedroeg in 1928 4.8 milli- üünrL ®rw|j' d" in het vorige jaar 4,6 "j',hof K G- was. De geldelijke omzet der afdeellng Centrale Aankoop was in 1928 wat hooger, dan tn 1927, In 1927 bedroeg deie £1.298.214, in 1928 f 1.323.712. Een toename dus van ruim f 25.000. Aan de door den boyd uitgeschreven mens practised melkonderzoek namen 273 personen deel. Aan 143 kon het diploma wor- den uitgereikt. De ffnancieele resultaten, be puald met de uitgave van het officieel or gaan, bewogen zich in stijgende lijn. Verder maakt het verslag nog melding van verrichtingen van verschillende aard, zooals o.a. het behartigen der melkproductep, be langen der verkoopsvergunningen, regeling van arbeidstijden tentoonstellingen, con gressen, zuivelfilni, maatregelen ter voor koming van het aanbieden van steekpen- ningen. Aan 't slot van t verslag wordt geconsta teerd dat de zuivelprijzen in het afgeloopen jaar in het algemeen vrij wat beter waren, dan in het daaraan voorafgaande jaar en dat deze prijzen er in 1928 veel toe hebben bijge dragen, dat het bestaan voor velen beter was dan het in de verschillende daaraan- voorafgaande jaren geweest is. Prof. H. A. Kaag, hoogleeraar aan de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg heeft hier na een inleiding gehouden over trust- en kartelvorming in verband met den landbouw Na de sluiting der algenieene vergadering zuilen in verschillende restaurants der stad de congressisten aan een maaltijd aanzitten na afloop waarvan op de groote markt een concert zal plaats vinden, aangeboden door liet Gemeentebestuur van Breda. De vereeni- ging „.Breda vooruit" biedt de deelnemers een carillon bespeling aan. Het Oogheelkundig Congres. Discussies over trachom. 4 Een sterk verbreide oogziekte. De laatste congresdag te Amsterdam bracht 's morgens en 's middags telkens in drie sectievergaderingen een reeks van 70 voordrachten. zoo uiteenloopend van ka rakter, zoo rijk van inhoud en tevens zoo moeilijk in details weer te geven, dat dit als vergaderingsverslag bedoeld overzicht in geen enkel opzicht aanspraak op volle digheid zou kunnen maken. Vermelden wij in de allereerste plaats, dat geen der con greszittingen zoo groote en ver over de grens van het anatomische oog reikende gebied der oogheelkunde heeft kunnfen demonstreeren als die gisteren werd gehouden. Naast vele onderwerpen van te specialis tische» aard om hier te vermelden, mogen nog genoemd worden onderzoekingen op bac teriologisch en zeologisch gebied, voorts de erfelijksheidsleer betreffende, welke alle de nieuwste problemen in deze wetenschappen aanroeren. Van het noemen van namen en feiten moet Trachom. Zooals wel te voorzien was, lokten de rap porten over de trachom in deplenaire ver gadering en zelfs ten deelein sommige sec- ties een langdurige en levendige discussie uit. De rapporten toonen aan,dat deze oogziek te in een groot deel van de wereld zeer sterk is verbreid. In vele landen is ec-n zeer be langrijk detl van de bevolking door de ziek te aangetast. In 1926 waren b.v. in Rusland op een be volking van bijna 140 miilioen rnenacheh 838 732 lijders aan trachom aangegeven. Van de 14 miilioen inwoners van Egypte zijn naar schatting 13 miilioen lijdende aan tra chom. In Palestina komen 350.400.000 tra- ehompatiënten voor. In Japan (het z.g. oud- Jnpan) werd in 1927 bij een onderzoek van bljfta 7 miilioen menschen 678.499, d. 9.91. pot. lijdende bevonden aan trachom. In Arabië. Tunis, Algiers lijd4- eveneens zeer belangrijk deel der bevolking aan tra chom. In West-Europa, in Amerika, in Aus tralië komt hier en daar trachopi voor, de frequentie staat ip geen verhouding tot die in de genoemde landen, al komen ook hier traehom-haarden voor. Waar de ziekte heerscht..maken de trachomlijders een be langrijk of zelfs overwegend deel uit van all< lijders aan oogziekten. Een Japansche statis tiek geeft een percentage van 27.84 voor For mosa en van 40 voor Korea van 30 voor Ne- derlandsch-Indië. De verschillende rassen blijken in ver schillende mate aan trachom te lijden. Toch moet dit feit niet aan meer of miridere vat baarheid der rassen worden toegeschreven. Er is een andere factor, welke overal de noemde verschillen afdoende verklaart. De Arabische boer mist ook de primitiefste be grippen van de hygiëne, woont in een ka nier zonder vensters, heeft gebrek aan water, '8 zomers is de vliegenplaag ontzettend, hij is bijgeloovig. Wat geldt voor den Arabische boer, geldt in andere verhoudingen voor den Russisehen boer, voor de arme bevolking van Japan, Korea, China, voor de Indianen, •ij groote armoede en bij een volslagen ge mis aan hygiënische begrippen heerscht het trachom. In Rusland blijkt het, dat al de ion. die sterk door -trachom zijn aange tast, op een zeer lagen trap van beschaving staan. In Palestina zijn de scholen bijna vrij van traehom als de kinderen voortkomen uit welgestelde gezinnen, waar gezonde be grippen omtrent hygiëne heerschen; zij zijn echter zwaar geteisterd, als zij bevolkt zijn met kinderen van Arabieren, Perzen, Jenie- niten en Kurchen. Trachom is niet een ziekte van de school, maar van het gezin. Prof. Bosuke Miyashita bestrijdt de meening, dat de besmetting bij na uitsluitend van de moeder op de kinde ren wordt overgebracht. branden van benzine die zich over een groot oppervlak heeft verspreid, zich aan de'kan ten lage vlammen ontwikkelen,, doch dat in het midden een vuurzuil ontstaat hoog bo ven de oppervlak. Dit is vermoedelijk de re den dat de benzine van de tweede tank slechts gedeeltelijk verbrand is. Het is het cordeel van de politie, dat er noch schulü noch nalatigheid in het spel is. Men zou evenwél achteraf kunnen zeggen, dat het verstandiger geweest was de tanks die wa terbalast bevatten, gesloten te houden. De toestand der gewonden is redelijk wel. Een van hen verkeerd in zorgwekkenden toe stand. De Kaastentoonstelling. Bekroningen, Een druk belacht» kaasmarkt. Een Landjbouw-Openhichtspel. hte t. Op het terrein der N. S. aan den 2en Üaalschedijk. Gistermiddag heeft op het rangeerterrein van de Nederlandsche Spoorwegen aan den 2en Daaische dyk te Utrecht een ernstig ongeluk plaats gevonden. De 29-jarige rangeerder C. v. T., wonende op Elinkwyk te Zuilen is, vermoedelijk door dat hy heeft nagelaten een door hem te be dienen wissel tydig over te trekken, bekneld geraakt tusschen twee wagons. Byna on middellijk na dit droev-ig ongeval trad de dood in. Het lyk is per begrafenisauto naar de woning van het aluchtoffer vervoerd. Een nader onderzoek naar de oorzaak van dit noodlottig ongeluk wordt nog inge steld. De moord op het Bezuidtinhout. Het scheermes waarmee de moord gepleegd. Inzake den moord aan den Bezuidenhout- scheweg in den Haag wordi gemeld, .lat oproeping betreffende de demc en den tnet wie de verdachte op een bank i.i Haagsche Bosch op den dag van den t- zou hebben zitten praten succe» h GEMENGDE BEKÜ HTENt Het Belgische s.s. „Esteüa" op t Westerscheiüe gezonken. Tien opvarenden vermoedelijk Als resultaat van dezen congresdag mag wel worden aangenomen, dat hier door voor aanstaande Ophthalniogen der geheele we re 1.1 een hoeveelheid wetenschappelijk mate riaal bijeen is gebracht, dat niet zal na laten zijn beteekenis aan de overige medi sche wetenschappen te doen gevoelen. Ên uit deze veelzijdigheid, die in de werkzaainht:-' der oogheelkundigen tot uiting is gekomen wij misten hier slechts de vraagstukken van zuiver mathematiach-physischen aard - mag wel de conclusie worden getrokken, dat meer dan velen vermoeden, de oogheel kunde een plaats in het centrum der medi sche wetenschappen inneemt, en dat mis schien meer dan eenig ander onderdeel juist het onderwijs in de oogheelkunde in staat mpet worden geacht niet slechts veel te openen, maar ook 'n wetenschappelijke vraag te maken. Twee der opvarenden gered. Hedennacht omstreeks 3 uur is het Bel gische s.8. „Estella" by Walsoorden op de Westerschelde aangevaren. Het schip is gezonken, waarbjj naar het schijnt de 10 opvarenden zijn verdronken. De „Estella" was geladen met c.a. 1000 >n. Nader vernemen wy nog het volgende: liet Belgische uitgaande stoomschip „Es tella" is omstreeks 1 uur in den nacht gevaren door een binnenstoomend Duitsch toomschip dat naar Antwerpen is doorge varen. De bemanning van de „Estella", welk schip ongeveer 1000 ton groot is, zou uit ongeveer 20 koppen hebben bestaan. Hier van zyn naar wjj vernemen 2 opvarenden ia ieder geval gered. Deze bevinden zich op één der sleepbooten Noor I of Goliath, die zich op de plek vair-de ramp bevonden. Van de andere (opvarenden is nog niets bekend, doch 't ik niet uitgesloten dat zy door 't aanvarend stoomschip of door een ander schip zyn Opgepikt. Hieromtrent zyn nog geen berichten ontvangen. Behalve de genoemde 2 sleepbooten bevonden zich he denmorgen nog verscheidene andere schepen op de plaats van 't ongeval. By hoog water is van 't gezonken stoom schip niets te zien. Wellicht dat zulks bij laag water wel 't geval is. Nader sednt men ons nog: Het Belgische s.s. „Estella" meet 758 bruto registerton en behoort aan de Societé Beige d'Armement Maritieme te Antwei Het schip werd in 1929 gebouwd te Rotterdam, op de scheepswerf van P. Smit. De ramp van de Vimeira. Noch schuld, noch nalatigheid de oorzaak. Een onderzoek van deskiindgen. Gister is op de „Vimeira" een onderzoek igesteld door de commissaris van Politie, Teun Alberda, en den ingenieur Valder- poort, van de Rotterdamsche bouwpolitie, die beiast is met het toezicht op benzine installaties. Hun conclusies zyn gebaseerd op het feit dat de Vimtfra1 leeg naar Rot terdam is gekomen. In de twee tanks in het vóórschip was water als ballast. Deze tanks waren boordenvol. Boven op het water dreef een laag benzine zooals gewoonlijk. De tanks waren geopend. Men vermoedt dat door schommelingen van het schip water met benzine over den rand der tanks is ge- loopen, zich op het dek verspreid heeft en toen door een spoe'.gat langs den rand naar buiten is gevloeid. Daar heeft de benzine damp vlam gevat. Het kan zyn dat het is geschied door bloeiende sintels. Een vonk uit de pijp kan ook den brand veroorzaakt hebben. De vlam is langs de scheepsromp omhoog geklommen, heeft zich verspreid en is door den wind naar het dekhuis gedre ven. De benzine op het water in een der tanigs is geheel verbrand. Op de andere is een laagje van 1% c.M. terug gevonden. Ontploffing heeft niet plaats gehad. Even min zyn de tanks verbrand. Door proeven is komen vast te staan, dat by het ver bad. Beide personen hebben zich l.ii de po litie gemeld. Uit hun verklaringen bleek, dat verdoel inderdaad oenige uren niet lien had zitten praten over verschillende familieomstandig- heden. Voorts heeft de verdachte medege deeld. dat hij enkele dagen te Aimterdam is geweest Op Koninginnedag zou hij daar mat een kennis zijn uitgeweest. De politie zou het op prijs stellen, indien deze kennis zich'hij de politie zou willen vervoegen om enkele nadere inlichting, verstrekken. De Mogelijkheid beütaat dat het scheer- es, waarmee de tyoord is gepleegd, door verdachte te Amsterdam is gekocht. Ook is liet niét uitgesloten, dat hij het van desen of gone heelt geregen. Het is een oud scheermes met amirt heft. Op het lemmet staat het woord „Ellavaa". De commissaris van politie verzoekt inu hem, die aan verdachte een zoodanig scheer mes heeft gegevèh 'ot verkocht, op of kort vódr 5 September,, zich te willen melden. Het signal enient van den verdachte luidt 45 jaar oud, plus minus' 1,80 meter lang, na! gezicht, slank postuur, grijsachtig cos- ram. De toestand van de gewonde huishoudster nog steeds vrij ernstig. Belangrijke getuige meldt zich aan. Een dag van te voren heeft v. d. M. zich al over het Bezuidenhout uitgelaten. Naar het Vaderland verneemt heeft zich een belangrijke getiige bij de politie ge meld. Een hulpbeateller van de Posterijen kwam Woensdagmiddag, den dag voor den moord omstreeks vier uur, van het hoofd postkantoor. Op den hoek van den Noord wal en de Torenstraat ontmoette hij Kr. er M, dien hij sinds eenigen tijd ken de. Hy wist, dat de man zich met oplichte ryen ophield. Beiden liepen een eindje op en Kr. van der M. verte'de, dat hy in Amsterdam ge weest was en zich daar vermaakt had met vriendinnetjes. Hoe kom je aan het geld? vroeg de getuige hem.. O, zei Kr. van der M. toen, daar weet ik altijd wel aan te komen. Kr. van der M. vertelde toen ook dat hy op weg was naar een oude dame op (het Bezyidenhout, waarop de getuige hem vroeg, dan een briefje te willen meenemen naar zijn meisje, wier woijjng hy zou moeten passeeren op weg naar het Bezui denhout. De getuige heeft het briefje geschreven de Openbare leeszaal. Kr. van der M. heeft het in zijn zak. gestoken. En bij het afscheid nemen zei hij nogmaals, dat hij toch naar het Bezuidenhout moest, om een oude dame te bezoeken: ,lk zal probeeren, dat ik wat geld achterover trek", zei hy 1 en. Men begrypt, dat deze verklaring voor het bewys van het grootste belang is. Motorongeval bij Maartensdijk. Een Haagsch Politie-agent zwaar gewond. - Gisteravond omstreeks half acht heeft op den straatweg nabij de Hollandscbe Rading een ernstig motorongeval plaats gehad. Een 26-jarig Haagsch politie-agent. die per motor van de feesten der Hilversumsche Politieschool terugkeerde, is met zyn motor tegen een voertuig opgereden, vermoedelyk als gevolg van het feit, dat hg' geen vol doende aandacht aan het verkeer schonk. Dc ongelukkige werd met een zeer ernstige hoofdwonde opgenomen. Hij is, nadat door een medicus ter plaatse het eerste verband was gelegd, naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht, waar hij ter verdere behandeling is opgenomen. Na het spoorwegongeluk b(j Meppol. Machinist en hoofdconducteur ge- schorst. Het blykt, nu de verongelukte locomotief weer uit het water is getrokken, dat het verkeer met Leeuwarden voorloopig wel een maand over enkel spoor moet plaats vinden. Eerst moet het schuin afgebroken gé- De Landbouwfeesten, welke gisteren eergisten te Bodegraven zijn gehouden ter gelegenheid van de algemeene vergadering der Holl. My. van Landbouw hebben enorme belangstelling gehad. Zooals wel was te verwachten en zeker door de ingezetenen van Bodegraven werd gehoopt, mocht Dinsdagochtend de markl zich verheugen in een bijzonder druk zoek. En al kwam dat bezoek nu niet sluitend en direct den handél ten goede, toch werd dat vor ditmaal niet als iets ergs beschouwd. Integendeel men benutte de ge tegenheid voor een uitstekende propaganda. Een zeer overzichtelijk boekje, betrekking hebbend op kaasmarkt en kaashandel Bodegraven werd aan de bezoekers van tentoonstelling Dinsdagochtend by de c trole uitgereikt. De kaas-tentoonstelling mocht zich even eens in een zeer druk be^ek verjieugei Daar waren inzendingen van producenten, zoowel als van handelaren, welke ieder af zonderlijk waren gegroepeerd en ook afzon derlijk zyn beoordeeld, j De Jury kende na een keuring, die hooge eischen stelde, de volgende bekroningen toe: Aan de kaasproducenten: Rubriek I (Kaas van 6 K.G. of minder gewicht). W. Boer, Bodegraven, 84 punten, le prijs; A. Hoogehdoorn, Zwammerdam, 80 p. prys. Rubriek II (Kaas van 610 K.G. ge wicht): C. van Dam, Bodegraven, 84 p., le pr; W Boer, Bodegraven, 84 p., '1e pr.; T. Hooft- man, Zwammerdam, 82 p.., 2e pr.; T. Ver boom, Bodegraven, 28 p., 2e pr.; J. Hooft- nmn, Bodegraven, 82 p., 2e pr.; A, Moons, Bodegraven., 82 p., 2e pr.; S. Hey koop, Zwammerdam, 80 p., 3e nr.; J. H. v. Dobben, Zwammerdam, 79 p., 3e pr.; M. G. Stolwijk, Bodegraven, 78 p., 3e pr. Rubriek 111 (Kaas van 10— 15 K.G. ge wicht): B. Spruyt, Bodegraven, 84 p., le pr.; v. d. Linden, Haastrecht, 84 p., le pr.; p. Rijlaarsdam, Rietveld, 84c p., le pr.; W. Boer, Bodegraven, 83a p., le pr.; Wed. Oudshoorn, Rietveld, 83b p., le pr.; P. Schieveen, Gouderak, 83c p., 2e pr.; J. H. Dokkens Zwammerdam, 83d p., ?e pr.; A. v. Dam, Hazerswoude, 83e p., 2e pr.; C. d. Wel, Bodegraven, 82a j. 3e prijs; J. a de Wind, Barwoutswaarder, 82b p., 3e pr. J. Oskam, Vlist, 82c p., 3e pr.; D. J. de- Hertog, Bodegraven, 82d p., 3e nr.; M. G. Stolwijk, Bodegraven, 32e p., 3e pr.; J. Rij laarsdam HznAlphen ft. d. Rijn, 82f p., 3e prijs. Rubriek IV (Kaas van 15—20 K.G. wicht) W. Boer, Bodegraven, 83 p., le prys; A. Hoogendoorn, Zwammerdam 82 p.. 2e pr. Rubriek V (Kaas van 20 K.G. en hooger gewicht) loer, Bodegraven, 82 p., le prys; C. Rijlaarsdam, Nieuwerbrug, bestuursprys. Aan de handelaren: Rubriek I (Kaas van 6 K.G. en minder gewicht) J. Broere en Zn., Lekkerkerk, 84 p., le pr. W. den Boer, Gouda^ 82 p., le pr.; A. ;C. Meyere, Rotterdam, 80 p., 2e pr.; H. Windhorst, Bodegraven, 80 p., 2e pr.; Fa. Lnuringi Bodegraven, 78 p., 3e pr.; Gebr. Jongeneel, Bodegraven, 76 p., 3e pr. Rubriek II (Kaas van 610 K.G. ge wicht) F. Noordhoek, Bodegraven, 84 p., le pr.; W. den Boer, Gouda, 82 p., le pr.; J. W. Giesen, Bodegraven, 81 p., 2e pr.; Firma Luuring, Bodegraven, 86 p., 2e pr.; S. GÖbel Zn., Bodegraven, 78 p., 3e pr.; B. Baars, Bodegraven, 76 p., 3e pr.; J. Broere Zn., Lekkerkerk, 76 p., 3e pr. Rubriek 111 (Kaas van JO—15 K.G.): J. W. Giesen, Bodegraven, 84 p., le" pr.; Baars, Bodegraven, 84 p., le pr.; W. den Boer, Gouda, 82 p., 2e pr.; A. v. d. Boon, Eodegraven, 81 p., 2e pr.; Joh. P. Veerman, Bodegraven, 80 p., 3e pr.; S. Góbel Hzn., Bodegraven, 80 p., 3e pr.; A. C. de Meijere, Bodegraven, 80 p., 3e pr.; Fa. Wöhrmann, Bodegraven, 80 p., 3e pr. Rubriek IV (Kaas van 15—20 K.G.): J. Veerman, Bodegraven, 82 p., le pr.; Joh. P. Veerman, Bodegraven, 81 p., le pr.; Fa. Wöhrmann, Bodegraven, 80 p., 2» pr»; Goebel en Co., Bodegraven, 73 p., 8c pr.; Broere en Zn., Lekkerkerk, 78 p., 3e pr. Rubriek V (Kaas van 20 K.G. en hooger gewicht) Noordhoek, Bodegraven, 79 p., le pr.; H. Goebel Co., Bodegraven, 77 p., 2e pr.; B. Baars, Bodegraven, 76 p., 3e pr.; A. C. de Meyere, Bodegraven, 74 p., 3e pr. De pryzen bestonden uit medailles. Te 7 uur in den avond werd de tentoon stelling gesloten. Het Landbouw-Openluchtspel. Het Landbouw-Openluchtspel, dat in den amiddag van Dinsdag op het groote open veld naby de Kaasmarkt gegeven ie, is de weest van den dag. Wy hebben aan de hand van het pro gramma daarvan al een en ander medege deeld, dat de verwachting gespannen deed zijn, maar de uitvoering zelve beeft alle verwachtingen overtroffen. Wat een giootschheid van opzet en wat een uitne mende verzorging en regie! De commissie voor het openluchtspel, bestaande uit de hteren A. Broekland, H. G. la Gro, Bn Ba triaan, H. J. van de Poll en A. Schilling heeft eer van haar werk. Maar vóór allen komt die eer en alle hulde toe aar. den heer Schuling, van wien mag worden gezegd dat hy de ziel van dit grootsche openluchtspe' was. Heeft de heer Schuling een zeer be langrijk aandeel gehad in den ganschim op zet, de uitvoering berustte nagenoeg geheel in zijn handen, onder zyn uitnemende lei ding ia deze vertooning geworden tot iets heel aparts, is ze iet3 heel subliems gewor den. In tegenwoordigheid van wel 5000 toe schouwers ving te even drie uur het spel aan. Na een ouverture van het orkest, reden herauten te paard het groote terrein op aan liet hoofd van den kleurigen en fieurigen stoet, die de beschermvrouwe van den land bouw Ceres met zich voerde. Met een dave rend applaus werd Ceres begroet. De Land bouw in de oudheid voegde zich vervol gens, in fraaie groepen uitgebeeld, by de frissche boeren- en boerinnegroep, die op het groote platvorm op het middenterrein zich had opgesteld, terwijl Ceres haar eere plaats had ingenomen, vanwaar zij het feest te harer eere kon overzien. Met blij den zang en dans werd daar het feest van de lente gevierd en rond de Meiboom, die werd geplant, klonken de juichkreten als jubeltonen over het ruime veld, dat zich baadde in een stralenden zonneschijn De volgende afdeeling gaf de Landbouw in de Middeleeuwen te zien: een historische- altegorische groep, vol rijke fantaisie, vol teven en kleur, tintelend vna geest in zang en dans, een sfeer scheppend van blijheid en levenslust. Toen kwamen de jaargetijden zooals de landbouwer die ervaart. Ook hier levendig heid van uitbeelding, frischheid, alles even natuurlijk en bly opgevat. Daarmede werd het eerste deel besloten. Het rondtrekken van dezen vollediger stoet deed eer. en thousiast applaus weerklinken. De boerenbruiloft, welke het tweede deel vormde van het openluchtspel, was een op zich zelf staand geheel. Ware het mogelijk, wy zouden zeggen dit gedeelte heeft het eerste nog overtroffen. Die bruiloft, welke daar te midden dier duizenden belangstel lenden in de vrye natuur werd gevierd, was iets heel merkwaardigs. Het was alles zoo typisch ineengezet, zoo tot in het minitieuze verzorgd, dat de jool der bruiloftsgasten hun vroolyke boerendansen en hun spelle tjes daarbij aantrekkelijk werkte op allen dio ze aanschouwden. Een ringrydery op oude sjeezen ontbrak er zelfs niet aatvl Ieder leefde mee in de sfeer die de har monicaspeler, in de honderd dansende paren bracht, dank zy de perfecte weergave der muziek door de groote Philips luidsprekers op het terrein. En de vreugde-dansen, de groote schare aardige bruidsmeisjes in hun onnigste kleedjes, die men denken kan, noet ook vreugde hebben gebracht in de harten der ouderen die genoten! By een bruiloft hooren zegenwenschen en die zyn er rijkelijk uitgesproken voor het Vorstelijk Huis, de Holl. My. v. Landbouw, do Gemeentebesturen van Bodegraven en Zwammerdam! Een persiflage op de ver schillende veesoorten ontbrak niet en daar om is onbedaarlijk gelachen! De toeschouwers kregen voor het eerst het moderne rund te zien, als je de staart als pompzwengel gebruikt, geeft het beest- kaas. Een even fraai deel, waarin de landbouw van heden en in de toekomst werd uitge beeld heeft het spel ibesloten. Aan het slot daarvan verrichten de ryvereeniging uit Nieuw-Vennep wonderen van rijkunst, die de landelijke bevolking enthousiast deed juichen. Het is ons slechts mogelijk in korte trek ken een en ander van dit waarlijk zeer bij zondere openluchtspel weer te geven. De totaal-indruk is deze dat Bodegraven iets heel bijzonders heeft gebracht, dat nog lang zal heugen. De opvoering heeft heel veel ty.l gevor derd, een groot aantal toeschouwers, heeft daardoor jammer genoeg, de geheele opvoe. ing niet kunnen bijwonen. Tijdens een pauze had er een incidentje laats: een tribune kon zijn last niet rheer dragen en bezweek. Gelukkig was ze niet hoog, zoodat er niemand eenig letsel heeft gekregen. Veiligheidshalve zjjn later ook de andere tribunes ontruimd, waarna het pa- bliek zich heel gemoedelijk een plaatsje koos op de groene weide, vanwaar toen het levendig spel met evenveel be'angstelling werd gevolgd. In de avonduren had op het afgesloten terrein een groote bioscoopvoorstelling plaats in de openlucht. In het dorp was het geweldig druk en het ging er gemoedelijk vroolyk toe. Waar er gelegenheid was in een zaal, was er muziek, werd er gedanst. Bodegraven heeft reusachtig feest g«- vierd! deelte van het bruggehoofd, voor het andere paar rails gelegen, nieuw worden opgemetseld en voldoende stevigheid ver krijgen. De machinist Langkamp uit Zwolle en de hoofdconducteur Hillinga te Meppel zyn beiden geschorst. De alastrim. Nog drie verdachte gevallen. Gisteren zijn te Amsterdam nog drie ver dachte gevallen In de quarantaine-inricht ting aan den Zeeburgerdyk opgenomen. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 770.3 te Dresden en Ham burg. Laagste stand 748.5 te Akureyri. Verwachting: Zwakke tot matige, oostelij ke tot zuidelijke wind. Meest licht bewolkt. Droog, behoudens later geringe kans op on weer. Zij, die zich met ingang van 1 Oct. voor ten minste 3 maanden op de Goudsche Courant abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschü- nende nummers gratis. STADSNIEUWS. GOUDA, 11 Sept. 1929. Sted, Gymnasium. Als leerlingen zyn nog toegelaten tot klasse I Alie Boer, Boskoop; tot klasse II Adr. v. d. End, Gouda en H. Gietema uit Schoonhoven; tot klasse IV (v.w.) D. Bogers uit Klaas waal; tot klasse V C. W. Schoorel uit 's-Gra venhage; tot klasse VI (v.w.) P. Boele. De cursus 19291930 wordt begonnen met 86 leerlingen, aldus over de klassen verdeeld: I 20, II 25, III 13, IV 9, V 13 en VI 6. Het 300-jai-ig* bestaan der Remonstrantsche kerk te Gouda. Ds. H. Cramer beantwoordt in de N.R.Ct. van hedenmorgen het ingezonden stuk van dr. Mulder, betreffende den Ned. Herv. Kerkeraad te Gouda. De in myn schrijven gegeven voorstelling is, zegt Ds. Cr., woord voor woord gegrond op de mededeeiingen van den secrefaris der Ned. Herv. Kerkvoogdij, die namens dit college sprak. Een schriftelijk verzoek van ons bestuur, schriftelijk te mogen vernemen, of de Orgelbespeling nu mocht plaats hebben of niet, werd door datzelfde lid van het college van kerkvoogden telefonisch beantwoord met de mededeeling, dat er niets meer te schrijven viel, daar de beslissing van hei college immers reeds was medegedeeld. Aan de colleges der Ned. Herv. Kerk, uit te maken, of, en door wie fouten gemaakt zyn. Wanneer ik u onjuiste mededeeiingen verstrekte, rust de schuld daarvan niet op mij», maar op de personen of lichamen, die ons bestuur niet naar waarheid hebben in gelicht. Een bijzonder jubileum. De heer D. van Duuren 30 jaren leeraar aan de H. B. S. Naar wy vernemen herdacht de heer D. van Duuren, leeraar in de Gymnastiek aan de R. H. B. S. alhier, by den aanvang van den nieuwen cursus den dag waarop hy voor 30 jaren benoemd werd in deze functie. De opening vatn de Bazar voor de Luthersche Kerk. Een Bazar is toch wel een heel goede ma nier om waar andere middelen ontbreken toch geld by elkaar te krijgen voor het zich voor oogen gestelde doel. Een methode, die er ook by het publiek in will Dat blyk, niet allèen uit de talrijke bezoekers, die trachten koopjes te halen of by een of an dere attractie zich te vermaken, maar ook uit het feit, dat er steeds velen gevonden worden, die voor een Bazar iets willen ma ken, resp. gdVen. En dat 'moet toch zeker een ieder opvallen die gisterenavond de Luth. Bazar heeft bezocht. Wanneer men z'n oog laat gaan langs u. vele zeer keurige stands, wanneer men be wondert de talloos vele dameshandwerken e de inzendingen plateel van „de Zuid-Ho- land" en firma Goedewaagen's aardewerk, firma Jonker, blikwaren firma de Gruyl, enz. enz. dan kry,gt men toch het idee dat men voor de goede zaak rtog heel veel over heeft. Verder verwijzen we naar de r.maakvoi ingerichte stand van „de Lindeboom" welke geplaatst in de onmiddellijke omgeving van de tent der firma v. Nelle een ieder uit- noodigt by het kopje thee of koffie iets te gebruiken. Bijzonder veel aftrek vindt ook het ys met slagroom uit het Blauwe Kruis. Eén voor eén de attracties te bespreken zou ons ver voeren, alleen wyzen we op iets meuws van de firma Bensdorp dat tolletjes en chocolade vaak de lachlust op wekt. Zooals men bemerkt een heele mooie M*ar en het was dan ook Ds. Simon zeer aangenaam gisterenavond de opening daar- an m te leiden, door met een enkel woord z t™ WOrde2el' "Aoop te vermei- Sél ."f ,1 saat h,er om het "oodzake herstel der ramen. Wei zullen de prach gebrandschilderde glazen, (afbeeldingei; "an werden ons getoond), welke uit geld ri moesten worden verkocht, het kerkje ,L ,mee'sieren. iaat getrack zai worden door deze Bazar geld b« eikaar te krij- sV°?di're lan,(m' in '""A rteljjk dankt spr. voor de medewerking «,.i,f"eenteWen 131 het hijzonder de iaat 7", het TdPPOohdi®, dat nu in de Br 9?,? St' bewondering opwekt. Srmon gmg hierna voor in gebed. durgemeester Gaarlandt thans het ope- SSm spreke,,tl' wenscht het comité <ht mooie Bazar' SP" verklaart "fl gemeentebestuur van Gouda tegen- «vm JL 5*°'f! Wat men iier beoogt zeer tiid w alaat. We leven thans in een tKclrt. m,en.ldeuwe gebouwen kunstvol raak oef trckken, maar ook, dank zij naawJL^ "f monumentenzorg met groote «z72'Iach' herkrügen „at -vaderen in tijden van niimW t..,.];. «XI, 77 469, 642, 426, «70, «0, 67, 891, 546, welke prijzen tot Donderdagavond in de zaal .de Réunie" aan de Oosthaven, al- waar de Bazar gehouden wordt, kunnen 1 worden afgehaald. Een bezoek kunnen we i bovendien zeer aanbevelen! Roei- en Zeilvereeniging Gouda. De Roei- en Zeilvereeniging Gouda houdt haar najaarswedstrtjden op Zaterdag 14 en Zondag 15 September a.s. De zeilwedstrijden vangen aan Zaterdag middag te half twee, en Zondagmorgen te half 10 uur. De beslissing tusschen de winnaars van iedere groep begint om 2 uur met 4 booten. De prijsuitreiking heeft plaats Zondag middag te 5'A uur op het Clubgebouw. Paard te water. Hedenmorgen is er aan het einde van de Westhaven een ongeluk gebeurd, dat nog al goed is afgeloopen. Een rijtuig van de N.V. G.R.E.V.O. met 2 paarden bespannen, kwam van de Veer- stal de Westhaven op rüden. B(j het om gaan van deze bocht, brak echter een der leidsels, en kort daarop de strengen van een der paarden. Het gevolg was dat het paard te water ging. Daar het water nog al laag was, kon het paard nog juist zijn kop boven net water uitsteken. De kraanwa. gen van den heer J. Helleman heeft het paard weder op de wal gebracht. Een botsing. Maandagavond 8 uur had een aanrijding plaats op de Kleiweg hoek St. Anthonie- straat tusschen een vrachtauto en de wiel rijder A. Z., wonende alhier. Het ongeluk liep nog vrij goed af, alleen het rijwiel van den wielrijder werd ernstig beschadigd. De wielrijder kwam zelf met den schrik vr(j. Aangehouden. Door de politie zijn alhier aangehouden de minderjarige Ea. v. K. wonende te Rot terdam en de minderjarige Ja. Ma. v. B. wonende te Bergen op Zoom. Z(j zijn door de politie naar de ouderlijke woning te ruggebracht. Een jongetje aangereden. Gistermiddag omstreeks 12.15 reed H. H. met zijn vrachtauto over de Oosthaven. Ter hoogte van de Molenwerf liep de 7-jarige A. A. C. H. wonende aan de Vest alhier plotseling de straat over met het gevolg dat de jongen tegen het spatbord van de auto opliep. De jongen viel op straat en bleef bewusteloos liggen. De bestuurder van de auto stopte onmiddellijk en heeft den jon gen naar de Wijkverpleging overgebracht, ter verdere verpleging. Volgens getuigen verklaring heeft den bestuurder van de auto geen schuld. Uitspraken Kaniongerccht. In de heden gehouden terechtzitting wer den de navolgende vonnissen uitgesproken Wegens overtreding verordening op do winkelsluitingi J. F. R. en P. H, R., beiden te Gouda, beiden 15 subs. 10 d. h. Wegens overtreding motor- en rijwiel reglement: W. J. A. te Gouda 20 subs. 10 1 d h" 1 T G W Bodegraven f 2 3ubs' Wegens overtreding leerplichtweti A. te Zevenhuizen, A. G. te Waddinnveen, D. M. te Waddinxveen en D. F. te Heeuwijk, alle j 1 subs, één d. h. en W. van O, le Gouda, A. K. te Moordrecht en S. van M. te Nieuwerkerk a. d. IJssel, allen f 050 3. 1 d. h. Wegens overtreding art. 431 W. v. S.: C. J D. te Waddinxveen en N. van O. te Bi koop 5 subs. 2 d. h. Wegens overtreding art. 463 W. v. S A R. te Gouda, J. B. te Gouda en R. H.' te Boskoop, allen 5 subs. 2 d. h. en G. F. de J te Gouda schuldig: zonder toepasing straf. 5 \«enda. U en 12 Sept. Soc. de Réunie, Groote Zaal Bazar ten bate van de restauratie van de Luthersche Kerk. 15 Sept. Feestelijke herdenking van het 300- jarig bestaan van de Remonstrantsche kerk. 14 en 15 Sept. Roei- en Zeilvereeniging Gouda, Roei- en Zeilwedstrijden. 21 Sept. 2 uur. Soc. Ons Genoegen, Mode show Gez. van Dantzig. Apothekérsdienat. apotheek van de firma Weyer, Gouwe 135, zal tot en met 13 September, benevens den daarop volgenden nacht geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK v.4 uerurugen wat vindhem van mind«ir kunstlie- *4 Z. f Spr. hoopt, het n. i 6 nieuwe ramen het aanzien van «oi6e„ v ras.tauratie toch al zoo intiem ge- Bede 4 WDrdt verho°8<i on dat deze de predbetn Memmingsvoile geheel door Wedijting zai worden gesticht. gemaakt! me' verkooP eo" aanvang grolL1™"^,We ven"elden do uitslag achtlre^ rrlotlne «""""an de 50 prijzen 269 130 ere "L,1' °P 677' 366' S®4' 2'9. 38, 90, 461, 402, 358 4/S SSS' 471, m' 346, 505, 831, 1M4' J®- 42#. 826, 290, 661, 16, 178, 127, 538, 460, 531, 306, 80, BOSKOOP. Marktbericht van eerste soort bloemen op 3 September Rozen: Ophelia 12-16 ct„ Golden Ophe lia 17-26, Mercel Rouyer 20-38, Hadley 25- 47, Claudius Pernet 27-42, Columbia 23-45, Butterfly 26-39, Mac Keiler 1.00- 1.30, Wilh. Kordes 17—43, Mad. Jules Bou- ché 21-28, Rosalanctfa 32-44,, Babyrozen 19, v. Rossem 33- 42, gemengde rozen 8-17, Polyantharozen 35—50. DiversenDahlia's grootbloemig 16-18, id. kleinbloemig 6—9, Chrysanten, grootbloemig 1.00—1.80, id. tros 50-90, Gladiolen 10—15, Lelies 40- 55, Tulpen asters 3—5, Clematis Durandi 20—25, Anjers 15—23. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Het bestuur van den polder „De Nesse" heeft tegen 10 personen proees-verbaal opge maakt, die tijdens den schouw niet aan de gestelde eischen hadden voldaan. REEUWIJK. De Commissaris der Koningin van Zuid- Holland zal a.s. Donderdag 12 Sept. een be zoek aan Reeuwyk brengen. De vastgestelde rekening van het ge meentelijk Electriciteitsbedryf dienstjaar 1928, in den laatst gehouden Raadsvergade ring sluit als volgt; Totaal uitgaven 32.296.24% Totaal ontvangsten 28.879.94 Nadeelig saldo 3415.30% Lichamelijk letsel door schuld. Voot de rechtbank te Rotterdam heeft te recht gestaan de 50-jarige koopman A. H. uit Leiden, verdacht van het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel, althans licha- melijk letsel door schuld. Verdachte zou op 25 April te Gouda op den weg Onder de boompjes hoogst roekeloos en onvoorzichtig hebben gereden met zijp auto, terwijl hij beschonken was, althans onder den invloed van sterken drank verkeerde, tengevolge waarvan hy D. de Pater aanreed, die daar van een lichte hersenschudding en enkele verwondingen bekwam, zoodat hij zijn be roepsbezigheden eenigen tijd niet heeft kun nen vervullen. Verdachte gaf de feiten toe. Hoe hij plot seling van rechts naar links op den weg is gekomen, weet hij niet. Hij heeft een „fou tje" gemaakt. Dronken wasr(hij niet, hij had een borrel of vijf, zes gebruikt. Üe president, air. Canea, vond net drin ken van zooveel borrels voor een fatsoenlijk man, wel wat uit den tijd. Maar als men achter het stuur zit, moet men heelemaal niets drinken. Getuige D. de Pater is weer geheel her steld. Zijn schade is hem vergoed, hij is vol komen tevreden gesteld. Het is getuige on begrijpelijk, hoe verdachte plotseling den weg overstak. Hard reed verdachte niet. Getuige C. L. Verkaik had de aanrijding gezien. Verdachte was onder den invloed, rijn tong sloeg dubbel. Ook de nachtwaker H. Everling had het geheele geval aanschouwd. Verdachte wilde eerst wegrijden, maar getuige heeft hem tegen gehouden. Verdachte verkeerde onder den invloed. De agent van politie A. Schrijvers heeft ge constateerd, dat verdachte na zijn aanhou ding met dubbel slaande tong sprak. Zijn verhaal over de aanrijding was verward, tn hij rook naai sterken drank. Het O. M. waargenomen door mr. J. P. Hoeffelman, achtte de aanrijding ontstaan door verdachtes schuld.Verdachte beweert een moment onattent te zijn geweest en toen plotseling een tik van de aanrijding te heb ben gehoord. Het O. M. neemt da* echter maar niet zonder meer aan. Verdachte heeft maar telkens getracht weg te komen. Een geluk bij een ongeluk is het nog, dat de aan rijding niet erger is geweest. Getuige de Pa ter is wel tevreden gesteld, maar de schade is dooi de verzekering betaald. Bewezen is dat verdachte onder invloed van sterken drank verkeerde. Dit is een verzwarende omstandheid. Eisoii hechtenis en ontzegging van het recht om een auto te besturen voor den tijd van 1 jaar. De verdediger mr. J. J. Mijs, betoogde, dat niet vast staat hoe het ongeluk heeft plaats gehad. Verdachte heef teen oogenblik gekeken naar de terreinen van Zanen en Verstoep .Zijn wagen moet op dat oogeblik in een fout in den weg zijn gekomen en daardoor den schuiver naar links hebben gemaakt. Hij kwam langzaam en safe aan- Wat 'smans dronkenschap aangaat, plei ter betwist dat bij een man. als verdachte dievoor half vier 5 56 borrels heeft gedron ken, daarna is gaan eten ey bij zijn eten een glas bier heeft gebuikt, daana nog kof fie heeft gedronken, van dronkenschap spra ke kan zijn, een uur of vier later op het oo genblik dat de aanrijding plaats had. Verdachte is veel op reis, doet zaken, die altijd in cafe's behandeld worden en is dus gewoon aan het gebruik vansterken drank. Naar de meening van mr. Mijs Buggereereu de getuigen elkaar, dat verdachte beschon ken was. Verdachte heeft nog nooit een on geluk gehad, daarom iB de straf veel te zwaar. Pleiter vraagt clementie. Nare- en dupliek werd de uitspraak be paald op Dinsdag 17 De zeisen ui Voorts heeft zich nog te verantwoorden gehad H. R„ 47 jaar, landbouwer te Ber- kenwoude, die zich te verantwoorden heeft gehad: lo. dat hij in Juli 1828 in kenwoude- met het telijke toeeigening heeft ...ae>UJCU grpszeis, toebehoorende aim Ewout Verstoep, subs, dat hij een zeis geyonden had, die hij zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. 2o. dathij op 11 April 1929 den burgemeea- ster, tevens hulp-officier fan justitie de Gau tier, toen deze huiszoeking deed naar de ver miste graszeis, heeft toegevoegd: stomme ling, knapperd, knappe houding. Verdachte het eerst naar het tweede feit gevraagd, zeide het woord stommeling te heb ben gebruikt in dit verband: moet je weer eens een valsche aanklacht tegen me indie- Wat het eerste feit betreft, verdachte ont- ende die. Er zijn wel 4 zeisen bij hem ge- vbnden, van 2 ervan kon verdachte de her komst niet opgeven. Drie waren er verpakt, één werd er voor kleine karweitjes nog gebruikt. Verdachte is veel jaren geleden veroordeeld ter zake van mishandeling en kort geleden wegens het dooden van eens anders dier. Maar dit laat ste houdt verband met deee zaak. De burgemeester van Berkenwoude, M. Gautier, verklaarde, dat verdachte, toen ge tuige als hulp-officier van justitie bij ver- daohle huiszoeking kwam doen. de beleedi- gende woorden door verdachte zjjn gebruikt. Verdachte was opgewonden en nam, zijn hooivork in de hand, een dreigende houding Verdachte zegt niet gedreigd te hebben. De president: Maar de burgemeester zal toch onder eede zoo iets niet verklaren, als het niet waar is. Verdachte: Dat doet hij gerust! Getuige zegt dat er een pélitiek relletje van deze zaak gemaakt is. Er blijken even wel door een Kamerlid vragen aan den mi nister te zijn gesteld. Getuige Gautier heeft niet verborgen zeisen bij verdachte gevon- Verdachte zegt, dat de zeis waar het om gaat, reeSsójaar op zijn boerderij gebruikt wordt. De veldwaohter C. Krijger had de beleedi- gende woorden tegen den burgemeester ge hoord. Verdachte had ze als losse soheld- wouden gebruikt. Getuige had verdachte met een hooivork in de hand zien staan, maar de punten daarvan staken naar boven. Getuige had den burgemeester bij de huis zoeking niet met de boeien hooren dreigen. Getuige E. Verstoep, veehouder te Stol wijk, heeft land in verdachte's buurt. In de laatste helft van Juli heeft hij een zeis ver mist. De vermiste zeis is een der bij ver dachte in beslag genomen zeisen. Er zijn aan de zeis evenwel een aantal veranderin gen aangebraoht. De arm is aan een andere zeis gemaakt. De waarde &al een gulden r»f zeven zijn. Getuige had geen aangifte ge daan, omdat hij verwachtte, dat de zeis nog wel eens terecht zou komen. Getuige heeft geen last van verdachte. Op een vraag van den verdediger, mr. J. E. W. Duys, zeide getuige, dat de politie bij hem is geweest om te vragen of hij een zeis vermiste. De boerenknecht K. Buitelaar is bij Ver stoep in dienst geweest. Een der zeisenl is eigendom van Verstoep. De arm van de an dere zeis heeft eveneens aan dezen toebe hoord. Twee jaar geleden had getuige de zeiB het laatst gezien. Een broer van verdachte, als getuige décharge gehoord, beweerde den arm van de zeis tien jaar geleden te hebben gemaakt. Ook de andere zeisen had hij vervaardigd Van het lasschen weet getuige niets. Het O. M. achtte den diefstal van de zeis door de getuigenverklaringen bewezen. De zeis en de arm waren eigendom van Verstoep, de verklaringen van Uittenbogaart en Krook passen geheel bij deze opvatting aan. Ook de knecht van Verstoep herkent de zeis. Verdachte staat ongunstig bekend, uit de feiten, waarvoor hij veroordeeld is, blijkt zijn ruwheid. De menschen zijn bang voor verdachte, de burgemeester krijgt meerma len klachten over hem. De beleediging even eens gewezen achtende, eischt het O. M. 1 maand gevangenisstraf voor het eerste feit en een boete van f 50 subs. 25 dagen heeii tenia. De verdediger, mr. J. E. W. Duys, wilde beginnen met te zeggen, dat hier geen spra ke van een politieke rol is geweest. Een lid van de Tweede Kamer heeft zeker het recht, vragen te stellen, wanneer hem wordt mede gedeeld, dat er een geval van machtsover- schrij'ding door een burgemeester plaats heeft gehad. Deze zaak begint eigenlijk met een burenruzie over het loopen van eenden on verdachtes erf. Hij beklaagt zich bij den burgemeester, maar vindt geen recht. Even min wordt de moeder van verdachte gehoord. Verdachte heeft daarop een klacht bij den officier van justitie ingediend en zooals het gaat, komt deze klacht bij den burgemeester terecht. De zaak werd toen omgedraaid, en verdachte vervolgd; wegens het dooden van eens anderszwanen. Bij deze zaak is de burgemeester voor zijn huiszoeking, zoo maar komen binnenloopen. Is het wonder, dat verdachte, een ongeletterd man, tot zijn beleediging is gekomen? Verdachte is later uit eigen beweging naar de secretarie ge gaan, en is toen'geboeid tusschen twee veld wachters naar Rotterdam gevoerd. Daarover hebben de kranten in die buurt geschreven. Pleiter acht het bewijs niet geleverd. Ge tuige Uittenbogaart heeft alleen verklaard de armen van de zeis te hebben gemaakt en voor Verstoep te hebben gewerkt. Pertinent verklaren, dat hij dezen zeisarm heeft ge maakt voor Verstoep kan hij niet. Aan de verklaring van den knecht Buitelaar hecht mr. Duys weinig waarde. Pleiter concludeert tot vrijspraak. Het O. M. heeft in zijn repliek gezegd, dat de verdediger verkeerd is ingelicht omtrent het gebeurde bij de inbeslagneming van de zeisen. Het O. M. rectificeerde zijn qisch in zoo ver, dat het nu wel 1 maand gevangenisstraf eischte. Uitspraken. Verduistering. De rechtbank heeft veroordeeld C. J., 58 jaar. houthandelaar te Gouda wegens verduistering van f 3100 ten nadet>«e van de firma J. H. Kuhn te Amsterdam tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Diefstal electrische energie. F. A., 30 jaar, reiziger en meubelmaker te Waddinxveen, wegens diefstal van electri sche energie verdachte had een eigen aansluiting gemaakt op het radio-distributie dat door J. W. Erkena werd geëploiteerd, waardoor het mogelijk was geworden, zonder de verschuldigde abonnementsgelden te be talen, toch van de uitzendingen te genieten tot f 25 boete subs. 5 dagen hechtenis. RADIO-NtBUWa SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Lekkerkerk in den N.V.B. De kampioen van den G. V. B., de ver- eeniging Lekkerkerk te Lekkerkerk is thans officieel tot den N. V. B. toegelaten en zal in de vierde klasse worden opgenomen. ATHLETIEK. Onderlinge wedstrijden „Krachtsport". De Zondag j.l. op het Gouda-terrein ge houden onderlinge atletiekwedstrijden der dames- en heerengymnaetiekvereen. Kracht sport, waaraan voor nummer één het club kampioenschap was verbonden* hadden 't volgende resultaat? Heeren: 1. W. Steenbergen 28,5 punt; 2. J. van Katwijk 26,91).3. J. van Steijn 26 p., 4. Th. Straver 17,5 p.; 5. J. Huieman 16 5 p.; 6. A. van Reeden 10,5 p. Damee1. W. Dokkum 23 p.2. C. de Waal 22,6 p.3. J. Huisman 22,5 p.4. C. de Vries 14 p.; 5. J. Tak 13 p.; 6. J. de Vries 12,5 p. Adspirant (meisjes): 1. W. de Waal 11 p. 2. M. Elshout 9 p.3. E. van Willigen 9 p. Woensdag 11 Sept. Hilversum: 6.01—7.46 Vooravond-cpucert door het Om- loeporkest O.l.v. Nico Treep. Solist: Aart Gremuiué, tenor. 8.01—8.16 Gramofoomnuziek. 8.15 Kurhaus Schevemngen. Soiistenoon- eert. Na afloop van het concert: Persberich ten van Vaz Dias. Daarna: Gramofooumu- ziek. 12.00 Sluiting Huizen 6 00—7.30 Gramofoonmuziek. 7.30— 8.00 Bestuursmededeelingen. 8.00 Lezing over: Op excursie door liefda dig Nederland". Medewerking van orkest. Na afloop: Nieuwsberichten Donderdag 12 Sept. Hilversum: 10.00—10.15 Morgenwijding. 10.30—12 00 Gramofoonmuziek. 12.15—1.45 Lunch-concert door het Tus- schin8ki-orkeat, o.Lv. Max Tak. 1.45—3.15 Gramofoonmuziek. 3.153 45 Vioolrecital door Lion Contran. 4.0O—5.00 Ziekenuurtje door mevr. Antoi nette v. Dijk. 5.00—6.30 öportpraatje door H. Hollander. Huizen: 10.30—11.00 N.C.R.V. Ziekendienst. 12.30- -2.00 Concert. Zang, fluit en piano 8.00—2.35 Uitzending voor scholen. 4.00- 5.00 Ziekenuurtje. é.00—6.30 Concert. Tenor,, orgel en piano. Tér afwisseling. Declamatie. DKAAULOOZK DIENST. Rust in Palestina. LONDEN, 11 Sept. Het Ministerie van koloniën publiceert t volgend communiqué Daar de toestand in Palestina rustig is zullen voorloopig als er geen verandering intreedt geen verder communiqué door 't ministerie v. koloniën worden verstrekt. Het moedervliegtuig schip Courageous en de onderzeeër Veteran zullen naar Malta terug keeren. De vliegtuigen van t Moederschip worden door de Egyptische luchtmacht ver vangen. De aanwezige troepen zyn voldoen de om de rust en orde in 't land te/ hand haven. Weer twee gevallen van alastrim. AMSTERDAM, 11 Sept. Door den genees kundigen dienst zijn gisteren hier ter stede 3 verdachte gevallen van alastrim opge spoord. Heden is gebleken dat het in 2 ge vallen geen alastrim betreft, terwijl het 3e geval eqn dame in de Watergraafsmeer be treffende, nog dubieus ia. De scheepsramp van de Estella. Dertien menschen verdronken. HAN8WEERT, 11 Sept. Aan boord van het bij Gtto gezonken stoomschip Estella, bevonden zich 15 man equipage benevens een loods. Een machinist en een matroos zijn gered. De overigen zijn allen verdron ken. De lijken van den loods Peters uit Antwerpen en een lid van de bemanning zijn te Waarde aangespoeld. Een derde lijk drijft nog op de Schelde. De Estella was geladen met stukgoed naar Londen. Het wrak heeft men nog niet kun nen vinden. De moord te Giessen-Nieuwkerk. Een nieuw spoor gevonden. De Telegraaf verneemt dat in de zaak van de moordzaak Gieasen-Nieuwkerk, wel ke zaak morgen voorkomt, een nieuw spoor is ontdekt dat tot het aanhouden van den moordenaar zou leiden. Toen de Tel. informeerde of dit de zwa ger Boksmeer is, die terstond na den moord aangehouden is, volgde er op geen of al thans geen ontkennend antwoord. Van de zijde der verdediging zyn 15 ge tuigen opgeroepen. WISSELKOERSEN. 10 Sept. hl Sept. Officieel. 12.09V* 12.09% Londen Berlijn Parys Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York 59.391% 9.76% £4.67% 48.07% 35.15 66.42% 66.82% 66.45 2.49*/* 59.40 9.76% 34.68% 48.06% 35.15 66.42% 66.82% 66.45 2.49V», Niet-officieel. Praa» 7.3434 Madrid 36.78 36.79 Milaa" 13.05 13.06% Prolongatie 5% 3 N. W. S. 76%. Beursoverzicht. De beurs had heden een vrij levendig voor komen, terwijl de stemming eenigszins onre gelmatig was. Voor suikerwaarden bleef de vraag aanhouden, waardoor de koereen in vele gevallen nog boven die van gisteren kwamen. Het hoogste peil bleef evenwel niet ten volle gehandhaafd. H V.A.'s zetten wat lager in. Java-cultuur begon ongeveer 10 pet hooger, maarvielen wat terug. De Indische banken sloten zich bij de suikerwaarden aan. Het blijkt al meer en meer dat Margarine I nies de steun der laatste dagen niet ont- beeren kunnen. De grootkooper was heden niet in de markt, met gevolg dat na 15 pet. lager opening een verder verliee werd gele den en de koers zich omstreeks 6.20 pet. be woog. In navolging hiervan werden ook Calvé Delft op lager niveau verfiandeld. Van Berkels en de Fordaandeelen waren prijs houdend, doch stil. De Phiiipswaarden kon den zich gemakkelijk handhaven. l)e Ku- chenmeisters zagen zich iets van hun koers ontgaan. Van de kunstzijde-aandeelen boek ten Enka's een flink verlies. Macubees n> teerden lager in navolging van Walstreet werden Koninklijken lager afgedaan. Op de mijnafdeeling waren Boetons eerder wat luier evpnals Exploraties.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2