COIIESClll COIHINT Nieuwe Abonné's Kleine Annonces 8 rigels II-, LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. dochter, BINNENLAND. De opening van de zitting der Staten- Evenals het vorige jaar, zal de Koningin, bij de opening van de Staten-Qeneraal. ver gezeld zijn van de Prins en Prinses Juliana. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat het dit jaar 25 jaar geleden is sinds de Opening der btaten-Generaal voor het eerst plaats had in de gerestaureerde Ridderzaal, op 20 Septembe 1904. Een goede noot voor minister Terpstra. Zooala gemeld zijn de leden van het inter nationaal congres voor oogheelkunde door de regeering Woensdagavond in de Ridderzaal ontvangen. Naar aanleiding van de ont vangst merkt „de Residentiebode" o.m. het volgende op: ..Bij die gelegenheid heeft de nieuwe mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen Mr. Terpstra, die hier namens de Regeering als gastheer optrad, een novum ingevoerd, dat> o.i algemeen© toejuiching verdient. Tot nu toe was het op deze bijeenkomsten de gewoonte, dat de minister of burgemees- ster, die zijn internationale gasten ontving, deze onmiddellijk verwelkomde in de Fran- sche taal. Minister Terpstra heeft dit niet gedaan Hij begon zijn rede in 't Nederlandach, op die wijze zijn eerbied uitende voor onze taal, waarvoor hij als minister van Onder wijs, op de allereerste plaate heeft op te ko men. En daarna begroette hij zijn gasten in het Franaeh. Dit o.i. gelukkige voorbeeld vond onmiddellijk navolging, want toen daarna de voorzitter van het congres prof. van der Hoeven, de Regeering dankte voor de vriendelijke ontvangst, begon ook hij zijn rede in de Nederlandsche taal, om later In het Fransch voort te gaan. Dit alles lijkt ons een gelukkig en waar dig precedent. Wij hebben reeds verschil lende van deze internationale bijeenkomsten meegemaakt en daar begaafde linguisten redevoeringen hooien uitspreken, waarin zij van het Fransoh in het Engelsch en van deze taal weer overgingen in he^ Duits oh, maat de Nederlandsche taal. hun eigen moeder taal, de taal van het land. dat de gasten ontving, werd genegeerd. Dat met deze ingeroeste traditie minister Terpstra gebroken heeft siert hem en be stempelt hem ook als een man van initiatlff en durf. En wij zijn er zeker van, dat hij, niemand der aanwezigen met deze stilte hul de aan de Nederlandsche taal, gekrenkt heeft ook al verstond men deze taal niet. Truu- WPiiB ook elders werd, wat bij ons de gewoon te was. nooit nagevolgd. Wij hopen, nu de nieuwe 'minister van Onderwijs, het ijs gebroken heeft, onze Ne derlandsche taal, door de Nederlandsche autoriteiten op internationale congressen niet langer als Assohepoetser zal behandeld worden, maar, dat 't voorbeeld gegeven een gelukkig precedent zal worden voor een nieuwe en langdurige traditie." De Wegenbelasting. Hoeveel hoeft ze opgebracht? J. H. T, schrijft in het Wbl. Bedrijfsauto: Zeer merkwaardig zijn de opbrengstcij fers van de wegenbelasting van Mei 1927 af deze zijn nooit alle gepubliceerd... maar ze liggen voor ons: Vanaf 1 Mei 1927 tot 1 Mei 1928 was deze 7.274.845.34, dus ruim, een milüoen meer dan de minister geraamd heeft. In het tweede belastingjaar was de op brengst 8.907.357.12, dus drie millioen meer dan geraamd werd, en ook ten op zichte van het eerste belastingjaar eer. accres van 22.4 pCt. Eén millioen van de meerdere opbrengs' heeft de minister gereserveerd, omdat de rijwielbelasting werd verlaagd; mogen wij nu een voorstel van den minister verwach ten de overige twee millioen te gebruiken om de autotarieven te verlagen Bond vfn Nederlandsche Schilderspatroons. De algemeene vergadering vani den Bond van Nederl. Sdiilderspatroous werd *«-*ns- dagmiddag in het Sciiuttershol te Vid'o burg voortgezet. De voorzitter opendi deze veigad ng Hierna werd een terugblik geworpn op het afgeloopen jaar. De schildersschool besprekend, zei»* de voorzitter dat deze instelling ook r?e in lie. buitenland een goeden naam ht-c'» Onder applaus werd de heer A Schotel te Dordrecht, secretaris van de Schilders school, benoemd tot e. re-lid van den- Bond van Schildersipatroonfl. Tot leden in de redactie van ,,De Schil der" werden herbenoemd de heeren A. Scho tel en L de Groot Door den bondsecretaris, den heer L. de Groot, werd vervolgens het jaarverslag uit gebracht. Da Ijond telt thans 48 afdeelingen vnn 1061* leden, vele verspreide leden, zoodat hij in totaal meer dan 1200 leden telt. De vacantie-regeling werd besproken, wit financieele bezwaren medebrengt Ten slotte werd een regeling getroffen en aan de gezel len voorgelegd. Het landelijk contract is voor 2 jaren af gesloten, waarbij de gezellen naast doorbe taling der feestdagen ook vacantiedagen hebben. In het verslag wordt verder in herinne ring gebracht dat het volgend jaar de Bond van Schilderspatroons 50 jaar zal hebben be staan. Dit feit zal naar buiten worden ge bracht door het houden van een tentoon stelling. In het verslag werd ook de ziekteverzeke ring besproken. Het bestuur is paraat ge weest waardoor, de oprichting van een be drijfsvereniging door den Bond mogelijk is Hier ligt een belangrijke taak voor het hoofdbestuur. De bedoeling is een afzonder lijke patroons-ziekteverzekering op te rich ten. De financieele positie van den Bond werd gunstig genoemd. De Bond kon een/pracht ontwikkelen, die bij andere verenigingen dikwijls faalt. f Tot jeden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren H. van der Sluijs, 's-Gra- 1 venhage; W. Krook te Amsterdam en 9. j Koster te Alkmaar. „Patrimonium". Jaarlijkeche algemeene vergadering te Groningen. Het Nederlandach werkliedenverbond „Pa trimonium" heeft zijn jaarvergadering dit maal te Groningen gehouden, zulks in ver band met het vijftigjarig bestaan van de af- deeling aldaar. De bondsvoorzitter, de heer C. Smeenk. lid van de Tweede Kamer, opende met een rede, waarin hij in de eerste plaats een woord van hulde bracht aan de nagedachte nis van den heer K. A. Grondijs, lid van het hoofdbestuur, die het vorige jaar ia overleden. Daarna gaf spreker een overzicht van de geschiedenis in de middeleeuwen en haar politiek en economisch overwicht over de „Ommelanden" en tot in Westerwolde. Ver volgens behandelde hij de tegenwoordige toestanden, welke in menig opzicht beter zijn, al kan men uit het verleden wel iets leeren. Bpreker achtte het zéér waarschijnlijk, dat de organisatorische ontwikkeling zal leiden tot nieuwe organen, ook fn het staatkundig leven. Men ziet dit trouwens reeds groeien. Ook is het waarschijnlijk, dat de geheel indi vidualistische kiesrechtregeling op den duur niet ongewijzigd zal blijven. Meer dan ooit is er in dezen tijd van over gang. van liet zoeken naar nieuwe vormen, behoefte aan een christelijk-socialf organisa tie, welke meer speelaai haar taak vindt in de bestudeering en propagandeering van de christelijke beginselen voor het maatschap pelijk leven, zeide spreker. „Patrimonium" wil xn Gods kracht die taak vervullen, waar bij de steun der christelijke wetenschap al evenmin ontbeerd kan worden als de sympa thieke belangstelling van allen,, die in het politieke en sociale leve leiding willen gever in christel ijken g< Spreker richtte ten slotte eenige woorden tot de feestvierende afdeeling en sprak de hoop uit, dat zij iteeds jneer tot een zegen moge worden der Jroeiende stad Groningen. Blijkens het jaarverslag van den secretaris tien lieer G. Baas IKzn. te Amsterdam, dat hierna in behandeling kwam, bedraagt het aantal gewestelijke organisaties 194 niet totaal 15.010 leden,139 vrouwelijke leden, 233 buitengewone leren, 945 begunstigers, 25 eoope raties, 69 vereetiigingen voor volkshuis vesting, 76 ziekenfondsen en 21 rechtskundi ge bureax. Diaconetkenhui De eerste steenlegging. De Koningin-MoedeA heeft gistermiddag als beschermvrouwe vaa het diaconessenhuis „Bronovo" den eerstel i (.teen gelegd voor het nieuwe gebouw van) deze instelling, dat zal verrijzen aan de Kon. Hogenhoucklaan te den Haag. De voorzitter van liet bestuur, mr. W. J baron v. Lynden, hield een rede, waarin hij voor hun tegenwoordigheid dankte o.o. dr. v. d. Meulen in zijn hoedaingheid van waar nemend burgemeester, den gemeente-secreta ris, den wethouder van sociale aangelegen heden, den voorzitter van den gezondheids raad, den directeur-generaal van de Volks gezondheid en verschillende autoriteiten op liet gebied van geneeskunde, gezondheid, van kerk en van sociale aangelegenheden. Spr. herinnerde er aan dat op 17 Juni 1878, dus ongeveer 51 jaren geleden, aan de Laan van Meerder voort de eerste steen van het toen nieuw te bouwen diaconessenhuis wera ge legd door de toenmalige directrice, mevr. De Bronovo. Na een halve eeuw is dat huis oud gewor- den. Ongeveer drie jaren zullen noodig zijn om net gecompliceerd nieuw bouwwerk in zijn veelzijdigen vorm te voleinden. Die vorm is niet toevallig, maar een gevolg van den veelsoortigen arbeid der diaconessen, een arbeid, niet beperkt tot verpleging van zie ken, maar zich uitstrekkende tot velerlei soorten van barmhartigheidewerk, waarvan de arbeidsvelden gelegen zijn buiten dit huis Teneinde nu alle diaconessen te kunne huis vesten was noodig een groot moederhuis met een rusthuis en daarnevens een volledig, mo dern ingericht ziekenhuis. Na de toespraak van den heer Van Lyn den werd een dienst gehouden onder leiding van ds'. Snethiage, den predikant-directeui van „Bronovo". \an dezen dienst werkte mede een koor van diaconessen. Ds. Snethiage las voor uit J'salm 1-27 en Joh. 5. Na een korte pauze verzocht de voorzitter de Koningin-Moeder lot de steenlegging over te gaan, waaraan zij voldeed. Een oorkonde werd in den steen gemet seld. De plechtigheid eindingde met een gemeen schappelijk zingen van gezang 237 vers 4 en "5. GEMENGDE REKK '-ff TEN. Een goed aardappelgewas. De uitkomst van het aardappelengewas op de Zuid-Hollandsche|eilanden is dit jaar weer goed te noemen, (jenüddeld wordt ge rekend op een opbrengsjgvan 300 400 H.L. per H.A. Aïij Te Delft* Te Delft zijn gisteren vier patiënten in liet gasthuis opgenomen. Er worden thans vijftien patiënten in het gasthuis verpleegd. Te Rijswijk. In een woning aan de Brasserskade onder Rijswijk, bij Delft, is bij zes kinderen alas- triin geconstateerd. Uitgesteld telegram geweigerd. „Hooft" had een codewoord kunnen zijn. Onlangs vertrok iemand uit Utrecht naar Indië. De familie in de Oost zond naar Utrecht een telegram met verzoek telegra fisch te willen antwoorden, met welke boot de reis van Rolland naar Indié was aanvaard. Waar dat in dit geyal het P. C. Hooft-motorschip van de Maatschapij Neder land was geweest, werd als antwoord naar Indië terug geseind: „Hooft". Dit telegram werd te Utrecht aangeboden, om te worden II CU^DÜV VwSfrim. geseind als zoogenaamd „uitgesteld tele gram' dat met de helft van het volle tarief kan wordeu betaald. Er werd evenwel be zwaar gemaakt dit telegram als zoodanig aan te nemen, op grond van deze overweging, dat met het enkele woord „Hooft" misschien wel een code-woord kon zijn bedoeld, welke woorden in z.g. uitgegestelde telegrammen niet mogen worden gebruikt. De Haarlemsche Raad opgesloten. Bij het einde van de geheime raadszitting te Haarlem die gisteravond werd gehouden, deed zich een vermakelijk geval voor. Toen de dames en heeren zich huiswaarts wensch- ten te begeven, bleek het dat de bewaarder de toegangsdeur tot het stadhuis gesloten had, niet vermoedende dat de geheele raad nog zat te vergaderen. Onder groote hilariteit van allen trok mr. Hqerkens Thyssen eenige malen luid aan de bel in de tijdingzaal. Gelukkig was de be waarder spoedig ter plaatse, zoodat de raad na een korte onvrijwillige gevangenschap weer kon worden vrijgelaten. Zooals men ziet, wil Haal0$i, wat betreft het opgesloten houden, voor eenige andere plaatsen hier te lande niet onder doen en het wordt er steeds beter op, want van de schoolkinderen en schoonmaaksters zijn wij nu al bij de edelachtbare dames en heeren beland. De staking in het Houtbedrijf te ZaenJam. De besprekingen op het doode punt Gisteren hebben de vertegenwoordigers van de bij de staking in liet Zaansche houtbe drijf betrokken partijen opnieuw te Amster dam geconfereerd. Ditmaal duurden de be sprekingen van half drie tot kwart over vij ven. Alle moeilijkheden, welke niet de liqui datie van de staking verband houden,, zijn in deze uren onder de oogen gezien, doch er weid nog geen resultaat, bereikt. Eén maal werd de conferentie van gisteren afge broken om den vertegenwoordigers van de patroons en dien van de werklieden de gele genheid te geven, de quaestie nog eens onder elkaar te bespreken, waarna men weder sa menkwamen. Doch ook toen bleek nog geen overeenstemming mogelijl/ Men weet dat o.a. de sympathie-staking* der bootwerkers een groote moeilijkheid voor de liquidatie van tiet conflict in het houtbedrijf oplevert. Nadat men heden in eigen kring »fen stand van zaken nog eens onder de oogen zal heb ben gezien, komen partijen morgenmiddag om vier uur weer in de „Industrieele Club" bijeen. De verwachting is, dat dit de laatste bespreking van de nu sinds eenige weken aan den gang zijnde onderhandelingen zal zijn en gevreesd wordt, dat deze nu op het doode punt zijn geraakt. De stank van de Enka. Voortdurend is-den laasten tijd door de in gezetenen van Arnhem geklaagd over de stank, welke door de Ned. Kunstzijde fa briek verspreid werd. t Enkele ingezetenen hebben zich reeds tot den minister gewend en diens tusschenkomst gevraagd om de inwoners van Arnhem van dezen hinder te verlossen. Naar wij vernemen hebben directie en commissarissen besloten voorzieningen te tjreffen tegen den stank, door de fabrieks- schoorsteenen over Arnhem verspreid Nader zal nog worden onderzocht of deze voorzieningen zullen bestaan uit den bouw van een zeer hooge afvoersclioorsteen of in het installeeren van toestellen, die elders in gobiuik zijn genomen en waarvan moet zijn gebleken, dat daarmede de stankver- spreiding op meer afdoende wijze bestreden kan wörden dan door eeii afvoersclioorsteen. HAJDIO-NIEU WS. Vrijdag 13 Sept. Hilversum: 7.15 Radio-dokter. 8.01 Gramofoonplatert. 8.15 Kurhaus-concertna afloop tot 12 u. dansmuziek uit A'dam. Huizen: 5.00 Concert. K.R.O. 7.00 „Schriftverbetering". V.P.R.O. 7.35- 10.20 Lezingen en concert. Zaterdag 14 September. Hilversum: 10.00 Tijdsein A.V.K.O.-Klok. 10.0010.15 Morgenwijding. 12:15—2.00 Lunchmuziek door het A.V. Il.O.-Kwartet. 2.30—4.00 TuschinsKi-Theater te Amster dam. Illustratieve filmmuziek door het Theater-orkest o.l.v. Max Tak. 4.00—5.00 Thé-damant door „The Ram blers", o.l.v. Theo Uden Masman uit het Cabaret ,La Gaite" te Amsterdam. 5.005.30 Rustpoo* voor de N.S.F. vóór verzorgen van den zender. 5.30—6.00 Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 K.R.O. Godsdien:-tig half uurtje. 12.151.15 Concert door het K.R.O.-Trio. 1.152.00 Gramofoonmuziek. 2.003.15 Kinderurtje. 5.005.45 Gramofoonmuziek. LUCHTVAART. De Indische Postvlucht. Te Boedapest aangekomen. Bij de K.L-M. is berichtontvangen, dat het postvliegtuig naar Indië gistermiddag te 2.10 te Boedapest ia aangekomen. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voort gezet. t Wat vervoerd werd. Jilet het vliegtuig werden 17 zakken lucht post vervoerd, niet een totaal-gewicht van 145 kg. 900 gr. bruto en 139 kg, 625 gr. netto De zending bevatV>501 brieven. 1586 brief kaarten, 38 drukwerken» 11 postwissels en 1 monster. Totaal 8137 stuks. Hiervan werden aangeteekend verzonden 545 brieven, 32 briefkaarten .totaal 577 stuks Zij, die zich met ingang van 1 Oct. voor ten minste 3 maanden op de Goudsche Courant abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. STADSNIEUWS. GOUDA, 13 Sept. 1929. Het eeuwfeest v. d. Kemonstrantsrhe Kerk. In het Vaderland van gisteravond lezen wjj een ingezonden stukje van de hand van Ds. F. W. J. Verheul,, voorzitter van de Kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk, waarin hy opmeet, naar aanleiding van een stukje opgenomen in het Vaderland van Zondag morgen en waarin het besluit van de Kerke raad wordt besproken, dat de Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Gouda een besluit ajs in dit stukje bedoeld, niet heelt geno- In hetzelfde nummer van het Vaderland schrijft Ds. J. Riemens te Leiden over wat hy noemt „het gebeurde te Goudu": Natuurlijk zyn er duizenden Hervormden, en honderden Hervormde predikanten, die zich gejjrgerd hebben over het gebeurde in verband met het eeuwfeest der Remon- strantsche gemeente te Gouda. Het komt mij voor, dat het gewenscht is, wanneer een der orthodoxe predikanten der Hervormde Kerkvoorstander eener reorganisatie, in uw blad aan deze verontwaardiging uiting- geeft, opdat de lezers niet denken, dut het alleen „buitenstaanders" zijn, die zich aan zulke practyken als die van den Hervorm den kerkeraad te Gouda ergeren. In de huidige dogmatjeken van de P.ooni- sche Kerk vindt men de opinie, dat reeds de derde generatie der protestantsche met katholieken na de reformatie niet meer in eigenlijken zin tot de „ketter s" gerekend kan worden, omdat de stakkerds bet niet beter weten, en door hun ouders in de „dwaalleer van het protestantisme" zyn op gevoed. Anders denkt een groepje Hervorm de mannen te Gouda. Die Remonstranten blyven in hun oog ook na 300 jaar zulke vieeselyke menschen, dat zy door hun te genwoordigheid, zoodra zy officieel hun mond opendoen, de St. Janskeik zouden verontreinigen. Daarom moet op het uur, dat de Remonstranten het orgelspel zouden willen genieten in de protestantsche zuster kerk, een gefingeerde godsdienstoefening uitgeschreven worden, d. w. z. er moet met Gods Woord komedie gespeeld worden en de Almachtige Zelf moet als hulpmiddel dienen in de polemiek tegen de ketters. Treurig! Het Vaderland herinnert eraan dat Ds. Cramer reeds heeft medegedeeld, dat de door hem gegeven voorstelling in de N. R. Crt., waarop ook het door Ds. Vej^eul be doelde artikeltje „Goeden Morgen" beruste, „woord voor woord gegrond was op de mede deelingen van den secretaris der Ned. Herv. Kerkvoogdij, die namens dit col lege s p r a k." Zooals men weet schreef Ds. Cramer, „een schriftelijk verzoek van ons bestupr, schriftelijk te mogen vernemen, of de Orgelbespeling nu mocht plaats hebben of niet, werd-door datzelfde lid van het collega van kerkvoogden telefortisch beantwoord met de mededeeling, dat er niets meer te schrijven viel, daar de beslissing van het college immers reeds was medegedeeld. RADIO-TELEGRAFISCI^ WEERBERICHT Verwachting: Zwakke tot matige, later wellicht toenemende westelijke tot zuidelijke wind. Aanvankelijk afnemende bewolking, laier half of zwaar bewolkt Weinig of geen regen. Koeler des nachts Later overdag iets zachter. i'n het Houtinanspiantsoen. Zondagmiddag te 4 uur geeft het Stede lijk Orkest, onder leiding van den heer Joh. Fabriaan, in het Houtmansplantsoen haai laatste volksconcert. Het programma luidt: 1. Per Aspera ad Astra, Marsch 2. Schatz, Watert" u. d. operette baron -- 3 Fantasie „Favorite" 4. Künstler-Leben, Walzer 5. Fantasie „Wilhelm Teil" 6. An der schönen Blauen Donau, Urbach. Zigeuner- Strauss. Donizetti. Strauss. Rossini. Strauss. 7. Regimentskindersn, Marsch'-Fuerk. Bij het laatste Volkscrtncert. Naar wy vernemen is er een comité ge vormd uit de geregelde bezoekers van de Volksconcerten in het Houtmansplar t oen om den directeur van het Stedelijk Muziek korps, de heer Joh. Fabriaan en zijn korps, bij het laatste concert een attentie aan te bieden als bewijs van waardeering der con cert-bezoekers. De Bazar voor de Restauratie var de Luthersche Kerk. Tot het laatste toe is de stemming op dezen Bazar goed gebleven, dank zij ook de medewerking van het voortreffelijke Radio toestel van de firma De Raadt, dat gehee' belangeloos in de zaal was opgesteld. Naar wy vernemen is de verkooping goed ge slaagd, hoewel nog niet alles is uitverkocht. Er zijn nog een aantal loten van het Pop penhuis overgebleven; als deze verkocht zyn, o.a. bij den heer Huisman, Lange Tien- deweg, volgt ook de verloting van dit prachtig stuk werk. Van de groote verlo ting zyn nog 20 prijken niet afgehaa'd, n.l. de nummers 355, 269, 139, 279, 38, H7, 9, 685, 505, 420, 326, 290, 331, 164, 127, -'06, 542 670,. 691, 546. Deze prijzen kunnen thans afgehaald worden aan Crabethstraat 6. Geslaagd. Voor het te Boskoop gehouden toelatings examen voor de Rijks tuinbouwschool aldaar zijn o.a. geslaagd onze stadgenooten T. Klinkenberg, C. J. Moleman en H. de Btouw. I^olitie-diploma met aanteekening. Te Amsterdam is geslaagd voor het politie- aiplonia met aaiteekening v. d. Alg. Ned. Politiebond, de heer J. van den Bosch alhier Een ruit atukgestooten. Gisterenmorgen omstreeks 10 uur reed J. M. v. d. "k. met een kaaswagen over de Gouwe. Toen hij om wilde keeren, -nam hij zijn draai te kort en stootte met het lamoen van de wagen een glasruit stuk van het huig van mej. V. De schade zal door M. worden vergoed. Aangehouden. Woensdagavond zijn aan het station door de politie aangehouden A. K., J. J. q g allen uit Utrecht, die zich aan oplichting hebben schuldig gemabakt. Zekere J. H. v d. L. was r<eds met den trein vertrokken doch werd gistermorgen naar Gouda overge! bracht. Genoemde J. H v. d. L. verkoopt bijge staan door de drie andere personen, langi rlo buizen sigaren en geeft dan voor een zoon te zijn vin een te dezer stede wonende met. selaav v. d. L. Proces-verbaal werd opge maakt.' Een botsing. Gisterenmorgen had in de Wilhelminaatr een aanrijding .plaats tusschen de vracht auto van B T en een wagen bespannen niet een paard. Het paard dat hevig schrok begon te slaan, sloeg de lampen, de voorruit en de motorkap stuk, met het gevolg dat liet dier zioh aan de achterpooten verwond- de. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. 15 Sept. Feestelijke herdenking van het 300- jarig bestaan van de Remonstrantscha kerk. 14 en 15 Sept. Roei- en Zeilvereenigdng Gouda, 'Roei- en Zeilwedstrijden. 21 Sept. 2 uur. Soc. Ons Genoegen, Mode-' show Gez. van Dantzig. A pothek %-sdienst. De apotheek van de firma Weijer, Gouwe 135, zal tot en met 13 September, benevens den daarop volgenden nacht geopend zijn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Voor het toelatingsexamen voor de Rijks tuinbouwschool te Boskoop, op 11 en 12 September slaagden: A. J. v. d. Graaf, R. v. Nes, R. B. Visser te Boskoop; R. Dirksen, I. Opstelten, J. W. E. A. Sluyter, G. v. Walen, allen te Am sterdam; G. J. Jager, E. Lüning, K. F. v. d. Wel, W. Zalraé te Rotterdam; M. Ger- ritsen-Plaggert, W. T. Kwak, L Mensing, P MachieUe, W. Mat tens, W. Oostmeyttt, A. C. v. Ramshorst, R. Vos, L. A. Verhages, J. v. d. Zande, allen te den Haag; G. C A. Baas, F. C. Floberg, J. de Groot, G. Koel man, H. A. Klulckert, W. Ramage, Sj. Stienstra, J. M. Vermeulen, allen te Utrecht; T. Klinkenberg, C. J. Moleman, H. de Blouw te Gouda; D. Everse, P. C. v. <1. Most v. Spijk, R. H. Roosert te leiden; W. A. J. Fontein te Apeldoorn; H. 41tona, A. Munting te Alphen a. d. Rijn; B. F. Boon stoppel, J, C. Spruyt te Wnddmxveen; J. P. J. W. Bakker, A. J.' Bakker te Wasse naar; F. Gallé, C. Strack v. Schyndel te Hiivensum; D. v. Katwijk te Hille^ersberg; Bi. F. Roessingh, L. Groot te Tilburg; C. F. J. Nolet, J. S. Wegelin te Nijmegen; H. J. F. v. Adrichem Boogaert te Ootkapelle; P. J. Bos te Bussum; J. W. Broos te Winscho ten; M. G. H. Boom te Renkum; Th. J. v. Buuren te Meeuwen; B. M. Bruins te Uho- den; J. H. Croockewit te Harderwijk; W. G. v. Dorsser te Elburg; A. G. Groenewegen te de Bilt; E. Hesselink te Amersfoort; H. G. Hamelink te Leeuwarden; K. Jongenbur ger te Bodegraven; II. J. Jacobs te Bcnne- kom; M. Jongkamp te Sawah-Lopnto N.-I.J F. W. Koper te Heemstede; J. H. G. Land te Leeuwarden; M. J. v. d. Meulen te Via- nen; F. J. C. v. Prehn-Wiese te Arnhem; P. C. v. Rosendal te Franeker; A. C. Spruit fce Voorburg; W. J. Sangers te Bergen N -H.;- F. Sillevis te 's Bosch; L. Tyssen te Soest- ciuinen; C. C. Verwey te Bloemendaal; J. Bos te Bussum; E. J. Kortenoever tc is-Graveland. REE U WIJK. Zaterdag a.s. 14 Sept. 11 uur, zal worden aanbesteed op het Raadhuis de werken voor uitbreiding van het gem. electrtsch net al hier. Donderdag j.l. omstreeks 2 uur heeft de Commissaris der Koningin van Zuid-Holland een bezoek gebracht aan deze gemeente. Z. E. werd op het Raadhuis ontvangen door Burgemeester L. J. Lucasse en de beide wethouders de heeren G. Vente en Th. V. Leeuwen,, alsmede den gemeente-ontvanger den heer C. Schalkwijk. Na bezichtiging van het gehéelo Raadhuis is Z.E. per auto de doorbraakdijk aan de Lekdijk wezen bezich tigen. Na de scholen te hebben bezocht is Z E. na dit korte bezoek vertrokken. RECHTZAKEN. De moord te Giessen-Nieuwkerk. Behandeling voor het Ainsterdamsch» Hof. (Vervolg.) Dan wordt mr. A. C. Kronenberg doof d» verdedigers ondervraagd. Mr. den Hollander vraagt waarom gei- nooit maatregelen genomen heeft tsgc® Get.: Het heeft een punt van overweg'«S uitgemaakt om Vermeer wegens meineed M vervolgen, ik heb dat echter nog aangezien. Mr. den Hollander: Maar U weet dat Vermeer U herhaalde malen voorgehouden heeft, hoe mis U was met Uw vermoedens; o.m. heeft hy U dit inl'n brief uiteer gezet. Vermeer heeft er in dien brief, geschreven toen hy in voorarrest zat, nadrukkelijk op geweien (jkt de Kroons-met hun bezwaren" de- verklaringen logen. Een en ander had U toch later aanleiding moeten geven om Ver meer wegens meineed te vervolgen. Waar* om deed U dit niet? Get.: Ik vond daar geen termen voor. Mr. den Hollander: U heeft uit de rap porten van de Jong kunnen opmaken dat hy daarin wel tien maal gelogen heeft, is U dat niet opgevallen. Zco beweert de Jong een geheim rapport dat Klunder den moor in Culemborg gepleegd heeft omdat ny toen zonder overjas is thuisgekomen Pres.: ...en omdat hy tot alles in staat i,v (Gelach). Mr. den Hollander: Later beweert de Jong weer dat Klunder dien moord in Cu lemborg niet kan hebben gepleegd! In een ftrder rapport beticht de Jong Klunder weer voor driekwart van een moord te Apeldoorn en te Drachten-Compagnie... alleen omdat by in de buurt geweest was! Op verdere vragen verklaart get. dat hy ondanks alles aan de bezwarende verklarin gen van de Kroons is blyven geloover. Pres.: Heb^ U tot de Jong nooit gezegd, dat hy geen kunstgrtpen mocht aanwen den? Get.: Ik heb wel gezegd dat hy geen vexatoire maatregelen mocht nemen. Denk er om, heb ik gezegd, dat ge geen enkele kunstgreep of zooiets gebruikt. Dan krygt verdachte Teunissen gelegen heid mr. Kronenberg vragen te stellen. Waarom ben ik gearresteerd, vraagt hy".' Mr. Kronenberg: Op den inhoud van het dossier. Verd. Teunissen: Noem daar eens iets van! Get: De verklaringen van Mij r ster, Bouwmeester enz. Als Teunissen den officier dan in schtrpe bewoordingen aanvalt, verzoekt de presi-. dent hem, zich te matigen. Naar aanleiding van enkele vragen van verd. Klunder aan dtn Officier merkt de president op dat hij het toch wel vreemd vindt dat de intrekking tijdens de instruc tie door vrouw Kroon van haar bezwaren de verklaringen in het 'byzyn van de vei- dachten verzwegen is. Verd. Klunder (to mr. Kronenberg): „Terwyl U het geheele geheime dossier kende, durfde U levenslange gevangenir.- sc'af tegen ons te vragen!" Pres.: „Vergeet niet, Klunder, dat ieder een kan dwalen. Je wilt toch niet zeggen dat de officier té kwader trouw heeft ge handeld?" Verd. plunder: ,,'t Ging niet aan om ke rels in de kracht van hun leven op zulke gronden levenslang naar de gevangenis ie willen zenden. Ik wil aannemen, dat mr. Kronenberg t^ goeder trouw is geweest, maar ik kan my zijn houding nier begry- pen". Pres. (Tot mr. Kronenberg):^ „Vermeer heeft altyd de onschuld der verwachten volgehouden, alleen sprak hy later over het afwezig geweest zyn van Klunder en Ton nissen van „geruimen tyd". Hebt u nooit gevraagd of in dien zoogenaamden inrui men t(jd de verdachten den moord hebben kunnen plegen?" Get.: „Ik meen wel dat ik dat gevraagd heb, ik geloof echter dat Vermeer zich toen met de beantwoording op de vlakte heeft gehouden." Pres.: ,,'t Is heel jammer dat er o., da' begrip „geruimen tiju" door niemand is in gegaan. Ik begry'p ciat eerlyk gezegd niet goed!" De volgende getuige i3 mr. J. Eeritford ven Valkenburg, rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Dordrecht. In 1925 heeft mr. Bentford toendertyo als rechtercommissaris, voor het eerst zich. in deze zaak gewerkt. Klunder, Teur.isccn en de bende Kroons zaten toen gevangen. Gfet had toen reeds kennis genomen van de vap- porten van de Jong. Get. heeft goedgevon den dat de Jong zou trachten, de vernach ten tot een bekentenis te brengen. Hy deed dit in het belang van het onderzoek. Pres.: „De wyze, waarop de Jong ver hoorde, was U onbekend?" Get: ,Ja". Pres.: „Daar zat nu juist het gevaar in, de Jong kon gebruik maken van strikvra gen. De Jong heeft van die verbooren rap porten opgemaakt, liebgen deze U nooit den indruk gegeven dat hy te ver girg?' Get: „Neen, president." Pres.: „Zou U op een dergelijke manier gunstrueerd hebben'" Get.: „Waarschijnlijk niet.' Pres.: „Dat zyn to>;h geen methodes. Het verhoor van De Jong is, dat blykt uit zyn rapporten, suggestief geweest! U luid by het verhooren der verdachten een leiddraad aan de rapporten?" Get.: „Dat is zoo.' Pres.: „En de Jong woonde de verhooren bij, niet als veldwachter om de orde ie be waren, maar hy bemoeide zich er mee' Dan komt de kwestie van den harm r ter sprake. Pfes.: Vindt U het niet vreemd, dat Klunder en Teunissen, dien avond by de Kroons terugkomende, gezegd zouden heb- btn: We hebben den haltechef van Giessen- Nieuwkerk met een hamer vermoord en den hamer op de plaats laten liggen! (vroo.yk- heid in de zaal). AcJit U het aannemelijk dat verdachten een dergëlijke verklering afgelegd hebben? En toen vroolijk het feestje hebben voortgazet?" (Gelach). Get.: „Er moest toch een verklaring zyn... Pres.: ,Ja, en daarom hebben zij er by gezegd, dait zy den haltechef de hersens hadden ingeslagen. Misschien hebben zij er ook' zyn leeftyd nog bij vermeld! f groote hilariteit). De tweede dag. De 2e dag van het revisiebehande.ir.g lier moordzaak Giessen-Nieuwkerk door 't Am- sterdamsche Hof vangt onder 't gesp i.iner gehoor van een met advocaten en andere belangstellenden geheel gevulde zaal i n van een stampvolle publieke tribune aan net 't stellen van enkele vragen door den advo- caat-generaafc Adv.-gen.U hebt gisteren een verkla ring gegeven van 't ontstaan van 't briefje, dat U op verzoek van de Kroons zou heb ben geschreven. De Jong mompelt iets onverstaanbaars. Pres.: Volgens Uw verklaring hebt U dat briefje eenige dagen voor de terechtzitting te Dordrecht gegeven, maar hoe kvm U dan schryven, „wat ii de kranten staat", H«bt U PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE in de ieder leest ze dan Inzending tot Zaterdagmorgen 9 uur aan hat Bureau: MARKT 31 1 wat in de constructie gebeurt komt toch niet in do kranten Getuige kan 't zich niet meer herinneren. Pres.: Dat moet U toch zeker weten! Get.: t Is 4 jaar geleden. Mr. Buuduin: U ontleent te weten, noe 't biietje tot stand is gekomen. U begrypt toch dat 't in <le hui oen der verdeel.ging een belangrijk wapen is. Nadat de President vei volgens weer de w-yze besproken heelt, waarop de hamer \ervaardigfd zou zyn, komt het tweode dooi de Jong geschreven briefje ter sprake, waarin te lezen stond dat vrouw Kroon haar man v erzocht had, om van de atner te zeggen', dat*deze van hem was. („Lieve man", zegt 't maar, „Mynheer ue Recher cheur zal het goed met ons maken!" b Pres.: Dat noem ik trucs. Get.: Ik ben 't niet met U eens! Pres.: Noemt U 't een methode, dat de verdachten verhoord worden door een Re chercheur in plaats van door ue rechter commissaris. (Daar heb ik nog nooit van gehoord! En 't woord „truc" blyf ik handhaven. Get.: Tegenover s.echte meflsehen moet men wel eens ten zekere handigheid aan den dag leggen. (Beweging in de zaal'. Als dan de president vraagt waarom Kroon 2 dagen voor de zitting van de rechtbank te Dordrecht 2.50 van gcaiige heeft ontvangen, antwoord de Jong: Wjar- oui mag men n(et liefdadig zyn! Adv.-gen.: Dat heeft met liefdad gheid mets te maken. Pres.: Jk geloof ,niet mynheer de Jong cat U reden hebt tot klagen over wat ente ren is gezegd. Mr. Koobol: President, als straks vrouw Kroon gehoord wordt, mag deze getuige dan de zaai verlaten, want 't plan der ver- dtdiging i», om na haar verklaringen ver volging wegens meineed van deze de Jong te vragen. Na raadkamer wys; 't Hof dit verzoek af. Dan treedt de 37-jarige Maaltje Koppe laar, alias vrouw Krocn, voor 't hekje. Ge tuige doet na door den president op 't hart gedrukt te zyn, thans niets dan de waar heid te spreken, mededeelingen over 't avondje ten hare huizo van 3 Aug. Klunder en Teunissen zyn binnengekomen en hebben achter in de kamer een biertje gedronken. Er werd wat muziek gemaakt en te onge veer 11 uur, ze waren er toen een uurtje ongeveer, verwyderden Teunissen en Klun der zich, gevolgd door Vermeer, die echtei dadelyk terug kwam. Hoogstens 10 minu ten later kwamen ook Klunder en Tennis ser. weer in de kamer waar 't geze'schap tot 1 uur bleef. Klunder en Teunissen gingen toen ?«imen weg getuige volgde hen en zag ten eenige huizen verder naar 't kosthuis van Klunder gaan by Bouwmeester. Daar Teunissen by getuige zou blyven slapen, vroeg get. aan Vermeer of hy Teu nissen wilde terughalen. Vermeer deed zulks, waarna Teunissen onmiddellyk :erug- keerde en de verdere nacht by de Kroons doorbracht. Get. wist niet dat Teu ii.-sen geld by zich had. Ook heeft hy zich ner gens over uitgelaten. Pres.: Heeft Teunissen niet over de moord Giessen-Nieuwkerk gesproken in de kamer? Get.: Weineen, mynheer, hoe komt U er bij. De volgende dag is get. gehoon! door Mr. Benschop van Valkenburg waarbij zij de onschuld van Klunder en Teunissen b'eef volhouden. Maandag 2 Maart moesf get. in de advocatenkamer komen. Daar zat de Jong en de directeur der gevangenis. De Jong zei: Eni nou ben je hier ,zorg cat je de waarheid zegt. Ik heb de waarheid gezegd, antwoordt get. Dat lieg je, antwoordde de Jong. Je hebt maar te kiezen of je getuige of medeplich tige wilt zyn. Na een verhoor van 'IVi uur door dien kwelduivel roept get. nit heb itc ge roepen: „Nou goed, dan is die>hamcr van my, als 't niet anders kan." (Beweging in de zaal). Zo®, zei de Jong toen, nou kun nen we beter praten. Ga nou maar rustig slapen. Hoe zou zooiets in godsnaam mo gelyk zyn. (Gelach). Pres.: Hier juffr. Koppelaar, .pak iien hamer eens vaat. Is die van U Get.: Die hamer is niet van my. Pres.: U houdt dat onder eede vol? Get.: Dut doe ik. Pres.: E> hoe komt Mynster erby ».n te die hamer van U en Uw man is Mynster heeft altyd al wrok legen Toen U aanvankelyk gearresteerd bent hebt U 't zelfde gezegd, niet? Get.: Jawel. Pres.: Was er een sfeer van verdenking voor U allen. Get: 't Was of 't heele menscluiom tegen ons was. De armoe en ellende die ik toen heb, héb ik gevoeld! (Get. begint te l). Op 26 Febr. 1925 kwam er een bevel tot gevangenneming. Den volgenden dag werd 't verhoot Joor de rechercheur voortgezet. Klunder en Teunissen z(jn een kwartier weg geweest, zei get. „Neen", schreeuwde de Jong, ze zyn ltt uur weg geweest. Je kan je eigen wel redden anders ga je de gevangenis in. De Jong heeft toen een briefje geschre ven van vrouw Kroon aan haar man, waar in de rechercheur het liet voorkomen of 't van deze vrouw afkomstig was. Later heeft de Jong tot get. gezegd: Klunatr en Teu nissen hebben gezegd dat je man on Bouw meester de moord hebben gepleegl O. roept getuige uit, ik dank God, dat eindelijk de dag is gekomen, dat ik me uiten kan. Get. Kroon heeft teen onder pres sie van de Jong steeds betwa rende verkla ringen afgelegd. De Jong heeft haar een voor Klunder en Teunissen bezwarende verklaring uit het hoofd laten leeren, welke zij voor de rech- ter-eommissaris moest volhouden. Als je 't zoo maar precies vertelt, gaan Klunder en Tennissen levenslang in de ge vangenis- (Beweging en protesten in de zaal). Voor den officier heeft get. haar bezwa rende verklaring doen herroepen. Er werd toen gezegd: Je bent nou zenuwachtig, gn eerst maar eens slapen, en den volgenden morgen roept get. huilend uit moest ik eerst weer naar riiijn kwelduivel, naar de Jong. Ik ben teen radeloos naar huis ge gaan Nienjand hielp mij, 3, 4 dagen1 liep ik rond. In het gesprek na mijn herroeping met de Jong heeft dsze mij weer bewerkt om toch mijn bezwarende verklaringen weer vol te houden. Den dag voor de terechtzitting te Dordrecht zei de Jong: Neen dan wat Hofman! (Ge lach). Getuige (snikkend); Menschen lach niet! Het is te vreeselijk! Voor de rechtbank heeft get. haar bezwa rende verklaringen toen volgehouden en on der eede een valsche verklaring afgelegd. Tk kon er niet rfieev uit. Ik was te erg be werkt, ik bad geen eigen wil meer. Alles wat ik gezegd heb, was mij voorgehouden. (Protesten in de zaal en op de tribune). GétuigeIk had een eed afgelegd. Nie mand zou herroeping toen meer geloofd heb ben! En bovendien kwam de Jong weer. bij mij en mijn man. Zeg vooral weer 't zelfde als in Dordt ,zei de Jong. Denk er goed om. dat je zegt dat de steel van den hamer van de ..Klop" afkomstig is. En zoo ging hij maar voort. Alles wat ik en mijn man heb ben verklaard, is ons onder bedreiging voor gezegd door de Jong. Na de zitting van het Hof zei ik buiten tegen de Jong; Een van die rechters scheen hek toch niet goed te vertrouwen. De Jong zei toen: Dat is allemaal maar politiekDat is voor de advocaten I President: Kom eens naar voren de Jong. Wat zeg je van al die verklaringen? Get. de Jong: Allerqgret comedie! Get. Kroon: Durf je nog volhouden. Get. de Jong: Ik wist niet dat jelui zoo slecht waren. (Luide protesten). President: En U hebt geen pressie uitge oefend Get. de Jong: Neen, alles klopt in de stuk ken President: En die twee briefjes dan? Get. de Jong: Welke briefjes? PresidentDat weet U best. Daar hebben we het gisteren een paar uur over gehad- Vrouw Kroon vertelt dan hoe er na de veroordeeling van Klunder en Teunissen (twee jaar later) verschillende mensolien bij haar geweest zijn om haar op haar verkla ringen te doen terugkomen. Get geloofde echter niet dat een herroeping nog ieto zou uitwerken. President: En als TT dan partliculiere re chercheurs op Uw dak kreeg of weer bezoek van advocaten, dan vertelde U dat aan de Jong? Getuige Kroon: Meestal wel, maar de Jong zei dan. dat doen ze alleen om mijf*. heer 8tuy uit te kleeden! Zoo zijn de advo caten President: En toen hebt U dat Bchrift dat U 3 jaar geleden geschreven had aan mijn heer Geudeker van „Het Volk" gegeven? Getuige vertelt dan hoe zij met de heeren Geudeker en Mr. Roobol in kennis is geko men en deze heeren vertrouwd heeft. PresidentMaar U voelt toch dat U toen zelf gevaar liep orn vervolgd te worden? Getuige: Ja, maar toen kon ik het niet meer onder mij houden! PresidentDus U blijft er bij dat nu onder eede de waarheid gezegd hebt? Ook over de pressie, die door de Jong op u uitgeoefend? Getuige: Ja! President fZiet U mijnheer Roobol, hoe goed het geweest is dat we de Jong in de zaal hebben gelaten? Anders hadden we dit weer moeten herhalen! Raadsheer Mr. Wiardi tot getuige Kroon Waarom hebt U zich niet tegenover Mr. Bentford van Valkenburg over de Jong be klaagd? Get. vrouw KroonOch» ik dacht eigenlijk gezegd, dat het tusschen den rechter-commis- saris, de offioier van justitie en de Jong een complotje was. Raadsheer Mr. Wiardi: Is Mr Roobol met de Wed. Haverman bij IJ geweest? Getuige: Ja, ze zei me dat ik Mr. Roobol vertrouwen kon. Mt»r Wiardi: Hebt U dat schrift alleen ge schreven? Getuige: Ja zeker! Mr. Wiardi: U gebruikt daarin het woord suggestie. Weet U wat dat beteekent? Getuige: Ja! Tk bedoelde daarmede dat ik geen wil meer had. Mr. Wiardi: Hebt U de lagere school ge heel doorloopen? Getuige: Ja. alle klassen! Ik ben nooit blijven zitten. Mr Wiardi: Hoe spelt U suggestie? Getuige vrouw Kroon spelt het woord met een kleine hapering (Groote hilariteit). Dan wordt de Jong weer voor het hekje President: Hebt U vqor dat U vrouw Kroon weer sprak van den reehter-commis- saris, gehoord dat zij haar bezwarende ver klaring weer had ingetrokken? Getuige: Dat kan wel! President Dan zal het wel zoo zyn! Ook de Substituut Officier van Justitie te Dordrecht, Mr. Kronenberg moet nog even voor iiet hekje komen. Als hij eenige ver klaringen aflegt, verwijt vrouw Kroon hem dat zij nooit eenigen steun van hem heeft ondervonden. Mr. Kronenberg: Het 18 heel jammer dat U mij nooit verteld hebt dat de Jong pres sie op U heeft uitgeoefend. Dit was een fou' vfan U. De volgende getuige is de eigenaar van de bekende ijzerzaak op den Nieuwendijk, de heer S. van Embden, Deze heer wordt als deskundige gehoord over den hamer. Pres.: Is deze hamer door een leek g®. maakt of is hij in den handel. De deskundige beantwoordt in een onder onsje voor de tafel, dat de hamer zeer oud is en niet in den handel is en niet door de eerste de beste gemaakt kan worden. Hierna word^ de echtgenoot van ^rouw £roon gehoord, die ook mededeelingen doet over 't vroolijke avondje ten zijnen huize in Sliedrecht, 3 April 1923. Ook Kroon houm thans vol dat Klunder en Teunissen na 11 uur niet langer dan 10 minuten weg zijn geweest. Ruim 1 uur zijn Klunder en Teu nissen naar het eenige huizen verder gelegen kosthuis van Klunder gegaan en is Teunis- se even later teruggekeerd om bij de Kroons te blijven slapen. President: Dus als er tusschen 12 en 1 uur iemand in Giessen-Nieuwkerk vermoord is, kunnen Klunder en Teunissen 't niet ge daan hebben. Getuige: Absoluut niet. President: En wat zeg je er wel van, dat Mijnster de hamer als de jouwe herkend heeft? Get.: Dat is opzet van hem geweest! Getuige vertelt dan voorts dat de aan vankelijke instructie normaal is verloopen. Anders werd het in de jaren 1923-'25. In dit laatste jaar is getuige opnieuw gearresteerd. Hij kreeg 't toen met de Jong over den hamer, ondermeer vertellend dat getuige's vrouw reeds bekend had, dat de hamer van haar was. Toen kwam de kwestie met het be ruchte door de Jong geschreven briefje Toen getuige dit las heeft hij ook toegege ven dat de hamer van hem was. Dit beken de hij eerst den volgenden dag. President: Waarom heb je toen opzette lijk gelogen? Getuige: Daar beu ik door de Jong toe geprest. Onder pressie hebben we geaegd Nou dan moet hij maar van ons wezen. President: Begreep U niet dat U Klunder eu Teunissen daarmee ophing? Getuige: Pertinent heb ik nooit toegege ven dat de hamer van mij was. PresidentEn toen ben je maar verder ge gaan met liegen. Zoo heb je verklaard, dat Klunder en Teunissen gezegd hebben; We hebben er één zijn hersens ingeslagen en als je niet oppast, slaan we jullie hersens ook in. Getuige: Dat was allemaal een gevolg van de Jong's pressie. President; Je houding was toch wel erg slap, Kroon. Getuige: Maar U moet niet vergeten, dat niemand ons geloofde als we de waarheid spraken. Ook Mr. Kronenberg en Mr. Bent- fort van Valkenburg niet. Alles wat we zelf zeiden, was gelogen. Alles wat ons werd voorgezegd was goed. (Beweging in de zaal). President: Maar toen je bij den rechter commissaris geteekend had, dat de hamer van jou was, was het gezeur toen afgeloo pen? Getuige: Als de heeren maar even dachten dat we weer wat van ohze vieriklaringen wilden intrekken, werd Mijnster erbij ge haald. Mijnster had gezegd dat de hamer van ons wus en dat moest en zou zoo wezen Later toen getuige voor Mr. Bentfort van Valkenburg zijn bezwarende verklaringen wilde intrekken, werd hij regelrecht naar de cel gestuurd toen wij nog maar eenige woor den gezegd had. Mr. Bentfort heeft zou goed als geen verhooren afgenomen. De in structie werd bijna uitsluitend door de Jong gevoerd. (Protest in de zual). Get.: „Zoodra ik maar even op myn ver klaringen wilde terugkomen, kwam de Jong erby om ons te bewerken, aldus ge tuige. Pres.: „En als jullie gunstig verklaard hadden tegen jullie centen". Get.: „Ach, ik niet, want ik had nog gold maar mjjn vrouw heeft van de Jong 1.— en van den directeur van het hu.s van be waring twee kwartjes gehad. (Beweging in de zaal). tiveert dit als volft: i Wanneer Klunder en Teunissen vry ge- I laten worden en ze komen op straat de Jong tegen, dan geoeuren er ongelukken Verder wenscht pl. dat de Kroons be schermd worden tegen verdere machinaties van den Ryksrechercheur. De Pres. zegt alvorens over dit verzoek een beslissing te nemen eerst het onderzoek verder moet worden voortgezet. Te half twee wordt de zitting geschorst. tyd dat getuige van 't voor arrest ontslagen werd en de zitting voor de Dortsche rechtbank is de Jong weer her- haaldelyk by hen geweest om theorie te Pres.: „Juist theorie, zoo is het". Get.: „de Jong heeft ons voor gezegd wat wy voor de rechtbank verklaren moesten. Verschillende dezer verklaringen heeft hy vcor ons opgescnrevei. De verdere verkla ringen van Kroon (voor de zitting van het Hof) zyn vrywel geiykluidend aan die van zijn vrouw. Rech. de Jong wordt geroepen wnn neer ook deze get. de kwestie van de fiets lantaarn vermeld heeft. Hy ontkent ooit gezegd te hebben dat Kroon zyn gekl. g"aasjes weg moest gooien. M. de President merkt U niet zegt de Jong dat deze men schen van A tot Z staan te liegen? (Alge meene beweging in da zaal.) Get. Kroon valt woedend tegen Je Jong uit. Onder ademlooze stilte en geweldige spanning in de zaal verzoekt Mr. Roobol bevel tot opening der instructie tegen de Jong op vermoeden van meineed en met bevel tot gevangenneming. Mr. Roobol mo- SPOKT EN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN. Avoindzw i-mwcdiitryd. Do electrische verlichting van de Stede- lijku Bad' en Zweminrichting aan de Hout- mausgracht was begin dezer wéék gereed ge komen en het bestuur der Goudsche Zwem- club heeft in samenwerkiug^net de Commis sie van Toezicht deze gelegenheid aangegie- pen om Volkszwemwedstrijden te organiBee- ren. Gisteravond hadf aoht weed begonnen met de afwerking van een keurig verzorgd, vari- eerend zweni-prograinina. Talrijke baantjes werden gezwommen, ook door G.Z.C.-leden. Een demonstratie schoonspringen, benevens gecostumeerd blaasvechton en touwtrekken zorgden voor afwisseling. Een polowedstrijd tusschen G.Z.C- III en W.Z.C'. 1 (Woerden) braolit een 2—0 over winning der Gouwenaars. Ook in de tot slot gespeelde wedstrijd Ü.Z. C.-Ö.Z. P.C. (Schoonhoven) bleek de thuisclub de sterkste. Thans was de uitslag 3—1, nadut de gasten met rust met 1—0 voor- Hietonder volgen de meer gedetailleerde uitslagen I. 50 M. gtielzwemmen voor jongens bene den 16 jaar: le prijs A. H. v. 't Sant, 46.8 sec.2e pr. G. Jongeboer 48.? sec.3e pr. A. Ruygrok 49,8 sec. II. 50 M. snelzwemnien voor jongens bo ven 16 jaarle prijs C. Groeneudijk 37u6 sec. 2e pr. P. J. Revet 40,4 sec., 3e pr. W. Mal- lon 40,8 sec. III. 60 M. snelzwemnien voor meisje*le prijs N. v. Vreumingen 46,6 sec-, 2e pr. H. G. v. d. Weerd 49,4 sec., 3e pr. C. Nobel 52,6 sec. IV. 50 M. rugzwemmen voor jongens be ueden 16 jaar: le prijs A Ruygrok 64,8 sec. 2e pr. M. van As 1 in. 4 sec.; 3e pr. J. C. vaui Duren 1 min. 6 sec. V. 50 M. rugzweinmeu voor jongens boven 16 jaar: le prijs P. J. Revet 51,4 sec.2e pr. B. Hagendijk 64,8 sec. 3e pr. H. Jongeboer 55 sec. VI. Léden Goudsche Zwemclub: A 50 M. vrije slag voor heeren-leden G.Z.C -juuiorea om deu G.Z C.-beker- Bekerhouder over 1928 A. de Bruinle prijs W. den Boer 33,8 sec. 2e pr. C. Tijbout 36,4 sec.; 3e pr. A. da Bruin 37,2 sec. B. le prijs W. van Huteen 33J3 sec., 2e pr. N. de Bruin 36,2 sec.3e pr. Fr. Bik ?6,4 VII. 50 M. vrije slag voor dames-leden G.Z.C.: le pr. M. v. d. Waal 41,2 sec.; 2e pr. W. J. Hoogeveen 49,2 sec. 3e pr. T. Ha merslag 56,2 VIII. Gecostumeerd blaaagevecht: A. Da mes: le prijs C. Nobel, 2e pr. M. v. d. Waal, 3e pr. W. J. Hoogeveen. Aardigste costuum: W. J. Hoogeveen, 2e pr. M. v. d. Waal. B. Heeren: le pr. A. de Jong, 2e pr. J. Kaars, 3e pr. W. den Boer. Aardigste costuumle prijs B. van Straa- ten, 2e pr. J. Engelbrecht. DRAADLOOZE DIENST. Het sas. Andasted op het Michigan n eer omgeslagen. 29 menschen verdronken. NEW-YORK, 13 oept. Op 't Michigan meer is T stoomschip „Andasteuomgesla gen en gezonken. Gevieesd wordt dat de uit 29 koppen bestaande bemanning geheel om gekomen is. Een ontploffing in «en dynamietfabriek. Vele dooden. KEULEN, 13 Sept. In de fabriek Foerde van de Siegener ciynamietfabik'.c-maat- schappy te Keulen, heeft hedenmorgen eer. ontploffing plaats gehad. De plnatsv •»,an- gende bedryfsdirecteur, de bedrijfstechi iker en een meesterknecht en 2 arbeiders wer den slachtoffers. Nadere byzonderheden ontbreken nog. De surceance van betaling van het Carlton hotel. AMSTERDAM, 13 Sept. De 3e Kamer van de Amsterdam.scha rechtbank heeft he den de beslissing in de aanvraag van ~ur- ceance van betaling betreffende het Carlton hotel uitgesteld tot 6 December a.s. WISSELKOERSEN. 12 Sepit. 13 Sept. Officieel. Lenden 12.09% 12.09% Berlijn 59-39 59.10 Parys 9.76% 9,76% Brussel 34.68 34.68 Zwitserland 48.06 48.06% Weenen 35.15 35 15 Kopenhagen 66.42% 66.45 Stockholm 66.85 66.82% "Oslo f6.45 66.45 New-York 2.497* 2.457* Niet-officicel. Praag 7.38% 7.39 Madrid 36.79 36.78% Milaan 13.05% 13 05 ADVERTENTIEN. De Heer en Mevrouw 10 BECKINGVerbeek van der Sande, geven kennis van de geboorte van hun GOUDA, 13 September 1929.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2