MEISJE Enrgiili jopinsch WÉ Stad Obligaties Technisch Onderlegd Personeel TENTOONSTELLING Tnüri m ~m~m a Eti ntllt Mtljtp BIG-BEN f 2.- GLAS IN LOOD H. A. T A M S E DORLAS' DIVIDEND-KOFFIE PERZISCHE TAPIJTEN FA B. DE JONG GOUWE 89 T. GOEDEWAAGEN ZONEN KOMT U ZATERDAGAVOND Geraeante Spaarbank LAATSTE BERICHTEN. Nieuwe Abonné's PREDIKBEURTEN. DIENSTBODE, Loonende bijverdienste. ijverig Agent H.H. Bakkers TE KOOP: Gevraagd voor Nederlandsch-lndie (Machine Bankwerkers) Gratis Opleiding den hebben, maar ook zal er dankbaarheid, erkentelijkheid en vreugde in hen zijn, om dat al het leed dat voor meer dan drie eeuwen geleden is, niet tevergeefs is geweest maar den grondslag heeft gelegd voor hun Broederschap, waarirt zij bevrediging heb ben gevonden, voor hun religieuze opvattin gen 11 Zij zullen dan op dezen voor hen zoo gedenkwaardigen dag opgaan naar hun be dehuis; naar de plaats waar hun voorouders driehonderd jaar geleden voor de eerste ver gaderen, in de volle overtuiging van hun ge loof en van hun moed en volharding, waar mede zij voor de „aurea lilJettos", de gou den vrijheid, hebben gestreden en geleden, eeu strijd die zij met zoo gunstigen uitslag zagen bekroond Voorzeker een dag de herdenking waard!I P. GOUDA. 14 September 1929. Om wedstrijden nm den Schneiderbeker. Indertijd heeft Schneider, de bekende Iiansche kanonneni abrikant, den naar hem genoemden beker uitgeloofd als be looning voor snelheidsprestaties op 't ge bied van 't vliegwezen. De grootste vlieg- tuigwedstryden der wereld om genoemden beker hebben Zaterdag opnieuw plaats ge- bad en wel op de reede by Southampton. Van de zes machten, d-ie voor de beide mededingende landen (Engeland en Italië) zouden uitkomen, *yn er maar vijf de lucht ingegaan en van de 5 machines behaalde die, welke bestuurd werd door den Engelschen militairen, piloot Waghorn, de overwinning met een uursnelheid van 528.8 K.M. Dit is echter niet de grootste snelheid van dien dag geweest. Waghorn „haalde" op zeker cogenblik nog 3 K.M. meer en bracht de snelheid flus een tgd lamg op ongeveer 531 L..M. In werkelijkheid is het snelheidsresul taat beneden de verwachtingen gebleven. Men had erop gerekend,'dat ditmaal'de 6üD K.M.-grens, zoo niet overschreden, dan toch bereikt zou worden. Wanneer dat niet is geschied, is dit vermoedelijk het gevolg van 't feit, dat de deelneming zich beperk te tot slechts twee landen. De Italianen, di" tot dusver bijna altijd mee hebben ge daan, teneinde den beker voor zich te ver werven en numeriek ook de meeste win- raars lieten uitkomen, vormden ditmaal voor de Engelschen geen bedreiging. Overi gens moet hieraan worden toegevoegd, dat de Engelsche vlieger Orlebaf met 571 K.M. een nieuw wereldrecord heeft behaald. Er moet echter rekening mee worden gehou den, dat dit record op een ander traject, onder andere omstandigheden, werd be haald Het maximum-vermogen van de motoren der machines, speciaal voor dit doel ge bouwd vliegtuigen van kleine afmetin gen ligt tusschen iOOO en 1600 P.K. Wel. ke geweldige snelheden met zulke motoren kunnen worden bereikt, wanneer boven dien in aërodynamisch opzicht het vlieg tuiglichaam tot het uiterste is verfijnd, blijkt het best, wanneer men in aanmerking kleine vliegtuigen me( motoren van 35 P.K. 150 KJtt. en meer kunnen halen, hetgeen overigens ook al heel wat is. Dit zelfde snelheidsperil berei ken ook de groote verkeersvliegtuigen, uit gezonderd in gevallen, waarin de toestellen een fermen wind in den rug hebben: dan kunnen z\j met een vaart van 200 K.M. per uur vooruit worden gedreven, zonder dat dc verkeersveiligheid in 't gedrang raakt. In de lucht is de toestand anders dan op ce aarde, waar men fysiek zich reeds on behagelijk gevoelt, wanneer per auto 120 K M. per uur wordt afgelegd. De lucht kent &een tegenstand en waaneer het weer nor maal is, kunnen evengoed 300 en 400 K.M. per uur gevlogen worden, zonder dat er zich voor den vlieger onaangename ver schijnselen voordoen. Hij zit in de gesloten cabine en heeft nauwelijks nog gevoel voor de werkelijke snelheiu, die het vliegtuig ontwikkelt. Trouwens: het ontbreekt hem ook aan een maatstaf om te vergelijken. Maar nu stelt de Frankfurter Zeitung de vraag, of het zin heef:, dat zulke snelheden, waarvan de maximumgrens nog niet is be te ikt worden ontwikkeld en of het niet een beetje op de grens der krankzinnigheid is, met een vaart van 500 K.M. of meer boven c'en aardbol voort te jakkeren. Natuurlijk, aldus het blad, hebben zulke snelheden al leen zin, wanneer groote afstanden moeten worden afgelegd. Voor den omvang van ons tegenwoordig luchtverkeer sluiten zij zich vanzelf uit. Maar ten behoeve van verdere doeleinden, b.v. voor het Oceaanverkeer, aan de volmaking waarvan met ijver van alle kanten wordt gewerkt, zijn zij bijna een noodzaak. De practische oplossing van 't vraagstuk hangt er in hoofdzaak van af. Het verkeer over den Oceaan is in de eerste plaats een motorenkV/estie, een kwestie van het langste volhouden en de vraag, hoeveel uit de motoren kan worden gehaald. Alleen op sportief gebied kunnen de prestatiemo gelijkheden worden nagegaan en, aldus be schouwd, hebben de wedstrijden om den Schneiderbeker practische beteckenis en zyn zij van groot nut. BUITENLANDSCH NIEUWS. f DUITSCHLAND. De ontruiming van het Rijnland. De overeenkomst tusschen de be trokken mogendheden. De Duitsche regeering publiceert den tekst der op de Haagsche conferentie getroffen politieke overeenkomst nopens de ontrui ming van liét Rijnland en het openen der DuitscU-Fransche onderhandelingen omtrent de quaesties betreffende het gaargebied. Het W. B. geeft' een uitvoerig overzicht van den inhoud, waaraan wij het volgende ooieenen: De ontruiming der derde zone zal geschieden op dezelfde wijze, die inder tijd in de eerste zone is toegepast. De voor deze aangelegenheid ingestelde cpmmissie zal haar arbeid 15 dagen na het begfn der ontruiming van de tweede zone hebben vol tooid. De DuitBche autoriteiten moeten alle maat regelen treffen om overeenkomstig de beslui ten der Rijnlandcommissie de ordelijke over- bienging dezer laatste naar de derde zone te waarborgen. Er worden politiemaatregelen vastgesteld ter voorkoming van incidenten bij het ver trek der troepen, welke de goede betrekkin gen tusschen beide landen zouden kunnen storen. Duitschland, België en Frankrijk zijn over eengekomen, dat amnestie wordt afgekon digd voor handelingen, die met de ontrui ming in verband staan. De Duitsche regeering zal de verklaring af leggen. dat de Duitsche rechtbanken niet bevoegd zijn de strafrechterlijke vonnissen der bezettingsrechtbanken aan revisie te on derwerpen. De bezettingskosten worden na 1 Dee 1929 bestreden uit het reservefonds, tot welks vor ming men in den Haag heeft besloten. Beide partijen komen overeen af te zien van ver schillende vorderingen in verband met de be zettang. Verder bevat de overeenkomst bizon- derheden omtrent het vervoer van troepen en materiaal. In eenaanhangsel wordt nog verklaard, dat de &HP©d. waarmee de BritBche troepen liet Rijnland zullen ontruimen, afhankelijk zal zijn van de vraag, of Duitschland bereid is af te zien van zekere aanspraken ingevol ge de Rijnlandovereenkomst. ZUID-AFRIKA. De onrust in Paraguav Staat van beleg voor drie maanden. Daar de toestand in Paraguay verergerd ia, heeft het parlement, op verzoek van den president der republiek, den Btaat van beleg voor drie maanden goedgekeurd ter voorko- ming'van onlusten ten gevolge van de com munistische agitatie. ITALIË. De hervorming van het ministerie. De samenstelling. Mussolini heeft al zijn ministerportefeuil les op één na neergelegd en alleen die van binnenlandsche zaken behouden. Hier volgt thans de volledige samenstel ling van het ministerie Mussolini: premier, binnenlandsdie za ken Grandikoloniën Gaaerra oorlogSiri- anni: marine: Balbo: luchtvaart; Bottai: minister voor de corporatiesBianchiopen bare werken. Giulano ..nationale opvoe ding", (openbaar onderwijs)Acerba: land en boschbouw. Tot onderstaatssecretarissen zijn benoemd Dimazzo Reanto en Ricco (in het ministerie voor nationale opvoeding de laatste is spe ciaal belast met de lichamelijke opvoeding der jeugd). Marescalchi (landbouw), Arpi- nati (binnenl. zaken), Marelli (justitie), Pie- razzi (verkeer), Fani (buitenl. zaken). Geeft méér dan 10%. BINNENLAND. Mr. B. C. J. Loder tachtig jaar. Mr. B. C..J. Loder, oud-president van het Permanente Hof van Internationale Justi tie, waarin hij thans nog rechter is, vierde gisteren zyn 80sten verjaardag en heeft te dier gelegenheid van vele zyden belangstel ling mogen ondervinden, in de eerste plaats natuurlyk van het Hof, waarvan hy de eer ste president was en dat een prachtige riand orchideeën zond. De Vereenjging voor internationaal reoht zond ook een bloem- s'.uk, evenals het Internationaal Interme diair Instituut. De minister van justitie, mr. Donner, zond een felicitatiebrief. De heer Loder is president-curator van de In dische faculteit te Utrecht en ontving als zoodanig bloemstukken van de docenten, het curatorium en de Utrechtsche Indologischt- scudenten. Een mand bloemen was er voorts van de Handelshoogeschool in Rotterdam, waarvan mr. Loder ook president-curator is, en van het Rotteróamsch Studentencorps. Voorts zyn in de ochtenduren nog tientalleL bloemstukken bezorgd van instellingen en particulieren. De kleinkinderen van den 80-jarige heb ben hem verrait met een door henzelf ver vaardigd groot borduurwerk (kruissteek), symboleerend de werkzaamheden van hun grootvader. Het stelt o.m. voor zijn gast vrije huis, waarboven zfjn familiewapen i-s afgebeeld. Onderaan staat het woord Pax, de vrede, dien hy dient, bovenaan een weeg schaal, geflankeerd door twee witte duiven. Voorts zyn in symbolen uitgedrukt de ver schillende kunsten, waarvoor mr. Loder be langstelling heeft, en bevat het doek de tallooze hooge ordeteekenen, die in zyn be zit zyn. Dit fraaie borduurwerk is.ontworpen door mr. Loder's kleinzoM^'de heer Th. Biëlski. die zich in diplomatieken dienst te War schau bevindt. Gouverneur Fruytier naar Den Haag Aangezien het door de commissie-Hoor weg op Curasao ingesteld wordende onder zoek binnenkort zoo ver gevorderd zal zyn, dat de aanwezigheid van den gouverneur aldaar niet meer strikt noodzakelijk is, heeft de regeering hem tot het verstrekken van nadere ophelderingen herwaarts ontbo den. De landvoogd zal omstreeks 3 October a.8. de reis naar Nederland aanvaarden en op zyn wensch door zyn gezin worden ver gezeld. Als waarnemend-gouverneur zal, na het vertrek van den heer Fruytier, optreden de heer H. Schotborgh, administrateur van Fi-' nanciën. GEMENGDE BERICHTEN. Alastrim te Almelo. Deze week heeft zich te Almelo een geval van alastrim voorgedaan by twee kinderen van een machinist by de Ned. Spoorwegen, die eenige dagen in Hoek van Holland had den gelogeerd. Hoewel de meening van de geneeskundi gen uiteen liep, of men hier werkeiyk met alastrim te doen had, zijn de kinderen in het oude ziekenhuis, dat dienst doet als kin derbewaarplaats, maar dat thans ontruimd is, geïsoleerd. Thans is vastgesteld, dat de ziekte inder daad alastrim is. De gevallen z(jn echter van lichten aard. Alastrim en de competitie. Het bestuur van den Ned. Voetbalbond heeft in zyn laatstgehouden vergadering besloten de medische commissie van dei. Ned. Voetbalbond te vragen of er met hef oog op de heerschende alastrim, bijzondere maatregelen dienen te worden genomen. De medische commissie heeft naar aarViding daarvan het volgende medegedeeld: voor de spelers die behoorlijk geënt en heient zyn, bestaat geen bezwaar aan de wedstrijden deel te nemen, ook niet in plaatsen ?."oals Rotterdam, waar de alastrim voorkomt. („Sportkroniek.") Jubileum van Jan Olieslagers. Huldiging van Nederlandsche zijde. De heer Henri ter Hall, Haggweg 147 te Rijswijk, schrijft ons o.m.: Jan Olieslagers, de luchtduivel ,de eerste., die (in 1910) Nederlanders heeft doen kennis maken met het vliegtuig. Dat w alweer bijna 20 jaar geledenWie kan de sensatie beschrijven toen de „Blé- riot", het vliegtuig van Olieslagers, van den grond los kwam en dat wonderlijke kleine toestel boven onze hoofden cirkelde! Waar hij kwam, veroverde onze „Jan" stormen derhand de harten. Toen brak de wereldoorlog uit en Olie slagers wak de eerste, die zich als vrijwilli ger aanbodd. Zyn eigen twee machines, als mede zijn reserve-materiaal stelde hij ter beschikking van het Belgische Legerbestuur. En toen heeft hij op bewonderenswaardi ge wijze blijk gegeven van zijn koelbloedig heid en onverschrokkenheid. ,,De Duivel", zoo had hij zijn machine gedoopt, was ge vreesd bij de vijanden. Nu zal men zich afvragen, wat de oorzaak is, dat ik in dit blad de daden van dezen Dichtheid in herinnering breng. Die oorzaak is gelegeu in het feit, dat Jan Olieslagers begin October zijn twintigjarig vliegeniersjubileum viert. Mij dunkt, onder de Nederlanders, die bij na twintig jaren geleden vol bewondering de verrichtingen van den populairen Vlaming gadesloegen zullen er velen zijn, die van hun belangstelling bij dit jubileum willen getuigen, dat men in Nederund „Jan" nog niet vergeten is en gaarne de gelegenheid aagrijpt om hem te huldigén. Ik zie reeds menige lezeres en lezer toe stemmend knikkert en hun verzoek ik, door het zenden van eep naamkaartje aan mijn adres, van hun instemming te willen doen blijken. Wij zullen dan zoo spoedig mogelijk de noodige maatregelen nemen om tot de vor ming van een nationaal comité te geraken. Een comité dat. naar ik hoop en vertrouw, een zeer groot aantal Nederlandsche bewqm't deraar(ster)s van Jan Olieslagers zal verte genwoordigen. GEOPEND: 14-16 17-18-19-20-21 SEPT. van 2-10 UUR Muzikale medewerking van het Hrfrtvelt- Kwartet. 8.00 Tydsein A.VJLO.-klok. Pers- en Sportnieuws Vaz Dias. 8.15 Kurhaus Scheveningen. .Afscheids concert. Het Residentie-orkest o.l.v. Prof. Hermann Abendroth. Huizen: 8.30—9.30 K.R.O. Morgenwijding. Muziek en zang. 9.50 N.C.R.V. Kerkdienst vanuit de Augustijnenkerk te Dordrecht. 12.30—1.30 KjR.0. Concert, door het IC. R.O'.-Trio. 1.30—2.00 IC.R.O. Godsdienstonderricht voor ouderen 2.002.30 Lezing over: Over de flatwo ningen voor het Katholieke gezin". 2.30—5.00 K.R.O. Middagconcert. 5.40 N.C.R.V. Kerkdienst vanuit de Ger. Kerk te Enschedé. 7.307.60 K.R.O. Lezing. 7.50—8.00 K.R.O. Praatje door den K.R. O.-Voorzitter 800—10.45 K.R.O. Concert. Orkest en vocale soliste. 10.45—'11.00 KJR.O. Epiloog door Klein Koor. Maandag 16 Sept. Hilversum: 10.00 Tijdsein A.V.R.O.-klok. -10.00—10.15 Morgenwijding. 12.00 Politieberichten. 12.15—2.00 Lunchmuziek door het A.V. R.O.-Kwartet. 2.002.30 Gramofoonmuziek. 2.30—4.30 Rembrandt-Theater. 5.006.00 Kinderuurtje door Mevr. An toinette v. Dijk. Huizen: 10.30-11.00 N.C.R.V. Ziekendienst. 12.301.45 Orgelconcert. 2.002.35 Uitzending voor scholen. 4.005.00 Concert. Cello en piano. 5.0O—6.30 Gramofoonmuziek. Duitsche kortegolf zinder neemt proeven. Ook in ons land hoorbaar op een golflengte ven 31.38 meter. Nu de eerste proeven met den Duitschen kortegolf zender bij Königswu.'terhauser; een bevredigend verloop hebben gehad, is htt proefbedrijf met het station op een golflengte van 31.38 meter (9560 kh) aan gevangen. Gedurende bet proefbedrijf wordt voor- loopig slechts het avondprogramma van den .JDeutschlandsender" uitgezonden. Overdag worden verschillende proefnemingen met het station gedaan en o.a. wordt gramofoon muziek ten gehoore gebracht. Thans kan men het station iederen avond van 20 uur M.E.T. af hooren. De ontvangst ie vrij krachtig, de modulatie is echter nog slecht. Banklara an Aaaurantlabaxorgara. Handelsoredieten Prolongatie Deposito RADIO-NIEUWS. Zaterdag 14 Sept. Hilversum: 6.01-7.45 Vooravoncl-concert door het Om roeporkest o.l.v. Nico Treep. Solist: Hend. Didama, operette-zanger. 7.45 Politieberichten. 8.00 V.A.R.A. Orkestconcert. 10.30 V.A.R.A. Vroolijk uurtje. 11.30 V.A.R.A. Gramofoonmuziek. Huizen: 6.TO—7.30 Concert. Cinema-orkest. 7.30--8.00 Lezing over: De huidige stand der Zuiderzeewerken. 8.db9.00 Vroolijk programma. Declamatie. 9.00—12.00 Concert. Orkest en tenor. 9.30 Nieuwsberichten. Zondag 15 Sept. Hilversum: 9.00 V.A.R.A. Mededeelingen voor post- duivenliefhebbers. 9.02 V.A.R.A. Gramofoonmuziek. 9.10 V.A.R.A. Mededeelingen In 't Espe ranto. 9.25 V.A.R.A. Orge'.-recital. 10.00 V.A.R.A. Orkestconcert en decla matie. 12.00 Tijdsein A.V.R.O.-klok. 12.0012.40 Lezingreeks over het onder werp: De ontwikkeling der Sterrenkunde, door Dr. C. H. Sluiter. I. De oudste astro nomische waarnemingen en toepassingen. 12.402.00 Lunchmuziek door het A.V.R. O.-Octet. 2.002.45 A.V-R.O. Tooneelhalfuurtje. Spreker: C. A. Schilp. Onderwerp: Het nieuwe tooneelseizoen. 2.45—3.15 Piano-sonaten van Beethoven. Een Cyclus. Analyse door: Louis Schmidt van Sonate Op. 90 in e kl. ,t. tVoordlrücht van deze Sonate door Egbert Veen. 3.155.00 Middag-Concert door het Om roeporkest o.l.v. Nico Treep. Soliste: Vic toria Binnendijk, alt. fc.OO V.A.R.A. Kleuteruurtje. 5.40 V.A.R.A. Wekelyksch nieuws. 6.0O—6.15 V.A.R.A. Orgelrecital. 6.15 Lezing over: De Sabbathsviering. I RECHTZAKEN. De moord te Giessen-Nieuwkerk. Behandeling voor bet Amsterdamsche Hof. (Vervolg.) De volgende getuige is dan Hendrik Ver meer. Hy vertelt dan wat hy weet van het „gezellige avondje" op 3 Augustus. Om streeks elf uur zyn Klunder en Teunissen hoogstens een kwartiertje buiten geweest. Te één uur kwart over één zyn Klunder en Teunissen weggegaan; na een kort poosje kwam Teunissen terug. Over een hamer of over lantaarns is niet gesproken. Pres.: Waarom bent U gearresteerd? Get.: Ik geloof wegens medeplichtigheid aan moord. Pres.: Zeker omdat U met Klunder en Teunissen gepraat had. (Gelach.) En daar voor hebben zij U 70 dagen vastgehouden! Get. bevestigt dit en vertelt dan, dat De Jong hem ook voortdurend om den kop za nikte. Zoodoende hoeft get. ten slotte ver klaard, dat beide verdachten „geruimep ty>d waren weggeweest. Pres.: Maar daarnaast hebt U toch steeds volgehouden, dat Klunder en Teunissen den moord niet begaan konden hebben. Get.: Zoo is het. W?d. De Jong gehoord. Daarna wordt gehoord de weduwe van den veralagene, de wed. A. de JongKoe ten. Hebt u eenig idee, wie de moordenaar van uw man is geweest? vraagt de presi dent. Ik heb een idee gehad, is haar ant woord, maar dat heb ik weer laten loopen. Pres.: Wie dacht u dan? Get.: De zwerver Boxmeer. Pres.: Vindt u het waarschijnlijk, dat uw man om het geld vermoord is? Get.: Neen. Pres.: Had h(j misschien vijanden, of was er iemand, die er belang bij had, dac hij verdween? Get.: Tc Zou niet weten wie. Pres.: Leek het mes van Boxmeer op dat van uw man? Get.: Ja, ik zei direct, dat het 't zjjiw was. De volgende getuige, de agent G. Key uit Kesteren, heeft rechercheur De Jong' geaa8iéteer<i bij de arrestatie van Vermeer Nieuwe gezichtspunten levert dit verhoor niet op. Het lyk lag in het vrjje stuk tusschen de rails, op zyn rug met de handen op de buik. Pres.: Hebt u ooit zoo'n hamer gezien? Get: Nooit Daarna is als getuige mr. A. J. Paulus, rechter te Dordrecht, aan de beurt. By het verhoor, dat get. mdertyd Kroon heeft af genomen, is gebleken dat Kroon een var klaring gaf van de wijze, waarop hy den steel in den hamer tou hebben gezet, welke volgens een deskundige niet houdbaar was. Met de komst van J. L. Mynster komt er weer belangstelling voor de zaak. Hy ver telt, dat veldwachter Vos hem mededeelde, dat de moord begaan was met een ploeg- hamer ronde klauw met één punt en een ronden steel. Daarna ben ik ei over gaan piekeren, al dus get., en zei toen aan Vos: Kroon heeft een hamer met een ijzeren steel. Pres.: 't Lijkt me vreemd. Get.: Ik meende inlichtingen te moeten geven. Pres.: Neem nu dien hamer eens in uw hand en zegt u nu eens, of u dien hamer wel eens by Kroon gezien hebt. Get.: D en heb ik in myn hand gehad in 't schuurtje. Pres.: Zegt u niet maar wat, er zyn res getuigen die den hamer nooit gezien heb ben Get.: Wat ik gezien heb, heb ik gezien; wat ik gezegd heb, heb ik gezegd. Pres.: Dan hebt u een vooruitzienden blik! Raadsheer mr. Meyling: U bent de eer- sto man, die in 't heele proces den naam Kroon genoemd hebt, ook buiten de kwestie van den hamer; dat geeft te denken. Mr. Roobol: Mijnheer de president, de meineed van dezen man staat nu wel vast; ook by andere gelegenheden heeft hij blij ken gegeven, het met de waarheid niet al te nauw te nemen. De zitting wordt daarna geschorst tot Zaterdag. tusschen 6 y% en 7 Va uur OOK een spaarbusje en een spaar boekje halen? BINNEN ENKELE weken schreven wij in: 500 rekeninghouders 140 spaarders met een totaal inleg van 35000 gulden. DAT MOET U iets zeggen! GOUWE 2. 3,6 dagrente 3,6 dagrente 3,6 LUCHTVAART. l)e Postvlucht naar Indië. Het vliegtuig te Constantinopel. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat hpt postvliegtuig op weg naar NederlandBcb- Indië, om 13.55 uur Amsterd. tijd te Con stantinopel is aangekomen. Alles we) aan boord. Heden wordt de reaa voortgezet. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". Veiling van 13 Sept. Snijboonen 12— 30, stokboonen 7—23, stamboonen 4— 14, spekboonen 5—13, postelein 2.30- 5.20 per 100 K.G.; komkommers I 3.20, idem II 0.50—2, kropsla 170-4, andijvie 11.80, bloemkool I 716 idem II 26 per 100 stuks: tomaten A 1*80-- 3.20, idem B 0.80—2V idem C 1— per 100 pond; eieren 6.607.20 per 100 stuks. DRAADLOOZE DIENST. Militair vliegtuig verongelukt. PARIJS, 14 Sept. Een bombardeervheg- tuig van 't 22e luchtvaartregiment dat VriJ* dagavond voor een nachtvlucht is opg*8*** gen, is naar beneden gestort naby Cour- ville, doordat 't toestel in brand vloog. 4* 4 inzittenden kwanJen om. Uit de overbluf' selen van 't vliegtmig konden tot nu toe lijken geborgen wéiaen. afgereden. ZUTPHEN, 14 feept. Hedenmorgen de rangeerder Hammlnk, die belast was me jie bediening der afsluiting van de perrons ■4^ ftfhier, onder een locomotief van de binnen komende trein geraakt. Zyn linker voe werd afgereden en hu kreeg een hoofd wonde. H(j is onmiddMijk naar 't Zieken huis vervoerd. Zijn toestand ia redelijk. Zij, die zich met ingang van 1 Oct. voor ten minste 3 maanden op de Goudsche Courant abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. STADSNIEUWS. GOUDA, 14 Sept. 1929. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen t<*r xennis dat zy vergunning hebben ver leend aan de Coöperatieve Graarnnalory „De Boerenbond" en hare rechtverkrijgen den to( bet vervangen van een zuiggasmo tor van 50 P.K. door een ruwoliemotor van 70/80 P.K. in het perceel plaatselijk ge merkt Vest no. 16, kadastraal bekend ge meente Gouda Sectie D No. 2810^-2427, be houdens het recht van belanghebbende(n) tot het instellen van beroep binnen 14 da- yen bij H. M. de Koningin, ingevolge arti kel 15 der Hinderwet. Hij die het beroep instelt, geeft daarvan gelijktijdig kennis aan het gemeentebestuur en (bij deurwaar dersexploot) aan de(n)gene(n), aan wie de vergunning is verleend. School voor Buitengewoon Lager Onderwijs. De school voor Buitengewoon Lager On derwijs te Gouda, hoofd de heer C. de Bode, wordt thans bezocht, behalve door 60 leer lingen uit Gouda, door kinderen uit Moor drecht, Gouderak, Berkenwoude, Stolwijk, Oudewater en Waddinxveen, terwijl het Ge meentebestuur van Reeuwyk in principe tot medewerking besloot. Benoeming. In de plaats van niej. De Koning is als onderwijzeres in de nuttige handwerken te Stolwijk benoemd Mej. Joh. van der Pui te. Thalia-Theater. Twee hoofdnummers. Als eerste hoofdnummer draait deze week in het Thalia-Theater een sensationeel cow boy-verhaal, getiteld „Moeilijke dagen". De welbekende Fred Humes vervult er de hoofdrol in. Een heel aardig spannend verhaal, nu eens niet met veel schieten, maar meer met interessante „worstel- en bokspartyen. „Geven en Nemen" is het tweede hoofd nummer. George Lewis en George Sidney geven .amusant spel te zien in deze drama tische comedie. Het is een geschiedenis van fruit in blik. Groote en kleine blikken. Booze en verliefde blikken. Verstandige en niet het allerminst gekke blikken. Het by programma vermeldt een hoogst interessant Journaal benevens Hollandsch- nieuws. De muziek is als steeds in orde. Het geheel een programma, waard om te zien. Afd. Gouda der Ver. van Chr. Onderwijzers enz. De Afd. „Gouda en Omstreken" der Ver- eeniging van Chr. Onderwijzers enz., hoopt 21 September a.s. v.m. 9.30 uur een ver gadering te houden Tn het gebouw Daniel", Waaierstraat alhier. Er zal o.m. een lezing gehouden worden door den heer H. Nieu- wenhuizen van Zegwaart, voorz. der AfiL, over „Stil lezen". Spaar- en Hulpbank Gouda. Gedurende de maaud Augustus 1929 zijn ingelegd en terugbetaald de navolgende be dragen Inleg in 3860 posten f 71.609.59 Bijgeschreven rente f 89.82 f 71.699.21 Terugbetaald in 413 posten f 51.039.51 Meer ingelegd dan terugbetaald f 20.680.70 Aan het eind der maand Jul: was ten name der Inleggers ingeschr. f L496.614.68i zoodat hun tegoed uit. Augustus bedroeg f 1.517.274 381. In den loop der maand Augustus zijn 136 nieuwe boekjes afgegeven. 13 oude boekjes opnieuw in gebruik gesteld en 32 boekjes geheel afbetaald, zoodat. aan het einde der maand Augustus 6664 boekjeB in omloop waren. „Constant"„Gouda". Donderdagavond had te Rotterdam voor den nederlaagwedstrijd uitgeschreven door het Bestuur van de Rotterdamschc vereeni- ging „Constant", bij gelegenheid van haar dertigjarig bestaan, een ontmoeting plaats tusschen de eerste klasse tientallen van „Constant" en de Damclub „Gouda". „Gouda" wist te winnen met 119. 1. P. C. Breedveld—-C. van Eijk 02 2. L. R. Vermaat—A. Blonk 20 3. A. van BroekP. v. d. Linden 02 4. J. CosterJ. Hoogendoorn 11 5. H. J. VerdierG. J. Kapper 02 6. C. F. de JongA. J. v. d. Tooren 02 7. C. WassenaarTh. van Rhijn 20 8. A. Steensma—Th. v. d. Veer 0—2 9- A. OlsenW. Verhoeve 2-M) 10. P. BraberA. van Setten 20 Totaal 9—11 Dit is de eerste nederlaag van „Constant" in dit tournooi, waarin zij tot nu toe 13 wedstrijden gespeeld heeft. Voor de Damclub „Gouda" een mooi suc ces. Schouw bu r gbioscoop. Het pikante kontteke». In het journaal zien we deze week o.a. het hezoek van de Koningin aan Twente en tal van opnamen van het verblijf van Kardi naal van Rossum in ons land. Op het We reldnieuws, dat o.a. zeer interessante ruiter- opnamen bevat, volgt een Pathé-journaal en oen amusante klucht, getiteld „De echtschei- dingsspecialist". Het hoofdnummer is een prettige, leuke f'lm, een rolprent, die uitmunt door goed 3Pel, vernuftige cinematografische opnamen een boeiend scenario, met aardige, ori- gineele vondsten. In „Het pikante kentee- ken*" vervullen Lilian Harvey, Willy fritsch, Harry Halm en Warwick Ward de hoofdrollen. Lilian Harve£jfcgBgAfe4ifL t'u^" hel-rol van Yvette, een charih^nte hotel- dievegge en van een ander meisje, dat door de opvallende gelijkenis met de eerste er mee wordt verward, zich uit lust naar avon- tur voor de eerste uitgeeft en daardoor in een reéks van avontuurlijke gebeurtenissen I aantrekkelijk geheel maken. Ieder, die een avond in de Schouwburgbiosco .p door brengt, bezorgt zich ongetwijfeld een ï.ret- tigen avond. Het strijkje zorgde voor goede muziek. Een jubileum. Dezer dagen herdacht de opperman K. Verboom den dag waarop hy vóór 25 iaar in Gemeentedienst trad. Dit feit is heden middag op het Stadserf op, eenigszins fees telijke wijze herdacht. Te 1 uur werd de jubilaris in tegenwoordigheid van d«yr wet houder van Openbare Werken, den heer K. R. van Staal, door Directie en personeel ge complimenteerd en werd hem een geschenk Een wezel in de huiskamer. Als bijzonderheid werd heden aan ons bu reau getoond een wezel, die gisteravond door den heer v. d. Werve in de Bloemen- daal in zijn huiskamer werd ontdekt, en na eenige moeite onschadelijk is gemaakt. Een aanrijding. Donderdagavond kwamen vanaf de Hoog straat, richting Kleiweg met eea fliaken vaart twee motorrijders aangereden. Aange zien het er zeer druk was en de motorrijders hard reden gaf een aldaar aanwezige agent een teeken om te stoppen. De voorste mo torrijder voldeed aan dit bevel, doch de tweede, die vlak achter den anderen be stuurder reed, *rachtte rechts te passeeren, doch reed daarbij twee meisjes, die op eeu njwiel gyzeten waren, aan. Beiden werden tegen den grond geslagen. Het rijwiel werl ernstig beschadigd, benevens de mantel van een der meisjes, welke schade de motorrij der K. C. v. L. uit Boskoop zal moeten ver- Aangehouden. Naar aanleiding van een radiobericht s te dezer stede aangehouden R. P., die valsch- lieid in geschrifte zou hebben gepleegd. Hij werd ter beschikking gesteld van den comm. v. Politie te Alkmaar. Teleft Mej. A. H. A. Reynis, leerling-telefoniste bij het telefoonkantoor alhier, is benoemd tot telefoniste in tijd. dienst. Een tentoonstelling van Perzische tapijten. Wij vestigen gadkne de aandacht op de tentoonstelling van Perzische tapijten welke de firma B. de Jong georganiseerd heelt in hare modelkamers Gouwe 89. Deze tentoon stelling is geopend van 14 tot 21 September, zij is werkelijk zeer de moeite waard. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 10 Sept.: Hendrik, z. v. N- liaas en A. J. van Dyk, A. Willens 4. 11 Sept.: Arie, z. v. F. van Camp en M. de Bruin, Kleiweg 6. 12 Sept.: Johannes Jacobus* jb. Broer en C. Luitjes^ Vondelstr. 17. ONDERTROUWD: 12 Sept.: Th. J. van Someren en P. A. Bredie. A. J. Akker man en A. C. Roepers. H. Gravesteyn en. M. van Tyn. OVERLEDEN: 12 Sent: -faft de Bo. 42 j., IJssellaan 72. /- K 1/ ló Sept. Feesteiykfe herdenking van het 30Ü- jarig bestaan vuny de Remonstrant9che kerk. 14 en 15 Sept. Roei- en Zeilvereeniging Gouda, Roei- en Zeilwedstrijden. 21 Sept. 2 uur. Soc. Ons Genoegen, Mode show Gez. van Dantzig. Apothekersdienst. De apotheek van den heer F. A. Dee, Westhaven 15, zal tot en met 20 September, benevens den daarop volgenden nacht ge opend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). Medische Dienst. Vanaf hedenmiddag 3 uur tot en met Zon dagavond 12 uur wende men zich voor me dische hulp tot de doktoren Dr. de Raadt, Crabethstraat en Dr. Rups, Tiendeweg. UIA DEN UiiiKKK. BOSKOOP. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der muziëkvereen. „Harmonie Excelsior" heelt het harmouiegezelschap „Crescendo" uit Alphen a. d. Rijn aan deze vereeniging ••en feestconcert aangeboden, wat in dank door „Excelsior" is aanvaard. Het concert zal worden gegeven op Dinsdag 17 Sept., 's avonds 8 uur, in de muziektent staande aan het voormalig Toren/pad. "Crescendo staat onder leiding van haar directeur den heer J. Vink uit Van dë gelegenheid, om zich Donderdag avond in het gymnastieklokaal tegen alas trim te laten inenten, is een zeer druk ge bruik gemaakt. CAPELLE a. d. IJSSEL. Schoolstrijd. Toen de minister van onderwijs had beslist, dat het schoolbestuur terecht het aanbod der gemeente had geweigerd om twee ver bouwde lokalen der openbare lagere school no. 2 te aanvaarden als schoolgebouw \oor bijzonder lager onderwijs in de buurtschap Keten, omdat het 3 lokalen had aange vraagd, besloot de raad op 13 Juli 3 ver bouwde lokalen der genoemde school ter be schikking van het bestuur der Vereeniging tot het stichten en instandhouden van scho len met den Bijbel te Kralingscheveer (ge meente Rotterdam) te stellen. Het schoolbe stuur heeft dit aanbod niet aanvaard en aan het gemeentebestuur meegedeeld, dat zy de tusschenkomst van den minister zou inroepen. HAASTRECHT. De bouw van het Wijkgebouw is bijna ten tinde. De afd. bereidt zich voor op de fees telijke opening van het Wijkgebouw op 17 September a.s., n.m. half drie, door de echt- genoote van den Burgemeester. Tegelijk is een Bazar georganiseerd ia „Concordia" op 17 en 18 September. WABDINXVEUN Door het gemeentebestuur is aanbesteed de uitbreiding van het buizennet var. het Waterleidingbedrijf in den polder Bloemen- daal bij Gouda, met bybehoorende werken. Laagste inachrjjfster was de firma Boeren en Zonen te Sliedrecht voor 24.907.20, aan wien het werk is gegund. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk, Sluipwijk, 10 u. v.m. Ds. Wesseldyk. Dorp, 2Mi u. n.m. Ds. Wesseldijk. DAMRUBRIEK Onder redactie van de Damclub „Gouda* Secretaris de la Retflaan 14, lokaal der club Markt 49. Wedstrijd Probleem 15. Zwart 13 sollijven: 7/9, 12, 15, 17/19, 22, 23. 27, 28 32. Wit 12»schijven 25. 29. BI, 33*35, 37. 39, 41. 47 49. Wedstrijd Probleem K>. Zwart 12 schijven7 10, 12/14, 18. 22, 25/27. Wit 12 schijven: 23, 29 30, 31, 34 37/41. 44. 47. In wedstrijd-probleem* 14 is abuisievelijk een zwarte schijf op 5 geplaatst, dezen be hoort te vervallen. Oplossing Probleem 11. 47—4148— 43, 30-25. 23-18. 24 -19, 36 38. 38 49. 49 16. 13 22, 14 23, 29 27. 25 14. 35 11, 16 30. 10 19. Oplossing Probleem 12. 44- 40 28 23 38 -32, 50-45, 45 23. 35 44. 18 40, 27 29, 44 33. 19 28, 42 -37, 47 27. 31 42. Goede oplossingen ontvangen van Thesing. v. d. Veer, adspirant. Jupijn, de Jong, v. d. Sanden, Meerburg. Scholten en v. d. Meer. Oplossingen in te zenden aan Piet Schou ten» L. Tiendeweg 6. Zondag 15 September. GOUDA. Remonstr. Kerk, 103& u. v.m. Ds. H. Cra mer. Onderwerp De taak van onze Rem. Broederschap in het verleden. Viool de heer J. L. Cuperus. Orgel: de heer D. van Vreumingen. 6 u. n.m. Ds. P. D. Tjalsma, Leiden. On derwerp: De taak van onze Rem. Broe derschap in de toekomst. Zang: V. C. J. B.-koor. Orgel: de heer A. D. van Vreu mingen. Luthersche Kerk, 10 u. v.m-. Ds. J. J. Simon. Ver. „Calvijn", Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142, 10 u. v.m. en 536 u. n.m. De heer Meien kamp, g.o. te Harderwijk. Woensdag 18 Sept., 734 u. n.m. Ds. J. Kievit te Baarn. Geref. Gemeente, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 536 u. n.m. Ds. R. Kok. Chr. Geref. Gemeente, Gouwe, 10 u. v.m. en 5 u. n.m. Ds. J. B. G. Croes. Evangelisatie Jeruël, Zeugstraat 38. 10 u. v.m. Heiligingssamenkomst. Spr. br. Joh. de Gruyl. 436 u. n.m. Openluchtmeeting. 7 u. n.m. Openbare Samenkomst. Spr. br. M. van Doorn, van Zeist. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 1036 h. n.ra. Ds. v. d. Broek. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. Dekking. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m. Da. W. N. van Nooten. Evangelisatie, 936 n. v.m. en 6 u. n.m. De heer P. Lyklema. Geref. Evangelisatie, 936 u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. B. J. C. Rynders. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. De heer Smit van Heemstede. 7 u. n.m. Ds. C. J. Leenmans. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 1036 u. v.m. Ds. A. Land stra. Geref. Kerk, 1036 u. v.m. en 71j u. n.m. Ds. J. Hoekstra. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 1036 u. v.m. Ds. B. Nieuw- burg. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 1036 u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatie, 1036 u. vjn. en 736 u. n.m. Dr. Bouthoorn, em. predikant. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Leeskerk. 7 u. n.m. Ds. Ottevanger v. Papendrecht. Remonstr. Kerk. Geen dienst. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. Enkelaar. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Dippil 636 u. n.m. De heer Lyklema, g.o. te Wad- dinxvean. ADVERTENTIEN. Voor de deelneming, ons betoond by het overlijden van onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Johanna Hendrika de long geb. VAN DEN BROEK HUMFREI, betuigen wij onzen hartélijken dank. Rotterdam B. DE JONG. OH. M. DE JONG—RINCK. Gouda: J. H. F. DE JONG. D. DE JONG. T. DE JONG—VAN HEUVELN. E. A. DE JONG. W. F. DE JONG en Kleinkinderen. GOUDA, 13 Sept. J929. 23 De ondergeteekende bedankt bij deze het geacht publiek van Gouda en Omstreken voor de begunstiging tal van jaren genoten en bericht dat hij hedenavond voor het laatst bakt. Van der Steen. De curator in het faillissement van de N.V. GOUDSCHE ZAKKENHANDEL te Gouda, deelt mee, dat heden de eenige uit- deelingslyst ter Griffie van de Arrondisse ments-Rechtbank te Rotterdam en een af schrift daarvan ter Griffie van het Kanton gerecht te Gouda is nedergelegd. De Curator: Mr. M. DE MOL. Gouda, 14 September 1929. Markt 46. GEVRAAGD. Adres: GEBK. DE BRUIJN v/h. K. Esseboom, Zeugstraat 76. Op een HANDELSKANTOOR gevraagd leeftijd 15 16 jaar, voor de telefoon en lichte kantoorwerkzaamheden. Brieven onder No. 2760 bureau Goudsche Courant, Markt 31. 13 Twee nette Duitsche meisjes plm. 19 jaar bieden zich aan als Informaties in Gouda te bekomen. Brieven m. inlichtingen en opgave loon onder no. 2814, Bureau van de Goudsche Courant. Markt SI. Groote Levensverzekering VRAAGT voor Gouda en Omstreken ter opleiding als Adj. Inap. met uit gebreide Relatie'a. Vast salaris en provisie. Br. ondpr no. 2811, Bureau Goud sche Courant, Markt 91. 2811 15 GEVRAAGD voor Gouda een voor ons Voorschotzegelsysteem Maatij „VESTA" hetwelk in alle plaatsen reeds met succes werkt, aangename, steeds blijvende inkomsten. Brieven a. d. Heer J, VERSTEEG, Inspecteur J. v. Houtkade 3B. Leiden. 15 Biedt zich aap halfwas Bakker (intern). Aan hetzelfde adores een DAQDIENSTBODE gevraagd. TH. KERKSTRA, Bermweglaan 20, Cappelle a/d. Usael. 10 Eenige Passerdoozen, Schrijfpennen 20 cent per gros, Vlekkengom 3 st. voor 10 cent, Linialen 5 cent. Tevens een partij Cirkelzagen. Extra keurige aanbieding in NAAIMACHINES en SCHRIJFMACHINES. hamburger en Hoogendoorn Mülenwcrf 30 Westhaven 41 Bel op 708: Wij zyn steeds te ont bieden tot het koopen van alle voor komende goederen, 2810 20 Alle soorten gebakjes 8 cent per stuk. Verschillende taaitsoorten vanaf 2. Prima Honingkoek 40 cent per stuk. Gemberkoek 55 cent per stuk. Siroopwafels 6 cent per stuk. Gebr. Kamphuizen de volmaakste pijp met garantie Imitatie BIG-BEN f 0 75 L. BINNENDIJK Kleiweg 87 - Telefoon 517 Heden nog verkrijgbaar Hoofdagent J. DE WEQER N Markt 19 Tel. 780 Sollicitanten moeten zynvry van Milit. dienst in Indië ongehuwd leeftijd 2125 jaar. Aanvangssalaris naar bekwaamheid 225250, per maand met vrije woning, licht en waterleiding. Vrye geneeskundige behandeling. 5-jarig contract. Öij herverbintenis Europeesch verlof van zes maanden met vol salaris. Uitvoerige inlichtingen No. 2812 Bureau Goudsche Courant tyarkt 31. 70 tol Radlo-Tolooraflot Op de Opleidingsschool van „Radio-Holland" te Rotterdam bestaat nog gelegenheid voor PLAATSING VAN EENIGE LEERLINGEN, die zich verbinden om bij de Kon. Ned. Marine in dienst te treden (4-jarig dienstverband) met lateren over gang naar „Radio-Holland." Deze opleiding is kosteloos. Toelatingseischen voor dezen cursus: loffelijk getuig schrift L. O. of M. U. L. O. school of diploma ambachtsschool. Leeftijd 1618 jaar. Aanmelding schriftelijk aan „Radio-Holland", Keizers gracht 562, Amsterdam. 40 van de goedkoopste tot de fijnste soorten VENSTERGLAS, BROEIGLAS in alle maten tegen uiterst concurreerende prijzen AANBEVELEND, süübb NAAIJERSTAAT 24 s-sb

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 4