e. mui ’HAS F-OU an af f 40 RESTANTEN N, Kleermaken Gouda Herder" jburg :ndaal 40 lil Eiptr", ladour rten a T. Zaal OOPS LAG 41/43 GOUDA, stalen. - NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, Maandag Hl September IS29 88" Jaargang Wo. 17173 BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen I KING interseisoen -1930 SEN, MANTELS AISONS lezen adres voeding FEUILLETON. DE WENTELTRAP.' NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWDE, BOSKOOP, GOUÜERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAEELLE, •NHOVEN, STOLWIJK, WADDLNXVEEN, ZEVENHUIZEN, en* ANDING NTZINGER it Gouda <1: BU1TENLANDSCH NIEUWS. ten. en aan I bitterwater k en sterk) Victorlawater Zoek nooit achter een geheim te ko men, en heeft men u iets toevertrouwd, bewaar het dan goed, als een kostbare schat. bewapeninj met betrekking tot Uit het Amerik&ansch van mary roberts rinehart. (Nadruk verboden). troepen uit het Ryn„ lag1 aan het Victoria- i gekomen, Aan het nygroote menigte om MIME (OHIVVL afdeelingen van de kar gemeld wordt knsporten materiaal Ekrjjk. Volgens deze [waarschijnlijk dat Ie Fransche militai- njn vertrokken. Ook ie schijnen de voor- It te worden dat behoeft te komen met betrekking tot 3 kwesties; de voornaamste hiervan lijk de sterkte zijn der krui- belde landen. Een ander con ti bij moeten dragen een rege lt over den bouw der schepen, •~n de bewapening de^er de wijze, Blij- 44 Hij had een geweldige snelheid; de man aan den overweg zag hem voorbijstuiven... hij kende den wagen. In'het donkere ge deelte tusschen Carlstreet en de goederen loods, zwenkte hij plotseling misschien stond er wel iemand op den weg en reed in volle vaart tegen een goederenwagen op. Daar vonden we de auto gisterenavond zon der meneer Innes. Misschien is hij wel onder den trein gekomen, door den schok,, zei ik bevend. Gertrude rilde. We hebben dat onderzocht maar... er is geen enkele aanwijzing dat dat gebeurd is Maarhij kan toch niet door de aarde verzwolgen zijn, riep ik ongeduldig, zijn er geen sporen in de modder? Er is geen modder, alleen maar stof. Het heeft een heelen tijd niet geregend. Er liggen sintels op het pad, juffrouw Innes, ben overtuigd dat ze hem in een val ge lokt hebben maar ik geloof niet dat hij ver moord is. Ik schrok van het vreeselijke woord. rereengekomen ter- zettingscroepen der ntruimd en aan de jen worden overge- der Koningin te sluiten. De minister was gezeten in een gala-hof- koets, welke voorafgegaan en gevolgd werd door afdeelingen huzaren. De kleine stoet reed van het paleis langs Noordeinde, Heul- slraat, Kneuterdijk en Buitenhof. Bij den ingang van het Kamergebouw werden den minister door een detachement politietroe- pen de gebruikelijke militaire eerbewijzen gebracht. Zoowel bij het paleis al» op het Binnenhof stonden vele belangstellenden. Nieuwe verlaging der Posttarieven. Voor binnenl. brieven tot 20 gram. De directie der Posterijen overweegt om, zoo mogelijk met ingang van 1 Nov. a.s. over lo gaan tot verlaging van het port voor brie ven tot 20 gram in het binnenlandsch ver keer van 74 tot 6 cent, alsmede van het it»i- nimumport voor monsters in het binnen- landsch verkeer van 5 tot 3 cent. r en Kind. Ische ziekte en leenderstelsel. eder of siroop. sterij - TEL. 762. Engeland en Amerika. Een volledig accoord in zicht. beurtenis, die „verre zal overtreffen wat in Locarno of in dea Volkenbond tot dus ver gepresteerd is.” Inmiddels zjjn de uitnoodigingen aan de zeemogendheden voor het houden der con ferentie nog niet verzonden, doch dit ini tiatief kan men elk oogenblik verwachten; overigens zijn Japan, Frankrijk en Italië reeds voorloopig ingelicht over de pogin gen, die Engeland en Amerika hebben 'on dernomen om het vooraf eens te worden. De berichten uit Japan luiden tot dusver niet ongunstig. In officieele kringep te To kio heeft men te kennen gegeven, dat men ook daar veel voelt, niet slechts voor be perking, maar ook voor een werkelijke ver mindering der vloot. De Britsche en Ame- rikaansche tonnagecyfers (resp. 340.000 en 305.000 ton volgens de laatste berichten) vindt men in Japan met onrede Ijjk en men zal daar tevreden zyrij, wanneer de andere mogendheden er zien mee vereenigen, dat Japan een vloot behoudt, waarvan de ton- nenmaat ongeveer zeventig procent be draagt van die der Amerikanen of Brittem hriftelijke aan- ser Mr. A- J- 20 ITALIË. De ontploffing te Parma. Uit Parma wordt gemeld dat onder de puinhoopen van de tengevolge van een ont ploffing ingestorte muur nog 3 lyken zjjn gevonden. Twee gewonden zjjn bezweken, ’t Totaal aantal dooden bedraagt hierdoor 25. steering in Vijd en tra Wijd 9 GOUDA moedt, zou ik een heeleboel kunnen doen. Ik geloof dat ik Uw broer zou kunnen vinden en dat ik in staat zou kunnen zijn om welom ook andere dingen te doen. Maar Gertrude schudde het hoofd. Niets van wat ik weet zou U kunnen helpen om Halsey te vinden het eenige wat ik U zeggen kan is dit: ik vertrouw dokter Walker niet. Ik geloof dat hij een geweldi gen hekel aan Halsey had en er niet tegen op zou zien hem uit den weg te ruimen als hij er kans toe zag. Misschien hebt U mijn eigen ineening over. in ADVERTENTIEPRIJS, Uit Good* en omstreken (behoorende tot den b«torgkrln<)l 1—5 regel, f 1M, elke regel meer f 6.25. Van holten Gouda en den bezorghringl 1—5 regel, f 1.55, elke regel meer f 8A0. Adrertontiln in het Zaterdagnnmmer 28 bljalag op den prijs. Liefdadigheida^adrertentikn de helft Tan den prils. INGEZONDEN MEDBDEELINGEN: 1—4 reg^a f 2.25, elke regel meer f O.W. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertetiüfcu en ingezonden mededeelingen bty contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bet Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opnam® verzekerd te zjjn. gelijk. Ik heb er Maar dokter Wal- is gisteravond bij een ernstig? patient Summitville geroepen .waar hij nog is. Burens is hem nagegaan. We hebben infor maties ingewonnen bij de Greenwood Club en in het dorp en wat we gewaar hebben kunnen worden is dit: aan den weg langs do spoorlijn is bij de plek waar we de auto gevonden hebben, staat een klein huis, waar een oude vrouw woont met een verlamde dochter. De twee vrouwen verklaren dat zij de botsing duidelijk gehoord hebben en de moeder is naar den tuin gegaan om te kij ken. Ze kon de lampen van de auto zien, en ze dacht dat er iemand gewond was. Het was erg donker, maar ze kon toch twee ge stalten onderscheiden die bij elkaar stonden. De vrouw was nieuwsgierig, liep den tuin uit en langs een kronkelend pad naar beneden. Toe ze op de plaats vau het ongeluk kwam zag ze de gehavende auto, maar er was ner gens een spoor van menschen te bekennen. De detective ging na een poosje weer weg en Gertrude en ik waren weer aan ons zelf Bij meer dan één gelegenheid heeft Mac Donald, het hoofd van het Engelsche arbei- dtrkabinet, zjjn groote tevredenheid te kennen gegeven over den loop, die zjjn onderhandelingen met Dawes, den Ameri- kaanschen gezant te Londen, hebben geno men. De Britsche premier legde een verras send optimisme aan den dag, waaruit op- gemaakt kan worden, dat, al moeten ten aanzien van een paar punten nog enkele moeilijkheden uit den weg worden ge ruimd, nochtans ernstig rekening raoet worden gehouden met een spoedig algeheel Britsch-Amerikaansch vergelijk op het ge bied der vlootontwapening. De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken, Stimson, beziet de zaken evenzeer van den zonnigen kant .zooals blijkt uit zjjn merkwaardige uitspraak, dat Engeland en Amerjka „nu gereed zijn voor de vlootconferentie”. M. a. w.: er is nu een zoodanig stadium bereikt, dat een confe rentie bij voorbaat welslagen verzekert, daar men alleen nog maar tot overeenstem ming 1 enkele zal vermoedeljj sersvloot van 1 tact zal or toe ling te treffen ten aanzien van bodems en waarop zij moeten worden bemand. ktns Londensche berichten bestaat er nog eenig meeningsverschil ten a&nzien van een drietal kruisers, doch de optimistische MacDonald heeft verklaard, dat hij er op rekent, dat ook te dezer zake, voordat hij voet aan boord zet, in beginsel een aecoord zal zjjn bereikt. De kruiserkwestie is steeds één der neteligste aangelegenheden ge weest, zoodat men mag aannemen, dat toe nadering ook, wat andere onderdeelen be treft, niet uit zal blijven. Een en ander zal wel niet naar den zin zjjn van de Ameri kanen, die voorstanders zjjn van een groote vloot en die bjj vorige gelegenheden al hun uiterste best hebben gedaan om de vloot-» ontwapening te saboteeren. De Brits'ch-Amerikaansche overeenstem ming op maritiem gebied zal natuurlijk een vlot verloop der besprekingen op een conferentie der groote zeemogendheden (Engeland, Amerika, Japan, Italië en Frankrijk) bevorderen. Men neemt aan, dat deze conferentie nog dit jaar in Decem ber te Londen zal worden gehouden Of et belangrijke resultaten zullen worden be reikt? In elk geval is men in Engeland, naar uit de Britsche pers bljjkt, zeer ingenomen met den gang van zaken en het bericht van MacDonald’s a.s. reis op 28 Sept, naar Ame rika, waar hij met president Hoover bespre kingen zal voeren, wordt algemeen toege juicht. Sommige bladen zijn zelfs zoo geestdriftig, dat zij gewagen van een ge j Koblenz gestationneerde bezettingstroepen daar thans ge in Tot niet vast of de belangrjjk minder in of naar een an- ïet schynt dat de 1haar oorspronke- ABONNEMENTSPRIJSi per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per pest per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83» Postrekening 48400. Egyptische ministerie van binnenl andsche zaken en van 19221925 „chief secretary” van het Britsche bestuur in Palestina. In- het begin van dit jaar werd hy be noemd tot opvolger van Sir Henry Dobbs als Hooge Commissaris van Irak. De be doeling was blijkbaar, dat hij de moeilijk heden in het Oosten grondig zou onderzoe ken. Op zyn reis naar het mandaatland Irak heeft hy dan ook Konstantinopel en Angora aangedaan en een onderhoud gehad met den Turkschen minister van buiten- landsche zaken en met eenige andere leden van het Turksche kabinet. Verder bracht hjj in Syrië een bezoek aan den Franschen Hoogen Commissaris en aan verschillende autoriteiten in Damascus en Beiroeth. Bo vendien bezocht hy te Jeruzalem den Hoo gen Commissaris van Palestina. Hy heeft voorts de besprekingen met Ibn Saoed, den koning van Nedzj, gevoerd en tot een voor- loopig goed einde gebracht.. De betrekkingen met Rusland. Nieuwe Britsche mededeeling aan de Hovjetregeering. De „Daily Telegraph” meldt dut de Brit- sqhe regeering thans een nieuwe mededee ling aan. de sovjetregeering heeft gezonden die door de Noorsche regeering aan Moskou zal worden overgebracht. De bedoeling is een voorbereidende bijeenkomst tfe verge makkelijken tusschen Henderson en een »pe- cialen vertegenwoordiger der sovjetregee ring (awarschijnlijk de heer Dowgalewski), kort na den terugkeer uit Genève van den Britachen minister van buitenlandsche za ken. De besprekingen zouden evenals vroe ger loepen over de juiste omstandigheden waaronder de diplomatieke betrekkingen tusschen Londen en Mqgkou zouden kunnen worden hersteld. FRANKRIJK. Een mjjngasontploffing. Vier arbeiders gedood, vier gewond. In de myn St. Charles van de mynbouw- maatschappy Sarre et Mostlle by Klein- ressein heeft een myngasontploffing plaats gehad. Vier arbeiders zyn daaiby-OTngeko- men, terwjjl er vier zwaar werden gewond; 400 mijnwerkers konden door een zy schacht worden gered. Een geheimzinnige misdaad. Parys, dat wekenlang het geheim tracht te te ontsluieren van de in de banlieu ge vonden deelen van een vrouwenlyk, is than-i door een nog geheimzinniger en verschrik kelijker misdaad opgeschrikt. In het station te Russel werd een uit Parys afgezonden gestolen koffer ontdekt, die een reeds in staat van ontbinding verkeerend lyk be vatte. De moordenaar heeft naast den ver- slagene diens papieren gelegd, die op naam zooal niet waarschijnlijk, dat er verband tusschen beide misdaden bestaat. VER. STATEN. Verschillende vliegrampen. In de Vereenigde Staten drie toestellen verongelukt, één in Canada. In totaal negentien dooden. In de Vereenigde Staten zyn drie ernsti ge vliegongelukken gebeurd, die dertien slachtofers hebben geëischt. By Mary town in Wisconsin stortte een groot passagiersvliegtuig van een tamelyk groote hoogte neer en geraakte in brand. De zes inzittenden, onder wie de beide pilo ten, werden gedood. In de nabijheid van Oakland (Caiiformë» viel een vliegmachine door het dak van een huis. Vliegtuig en huis geraakten in bjand. Hierbij kwamen drie personen om het leven. Te Chicago botsten op groote hoogte twee vliegtuigen tegen elkander. Uit de verbrijzelde toestellen werden vier dooden gehaald. Gisteren heeft in Canada een ernstig vliegongeluk plaats gehad. Een machine die kleine pleziertochten maakte, is nabij On tario door een onbekende oorzaak neerge stort, waarbij de piloot eh vijf passagiers, onder wie twee kleine jongens, om het uven kwamen. van een zekeren Rigaudin staan. De mis daad is des te raadselachtiger, daar in April j.l. ook de moeder van het vonden slachtoffer de weduwe Blanc, haar woning, te Parys vermoord wwd. dusver wa> de politie er niet in geslaagd, het geringste spoor van den moordenaar dezer vrouw te vinden. Het is mogelijk, onze folterende gedachten overgelaten Tegen lunchtijd was er nog niets van Halsey ontdekt en ik werd half dol van angst en zenuwachtigheid. Tenslotte ging ik naar bo ven» naar Halsey’» kamer, omdat ik Ger trude’s zielig gezichtje niet langer kon aan zien. Liddy zat met Verdacht roode oogen in mijn kleedkamer te naaien. Hoe zei de vrouw in de keuken ook weer hoe zij heette? vroeg zij. Bliss, Matie Bliss, antwoord» ik. - Bliss. Dat is M. B-. Nu, dat staat an ders niet op haar koffer. Daar staat N. F. C. op. Maar ik was zoo vervuld van mijn onge- mstheid over Halsey, dat ik geen aandacht schonk aan deze mededeeling, die onder an dere omstandigheden zeker mijn aandacht--^ Z getrokken zou hebben. Ik zette mijn hoed op en ging uit, ik had het rijtuig uit Casa nova laten halen. Warner reed mij en erger de zich woedend over wat hij als een degr^ datie beschouwde, hij voelde telkens met Zijn linker voet naar een pedaal en tastte met zijn rechterhand naar een denkbeeldige versnellingshandle. Warner had iets op het ,hart en toen wij op den straatwee waren, kwam hij ermee Voor den dag. Juffrouw nes, zei hij. ik heb gisteren een gedeelte van een gesprek gehoord dat ik niet begreep. Het, was ook wel niet mijn zaak om het te begrijpen, maar ik fleb er toch den heelen dag aan moeten denken eu ik voel me verplicht het u te vertellen. (Wordt vervolgd.) DUITSCHLAND. De koning der geveltoeristen. Ontsnapt en gepakt. Paul Kassner, de „koning der geveltoe risten” is ontsnapt uit de gevangenis van Berlyn-Teghel. Hjj was onlangs tot 4% jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het plegen van belangrijke diefstallen in groote hotels. Kassner heeft ditmaal niet veel genoegen van zyn vlucht gehad, want* een uur na zyn ontsnapping werd hy al weer gepakt. Kassner was in een bijzondere cel opge sloten, die hy slechts onder geleide van een cipier mocht verlaten. Toen nu de cipier iï: de cel verscheen was Kassner verdwenen Uit het onderzoek bleek, dat Kassner er op nog onopgehelderde wjjze in was geslaagd de binnenplaats van de gevangenis te berei. ken. Hy was daar op een vuilnisbak ge klommen, waarna hij met de hulp van een anderen gevangene, die met hem vluchtte, er in geslaagd is over den muur te klaute ren. Een sterke politiemacht was onmiddel- lyk op de been en doorzocht de heele omge- v’ng van de gevangenis met het resultaat dat Kassner werd ontdekt. Hy verzette zich cn poogde opnieuw te ontkomen, waarop de agenten van hun revolvers gebruik maak- Kassner werd door een schot in den rug getroffen en terstond naar ue zieken zaal van het huis van bewaring te Moha- bit overgebracht, waar hij onmiddellyk werd geopereerd. Zijn toestand zou niet orrustwekkend zyn. De ontruiming van. het Rijnland. Sinds eenige dagen worden voorbereidin gen getroffen voor 't vertrek‘van de te om meneer Innes gisteravond naar dokter Walker toegegaan, is? Ik begrijp het niet, zei Gertrude pein zend, ik geloof dat hij dokter Walker hee- lemaal niet kende en hun verhouding is onder de gegeven omstandigheden heelemaal niet vriendelijk. Jamieson spitste de ooren en bij stukjes en beetjes kreeg hij Halsey’s ongelukkige liefdesgeschiedenis te hooren en kwam hij op de hoogte van het feit dat Louise met dokter Walker zou gaan trouwen. Er zijn enkele belangrijke feiten, zei Jamieson peinzend, toen hij ons verhaal ge hoord had. De vrouw die zegt de moeder van Lucien Wallace te zijn, is niet terugge komen. Uw neef is weggevoerd Er worden telkens goed georganiseerde pogingen gedaan om dit huis binnen te komen, wat inderdaad ook gelukt is. Denk alleen maar aan wat de keukenmeid gisteren verteld heeft. En dan heb ik nog iets (hij keek langs Gertrude heen) me neer Bailey is niet op zijn kamers en ik kan niet ontdekken waar hij is. Het is een inge wikkelde boeleen legkaart waarvan de stukken niet aan elkaar passen... behalve, behalve als meneer Bailey en Uw neef Voor de zooveelste maal bracht Gertrude mij in verbazing. Ze zijn niet bij elkaar, zei ze opgewon den, Ik... ik weet waar meneer Bailey 's maar mijn broer is niet bij hem. De detective keek haar scherp aan. Juffrouw Gertrude, zei hij, als U en juffrouw Louise mij alles zouden vertel len wat U van deze zaak weet, en wat U ver- Burens, dat was de andere detective ,is ook weer terug en gaat een spoor na dat wij van den nachtbediende in de apotheek in het dorp hebben gekregen, vervolgde Jamie son, Vanmiddag komen hier nog twee man nen en het hoofdbureau in de stad is ook in actie. Het riviertje? opperde Gertrude opeens. Het riviertje is vrijwel doog. Als het water hoog stond, zou het wat anders zijn. Nu juffrouw Innes, zei hij terwijl hij zich weer tot mij wendde, moet ik U een paar vragen doen. Gelooft U dat meneer Halsey reden had om zoo, zonder iets te vragen, weg te gaan? Absoluut niet. Maar hij is nog al eens op die manier weggegaan Toen is hij nie^ met een goederenwagon in botsing gekomen. Neen .maar de auto is wel in een gara ge in reparatie geweest, een heel eind hier vandaan. Weet U ook of Uw neef vijanden heeft, iemand die hem graag kwijt zou willen zijn? Voor zoover ik weet niet, behalve neen toch niet, ik zou niet weten wie. Was hij gewoon veel geld in zijn zak te hebben? Neen niet meer dan hij voor zijn dage- lijksche uitgaven noodig had. Jamieson stond op en begon de kamer op en neer te loopen. Op een vlucht lijkt het niet, redeneer de hij. Als hij gekwetst was, hadden we sporen moeten vinden. Het lijkt haast een ontvoering. Hebt U ook eenig idee van waar- BINNENLAND. Staten-Generaal. De sluitingsplechtigheid. Op de gebruikelijke plechtstatige wijze be gaf Zaterdag tegen 3 uur de minister van binnenlandsche zaken en landbouw, jhr. mr Ruys de Beerenbruock,, zioh van het Ko ninklijk paleis in het Noordeinde naar het Tweede Kamergebouw, teneinde in naam de zitting der Staten-Generaal en van verschillende^ Rynlandscommissie. N gaan dagelyks groote tl over de grens naar Frai voorbereiding is, .het I reeds op 15 Nov. a.s. a| ren uit Koblenz zullen! by de Rynlandscommiaj btreidingen zoo ingerid alle gebouwen op 15 Iwv. dus een maand voor den te Den Haag myn, 15 Dec., door de b| autoriteiten zullen zijlij Duitsche autoriteiten zi geven. Het staat echter nog Rynlandcommissie met( personeel naar Wiesbaq de re plaats zal gaan, j Rynlandscommissie aan lyk plan zal vasthouder! De eerste Engelsche land zyn Zondagmiddi station te Londen aanr station bevond aich een| de troepen toe te juicheh. De bomaanslagen. Een officieel bpricht van de Prui sische Justitie. Het werk van rechts-radicale activisten. De Pruisische justitie heeft een officieel bericht omtrent het onderzoek in de bom aanslagen gepubliceerd, waarin wordt vast gesteld, dat de verschillende bomaanslagen, waarvan de meeste thans reeds volledig op- gehelderd zyn, aan eqp beweging van rechts-radicale activistei zyn toe te schrij ven. Heti middelpunt Je? beweging is in de hcofdstiad van het ryK^S zoeken. Het onder zoek der politie is zoover gevorderd, dat de zcak thans aan de justitie kan worden overgedragen. Van de te Berlyn gearresteerde elf per sonen zullen er Maandagmorgen zev^gn voor den rechter van instructie worden ge leid. De vier overigen, o.a. dr. Salinger en Techow zyn Zondag uit de hechtenis ont slagen, aangezien geen voldoende bezwa rend materiaal tegen hen gevonden is. Van de 24 te Altona gearresteerde per sonen zyn de aanwyzingen tegen 23 zóó sterk, dat de politie een gerechtelyk bevel tot aanhouding tegen hen, heeft verzocht. ENGELAND. hak verliest zyn Hoogen Commissaris. Plotseling overlyden van Sir Gilbert Clayton. Sir Gilbert Clayton, Britscne Hooge Commissaris in Irak, is overleden. Geboren in 1875 nam hy in zyn j'onge jaren in 4898 aan Kitcheners beroemde ex peditie naar Khartoem deel. Van 1900 1910 maakte hij deel uit van het Egypti sche leger. Van 19101919 diende hij in den Soedan en was in de jaren 19141917 directeur van den Egyptischen inlichtingen dienst. Hij maakte de operaties tegen Tur kije in den Hedzjas mee in 1916 en 1917. Van 19191922 was hij adviseur aan het

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1