Idle lleosM Etn lilt Miisji Em Dinstniisji lijelud» Imhriilil. Gevraagd Twee flinke Meisjes plateelbakkerij „zenith" vraagt LEERLING-SCHILDERESSEN, Meisjes gevraagd Electricien SooBr NU IS HET TIJIT h. I. K JUK een Meisje BIG-BEN f 2- DE KENMERKEN Domaniale - Anthraciet de Beste Nieuws Abónné's iWii au bbh T. GOEDEWAAGEN ZONEN PERZISCHE TAPIJTEN PKIEDIKBEURTEN. Jtngen gevraagd, Meisje-Alleen, Schipper en knecht, A dmlnlslratl* Een geide haard Gsmeub. Benedenkamer Abonneert U op dit Blad. Imitatie BI6.BEN f 0 75 L. BINNENDIJK N.V. v.h. Gebrs. Dereksen—Gouda. Flinke Winkeljuffrouw en eenige JONGENS, t«p opleiding Goedewaagen's Koninklijke Fabrieken v,n "at d- P. v. d. HEUVEL ÜTJTüIlrl,00rr"d ■P"nd*to,f*» bMlallM IEDEREEN BESTELT HMB d" prijrcourrrt JOH. DESSINS ft Do. Kant, O. Haven 24 ZU, die zich met Ingang van 1 Oct. voor ten minste 3 maanden op de 1 Gondsche Courant abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam de tentoonstelling voor geopend Verklaard. „Zwarte pokken" veranderd in „alastrim"? Op een bewijs van overlijden. Het üd der Tweede Kamer, iuej. Suze Groeneweg, heeft de volgende schriftelijke vragen gericht tot de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid: Is het waar, dat de hoofdinspectie bij het Staatstoezicht op de Volksgezondheid op een bewijs van overlijden, waarop door qen Rot- terdamseh medicus als doodsoeraaak was in gevuld „variola haemorrhagica" (zwarte pokken), deze aanduiding heeft verandert in „alastrim"? Is de hoofdinspectie daartoe bevoegd? Is de Minister bereid, indien mocht blij ken van eenig onbevoegd optreden der hoofd inspectie mede te deelen, welke maatrege len Z. E. getroffen heeft of nog zal treffen om herhaling daarvan te voorkomen? De Koningin-Moeder te Assen. Gisteren heeft de Koningin-Moeder het Wilhelmina-ziekenhuis te Asaen bezocht. Zij arriveerde met den trein^van 1 u. 01, waar aan oen hof rij tuig was'gekoppeld. Op het perron waren ter verwelkoming aanwezig de commissaris der Koningin., mr. J. T. Lint- host Horaan, en de burgemeester, mr. J. Bothenius Loman. Tot het gevolg van H M. behoorden freule van Tuyl van Seioosker- ken en jhr. Toets van Amerongen. Tn het ziekenhuis bezocht H. M. aller eerst de huiskamer van de zusters, waar zij veel belangstelling toonde voor plannen en foto's van het ziekenfterk en consultatiebu- ïeaij in de gemeente Nnfmen. Daarna werd een rondgang gemaakt door het gebouw en vervolgens werd dé kinderkamer bezocht. H. M. sprak de patiëntjes vriendelijk toe en gaf hun een cadeautje. Ook de oudere pa tiënten werden door H. M. toegesproken en onthaald. De dames kregen een vaasje bloe men. GEMENGDE BERICHTEN. De alastrim. Het eerste geval te Zutphen. Te Zutphen heeft zich het eerste geval van alastrim voorgedaan bij een kind, dat nog niet was ingeënt. Te Nieuwerkerk a. d. IJssel. Ook te Nieuwerkerk a. d. IJsel doet üph een geval van alastrim voor. Te Tholen. Te Tholen doet zich een geval van alastrim voor bij een kind van twee jaar. Italiaansch stoomschip gestrand. Het naar Napels uitgaande Italiaansche stoomschip Discipline is nabij rqod 1 en 2 aan den Zulderpier aan den grond gevaren. De sleepboot Witte Zee heeft door hooge zeeën nog geen verbinding met het schip kunnen krijgen. De sleepbooten Witte Zee, Poolzce, Hudson, Blankenburg en Waterweg en ecu bergingsvaartuig, alle van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst, zijn in de nabijheid en zullen trachten. zoodra het weer beter wordt het schip af te sleepen. De Diflciplint stoot zwaar; de toestand is gevaarlijk. (Het Italiaansche stoomschip Disciplina (ex Amilcare Cipriani, ex Stamboel) meet 3004 ton bruto. Het is van de Soc. Anon. Sooperativa Garibaldi te Genua. Het schip is te Newcastle gebouwd). DAMRUBRIEK Onder redactie van de Damclnb „Gouda Secretaris de la Rejjlaan 14, lokaal der club Markt 49. Probleem met naspel No. 17. Zwart 5 schijven op: 7, 0, 12, 13, 17, 2 dam men 9, 40. f Wit 8 «chijven op: 21/25. 27, 38, 47, dam op 5. Wedstrijdprobleem No. 18. Zwart 8 schijven op: 1, 7/9, 12, 14, 16, 38 Wit 9 schijven op20, 26/28, 30, 31, 34, 40, 49. Bij probleem 17 dient ook het eindspel te worden aangegeven. Oplossingen volgen volgende week. MARKTBERICHTEN. Coöp. Tuiniersver. „Gouda en Omstreken". Veiling van 20 Sept. Snyboonen 11— 24, stamboonen 615, stokboonen 11 25, spekboonen 6—16, pronkboonen 2— 5, postelein 2-v6.80, per 100 K.G.; krop sla 1.108.20, andyvie 0.602.20, bloem kool I 715, idem II 27, komkommers I 36.50, idem II 1.603, per 100 stuks; tomaten A 3.20—4.60, idem B 2.80—4, idem C 1.802.70, per 100 pond; RADIO-NIEUWS. Zaterdag 21 Sept. Huizen: I.15—2.00 Gramofoonrnuziek. 2.Q0-3.15 Kinderuurtje. 4.00— 6.00 Cursus Engelsch. 5.006.45 Gramofoonrnuziek. 6.46—7.00 Journalistiek weekoverzicht. 7.00—7.30 Lezing over: Electriciteit in de huishouding. 7.30 8.00 Lezing over: Be Melaatechs in de geschiedenis in het bijzonder in de Hei- lige Schrift. 8.00- 11.00 Orkest. II.00- 12.00 Vroolijk gramofoonprogr. Hilversum: 4.00—5.00 Thé dansant uit Cabaret „La Gaite", te Amsterdam. 5.30—6.00 Letterkundig overzicht door dr. P. H. Ritter Jr. 6.00-7.45 Omroeporkest. Het dubbel raan- nenkwartet „Bel Canto". Zondag 22 Sept. Hilversum- 8.00 8.30 Causerie door Adrlen Block na mens het Wachttoren- Bijbel en Tractaat Genootschap. Onderwerp: Waartoe is»Jezus gestorven? 9 00 V.A.R.A, Mededeeiingen voor Post- duivenltefhebbers. 9.02 V.A.R.A. Gramofoonrnuziek. 9.10 V.A.R.A. Mededeeiingen in 't Espe ranto. 9.25 V.A.R.A. Concert. Viool en orgel. 11.30 V.P.R.O. Kerkuitzending uit Drie bergen-Doom 12.00 Tijdsein A.V.R.O.-Klok. 12.00--12:40 Lezingreeks over het onder werp De ontwikkeling der Sterrenkunde door dr. C. H. Sluiter. 12.40--2.00 Lunchconcert. 2.00—2.30 A V.R.O. Tooneelhalfuurtje. Too- neeloverzicht door C. A. Schilp. 2.303 00 Kinderzang. 3.00—3.30 Piano-recital door Sophie Vos. 3 30—5 00 Middag-concert door het Om roeporkest o.l.v. Nico Treep. 5.00 V.A.R.A. Kleuteruurtje. 5.40 V.A.R.A. Wekelijksoh nieuws. 600 V.A.R.A. Cbncert. Orkest en orgel. 7.30—8.00 Gramofoonrnuziek. 8.00 Tijdsein A.V.R.O.-Klok Pers- en sport nieuws Vaz Dias. 8.08 Concertgebouw te Amsterdam. Volks concert. Het Concertgebouw-orkest o.l.v. dr. Willem Mengelberg. 12.00 Sluiting. STADSNIEUWS. GOUDA, 21 Sept. 192®. V. Gemeenteverslag 1928. De Hoffman's stichtingen, a. De Volksgaarkeuken. In de commissie van toezicht kwam geen verandering. De samenstelling der oommissie was op 31 December 1928 als volgt t A. J. J. Vos, voorzitter, A. Fokkers Jr. secretaris, H. N. Valckenier de Greeve, pen ningmeester, J. Dereksen en TH. de Graaf, commissarissen. Het onderhoud aan gebouwen werd naar behooren vervuld. Het financieel resultaat was minder gunstig dan over het vorig jaar. Aan verkochte portiën werd ontvangen f 3572.90, terwijl van de gemeente een bij drage benoodigd was van f 2375.49* (v. j f 2550.63*). In het personeel kwam verandering door vertrek van de dienstbode mej. Mooyenkind. In haar plaats werd benoemd het zaalmeitje mej. N. Tak, terwijl als zaalmeisje werd aangesteld inej. A. v. d. Zaan. In de zaal werden verkocht in 1928: por- I tiën f 0.1O 19385, a f 0.30 3705; in 1927: 21106, 431^. Afgehaald werden in'192$: portiën k f 0.10 4902. f 0.30 109; in 1927 4929, 185. Door het personeel werden gebruikt in 1928. portiën k f 0.10 4125, f 0.30 1375, ont bijten 2716 in 1927 4239, 1413, 2712. In 1928 was er 'dus een totale verminde- I ring van 2579 portiën, het personeel inbe- I grepen. b. Het Hoffman's gesticht. Het college van Regenten onderging geen I verandering, de heer E. Grendel werd bij I periodieke aftreding herbenoemd. De samenstelling de commissie bleef door I de herbenoeming van den «heer E. Grendel, I die aan de beurt van periodieke aftreding I was, onveranderd. Van B. en W. ontvingen regenten een I schrijven betreffende het geven van ontslag I aan Gemeente-personeel, door den raad be- noemd, op 65-jarigen leeftijd, met lJJli a.s. I Dit besluit van den Raad, dat van toepassing I bleek te zijn op de directrice, was zoowel I voor mejuffrouw Hardenberg als voor de I regenten een groote teleurstelling. Op verzoek van regenten mocht de direc- I trice zoo noodig in plaats van tot 1 Juli nog I Banklars «n Aaauranllabaiorgar*. Vreemd Beid Reisoredietbrieven Bagagewerzekering Huizen: 8.25-9.20 N.C.R.V. Morgenwijding. 10.15-12.00 K.R.O. Hoogmis uit de kerk van den H. Johannes den Dooper te Wage- k i.O. Concert dooi r het K.R.O.- 12.30—1.30 K Trio. 1.30—2.00 K.R.O. Lezing over: Het Katho liek standpunt inzake lichaamscultuur. 2.00—2 30 K.R.O. Lezing over: "De Sprook jes van Andersen" 2.30-4.30 K.R.O. Concert. Dubbel Man- nenkwartet en 8trijkensemble. 4.305.00 K.R.O. Ziekenhalfuurtje. 5.30 N.C.R.V. Kerkdienst vanuit de Geref. Kerk te Amersfoort 7.30—8.00 K.R.O. Lezing over het Congres van den R K. Middenstandsbond te Almelo. 8.10-10.45 K.R.O. Orkest-coneert, 10.45-11.00 K.R.O. Epiloog door het Klein Koor. Maandag 23 Sept. Hilversum: 10.00-10.15 Morgenwijding 12.15-2.00 Lunchmuziek door het A.V.R. O.-Kwartet o.l.v. Simon van Leeuwen. 2.00—2.30 Gramofoonrnuziek. 2.30—4.30 Rembrandt-Theater te A'dam. 5.00-6.00 Kinderuurtje door Cëline Schaa ks Verkozen H uizen: 10.30-11.00 N.C.R.V. Ziekendienst. 12.30-1.45 Orgelconcert. 2.00-2.35 Uitzending voor scholen. 4.005.00 Concert. Tenor en piano. 5.00—6 30 Gramofoonrnuziek.' Ruilbureau veor bons en plaatjes- Joop L. te Gouda zonden we weer een ge deelte van het hem toekomende. 123 Peli kanen. Ph. H N. te Moordrecht ontving 68 Koffie Hag wapenzegels. Hi. J. I. te Gouda staat thans geboekt voor .55 plus 18 Lever's bons. C. K te Gouda voor 30 Klaverbladplaatjes. E. M. v. G.—T. te Gouda voor 26 Lever's bons. Nietrverzanielaars te Gouda of omgeving: Mogen wij uw bons en plaatjes ontvangen5 We kunnen er tientallen mee helpen. Alles heeft bij ons waarde. Niets weg gooien. Doet alles in eqrf" envelop en adres seert: „Ruilbureau Öoudsche Courant, Schenking." Laat geen bon of plaatje verloopen, houdt ze niet vast tot de inzendtijd voorbij is, dan hebben ook wij er niets meer aan. Groote vraag is er naar de bons van de Le ver's Zeep Mij. n.l. Sunlight-, Vim-, Rinso- en Lux bons, Pelikanen, Klaverbladplaatjes, Van Leupen's bons en -plasties „Kleeder drachten", Viruly's llnnenkastbons. We hebben een praohtvoorraad voor de liefhebbers 294 Van Nelle'B achteretiketten, 25 Van Houten's bons, 619 Verkade's Kamerplanten (hierin begrepen twee complete stellen pla ten en plaatjesl, 9 Koffie Hag wapenzegels, 66 Molenplaatjes en bons, 64 Donzelmann's bons. 14 Droste's bons. Zij, diq ons reeds een schenking deden, onze hartelijke dank. HET, RUILBUREAU. aanblijven tot 1 Februari 1929, zij zelve zag echter gaarne haar ontslag ingaan met 1 Oc tober. Eene oproeping voor de met 1 Octo ber te vervullen betpekkiug van directrice had tot gevolg dat 55 Sollicitanten zich aan boden. Van deze sollicitanten werd, na de noodige informaties genomen te hebben, die alle zeer gustig waren, tijdelijk voor een jaar benoemd, met goedkeuring van B. en W., mej. L. A. H. Bruil te Zutphen. Mej. Hardenberg kreqg op de meest eer- volle wijze met 1 October haar ontslag, na I ruim 37 jaren op voorbeeldige wijze de func- i tie van directrice te hebben vervuld. Een woprd van hartelijken dank komt zeker aan inej. Hardenberg toe voor hetgeen zij gedu rende al die jaren in het belang van het Gesticht en de Gemeente heeft gedaan. Tot genoegen van regenten mocht het Ge sticht in het voorjaar een bezoek ontvangen van den heer en mevrouw Gaarlandt, die hun tevredenheid over de inrichting te ken nen gaven. Besloten werd in het geheele gebouw elec- trisch licht te doen aanbrengen, daar gas in een gesticht voor dames van meest hoogeii leeftijd minder gewensoht is. In het afgeloo- j pen jaar heeft zich deze aanleg bepaald tot de conversatiezaal., de eetkamer en de vesti bule. De beide dienstboden waren tot groote vol doening zoowel van de vorige als van de tegenwoordige directrice werkzaam. Op één uitzondering na liet de gezondheidstoestand der dames niets te wenschen over. He^ aantnl sollicitanten, die in het afge- loopen jaar verzochten om opgenomen te mogen worden, bedroeg 5. x De uitgaven bedroegen 11846.73', ontvan- I gen aan gemeente-subsidie f 9210.—, waar- I van slechts gebruikt f 7630.49*. Beroep tegen weigering bouwvergunning I W. Mul. By besluit van 8 Augustus 1929 no. I 13—7/99 werd aan den heer W. Mu', al hier, door B. en W. een vergunning gewei- I gerd voor de verbouwing van het winkel- I woonhuis, Kleiweg no. 34, kadastraal be- I kend in gemeente Gouda, sectie C no. 1790. I De overwegingen, welk B. en W. tot deze I afwyzende beschikking hebben gelen!, wa ren ontleend aan het advies der commissie I voor' de Welstandseischen. Deze commissie I v;ee er op, dat het perceel Kleiweg no. 34, I met het perceel Kleiweg no. 86 onder eén I dak staat en ook de yoorgevels één geheel vormen en wel zoodanig, „dat verbouwing van een gedeelte van „dezen gemeenschappelyken voorgavel, hoe „goed op zich zelf beoordeeld, ook uitge roerd, noodwendig een ten eenen male on- I „toelaatbaren toestand moet scheppen, aan- „gezien het niet verbouwd deel zich zeer „duidelyk als een halve gevel zal doen „kennen, waarboven het halve dak goed „zichtbaar blijft. „Een verbouwing, als door adressant be doeld, van één dezer perceelen afzonder- I „lyk, is dan ook aesthetisch nimmer be- „hoorlijk op te lossen", luidt het oordeel dier commissie en B. en W. hebben haar advies, de gevraagde .vergunning te weige ren, opgevolgd. Adressant is van deze beschikking bij schryven van 12 Augustus j.l., dus binnen den wettelijk vastgestelden termijn, by oen Raad in beroep gekomen, aanvoerend, dal de redenen tot verbouwing voor hem zyn de slechte dakbedekking en zeer bouwval lige achtergevel. Naar zyn meening zal na verbouwing een reden te meer aanwezig zijn voor verbouwing van het perceel no. 36, zoodat hiermede zeker de welstand zal worden verhoogd. De directeur van Gemeentewerken deelt r.aar aanleiding van dat adres bij schrijven van 30 Augustus j.l. mede, dat tegen de constructie en inrichting van het gebouw geen bezwaar bestaat; de zolderbalklaag, op de teekening aangegeven 6% x 16% c.M. behoort echter van 8 x 18 c.M. ge maakt te worden. Hy kan zich echter ten volle vereenigen met de rapporten van de commissie voor welstandseischen, waarom naar ztfn meening de vergunning niet be hoort te worden verleend. B. en ,W. blijven van meening dat aan udressant's verzoek niet moet worden vol daan. Herbenoeming tijdelijke leerkrachten De directeur der Avondschool voor Am bachtslieden heeft aan B. en W. verzocht te willen bevorderen, dat de aan die inrich ting verbonden tijdelijke leeraren voor den cursus 1929/1930 worden herbenoemd. Omtrent deze aangelegenheid hebben B. en W. het advies ingewonnen van dte be- trokken commissie van toezicht, die heeft medegedeeld, djrt zy daartegen geen be zwaar heeft. Mitsdien stellen B. en W. den Raad voor den duur van een jaar, ingaande 1 dezer zulks in verband met de toepassing dei- Pensioenwet 1922 te benoemen: 1. L. fioer, tot tydelyk leeraar in het vak boekhouden; 2. J. van Ham, tot tüdelük leoraar in het vakteekenen voor metaalbewerkers; 3. C. W. Zonen, tot tijdelijk leeraar in wiskunde .allen op een salaris volgens de gelden rijksregeling. Verhuur van grond aan P. J. Poiet. Be heer P. J. Polet, alhier, heeft verzocht een naast zijn woonhuis, Constantijn Huij- genskade Zuid no. 66, gelegen strook grond van de gemeente te mogen huren. Gelet op het betrekkelijk advies van den directeur van Gemeentewerken, stellen B. en W. den Raad voor den bedoelden grond met ingang van een nader door hun college te bepaJen datum voor een tijdvak van ten hoogste 5 jaren aan adressant te verhuren voor een som van 16.— per jaar. schoolsportdag. I Door den Goudschen Athletiekkring is op I 8 Juni j.l. op de sportterreinen aan den I Graaf Florisweg een schoolsportdag ge- I houden, waaraan door 460 leerlingen van J openbare, zoowel als Van bijzondere scholen I in deze gemeente is deelgenomen. Bij schrijven van 16 Juli j.l. verzoekt het I bestuur van genoemden Athletiekkring I haar, ter dekking van het nadeelig saldo, I dat de bedoelde sportdag heeft opgeleverd, I een subsidie uit de gemeentekas te verlee- I nen van 168,72. I Waar deze schoolsportdag o.i. van groot I belang voor de lichamelijke opvoeding der I jeugd is geweest, stollen B. en W. jden I Raad voor op genoemd verzoek gunstig te I beschikken. Verhuur van gerioleerden grond. Bij raadsbesluit van 10 Juni 1910 werd aan den heer M. Danens, alhier, verhuurd I een gedeelte, groot plm. 6 M2. van de ge doleerde zijl, sectie B no. 1501, welk ge deelte is gelegen achter het perceel B. no. 379. I De heer Damens maakt thans van dezen I grond geen gebruik meer. Naar aanleiding van zijn betrekkelijk verzoek, stellen B. en W. den "Raad thans I voor den heer W. M. de Jong, thans eige naar van het perceel B no. 379, 'toe|stelm- ming te verleenen, als huurder van den be doelden grond op te treden. Schouwburgbioscoop. Het intieme leven van Helena van Troje. Mocht men de geschiedenisboekjes geloo- ven, dan waren die oude Grieken en Romei nen wijze, statige lieden, die langzaam over het forum liepen, of luisterden naar einde- looze redevoeringen van grijze wijsgeeren. Van de vrouwen hoorde je maar bij hooge uitzondering en meestal waren ze dan nog oud en knorrig. Maar waarom zouden er toen ook geen jeugdige Don Juans geweest zijn en flirtende aardige meisjes en echte lijke kibbelpartijen over te korte rokken en hooge kleermakersrekeningen. Op dit gege ven is de operette „Die sch6ne Helena" op gebouwd, en, naar deze operette bewerkt, verscheen de film uitbeeldende: het intieme leven van Helena van Troje. Een kostelijke parodie is het geworden, een parodie, om dat men niet kin gelooven, dat deze Btatige Spartanen en Trojanen tooh ook maar dood gewone jongens waren, die graag gingen visschen of vechten of meisjes het hoofd op hol brengen. Daardoor is menigmaal een prachtig stuk humor geschapen, dat deze film stempelt tot een juweeltje. Daarnaast moeten wij vermelden de geweldige décors; men behoeft zich niet te verwonderen, dat deze rolprent ruim één millioen dollar kost te en dat men er meer dan een jaar aan werkte. Van zulke Amerikaansche cijfers duizelt het nuchtere Hollandsche verstand. Degenen, die deze week de Schouwburgbios coop bezoeken, zullen daar eenige zeer ge- noegelijke uren doorbrengn. En goed bijprogramma en goede muziek dragen daartoe het honne bij. (Zeer inte ressant was vooral de film over de verkeers vliegtuigen.) z Te Amsterdam zijn geelaagd voor het poli- tie diploma met aanteekening Mej. M. Slin gerland, ambtenaar op het Bureau van 90 GOUWE 89 Tot tn met Zaterdag v«n 2-10 UMr Politie, en de agent van Politie A. Schrijver belden lid van de A.N.P.ll Verder slaagde te Amsterdam de aren van Politie B. Knecht, lid van de A.N P B voor het gewoon diploma en te Den Bosch de agent van Politie J. Padberg voor het diploma met aanteekening, de laatste U lid van de Bond St. Michael. Alle geslaagden zijn lid van de Goudlelie Politie Studiekring. Modeshow Wisbrun en Liffinann. De firma Wisbrun en Liffmann heeft in haar fraaie toonzalen te Rotterdam weer oen groot gezelschap dames ontvangen, die allen kwamen zien wat de nieuwe mode bracht De modeehows van dit ra*aanstaande Sotterdamsche modehuiB zijn zeer gezocht en ook dit koer waa de belangstelling weer enorm. Er was ook thans weer voel moois te zien, elegante mannequins droegen de chique mantels en de wonderlijke toiletten met veel gratie. Alles waa op deze shows van een élégante weelderigheid, van een schoone en rijke kwa liteit. De japonnen zijn een heel stuk langer geworden, sommige dalen tot den enkel af, en er hangen punten bij, die bij het loopen genoeglijk over den grond sleepen. Gelukkig zijn de stoffen licht, luchtig en soepel en brengen de ruim vallende klok- stronken, de vele apart-ingezette godets, de uitwaaierende plissépanden niet al» te veel zwaarte aan. Ze zijn wel gractfeua, deze lang-slanke toiletten, ze zijn statig en élé gant en geven de vrouw eene gestalte als van eene ranke nimf, omdat de lijfjes, strak gehouden om het normale middel en om de heupen, pas op kniehoogte uitfladdering van soepele strooken en panden krijgen. Voor avondpracht voldoet deze langere rokkenlijn al bijzonder goed. Daar de lijfjes met normale taille, korter lijken dan ze zijn. toonen ook de rokkei langer dan in derdaad het geval is en geven de vrouw door hunnen zwierigen pessival en het losse tippende effect hunner vele punten een air van bijzonder-voorname statigheid. Wat de mantels betreft ,in het begin van het seizoen hadden zo klokken opzij. Mee. rendeels liggen die klokken thans aan de achterzijde of schuin naar achteren, en vee» mantels hebben loshangende stukken op den rug. De groote bontstrooken aan den onder kant riet men veel minder. In hun plaats zijn gekomen enorm groote manchetten, die tot aan de elleboog en verder, zelfs tot aan den oksel doorloopen. Breitschwanz en Per- si nner zijn de bontsoorten, die bij voorkeur hiervooj' gebezigd worden. Hooge kragen hebben de mantels, van wel 34 c.M!, wel licht een erfenis van den laatsten zeer kou den winter, én het gevolg hiervan is, dat de hoeden meestal klein zijn. De taille is verlegd, hoofdzakelijk iets naar boven, zoowel voor de elegante middag- als voor de avondjaponnen. Voor de japonnen zijn de hoofdstoffen crêpe georgette, velours chiffon, panne en jacquard. Zwart is over- heerschend, maar er zijn twee nieuwe kleu ren lila orchidée of prélate, en vert bon- teille, een mooi diep-donker groen. Veel tulle is er en velours transperent. Tulle jersey is een nieuwe soort, die zeer rekbaar is en dus niet meer ,het euvel van gemakkelijk scheu ren heeft, Heel nauw, en lang is deze mode. Dit alles toonde de fa. Wisbrun en Liffmann in een uitgebreide, afwisselende oollectié van in hoofdzaak Fransche modellen, waaronder een aantal origineele van de bekende wereld modehuizen uit Barijs. P r opa ganda-avond. Vrijzinnige Jeugdbeweging. In „de Réunie" werd gisteravond een propag-anda-avond gehouden voor de vrjj- znni'ge jeugdbeweging, bedoeld meer spe ciaal om toenadering te brengen tusschen de jeugd der Vrijzinnig Hervormden en den V.C.J.B. Ds. van den Broek van Berken- woude hield een korte rede; hy stelde zich voor te spreken voor ouderen, die weinig van de jeugdbeweging afweten en 'iet om te beginnen de tegenstanders aan het woord, wier bezwaren tegen jeugdbe weging hy de revue liet passeerem. In die bezwaren wordt uiting gegeven o.a. aan de meening als zbu de jeugdbeweging in het algemeen slecht en nadeelig werken en de gezinnen, en daaronder juist wel de ern stigste, met elkaar holen. De jeugdbewe ging zou de jongeren in opstand brengen tegen het ouderlijk gezag niet alleen, maar tegen alle gezag en de ouderen zouden vol gens de jeugd duf-beschimmeld en versle ten zijn. Menig gezin aldus wordt van de zyde der tegenstanders beweerd, zou uit eengerukt zyn door de voortdurende pro paganda, door welke menig jong mensch o.a. tot het nihilisme gevoerd zou zijn. Dat - wordt er gezegd maakt de jeugdbe weging ijdel en zelfgenoegzaam. De jeugdbeweging zou hopeloos opper vlakkig zijn en van den mensch en zijn noo- den niets afweten. In werkelijkheid zou de jeugdbeweging een gevaarlijk middel zijn in handen van partijdige ouderen om zich de macht in de toekomst te verzekeren. De jeugdbeweging .zoo wordt ook beweerd, bevordert ongewenschte verhoudingen tu8' schen de beide geslachten en ze leidt aandacht af van de voorbereiding voor het verdere leven. Het een en ander hier ver meld is volgens Ds. van den Broek lou ter te beschouwen als afbrekende critiek, We moeten niet alleen in het verleden Vijy ken, maar in elk geval kunnen we, aldrfs Ds. v. d. Br. de vergelijking met het ver leden heel goed doorstaan. Wat betreft het tekort van huiselijke tucht, dit moge be staan, maar dan toch zeker niet door de jeugdbeweging. De jeugdbeweging is voor vele menschen een zegen geweest in zorgen en strijd voor hen die thuis niets vonden en in die gezinnen, waar een geestelijke band bestaat, brengt de jeugdbeweging geen verwijdering. In en door de jeugdbe weging stijgt de waarde van het gezinsle ven. In de jeugdbeweging is een uitstekend samengaan tusschen de jongelui van beider lei kunne te constateeren en de weinige zwarte plekken mogen niet op het debet der jeugdbeweging geschreven worden. De jeugdbeweging heeft in haar kort bestaan geleid tot trouwe vriendschap van hoog ge halte. Zy heeft den blik, den geest en de gdachtensfeer van zeer vele jonge men schen verruimd, zy heeft de groote vragen des levens onder de oogen durven nemen. Velen zyn door de jeugdbeweging uit hun eenzaamheid gehaald en door haar inge schakeld in het groote geheel, en die heeft hen ryk en krachtig gemaakt. De reli- gieuse jeugdbeweging heeft diep ingegre pen in de harten der jonge menschen en heeft hen weer gebracht tot de grootheid j en de majesteit Gods, hen samengebracht in echt godsdienstig bewustzijn, en het ge volg is een vaste wil tot vernieuwing dier wereld in God en Zyn kracht. Kerk en jeugd in één adem noemen is een hoopvol iets. De jeugd heeft ten opzichte van de ktrk een groote en gewichtige taak te ver- I vullen. Jeugd en kerk, zyn twee elementen, I die met elkaar samen moeten' gaan en die I samen een geweldige kracht kunnen ont- I wikkelen. Os. v. d» Broek wees op den zedelyken arbeid welke de kerk als arbeidsgemeen- achav van bijzondere soort voor zich heeft, zedelyken arbeid, die oneindig is en steed? nieuwe perspectieven, nieuwe opgaven voor zich ziet oprijzen. Ze moet het geweten der menschheid zyn. iDe kerk moet haar leden geestdriftig maken voor scherp omlynde idealen. Ze moet productieven arbeid leve ren en zich nooit vergenoegen met een ge dachte alleen voor geestelijken arbeid. Dat onze kerk geen gelegenheid heeft gegeven practischen arbeid te verrichten is oorzaak van de verwijdering! tusschen haar 'en jeugd. De jeugdbeweging wil practisch wer ken. De kerk moet de gelegenheid tot prac tisch werken openstellen, ze moet het ge lveten der maatschappij worden mèt en door de jongeren. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkelen der aanwezigen gebruik gemaakt en uit de gestelde vragen en de daarop gegeven antwoorden ontspon zich eene discussie, waarby onder meer ge wezen werd op het misversta nd, dat de VjCJ.B. een speciaal Remonstrantsche vereemging is. De Vrijzinnig Hervormden werden opgewekt met de V.C.J.B. nader keimis te maken en zich er by aan te slui ten. Mejuffrouw B. Werning vertelde een en I ander over den V.C.J.B., over dê wyze waarop deze is ingericht en hoe hy werkt. De V.C.J.B. leden hebben onder elkaar een prettige kameraadschap. Gewezen werd o.a. op de wydingsavonden, op de opvoeringen van („Het ontoegankelijke licht" en meer andere stukken) declamatie enz. Mej. Wer- I ning besloot met een opwekking de V.C.J. I B.-avonden te komen bijwonen. Nadat het V.C.J.B.-koor eenige liederen I had gezongen, sloot de heer D. van Vreu- I mingen de bijeenkomst. Beroep uitgebracht. In de gisteravond gehouden Kerkeraads- vergadering van de Ned. Herv. Kerk is een beroep uitgebracht op Ds. F. Kyftenbelt, Ned. Herv. Pred. te Feyenoord. Een concert van het Sted. Muziekkorps m den tuin van het Van Iterson Ziekenhuis. Zondagmiddag 4 uur zal het Sted. Mu ziekkorps onder leiding van haar directeur den heer Joh. Fabriaan een muziekuitvoe ring geven in den tuin van het van Iterson Ziekenhuis alhier. Belangrijke gift voor het Sted. Muziekkorps. De commissie tot instandhouding van het ^Uz'ekk°rP9 heeft van iemand die 6n<^ wensc'lt te bUjmi de somma van &oo._ (zegge vyfhonderd gulden) ontvan gen onder bepaling dat deze uitsluitend voor aankoop van muziekinstrumenten en muzieknummers zullen worden besteed. Het behoeft zeker geen betoog dat deze gift onder grooten dank is aanvaard. Besmettelijke ziekte. Ten stadhuize werd] in de af gel oiopen week aangifte gedaan van een geval van besmettelijke ziekte, diphteritus. Benoeming. nplaats van den heer Belgraver is met October aan het station alhier tot chef commies benoemd de heer H. Hulzebos te «otterdam en is met 1 September a.s. als «atlonsklerk aangesteld de heer W. J. Zandv trt"8 &'S Z00('ani8: wer^zaam te I Thalia-l heater. tr De ijzeren divisie. I «et is jn den vjm 18gs tu8Bchen ieri a en Spanje, dat een regiment sa- I «ongesteld wordt uit vrijwilligere. Daar «ten naast elkaar ten strijde millioiyiire- groMu 'am"00Per8. veedieven en groot T^zitters, misdadigers en sherrifs. Daar inJii Helhon'1"' d« «herriff. die zich ook jJ'T ladt' opdat de booswicht „Lollige van i "l niet °.ntflnaPPen zal- Lollige Joe van h n, men eingt: VluS ter bewi en rap Dsni- i n' 200 gaat ,Toe al door het land. comJ8 ?ert ®n daar iB Su"a«- Daar is de mandant Roosevelt. En tenslotte is er verlL) mei8je waai,°P e» Bert, en Sullan En f., u)n' Maar het gatfc naar het front. kend»8 ''6", 0,le vermakelijke en lachwek- episoden door, speelt zich het groote drama af. Het drama van Bert, de held van den heuvel van San Juan. Je kan een man geen lafaard noemen, die sterft vóór hij de j kans heeft gehad een held te zijn. Het is een grootech en indrukwekkend filmspel. Diep aangrijpend en emotievol. Charles Tarrell en Noach Beery, Mary Astor, George Bancroff en anderen. Deze namen zijn de waarborg voor een werkelijke super film. „De ijzeren divisie" kan gerangschikt wor den onder de films van den alierbesten soort. Het bijprogramma bestaat uit uitgebreid i Journaal en Hollandses Nieuws, alsmede uit j twee komische één-acters. Last not least verdient het schitterende Thalia-strijkje extra lof. Het geheel een uitmuntende avond. Voorzorgsmaatregelen tegen alastrim-besmetting. Naar wy vernemen zy de beide contro leurs van de Ned. Spoorwegen, die de reis- I biljetten in ontvangst hebben genomen van I de familie welke het door alastrim aange- I taste kind uit Abcoude naar Gouda over- I brachten, om van hier naar Nieuwerkerk 1 te vertrekken, uit voorzorg voor besmetting voor 14 dagen buiten dienst gesteld en on der medische observatie genomen. Verbetering. In het verslag van de tentoonstelling „Klein Artis" heeft de zetter gisteren het aanzijn gegeven aan een nieuwe salamander- soort, de exolotes. De wetenschap kan deze nieuwe soort echter niet erkennen en hand haaft haar opvatting, dat deze dieren axo lotls moeten heeten. Vergadering Goudsche H.B.S.-Vereeniging. De Goudsche H.B.S.-vereeniging houdt he denmiddag haar jaarlijksche algemeene ver- I gadering in café-restaurant „Het Schaak- bord" aan den Kleiweg. Boom afgebroken. Gistermiddag is tijdens de onweersbui,, die vergezeld ging van een hevigen wind, de kruin afgebroken van een der hoornen van de Fluweelensingel, ongeveer in de omgeving van de firma Daalmans en Co. Met het op- ruimingswerk is bereids een aanvang ge maakt. Het parkeeren op den Kleiweg. Goede maatregelen, mits duidelijk aangegeven. Naar aanleiding van het gedeelte in het verslag van de vergadering van de buurtver eniging De Eendracht, waarin de heer Huk lean an bezwaar zou hebben geuit tegen de getroffen maatregelen voor het parkeeren op I den Kleiweg, meldt de heer Hulleman ons dat deze mededeeling niet aldus door hem is gedaan. Integendeel heeft hij verklaard dat de regeling van thans z.i. zeer goed is mite door borden wordt aangeduid aan welke zijde men op de verschillende dagen moet parkee- I ren. Naar aanleiding van die mededeeling is toen door den voorzitter opgemerkt dat naar alle waarschijnlijkheid borden zullen worden geplaatst. Burgerlijke Stand. GEBOREN, 18 September: Willem, zn. v. W. Begeer en T. Kooyman, IJssellaan 73. ONDERTROUWD, 19 September: A. Snoek en M. Verzaal; A. Signer en H. Kru- ger; J. M. Luij nen burg en R. Martens; C. J. 'Rademaker en W. Agtenm; H. Willemse en S. J. Ferwerda. OVERLEDEN, 18 Sept.: Maarten Schou ten, 81 jaar, Boomg. straat 63. Agenda. 21 Sept. 2 uur. Soc. Ons Genoegen, Mode show Gez. van Dantzig. 23 Sept. 8% uur Café „Harmonie" Markt Demonstratie-avond door de Firma Ta- lens Zobn, Apeldoorn, en huish. verg. van de Goudsche Winkeiiersvereeniging. 3 Oct. 10 uur Inspet.ievergadering van het Ryksschoolinspectie Gouda. 3 Oct. 8% u. Krugerlaan 127, Jaarverg. Neutrale Kindervoeding. Apothekersdienst. De apotheek van den heer E. Grendel, Zeugstraat, zal tot en met 27 September, benevens den daarop volgenden nacht ge opend zyn na 8 uur des avonds (des nachts I echter alleen voor recepten). Zondagsdienst doctoren. Vanaf hedenmiddag 3 uur tot en met Zon dagavond 12 uur vervoege men zich bij afwe zigheid van den huisarts tot de doctoren P. de Boer Gouwe 115, en O. van Elk Katten- singel. UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RIJN. Voor het eerste, deel van het notarieel I examen is geslaagd de heer J. Munting al- I hier. De gemeenteraad heeft Donderdagavond de gemeenterekening 1928 vastgesteld op I een bedrag van 793.004 aan ontvangsten en 701.076 aan uitgaven; batig slot 91.968. De kapitaaldienst gaf een nadee lig saldo van 5269. Aan de school voor buitengewoon onder- wys werd een bydrage van 40 per leerling per jaar toegekend. Besloten is, over te gaan tot de vorming van een reserve-fonds ten behoeve van de water- en lichtbedryven, waaruit toekom- 1 stige andere productie-methoden betaald j kunnen worden. Vastgesteld werd een verordening betref fende het tegengaan van misbruiken by le veranties of aanbestedingen ten behoeve van de gemeente. De heer C. den Uyl heeft een scherpen aanval gedaan op de gestie van een aantal aannemers hier ter plaatse, die by de in schrijving voor den bouw van een slacht plaats na onderling overleg 700 x.g. op- zetgeld zouden hebben getoucheerd. Spreker noemde dit stelen en verzocht een streng onderzoek met eventueele uitsluiting van deze aannemers *an het verrichten van ge meentewerken. De voorzitter, dr. H. J. Lo- vink, deelde mede, dat de aannemer, wien het werk is gegeven, heeft verklaard, geen opzefgeld te hebben berekend of ontvan- I gen, hetgeen deze aannemer onder eede wil de bevestigen. Waarop de interpellant dit een grove brutaliteit noemde; hy had zijn inlichtingen van een der inschrijvers zelf. Met medewerking van B. en W. zal deze zaak thans minutieus onderzocht worden. BERGAMBACHT. Dinsdag j.l. herdacht notaris J. P. Mahl- stede den dag waarop hij 25 jaar geleden benoemd werd tot notaris in deze gemeente. Verschillende bloemstukken werden hem aangeboden. BOSKOOP. Koelhuisbloemen. Na drie maanden waren de bloe- I men nog frisch. Ongeveer drie maanden geleden heeft de kweekersfirma H den Ouden en Zn. eeu partij afgesneden pioenrozen van vele varië- teite in het koelhuis van het gemeentelijk slachthuis te Den Haag doen opslaan. De I bloemen, grootendeels pas ontloken of nog I in onontwikkelden knopvorm, werden, stuk voor stuk omhuld in papieren zakjes, met de lange stelen en het fclagdroen liggende verpakt in een kist, welke gesloten werd en waarin door enkele gaten de benoodigde lucht naar binnen kon treden. De collectie werd aldus bewaard bij een doorloopende temperatuur van één graad Celsius boven het vriespunt. Thans zijn, op verzoek van de betrokken I firma, dih met haar proefneming vee] mede werking ondervond van directie en admi nistratie van het slachthuis, de bloemen voor den dag gehaald, ontpakt en in vazen met water geplaatst, met het prachtige re sultaat. dat vijf weelderige bouquetten kon den worden gevormd uit meer dan 40 pet. I van de bewaarde pioenrozen, die er uit zien alsof zij zooeven zijn geplukt. De variëteiten waren: Duches of Teek, I Festiva, Maxima, Francis Willard, Emilie I Doste, Eucharis, Alsace, Phyili» Kelway, I Kelway's Rosemary, James R. Mann, Clairé Dubois, Felix en Albert Creusse en Entente Cordiale. Reeds vroeger werden proeven genomen met het bewaren van bloemen in koelin- richtingen, dooh de bewaring hield dan toch niet langer dan enkele weken aan. Toen is reeds gebleken, dat na de koelhuisbewaring de bloemen nog langer frisch bleven dan pas afgeplukte bloemen. Dat thans na drie maanden bewaring het bovenvermelde resultaat werd verkregen mag zeker wel als een bijtoiyleiiheid worden 'vermeld. Zondag 22 September. GOUDA. Remonatr. Kerk, 10% u. vjtl. Ds. H. Cla- mer. I Kleine Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. L, Dippel, I pred. te Nieuwerkerk a. »l. IJssel. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. H. Gun ning J. Hzn., te Bilthoven. Gerefi Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 6i4 u. n.m. Ds. J. P. c. ten Brink. Ver. „Calvün", Nieuwe ZaalfTurfmarkt 142, 10 u. v.m. en 6% u. n.m. De heer Slager, g.o. te Kampen. Geref. Gemeente, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 6)6 u. n.m. Ds. R. Kok. Chr. Geref. Gemeente, Gouwe, 10 u. v m en 5 u. n.m. Ds. J. B. G. Croe». Groote Zaal „Réunie", 10)6 u. v.m. Vereen, v. Vrijs. Herv. Ds. J. P. de Graaff van Naaldwijk. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Hugenholtz. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 10)6 u. n.m. Ds. v. d. Broek. BOSKOOP. I Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. P. Glas. Evangelisatie, 9)4 u. v.m. Ds. C. Hartwig- sen. Geref. Evangelisatie, 9)6 u. v.m. De heer W. J. de Jonge. 6 u. n.m. Doopen in de Ned. Herv. Kerk door Ds. Joh. Groot Enzerik van Leiden. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. Leenmans. HAASTRECHT. I Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. A. Landstra. I Geref. Kerk, 10% u. v.m. en 7!a u. n.m. De heer Schouten van VreeBwyk. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. B. Nieuw- I burg. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatie, 10% u. v.m. en ,7% u. n.m. De heer v. d. Wolff, g.o. te Dubbeldam. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Leesdienst. 6 u. n.m. Ds. Joh. Byl uit Gouda. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m. Da. W. N. van I Nooten. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. I Ds. Enkelaar. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. vjrp. en 6% u. n.m. 1 De heer Siderius, g.o. te Katwijk a. Zee. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk, 2% u. n.m. n.m. Ds. Dip- I pel van Nieuwerkerk a. d. IJssel. Geref. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. De heer W. H. Rutgers, cand. te Amsterdam. Nea. Herv. Kerk (Sluipwijk) 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. Wesseldijk. ADVERTENTIEN. GEVRAAGD tegen 15 October: voor dag en nacht. Aangename om geving; veel vrij. Salaris f 25.—. Zich te vervoegen OOSTHAVEN 10 te Gouda. 2894 8 GEVRAAGD voor de morgenuren. Adres: KLEIWEG 112. 8 GEVRAAGD: leeftijd 13 j^ar, voor den winkel. K. GROENENDAAL 19. 8 GEVRAAGD. Zich aan te melden Krugerlaan 117. 9 14 k 15 jaar, voor boodschappen, kunnende fietsen. Magazijn „de Driekleur", 10 BOUWER. Mevr. HOFMAN, Schenkweg 4, s-Gravenhage, vraagt 1 Oct, ot aardsr aan V.g.g.v. 10 Zich aanmelden avonds na 8 uur. GEVRAAGD. Technisch Bureau Doornbos, Bodegraven. GEVRAAGD voor direct liefst vader en zoon. bekend met Rennesmotor en zandïroinrichting. Adres: GEBRS. HUIJ, Haagweg 11, Leiden. 10 Em OosftuumnaaistM BIEDT ZICH AAN, voor al het voor komend werk. Billijke prijzen. LIJSTERBESSTRAAT 8, bij den Philipsweg. 8 Laat Uw boeken fe orde houden, en maak U na sluitingstijd geen zorgen meer. BiUijke conditiën. F. A. IMHOLZjiFhiweelensingel 4. TE KOOP GEVRAAGD. Br. of aanb. onder motto „Haard", Bur. Goudsche Courant, Markt 31. Door een dame op leeftijd wordt GEVRAAGD een of ZIT-SLAAPKAMER, met volledig pension. Brieven onder No. 2888, Bureau Goudsche Courant, Markt 31. 12 Ingelanden worden herinnerd, dat op 1 October a.s. de laatste termijn van Rijnlands bundergeld over 1929 zal verschijnen. *"JJ de volmaakste pijp met garantie Kleiweg 87 Telefoon 517 niet beneden de 17 jaar, om b o v e n anderen te staan. De P. DE QRUYTER ZOOR, vr,.g, wegens uitbreiding een van 16—17 jaar en bij voorkeur als zoodanig werkzaam geweest zijnde. Persoonlijke aanmelding a.s. WOENS DAG 25 SEPTEMBER, tusschen 7 en 8^ uur in in den winkel MARKT, GOUDA. 2890 40 leeftijd 14-16 jaar. Zich aan te melden PRINS HENDRIKSTRAAT 101 ^'öUU™ZAAMH^SfiD0sïastWhet:'BOVENAAN?r2WareI1' WIJ gebruiken het voor UW schoenen. Vrjje controle. HEEBBN ZOLEN EN HAKKEM DAMES ZOLEN EN HAKKEN 1 - 175 Werkplaats.»: BURG. MARTENSSWGBL 123 en SPOORSTRAAT 26

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 4