IJN eit rijzen t Blad INK NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, NIEUWERKERK, OUDERKERK, QUDEWATER, REE EIJN Maandag 23 September 1029 Io. 17181 68* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen FEUILLETON. l| Parelcokes 3,6% ‘ENEN ildienst n wij in BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, TJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ena. DE WENTELTRAP. gulden nduleeren ons. f, Melkert I III op en doet I laf 19 25 t .B 50 HOOFDSTUK XXX Als het graf zijn dóoden terugbeeft. het gc- ..V.. r.L (Wordt vervolgd.) I Kim 10—12—16 10—12—16 16 laats Bleekers- lopend. Scholen it (NajaariUritf) 2887 60 t Uit het Amerikaanach van MARY ROBERTS RINEHART. (Nadruk verboden). jek Veerstrsst ken voor 25 voor 25 ET BI Woensdag deed Riggs ons zijn verhaal. Halsey was den Vrijdag tevoren verdwenen en met het verstrijken van iederen dag, voel de ik dat de kans om hem levend terug te vinden verminderde. Hij kon duizende mij len ver zijn, opgesloten in den goederenwa gen, misschien zonder water of voedsel. .esch 42 22 —35—45 30 15 17V2 4 1 GRIEKENLAND. b Een aardbeving. Tal van huizen verwoest. Vele slachtofers? Te Sivas en Goemoeskana heeft gisteren een hevige aardbeving plaats gehad. Ta! van huizen z(jn verwoest. Men vreest dat er vele slachtoffers zijn. VER. 8TATEN. Een Engelsche driemaster door kustwacht- ’“‘hepfaJgEMflag genomen. Wege'ns het smokkelen van alcohol. Naar uit Nieuw-dLonden wordt medege deeld, is het Engelsch Driemastschoener „Vinces" door Amerikaansche kustwacht- schepen in beslag genomen omdat het schip deel zou hebben genomen aan alcohol- smokkelen .De bemanning uit 7 koppen be staande is gearresteerd. ENGELAND. Watergebrek te Londen. Londen heeft van de grootste droogte sinds 70 jaar te lijden. Gedurende 31 da gen is in de City geen regen gevallen er. de bron in de Lea-Valley is nagenoeg droog. Er is een dringend beroep gedaan op de inwoners van Londen, zoo zuinig mo gelijk met water te zyn. Er worden maat regelen genomen om tot de rantsoeneering van water over te gaan. worgd, omdat ik aan meneer Jamieson ver teld heb dat meneer Innes bij hem is ge weest op den avond dat hij verdwenen is en dat ik had gehoord dat zij ruzie hadden. Wat heeft Warner de vrouw ook weer hooren zeggen die bij meneer Innes in de bibliotheek was? vroeg de detective. Het kwam ongeveer hierop neer, ant woordde ik Ik wist van het begin af dat er iets niet in den haak was. Iemand is niet zoo maar den eenen dag gezond en den anderen dag dood. Het scheen te sluiten als een bus. GOUDA. De liefde schrijft niet hare uitgaven op één blad, en hare ontvangsten op een ander, want hare uitgaven zijn hare ont vangsten. In haar wetk ligt haar loon. jer pond 33 per liter 58 95 (lölllSCHE (01 RA VI. 65 45 10 190 42 28—42 22^ 4 pond 29 Toen ik mijn oude tante vertelde dat ik voor een tijd naar Polen vertrok, sloeg het goede mensch de handen saam met een soort van vertwijfeling; en ze keek my aan met een blik die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet, terwijl ze zei: maar kind-lief, wat moet je daar nu wel begin nen? Ik had verder mooi praten van „rondkij ken en studeeren” voor haar wekte Po len maar een beeld, een gedachte, Siberië. Wat wist ik er zelf eigenlijk van, van het land en van de menschen? Vage beelden van een meer dan voor de helft vergeten, romantische jeugdlectuur, en wat verwaaide herinneringen uit een uroogverhalend geschiedenisboek: bittere bladzijden van rampspoed en ondergang, met vreemd-tjilpende namen daarin als Sobieski en Kpsciuszko. Ja, ja: ,.De maaiers van den dood” „De martelaars van Siberië”. En dan nog weer andere namen: Chopin, Paderewski en Sienkiewicz. Chopin die in zijn muziek om zijn land treurde en stierf te Parijs; Sienkiewicz, die „Quo Vadis”# schreef, den roman van het oude Rome; Pa derewski, Europa’s beste pianist, die met minder geluk het klavier der staatkunde bespeelde. Nóg een herinnering en nóg een naam: de vrouw van den Poolschen minister van financiën, die den eersten prijs behaalde bij het discus-werpen op de Amsterdam- sche Olympiade; en de naam van Joseph Pilsoudski, die staat aan het hoofd der jon gt republiek van Polen op het oogenblik: de .man, die eertijds socialist en journalist en opstandeling, generaal werd zonder de krijgsschool bezocht te hebben, en nu met krachtige handen het bewind voert; hij niet aan Mussolini denken?... Maar wat méér, wanneer we de schim men laten rusten van den grooten Frede- rik, van Maria Theresia en Catharina II? Wat was dit Polen eigenlijk voor ons, vóór dat de kaart van Europa gewijzigd werd bij den vrede van Versailles? Jaren lang hebben wij het met Ierland in één adem genoemd: óók uitgemergeld, óók in zijn bestaan bedreigd, óók onder het juk gebracht. Maar dit verschil was er dan nog altijd tusschen beide: Ierland was blijver, voortbestaan; Polen was opgelost en weg gevaagd van de wereldkaart. Finis Podoniae. De herinnering leefde nog wel voort ir. het lied „Nog is Polen niet verloren”, maar feïteljjk was er geen Polen meer na het ontbinden van het hertogdom van War schau nadat zijn drie buren ook de laat ste brokken van het eenmaal zoo machtige rijk hadden opgeslokt. Toen de misdaad dan gepleegd was, moest zij nog vergoelijkt wor- oen. En sedert begon de veldtocht zonder I oorlogstuig tegen deze natie zonder i&nd. I De eenheid was verscheurd, het leven was verstikt, de ziel was vergaan in den brand der bibliotheken en nationale kostbaai he den. Nu kwam het laatste: systematisch werd in schoolboeken, bladen en periodieken een campagne ingezet om den land roof te bewimpelen en het grootste onrecht dat de moderne geschiedenis zag, te rechtvaardi gen een campagne van verguizing en Arnold Rechberg, waarvan bekend is dat hij sinds jaren yv^t voor een Duitsch- 7 BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Een zoon van Von Moltke verdronken. To Zürich is bij het baden de zoon van den voormalige» adjudant van den ex-kei- zer, Waldeinar von Moltke, verdronken. Levend verbrand. Te Schoenebeck a. d. Elbe is in een auto het onherkenbaar verkoolde lijk van den lorstelfabnkant Winkler gevonden. Winkler was Donderdagmiddag per auto van zijn in Maagdenburg gelegen woning naar Schoene- leok gekomen om zich daar in het schieten ie oefenen. Even na zessen keerde hij alleen teiug. Kort daarna zag een man een bran dende auto op den weg staan. Hij stelde hiervan den boschwachter in kennis, die zich met een lid van de schietvereeniging naar de plaats van het ongeluk begaf. In den brandenden wagen zagen zij een bewusteloozen man achter het stuur zitten. Zijn eene hand hield de rem omkneld. Het was niet meer mogelijk hem te redden, daar er geen bluschingsmiddelen aanwezig waren. De vlammen sloegen hoog uit den wagen. De hitte was zoo groot, dat alle pogingen, om Winkler te redden, moesten worden opge geven. Als oorzaak van het ongeluk werd meer op. Toen de dokter maar steeds niet terugkwam, ging ze geweldig te keer! Ik moest hem gaan zoeken en als hij niet terug kwam, wel. en toen volgde er een stortvloed van scheldwoorden hij moest niet denken dat hij haar voor den gek kon houden. Er zou een moord gebeuren en ze zou hem er graag voor zich zien hangen. Ze leek me geen gemakkelijke tante, vervolgde Riggs na een korte pauze om even op adem te komen, en toen ze wegging tegen elf uur, naar het huis van de Arm strongs, volgde ik haar op den voet. Ze liep eerst om het huis heen en keek naar de vensters. Daarop belde ze en toen de deur openging liep ze direct de hal in. Hoe lang is ze gebleven? Dat is het eigenaardigste van het ge val, zei Riggs, ze ia den heelen nacht niet meer te voorschijn gekomen. Tegen den ochtend ging ik naar bed en ik heb niets meer van haar gezien of gehoord voor den volgenden dag, toen zag ik haar op een wagen liggen bij het station met. een laken over zich heen. Ze was door den expres overreden en bijna onherkenbaar ver minkt. Ze schijnt den heelen nacht bij de Armstrongs te zijn geweest en de stations chef denkt dat de vermorzeld vrouw in de vroegte de rails is overgestoken, om in het lokaaltreintje naar de stad te stappen en toen door den express was gegrepen. Ik had Liddy wel hooren praten over een vrouw, die den ochtend na Halsey's ver dwijning op het station in Cassanova door een trein was overreden, maar ik had van mezelf narigheid genoeg, om aan deze mede- deeling aandacht te schenken. Weer een cirkelriep ik uit. Nu zijn we precies waar we begonnen zijn. Zoo slim is het niet, juffrouw Innes, meende Riggs, ik kan U bijvoorbeeld ven- teilen dat Nina Carrington uit de stad in Californië kwam waar meneer Armstrong ge storven is. De dokter was doodsbang voor haar, die vrouw wist iets. Ik ben zeven jaar bij dokter Walker in betrekking geweest en ik ken hem door en door. Er is niet veel waarvoor hij bang is. Ik voor mij geloof vast en zeker dat hij meneer Armstrong daar ginds vemoord heeft. Wat hij nog meer deed weet ik niet, alleen dat hij de blauwdruk ken van het huis hier had en dat hij mij ofl staanden voet heeft ontslagen en bijna g> In (een uitvoerige verklaring noemt dr. Klönne de mededeel ingen van de Nat. Lib. Korr. een mengsel van waarheid en ver zinsel .Hjj erkent, dat hij in 1927 in Londen met leidende Engelsche politici besprekin gen heeft gevoerd. Ook heeft hij in den winter van 1927—'28 in Berljjn conferentie gehad met Fransche politici, waarin hij voor een Fransch-Duitsche toenadering: de zelfde eischen had gesteld als te Londen. Die eischen waren: ontruiming van het Rynland, teruggave van het Saargebied, de herroeping van de schuldvraag, bepaalde verhooging van de Duitsche legersterkte en onvoorwaardelijke teruggave van den Weichselcorridor. Hy had destyds het mi nisterie van buitenlandsche zaken van deze conferenties in kennis gesteld. vastgesteld, dat de carburateur met een lap omwikkeld was. Deze lap nam gas op en vatte dan vlam door den tieeten motor. Bo vendien ontwikkelden zich benzinedampen, die Winkler bedwelmd moeten hebben. De Irand is begonnen bij het voetbord en heeft toen Winkler’s kleeren aangetast. Mededeelingen van Dr. Eckener. Een reis naar Scandinavië? Dr. Eckener heeft tegenover journalisten nadere mededeelingen gedaan omtrent de eerstvolgende tochten van den Gra/ Zeppelin Hij verklaarde, dat in de eerste tien, twaalf dagen niet te denken is aan een reis naar Berlijn en Oost-Pruisen, aangezien tijdens zijn afwezigheid het werk zich heeft opgesta peld en dit eerst afgedaan moet worden. Wa, de verdere plannen voor dit jaar betreft, deel de Eckener mede, dat het in de bedoeling ligt een reis naar Scandinavië te maken, in dien het vergevorderde jaargetijde dit ten minste nog toelaat. Overigens verklaarde dr. Eckener dat voorloopig het totstandbrengen van een luchtechipverkeer met Noord-Ameri ka op den voorgrond staat. Trans-Continen- tale vluchten, die in etappen kunnen worden afgelegd, kan men beter aan vliegtuigen cverlaten. De taak van den Zeppelin ligt vooral in het overbruggen van de zeeën en ABONNEMENTSPRIJS i per kwartaal £26, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geechiedt. Franco per pest per kwartaal 8.16, met Zondagsblad 8 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux z(jn dagelijks geopend van 9—B uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 8& Postrekening 48408. aanwezigheid te verklaren. Maar ze wilde wachten. Och, scherven zijn niet bepaald goed voor bandenik had niets tegen U en de Studebaker is een mooie wagen. Dus Rosie’s avontuur was verklaard. Nu dan,, ik telegrafeerde de dokter waar juffrouw Louise was en hield haar in de gaten. Enkele dagen voor ze met het lijk van meneer Armstrong thuiskwamen kreeg ik weer een brief met de opdracht om op een vrouw met een pokdalig gezicht te letten. Ze heette Carrington. Als ik die vrouw hier of daar aantrof, moest ik haar geen oogenblik uit het oog verliezen zoolang de dokter niet terug was. Ik had mijn handen er vol mee, maar die andere vrouw kwam pas opdagen toen de dokter weer thuis was. Riggs, vroeg ik plotseling, ben jij hier op een avond in huis geweest een paar dagen nadat ik hier ben gekomen. Neen juffrouw Innes, ik ben hier nog nooit eerder geweest. Maar om verder te gaan, die Carrington kwam opduiken op den avond dat meneer Halsey verdween. Ze kwam pas laat en de dokter was uit. Ze bleef wachten en wond zich hoe langer hoe Ik moest haar in de gaten houden, opletten of zij naar Sunnisyde ging en haar spoor niet verliezen tot hij zelf thuiskwam. Ik ont dekte haar in de tuinmanswoning en ik ge loof dat u op een avond in de oprijlaan aan hefc schrikken bent gemaakt, juffrouw Innes. En Rosieriep ik. Bigge grinnikte sehaapachtig. Ik wilde me overtuigen of juffrouw G>uise er was. Rosie ging op den loop en ik probeerde haar tegen te houden en haar een of ander verhaal op te disschen om mijn BULGARIJE. Weer een politieke moord. De vertegenwoordiger van de Macedonische ievolutionaire organisatie ir. het buitenland, Georgi Baidarow, is hier vermoord. Hij was een der bekendste aanhangers van generaal Protogerow, die ook vermoord is. De daders zijn gevlucht JAPAN. De a.s. vlootconferentie. Voorbesprekingen tusschen Enge land en Japan. Uit betrouwbare bron wordt meegedeeld da| de Briteche regeering Japan heeft uitge nood igd om voorbesprekingen te houden, vóórdat de vijf-niogendheden conferentie bij eenkomt. Japan heeft deze uitnoodiging aanvaard. Cent 22 24 26 9%-12% 17 11— 14 20—25 12— 16 voor 25 Het onbekende Polen. De phenix uit zijn asch herrezen. Het wonder aan den Weichsel. door Dr. FELIX RUTTEN. I. van laster zoo venijnig en valsch, als die alleen maar door een kwaad geweten kon worden ingegeven en uitgevoerd. Het kwam hierop neer, dc wereld zoodanig te bewerken, dat ze de drie schuldige roof staten gel(jk gaf. En hiermee eindigde de opzet, dat by heel Europa per slot de in- uruk was gevestigd, dat de Po'en, aan alle denkbare euvels nark gaai.de, zich onnio- ge’ijk zelf konden regeeren. Daarom werdsn zy zwart gemaakt ai.e Wijzen. 7 Eerst moest de roof vergoelijkt worden voor de weldenkenden in de roofsteden zelf: en zoo werden de Polen aan de orthodoxe Rossen voorgeste.d als heretikers, aan de katholieke Oostenrijkers als liberalen, aan de tuchtlievende Puitschers a’s soda isten. En dan werd op de overige landen van Europa gemikt.' Hun werd verteld van de Polen, dat zij lui waren, smerig, onbe- heerscht en onbetrouwbaar, drinkebroers en herriemakers, halve wilden uit het onbe schaafde Oosten. Hun nationale fouten welk volk heeft die niet? werden onder het vergrootglas getoond en alle denkbare ondeugden hun daarnaast aangewreven. Het geknechte volk was weerloos by die aantijgingen, en had geen voorsprekers in de wereld. De Franschman vergelijkt een dronkenlap weer altijd bij een Pool, wan neer hy hen kenschetst met deze woorden „plein comme toute la Pologne”. Denken Hollanders by den naam van Polen niet vooral aan twee miseries, aan ^Poolsche landverhuizers een luizig troepje waar aan je schielijk voorbij loopt en aan een Poolschen landdag, waarby je omvalt van de herrie? Zoo duurde het tientallen van jaren, .zwarte jaren voor het''ontredderde volk. De Russische literatuur kwam intusschen ir. de mode. Bestond daarnaast ook soms een Pool sche kunst? Duitschland en Oostenrijk lagen als een ijzeren muur tus schen het verzonken land en de rest van Europa. Alle nieuws uit Polen, voor het westen bestemd, druppelde door den filter der bondgenoten. Elk goed woordje over dit gebied en zijn bevolking, in eenig Fansch tijdschrift van beteekenis, berokkende het ministerie te Parijs weer altijd moeilijkhe den van wege den Russi schen bondgenoot. Wie bereisde Polen? Voor toeristen bestond het niet: het groene strand van het oude rijk was in Duitsche handen, en de sneeu wen bergstreek, die eens zijn natuurlijke grens vormde, was Oostenrijksch. Wie er kwamen, zagen er vooral de ellende en het verval, waarvan dé schuld neerkwam op de onderdrukkers. Bleef Polen overigens niet voor iedereen een verzegeld boek, alreeds om de taal, de moeilijkste van het vaste land? Hoe had de Poolsche ziel dan wel tot uit spreekbaarheid kunnen komen? Haar taal was verboden; haar kunst was contrabande. Maar moest men de Polen, die Poolsch spraken, nog wel tot Europa rekenen, daar zy toch Slaven zyn? Hoe veel gemakkely- ker was het, ze eenvoudig niet mee te tellen... Inderdaad tellen deze Slaven met ons Europeeërs mee, waar zy, wat hun gods dienst betreft, Roomse h zyn, en niet Rus- ADVERTENTIEPRUS: Uit Gouda cn «mstretai (bfaoorende tot den benorgteing) i 1—6 regelt 1 Jfl, elke regel meer 8.25. Vw botten Gouda en dn bexorgkringi 1-6 regale L66, elks regel meer 8A8. Advertentifa in het Zatertagnummer 29 bjjelag «f den prije. Lie^dighrtdenrtvertantifa de helft ran dn prtfa. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regale 125, elke regel meer 9O» de voorpagina 60 boeger. Gewone advertentie n ingnondn mededeelingen bg contract tot zeer gereduceerde*» prijs. Groote lettere n randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentie kunnen wordn ingezonden door tuMchenkomst van loliede Boekhande laren, Advertentiebureau! n ome agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te «ün. Hoe de Duitsch-Notionaien politiek voeren. Bespreking met Fransche politici en militairen over een verdrag. Fransch militair bondgenootschap publiceert naar aanleiding van de mededeelingen der Nat.-Hberale Jforrespondenz een verklarirtg, waarin hij zegt, van meening te zyn, dat de Fransch-Duitsche verzoening buiten de partijpolitiek moet blyven. Daarom heeft hy by zijn besprekingen met Fransche staatslieden steeds zooveel moge'yk verte genwoordigers van alle partyen, o.w. ook dr. Klönne, betrokken. Myn besprekingen, zoo gaat hy verder, berustten op de basis van een militaire en politieke belangenge- mt-epschap tusschen Duitschland en Frank rijk, die zich tegen geen derde party richt. Met medeweten van mijn Duitsche en Fran sche vrienden heb ik Engelsche politici op de hoogte gehouden en hun instemming verkregen. Ook heb ik den Duitschen ge zant te Parijs, von Hoesch, ingelicht, die my verklaarde mjjn mededeelingen naai Berlijn te zullen doorgeven. Het eerste doel der besprekingen zou zijn geweest vast te stellen in hoever de toen te Berljjn verspreide geruchten over Fran sche voorstellen werkelijk van de Fransche regeering afkomstig waren. Het resultaat was voor de Duitsche:s negatief. Daarop werd den heer Renauld te kennen gegeven, dat zyn voorstellen van nationaal-politiek Duitse^ standpunt niet voldoende waren. oceanen. Dr. Eckener dealde voorts nog mede dat hij waarschijnlijk .niet zal deelnemen aan de vlucht naar den'Noordpool, welke de Aero-Arctic in 1930 wil pndernemen. De ontruiming va» het Rijnland. Een Fransche meening. De opperbevelhebber der Fransche troe pen in het Rijnland, generaal Guillaumat, verklaarde aan een vertegenwoordiger van de „Matin”, dat de Fransche troepen be gonnen waren met de ontruiming van de tweede bezettingszone. De geregelde troe pen zullen echter eerst over eenigen tyd afmarcheeren. De intergeallieerde Ryn- landcommissie zal naar Wiesbaden worden overgebracht, zoodra men daar een ge schikte huisvesting gevonden heeft. Als wy de lyn Trier-Mainz-Wiesbaden hebben ontruimd, zal de Fransche vlag in Koblenz worden ingehaald, dotih men moet niet ver wachten dat dit vóór het einde van Sep tember kan plaats hebben. Het volgende jaar zal de ontruiming van de derde zone plaats hebben De generaal voegde er nog aan toe, dat het Rijnland dan eerst zal merken wat het aan de bezettingstroepen verliest. De National-liberale Korrespondenz doet in haar editie van Zaterdag de opzienba rende mededeeling, dat de Duitsch-natio- nale afgevaardigde Klönne zonder voor kennis of goedkeuring der Duitsche regee ring onderhandelingen met Fransche mili taire kringen en staatshoofden heeft aan geknoopt over een Duitsch-Fransch mili4 tair verdrag. Het blad beweert, dat Klönne sedert 1926 voortdurend met politieke mis sies van zeer vergaande strekking naar En geland en Frankryk is gereisd, klönne zou ir. talryke besprekingen met Fransche poli tici en generaals besprekingen hebben ge voerd over een Duitsch-Fransch nliiitair verdrag, in hoofdzaak tegen Rusland ge richt. Een Fransche generaal, die in Duitschland zeer bekend is in verband met zjjn werkzaamheden op het gebied van Duitschlands ontwapening, is met mede weten van Klönne en van de achter hem Waande Duitsch-natiopalen in den winter van 19271928 incognito naar Berlijn geko men om een en ander met Duitsche mili tairen te bespreken. De Duitsche regeering was van dit alles niet op de hoogte. In het voorjaar van 1928 zyn de besprekingen naar Parys overgebracht. In aansluiting op de publicatie van de National-liberale Korrespondenz verklaart, blykens de Tel., Der Jungdeutsche, dat «in de April de journalisten baron von Medón en dr. Krieg met het Fransche Kamerlid Paul Renauld en den kali-industrieel, Ar nold Rechberg hebben gesproken over de voorwaarden voor een samen gaan met Frankrijk. Zij zouden daarbij in zekeren zin de Stahlhelm en Hugenberg, voorzitter der Duitsch-nationale party, hebben vertegen woordigd. Bij dit gesprek heeft Renauld een piogram van toenadering tusschen Duitsch land en Frankrijk ontwikkeld, met vér strekkende politieke en mi'itaire voorstol len. Hij liet echter doorschemeren, dat hij slechts zyn eigen meening en geen officieel Fransch aanbod gaf.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1