L' f >T kbank mond >0’1. ’I. 98% NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN SS* Jaargang Dinsdag 24 September 1829 BODEGRAVEN. S, eu NHU1 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen FEUILLETON. DE WENTELTRAP. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAEELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, QUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ORWEG. iHiuiimnintni N :n HAAG (Wordt vervolgd.) el een» ■an de i zoo- hpar- irlegen buiten- zaarop n niet valiteit enkele :id op Uit het Amerikaanich van MARY ROBERTS RINEHART. (Nadruk verboden). )0.- LI echte door eerde het lal Ge or Gij ,p Gij nvoor- eischen am op an elk Steward, die een onderdrukten kreet slaakte, toen hij tegen prikkeldraad aanliep. Na een minuut of vijf voegde zicli een derde man bij ons, die zwijgend naast den d?kter voortstapte. Hij droeg iets over den schouder, maar ik kon niet zien wat. Zoo liepen we een minuut of twintig voort en ik bad er geen flauw idee van waar we ergens waren en wat het doel van deze J)a<*htelijke expeditie kon zijn. Eenmaal mgikte ik een misrekening toen ik over een sloot moest springen en ik kwam met mijn teenen in het water terecht. Maar ik was zoo vervuld van het avontuur dat ik welgemoed voortliep terwijl het water uit mijn schoenen siepelde. De dokter hijgde toen we eindelijk bleven staan aan den rand van een vlak stuk ter rein, dat rondom begroeid was met dennen Tusschen de boomen zag ik rijen steenen schemeren en hier en daar een monument of een zuil. Ik hield mijn adem in, we waren op het kerkhof van Cassanova. Nu herkende ik ook den man die zich bij ons gevoegd had en wat hij droeg. Het was Alex, gewapend met twee schoppen. Ik moet zeggen dat ik mij na den eersten schok van verbazing, heel koel en rustig -voelde. We hepen achter elkaar tusschen de rijen stee nen grafzerken door en in de schaduw van de pas geplaatste granieten zuil op het graf van Paul Armstrong bleven we staan. Ik ge loof dat de dokter neiging had om mij terug te sturen. Dit ia geen plaats voor een vrouw, hoor de ik hem mopperen, maar de detective zei dat de toestemming van de autoriteiten voor deze onderneming verleend was onder voor gewekt, nu Halsey terecht is buiten gevaar is, zijn mijn zorgen voorbij. Ik bedoel, vervolgde hij, of u zich sterk genoeg voelt om iets heel ongewoons te on dernemen. Voor mij zou het meest ongewone een rustige nacht zijn. Maar als er iets gebeu ren gaat, ben ik van de partij. Er gaat iets gebeuren, zei hij, en u bent de eenige vrouw die ik ooit bij zooiets zou meenemen. Hij keek op zijn horloge. Vraagt tt mij niets, juffrouw Innes. Trek stevige schoenen aan en oude donkere kleeren en bereidt u zich erop voor om over iets w-, baasd te zijn. Liddy sliep de slaap des rechtvaardigen toen ik boven kwam en zonder haar wakker te maken, verkleedde ik mij. Jamieson wach- te in de hall en tot mijn verbazing zag ik dokter Stewart bij hem staan. Ze stonden vertrouwelijk met elkaar te praten, maar toen ze mij zagen aankomen, zwegen ze. Er moesten nog enkele dingen gedaan worden: alle sluitingen nog eens nagezien,, Winters moest dubbele waakzaamheid worden inge prent en nadat we het licht in de hall uit gedraaid hadden, slopen wij’ in de duisternis door de voordeur naar buiten. Ik vroeg niets. Ik voelde dat ik het als een cnderscheiding moest beschouwen dat ik aan dezen tocht mocht deelnemen en ik wilde de twee heeren toonen dat ik even zwijgzaam kon zijn als zij. We liepen de velden door, baanden ons een weg door struikgewas, klom men zoo nu en dan over een hek en stapten «oms over smalle slooten. Eenmaal gaf een van ons drieën geluid en da^ was dokter DUITSCHLAND. De plannen van de Graf Zeppelin. 18 uur boven Holland. Naar de „Hamburg-Amerika-Ltfn” mede deelt heeft het reisplan van de „Graf Zep pelin” eenige wijziging ondergaan. Zco zal de tocht naar Berlyn niet op 5 of 6 Octo ber, doch reeds op 1 of 2 October a.s. piaats vinden. Deze tocht is, evenalk die naar Zwit serland, reeds geheel uitverkocht. De Holland-vlucht znl op veler verlangen in plaats van 14 uur 18 uur duren. FRANKRIJK. Kardinaal Dubois overleden. Gistermiddag omstreeks 5 uur is te Pa rijs Kardinaal Dubois overleden. BELG1E. Kinderverlamming. Geen ernstig karakter. In verband met de gevallen van kinder- irvoor, p de it. Beide schoon- met de beerlyk kort gebruik een m den daarvoor i. Rottende tpn* icn reuk uit don tube van 35 cent, (zachte bentel»), ineel» vorpftkkinj Woorden, door uw Moeder eens ge sproken, leven soms na jaren op in het hart. der Sovjet-Unie waarin wordt medegedeeld, dat een Sovjet-leger den geheeien Ooster- spoorweg zal bezetten. Wanneer China niet binnen 3 weken alle wenschen van de Rus sische regeering ingewillig't. In dit verband acht men de mogelijkheid niet uitgesloten dat de regeering te Moekden buiten Nan king om zal trachten met Rusland tot een overeenstemming te komen betreffende den Oosterspoorweg. ENGELAND. De reia van MacDonald naar de Ver. Staten. Morgen kabinetsraad. Tegen morgen is een kabinetsraad bij eengeroepen, die wel den geheeien dag zal duren, in verband met het feit dat MacDo nald Vrijdagavond naar Southampton ver trekt om zich op de Berengaria naar de Ver. Staten in te schepen. De eerste minister zal ongeveer vier we ken buiten Engeland vertoeven. Behalve zijn dochter, miss Ishbel MacDonald, zullen lord Arnold, sir Robert Vansitton, de eer ste secretaris van den premier, diens parti culiere secretaresse miss Rosenberg, er. mr. Craigie, het hoofd der Amerikaansche af- deeling van het foreign office, hem verge zellen. Lord Arnold is een intiem vriend van MacDonald. Hij is betaalmeester-generaal, maar de geringe omvang van zijn ambte- lyke werkzaamheid stelt hem in staat ruimschoots deel te nemen aan het alge- meene regeeringswerk. Een financieel schandaal. Oplichting van enkele millioenen. Vier directeuren aangehouden. De financier Clarence Hatry en drie an dere by zijn ondernemingen betrokken per sonen zijn, naar uit Londen wordt bericht, na vrijwillig verklaringen te hebben afge legd, wegens het plegen van onrechtmatig heden in arrest gesteld en naar de gevange nis te Bridgeton overgebracht. Zij werden beschuldigd ruim 200.000 van Porchester Trust te hebben ontvangen tegen onder pand van effecten, waarvan 150.000 z.g. pct. Wakefield Corp, geheel waardeloos waren. verlamming, die zich hebben voorgedjum, blijkt uit de besprekingen, gehouden tus schen geneesheer-directeuren en chefs der gezondheidsdiensten in de gemeenten Brus sel, Antwerpen en Gent, dat de toestand volstrekt geen ernstig karakter draagt en dat het overdreven, ia te gewagen van een epidemie. De gevallen van kinderverlam ming zijn talrijker dan gewoonljjk, vooral in de provincies Antwerpen, Limburg en de grensgebieden van Nederland. Niettemin is er geen enkele reden de scholen te sluiten. De schooldoktoren en inspecteurs zullen een streng toezicht oefenen. BINNENLAND. Adres van Antwoord op de Troonrede. Hedenmorgen door de communie der Eerste Kamer aan de Koningin aangeboden. De commissie uit de Eerste Kamer tot aan bieding van het adres van antwoord dier Kamer op de Troonrede aan de Koningin heeft zich gistermiddag omstreeks half een in het Paleis Huis Ten Bosch van haar taak gekweten. De aanbieding ging met de tradi tioneels plechtigheid gepaard. Leden der commissie waren de voorzitter der Eerste Kamer, baron de Vos van Steen- wijk, de oud-voorzitter J. J. G. baron van Voorts tot Voorts en de heeren v. d. Hoeven, Verkouteren, de Veer en <le Bruin, laatstge noemde vijf heeren als lid van de commissie van redactie van het antwourd-adres. In drie auto’s, begeleid door boden van de Eerste Kamer, reed de commissie van het Kamergebouw aan het Binnenhof naar het Huis ten Bosch, waar een detachement huza- ten op he^ trappenterras de militaire eerbe wijzen bracht aan de commissie, welke voor geschreven zijn, wanneer de preittïeht der Kamer zich a&n het hoofd heeft gesteld. Een hoornblazer deed zpowel bij het binnengaan als bij het terugkeeren der commissie den eeremarsoh hooren, terwijl de manschappen de karabijn presenteerden Baron de Vos van Steenwijk en de heeren v. d. Hoeven, Verkouteren en de Veer droe gen het ambtacostuum van Kamerlid, baron van Voorst tot Voorst was in generaals-uni- form, groot tenue, en de heer de Bruin was in rok. De Koningin ontving de commissie in te genwoordigheid van Prinses Juliana en van leden van haar Civiel en Militair Huis. Opening van de nieuwe neurologische kliniek in het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam. Gistermiddag is onder groote belangstel ling te Amsterdam de nieuwe neurologische kliniek van prof. dr. B. Brouwer in pavil joen III van het Wilhelmina-gasthuis in ge bruik genomen. Het bijzondere van deze kliniek ia, dal zij tevens een zeer uitgebreide neuro-chirurgi- sche afdeeling bezit, waardoor het klinisch onderzoek tot een maar zelden bereikte een heid kan geraken. Paviljen III heeft daartoe inwendig een schitterende reorganisatie ondergaan. Ge- 51 Hij kwam echter even plotseling weer te voorschijn als hij verdwenen was en dat heugelijke feit was te danken aan den land looper die Alex naar Sunnyside gebracht had. Gelukkig dat we hem hebben laten loo- pen! De man scheen zoo dankbaar voor zijn vrijheid, dathij, toen hij iets van Halsey gewaar werd door een ander lid van zijn broederschap (deze heeren vormen een for meel® broederschap( het ons direct liet we ten. Woensdagavond, dus den avond nadat Riggs bij ons was geweest, ontmoette Jamie son, die pogingen gedaan had om Louise te spreken te krijgen, maar niet geslaagd was bij het hek van Sunnyside een mans persoon, die, er net zoo vuil en haveloos uit zag als het heerschap dat in Alex’ handen was gevallen. De man kende den detective en hij gaf hem een groezelig stukje papier waarop de volgende woorden gekrabbeld wa ren: „Hij is in het Stadsziekenhuis in Johns ville.” De landlooper die het papier bracht. ■rak aal lid worden van dan Volkenbond. Op weg naar onafhankelijkheid. af gelegd worden uit het feit, dat de Engel- schen voornemens zyn van^Mosoel uit door dc woestyn over vele honderden kilometers pijpleidingen aan te leggen tot aan de kust. Arnold Funke vestigt er in de Vos3. Ztg. de aandacht op, dat het nochtans merk waardig is, dat sinds dezen tyd telkens weer opnieuw geruchten opgedoken zijn als •zou Engeland binnen afaienbaren tyd zyn eigenlek mandaat over Irak als afgeloopen beschouwen. Men rekende er op, dat een desbetreffend Britsch gebaar reeds in 1928 zou worden gemaakt. Verleden jaar toch werd het Britsche bezettingsleger in Irak, op enkele bataljons, vliegtuigen en woes- tyn-pantserwagens na, teruggetrokken. De binnenlandsche politieke toestanden in Irak, welks koning Faisoel in 1919, na dat hij vergeefs had gepoogd om zich, met behulp der Engelschen, als heerschtr van Syrië op te werpen, de» troon te Bagdad bestegen heeft, zijn vooral in financieel op zicht op ’t oogenblik zoodanig.dat Irak niet in den eigenlijken zin van t woord als een souvereine staat beschouwd kan worden, a* 1 is het Engeland ernst met het neerleggen van t mandaat. Dat zal ook reeds hierom al niet het geval zijn, omdat minstens het strategische belang van Engeland bij een beheersching van Irak onverminderd voort blijft bestaan. Men zal daarom dan ook kunnen aannemen, dat na de opheffing van het mandaat de verhouding tusschen Irak en Engeland ongeveer zal overeenkomen met die tusschen Londen en Cairo. Berich ten uit Londen behelzen dan ook nu reeds, dat het noodzakelijk zal zijn nog voor 1932 een verdrag met Irak te sluiten, dat de ver houding tusschen Londen en Bagdad regelt. Reeds nu zullen voorbereidselen worden getroffen om het ontwerp van een verdrag voor te bereiden, dat groote verwantschap vertoont met de nieuwe, eveneens nog niet perfect geworden, Engel sch-Egyplische overeenkomst. waarde dat hij getuigen zou meenemen en dat hij zich geen betrouwbaarder en zakelij ker getuige kon voorstellen dan mij. Boven dien had ik wel getoond niet tegen een klei nigheid op te zien. De dokter gaf zich ten slotte gewonnen en hij trok zijn jas uit en legde die op een steen, zoodat ik kon zitten. De drie mannen keken scherp om zich heen, maar er waren geen ongewensetite toe schouwers te bespeuren. Alex en Jamieson staken de schoppen in het gras en ik moet békennen dat mijn koel bloedigheid mij toen verliet en ik mijn ge zicht in de handen verborg. Het was een gruwelijk oogenblik toen de zware lijkkist cpgegraven werd; ik voelde dat mijn zenu wen me dreigden in den steek te latera matfr mei een bijna boveiimenschelijke inspan ning beheerschte ik me. Toen hoorde ik een zachten uitroep van den detective en ik voelde den druk van de hand van den djkter op mijn arm- Nu juffrouw Innes, zei hij zacht, als u even wilt meekomen Het kostte mij moeite om op te staan en leunend op zijn arm kwam ik bij het ge opende graf. De kist was geopend! en| een zilveren plaat op he^ deksel vermeldde den zelfdpn naam als op den grafsteen stond gebeiteld. Maar het gezicht dat wij in het licht van de lantaarn zagen, was dat van een man dien geen van ons ooit gezien had. De doode die hier te ruste wak gelegd, wm niet Paul Armstrong. Tsjiang Kai-sjek troepen naar de provincie Hoepel gezonden. Ook uit Tokio komen alarmeerendc be richten over den toestand in China. Het officieele Japansche telegiaafagent schap heeft een bericht uit Peking ontvan gen, volgens hetwelk oe provincie Kwangsi de regeering te Nanking medegedeeld beeft, dat zy hare betrekkingen met de re geering heeft verbroken. De troepen van de regeering van Kwangsi pogen zich met de provincie Sjantoeng in verbinding te stellen om aldaar een gemeenschappelyken strijd tegen Tsjang Kai-sjek aan te binden. Tsjang Kai-sjek heeft een bijeenkomst van zyn militaire bevelvoerders geconvo ceerd. Hy verklaarde, dat hy in staaf za zijn de opstanden in China te onderdrukken. De zoogenaamde vierde ijzeren divisie heeft bevel gekregen zich onmiddellyk marsch- vaardig te maken om naar de provincie Kwangsi gezonden te worden. De Chinee- sche oorlogsvloot begeeft zich naar Kanton om daar de mogelijkheid van een opstand tegen de regeering van Nanking te voorko men. Ook met de Japanners zijn er nu moei lijkheden, zooals blijkt uit een telegram uit Tokio van gisteren: Het Japansche ministerie van oorlog deelde n.l. mede, dat op 16 Sept, in de nabij heid van de stad Tsjang-Tsjoen Japansche troepen tijdens een manoeuvre door Chinee- sche politie werden beschoten. Twee Japan ners werden gedood en 5 gewond. De bevel hebber van de Chineesche politie in Tsjang- Tsjoen is direct gearresteerd. De Japansche ccnsul-generaal overhandigde den bevelheb ber van de Chineesche troepen in Noord- Mantsjoerjje, generaal Wang, het volgende ultimatum: „De Chinèfikehe regeering moet direct haar verontschuldigingen aanb eden bij den Japanschen opperbevelhebber, tevens zal zjj een openlijke verklaring geven om welke reden de Chineesche politie de Japansche troepen heeft beschoten. De politiechef zal terecht staan voor den krijgsraad.” Naar uit Shanghai gemeld wordt, zijn te Nanking berichten ontvangen, meldende, 'dat de troepen van de Kwangsi-partij trach ten binnen te vallen in de provincie Kwan- toeng met Kanton als einddoel. De regee ring te Nanking maakt zich z,eer ongerust over het feit, dat de te Kioenkiang liggen de troepen geweigerd hebben zich met on bekende bestemming ov de Jang-tse-kiang in te schepen. Een bericht dat de Engelsche en Ameri kaansche consuls te Ichang hun landgenoo- ten verzocht hebben Ichang te verlaten, wordt nog niet bevestigd. Vliegtuigen van de nationalistische troepen zyn aan de lang-tse-Kiang gestationneerd om de stel ling van de troepen van generaal Chimg- FahrKwei te observeeren. Het Russisch-Chineesch conflict. Volgens Japansche berichten uit Moek den is daar een schrijven ontvangen van :t commissariaat van buitenlandschs zaken ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per peet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 43408. Er is nJ. een beweging tot afscheuring begonnen en deze heeft blijkbaar reeds wat doorgewerkt en al tot navolging geleid. Gemeld wordt althans dat de opperbevel hebber der Chineesche troepen in Hoepei, generaal Woe Fo-lin, die provincie onafhan kelijk verklaard heeft. De provincie heeft ’ft meuwe regeering gevormd en zal hare be trekkingen met de Nanking-regeering ver breken en een zelfstandig Chineesch leger vormen. De residentie van deze nieuwe re geering zal voorloopig Itsjang zyn. De op perbevelhebber van de Chineesche troepen in de provincie Woe Foe-lin verklaarde, dat l‘Ü de politiek van de generaals Feng en Jan Sin-tsjang tegen de regeering te Nan king zal ondersteunen en de onmiddellyke ontbinding zal eischen van die regeering, aan welker hoofd maarschalk Tsjiang Kai-sjek staat. Naar officieel medegedeeld wordt, heeft lidHIMHE lOlRVVL deed het voorkomen, alsof hij verder van niets afwist. Hij had het papiertje door be middeling van een kameraad uit Johnsville gekregen met de opdracht om het hier af te geven. Jamieson belde het ziekenhuis op, terwijl wij om hem heenstonden en toen er geen twijfel meer mogelijk was aan het feit dat Halsey zich inderdaad daar bevond en dat hij waarschijnlijk herstellen zou, lachten en schreiden wij tegelijk. Ik gaf Liddy een zoen en ik heb vreeselijke oogenblikken doorge maakt toen ik mij later herinnerde dat ik in mijn verbouwereerdheid Jamieson ook ge kust had. Dienzelfden avond nog, om elf uur, ging Gertrude met den nachttrein op weg naar Johnsville, drie honderd tachtig mijl weg; Rosie vergezelde haar. Het personeel bestond nu alleen uit Mary Anno en Liddy terwijl de vrouw van den hulptuinman zoo nu en dan een handje kwam helpen Warner en de detectives woonden in de tuinmanswoning, zoodat die niet veel last gaven. Uit hoogach ting voor Liddy waschten zij eens per dag' het vaatwerk om en zij kookten zoo’n beetje hun eigen potje. Toen Gertrude en Rosie weg waren, de an deren zich terugtrokken hadden en Winters zijn post aan de wenteltrap betrokken had, kwam Jamieson met een gewichtig gezicht op mij af. —Juffrouw Innes, zei hij terwijl hij me staande hield toen ik naar boven wilde gaan, hoe is het vanavond met uw zenuwen ge steld? Ik voel niet dat ik die bezit, zei ik op- ADVERTENTl^PRUS: U* Gouda an anetretam (tahooreoda tot dan bM>ngtariag)i 1—5 regels 140, aBn regel meer 845. Van tartten Gouda «n dan BesoigMoC' 1—5 regels L55, elke regel meer 848. Advertantiln in het Zaterdagnommer 28 btjelag op den prtye. Liefdadig^ieidendvertentiin de helft van den prfa. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regda 245. eUn regel meer OM Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentün en ingMonden madedeelingcn bü contract tot zoor goreduceerden prijs. Grootejettera en Boekhande laren, Advertentiebureaux en ooao agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan hot Bureau ztfn ingekomen, teneinde van opnaxns venefcerd te zijn. De Volkenbond heeft indertijd door een studie-commissie een rapport laten opstel len, om uit te maken tot welk land het ge bied van Mosoel in ethnografisch opzicht behoorde. De uitkomst van dat onderzoek was, dat de voorgenomen volksstemming over de vraag, waarby de streek in politiek opzicht moest worden ingedeeld, vrij doel loos zou zijn. In 1926 kwam tenslotte over de petroleum van Mosoel overeenstemming tot stand door de stichting van een maat schappij, waaraan Engeland voor 50, Ame rika en Frankrijk ieder voor 25 procent deelnamen, .De Amerikanen trokken zieh echter betrekkelijk spoedig terug en reeds korten tyd daarna verluidde, dat de petro- leumrykdom in ’t gebied van Mosoel by lange niet zoo belangrijk was als men steeds had aangenomen. Desniettemin vertegenwoordigt hy ook nu nog een waarde, waarvan de grootte kan BUITENLANDSCH NIEUWS. CHINA. Een nieuwe burgeroorlog. Chineesche provincies scheuren zich los van het bewind te Nanking. Wat in China, naar het schijnt, nooit uit blijft, is thans weer begonnen, de reactie op het met aardig wat succes bekroonde streven om China te maken tot een homo- geen-nationalen staac. Hadden wy in de laatste drie, vier jaren mogen beleven, dat de centralisatie-politiek van Tsjiang Kai- sjek en zyn medestanders geleid had tot een, naar het scheen, krachtig gevestigd centraal Chineesch bewind te Nanking, waarin zoowel het semi-onafhankelyke Mantsjoerye, als de voormalige politieke hoofdstad Peking en de zuidelijke handels- metropool Kanton hebben herust, thans is het met de schijnbaar verwezenlijkte een heid al weer gedaan. Volgens berichten uit Londen is Enge land voornemens de toetreding van Irak tot den Volkenbond in 1932 aan te bevelen; automatisch zou het Britsche mandaa* ove: dit gebied dan ophouden. Irak behoort tot ds mandaten, waarby Engeland in de eerste plaats belang had, omdat de Britsche invloed in dit gebied kon bydragen tot de strategische beveili ging van den landweg naar Indië. Geduren de een aantal jaren na den oorlog meenden de Engelschen, in verband met het voorko men van petroleum in het gebied van Mo soel, waar de bronnen nog heelemaai niet stelselmatig zyn geëxploiteerd, zoodoende iu economisch en politiek opzicht een zeer belangrijken factor in handen te hebben. Door de ruzie om het gebied van Mosoel, waar Turkse evenzeer aanspraak op maak te zijn* af en toe felle geschillen ontstaan, die soms zoo’n ernstig karakter dreggen, dat het nu en dan een haartje schee’ le, of er zou oorlog uitbreken. 80

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1