Ter mme opUn ROSSEN'* ZEEPAARD I5cr V. Mieuwe Abonné's LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. LICHTE MARYLANB'SaaT" IN PATENTVERPAKKING. T1 buiging gereed. Zag ik 'a morgens uit mijn venster niet twee koetsiers elkaar de hand geven? Overal worden handen gereikt: vrienden wandelen gearmd. Dames begroet men met een hundkus. Zoo ook begroet de arbeider zyn pachtheer, en de boer de boerin, de geloovige den priester. Heeft dit niet iets van een doorgevoerde verfijning, waarvan de wortel zit in een ons Vreemde teederheid? Begrijp mijn verbazing, toen myn Poolsche vriend, die my bezocht in myn pension te Warschau de hand kuste mijner hospita. Wanneer Polen zich dan ook ni©t als zoo danig in zyn levende steden openbaart, zoo licht er dan toch wel iets vreemds en eigens op uit de Polen zelf. Maar zóó kom Tc dan tot den anderen in druk, dien de vreemdeling aanstonds krijgt, wanneer hy maar even met de mcnschen van dit land in aanraking geweest is: hun geweldig Nationalisme. Wat bij de Franschen „Chauvinisme" heet, kan wél degelyk onaangenaam zyn. De zelfbewustheid der Pruisen was onver draaglijk. Met de Polen is dit zoo heel an ders. Zij stollen zich niet op den voorgrond, zij dringen geen buren terug: maar zy zyn zoo ontzaglijk bly met hun weergevonden vrijheid, met hun herboren land, met hun herwonnen zelfstandigheid. Wie die vreugd niet meevoelen kan, jsgeen mensch. An derhalve eeuw heeft dit volk, in onwrikbaar geloof ahn zyn herrijzenis en opstanding, geleden. Geen oogenblik van zijn bestaan is deze droom van z^jn horizont weggesche- merd, ofschoon met ieder jaar de mogelijk heid der vervuiling twijfelachtiger werd. Er was geen Polen meer, en tóch hoopten de Polen nóg. Zij duldden en droegen onver stoord, maar hun vast vertrouwen kon niet geschokt worden. Dan eindelijk, van 1918 tot 1920, mochten zy voor hun vrijheid strij den. Zy wierpen zich»"in dien strijd, uitge hongerd en naakt, ontredderd en haast zon der wapenen. En toch overwinnen zy, tegen alle verwacHtingen. Onmiddellijk daarna gaan zij aan het herst ?!len en opbouwen van alles wat ordeloos neerlag, in een uit geplunderd land, waar niets dan verwar ring te wachten was. En tien jaar later is alles georganiseerd, leger en administratie, financiën, economie, sociale verzorging; de industrie in wedijver met de buitenlandsche, een nationale kunst in opbloei, een spik splinternieuwe zeehaven in aanbouw, en een tentoonstelling geopend te Poznan, zoo breed in opzet, zoo ruim van opvatting, zoo degelyk tot in haar kleinste onderdeelen bewerkt, en zoo rijk gevuld met de vrucht van een ongelooflijken arbeid, dat de vreemde bezoeker er voor 'verbaasd staat als voor een wereldwonder. Wie dit alles in het oog houdt, het verste verleden van bloed en tranen en het meer nabije verleden der iadtste tien jaar, waar in een vertwyfelde strijd werd gevolgd door een reusachtige krachtsinspanning, waarbij het ontplooide organisatietalent evenzeer te bewonderen valt als de bereikte resultaten, zal de geesteshouding, de mentaliteit dezer jonge natie gemakkelijk begrijpen, en zich bewonderend daarin kunnen inleven. Hun voldoening, hun eindelooze vreugde en de rechtmatige trots over hun triomf, niet op het oorlogsveld alleen, maar ook en misschien vooral op economisch terrein, moge de Polen van het oogenblik iets naïefs geven. Doch is naïeviteat niet de beminnelij ke eigenschap der jeugd En dit oude volk is een nieuwe jeugd ingegaan, met heel de bruisende biyheid, met heel de schuimende geestdrift en den stormenden jubel, die de jonge levenskracht, jeugd en lente, altijd kenmerken. Naïef, wanneer ze u telkens dit en dat weer aanwijzen met de woorden: by ons vervaardigd; naïef, wanneer ze in' bewon dering staan voor de schilderijen hunner schilderskringen, de „kilims", de weefsels hunner spinneryen en de aarden schotels en papierknipsels hunner boeren; naïef ook wanneer ze by al de graftomben hunner volle kerken de namen, noemen hunner hel den en grooten, en in hun mus^a by voor keur de groote doeken aanwijzen, door hun historie geïnspireerd. Dan begrypen zy niet, dat we hiet warm warden by 't hooren der biografie van hun beste vaderlanders, en op den mantel van Kosciuszko staren als op iedere andere merkwaardigheid. Maar voor hen is dit alles anders. Zy staan tegenover deze dingen met hun piëteit van vaderlan ders, die zich overni het bloed der martela ren herinneren en de weeën van hun knecht schap. Dit werd my eerst duidelijk by het verhaal van één, voor den koningsburcht te Krakow, het heilig Monsalvat van Polen: „toen mijn vader my voor 't eerst als kind hierheen bracht, begen Is zoo bitter te schreien by 't bedenken van het vervaj en de ellende van ons land, dat hy my niet te troosten wist. Velen kwamen hierheen als droeve pelgrims, gedurende de Oostenryk- sche overheerscliing, zagjen den deernisvol len staat van het koitfngsslot, symbool onzer zelfstandigheid, tot kazerne verlaagd, en knielden dan biddend op de straatstee- nen neer, de oogen vol tranen, het hart van droefheid gebroken..." Alleen wanneer men deze liefde, dit gren- senloos vaderlandsgevoel en deze nationale toewijding 'in het> oog vat, waarvan wy ©n.s geen denkbeeld kunnen vormen omdat wij als gelukkigen geleefd hebben in een eeuw van voorspoed, kan men de her opbeuring, den prachtigen opbloei van dit jonge Polen begrijpen. Ondanks alle tegen strijdigheden en verschillen, want in de verschillende deelen der nieuwe Republiek zijn nog vier verècheiden wetgevingen van kracht, was er dit ééne geloof en deze ééne bergen-verzettëhde liefde voor het oude ideaal. En dit ia de groote inap*reeren de kracht geweest, waarvan alle bezieling en alle energie uitging. Het was eveneens de groote hefboom by het inrichten dev na tionale tentoonstelling te Posnan. De einde- loóze rij van tabellen en statistieken, die de Staat er heeft saamgpbracht, werd door de betreffende ambtenaren en kantoorbe dienden in hun vrije uren saamgesteld. Zonder dat er vergoeding voor uitgekeerd wordt, vindt men er een staf van kantoor personeel dat uit studenten bestaat, man nen en vrouwen, die op de Tentoonstelling in de verschillende afdeelingen werkzaam zyn en er met hun talenkennis groote dien sten bewijzen. Toen deze vaderlandsliefde na dëh oorlog tegen Sovjet-Rusland in een stevig en goed geschoold leger practisch werd omgezet, heeft menigeen het hoofd geschud. Zoo er gens in Europa, dan ligt er ontploffingsstoï op de grenzen van Polen. Duitschland neemt geen vrede met den „eoiridor" van Dantzig; Lithauen blijft de stad Wilna op- eischen; nergens zyn er natuurlijke gren zen, wat de zaak met de Ruthenen bemoei lijkt; en Dantzig zelf bleef koppig en wars. Was het dan wondei-, dat Polen zich aan stonds gereedmaakte om het verkregen erf deel te verdedigen? Maar een hinderlijk sabelgerammel wordt nergens gehoord. Overal klinkt nog de echo van Grabski's woord, die de financiën be redderde: „Als men ons nu maar vijftig jaren den vrede laat." Doch van den anderen kant, op econo misch terrein, moest ditzelfde nationaal be sef wel omgezet worden in protectionisme. Hierover schudden weer anderen het hoofd. Het heeten .afgedane theorieën. „Je reinste romantiek", heb ik het hooren noemen; en niet de romantiek i3 afgehandeld. Maar de Pool antwoordt: zonder onze ro mantiek waren we als volk naar den ke'der gegaan; die alleen heeft ons staande ge- Problemen, waarover wyze hoofden hun hersens kunnen breken. Maar dat dit na tionalisme als levende factor in het huidige Polen nog niet heeft afgedaan, bewijst een bezoek dat de vreemdeling in de buurt van I'oznan brengt aan het kasteel Kornik. Gastvrojiwe is hier de zeventigjarige gra vin Zamojski, die er alle bezoekers zelve rondleidt, ze van haar bezittingen verbaal', van het leven harer familie, van heel het verleden van dit kasteel onder Bismarck's dwingelandij. Zelve ongehuwd, leefiie zij hier met 'haar ongehuwden broeder, graaf I.adislas, die zyn heele vermogen aan den Staat vermaakte. Samen werkten broeder en zuster uitsluitend voor het heil van hun volk, kinderen, studenten en arbeiders, door scholen en fondsen te stichten. En ook de gravin vermaakte haar fortuin en het slot, dat als een museum is, aan den Poolschon Staat. Wanneer ik na dit bezoek de'oude'gra/in bewogen de hand kus, ziet zij mij aan met haar groote donkere oogen: ^wut heeft u ontroerd?" „Mevrouw, de ziel van Polen heeft hier tot mij gesproken." En zy sluit my in haar armen: „Polen leeft, maar help my de ziel van Polen te vertolken in de wijde wereld." Geloof my, de romantiek van Polen sterft niet met dit adellijk geslacht. BINNENLAND. Art. 24 der Gemeentewet. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben gistermiddag behandeld een beroep van mevr. Th O. Ritman-v. Rhijn te Oudewater tegen een raadsbesluit, waarbij zij als raads lid werd geschorst wegens overtreding van art. 24 der Gemeentewet. Haar echtgenoot namelijk iB in Oudewater apotheker en levert de medicijnen voor de zieken van het Arm bestuur. welke de gemeente betaalt. De burgemeester van Oudewater, de heer v. Doominck, bestreed het beroep. Mevr. Ritman-v. Rhijn meende, dat zij ten onrechte geschorst is, aangezien zij vol gens de Kieswet een zelfstandig persoon is en zij niets to maken hee;'i met de leveran ties van haar man, waarop zij niet den min sten invloed heeft. Al zou zij dien invloed wè] hebben, dan nog zou haar man die le veranties noodzakelijkerwijs moeten doen, daar hij in Oudewater de ecnige apotheker is. De Gedep. Staten zullen later een beslis sing nemen. De postvluchten naar Indië. De tocht van het eerste vliegtuig. Aneta seint uit Batavia: Het postvliegtuig bestuurd door Bmirno'f heeft Zondagmiddag te kampen gehad met tegenwind en kwam daardoor anderhalf uur later te Palembaug aan dan verwacht werd. De tocht naar Batavia duijrde van 3 tot 6 uur des namiddags. Vanwege dit late uur Werd de doorreis naar Bandoeng uitgesteld tot Maandagmorgen 8.15. De belangstelling op het vliegveld Tjilili- tan (Alee«ter Cornells) overtrof alle verwach tingen. Aneta had een persgesprok met den piloot Smirnoff, die verklaarde, in totaal 84 uren en 40 minuten gevlogen te hebben over de etappes Boedapest— Stamboul—Aleppo— Bag dad— Jask 'met eeri tusschenlanding te Boe- sjir) Karatsji—Allahabad—Akyab—Bang kok Medan. Het langste traject was Karat sji- Allahabad, namelijk 1600 kilometer. Het moeilijkste traject was Akyab—Bangkok over 1300 kilometer land, waar nergens gelegen heid is voor tusschenlanding. Het vliegtuig P.II.A.E.Z. hield zich uitste kend. Gedurende de gehoele reis behoefde zelfs geen bougie verwisseld te worden. Smir noff verklaarde thans een rnillioen kilome ters in dienst van de Kon. Luehtvaartmij gevlogen te hebben Behalve uit de post bestond de lading uit twee pakjes reukwerken, waarvoor invoer recht verschuldigd was In verband daarmee verlichtte de hoofdcontroleur der douane op Tjililitan voor de eerste maal zijn declaratie voor invoer van belastbare goederen per vliegtuig aangevoerd. Van Medan af is als passagier meegevlogen de heer J. C.ciL. Everts. die de eerste lucht- pasfagier per postvliegtuig is tusschen Me dan en Batavia. Zondagavond werd de bemanning een feest maal aangeboden in het hotel Koningsplein. Vragen van het Kamerlid I. H. J. Vos. Het lid der Tweede Kamer, de heer I. H. J. Vos heeft aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld to. Is het waar, dat zooals in het open baar is medegedeeld - op 24 Juni 1929 de Rotterdamsche geneesheer dr. P. H. Kramer bij een employé van het lichtschip De Maas, een geval van-jokken heeft verondersteld en dathet Geneeskundig Stautstoeaicht toen daarvan „waterpokken" heeft gemaakt? 2o. Waarom zijn in het besluit van 16 Augustus 1929 (Staatsblad no 421), waarbij de Wet op de besmettelijke ziekten van toe passing is verklaard op de z.g. alastrim, on derscheidene bepalingen van die Wet o.a. „het briefje op de deur", bedoeld in art. 20 van die toepasselijkheid uitgezonderd? 3o. Is de Minister bereid, de indiening te bevorderen van een wetsvoorstel met de strekking de voorwaarden van inenting tegen de pokken voor toelating van kipderen en onderwijzers in de scholen zoo spoedig mo- geilijk weder van kracht te doen worden? Kamer van Koophandel voor Rijnland. In de gistermiddag onder voorzitterschap van den heer D. ten Gate Brouwer gehouden vergadering van de Kanier vari Koophandel voor Rijnland, was ingekomen een brie! van de Kamer van Koophandel voor Maastricht, waarin een samenwerking bepleit wordt, tus schen bankwezen en industrie en wel door oprichting van een industriebank. Daar deze kwestie aanhangig zal worden gemaakt in de vergadering der Vereeniging van Kamers van Koophandel, werd besloten, de behande ling uit te stellen tot dat de aangelegenheid in deze vereeniging behandeld zal zijn. Een brief van de Kamer van Koophandel voor Tilburg, waarin gepleit wordt voor in voering van vijfdaagsohe abonnementen op de spoorwegen, werd in handen van de com missie van vervoer gesteld. Besloten werd, overeenkomstig het proe- advies van het bureau der Kamer, een sub sidie van f 100 te verleenen aan de schip persvereniging Schuttevaer, afd. Rijnstreek voor het in 1930 te Bodegraveu ontvangen vtin liet congres der landelijke vereeniging. Op dit congres zal o.m. in behandeling ko men de verbetering van den Ouden Rijn, zoo wel m de provincie Zuid-Holland, als in Utrecht. Een verzoek van de Katwijksche reederij- vereeniging de Vuurbaak,, om maatregelen te nemen, opdat de nieuw te bouwen brug aan het Groene Kerkje, over het Oegstgees- ter kanaal, in het belang van de scheepvaart niet lager zal worden dan de tegenwoordige brug, werd eveneens in de handen vgn deze commissie gesteld. Hetzelfde geschiedde n%t een aantal mon delinge klachten over de spoorwegverbinding Leiden—«Woerden-K-Utrecht. Daar de aangeslotenen aan het telefoonnet te Zoeterwoude zich allen bereid hebben ver klaard, het aansluitingsrecht van Leiden te betalen, is een brief «richt tot den direc teur-generaal van df posterijen en telegrafie, waarin verzocht wórdt, het telefoonnet te Zoeterwoudë te automatiseeren en op het Leidsche net aan te sluiten Als datum van verkiezing voor de nieuwe leden werd 25 November vastgesteld. Naar aanleiding Van de door de Kamer ingestelde actie inzake Amerikaansche in voerrechten, waren tal vnn brieven met ad- haesiebetuigingen uit Amerika ingekomen, o.a. van een lid van den Amerikaanschen Senaat. Ook zal deze aangelegenheid waar schijnlijk als gevolg van deze actie worden behandeld in de vergaderirig der nationale Amerikaansche Kamers van koophandel. Een Concept-adres inzake de nieuwe tele foontarieven nam het bureau, me^ het oog op de sindsdien in de pers verschenen aankondi ging van de invoering van het nieuwe tarief, terug. Dit werd gerenvoyeord naar de com missie van '«ervoer, telefoon en telegrafie. Uitvoering wegenplan in dc Alblass^-waard. De commissie van voorbereiding tot uit voering van het provinciale wegenplan in de Alblasserwaard, gevormd door de heeren G. B. Fortuyn, burgemeester van Groot- Ammers en Nieuwpoort, R. D. C. M. van Slype, burgemeester van Goudriaan, J. SC. Diepenhorst, burgemeester van Giessen- tfieuwkerk, H. C. Trapman, W. Koravaar en K. A. Nugteren, resp. wethouders van Molenaarsgraaf, Alblasserdam en Oud- Alblas, heeft aan belanghebbenden toege zonden een voorstel tot dekking van de kosten, verbonden aan de uitvoering van het geprojecteerde tfegenplan Alblasserdam —Meerkerk, Papendrechb--Oud-AlbIa8, Bergstoepsche Veer—Sliedrecht en NL*uw- poortSchelluinen, en van den bestaanden dyk om de Alblasserwaard. Met dit voorstel waarin o.a. wordt overwogen, dat het niet juist is, «lat net onderhoud van den dyk, gelegen om de Al blasserwaard, op dezelfde wijze wordt om geslagen als het onderhoud van de daarop gelegen wegen, aangezien hierdoor de land eigenaren belast worden, waarbij er zijn die by een goed wegdek der hooge dijken weinig of geen belang hebben, terwyl handelaren, die geen land in de Alblasserwaard hebben, doch wel groot belang hebben by een goed ■wegdek der dijken, doordat zij er veel ge bruik van maken, er niets aan behoeven te betalen wordt beoogd de vorming van een fonds, waaruit de door de provincie ge vraagde bijdrage in de onderhoudskosten van de in het provinciale wegenplan opge nomen wegen, betaald kunnen worden. Voorgesteld wordt, dab elke gemeente in dat fonds zal storten zooveel maar 200 a's het aantal K.M. dat de dijkweg in die gemeenten bedraagt benevens 200 voor elke K. M. weg van de nieuw geprojecteer de wegen, door het grondgebied der betrok ken gemeenten. In totaal zal daardoor wor den verkregen een bedrag van 23.335 per jaar. Voor het aan de provincie te betalen bedrag blijft dan nog ongedekt over een be drag van 8705 welk bedrag de commissie wenscht te verkrygen door een bijdrage van de gemeenten. Dordrecht, Gorinchem en Schoonhoven, die door hun handel en hun veren over de rivieren groot belang hebben by deze verkeerswegen, benevens door een bijdrage van het Hoogheemraadschap. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring aan dit voofstel verleend. UISMEN (IDE BERICHTEN. De moordzaak Giessen-Nieuwkerk fai de bioscoop. De Kroons als variété-nummer. Gedurende deze week treedt in het Prin ses Theater te Rotterdam op als variété nummer «Je heer Paolie c.a. met een IrecL ge titeld: „Vier jaar onschuldig veroordeeld", oen actueel liedje dus, betreffende het groote proces Giessen-Nieuwkerk. Zaterdagavond echter ij het echtpaar Kroon, de hoofdgetuigen in deze overbekende moordzaak, als bezoekers in het theater aan wezig geweest en ten slotte op het tooneel verschenen, op aandringen van andere bezoe kers, die hen kenden. Het eclitpaar Kroon had toen een ovatie van het publiek in ontvangst te nemen, waar aan bijna geen eind kwam, zoo schrijft de directeur van het theater, de heer A. Cher- inoek, aan het Rott. Nbl. En het resultaat isdat het echtpaar Kroon nu ook de volgende dagen ten too- neele zal verschijnen, nadat Paolie zijn lied heeft gezongen l De Alastrim. Te Zaltbommel. Er is te Zultbomme] alastrim geconsta teerd by iemand uit een logement. De pa tiënt is in het ziekenhuis opgenomen. Het tweede Alastrim-geval te Den Hang. Het tweede alastrim-geval te Den Haag Loozerlaan. Het betreft een driejarig kind. dat niet was her-ingeënt. Aangezien het ge zin isolatie weigerde en eenige bewoners zich tegen inënting verzetten dwang hat deze wet niet toe heeft de waakzame Geneeskundige Dienst zich met de politie in verbinding gesteld, om een beetje toe zicht op de gangen der bewoners te houden en omliggende plaatsen, als zy deze soms met een bezoek zouden willen vereeren, om trent die komst te verwittigen. Ook zou getracht worden de mensehen zooveel mogelijk buiten Den Haag te hou den, behalve natuurlijk de ingeönten. Naar wy vernemen, heeft de G. D. ook de tehuizen en asyls onder zyn toezicht geno men en tracht hy de bewoners tot inenting te bewegen. Daarvoor is zeer veel welspre kendheid en overredingskracht noodig. Het geval zelf ontwikkelt zich, naar wy ver ta rnen, normaal en goedaardig. Te Delft zijn 16 nieuwe gevallen. Zaterdag zyn er dertien en Zondag drie nieuwe gevallen van alastrim geconstateerd. Vandaag heeft de geneeskundige dienst uit Amsterdam een bezoek gebracht aan Delft. Het spoorwegongeval by Meppol. Hoofdconducteur, onder-machinist en brugwachter gestraft. Omtrent het van de zyde der Ntderl. Spoorwegen ingestelde onderzoek naar de ooreaak van het spoorwegongeval in den vroegen morgen van 5 September j.l. by' Meppel, waarby trein 1509 door onveilig sein reed en daardoor in de Smildevaart te rechtkwam, vernemen wy, dat het snder- zoek heeft uitgewezen, dat, toen in dien bewusten morgen aan den dienstdoenden stationschef te Meppel gebleken was, dat de brugwachter van de Smildevaart niet te bereiken was, hy aan den ondermachinist en den hoofdconducteur daarvan kennis heeft gegeven en den laatsten tevens opdracht gaf op de machine plaats te nemen. Voorts gaf hy een rangeerder mede om den trein door het onveilig uitry-sein te loodsen. Zoowel de ondermachinist als de hoofd conducteur hebben by het onderzoek het bovenstaande bevestigd. Op ongeveer 900 meter afstand hebben beiden bemerkt, dat het afstandssein A. van de Brug op „onveilig" stond, terwyl het voorsein „langzaam ry'den" aangaf. Beiden verklaarden dat de trein met een snelheid van ongeveer 40 K.M. reed tussóhen beide seinen. De commissie is tot de conclusie gekomen dat het gebeurde een gevolg is van het zich verslapen van den brugwachter, waardoor deze strafschuldig is wegens te laat in dienst komen, terwyl de hoofdconducteur en de ondermachinist zich aan verregaunde onachtzaamheid hebben schuldig gemuakt. Uit het onderzoek is de commissie wel gebleken dat beiden niet op het open zy'n van de brug hebben gerekend, en dat aan genomen moet worden, dat zy niet door praten met elkander afgeleid zyn gewor den. De commissie stelt voor, om den hoofd conducteur te straffen met terugstelling tot conducteur, den ondermaohinist met terug stelling tot stoker in de locomotiefloods en den brugwachter met een geldboete, be staande uit een half dagloon, wegens te laat in dienst komen. RADIONIEUWS. Woensdag 25 Sept, Hilversum: 6.01 Vooravond-concert. 8.01 Causerie over „Amsterdam—Batavia door de lucht". 8.15 „Fidelio", na afloop tot 12.gra mofoonplaten. Huizen: 5.Kinderuurtje. 6.Gramofoonplaten. 6.30 en 7.Spreekbeurt. 7.30 Gramofoonplaten. 88.30 Bestuursmededeelingen. 8.30 Uitzendavond. 1010.45 Gemeenschapszang. 451e NEDERL. STAATSLOTERIJ. 1000.—: 11450 11492 12244 400.—: 5081 6440 200.—: 1728 4612 5154 5343 8665 17397 100.—: 1210 2520 6473 10269 10751 11150 13682 15435 Pryzen van 70. 252 382 406 480 582 619 666 1201 1263 1560 1981 1998 2114 2182 2195 2295 2454 2493 2598 2621 2694 2837 2866 2926 2947 2959 3006 3007 3008 3068 8124 3308 3482 3597 3655 3683 3782 3787 3808 3932 3934 3936 3940 3983 4127 4189 4237 4274 4458 4510 4585 4589 4668 4684 4718 4834 4993 5018 5259 5345 5369 5473 5650 5831 5903 5933 6040 6106 6142 6261 6368 6411 6487 6612 6627 6633 6763 6902 6965 7052 7068 7106 7184 7253 7626 7783 7885 7954 7991 8095 8107 8232 8297 8332 8335 8406 8450 8539 8606 8770 8773 8939 9029 9089 9533 9569 9683 9689 9723 9891 9894 9982 10082 10204 16216 10241 10243 10246 10312 10417 10476 10480 10611 10659 10664 10667 10921 11081 11278 11369 11583 11602 11627 11671 11768 11769 11801 11839 11942 12240 12404 12650 12953 13060 13084 180Ö5 13146 13157 13228 13264 13267 13627 13791 13815 13865 13893 13902 14032 14209 14378 14616 15034 15088 15297 15389 15461 16584 15613 15668 15682 157T2 15922 15924 16934 15969 15980 16239 16268 16349 16360 16369 16605 16699 16843 16876 16894 16958 16972 17011 17078 17176 17193 17224 17337 17412 17508 17624 17643 17708 17924 17967 17968 18071 18257 18279 18333 18374 18375 18752 18868 18878 19047 19116 19298 19305 19341 19457 19499 19662 19728 19890 20153 20197 '20261 20383 20531 20538 20724 20961 Nieten: 23 112 114 133 316 317 389 396 402 441 476 484 506 514 547 560 613 616 683 698 725 775 806 816 985 994 996 1000 1017 1022 1047 1056 1086 1097 1113 1219 1272 1287 1358 1370 1475 1480 1487 1490 1509 1510 1520 1526 1536 1558 1597 1610 1688 1701 1785 1805 1817 1830 1836 1935 1954 1957 1973 1967 2016 2083 2134 2150 2165 2172 2207 2224 2272 2807 2407 2433 2437 2457 2458 2483 2510 2538 '2565 2692 2598 2617 2618 2658 2665 2678 '2733 2-751 2755 2771 2809 2881 2882 2965 3027 3041 3079 3083 3102 3112 3164 318J 3185 3192 3195 3273 3286 3390 3413 3433 3444 3539 3548 3561 3652 3761 3766 3767 3831 3954 3977 3992 4019 4021 4077 4081 4115 4145 4185 4193 4267 4284 4374 4380 4437 4447 4449 4454 4473 4484 4486 4541 4580 4602 4623 4645 4648 4702 4781 4789 4881 4904 4916 4974 502') 5110 5137 5180 5255 5300 5312 5387 5397 5409 5412 5421 5427 5435 5440 54W1 5521 5539 5595 5633 5636 5655 5705 5729 3752 5780 5793 5861 5868 5874 5882 5881 5883 5950 6016 6050 6072 6166 6200' 6217 6242 6263 6275 6281 6286 6301 6303 6358 6363 6379 6454 6489 6509 6515 6599 6017 6674 6695 6710 6731 6808 6832 6900 6956 6974 6991 7004 7025 7049 7057 7112 7138 7187 7255 7338 7408 7458 7546 7579 7612 7027 7630 7652 7744 7758 7812 7832 7904 7929 79SQ 7981 8003 8018 8065 8092 8100 6104 6141 8156 8180 8226 8247 3272 8333 8344 8893 8399 8437 8438 8451 8509 S527 8585 8547 8566 8591 8672 8676 8685 8699 8736 8778 6809 8861 8926 8929 8964 8968 8974 8983 9023 9036 9037 9071 9077 9097 9099 9105 9122 9163 9174 9178 9232 9242 9255 9279 9280 9360 9383 9422 0434 9461 9479 9509 9564 9591 9611 9623 96H3 9635 9694 9695 9747 9750 9788 0797 0803 0817 9831 9857 9901 9925 9935 9946 9951 9958 10034 10049 10066 10121 10126 10136 10195 10215 10278 10303 10336 10354 10369 10394 10395 10402 10576 10586 10026 10655 10071 10684 10690 10695 10699 10714 10767 10773 10185 10803 10806 10847 10918 10935 10936 11030 11060 11087 11114 11156 11207 11267 11290 11331 11341 11387 11435 U446 )H89 11497 11505 11533 11558 11586 11692 1J720 11723 11725 11773 11859 11905 11934 U947 J1969 11971 12001 12019 12037 12068 12106 12127 12167 12172 12269 12288 12291 12403 12440 12443 12526 125,37 12559 12568 12575 12620 12627 13661 12704 12709 12716 12775 12823 12829 12851 12857 12874 12875 12877 12947 12952 12998 13005 13013 13028 13043 13107 13108 13126 13173 13193 13219 13234 13266 13319 13324 13390 13439 13464 13495 13505 13562 J3596 13612 13628 13775 13792 13800 15820 13856 13859 13864 13919 13929 13075 14058 14079 14174 14183 14275 14277 14382 14414 14415 14492 14520 14529 14541 14627 14640 14052 14684 14764 14785 14806 14886 14852 14928 14941 14965 14997 14099 15107 15149 15153 15160 15174 15246 15266 16362 15378 15384 15408 15437 15518 15533 15636 15537 15586 15615 15675 15694 15722 15770 15778 15789 15797 15805 15807 15808 15820 15888 15979 16020 16151 16170 16177 10277 16301 16311 163)4 16328 16438 6472 16486 16502 16529 16669 16683 10680 16710 16729 16757 16791 16802 16806 16819 16830 16863 16886 16888 16902 16911 16925 16933 16940 16979 17081 17084 17117 17228 17330 17345 17347 17367 17358 17370 17385 J7409 17410 17496 17Ö05 17514 17840 17592 17670 17684 17718 17759 17780 17788 17848 17856 17879 17919 17936 17950 17961 17996 18022 18024 18031 18062 18125 18129 18192 18213 18245 18253 18267 18277 18296 18335 18377 18395 18431 18434 18465 18478 18487 18611 18512, 18520 18524 18572 18600 18662 18689 18694 18717 18730 18760 18764 18770 18796 18808 18886 18925 18946 19027 19080 19083 19007 19151 19200 19253 19291 10314 19834 19359 19403 19408 19427 19452 19498 19510 1955. 19653 19565 19617 19631 19645 19653 19660 19673 19674 19747 19754 19756 19763 19881 19892 20024 20088 20127 20132 20136 20264 20337 20358 20371 20393 20414 20509 20513 20517 20518 20542 20601 20605 20635 20644 20665 20674 20691 20749 20765 20774 20786 20841 20855 20909 20939 20980 20983 20988 20997 Vorige lijst stond 12262 moet zijn 11262. ggjgggggg—1 1 ff! Zij, die zich met ingang van 1 Oct. vcor ten minste 3 maanden op de Goudsche Courant abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij- nende nummers gratis. STADSNIEUWS. GOUDA, 25 September 1929. Beroep tegen weigering bouwvergunning G. J,. Oosterling. Op grond van 'het gebiedend voorschrift van artikel 5, lid 2 der Woningwet, hebben B en W. bij besluit van 22 Augustus 192(9 no. 13—7/101 aan den hetr G. J Ooster ling, alhier, vergunnig geweigerd voor den bouw van 7 woningen op een terrein aan den Winterdyk, kadastraal bekend in ge meente Gouda sectie G no. 1222, omdat het ingediend bouwplan aiweek van het voor deze gemeente vastgesteld uitbreidingsplan, hetwelk ter plaatse open bebouwing voor schot. De heer Oosterling is van deze beschik king binnen den wette! y ken terniyn by den Raad in beroep gekomen bij een adres vun 29 Augustus j.l., waarin adressant mede deelt met de beslissing niet aecoord te gaan, daar bij open bebouwing de huizen te duur zouden worden en zullen blyven leeg staan. Van de woningen, vólgens zyn plan, heeft hy er reeds vier verkocht en nu zou hy in het geheel niet op deze afwyzendc beschikking zyn teruggekomen, wanneer men hem tevoren met het uitbreidingsplan had bekend gemaakt. Nadat de commissie voor Welstandseischen hem driemaui, zyn plan had laten omweiken en dit tenslotte was goedgekeurd, heaft by zyn aanvrage om vergunning ingezonden, en hy had in het geheel niet op een weigering gerekend, temeer nu zyn woningen veel mooier van type zouden worden dan de 6 door den heer Molenaar aan den Winterdyk gebouwde. Ai zyn werk, tyd en geld voor het maken der ttekeningen en bestek, grondaankoop en verkoop van vier perceeleri, reels uitbe steed werk, dat alles zou voor niets gebeurd zyn, enkel, omdat men niet vroeger de aan dacht op het uitbreidingsplan gevestigd heeft. iB. en W. betreuren het voor adressant, dat zulks niet tijdig geschied is. By «le be handeling van de aanvrage is aanv'ankelyk aan de aandacht ontsnapt, dat het inmid dels goedgekeurd uitbreidingsplan zich tegen het uitvoeren van ddt bouwplan ver zet. Adressant heeft evenwel kunren weten, dat zulks het geval is, want het nieuwe uit breidingsplan is op 3 Juni j.!. voor een ieder ter inzage gelegd en ieder belangheb bende kan zich nog dageiyks op de hoogte stellen van dit plan. Voor personen, die in de buitenwijken derytad wensche»; te gaan bouwen, is het zekeXeen eerste vereischte zich te voren te vergewissen van «le voor schriften, voLgens hèt uitbreidingsplan, zulks ter voorkoming vah desillusie, nutte- loozen arbeid en kosten. Het is nu eenmaal volgens de wet onmo gelijk de gevraagde bouwvergunning te ver leenen en B. en W. stellen den Raad voor het besluit van 22 Augustus 1929 no. 12-7/ 101 te handhaven. Weder een hoofdakte-cursus. Te dezer stede is, naar men ons mede deelt, opgericht een volledige hoofdakte cursus. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd en verzoek met byl^gen van de N.V. Bataafsche Petroleum My. te 's Gravenhage, om vergunning tot net uit breiden der opslagplaats voor aardoliepro ducten door bijplaatsing van een Hardoll en 6000 L. tank op het perceel gelegen aan Sthieland's Hoogen Zeedyk, kadastraal be kend sectie F no. 1646, 1647. Op Dinsdag 8 October 1929, des namid dags ten 2 ure bestaat op het Raadhuis ge legenheid om bezwaren tegen de gevraagde' vergunning in te brengen; gedurende drie dagen vóór, dien dag kan op de Secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis worden genomeh. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zy, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zyn verschenen teneinde hunne be swaren mondeling toe te 'ichten. Avondschool voor Ambachtslieden. Blykens een in dit blad voorkomende ad vertentie zal de inschrijving van nieuwe leerlingen worden gehouden op Woensdag 2 October des avonds van 7—9 uur. De Ambachtsavondschool is sinds 1 Jan. 1929 gereorganiseerd en draagt thans den naam van Avondschool voor Ambachtslie den. De cursus begint nu in October en ein digt einde Maart. De leerlingen worden, naar hun beroep in 3 groepen verdeeld. Groep A omvat, timmerlieden, metselaars, meubelmakers, groep B, smeden, mach. bankwerkers, electriciens en groep C, schil ders, plateelschilders, beeldhouwers enz. Om tot de eerste klasse te worden toege laten moeten de leerlingen 12 jaar oud zyn en een bevy's overleggen, dat zy de zesde klasse der lagere school met vrucht hebben doorloopen. zy die zoodanige verklaring niet bezitten of tot een hoogere klasse wen- when toegelaten te worden, moeten een toe latingsexamen afleggen. „Een straat-photograaf". Vanuit Amsterdam is naai- Gouda over gebracht J. A. G. die ty'dens de kermis met n°g eenige andere personen, foto's op den openbaren weg ,maakte, maar deze foto's dusver niet afgeleverd had. Hy is na verhoor overgebracht naar Alkmaar, al waar hy' omtrent eenzelfde aangelegenheid moest worden gehoord. Aanrijding. Maandagavond omstreeks 8.15 had een aanryding plaats op de brug achter het Magazyn „de Zon", tusschen de auto H 24438 bestuurd door G. P. van 't H. wonen de te Rotterdam en de wielrijder J. de J. wonende alhier. Het voorwiel van het ry- wiel werd ernstig beschadigd. De J. kwam zelf met den schrik vrtf. De schade aan het rywiel toegebracht zal worden vergoed. Nieuwe Schouwburg. „Op het hoekje van de Kaiserailee' De heeren Charles van Lier en C. S. Roem, «ie ijverige en voortvarende directeuren vati de Bchouwburgbioscoop, hebben al meerma len getoond den moed te bezitten om in Gouda iets bijzonders, iets aparte te bren gen. Ook deze week zullen zij weer iets ge ven, wat door de getrouwe bezoekers van hun theater zeker op hoogen prijs zal wor den gesteld. In plaats van het gebruikelijke filmpro gramma brengen ze ons deze week een leuke operette in 3 bedrijven „Op het hoekje van da Kaiserailee" ervaanligd door Hans H. Zerlett en Willy Prager, Jan Gilbert de over de geheele wereld beken ie componist van „Schlagers''' op het gebied der dansmuziek vele der bekenste Duitscho „moppen" zijn van hem afkomstig vervaardigde de muzi kale illustratie. De operette wordt opgevoerd door het Rotterdamsohe operette gezelscfliap, waarin o.a. meewerken bekende artisten als Octave van Aerschot, Emmy Arbous, Joh. Boskamp, Louis Morisson e.a Op enkele bijzonderheden willen we onze lezers op attent maken. A.s. Vrijdag te 8 uur heeft je eerste voorstelling plaats, Zater dag ook te 8 uur één voorstelling, Zondag middag begint de eerste voorstelling niet om 31 uur maar leeds om twee uur De voorstellingen zijn ditmaal niet door loopend. De prijzen zijn, in verband met de groote uitgaven, die de directie hiervoor hoeft moeten doen, iets verhoogd, hoewel niet noemenswaardig. Het is de eerste maal, dat de directie van de Schouwburg-Bioscoop het bekende Rotterdamsche Operettegezelschap, waarin o.m. Morrisson, Boskamp, van Aerschot en Emmy Arbous deel uitmaken en welks or kest algemeen wordt geroemd, in Gouda doet optreden. Waar met deze operette el ders groote successen zijn geboekt worden ook deze hier verwacht. Wy verwyzen voorts naar de in dit num mer voorkomende advertentie. Keuringsdienst van waren. Men verzoekt ons de aandacht vanbelang hebbenden te vestigen op art. 32 van hel Melkbesluit, s. 1929, No. 43. Dit artikel schrijft onder meer voor, dat hij, die een bedrijf van melkverkoop opricht, overneemt of veplaatst of die in een gevestigd bedrijf wijzigingen brengt, in het bezit moet zijn van een schriftelijk© verklaring door of na mens de burgemeester-dezei gemeente afge geven, waaruit blijkt, dat het bedrijf vol doet aan de eischen in het tweede lid van genoemd artikel omschreven Ieder, die het plan heeft een der boven aangegeven handelingen te verri(shten, wordt in zijn eigen belang aangeraden vooraf in lichtingen in te winnen bij den Keurings dienst van waren., Prinsegracht 50 te 's-Gra- venhage, waartoe eiken Woensdag en Vrij dag tusschen 22è uur gelegenheid bestaat. Tevens zij er nogkmaals opgewezan, dat een vrijstelling voor den verkoop van vleeschwaren naast melk in eenzelfde ruim te strikt persoonlijk is, zoodat deze niet aan anderen kan worden overgedragen. Botsing tusschen wielryders. Gisterenmorgen omstreeks 9 uur had achter de Kerk, hoek Kanonstraat tusschen de wielrijders Mej. van der S. wonende al hier en C. W. de V. alhier. Zij reed met haar vyfjarig dochtertje achter op de ba gagedrager Achter de Kerk en wilde de Ka nonstraat inryden. Op hetzelfde oogenblik kwam de wielryder C. W. de V. van tegen overgestelde richting aan en deze reed tegen het rywiel van Mej. S. aan, met het gevolg dat het meisje dat op de bagage drager zat een diepe vleeschwonde kreeg aan haar linkerbeentje. Onmiddellijk is het kind naar de Wykverpleging overgebracht en aldaar door Dr. Montagne verbonden, waarna het kind naar de ouderlyke woning is gebracht. Tydelyk Ziekenhuis voor alastrim-gevallen. Een voorzorgsmaatregel. Naar wy vernemen heeft het Gemeente bestuur maatregelen getroffen voor het ge val in deze gemeente alastrim-gevallen zich mochten voordoen. Het achtergedeelte van het aan de Oost haven staande gebouw „de Moriaan" wordt met grooten spoed ingericht voor tydelyk ziekenhuis, en zal zoo noodig aan 10 alas- trim-patiënten plaats kunnen bieden. Dit tydelyk ziekenhuis, welker inrichting met een paar dagen gereed zal zyn, krygt een ingang aan de Peperstraat. Voor Palestina. Naar men ons mededeelt is een dezer da gen door de bewoners van het Israëlitisch Oude Mannen- en Vrouwenhuis een bedrag van-bijna twintig gulden gecollecteerd ten bate van de vervolgde joden in Pales tina. De uitsluiting van Hollandsche planten in Amerika. Naar aanleiding van het bericht van de Ned. Kamer van Koophandel, opgenomen in ons blad van DinBdag, over de uitsluiting van Hollandsche planten in Amerika, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat door de directie van den Landbouw reeds Vrijdag is bericht, dat blijkens telegrafisch bericht van den Rijkslandbouwccnsulent te Was hington de Senaat het wetsvoorstel van zijn financieele commissi© tot beperking der em bargobevoegdheid van den Minister van Landbouw heeft verworpen Vierdaagsche Etalage-wedstryd in de Korte Akkeren. De winkeliersvereeniging „de Korte Akke ren" houdt op Woensdag 2, Donderdag 3, Vrijdag 4 en Zaterdag 5 October a.s. een vierdaagsche etalagewedstrijd, welke op 2 October des avonds te 8 uur officieel wordt geopend door burgemeester Gaarlandt. Kranige redding uit de Fluw. Singelgracht. Gisteravond omstreeks zee uur waren en kele kinderen aan het spelen op de nieuwe brug welke de Doelenstraat met den FIu- weelen Singel verbindt. Een 9-jarig knaapje uit een der nabij liggende straten was daar bij op de brugleuning geklommen en geraak te plotseling te water, midden in de Fluwee- len Singel. Luide werd direct om hulp geroepen maar er was niemand bij dt( hand, die zich te water wagen kon. Tot dat opeens de ap de Fluw. Singel woonachtige mevr. van der Laan-van Gent, het hulpgeroep hoorde, waarop zij terstond haar woning verliet, het gevaar ziende waarin het kind verkeerde, zich onmiddellijk van haar schoenen ont deed en daarop te water sprong. In een oogenblik was de jeugdige drenkeling bereikt en het mocht mevr. van der Laan daarop ge lukken het knaapje behouden en, wel aan wal te brengen. Hulde voor deze redding waardoor een jong leven is behouden gebleven. De „K. I. G."-dagen. De commissie voor de K.I.G.-dagen meldt ons dat het met de inschrijvingen voor de deelname aan de etalageversiering uitste kend loopt. Reeds vele biljetten kwamen binnen. De commissie zou het echter op prijs stellen, indien de winkeliers, die eveneens nog wilden deelnemen, dit thans ten spoe digste aan den secretaris der commissie opgaven, daar het pragramma dezer dagen naar den drukker gaat en de termyn van inchryving moet worden gesloten. De commissie overweegt voorte nog om aan alle deelnemers een kleine attentie als blijvende herinnering aan deze „K.I.G.-da gen" aan te bieden. Zulks wilde haar aardi ger voorkomen, dan het uitloven van pry- zen voor bepaalde etalages, waarvan de toe kenning, al moge deze nog zoo nauwkeurig en juist zijn geschied, toch immer aanlei ding geeft tot teleurstelling. Met de overige werkzaamheden vlot het uitstekend. Het laat zidi aanzien, dat de week van 24 —26 October a.B. Gouda in het middelpunt van de belangstelling der om liggende gemeenten zal plaatsen. Kantongerecht. Zonder daartoe bevoegd te zyn de veeartsenijkunst in Nederland uitoefenen. Op de heden gehouden terechtzitting voor het Kantongerecht te Gouda stond te recht J. O. K-, veeverloskundige te Moor drecht, wien ten laste was gelegd dat hij, hoewel hij niet bevoegd was noch toegelaten was om de artsenijkunst in Nederland uit te oefenen, hij buiten noodzaak het beroep van veeartsenijkundige heeft uitgeoefend, doordat hij toen een varken, hetwelk hem niet toebehoorde, en dat volgens opgave van den eigenahr niet in alle opzichten gezond was, heeft ingespoten, teneinde herstel van gezondheid van dat varken te bevorderen. Uit het proces-verbaal bleek dat verdach te reeds meer voor het zelfde feit last van de politie had gehad en hij dus wist dat het onbevoegd uitoefenen van de veeartsenij kunde bij de wet was ■éërboden. Verdachte voorgeroepen zijnde), verklaarde dat hij het uit vriendschap voor getuige had gedaan. Hij maakt er geen beroep van^ en had voor deze behandeling geen geld aangenomen. Volgens hem, verdachte, was het varkeQ lijdende aan vlekziekte, en daar op Zondag zeer moeilijk een veearte te krij gen was, had hij het een noodzakelijkheid gewolndem, het varken in) te ^puiten. Het varken was den volgenden dag weer hersteld De ambtenaar vanl hefc O. M. het ten laste gelegde bewezen achtende vroeg voor ver dachte een veroordeeling van f 15 subB. ie vervangen door een hechtenis van 3 dagen. De Kantonrechter zftl over veertien dagen uitspraak doen. Verder werden nog de volgende vonnissen gewezen en uitgesproken: Wegens overtreding arbeidswet: C. S. te Oegstgeest 2 x 5 subs, te vervangen door een hechtenis van een dag voor elke boete. P. T. te Zevenhuizen f 5 subs. 1 d. h. Veroordeelingen, Wegens overtreding motor en rijwielregle ment: G. S. te Bodegraven f i subs. 1 d. h.; H. K. te Lange Ruige Weide f 3 subs. 1 d. h. ,N. O. te Reeuwijk f 1 subs. 1 d. h.A. W. K. te den Haag, J. G. 8. te Lange Ruige WeidA A. W. J. 8. te Rijswijk, J. N. do G- te Reeuwijk, G. 8. te Hekendorp, H. J. B. te Lange Ruige Weide allen f 4 subs 1U h.: A. W. te Hekendorp f 2 subs. 1 d. b.; W. van T. te R'dam overtr. alg. pol. verord. te Nieuwerkerk aan den IJssel 3 x f 1.50 subs. 3 x 1 d. h. Wegens overtr. art. 463 W v. S.8. K. H. te Gouda f 5 suba. 2 d. h. Wegens overt-r. Kieswet: J. H. te Goude rak f 1 subs. 1 d. h. Postduiven. Verschillende postduivenvereenigingen hebben Zondag een wedvlucht gehouden uit Mons (België), afstand 181.3 K M. De dui ven werden gelost om 9.15 uur. De uitslagen zijn: „De blauwe doffer": G. Blanken 1, 7, 8, 24. 26M. A. Holthuijsen 2, 3, 4, 6,10, 14, 20, 22, 27, 28; J. C. Pracht 5, 11, 17; C. M. Holt huijsen 9, J. Schouten 12; M. de Jong 13: A. Wiezer 15, 23; J. Bennes 16, 18; B. Stolk 19; J. van Mourik 21; Gebr. de Waal 25, 29, Eerste duif 11 52.34 uur» laatste duif 12.10.23. late overduif C. M. HolthuijBen, 2de overduif J. de Jong, 3de overduif J. M. de Vries. „De Zwaluw": D. C. Brem 1, 5; A. H. A van Tok 2, 13; dhr. Gouka 3; K. van Gro ningen 4 J van. Loon 6, 16; J. de Boom 7, 17; R G. IJselBtijn 8, 9, 11, 15; G. Schut telaar 10; A. Eist 12; F. Leijs 14. Eerste duif 11.58.07 uur. laatste duif 12 08.16 uur. „De bonte duif": P. Koemana 1, 2, B. Ra» pis 2. 4, 6, 8; J. Wiezer 5, 7. 12 T. J. Stop pelenburg 9; T. Sas 10; K- v. d- Voorde 11. Eerste duif 11.49.34 uur, laatste duif 12.0944 uur. Agenda- 3 Oct. 10 uur InspeCiievergaderhig van het Ryksschoolinspectie Gouda. 3 Oct. 8% u. Krugerlaan 127, Jaarverg. Neutrale Kindervoeding. 3 October, 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Eer st© abonnementsvoorstelling. Agenda Padvinden. 26 September, 7 uur, Patrouille-avond 28 Sept. 2% uur, Troepbyeenkomat, UIT 1DEN OMTREK. WADD1NXVEEN. De eerste kaasdag. Veel belangstelling. In hotel „De Unie" werd Vrijdagmorgen tie eerste kaasdag in onze gemeente gehou den, uitgaande van de plaataelyke af deeling van den Ned. Bond van Kaaaproducenten, geopend. De belangstelling was terecht zeer groot, de zaal waa uitstekend bezet, gezellig ver sierd, langs de wanden waren de kazen uit gesteld op versierde tafels, terwyl er op vermeld waren de punten die aan het pro duct door de Ryksdeskundigen, de heeren Huisman en Siewertsen, waren toegekend. Onder de aanwezigen merkten wy op, on zen burgemeester, de heeren wethouders, de burgemeester van Gouda, wethouder Koe mans, en het raadslid de heer Van Wynen, alsmede de heer Anemaet, directeur van het marktwezen te Gouda. De voorzitter, de heer Jac. van Leeuwen, opende met een hartelyk woord van welkom tot de aanwezigen en schetste den gang van zaken in het landbouwbedrijf, de malaise, de geringe opbrengst van het product, waar door het bedryf zoo weinig loonend wordt. Burgemeester P. A. Troost wees er op, wat den laatsten tyd liier voor de indus trie is gedaan en daaxby de landbouw niet vergeten mag worden. Hierna spraken nog burgemeester Gaar landt, van Gouda, en de heer Van W(jnen. Daarna was er gelegenheid de kazen te oezichtigen. Des avonds werd een lezing gehouden door ir. Huisman over de Zuiverproductie in het algemeen. KECHlZAKKiN. Overtreding Motor en Rywiel wet. In de zaak van A. K., 2£ jaar, los werkman, te Oudewater, appellant van twee vonnissen van den kantonrechter te Schoon hoven, waarby hy wegens overtreding van de Motor- en Rywielwet hy had gereden met een motorfiets, die niet van behoorlyk werkende remmen was voorzien en tevens met een nummerbewys, dat een andere pro vincie-letter droeg, dan de provincie, waar in verdachte woonachtig was was ver oordeeld tot resfl. 50.— boete, subs 25 dagen hechtenis en tweemaal 10 boete subs. 2 maal 4 dagen hechtenis, heeft de Rotterdamsche rechtbank de vonnissen ver nietigd en opnieuw ïechtdoende verdachte veroordeeld tot 3 maal 2.50 boete, subs. 3 maal 1 dag hechtenis en 1 maal 50 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Overtreding Arbeidswet. In de zaak van J. B., directeur eener naamlooze vennootschap te Waddinxveen, die in hooger beroep terechtgestaan heeft van een vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarby hy wegens overtreding van de Arbeidswet hy had op Zaterdagmid dag vier arbeiders gebeitste meubelen laten uitpoetsen was veroordeeld tot 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis, van welk von nis de ambtenaar by het O. M. in appèl was gegaan .heeft de rechtbank het vonnis ver nietigd en opnieuw rechtdoende verdachte vryigesproken. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Bodegraven. 24 Sept. Aangevoerd 461 partijen, 17.632 stuks, wegende 141.056 K.G. Pry zen: le kw. met R.M. 58—56, idem 2e srt. 4851, zwaardere met R.M. 62, zonder R.M. 47—51. Handel vlug. Kaasmarkt Woerden. 25 Sept. Aangevoerd 530 partyen. Prij zen: le kw. 46—54, le kw. met R.M. 53 f 56, idem 2e kw. 4851, zware 60. Handel matig. DHAADLOOZE DIENST. De opening van het nieuwe gebouw van het Ned. Kanker-Instituut, A'dam, 25 Sept. Hedenmiddag is het nieuwe gebouw van het Ned. Kanker-Insti tuut in het oude Militaire Hospitaal in de Sarphatistraat geopend. Om kwart voor drie kwam H. M. de Ko ningin-Moeder. Prof. de Vries sprak als voorzitter het openingswoord. Hy heette H. M. welkom, evenals den minister van Arbeid en den burgemeester van Amsterdam. Prof. de Vries gaf daarna een overzicht van de kan kerbestrijding in de verschillende landen. Daar de eere-voorzitter der vereeniging, Prof. Rotgans, door ongesteldheid verhin derd was zijn rede uit te spreken, las Prof. vanLoghem diens rede voor. H. M. de Koningin-Moeder verklaarde daarop het nieuwe instituut voor geopend. Nadat door den minister van Arbeid nog het woord was gevoerd, werd de plechtig heid door prof. de Vries gesloten met dank aan H. M. de Koningin-Moeder. H. M. deed daarna met het bestuur en eenige autoriteiten een wandeling door het gebouw en de tentoonstelling. Valse he munter gearresteerd. VALENCIENNES, 25 Sept. Een der me deplichtigen van de bende die in Marokko valsche bankbiljetten heeft uitgegeven is ontdekt in het huis van bewaring alhier, al waar hij reeds voor een andere zaak was ingesloten Het is de 39 jarige Henry F. Souion uit Varagen, die op 12 Juni 1925 bij verstek tot levenslangen dwangarbeid was veroordeeld. Toen hij werd ingesloten werd op hem gevon den 1000 dollars in biljetten van 20 dollar en 8000 Belgische franken. [DVolkan bond. D* sluiting vtn da 10a vargadaring GENEfVE, 25 Sept. Hedenmorgen vond de laatste zitting van de Volkenbondsvergade ring van dit jaar plaats. By den aanvang keurde de vergadering de benoeming van de uit 11 leden bestaande commissie tot het instellen van een onder zoek naar de personeelsverhoudingen b(j het secretariaat goed. Namens de tweede commissie aprak Mot- ta (Zwitserland) over de debatten in deze commissie met betrekking tot het ingetrok ken Noorsch-Deensch-Poolsche voorstel in zake de betrekkingen tusschen den Volken bond en de Internationale Bank. H(j ver klaarde dat de ontwerpen van het voorste! dank verdienen, daar thans de tekst der redevoeringen en in de verschillende tijdens de debatten afgelegde verklaringen over deze zoo belangrijke quaestie ter beschik king kunnen worden gesteld van de deskun digen, die met de oprichting van de Bank belast z(jn. Verder keurde de Volkenbondsvergade ring goed het rapport van de vertegenwoor. diger, waarby de Raad van den Volkenbond wordt uitgenoodigd te onderzoeken of het Permanente Hof niet kan dienen als be roepsinstantie voor het scheidsgerecht In zym sluitingswoprd vatte de president nog eens de resultaten van deze volken bondsvergadering te samen. Hij betoogde dat op de vergadering buitengewoon veel initiatief is getoond en dat nieuwe vorde ring op verschillend gebied, in 't bijzonder op dat dér internationale arbitrage zijn ge maakt. Drie groote mogendheden hebben thans de verplichte arbitrage van het Inter nationale Hof van Justitie in dén Haag aanvaard. In 't bijzonder valt toe te juichen dat thans de weg gebaand is tot toetreding van de Vereenigde Staten van Amerika tot het Int. Gerechtshof in den Haag. De groote gedachte van het Kelloggpact heeft een grooten invloed op de besprekin gen gehad. Men heeft er «Jaarom naar ge streefd het Volkenbondspact met het Kel- logpact in overeenstemming te brengen. Op zoek naar een Postvliegtuig. CASSABLANCA, 25 Sept. Zóodra bekend waa geworden waar de overblijfselen van het verongelukte postvliegtuig van de lijn Toulouse— Cassablanca kunnen worden ge- vemden te weten in de streek Houlay-Bounla zijn bewapende beambten met een vertegen woordiger der Mij. en een speciale ambte naar der P.P.T. daar heen vertrokken om te trachten de mail te redden en zoo moge lijk de resten van 't toeBtel te bergen. WISSELKOERSEN. 24 Sept. 25 Sept. Officieel. Londen 12.087» 12.08% Berlyn 60.86Va 59.37% Parys 9.76 9.76 Brussel 34.66 34.07 Zwitserland 48.05% 48.07 Weenen 35.10% 35.07% Kopenhagen 66.87,% 66.40 66.80 Stockholm 66.77% Oslo «6.40 66.42% New-York 2.49% 2.49% Niet officieel. Praag ,7.38 7.38% Madrid 36.85 36.86 Milaan 13.04% 18.05 Prolongatie 5—&H Beuraoverzicht. De beurs bleef heden zija onzeker voork inen behouden. De inzet wns flauw en hoe wel later een herstel intrad, bleef men be neden het peil van gisteren Later trad hier en daar een nieuwe reactie in. Op de indus- trie-aideeling ontwikkelde zich een geani meerde affaire in de kunstzijdewaarden» die beneden de vorige prijzen inzetten» vervol gens avanceerde tot ongeveer de middenkoer sen van gisteren, maar tenslotte werd toch weer een dalende koererichting ingeslagen. Margarine Uuie's openden een 30-tal punten lager, waarna eveneens een herstel intrad tot ongeveer liet laatste vorig peil, maar het aanbod overtrof de vraag weer zoodat nien tenslotte weer een verlies leed. Philipswaar- den werden vrij druk omgezet. De opening Stelde zich uanztenlijk lager. Op dit peil demonstreerde zich wat vraag, hetgeen re sulteerde in een avans van ruim 10 pet. fn&ar tenslotte handelde men beneden 840. Anieins werden heden ex-div. 12 pet genoteerd, doch daarmede rekening houdende moest toch een verlies worden aangetoond. De Ford- aandeelen en Accoustiekwaarden verkeerden lichtelijk in reactie. VAn Berkels bleven op peil. Van de oliewaarden zagen zich Koninklij ken eenige punten ontgaan Tabakken waren kdlm. Sumatra soorten moesten zich een verlies getroosten. Rubberwaarden waten prijshoudend, even als de suikerwaarden. Amerikfondsen stil. Bethlehem Steels werden ex-claims verhandeld. Claims waren ongeveer 105 gulden waard. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 25 Sept. Hoogste stand 777.8 te Hamburg. Laagste stand 749.9 te Akurery. Verwachting: Zwakke tot matige, ooste lijke tot zuidelijke whid, helder of licht be wolkt, droog ,iets kouder des nachts, over- dag weinig verandering in temperatuur. ADVERTENTIEN. agentschap van prima Verz. Mij. Brand bedrijf, inbr. ziekte, en ongevallen verz. Voor uitbreiding zeer vatbaar. Hulp van Inspecteur aanwezig. Br. onder No. 2906 bur. Goudsche Courant, Markt 31 Gouda. 15

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2