1 I ira NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAEELLK NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEU.WIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXYEEN, ZEVENHU 88" Jaargang No. 17184 Donderdag 26 September 1028 - I BODEGRAVEN, N, en» Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen d r I 'i 1 FEUILLETON. I rk, ■k. DE WENTELTRAP. .1 :n, ■Hardam 4 ze een öp ren- Toen C (Wordt vervolgd.) Vraag altijd u zelf af: Wat wordt er op dit oogenblik van mij gevorderd.? ihtans niet schroomt op eert wijze als voor hem week 17 cent, met Zondagblad bezorging per looper geadüedt. werd af werd uit ze in staat roten ki>?eg CRINOFLOOR sving. 20 skade, Rotterdam Sedert 25 jaar. eit er- lat te iet EN an >te en de Li- an A- m, in- HERSTEL van die voorkomende XTlt het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. (Nadruk verboden). noch middel en een poosje later wt te ik Ze ABONNEMENTSPRIJS i per kwartaal 2.25, per per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de Franco per pest per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. HOOFDSTUK XXXII. Alnne Watson’s bekentenis. Liddy ontdekte het nieuwe gat in de kof- ferkamer terwijl wij aan de lunch zaten en jammerend kwam ze de trap af. Ze had mijn door weekte en bemodderde schoenen die ik per ongeluk had vergeten te verstoppen in de hand en hield ze den detective en mij met een theatraal gebaar onder den neus. Die zijn van u, juffrouw Rachelb zei ze op den toon van een rechercheur van instruc tie, bedekt met modder en door en door nat. U kunt zeggen wat u wilt, maar iemand moet uw schoenen aangehad hebben! Maar haar acte van beechuldiging gebroken door de telefoonschel. Ik het ziekenhuis in de stad opgebeld dat juf frouw Watson stervende was en naar me ge vraagd had. Ik had niet erg veel zin om te gaan, maar deed het natuurlijk toch. En toen ik naar de auto ging die mij naar den trein zou brengen, maakte Jamieson en zijn assistent Burens zich op om nieuwe opme- tingen te gaan doen in de omgeving van de wenteltrap. Innerlijk verkneukelde ik ‘mij bij de gedachte hoe ik ze verrassen zou dien avond; en ik bracht hen in verbazing! Toen ik in de stad aankwam, reed ik di rect van het station naar het ziekenhuis en ik werd onmiddellijk bij juffrouw Wateon toegelaten. Haar krachten waren al sterk verminderd; ze opende even de oogen en keek naar mij toen' naast haan kwam zitten. Ik voelde mij bezwaard. We waren zoo door andere dingen in beslag genomen geweest dat ik deze arme stakker gewoon vergeten had. De verpleegster gaf haar een opwekkend voel voor de slachtoffers van den oorlog”, dat hem er toe bracht in de eerste dagen van het conflict naar België te gaan als vrijwillig lid van een Engelsche ambulance- afdeeling toenmaals toegevoegd aan het Belgische leger te Veume. Een comité te Londen zond vrijwilligers uit en op een dag in den herfst van 1914 kreeg de leider, dr. Munro, een lijst van nieuw aangekomenen, waarop de naam voorkwam van James Ramsay MacDonald. Te Duinkerken ontmoette MacDonald dr. Munro en samen gingen zij per auto naar het hoofdkwartier der ambulance. Daar Het De ministerraad kwam tegen half zeven bijeen en besloot tot de gezamenlijke af treding. Als motief werd opgegeven, dat het kabinet tot stand is gekomen voor een economische taak van beperkte strekking, en waar deze taak thans vervuld is, men zich wil terugtrekken. Als nieuwe bondskanselier komt slechts de politiepresident Schober in aanmerking. In parlementaire kringen verluidt, dat de leiders der meerderheidspartijen reeds met betrekking tot de candidatuur van Schober tot overeenstemming zijn gekomen. Nader wordt gemekte Het kabinet-Streeruwitz is in werkelijk heid door den Landbimd ten val gebracht. Tijdens een langdurige zitting heeft het partijbestuur gistermiddag besloten het aftreden der gansche regeering te eischen en wel onder een motiveering, waarin ge wezen wordt op het gebrék aan activiteit der huidige regeering, terwijl voorts de na- druk wordt gelegd op de in het Oostenrijk- sche economische leven bestaande onrusti ge verhoudingen en op de gereserveerde houding van het buitenland, waar het het Oostenr(jksche crediet betreft deze niet moet denken, dat de afgevaardig den ervoor te vinden zouden zijn, nadat Pil- soedski den landdag op de meest hatelijke wijze heeft bespot, voor een beraadslaging bijeen te komen, waar hij, Pilsoedski, het woord zou voeren. Dascynski betoogt, dat hij in Juni naar Pilsoedski is gegaan, toen de economische toestand van het land ondragelijk was ge worden, toen drie tot vijf procent per maand voor particuliere leeningen werden betaald en het volstrekt noodig was, dat er iets gedaan werd om door het tot stand BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. Een oorlogservaring van den Premier. In 1914 in België gearresteerd en gedeporteerd. In een biografie van den premier, van de hand van H. Hessell Tiltman, die dezer dagen zal verschijnen onder den titel: „J. Ramsay MacDonald Labour’s Man of Des tiny”, wordt vertelt hoe MacDonald tijdens den oorlog in België werd gearresteerd en gedeporteerd. De auteur omschrijft het incident als voortvloeiend uit MacDonald’s „intens ge- i, Br.ukb.nii> courant gratia. genoeg van Rusland en waren bly weer -n „Old England” te zijn. DUITSCHLAND. De onthullingen over Duitsch-nationale onderhandelingen. Een stem uit Rusland. De Prawda bevat volgens een Wolff-tele gram uit Moskou een artikel over de ont hullingen over Duitsch-nationale onderhan delingen met Franschen. Het blad gaat van de bewering van gene raal Lippe uit, dat von Hoesch en von Schu bert van de onderhandelingen op de hoogte zijn geweest. Generaal von Lippe zou voorts van de instemming vanDuitsche officieele kringen verzekerd zijn geweest. Indien de uitlatingen van von Lippe juist zijn, hebben dus personen van buitenland- sche zaken zonder medeweten van de regee ring onderhandelingen gevoerd met op den voorgrond tredende buitenlandsche politici. Een verklaring van Rechberg tegen Poincaré. Havas publiceert een mededeeling van Arnold Rechberg, waarin deze zegt, dat het onjuist is, dat hij Poincaré op het eind van 1928 ontmoet zou hebben. In het voorjaar van 1929 heeft hjj met Poincaré een onder houd gehad, waarin gesproken is over de politieke gevolgen van de Duitsch-Fransche kali-, ijzer- en chemische overeenkomst. Poincaré Heeft Rechberg toen gezegd, dat hij het met enkele van zijn voorstellen vol komen eens was, doch hij maakte eenig voorbehoud. Aan het eind van het onderhoud verklaar de Poincaré, dat dergeljjke onderhandelin gen eigenlijk langs officieel diplomatieken weg moesten geschieden. Rechberg had den indruk gekregen, dat MMknk^de fis verstrekkende overeenkomst niet uitgesloten geacht diende te worden. BELG IE. De verloving van Prinses Marie José. Afkondiging in October. Van officieele zjjde wordt, volgens de N. R. Ct., het gerucht betreffende de verlo ving van prinses Marie José met den Ita- liaanschen kroonprins Umberto, niet meer tegengesproken. In een officieuse nota, aan het nieuwsagentschap Belga verstrekt, wor den de berichten aangaande deze verloving alleen nog „voorbarig” geheeten. Naar uit zeer goed ingelichte bron wordt verzekerd zal de oficieele afkondiging der verloving van de prinses zeker in den loop der maand October plaats hebben. VER. STATEN. Uitverkoop! Dertig gewonden. Een warenhuis te Brooklyn heeft gisteren een uitverkoop gehouden van kleeren en mantels voor één dollar het stuk. De toe loop van kooplustigen was geweldig. Door het gedrang voor het warenhuis zjjn een aantal menschen door dè etalageruiten ge drukt. Hierdoor hebben meer dan 30 vrou wen en kinderen kwetsuren opgeloopen. BINNENLAND. Kon. Ned. Middenstandsbond. Voortgezette algemeene vergadering. In de jaarlijksche vergadering van den Kon. Ned Middenstandsbond te Enschedé in Augustus is de agenda niet geheel afge werkt. Voor het restant is nu een vervolg- vergadering gehouden te Amersfoort, waar de plaataelijke afdeeling het congres in De Valk ontving. De voorzitter, de heer Ed. G. Schürman. wees in zijn openingswoord op de circulaire van den heer Abr. Staalman, waarvan de kennelijke bedoeling was. een splijtzwam m ADVERTENTIEPRIJS i Uit Gouda «n omstxate (teooiaoda tot dea beaoïgkring) i 1-4 regeh L80, eta regal meer IJS. Van tate Gouda en den bwoigkriiMii 1—5 regeb LH, elke regel meer NAO. Advertentie in het Zaterdagnummer 21 bjjslag op dén pr^js. T gdy ei tentlBn de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1-4 tvgab 245, elke regel maar 041. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentüa en ingezonden medadeelingen bg contract tot zeer gereduceerde® prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentifa kunnen worden ingebonden door tmachebknmst van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. 53 De kalk liet gemakkelijk los, doch het lat werk vereisohte meer inspanning. Maar die inspanning was pure krachtverspilling. il een kaars in de opening kon houden zag ik precies wat ik aan den anderen kant van de schoorsteenmantel gezien had„ een looze ruimte van dezelfde afmetingen. Het leek niet veel op een geheime kamer maar wel op Pen geweldige teleurstelling Jamieson’s stelling was dat als zich in het huis een verborgen kamer bevond,, deze in de buurt van de wenteltrap moest liggen. Ik wist dat hij bungelend aan een touw, den waschkoker over zijn heele lengte nageme ten en beklopt had, om een bevestiging van zijn theorie te vinden. Ik was juist op het punt om hem in gedachten gelijk te geven, toen mijn oog op den schoorsteenmantel en den haard viel. Deze was waarschijnlijk nooit gebruikt geweest en met een metalen plaat afgesloten. Ik probeerde deze los te krijgen en toen dat niet lukte, toonde een nauwkeurige inspectie dat deze plaat, in te genstelling met gewone haardplaten, er niet op gemaakt was, om gemakkelijk verwijderd te worden. Dat deed mijn hoop herleven liet de dokter hem achter, maar toen hij den volgenden dag terugkwam, was Mac Donald niet te vindeiu Bij onderzoek bleek, dat hjj door den Belgischen generaal was gearresteerd' op instructie van de Britsche autoriteiten. Als verontschuldiging werd, aangevoerd, dat zijn pas niet in orde was, maar de wer kelijke reden was dat de Britsche autoritei ten ter plaatse hem als een ongewenscht persoon beschouwden om in «enigerlei hoe danigheid aan het Westelijk front te die nen. Na eenig heen en weer praten wist dr. Munro de vrijlating van het gevangen ge nomen Lagerhuislid te verkrijgen op voor waarde, dat hij hem persoonlijk met zijn auto naar Duinkerken bracht, vergezeld van een Belgisch soldaat als bewaker, en hem op de boot naar Engeland zette. Veertien dagen later verscheen generaal 'Seely in het hoofdkwartier der ambulance en informeerde naar MacDonald. De gene raal luisterde naar het verhaal van dr. Munro en deelde toen mee, dat zijn instruc ties luidden, dat MacDonald naar België zou terugkeéren en dat hij naar elk dee! van het front zou worden gebracht dat hij wenschte* te zien. Lord Kitchener was erg boos geweest toen hij van het geval ge hoord had en gaf MacDonald een algemee- nen pas voor het Britsche hoofdkwartier. vertroetelde Lucien zooveel zij kon. Hij was bovendien van haar aangebeden zuster. Zij had vast besloten dat Aubrey Wallace het kind zou opvoeden. Zij moest en zou hem vinden. Het was een blind zoeken geweest. Zij zwierf nu hier, dan daar, ging uit naai en en uit werken om in het onderhoud van haar en den jongen te voorzien. Ten slotte besloot zij den jongen ergens in, een kinder- pension onder dak te bregen, omdat ze, door haar voortdurend van huis zijn, hem niet verzorgen kon zooals zij graag wilde. Ze had nu de handen vrij en kon een interne betrek king aannemen. Haar zwerftochten hadden haar naar deze streek gevoerdze kreeg een plaats als huishoudster bij de Armstrongs. Daar vond ze Lucien’s vader, nu zijn eigen naam. Het was Arnold Armstrong. Ik kreeg den indruk dat Anne niet bepaald vijandschap tegen hem gekoesterd had. Zij vertelde hem van den jongen en dreigde hem alles bekend te maken ah hij niet voor het kind zorgde. Dat deed hij toen een pooa. Langzamerhand ging hij begrijpen dat Lucien alles was voor die eenzame vrouw. Hij kwam er achter waar het kind in huis was en dreigde hem daar weg te zullen ne men. Anne was huiten zichzelf. Nu waren de rollen omgekeerd, Arnold had Anne in zijn macht. Inplaats dat hij geld gaf voor de opvoeding van Lucien, maakte hij Anne Wateon eenige jaren lang haar moeilijk ver diende geld afhandig, zoodat ze nooit een cent bezat. Daarmee kocht ze zijn toestem ming om het kind te laten waar het was. zoo’n schoorsteenmantel en haard, eveneens afgesloten. In beide kamers sprong het rook kanaal uit het muurvlak naar voren. Ik mat alles precies met mijn maatstpkje na, maar mijn handen trilden zoo dat ik hem haast niet kon vasthouden. Het rookkanaal was twee en een halve voet in elk van de twee kamers uitgebouwd,; dat maakte met de tus- schenruimte van drie voet, die we achter het 8at ontdekt hadden, acht voet. Dat was een geweldige schoorsteen! Ik was er zeker van dat ik de geheime kamer ontdekt had- Dat wil zeggende plaats waar deze lag. Ik was er nog niet in! Noch het betasten hier en daar er< overal van de met snijwerk versierde houten schoorsteen mantels, noch een onderzoek op den vloer naar losse planken, noch een van de andere methoden, waarvan ik in romans wel eens gelezen had, hadden succes. Ik jcon geen enkel middel vinden om er binnen te komen en toch was het waarschijnlijk doodgemak kelijk, als men maar wist hoe! En een nieu we vraag kwaïn bij mij op. Wat zou ik vin den als ik erin slaagde binnen te komen? De verdwenen waarden van de Handelsbank, zooals de detective meende? Of hadden we het in dit opzicht glad mis en had Paul Armstrong het heele zapkje meegenomen en in veiligheid gebracht? En als dat niet zoo was en dokter Walker was in het geheim, zou deze dan niet het geheim van de schoorsteenhamer kennen en getracht hebben er binnen te gaan? En dan lag de vraag voor de hand- wist hij meer van het gat, dat we een paar dagen geleden in de kofferkamer gevonden hadden? praten. En met horten en st het volgend verhaal te hoorenX was ongeveer veertig jaarXen was de oudste geweest van een moeder loos gezin. Alle zusters waren gestorvi één na, de jongste Lucy. De oudste zuster had haar heele hart aan dit kind GOÜDSCHE (III HIM. Een internntinnnle bijeenkomst van de kleine Entente, Een gespannen toestand in Polen. Een conflict tusschen maarschalk Pilsoedski en de volksvertegenwoordiging. biengen van een meerderheid in den land dag (sejm) gezonden wetgevenden arbeick mogelijk te maken. Wanneer er geen abso- lute meerderheid te verkrijgen wss, dan diende volgens Dascynski de sejm te wor den ontbonden. „Of had men”, zoo roept Dascynski uit, „moeten wachten, tot het land tot wanhoop kwam? Ik heb geen kanonnen ter beschikking, maar ik denk, dat bloedvergieten den economischen en staatkundigen toestand niet verbetert. Wie dat niet begrijpt, moet zich noch met re- geeringszaken, noch met den landdag be moeien”. Dascynski zet nog nader uiteen, dat het onderhoud tusschen Pilsoedski en hem onder vier oogen heeft plaats gehad en dat de maarschalk zich heel veel dingen Een onderzoek ter plaatse. Mijnwerkers op kosten van een mijneigenaar haar Rusland. Een ontnuchtering. De eigenaar van een steenkolenmijn in Kent, de heer Tilden Smith, had in verband met de communistische denkbeelden onder zjjn arbeiders, aangeboden de uitgaven te betalen voor twee der mijnwerkers voor een bezoek aan Rusland! en het maken van een studie van de toestanden aldaar. Als voorwaarde stelde hij, aldus vertelt het Hbl„ dat zij bij hun terugkeer in een open bare bijeenkomst van mijnwerkers verslag zouden uitbrengen over het resultaat van hun bezoek en dat, wanneer zij rapporteer den, dat de toestanden in Rusland beter waren dan in Kent, z(j met hun gezinnen naar Rusland zouden verhuizen of de mijn zouden verlaten. De mijnmaatschappij zou de verhuiskosten betalen. Twee mannen hadden de uitnoodiging aanvaard en waren met een onderwijzer als tolk naar Rusland gegaan. Na hun te rugkeer hebben zij nu dezer dagen in de woning van den heer Tilden Snath bij Dover het woord gevoerd. Zij vertelden, dat zij*, hoewel zij grooten honger hadden bij hun aankomst te Moskou, het eten niet konden eten, dat men hun voorzette en dat zij getroffen waren door het groote aantal bedelaars en bedelaressen. Alles was erg duur, de huisvesting was zeer slecht, ook van de mijnwerkers en in de mijn, die zij bezochten, waren de toestanden zoodanig, dat Britsche mijnwerkers er geen drie uur zouden hebben willen werken. Ze hadden De ministers van buitenlandsche zaken der kleine Entente hebben gisteren te Ge nève vergaderd. Na de algemeene interna tionale toestand te hebben besproken werd besloten dat de a-s. internationale confe rentie van de kleine Entente op ’t gewone tijdstip te Praag zal plaats hebben. De militaire dictator van Polen, maar schalk Pilsoedski, heeft een grenzenlooze verachting voor het parlement, dat hij maar het liefst uitgeschakeld zou zien. In de meest krasse bewoordingen heeft hij zich bij voortduring lakend over de volks vertegenwoordiging uitgelaten. Nu heeft Pilsoedski dezer dagen in een rede mede gedeeld, dat de voorzitter van den land dag, de sejmmaarschalk Dascynski, in Juni bij hem is geweest en hem den steun der linksche partijen, bovenal van de sociaal-i democraten, in uitzicht heeft gesteld. Dit is wel een zeer zonderlinge en onbegrijpe lijke verklaring, aangezien de socialisten steeds hebben behoord tot degenen, die Pilsoedski het felste bestreden en boven dien Dascynski de meest op den voorgrond tredende vertegenwoordiger der socialisti sche partij is. Natuurlijk heeft Dascynski met nagelaten zich tegen de verklaringen van Pilsoedski te verweren en hjj heeft dan ook een sensationeel antwoord gege ven, waaruit blijkt, dat Dascynski ,hoe ge vreesd Pilsoedski als tegenstander ook moge zijn, nochtans niet schroomt dezen aan te vallen Een gepeperde rekening. De stad New-York had eenigën tijd ge leden een proces gevoerd tegen de Interbo- rough Rapid Transit Cy„ die haar tarieven voor het personenvervoer had willen ver- hoogen. De stad won het proces in Alle in stanties, ook voor het Opperste Gerechts hof. Voor dat college werd de zaak der stad verdedigd door Charles Evans Hughes. Deze liet zich goed betalen voor zijn dien sten, 75.000. Maar een andere advocaat, Charles L. Craig, diende een nota in van 850.000, Dat is meer dan alle andere advocaten tezamen hebben durven vragen; en Craig was niet eens de man die het meeste werk had ge daan. Maar de stad betaalt niet zoo maar zon der meer en burgemeester Walker heeft de nota teruggestuurd met de mededeeling, dat zij „uitermate exorbitant” was. OOSTENRIJK. Kabinet Streeruwitz af getreden. Door den Landbund ten val gebracht. Schober de nieuwe kanselier? kabinet-Streeruwitz is afgetreden. ren. Zeven jaar geleden, toen Anne, dat wasljuf- frouw Watson twee en dertig en Lucy tien was, was er een jonge man in dw stad gekomen waar zij woonden. Hij was op weg naar het Oosten na den zomer dooreebracht te hebben op een bekende ranch in Weyo- ming, een van de plaatsten waar rijke lie- de hun nietsnutten van zoonsyneen sturen om een beetje tot bedaren te komen en zich te vermaken met de jacht. Dé zusters wisten hier natuurlijk niets van,/ae jongste raakte onder bekoring van het knappe gezicht en. de aardige manieren van den jongen man en Lucy Haswell trad in het huwelijk met den nieuwen vriend, die verklaarde Aubrey Wal lace te heeten. Anne Haswell was met een timmerman uit haar-geboorteplaats getrouwd geweest en we duwe geworden. Ze bleef alleen in de stad achter, want Aubrey nam zijn jonge vrouw mee naar Chicago, waar ze in een hotel woonden. Hij was verre van model echtge noot en na een paar maanden had hij blijk baar reeds genoeg van den huwelijksband en verdween. Het jonge vrouwtje kwijnde weg van ver driet en kort daarop bij de geboorte van haar kind stierf zij. Anne nam den jongen tot zich en noemde hem Lucien. Anne bad zelf nooit kinderen geh&d én niet meer goed herinnert. Toen Dascynski den maarschalk had gezegd, dat men wij zigingen der grondwet slechts met bewijs gronden, maar niet met den stok tot stand kan brengen, heeft Pilsoedski een antwoord gegeven, dat Dascynski niet wil herhalen. Daarna zijn Pilsoedski en de in aanmer king komende ministers maanden lang met vacantie gegaan en zij hadden zich heele- maal niet meer bekommerd om het aanbod inzake samenwerking. Integendeel: Pil soedski heeft dadelijk na zijn onderhoud met Dascynski voor het staatgerecht (ge durende het proces tegen den vroegeren minister van financiën Siechowski) een rede uitgesproken, waarin hij opnieuw uiting gaf aan zjjn hartgrondige verachting niemand heeft durven doen. Dascynaki_ VJp den sejm f|e .behorende zegt Pilsoedskivlak ih zijn leden. Nu, tegen het emde van September x -i. j- ]£Om,t Pilsoedski ertoe te beweren, dat hij, door een samenkomst met de volksverte genwoordiging voor te stellen ,het indertijd gedane aanbod op de proef wilde stellen. Daar zich Dascynski ook nog vroolyk maakt over de lyriek van Pilsoedski, ziet men met de grootste spannig de ontwik keling tegemoet van den strijd tusschen Pilsoedski, die over de hoogste militaire macht bezit en den hoogsten vertegenwoor diger van den landdag en den op twee na hoogsten waardigheidsbekleeder van het land, namelijk den maarschalk Dascynski.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1