mtti leizigir. Ttr km udjMi twee Jongens iMtrl in dii H. rheumatiekjicht sr& fi,r,geweMt ïm DORLAS' Dl VIDEND-KOFFIE Geeft méér dan 10%. modepraatje. Yt^yXrF het bede en beproefde inwrijfmiddel tegen Van Bergen en Menschen. - Poolsch toeristenland. i Zakopane. Prijsvraag No. 20 Onz» Soc. Democraten an da Raadsels voor de Jeugd! Openbare Verkooping. DE BOERENHOFSTEDE genaamd „DENK EN WERK" Breeder bij biljetten. INZET. AFSLAG Notaris Jhr. G. J. Stoop. De NUTSSPAARBANK te Gouda J. HULLEMAN Kleiweg 20 - Tel. 350 Gouda. aanzienlyk is toegenomen en dat het aantal echtscheidingen constant bleef. Het getal huwelyken nam meer toe dan de bevolkmgs toeneming zou doen verwachten en het ge tal echtscheidingen daalde relatief. Gelyk indertyd de reputatie van den hou ten ham geloochenstraft is door de statis tiek dat den Haag>in vleeschgebruik boven aan stond, zoo ligt nu ook de beweging van gemis aan soliditeit onderste boven. lederen dag werden er in 1928 gemiddeld tien huwelyken gesloten, 8353 in het ge- heele jaar. Nog geen duizend werden ko. te- loos gesloten en meer dan twee duizend hadden er zelfs geld voor over. Of ze dus ook met een bly gezicht het huwelyk ingin gen. Wel deden velen het op een koopje, nl. voor 15, maar ze hebben er het bedrag toch voor over. Veertien paren legden er zelfs 150 gld. voor neer en byna driehon derd 75 gld.! Laat men nu nog eens zeggen dat wy Hagenaars het huwelijk niet op waarde schatten? Alles wordt tegenwoordig in statistiek gebracht en zoo heeft men ook eens nage gaan hoe het met de kerkelyke gezindte der huwende paren gesteld is. Eenigerniate verbluffend zal het cyfer geweest zyn van de paren die geen kerkelijke inzegening meer ondergingen. Dat was een percentage vah 67 Slechts 43 trok na het bezoek aan het stadhuis ter kerke. Van de 3353 huwelyken zyn er maar 1453 kerkelijk inge zegend. Toch was het aantal huwelyken dat gesloten werd tusschen partijen van het zelfde geloof 2187. Nu kan men zich nog voorstellen dat kerkelijke inzegening ach terwege bly ft als het een gemengd huwelyk Is, maar het aantal ingezegende is nog maar 2/3 van het aantal gelijkgezinde paren. Inderdaad is het aantal gemengde huwe lijken groot, 35 van alle huwelyken. In 670 gevallen was één der partyen Katholiek en de andere niet; in 700 gevallen waren beide Katholiek. Van die 670 gevallen was de tegenpartij in 490 Ned. Hervormd, 46 Lythersch, 13 Joodsch, 88 godsdienstloos. Inderdaad is het dus zoo dat de Katholie ken het meest gemengde huwelyken aan gaan niettegenstaande daartegen van de Katholieke zijde met zooveel kracht wordt geageerd. Heel merkwaardig is het ook by de Lu- therschen. In 13 gevallen waren beide Luthersch en in 191 was er één Luthersch en één iets anders. BJj de godsdienstloozen trouwden 230 ge lijk van geest en nog in 250 gevallen was een partij godsdienstloos. Van de 6700 personen die noodig zyn om 3350 huwelijken te sluiten waren er bijna 800 godsdienstloos, d. w. z. 12 Gezien het feit dat 67 der huwelijken niet ker kelijk werd ingezegend, concludeeren wy dat h«jel wat menschen nog een godsdienst opgeven zonder „er iets aan te doen", want dit is wel zeker dat daar waar men er nog wel wat aandoet dit in de eerste plaats by een huwelijksvoltrekking aan den dag komt. In den Haag zyn ongeveer van de 425 duizend inwoners ruim driehonderd duizend volwassenen. W4j zyn er van overtuigd dat meer dan honderdduizend met geen enkel kerkgenootschap meer ietsheeft uit te staan. Men zou de vraag kunnen stellen of van de kerkgenootschappen daaraan nooit eens aandacht wordt gewyd. We kunnen gerust zeggen dat ons niet ééne poging be kend is behalve van die der Katholieken die nu en dan speciale voordrachten houden voor niet-Katholieken waarbij echter het overgroote deel toch uit Katholieken zelf bestaat. Van protestantsche zyde hebben wy nooit iets bespeurd van eenige zending of andere poging om propaganda en aan invloed te winnen. Het gevolg is natuurlijk dat het contact heelemaal verbroken is cn de groep die buiten alle genootschappen staat geleidelijk grooter wordt. De cijfers, die wy nu hebben gekregen, wijzen uit, dat reeds in grooten omvang een scheiding tot stand is gekomen. Nu wordt wel eens gezegd, dat allen die buiten de kerkgenootschappen s'aan, niet godsdienstloos zyn en dat er tal van secten zyn die niet onder de officieels genoot schappen vallen maar toch een eigen religie hebben. Indertyd is ook van die sectes en vereenigingen een statistiek gemaakt en toen is gebleken dat het aantal leden in heel Nederland nauwelijks tien duizend be draagt. Voor den Haag zyn het alles te samen misschiet) een paar duizend waar tegenover staat dat ettelijke duizenden als hun kerkgenootschap blijven opgeven dat gene waartoe hun ouders behoord hebben, maar waarmee zy zich geen oogenblik meét inlaten. Het cyfer dat dus voor die genoot schappen wordt opgegeven is zeer geflat teerd. We geven a! deze cijfers en beschouwin gen zonder in eenige bespreking var oor zaken en gevolgen te treden; ze doen alleen het karakter van onze stad beter uitkomen en illustreeren de verhoudingen 'hier ter stede. De stad is versnipperd in tal- van kringen en kringetjes, die niet minste aanraking met qlka* hebben en die naast elkaar voortleven. Daar is niets tegen en de vrede blijft misschien daardoor juist het best gehandhaafd. De tijden der godsdienst twisten zijn voorbij; ze zyn nu meer van internen aard doch het feit dat een derde deel der bevolking er buiten staat en buiten blyft maakt dat zij niet meer aan den dag treden als openbaar verschijnsel. Er heerscht in breeden kring een weldadige rust in dit opzicht. HAGENAAR. Verschil van Ensembles. Meer en meer is in de Haute Couture de neiging ontstaan om tusschen allerlei kle dingstukken en kleedingonderdeelen een ze ker verband te leggen, om ze zóódanig met elkaar in harmonie te brengen, dat hunne saamhoorigheid opvalt, dat ze met andere woorden een „ensemble" vormen. Het zijn niet alleen mantel en costuum die een „en semble" uitmaken. Al wat samengaat, wat in snit of garneerlyn, in kleur of opdruk overeenstemt, wordt eenvoudig tot een en semble gepromoveerd. De hoed, de tasch en de shawl zyn als combinatie zeer geschikt voor een ensemble. Zy ontleenen daartoe het recht aan hunne grondkleur, aan hunne versiering met onsy- metrische figuren wat een karakteristiek modeverschijnsel is kortom aan iets, zy het een kleinigheid, waardoor ze als eén ge heel te herkennen zijn. Een zeer practisch ensemble dat onlangs op een Brusselsche modeshow in het Carl ton Hotel te Amsterdam vertoond werd, be stond uit een zijden jurkje, waarover losjes een rokje geknoopt werd, dat slechts tot de heup reikte, zoodat thans een jurkje van tweed, met zyden bovenstuk ontstond. Daar op sloot een driekwart lange mantel alles tot een ensemble af, tertfyl een koit los jasje er ook nog een trotteur-ensemblp van wist te maken. Het is een practische gedachte van de mode, om, nu mantelpakjes weer in den smaak zyn, diverse casaque-blouses met één rokje en twee mantels, een lange, gesloten jas en een kort loshangend manteltje tot een „volledig herfst-ensemble"te verklaren. Ook is zy sterk in het assiceeren de' gar- neerlynen van japon en wintermantel cn op deze manier is dikwijls een zeer verfijnd ensemble te verkrijgen. Een der ftjhaisten die dit najaar bracht is van kastanjebruin fluweel. Het jurkje is korttaillig, met dieprond décolleté, een iet wat blousend lijfje en een lang-ly kende r.>k, waarvan de klokstrook aan de linkerzijde zeer diep hangt, met zig-zag inhammen op loopt tot de rechter heup, hetgeen begrijpe lijkerwijze een eigenaardig nieuwe lyn te weegbrengt. De fluweelen mantel heeft hetzelfde ver loop, alleen is hy tot aan den strook uit één stuk gesneden, by de taille sterk geknepen en van een prachtigen, met vossebont over dekten roodbruinen shawlkraag voorzien. De mantel onderscheidt zich door een gegar neerde mouw, m. a. w., uit de mouw, die in een hoek uitgesneden is, kykt een wijde strook, wat een eleganten en hypermodieu- se indruk maakt. Öok de kraag vertoont een nieuwigheid jet Hy hangt namelijk met een langen punt achter op den rug af. Als ensemble treft ook een combinatie van beige peau de pêche als japon, met een mantel van zibeline zelfde kleur, als zeer fraai. Het toiletje is voorzien van een punt- empiècement, dat zich als heupstuk her haalt. De mantel heeft een puntig opgezet bovendeel, welks lynen met die van het toi letje gelyk vallen. De strikgarneering aan den hals van het lyfje is zóó "gemaakt, dat zy juist de mantelopening vult, die mtt een Iang-smallen bontkraag omlijst is. Aardig is het zooals de Fransche mode huizen door kleinigheden als: een schuine heuplijn, een gelijke vestronding enz. ensem ble weten te maken van blouse en rok met bijpassend vest of manteltje. Ook weten zy met kleine variaties, b.v. door toevoeging j van een mouwlooze casaque van zulk een J blouse- en rokstel een aardig ensemble te maken. Voor de sportieve kleeding weten wij er weer wat anders op te vinden. Een tricot pakje b.v. waarvan de jumper een ornamant van schuin-geplaatste veelkleurige strepen draagt, geeft zy een schuin-gestreepten mantel ter begeleiding, zoodat ook hier weer „ensemble' 'is ontstaan. Groot is het idee der mode om by een avondjapon alleen zulk een avondmantel te dragen, die er een waardig ensemble mede vormt. Snit en kleur kunnen hiervoor de be palende factoren zijn en zelfs kan een voe ring, een bontcol of een losse écharpe, den „samenhang" verraden, die nu eenmaal voor elk ensemble noodig blijft. GRACE ALLAN. BIJ DARMTRAAGHEID, lever- en gal ziekten, vetzucht en jicht, maag- en darm- catarrh, gezwellen aan den dikkedarmwand, ziekteverschijnselen aan den endeldarm ver wijdert het natuurlijke „Franz-Josef"-bitter- water opstoppingen in de organen van den onderbuik vlug en pijnloos. Langjarige zie kenhuis-ervaringen leeren, dat het gebruik i van het „Franz-Josef"-water de darmfunctie i voortreffelijk regelt. Bij apoth. verkrygb. 1 14 ke stralen. Fonkelend lichten hun wanden op, als zilveren schilden; fonkelend diepen er nissen en kloven open tusschen hun ver schuivende helmen en spitsen. Het glinste rend hooggebergte vol verscheurdheden en verbrijzelingen, fantastiseeren in den tuin der wolken tot beelden van kristal en sneeuw gestold. Weer dalen, weer verdwijnen in groene schemeringen van omlooverde dorpen en boschjes en dreven: en de streek begint, waar de eigenlijke bergbewoners thuis zijn, trotsch op hun vrijheid, daar zy nooit voor iemand onderdeden, fier op hun verleden als op hun mooie drachten, op hun oude hoerenkunst ook, van weefsels, borduursels en huizenbouw, waar het jonge Polen der artisten een nieuwe inspiratie zócht. Dicht op elkaar gedrongen staan hun huizen hier, woning en stallen, schuurtjes en wagenhuizen, uit zware planken saam- gevoegd met een versierd portaal van kun stig versneden hout en versierde geveltop pen. Oyer alles lommert het oud geboomte; aan den einder, maar nu dicht bij, karbon kelt het gebergte in den zonneschijn. De kerkdienst is ten einde. De bevolking vult nu de wegen. Do boer breng zyn vrouw en dochters in de oude kales of den gevlochten wagen naar huis terug. En het is of we droomen. Ieder wagentje is als een mand vol bloe men; elke dier vrouwen is een wandelende tuin. Het rood, het groen, het geel van al die rijke rokken en gedrapeerde sjaals vlamt met iets onwerkelijks, met iets van een feestelijke opzettelijkheid, alsof hit ni,et echt was. Al maar gebloemde doeken in kleurige bontheid, ook zyden doeken, franjige foulards, in lachende verscnoiden- heid, in kleurige wemeling, in telkens andere samenstelling. Bloemen, louter bloe men Het is een gesprankel van tonen en kleurakkoorden, waarbij het heele land schap wordt tot muziek. Een bachanaal van juichende kleur. De metamorphose van ten tuin, waarin alle bloemen t.ot menschen werden. Maar het mooist zyn de mannen. Nauw sluitend zit hun de wit-wollen broek om het beén, die beneden wijder wordt by den voet, waar een roosje kleurt of ten kleurig kwastje. Het bovengedeelte ia met bonte borduursels belegd, wier motieven ontleend zyn aan de oude bojervormen, boeketten gestyleerd tot ruiten, bladeren of vogels, zonder tal. Met borduursels bestikt is het witte hemd, dat bolt uit het lederen jak met de bontranden. Maar sierlijker, zwieriger is het los om de schouders geslagen jasje van witte Iwol, weer eveneens geborduurd en saamgehouden onder de kin met een strik van fladderende, roode of blauwe linten. Een klein zwart hoedje past daarbij, om den bol gesierd met een ris van porceleinen kralen of schelpjes. Het is een ongeloofelyke symphonie van stiksels en sieraden: en toch blyft ze man nelijk, die ongemeen rijke, schitterende kleedy. En 'k laat my vervoeren door den zwier van deze, zooals ik verblind werd door de kleurigheid der andere. Dan rijden wij naar het eigenlijke ge bergte toe, nog een uur per auto verder. Wy stijgen boven de vallei uit, die daar ge heel in groen gepenseeld ligt aan den voet van de stapeling der heuvels, waarachter de trotsche bergen steil omhoog reizen, wit en stil. Te Tatra-groep vormt een gedeelte der Karpathen, maar zij is als een op zich zelf- staand geheel, van de nabye Beskiden-groe- pen door breede hoogvlakten gescheiden. Van de 600 K.M.2 harer oppervlakte, behoo- ren er 160 aan Polen, de rest aan Tsche- choslovakije, waar ook de hoogste bergtop verryst, de Garluch, ter hoogte van 2663 M. De voornaamste top binnen de Poolscne grens is de Rysy, die 2503 meter haalt. Wy ryden naar het middelste stuk der Tatra-groep, waar de diepe insnijdingen der dalen, de bruisende watervallen by het smelten van de sneeuw, de mooiste der hon derd zestig meren, die de gpheele groep der bergen omsluit, de wilde rotspartijen en overhangende bergklompen, de steile spit sen en gladgeschaafde wanden boven hei veelgetopte dennenwoud, heel de hooglands- heerlijkheid voor het oogenblik reeds ge sluierd in de spinsels van de eerste sneeuw, aan de weidsche pracht der Alphen herin nert. Het grootste dezer bergmeren, hoog in 't gebergte gehangen, net „groote Pool- sche meer", meet 35 H.A.; het diepste is het „Zwarte meer", van geringe oppervlakte. Wij rijden naar het mooiste van alle, dat dien wonderen naam draagt van Morskie Oko, het oog der zee. Door bpsschen en almaar bosschen jaagt de weg, kleine onbeduidende, onsappige den nenbossch'en, de karige vacht van een bo dem zonder weligheid en wilden planten groei. Wy schieten rakelings voorbij aan de Tschechoslovaaksche grens met haar wit- rooden tolrichel en haar wachtposten. En reeds spoken de berggeBtalten boven het groen der dennen uit in hun zilveren glans. Zij duiken uit de diepte op en wijken weer en maken dan voor anderen plaats, al naar de weg blyft kronkelen. Wy naderen het geheim der binnenste bergwereld, waar de sterkste en stoutste der geweldige berg reuzen de wacht betrekken. Aldoor ver springen en verschuiven zij, hun pralende facetten naar het licht gewend, zoo toren hoog," zoo hemeltergend. Als een klein zwart krieldingetje dringt de auto vooruit op den slingerweg, wel sluw gekrast op den harden bodem tusschen de schrale bosschen. En eindelijk zigzagt«Ay bedachtzaam, doel bewust omhoog. De bergmassa staat in roerloos wachten. De toppen lichten met een vreemden gloed. Het is als daalden zij in een zacht verzinken. Dan staren we tegen niets meer dan rots in grillige stapeling, tot deze splijt, zich gewonnen geeft, den schoot opent: daar rust het meer, grijs blauw, dat verderop verdonkert, en zilverig fronst onder den wind. Een ijzige stilte heerscht er om de ver- f oplossing, Bij epolhuksr» drogUtsn «erkrijgbeer. 15 scheurde wanden, die het blikkerend water gevangen houdep. Spreek nu, spreek, en laat uw geheim varen. Wij hebben u ver overd en houden u mét onze blikken vast. Openbaar uw mysterie Niet dan zwijgen. Raadselachtig als te voren blijft de spiegel fronzen en blinken. Lacht het meer om onzen armen hoogmoed, om onzen machteloozen trots? En straks gaan we weer weg vandaar, in het besef onzer nietige menschelijke klein heid, ons van een schennis bewust. Wij staarden vorschend in het „Oog der Zee", en zagen er niets dan ons eigen kleine zelf en de kalme glimlach van het eeuwig my sterie. Sfinxachtig schouwden de witte gestalten der bergen op ons, van uit den extatischen droom hunner ongerepte schoonheid Maar met een juichende blijheid zag 'k de blijde menschen terug, de mooie, bonte men schen van Zakopane, de levende menschen en het warm-kloppende leven. STADSNIEUWS. GOUDA, 28 September 1929. Gemeenteverslas 1928. VI. Medische- en Gemeentepoitie. Medische Politie. Gemeentereiniging. Het personeel van den gemeentelijken rei nigingsdienst bestond op 31 December onder den directeur uit een opzichter,, een onder baas, een le klerk, een klerk (vacature), een noodhulp-klerk en 34 werklieden, waar van 1 in tijdelijken en 5 in lossen dienst. Ingevolge het werkliedenreglement werd uitgekeerd aan ziekengeld, gedurende 235 dagen f 1213.07», voor genoten verlof gedurende 164 dagen f 925.13», ypofl ^5 diagen wettig verzuim - 74.02'; totaal f 2212.234. Het aantal ongevallen bedroeg in het afge- loopen jaar drie. Geen der werklieden behoefde voor straf te worden voorgedragenijver en gedrag stem den ook dit jaar tot tevredenheid. In gebouwen en terreinen kwam geen ver andering. Het materiaal onderging uitbreiding met twee ijzeren abattoir-afvalwagens, aange kocht voor f 2410.— van A. Jordaans te Schiedam. Het aantal paarden bleef gelijk. De bespanning bleef dus bestaan uit 5 paarden, welke tezamen aan voeding, onder houd, geneeskundige verzorging, onderhoud van tuig en, enz., na aftrek van de opbrengst der stalmest, een uitgaaf vorderden van f 4502.33 of per paard per dag f 2.47, tegen f 2.35 in het vorig jaar. Voor de wijze, waarop de afvoer van fae- caiiën geschiedt, wordt verwezen naar de verslagen over 1921, 1922 en 1924. De uitgaven voor het ververschen en be. malen van slooten en riolen en het verwis selen van tonnen bedroegen resp. f 10584.49 en f 1200.98, tezamen f 11785.47. Het schoonmaken van riolen, zinkputten en straatsyphons had regelmatig plaatsver zameld werden 348 M3. bagger. De uilgaven voor dit onderdeel van den dienst bedroegen f 6990.23. Aan het schoonhouden van het binnenwa ter werd als altijd de noodige aandacht be steed. Alle grachten werden gebaggerd en zoo noodig uitgediept. Het opvisschen van drijfvuil uit de open bare wateren geschiedde in de grachten en in de sloot langs het Houtmansplantsoen dagelijks en in de slooten in de buitenwij ken tweemaal per week. Het werpen van vuil in openbaar water werd in het afgeloopen jaar niet minder. Verzameld werden 3028 M3 bagger en vuil. De uitgaven hiervoor bedroegen f 9036.44. De hoeveelheid opgehaald huisvuil bedroeg 13732 M3., tegen 12819 M3. in 1927. Voor dit onderdeel van den dienst werd uitgegeven f 18804.89. Aan het dagelijks vegen der meest drukke 8traten werd zooveel mogelijk de hand ge houden. Het periodiek vegen van een groot aantal Btraten moest in vele gevallen worden prijs gegeven, doordat het ophalen van huisvuil in de steeds grooter wordende buitenwijken meer werkkrachten ging vragen. De motor-veegmachine deed 499 uren dienst legde plm. 3000 K.M. af en versleet 7 veeg rollen. De marktterreinen werden na afloop van elke week- of jaarmarkt goed gereinigd. Hier bij bewees de motorsproeiwa§en uitstekende diensten. Aan veegvuil werd verzameld 1630 M3. i)e uitgaven voor deze werkzaamheden be droegen f 7399.71. Het sproeien der straten werd ook in het afgeloopen jaar bijna geheel verricht met <Jen motor-sproei wagen In plaats van leidingwater werd voor het sproeien grachtwater gebruikt, dat door den motor-sproeiwagen met- eigen kracht uit de stadsgrachten werd wpgepompt. Gesproeid werd op 104 dagen (v. j. 107); het waterverbruik bedroeg: 240 M3. leiding water en 4590 M3. grachtwater (v. j. 4959 M3.) De uitgaven beliepen f 1208.53. Aan slachtafval werd in 1928 opgehaald 163 M3. bij een aantal ton-wisselingen van 4633. In den verbrandingsoven aan den Bosch- Een Zondag door Dr. FEL LH Polen, dit land dat niet meer bestond en plotseling herrees, kreeg by zyn hernieuwd aanzijn twee dingen mee, die het beschou wen mocht als een geschenk der goden: een strook zeestrand en een berglandschap. Dit was zoo nieuw en zoo wondervol voor de menschen der vlakte, dat ze ryk zyn met dit geschenk als koningen. En begrijpelijk is de kinderlijke vreugde van hen, die u meesleepen daarheen. Want Polen wil „vlakte" zeggen, in het Slavisch poloi. En alleen maar aan een groene uitgestrektheid dachten we tot nog toe, wanneer we den naam van het land uitspraken. Zoo ligt het langs beide oevers van de Weichsel, zyn heilige rivier. Groen var, korenveld en aardappelland, zonder rimpe ling, zonder welving, eindeloos, tot waar de blauwe hemel er zich over neerbuigt. Water is er schaarsch; soms een somp, of een plas. Soms ook een zandig stuk onbebouwd ter rein, waar dennen samen scholen tot bosch jes en de berg ze gezelschap houdt. In strakke lyning loopen rechte wegen dooi deze eindeloosheid, onregelmatig met hoo rnen bezoomd, met peppels, met wilgen, fioomen staan ook in het land, in ryen en groepjes, langs wegen die onzichtbaar zyn of naast verborgen plassen. Maar schaars, en schraal. Want ontgonnen moet, wat ont- ginbaar is. Voor niets anders is er plaats. Zelfs voor geen dorpen. Waar zyn de dor pen van dit land, de bouwers dezer akkers? De zeldzame dorpen liggen ver van den weg. Zoo nu en dan duiken daarnaast wat huizen op, die meest maar hutten zyn, van planken saamgevoegd, en wit met kalk be streken, onder laag gedrukte daken van oud-donker riet. Geen beken ook. Heel zelden een kleine windmolen, die niets heeft van de statig heid der windmolens van Holland. Langs den weg staan armoedige kruisen, als hooge staken in het veld geplant, en vaak kapelle tjes, die oorspronkelijk gemetselde voet stukken waren van een beeld of crucifix, maar van lieverlee plaats gaven aan nis sen, waarin nu beeldjes en prenten pronken. Dorre bloemen liggpn er bij, tusschen de tralies geschoven, die de Madonna beveili gen. Naast de Moeder had het Poolsche volk altyd een bijzondere voorliefde' voor „dèn weenenden Christus", zooals Hy be drukt en droevig er neerzit op de spotbank, naakt met de doornenkroon. In Mei is dit land, een deinende zee van gelig graan en groene veldvruchten; in den herfst is het droef van verlatenheid, grauw en gerooid. Hoe troosteloos moet het 's' win ters zijn. Maar ook nu, zelfs bij den prachtigen zonneschijn onder een lucht zonder wolken, is het niet bly, niet opwekkend. De wegen zijn slecht en weergaloos stoffig. Gordijnen van stof hangen er minuten lang overheen, •waarbij de auto zijn vaart vertragen moet. uit vrees voor aanrijding. Tïfcepjes snate rende ganzen, ook koeien, maar vooral veel kleine boerenwagentjes en lichte sjeezen brengen er afwisseling. Door het veld niet alleen, maar ook binnen den ring der huizen van nederzettingen en gehuchten, loopen de paarden vrij rond, statig en dartel. Eerst ]na tientallen en tientallen van kilometers beurt een kerktoren uit de verte zyn spits... RUTTEN. Maar nu liggen er dan, nog maar amper tien jarqn, binnen»de grenzen van Polen ook werkelijk bergen. Zakopane werd een too- verwoord. Wat is Zakopane? Een stadje, pas nog een dorp, nu een toe ristoord van 18.000 inwoners, een skistation en het Davos der Karpathen, waar van 40 tot 60.000 badgasten jaarlijks samenstroo- men. u Van Poznan of van Warschau gaat t eerst tot Krakow. Neem dan den trein naar verder. Het is dan wel een zit van vijf uur in een bergtreintje, maar dit loopt ten min ste over ijzeren lijnen. Iets anders is een zit in een autobus. Dan is Zakopane ook nog drie uur van Cracou verwijderd. Maar dit zyn drie martel-uren. De wegen, stoffig en slecht, hobbelig en hopeloos slingerend, uit gehold en uitgesleten, wanneer niet met keien als kazen belegd. Neem uen trein! Maar de rijweg is schilderachtig, vooral op Zondag. Tot hoog in het gebergte om- plant met wilgen, ofschoon er geen water is. Ook leidt hy door meerdere dorpen Ook zyn er enkele mooie vergezichten. Maar die weg blijft voeren door heuvelland. Zakopa ne zelf ligt nog maar aan den voet der hooge bergmuren. Op Zondag is die weg, met name in den vooriniddag, vol volk. Uit het omliggende zijn dc menschen ter stad gegaan. De vrou wen komen er vandaan, blootsvoets een d«ek cm het hoofd en *en sjaal om de schouders, terwijl zij hun voorraden voor de week meedragen in groote witlinnen zakken, die zij, onder den last gebogen, op den rug dragen. Velen gaan blootsvoets. Bij de slechte wegen moet dit gemakkelijker loopen zyn dan met hooge hakken. In het.Jieuvelende groen van wei en veld de blauwig-gekalkte hutten met de grauwe rietdaken binnen kleine tuint jei. Geen gor dijnen voor het raam, maar bloemen om den drempel. Verder komen de wagentjes van gevloch ten riet, de planken karren en stoffige sjee zen in grooter aantal opdagen. Keïkgangers naar een vèr gelegen kerk. En dan, nog dichter bij, de groepen van mannen en vrouwen, elk afzonderlijk, ernstig en streng. De rokken worden kleuriger, schreeuwend bont; de sjaals, de voorschoten en hoofddoeken, vormen brandende kleuren- wemelingen binnen het groen van den over lommerden weg. Schoenen en kerkboek in de hand houdend, komen de vrouwen haast alle blootsvoets aanstappen. Alleen maar enkele onder de mannen dragen den langen jas met de waajende panden; maar op den bok der rijtuigjes, mannen en jongens, de leuren jasjes zonder mouwen, met bont af gezet en de muts van pelswerk. Wij zwenken voorbij aan een dier oude, houten kerkjes, zoo kenspKètsend voor het land, door de bevolking Vroeger «elf getim merd, omgeven door e«6 open gaandery met breed-neerhangend dar. Binnen een bescher mend muurtje omringen haar oude eiken. En plotseling ryzen de bergen, de toppen i der Tatra-groep uit de midden-Beskiden, blank besneeuwd, als een groote witte kam, boven de blauwe en groene koppen der heu vels van het voorgebergte. Tusschen de wol ken door, die donzig neerstreken op hun spitsen, beschijnt ze de zon met haar strak- Dynastie. te/waardf vaTTllO óreJkhïte'' ondefde2e, wordt een bon uitgeloofd in de Goudsche Courant Sll besteed in een der winkels, welke On de envetamT^; I?.?' deperl<"ie van 14 na heden, üp de enveloppe op den buitenkant ver-melden: „Prijsvraag" Alleen abonne's op de Goudsche Courant kunnen aan deze prijsvraag meedoen. weg worden vernietigd: 29 cadavers en 104 partijen voor de consumptie afgekeurd vleeech, waarvan 15 cadavers voor rekening van diverse buitengemeenten. Het sneeuwruimen moest op 6 dagen ge schieden, t.w. op 2, 3, 4, 5, 6 en 7 Januari waarvoor resp. 4, 4, 60, 4, 4 en 4 losse arbei ders werden aangenomen. Tezamen met de andere maatregelen, die bij sneeuwval en gladheid steeds genomen worden, bedroegen de uitgaven hiervoor f 763.19'. Het aangevoerde huisvuil werd aange wend voor demping, terwijl het veegvuil, de modder enz., vermengd met slachtafval, in mest werd omgezet. Aangevoerd werd op het terrein aan de Vest 20402 M3.de uitgaven voor dit onder deel bedroegen f 4737.78'. Het schoonmaken der Openbare scholen en andere onder den schoonmaakdienst ge brachte gebouwen, werd stipt volgens de voorschriften uitgevoerd. Hiervoor weid uit gegeven f 8062.46'. De Baten en Lasten van den geheelen dienst waren begroot op f 107116.—uitgege ven werd f 107.796.69' v en ontvangen 1 27864 45, zoodat de door de gemeente te dragen kosten bedragen f 78842.24'. Ontsmettingsdienst. Met het geven van medische instructies, als in artikel la van de desbetreffende ver ordening bedoeld, bleef belast de gemeente geneesheer dr. E. J. Hamburger. Evenals op meerdere plaatsen in ons land vormde het aantal gevallen van roodvonk verreweg de meerderheid der aangiften van het voorkomen van infectieziekte in den zin der Epideniiewetin verband hiermede moest opgemelden dienst 28 maal de ont smetting van lijf- en beddegoed en enkele keferen bovendien dedesinfectie van boeken en speelgoed worden opgedragen. Ten aan zien van de ontsmetting van het ziekenver- liek werd, indien noodig, tot mechanische reiniging geadviseerd, Het meerendeel der patiënten werd in het Van Itersón Zieken huis te verpleging opgenomen. Voor zoover na te gaan bestond er, wat de oorsprong der infecties "betrof, geen verband tusschen de aangegeven gevallen onderling. Wijziging contract i.z. electriciteitslevering aan Stolwijk. Door het gemeentebestuur van Stolwijk, hetwelk zooals bekend - - een contract tot levering van electrischen stroom heeft loo pen met deze gemeente, zijn stappen gedaan, ten einde wijziging daarvan te verkrijgen. Deze wijziging betreft het K.W. maximum, hetwelk blijkens het contract het ge- beele jaar voortdurend wordt aangewezen en waarvan aanwijzing gedurende de zomer maanden niet meer gewenscht wordt. Contractante heeft zich thans acooord ver klaard met een aanwijzing van bedoeld ma ximum in de maanden November, December en Januari tuscshöQ 4 en 7 uur des avonds de tijd der hoogste belasting in de Cen trale - terwijl de prijs van f 65 op f 70 zou worden gebracht. De oommissie van bijstand in het beheer der Lichtfabrieken adviseert bij schrijven d.d. 12 September 1.1. no. 33 tot het aanbren gen der bedoelde wijziging over te gaan, en °°k B. en W. kunnen zich daarmede ver enigen. Zij stellen dan Raad voor aldus te besluiten. Commissie van advies voor het Marktwezen. Met toepasisng van artikel 4 der door den naad op 14 Mei 1928 vastgestelde verorde- uing, regelende de samenstelling en bevoegd heden der commissie van bijstand in het eheer van het Marktwezen (Gemeenteblad 449 van 1928), hebben B. en W. een com- m ssie va<n advies (z.g. Marktcommissie) voor de Veemarkt ingesteld, welke commis- «e sedert herhaaldelijk haar nut heeft be wezen Zij achten het gewenscht, dat ook voor f-ndere onderdeden van het Marktwezen vergelijke commissies van advies door hen 2en worden in het leven geroepen. Ge wold artikel spreekt evenwel van een markt commissie, bij de vaststelling van dat arti kel was ook nog slechts sprake van voor lichting door een commissie van deskundi gen op het gebied van de Veemarkt. Ten einde nu de instelling van meer com missies van advies voor onderdeelen van het marktwezen mogelijk te maken, stellen B. em W. den Raad voor in de bepaling van artikel 4 der genoemde verordening eenige wijziging van ledactioneelen aard aan te brengen. Dempen waterplas achter controle woningen. By Raadsbeelsuit van 29 Juli 1927 werd een perceel water aangekocht, kadastraal bekend sectie K. no. 1486 en liggende langs den spoorweg Gouda—Utrecht, ach ter de controle woningen, hetwelk, overeen komstig zyn ligging ten opzichte van het uitbreidingsplan, voor demping in aanmer king komt. Na gehouden overleg door den directeur van Gemeentewerken met den directeur van den Reinigingsdienst- en Ontsmettings- dienst is deze bereid de demping met stads vuil te doen geschieden en wel zoodanig, dat, na een jaar nazakking, een terrein ter hoogte van het voorliggende maaiveld za! kunnen worden opgeleverd. De kosten daar van zullen bedragen 0.85 per M2. verkre gen grond. De kosten worden geraamd op 3.200.—, inclusief de kosten van opwerking en af rastering. De commissie van bystand in het beheer dep Gemeentewerken adviseerde B. en W. by schrijven dd. 21 September 1929, no. 79, tot de uitvoering er van over te gaan, ook B. en W. kon zich met bedoelde plan geheel vereenigen en stellen voor aldus te besluiten. Aankoop woonhuis IJasellpanll Ingevolge een der door het Departement van Defensie gestelde voorwaarden, waar onder deze gemeente wederom de beschik king verkrijgt ver het kazernegebouw c. a. zal de gemeente moeten voorzien in de behoefte aan een woning voor den veld wachter, welke woning in de onmiddellijke nabyheid van het tot magazijn te verbou wen achtergebouw van het voormalig mili tair hospitaal moet zyn gelegen. B. en W. hebben den heer C. H. van den Oever te Bergambacht, eigenaar van het woonhuis IJssellaan no. 12, bereid gevonden zyn eigendom aan de gemeente te verkoo pen voor een som van 3.600.—, Waar, dit perceel voldoet aan de boven genoemde voorwaarden en de koopsom z.i. billijk is, stellen zy voor te besluiten tot aankoop van het genoemde woonhuis, kada straal bekend in sectie A no. 4884, groot 59 c.A., voor een som van 3.600.—, onder enkele voorwaarden. (Zie verder Tweede Blad.) Ruilbureau voor bons en plaatjes Gaarne hadden we dat de ruilers-verza- me laars goede nota namen van het vol gende: We zyn verplicht de navolgende nood maatregel te treffan: Tot 1 Januari 1030 accepteeren we geen aanvragen van Lever's bons. We zitten zoo dik in de schuld, dat naar schatting we ze ker drie maanden noodig hebben om by te komen. Zyn alle thans geboekt staande aan- vragers eer geholpen, dan wordt direct de sluiting opgeheven. Maar dat gelooven we met. De termijn zal wel verlengd moeten worden. Wie weet komen spoedig de Lever's bonsbronnen te voorschijn en kunnen we weer aanvragen van deze bons noteeren. Inzendingen van Sfflilight-, Vim-, Rinso- en Lox-bons (LeverVbolis) gaan natuurlijk gewoon door. Ons nogmaals: tot 1 Jan. 1930 noteeren we geen aanvragen om jLevert bons, wel ontvangen we ze gaarne, boe meer hoe lie ver. De laatste twee weken ontvingen we niet Een lesje der Engelse!» partij genooten. De schaduw ran het verleden... Het „Vaderland" heelt een bericht ee- plaatst daj aldus luidde: Ramsay MaoDonald is gisteren, verge- zeld door zijn dochter Isobel per auto naar ,'i Sandnngham gegaan, waar hij een bezoek brengt aan de Koninklijke familie. Hi, brengt den nacht te San/dringham door Een sociaal-democraat kwanf de redactie bezweren dat zoo iel» onmogelijk waar kon zon, doch het was onweerlegbaar en o.a. ook te vinden ln de Times van Donderdag i 1 bh. 4 kolon. 2 onder het hooldjo. Th. Mm, Minister. „Het Vaderland" merkt op. dat men uit „Het Volk" in deze niets wijzw zal won den, dat vindt het niet noodigf!) dergelijk nieuws onder de oogen van zijn lezer, te vóórt Haagsche orgaan gaat dao ..Do sociaal-democraten, die de onening van de Staten-Generaal bijwoonden, zijn dus weer als protest gaan zitten, toen er door de Kamer een ovatie aan Hare Majesteit d« Koningin werd gebracht. Wij zouden van <Je- ze kinderachtigheid, om dit zachte woord' te gebruiken, niet de minste notitie nemen, als wij het niet heel sterk vonden, na do les die de S.D.A.P. hier te lande in deze zoo kort geleden van Snowden en Henderson mocht ontvangen. Deze leiders van de Engelsohe Labouipartij zijn hier nie. alleen met het H.M dd Koningin, maar Henderson heelt rUStM U" U" Genève I»r verzooht Haar zijne nederige gelukwensehen te mogen aanbieden op Haar geboortedag. Daarmee hebben de Engelsohe paitijge- nooten eene les gegeven aan onze sociaal, democraten, en dat niet zoozeer in welle vendheid, als in juiste sociaal-democratisch. opvattingen Het is natuurlijk heel weinig gentlemenlike en heelemaal niet demnora- tisoh zich demonstratief verbolgen te toonen als er eene ovatie gebracht wordt aan the first lady van ons land, Lodewijk XIV df« loch zeker al heel weinig last had van democratische neigingen, sprak nooit tot eene vrouw van welken stand ook, of hij ontblootte het hoofd -e maar daar gaat het niet ln de eerste plaats om. maar wel om het. feit. dat Ramsay MncDonaid wél en Albania niet inziet, dat ui den constitutioneel-parle- mentairen Staat verzet tegen het koning schap met den minsten zin heeft. Wij vree zen echter dat de heer Albarda wél inziet maw dat hij daarvan niet durft te laten blijken, wel wetende wat storm er zou op. gaan in de partij als hij het voorbeeld vw Ramsay MaoDonald volgde; is hij nn reeds met gedoemd elk jaar te dlscuseeren over zijn bijwoning van de opening van de Staten- Generaal en nu wordt zijn zitten en opstaan J dle gelegenheid niet van alle kanten be- schonwd en aanschouwd? De zaak is dat de S.D.A.P. hare adepten zoo slecht heeft opge voed, dat ze nog altijd meenen de oude phraseologie van Domela Nieuwenhuis niet te kunnen miasen, dia, op 's Konings uit. noodiging om 2ijn tafelgast te zijn, ant woordde, dat hij voor de invitatie moest be danken, omdat het volk honger leed. Hoe gaarne zouden echter de leiders van de S.D.A P. met de praatjesmakerij van vroe ger voorgoed breken, maar ze deinzen daar voor terug bij het idee wat Louis de Vieser en nog erger, de Linksoocialisten daarvan zouden zeggen, en zij komen niet verder dan ia baronne d'Ange uit het tooneelstuk van Alexandre Dumas lila,, Le Demi-Monde, die, als ze aan haar verleden denkt, dit niet beter maakt door een onberispelijk heden, maar slechte machteloos jammert: Oh, ee passé, que je ne puis anéantir! Maar de grootste fout van de S.D.A.P is dat ze niet verstaat, dat ze nationaal moet zijn. Wie zag ooit nationaler optreden dan dat van Snowden op de Haagsche Confe rentie, wie leerde daaruit niet, als hij het nog niet „1st, dat de Engelschman, onver schilhg wat zijne politieke gezindheid is altijd vóór alles Engelsdhman blijft. Stel daartegengover onze sociaal-democraten die zich, oeh arm, cosmopoliet noemen en' va derlandsliefde uit den booze heeten', omdat wij hebben het in de meetingen zeker honderd maal gehoord - zij geen are van dien grond bezitten. Wij laten nu daar dat dit een zeer kapitalistisch argument is, maar bij de herinnering daaraan wordt het ons zoo kwalijk om het hart, dat wij maar liever de pen neerleggen en de frissche luchl ingaan." M^j. M. B. te Gouda: U heeft recht op 72 Lever's bons. J. A. de K. te Gouda staat genoteerd voor 90 Lever's bons. Mevr. A. H. L. ALG. te Gouda voor 125. Mej. H. J. A. v. B. te Gouda voor 26 lin- nenkastbons. Tabaksbons z(jn niet opgenomen in onze rubriek. C. v. E. te Gouda zonden we 34 linnen- kastbons. Hebben veel vraag naar: Lever's bons, Koffie Hag; bons en wapenzegels, Klaver bladplaatjes, linnenkastbons, Van Leupen's bons en plaatjes en de Pelikanen. In voorraad zy'n: 1080 Kamerplanten, 18 Van Houten's bons, 118 Molenbons en plaatjes, 162 Donazelmann's bons, 31 Droste's bons en 345 Van Nelle's achter- etiketten. HET RUILBUREAU, Oplossingen van de raadsels van vorige week. 1. De mensch. In zyn eerste jeugd loopt hti op handen en voeten, is hy volwassen dan loopt hy op twee beenen, is hy oud geworden dan loopt hy op twee Di enen en een stokje. 2. Koffieplantage. 3. Monster. Waterval. Coftp«ratieve Vsrecniging wmh Peladi«renfokkers VRAAGT voor het verkoopen van pelakonijnen. een goed bespraakte Zonder volledige inlichtingen onnoodig te solliciteeren. 18 Brieven onder No. 2904, bureau Goudsche Crt., Markt 31, Gouda. Vergeet m(j niet. •r was dit keer geen enkele goede op lossing. Een volgende maal beter, hoor Nieuwe raadsels. Met m(jn eerste schrijf je, in myn twee de kun je iets doen, en myn geheel is er om myn eerste in te doen. 2- x klinker. x ander woord voor ieder een. x smaakt net als koffie, xxxxxxxde gevraagde plaats. x een bloemenversiering x geen vrouw, x medeklinker. Op de kruisjes de naam van een plaats in Noord-Holland. 3. Welk spreekwoord staat hier: Shemkr1f—yeet 4- 1 medeklinker. 1 2 meisjesnaam. 12 3 inhoudsmaat. I 2 3 4 5 f(jne draadjes door elkaar heen. 5. Met m deel van een schip. Met k om in op te bergen. Met 1 iets heel zwaars. Met b buitenste van een boom. 6. Myn geheel is een héél prettige dag van II letters. 356 is een diep gat. 14810 is een taartje, een 10235—11 geeft een harde knal. 798 is iemand uit sprookjes. Oplossingen inzenden aan de redactie van de Goudsche Courant, Markt 31, Gouda. ADVERTENTIEN. agentschap van prima Verz. Mij. Brand bedrijf, inbr. ziekte, en ongevallen verz. Voor uitbreiding zeer vatbaar. Hulp van Inspecteur aanwezig. Br. onder No. 2906 bur. Goudsche Courant, Markt 31 Gouda. 15 Zuivelfabriek voor direct „GOUDA" vraagt voor het etiketteeren van flesschen. Leeftijd 14—16 jaar. 12 Aanmelding: Karnemelksloot 52. krachtens artikel 1223 lid 2 B. W. Notarissen D. BAGGERMAN te Rotter dam en Jhr. G. J. STOOP te Alphen (Gem. Alphen aan den RJjn) zullan op: WOENSDAGEN 16 en 23 OCTOBER 1929 telkens voorm. 11 uur in het Hotel „De Rustende Arend" te Zwammerdam by inzet en toewyzing verkoopen in één perceel: gelegen te Zwammerdam aan den Rijks straatweg, groot 23.56.15 H.A. Bestaande uit: Een woonhuis in aanbouw, met aange bouwde in verbouwing zynde koestal voor 16 koeien, zomerhuis met wringhuis, een 5 en 3 roeden hooiberg, wagenschuur met pinkenstal en< paardenstal, koestal voor 24 koeien met annex varkensstal, benevens boomgaard en diverse perceelen weiland. Het woonhuis is voorzien van waterlei ding en begonnen aanleg electrisch licht. De grond en verdere zakelyke belastin gen zyn ten laste van den kooper van 1 Januari 1929 af. Aanvaarding by de betaling der kooppen ningen op 2 December 1929. Bezichtiging Dinsdag en Donderdag van -5 uur. De onroerende goederen beboerende tot de nalatenschap vin wylen den Heer J. W. O. GLANT, allen gelegen te Oudshoorn gem. Alphen aan den Ryn, zyn volgens de indeeling van het veilingboekje ingezet als volgt: Koop 1: perceel 1 f 8200*— perceel 2 3200— Koop 2: perceel 1 21000. Perceel 2 6400— Koop 3: n 16800. Koop 4: perceel 1 1O700— Perceel 2 7200— perceel 3 5200— Perceel 4 5500— Perceel 5 6400— Koop 5: perceel 1 23200— Perceel 2 6000— perceel 3 7000— J°°p 6: -2000— ^°°p 7s 8700 Koop 8: 20300— K°°P 9: 12600. Koop 10: M 5400— Totaal 175.800— DONDERDAG 3 OCTOBER 1929, in het hotel ,,'s Molenaarsbrug" te Alphen aan den Ryn, voorm. 11 uur. één Lever's bon, daarentegen noteerden wc er maar liefst 442. Onze 2e bekendmaking voor iedereen i* de verlaging van het aantal punten van de Verkade's Kamerplanten. Over enkele weken verschynt een nieuw album met nieuwe bons en plaatjes, dus de Kamerplanten verminderen in waarde. Met ingang van 28 September a.s. ver lagen we het aantal punten van 8 op 6, met ingang van 12 October van 6 op 4, en 26 Oct. van 4 op 2 punten. Tot 31 December a.s. blyven ze deze laat ste waarde houden, om met het nieuwe jaar niet meer aangenomen te worden. De a.s. nieuwe Verkade's bons en plaat jes beginnen' weer met een waarde van 8 punten. Thans gaan we eenige correspondentie behandelen: Mej. J. v. V. te Gouda: Aan U 85 linnen kastbons gezonden. Mej. J. V. N. te Gouda: Onze schuld aan U is vereffend. We zonden U 133 Klaver bladplaatjes. Mej. G. C. v. Z. te Gouda: Spoediger dan we hadden verwacht konden we U de 110 Klaverbladplaatjes zenden. A. H. S. te Gouda: Voor U genoteerd 107 Koffie Hag wapenzegels. Mej. M. C. J. te Gouda: U zond 145 Ka merplanten 8 pnt.: 1060 pnt. en 43 molen bons 16 pnt is 688 pnt., tezamen 1848 punten. We deden U toekomen 12 Van Hou ten's bons 70 pnt. is 840 pnt. Noteerden dus nog voor het restant 77 Lever's bons. OOSTHAVEN 12 is aangesloten bij het Nederlandsch Spaarbankbureau. (Opgericht door den Nederlandschen Spaarbankbond). WAT WIL DAT ZEGGEN? HET WIL ZEGGEN, dal zij is eene instelling, welke geen ander doel heeft dan „bevordering van het aparen en het beleggen der spaargelden op de meest zekere w^jze" (Alleen Spaarbanken, welke hieraan voldoen, kunnen zich aansluiten bij het Nederlandsch Spaarbankbureau) HET WIL BOVENDIEN ZEGGEN, dat hare balans en hare beleggingen elk jaar door het Nederlandsch Spaar- bankbureau worden gecontroleerd, overeenkomstig het be paalde bij artikel 5 van het Reglement van het Nederlandsch opaarbankbureau. Luxe- en Vrachtautomobielen in diverse modellen uit voorraad everbaar. Vraagt demonstratie en proefrit.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2