S DÓS P'- ,0h' P'- «n^0S»VSCh°ttW,W'K- leAb0n" LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. VKIMIW S. lUiU-Mofti Eenige honderden vervalschingen. Volgen» de „Vossische Ztg." zijn totnogtoe eenige honderden vervalschingen der gebroe ders Sklarek vastgesteld. Alleen reeds in de zomermaanden van dit jaar zijn hun op deze wijze 34 tnillioen mark jn handen ge vallen. ITALIË Een Pauselijke bank. Vernomen wordt dat de paus voornemens is, binnenkort een pauselijke bank te stich ten in de Vaticaansche stad. MEXICO. Een overstrooming. Vier steden onder water. Naar uit Mexico City wordt gemeld, staan tengevolge van overstrooming der rivier Moctezuraa vier steden in den ataat Hidalgo geheel onder water. Daar de vloej zeer snel kwam opzetten, konden velen zich niet tij dig meer in veiligheid brengen. Volgens de laatste berichten zouden meer dan 100 men- schen om het leven zijn gekomen. Het groot ste gedeelte van de bevolking in het getrof fen gebied moet in de open lucht de komen de nachten doorbrengen. OOSTENRIJK. De betoogingen der „Heimwehren". Rustig verloopen. De Zondag te Weenen gehouden optoch ten der Heimwehr" in vier beneden-Oosten- ryksche steden zijn rustig en ordelijk ver loopen. In Moedling waren o.a. 3000 man uit Weenen aanwezig. In de door de leiders gehouden openlucht-redevoeringen werd met nadruk betoogd dat de Heimwehr ach ter de huidige regeering staat en haar zoo veel mogelijk zal steunen bij de vervulling harer taak. Na afloop trachtten eenige communisten de orde te verstoren; zij werden door de politie teruggedreven en eenige werden in hechtenis genomen; ook werd een commu nist licht gewond. In Stocherau werd een openlucht-bijeen komst gehouden waaraan ongeveer 12.000 personen deelnamen, waarna een optocht door de stad plaats had. Ook in de beide overige steden is alles zonder stoornis ver loopen. Hieruit blijkt het beste de vertrouw, volle stemming onder de bevolking naar aanleidingvan de overname der regeering door het nieuwe ministerie Schober. ENGELAND. 1 Londén herademt. Regen na 37 dagent De langdurige droogte welke Engeland in 71 jaren gekend heeft en 37 dagen duurde a's gisteren onverwachts geëindigd; over ge heel Zu\d-Engeland en vooral in Londen z(jn zware regenbuien neergekomen. BINNENLAND. Wet op besmettelijke ziekten. Alastrim gerangschikt onder kleine pokken. Naar de Telegraaf verneemt kan spoedig het Kon. Besluit verwacht worden, waarbij de onmiddellijke inwerkingtreding der nieu we wet op da besmettelijke ziekten van 21 Juli 1928 (Staatsblad 265) wordt voorge- schreven. In de nieuwe wet wordt onderscheid ge maakt tuaechen twee groepen van besmette lijke ziekten, n.l. A en B, die later bij alge- uieenen maatregel van bestuur genoemd zouden worden. Toen de alastrim in ons land uitbrak, was men nog bezig met de voorbe reiding van dien algemeenen maatregel van bestuur. Men heeft dit werk nu zeer bespoe digd in verband met de sterke uitbreiding dei ziekte. Met de inwerkingtreding der nieu we wet komt automatisch de thans nog vi- geurende wet van 1872 te vervallen. Voorts vernemen wij, dat de alastrim vol gens de nieuwe wet gerangschikt zal worden onder groep B der besmettelijke ziekten. Mên maakt nl. onderscheid tusschen variola maior, die onder groep A valt en variola mi nor,, die onder groep B komt. Wat thans als alastrim wordt aangeduid zal dus worden ge rangschikt onder de kleine pokken, waar niet die rigoreuze maatregelen voor behoeven te worden getroffen ais voor echte of groote pokken. Met de nieuwe wet in de hand zal het mogelijk zijn, om in hoogste instantie krachtiger op te treden tegenover alastrim- gevallen, speciaal wat de dwang tot isolatie betreft. Niet in eerste instantie (de arts) zul len krachtiger maatregelen gekomen kun nen worden, joch wanneer isolatie noodzake lijk wordt geacht en de alastrimlijder verzet zich daartegen, dan zal de hoogste instantie (de burgemeester) dwang kunnen uitoefenen. Alastrim of pokken? Commissie van onderzoek benoemd. Ofschoon het te verwachten is, dat de wet van den 21en Juli 1928, houdende voorzie ningen tegen besmettelijke ziekten, binnen zeer korten tijd in werking zal treden en dan de vraag of de thans in ons land voor komende besmettelijke ziekte nog als alas trim mag worden aangeduid meer theoreti sche dan pactische beteekenis zal verkrij gen, heeft de minister vau Arbeid, Handel en Nijverheid het gewenscht geacht zoo moge lijk in deze tot klaarheid te komen. In over- ieg met den directeuj-generaal voor de Volksgezondheid heeft de voorzitter van den Gezondheidsraad den heeren prok W. A Knenen en prof. J. J van Loghtmi, reap, hoogloeraren te Leiden en te Amsterdam, verzocht zich met dr. J. Kuiper, lector 1n de besmettelijke ziekten to Amsterdam, tot een commissie te vereerpgen, haar mee ning zal uitspreken over h«t verschil, dat >n medisdhe kringen blijkt te heerschen over de weardeering van deze aanstekelijke ziek ten. Alle drie heeren hebben aan het verzoek dat hun gedaan is gevolg gegeven en zij heb ben reeds een aanvang gemaakt met hun werkzaamheden Radio-uitzending stopgezet. Beleediging van/Mussolini. Zondagochtend had de afdeling Amster dam van de Vrijdenkerevereenfeing ,.De Da- geraad" in het Theater Tu*ch|rwki een bij eenkomst belegd. Een gedeelteUan deze bij eenkomst zou per radio worden* uitgezonden, waarvoor de Vereeniging Vrijdenkers Radio Omroep sn^jle vergunning van den Minis ter van TOmrstaat had ontvangen. De uit zending ving te elf uur op de Hilversumscbe golflengte van 1875 M. aan. e1 Nadat een inleidend woord waa gesproken over het doel van den Vrijdenkers Radio Omroep en eenige muzieknummers ten ge- hoore waren gebracht, ving de bekende athe ist Jan Hoving een rede aan over Mussolini. De spreker herinnerde aan het vroegere le ven van den Italaansche premier, toen hij atheist, anti-militarist en bestrijders van de Kerk was. Hij wees er op, hoe Mussolini zelf, wegens zijn anti-nnlita'iristisché daden in de gevangenis heeft gezeten en hoe hij Op dat moment werd de verdere uitzen ding van de rede van den heer Hoving on derbroken. Wij vernemen, dat deze eerste uitzending van de V.R.O. te den Haag werd gecontro leerd en dat iiet Hoofdbestuur van de Pos terijen en Telegrafie onmiddellijk, toen bleek dat de inhoud van de rede van den heer Hoving beleedigend kon worden geacht voor den eersten minister van een bevriende mo gendheid, de verdere uitzending heeft ver boden. Een protest van „De Dageraad". Wij vernemen, dat in de bijeenkomst van de „Dageraad" op Zondagmorgen, waarvan de draadlooze uitzending werd afgebroken, het voorstel van het hoofdbestuur en van het bestuur van de afdeeling Amsterdam van de „Dageraad" en het bestuur van de Vrij denkers Radio Omroep een%notie werd aan genomen. waarin geprotesteerd werd tegen- de handelswijze van den minister, die de uitzending van de rede van den heer Hoving had laten afbreken. Voor de Vrijdenkers Radio Omroep werd het recht van vrije uit zending vernietigd. Verder deelt men ons mede, dat binnen kort te Amsterdam in verband met deze zaak een protestvergadering van de „Dage raad" zal worden gehouden. Een Centraal Bureau voor Rijn- en Zetel te 's-Gravenhage. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt, is met zetel te 's-Gravenhage opgericht een Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnen vaart. Tot dit bureau zijn een groot aantal groote ondernemingen en vereenigingen op het ge bied van de Rijn- en Binnenvaart toegetre den, vormende verschillende groepen. In deze groepen zijn vertegenwoordigd: de Rijn- sleepvaart„ de Rijnvrachtvaart, de Rijnbeurt- vaart,, de binnenlandsche sleepdienst, de sleepdienst op België en de Zeeuwsche stroo- ïnen, de binnenlandsche vrachtvaart, de bin- uenbeurtvaart, het bedrijf der tankschepen voor het vervoer va petroleum en benzine, het pesonenVervoer en de havensleejxlienst. Het bestuur van het Centraal Bufeau voor de Rijn- en Binnenvaart is voorloopig als volgt saiuegesteld. G. C. Nuy, directeur der N.V. Nederland- sche atoomsleepdienst v.h. P. Smit Jr. te Rotterdam, voorzitter; mr. Kievit de Jonge, advocaat en procureur, juridisch roedewer ker aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Den Haag, secretary, J. J. C. bchamts. directeur der Standaard Transport Mij. te Rotterdam, J. Roelofs Azn. directeur Maatschappij „Binnenvaart" te Rotterdam, H. Kaspers, reeder te Rotterdam, L. Binnen dijk, directeur Nieuwe Rijnvaart Maatschap pij te Amsterdammr. C. C. Gitschler, se cretaris van den raad van Commissarissen van de N.V. Phs. van Ommeren's Scheep vaartbedrijf te Rotterdam, W. B. K. Verster, directeur der N.V. J. en A. van der Schuyt's Stoombootreederij te Rotterdam. Het doel van het Centraal Bureau is a. door gemeenschappelijk overleg, ten aanzien van vraagstukken,, welke het ree- derij- en schippersbedrijf iu de Rijn- en Binnenvaart raken, ten einde in zaken het algemeen bedrijfsbelang betreffende, een uniforme gedragslijn vast te stellen b. overheids- en andere organen van vak kundige voorlichting te dienen. c. door alle inlichtingen te verzamelen omtrent datgene wat zal blijken voor de le den van belang te zijn en daarvan een ar chief te vormen. d. door zoodanige andere wettige midde len als aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. Het, bureau zal zich niet inlaten met overeenkomsten of geschillen tusschen werk gevers en werknemers. Het crematorium te Velgen. Ver. v. facultatieve lijkverbranding. De leden van de Vereeniging voor Facul tatieve Lijkverbranding, die zich Zaterdag in het gerestaureerde crematorium te Velsen verzameld hadden, zijn daar door den voor zitter prof. dr. Vat. Itallie met een korte rede verwelkomd. Bpr dankte den wethouder vin Velsen ,den heer Tusenius, den directeur de.- begraafplaats „Westerveld", den architect den heer Dudok, voor hjur aanwezigheid en bracht met erkentelijkheid in herinnering de gastvrijheid door de directie der begraaf plaats verleend tijdens de werkzaamheden san 'het crematorium. Prof Van Itallie wees op de zooveel be haaglijker omgeving, die thans verkregen >s en zei, dat aan het aesthetisehe en hygiëni sche eisohen in hooge mate is voldaan. Nog eens memoreerende hoe men in ons land van vrijheid van denken tegenover de ver- oaaching staat, merkte spr. op. dat wat el ders mogelijk is, ons niet mag onthouden worden. In Zwitserland zijn 18 crematoria, in Duitschland 88. in Zweden, Noorwegen, Denemarken 10. Het aantal crematies neemt- in onB land toe. maar het bestaan van een enkel crema torium leidt toch tot beperking van het getal der verasschingen. De secretaris van de afdeeling Rotterdam, de heer dr. ir. M. F. de Bruyne. bracht na mens de leden het bestuur, en in het bijzon der den voorzitter, dank voor de groote ver beteringen, die zijn tot «tand gebracht. Men is daarop de vernieuwingen gaan be zichtigen. Voor het raam in den achterwand van het podium was nu een wit gordijn gehan gen. waardoor het invallende licht aanmèr- keljjk getemperd wordt. Tijdens de rede van prof. Van Itallië viel het op, dat de accoustiek dpor de aang)e-Vs brafchte wijzigingen geleden heeft. Na de bezichtiging van het gebouw begaf men zich naar „Velserbeek", waar de alge- meene vergadering gehouden werd. Een tweede crematorium? In de onder leiding van prof. Van Itallie gehouden vergadering werden de heeren mr. J D Verbroek en D. Neurdenberg tot leden van het hoofdbestuur herkozen. De voorzitter deelde mede, dat nu ook het legaat-Odem is vrij gekomen. Hij stelde voor het bedrag te storten in het fonds voor Lijkverbranding waartoe besloten werd en deelde mede, dat binnenkort van het hoofdbestuur een voorstel verwacht kan worden tot het stichten van een tweede cre matorium. Naar wij vernemen is het zeer waarschijn lijk. dat daarvoor in den Haag een terrein zal worden gezocht. Ten slotte werd besloten de volgende jaar vergadering in Bussum te houden KEMENGDF. BERICHTEN. Oegstgeest. Een doode en een gewonde. Zaterdagmiddag te ongeveer vier uur is op den Haagschen straatweg te Oegstgeest een wielrijder in botsing gekomen met een auto, waardoor de wielrijder werd gedood ea de autobestuurder ernstig aan het hoofd werd gewond. Het ongeluk geschiedde nabij de halte van de H.T.M., juist op de plaats, waar de breede geasphalteerde weg een bocht maakt en waar een weg begint, die naar Leiden voert. Uit Noordwijk, van de richting Oegst geest, kwam de 28-jarige tuinder Hendrik Basse uit Leimuiden (ongehuwd) iu gezel schap van een zekere Poelwijk uit Ter Aar en nog een tuinder, alle drie per rijwiel. Daar zij ter plaatse blijkbaar niet voldoen de bekend waren, reden de fietsers eerst den weg naar Leiden op. keerden na een tiental meters terug, en wilden toen den weg in de richting naar de Haagsche Schouw inslaan. Juist op hetzelfde oogen- blik kwam van de tegenovergestelde rich ting een Nash-auto, bestuurd door den heer G. G. P. de Reuver uit den Haag. Ongeveer in het midden van de bocht en in liet mid den van den straatweg kwam de eerste wiel rijder, de heer Sasse, met den auto in bot sing, eerst met de lantaarn, die geheel schuin werd gedrukt en daarna met het lin ker spatbord. S. werd doe den auto, waar van de bestuurder de macht over zijn stuur verloor, over een afstand van twintig meter meegesleurd, waarna hij op den grond smak te. Hij overleed na eenige oogenblikken. De auto ging over den berm van den weg en kwant in een smalle ondiepe sloot te recht. De heer de R. schoot met zijn hoofd door de voorruit en werd vooral door de vele glasscherven ernstig aan het hoofd gewond. Na door dr. Varekamp u.t Oegstgeest voor loopig te zijn verbonden, is hij naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overge bracht. Het lijk van den tuinder S. is naar het Groene Kerkje te Oegstgeest vervoerd. Een goederentrein bij Westwoud Zaterdag is de laatSte goederentrein die uit Enkhuizen even voor 10 uur naar Hoorn vertrekt, bij het station Westwoud ontspoord Bij dit ongeluk werd de' hoofdgeleider Gar- hardt gedood. De Telegraaf vernam omtrent het gebeurde de volgende bijzonderheden De trein werd gereden door den hoofd- machinist H. J. L. Meijer en den stoker G. Olie. Even voor het station Westwoud staan drie signalen, twee om den lijn aan te geven ear een om aan te geven of de lijn veilig staat. De machinist verklaarde dat dit sein op veilig heeft gestaan, terwijl toch de wis selstand verkeerd is geweest. De trein kwam op een verkeerd spoor, dat even voorbij het station eindigt met een stootblok. Dit stoot - blok werd door den trein omgereden met een vaart van pl.m. 40 K.M. per uur en een 30 meter meegesleurd. Het gevolg was, dat de locomotief en een tiental van de 25 wagens ontspoorden. De locomotief is toen over een sloot van twee meter breedte gesprongener was daaraan geen losse maar een vaste ten der verbonden, waaraan de machinisten hun behoud te danken hebben De daarop volgende wagen was een Jeege bagagewagen, waarin de dienstgeleider (JUi- hardt. De tweede wagen schoof voorbij den bagagewagen en is omgevallen juist naar de landzijde, waardoor de overwegwachterswo- ning werd gespaard. Het gevolg van dit voorbijschuiven was, dat de derde wagen nu in den bagagewagen drong, de vierde daaï weer in terecht kwam, zoodat de eerste, der de en vierde wagen geheel In elkaar werden geschoven. De geleider Garhardt werd daar bij doodgedrukt. Om 11 uur is men met po gingen begonnen om hem er uit te zagen, waarmede men pas Zondagochtend om 6 uur gereed was. Het hoofd bleek geheel verbrij zeld te zijnoverigens had het lichaam wei nig wonden, wijl het geheel tusschen de res tanten der wagens was ingeschoven. De on gelukkige Had de pijp nog in den mond. Aan den dood ontsnapt is de eerste rem mer Joh. v. d. Berg, die bij de botsing al* 't ware uit het remmershokje werd geslin gerd. Het zette eerst als een harmonica uit een, deukte' daarop weer in elkaar, waarbij de schoen van den remmer nog werd gegre pen. De machinist en stoker zijn op de locomo tief gebleven, waar zij direct alle middelen hebben aangewend om de vuren te dooven, zoodat brand dan ook uitgebleven is. Een 10-tal wagens werd bij dit ongeval zwaar beschadigd. Plafond neergestort. Geen persoonlijke ongelukken. Zondagmiddag is bij de familie S. aan de Nassaukade te Amsterdam plotseling het plafond van een der kamers zonder bekende oorzaak naar beneden gekomen. De meubelen in het vertrek werden ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Zondagmiddag omstreeks 3 uur is de boer- derij ,,de Lammerenberg"staande in de Pulder te Weesperk&repei toebehoo- rende aan den heer J. Pronk, nagenoeg tot den grond toe afgebrand. De vermoedelijke oorzaak is het spelen met lucifers door kinde ren in de nabijheid van den hooiberg. Het conflict aan de Glucose en stijfsel- fabriek te Saa van Gent. Het nijvere stadje Sas van Gent is, naar men weet, sinds de vorige week Maandag in beroering gebracht door de staking bij de N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek vTh. Zeelan- dia, directie de heeren L. en J. Callebauts, waarbij ongeveer 250 arbeiders zijn betrok ken, nl. 160 Belgen en 100 Hollanders. Van werkgeverszijde veraam de Telegraaf omtrent bet conflict nog het volgende Standpunt der arbeiders. De reden, waarom de arbeiders in sta king zijn gegaan is de volgende: Er woTden nog loonen uitbetaald van f 20.25 en deze willen zij op f 22 brengen. Tevens verlangen de arbeiders 50 pet. toeslag op nachtarbeid. Tijdens de conferentie niet den rijksbe middelaar Mr. Aalberse was de directie be reid 25 pet. toeslag te geven op nachtarbeid en doorbetaling van de christelijke feestda gen. De andere elschen bleken niet aan vaardbaar. De voorgestelde wijzigigen vm) de stakingsleiding werden, niet aanvaard, zoodat de fabriek geheel en al stilligt. Over dag en 's nachts wordt door de stakers ge post. Alles verloopt echter kalm* al ziet men overal troepjes menschen bijeen om het con flict te bespreken. Het blad vernam nog dat de directie van. de fabriek overweegt stijfsel in te voeren. Dit/| is het voornaamste product van de fabrie/f en hiervoor is het grootste aantal arbeiders noodig. Als tot dezen maatregel wordt over gegaan zal in de toekomst een groot deel van de arbeiders overbodig worden. Alastrim. In verband met drie gevallen van alastrim in het ziekenhuis van Heerlen zijn de direc teur van dat ziekenhuis dr. Cobach, de adj.- directeur dr. Hoek en de directeur van den Geneeskundigen Dienst dr. Voegeller naar Delft geweest ten eind* daar de ziekte te Te Schiedam. Zaterdag is aangifte gedaan van het twee de geval van alastrim, te Schiedam, in het zelfde gezin in de Visscherstraat* waar zich 15 September het eerste geval heeft voorge daan. De patiënte, een meisje van 17 jaar, is naar de tijdelijke barakken in de Nieuw- atraat overgebracht. De familie heeft zich pas na het eerste geval laten inenten. Het geval te Noordwijk. Nader vernemen wij» dat z*Qh in de villa van den heer mr. Nolst Trenit' te Rotter dam, die echter zelf niet in Noordwijk ver toeft, een ziektegeval» heeft voorgedaan bij een 4-jarig jongetje, waarbij eahter nog niet is uitgemaakt, of het hier alastrim dan wel een geval van waterpokken betreft. Te HeUevoetsluis. In Hellevoetsluis doet zich een tweede ge val van alastrim vóór, ditmaal bij een zoon tje van H. de Werker. Er wordt gelegenheid voor kostelooze irienting gegeven. Uitstel wegens alastrim. De wedstrijd D H C.—Merwede is op ver zoek van Merwede tot later uitgesteld met hat oog op de gevallen vaar alastrim te Delft. Een nieuwe motor. Groote bezuiniging op de brandstof. Uitschakeling van 't brandgevaar. Een belangrijke uitvinding, welke naar beweerd wordt een geheele omwenteling in de motorindustrie tengevolge zal hebben is door den Zweedschen ingenieur Hessel- a gedaan. Door deze uitvinding zou het vraagstuk, om in plaats van benzine ruwe olie in lichte motoren te kunnen gebruiken, geheel zijn opgelost. De nieuwe motor moet belangrijke besparingen voor het oliege- bruik opleveren, terwijl tevens bet brand gevaar daardoor nagenoeg geheel ver dwijnt, wat vooral voor vliegtuigen van bi zonder belang is. Omtrent de uitvinding wordt nog groote geheimhouding betracht, doch er zijn reeds op groote schaal proeven omen, waaruit gebleken is, dat de motor uitstekend werkt. De motor is beproefd in motorbooter, vliegtuigen, auto's en autobussen, zoowel in Zweden als in Engeland. Naar veWuidt, heeft de Londensche omnibusmaatschappij na omvangrijke proefnemingen groote be langstelling voor dezen nieuwen motor ge toond, aangezien de maatschappij daardoor meer dan 1 millioen pond per jaar zal kun nen bezuinigen. De motor is ook in een motorboot beproefd, die onlangs bij een snelheidswedstrijd van de koninklijke mo terboot te Stockholm een prijs behaalde. Ook u's de motor geprobeerd bij een in Zwe den gebouwden motor-tractor van 3 ton, waarbij de motor ook uitstekend voldeed. Hoewel omtrent de constructie van den nieuwen motor nog slechts weinig bekena is, verluidt, dat hij een klein gewicht heeft, een electrische ontsteking heeft en met den gemiddelden druk van een gewonen Diesel motor werkt. Deskundigen op luchtvaart gebied moeten verklaard hebben, dat deze nieuwe motor van de grootste beteekenis oor de luchtvaart zal zijn door de groote bezuiniging op de brandstof en het uitscha kelen van het brandgevaar. Patenten zijn is in alle landen aangevraagd en te Londen is met een aandeelenkapitaal van f 275.000 een maatschappij voor de exploi tatie gevormd, de Oil-Motors Litd, waarach- de groote Engelsche chemische trust moet staan, die door de Finance Co. of Great Brittain and America de onderne- g financiert. In Zweden stelt vooral Skandinaviska Kreditaktiebolaget belang in de nieuwe uitvinding. KERKNIEUWS. Monseigneur Eijgenraam overleden. Gisteravond is te Amsterdam op 83-jari- gen leeftijd overleden Monseigneur L, C. L. Eijgenraam, huisprelaat van Z. Heiligheid den Paus. Monseigneur Eijgenraam werd in 1846 geboren en 1870 tot priester gewijd. De overledene was kapelaan te A'dam en werd in 1884 benoemd tot rector aan 't Maagden huis van t Spui te Amsterdam. 451e NEDERL. STAATSLOTERIJ. 5e klasse. Trekking van Maandag 30 Sept. Hooge prijzen: j 15.000.7051 i 1000.—: 19342 400.—: 3173 8743 9382 20471 200.—: 2130 6811 11466 12764 14888 2Q403 f 100.—: 2149 6407 717S 743 1 7464 8599 9828 10009 14411 18010 18786 20670 Prijzen van 70. 173 226 368 660 702 894 931 976 1076 1211 1309 1369 1398 1642 1895 1946 1904 2063 2324 2404 2673 2783 2794 2830 3028 8140 3614 3634 3688 8790 3843 384b 3693 3967 ,4064 4107 4111 4176 4184 4362 4392 4402 4404 4421 4626 4660 4672 483.1 5024 6146 6185 5335 5410 5457 5484 5652 5582 6900 6101 6266 6660 6661 6570 668, 6610 6640 6692 6799 6835 6980 7000 7083 7865 7404 .7407 7573 7663 7670 7768 7836 7896 8147 8249 8270 8433 8464 8477 8600 8759 8815 8667 8887 8986 8999 9138 9166 0204 0278 9299 9321 9897 9435 9446 946S 9600 9661 9682 9727 0753 9833 9837 9976 10181 10471 10642 10600 10627 10638 10698 10903 11053 11169 11223 11283 11386 11347 11373 11437 11607 11617 11813 11814 11933 11949 11968 12182 12446 12495 12588 12601 12674 12676 12783 12865 12903 18121 l8l4s 13153 13179 13223 13249 13365 13368 13367 18451 13660 18818 13964 14041 14110 14456 14471 14512 14667 14612 14743 14749 147te 14906 14964 14982 14988 16011 16025 16036 15046 15067 16117 15211 16258 15262 15436 15631 15693' 15906 16989 15990 16046 16079 16091 16305 16318 16445 16456 16461 16483 16535 16592 16722 16733 16783 16796 16838 16889 16900 16915 16971 16994 16995 17057 17299 17384 17413 17427 17489 17495 17537 17606 17767 17915 18147 18278 18388 18432 18597 18601 18641 18785 18792 18818 18885 18916 19059 19225 19424 19429 19488 19503 19547 19841 20000 20076 20240 20596 20747 20756 20851 20865 20889 Ontbreekt: 7427. 36 41 43 48 70 79 116 139 165 166 243 261 282 297 324 33ö 344 361 373 384 407 440 460 474 515 518 586 633 651 686 688 695 760 782 797 804 850 904 908 935 956 987 1005 1123 1149 1161 1168 1204 1216 1218 1274 1331 1346 1391 1399 1438 1441 1461 1489 1493 1512 1543 1590 1655 1704 1727 1754 1755 1763 1784 1602 1850 1869 1928 1950 2020 2023 2024 2033 2038 2089 2098 2168 2177 2204 2235 2236 2292 2303 2311 2341 2410 2421 2449 2459 2464 2487 2543 2612 2626 2685 2686* 2725 2736 2836 2847 2888 2981 2943 2975 2982 2997 3129 3156 3183 3202 3244 3257 3288 3296 3322 3386 3440 3466 3477 3487 3522 8588 3611 3615 8638 3675 3720 8772 3822 3832 3890 3891 3897 3902 3976 4037 4039 4052 4063 4068 4130 4189 4165 4178 4225 4254 4301 4314 4320 4345 4385 4455 4477 4503 4514 4537 4549 4641 4699 4701 4710 4713 4733 4746 4765 4772 4792 4843 4847 4888 4892 4981 4982 4986 5008 5033 5079 5098 5134 5141 5145 5162 5173 5224 5234 5237 5253 5458 5268 5486 5295 5488 5317 5520 5334 5565 5352 5580 5370 5627 6434 5629 5659 5715 5737 5776 5802 5803 5841 5896 5951 6966 6015 6042 6150 6164 6173 6235 6311 6326 6405 6423 6451 6467 6490 6625 653i 6729 6540 6795 6585 6809 6643 6675 6841 *$891 6690 6955 6703 6997 7011 7041 7043 7060 7067 7118 7189 7303 7328 7361 7368 .7411 7416 7422/7445 7456 7481 7498 7525 7527 7530 7539 7550 7662 7605 7640 7671 7682 7694 7702 7706 7724 7667 7971 8074 8110 8164 8231 8252 82?C 8292 0442 8316 8459 8349 8476 8392 8510 8397 8525 8418 8549 8425 8568 8435 8609 8610 8656 8678 8707 8751 8801 8803 8915 8943 9260 8957 9266 8962 9269 9018 9288 9130 9377 9182 9424 9212 9458 9244 9481 9547 9571 9692 9696 9796 9836 9867 9883 9924 9973 9984 9988 10000 10026 10068 10090 10098 10179 10183 10190 10199 1020/ 10214 10218 10319 10365 10375 10386 10435 10511 10518 10618 10630 10647 10703 10708 10722 10736 10749 10779 10808 10823 10860 10882 10952 11020 11064 11119 11165 11167 11221 11246 11254 11272 11287 11299 11370 11372 11488 11606 11510 11512 11517 11681 11537 11523 11544 11561 11578 1J575 11021 11640 11647 11668 11683 11689 11756 11771 11774 11793 11806 11809 11849 IW96 11902 11913 11948 11979 12010 12023 12038 12059 12072 12098 12108 12116 12135 12187 12211 12282 12255 12206 12334 12352 12378 12415 12417 12467 12476 12507 12554 12682 12698 12637 12688 12605 12696 12700 12732 12741 12757 12915 12928 12984 12950 1296 612972 13088 13201 13206 13242 13247 13267 18286 13302 13308 13811 13332 13384 13396 13473 13483 13680 13615 18621 13632 13782 13746 13762 13797 13854 13922 13944 13956 13961 13967 14046 14076 14084 14166 14198 14204 14229 14319 14328 14345 14899 14426 14484 14451 1446 14458 14518 14548 14629 14634 14700 14712 14787 14816 14825 14834 14837 14879 14917 14982 14939 14944 14978 15028 15099 15112 16110 16184 15161 15233 15319 15355 15369 15379 16399 15482 15622 15717 15840 15858 16890 15032 15944 15952 16049 16060 16168 16216 16222 16228 16229 16334 16346 16410 16476 16S06 16526 16569 16616 16638 16681 16726 16747 16767 16778 16788 16856 16861 16880 16934 16974 17023 17033 17066 17091 17128 17256 17266 17267 17312 17363 17419 17424 17402 17501 17511 17594 17616 17693 17728 17761 17791 17811 17824 17851 17862 17872 17895 17925 17956 17975 18012 18036 18050 18078 18082 18098 18106 18117 18130 18199 18236 18247 18252 18309 18856 18372 18418 18436 18451 18493 18666 18624 18626 18638 18654 18665 18766 18799 18828 18836 18871 18906 19089 19101 19119 19129 19150 19180 19219 19262 19276 19337 19390 19398 19434 19448 19454 19569 19571 19603 19606 19615 19638 19649 19687 19691 10702 19703 19708 19714 19717 19732 19733 19837 19862 19917 19938 10962 19979 20038 20039 20054 20059 20069 20099 20183 20187 20194 20205 20230 20332 20336 20382 20390 20396 20423 20451 20468 20461 20470 20493 20504 20619 20530 20637 20657 20675 20685 20723 20734 20821 20M0 20916 20922 20927 LUCHTVAART. De poutvluchten naar Indië. Naar Bangkok. Bij de K.I..M. is bericht ontvangen, dat het tweede postvliegtuig naar Ned.-Indië Zondag van Akyab naar Bangkok is ver- I trokken. •■Sife- STADSNIEUWS. GOUDA, 30 Sept. 1929. Einde van den Zomertijd. In den nacht van 5 op 6 Oct. aji. Wij herinneren er thans vast aan dat de Zomertijd zal eindigen in den nacht van 5 op 6 October. Zondagnacht te 3 uur zullen dc klokken een uur teruggezet worden. Verkiezing Kamer van Koophandel en Fabrieken. De voorzitter van het hoofdbestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda maakt bekend, dat de verkie zing van 6 leden waar van 3 voor de afd. Grout- en 3 voor de afd. Kleinbedrijf zal plaats hebben op Maandag 4 November. Vanaf heden zijn ter secretarie der Kamer Oosthaven 38 en ter secretarie van de ge meenten, welke onder het gebied der Kamer ressorteeren, formulieren verkrijgbaar. Voor meerdere bijzonderheden raadplege men de advertentie in dit nummer. Vereeniging Rotterdamsche Bank ver een met Nationale Bankvereeniging. Naar wij vernemen zal de in het laatste Jaarverslag der Rotterdamsche Bankver eeniging NfV. aangekondigde en door de al- gemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Nationale Bankvereeniging reeds goedgekeurde vereeniging van het bedrijf der N.V. National® Bankvereeniging met dat der eerstgenoemde instelling op 1 Oct a.s. plaats hebben. Een lezing met lichtbeelden over Ideale Winkel-, Etalage- en Huisverlichting. Maandag 7 October des avonds te 8% uur zal in de zaal Kunstmin van de Soc. „Ons Genoegen" de heer Mac Neil], verte genwoordiger der N.V. Philips Gloeilampen fabrieken te Eindhoven over Ideale Winkel-, Etalage- en Huisverlichting een lezing hou den. In de zaal zullen eenige stands worden opgesteld om de bedoelde verlichting te de monstree ren. Deze bijzondere interessante avond wordt georganiseerd door de Middenstandscentra le voor Gouda en omliggende gemeenten. Een waarschuwing. Aan de leden der bij de Middenstands- Centrale aangesloten vereenigingen is een schrijven gezonden van den volgenden in houd Het is het bestuur der Middenstands-Cen trale bekend geworden, da*, fer in den iaat- sten tijd door buiten de stad gevestigde 'fir- - ma's getracht wordtr om Goudsche winkeliers te betrekken in een soort „crediet of spaar- zegelsysteenr" en dat enkele winkeliers in derdaad reeds zijn overgegaan om met der gelijke firma's in relatie te treden. Het bestuur der Centrale acht zich ver plicht de leden der bij haar aangesloten organisaties in hun eigen belang te verzoe ken, alvorens zij met bedoelde firma's trans acties aangaan, eerst overleg te plegen met het bestuur hunner organisatie of met dat van de Middenstands-Central®. Gedurende de week van 23 tot 28 Sep tember werden in het Volks- en Schoolbad verbruikt 158 kuipbaden, 212 sproéibaden en 1090 schoolbaden, te zamen 1460 baden. Intercommunale Arbeidsbemiddeling, Aanbiedingen van werkzoekenden. L(jst van 25 Sept. 1929. 1 gieter, 3 aardewerkers, 2 pijpmakers, 2 drukers, 1 ovenist (aardewerkfabr.), 12 let terzetters, 1 houtdraaier, 1 modelmaker (aardewerkind.), 1 mandenmaker, 1 schoen maker, 1 bleekersknecht, 1 stucadoor, 2 grondwerkers, 2 heiers, 1 witter, 1 kisten maker, 2 opperlieden, 2 sigaren-sorteerders (2 ged.), 2 klinkers, 3 stokers, 1 kopergie ter, 2 textielarbeiders, 3 tuinders, 1 boeren arbeider, 3 brood- en banketbakers i chauf- feur, 1 touwslager, 7 pakhuisknechts, 3 sui kerwerkers, 4 sigarenmakers (3 ged.), 5 schippersknechts, 2 reizigers, 2 kantoorbe dienden, 2 koetsiers, 2 winkelbedienden, L boekhouders, 18 transport- en fabrieksar- helders, i huishoudster, 1 nachtwaker. Wedvlucht pontduiven. Zondag hield de Postduiveirver. „de Blauwe Doffer" een wedvlucht vanalt Quievain, afstand 192.7 K.M. De duiven werden losgelaten te" 8 uur en bereikten hare hokken als volgt: Geconstateerd le duif 9.57.12, laatste duif 10.42.02. Jan de Jong lj M. A. Holthuijsen 2, 6, 10, 24, 26, 32) Q. Blanken 3, 5, 21, 22, 23; H. N. Korevaar 4, 11 37; T. Willem» 7, 9, U; B. Stolk 8, 12, 36; J. C. Pracht 13; C. M. Holthuijsen 14, 36; A. Wiever 15, 28; Rook 16; J. M. de Vries 18; J. Schouten 19; J. C. Donk 20; J, Mikkers 25, 28, 34; C. Verboom 27, 33; A. Jansen 29; Joh. de Jong 30, 31; C. P. de Waal 39. Overduiven: le en 2e H. N. Korevaar; Holthuijsen; 4e C. P. de Waal; 5e G. Blanken; 6e M. A. Holthuijsen. verder werd door de vereeniging een kasconcours gehouden, eveneens uit Quie- tam. De prijzen werden behaald als volgt: le prps Jan de Jong; 2e pr. M. A. Holt- huysen; 3e pr. G. Blanken; 4e pr. H. N. Korevaar; 6e pr. T. Willemse; 6e pr. B. «°lk; 7e pr. C. M. Holthuüsen; 8e pr. A. Wieter; Be pr. T. Book 10e pr. J. M. de Denk; 13e pr. Joh. Mikkers; 14e pr. C. Ver- Jon™'' .o6® Vr' A' Jans,",i 16e pr' J°h- de Jong, 17e pr. C. P. de Waal; 18e pr. P. M. Holttopsen; Pr- Joh. v. Mourik; 20e pr. de Jong; 2le pr. M, v. Leit; 22e pr. J. «charleman; 23e pr. J. p. Hofstede. 7 Oct. 814 uur Zaal Kunstmin. Lezing met lichtbeelden over Ideale Winkel-, Eta lage- en Huisverlichtang. Apothekersdienst. De apotheek van den heer H. Teepe, Gouwe, zal tot en met 4 October, benevens den daarop volgenden nacht geopend zjjn na 8 uur des avonds (deB nachts echter alleen voor recepten). UIT OEN OMTREK. GOUDBRiAJL sr en, Wethouders dezer ge- bekend dat Woensdagavond —4 -.Q. «.«^egenheid zal worden gegeven voor kostelooze inenting of herinenting ten gemeentehuize alhier. REEUWIJK. De heer H. Kraaüenbrink verwondde by het verwerken van boonenstokken een zyner handen. Toen de hand begon op te zetten, stelde hij zich onder behandeling van Dr. Batelaan, die bloedvergiftiging constateerde. De Raad der gemeente Reeuwjjjc is ïn openbare Raadsvergadering bijeengeroepen op Woensdag 2 October 1929 des voormid dags 9 uur (Zomertijd). B. en W. stellen voor een verbeteringsbe lasting te heffen van de bewoners aan de Zwarteweg bij Gouda. B. en W, stellen voor nu in de Zwarteweg b\j Gouda waterleiding is, aldaar 8 10 brandkranen aan te brengen. Woonhuis en schuur verbrand. Zondagmorgen omstreeks 10 uur onde< kerktijd is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het woonhuis van den heer Verwaal, kweeker, wonende aan den 's Gra- venbroekschen weg .ïaoij de Reeuwyksche Brug. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat de pogingen tot blusschen welke met de ouderwetsche brandspuit, die was gerequi- reerd, faalden. Het woonhuis met aangren zende schuur brandden geheel uit. Behalve eenige huisraad, dat werd gered, is alles verbrand. Er is niets dan een roo- kende puinhoop overgebleven. Verzekering dekt de schade. SPORT EN WEDSTRIJDEN. 30 Q A«e*da- ePt. 8% u. n.m. Goudsche Winkeliers- 2 "Sch8»kt>»'7l" Huish. Verg. t 16 Oct Gebouw Daniël. Cursus E. H. nl' ^"ier W<Un* VBB D'- Montagno Dr. Evers. ButI0. ™r Inspechevergadering van het 3 ^""eeneohnspectie Gouda. VOETBAL Uitslagen van Zondag 29 Sept. 1929. N. V. B. Afd. I late klasse, Hilversum. Hilversum—D.F.C2-0 Amsterdam: Ajax-Exselsior 3-0 Rotterdam: Sparta-V.S.V2 Den Haag. H.B.8-R.C.Hi_o 3e klasse D Utrecht: Holland—Zeistachr. n.o Alphen: Alphen—Amsvorde 2—0 Utrecht; Utrecht-Leerdam Culemborg; Culemborg-D.O.S. Zeist: Z.N.C.—Voorwaarte Aid. II late klasse. Haarlem: E.D.O.—H.V.V IJmuidenStormvogels—H.D.V.8. Haarlem H.F.C.—V. U.C Rotterdam Feijenoord- Blauw Wit Zaandam: Z.F.C.—'t Gooi 2e klaBse B Gouda: Gouda—Unifcas RotterdamV.O.C—Steeds Hooger" Utrecht: U.V.V.-Neptunes Dordrecht; O.D.S.—Xerxes Vlaardingen: Fortuna—V.D.L. 3e klasse A. Leiden: U.V.S.-G.8.V3-0 Den Haag; Laakkwartier— A.S.C1—4 Hillegom: Hillinen—Alphia 1—2 Den Haag: R.V.C.-L.F.C2-1 3e klasse B. Rotterdam D.C.L.—Olympia $—1 LeidenLugdunum— ét. Volharden &~0 Schoonhoven: Schoon.-de Musschen 8-0 Rotterdam: Transvalia—U.D.I12—1 4e klasse A Den Haag: de Jagers—Bodegraven 2—3 4e klasse B. Den Haag: V.O.G.E.L.-Delfia 4e klasse D. Rotterdam: E.D.S— D.J.83-0 81iedrecht: Sliedrecht—S.I.O.D. 7 Res. 2e klasse B. Dordrecht D.F.C. 3—Gouda 2 .4—5 Rotterdam: Sparta 2—8.V.V. 24—2 Den Haag: H.V.V. 2-St. Hooger 2 4-2 Res. 3e klasse A. Den Haag V.I.O.S. &-R.V.C. 22—1 Den Haag: H.V.V. 4—Alphen 20—1 Den Haag: A.D.O. 3-U.V.S. 2 3-3 Res. 3e klasse B. Maassluis: V.D.L 2—Fortuna 2 0—1 Delft; Concordia 2—H. v. Holland 2 4-b Vlaardingen: V.F.C. 2-H.II.V.8. 3 0—5 Rotterdam: de Hollandiaa 2—D.H.8. 2 1—1 Vlaardingen: Hollandiaan 2—D.H.C. 3 0-+1 Res. 3e klasse C. Gouda-. O.N.A. 2—G.S V. 2 2—1 Rotterdam: Excelsior 3—Transvalia 2 i—1 Rotterdam: Feijenoord 4—V.O.C. 3 4—1 Afd. III 1ste klasse. Hengelo: Tubantia—Ensched' 1-4 Apeldoorn: Rob. et Vel.—Go Ahead 0-4 WageningenWageningen—Z.A.C0-0 Zwolle; PE.C.—A.G.O.V V5-8 Arnhem: Vitesse—Heracles 3—3 Afd. IV lste klasse. Breda: N.A.C.—Wilhelmina 2-^0 Tilburg; L.O.N.G A.-rrM.V.V. 2—1 Eindhoven: Eindhoven—N.O A.D. 1—1 Roermond: Roermond—Willem II 1—2 's-Bosch: B.V.V.—P.6.V5-3 Afd. V lste klasse. Leeuwarden. Friaia—Leeuwarden 1—2 GroningenBe Quick—Velooitas 1—4 WinschotenW.V.V.—G.V.A.V1—1 Veendam: Veendam—Alcides 3—1 Jubileum-wedstrijd N.V.B. Voorronde Den Haag: A.D.O.—Friesland10—2 G. V. B. lste klasse. Waddinxveen 1—Olympia 3 4—1 Gouderak 1—Gouda 3 4—2 Haastrecht 1—O.N.A. 3 5—1. 2e klasse. O.N.A, 4—Zevenhuizen 12-1 Gouda 4—Waddinxveen 2 2-1 Moordrecht 2—G.S.V. 3 2-2 3e klasse A. O.N.A. 5—Bodegraven 3 5-2 G.S.V. 4-Letterkerk 3 6-0 U 3e klasse B. G.S.V. Ö-God^a 5 3-^4 Overzicht. Een goede dag voor Noord-Holland. Gouda wint. Minder goed werk der derde klassers. Goed begin van Bode graven. De thuisclubs hebben zich gisteren over 't algemeen best gehouden en 't succes aan haar zijde gehouden. In beide Westelijke eerste klassen trokken alle bezoekende clubs aan het kortste eind, behalve in twee geval- len, waarbij een gelijk spel werd geboekt. Rotterdamsche kampioenen Sparta en De Feijenoord moesten ieder een veer laten resp. tegen V.S.V. en Blauw Wit. Toch hebben deze clubs zich feitelijk nog goed gehoud. m vergelijking met de overige Zuid-Holland- sche vereenigingen. die tegen haar Noorde lijke zusjes allemaal in 't zand moesten bij ten. Alleen H.B.S. wist met een magere 1—0 hierop een uitzondering te maken. In de tweede klasse heeft Gouda haar eer ste overwinning behaald, die haar trouwen moeilijk kon ontgaan. Unitas toemde zich allermist gevaarlijk en lijkt ons een ernstige candidaat voor de laatste plaats. De overige ciubs zullen elkaar 't leven ook nog wel zuur maken. Neptunus versloeg U.V.V. op eigen terrein, O.D.S. en Steeds Hooger speelden gelijk resp. tegen Xerxes er V.O.C.welke tegenstanders ook niet voor de poea zijn. Aan spanning zal 't voorloopig niet ontbre ken. De derde klassers hebben 't er niet erg best afgebracht. Olympia kreeg met 3—1 van D.C.L. klop, hetgeen we van de Gouwenaar* niet hadden verwacht. G.8.V. moest met eenige invallers o.a. voor Revet en Jansen de meerderheid van U.V.Sa erkennen. Tot een kwartier voor het einde hield groen-wit stand, maar toen kwamen de doelpunten waartoe de Gouwenaars ook meermalen de gelegenheid waren geweest. Alphia's productiviteit is nog niet op het peil van vorig jaaj. Nu werd weer gelijk ge speeld en wel tegen Hillinen. Alphen heeft zich weer hersteld en bevocht een mooie 2—0 zege op 't niet gemakkelijke Amsvord» Geweldig uit haar slof schoot Schoonhoven, met een 8—0 "fcgge werden de Musschen zeep gebracht. Nog een g rooter e zege boekte Transvalia in deze afdeeling door met 12 van U.D.I. te winnen. De 3—2 zege op de Jagers is voor Bode graven een goed tegin, hetgeen hopenlijk tot een spoedig herwinnen van het verloren terrein zal bijdragen. De reserves hielden zich weer uitstekend. Gouda 2 blijft op deri ingeslagen weg voort gaan en bond nu D.F.C. 3 aan haar zegekar. O.N.A. 2 wist^door een strafschop van G.8. V. 2 te winnen. Ook Alplien 2 won, terwijl de Bodegraven reserves met een gelijk spel het seizoen openden. In de eerste klasse schijnt Haastrecht goe de plannen te hebben. Nu werd van O.N A. 3 met juooie cijfers gtfv.üiuiaii, terwijl bo vendien de concurrente, Gouda 3, van Oou- derak verloor. Met Olympia 3 gaat 't niet opperbest. Waddinxveen was thans de sterk ste. In de tweede klasse werd in den return- wedstrijd de punten gedeeld, zoodat G.S.V. 3 zich een kostbaar puntje liet afsnappen. Het eerste treffen leverde eenige weken geleden een 4—2 zege op. Gouda 4 handhaafde zich op de eerste plaats. Verder zorgde O.N.A. 5 voor een verrassing, terwijl G.S.V. 4 recht op liet kampioenschap afgaat. In 4 wedstrij den 26 goals belooft wat. De jongste gene raties van G.S.V. en Gouda ontmoetten el kaar in een aardig geepeelden wedstrijd. Op het allerlaatste moment maakten de rood- witten het winnende doelpunt. GondaUnitas 3—0. De roodbemden hebben zich ditmaal de kans om twee winstpuntjes binnen te haler nu eens niet laten ontsnappen. Het oude binnentrio, van Maaren, Spee en Walthie, geflankeerd door Keyzer links en IJssel- stijn rechts, hebben ons de moed gegeven te gelooven, dat door de Gouwenaars nog wel een behoorlyk rangnummer in deze compe titie kan worden bereikt na de twee vooraf gegane nederlagen. Toch is ons het spel van beide partyen, de eerste tien minuten uitge zonderd, tegengevallen. Er werd ditmaal en vooral in de Goudsche gelederen nogal eens over een bal heengetrapt of gemist. Uit zondering verdient hier de Goudsche keper, die zijn heiligdom op sublieme wyze tegen de aanvallen der roodbroeken heeft verde digd. Om even twee uur floot scheidsrechter van Hierck voor den aftrap. Direct namen de gasten het leder over en bfj hun eerste aanval ontstond ook reeds de eerste corner op het Gouda-doel, welke het veld werd in gewerkt en toen werdi overgeschoten. De uittrap gaf de Gouwenaars gelegenheid hun oorhoede aan het werk te zetten. By éen voorzet van Keyzer liep van Maaren in, maar kwam in botsing met de keeper, waar door de bal achter kwam. Met wisselende kansen ging het spel toen eenige minuten van doel tot doel, totdat in de zevende mi nuut na den aanvang reeds het eerste suc ces voor onze stadgenooten kwam. H. Spee ontving de bal van achter, gaf door aan Walthie, die in goede positie voor de keeper kwam, maar hem geen schffn van kans gaf met een schuin schot het leder in den hoek deponeerde. Een geweldig gejuich steeg van de tribune op. 1Ol De gasten Weken door dezen tegenslag geenszins ontmoedigd. Hun aanvallen voor van de linkervleugel schepten voor de Goudsche verdediging moeilijke oogenblik ken. Eenmaal was by zulk een voorzet Spee uitgeloopen en hadden de roodbroeken een kans om gelyk te maken, doch het leder ging naast Verschillende malen waren bei de partyen daarna in den aanval, doch tot doelpunten kwam het voor de rust niet meer. De gasten hadden blikbaar afgesproken direct in het tweede gedeelte den stand ge lijk te maken, want met vuur werd aange pakt om de Gouda-veste te belagen, doch ook ditmaal lukte hun zulks niet, en ge beurde het tegenovergestelde. By e«<. schermutseling voor het Gorcum3che doel, ging het leder van links naar rechts, waai de toeschietende IJaselstijn onverwacht in schoot. 20. Reeds na vyf minuten werd de score ver hoogd door een der verdedigers, die bij een diuk op 't doel, het leder wilde wegwerken, maar in eigen doel schoot. 3—0. Allengs begon het spel toen te verslappen. Unitas «ag geen kans meer om op te halen en d? Gouwenaars vonden het blijkbaar ook wel letjes, want in de stand kwam geen veraro dering meer. Alphen a. d. Ryn bij Leiden. De N.V.B. heeft de opgemaakte grensrege ling ten opzichte van den G.V.B door de F* deratie van Erkende Bonden gehandhaafd, zoodat de Alphensche clubs aan de Leidsche oompetitie deel zuilen nemen. Voor den G.V.B. is dit een gevoelig ver* liea. Uit financieel oogpunt derft hij de in komsten van ach! elftallen, terwijl uit de competitie vijl elftallen verdwijnen n.l. van Alphia 3en van Alplien 2. De eerste klasse bestaat nu uit 6 elftallen, zoodat met 10 wed strijden het seizoen wordt beëindigd. Majoor 8charroo bedankt als bestuurslid v. h. Ned. Olympisch Comité. Naar de Revue der Sporten van hedei mededeelt heeft majoor Scharroo bedankt als begturslid van het NederlandEch Olym pisch Comité. KORFBAL. Uitslagen van Zondag 29 Sept. 1929. Krachtsport I—Ter Gouw II 1—0 Moordrecht II.Krachtsport II 53 Slingerbal. De gisteren in den Kanaaldijk gespeelde *Ungerbalwedstrijden tussohen Excelsior en Pro Patria hadden 't volgende resultaat: Excelsior I—Pro Patria I 0-2 Excelsior II~Po Patria 11 3-1 WATERPOLO. Het Nederl. zevental tegen België samengesteld. Gister-namiddag heeft de waterpolo-com- roissie van den Nederl. Zwémbond het Ne- derlandsche Zevental samengesteld, dat Za terdag 5 October a.s. in Brussel tegen België «'tal uitkomen. De opstelling rs als volgt: A. van Olst (Het Y), J Elzinga (L.Z.C.), H. Minnes (U.Z.C.), Fr. Kuyper (Dolfijn), J. Buys (L.Z.C.), J. Schol te (A.Z.), J. Kohier (Het Y). Reserves W. de Haas (Z.I.A.N.) en W. C. Mousset (D.J.K.). Als aanvoerder werd be noemd Fr. Kuyper. KAiHU-JNIEU WH. Programma van heden. Hilversum: 6.01-7.15 Dinerconcert door het AV.R.O. kwartet. 7.157.45 A.V.R.O. Boekenhalfuurtje. 8.099.15 Concert te geven door het Am- Bterdaraach Instrumentaal Solistenkwartet. 9.159.30 Praatje door Fred. Fry. 9.8011.10 Concert door het Omroep orkest. Daarna pérsberichten en Gramofoon- muziek. Huizen: 6.807.00 Literaire lezing over: „Twee vroeggestorven dichters uit de 17e eeuw," 7.008.0O Uurtje voor de rypere jeugd. 8.00 Lezing over: „Rondom onze verant- woordelykheid". Orkestconcert. Na afloop: Persberichten. Dinsdag 1 October. 'Hilversum 10.0910.15 Morgenwijding. 12.151.45 Lunchconcert. 2.002.45 Wenken op het gebied van koken. 2.453.00 Gramofoonmuziek. 3.00—4.00 Maak het zelf. 4.004.30 Gramofoonmuziek. 4,305.30 Microfoon debutanten. Huizen: 11.30—12.00 K.R.O. Godsdienstig half uurtje. 12.15—1.15 Concert door het K.R.O.-Trio. 1.152.00 Gramofoonmuziek. 2.003.O0 Vrouwenuurtje, 5.006.45 Gramofoonmuziek. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 30 Sept. Aanvoer: 487 vette runderen, 204 vette kalveren, 721 varkens, 572 scha pen en lammeren, 48 paarden. Prijzen: Koeien le kw. 0.530.56, 2e kw. 0.450.47)4, 3e kw. 0.27%—0.32'A; Ossen le kw. 0.50—0.54, 2e kw. 0.40— 0.46, 3e kw. 0.38; Kalveren le kw. 0.75 0.80, 2e kw. 0.62%—0.67%, 3e kw. 0.50—0.55; Schapen le kw. 0.30—0.26; Varkens le kw. f 0.42%, 2e kw. 0.41%— 3e kw. 0.40%. Koeien en ossen tragen handel, prijzen konden voor le s#ort gehandhaafd worden, 2e en 3e soort minder; vette koeien luie handel, prijzen le en 2e soort minde, 3e soort prijshoudend; schapen en lammeren slappe handel; varkens over 't geheel willi ger, handel vasteT. Kaasmarkt Groot-Ammers. 28 Sept. Aan de markt waren aange voerd: 35 partyen mest te zamen 1012 stuks kazen, wegende 8096 K.G. Prys zware 56; met Rjjksmerk le soort 5053, 2e soort 4649; Ongestempelde f 45. Handel vlug. Kaasmarkt Oudewater. 30 Sept. Aanvoer 98 partyen, 4410 stilles, 22050 KXJ. Prys met r.m. le soort 5256, 2e soort f 4951; Zonder r.m. 48—50. Handel vlug. DRAADLOOZE DIENST. Vliegenier verongelukt. Te Mount Kisko (New-York) is de Duit- sche vlieger Paul Winhenaeyer bjj een mis lukte parachutesprong van groote hoogte doodgevallen. Auto tegen een boom gereden. Een ptiMgier gedood. NIJMEGEN, 80 Sept. Hedenmorgen is een auto van de firma de Gruyter op de Mooksche laan bij Nijmegen tegen een boom gereden. De chauffeur had de macht over zyn stuur verloren doordat een band was lek geworden en de vracht in den wa gen was verschoven.' Dé auto is totaal ver nield. De inzittenden persoon, zekere A. uit Nijmegen, werd tegen den boo mgeslinged en werd op slag gedood. De heer Noest commandeur in de Oorde van Oranje Nassau. AMSTERDAM, 30 Sept. B(j zyn afscheid als voorzitter van het Bestuur der Rijks- verzekeringbank is hedenmorgen de heer W. Noest er bij monde van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, Mr. Ver schuur, van in kennis gesteld dat het H. M. de Koningin behaagd heeft hem te benoemen tot commandeur In de Orde van Oranje Nassau. Het 2e postvliegtuig naar Indië moet een noodlanding maken. Aneta. Vas Dias meldt d.d. heden 80 Sept. Heden ontving de K.L.M. uit Etel (Siam) gelegen aan de Westkust van 't schiereiland Malakka bereikt dat de P.H.AJS.O. wegens slecht weer een noodlanding heeft moeten maken, ongeveer 200 KjM. ter zuid-westen van Sengora. De bemanning heeft geen let sel bekomen, doch de machine werd bescha digd. De post is onmiddellijk doorgezonden. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Een jonge man door een auto aangereden en gedood. HEERLEN, 80 Sept. Zondagavond om streeks half 11 wandelde eéti zekere Distel meier met zyn meisje op de S^reepersstraat te Schaesberg. Een taxi, bestuurd door C. H. uit Ubach kwam uit 'dê ricirtjng Heerlen en reed het paar aan. De jongen is in en kele minuten aan de opgeloopen verwondin gen overleden. Het meisje werd niet ernstig gewond. De chauffeur werd door de politie gearresteerd. Hedenmorgen was 't parket uit Maastricht ter plaatse aanwezig voor »t instellen van een onderzoek. Alastrim te Heerlen. HEERLEN, 30 Sept. Het is thans posi tief zeker dat de 3 patiënten uit Brunssum die in 't ziekenhuis te Heerlen zyn opgeno men, lyden aan Alastrim. Ook in het zie kenhuis te Sittard zyn 2 kinderen opgeno men, afkomstig uit Lutterade, bij wie ver schijnselen van de ziekte zyn geconstateerd. WISSELKOERSEN. 27 Sept. 30 Sept. Officieel. Londen 12.097* 12.09'/,. Beriyn 59.38% 59.37% Parys 9.76% 9.76% Brussel 84.67% 84.09% Zwitserland 48.07% 48.06 Weenen 35.07% 35.07% Stockholm 66.90 66.80 Oslo 06.42% 66.45 New York 2.49»/* 2.49'/» Nier.nfri^iaal Praag 7.88% 7.88% Jf6.87% Madrid 36.88 Milaan 13,05% 18.05 Beursoverzickt. De iuarkt had heden weer «en ongeani- meerd voorkomen De opening was .gedeci deerd flauw, maar daarna trad eenige verbe tering in, die echter geen stand kon hpuden 't Slot was daq ook over het algemeen geno men wederom aan den luien kant. Op de industrie-afdeeling traden de Phiiipsfuuidee- ien op den voorgrond. De eerste koersen kwa men bijkans 50 punten beneden da vorige noteennge». Het herstel dat volgde deed een 20-tal punten weer inhalen, doch later ging het avans weer geheel verloren. De Mar garine l'irie's daalden tot 't laagste peil van Zaterdag, liepen enkele punten op, maar la- tér ging het geheele avariD weer verloren Van Berkels lagen vast in de markt. De koersschommelingen bleven overigens van groote afmetingen. Aecoustiekwaarden wer den gevraagd en konden enkel® pinten avan ceren. De kunstzyde-aandoelen, bewogen zich omstreeks h!ét laagste peil vftn den veri- gen beursdag. AniemB volgden het markt- verloop en waren in doorsnee lager. De Ford- aandeelen kregen een verlies van 20 punten op hun rekening. ■Van de oliewaarden bleven Koninklijken op peil. Mijnwaarden werden op kalme wijze verhandeld. Algemeene Exploraties stelden zich op lager niveau. Suikerwaarden moeaten zich verliezen ge troosten. Van de tabakken moesten zich ude Deli's een verlies van enkel® punten getroosten. Yankee's zeer kalm. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 80 Sept. Verwachting: Zwakke tot matige zuide lijke tot zuid-westelijke wind, zwaar be wolkt met tydelyke opklaring. Waarschijn lijk regenbuien met eenige kans op onweer. Later iets koeler. ApVERTENTIEN. Heden overleed na een lang durig lijden in het „Allgemefines Krankenhaus" te Hamburg onzie geliefde Zuster en behuwdzuster in den ouderdom van 37 iaar. Uit aller naam J. BOKHOVEN. GOUDA, 30 September. Kattensingel 41. 16 V

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2