*1 op dil M. J 8 ANN 'EEL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 88"Jaargang Maandag 7 October 1828 We. 17188 BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen I I o ,1 SO ParelcokM ELEF. 520 BERGAMBACHT. BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, dubauv/f, uvuvtuvAik, -•> -- nieuwerkerk, ouderkerk, oijdewater, reeuwuk, SCHOONHOVEN. BTOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ene DE GESTOLEN DIADEEM. FEUILLETON. IDE JAUWLLIER .RTENSSINGEL 12 t regel meer 0.50. Op de een k (Wordt vervolgd). Meter, per Meter. i ver- Iwazen het verkeerde pad kwaads in den zin Dr. de Hij had historische n billijk in prijs SC, Turfilnjsl 40. KinicnsIksIsonS. M is het in kleur en geeft meisje, toen zij hall neergezet ideüVeérsfraat El )105 cJW. breed- oit. 10 p. 2.75 de erkenning, niet steeds, In den Rijksdag. De groote zittingszaal van den Rijksdag is vervuld van een plechtige stemming. Op de plaats van het presidium is een katafalk opgericht, waarop de lijkkist met de dienst- riag van den Rijksminister van buitenland- sche zaken rust. Aan beide kanten van de kist zijn twee groote kandelabers met bran dende kaarsen opgesteld. Achter de kata- de voorzitter- „Friedrich der erkennen, dat met geweld, van Duitschland niet bevoi doch dat dit slechts te b< I ABONNEMENTSPRIJSi per kwartaal 2.26, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.16, met Zondagsblad 8.88. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bfj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 88 Postrekening 48400. De rouwstoet. Onmiddellijk na de rede van von Kardorf, die door de bewogen menschenmassa zwij gend werd aangehoord, vormde zich de rouwstoet.’ Langhaam zette de stoet zich onder het »ten gehoore brengen van treurmuziek door de muziekcorpsen in beweging. Overal ston den vele duizenden en duizenden menschen langs den weg geschaard. Van het Ryks- daggebouw trok de stoet langs den Bran denburger Tor naar de Wilhelmatrasse. By het paleis van den Rijkspresident werd halt gehouden; de Rijkspresident nam afscheid. Tien minuten voor één uur hield de lijk wagen stil voor hét venster van de werk kamer, waar dr. Stresemann zes jaar lang gewerkt heeft. Het venster stond wijd open. Het was met rouwcrepe gedrapeerd. Ter wijl de klokken in de omgeving luidden, werd een plechtige stilte van twee minuten in acht genomen. Daarna roffelden de trommen, de muziek zette in en de stoet ging verder in de rich ting van- de Belje Alliance Platz. Het ge- heele verkeer stond stil en tienduizenden stonden langs den weg geschaard. Daarna vervolgde de stoet door de Blücherstrasse naar de Kaiser Friedrich Platz, in de nabij heid waarvan het Luïsenstadtische kerkhof ligt, waar Dr. Stresemann zjjn laatste rust plaats naast die zijner ouders heeft ge- wenscht. Toen de kop van den rouwstoet te twee uur het kerkhof bereikte, werden van de nabijgelegen garnizoenskerk de klokken ge luid. De muziekcorpsen en de Schutzpolizei namen naast den ingang tot het kerkhof plaats en lieten den rouwstoet voorbijtrek ken. De lijkkist van den overleden minister van buitenl. zaken werd daarna, terwijl het orgel speelde „Befiel Du Deine Wegen” van den wagen getild en naar de Kapel ge dragen. Nadat het gevolg binnen gelaten was, werd de ingang van het kerkhof weer gesloten, waarna de groote rouwstoet zich op de Kaiser Friedrichplatz ontbond. Nadat het stoffelijk overschot in de kapel was geplaatst, werd door een koor het ko raal „harre meine Seele” gezongen. In de kapel, waar de kist geheel verborgen was onder groen en witte leliën, hield de voor malige Opperhofpredikant Dr. Kessler uit Dresden een rede. De lijkstoet bewoog zich vervolgens naar het graf, dat gelegen is onder een hooge plataan. Onder de tonen van het „Deutsch land, Deutschland iiber alles”, zooals Stresemann dat verlangd had, daalde kist in het graf. Vervolgens werd door den predikant Jullie weet, zei Lilian, dat ik het afschu welijk vind, om aan wie dan ook last of on aangenaamheden te veroorzaken. De jongste van de twee zuchtte en schud de het hoofd. Hij was een slanke knappe jongeman met een blozend gezicht en klein, kortgeknipt snorretj Dat weet ik heelemaal niet, zei hij. Wat mijzelf betreft, weiger ik zelfs ab soluut het te gelooven. Ik heb veel verdriet en jij doet maar net alsof je er niets van merkt! Beste Tommy, gaf Lilian ten antwoord Ik ben wreed geweest voor je eigen bestwil. Het zou dwaas zijn om te doen of <k niet begrijp, dat je zinspeelt op mijn her haald aanbod om een zuster voor je te zijn. Maar het is toch veel beter dat jij een standigen zuster hebt dan ik een dw echtgenoot. De oude man, een aristocratische verschij ning met intelligente, levendige oogen en grijzend haar, had met kennelijk 'genoegen zitten luisteren naar het gebabbel van het tweetal. ik tq oud om -een broer te zijn? vroeg nij opgewekt. Je zult zien, dat ik veel gezeggelijker ben dan Tommy. Lilian glimlachte. Probeert u het maar niet, meneer Greville, zei ze waarschuwend. Waarom niet? Het is een trooetRtjjs, en in uw geval zal het wel niet noodig zijn om die uit te loven. Maar nu praat ik in vollen ernst: ik heb de laatste tien jaar meneer Greville’s loopbaan met de grootste belangstelling ge volgd. Toen u minister van Binnenlandsche Zaken werd, meneer Greville; heb ik mijzelf ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstrek» (beboerende tot den bezorgfcring) i 1—6 regel* f 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bexorgkringi 1—6 regels L&5, elke regel meer 080. Advertentie in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den pr^e. Ldefdadigheid>adverteuti6n de helft van, INGEZONDEN MEDEDEELINGJBN1—4 regel* 2J5, ell de voorpagina 50 booger. Gewone adverteutita en ingezonden mededeelingen by contract tot teer gereduceerde^ prijs. Groote lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiön kunnen worden ingezonden door taunhenkomst van tolled» Boekhande laren, Advertentiebureaux en ome agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingttkomen, teneinde van opname verzekerd te lijn. Robert rende de straat over, stak den sleu tel in het sleutelgat en wierp de straatdeur van het huis aan den overkant open. Daarop holde hij naar zijn meesteres terug Komt u maar, juffrouw! Help me met vader, fluisterde 't meisje Zij pakte de slapende gestalte bij den eenen arm en Robert nam den andere. Met moeite kregen zij den ouderen heer op zijn voeten; hij protesteerde geweldig. Half hem dragend, half hem steunend, slaagden zij erin hem naar den andere zijde van den weg te transporteereij, Goddank, mompelde het hun last op een stoel in de hadden. Uit het huis aan den overkant, op de stoep waarvan het tweetal gezeten had. kwam het geluid van opgewonden stemmen. Juist toen het meisje de deur sloot, werd de voordeur van de tegenoverliggende woning opengerukt en een jeugdig huisknechtje, alleen maar gekleed in zijn pyama, blies met doodsbleek gezicht, doordringend öp een fluitje. En even later werd de morgenstilte verbro ken door de haastige en zware voetstappen van politieagenten HOOFDSTUK II. De voorwaarde. Lilian Turner zat in de voorkamer van het huis, dat zij dien vroegen morgen op zoo'n eigenaardige manier binnengegaan was. Zij praatte, een bezigheid, die voor haar niet ongewoon was, en haar toehoorders wa ren twee mannen, waarvan de eene nog heel jong was en de andere een heer van middel barste leeftijd. Rijkspresident nemen in de eereloge familieleden van den overledene plaats. De plechtigheid vangt aan met het ten ■gehoore brengen van de Ouverture zu Co- riolan van von Beethoven, gespeeld door het Philharmonisch Orkester. Herdenkingsrede van den Rijks kanselier. De rijkskanselier Muller neemt dan her woord tot het spreken van de herdenkings rede. Hy zegt oa.: Aan de baar van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken staan niet slechts treurend zijn Vrouw en zyn zoons, wien wij onze innige deelneming betuigen, staat niet slechts de Duitsche rijksregeering, die haar minister van buitenlandsche zaken, niet slechts de Rijksdag, die een van zijn meest vooraanstaande leden, niet slechts de Duit sche Volkspartij, die haar leider verloren heeft, doch in den [geest neemt aan deze afscheidsplechtigheid het Duitsche volk deel, dat een van zijn beste zonen verloren heeft en de wereld daarbuiten, die in hem den grooten staatsman vereerde en in hem den mensch van goeden wil hoogachtte. ren op het bal van lady Templedown ge weest. Mijn vader bad een beetje last van slechts spijsvertering laten we ’t zoo maar noemen. Lady Templedown geeft altijd zulke uitstekende soupers. Hij kon zijn sleutel niet vinden en ik begreep uit wat hij zei. dat hij dien op zijn club, waar hij zich verkleed had, had laten liggen, dus stuurde ik den knecht, die naast den chauffeur zat, daar heen. Daar ik het zonde vond, dat de auto zoolang in den stroomenden regen bleef staan, zei ik aan den chauffeur dat hij den wagen maar naar de garage moest rijden wij konden wel even schuilen onder de gla zen portiek aan den overkant. Ons huis heeft geen portiek en dat is in ieder geval mijn schuld niet. Waarom heb je de bedienden dan niet uit hun bed gebeld? vroeg Tommy. - Een samenloop van ongelukkige omstan digheden! De electrischo bel was kapot en een klopper hebben wij niet, zooals je weet. Bovendien, de bedienden slapen aan den V/ achterkant van het huis. Vader is zoo be- spottelijk goedhartig dat hij ooit wil, dat .emand voor hem opblijft. Het duurde laaig voor Robert met den sleutel terugkwam hij kon geen taxi vinden en achteraf bedacht ik, dat het vreeselijk dom van me was. dat ik hem niet in de auto naar de club heb laten gaan. En alg ik geweten had, dat het zoolang zou duren, zou ik misschien toch de auto hebben laten xyachten en vader er weer hebben ingezet, ofschoon we hem er niet de grootste moeite uitgek regen hebben. Toen hij eruit was, merkte hij pas, dat hij den sleutel niet had. ÖOIiDSCHE «II RAM. Or. Stresemann’s Uitvaart. Beriijn in rouw. Rijkskanselier Muller herdenkt den grooten doode in den Rijksdag. falkis de hoofdzyde van de zaal met een I groot zwart baldakijn bekleed, dat de ge- heele hoogte van de zaal inneemt en in het midden een met rouwcrepe gehulde zwarten Rijksadelaar op gouden fond vertoont. De balustrades der zaal zyn met rouwcrepe be kleed, wdarop donker groene guirlandes van eikenloof. Om de katafalk ligt een ontelbare hoeveelheid kransen, waaronder vooral de kransen der familie, van den Rijkspresi dent, van het corps diplomatique, van de Rijksregeering, van de Pruisische regee- ring, evenals van de overige landsregeerin- gen en Vrije Steden opvallen. Verder ziet men een kostbare krans van den Raad en van het Secretariaat-Generaal van den Vol kenbond en van den secretaris-generaal Sir Eric Drummond persoonlijk: De Fransche Minister-president Briand heeft een krans gezonden met op het lint de woorden „Aan mijn lieven vriend”. Ook de regeeringen van talrijke landen hflben kransen gezon- den. Langzamerhand vullen zich de zaal en slissend in het lot van Duitschland ingiee; de rtibunes. Het corps diplomatique, onder'’* JJ- J- -■ -!-,j ■*---*■’--> ---■*- -»• wei de ambassadeurs van de Vereenigde Staten van Amerika, Engeland, Rusland en Frankryk, enkele in diplomatenuniform, neemt voltallig in de diplomatenloge plaats. Ook de Rijksregeering is geheel tegenwoor dig. De Rijksdag- en Landdagafgevaardig den zijn ook bijna allen verschenen. Te 10.55 uur neemt Rijkspresident von Hindenburg, vergezeld door den Ryksminis- tei van binnenlandsche zaken Severing en den vice-president van den Rijksdag von Arberg und Graef plaats in de eereloge. De aanwezigen verheffen zich van hun zetels als dg president groet. Direct achter den Uit het Engelsch van ARCHIBALD EYRE. 2 (Nadruk verboden). Wat heb ik gedaan, mompelde ze. O waarom denk ik toch niet beter na. Dat draait vast op onaangenaamheden uit en papa is niet in een toestand voor ee scene. Waarom komt Robert ook niet? Als in antwoord op haar woorden kwam een bediende in livrei hijgend den hoek van de straat om. Hij zwaaide een sleutel in eene hand. Ik heb hem, juffrouw riep hij ademloos. Ik kon geen taxi vinden en heb “ast den heelen weg hard geloopen. Hoor! zei het meisje. Door het vernielde keukenvenster tonk een schuifelend geluid van voeten. O, vlug toch, riep ze Doe de voor- eur open en help mij met vader. Verlies «^seconde, Robert. 0 bediende staarde haar verbaasd aan. Wat is er toch juffrouw? vroeg hij Verspil toch geen tijd met vragen, doe voordeur open. Et klonk iet» van wanhoep in haar «tem De liefde is de edelste uiting der men- schelijke natuur, de ware levenswijsheid, die met haar helder oog het pad van velen opwaarts doet gaan, de schoonste ban den legt, die niet verbroken kunnen wor- ‘!en- -‘g.tM een kort gebed uitgesproken. Een vertegen woordiger van het studentencorps „Neo Germania”, waartoe Dr. Stresemann had behoord, sprak een woord van herdenking. De vaandels neigden en grootmeester vin de loge Grosse” sprak een laatste afscheidswoord. Daarmede eindigde de indrukwekkende plechtigheid. Weinige uren voor zijn verscheiden was hy in den Rijksdag en daarna nog te huis in het ziekbed'bezig er naar te streven ernstige politieke moeilijkheden uit den weg te ruimen. Onder alle betuigingen van deelneming is daarom geen zoo treffend als die van onzen vereerden rijkspresident waarin wordt gezegd, dat de overledene tot het laatste oogenblik trouw voor zijn va- derland-gewerkt heeft. Hij'werkte voor zyn land en zijn volk, voor Duitschland en het Duitsche volk geraakte zijn hart in vuur. Tegenover de vele en dikwijls onrechtvaar dige aantijgingen is het voor mij als Duit- schen Rijkskanselier in dit uur een eere- plicht te verklaren, dat er geen trouwere Duitscher was dan Gustav Stresemann, nie mand, die zooals h(j, zijn geheele groote kunnen voor het door hem geliefde vader land inzette Man met een helderen kijk op de toestanden. Hij was doordrongen vaa dat de ware vaderlandsliefle als gehypnotiseerd, den blik'op den tijd van voor 1914 moest richten, doch voor zijn volk te werken heeft. Toen Stresemann be- eP> woedde de strijd in het Rurhgebied met zijn vreeselyke bedreiging van het gehee'e Duit sche volkslven. Het Ryk? dreigde in een te storten. Thans echter, na zes jaar, staan wy weer in aanzien en als groote mogendheid erkend in den werkkring der naties, on danks het feit, dat ons niat een gelijke ge- wap^iide macht ter zijde Staat als andere volken. Stresemanns blik was helder genoeg om te ie wederopbouw srd kon worden, eiken was met en politiek van verzoening en vrede. Zoo kwamen Locarno en Genève. een diepen zin voor de ontwikkeling der feiten. Naast zyn werkzaamheden voor de bui tenlandsche politiek kwam nog de arbeid, die hy op het gebied dar binnenlandsche politiek als leider van zijn partü gedaan heeft. Hy werkte voor het concentreeren van alle waardevolle krachten voor den staat. Zoo is het hem gelukt velen, die eerst mopperend ter zyde stonden, met den nieuwen staat te verzoenen en aJs mede werker voor de republiek te winnen. Dat kon slechts een man, die met helderen blik in het heden een diepen zin voor de histo rische ontwikkeling der feiten heeft. Hij wist met welke ongehoorde offers het over wonnen Pruisen honderd jaar geleden den grondslag voor een nieuwe toekomst ge'egd heeft. Tegen de Pruisische staatslieden werden dsetyds dezelfde verwijten van toe gevendheid en zwakte gericht als tegen dr. Stresemann. Gustav Stresemann vreesde echter niet de onpopulariteit. Wanneer thans een golf van diepen rouw door ons volk gaat, wanneer zelfs de tegenstanders zmt billijke woor- ngen H. B. 8. en idnten BOUWKUN- door den degen aan zijn baar laten zinken, dan geldt deze rouw niet alleen den staatsman en leider, hy geldt ook den mensch Strese mann. Hy leefde op gen eenzame hoogte, doch leefde met dé breedste kringen. Zoo nemen wy afscheid van hem in de zeker heid, dat “zijn nagedachtenis in de toekomst zal voortleven en dat hy als een der bouw meesters aan den wederopbouw van Duitschland in de geschiedenis behoort. Zyn werk staat vast gegrondvest. Ons blijft de taak het in zyn geest voort te zetten. Wy hebben in hem een grooten staatsman, een leider en een prachtigen mensch verloren. Om met Goethe te spreken: „Dieser ist ein Mensch gewesen und das heisst ein Kam- j.fer sein”. Zacht kfonk daarop Beethoven's treur- marsch uit de „Eroica”, opnieuw door het Philharmonisch Orkest uitgevoerd, door do zaal.. De plechtigheid in den Rijksdag was hier mede geëindigd. Mevrouw Stresemann ver liet met haar zoon als eerste de eereloge. daarna vertrokken de Ryicspresident en de ministers, terwijl de aanwezigen van hun zetels opstonden. Langzaam werden de ontelbare kransen op de buiten gereedstaande auto’s gebracht. Daarna werd de lijkkist door beambten der Schutzpolizei opgeheven en door het hoofd portaal van den Rijksdag naar den grooten uitgang gebracht.' Op weg naar het kerkhof. Eenige minuten na twaalf uur vertrok de rouwstoet uit de groote zaal van den Rijks dag. Voorop werd een groote vergeet-me- niet-krans van mevrouw Stresemann gedra gen. Na oen aantal andere kransen volgde de lijkkist, die door zes politieagenten in uniform op de schouders werd gedragen. De lijkkist werd voor den opgang naar het Rijksgebouw op een met zes rouw- bekleede paaiden bespannen wagen ge plaatst. Reichsbanner hadden zich aan den voet van de trap met hun vaandels opge steld. Naast de kist stonden de geestelijke, mevrouw Stresemann, haar zoons en de naaste familieleden. Naast het spreekge stoelte hadden de Rijkspresident Von Hin denburg, de rijksregeering, de vertegen woordigers der landsregeeringen en het corps diplomatique plaats genomen. Daar herdacht de vice-president van den Rijks dag Von Kardorf den overleden staatsman en partyvriend. De overledene werd verliefd en verafgood door zyn aanhangers als zelden een man te voren en hy is gehaat en bestreden door zyn tegenstanders op een wy’ze als zelden een politicus ey een staatsman bestreden is. Hy waZeen tot lydens toe bereid patriot, hy beminde zyn volk en zyn vaderland bo ven alles. In den arbeid voor zyn volk en zyn vaderland heeft hij zich opgeofferd. De geschiedenis zal hem recht doen. Zijn volk, zyn trouwe vriend, zal hem nooit vergeten. Het zal U gedenken, dat U het in de moei- Ijjkste dagen een helper en leider tegelijk zijt geweest een halve dag vacantie gegeven om het heu gelijke feit te vieren. Ik lees al uw redevoe ringen en met uw ideeën over de nieuwe be lastingen ben ik het roerend eens. Heb je mijn hulp soms voor het een of ander noodig? viel de minister haar lachend in de rede. Die vleierij is natuurlijk een in- 'eiding tot een verzoek! Ik ken de vrouwen. Vertel mij maar waarmee ik je van dienst kan zijn. Het is geen kleinigheid wat ik vraag, zei Lilian. Ik zou willen dat u uit vriend schap voor mij de Engelsche justitie op losse schroeven zou zetten. Anders niet? vroeg de minister met een humoristlschen zucht. Dat is maar een klei nigheid voor me! Alaar kun je misschien ook een beetje precies uitdrukken, wat je van me verlangt? Ik zou willen, dat u al uw invloed zou aanwenden om een misdadiger zijn vrijheid terug te geven. Wat voor een misdadiger? Een jongeman, die door de lichtzinnig heid van een vrouw op is gebracht, en die niets heelt gehad. .O, die ellendige vrouwen ook. riep Tom my. Die zijn altijd de schuld van onze groote en kleine zonden. Het was g§en ellendige vrouw, protes teerde Lilian met vuur. Zij was integendeel eigenlijk heel aardig. Om de waarheid te zeggen, was ik het zelf. Jij? Ik zal het jullie precies vertellen, ver volgde Lilian een beetje verlegen We kwa men den afgeloopen nacht laat thuis, y/e wa- Met groote plechtigheid en diepe ontroe ring is gisteren het stoffelijk overschot van Duitsdhland’s grooten staatsman, Dr. Gustave Stresemann, ter laatste rustplaats geleid. Vóór de overbrenging van ’t stoffelijk overschot naar den Ryksdag had in het sterfhuis in den familiekring een kleine rouwdienst plaats. Om kwart over acht zette de rouwstoet zich in beweging. Vooraan reed een afdee- ling veiligheidspolitie, dan volgde de lijk koets, waarachter de beide zoons van den overledene liepen, alsmede verdere familie, vrienden van den overledene, ambtenaren van diens departement, enz. Daarop volg den drie wagens met kransen. Hoewel het tijdstip der overbrenging van het stoffelijk overschot geheim was gehou den, hadden zich duizenden menschen lange den weg verzameld. In de zittingzaal van den Rijksdag werd de kist, met een groote ryksvlag bedekt, op het in een katafalk veranderde sprekers- podium geplaatst, waarvoor enkele kransen der familie werden neergelegd. De uitvaart. Grauw, eenigszins koud herfstweer heerschte Zondagochtend in de Duitsche Rjjkshoofdstad. Reeds in den vroegen och tend schijnt het alsof geheel Berlijn zich in de binnestad verzamelt om getuige te zyn van de laatste rit van den overleden R(jks- minister van Buitenlandsche Zaken dr. Stresemann. Uit alle deelen van de millioe- nenstad zyn de menschen naar het centrum grifomen. De weg van de Wilhelmsplatz naar het gebouw van den Rijksdag biedt vooral een plechtigen aanblik.Behalve de officieele ge bouwen hebben ook vele particuliere huizen, zakenhuizen, banken en hotels de vlag half stok geheschen. Van de Engelsche ambas sade waait de Union Jack, van de Fransche ambassade de tricolore. Ook het gebouw van den agentgeneraal voor de herstelbeta lingen heeft halfstok gevlagd’. Tusschen de zuilenrijen van den Branden burger Tor hangen zwarte vanen. Het mi nisterie van buitenlandsche zaken is met rouwguirlandes van bergviooltjes en den nengroen behangen. Aan beide zyden van den hoofdingang staan met rouw omfloer ste pilaren, terwijl ook de historische lan taarns met rouw omfloerst zijn. De vensters van het ministerie zyn met rouwcrepe ge drapeerd.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1