ad r nieuws- En advertentieblad voor gouda en omstreken bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercaeelle, meuwerkere, ouderkerk, oudewater, reewwuk, schoonhoven, stolwijk, waddinxveen, ZEVENHUT bank O'W. iB‘1. Dinsdag 8 Dataller 1829 Ho. 17194 68’Jaargang '1 N, en* Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen FEUILLETON. u l« DE GESTOLEN DIADEEM. bezorging per looper geschiedt. <WEG. 4 de worden ■I i HOOFDSTUK III. (Wordt vervolgd.) „De mevrouw van den overkant”. stribbelde Josiah Turner, Lilian’* vader, wa* een Lilian i I I n voor, lekwerk zu’len en tien worde». ffcieren en manschappen voor een deel te ontbreken. 1* I t r- a i* P it It t het na- in- be- f 1 ze. je aandeel in het tafelzilver, dat heeft, opperde Tommy kwaad- MacDonald en zyn dochter Ishbel zyn ge- FRANKRIJK. De levend be gr a vine in het beach van Versailles. In de wonderlijke geschiedenis van Passal den levend begravene in het Bosch van Vemauil by Parijs, is thans gebleken, dat de onderstelling, als zou Passal het slacht offer geworden zyn van zyn eigen reclame- zucht, juist is. De politie heeft de mannen gevonden, die hem bij de uitvoering van zyn plan behulpzaam zyn geweest, en deze hebben alles bekend. De bedoeling van den pseudo-markies was, van zich te doen spre ken om het succes te verzekeren van zijn „mémoires”, die trouwens naar het schynt grootendeels nog geschreven moesten wor den. Zyn voornaamste helper, een jonge man, die nogal wat op zyn kerfstok heeft, zal waarschynlyk vervolgd worden wegens het veroorzaken van dood door schuld. weg. Hij wilde me met alle i haat jongelui met gebrek onderhandelingen gevolg van het Minister van derson, gisteren Leeft allen in het heden met helder hoofd en hart. Wie nederligt, droomend over de toekomst of verdiept alleen in de aanschouwing van het weleer, doemt zich tot onmacht. in Vlaanderen. De lessen in de economische gesel.isdenis, in de handelswetenschap en in de algebra zullen voortaan uitsluitend in het Fransch gegeven worden. De „Standaard” noemt dit een flater van den Minister. Wat de heer Huysmans dus tot stand ge bracht heeft, wordt te niet gedaan. Toen de heer Vauthisr tot Minister van Weten schappen en Kunst benoemd werd, werd- door de Vlaamsche Kamerleden tot de nieu we regeering de waarschuwing gericht, dat zij niet dulden zouden dat het werk van den heer Huysmans in zake de vervlaamschi'.g van het middelbaar onderwijs zou worden te niet gedaan. En de heer Jaspar moet wel eens een geruststellende verklaring afge- iegd hebben. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de Franco per post per kwartaal 8.16, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, hfj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Rodactie Telef. 88. Postrekening 48400. Vervolgens begaf MacDonald zich naar den Senaat waar hy verklaarde dat het de bedoeling van Groot-Brittannië was dat het Kellogg-pact het leidende denkbeeld zou zyn van zyn politiek. Het was ónmogelijk dat indien twee volken hun plicht deden door het vredespact te verwezenlyken voor eenig deel hunner bewapening hetzy te land, ter zee of in de lucht, zy weer in een con flict van vijandigheid zouden geraken. Noch Groot-Brittannië, noch Amerika zouden eenig exclusief bondgenootschap vormen gericht tegen de belangen van eenige natie of groep van naties. Een N. T.*A.-bericht uit Washington meldt nog, dat de tribunes van den Senaat dicht bezet waren; in de diplomatenloge bevond zich de Fransche ambassadeur. MaoDonald gewaagde nog van Stresemaim, als een stil, sterk, heldhaftig strijder voor de zaak van den vrede, die, in het buiten land en in eigen land door vyanden om geven, voor Duitschland en de internationa le ohtwapening „fair” gestreden heeft. Hy wilde door de vermelding van de groote verdiensten van Stresemann op deze plaats een krans op zyn graf leggen. nog een aantal In een' derde ip bevonden zich die gelukkig late gelukkig later waarover toen reeds loegen. het Noorsche stoom- op 5000 meter van 1” is vergaan,, even- heeft de i, Hen- uitvoerig Uit het Engelsch van ARCHIBALD EYRE. 3 (Nadruk verboden). En wat verder? vroeg de minister vol 3 belangstelling. Nu, er verscheen een jongeling op tooneet, en hij was de oorzaak van al de righeid. Ik was al in een kwaden bui en hij bracht me gewoon tot wanhoop. Hoe zoo? Hij wou niet i geweld helpen. In aan tact. Ik vipd, merkte Tommy op, dat je dank baar had moeten zijn om zooveel vriendelijk- ®*d, van iemand te ondervinden op een der- Selijk uur. Lilian fronste de wenkbrauwen. ik vind het heel onvriendelijk, dat JU zijn partij opneemt. A’s vader last heeft va*i slechte spijsvertering, geef ik er de voorkeur aan om met rust gelaten te wor- etF dat kun je toch zeker wel begrijpen? Op welke manier wilde die vreemde je an helpen? vroeg Greville rustig. Laten we 008 het onderwerp bepalen. Reeds is te Londen van de Japansche regeering bericht ingekomen dat het de uit- noodiging tot het bywonen der conferentie aanvaard, en tegenwoordig zal zijn. MacDonald is gistermiddag te twaalf uur, vergezeld van den Britschen ambassa deur, sir Esme Howard, in het Represen tantenhuis verschenen. Het Huis houdt geen zitting, maar er was voor deze gele genheid een buitengewone zitting belegd. De Britsche premier werd bij zyn binnen treden luide toegejuicht. Hy hield een korte toespraak waarin hij zeide dat zyn aanwe zigheid in het Huis hem er», aan herinnerde hoe na aan elkaar verwant en overeenkom stig de instellingen van Brittannië en de Vereenigde Staten waren. Oe a> s. Vlootconferentie. MacDonald in het Congres. Dr. Stresemann herdacht. Het. Britsche kabinet keurt de onderhandelingen met Rusland goed. Over den inhoud van de gisteren verzon den uitnoodigingen var. de Britsche regee- nng aan de overige groote zeemogendhe den meldt de Times, dat het document on geveer 1000 woorden groot is. Het begint met te constateeren dat de regeering der Ver. Staten en van Groot- Brittannië by de besprekingen tusschen MacDonald en generaal Dawes tot een "voorloopige overeenkomst zyn gekomen. waarop deze overeenkomst als volgt opge- durende drie dagen de gasten van president Hoover en mevrouw Hoover op het Witte Huis. Gisteravond zou er te hunner eer een feestmaal in het Witte Huis worden ge geven. Deze overeenkomst regelt eigenlyk alleen de propaganda en de procedure der a.s, on derhandelingen, niets omtrent de groote kwesties, die hangen tusschen de beide sta ten, de kwesties dus van de houding van beide regeeringen ten opzichte van de ver dragen van 1924; de kwesties van een han- delsverdrag; eischen en tegeneischen aan gaande regeerings-en particuliere schulden en andere financieele kwesties; visscherij- aangelegenhedende toepassing van vroe gere verdragen en conventies. Ten aanzien van deze kwesties wordt al leen de procedure vastgesteld, die men vol gen zal om ze te gaan behandelen. Evenzoc wordt alleen de procedure geregeld volgens, welke het herstel der diplomatieke betrek kingen zal plaats hebben. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstrek» (behoorwde tot den bexorffcrinf )i 1—6 regel* 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den beiorgkrinf i 1—6 regel* L55, elk» regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 2fl byslag op den pr#s. Liefdadigheida-advertentiën de helft Tan den prys. INGEZONDEN MEDEDEEULNGEN: 1—4 regel* 2^5, elke regel meer O.M. Op de voorpagina 60 hoogcr. Gewone adrertentMa en ingMpnden mededeellagen bty contract tot zeer gereduceerd» prijs. Groote letters en randen word» berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen word» ingezonden door tusachenkocnst van idiede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agent» moet» daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te stfu. man van buitengewone bekwaamheid. Hij had een flinke zaak van zijn vader geërfd en op deze sohede fudeering oen enorme onderneming opgebouwd. Hij was een on aanzienlijke, kleine man, die met een toon- looze stem stamelend sprak, hij had aarzelen de manieren en doffe oogen. Maar achter zijn onzeker optreden school een ijzeren ener- 1 gie; als hij iets begeerd- slaagde hij er steeds in om zijn wensohen te verwezenlij ken. En wat hij dan verkreeg, was goed 1 voor hem en voor degeen wiens belanden met de zijne samenliepen. Hij was eerlijk en nauwgezet bij het over- drevene af, maar hij liet zich niet door on bereikbare idealen van de wijs brengen. Hij was lid van het parlement geworden omdat het met zijn belangen strookte en niet uit persoonlijké eerzucht of uit een verheven verlangen om het menschdom te dienen. Hij bezat in sterke mate de gave om de conse quenties van zijn daden en ondernemingen vooruit ten volle te kunnen overzien: den steen der wijzen van de modernen tijdHoe wel buitengewoon gefortuneerd, was hij een f eenvoudig man, niet trotsch op zijn geld en positie. Natuurlijk gaf hij voorkeur aan den omgang met menschen van zijn eigen maat I schappelijken stand, maar als de omstandig heden het meebrachten, zou hij zonder een spoor van neerbuigendheid aan dezelfde tafe1 gaan zitten met zijn bedienden. Naar officieus gemeld wordt Buitenlandsche Zaken, i in het kabinet rapport uitgebracht over zyn besprekingen met den Russischen ambassadeur, Dowga- lewski. Het kabinet heeft de door hem en Dowgalewski geteeker.de overeenkomst zake de hervatting der diplomatieke trekkingen goedgekeurd. De overeenkomst heeft thans nog goedkeuring van het Pariement noodig. BUITENLANDSCH nieuws. DUlTSCHLANt). De Fransche gezant bestolen. Naar V. D. uit Berlyn meldt, zyn dieven tijdens de afwezigheid van den Franschen gezant in het gezantschapsgebouw binnen gedrongen en hebben zy uit de schrijftafel van den gezant talrijke sieraden weggeno men, die aan diens overleden echtgenoote hebben toebehoord. De waarde van het ge- stolene wordt geschat op 80.000 M. Van de daders ontbreekt elk spoor. Twee Duitsche stoomschepen op de rotsen. Naar uit Colombo gemeld wordt, zijn de pogingen van de sleepboot Her cules om het H. A. P. A. G.-stoomschip Hoecht, dat sinds eenigen tyd by de Mi no rca-eilanden op een rots zit, af te slee- pen, tot nu toe vruchteloos gebleven. Intus- schen is een tweede Duitsch stoomschip Bauterfels by dezelfde poging om de Hoecht vlot te brengen, op een andere rots geloo- pen en ernstig beschadigd. De Lauterfels is een stoonischip van 6310 ton, werd in 1921 gebouwd en behoort aan de H.A.N.S.A. Autobandieten te Berlijn. Twee zwaar gewonden. Vrijdagavond hielden twee dieven met een kort te voren door hen gestoten auto voor een slagerswinkel te Charlottenburg stil. Een hunner ging binnen, sloeg voor de oogen der aanwezige klanten een caissière neer, greep 400 mark uit de kas, sloeg een knecht, die hem wilde tegenhouden, even eens tegen den grond en reed met zijn handlanger weg. Een ingenieur sprong op de treeplank van de auto, maar werd door de schelmen geslagen totdat hy er afvlei. Op den hoek eener straat vierden twee da mes overreden, een barer werd een been van het lichaam gerukt. Met een taxi zette men de bandieten na, die, toen zij hun ver- xolgers bespeurden, stopten, uit de auto sprongen en wegliepen. In weerwi’ van de voortgezette achtervolging kon men hen niet te pakken krijgen. De toestand der beide dames is zeer ern stig. Hij stelde allerlei idiote dingen Tenslotte moest en zou hij over het hei klimmen, een venster stukslaan om een keu kenraam te openen, zoo toegang tot het huis krijgen en van binnen uit de voordeur open doen. - Dat zou lang niet iedereen aanbieden, pree* minister Greville glimlachend. Om den drornm?! niet- mompelde Tom. —.Ja, maar die dwaze jongen ging het ver keerde huis binnen. Hij, ging in het huis van Lady Shephaerd hier tegenover waar wij onder de portiek zaten. Hij dacht dat het ons huis was. Ik heb razend het land aan Lady Shephaerd, maar dat heeft er niets mee te maken. Ik riep hem terug maar hij wou niet komen. Waar is die jongeman nu? informeerde Greville op ernstigen toon. In de gevangenia. Er kwamen tranen in Lilian’s oogen. Ze hebben hem gearresteerd ik zag hem tusschen twee agenten wegvoeren. Hij was druk bezig ze iets uit te leggen, maar zij glimlachten spottend en ongeloo- vig. Waar was jij? Ik keek uit het raam van mijn slaap kamer. Het was een oogenblik stil, toen stond Tommy kwasi-verontwaardigd op. Dit is geen plaats voor mij, zei hij som ber. Je bent zijn medeplichtig^; met een misdadigster wil ik niets meer te maken hebben. Helaas, mijn arme zuster! Jij spot ook overal mee, zei Lilian boos. Zij wendde zich naar Greville. Help U mij 1 Het gezicht van dien ar men jongen vervolgt mij gewoon. Misschien niet hebben, De punten betrekking heeft worden somd. Ie. Dat de huidige plaats hebben als direct I Anti-Oorlogsverdrag het Kellogg-pact dat in 1928 te Parys werd geteekeild. 2e. Dat de basis van pariteit van alle klassen van oorlogsschepen die niet vallen onder het verdrag van Washington aan vaard wordt. T" D§ pariteit moet uiterlyk op 1 Januari 1936 tot stand 'zyn gekomen. De Britsche regeering heeft zich 'hieromtrent met de regeeringen der Dominions in verbinding gesteld. By het tot stand brengen van deze pari- I teit zal rekening worden gehouden met alle i strijdkrachten van het geheele Britsche rök. 3e. Dat het wenschelyk is ook de kwes tie van den levensduur van de slagschepen te onderzoeken, om te vermijden dat het volledig program der vervanging van ver ouderde schepen zooals in het verdrag van Washington van 1922 is bepaald moet wor den uitgevoerd. 4e. Dat beide regeeringen van meening i zyn dat de duikbooten geheel moeten wor- I den afgeschaft, doch dat beide regeeringen I erkennen dat deze maatregel niet kan wor- I oen uitgevoerd zonder de toestemming var. de overige belanghebbende mogendheden. Bovendien wordt in de nota erkend dat j Sitchts op een algemeene vlootconferentie i van vyf mogendheden definitieve overeen- I komsten kunnen worden gesloten. ENGELAND. Het nieuwe groote luchtschip gereed. Het Engelsche groote luchtschip R 101 is voltooid en reeds sedert enkele dagen' verwacht men dat het schip een proefvlucht zal; maken. Toch is het er nog niet toe ge komen. Duizenden toeschouwers wachten met spanning het moment af dat het schip zich in de lucht zal verheffen, maar het bleef nog steeds in de loods. Dc bouw van het vliegtuig heeft byna twee jaar langer geduurd dan men aanvanke lijk aannam. Tegelyk met de R 101 was men vier jaren geleden begonnen met den bouw van het even groote luchtschip R 100, dat nu gauw klaar is. Het behoeft geen betoog, dat het Engelsche publiek met be langstelling den dag tegemoet ziet, waarop de beide luchtschepen, die tezamen onge veer 24 millioen gulden kosten, zteh in de lucht zulten begeven. Sinds eenigen tyd wordt in vakkringen kritiek geoefend op het prestatievermogen der nieuwe Britsche luchtschepen. De pers in Engeland houdt zich druk ipet de zaak be zig en men krygt den indruk, dat in Enge land met een zekere angst het resultaat der proefvluchten tegemoet wordt gezien. Het schynt, dat de laatste negen maan den in de luchtschepen talryW veranderin gen zijn aangebracht in verboftd met de ervaringen, die de Graf Zeppelin op de reis naar Amerika heeft opgedaan. Dit verklaart ook de vertraging in de voltooiing. Zoo zyn o.a. de romp en de machines in aanmerke lijke mate versterkt. Doch de vrees komt in middels tot uiting, dat deze wijzigingen eerder schadelijk dan nuttig zyn geweest. Zoo wordt eraan getwijfeld, of een maxi mum snelheid van 125 K.M. per uur kan worden bereikt; men zal al blij zijn met een maximumsnelheid van 112 en een ge middelde van 101 K.M. Verder schynt het onmogelyk meer dan vyftig personen men rekende aanvankelijk op 100 mee te nemen. Zy, die het schijnen te we ten, beweren ook, dat het machinesy- steem niet voldoende presteert en het luchtschip zelf te zwaar is uitgevallen. Een verder bezwaar moet zyn, dat men niet be schikt over voldoende geoefend personeel. Practische ervaring schynt den vyftig of- heeft hij een moeder. Wat verschrikkelijke gevolgen kunnen onnadenkendheid en een booze bui toch hebben! Ik heb er vree- selijk berouw van, want hij bedoelde het zoo verbazend goed. Lilian stond op en liep naar Greville toe. Hij scheen over haar verzoek na te denken. - Ik stel een voorwaarde, zei hij einde lijk. En ik ga er mee accoord, antwoordde Lilian. Zelfs voor ik weet wat U van mij verlangd. De voorwaarde is, dat jij het als je plicht zult beschouwen, om dezen jongeman op te voeden. Op te voeden? Door hem aan zijn verstand te brengen dat hij veel te slap en te goedig is. Leer hem flinker te zijn, mannelijker, niet zoo kinder lijk. Hoe kan ik dat nu doen? vroeg Lilian veibaasd. Waarschijnlijk zal ik hem nooit in mijn leven meer zien. En om U de waar heid te zeggen hoop is ook, dat dat niet het geval zal zijn. Toch is dat mijn voorwaarde, hield Graville vol. Waarom stelt U zoo’n voor waarde? mengde Tommy zich opeens in het gesprek. Ik ben er sterk op tegen, dat Lilian zich aan de opvoeding van vreemde jonge lieden wijdt. Ze is er al mee begonnen, laat ze ermee voortgaan, antwoordde Graville onverbidde lijk. Ik wil het Tommy tegen. Houd je bedaard, Tommy. BELGIE De middelbare schoten in Vlaanderen. Twaalf uren Fransche les en tien uren Nederlandsche. Volgens „Le Peuple” heeft de huidige liberale minister Vauthier besloten, dat ver andering zal worden gebracht in de sedert enkele jaren geldende regeling, dat in de hoogere klassen van middelbare schoten in Vlaanderen twee derden van de lessen in het Nederlandsch en een derde in het «Fransch worden gegeven, welke Franse he lessen als herhalingskassen moeten beschouwd. Volgens het nieuwe besluit voortaan twaalf uren Fransche les uren Nederlandsche les gegeven Huysmans concludeert hieruit, dat zulks een terugkeer beteekent, tot de „ontneder- landsching” van het middelbaar onderwijs mengde zich nu weer in de discusie. Meneer Graville heeft het volste recht aan zijn hulp elke voorwaarde te verbinden die hij noodig acht. Zij keerde zich naar den minister: Ja ik neem U voorwaarde aan, hoewel ik niet be grijp, waarom U die stelt. Ik beloof U, dat ik, wanneer ik dezen jongeman ooit weer mocht ontmoetten, mijn best zal doen om hem op te voeden. Je zult hem weer ontmoeten, zei Gra ville, daar zal ik wel voor zorgen Lilian schrok terug voor dit vooruitzicht. Wat moet ik in vredesnaam tegen hem zeggen? vroeg Vraag je hij gestoten aardig. Zorgt U alstublieft, dat hij onmidde- lijk in vrijheid wordt gesteld, zei Lilian die door Tommy’s opmerking weer aan den toe stand van haar slachtoffer” werd herinnerd sineekend tegen Gaville. Terwille van zijn arme moeder. Je weet niet eens of hij een moeder heeft gromde Tommy. Jawel, antwoordde de minister, hij heeft een moeder. Toevallig is ze mijn zus ter. En ik kan jullie tevens meedeelen, dat mijn neef op mijn bevel is vrijgelaten. Lilian ging verschrikt zitten. NOORWEGEN. De scheepsramp op de Noorsche kust. Berichten uit Oslo melden dat het als vaststaande moet worden aangenoineni, dat er bij de ramp met de Haakon VII 35 men schen omgekomen zijn, waarvan negen leden der bemanning. Het schip liep met een snelheid van 9 zee mijlen (16j K.M. op een klip De overlevenden langs een lijn op een klip gered. Verscheiden passagiers hadden zich reeds le ruste begeven toen de ramp plaats greep. Het électrische Jicht ging dadelijk uit. De passagiers snelden, sommigen in nachtge waad, naar het dek. Een der geredde passagiers vertelde, dat er van een eigenlijke paniek geen sprake kon zijn, want alles had zich zoo snel afge speeld dat, tfoor men goed en wel 1)686116 wat er gebeurd was, het schip met uitzon dering van het voorschip, reeds onder water was. De bemanning en de passagiers spron gen in zee of kropen naar voren. Het ge lukte ten slotte aan een bootsman om een lijn van het schip naar een klip te spannen. Door middel hiervan bereikten ongeveer vijf tig menschen de klip, waar zij omstreeks vier uren ondier strenge koude moesten door brengen voor zij door een stoomschip gered konden worden. Er was toen menschen op het voorschip, klasse-hut van het voorschip nog verschillende personen, o* nog verscheidene personen, die gelukkig nog gered konden worden. Aan een bekend zakenman uit Bergen, den consul Dan Hunn, die zelf gewond werd, gelukte het een deur van een der salons open te rukken toen het schip slagzij gekregen had en aldus veel menschen uit het salon te redden. Deze menschen verzamelden zich toen op het voorschip, voor een deel de golven sl< Een half uur later liep schip „Arufinn Jarl” waar de Haakon VII’ eens aan den grond. GOVMHE «II HAM.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1