NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT. BERKENWOUDE, BODEGRAVEN. BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE. MEIWERKERK. OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZHVENHU7 17196 68»Jaargang Donderdag 10 October 1929 N, en* Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 1 feuilleton. rinofloor DE GESTOLEN DIADEEM. Ramsay MacDonald heeft gisterochtend het is ht HOOFDSTUK IV. In het Lagerhuis. (Wordt vervolgd). j niet volgen, met ihijn toekomstig hu ng. 20 ade, Rotterdam dert 25 jaar. hadden Het [ERSTEL van e voorkomende ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geechiedt Franco per pest per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8-80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Intens. 82: Red actie Telef. 83. Postrekening 48400, GIHIIMHE Wl HAM. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUIT8CHLAND. De Stahlhelm in het Rijnland en Westfalen verboden. De Pruisische minister van binnenland- sche zaken heeft met toestemming van de ryksregeering de organisatie Stahlhelm en haar hulporganisaties verboden in de pro vincies Rynland en Westfalen, daar duide lijk gebleken is dat het doel der organisa ties bestond in het geven vah een militaire opleiding aan de leden. Groote Rembrandt-tentoonstelling te Berlijn. De feestelijkheden, die in 1930 zullen wor den gegeven ter gelegenheid van het hon- derdjaiig bestaan der Berlijnsche Staatsmu nea, zullen worden ingeleid met de opening van een groote Rembrandt-tentoonstelling, die vermoedelijk gedurende de maanden Fe bruari en Maart zal geopend blijven. De ten toonstelling zal worden georganiseerd door de Pruisische Akademie der Kunsten^ in sa menwerking met het beheer der Staatspiu- sea. Voor de eerste maal zal het rijke bezit van Pniisen aan schilderijen, etsen en teeke- Vlóotoenferentie. van Hoover en MacDonald. den graad van doctor honoris causa in de rechten ontvangen van de George Washing* ton-universiteit. Daarna heeft hij Mount Vernon bezocht en kranzen neergelegd op het graf van George Washington en dat van den onbekenden soldaat. Hij zou gister- avond formeel afscheid nemen van den president op het Witte Huis en hedenoch tend uit Washington naar Philadelphia en New-York vertrekken. op een goed oogenblik. Er is c, L'een P°8*n8 gedaan om bij lady Bhepheard in te breken en haar sympathie De nederigheid is voor het geestelijk leven wat het zout is voor de spijzen. De volgende weken liet meneer Turner zijn dochter veel alleenhet grootste deel van zijn vrijen tijd bracht hij door in het huis aan den overkant. Een oude tante van lady Shepheard, een weduwe, werd ten tooneele getooverd en kwam bij haar nicht inwonen, want lady Shepheaid wist hoe het hoorde! Gedurende dezen proeftijd wees alles erop, dat Josiah Turner niet meer aan zijn onge lukkige zwakheid toegafhij scheen een nieu we bladzijde te hebben omgeslagen. Tot op zekere hoogte ergerde Lilian zich aan deze verbetering, hoezeer die haar op zichzelf Verheugde. Het was hard dat een oudere De zaak-Sklarek. Verklaringen van Max Sklarek. De „Nachtausgabe” meldt, dat Max Skla rek aan zijn verdediger dr. Punge in de ge vangenis heeft verklaard: ,.Wil men mijn klanten in het gemeentebestuur w^en? Dan kan men onmiddellijk bij Opperburgemees ter Böse beginnen, wien ik voor duizenden aan goederen geleverd heb.’’ Max Sklarek zeide verder in verband met een verklaring van den directeur van de Stadtbank Schmidt, dat deze de Sklareks slechts zeer oppervlakkig kende, dat Schmidt herhaaldelijk op jacht zijn gast was geweest en het vorige jaar vijf weken achtereen in de villa van de Sklareks te Waren heeft ge- Het Fransche kabinet heeft gisteren on der voorzitterschap van Briand beraad slaagd over de uitnoodiging van Engeland om deel te nemen aan de vlootconferentie. Den minister van marine werd opdracht gegeven om een advies samen te stellen over de houding van de Fransche admira liteit tegenover de Engelsch Ameriakan- sche overeenkomsten. Het antwoord op de uitnoodiging zal in de volgende zitting worden vastgesteld. Over de uitnoodiging tot deelneming aan de conferentie schrijft de Temps, dat Frankrijk onder geen om standigheden mag toelaten dat het vraag stuk der ontwapening ter zee onafhanke lijk van andere vraagstukken zal worden opgelost. Frankrijk zal anders het gevaar loopen dat het een Engelsch Amerikaan- sche formule wordt opgedrongen, welke Frankrijk zonder eenige wijziging zou moeten aanvaarden. Overigens betuigt de Temps haar voldoening over het bijeenroe pen der conferentie, welke de onderhande- lingen over de ontwapening te Genève zal vergemakkelijken. Frankrijk is bereid met vol vertrouwen op een .goeden uitslag met de overige mogendheden aan het wérk te gaan. Uit het Engelsch van ARCHIBALD EYRE. 5 (Nadruk verboden). De volgenden morgen was hij vroeg op en wl zijn dochter niet aan het ontbijt. Op zijn antoor had hij zichzelf ernstig onderhan den genomen. .Pa* 200 Htet. Josiah, mijn jongen, hij voor de duizendste keer tegen zich- M-neCn’ dat gaat Z0° niet’ en Li,ian ontmoetten elkaar pas aan iet diner. Toen de bediende de eetkamer haj verlaten, bood hij zijn dochter een sigaret an Zelf 8tafc ^jj een 8jgaar op en gjjni, lachte weemoedig tegen haar. s,8«ret na het eten, zal wel gauw tot het verleden behooren. Hoe zoo, vader? Het zal niet lang meer duren of je zult geregeld dineeren in gezelschap dat dergelij- «e moderniteiten niet toestaat. Lilian schrok. - U bedoelt toch niet dat bedoel ik wel. Vanmiddag ben bij ..mevrouw aan den overkant” geweest. Staat het. staat het al vast? hijgde Lilian. 8 Ik kwam gisternacht ke reden van je vader, begon hij, toen hij haar begroet had. Was u het met hem eens? Ik wou wel dat hij niet altijd zoo aarzelend en binnens monds sprak. Je bent wel erg critisch Ja. Nerveus trok zij met de punt van haar schoen de lijnen van de vloerbedekking na. U weet dat het huwelijk al over veertien dagen plaats heeft? O ja, ik ben immers getuige. En jij, jij zult natuurlijk ook wel gauw trouwen. Dat zal wel, antwoordde ze onverschil lig. Ik heb overigens geen haast. Dat doet me opeens er aan denken dat ik nog niet met mijn neef bij je ben geweest. Ik was den laatsten tijd zoo bezet, dat ik er - niet toe kon komen en de eerste dagen komt er evenmin iets van Hij is bovendien niet meer in Londen. Ik kan uw pedachtengang Wat heeft uw neef met ihijn tot welijk te maken? De minister glimlachte. Jij hebt immers {beloofd om hem op te voeden! Waarom zou je niet met hem trouwen dan kun je het op je gemak doen Met hem trouwen! Verschrikkelijk ge woon voor hem bedoel ik, verbeterde zij zich, terwijl ze zich op de lippen beet over haar onvriendelijke uitval. O, neen, ik denk er nog niet over om te trouwen. Ik ben ziek van alles, mijzelf inbegrepen. De zaak is dat ik mezelf heb moeten opvoeden en ik heb er niet veel van terecht gebracht. Ladf ■fiheppheard neemt daar aanstoot aan. Ze Zegt niet onomwonden dat ik ongemanierd ningen van Rembrandt op een tentoonstel ling worden vereenigd. Een hotel op de „Zugspitze”. Te Garmisch is enkele dagen geleden de ..Hotelgesellschaft Solineetprnerhaus G. m.b. H.” opgericht. Doel van deze vennootschap :r het bouwen en exploiteren van een hotel op de „Zugspitze”, het hoogste punt van Düitschland. gelegen in de Beiersche Alpen Het hotel zou zich bevinden in de nabijheid van den uitgang \an de tunnel van de Duit- sche Zugspitze-spoorlijn. Óp den „Schnee- ferner en op den Platt” zal volop gelegen heid worden geboden tot het beoefenen van de wintersport. Met het bouwen vaai het hotel zal zoo snel mogelijt een begin worden gemaakt. Een nieuw millioenenschandaal. Een monopolie-cvereenkomst tus schen de Berliner Verkehrs-A. G. en een particuliere firma. Onder den titel „Een nieuw millioenen- schandaal” maakt ,.Da^ JTempo” melding van een nieuwe ..affaire”, een monopolie- contract tusschen de Berliner Verkehrs-A. G. met de firma F. Butt Co. te Lichten berg. Deze firma heeft bet monopolie voor de levering van materiaal voor den straat- aanleg, steenslag, grint qnz.» doch tegelijk zorgt zij voor den aanleg Zelf Hoe de over eenkomst met de Verkehrs-A. G. luidt, daar over laat men zich niet uit, maar een. feit is, dat alle andere firma’s bij aanbiedingen voor leveranties aan de Vöikehrs-A. G. het zelfde antwoord krijgen: „Wij werken alleen met de firma Butt 6c Co.” Naar het blad verder meldt zouden ten behoeve van de fir ma en om haar millioenen te laten verdie nen. overbodige tramweg>erken. verleggin gen en nieuwe aanleg van rails plaats heb ben. ,fe- In dienst der Verkehrs-A. G. is een direc teur genaamd Lüdickq, een der chefs van de firma Butt 6c Co. is ook een heer Ludieke, de zoon van den directeur der Verkehrs-A. G. De firma Butt was tot voor tien jaar een zeer onbelangrijke firma met een crediet van nauwelijks 10.000 mark. Zij is volgens „Das Tempo” sinds het overnemen van de tram door de stad groot geworden en thans is zij een der rijkste firma’s in deze branche. Bovendien heeft de stad de firma Butt 6c Co. nog een bizonderen vriendendienst bewezen door de overneming vap een groot pakket aandeelen. en brutaal ben,, maar ze vindt het toch. *- Dan vergist ze zich toch heusch. ant- woorad^ Greville met warmte. Lilian was dankbaar maar trachtte 1 qiet te toonen. Heusch? Ik weet het nog niet zeker. Eigenlijk haar stem klonk bezorgd weet ik haast zeker dat ze gelijk heeft en op mijn leeftijd is het te laat om te veranderen. O, dat is ook heelemaal niet noodigik hoop dat je altijd zoo eerlijk en oprecht zult blijven, als je nu bent! Er kwam een blos van genoegen op haar gezicht. - Wat vriendelijk van u om te zeggen dat ik eerlijk en oprecht ben. Ik ben liever op- recht dan knap. j Maar knap ben je ook Ze sloeg haar oogen naar hem op. Dat is hoogstens een verzachtende omstandigheid bij slechte manieren, maar het is geen ex- cuub. Je bent wel in een critische. stemming ‘vandaag, glimlachte hij. Wat ben je van plan te gaan doen als je vader op reis is? i Ik ga naar Woollacombe bij mijn tante logeeren. Woollacombe. daar woont mijn zuster ’ook! Je moet haar bezoeken of zij jou. Ik kan nooit onthouden hoe het hoort. Lilian glimlachte een beetje spijtig. Eerlijkheid heeft zijn keerzijde, maar jik zal u niet in ongelegenheid brengen. Mijn tante heeft een lunchroom in High Street IA Is u op een middag eem kopje thee komt (drinken, vindt u mij misschien wel achter de !tck»nbank. dame met een streng uiterlijk en stroeve ma nieren zoo n verandering kon teweeg bren* gen, terwijl een liefhebbende en toegewijde dochter daarin niet geslaagd was. Maar Li lians zette die gevoelens aan den kant. Als dat huwelijk goed was voor haar vader en hij daarin het geluk van zijn levensavond zag, dacht zij er niet aan om een vinger uit te steken om het te verhinderen. En toch, hoe genoegelijk waren de oude dagen geweest, al pijnüjke momenten niet ontbroken, jt zal geen lange verloving worden. Lilian, zei haar vader op een dag. Meneer Greville heeft beloofd mijn getuige te zijn. Werkelijk? Het huwelijk zal binnen een maand plaats hebben. Zoo vlug? - Hoe vlugger, hoe beter, Lilian. Lilian zuchtte. Een dag of veertien voordat het huwelijk zou worden voltrokken, ging Lilian naar het Lagerhuis om haar vader te hooren spreken over een ondewerp waarin ook zij veel belang stelde. Zijn redevoering duurde twintig mi nuten en werd op zijn’ gewone aarzelende, stamelende manier uitgesproken. Maar degenen die zijn opmerkingen later bestudeerden, kwamen als steeds tot de over tuiging dat wat hij zei. van kennis en scherp verstand getuigde en de moeite van het overwegen waard was. Met een gevoel van opluchting zag zijn dochter hem weer plaats nemen. Zij liep naar de buitenste wandelgang en daar kwam ze den minister van Binnenlandsche Zaken hegep. Ik feliciteer je met de heldere, zakelij- woond Van een oppervlakkige kennismaking kan dus geen sprake zijn. Max Sklarek beweert voorts, dat de direc teuren der Stadtbank van de onechtheid van de bestelbewijzen volkomen op de hoogte waren. Hij liet doorschemeren, dat hij een der directeuren der St&dtbank, met wien hij zeer bevriend wak, directe mededeelingen heeft gedaan over zijn zakenmethoden. Deze verklaringen heeft Max Sklarek bij zijn verhoor door den rechter van instructie dr. Lubliner herhaald. De B. Z. am Mittag meldt: De boekhou der Lehmann, die heden door zijn verdedi ging dr. Puppe bezocht werd, heeft dezen verklaard, dat hij nog verdere mededeelin- gen na zijn verklaringen van eergisteren wenschte te doen. Hij verklaarde n.l., dat der. vorigen winter door de firma Sklarek aan de vrouw van opperburgemeester Boss een bontmantel geleverd werd met een reke ning van ruim 400 mark. De firma Sklarek had den mantel in een eerste klasse bont- zaak gekocht en daar 4000 mark betaald. De rekening van 400 mark is nog niet betaald. Uit het onderzoek is volgens de B. Z. gebleken, dat de mededeelingen van Leh mann juist zijn. rijs schijnt de zaak van den uit het Russi sche gezantschapsgebouw te Parijs gevluch- ten zaakgelastigde Bessedofski zich te ont wikkelen tot een politiek geschil van den eersten rang, waarin de meest vooraanstaan de staatslieden der sov-jetunie eveneens be trokken zullen worden. De sovjet-gedelegeer- de Rossmann, die Speciaal van Moskou naar Parijs werd gezonden om Bessedofski onder handen te nemen, moet heden voor zijn vertrek in tegenwoordigheid van het ge- heela personeel van het gezantschap hebben gezegd, dat de gezant Dofgalefski zelf gerui- men tijd heeft getracht het contra-revolu- tionnaire optreden van zijn attaché voor zijn superieuren te Moskou te verbergen. Elke andere gezapt zou Bessedofski reeds lang naar Moskou hebben gezonden en een on derzoek bevolen. Dofgalefski zou zich voor de sovjet-regeering moeten verantwoorden. POLEN. Een spoorwegramp. Zeven dooden en eenentwintig ge wonden. Machinist gearresteerd. Gisterochtend heeft op het station Sobo >ew bij Demblin een ernstig spoorwegonge luk plaats gehad. Vermoedelijk tengevolge van den dichtert nevel lis een snelgoederen- trein door een onveilig sigaal gereden en ongeveer 40 M. verder met een uit Lemberg komenden personentrein in botsing geko men. De botsing was zoo hevig, dat beide locomotieve ernstig gehavend werden en ont spoorden en verscheidene wagens van den personentrein en vijf wagens van den goe derentrein totaal vernield werden. Vele an dere wagens werden ernstig beschadigd. Bij het direct aangev&ngen reddingswerk werden vijf dooden en vijftien ernstig ge wonden uit de overblijfselen van den trein te voorschijn gebracht. Nog yijftien andere personen hebben lichte verwondingen op gei oopen. Tijdens het vervoer zijn twee ern stig gewonden overleden. Men vreest^ dat het aantal slachtofera nog grooter zal zijn. Tot de dooden behooren, voorzoover kan worden nagegaan, twee soldaten, een con ducteur en vier reizigers. Volgens andere berichten zouden onder de verwoeste wa gens nog meer dooden, drie soldaten, lig gen, zoodat dan het aantal dooden tien zou hderagen. Uit Demblin is een hulptrein en uit War schau is een commissie var. onderzoek ter plaatse aangekomen. De machinist, die door het onveilig signaal reed, werd licht gewond en werd onmiddellijk gearresteerd. Volgens de laatste berichten is het aan tal ernstig gewonden tot 21 gestegen. ENGELAND. De Afgaansche gezant uit het land gezet. In de pers is het verslag van een ge sprek met Sjoedzja-ed-<Dowlé Chan, den Afgaansdhen gezant te Londen, verschenen, die in merkwaardige omstandigheden met een vliegtuig van daar is vertrokken en nu te Berlijn vertoeft. H|j zegt dat zijn bagage by het vervoer naar Harwich in beslag genomen is. Er be hoorden elf kisten btf, waarvan vier kost bare lazuursteenen bevatten die het eigen- ADVERTENTTEPRUSi Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgbrlngM 1—5 regel* 1-M. elke regel meer 9.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 1—5 regels L55, elke regel meer BJ0. Advertentiin in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdndigha W^dvertentün de helft van den prjja. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN» 1-4 regela 2^5, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiin en ingeoonden mededeelingen M contract tot zeer gweduceerdeu prtJs. Groote lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiin kunnen worden Ingezonden door tasachenkamet van aoüede Boekhande laren, Advertentiebureaus en cnw agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te «tjn. De Een gemeenschappelijke verklaring President Hoover en MacDonald hebben o gemeenschappelijke verklaring gepu bliceerd, waarin zij vaststellen, dat a^I» meningsverschillen, die nog bestonden thans werkelijk uit den weg zijn geruimd, Beide regeringen verklaren niet alleen, dat en oorlog tusschen hen ondenkbaar is, doch ook, dat het wantrouwen en de argwaan, die uit twijfel en vrees ontstaan en welke dooi het sluiten van het Kellogg- pact gerechtvaardigd waren, thans moeten ophouden invloed te oefenen op de natio nale politiek. Bovendien hopen beide regee- ringen door de besprekingen, die hebben plaats gehad iets bij te dragen tot de op lossing van het vredesvraagstuk, waarbij alle andere naties belang hebben en waar door aller medewerking noodig is. De beide regeeringen hebben besloten het Kellogg- pact niet alleen als een verklaring van goede bedoeling te aanvaarden, doch als een verplichting- om de nationale politiek in overeenstemming met de eischen van het pact te voeren. De rol die elk der beid»' regeeringen bij de bevordering van den wereldvrede speelt zal verschillend zyn, doch beide regeeringen zullen hun gedach ten en hun invloed op de verzekering en de handhaving van den wereldvrede rich ten. De gedachtenwisseling over vlootvermin- d^ring bracht de beide naties zoo dicht by een accoord, dat alle beletselen Voor een conferentie thans in aanzienlijke mate uit den weg achynen le zyn geruimd. De onderteekenaars van het vlootverdrag van Washington van 1922 ztfn ingelicht nopens den loop d^r Engelsch-Amerikaanache be sprekingen en daarom is thans een confe rentie van de vijf mogendheden voorge steld. Als gevolg van de veiligheid geboden door het Kellogg-pact hopen de beide regeeringen dat op grond van het accoord betreffende pariteit tusschen dé beide vlo ten, categorie voor categorie, voor immer de Engelsch-Amerikaansche wedijver in vlootbouw zal geëindigd zyn met het daar mee gepaard gaande gevaar voor oorlog en verspilling van openbare gelden. Intusschen zetten de Britsche en de Ame- rikaansche regeeringen de besprekingen met de andere betrokken mogendheden voort om vóór de opening der conferentie alle mogelijke moeilijkheden op te lossen. FRANKRIJK. Diefstal in de Fransche ambassade. Een Russisch kolonel de dader. Een wraakoefening op een ander oud-off icier. Gisteren hebben wij medegedeeld, dat de juweelen, die den Franschen ambassadeur te Berlijn tijdens diens afwezigheid ont stolen waren, onbeschadigd z(jn terugge vonden op een loopportaal in de dienstbo- denafdeeling van de ambassade. Naar aanleiding van deze geheimzinnige oplossing deelen de Berlynsche bladen mede, dat reeds herhaaldely-k mysterieuze diefstallen in de ambassade zyn voorgeko men, waarbfj dan telkens op grond van anonieme briefjes het ontvreemde hier of daar op een aangewezen plaats werd terug gevonden, zoodat men de verklaring zoekt in eenige wraakoefening van het personeel onderling. Thans is het geheim opgelost. Het W.B. meJdt, dat naar gebleken is, de portier van het ambassade de juweelen „ontvreemd” heeft. Deze portier is de oud- kolonel van den Russischen generalen staf Michailoff. H(j heeft de juweelen niet weg genomen om zich te verrijken, maar om te trachten zich te wreken op den chauffeur van den ambassadeur, met wien hy 'in vijandschap leefde, na diens vriend te zyn geweest. Hy had de diefstal zoo geënsce neerd, dat, naar hy hoopte, de verdenking op den chauffeur zou vallen. Deze chauffeur is ook een Rus een oud-battery-commandant in het Tsaristi sche leger. Ook Dofsgalefski in ongenade? De zaak Bessedofski heeft ern stige gevolgen. Blijkens berichten aan de bladen uit Pa in welingelichre kringen verwacht men, dat MacDonald voor hy uit New-York zal vertrekken, nog een belangrijk besluit van de Engelsche regeering bekend zal maken, n.l. de démilitairiseering van de vlootbasis op de Bermuda eilanden, op Trinidad, Ja maica en mogeljjk ook op Halifax, d.w.z. van die vestingwerken die onmiddellijk voor de Amerikaansche kust liggen. voor mij werd nog versterkt door haar ver langen naar mannelijke bescherming. Lilian stond op. Vindt u het erg dat ik u nu alleen laat? vroeg ze zenuwachtig. Ik ben een bee tje overweldigd door het groote nieuws. Haar vader stond ook op. Laat dit niet tusschen ons komen,, Lil, zei hij ontroerd, het is voor mijn bestwil en het is voor jou bestwil. Wij zijn allebei on deugende kinderen, die liefdevolle, maar strenge leiding noodig hebben. Mogelijk, antwoordde Lilian dof. Maar ik,moet er in ieder geval eerst aan wennen. Zé zocht de eenzaamheid van haar zitka mer op. Haar vader keerde naar de eettafel terug, waarvan hij een paar uur later door den buttler en een van de huisknechts weg gedragen werd. 580

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1