Bjj hoesten en heeschheh voorat bronchitis t /ÏRESIV/ 'siroop LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. "7 dom van den geweien koning Aman Oella ztfn. Van geiaghebbende zijde wordt medege deeld dat Sjoedzja-ed-Dowlé op 24 Juli ia aangezegd dat hij geen persona grata voor de Britache regeering meer was en dat deze hem dbs moeat verzoeken binnen kort het land te verlaten. Deze stap ia om persoonlijke redenen genomen. 4anus Chan, de alleen achtergebleven secretaris, die reeds vroeger geruiinen tijd b\j afweaigheid van den gezant den post van zaakgelastigde had békleed, behartigt thans de Afgaansche belangen in Engeland. De Daily Chronicle meld^ nog dat behal ve kostbaarheden (met inbegrip van de op duizenden ponden geschatte lazuursteeoen) ook vele belangrijke stukken in liet legatie gebouw ontbreken. De overheid heeft eeni- ge artikelen opgespoord en het eigendoms recht erop zal binnenkqrt voor den rechter betwist wcfrden. De „gedeporteerde" gezant was in April 1926 tot gezant te Londen benoemd en werd als een van de verlichtste en be kwaamste Afgaansche staatslieden be schouwd. Hy had het opzienbarende bezoek van koning Aman Oella en' kojiingiw Soerya aan Engeland geregeld. Hy was een donkere en buitengewoon knappe man. In zyn vryen tyd reed hy veel paard of ging op jacht. Na Aman Oeila's afzetting had hij automatisch opgehouden gezant te zijn, maar hy bleef in het gezant schapsgebouw tot er een nieüwe vaste re- geerin gin zyn land zou zijiv Kort daarna werd de jonge secretaris Janus Chan ontevreden over de manier waarop de legatie werd bestierd. In gevol ge de klachten van den secretaris, heeft Sjoedzja-ed-Dowlé toen de mededeeling ontvangen dat hij Engeland moest verla ten. Da bagage die op weg was naar het vasteland is aangehouden en is nog te Harwich. Na Sjoedzja's vertrek vond de secretaris een ontzaglyken warbal in Het legatiegebouw. Er ontbraken allerlei meubelen en kost baarheden, de bedden schenen in geen we ken afgehaald en opgemaakt te zyn,' vuil wnschgoed lag overal in het rond en bin nenshuis was alles smerig en lag dik onder stof. Een aantal deuren waren op slot en met rood lak verzegeld. Toen men ze openbrak, vpnd men allerlei kostbare dingen ingepakt met een adres op het vasteland voorzien. De secretaris begon met het lieele perso neel, 14 menschen in het geheel, te ont slaan. Twee chauffeurs en hun gezinnen waren niet weg te krijgen. De x»olitie werd te hulp geroepen en de weerspannigen wer den op straat gezet. Een nieuwe staf van bedienden werd aangenomen en daarom ging men alles red deren en een inventaris opmaken. Tot den inventaris behooren gouden vaatwerk en juweel en. Sedert het vertrek van den gezant, zyn er vele menschen geweest om een bezoek te brengen, o.w. ook een aantal vrouwen. De jonge secretaris die nu zyn best doet om in het gebouw orde te scheppen, is de zoon van een ryk Afgaan en heeft zelf uitgestrekte bezittingen in zyn vaderland. Hy voltooid nog zyn oipleiding en krygt dagelyks les in vreemde talen. Men brengt in herinnerig dat de Afgaan sche legatie te Parys in Juli j.l. het mid delpunt van een opzienbarende smokkelarij van cocaïne en heroïne ter waarde van dui zenden ponden is geweest. De Fransche douane nam deze bezending in beslag, die In kisten onder het diplomatieke zegel ge pakt was. AFGHANISTAN. De inneming van Kaboel. Reuter-berichteu melden dat Habib Oel- l&h (Batajai Sakao) inderdaad met een Vlieg- tuig de wijk heeft genomen. De bevolking van Kaboel was half uitgehongerd. Het wordt mogelijk geacht dat aan Aman Üellah zal worden gevraagd terug te keeren BINNENLAND. De verdeeling van den zendtijd. Het V.A.R.A.-bestuur op audiëntie. Spoedige beslissing noodig. Vanwege de V-A.R.A. wordt medegedeeld: Woensdagmiddag werd het dagel bestuur van de V.A.R.A. door den minister van wa terstaat in audiëntie ontvangen, voorname lijk ter toelichting van zijn verzoek om een eigen zender te mogen exploiteer en. Het dag. bestuur wordt vertegenwoordigd door zijn voorzitter en secretaris, de heeven J. Oude- g-est, gedelegeerde van de S.D.A.P. en C. v. Lende, gedelegeerde van het N.V.V. Tegelijkertijd verzocht het V.A.R.A.-be stuur den minister den grootst mogelijken spoed te betrachten bij do- verdeeling van den zendtijd,, daar de V.A.R.A. van het ja renlang uitblijven daarvan groote schade ondervindt. Tanslotte vond het gelegenheid te voldoen aan de opdracht van den vereni gingsraad van de V.A.R.A. om den minister te verzoeken de Radio-raad uit te breiden met vertegenwoordigers der omroepveeeni- gingen. Aan het slot de audiëntie, die bijna een uur duurde, verklaarde de minister met na druk, ervan overtuigd te zijn, dat een be slissing inzake een definitieve verdeeling van den zendtijd inderdaad op korte termijn dient te worden genomen. Zijnerzijds zal al het mogelijke gedaan worden om een zeer spoedige belissing te verkrijgen. Zoowel het verzoek tot machtiging voor het bouwen en exploiteeren van een eigen zender als dat tot Uitbreiding van de Radio-raad zal de minister in ernstige overweging nemen waarbij door nu. Reymer nog verklaard werd dèt hij, wat betreft liet bouwen en exploi teeren van een eigen zender door de V.A.R.A. overtuigd was van de urgentie van deze aangelegenheid en dat door hem ten spoedigste in deze een beslissing zal worden genomen. Dr. J. Metselaar, t Dr. J. Metzelaar, oud visscherijleeraar in ons land, is in Amerika tengevolge van een ongeval overleden. Dr. Metzelaar As vroeger Tijksvisscherij- ieeraar en gaf als zoodanig les aan alle vis- Hcherijscholen in ona land. Hij was een be kend bioloog, die vele reizen met stoomtrei lerB en haringloggor* heeft gemaakt voot wetenschappelyk onderzoek. Op deze reizen had hij een prachtige collectie van alle in de Noordzee levende visschen aangelegd welke hij geschonken heeft aan de visscbe- rijschool te IJniuWn. Voor den heer F. 1'. Vernienten, secretaris der Reectersveeeniging te IJmuiden, verzorgde en beschreef dr. Met zelaar een Collectie viaschen, gevangen op de kust van Marokko. Verschillen de artikelen op biologisch ge bied en reisbeschrijvingen met visschere- «chepen werden door dr. Metzelaar gepubli ceerd Later vertrok hij naar Amerika, waar Hij werkzaam was bij den wetehsehappelijken dienst der visscherijen in den staat Cichi- gan. voornamelijk bij de visohteelt in het Michigan meer. Een stuk geschiedenis zonder weerga. De Belgische vlucht naar Nederland. In een dftr Belgische bladen werd, dezer dagen met waardeering herinnerd aan het vele in de jaren 1914-1918 door Nederland gedaan ten bate der Belgische uitgewekfoen, die hier te lande herberg vonden. Hierbij werd liet denkbeeld uitgesproken, dat in 1930 ter gelegenheid der Belgische, herdenkings feesten, een blijvend monument mocht wor den opgericht ter herinnering aan Neder fand's gastvrijheid voor de Belgen gedurende den oorlogstijd. Naar aanleiding van het opgeworpen voornemen schrijft „De Nederlander": De redelijkheid en de verwezelijking «.van dit plan mogen wij aan de overweging van onze Zuidelijke buren overlaten. Maar op den dag dat het juist 16 jaren geleden ia, dat, niet de beschieting van Ant werpen, de groote uittocht van Belgen naar Nederland begon, schijnt het niet ondien stig te herinneren aan dit stuk geschiede nis dat zijne wedergade in de wereJdhas-ï torie niet vindt. Volgens vrij nauwkeurige telling, in De cember 1914, waren de toen in Nederland aanwezigen 110.000 Belgen, over de ver schillende provinciën verdeeld als volgt: particulieren frorden reeds ijskasten vervaar- digj voor het gebruik van koolzuurijs, waar eén blok per week misschien zou kunnen vol- 1 staan. Want het merkwaardige is, dat de koude die bij de langzame verdamping ont staat, juist het smelten tegengaat. Natuurlijk moet men aan de behandeling wennen ook in de huishouding want een stof van too lage temperatuur kan niet met bloote handen worden aangeraakt, zon der „brandblaren" te geven. Maar ook dit 'eert men spoedig Tenslotte vermelden wij nog dat in Zwit serland al twee fabrieken werken en dat dit patent verkocht is naar bijna alle landen van de wereld. Noord-Brabant Zeeland Zuid-Holland Limburg GeTderlam 34.000 22.000 18.000 10.000 6300 1 9.800 3.500 2 000 1 700 1.300 1.400 Gelderland Noord-Holland Utrecht t Overijsel Groningen Drenthe Friesland Van regeeringswege pen wijze voorzien in de nooden der uitge wekenen, voor zoover eigen middelen of hulp van derden ontbraken. Bleek het noodzakelijk Oele der uitgewe kenen saam te brengen in de vluchtelingen oorden te Nuuspeet, Ede, Gouda en Uden van welke het laatstgenoemde (waarheen ook de bewoners van het tijdelijk kamp te lïontenisse waren overgebracht) de gedaante aannam van een haastig gevormd Belgisch dorp de regeering heeft nimmer aandrang willen uitoefenen om lien, die in de onder scheidene gemeente goede herberg gevonden hadden, naar de vluchtoorden te verplaatsen. Éver de ruim f 30.000.000 aan deze regee- intszorg ten koste gelegd, zij hier .gezwe gen. De Volksvertegenwoordiging heeft de gelden, door de regeering aangevraagd steeds zonder veel woorden toegestaan. Gedurende de ruini drie eeuwen, dat de Zuidelijke en de Noordelijke Nederlanden staatkundig gescheiden waren, heeft aan de verhouding tusschen de beide volken vaak veel ontbroken. Voorzoover daarin een tekort mocht zijn geweest aan de zijde van ons va derland, werd in 1914 aan Nederland de ge- 'egenheid geboden, aan België meer dan dit tekort, goed te doen. En het was Nederland tot groote blijdschap, deze gelegenheid roet beide handen te grijpen. Een triomf der Koeltechniek. Droog (js. Binds korten tijd wordt bij de Centrale Ammoniak fabriek te Weesperkarspel een, voor Nederland nieuw gepatenteerd fabrica geproces voor het vervaardigen van koolzuur in ijsvorm het z.g. ,,dry-ice" toegepast. Cokes worden tot koolzuur verbrand, dit wordt als gas, gezuiverd in een ketel ver zameld. Een compressor voert vervolgens den druk in drie etappes op tot 80 atm. Door plotseling expandeeren gaat het gaB in vloei baren toestand over. Op de gewone wijze kan nu de vloeistof in de bekende cylinders gebracht worden maar voor den aanmaak van ijs is een leiding ingericht die in verbin ding slaat met den ijsmaker. Een belangrijke rol speelt daarbij hefc mondstuk, dat den druk van 80 op 5 atuiospheer expandeert, waardoor het vloeibare koolzuur gaat ..sneeuwen" en zich op het filter op den bodem van den ijsmaker verzamelt. F,en deel van het koolzuur gaat in gasvorm ovër en wordt afgezogen, weer op 80 atm. gebracht en in de circulatie opgenomen. Door hef wegnemen van den druk wordt het mogelijk den bodem van den ijsmaker.te openen en een dampend suikerbrood zakt er uit. Dam pend. van de kou, 80 gr. C. ongeveer. De duur van het proces is ongeveer^veertig minuten en een staaf weegt 30 K.G. De voordeelen van vast koolzuurijs boven waterijs zijn b.v. geen aantasten van meta leri. zoutvrij en veel grooter koelvermogen en langere levensduur. I)e angst als zou de afgiMe van eenige koolzuurgas zeer schadelijk zijn is overdre ven, aangezien b.V. gasgloeikousjes e.d. vee! meer koolzuur afgeven dan een langzaam verdampend blok koolzuurijs. De toepas singsmogelijkheden van droog ijs zijn vele Met succes werd het reeds gebruikt voor hloementransport per vliegtuig uit Aalsmeer. Banketbakkers, melkverkoopers en alle verdere ijsafnemers kunnen door het gebruik van dróóg ijs hun bedrijf verbeteren. Voor j GEMENGDE BERICHTEN. Een gruwelijk misdrijf. Een 10-jarig meisje vermoord. Te Rotterdam is gisterenavond een gru welyk misdry'f gepleegd, waarvan een 10- jarig meisje het slachtoffer i8 geworden. Woensdagavónd om 7 uur waren eenige meisjes van een jaar of 10 aan het spelen in de Kooische straat te Rotterdam. Op zeker oogenblik kwam er een man op de fiets voorby en deze begon met de kinderen een praatje te maken. Na korten tyd reed hy weg en nam heit 10-jarig dochtertje van den 'heer O. mee op zyn fiets. Geen oogen blik dacht men toen aan het vreeseiyke misdryf dat op het punt stond te worden geleegd. r' Toen teg-en 8 uur de maA het kind nog niet had teruggebracht hebben de ouders de politie gewaarschuwd. De politie stelde onmiddellyk een ernstig onderzoek in en strekte dit uit in het by,zonder tot in de omgeving van den polder Biydorp, gelegen aan den weg van Rotterdam naar Over- schie in de onraiddeliyke nabyheid van Rotterdam, achter het Nenyto-terrein. Daar heeft een veldwachter omstreeks kwart over elf gisteravond het meisje teruggevonden. Het kind. was deerlyk mishande'ld en ge woed. Het lag op ongeveer 390 Meter af stand van den Schieweg, terzyde van het zandpad van het transport pad naar de Melkmarkt. Onmiddellyk heeft de politie een uitgebreid onderzoek ingesteld. Alle auto's die langs Overschie naar Den Haag reden, werden aangehouden en doorzocht echter zonder resultaat. In den loop van den avond heeft men naar aanleiding van 'n vaag signalement van de moeder en een zusje van het vermoorde meisje die den man hadden gezien, een man aangehouden aan den Postschieweg. Deze man werd met de moeder en het zusje geconfronteerd, doch deze herkenden hem niet als de, man met de fiets. Het onderzoek is den geheelen nacht voortgezet en duurde ook hedenmorgen nog voort. Een gasvefstikkingsgeval in de Willem van Outshoornstraat in den Haag. Enkele bijzonderheden. Gisternacht heeft zich in een perceel aan de Willem van Ofltshoornsiraat in den Haag een geval van gaüverstikking voorgedaan. De bewoner V. heeft sinds eenigen tijd in oedoeld pand ettüüéroaille-inrichting en sme- déiij, welke hijtezamen met een vriend drijft De vriend sliep "in de kamer achter den winkel, lerwijl V. altijd op een der boven vertrekken overnachte. Door verschillende omstandigheden was dit enkele dagen gele den veranderd en had V. zijn intrek bui tenshuis genomen en zijn kamer aan zijn verloofde afgestaan. Maandag hebben de twee vrienden tot iaat in den avond gewerkt en daarna is V. weg gegaan. Zijn meisje had toen reeds haar ka mer opgezocht. Daar het weer dien avond vrij guur was, had zij gezegd het raam difbt te laten. Met haar ging ook de hond naar boven, die altijd op de mat voor haar ka ïnerdeur sliep. De compagnon1 van haar verloofde heeft s avonds wel de gaskraantjes dicht gedraaid maar de hoofdkraan van het soldeertoestel openplaten staan. Door den sterken druk zijn de jfleine kraantjes bezweken en stroomde het gas door het-huis. Den volgenden ochtend ontwaakte de vriend en voelde zich zeer ziek. Hij strom pelde naar boven en vond daar den hond dood op den grond liggen en er vlak naast lag het meisje. De politie heeft een onderzoek ingesteld ook de officier van Justitie heeft zich ter plaatse van het voorgevallene op de hoogte gesteld, maar er zijn geen aanwijzingen ge vonden, dat hier misdrijf in het spel is. Ooodelijk ongeval by militaire oefeningen. Gisteren heeft op het terrein Kijk in de Pot, bij Bergen op Zoom, sergeant J. de Korte, van het veertieude regiment infante rie, het ongeluk gehad door een terugval lende schraag van een kolonnebrug tusschen schraag en schoeüng bekeld te raken, waar. hij hij met denrrug op een paal terecht kwam, die hem in het lichaam tot de hart streek doordrong en vermoedelijk het hart raakte. Na verbonden te zijn. keerde hij te voet naar zijn woning terug, maar des mid dags is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Brand te Stadskanaal. Hotel „De Leeuw" met bioscoop- en danszaal afgebrand. Gisteravond om half 11 ja brand uitgebro ken in hotel ,,l)e Leeuw" te Stadskanaal, toebehoorende aan de Barbarossa-brouwerij te Groningen en gepacht door den heer A. Drenth. De brand ontstond vermoedelijk door kortsluiting. Aangewakkerd door den hevigen wind stond het geheele gebouw da delijk in lichtelaaie. De brandweer uit Stads kanaal was spoedig met de motorspuit ter plaatse, maar moest zich bepalen tot het be houden der belendende perceelen. Vooral de boerderij van J Berg liep veel gevaar en be kwam groote waterschade. Het hotel is afge brand. Van de huisraad is niets behouden Behalve het hotel zelf zijn verbrand een hioseoopzaidj die in den laatsten tijd niet meer gebruikt werd en een groote danszaal. Om 2 uur was het gevaar voor de omringen de perceelen geweken. De brandweer uit Wildevank kwam nog ter plaatse, maar be hoefde geen hulp te verleenen. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade De Edison-lichtweek in Amsterdam. Op de aaplakzu.len in Amsterdam ziet men thans de'groote reolamebiljetten voor je Edison-Lichtweek en iedereen in den lande weet nu wel dat Amsterdam van 21 tot en met 26 dezer de lichtende ster is. De voorberei dende werkzaamheden ziji nog in vollen gang en bet comité werkt onder hoogen druk, maar het resultaat zal verrassend zijn. Niet ten onrechte werd het symbool van de lich tende ster gekozen! "Wat met de beschikbare geldmiddelen bereikt kan worden, zal tot stand komen. En die middelen zijn in eik geval voldoende om de voornaamste punten van het programma te verwezenlijken. Daar nevens wil het comité ter vervol lediging van het geheel méér tot stand brengen dan op het oogenblik nog mogelijk is. Tot dat doei zal het dezer dagen een beroep doen op allen, die bij het vreemdelingenverkeer belang hebben. De verlichting van de voornaamste zalen van het Rijksmuseum heeft thans haar be slag gekregen. Van 8 tot 10 uur zal in de Lichtweek het museum des avonds toegan kelijk zijn, behalve den laatsten Zaterdag, Er komt extra bewaking en de autrée wordt laag gesteld. Sportfomls'cnb.id. Een nog niet aangekondigde bijzonderheid zal de verlichting zijn van het Sportfond- seribad Van zwembassin tot aquarium, want het is de waterruimte zelve die verlicht wordt, terwijl de zaai donker blijft. Beneden kan man langs de glazen bassinwanden loo- pen en er het merkwaardige schouwspel be wonderen van zwemmers onder water in actie. Het zullen leerrijke duikdemonstraties zijn, welke uien er te aien zal krijgen, zooalp nog nimmer vertoond werd De Edison-tentoonstelliiig wordt in de Mi- litiezaal gehuisvest en is gratis toegankelijk. Ds. Buiskool met zrjm auto te water gereden. Gisterochtend is ds. J. P. Buiskool, Ned. Herv. predikant te IJselmonde, die met va catie te Hoogeveen vertoefde, toen hij, ver gezeld van zijn echtgenoote^in zijn nieuwen auto bij de Noordsohe brug aldaar reed, het stuur kwijtgeraakt. Hij kwam hierdoor te dicht bij het kanaal, de auto sloeg over den kop en kwam in de Hoogeveensche vaart terecht.. Van alle kanten schoot men met ladders en planken te hulp en door het in slaan van de ruiten van de auto gelukte het de inzittenden, de hoofden buiten de auto te «teken en zoodoende luoht te krijgen. De reddingspogingen werden met«goe'd sui ces bekroond env ir, korten tijd waren dB. I en mevrouw op den. wal gehaald. De auto stak nog slechts een handbreedte boven water uit. Inzittenden en helpers heb- ben eenige snijwonden gekregen. LUCHTVAART. Het derde postvliegtuig naar Allahabad vertrokken. Aneta-Vas Dias verneemt dat by de R. L. M. bericht is ingekomen daj het derde postvliegtuig van Nadirhabad naar Alla habad is vertrokken. De Zeppelin boven ons land. Vermoedelijk een wUzjging in den te volgen weg. Wordt de tocht uitgesteld? Naar V.D. verneemt zal de Zeppelin Vrij dagavond te 10 uur bij gunstig weer Frie- drichshafen verlaten en vermoedelijk Za terdagmorgen te omstreeks 9 uur boven Nederlansch grondgebied komen. Het ligt in de bedoeling omstreeks drie uur in den namiddag te grens te passeeren. In aansluiting aau het V.D. bericht uit Friedrichshafen omtrent den tocht vaji het luchtschip „Graf Zeppelin" naar Neder land, wordt nog door „Het Leven" medege deeld, dat zeer waarschijnlijk in verband met het vroege uur van aankomst in ons land de voorgenomen route zal worden gewij zigd. Hoewel eerst Vrijdagmiddag een be slissing zal worden genomen, wordt liet waarschijnlijk geacht, dat de „Graf Zeppe lin eerst naar Groningen zal gaan en de vroeger vermelde route in omgekeerde rich ting zal vliegen. Doqr deze wijziging komt de „Graf Zeppelin" niet te vroeg boven de hoofdstad. Verder moet het in de bedoeling liggen ook over het Loo te vliegen, waar op het oogenblik H.M. de Koningin verteelt Het staat echter te beaien of Vrijdag van deze reis iets zal komen, omdat de tocht van de Zeppelin naar Silezië opnieuw in verband met het slechte weer 24 uur is uitgesteld. In dat geval zal het wel Zondag worden eer de reis over Hblland paats heeft. De volgende Nederlander» zullen de vlucht meemaken.- De heer en mevrouw Koning en twee kinderen, Saseenheimde heer en me vrouw Arentsliorst, eveneens uit Sassenheim de heer D. J. Smith, Assen, de heer J. W. i Doominck, Putten (Gld.)de heeren Giltay en IJ. M, Stas, Amsterdam de heer P. J. Zegering ten Rodegate, Den Haag, de vliegen Scholten, Amstelveen, dr. Bakker. Den Haag; de heer Burgerhout, Voorburg, dr. Knokke van der Meulen, Voorburg; de beeen EJdering en Ter Kuile, Enschede; de heer B van Eysselsteyn. redacteur van de Haagsche Courant. Den Haagd eheer M. Blokzijl, redacteur van het Handelsblad te Berlijn, de heer P. van 't Veer, Den Haag. De vlucht naar Silezië een week uitgesteld FRIEDRICH8HAVEN, 10 Oct. Daar een verbetering in de weersomstandigheden op het oogenblik niet te verwachten "is, werd de vlucht van- de Graf Zeppelin naar Silezië voorloopig voor een week uitgesteld. De pas sagiers vertrekken uit Friedrichshaven en zullep zoodia de vlucht doorgaat telegrafisch bericht ontvangen. Het is niet uitgesloten dat de vlucht naa' Nederland zal plaats hebben voor de vlucht naar Silezië. Op het oogenblik heerscht te Friedrichshaven een hevige storm. Dr. Ecke- ner wordt heden weer te Friedrichshaven verwacht. II 11 451* NEDERL. STAATSLOT ERlT" 5e kUue. Trekking v.n Donderdag Hooge prijxeiv. 1500.Premie van 30.000 25.000.—: 14131 1000.— 6892 12525 400.-: 1638 1845 6797 6944 7276 1<Hm .4505 16586 17093 12967 20°--: m 771 3426 6639 m 10 2001) 4005 4010 5163 62M 11622 12684 12779 uSj Prijxen van 70.—: 168 205 287 1051 1440 214» 1054 1062 1168 1166 1180 120» 1S7Ï 1722 1746 1840 1952 1979 2004 20M 2870 2408 2456 257 7 2681 2684 2720 SE 2SJ4 2821 2844 3117 3311 8362 3429 X 3762 3776 3839 3846 3917 4032 40» i,„ 4354 4436 4438 4463 4471 4495 4628 4725 4907 4917 4970 5016 5124 5156 S 5264 5275 5292 5326 5426 5437 5472 5SM 5623 5637 5718 5769 5907 5960 619S 6» 6376 6430 6510 6524 6660 6673 6739 6785 7065 7128 7190 7593 7659 7722 7798 780,! 7911 7998 8134 8483 867» #712 87KI i™ 9201 9264 0361 9421 9616 9687 9709 9757 977a 9806 9895 10083 10252 10335 1039 10575- 10644 10678 10814 11055 11061 11068 11138 11164 11239 11355 11364 11396 11457 11409 11498 11571 11632 11654 11670 lS 11738 11868 11896 11920 12096 12204 12633 12662 12735 12736 12752 12838 1291a I290j 12924 12926 13226 13241 13430 13436 13520 135154 136Ü5 13754 13771 13977 14152 14176 14178 1428^.14432 14442 14472 14517 14637 14558 14694 14699 14747 14918 14945 14983 15050 1515.5 15197 15*34 16322 15163 16076 16149 16195 16358 16359 16428 16462 16511 16546 16661 16674 16762 16§17 16857 16988 17098 17138 17175 17182 17278 17284 11425 17471 17553 17649 17692 17716 17819 17829 18131 18142 18 169 18194 18225 18288 18409 18440 18465 18702 1S-722 18831 18928 19004 19149 19164 19355 19487 19641 19899 19986 20031 20060 20103 20346 20360 20450 20611 20704 20715 20751 Nieten: 44 66 86 111 208 235 268 339 429 483 495 49. 505 536 541 590 648 649 674 680 684 691 780 808 837 842 847 873 920 1.002 1073 1091 1106 1136 1156 1167 1228 1230 1242 1249 1268 1261 1262 1291 1299 1343 1865 1373 1402 1414 1471 1-484 1500 1613 1665 1579 1608 1647 1675 1705 1762 1787 1800 1813 1820 1823 1825 1834 18-73 1878 1886 1896 1904 1962 2049 2092 2106 2179 2253 2358 2360 2367 2§68 2392 2484 2435 2446 2468 2474 2479 2523 2524 2526 2532 2647 2578 2590 2599* 2601 2629 2651 2729 2787 2819 2846 2878 2879 2890 2973 2991 3053 3062 307 5 3092 3116 3162 3187 8211 3222 3223 3235 3260 3266 3285 3312 3351 3395 3418 3490 3504 3556 359 1 3612 3622 3628 3647 3671 3672 3740 3763 3797 3824 3836 3860 38-79 3997 4<)64 4062 4083 4118 4142 4190 4192 4194 4215 4220 4311 4346 4355 4366 4372 4389 4396 4400 4433 4467 4479 4582 4601 4606 4640 4686 4749 4839 4876 4893 4969 5010 5029 5072 5144 5175 5177 5202 5254 5261 5340 5382 5402 5405 5417 5429 5442 5530 5626 5542 5646 5567 5575 5624 5698 5702 5745 5749 5809 5837 5847 5855 5865 5918 5952 5976 6989 6024 6060 6084 6105 6207 6221 6228 6229 6259 6274 6290 6327 6343 6384 6386 6387 6414 6491 6486 6518 6532 6548 6571 6655 6727 6758 6791 6798 6829 6843 6873 6925 6937 6967 6072 7064 7069 7102 7104 7129 7168 7170 /2S2 7234 7271 7287 7382 7383 7410 7507 7519 7523 7524 7581 7606 7611 7629 7648 7663 7667 7761 7765 7787 7781 7797 7799 7818 7821 7851 7854 7874 7879 7989 7942 7946 8057 8063 8083 8112 8125 8157 8168 8166 8238 8266 8280 8302 8361 8371 8408 8426 8462 8522 8626 8578 8603 8631 8638 8643 8664 8667 8673 8682 8 687 8696 8708 8721 8768 8769 8772 8779 8789 8816 8852 8885 8946 9015 9021 9109 9132 9143 9195 9200 9206 9228 9277 9300 9302 9348 9370 9381 9429 9447 9485 9488 9626 9653 9712 9739 9751 9765 9782 9852 9918 9997 10020 10114 10132 10135 10159 10206 10233 10242 10269 10253 10271 10327 10344 10349 10376 10382 10397 10470 10475 10508 10510 10566 10582 10620 10645 10646 10648 10669 10693 10716 10720 10772 10888 10946 10947 11070 11076 11128 11157 11179 11185 11233 11265 11281 11292 11297 11304 11439 11468 11507 11508 11518 11547 11582 11605 11639 11655 11661 11686 11767 11776 11819 11821 11832 11865 11907 11919 '2003 12026 12051 12057 12061 12076 12080 12110 12156 12168 12254 12292 12323 12371 12424 12447 12458 12498 12501 12511 12517 12519 12544 12670 12600 12631 12687 12699 12719 12931 12951 13035 13106 13142 13149 13169 13212 13237 13284 13375 13388 13393 13394 13398 13413 18427 13428 13463 13481 13482 13491 13502 13625 13663 13603 13626 13722 13724 13804 13897 13905 13924 13953 13956 13993 14005 14022 14068 14107 14148 14164 14284 14258 14279 14375 14487 14644 14566 14606 14607 14621 14661 14664 14672 14680 14687 14732 14796 14797 14798 14841 14858 14877 14894 14957 14975 14977 14996 16042 15062 15069 15070 15141 15173 15207 15268 15284 15308 15318 15832 15342 15366 15387 15393 15403 16416 15424 15441 15443 15458 15489 15536 15552 15561 15580 15761 16763 15793 15802 15860 15923 39 15945 15984 16021 16033 16069 10081 16083 16093 16107 16171 16219 16225 16244 16245 16352 16372 16377 16385 16424 16442 16495 16510 16518 16531 16638 16656 16580 16598 16607 16622 16G24 16646 16653 16655 16659 16688 16697 16914 16964 16965 17030 17056 17113 17122 17141 17148 17168 17180 17188 17202 17250 17287 17289 17306 17313 17349 17356 17383 17488 17530 17580 17604 17641 17650 17653 17656 17711 17719 17740 17742 17810 17842 1876 17888 17965 17967 18068 18069 18135 18136 18198 18222 18232 18271 18419 18447 18467 18503 18527 18546 18547 18653 18705 18714 18729 18731 l87lW 18745 18794 18827 18857 18896 18908 18973 18998 19053 19094 19192 19203 19210 19812 19345 19353 19358 19516 19518 19569 19597 19663 19666 19707 19744 19820 19844 19846 19859 19910 19912 19919 19925 19982 19996 19998 20008 20012 20043 20116 20128 20166 20258 20276 20831 20350 20361 20419 20425 J062i 20632 20634 20701 20752 20755 20612 20824 20826 20876 20849 20953 20968 STADSNIEUWS. GOUDA, 10 Oct. 1929. Gemeenteverslag 1928. VU. Ziekenhuis. Aan het verslag van Regenten van het van Iterson-Ziekenhuis''over 1928 ontleenen wij liet volgende: In den loop vtfn 1928 werden opgenomen, ter geneesk. behand. 146, 123. 269; ter heelk. behand. 181, 201, 382, 327, 324, 651. Totaal aantal verpleegden 344, 353, 697f Ontalagien werden Van de geneesk. afd. 41 inannen, 97 vrou wen. totaal 208, van de heelk. afd, 167 m,, 194 vr., totaal 361. Tezamen 278 m., 291 vr„ r., tot. 49; 17. Teza- Terwijl overleden: op de geneesk. afd. 29 m., op de heelk. afd. 9 m„ 8 vr men 38 m., 28 vr., tot. 66. Het aantal verpleegden bedroeg: van kosteloos verpleegden 8145; van ver pleegden tegen verminderd tarief 3867; van verpleegden ten laate der Rijksverzekerings bank 226 van verpleegden ten laste der ge meente en plaatselijke istellingen van wel dadigheid 393, van verpleegden ten laste van Raden van Arbeid 506van verpleeg den ten laste van Goudaohe ziekenhuisvet- plegingsfondsen 6680; van idem van fondsen huiten Gouda 246 van verpleegden ten laste van naburige genieenten of hare armbestu ten 211; van verpleegden van ihgezetenen 3e klasse 1027, van verpleegden van niet- ingezetenen 3e klasfle 366, van verpleegden der 2e klasse ingezetenen 580van verpleeg den der 2e klasse niet-ingezetenen 295, van verpleegden der le klasse ingezetenen 25, van verpleegden der le klasse niet-ingezete nen 20, van verpleegden voor rekening Z. e. O. Fonds N.8. personeel 38, van verpleegden voor rekening van de gemeente Gouda 5. Totaal 22639. In het Laboratorium werden 1977 onder zoekingen verricht. Voor diagnostische doel einden werden 256 Röntgenfoto's gemaakt, 37 malen werd de Röntgenkamer gebruikt voor therapie. Van je kunstmatige hoogtezon werd 3601 maal gebruik gemaakt. De poliklinieken werden druk bezocht. Ten behoeve van het ziekenhuis werden, volgens het verslag van het ziekenhuis, in de gemeente-apotheek gereed gemaakt 15353 recepten (voor de interne afdeling 11380 en voor de heelkunde 3386). Als te consulteeren specialisten waien werkzaam: A. C. H. Höweler te Gouda, voor neus-, keel- en oorziekten; Mej. M. A. Talen ht Gouda voor oogziqkten, J. J. v. Straaten te Rotterdam, ken uw- en zielsziekten, J. S. Hollander te Den Haag, huid- en geslachts ziekten. ÏÏR het geldelijk beheer blijkt, dat de uit gaven hebben hedragen f 122.518 98, met een bijdrage der gemeente van f 39711.04 (v. J. f 41833.61). De kostprijs per verpleegdag komt op f 5.41 (v. j. f 5.52) het dagsanato rium medegerekend op f 4.03 (v. j. f 6,15). Per verplepgdag bedroegen de ontvangsten f 3.23, tegen f 3.17 in het vorig jaar. Geneeskundige dienst bij armen, ver pleegd in hunne woningen en stads apotheek. Geneesheeren warer\ dr. E. J. Hamburger en P. de Boer. De geneesmiddelen voor de armen en de gemeentelijke instellingen van weldadigheid worden gratis verstrekt door de stads-apo- theek, insgelijks gevestigd in het St. Catha- rina-gasthuis, alwaar in den loop van het jaar werden gereed gemaakt 24409 recepten, w.o. 8054 voor armen, verpleegd in hunne woningen, 1535 voor verpleegden in het zie- kenuis, 921 voor de gestichten der gemeente en 81 voor de politie, In het vorig jaar be droeg het geheele getal 21524. De kosten der geneesmiddelen beliepen f 3940.46®. Toezicht op Levensmiddelen, a. Openbaar Slachthuis. De commissie van bijstand in het beheer van het Openbaar Slachthuis, bestaande uit de navolgende raadsleden: A. Heerkens, wethouder, voorzitter C. H Koemane, lid, J. G. C. Kamphuisen, lid, L. Overhand, lid, en J. A. Kamerling, secre taris, vergaderde vanaf de opening van het Openbaar Slachthuis op 25 Mei—31 Decem ber 1928 5 maal. Al spoedig na de in gebruikneming vari het Slachthuis bleek, dat de inrichting niet compleet was, zoodat uitbreiding moest plaats hebben. O.a. werden aangeschaft 1 wandlier, varkenshekken, 22 BchuifBpreiders groot model, twee rijwielbergplaatsen, de in ventaris van het laboratoi ium„ een geïso leerd gasfornuis, sterilisator met toebehoo- ten, messen, schietapparaten stempels, traplee ren, thermometers, tafels, werkban ken, vleeschhaken, brandkast, schryfma- chipe, meubilair, etc. Aan onderhoud van gebouwen en inrich ting moest zeer veel ten koste worden gelegd. Spoedig na de in gebruikneming bleek, dat de rioleering defect was geraakt. De gres- buizen, voor de rioleering gebruikt, waren niet bestand tegen de verzakking van het terrein en werden vervangen door gegoten ijzeren buizen. Ook ontstond tengevolge van de verzakking van het terrein een lek in de aanvoerbuis van de waterleiding. De meeste reparaties, alsook die aan de slacht-techni- «che installatie, werden door eigen perso neel verricht, zoodat de kosten konden wor den beperkt tot die van de benoodigde mate rialen en cenig loon voor overwerk. Gedeelteiyk werd het terrein eenige keeren opgehoogd en opnieuw bestraat. Al deze on derhoudBkosten padden een belangrijk aan deel in het verlies over het tijdvak van 25 Mei—31 December 1928 van het Openbaar Slachthuis. Omtrent de exploitatie van het bedrijf kan nog niet worden medegedeeld of deze al of niet gunstig is geweest; gegevens van vorige Jaren zijn niet aanwezig, zcodat dus slecht" met opgaven over het afgelóopen tijdvak moet worden volstaan. In het Openbaar Slachthuis werden vanaf 25 Mei-31 December 1928 geslacht; 322 paar den, 769 runder3en. 137 kalveren, 2465 vaT- kens, 132 schapen 11 lammeren,, 1 geit en 60S nuchtere kalveren. In de buitengemeenten werden vanaf 26 Mei—31 Deoember 1928 geslacht: 161 runde ren, 441 varkens an 1 geit. Als huisslachting, dit zijn slachtingen waarvoor geen keurloon wordt ontvangen, werden in de buitengemeenten aangegeven vanaf 25 Mei—31 December 1928: in de ge meente Gouderak 73 varkens efri 1 geit; Haastrecht 75 varkens, Moordrecht 40 var kens, Reeuwijk 97 varkens en 2 geiten. In de gemeente Gouda werden ingevoerd- kilogrammen vleesch, in de buitenge- "86 Kilogram. Vanaf 25 Mei—31 December 1928 werden: a. gestald: 1 stuk groot vee en 306 stuks klein vee, tezamen 252 etmalen. b. gewogen: 1611 stuks levend klein vee, 849 stukB geslacht groot vee, 545 stuks ge slacht klein vee, 1557 partijen vleesch en G44 atuk» huiden. c gesmolten39 partijen vet van 10 K.O. De uitgaven van het Slachthuis over het tijdvak 25 Mei—31 December 1928 beliepen f 34776.47 de ontvangsten f 28492.90, zoodat de door de gemeente te dragen kosten bedra gen f 6283.57. Ver. van Huisvrouwen. Bezoek aan de wasscherij van de firma v. d. Pol. Hedenmiddag brachten c.a. 30 dames, al len leden van de afd. Gouda van de Ver. van Huisvrouwen een bezoek >aan de stoom- wasscherij van de firma P. v. .d. Pol aan de Fluweelen singel alhier. Thé Dansant in „Ons Genoegen". Zondagmiddag 13 October is er in de zaal Kunstmin van Ons Genoegen een thé dan sant, voor leden, hunne huisgenooten en in- troducees. Door een ruit gereden. Doordat de bestuurder van een vracht wagen. zekere G. T. alhier, op de 3pieringstraat plotseling voor een wielryder moest uitwijken, verloor hij het beheer over zijn paard wat tengevolge had, dat het paard met zijn kop een glasruit van het café van A. de J. aldaar stuk stootte. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Een zegen en visch in beslag genomen. Dinsdagnacht zijn door de politie bekeurd L. H. en J. v. d. M. alhier, die een visch- zegen langs de Boschweg alhier vervoerden. De zegen en visch werden in beslag geno men. Proces-verbaal werd opgemaakt. den daarop volgenden nacht geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). RADIO-NIEUWS. Woensdagmorgen reed de bestuurder van een vrachwagen L. E. op de Geuzestraat te- gan de aldaar staande b s van de Excelsior Stolzuiger Mij. Een deur van de bus werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Uitvoering Invaliditeitswet. Betreffende den Raad van Arbeid te Utrecht met inbegrip van den voormali gen Raad van Arbeid te Goudia deelt men ons het volgende mede: Tot op 1 September 1929 werden toege kend 1447 inval iditeitsrenten tot een totaal jaarbedrag van 221.266.59 4210 ouder domsrenten tot een totaal jaarbedrag van 628.446.—; 739 weduwenrenten tot een totaal jaarbedrag van 128.231.74; 624 weezenrenten tot een totaal jaarbedrag van 110.398.15. Geneeskundige behandeling en(of) ver pleging werd verleend in 1910 gevallen, observatie had plaats in 39 gevallen. Betreffende alle Raden van Arbeid te- Tot op 1 September 1929 werden toege kend 24622 invaliditeitsrenten tot een totaal jaarbedrag van 3.840.219.68; 75060 ouder domsrenten tot een totaal jaarbedrag van 11.202.804.08; 13315 weduwenrenten tot een totaal' jaarbedrag van f 2.308.181.30; 11342 weezenrenten tot een totaal jaarbe drag van f 2.002.538.09. Geneeskundige behandeling en(of) ver pleging werd verleend in 30444 gevallen; observatie had plaats in 1211 gevallen. Voor het beroep bedankt. Ds. F. Kyftenbelt, predikant te Feijen- oord, heeft voor het beroep naar de Ned. Berv. Kerk alhier bedankt. Aanbesteding gehouden door den architect Dirk Stuurman. De uitslag van de door den architect Dirk Stuurman te Gouda, gehouden aan besteding tot het bouwen van een Fabrieks gebouw voor rekening van den heer G. Okkerse te Waddinxveem is als volgt: C. M. Deerenberg, Alphen a. d. Ryn 21695.- Fa. R. Worp Zn., Edam 20757. Joh. Blom, Ammer3tol 19672.— J. Reym, Waddinxvcen 19489.— C. V^rwey, Boskoop 19345.— Chr. 05 F. de Jong, Gouda 19000.— Gebr. v. Bodegraven, Reeuwyk 18820.— F. Compeer en W. Boere, Waddinxveen 18819.— H. E. van Deest, Gouda 18597. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Burgerlyke Stand. GEBOREN: 5 Oct.: z. v. J. Verschuur en R. J. Gröber, 3e Kade 57. 8 Oct.: Adriana Johanna, d. v. W. J. Nederberg en W. J. Smient, Tuinstr. 35 GETROUWD: 9 Oct.: Th. J. van Some ren en P. A. Bredie. B. B. van den Berg en C. G. Hoogensteger. J. van der Woensel en M. A. Lafeber. P. van der Draaij en A. M. Sloot. H. Frie en P. C. Gerhards. Agenda. 10 Oct. 8% u. Nieuwe Schouwburg Concert van Rotte's Mannekoor voor de leden en hunne huisgenooten. 11 Oct., 8 uur. Soc. „de Réuïüe". Openings avond Volksuniversiteit. Voordrachtavond dpor den heer Henri Dekking. 13 Oötobef 3 uur 8oe. Ons Genoegen, zaal Kunstmin: Thé Dansant. 14 Oct., 83i uur. Café „Central". Ledenver gadering Ned. Reis vereen, afd. Gouda. 16 Oct. Gebouw Daniël. Cursus E. H. B. 0„ onder leiding van Dr. Evers. Apothekersdienst. De apotheek van de firma Weyer, Gou we, zal tot en met 11 October, benevens UiT DEN OMTREK. BERGAMBACHT. Ds. J. G. Dekking heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Nieuw- poort. REEUWIJK. De heer A. J. van Rennes, candidftat te Zeist heeft een beroep ontvangen naar d'e Ned. Herv. Gemeente alhier. Op Donderdag 17 October '29 zal des avonds tusschen 7—8 uur gelegenheid be staan zich kosteloos te laten inenten ten Gemeentehuize alhier. Roode Kruiscollecte. De jaarlykschg Royde Kruis collecte zal alhier plaats hebben ep Donderdag 17 Oct. ber a. s. Het zal wel niet noodig zyn deze collecte bij u aan te bevelen; want iedereen weet zoc langzamerhand wel, dat deze nationale vereeniging steeds gereed is steun en hulp te verleenen in ons geheele land in iedere streek waar de bevolking getroffen wordt door overstrooming, besmettelijke ziekte of andere rampen. STOLWIJK. Dinsdagmorgen is de koopman J. B. door een kalf dat hij ter markt wilde brengen in een gierput geworpen. Het beest kwam bo venop den man te vallen. Oogenschijnlijk had B. geen noemenswaardig letsel bekomen, later bleek het dat hij de medische hulp va» dr. Kievit moest inroepen. UIT DE PERS. Het standpunt van Troelstra verlaten. Een zware slag aan 't Openbaar Onderwys. De S. D. A. P. sticht „De Neutrale Volksschool". Critiek van het Vaderland. Dé S. D. A. P. wil in Limburg overgaan tot het stichten van neutrale volksscholen. In verband hiermede verscheen in Het Volk het volgende bericht: In verbpnd met den toestand der openb. scholen in sommige gemeenten van Lim burg, waardoor 't karakter van 't openb. onderwys in zekere 'mate wordt aange tast, heeft de commissie uit S. D. A. P. en N. V. V. tot onderzoek van de toe standen in Limburg de mogelykheid overwogen, om door ingrypende maatre gelen te trachten, het openbaar onder wys meer steun te geven in deze pro vincie. Na herhaalde en ernstige besprekin gen in den Algemeenen Raad en met het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwyzers is den 25en September j.l. te Heerlen een stichting in het leven geroepen onder den naam: „De Neutra le Volksschool", welke zich ten doel stelt, scholen te stichten, waar lager onderwijs zal worden gegeven, geheel op de basis van volstrekte neutraliteit. Het bestuur der stichting is samenge steld uit; mr. M. van der Goes van Na- ters, G. F. Lindeyer, A. F. Bodenstaff, J. Stangelaar, J. Oudegeest, N. Kramer, D. Snoeyenbos, C. van der Lende, mr. A. de Roos, Th. J. Thyssen en F. L. Ossen- dorp. Het dagelyksch bestuur der stichting bestaat uit: J. Stangelaar, voorzitter; N. Kramer, secretaris en G. F. Lindeyer, penningmeester. Onderhandelingen met het gemeente bestuur van Heerlen zyn bereids inge leid, om binnen korten tyd met den bouw der eerste school op Meezenbroek te kunnen aanvangen. Het Vaderland teekent in een hoofdarti kel liierby het volgende aan: Met deze stichting wordt het openbaar onderwys in Limburg, dat daar toch al teer plantje is, een zware slag toegebracht. Wij weten niet hoeveel waarde er nog gehecht wordt in de party aan de uitspraken van Troelstra, maar met deze „stichting" wordt lijnrecht tegen diens bedoelingen ingegaan cn de leiding van Ossendorp aanvaard, en wat nog bedenkelijker is, door de toe treding van Oudegeest tot het bestuur van de stichting, dekt het partijbestuur van de S.D.A.P. deze met zyne verantwoordeiyk- heid. Troelstra heeft in de Staatscommissie (zie Notulen Dl, I. Bldz. 21) tegen het op richten van roode scholen gewaarschuwd en aangemaand tot het vasthouden aan de openbare school. Hy was zoo togen die roode scholen gekant, dat hij in de com missie voor de Bevrediging de voorstan ders van het bizonder onderwijs er bij voor baat tegen waarschuwde hen, die de open bare school wilden behouden, niet te dwin gen van positie te veranderen. Wat volgens hem alleen dan het geval zou wezen als de bizondere sohool, die hetzelfde uit de over heidskas zou ontvangen als de openbare school, nog door bydragen van particulieren in staat zou worden gesteld de openbare school in kwaliteit te overtreffen. Dat geval doet zich biykens het bericht uit Het Volk niet voor. Niet eene bizondere school, die boven de openbare school uit blinkt, was de prikkel, die tot het oprichten van deze stichting den stoot gaf, maar de toestand der openbare Bcholen in sommige gemeenten van Limburg, waardoor het ka rakter van het openbaar onderwijs in zekere mate zou worden aangetast. Dat „in zekere mate" is wel heel vaag gezegd, maar laat het zoo zyn. Maar dan had ook een andere weg moeten ingeslagen worden, en eene klacht by de autoriteiten worden in gediend, opdat de Onóerwijsparagraaf in de Grondwet in geen enkel opzicht geweld zou worden aangedaan; nu grijpt men naar het verkeerde middel, en dat tot groote schade van de openbare school in Limburg, die daardoor in discrediet wordt gebracht. Donderdag 10 October. Hilversum: 6.01 Dinermuzlek. 7.15 Cursus Fransch. 8.01 Gramofoonplaten. 8.15 Abonnementsconcert (Concertge bouw A'dam). Na afloop tot 12.gramofoonplaten. Huizen: 5.— Concert. 6.30 Muziekpraatje. 7.-i Orgelconcert. 8.Ultzendavond en concert. Vrijdag 11 October. Hilversum: 10.00—1015 Morgenwijding. 12.00 Politieberichten. 12.15—2 00 Lunchmuziek door het A.V.O. O.-ensemble. 2.05—2.46 Uitzending voor Scholen. Spre ker: A. F. J. Portielje. Onderwerp: Interes sante bijzonderheden uit hei leven der zee dieren. 2.45 - 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00—5.30 Lezind door D. J. HolBteijn. Huizen: 10.3011.00 N.C.R.V. Korte Zdekendienzt. 11.30—12.00 K.RO. Godsdienstig halfuurtje 12.15—1.15 K R.O. Concert. 1 15—2.00 K.R.O. Gramofoonmuziek. 4.00—5.00 N.C.R.V. Gramofoonmuziek. 5.00-6.45 N.C.R.V. Concert. ONDERWIJS. Prof. R. H. Woltjer gehuldigd. In verband met zyn zilveren jubi leum. Het is eenige weken geleden, dat Prof. R. H. Woltjer den dag kon herdenken, dat hy voor 25 jaren werd benoemd tot hoog leeraar in de klassieke talen aan de VHje Universiteit te Amsterdam. Door onge steldheid van den heer Woltjer moest de herdenking van dit feit eenigen tyd worden uitgesteld en werd deze bepaald op heden. In het paviljoen Vondelpark werd gister middag receptie gehouden, die druk bezocht werd. Daar kwam o.m. directeuren en cu ratoren van de Vrye Universiteit, Professo. ren van die Hoogeschool, leden van de Se naat der Gemeentelyke Universiteiit en le den van den Onderwyaraad en van de Schoolcommissie te dezer stede. Voorts merkten wy er op een commissie uit den kerkeraad van Amterdam Zuid, leden van den Gemeenteraad. Door Prof. H. J. Pos Werd de jubilaris allei'eerst toegesproken in zyn qualiteit van rector-magnificus en voorzitter van het comité van oud-leerlin gen en leerlingen. Voorts werd hy toege sproken door Ds. C. Schaik, voorzitter van he Comité van oudera en leerlingen van 't Gereformeerd Gymnasium, door den heer Larieee namens den onderwyaraad; door prof. Van Gelderen namens de Literaire Faculteit der Vrije Universiteit, door Ds. Geelkerken namens den kerkeraad van Amsterdam Zuid. Nadat nog enkele andere sprekers het woord hadden gevoerd, dankte de jubilaris, WBTENSCHAPPBLUK NIEUWS. De Karakoroem-expeditie geslaagd. Op Koninginnedag 6500 M. hoog. Uit Bombay seint Reuter dat, volgens berichten uit Leh, de expeditie-Visser half September veilig Suget Karoem China be reikte, na een zeer inspannende reis van 57 dagen door een bergwoesteny. De explora tie in het vyfde der laatste niet onderzoch te gebieden is een volsJagen succes gewor den. De expeditie bracht daar 55 dagen door boven 4500 M., waarvan 29 voortdurend op 5000 M. hoogte, bracht niet onderzochte bergketens in kaart, ontdekte de voor naamste bron van de Shyok Rivier, ver scheiden meren en onverwachte gletscners, en slaagde erin den hoogpten top van de centrale berggroep te beklimmen, ter hoogs te van 6500 M„ op den verjaardag van Ko ningin Wilhelmina. De expeditie stond bloot aan een boosr aardigen sneeuwstorm by een koude van 20 graden met gebrek aan water en brandr stof. Het voedsel voor de 54 leden was juisl voldoend!e tot de aankomst te Karoem. De expeditie hoopt de reis voort te zet ten over de Kilinnan-iss, 5600 M. noord waarts. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 10 October. Aangevoerd in totaal 2726 stuks, waar van 235 slachtvarkens. Vette van 38 ct. tot 40 ct. per pond levend met 2 korting. Londensche van 28 ct. tot 32 ot. per pond levend met 2 korting. Zouters van 36 ct. tot 37 ct. per pond, levend met 2 korting. 557 magere varkens van 3580; 1749 biggen van 16—28; 8 runderen van 226— 285; 35 nuchtere kalveren van 1217; 3 graakalveren van 4046; 91 schapen van 2280; 47 bokken en geiten van 512 per stuk. Handel in vette varkens, Londensche en Zouters vlug. Alle andere soorten matig. Kaasmarkt Gouda. 10 October. 339 partyen kaas. fryzen le kw. m. r. m. 5560, 2e kw. m.r.m. 5154, zware tot 63, Handel matig. 762 ponden boter. Goeboter van 1.10 1 20 per pond. Weiboter 1.051.10 per p. Handel vlug. 257 partyen eieren. Kipeieren van 8,50— 10.00 per 100 stuks. Eendeieretn 6.257.00 per 100 stuks. Handel matig. Graanmarkt Gouda. 10 Oct. Tarwe 11.7512.25; Rogge 9.00—9.25; Gerst f 9.75—10.76; Haver 8.50—9.60; Erwten 8.509.60; Erwten f 15.00-16.50; Bruine boonen 20.00— 22.50 per 100 K.G. DBAADLOOZK DIENST. De vlucht van de Graf Zeppelin naar Silezitf uitgesteld tot 1930. FRLEDRIOH8HAFHN, 10 Oct. Het ge meentebestuur van Breslau heeft aan de directie der luchtschepenwerf te Friedrichs hafen geseind: De zeer slechte weerstoe- stand heeft heden tot storing in het gere geld luchtverkeer geleid. WU ontkennen niet dat het onmogeRjk is met de L.Z. 127 te star ten. Dit heeft echter groote teleurstelling by onze landslieden gewekt. Daar de weers omstandigheden in dezen tjjd van het jaar wei onzeker biy'ven, advisee ren wjj de vlucht naar Silezië tot het voorjaar van 1930 uit Het vliegtuig op de thuisreis te Akyab aangekomen. Aneta. Vaz Diaa meldt dat het retour vliegtuig heden om 6.10 uur uit Kohlak vertrokken en om 13.10 te Akyab is aange komen. Morgen wordt de /rete naar Neder land voortgezet. ^1 Het derde postvliegtuig te Calcutta Aneta Vas Diaa meldt dd. 10 .Oct. By de K. L. M. is bericht ingekomen dut het der de postvliegtuig de FHAEN hedenmorgen om 6.40 uw uit Nadirhabad is vertrokken en te 10.30 uur te Allahabad is aangeko men. Om 11.15 vertrok men weer en om 16.50 landde bet toestel te Calcutta. De landarbeiders*taking In Groningen met ingang; van Maandag opgeheven. Het Ho,.Meestuur van do tied. Landaibei- dersbond besloot in zijn, .heden te Utrecht gehouden vergadering overeenkomstig het advies van den Bondsraad na gepleegd overleg met het bestuür van Ijpt Ned. Vak verbond, met ingang van a,s Maandag, tot opheffing van de staking in Oostelijk Gro- Weer een geval van kinderverlamming. GRONINGEN, 10 Oct. By de tot nu toe te Baflo voorgekomen gevallen van kin derverlamming is hedenmorgen weer een nieuw geval geconstateerd. De aangetaste kinderen zyn allen bene den den leerplichtigen leeftyd. Drie kinderen zyn overleden. Een agent van politie doodgevonden. Vermoedeiyk door «U auto ge grepen en gedood. NAALDWIJK, 10 Oct. Hedenmorgen te hadf vyf heeft men op den weg van Naald- wyk naar Honselersdyk het ïyk gevonden van den 37-jarigen agent van politie uit Naaldwyk, Jan Bakker. De man lag dwars over de tramrails, boven het linkeroog be vond zich een diepe wonde, terwijl ter plaatse een groot aantal glasscherven werd gevonden. Men vermoe)H dat de man door een auto is gegrepenXen op slag gedood. De agent bleek\op de fiets te zyn ge weest, daar heit stuur van een rywiel naast het slachtoffer lag terwyi het andere ge deelte uit het water dat langs den weg loopt werd opgevlscht. Hierby bleek dat het voorwiel gehee! ver bogen was. Het lyk is naar het Sin Mar tinigesticht te Naaldwijk overgebracht. Morgen zal Dr. Hulst uit Leiden de sectie verrichten. Het parket uit Den Haag was reeds hedenmorgen te half acht op de plaats van het ongeluk. De man, die als zeer plichtsgetrouw be kend stond, laat een vrouw en vyf kinde ren na. WISSELKOERSEN. 9 Oct. 10 Oct. Officieel. Londen 1240% 12.097m Beriyn 59.32% 59.29% Parys 9.77% 9.76 Brussel 34.71 34.68% Zwitserland 48.07 48.05 Weenen 38.02 34.96 Kopenhagen 66.45 66.42% Stockholm 66.77% 66.70 Osio 66.47% 66.42% New-York 2.49*Vm 2.49% Niet-oficieel. Praag 7.37% »*-• 7.37 Madrid 36.93 34.94 Milaan 13.03 13.03 3 N. W. S. 76. Beuraoveraicht. De stemming ter beurze blijft weinig ge prononceerd en vooral vandaag Werden on eer beuistijd in de vooraanstaande Lid. anu- dtelen vele onberekenbare schommelingen meegemaakt, doch groote vovschillen zijn ten slotte uitgebleven, al was de tendenz eerder wat luier. De meeste aAaire had plaats in Margarine Uniert, die vrij goed op peil ble ven. Calvé Delft stelden zich Zelf iets hon ger. Van Berkels waren practiacfa onveran derd. De Kuchenmeisterwaarden waren goed van toon, terwijl de K u n stzij d e- aandeel e n na vaste opening in het verder verloop reageer den. zoodat Enka'B Weet béneden 230 kwa men. De handel in de PhiUpsaandeelen en vle Claims had veel van zijn beteekenis ver loren en practi8ch had geen koeiéverande- ring plaats. Het zelfde golü voor Antems. De affaire in Koninklijken was van veel beschei dener omvang dan de vorig dageh, en koers fluctuaties van beteekenis kwamen hiet voor. Rubbers verkeerden in reactie in verband met de daling der rubberprijzein in Londen Van (\e tabakken verkeerden oude Dell'a e Deii-Batavia in herstel. Öenemh&ha daarentegen Vierden lager geno teerd. Suikerwaarden waren gedrukt. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 10 October. Hoogste stand 776.1 te Rochefort, Laagste stand 789.1 te Vestmnnoer. Verwachting: Meeat matige zuid-weetelyke tot wes'.e- lyke wind, half tot zwaar bewolkt of be trokken. Weinig of geen regen, iets war mer.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2