v.ROSSEM'* ZEEPAARD I5cr. Amerikaansch Orgel luchtvaartT LAATSTE BERICHTEN. Beurs ran Amsterdam. wisselkoersen/ wonnen kin worden, wanneer men er ook een wereldbeschouwing tegenover stelt. Dit ie evenwel slechts mogelijk door de christe lijke zedeleer en de toepassing hiervan xn het openbare en particuliere Jeven. De soci ale gedachte vaq het marxisme, welke rich in den klassenstrijd uit. heeft zijn vergifti gende werking tot in de burgerlijke kringen uitgeoefend. Een standen-parlement moet waarschuwen voor het gevaar, dat deze klas senstrijd in grooter omvang dan tot nu toe ook de burgerlijke kringen omvat. Wel is, waar is er tegenover het Marxisme als we reldbeschouwing geen verzoening en ook gean vergelijk, alleen staat de zaak anders tegen over de sociaal-democratie. De geschiedenis der laatste tien jaren toont aan, dat onder bepaalde programma's een accoord met de sociaal-democraten niet slechts mogelijk, maar ook nuttig kan zijn. De chr.-socialen hebben van 1919 lot 1920 met de socilaal-de- mocraten in de coalitie samengewerkt en zij behoeven zich niet te schamen over dezen lijd en de gereikte resultaten. Donderdag zal de regeering haar voorstellen in gewijzigde jedactie aan het parlement voorleggen. Daarbij begint niet alleen de zware strijd maar ook de groote verantwoordelijkheid voor alle betrokkenen.' Het gaat om de eer en het voortbestaan van het parlementa- BINNENLAND. Het Zondagsbezoek van de Zeppelin. Een daad van onwellevendheid? De heer Heemskerk heeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: ls de Regeering in d« gelegenheid geweest om te verzoeken of te doen verzoeken, dat de vlucht van de ,,Graf Zeppelin" over Neder land niet zou plaats hebben op Zondag, nog wel des ochtends ouder kerktijd, waardoor hetgeen een daad van courtoisie jegens Ne derland had moeten wezen,, is geworden tot een daad van onwellevendheid jegens het aanzienlijk deel van het volk, dat prijs stelt op Zondagsheiliging en bepaaldelijk op kerk gang? Indien de Regcering daartoe in de gele genheid is gewees^, waarom heeft zij daar van geen gebruik gemaakt of, zoo zij er wel gebruik van heeft gemaakt, waarom heeft dit niet gebaat? Ongedierte in logiesruimte bij werkverschaffingen. Op de vragen van den heer Wijnkoop be treffende het nemen van maatregelen tegen verontreiniging door ongedierte van de lo- ogiesruimten bij verschillende werkverschaf fingen heeft de heer Ruys de Beerenbrouck. Minister van Binnenlandschè Zaken en Landbouw het volgende geartwoord: Het is den ondeigeteekende bekend, dat in twee van de 17 nederzettingen, waar ar beiders uit de vier grootste gemeenteni rijn gehuisvest, ongedierte is geconstateerd. Zuiveraars, aangewezen door het betrok ken gemeentebestuur, hebben de twee hier- bedoelde nederzettingen weer zuiver gemaakt Aangezien het ongedierte iB aangetroffen ïn geheel nieuwgebouwde nederzettingen, moet het op een of andere wijze na het be trekken er van er zijn ihgekomen. Thans zal regelmatig, d.w.z. eens per 14 dagen, elke nederzetting, dus ook de 15 kampen, waar nog nooit onrein geconstateerd lis, door zui veraars gecontroleerd worden. Op deze wijze zal het wellicht mogelijk zijn, het kwaad in de kiem te smoren. De vraag of de betrokken arbeiders scha deloos gesteld moeten worden, ligt ter beslis sing bij het gemeentebestuur Boottrein N.V. Stoomvaart-Mij. „Nederland". Het agentschap der N.V. StomvaartrMij. k,Nederland", de firma Kuyper, van Dam on Smeer te Rotterdam,, meldt, dat de boot trein van httfr 8.8. „Chr. Huygens", hetwelk IB October a A. van Genua zai afyaren, Don derdagmorgen 17 dezer, zal vertrekken van Rotterdam (Maas^te 7.19 u. en van. 's-Graven hoge te Bu. De vet-broken radio-rede De uitzending met de voorwaarden in strijd. Op de vragen van het Tweedei Kaïnerlid den heer Wijnkoop inzake de verbreking van de radio-rede van een lid der vrijdenkersbe weging op Zondag 29 September 1929 heeft de minister van Waterstaat geantwoord, dat ambtshalve het uitzenden per radio van de redevoering na afloop Van. eenigen tijd ver broken is op grond van de Telegraaf- en Te- lefoonwet, welke de overheid verplicht te wa ken tegen inbreuk door middel van radio uitzendingen op de veiligheid ran de Staat, de openbare orde of de goede zeden, feneifi- de dezen plicht te kunnen nakomen, zijn bij de voor de uitzending, verleende vergunning voorwaarden gestelij. Daar de uitzending met de Voorwaarden in strijd kwam is zij verbroken. Overigens hadden noch de aanvraag vergunning, noch het progiarama, noch de redevoering zelf tot onderwerp, hetgeen in art. 168 vltn de Grondwet wordt gewaarborgd volkomen vrijheid, godsdioiistige meeningen te belijden. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 15 Oct. Voorzitter Mr. J. R. H. van Schaik. De interpellatie-Giffleen-Nirtiwkerk ingetrokken. Aan de orde was de behandeling van het verzoek van den heer Duys om verlof tot liet richten van vragen aan den Minister van Justitie naar aanleiding vai^de bekende strafvervolging, ingesteld en behandeld te gen twee verdachten van een te Giessen Nieuwkerk gepleegderi moord.' De heer DUYS (s.-d.) is bereid de aan vraag in te trekken, indiet deze zaak wat broeder bij de Justitiebëgrootihg kan worden besproken. OR£I „v,e.ng ie némen. s heer DU1& trekt de aanvraag in. De interpellatie over het optreden van politie bij stakingen niet toe gestaan. Aan de orde is de behandeling van het verzoek van den heer Wijnkoop, om verlof tot het richten van vragen aan den Minister De VOORZITTER is bereid dit verzoek in ov^weging van Binnenlandsche Zaken en Landbouw over het optreden van de burgemeesters en de rijkspolitie tegen de strijdende arbeiders beweging in den laatsten tijd, inzonderheid in het Noorden van het land en bij de sta kingen aan de Zaan en in Maastricht. De VOORZITTER stelt voor, deze aan vraag piet in te willigen. De zaak kan uit voerig bij de begTOOting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw wordeül besproken. De heer WIJNKOOP (c.-p.) acht de zaak toch belangrijk genoeg om er een afzonder lijke interpellatie over te houden. De VOORZITTER zegt, dat de zaak toch niet urgent is. De heer WIJNKOOP handhaaft zijn aan vraag. De heer ALBARDA (s.-d.) sluit zich aan bij den voorzitter, doch zou wenschen, dat over dit punt hij hoofdstuk V wat meer tijd werd gegeven. De heer L. DE VISSER (c*.-p. H.) acht de zaak zoo belangrijk, dat de Kamer verstan dig zal doen de aanvraag wèl toe te staan. Do conflicten tussclien kapitaal en arbeid zijn aan de Zaan, al is de staking daar geëin digd, veel scherper geworden dan te voren. De VOORZITTER zal het verzoek van den heer Albarda in zeer ernstige overweging ne men. Het voorstel van den voorzitter om de in terpellatie niet toe te staan wordt aangeno men met 78'tegen 2 stemmen. Tegen: de heeren De Visser en Wijnkoop. Ook de interpellatie over de ver houding Nederland-Sovjet Unie afgewezen. Aan de orde is de behandeling van het verzoek van den heer Wijnkoop om verlof tot het lichten van vragen aan den Minister van Buiten!andsche Zaken over de verhou ding van Nederland tot de Sovjet-Unie. De VOORZITTER stelt, op gelijke gronden als hij de vorige aanvraag, voor, deze aan vraag niet toe te staan. Het voorstel van den voorzitter om de in terpellatie niet toe te staaq wordt aa/igeno- men met 81 tegen 2 stemmen. Tegen: de hee ren De Visser en Wijnkoop. De ambtenarenwet. Wettelijke regeling van de rechtspositie der ambtenaren. Over de ambtenarenwet waarover het de bat is ingezet bleken de gevoelens verdeeld. Men herinnert zich de langdurige geschie denis van deze aangelegenheid. Reeds om streeks 1848 door Thorbecke en anderen, is op een wettelijke regeling van de rechtsposi tie der ambtenaren aangedrongen. In 1917 is een Staatscommissie ingesteld, die in korten tijd een wetsontwerp gereed had,, waarin de inaterieele zoowel als de formeele kant der quaestie werd geregeld. Onder het kabónet- Ruys de Beerenbrouck kwam minister Heemskerk met een wetsontwerp van onge veer dezelfde strekking. Dit bleef echter lig gen. Het kabinet de Geer kondigde een rege ling aan, waarin alleen het formeele recht zou zij betrokken. Daartegen verzette zich de heer J. ter Laan (8.D.), die op 17 No vember 1926 een motie zag aa.ngenomen waarin gevraagd werd dat zoowel het mate rieele als het formeele ambtenarenecht bij de wet zou worden geregeld. Desniettemin heeft minister Donner zich bepaald tot een regeling, welke vrijwel uitsluitend, (behou-) Jens eenige bepalingen omtrent korting én beslag op tractementen) formeel recht be vat, te weten de instelling van colleges, die over beroepen van de ambtenaren tegen han«" delingen en besluiten, in strijd met het ge schreven recht, zullen beslissen. Intusschen bevat dit ontwerp nog de gewichtige bepa- lig, dat binnen twee jaar na de totstand koming der wet een aantal in de ■pret genoem de punten van materieel recht zullen moeten woiden geregeld, voor de Rijksambtenaren bij algemeenen maatregel van bestuur, voor de ambtenaren der lagere overheidsorganen (proviciën, gemeenten, waterschappen) door die organen »zelf. Het wetsontwerp heeft voorts geen betrekking op de militairen, al thans wat het formeele recht betreft en even min op de personen, die op arbeidscontract in overheidsdienst werkzaam zijn, aangezien dit geen'ambtenaren zijn. Over liet algemeen heeft dit ontwerp bij de Kamer een welwillende ontvangst ge vonden. De heeren Boon (lib.), Vhn Wijn bergen (R.-K.) Schokkang (C.H.) en Schou ten (A.R.) waren over de grondgedachte wel te spreken, al verlangden zij ook, dat voor de militairen zoo, spoedig mogelijk een soortgelijke fegeling zou worden getroffen en achtten zij het noodig, dat door afzon derlijke -bepaligen van. materieel recht' zou worden voorkomen, dat de Staat te veel personen zou aansteller! op arbeidscontract, alleen omdat zulk» den staat voosdeeliger zou uitkomen dan er ambtenaren van te maken. Vooral de heer Schokking verde digde voorts krachtig de uitschakeling van een regeling van hét materieele recht in het wetsontwerp. Minister Doner had daar voor twee argumenten aangevoerd: een fi nancieel argument, volgens hetwelk een legeling van kosten te zeer zou hebben ver zwaard dit argument, dat niet al te sterk schijnt, maakte de heer Schokking niet tot liet zijne en eeu doelmatigheids-argu ment, volgens hetwelk op dii gebied niet te sterk moet worden gecentraliseerd, doch méér aan de zelfwerkzaamheid der lagere organen moest worden overgelaten, te meer daar de plaatselijke toestanden te zeer uit- n-nloopen. Hiermede was de heer Schokking net volkomen eenB. De heer Van Wijnbergen uioenjb zelfs, dat hierdoor een lofwaardige, concurrentie tusschen de verschillende plaatselijke organen zou worden in jt leven geroepen. Den' heer J. ter Laan echter, den vader van de motie van 1926, was juist dit plint vooral een doorn in het oog Hij zag niet Ui, waarom deze regeling aan den wetgever moest worden onttrokken en waarom mèh althans niet een minimum van iqjaJeHeel recht in de wet kon hebben vastgelegd. De heer De VISSER (C.-p.) betoogde, dat dit ontwerp, vergeleken bij het vorige een groote verslechteriftg beteekent, hetgeen niet toevallig is. Nu de revolutionnaire golfslag is teruggeqbd maken we de reconstructie van het kapitalisme mee en dit soort wetgeving dient om de macht daarvan te bevestigen. Het bevat niet het eerste recht van den pro letariër: het stakingsrecht: er ia geen sprake van, dat het tegemoet komt aan de redelijke verlangens van het overheidspersoneel. Dit ontwerp is nuet een Btap terug, vergeleken bij het voorstel-Dresseihuys, neen het is vol komen in tegenspraak met de door de Kamer aangenomen motie-Ter Laan. Het barre in deze situatie is, dat het 'burgerlijk^ parle ment geen ruggegraat toonde en in plaats van vast te houden aan zijn principe uit spraak, ia gebukt voor dezen minister. Indien men geen kans zie» het materieele recht in dit ontwerp te regelen, waarom dan niet bij K. B. bun teruggegeven wat hun ontnomen is door de intrekking van art. 40 van het bezoldigingsbesluit Spreker riet geen enkel bezwaar tegen opneming van mi litairen en arbeidscontracten in het ont werp en beschouwt het argument tegen de regeling van het materieele recht aangevoerd n.l. dat deze regeling tot centralisatie zou leiden, Zoodanig, dat ipen. wil voorkomen, dat een minimum in dje wet wordt vastge legd. ,De ambtenaren zullen moeten begrijpen, dal zij slechts in den felsten strijd tegen de bourgeoisie en tegen deze regeering bun kunnen verkrijgen. De vergaderig weéd te 5 uu£ 5 min. ver daagd tot Woensdag 1 uur. GEMENGDE BERICHTEN. Moordaanslag. In de 2e Sweelinckstraat bij het Barphati- park te Amsterdam is gistermorgen op een ambtenaar van den Maatschapelijken steun door een jongen man een aanslag gepleegd. De ambtenaar bracht zijn dochtertje naar school an werd toen staande gehouden door een man, dien hij van vroeger kende. Na een korte woordenwisseling kreeg de ambtenaar met een boksbeugel een slag in het gelaat om vervolgens met een ploerten- dooder een klap op het hoofd te krijgen. De ambtenaar nam de vlucht in een winkel en meteen klonk een .schot. De kogel kwam in den "deurpost van den-winkel terecht. Van alle kanten kwam toen. publiek toeloopen. Politie verscheen ook weldra ter plaatse, zij. nam den jongen man mee. Het bleek dat de aanrander van den ambtenaar goed gewa pend was. Op hem werden drie pistolen van verouderd kaliber gevonden, voorts nog een dolkmes van behoorlijke afmeting, een paar boksbeugels en een ploertendooder. De aanleiding tot dezen aanslag moet ge zocht worden in het feit dat de ongeveer 28- jarige man »teun genoot en hij in de mee- ning verkeert dat het de schuld is van den aangevallenen ambtenaar, dat heip die steun werd onthouden. Reeds vroeger'had de ambtenaar overlast van den jongen man op straat ondervonden De aangevallene had wonden in het gelaat en op het hoofd, die op het politiebureau verbonden werden. Een half uurtje "bi Conan Doyle. „Mijn belletrie interesseert mü'mlar matig Hoe Sherlock Holmes ontstond. Een verslaggever van de N. R. Ct. heeft een onderhoud gehad met Sir Arthur Co nan Doyle, die, momenteel in den Haag vertoeft. Hij vertelt hiervan onder meer: Sir Arthur is een leus met breede schou-- ders en een krachtigen, gebruinden kop. Het haar is nog peper-en-zout-kleurig; de eens zoo martiale snor gedund! en bijna wit. „Het üs voor pip heel merkwaardig 'om weer in Nederland terpg te zijn. Vijf-en- twintig of dertig jaar geleden heb ik in ditze'fde hotel gelogeerd. Ik kwam toen als captain van een Engelsch cricket-team om tegen een Hollandsche club te spelen. Ze ker had ik toen niet kunnen denken, dat ik eenmaal terug zou komen voor een heel wat gewichtiger aangelegenheid." „U heeft ook veel gebokst, is het niet?" „O ja. U weet, bij ons bokst iedereen. Ik heb nooit prijzen gewonnen, want de prize - ring is mijn terrein niét. Maar ik heb mijn geheele leven klaar geatïan voor eiken man van mijn postuur." „Herinnert u zich nog hoe Sherlock Hol mes is ontstaan?" „Toén ik was afgestudeerd, heb ik mij als geneesheer in Southsea gevestigd, maar het duurde lang voor er praktijk kwam opdagen. Toen bedacht ik, dat ik wel een verhaal kon schrijven om die financiën te versterken. Een speurders-geschiedenis vindt altijd lezers. Het interesseert de men- schen, omdat zaj het begrijpen. Maqj, de de tective in de literatuur van dae jaren was nooit al te snugger en'hij slaagde gewoon lijk bij toeval. Ik begreep, dat om te boeien hij een man moest zijn van zeer ongpwone intellectueeie gaven. Ik had de vertellingen van Edgar Poe gelezen en de figuur van Du pin in „The Murders in the Rue Mor gue" en „The Mystery of arie Rogat" stond mij goed voor oogen. Maar zijn werk was te abstract, te wetenschappelijk om de me nigte te interesseererj Nu was ik als stu dent te Edinburgh een poos lang assistent van prof. Bell en had, zijn ongeloofelijke gaven van opmerken en snel deduceeren leeren bewonderen. Als een patiënt op dé kliniek kwam, keek Bell' hem aan en „las" om zoo to zeggen, niet alleen zijn klachten en zijn kwaal, maar zijn beroep, omstan- igheden en nog veel meer. Uit een ver binding van Dupin's en Bell's eigenschap pen' fn Sherlock Holmes ontstaan. Ik heb hem geschapen, om rajj door 'de moeilijke eerste jaren heen te slahn. Maar hij heèft mij levenslang goed in de verdiep ste ge houden en stelt mij nu in staat mijn 'bood schap te verkondigen. Overigens heb ikla ter nooit meer geschreven om geld te ver dienen. He heb herhaaldelijk zeer verlok kelijke Amerikaan8che aanbiedingen afge slagen, omdat ik niet wil werkerf op be stelling. Laat ik u verder verzekeren, dat mijn belletrie mij maar matig interesseert" „Het ia toch een niet geringe prestatie om een geheel nieuwe figuur in de letteren te scheppen; een figuur die blijkt even le vensvatbaarheid te zijn als, laten we zeg gen Robinson Crusoe, Hoeveel menschen en kinderen hebben niet van uw vei halen ge noten. Uw detective boeken worden gere geld op onze middelbare scholen gelezen. Ze ontbreken in geen leesbibliotheek. Me nigeen, die voor het eerst in Londen kwam, heeft dadelijk Baker Street opgezocht." „Zeker,* Sherlock Holmes is populair ge worden. Ik hoor, dat hij nu tot in Japan en .China is doorgedrongen. Een troep Fransche schooljongens, die onlangs Lon den bezocht, riep uit èèn mond tégen den chauffeur van du sight-seeing car, dat ze hec eerst naar Baker Street wilden. En zoo is er meer.-Toch blijkt het mij allemaal van zoo weinig belang vergeleken bij het geen' ik nu te zeggen heb. Op èèn kleini- hcid ben ik trotsch: er is niet èèn grap in al mijn meer dan zestig Sherlock Hol mes-verhalen. Dat hi eft mij moeite gekost, maar een grap past niet bij dr. Watson en evenmin bij zijn scherpzinnigen vriend Nooit heeft een criticus het opgemerkt,,. „The Mystery of Cloomber" is eigenlijk ai min of meer occu'.t. Was u al aan uw spiritistisch onderzoek begonnen toen u het schreef „Ik ben er al tw. e-en-veertig jaar mee bezig. Ik ben zeer ongeloovig begonnen en ben nu volkomen van het bestaan van een bovenzinnelijke wereld overtuigd. Het gaat er mee als met de radio. U hoort Parijs en verdraait de knop even en u heeft Berl-ifn Dat kleine verschil in trilling is voldoende om een andere sfeer te opnbaren. Maat laat ik u dit tot afscheid mogen zeggen: Het gaat bij mij niet om de occulte ver schijnselen maar om den godsdienstigen achtergrond. De wereld tast in het duis ter en vraagt om licht. Wij zoeken in de spriritistische séances leiding om te komen tot hoogere wjjBheid" STADSNIEUWS. RADIONIEUWS Woensdag 16 October. Hilversum 6.45—7.15 Cursus Italiaansch beginners, lste les door Giovanni Rizzini. Deze les wordt 24 October herhaald. 7.15- 7.45 Cursus Itafiaansch gevorderden, lste les door Giovanni Rizzini., De^» les wordt 23 October herhaald. 7.45 Politieberichten.. 8.00 Tijdsein A-V R.O -Klok. 8.00- 9.15 Kamermuziek door het Hon- gaarsch Trio. 9.15 Noorsche Avond. 12.00 Sluiting. Huizen 6.00—7.00 Gramofoonmuriek. 7 00—8.00 Concerto-Koor, bariton, kerkor gel en harmonium. 8.00—8.30 Praatje door den N.C.R.V.-Voor zitter. 1 8.30 Samenkomskvan het Leger des Hqils korps Enschedé. Daarna: Persberichten Donderdag 17 October. H il vergum 110.00—10.15 Morgenwijding 12.15—1.45 Lunch-concert. 1.45—2.00 Gramofoonmuziek. 2.00 -3.00 Maak het Zelf- 3.00—4.00 Gramofóbnmuziek. 4.00- 5.00 Ziekenurtje. k 5.30-7.15 Vooravond-concert door het Om roeporkest o.l.v. Nico Treep Huizen 10.30—11.OOiN.C.R.V. Ziekendienst. 12 30—2.00/Concert. Zang, viooL cello en piano. 2.00—2,35 Uitzending voor scholen. 5.00-/K30 Concert. Alt, viool ert piano. Het retourvliegtuig te Konatuntinopel. Bij de K L. M. is bericht ingekomen dat het retour-postvliegtuig, de P.H.-A.E.Z. gistermorgen 7.40 uit Aleppo is vertrokken en om 13.25 te Konstantinepel is geland. De bemanning van de P.H.-A.E.N. Naar aanleiding van de aankomst van het vliegtuig P.H.-A.E.N. met de bestuur ders Fryms en Soers te Batavia, deelt de &.LJVI. het volgende mede: De weijktuigkundige Walewijn is te Akyab achtergebleven, daar hy in lichten graad aan dysenterie leed. Een heden ont vangen telegram meldt, dat rijn toestand zeer gunstig ii en over 10 dagen vermoe delijk weer geheel hersteld zal zijn. De werktuigkundige Dunk, die zich met Duimelaar en Tepas op Penang bevond, teneinde daar het vliegtuig P.H.-AJS.O., dat bij Satulpin in Siam bij een, landing averij had opgeloopen, naar Batavia* te versche pen, is op aanwijzing van de K.L.M. naar Medan vertrokken en heeft van daar uit, in plaats van Walewijn, de bestuurders Frijns en Soer naar Batavia vergezeld. De trajecten Akyab-iKohlak en Kohlak— Medan heeft de P.H.-A.E.N. zonder werk tuigkundige aan boord 'afgelegd. Dit was mogelijk, doordat de bestuurder Frijns die thans voor de derde maal per vliegtuig te Batavia aankomt (eerst met de Postduif op 10 Oct. 1927, daarna met hetzelfde vlieg tuig P.H.-A.E.N. op 30 Dec. 1928 zelf een zeer bekwjaim werktuigkundige is. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Bqdergraven. 15 Oct. Aanvoer •«R wagens, tezamen 12.312 stuks, wegende 98.W6 K.G. Eerst srt. Gouda m. r.m. f 56—68, ia. mindere f 60—64, zwaardere f 62, zonder r.m. f 50—66. Handel matig. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verpachting: Meest matige zuidelijke tot westelijke wind. Zwaar bewolkt of betrok ken. Aanvankelijk wellicht eenige regen. Iets zachter. GOUDA-, 16 Oct. 1929. Gemeenteverslag 1928. VIII. b. Waren. Aan het 'verslag over 1928 van den keu ringsdienst van waren vooor het gebied 'a-Graveuhage, waartoe de gemeente GoUda behoort, ontleenen wij het volgende: I11 deze gemeente werden gehouden 1034 inspecties in winkels, bergplaatsen, opslag plaatsen, enz., 10563 monsters werden ter plaatse en 1314 monsters in het laboratorium gekeurd. Het aantal uitgereikte waarschu wingen bedroeg 15; 14 processen-verbaal werden opgemaakt. Bovendien werden 684 inspecties over viaeh verricht; 825 partijen visch werden gekeurd, waarvan er 30 werden afgekeurd. Het aantal verzonden waarschuwingen bedroeg 12; pro- cessen-verbaal werden niet opgemaakt. In deze gemeente werden 605 monsters volle melk genomen,, 98 monsters afgeroomde en karnemelk en 52 monsters andere melk- praeparaten. Het gemiddeld vetgehalte dezer melk was 3.23 pet (vorig jaar 3.10 pet.). Er werden 27 partijen melk afgekeurd. Nog werden de navolgende laboratorium- onderzoekingen verriqht: kaas en eieren 43 maal, vruchten en zaden 15 maal, suiker, stroop, snoepgoed 12 maal; meel pudding, enz. 55 maal; brood en koek 85 maalcacao en chocolade 61 maal; koffie, thee en surrogaten 14 maal, specerijen en zout 21 maalblikconserven 353 maalazijn, bier, wijn enz. 50 maal; vruchtensappen 25 maal, limonades 27 maal, jams 15 maal, spijsoliën 25 maal; spijsvetten en margarine 22 maal; worst 73 maal; waschmiddelen 16 maal; diversen 1 maal. Drinkwaterleiding. Omtrent de exploitatie der waterleiding deelt de directie der Goudsche Waterleiding maatschappij het volgende mede: Afgeleverd werden in 1928 1.2 millioen M3. drinkwater, waarvan 31933 M3. aan de ge meente Gouderak en 40749 Mj3. aan de ge meente Haastrecht. De industrie nam 232565 M3. af. Het huiselijk verbruik was 77 L. gemid deld per hoofd en per etrtiaal, tegen 74 L in 1927. Opvallend is de toeneming fan het indus- trieele watergebruik sedert da laatste verla ging van het watdrtarief, bij metergebruik van 20 cents tot 10 cents. Aan het einde van het jafr waren 7646 perceelen aangesloten; een tbeneming met 277 perceelen, grootendeels binnen Gouda. Het buizennet is met 2522 Meter vergroot. De uitkeering aan de gemeepte, ingevolge artikel 18 der concessie, ad 2\ pet. der bruto- ontvang8ten, bedroeg f 3570.33 tegen f 3527.16 in 1927. Gezondheidscommissie. Het volgende is ontleend ain het verslag der gezondheidscommissie over 1928. De gezondheidstoestand der bevolking yaa niet ongunstig. Het aantal atepfgevallen was 19 lager dan het vorig jaar. Het sterftecijfer per 1000 inwoners verminderde van 10.82 in 1927 tot 10.07 in 1928; het sterftecijfer voor kinderen van 1—5 jaar in pet. van d© geheele sterfte vermeerderde van 5.26 pot. tot 5.97 pet. In 1928 stierven in deze gemeente, op een bevolking van 28311 zielen, 285 personen, n.l. 145 mannen en 140 vrouwen. Over den toestand van water, bodem en lucht, kwamen diverse klachten bij de com missie in. Zij ontving o.m. klachten over stank, verspreid door fabrieken en slooten, alsook over varkensmesterijen, mestverzame- lingen, werking van straatriolen, het houden van konijnen en roet van fabrieksschoor- steenen. In dit jaar nam het aantal klachten over de asch- en rookplaag en poeder uit den rook 'van fabrieken zeer toe; de commissie heel uaaromttont overleg gepleegd met den In specteur van de volksgezondheid en den bur gemeester. Het hieromtrent irigesteld onder zoek, aangevat door Ir. Wirtz te 's-Graven- hagq, is in vollen gang. Zij hoopt, d»t spoe dig een afdoende oplossing zal worden ge vonden. Tevens bereikten der commissie een klacht over denfabrieksrook van de bleekerij Sluij- ter aan de Boelekade en van de bleekerij Jaspers aan den Bleekerssingel, welke bei den van Gemeentewege aangeschreven wer den de 8choorsteenen te verhoogen. Voor de verbeteringen in woningen op voorschrift van Burgemeester en Wethouders werden meermalen waarschuwingen gericht tot de eigenaren, die niet voldeden aan de aanschrijvingen en werden hierover adviezen aan dat College uitgebracht Dö adviezen der commissie betreffende verbeteringen aan woningen en dispensatie- verleening luidden gunstig, een enkele maal- werd de gebrekenlijst der woningen nog oens in haar advies aangevuld. Eenmaal'werd geadviseerd aan Burgemees ter en Wethouders in zake een geval van ty phus in perceel Turfmarkt 111, alsmede ook over de vorderingen op het Openbaar Slacht huis en over een aanvulling van de verorde ning op de keuringsdienst v>m waren. Onder het hoofdstuk besmettelijke ziekten maakt de commissie melding van een 8-tal gevallen van diphtherie; (v. j. 8), voort» kwam typhus 1 maal voor {vorig^T881 para-typhus 1 maal, roodvonk 30 maal, (v^j rig jaar 13). Mazelen kwamen in verspreide gevallen voor, kinkhoest daarentegen veelvuldig- De tuberculose blijft nog Bteeds alle aandacht vragen. De influenz%-epidemie heer»chte de eerste weken van ahet jaar vrij hetig, o - schoon over het algemeen van goedaardig ka rakter. In het laatst Van het jaar vertoonden rich weer meerdere gevallen dezer ziekte. Wat betreft de geneeskundige armenver zorging van dezen tak van dienst bleef «mge* wijriga. 'Zij gaf geen aanleiding tot klachten gemeente-artsen en die der gestichten vervu den hun taak op loffelijke wijze. Tot aanstelling van een school-arts, schoo „Mlebatur nog niet overgegaan. Bedrie- do voorteekenen hieromtrent niet, dan' JJJ hierin evenwel spoedig voorziening wor den verwacht. Over het drinkwater is de commissie zeer tevreden. Het water voldoet aan hooge chen, zoowel chemisch als bacteriologisch De commissie hield 12 vergaderingen en bebandfelde 44 klachten.' - - i' Waterleiding en brandkraaen. Naar aanieiding de N. R. Ct. 'plaatste verslag; van de jongSte gemeen teraadszitting, waarin werd medegedeeld dat hier ter stede z.g. 3 düims hoofdleidin gen der waterleiding niet in staat zouden Sn de openbare brandkranén voldoende te voeden, schrijft de directeur der Goudsche Waterleiding-Maatschappij, Dr. W. H. van Rietschoten in de N. R. Ct. thans het vol- Aangezien mij telkens blijikt, dat door dit bericht onrust is ontstaan hier te lande bij waterleidingen en brandweren, zou ik Wjlten opmerken, dat zoogenaamde 3" hoofdleidingen van waterleidingen voldoen de vermogen bezitten om zelfs over vrij grooten afstand de openbare örandkranen 1000 liter water per minuut te verschaffen, mits normaal aan bwee zijden aangesloten san het buizennet. Directe proevcfimet mo- torpomp en met meetbak hebtx* dit on- wserlvgbaa' aangetoond. Tot nadere toelichting diene, dat de nor male, vrijwel overal gebruikelijke brand- kraan met 3" inlaat en 70 m.M. uitlaat in derdaad oorspronkedtfk bedoeld is om twee heimepSlangen van iéder 240 liter water verbruik per minuut te bedienen, doch dat men gemakkelijk door directe aansluiting van een motorspuit op een brandkraan 1000 liter water per minuut en meer dan die hoeveelheid verkrijgt. Avondschool voor Ambachtslieden. De Avondschool voor Ambachtslieden is verleden week begonnn mt 209 leerlingen, n.l. 127 voor afd. A, 57 voor a#d B en 26 voor afd. C. Uit de omliggende gemeenten kwamen 46 leerlingen. Een aanrijding. Dinsdagmorgen wérd de 57-jarige H. C. N. staande met een woonwagen alhier, na bij de tol op den Bodegraafschen straat weg aangiereden door den autobestuurder J. S. .uit Zandvoort. N. viel op straat en belcwam een wonde uan de kin; hij werd door den autobestuurder naar het Van Iterson Ziekenhuis geredlen, alwaar de wond gehecht werd. De aanrijding had plaats, doordat de autobestuurder bij/tiet overrei ken van het tolgeld, daarbij zachtjes bleef doorrijden, waardoor hij het beheer van zijn stuur verfoor. Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Gouda. Hjst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend i|jn. Terugontvangen in de Ie"helft' der maand October 1929. Briefkaarten Binnenland: J. van Alpthen Bakkeren, Amsterdam. Geheel zonder adres. Brieven. Binnenland: P. Verhoed? ALblasserdam. Adm. „Het Leven", Amsterdam. Hoofdingenieur Telegrafie, Amsterdam. Brieven Buitenland: Henry George Debie, London S. W. 11. Alexander Wyper, Matherwell Scotland. Kantongerecht. Het onderhoud van de Alphenwetering. - Heden heeft de kantonrechter uitspraak gedaan in de zaak van H. R.; J. van B.; er. G. A. allen wonende te Wadddngsveen die terecht hebben gestaan voor het feit dat zij als eigenaar van een perceel, welk perceel onmiddellijk grensde aan een wate ring, genaamd de Alphenwetering, gelegen in den Oostpolder in Schieland aldaar, niet hebben gezorgd dat die watering, voor zoo ver hun verdachts eigendom strekte, voor de halve breedte een diepte had van 1.26 meter onder het peil van dien polder. Verdachten, bijgestaan door hun verde diger Mr. Rensma, erkenden het feit, doch meenden dat het hen ten laste gelegde geen strafbaar feit oplevert, immers zij geen eigenaar waren van de watering, ook niet voor het gedeelte daarvan, dat zich strekt voor en langs hun ekpndom en de polder dus geen recht had hen met hét onderhoud daarvan te belasten. !>e Ambtenaar van het O. M. vorderde voor verdachten dat zij zouden worden ont slagen van alle rechtsvervolging, bij welk requisitoir de verdediger zich aansloot. De Kantonrechter overwoog o.m. in zijn vonnis dat de polder bij' zijn keur in art. 2 regelende o.m. de diepten der wateringen daarbij vastleggende dat de verplichting ■^t>t het op diepte houden rust op de eige naars der onmiddellijk aan de watering grenzende perceelen niet buiten zijn be voegdheid is gegaan, immers daarbij regelt ©en aangelegenheid die z&iver het ïuishou- ten van den polder aanbelangt; dat de K. R. naêt in beoordééling mocht ÜZ °Ver de nutti»heid en billijkheid vaatte wet of verordening, maar die alleen *~en te passen bjj eenige gebleken overtreding daarvan; dat de K. R. van oordeel zijnde dat hier minimum straf behoort te worden toe gepast waar het hem is gebleken uit de in- "™gen van den poldervoorzitter', bevesti gende de beweringen van verdachten dat Alphenwetering grenzende land taliooze eigenaars toebehoort, die de JVn.eerdeK: ahdere in mindere mate gebruiken om alles en nog wat «wr te loozen, zoodat het ondoenlijk is voor T1 goedwillend eigenaar het voor zijn ^legen gedeeHe voor de halve /^ote op de voorgeschreven diepte te gen, immers zijn werk dan weer onge- gemaakt wordt door de toevloeiing to» het vuil van zijn buurman. inOVeteenko®sti« werden verdachten «Jridig verklaard aan het hun ten laste *«aegde enveroordeeld tot de minimum boete van -0.60 by niet betaling te ver vangen door een hechtenis van één dag. Verder heeft de Kantonrechter de navol gende uitspraken gedaan: Wegens overtr. alg .pol.-verord. Goada: W. M. te Gouda 0.60 subs. 1 d. b. Wegens overtr. broodbesluit: G. J. G. te .Gouda 25.subs. 6 d. h. Wegens overtr. motor- en rijwiel regle ment: M. de J. te Gouderak 3.subs. 1 d. h.; A. van W. te Reeuwijk idem; B. van E. te Reeuwijk idem; J. K. te Gouda idem; J. van E. te Reeuwijk idem. Wegens overtr. trekhondenwetN. van W. te Gouda 3.subs. 1 d. h. Wegens overtr. art 72 Kieswet: A. A.; L. D.; C. B.; L. B.; M. van V.; L. B.; D. B.; A. D.; J. J.; D. de R.; D. C. K.; P. v. d. G.; J. B.; M. van H.; C. V.; J. M.; H. J. S.; J. van der Gu; T. K.; A. B.; T. S.; A. C. S.; G. de J.; F. G.; W. van V.; A. V.; M. H.; P. V., S. v. d. E.; W. V.; G. v. d. H.; G. 1L de L.; K. van V., allen wonende te Nieuwerkerk aan den IJssel, allen /l.-r subs, 1 d. h. en A. O. te Nieu- werkerk a. d. IJssel, schuldig zonder toe passing van straf. Wegens overtr. Regl. van politie op de Gouwe: J. K. te Rotterdam 3.subs. 1 d. h. Wegens overtr. ijk/wet: P. van B. te Wad- dinxveen 1.subs. 1 d. h. met verbeurd verklaring van het in beslag genomen ge wicht Agenda. 16 jOct Gebouw Daniël. Cursus E. H. B. O., onder leiding van Dr. Evers. 17 Oct 8 uur Nieuwe Schouwburg, De spe lers van Stad err Lande, dir. Anton Ver- heijen. 17 Oct. 8 uur Soc. „de Réimie" Bovenzaal Ledenvergadering Groene Kruis. 1" Oct 8 uur Soc. „de Réunie" le cursus van Mr. A. A. J. Rijksen voor de Volks universiteit over hot Recht bezien uit het dagelyksch leven. 25 Oct. 8 uur Soc. „de Réunie" Eerste lezing over Indië. UIT DEN OMTREK. BERKEN W OUDE. Naar wy vernemen, zal op Vrijdag 25 October- a.s., door Ingenieur A. J. Dijker, adviseur van het Electriciteitsbedrijf te Berkenwoude, in het café van D. de Bruyn aldaar, een lezing worden gehouden over „De gevaren van Electriciteit". We hopeh dat deze zeer niuttige lezing door velen' zal worden bezocht BOSKOOP. Het telefoonverkeer dag en.nacht geopend. Met ingang van heden wordt het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor voor den telefoondienst dag en nacht opengesteld. l)e aangeslotenen zullen mitsdien vanaf he- deji onafgebroken telefonisch bereikbaar zijn. GOUDERAK. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente kwam gisteren avond in openbare vergadering hyeen. Te- gemwooédig waren met den Voorzitter, de jBungenieester H. Bergman, alle -leden, be halve H. de Jong Azn. die wegens onge steldheid verhinderd wias. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze was geopend wordpfn de notulen voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld werd dat de Inspecteur van het L. O. zich niet heeft kunnen vereeni- gen met de voordracht voor oyderwyzeres aan de o. I. school, waarna tydelyk is be noemd mej. Oosterling te Deventer. Ingekomen was goedkeuring van Ged. Staten op enkele raadsbesluiten. Medege deeld werd dat de gemeente het proces hoeft gewonnen inzake' de verpleging van den heer Compier. Het verpleeggela zal voor rekening van het Rijk komen. I Ingekomen \4ts een schrjjven over den schoolartsendienst, welke a.3. Donderdag een vergadering zal houden. Ais gemachtig de naar' deze vergadering werd- benoemd de burgemeester de heer H. Bergman. Ingekomen was van de afd. Moordrecht- Gouderak van de Hollandsche Mij. van Landbouw een verzoek om een schoollokaal af te staan voor leeriokaal. Werd goedge keurd. Als voren een verzoek der af deeling Gou derak van Volksonderwijs, eveneens goed gekeurd. Eeai schrijven van den heer Vleggeerf, waarin hy zegt dat de heer Verkerk eige naar der woningen niets aan de woningen heeft laten doen. De Voorzitter vraagt in deze het oordeel van den Raad; moeten de woningen nu worden afgekeurd, of moet men de Gezond heidscommissie deze zaak in handen geven. De heer Vleggeert stelde voor nog een maand uitstel te geven ter iverbetering dezer woping, b(j niet voldoening dan tot onbewoonbaarverklaring over te gaan. Wordt aapgenomen met alg. st. Ingekomen was een schrijven van G%d- Staten over de arbeidsvoorwaarden van het veerpersoneel en waarin wordt aangedron gen een vrije Zondag te geven om de 3 wekem. By'niet voldoening zullen Ged. Sta ten dé tarieven verlagen. De meerderheid van B. en W. is voor inwilliging van den wensch van Ged. Staten, waarom B. en W. voorstellen het verzoek in te willigen. De heei* de Bruin steldé voor het vorige genomen raadsbesluit te handhaven. Wordt aangenomen met 3 tegen 2 stemmen. Ingekomen was een schrijven van de Kroon, waarin gezegd wordt dat de bezwa ren vain h$t gemeentebestuur te licht wor; den geacht, de lichaamsoefeningen «moeten worden gegeven. l>e Voorzitter deeld» hierna mede, dat in dé volgende vergadering den Raad een voorstel zal bereiken tot den bouw van een Gymnastieklokaal. De rekening der gemeente 1928 werd goedgekeurd. Zoo ook die van het water leiding- en het dectrisch bedrijf. De ge- meentebegrooting 1929 werd gewijzigd. Hierna ging de Raad in bérioten zitting. Na heropening stellen .en W. voor Art. 7 le lid Drankwet vast te stellen, waarin gezegd wordt dat geen vergunning zal wor den gegeven voor drankverkoop in de kom der gemeente tot de grens van Ouderkerk a. IJssel. Besloten werd tot het aangaan van een geldleen Lryj groot 1000 tegen een rente van 4% Vc per jaar voor het waterleiding bedrijf. Een voorstel van den heer Vleggeert tot inrichting van een speelplaats voor de 0. 1. school. Werd aangehouden. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur. Aanbeveling: 1. de heer P. C. de Jong; 2. de heer Jan Blanken. De heer Vleggeert beeft bezwaren tegen deze aanbeveling 20 der inwoners zijn arbeiders doch nooit wordt een arbeider op de aanbeveling geplaatst. Benoemd werd de heer P. C. de Jong. By de rondvraag bracht de heer Vleg geert ter sprake de tol aan de Haastrechit- sche brug. Hy stelde voor «en adres tot den Raad van Gouda te richten om te ko men tot vrijstelling van tolgeld voor de in woners dezer gemeente. Hierna wees de heer Vleggeert op den slechten toestand van de Kerkstraat. Werd in handen gesteld van B. en W. om advies. De heer db Bruin zegt dat de Raad een vorige zitting gratificaties heeft verkend aan de ambtenaren ter secretarie voor be wezen diensten. Ook de heer Geleins heeft tijdens de ziekte van den gemeente-ontvan ger veel extra werk verricht en spr. stelde voor een gratificatie van f ,25 te geven. De Voorzitter zegt zich niet te" zullen ver zetten,- doch acht het beter dit te stellen in handen van B. en W. om dan met een voor stel te komen. Aldus besloten. Hierna werd de vergadering gesloten. REEUWIJK. Bij het openstellen van den Bloemendaal- schenweg voor het autoverkeer, is niet ge. dacht aan den Zwarten- of Brugweg onder Reeuwijk an den Brugweg ouder Waddinx- veen, welke weg vanaf den Baars toegang geeft naar Waddinxveen, en welk weggedeel te voor het autoverkeer is gesloten. De politie staat thans voor het feit. De Burgemeester van Reeuwijk heeft zich in middels in verbinding geBteld met Ged. Sta ten om alsnog dezen weg aan het opheffings verbod van den Bloemendaalschen weg toe te voegen. Naar uit goede bron vernomen wordt zijn er thans onderhandelingen gaande tusschen de gemeentebesturen van Reeuwijk en Zwam- merdam en liet bestuur van denj polder Reeuwijk, om het gedeelte Oudenweg vanaf de boerenwoning bewoond door 1'. Scheer tot aan den z.g. breedon draai, welk wegge deelte thans nog als voetpad op den legger van wegen en voetpaden voorkomt, tot rij weg te maken. Hiermede is dan een toe gangsweg verkrégen tot do in den Polder Vettebroek RECHTZ, AKEN. Poging tot diefstal irirt braak te Stolwykersliua. Voor de Rotterdamache Rechtbank heeft gisteren terecht gestaan de 33-jjarige expe ditieknecht G. v. d. H., gedetjneerd, ver dacht van poging tot dief staf in vereeni- ging, gepleegd in den nacht van 16 op 17 Augustus te Stolwykershiis. Verdachte zou in dien nacht gepoogd hebben met behulp van één of meer andere personen, althans alleen de brandkast te forceeren in het kan- to9r van de N.V. Exporthandél v.h. Gebr. de Vreugd. Ret misdrijf is niet voltooid, tengevolge vfth de van zijd Wil onafhanke lijke omstandigheid, nat hty of (zy) op hee- terdaad werd betrapt. Verdachte ontkende pertinent. Hy was dien bewusten nacht in het geheel niet te Stolwykersluis geweest, maar te Vreeswijk, 's Avonds laat van den 16den Augustus vas hij per trein naar Utrecht gegaan en vandaag per fiets naar Vreeswijk, waar hy 'a morgens vroeg was gaan visschen. Van •claar uit had hy nog een telegram gezon den naar zyn vriendin op dén Schiedam- schen dyk, om dezen mede te deelen, dat hij des middags te 2 uijr zoui terugkeeren. Dat deed hy, omdat anders de menschen thuis ongerust zouen worden. Op 4 Septem ber is verdachte pas ontboden op het Haag- sche veer, om over deze zaak gehoofd te worden. Vandaar is hij naar het huis van bewaring gebracht. Getuigen, die hem in den nacht in de buurt van Vreeswijk gezien hebben, heeft hij niet. Op een vraag van rar. Verveen zeide ver dachte, dat hij nooit hengels thuis heeft. Die staan by een vriend, by hem thuis is het te hoog. Maar den naam van dien vriend noemt hy niet/ Hy wil niet., dat die vriend ook verdacht wordt van dit' misdrijf. Een vischakte heeft verdachte niet al gaat hy 2 maal per week visschen. Getuige H. Frederikse, dè"Opzichter van de pakhuizen van de Gebrs. de Vreugd, was 's nachts gewaarschuwd, dat de deur van de pakhuizen openstond. Getüige is daarop naar binnen gegaan en heeft drie mannen gezien, een daarvan zat in gebukte houding. Getuige schrikte en de mannen gingen er vandoor, op de fietsen, die ze buiten had den staan. In de brandkast waren 2 gaten geboord. Getuige herkent pertinent ctezen verdachte als één van de drie mannen, die hü 's nachts in het pakhuis heeft gezien. Er is 77 pond inbrekerswerktuigen in het bakhuis gevonden; Getuige K. de Waard verklaarde, dat hij den vorigen getuige had gewaarschuwd. Op het oogenblik, dat getuige de deur open zag, woedde er een hevige onweersbui. Deze ge tuige is mee naar buiten gegaan, maar hij herként niemand. Juffrouw Vermey te Vlist was 's nachts te 2 uur ongeveer wakker gemaakt door lawaai in de buurt van haar huis; ze had uit het/ raam gekeken en politie aan het zoeken gezien. Om 4 uur was er weer lawaai geweest en toen waren er drie mannen met fietsen bü zich, voorby gekomen. De laat ste van die mannen leek in postuur en houding op dezen verdachte G. v. d. H. Juffrouw van Dongen—-Dekkers woont in hetzelfde pand ais verdachte. Zy heeft op 17 Augustus 's inorgen.i het telegram van verdachte aan juffrouw de Jong, met wien verdacht» leefde, aangenomen en aan de juffrouw gegeven. Deze zeide toen: Nou is Gijn in het water gebl--. en kan hij pas laat thuis komen. De president hield den verdachte voor, dat dit verhaal van zyn vriendin toch alles behalve noodig was. Hij zelf beweert trou wens dien morgen van den 17en pech met zyn fiets te hebben gehad. Die pech zou ten hoogste een uur geduurd hebben. Moest daarvoor een telegram worden gezonden? De president gelastte nu de veldwachters de deur van de publieke tribune te sluiten on riep juffrouw de Jong, de vriendin van verdachte, voor, die zich op die tribune be vend. Juffrouw de Jong ontkende tegen juf frouw van Dongen te hebben gezegd, wat deze verklaart. Zy is met verdachte onder trouwd. Verdachte geeft haar 10 per week als kostgeld. De president: Waar haalt hy die van daan? Hy werkt nooit. Ja, dat weet ik niet. Hebt u er nooit iets van gemerkt, dat, ale uw „man" 's nachts gaat visschen, er brandkasten opengebroken worden? Getuige is dat nooit opgevallen. Het O.M., waargenomen door mr. J., P. Hoeffelman, ging de getuigenverklaringen nog eens na. Getuige Frederikse heeft in het pakhuis de lichten aangestoken, de lamp op de drie mannen jjerichl en dezen verdachte duidelijk herkend. Deze getuige blijft sterk en strak volhouden zich niet tc kunnen vergissen. Getuige de Waard heeft 3 mannen ge zien, maar heeft dezen getuige niet her kend. Juffrouw Vermey heeft 's nachts te 2 uur lawaai voor haar huis gehoord en heeft uit het raam gekeken en daar de po litie gezien, bezig mei jets te zoeken. Om vier uur heeft ze nogmaals fawaai gehoord, en drie mannen, naast hun fietsen loopen- de, snel voorby zien gam Getuige Vermey verklaart, dat de laatste jlier drie mannen, ii. postuur en houding opJverdachte lijkt. Merkwaardig is die geschiedenis van het telegram, dat om 8 u.>51 uit Vreeswijk is afgezonden. Dat had gèen andere bedoeling dan verdachte een alibi te .bezorgen. Waar om jvaren die praatjes van juffrouw de Jong noodig? Verdachte is al 7 maal ver oordeeld, ook tot zware straffen; voor dit ernstige feit is oen zware straf op haar plaats. Eisch 2 jaar en 6 maanden gevan genisstraf. De verdediger mr. J. J. Mys betoogde, dat aan de verklaring van Frederikse niet veel Waarde is te hechten. Frederikse was natuurlijk in een heüige gemoedsbeweging en de drie mannen zyn zoo snel mogelyk gevlucht. De politie is dadelyk na het feit aan het onderzoeken gegaan, maar heeft niets gevonden. Eindelijk is er op 3 Sep tember een anonieme brief bij de Rotter- damsche politie gekomen, waarin de raad gegeven werd maar eens verdachte's gan gen in dien bewusten nacht na te gaan. Die brief bleek latex uflcomstig te zyn van juffrouw Dumez, een huisgenoote, die met juffrouw de Jong nog al eens overhoop ligt. Einidl Augustus was er ruzie geweest en na dat juffrouw D. in de krant van den in braak had gelezen heeft ze verdachte aan gewezen. Wat den tweeden getuige, de Waard, en juffrouw Vermey betreft, deze verklaren dat een van de drie mannen in postuur en hé%Ling overeen kwam imet verdachte. Maar verdachte heeft niets kenmerkends, zooals hij loopen er duizenden rond. Pleiter be twist, dat het telegram een soort code tele gram zou zyn geweest. Hy zal niet treden in een beschouwing van de vraag, of het- hooren van juffrouw de Jong wel in- over eenstemming was mét de wet, maar hü wil opmerken, dat, als men met haar verklaring rekening wil houden, deze opweegt tegen die van juffrouw vnii Dongen. Onverklaarbaar is het, dat juffrouw Ver- rne/ de drie mannen pas te vier uur zou hebben zien voorbijgaan in Vlist, dat slechts een kwartier van Haastrecht af ligt. Het heeft pleit\r gefrappeerd, dat het politie-onderzoek zoo onvolledig is ge weest, er zü'n geen vingerafdrukken geno men, geen voetstappen nagemeten, geen fietsapocen hagegaan. Op al de door hen aangevoerde gronden vraagt mr. Mys vrijspraak. Het O.M. voerde in zyn repliek nog aan, aat dat voorbykomen van de drie mannen des nachts te 4 uur te Vlist, verklaarbaar is, als. men in aanmerking neemt, dat de politie dadelyk na de ontdekking met eeti auto §en onderzoek is gaan insteilen en de daders dus verplicht waren zich schuil te houden. Uitspraak 29 October. DRAADLOOZE DIENST. Nadir Khan koning van Afganistan. CAIJÏO, 16 Oct. Naar uit Tehjerod gemeld wordt, hueft Nadir Khan Dinsdag een opipep gericht tot het Afghaonscbe volk, waarin hij zieh zelf tot koning van Afghanistan pioclahieert. Verder zou Nadir Khan on middellijk een decreet hebben, uitgevaar digd, waarbij hij de familie van den. vroe- geren koning Aman Oelah vefbiedt, naar Af ghanistan terug te keeren. Het kroningsfeest zou in November a.s. plaats hebben. De moord in de Blijdorppolder. "ROTTERDAM, 16 Oct. Het onderzoek van de politie wordt thans in verschillende rich- tingeq voortgezet. Men fa gereed gekomen met hjet schiften van het dossier dat nu tot leiddraad voor de onderzoekingen dient.. Gisteren fa op de Binnenrotte'een pakje ge vonden, inhoudende een manchester broek en jas. Het spoor, dat de politiehond daarop volgde leidde naar een café in de buurt maar liep daar doo3.*Het'pakje houdt g«eu verban<i met den moord, zooals achteraf ge bleken is. Een octrooi-overtreding. De Philipsfabrieken veroordeeld. Wij vernemen dat de Phalipsfabneken momenteel weer iu een octrooigeschil is ge mengd, ditmaal als gedaagde en wel met de Zwitsersche N.V. Hyalos, waarachter de Osram staat. Het geschil betreft een inbreuk op het Libbey Patent (machinaal trekken vaai glazen buizen en staven), die door den houder van het Nederl. Lilbey octrooi aan Philips is tenlaste gelegd. Gelijk bekend mag worden ondersteld, iieeft deze uitvinding, waarvoor in 1917 in Amerika potent werd verleend, het probleem der machinale glastrekkmg opgelost, door vloeibaar gas op het verdeelingsorgaan to laten vloeien en aldus een geweldige vooruit gang in de fabricage van glazen buizen en stavea bereikt. In Nederland ia deze uitvin ding echter tengevolge van de oorlogsom atandigheden eerst in 1920 voor octrooi aan gemeld, en dit octrooi ia op grond van de noodwet 1920, met recht van voorrang van 1917 af, nog verleend in Juli 1925. Inmiddels had l'halips in 1919-1920 deze uitvoering reeds toegepast en heeft eind 1920 uok zeker patent gevraagd voor een op het zelfde principe berustende maar m een on derdeel afwijkende machine en benut dip gewijzigde machines sedert dien ten behoeve van de iabricage van de glazen Staafjes in haar lampen. In September 1925 heeft Phi lips op die uitvinding evereens octrooi ge kregen. De bewering van Hyalos was nu dat dit patent van Philips in elk geval een afhan- kelijk patent was, w.v. zij zonder het patent van LibJy te( schenden of daarvoor vergun ning te hebbén gekregen, geen gebruik mocht maken. Da, rechtbank te den Haag heeft Hyalos in het gelijk gesteld en Philips veroordeeld tot schadevergoeding, terwijl Philips voor de toekomst het gebruik van de machines is verboden. Het moet om een bedrag van; 3 millioen gaan. Men verwacht dat Philips zal appei- leeren ep in hooger beroep zal gaan. De A.V.R.O. en de V.A.ILA. Geen fusieplannen. Gisteren deed het gerucht de ronde dat binnenkort een fusie tot stand zou komen tusschen de A.Y.R.O. en de V.A.R.A. By informatie bleek het persbureau Vaz Dias dat de A.V.R.O. dit bericht geheel uit de lucht gegrepen noemde en dat aan een furie met de V.A.RJV. niet wordt gedacht. Ook aan, besprekingen over z.g. nationale omroep.heeft de A.V.R-O. niet deelgeno men. Noordlanding der Fransche vlieger. Het Fransche vliegtuig jat Dinsdagochtend te 10 uur uit Parijs is vertrokken om het wereldrecord op de lange afstand te breken, is Dinsdagavond te 8 uur in de nabijheid van Mulhlleiten in Saksen in een bosch ge land. Het Vliegtuig werd venoield. De vlieger was op weg naar Rusland en w tengevolge van de dichte nevel "vewlwaald. De vlieger v,an Luden^orger werd /niet ge wond. 11.cn Kopenhagen Stockholm New-York 14 Oct 16 Oet Offic* «I; 12.09% 12.091'!* 68.29 59.31 9.76% 9.76% 34.69% 34.69% 48.06 48Jf 34.95 34.95 66.45 66.45 66.70 66.70 66.45 66.45 2.48% 2.4h'L Niet officieel. 7.36 7.35% 35.57% 35.75 13.02 13.04% Praag Madrid Milaan Prolongatie 4%6 3 N. W. S. 75%. h Beuraoversicht. De stemming ter beurze was heden voor wat de Industrie-afdeellng betreft veel ver beterd. Nu de brug van de aandcelen Phi lips welke in de vot-m Van de claims bestond is weggenomen, vond een krachtige stijging plaats. De nieuwe aandeelea stegen tot 6.60, ook was er eenige handel in nieuwste, dat zijn de jongste aatYleelen,, die slechts recht hebben op I dividend 1929. Deze gunstige teèdenz stimuleerde de overige afdeelingen. Margarine Unies kwamen na een kleine in zinking boven het hoogste peil van gisteren. Galvé Delft en van Bérkels bleven op pril. Kunstzijde-aandeelen lagen gedrukt in de markt. Een aanval op aandeelen Accoustiek mislukte. Na een kleine dalijig handelde men later weer op het niveau van gisteren. Met de cultuurwaarden wilde het niet vlot ten. Rubberaandeelen stonden wat Van. hun koers af in verband met de daling der rub ber* en koffieprijzen. De tabakken waren ongeanimeerd en allen iager vooral Deli-Batavia die hun gisteren behaalde avans weer verloren. Op de mijuéfdeeling waren Boetona aan de luien kant. Koninklijken vielen opnieuw enkele puqterj terug. Amerik. fondsan veron achtzaamd. ADVERTENTIEN. pracMt oroil TE KOOP. een goed onderhouden (merk Angefus) moderne Reg. voor den spotprijs van f 125,— Adres: Lethmaetstraat 59, Gouda.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2