moderne KLEUR móderne STOF moderne LIJN LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. 1 ROTTERDAM KORTE HOOGSTRAAT 5 DEN HAAG SPUISTRAAT/HOFWEG bouw te, hebben wij meermalen uiteengezet Tal van bui ten landers gaan dit grooUche werk, waaraan de naam Rmgera verbonden ral blijven, blijken. Toch heeft hij niet tot de voltooiing de lei ding behouden; in September 1926 is opge richt de „Maatschappij tot Uitvoering der Zuiderzeewerken", welke een overeenkomst met de regeering sloot om de uitvoering van die werken voort te zetten. Voordien had het Bijk het in eigvn beheer gedaan. Niet alleen „voortzetten" was de bedoe ling. maar ook. en zelfs in de voornaamste plaats, „krachtiger voortzei ten." Wie moest de leider zijn? Ook ditmaal viel de keuze op den heer Rmgers Het viel hem weliswaar zwaar, de aluiawerken onvoltooid achter te laten, maar het geweldige werk aan de Zuiderzee tr6k hem toch zoo sterk aan, dat hij de benoe ming aannam. Met ingang van 1 Januari 1927 trad hij dan ook in dienst bij de M. U. Z doch hij bleef nog tot 1 Augustus van dat jaar bij de sfuig werkzaam. Ift den zomer van 1927 betrok ir. Ringers, als directeur-hoofduitwfterder, zijn nfeuwe woning aan Den OeVjir op Wieringen. Dat is nu ruim twee jaren ge'eden en er is in dien yjd hard aangepakt. De omringdijk van den Wieringermeerpolder is gereed gekomen, het deel van den afsluitdijk tusschen Korn- werderzand en de Friesche kust bracht de verbinding tuschen Zurig en de Oostelijke eluisputten tot stand. Het werk aan die sluia- putten, evenals bij Den Oever, is met kracht ter hand genomen. De tariefsverlaging voor poststukken. Nader vernemen wij, dat de op 1 Novem ber a s. in overweging zijnde tariefsverlaging aver waarschijnlijk haar beslag zal krijgen. Al zijn nog niet alle voor de vaststelling daarvan noodige instanties doorloopen, m», thans met reden worden verwacht, dat de door P. T. T. ontworpen verlagingen voord gang zullen hebben. Deze verlagingen zijn: verlaging van het binenlandüch briefpoBt- tarief voor een gewicht van niet meer dan 20 gram van 74 oeut tot 6 cent op gelijke wijze te handelen voor brieven, \welke_ uit Nederland naar Ned.-Indië,, Buii- name en Curasao, alsmede in het grensvei- keer met België en Duitschland worden ver zonden invoering van een nieu# tarief voor bin- nenlandsche brieven van een gewicht bofen 20 gram en niet meer dan 40 gram van 12 cent (thans 15 cent), zulks om te voorkomen, dat mén anders goedkooper zijn brieven in deze gewiohtstrap zou kunnen splitsen het minimum port voor akten per zeepost verzonden naar Ned.-Indië, Suriname en O* rayao, te verlagen van 74 tot 6 cent, het minimum port voor monsters in het binnenlandse!) verkeer van^B tot 3 cent te verlagen, met als gevolg, dat voor een ge wicht boten 60 tot 100 gram het tarief 4 cent zal bedragen, °P gelijke wijze te handelen voor monsters verzonden per zeepost naar Ned.-Indië, Su riname en Curayao. Met de administraties van Suriname en Curayao, alsmede van België en Duitsch land is op de punten, wlke mede haar dienst betreffen overeenstemming verkregen. Van de Nederlandsch-Indische postadmi nistratie staat nog niet vast, dat zij met dé voorgestelde verlagingen irstemt, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat deze eventueel op een ander tijdstip zullen ingaan Overigens ligt het in de bedoeling alie verlagingen als hiervoren aangegeven op 1 November a.s. te verwezenlijken, al blijft net uiteraard mogelijk, dat de Üjd te kort is om alle voorbereidingen alsdan gereed te hebben, in welk geval da datum van ingang nog enkele weken zal moeten worden ver schoven. i De Rijksmiddelen. Een «eer gunstige Septembermaand. De Rijksmiddelen hebben in September van dit jaar f 40.041.039 opgebracht, tegen f 36.181.658 in dezelfde maand van het vori ge jaar, of f 3.850.381 meer. Een hoogere opbrengst gavengrondbelos- ting f 1.104.672 (vorig jaar September f 953.424)personeel© belasting f 3.978.213 lvorig jaar f 3.220.787)inkomstenbelasting f 4.271.890, (y. j. f 4.206.574, Vertnogensbelas ting f 662 934 (v. j. f 560.613; invoerrechten f 6.993.158 (v. j. f 5.322.966)dividend- en .tantièmebelasting f 1.501.960 (v. j. f 695.823) statiatiekrecht f 400.404 (v. j. f 399.746), ac cijns op geslacht f 1.122:278 (v. j. f 905.175); accijnB op bier f 1.619.270 (v*j. f L603.952) accijns op suiker f 4.675.668 (v. j. ƒ4.132.033) accijns op tabak f 2.072.573.60 (v.j. f 1.99è.643) zegelrechten f 2.529.026 (v. j. f 1.965.861)re gistratierechten f '2.095-401 (v. j. f 1.458.865) i echten van successie, van overgang bij over lijden en van schenking f 3.984.363 (v. j. f 3.597.168); Staatsloterij f 16.995 (vorig jaa' f 16.970)loodsgelden /'396.206 (vorig jaar f 372.694). Minder brachten op: accijns op zout f 124.578 (v. j. f 1.26.254), accijns op grijn f 597.695 (v. j. f 604.834), accijns op binnen- en buitenlairxl gedistilleerd, f 2.612.560 (v. j. f 3.573.917)belasting op gouden en zilveren werken f 87.116 (v. j. f 88.979), domeinen, enz f 194.019 (v. j. f 328.379) De eerste 9 maanden van dit jaar hebben opgebracht f 373.780.ijl, tegen f 364.928.806 in hetzelfde tijdsverloop 1928, of meer f 8 850.305. Belastingverlaging te Leiden? In verbandNtact ntfcjjjftig saldo der gemeente rekening. ^>s. 1" verband met het batig saldo van de geniccnterekeping Over 1928 wordt" te Leiden overwogen tot verlaging der gemeentebelas tingen over te gaan. RADIO-TELEGRAFISCH WEKKHERICH'I 19 October. Hoogste stand 765.2 te La Con»*. Laagste stand 747.8 te Larwick. v Verwachting. Zwakke tot matige, zuidelijke tot weste lijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken, ifcet tijdelijke opklaringen. Wellicht nog enk»le regenbuien. Weinig veranderiifc in temperatuur. Geen alastrim, maar pokken! Deiftsehe cijfers waardeloos. Het eenstemmig oordeel der commissie Kuenen-van Logfccm-Kuiper: echte pekken en geen alastrim. Dc verdere bestrijdingsmaatregelen. De geneeskundige medewerker van de N R Gt. schrijft: Met machtiging van den minis i r van ar beid handel en nijverheid, is de voorzitter van den gezondheidsraad thans overgegaan tot publicatie in een ixtra nummer van de Verslagen en mededeelingen betreffende de Volksgezondheid, van het rapport door de heeren prof. dr. W, A. Kuenen uit Leiden, dr. J. kuiper en prof. dr. J. J. van Loghem uit Amsterdam, uitgebracht aan genoemden voorzitter over hun zienswijze omtrent den aard van de epidemie, welke in ons land hterscht, v.n. te Rotterdam en Delft, aangeduid wordt als alastrim. Aan dit zeer belangrijke rapport, dat van verstrekkende gevolgen zal zyn voor de ver dere behandeling van de ziekte, wordt het volgende ontleend: De commissie begint met de unicistische theorie (pokkeji is poicken) en de dualisti sche theorie (pokken en alastrim zyn twee) tegenover elkander te stellen. Zij wil zien niet mengen in dezen stryd en gaat van de dualistische theorie uit, omdat nu eenmaal het Staatstoezicht op dit standpunt staat en ook het koninklijk besluit tot uitvoering van de nieuwe Besmeteiyke Ziektenwet daar van uitgaat. De vraag wordt dan: moet van dualistisch standpunt uit gezien de „pok- ziekte", die overal in Rotterdam en Delft heerscht, als variola of als alastrim worden aangeduid. De conunjssie beschrijft de clinische ver schijnselen, die zy te Rotterdam waarnam, wjjst met name op het niet absolute, maar relatieve verschil tusschen de als kenmer kend voor pokken en alastrim opgegeven verschijnselen, voorts Oip den ernst van de Rotterdamsche gevallen (hooge koorts, na velvorming, litteekenvorming, stank enz.) en komt tot de slotsom „dat het clinisch beeld der in Rotterdam waargenomen ge vallen gelijkt op dat der variola, terwijl zoo wel de vorm der puisten als het veelvuldig voorkomen van koorts in het tweede sta dium in tegenspraak zyn met hetgeen voor de alastrim als typeerend Wordt aangeno men." n i Ook wat de hooge sterfte betreft, zyn de Nederlandsche cijfers in volkomen overeen stemming met wat men bij variola ziet: een hooge sterfte onder de met-ingeënte kin deren, een belangrijke sterfte onder hen die langen tijd geleden werden tingeënt, een krachtige bescherming van de vaccinatie zoolang deze niet te lang geleden had plaats gehad. De oorsprong van de epidemie heeft die commissie niet verder nagegaan .omdat va riola en alastrim beiae uitgebreid voorko men. Daartegenover komt zij tot de conclusie, dat de epidemie tot dit te Rotterdam: vele gevallen zonder een enkelen doode, zoowel bij ingeënten als niet-ingeënten, maar de commissie is op grond van onderzoek ter plaatse van oordeel, dat als zooanig de Deiftsehe cijfers geen waarde hebben, om dat talrijke z.g. alastrimpatiënten niet aan deze ziekte leden.(t) De gevallen elders heeft de commissie niet betudeerd. Zjj komt op grond van dit alles tot de conclusie: „Daar het clinische beeld der in Rotterdam heerschende ziekte meer in overeenstemming is met dat der variola en daar de hooge stefte der oninge- ente kinderen in volstrekte tegenspraak is met hetgeen als typeerend voor de alastrim wordt opgegeven, moet de ziekte als echte pokken (variola vera) worden opgevat. De commissie rekende het in de tweede plaats tot haar taak te bespreken, hoe het moet worden verklaard, dat de ziekte in Rotterdam den naam „Alastrim" heeft ver kregen. Zy wijst daarbij op het dualistische standpunt en op het twijfelachtige en lichte aspect der meeste eerste gevallen en acht het, nu zy het verdere verloop van de ziekte kent en achteraf tot de slotsom komende dat in Rotterdam de echte variola werd in gevoerd, toch begrijpelijk; en te verdedigen, dat. de ziekte aanvankelijk den naam van alastrim ontving. De commissie wil er evenwel op wijzen, dat ook het tegenovergesteld^ standpunt te verdedigen is, n.1. dat het in twijfelachtige gevallen veiliger is de ziekte variola vera te noemen, opdat alle maatregelen van afweer welke de wet toestaat zullen worden geno men. „Daar do meeningsverschillen onder de Nederlandsche geneeskundigen over den aard der heerschende pokziekte van invloed zijn op de inzichten aangaande de bestrij ding, rekent de commissie het in de derde plaats tot haar taak, de hygiënische gevolg trekkingen uit hare diagnose kort te for- mulaeren. Wij laten hier deze zeer belang rijke beschouwingen vblgen. Zij durft voorop te stellen dat, indien de twijfel over den aard der ziekte is wegge- nomè», ook elke twijfel aan de nuttige wer king vaj» de vaccinatie is opgeheven. De waarnemingen te Rotterdam .aanvankelijk «enigszins bemoeilijkt d°or distributie van uit Voorzichtigheid te sterk verdunde koe pokstof, wyzen trouwens reeds in dezelfde richting.. Indien ef geen encephalitis post vaccinal ware, zou elke dienstige maatre gel tot het verkrijgen van eed goeden vac cinatie- en revaccinafoestand van bet ge zonde deel der Nederlandsche bevolking ge oorloofd zijn. Uit de moeilijkheden, die de encephalitis Opwerpt, bestaat geen veilige uitweg. Zon der vacëftatie en revaccin&tie is de Neder landsche bevolking ten prooi aan de pok ken; mèt toepassing van dit voorbehoed- middel heeft men eveneens een aantal sterf gevallen te betreuren. Het is aan de com missie duidelyk dat ouder deze omstandig heden van «enigerlei dwang geen sprake kan zijn. Een ieder Moet hier zelf de keu» doen, voorgelicht door zijn arts. Ten behoe- ve der geneeskunagen, die de verantwoor delijkheid ven het afraden of aanraden van de vaacinaitie hebben te dragen, zuilen daarom geregeld en volledig nauwkeurige inlichtingen over het beloop van de ejiide- mie en van de vaccinatie moeten worden gepubliceerd. In den aanvang van de epidemie heeft het aan zulk een berichtgeving gehaperd; daardoor is de ernst van den. Rotterdam- schen toestand later dan noodig hij de Ne derlandsche geneeskundigen kunnen door ringen. Tenslotte heeft de commissie haar stand punt te bepalen ten opzichte van de verdere bcstrydingsmaatregekui, met name van du toepassing van de nieuwe Besmettelijke Ziekten-Wet die dezer dagen in werking is getreden. Zy kan zich in verband met haar reeds gegeven beschouwing voorstellen dat men, van het dualistische Standpunt uit ge komen tot de diagnose alastrim, het Pok- kenbesluit, behoorende öjj de wet van 1884, niet heeft willen toepassen, doch zyn toe vlucht heeft genomen %ot een afzonderlijk Alastrimbesluit, voorlvoeiende uit tie wet van 1872. Ook kan zich de commissie voor stellen, dat het alastrimbesluit, als te wei nig krachtig, van stonde af aan weinigen bevredigde. De commissie juicht het «lan ook toe, dat men ten behoeve van de thans heerschende epidemie het in werkingtreden van de nieu we wet heeft bespoedigd. Deze wet verge leken met het Pokken besluit legt voor de zware infectieziekten (groep A) eon nauwer verband tusschen het inzicht der inspectie en de maatregelen dei gemeentebesluieu en veroorlooft overigens een betere schakee- ï'ing voor groep <B. Nu ia in bet koninklijk besluit ter uitvoe ring van de nieüwe wet onder groep A ge plaatst: variola major (pokken) en onder groep B: variola minor (alastrim). Tegen over het dualistische standpunt dat in dit koninklyk besluit tot uiting komt, is alle twijfel uitgesloten. Daar de ziekte die thans in Nederland heerscht naar het oordeel der commissie niet alleen alastrim doch pokkeu is cvi dus binnen, het Legrip variola major past, zullen de bepalingen, die voor de A- groep gelden op haar moeten worden toege past. De leden Kuenen en Van Loghem zyn daarom van oordeel, dat op dit oogenblik, ten overstaan van de thans heerschende pokken-epidemie uan de nog onvoldoend toegeruste sanitaire overheid de handen niet te zeer moeten worden gebonden. Zy adviseeren dus order de gegeven om standigheden, op variola de B-maatregelen toe te passen, echter onder dien verstande, dat de minister de inspectie uitdrukkelijk- opdraagt overal waar zulks uibvoebaar is, aan den burgemeester te adviseeren deze B-maatregelen tot hel A-peil op te voeren De uitvoering hiervan ia door de wet-zelve, aie de beslissing in' hoogste instantie aan den minister opdraagt gewaarborgd. Op grond van het bovenstaande zijn de beidie leden dan oo| Genoodzaakt in over weging te geven K$É koninklijk besluit in dier voege te herzien, dat variola, in al haar vormen, onder B wordt gebracht. Samenvattend geeft die commissie als haar meening: le. De thans in N^derand heerschende. te Rotterdam het eeiSt herkende en offi cieel als alastrim betitelde ziekte is variola. e. De meeste der te Delft als alasbirm aangegeven gevallen moeten buiten be schouwing blijven, i. I e. Aan invoering van eenigerlei vorm van gedwongen, vaccinatie valt wegens het incephalitiagevaar niet; te denken. 4e. Nauwkeurige enj geregelde inlichting door de inspectie omtrekt de met voldoende zekerheid vastgestelde gevallen is noodig om plaatselijk aan <ie geneeskundigen hun standpunt ten aanzien van het af- of ami raden van vaccinatie mogelijk te maken. 5e. Eén lid der commissie wensCht het koninklijk besluit Onveranderd te handha ven, zood&i de thans heerschende riekte on der de A-groep van <le nieuwe wet valt. De twee andere leden wenschen variola voor- loopig in de B-groep te plaatsen, onder be ding dat overal waar de middelen tot ver- plwing en afzondering dit plaatselijk ver- oomnren de B-bepalmgen, overeenkomstig het bepaalde in de wet en Oip last der regee ring, tot het A-peil worden opgevoerd. Deze leden geven (rus herziening var. het koninklyk besluit in overweging. TWEEDE KAMER. Twee amendementen verworpen. De wettelijke regelbffg der rechts positie van de militairen moet spoedig volgen op die der burger ij lijke ambtenaren. 'e minister van defensie, de heer DEK KERS zegt, dat de wettel ij kg regeling van de rechtspositie der militairen zoo spoedig mogelijk op die van de burgelijke ambte naren moet volgen en dat de aan de voorbe reiding van een wetsontwerp wordt gear beid, dat zoo spoedig mogelijk zal worden ingediend. Deheer MARCHANT wijzigt zijn ameftde- dement in verband met de overneming van het amendement-Tilanus, doch handhaaft het voor het overig» De heer TER LAAN trekt zijn amende ment in ten gunste van dat van den heer Marchant. Het amendement Marchant wordt verwor pen met 53—29 stemmen. Voor de vrijz,- dem. en de soc.-dem. en de heeren Hermans, (K.-K.),' Guit (R.-K.), Floris Vos (Midden partij, v. Poll (R.-K.) en de Visser (C.-P.) Eenzelfde lot wedervoer een amenidement- van den Bergh (8.-D.) om de regeling van het ontwerp ook toepasselijk te verklaren op personeel in dienst van semi-publlek- ïechterlijke bedrijven of instellingen, d. z. overheidsbedrijven of instellingen waar aan een privaat-rechterlijke vorm is gegeven b.v. van een ngamlooze vennootschap <felc- trioiteitsbedrijven, trambedrijven) of van een stichting (tot exploitatie van gemeente woningen enz.) Dit amendement, met 54 to gen 15 sternen verworpen, kreeg echter al- «een de stemmen der sodiaal-democraten. Er werden uit de Kamer door de heeren Boon. Van Wijnbergen (R.K.) en Korten- horst (R.K zoowel als door den minis ter tal van min of meer belangrijke bezwa ren van formeelen en materieelen aars te gen aangevoerd. De heer Kortenhorst achtte lt«i amendement zelfs in strijd met het sod- ahsatierapport der 8.D.A.P.. volgens het welk in gesocialiseerde bedrijven de ar beidsvoorwaarden moeten worden geregeld in overleg tusschen de vak vereenig ingen en de bedrijfsleiding. De heer Van den Waer den (S.D.j, een der vaders van dat rapport, voerde hiertegen aan, dat het amendement juist was voorgesteld, omdat men bier ntet met gesocialiseerde bedrijven te doen had De minister bleef dichter bij den. grond en toonde aan, dat het amendement in de wet hoegenaamd niet paste. Reeds was immers besloten, dat de arbeidscontracters in rech- 6treokschen dienst van de overheid buiten de wet zou vallen. Welnu hier had men eveneens te doen met personen, op privaat rechterlijk contract aangesteld, doch in be drijven, die nog wat verder afstonden var. den rechtstreekschen overheidsdienst. Wilde men voor de personen, in dienst van zulke iich&rnen iets doen dan konden de betrokken oj>enbare lichsmèn in hun concessievoor waarden bepalingen opnemen in 't belang van de rechtsjiositie van het personeel. De Kamer heeft de juistheid van dit betoog be zegeld door het amendement af te stemmen. r'KMKVRDK BRIW HTKN. Groote brand te Dordrecht. Gisteravond omstreeks h,df zeven is brand uitgebroken in de magazijnen van kunstmest stoffen van de firma P. J. van Aardenne aan den VGravendeelschen dijk te Dor drecht. Na het uitrukken van de eerste ban van d« brandweer bleek al spoedig, dat meer hulp noodig was, waarom de generaal-brand- meeater de tweede ban requireerde Tegen 7 uur was al het materiaal van de brand weer ter plaatse, de lafly en de auto van den reinigingsdienst, die ieder met 2 stralen het vuur bestreden, terwij! de spuiten van den betrokken brandkring met 1 straal werk ten en de drijvende stoomspuit met 4 pijpen. Het vuur woedde toen in twee groote lood sen, die tot de nok met kunstmeststoffen ge vuld Waren. Er ontwikkelde zich een gewel dige rook en waterdamp, zoodat de treinen on de spoorbrug er htinder van hadden In onafgebroken fluitend de hindernis moesten passeeren. Het vele water dat in de bran dende massa geworpen werd maakte dat men het vuur spoedig meester was. De voorraad kunstmesistoffen is echter geheel waardeloos geworden door vuur en water. De oorzaak vanden bran<j is onbekend.- De staking aan de 0akesfabriek te Sluiskil. Men meldt uit Sas van Gent aan de Msb. Gisterenmiddag is door de directie der Cokesfabriek de volgende bekendmaking aangeplakt: „AIb antwoord op de aanvragen tot her vatting van het werk, deelt de Directie der Cokesfabriek haar gewezen personeel mede, dat, aangezien het stakend personeel is uit betaald en van de lijsten is afgevoerd, het weder indiensttreden enkel kan geschieden na persoonlijke aanmelding. De werklieden, die zich opnieuw willen doen aannemen, kunnen zich vanaf heden la ten inschrijven aan het wachthuisje van de garde by den ingang der fabriek, of wel schriftelijk hiervan kennisgeven aan de di rectie met vermelding van hun adres. De directie zal den datum van hervatting van het werk vaststellen wanneer het aan bal der aanmeldingen haar voldoende voor komt. De terugkomst der opnieuw toegelaten werklieden zal geleidelijk geschieden eu naar gelang de behoefte aan werkkrachten. De eerste en tweede batterij, die schade hebben geleden door het stilliggen, zyn ge doofd en worden niet meer aangestoken. Het aantal werklieden wordt hierdoor'met ongeveer 120 verminderd. Bij de wedertoe- lating der arbeiders zal er rekening gehou den worden met de volgorde van inschrij ving. De loonen, na hervatting van het werk, zijn dezelfde als vóór de staking. De direc tie zal echter, als het werk wederom nor maal zal zyb, en df kalmte teruggekeerd, welwillend onderzoeken, in welke mate ze kere wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden kunnen wordeiX aangebracht onder meer de loonsverhooginA voor Zondagsarbeid." Naar de Msb\|knieemt heeft Zondag avond de WeleerwTpater Richardus, geeste lijk adviseur der R. K. organisatie, met de directie een onderhoud gehad om zich nader ter zake te oriënteeren. Zijn eerw. heeft zijn bevindingen aan het plaatselijk en hoofd bestuur der R. K. organisatie medegedeeld ter verdere informatie van belanghebben den. Verder verneemt het dat in de gisteroch tend gehouden vergaderingen der stakende arbeiders de toestand uitvoer» besproken werd met als resultaat, dat g#n motieven aanwezig werden geacht om van houding te veranderen. RADIO-NIEITWR. Vrijdag 19 October. Hilversum: 6.806.30 Concert door de Tziganekapel Bela RuRau 6.30 Koersen. 6.457.15 Spaansche ies. 7.167.45 Schippers les door L. K. A. v. Duuren (Stoommachines). 8.00 „De verkochte bruid, opera-comique in 3 acten van Smetana. Met niedew. v. Ed. v. dL PJoeg, Jo immink, Hélène Cals, Betty v. d. BoschSchmidt e.a. Persbericht in dte pauze. Na afloop gramofoonmuziek tot 12.00 uur. Huizen: 7.00—7.80 K.R.O. Cursus sahriltverbete- ring. 7.85 V.P.R.O. Lezing over: Bergrede II. 8.15 V.P.R.O. Orgelconcert 8.60 V.P.R.O. Lezing over: De taak dc school in onze wereld. 9.30 V.P.R.O. Vervolg orgelconcert 10.00 V.P.R.O. Declamatie. 10.20 VJP.R.O. Vervolg orgelconcert. Verdeeling van zenduren. Het Corr. Bur. meldt: Van zeer bevoegde zijde wordt deeld, dat alle tto nu toe verschenen berich ten betreffende wijziging en verdeeling der zenduren onjuist zjjn. LUCHTVAART. Behouden op Schiphol geland. De thuiskomst van de P.HJUR.Z. Dc eerste passagier uit Isdiï oveigebracht. De andere vliegtuigen niet gezien. Te acht over half vijf is het driemotorim Fokkervliegtmg P.H.A.E.Z. gisteren vlot op Schiphol geland, waarmede de eerste der ge regelde poatvluchten Holland-Indie vice-ver- aa is volbracht. Op 12 Sept vertrok de P H A.E.Z. n.l. ter opening van den geregelden door de K.L.M Reorganiseerden postvlucht- dienst van Schiphol, om op 23 September d a. v de heenvlucht in Bandoeng te be ëindigen. De terugrefs werd op 8 October aanvaard, zoodat deze tien dagen in beslag heeft genomen. Wellicht zal men in de toe komst met de vermelding van zulk een aim. pej bericht kunnen volstaan, om het publiek van het verloop der postvluchten op da hoogte te houden, thans echter, nu zulk een vlucht nog Bteeds een prestatie van den eersten rang mag heeten, is de algemeene belangstelling nog allerminst ingesluimerd. Tege#twee uur waren er op het vlieg veld reeds vrij veel belangstellenden, die de komst van de piloten L. W. 8mirnoff, M. 0. A. Beekman, den mecanicien H. Veenendaal en den eersten passagier uit Indië, den heer Grabau, chef van de firma Wellen- tsein, Kraus en Co. te Weltevreden, af wachtten. Te half vijf deed het bericht de ronde; de P.H.A.E.Z. is te 4.20 uur Soesterberg gepa»- seerd. Eenige minuten later reeds liet de sirene van het vliegveld drie korte stooten hooren: het sein, dat de P.H.A.E.Z. in zicht was. Vlak daarop snorde de groote Fokker boven de gebouwen, om te 4.36 uur vlot te 'anden. Vlug eu vroolijk stapteu de dappere be! manning en de niet minder dappere passa gier uit het toestel, de volgende seconde ging het lang verbeide oogenblik althans bezien van het standpunt der opvarenden - dat vier luchthelden hun echtgenooten in de armen kouden sluiten, in vervulling- Inmiddels was de pöstzak reeds te voor schijn gebracht en vertrok even later de auto der posterijen haast-je-rep-je naar Am sterdam, aangezien het in da bedoeling lag de post nog met de avondbestelling mee te geven. Nadat de douane-formaliteiten ver vuld waren, kreeg de heer Pleaman, diree. teur der K. L. M., gelegeuheid om voor de douaueloods de bemanning en den heer Gra bau een oogenblik toe te spreken. Op dat moment zag de heer Grabau zijn verlan gen: miet officieel op eenige foto te komen, waartoe hij reeds eon nek-aan-nek-raco met een legertje fotografen had moeten volbren gen, in rook vervliegen, waul vanaf het dak van de loods werd hij ettelijke malen op de gevoelige plaat vastgelegd. De heer Plesman wees er op, dat de K.L. M. officieel geen bijzondere aandacht aan de thuiskomst had willen schenken, indien de P.H.A.E.Z. niet den eersten passagier uit Indië behouden had overgebracht. Het ver heugde spreker dat de heer Grabau ondanks het weinige gerief, dat thans nog te bieden valt, over zijn reis tevreden te. 8pr. zegde toe, dat in de toekomst de K.L.M. alles ln het werk zal stellen om de accomodate te verbeteren, en hij*sprak de hoop uit, dat de heer Grabau nog menige vlucht per K.L.M. maken zal. Ook de bemanning wenschW spreker van harte geluk met de behoud» thuiskomst. Het U. D. had nog gelegenheid den heer Grabau naaf zijn indrukken der vlucht te vragen. Ik kan U mededeelen, dat ik een buiten gewoon sportieve reis heb gehad, aldus de heer Grabau. Indien men zulk een tocht niet als sport opvat, dan kan ik wel ze$en, dat een dergelijke vlucht in verband met de onvoldoende accomodate nog niet sis een ideale passagiersvlucht gelden kan. Ik wil daarmee zeggen, dat het opstaan lede ren morgen om vier uur vrij vermoeiend is, terwijl daarnaast de inrichting der vliegtui gen zelf nog niet op lange vluchten is bere kend. Des nachts heeft men op de verschil lende plaatsen een vrij schamel onderdak; den eersten nacht b.v. hébben wij te Kolak in een militair kampement doorgebracht Ik stel echter voorop, dat ik gedurende den geheelen tocht geen moment van onzeker heid heb gevoeldhet vliegen van de K- L. M. lijkt mij buitengewoon veilig. Ook be stond er tusschen mij en de bemanning vso het vliegtuig een buitengewoon prettige ver houding. Voor het overige hebben zich tij- déhs de lange vlucht de indrukken zoo op gestapeld, dat ik niet speciaal kan zeggen, wat mij het meest heeft getroffen. Het uren lang vliegen boven de oei wouden, over de Straits, over Britsch-Indië, over de Perzi sche Golf enz. maakt, dat men haast oogen tekort komt om alles in zich op t« nemen, ik heb in Indië, waar ik 19 jaar heb doorge- braoht, reeds vrij veel gevlogen, zoo besloot de heer Grabau, en indien dit door omstan digheden niet onmogelijk was, zou ik gaar ne de terugreis weer met een vliegtuig dsr K.L.M. ondernemen. Piloot Smirnoff vertelde nog, dat de geheele reis van een gezellig en sportief karakter is geweest. Alleen vandaag spande het even, toen reeds boven Duitschland bemerkt werd, dat men vanwege den zwarea tegenwüid ben zine tekort zou komen. Alles werd er echter op gezet op HoüandBch grondgebied een napdlauding te maken en dat ia dan ook gelukt. Piloot Beekman tèn slotte verteld# nog, dat men aan boord van de P.H.A.E.Z. van een der andera Indië-vluchten gedurende de ganschaterugreis niets heeft waargeno men. STADSNIEUWS. GOUDA, 18 Oct. 1929. Na j aars pan r denmarkt Op de heden gehouden na jaar spaarden- markt waren aangevoerd 285 paarden. De volgende prijzen weiden besteedluxe paaiden van 350—450; werkpaarden van 200—300; 3-jarige paarden van 326— 400;* 1V4 jarige paarden van 200—280; veulens van 8&—140; hitten van f 120 200. De handel waa tameljjk. Inenting en herinenting. Er wordt ki herinnering gebracht, dat in verband met het voorkomen der besmet telijke ziekte alastrim (variola minor) in de omgeving dezer gemeente, gelegenheid tot kostelooze inenting en herineiiiting be staat op eiken Zaterdag des v.m. van 910 en des n.m. van 89 uur in de spreekka mers var» de gemeenteartsen, hij de 'stads apotheek, Achter de Kerk, brug naast het Kostershuis. Tweede abonnementsvoorstelling. „Het teeken op,de deur". Het Nieuwe Nederlandsche Tooneel, ar tistiek leider Louis Saalborn, zal als tweede abonnementsvoorstelling in den Schouw burg opvoeren op W< ensdag 23 October a.a. „Het teeken op de deur" tooneel spel in drie bedrijven en een voorspel van Channy PoHoch in de vertaling van Felix Hage- maa. In dit tooneelspel treden o,a. op de da mes Magda Janssens, Helene TreepVink en Anny Schuitema en de heeren Saalborn, Gobau, Oscar Tourniaire, van Noppen en anderen. Afd. Gouda Z.-H. Vereeniging Het Grucne Kruis. In de Donderdagavond gehouden leden vergadering van de t-fd. Gouda der Zuid- Hollandache Vereeniging „Het Groene Kruis" zyn tot bestuursleden herkozen de heer P. de Boer, arto, zuster Schoonder- woerd en mevr. Gonda, terwyl in de aan vulling van het bestuur werd voorz en door de benoeming van den heer E. Hoffman. Blijkens de verslagen werd van de goe deren uit het magazijn veel in bruikleen ge vraagd. „Huiszorg" heeft in menig huisge®in hulp geboden. Voor het consultatiebureau voor zuige lingen, thans gevestigd Spieringstraat 113, zal het wenschelyk ayn een 2deti zittings dag te houden. Planr.en dienaangaande zijn in voorbereiding. Dc financieel# toestand tier afdeeling mag zeer gunstig genoemd worden. De heer Engefbrecht bracht na mens de kascommissie 1928 een woord van dank aan de penningïneesteresse. Voor de kascommib.'.ie 1029 zijn aange wezen mevr. Biommendaal en mevr. de Bruyn. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering, te houden op 31 October a.s., jtijn gekozen mevr. Gonda en zuster Schoonderwoerd. Plaatsvervangende leden zijn mevr. Kolyn en de heer Engelbrecht. Ontheffing winkelsluiting. Het gemeentebestuur maakt bekend,,dal alle winkels op 23, 24 en 25 October des avonds na 8 uur geopend mogen blijven, zulks in verband met. de georganiseerde K.I.G. dagen. Openbare aanbesteding. Het maken van drie waterinlaten aan de bestaande rioleering in de Korte Akkeren. Burgemeester en Wethouders zullen op Dinsdag 29 October des middags te 2 uur ten Bhadhuize trachten aan te besteden het maken van drie waiermlaten, aansluitende op de rioleering in het stadsdeel de Korte Akkeren." Belanghebbenden volwijzen wy naar de betreffende advertentie in dit nummer. Een nieuwe Roomwch-katholieke kerk in het stadsdeel Korte Akkeren. In die gisteren in het Vereenigingsgebouw in de Heereustraat gehouden bijeenkomst van r.-k. mannelijke bewoners van de Korte Akkeren, in welke bijeenkomst tegenwoordig waren de fierw. Heeren Deken van Rooy en Pastoor de Graaf, is door Pastoor de Graaf medegedeeld dat het in het voorne men ligt in het stadsdeel Korte Akkeren een nieuwe Roomsch-Katholieke kerk te stichten Zijn Eerw. deelde verder mede dat de plannen reeds in vergevorderden staat zijn, zoodat in een binnenkort te houden nieuwe bijeenkomst de plannen en teeke- ningen ter tafel zullen kunnen worden ge- braoht. t Een jubileum. Êen dezer dagen was de heer J. H. Hersch 25 jaar in dienst bij de N.V. Sigarenfabriek J; A. Donker alhier. De K. I, G. dagen op 23, 24, 25 cn 26 October. Aooals bekend organiseert de Midden- 8tand'scentrale voor Gouda en omliggend" gemeenten een viertal „Koopt in Gouda"- dagen op 23, 24, 26, cn 26 October a.s. He K.I.G. dagen zullen Woensdag 23 Oct. des avonds te 7 uur ten stadhuiiM» worden geopend door Burgemeester GSirlandï, Eere-voorzitter van de KJ.G.-commissie. De openingsrede van den Burgemeester zal door middel van de omroepinstallatie van de Goudsche Radio Industrie G. de Raadt, alhier vanaf het Bordes van het Raadhuis versterkt worden weergegeven op het Marktpleih. Te 8 uur Woensdagmiddag gaat volgens het thans verschenen programma aan de omcieele opening vooraf een wedstrijd voor met autopeds en füegende Hol anders. De deelnemen aan dezen wedstryd kunnen zich te half twee aan het Boterhuis aanmelden. Er worden mooie prijzen uitge- 'oofA Tegebjk vinden in Kort Haarlem op et terrein vóór het ziekenhuis en in dc Korte Akkeren in dc P. C. Hooftstraat vliegerwedstrijden plaats, waarvoor mooie Prjzen worden uitgeloofd. Woensdagavond 8 uur te er op de Markt concert. ®JJ^wdagtniddag zullen een aantal bezoekers, niet-ingezetenen van Gou da, gelukkig woidék) gemaakt met een bon, van een zeker oedrag, welke bon zy by een decaan de winkelweek deelnemende win- kelUrs kunnen bestoden. Te half twee wordt op de Markt een ringrydery te paard gehouden, waarvoor pryzen zijn uitgeloofd van 50.—, J 30.-^, 20.—, 10.—, 5.-. Voor deze ringryderjj is een regelings- commissie ingesteld, bestaande uit de Uü. J. J. Voorsluis, Bergambacht, A. de Groot, Bergambacht, N. J. Van Dam, Reeuwyk, P. Donker, Hekendorp, P. v. d. Linden Pznu, Haastrecht, A. Visser, Bloemendaal, G. Oudyk, Waddinxveen en M. Dekker, Stol wijk. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Berg- ambachtsche Sport- en Rljvereeniging een demonstratie in cafousaelryden geven op de Markt na de ringrydery. Van gemeentewege zuilen 't stadhuis en de Waag des avonds door electrische schijn werpers worden verlicht Te 8 uur geeft de Vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat" te 's Gravenhage op de Markt een Industrieele Filmvoorstelling zal Vrydag zal aan Ouden van Dagen gelegen heid worden gegeven per auto een tochtje in en om Gouda te maken. Des avonds geef; het Stedelijk Muziek corps, onder leiding van den directeur den heer Joh. Fabriaan een concert op de Markt. Het volgende program wordt ten gehoore gebracht 1. Vreugdeklanken, Marsch Sprink 1 2. „Oberto", Ouverture Verdi 3. Kunstlerleben, Walzer Strauss 4 Fantasie „Zampa" Herold Pauze. 5. Ouverture „Dichter und Bauer", v. Suppé 6. Gedeelten uit de Operette „Les cloches de Corneville", Ptenquette. 7. An der schönen blauén Donau, Walzer Strauss 8'. Fantasie „Les dragons de V ill ars", Maillart 9. Regiments-Kinder, Marsch Fuyik Het feest wordt Zaterdag besloten met een Gecostumeerde Réclame-Optocht. De stoet wordt te half twee opgesteld op de Krugerlaan, en zal deze route volgen: Kru- gerlaan, Du Toitstraat, Burg. Martenssin- gel, Burg. Martensstraat, Fluweelensingel, Lange- en Korte Tiendeweg, Markt, Wyd- straat, Dubbele Buurt, Westhaven, Veerstal, Buurtje, Verl. Vorstrnanstraat, Pr. Hendrik straat, Wachtelstraat, Bolwerk, Kattensin- gel„ Kleiweg,, Markt rond. Twee muziekkorpsen gaan in den stoet mee. Aan de K. I. G.-dagen nemen deel de vol gende firma's: Adriaan Vlackstraat: H. J. Reqsink. St. Anthoniestraat: Fa. K. Berlijn en A. J. v. d. Berg. Doelestraat: A. Verblauw, D. M. van Hoorn, Joh. de Mol en M. Jongeneel. Dubbele Buurt: S. v. d. Bosch, J. Key, N.V. v.h. Erven M. M. van Loon. Gouwe: A. M. Paris, W. v. d. Starre, G. de ,Ragdt„ EL J. A. Meter, A.< Peek, J* Wit. Groenendaal: Fa. C. van Tongerloo, A. Veldkamp, J. C. den Boer, J. v. d. Beek, A. M. Ardon, C. Noordegrqaf, Jac. Schaap, J. J. Baggerman. Hoogstraat: W. van Sehaik, J. C. Sibbes, Gébrs. Dercksen, Fa. J. D. Bonneur, J. v. d. Jagt. Heerenstraat: H. Krimpenfort Zn. Karnemelksloot: S. B. v. d. Sprong, T. van Vlaardlngen. Keizerstraat: J. van Dam. Kleiweg: A. Quant, Frans van Camp, A. Quant, H. van Berkel, A. Bruynel, H. Krim penfort ft Zn., J. L. Hulleman, W. Th. Vonk, W. A. Blom, J. J. Jager, G. Luyerink, G. J. van Burg, A. Bloemen, J. J. Wever, Joh. Goorissen, Frans Dee, H. P. van Wijngaar den, Adr. Engelhart, G. Dernee, P. v. d. Neut, G. Th. Steenland, L. Binnendijk, J. G. Pothprst Zn., J. G. van Hofwegen, J. G. Potharst Zn. Kleiwegstraat: N. H. Verkerk, W. M. Groenendijk. Korte Tiendeweg: B. A. Verzljl, H. v. Bohemen Handels-My. ft Co., Chr, v. Dam, W. Rootert, W. Kranendonk, A. L. J. v. d. Veer. Kuiperstraat: T. Anders. Lange Tiendeweg: A. L. J. v. d. Veer, Fa. V. d. Pavoordt, C. Bouter, F. Bylsma, J. F. W. Turion, L. Huisman, H. P. Herfst Jr., G. Wientjes, J. C. Fickweiler, C_ Teekens, H. de Gruil, M. E. Ponsioen. Markt: J. Vanderland, Fa. S. H. van Loon, G. C. de Vooys, Bahlmanni ft Co. C. F. Busdi, Gebrs. Spaas, f. Stroeve, C. A. B. Bant- zinger, G. H. Schuttelaar, Henri Polak, T. Zaal, P. J. W. Jongeneel, H. C. Werning, W. 5L yan Hulzen. Gosthaven: T. Verkaaik, J. Houtman- Bosma, Balt de Jong, A. Rabouw, P. J. Re- vet Zn. Spieringstraat: A. Verburg. Spoorstraat: J. v. d. Beek, C. Jansen. Stoofsteeg: C. Lafeber. Turfmarkt: A. H. Houtman, R, Veerman, B. van der Valk. Tuinstraat: C. Verdouw. 'c Walesteeg: A. den Held. Westhaven: Foto Studio, C. Groot, C. Kaars, G. J. Bergsma, Gebrs. Dercksen. Wydstraat: Vroom ft Dreesman, J. de Ven, Mart. A. Wegenwijs, Fa. G. P. de Jong, Fa. A. D. van Vreumingen, C. Noordegraaf, H. Zandvoort, B. D. Grootendorst, Fa. B. van Tongerloo. Zeugstraat: Joh. Punselie, Gebrs. de Bruin, Fa. T. van Vliet, Fa. J. H. Kok. Veerstal: D. van Wijk. Het programma, waaraan w(j het boven staande ontleenen, is genummerd. Ook in verschillende etalages van de deelnemers is een nummer neergelegd. Wie zjjn nummer in een etalage ontdekt, kan in dien winkel het voorwerp, waarbij het nummer is ge legd, in ontvangst nemen. Het te dus een attractie om het nummer van zyn eigen boekje te ontdekken 1 Ag wéia. 23 Oct. 2 uur Raadzaal Stadhuis Velg. v. d. Kamer van Koophandel en Fabrieken. 25 Oct. 8 uur Soc. „de Réunie" Eerste lezing over Indië. 29 Qot. 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Paul Brann's Marionetten-theater. Apothekeredienat. De apotheek van den heer F. A. Dee, W. Haven, zal tot en met 18 October, benevens den daarop volgenden nacht geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen veor recepten). UIT DEN OMTREK." BERGAMBACHT. In de Woensdag gehouden raadsvergade ring ia het ontwerp-gemeentebegrooting dienst 1930 aangeboden met een bedrag in ontvangsten en uitgaven op den gewonen dienst van j 118,6564 en op den kapitaal dienst in ontvangsten 8304 en in uitgaven met een nadeeüg saldo van 25,027. Vastgesteld werd de begrooting van het gemeentelijk eiectriciteitsbedrijf voor 1930 met een eindcijfer van 29,200 en een ge raamd winstcijfer van 6250. Goedgekeurd werd dswbegrooting van het algemeen armbestuur met 10,015 iu ont vangsten en uitgaven. Besloten werd tot Verlaging van den stoohiprys voer licht van 50 ct. op 45 ct. per K.W.U. Verder werd nog besloten tot overneming van onder deze gemeente staan de, door Ammerstol geëxploiteerde electri sche geleidingen, voor 40,000. Voorts den Kerkweg van electrische. verlichting te voor zien. ONZE KOLONIËN. Een droevig ongeluk te Singapore. Joinge Hollander het slachtoffer. De Deli Ct. ontleent aan de Straits Times: Ondanks een wanhopige redidingspognig is een jong Europeesch scheepsmachinist onder tragische omstandigheden te Tahd- jong Priok aan zijn einqfc gekomen. Het ongeluk gebeurdq toen de „Koningin der Nederlanden" van de kade vertrok te ongeveer 9 uur 's avon«ë. Nadat order was gegeven voor de passagiers om het' schip te verlaten werden de trossen losgegooid en het schip was op hej; punt tc vertrek ken toen de 20-jarige scheepsmachinist, G. J. Stekelenburg, afkomstig van de K. P. M.-stoomer „Meritus" en een vriend langs een touwladder aan boojrd sprongen om vrienden voor het laatsigoedendag te zeg gen. Uitroepen van de kade waarschuwden hen, dat het schip vertrok. De tweede mar» slaagde erin de ladder op te komen en naai den voorkant van het rdhip te loopen, welke nog in aanraking was roet de kade, en daar weer veilig aan wal te kpmen. Stekelenburg daarentegen daalde langs de ladder af en trachtte over den afstand van 4*5 voet te springen, welke het schip reeds van de kade scheidde. Hy verloor ech ter zjjn steunpunt eq vi^ achterover in het water. Het schip vertrok snel, in verband met het lage ty en men ;ag Steleden burg even onder den waterspiegel worstelen om boven te komen. Een Europeesche haven-employé, G. F. Leachman, dook onmiddellijk naar hem, en hoewei hy erin slaagde de hand van den verdrinkenden man te pakken, kon hy hem toch niet aan de oppervlakte bren gen. Leachman klom weer op de kade met behulp van een touw en mep heeft naar het lyk van Stekelenburg gezocht met boo ten en lichten, doch zonder resultaat. De reddingspoging van den heer Leach man was zeer moedig, wanneer men be denkt, dat zijn eigen leven ernstig gevaar liep door den sterken stroom van het ver trekkende schip eu ook, doordat hy kans liep door haaien te worden aangevallen. De „Koftingin der Nederlanden" vertrok naar zee. De „Merkuswaarop de veronge lukte diende als vierde machinist lag naast de „Koningin" aan de Oostelijke kade. RECHTZAKEN. Overtreding politieverordening. In de zaak van C. M. W., 39 jaar, café houder te Krimpen u. d. IJssel, die in boo- ger beroep had terechtgestaan van een von nis van den kantonrechter te Schoonhoven, waarby Ihlj was vrijgesproken van een hem ten laste gelegde overtreding van de alge meene politieverordening te Krimpen a. d. IJssel hij zou als houder van ten inrich ting, bedoeld in art. 43 dezer vororderiing, hebben toegelaten, dat in die inrichting werd gedanst tegen welk vonnis de amb tenaar van het O.M. appèl had aan ge tee kend, heeft de Rotterdamsche Rechtbank het vonnis vernietigd en de dagvaarding nietig verklaard. ■Eveneens vernietigde de Rechtbank het \onnis in de zaak van A. B., 54 jaar, koop man te Stolwijk, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Schoonhoven, waarbij hy wegens overtreding van de al gemeene politieverordening van Haastrecht hy had op een stuk grond een hoeveel heid vuilnis doen neerstorten was ver oordeeld tot 10 boete subs. 5 dagen hech tenis, opnieuw rechtdoende sprak de Recht bank verdachte vrij. SPORT EN WEDSTRIJDEN. KORFBAL. Nederl. Korfbal Bond. Ter Gouw I—'t Zuiden II. Bovenstaande ontmoeting vündt Zondag a.a. on» 2 uur plaats op het Ter Gouw-terrein Waar 't Zuiden II als de sterkste ploeg be schouwd wordt in deze afd. zal het voor onze stadgenooten een zwaren wedstrijd wor den en wachten we met belangstelling dan ook de uitslag tegemoet. Rotterd. Korfbal Bond. Vastgesteld zijn voor Zondag: O ö.C.R. IIl—Ter Gouw II, 11 uur, op 't Schuttersveld te Rotterdam Krachtsport I—'t viuiden IV. 10 uur, op t ,;,Gouda"-veld. DRAADL007.R DIENST. De „Leipzig" van stapel geloopen. WILHELÜHAVEN, 10 Oct. Hedenmor gen 11 uur liep de vijfde nieuwe Duitsche kruiser „de Leipzig" van stapel op de ma rinewerf te Wilhelmshaven. Dit schip is «en nieuw type dut afwijkt vun dat der Embden, Koningsbergen. C&ht en Karlsruhe. Vele burgeriyke en militaire autoriteiten woonden de te water! aUng bij. Ook de beMte zoons van den gevallen commandant van den vroege ren kruiser Leipzig -Kurt Hahn en Eberiiard waren aanwezig. Alle schepen waren te Wilhelmahaven en in de stad ge- pavoiseerd. Een nieuwe nota van China aan Rusland. BERLIJN, 18 Oct. De Chineeache Regee ring heeft zich met een nota gewend tot de Sovjet Regeering door bemiddeling van de Duitsche ambassade 1# Moskou. In deze nota wordt tegeq de aanvallen van hét Roode leger op Chinresche steden aan de Amour geprotesteerd. In de nota wordt verder vergaard dat Sovjet Rusland de oorlog te begonnen. De Chineeache Regeering zal va» dezen aanval onmiddellijk den Volkenbond in ken nis stellen en dezen verzoeken de Chinee- sche Regeering aansprakelijk te steHen voor alle schade, die door de Russische aan vallen ontstaan is. Eta slachtoffer vw do relletjes te Maastricht. MAASTRICHT, 18 Oct. Ia het Ziekenhui» Calvariënberg is vanmorgen een der slacht offers van de relletjes te Maastricht, Beckers genaamd, die Woensdagavond een schot in de buik kreeg, overleden. De toestand van den gewonden agent gaat voorüit. WISSELKOERSEN. 17 Oct. IB Oct. Officieel. Londen 12.09"/* 12.09"/* P-ertUn bOÜO 69.80 Pary» 9.76% 9.76% Brussel 34.6W4 34.69 Zwiitaerland 48.06 48.05 Weenen 84.96 34 98% Kopenhagen 66.45 60.46 Stockholm 66.70 66.70 Oslo 66.46 66.45 New-York 2.4»% 2.48% Niet-officieel. Piaag; T.36% 7.36% Madrid 36.65 35.60 Milaan 13.01 13.01 Prolongatie 4)4 3 N. W. S. 75%. Beurseverzicht. Hedenmorgen werden voor de toonaange vende fondsen hoogere prijzen besteed. Ver schillende londseusoorten kregen echter zware verliezen op hun rekening, vooral de Phüipewaarden werden bij groote posten op de markt gegooid en de koers der nieuwe aandeelen vielen tot in de baart van 600 pet, terwijl de nieuwste onder 590 terecht kwa men. Margaripe Unies bedongen aanvanke lijk de lioogite prijzen van gisteren doch vielen terug tot in de buurt van 460. Enka'a ea A,ku's reageerden tot 180. De Fordeau- deelen liepen na hoogere opening weer naar beneden, terwijl de Kuchenmetetersoorten, de omstandigheden in aanmerking genomen, vrij goed op peil konden blijven. Een flinke al- faire ontstond in Koninklijk»). H.V A.'s za gen de 630 koers verloren gaan.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2