»EKENi K.I.G. Een foto fan de „FOTO LUX", Kleiwei 80, Gouda, zal t zeker Migao khEsmi-nmp v.ROSSEM'1 ZEEPAARD 15 CT. IN PATENTVC»LpAKKn?c' A. Verblaauw, Meubelfabrikant A. BLOEMEN hm. Utrechtsche Hypotheekbank J. VAN DER BEEK 5 41. u ■na" m LAATSTE BERICHTEN, Beurs van Amsterdam. Zie de etalage Doelenstraat I ESSEX EN HUDSON ESSEX- EN HUDSON AUTOMOBIELEN Kleiweg 41-43 45 Telef 810 BiNKET- EK 81B00PW1PELB1XIEBIJ 1 G. KIELLIGER BANKETBAKKERIJ Boterkoekjes, Banket, Taarten en Gebakjes Pandbrieven a l00,2Oo Pandbrieven a 98 het beste middel bij k^rctA l kolenbakaandoeningeniaa\»_J de adewhalingsnmhiige- U men JBoy* -pexjua BINNENLAND. In Oud Batavia hebben allé groote maat- «chappijen hun hanteren. Van Weltevreden trekt 's morgens tegen hsK seven een stroom van allerlei voertuigen naar ie benedenstad om de duizenden werkers ntar hun arbeid te brengen. De Europeanen, die hier werken, hebben het hard te verantwoorden. Tegen elf uur begint het in de benedenstad gloeiend heet te worden en terwijl men overal elders in Indië van 2 tot 4 uur rust, werkt met hier van 2 tot 6 uur door Voor ons, nieuwelingen, is de warmte nog wel te harden. We transpireeren buitenge woon en moeten ons soms wel 2 ieer per dag verschoonen, maar dat echte deprime rende, dat verslappende, dat men hier op den duur krijgt, heelt ons nog niet te pak- leen. Op ons middagprogramma komen twee in stellingen voor, die toevallig hier op 't papier broederlijk vereenigd zijn maar in werke lijkheid 'n felle tegenstelling vormen.n.l. het Centraal Burgerlijk Ziekenhuis en de Opium- iabriek. Van den omvang van een zieken huis in Indië heeft men geen flauw idee. Laat ik u alléén zeggen, dat een professor zich op de fietB van zijn kamer naar de ope ratiezaal begeeft. Men Jieeft plaats, voor dikke duizend patienteh. Het Gouvernement betaalt alles en uit sociaal oogpunt bekeken i» dit goed, want 86 pet. der patiënten be taalt niets en is ook niet tot betalen der dure verplegingakoateu in staat. Het zieken huis ia voorzien van de nieuwste vindingen op medisch gebied. De Röntgenafdeeling b.v.. die onder leiding van Prof v. d. Plaats ■taat en binnenkort een groote uitbreiding ondergaat, werkt geregeld met Philips te Eindhoven samen en beschikt momenteel over de beste lampen ter wereld. Dat aan deze inrichting hoogleeraren zijn verbonden, vindt zijn oorzaak in het feit, dat naast het C. B. Z. is de voor eenige jaren geopende School tot opleiding van Inland aohe artsen, in.de wandeling altijd Stovia genoemd. Merkwaardigis het groote vertrouwen dat de Inlanders en de Chineezen in de kundig heid vau onze doktoren hebben. Met de vor ming van Inlandsche artsen verricht het Gouvernement uitstekend sociaal werk, want bijna alle opgeleide artsen worden 'in dienBt der volksgezondheid aangesteld. Het bezoek aan de Opiumfabriek gaf 'n minder bevredigenden indruk. Zooals men weet wordt de opium bereid uit het sap van de papaverbol, afkomstig uit Britsch- Indiê, Turkije en Perzië. Dit sap wordt door koken en roosteren tot een bruinachtige brei gemaakt. De opiumschuiver haalt met een naald die brei uit de verpakking, maakt het even warm boven een olielampje en laat het dan in het kleine gaatje van een opiumpijp loopen. Meteen begint hij de rook met volle teugen in te zuigen, inhaleert zooveel en zoo lahg mogelijk en raakt dan langzaam het be wustzijn kwijt. Zijn blik verstart, zijn li- ohaam wordt stijf en na eenige minuten zou men meenen dat de man dood was. Het gif van de opium heeft z'n eerBte werking gedaan. De schuiver weet van niets meer, alleen heeft hij allerlei heerlijke drooinen. Uit zijn verdooving ontwaakt zijnde, voelt de schuiver zich allerellendigst en heeft slechts een verlangen weer zoo spoedig mo gelijk in een dergelijke riaaj» te vallen. Dit het groote gevaar van het opium schuiven, dat men er zoo gauw aan verslaafd raakt De zucht er naar is veel sterker, dan bij one bij alcohoilisten. Het Gouvernement heeft de bereiding en de verkoop van dit gevaarlijke goedje aan aiéh gelrokken, eendeels om controle uit te oefenen, anderdeels om het verbruik door allerlei bepalingen te beperken. Zoo wordt in streken* waar geen opium verbruik is. geen verkoopplaats geopend, wordt alleen aan licenthouders verkocht, wordt de prijs zoo hoog mogelijk gehouden De Inlander moet tegen zich zelf beschermd worden, want vult hij eenmaal in handen van Chineezen Arabieren of Britsch Indiërs dan ia hij eco nomisch gesproken, slaaf geworden, want dan verhuizen al zijn bezittingen en wat hij verdient in de zakken van deze heeren. De controle is natuurlijk buitengewoon moeilijk, want behalve opium, smokkelt de Chinees amfioen, morphine en andere ver- doovende middelen. Een inlander is eigen lijk een groot kind, voelt zich gauw terneer geslagen ,en niet senang (lekker). Een hulp waardig Chinees geeft hem een, injectie en spoedig is hij weer heele maal opgeknapt. Deze vriendendienst koet de inlander niets. Ook de tweede en derde inspuiting kost niets totdat de inlande* er niet meer buiten kan en nu betaald hij voof elke injectie 25 A 50 ct- wat voor 'n inlander, tamelijk veel is. Doch afgezieu van het financieele, gaat de man onherroepelijk naar den kelder. Men voelt wel, dat dergelijke gevallen moeilijk zijn na te gaan doch een heel leger van rechercheurs •n commiezen bijgestaan door de veldpolitie houdt nauwlettend toezicht. Hoe vindingrijk de Chineezen smokkelaar zijn, vermeldende kranten meermaleh. Het opiumvraagstuk is evenala het alcoholvraagstuk in Europa en Amerikfr, nog lang niet opgelost en voor Indië is het eerste dubbel moeilijk, omdat men hier met 'n tamelijk onontwikkelde be volking te maken heeft, die althans wat ge zondheidsleer betreft, mijlen ver afstaat van b.v. onze arbeidersbevolking Eer men de 40 milioen inwoners van Java om van de Bui tengewesten nog maar niet te spreken, zoo ver heeft dët tij begrijpen met opiumgebruik hun lichaam verwoesten en hun nageslacht degenereeren, zal nog wel tientallen van ja- ren duren. In ieder geval heeft het Gouvernement ook hier 'n schoone taak te vervullen. P. E. v. B. BANDOENG* 7 Sept. '29. Vogt's radiorede. Vragen van het Kamerlid Floris Vos. Naar de Tel. verneemt, heeft -het Tweede Kamerlid Floris Vos aan den minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld 1 Is het den Minister bekend, dat de uit zending van een radio-redevoering van den lieer Willem Vogt, directeur van het om roepbedrijf van de Algemeene Vereeniging iladio-Omroep, gehouden op Maandag 21 Oc tober 1.1. des avonds, van ambtswege plotse ling is afgebroken 2. Is de Minister bereid, mede te deelen. of deze handeling strekte tót uitvoering van artikel 3ter der Telegraaf- en Telefoonwetr 3. Indien de voorgaande vraag bevestigen I wordt beantwoord, wil de Minister dan me- •ledeelen, welke bewoordingen of uitdruk kingen, door den heer Vogt gebezigd, ge vaarlijk zijn geacht voor de veiligheid van den Staat, de goede zeden of de openbare orde? 4. Indien vraag 2 ontkennend wordt be antwoord; wil de Minister dan mededeel en, op grond van welke wettelijke bepaling(en) tot den sub 1 bedoelden maatregel is over gegaan? Ongeluk aan boord van de „Hertog Hendrik". Een marinier door het onvoorzichtig omgaan met een geweer gedood. Bij het departement van Defensie is be richt ontvangen, dat Zondagavond j.l. aan boord van de „Hertog Hendrik" te Willem stad (Curasao), vermoedelijk door onvoor zichtig omgaan met een geweer, de marinier Manus, gedood is. Het stoffelijk oversqhot is te Willemstad begrave^'. Aan de te Doesburg wopende familie van den overleden e is van de droeve gebeurtenis vanwege het departement van Defensie kennis gegeven. TWEEDE KAMER. De Ambtenarenwet. Hecht van beroep ook bij misbruik van bevoegdheid door de administratie. In de zitting van gisteren werd aan mevr. de Vries—Bruins toegestaan op een nader te bepalen dag een interpellatie te houden over de verspreiding en de behandeling van •Ijl pokken. ^Jbaarna is de Kamer voortgegaan met de artikelsgewijze behandeling van de Ambte narenwet. Hard daarmede opgeschoten is zij niet. In de eerste plaats bleef zij gerui- men tijd stilstaan bij artikel 57, volgens het welk een griffierecht verschuldigd is van f 5 bijde behandeling van een zaak voor de ambtenarengerechten en f 10 in hooger be- loep voor den Centralen Raad van Beroep. Daarbij ia bepaald, dat voor de betaling vai> dit bedrag kan worden vrijgesteld in geval van onvermogen. Het artikel behelsde verder, dat het betaalde bedrag geheel of gedeeltelijk in het gelijk werd gesteld. De heer Beunier (a.-r.) en verschillende andere Kamerleden meenden, dat ook indien de klager gedeeltelijk in het gelijk werd gesteld het volle bedrag diende te worden terugbe taald. Daartegen had minister Donner geen bezwaar en hij bracht de verlangde wijziging aan. Doch wel verzette hij zich tegen een nmendement-J. ter Laan (s.-d.) om vrijstel ling van griffierecht te verleenen aan allen, die een inkomen hadden van minder dan 2000, een amendement, dut eigenlijk slechts subsidiair door den heer Ter Laan was inge diend, want hij en zijn medestanders het werd nog uitvoerig betoogd door zijn partij genoot den heer Sanne# waren van oor deel, dat er in 't geheel geen griffierechten moesten worden geheven. Zij konden zich daarvoor beroepen op een beslissing der Ka mer in 1925, om voor de beroepsprocedure bij de Invaliditeitswet geen griffierechten te heffen. Daartegenover wees de heer Beu- mer er echter op, dat bij he* beroep in pen- Biocnzaken eveneens in 1925 door de Kamer besloten was wèl griffierechten te heffen. Ook de minister meende, dat dit laatste praece- deat van meer beteekenis wasbij het be- loep inzake de Invaliditeitswet betrof het de sociale wetgeving, bij de Pensioenwet ging het, evenals hier, om ambtenarenzaken. De minister verdedigde het heffen van deze rechten als een boete op het lichtvaardig procederenanders zouden om de grootste cnbenulligheden processen kunnen worden gevoerd. De Kamer gaf den Minister gelijk. Daarop kwam een der belangrijkste arti kelen van het wetsontwerp aan de orde: artikel 58, dat de competentie van de amb tenarengerechten regelt en bepaalt, dat be- voep glleen is toegelaten van handelingen van het administratief gezag die in strijd njn met de wet. Een aantal amendementen v. aren op het artikel ingediend, waarvan de voornaamste ongeveer dezelfde strekking hadden, te weten uitbreiding van dit beroeps- recht tot gevallen, waarin de administratie '*n onredelijk gebruik van haar bevoegd heid had gemaakt. Minister Donner zette zijn standpunt tegenover de amendementen uiteen. Om te beginnen legde hij er den nadruk opijgat -le regeling van het berrepsreqht in *S§n ontwerp toch niet zoo beperkt was, als uit de betichouwingen van de voorstellers en ver dedigers der amendementen kon worden af peleid In de eerste plaals immers waren elle disciplinaire straffen voor beroep vat baar verklaard, waarbij een volledige recht spraak zou plaats vinden, dus niet alloen over de wetsinterpretatie, maar wel degelijk enk over de billijkheid \an de opgelegd* etrat. In het wezen der zaak stond er z. i. dan ook geen tegenstelling tusschen de amendementen en hetgeen hij had voorge steld in het ontwerp. Intusechen was hij be reid en hiermede kwam hij inderdaad aan de bezwaren tegen de redactie van zijn arti kel voor een zeer groot deel tegemoet te trachten een formule te vinden, waardoor naaat de formeels ook de materieele onwet tigheid grondslag zou woiden voor heroej,. GEMENGDE BERICHTEN. Zal deze moord worden opgehelderd? Een paar jaar geleden «erden de aan-de Zuid-Limburgsche grens gelegen gemeenten in opschudding gebracht door de geheimzin nige verdwijning van de ruim 26-jarige Bar bara Doveren uit Bardenberg (D.). Het meisje was daar in dienstbetrekking bij de landbouwersfamilie Quix. Alle nasporingen om 'f meisje op te sporen bleven vruchteloos. Algemeen was hel gevoelen, dat haar een ongeluk was overkomen of dat ze het slacht- ofei was geworden van een misdaad. Weken en wenen duurde het politioneel onderzoek, t zonder resultaat Eindelijk werd in het Wurmdal in het gras, bij toeval een hand- taschje gevonden, nabij een Stolle, een lan ge, smalle gang, die tal var jaren geleden diende bij de ontginning van steenkolen in het Wurmrevier. Een Landjager uit Herzegen rath waagde zich in cleze gang en vond daarin op 50 a 60 M. van den ingang het lijk van de ver moorde Barbara. De veronderstelling lag voor de hand, dat het lijk van het meisje daarin gesleept was. Betrekkelijk kort bij de plaats, waar zij gevonden werd, is een diepe, met water gevulde oude mijnput. Was het lijk daarin geworpen, dan zou de verdwij ning wellicht nooit zijn opgehelderd. Verschillende arrestaties hebben reeds plaats gehad in Verband met dezen moord, doch geen enkele ion gehandhaafd blijven Langen tijd bleef de zoon van den landbou wer Quix, die relaties met Earbara scheen te hebben onderhouden, in arrest, doch ook hij werd weer in vrijheid gesteld. De Mord- kommisifon van de politie te Aken bleef in- tusschen haar aandacht aan dezen moord schenken en zette met geduld het onderzoek voort. Quix bleef voortdurend onder haar controle. Thans heeft de politie uit Aken echter de gebroeders Quix gearresteerd, on der verdenking van den nroord op Barbara Doveren Beiden zijn in de gevangenis opge sloten. Barbara Doveren had in Kerkrade vele bekenden. Geen wonder dat het geval ook in de Linmburgsche randgemeente het onder werp van den dag is. Het ongeluk op de gymnastiekles te Delft. Aangaande het noodlottige ongeval in liet gymnastieklokaal van de r.k. school aan de Raam te Delft, waarby het 16- jarige meisje Aj G. Beu man het leven ver loor, meldt men ons nader, dat de ingenieur van den ryksvezeldienst het gebroken touw van de ringen, waaraan het meisje heeft gewerkt, in beslag heeft genomen en onder zocht Daarbij is komen vast te staan, dat de samenstelling ondeugdelijk was en het touw versleten. Het lijk van het meisje is in daarop gehouden. 3De poditie heeft van het beurde proces-verbaal opgemaakt. Uitslaande brand te Schiedam. Het gebouw der N.V. „Fabriek v. Machinaal Breeuwwerk' uitgebrand. Gisteravond om |»ven uur is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in, de N.V. Fabriek van Machinaal Breeuwwerk, v.h. J. Smit, aan den Buitenhavenweg 92 te Schie dam. De brandweer rukte onmiddellijk met groot materiaal uit, maar bevond, bij aankomst ter plaatse, dat hét vuur zich reeda over het ongeveer 20 meter djepe pand had uitgebreid. Niet zonder moeite slaagde men er in, den brand tot het ecne fabriekspand te beper ken; de vlammen lekten al aan de daklijsten van twee belendende panden. Motorrijder stort van de Leugenbrug. De ongelukkige zwaar verminkt en op slag dood. Maandagmorgen omstreeks 7 uur is door een schipper nabij de Leugenbrug aan den Nieuwenweg te Looaduinen in het water ge vonden het zwaar verminkte lijk van den 24-jarigen Wilhelm Stutser, uit Duitsohland afkomstig en als volontair in het tuinbouw bedrijf te Naaldwijk werkzaam. Uit het door dc politie ingestelde onder zoek is komen vast te staan, dat de heer 8. in deu nacht van Zondag op Maandag uit de residentie gekomen is, vermoedelijk even over twaalven en toen door het springen van een band (de achterband was leeg) met zijn mo torrijwiel aan de linkerzijde van den weg tegen de brugleuning is opgebotst. Dit moet niet zoo'n enorme vaart geechied zijn, dat hij met motor en al en een gedeelte van de ijzeren leuning in het water is gesmakt, van een hoogte van ongeveer 7 meter. Het lin kerbeen is daarbij geheel van het lichaam afgescheurd, terwijl het hoofd zwaar gewond was. Uit het feit, dat de heer 8. met het hoofd boven water lag en het stuur van het motorrijwiel nog omklemde blijkt wel, dat hij op slag gedood moet zijn. De politie heeft het lijk en later het motorrijwiel geborgen. Zooals hierboven reeds vermeld is, vertrok de heer S. in den nacht van Zondag op Maandag per motorrijwiel van hier naar Naaldwijk, terwijl zijn vriend van H., die per auto ging, nog 'even toefde, doch kort na hem huiswaarts reed en bij het passeeren van de Leugenbrug niet vermoedde, dat zijn kameraad daar in het water onder de brug reeds den dood had gevonden. HADIO-NIEUWS. Woensdag 23 October. Hilversum: 6.45 en 7.15 Cursus Italiaansch. 89.15 Kamermuziek. 9.15 Causerie prof. dr. J. J. van I.oghem. 9.45 A.V.R.O. radio-tooneel; na afloop tot 12.gramofoonplaten. Huizen: 6.— Gramofoonplaten. 7.Uurtje voor da rypeae jeugd. 8.Voorzitter N.CJLV. 8.30 Uitzendavond en concert. Dsventry: 8.05 Omroeporkest. 9.55 Tooneel. 11.2012.00 Dansmuziek. De te verdeelen zendtijd. Men wil de AÓV.R.O.: 50 pet., de K.R.O.: 20 pet., de N.C.R.V.: 17.5 pet. van den zendtijd toebedeelcn. Volgens de Tel. blijkt de Radioraad in overweging te hebben genomen den zend tijd als volgt te verdeelen: De leider der A.V.R.O.-morgenwijding. H u i z e rr: Orthodox-protestaten 35 pCt. Roomscli-Katholieken 40 pCt. Kleine groepen 5 pCt. Nationale omroep 20 pCt. Totaal 100 pCt. Hilversum: V.A.R.A40 pCt. A.V.R.O50 pCt. Kleine groepen 10 pCt. Totaal 100 pCt. Aan de V.AJR.A. komt de eer toe het schema, zij het dan in eenSgszrns gewyzig- den vorm, te hebben ontworpen. Daar zij in zendtijd ongeveer 400 pet. zou vooruitgaan, is het vanzelfsprekend, dat zij met de plan nen van den Radioraad hoogst ingenomen is. •Minder ingenomen is de A.V.R.O., die in hoofdzaak het gelag te betalen zou krijgen en haar zendtijd van 90 tot 50 pet. terug gebracht ziet. Zij kan daarin niet berusten, omdat zij krachtens haar wezensdoe! tot taak heeft alle luisteraars in de griegenheiu te stellen te luisteren naar een partijloos program, in de uren, dat de eigen groep niet aan het woord is. Dit standpunt komt niet in botsing met de belangen der V.A. R.A., daar de A.V.R.O. reeds maanden ge leden aan de regeering vergunning vroeg ten einde in de gelegenheid te worden ge steld zich uit het politieke moeras terug te trekken en een eigen zendsysteem op eigen risico te bouwen. De V-A.R.A. zou dan, wat de A.V.R.O. betreft, desgewenscht over een vollen zender kunnen beschikken en de geheele week kunnen uitzenden, wan neer haar politieke collega's dit haar zou den Een beroep op de luisteraars'. De leider van de A.V.R.O morgenwijding heeft gistermorgen in den korten dienst voor de microfoon tot de luisteraars enkele woor den gesproken, mede namens alle 15 predi- kantenmedewerkers. Tk Al kennen wij elkander niet, zoo aeide hij, wij vereenigen ons eiken morgen om den Bijbel, wij bidden Bamen God om zijn zegep voor den dag en voor onzen arbeid daarin, Wij dragen Hem onze zorgen, onze zieken, onze verwanten op. Een kwartier daags valt oveT ons aller leven het licht van Gods Evangelie, met z'n vreugd en z'n troost. Het valt over duizenden, die dat Evangelie ken nen en over duizenden, die het niet kennen en odk luiateien. Het in d« woningen van njken en armen, in ziekenhuizen, in sana toria, op de schepen op onze rivieren en op zee Voor deze uitzendingen heeft de A.V.R.O. de gelegenheid geschapen. Zij heeft met de grootste welwillendheid onzen arbeid ge steund, die haar duizenden kost, ook. al wer ken alle predikanten geheel belangeloos mede. Mag ik er daarom op rekenen, dat voor morgen van u een briefje op briefkaart is aangekomen bij het secretariaat van den Radioraad,, van Bleiswijkstraat 26, Den llaag, waarin door u verzocht wordt, dat aan de A.V.R.O. gelaten worde haar vollen zendtijd en haar volle vrijheid en dat haar toegestaan worde het bouwen van een eigen vrijen zender. Als gij dat doet, vergeldt gij met een klei ne moeite een groot en niooi werk, dat de AVRO. tot u deed. RECHTZAKEN. De moordzaak Lans. Voortzetting van de zitting. Bjj heropening der zitting werd de inspec teur Kiupers nog gehoord, die omtrent den agent Brons als zijn meening weergaf, dat deze in het politiecorps niet thuishoort, om dat hij leugenachtig, fantastisch en onbe trouwbaar is. Het rapport van dr. Hesselink. Het rapport van dr. W. F. Hesselink, schei kundige te Arnhem, die in deze zaak als dear kundige benoemd en beëedigd is, behelsde het resultaat van het ondeizoek omtrent de volgende vragen lo. op welke wijze het mis drijf zich vermoedelijk heeft toegedragen en met welk voorwerp de wonden vermoedlijk zijn toegebraqht, gezien wat omtrent het mis drijf ia gebleken of nog zal blijken, 2o. of het mogelijk is, dat de pleger van zulk een moord als hier begaan, zelfs on bespat van bloed kan blijven en bij ontkennende beant woording van deze vraag, of op verdachtes kleeren alsnog bloedspatten zijn te ontdek ken. Aan dit rapport is het volgende ontleend „De bloedsporen waren thans bij onderzoek ter plaatse door de reiniging en het overwit- ten grootendeels verdwenen. Wel heb ik in het keukentje nog versqhiliende spatjes aan getroffen, n.l. vooral op den muur boven het fonteintje, van het venster «tf tot bij de deurbijna geen spatjes op de deurpost bij den schakelaar, eenige zeer kleine spaties op het deurruitje aan den kant der schtrnie. ren en verscheidene spatjes op den binnen muur. Beneden op de deur, tegenover de buiten- deur vond ik bij de sponninggleuf recht vlak bij de deurknop, op een hoogte van 1.45 ]g een nog gaaf bloedspoor, kennelijk veroon zaakt doordat een vrij groote bloeddrnpel vermoedelijk in samenhang met het bloe<k spoor, dat op het rechterpaneel aanwezig moet zijn geweest in de sponninggleuf is, alwaar het bloed verder niet 't oog viel Dnt het bloed was, is lang? micro-spectro. scopische weg vastgesteld. Of de veertien deuken in den deurpost vsa de buitendeur versch waren, is m.i. niet met voldoende zekerheid vastgesteld Daartoe had b.v de afwezigheid van vuil en stof op de houtvezels moeten zijn vastgesteld. Ik acht het zeer goed mogelijk, dat zulke deuken lan- gen tijd den schijn behouden „versch" te zijn, en ook, dat zij langen tijd aanwezig kunnen zijn geweest, zonder dat zij de aan- dacht hebben getrokken. Ik kan mij niet voorstellen, hoe veertien van zulke gelijkma- tigo deuken vlak bij elkaar tijdens het njjg. drijf kunnen zijn ontstaan. Op den hoed van het slachtoffer zijn twee strefipvormige deuken aanwezig, kennelijk veroorzaakt door twee van achteren toege- brachte slagen met een staatvormig voor. werp. Uit verscheidene aanwijzingen mag worden afgeleid, dat de bedoelde slagen eerst van achteren zijn toegebracht en dat toen een slag van voren is gegeven. De op drie vsr- schillende plaatsen aanwezige bloedsporen wijzen erop, dat het misdrijf in drie tempo's is geschied. Er is m.i. geen reden om aan een opzettelijke enscèneerfng te denken Blijkens overjas en hoed was de heer Lan» gereed om naar huis te gaan. Voor den eer sten aanval was het portaaltje beneden veel geschikter dan de ruimte boven waar de heer Lans veel meer bewegingsr rijheid zou heb ben geli ad. Ook al zou de dader voor zijn daad de keuze hebben gehad tusschen boven en be- neden, dan is het toch het meest waarschijn lijk, dat hij het laatste gekozen zou hebben. Het blijkt, dat de heer Lans beneden is aan- gevallen met eenige slagen op het hoofd en dat hij daardoor bloedig verwond is, mag men afleiden, dat hij dien hoed aanvankelijk nog opgehouden heeft. Het feit toch, dat op de trap geen bloed sporen zijn aangetroffen, is aldus te verkl». ren, dat het bloed door den hoed tegenge- houden is. Dit moet het bloed zijn, dat later, toen de hoed boven op het portaal van h«f hoofd is gevallen, ale bloedkoek in den hoéfl is achtergebleven. ROTTERDAM, 28 Oct. Hedenmorgen is voor de Rotterd. Rechtbank de behandeling van de moorzaak Lans voortgezet. Als eerste getuige werd gehoord Mevr. I Laais, die mededeelde dat haar na de vorige 'behandeling ia ingevallen dat haar man op den dag van den moord heeft gezegd, dat hij vroeg thuis kwam, omdat er weinig werk was. Dat beteekende dat hy om zes uur zou thuis komen. Wanneer z\j zich al eens ongerust had gemaakt over het laat thuiskomen, dan had hy altyd geantwoord dat verdachte hem vergezelde. Mr. Kokofski noemde deze verklaringen van nul en geener waarde. Dun wordt besproken het feit dat de heer Lans altyd alleen achterbleef, als iedereen weg was. De verdachte zegt dat hy onder vief oogen hiervar moer zou kunnen vertellen. Vervolgens werden eenige leden van het personeel gehoord, die verklaren dat het op den dag van den moord druk was. Door de verdediging waren twee getui gen gedagvaord, die op den avond van den moord iemand een pakje in het water op de Oost Adnriraaliteitskade hadden zien De Pres. zegt dat deze verklaringen al ontzenuwd zyn. Als eerste getuige dan wordt gehoord Thijs de Jager, die men ernstig op het gewicht van dien eed w-yst. Getuige de Jager verklaart dat hij op den avond van den nioord op de Admirali teitskade liep, Hy zag iemand uit het hok van het kantoor der firma Perridon ko men, dat ongeveer 109 Meter van het kan toor van de Haas gelegen ia. De man keek links en rechts, en liep toen in de richting van dat kantoor, een' pak onder den arm dragende. Deze man was veel grooter dan de vèrdaehte van O. Getuige beweert pertinent dat het geen andere avond geweest kan zijn. Hij deelde voorts mede, dat hy zich niet in den weg vergist kan hebben, omdat hy dien dag niet gewerkt heeft, L)e Pres.: Weet u, dat er getuigen zyn, die kunnen verklaren dat op dien dag wel gewerkt werd, terwyl het ook uit de ar beidskaarten is gebleken. By wat u gezega heeft zyn veel leugens. Dc kan u bewijzen dat u onwaarheid spreekt. De Officier van Justitie neemt getuige de Jager ondertanden. "Weet u dat u wegens meineed kan wor den vervolgd? Denk nog eens ?oed na. De Jager: ik trek myn woorden in, h« ie afgeloopen. (Groot hilariteit in de wal)- De Pres. vraagt hem waarom hy nu pa8 voor den dag komt met die Verklaring- Getuige blijft het antwoord schuldig. De Pres.: Hebt u misschien iets willen verdienen of hebt u een belangrijke rol wil len spelen Getuige: Dat weet ik niet meer, ik schyn my in den datum te vergissen. Dp Pres. wfl dan Mej. Valk, die in de zaal aanwezig is, hooren over de brieven die op 29 Nov. geschreven rijn, waartegen Mr. Kokofsky bezwaar maakt. STADSNIEUWS. GOUDA, 23 Oct. 1929. De K. I. G.-dagen. Hoogstraat, Kleiweg en Doelestraat electrisch verlicht. Het Comité van de KJ.G.-dagen, ver zoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat hedenavond de Hoogstraat, de Kleiweg en de Doelestraat electrisch verlicht zullsr. worden. Het Comité zou gaarne zien dat de vlag gen werden uitgestoken, om den aanblik van de stad zoo levendig mogelyk te ma- De wedstrijd voor de jeugd. Hedenmiddag werden de K.I.G .-dagen in-i gezet met een wedstrijd voor autopeds en vliegende Hollanders op de Markt. Het aan tal deelnemers was 32 jongens en 11 meisjes met autopeds en 13 vliegende Hollanders. Examen Handenarbeid. Te 's-Gravenhage is gelaagd voor de akte handenarbeid (afd. Hout) de heer D. van Wijk, alhier. Aankoop auto Lichtfabrieken. De hooge reparatiekosten van den in 1925, ten behoeve van de Gemeente-Licht fabrieken aangeschaften Ford-auto, maken het voordeediger thans tot aankoop van een nieuwen wagen over te gaan. Te dien einde heeft de directie by twee verschillende fa brieken prijsopgave gevraagd. De voordeel igate aanbieding werd gedaan door de Ford-fabrieken, die een wagen wil-^ len leveren vpor een bedrag van 2390.—.' De directie i£ van oordeel, dut op deze aanbieding moet worden ingegaan, aange zien een auto van dit merk blijkens eigen ervaring en ook volgens inlichtingen van anderen in een bedryf als dat van de Licht fabrieken goed voldoet. Onder overlegging vqgi het terzake be trekkelijk advies van de commissie van by- stand in het beheer der Gemeente-Lichtfa brieken, stellen li. en W. voor over te gaan tot aankoop van een Ford-auto, uitgerust als boven omschreven, ten behoeve der Ge- raeente-Lichtfrubrieken voor een bedrag van 2.390.—te betalen uit den kapitaal- dienst 1929 van het bedrijf. Overname van grond van de Coöperatieve Producenten Handelsvereeniging. De Coöperatieve Producenten Handels- vereeniging, alhier, heeft zich by schryven van 25 September j.l. bereid verklaard een voor haar nieuwe pakhuis aan de Wachtel - straat gelegen strook grond, aan de ge- meenté in eigendom over te dragen. Gelet op het betrekkelijk advies van den directeur van Gemeentewerken, stellen B. en W. den Raad voor de bedoelde strook grond, welke deel uitmaakt van de perceee- len, kadastraal bekend in sectie E nos. 2745 2746 en 2747, van adressante aan te koopen voor een som van 0.10, onder bepaling, dat de gemeente Gouda den grond zal be stemmen voor en onderhouden als openba ren weg. Verkoop van alcoholhoudende dranken "By hét ath^ 'Van 4 September j.l., met hygevoegde memorie van toelichting, heeft het Drankweer-cómitó, alhier, zich tot den Raad gewend met het verzoek te bepalen dat op de sportterreinen geen alcoholhou dende dranken verkocht zullen mogen wor den. In de vergadering van 30 September jJ-, werd dit verzoek om advies in handen van B. on W. gesteld. Afgeschd'den van de vraag of met het doel, dut genoemd comité met zyn verzoek beoogt, al dan niet instemming moet wor den betuigd, hebben B. en W. zich by de be oordeeling van het adres gesteld op de ba sis van wettelyke mogelijkheid van uit vaardiging van het gevraagde verbod. De Drankwet beperkt in' artikel 35 sub 2 de bevoegdheid van den gemeenteraad tot aanvullende regeling tot het vaststellen van een verordening, waarby nadere eischen worden gesteld, waaraan een verlofslocali- teit moet voldoen. Van deze bevoegdheid heeft Uw raad gebruik gemaakt by zyn be sluit van 16 Maart 1926, waarby zoodanige nadere eischen werden tfesteld. Uitbreiding van de weigeringsgronden hyv. door een verbodsbepaling tot het ver kenen van verloven op sportterreinen is niet geoorloofd. Voor den verkoop van alcoholhoudende dranken is voorts alleen een verlof noodig, indien de verkoopplaats vindt in een lpca- Mteit By verschillende uitspraken, zoowel van den gewonen, als van den administra- btven rochter is uitgemaakt, dat daaronder hyv. niet valt een tent of kiosk, zooats op de sportterreinen in deze gemeente worden aangetroffen. Verlof voor don verkoop van slcoholhotttada dranken in der^Hjke ge- «genheden ia derhalve niet noodig. Zouden de afmetingen of de constructie van tent of kiosk zoo zyn of worden, dat wel van locallteiten in den rin der Drank wet kon worden gesproken, dan zouden de bepalingen van de voormelde verordening toepasselijk worden en. uit dien hoofde tot weigering van het verlof moeten worden overgegaan, indien aan de daarby" gestelde zwaardere eischen niet werd voldaan. Om deze redenen stellen B. on W. den naad voor niet tot het vaststellen van het gevraagde verbod over te gaan. Ver. van Huisvrouwen. Weefdemonstratie. Demonstratie Deventerkoèk. Mej. Ina Nieuwenhuyzen uit Rotterdam, heeft gisteren voor de leden van de Ver. Van Huisvrouwen een demonstratie gegeven van weven op het tafelweefgetouw. Voor demonstratie was veel belangstelling, «et aandacht werd door de aanwezige da- toes dit moderrte handwerk aanscnouwd. Lr waren twee weefgetouwen, op het eene maakte Mej. Nieuwenhuyzen een tweetal fraaie sjaals, op het andere werd een breede sjaal geweven door een jonge man, een stadgenoot, die ons vertelde in zyn vryen tyd dit handwerk gaarne te be oefenen. Het eenvoudige tafeJweefgetouw is ge maakt naar een ontwerp van Mejuffr. C. Rademaker be Delft, en wordt in den lian- del gebracht door Mej. Ina Nieuwenhuyzen, die haar Kunstweefhuis heeft te Rotterdam aan de Schietbaanlaan. Verschillende mooie kleedjes, kussens en sjaals die geëxposeerd waren, vonden tal van koopsters. Na deze demonstratie vertelde de verte genwoordiger van de Deventer koekfabrie- ken van de firma Bussink verchillende by- zanderheden van de echte Deventenkoek. De fabriek in 1593 te Deventer opgericht be gon met het maken van de, ook thans nog veel gevraagde, Ellekoek, maar maakt ook sucade-, gember-, kruid- en peperkoek. Van de verschillende soorten werden proefjes aangeboden, t venzoo van de Joden- koekjes, die mede verkrijgbaar waren. Nog werd de aandacht gevestigd op de plaatjes, welke door Buasink koekfabrieker. by de koeksoorten worden by gepakt en de mooie albums van ons. land. Uitslag aanbesteding gehouden door den Architect Dirk Stuurman. De uitslutg van de dioor den Architect Dirk Stuurman te Gouda gehouden aanbe steding, tot het bouwen van een blok Mid- tlenstandswoningen, bestaande uit 5 bene den- en 5 bovenwoningen, te Gouda, voor rekening van den heer Joh. C. van Winger- tlen te Gouda, is als volgt: F. Bestebroer, Woerden 52,751. Fa. Gebr. Kasbergen, Goudtiuk 51.5ÖÜ. A. P. de Klerck, Beeuwyk f 51.400. A. M. de Korte, Gouda49.800. Fr. Vink Zn., Moordrecht 49.787.— Gebr. Middelkoop, Gouda f 49.600. C. Vèrwey, Boskoop 48.945. J. Valk, Gouda 48.600. Gebj. Huisman, Stolwijk 48.482. Fa» P. de Jong, Gouda 46.776. P. G. van Willigen, Gouda 45.989.— Joh. Blom, Ammerstol 43.855. Uitslag aanbesteding gehouden door den Architect Dirk Stuurman. Uitslag der door den Architect Dirk Stuurman te Gouda, gehouden aanbesteding voor het bouwen van drie woonhuizen te Bergambacht, voor rekening van de Bóeren- Leenbank aldaar: Metselwerk: A. v. d» Lecq 6645. G. de Vreugt 6267. C. v. d. Oever 5992. P. Bezemer 5748. Timmerwerk: S. v. d. Oever 6442.— Gebr. Oskam 6354. K. Klein f 5985.— A. Macdaniël 5937. Schilderwerk: H. Veer 1412.30 A. C. Bezemer 1409. 'Fa. "Wed. IX V. d. Velden 1170.— A. v. Steenis 1118. Smidswerk: C. Rietveld 715. T v. Zoest 658. P. C. v. Lit 625.— Joh. de Lange 498.50 Lood- en zinkwerk: 1'. v. Zoest 773. ti. Verhoek f 745.79 C. Rietveld 655.— Joh. de Lange -509. Electrische aanl.: T. v. Zoest f 269.— G. v. d. Velden v230. Alle inschryvers zijn te Bergambacht woonachtig. Minderjarige aangehouden. Maandagavond laat werd op straat aange troffen de 12-jarige F. W. D. uit den Haag, die van huis was weggeloopen. Dinsdagmorgen werd de jongen napx zijn woonplaats overgebracht. Waarschuwingen, ïn verhand met de in verschillende blAden voorkomende advertentie „Westenburg", bloembollen, dahlia's, Voorschoten, verzen ding naar Indië, meent de burgemeester der gemeente Voorschoten erop te moeten wijzen, dat het niet raadzaam is met Westenburg in relatie te treden, alvorens bij hem inlich tingen te hebben ingewonnen. vend*. 23 Oct. 8 uur Nieuwe Schouwburg tweede IAbonnemenlsvoorsteLTing. Oct. 8 uur Blauwe Kruis boven/.aal, "jopenbare byeenkomst Goudsch Drank- weercomité. 25 Oct. 8 uur Soc. „de Réunie" Eerste lezing over Indië. 28 Oct. 8 uur Soc. „de Réunie" Lezing van het Nat. Genootschap voor Gouda en Om- stréken. Spr. Dr. Ir. P. H. Hermans, jioofd-ingeniour van de Kunatzydefabric- lcen te Breda. 4 Nov. 2 en 8 uur. Stadhuis, Raadzaal. Ge meenteraad. 29 Oct. 3% en SYa u. Nieuwe Schouwburg. Faal Br&nna Marionetten-theater. UIT OEN OMTREK GOUDERAK» De afdeeling Gouderak der Zuid-Holland- scbe vereeniging „Het Groene Kruis", komt hedenavond in vergadering bijeen in de zaal van den beer S. Ooms. De agenda vermeldt o.m. Aanbieding begrooting 1930. Verkiezing bestuursleden, aftr. de heeren Dr. T. Bee- keukamp en L. van Lange —Punten van beschrijving voor de algemeene vergadering op 81 October a.a. DRAADLOOZE DIENST. De P.H.A.E.M. te Bangkok. Aneta-Vaz Dias verneemt, dat volgens een, bij de K. L. M. ontvangen bericht, het twee de retour postvliegtuig, de P.H.A.E.H., om 6.05 uit Medan is vertrokken en te 14.10 uur te Bangkok is aangekomen Morgen wordt de reis voortgezet. Aan boord is alles wel De moord (b Mariet je van Os. De verdachte in het Huis van Bewaring ingesloten. ROTTERDAM, 23 Oct. De verdachte van den moord op Marietje van Os, gepleegd op 9 October in den polder Blijdorp te Rotter dam, de 33-jarige tuinier W-V., die te Heer len is aangehouden, is heden ter beschik king van de Justitie gesteld en naar het IIuis van Bewaring overgebracht. Hij is daar verdacht van moord ingesloten. De aanwijzingen waarover de politie op dit oogenblik beschikt, zijn: Verdachte is den dag na den moord te Maastricht aange komen op een fiets, waarvan hij het bestaan tegenover de politie ontkend heeft. Die fiets wam van het bestaan doijr een logementhou der is aangetoond, is een dag daarop spoor loos verdwenen en niet meer teruggevonden. Volgens getuigenverklaringen is verdachte enkle dagen voor den moord in het bezit geweest van een trouwboejkje op een anderen naam, dat na den nioora bij zijn arrestatie verdwenen bleek te zijn- Men heeft door het onderzoek in Limburg kunnen vaststellen dat verdachte pertinent liegt bij het opgeven vip zijn alibi. Men heeft do verklaringen over de dagen voor en ua den moord kunnen nagaan, waarbij deze juist zijn bevopden. Hij is evenwel in Limburg niet terug te vinden van Woens dagmorgen 9 October en den daarop volgen den Donderdagmiddag, toen hij weer in Lim burg verBcIieen. Vele moeilijkheden ondeivond de politie bij het onderzoek door het feit dat het bij houden van de administratie van logement- lijsten daar niet met die zorg geschiedde zooals dat in groote steden, het geval is. Men heeft echter veel steun gehad van het zeer goede onderzoek van de ^daastriciitsche re cherche. Het eerste sjjoor tegen verdachte werd verkregen door een logementgast uit Amsterdam die een vage beschrijving van hem gat. Het onderzoek in Amsterdam heelt de politie in staat gesteld den man geheel te defiuieeren. Deze getuige herkent verdachte pertinentHij heeft hem op den avond van 1 den moord in do Coolsche straat gezien, met een meisje dat hij op een fietB tilde en waar mee hij wegfietste. Ofschoon getuige den man niet had gegroet ha^ 'deze tot tweemaal toe zijn hand ter groet opgestoken. Over de confrontatie met de kindereu laat de politie zich niet uit. Er is echter sinds enkele dagen een ge tuige gekomen, wiens verklaringen zeer be zwarend zyn voor den verdachte- Het is n doofstomme man uit HRlegersberg die den verdachte op den avond Vkn den móórd op de Melkmarkt heeft zien fietsen. Verdachte had een meisje achter op de fiets en is met het meisje in de boschjes verdwenen. Getuige heeft dit na het bekend worden van den moord direct aan zijn huisgenoo- ten medegedeeld. De huisgenooten hebben daar van eerst niets begrepen, daarom heb ben zy de politie zoo laat pas van dit feit in kennis gesteld. Ook uit Maastricht zyn bezwarende be richten voor den verdachte ingekomen. WISSELKOERSEN. 22 Ottt. 230ct. Officieel. Londen 12.10% 12,09"/.. Berlyn Parya 59.33 59.30% 9.77% 9.77 Brussel 34.69% 54.69% Zwitserland 48.07% 48.07 Weenen 34.90 34.87% Kopenhagen §6.47% 66.45 Stockholm 66.70 66.67% - Oslo 66.47% 66.45 Nfcw-York 2.48% 2.48% Niet-officieel. Praag 7.34% 7.34 Italië 13.00 12.99 Madrid 35.55 35.65 Prolongatie 4 Va 3 N. W. S, 75"/^ Beursoverzicht. Reeds in de morgenuren werden op de beurs voor verschillende fordsenaoorten veel hoogere prijzen besteed. Nudat de eerste or ders waren uitgevoerd, kreeg de markt even wel toch weer een eenigszins aarzelend voorkomen en liepen de koersen terug, doch over het algemeen sluit de markt aanzienlijk boven gisteren. De handel was van beschei den afmetingen. De Philipsaandeelen zetten ruim *60 pet. hooger in, docht zakten later enkele punten. Margarine Unies behaalden zelfs teen avans van 40 punten, doch konden dit niet ten volle behouden. Aku's waren aanvankelijk gevraagd, ondanks de ongun stig e Duit8(jhe commentaren over het aftre den van Dr. Hartogs. Mijnaandeelen lagen vast in de markt. Koninklijken verkeerden lichtelijk in reac tie evenals Perlakken. H.V.A 's kwamen wederom boven 6.20. Tabakken zetten hooger in RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 23 October. Verwachting: Meest matige westelyke wind, zwaar bewolkt tot betrokjeen, met tydéiyke opklaringen, mogelijk eenige regen. Later iets koeler. Beleefd aanbevelend, 40 Hierbij heb ik de eer mede te deelen, dat ik naast het MORRIS Agentschap op mij heb genomen de wepfegenwoopdiging der voor GOUDA EN OMSTREKEN. Door groote uitbreiding ruime gelegenheid voor stalling van Automobielen. PRIMA GOUDSCHE SIROOPWAFELEN Merk G. K. Dagtl. versch verkrijgbaar 4 et, p. et. Vraagt allcan bovenataaod merk en wach^U 1 "T 1 voor namaak y..i- N. Markt 25, Tal. 865, Gouda 50 GROOTSTE SORTEERING Aanbevelend. 40 Korte Oroenendaal 15 Tel. 760 Spoorstraat 3 Pandbrieven f 30.000.000.— De BANK stelt beschikbaar: in «tukken van f1000.fSOO.en f100.'" 40 D e Ds r e c t i e Mr. A. J. S. VAN LIER, Mr. P. R. HOOIRWEG. BoakoopP. L. BINKEN, Telel. 124; Qouda: T. POELENIJK. Telef. 480 Waddlnxveen i A. J. JANMAAT 80

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2