PS 6 Ottikii. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, bbrkenwoudb, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht,.moercapei.le, Donderdag 24 0otober 1829 88* Jaargang «o. 17288 BOSKOOP, Dit Had verschijnt dadelijks behalve op Zon- Spoorlaan CIHT thraclet- oon 33 FEUILLETON, DE GESTOLEN DIADEEM NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. De Kanalisatie van de Maas voltooid. werd, dat de stroom te sterk werd voor dat hij (Wordt vervolgd). ter van Oorlog. Vervol- de eerewacht en begaf waarbij hij luide door ^gejuicht. De dader van den mislukten aanslag werd en de te da een td te kunden ngen, olma- lapen indu- ieken, 1 ver- .IPS In regeeringekringen in Berlijn verluidt het bericht, dat Dr. Curtius, thans waarne mend Minister van Buitenlandse,he Zaken, eerlang definitief als opvolgei van Dr. Stre- seman zal worden benoemd. Het zal even wel nog eenigen tijd kunne', duren voor deze benoeming afkomt. Het is zelfs mogelijk, dat men er mee wacht tot het plan-Young door de Rijksdag is aangenomen. en Feestdagen laire liefhebberij. Ja, hij is een uitstekend herhaaldelijk gezegd dat het besj amateur, hij is buitengewoon handig in ont wikkelen en afdrukken Hij houdt ar wel huiselijke liefhebbe rijen op na voor een paarde nhandelaar, kon Lilian niet nalaten op te merken. Lord Harlsmore gaf Lilian het pakje’en toe ze het in de hand had, wist ze onmid dellijk dat de inhoud niet uit fotografische platen bestond. Zult u het niet openmaken? vroeg hij eenigszins beklemd. Natuurlijk niet, Lilian, kreeg een kleur Ik open geeui pakjes die aan anderen behoo- ren. Ik ben bovendien heelemaal niet nieuws gjgrig. Trouwens ik ken het origineel. Kent u mijn moeder.' vroeg hij ver schrikt. Alleon van gezicht, zei Lilian haastig. O, natuurlijk. Ik geloof dat iedereen haar van gezicht kent. - Is ze erg van streek door het verlies van haar diadeem? Het kasteel zit stikvol met detectives, vertelde loijd Harlsmore op geprikkelden tooin. Dat is op zichzelf al genoeg om iemand van streek te maken. Ik heb mijn moeder t-OIIISUIE COURANT. De vleiers zijn goede gedachtenlezers, ZIJ ztggen u gedurig wat ge over uw eigen denkt. Na een paar minuten zag Lilian haar wenkte. -Ik moet gaan, zei hij, toen ze weer bij hem kwam, ik heb een afspraak met mijn moeder en zij is altijd zoo uit haar humeur als ik haar laat wachten. Kijk, wilt u hem dit geven? De jonge lord haalde een vierkant pakje uit zijn zak, netjes in bruin papier gepakt. Hij keek snel om zich heen. Houd het goed Dr- Ourtius opvolger van Dr. Strasamann. Minister Briand. I van'zijn wil en zijn karakter had de stem ming een heel andere wending genomen. Het „Journal” verklaart, dat de val van Briand kort na den dood van Sti^semanh, voor de volksstemming over het Volksbe- gehteii in Duitschland, tijdens de interna- tionale financieele onderhandelingen, voor f de vlootconferentie en op een ©ogenblik, waarop de arbeid van de Haagsche confe rentie nog moet worden beëindigd, onafzien bare gevolgen kan hebben. De „Figaro” zegt, dat de nationale meer derheid een nationaal kabinet wenscht; een regeering met Poincaré aan het hoofd zou haar tevreden stellen. donker, wilt u? Donker? Wat moet ik donker houden. -Dit. O, zei Lilian begrijpend, het zijn zeker fotografische platen Fotografeert u? Ik ook. Tenminste, ik druk op het knopje en een man in een fotowinkel doet de rest. U hebt het goed geraden, lord Harls more was zichtbaar opgelucht. Het zijn foto’s van mijn moeder, ik heb ze zelf genomen. Als er licht bij komt zijn ze bedorven, dat weet u natuurlijk als u zelf fotografeert. Dat spreekt vanzelf. Doet uw vriend ook aan fotografeeren vroeg ze langs den neus weg. Och, dat ia tegenwoordig zeo’n popu- kroonprins ook nog een bezoek aan het Ita- liaansche gezantschapsgebouw. Ir. de stad, die een feestelijk uitzicht heeft zv’n de par- lementa. en regeeringsgebouwen, alsmede de hoofdkerk en het raadhuis bevlagd. Ook van talrjjke particuliere woningen wappe ren de Belgische en Italiaansche vlaggen, terwijl ook heel wat winkel-etalages met de Belgische en italiaansche kleuren zjjn versierd. De officieele proclamatie van de verlo ving van den Italiaanschen kroonprins met prinses Marie José heeft hedenavond om negen uur in het paleis te Brussel plaats. Een aanslag op het leven van Prins Umberto. De dader in arrest gesteld. Hedenmorgen heeft een aanslag plaats ge had op het leven van den Italiaanschen prins Umberto, die op het oogenblik te Brus sel vertoeft, in verband met zijn verlooving met prinses Marie José van België. De Prins begaf zich hedenmorgen naar het graf van den onbekenden soldaat, om een krans op het graf te leggen. Juist op het moment dat hij. uit de auto stapte, .drong een onbekende uit de menigte naar voren en loste een schot in de richtihg van den Prins. Het schot raakte de helm van een politie agent. Daarna trachtte de onbekende dader ENGELAND. De vlucht over den Oceaan, toog geen enkel bericht van Dideman. Van den Ameiikaansohen vlieger Dide- man, zijn ook in den loop van den nacht ge|n berichten ontvangen. De vlieger, die Dideman eerst voor betrekkelijk korten tijd ieerde vliegen, gaf zijn ernstige bezorgdheid kannen, daar Dideman, ondanks het feit i nij een brevet heeft, weinig meer dan tl vlieger-leerling is. Het vliegveld tt Croydon was gedurende ded nacht bijzonder verlicht Van geen enkel radiostation, noch van eenig schip zijn berichten ontvangen DENEMARKEN. Een misdadigersbende van 6 tot 14-jarige jongens. Uit Koege in Denemarken wordt gemeld, dat de politie aldaar er in geslaagd is een dievenbende, bestaande uit 6 jongens van 6 tot 14 jaar, die in het afgeloopen jaar een aantal diefstallen op haar geweten heeft, on schadelijk te maken. Aanvoerder der bende was een Itf-jarige jongen. Do jongens waren zoo goed georganiseerd dat de politie bij het onderzoek de grootste moeilijkheden onder vond. Men gelooft, dat de bende een uitvoe rig strafregister heeft. Voorloopig heeft men vaetgesteld, dat de jeugdige misdadigers een groot aantal diefstallen in winkels, café’s. keukens, automaten, tuinen en hoenderpar ken op hun geweten hebben. Verder hebben zij veel vernielingen veroorzaakt, étalagè- ruimten ingeslagen en 'markiezen stukgesne den. In een naburig bosch hadden de jon gens een soort hol betrokken, dat geheel was ingericht als een misdadigers-centrale. Uit het Engelseh van ARCHIBALD EYRE. 18 (Nadruk verboden). Het is zoo verveled dat het zoo loopt, Ik hoop dat hij niet lang wegblijft, ik moet hem spreken en ik heb niet wel tijd. Na. een poosje kwam Lilian terug met de thee. Ik wil u wat vragen, zei lord Harls more. Als meneer Warden komt, wanneer al weg ben, wilt u hem dan iets van mij geven? Natuurlijk. Het is zoo vervelend dat het zoo loopt, mopperde de jeugdige graëf, nu ik haast neb, komt hij juist laat. Lilian ging heen en lord Harlsmore dronk haastig zijn thee uit. De val van het kabinet-Briand heeft te Londen veel onzien gebaard. Wel is waar was het niet onbekend dat Briand zich in een netelige positie bevond, maar men had toch gehoopt dat het Briand zou gelukken de overeenkomst van Den Haag in veilige haven te brengen. De val van het kabinet zal dan ook voor al met het oog op de tweede Ilkagsche con ferentie, die aaq de Londensche vlootcon ferentie vooraf moet gaan zeer betreurd worden. Echter bestaat de hoop dat Briand in het nieuwe kabinet de portefeuille van huitenlandsche zaken zal behouden. De „Times” noemtr in een hoofdartikel de nederlaag van Briand een ongeluk op een zeer ernstig oogenblik, niet alleen voor Frankrijk, doch voor geheel Europa. Als mi nister van huitenlandsche zaken heeft Briand aan de zaak des vredes ontzaggelijke dien aren bewezen en het zou een ongeluk van niet te overziene beteekenis zijn, als hij op dit oogenblik gedwongen zou worden zijn werk voor de pacificatie van Europa te on derbreken. De „Daily Chronicle” acht het behoud van Briand als minister van huitenlandsche za ken van de grootste beteekenis voor de wel vaart van geheel Europa. De Fransche bladen geve j uiting aan hun groote verrassing over den val van het kabi- neuBriand, daar alle het er over eens waren dat het Briand niet moeilijk zou vallen de gamer te bewegen «erst' de begrooting te behandelen en de interpellaties over het Youngplan tot later uit te stellen. Alle bla den zijn van meening dat de nieuwe kabi netscrisis van langen duur zal zijn en tot ernstige binnen- en huitenlandsche politieke gevolgen kan leiden. Naar de „Petit Parisian” meent, is er in de Kamer slechts één werkelijk stevige en duurzame meerderheid en wel die, welke Poincaré bij de vorming van zijn oude ka binet na de weigering van de tadicaal-ao- cialisten om zich heen geschaard had. Deze meerderheid omvat de socialistische repu blikeinen tot de gematigde elementen van de groep Marin. In dit geval zou men kun nen verwachten, dat André Tardieu minis ter-president werd De „Echo de Paris” verklaart, dat de voornaamste oorzaak van den val der regee- ring te zoeken is in do onrust, die een ge deelte van het Franscjhe volk heeft aange grepen, toen het den loop der Fransche bui- tenlandsche politiek op de conferentie te den Haag volgde. Tenslotte, zegt het blad, is Briand zijn eigen doodgraver geweest. Hij heeft zich niet van zijn gewoon sprekerstalent bediend en heeft ook niet getracht het hart der Kamer iuberoering te brengen. Het blad betreurt de afwezigheid van Poincaré. Met een man ABONNEMENTSPRIJS! per kwartaal 2.26, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Fziuico per post per kwartaal 8.16, met Zondagsblad 8-80. Abonnementen worden dagelijk» aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, hij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—0 uur. Administratie ïelef. latere. 82: «edsette Telef. 8K Postrekening 48408. BUITENLAND3CH NIEUWS. BELGIE. De verloving van prinses Marie José. Prins Umberto te Brussel aange komen. Prins Umberto van Italië is met den sneltrein uit Milaan te Brussel-Noord aan gekomen. De prins en zün gevolg bevonden zich in een salonwagen, waarin van de Bel gische grens af ook twee inspecteurs van de Belgische recherche hadden plaats geno men. De prins werd op het perron van het station ontvangen door koning Albert en de prinsen Leopold en Karei, markies Du- r.izzo, den gezant van Italië en het person r*eel van het Italiaansche gezantschap. Ondanks het betrekkelijk vroege uur was de Italiaansche kolonie zeer talrijk opgeko men. By het uitstappen van den trein werd de prins begroet met den kreet: „ewiva Savoia!” Ook de Belgische belangstellen den, in het station aanwezig, juichten den Italiaanschen prins langdurig toe. Deze verliet het station door een zijuitgang en nam, in gezelschap van den koning, in een hofauto plaats. Hij begaf zich, alsook de leden van zyn gevolg, naar het hof te Lae- ken, waar hij door koningin Elisabeth, prinses Marie José en prinses Astrid werd ontvangen. Tegen den middag bracht de Italiaansche over de gekanaliseerde Maas. 22 October 1929 onder zijn leiding en die ir. F. L. bchlingemann een vaart over een grout gedeelte van den nieuwen vaarweg te maken. Op doze tocht, dié een pleziervaart werd door de gulle ontvangst en de wijze van voorlichting door den gastheer en door het mooie najaarsweer, hebben wij de groot heid en de grootscheid kunnen aanschouwen vau het werk, dat hier is tot stand gebracht Met Weert als uitgangspunt werd langs de Zuid-Willemsvaart, het kanaal Wessem-Ne- derweert en de gekanaliseerde Maas van Muaabract tot Venlo gevaren. De eens vrij wel onbevaarbare rivier is over het gekana liseerde gedeelte veranderd in een rustigen stroom met een bodembreedte van ongeveer ÏU M.., geschikt voor de vaart voor schepen tot 2Ü00 ton, een vaarweg met de voordeeien van een kanaal en mooie, vaak schilderach- tigt oevers van een rivier. Eenige voor de scheepvaart hinderlijke ooehlen zijn uit de rivier weggenomen, doch de stroom, thans in zeer sterke banden gelegd, slingert nog ge noeg om in de toekomst ook voor plezier- vu aiders aautrekkenlijk te zijn. Viji stuwen, te linne. Roermond, Belfeld, öambeek en Grave houden het water op peil Het verval van elke stuw bedraagt ongeveer drie meier. Wanneer de natuurlijke water stand beneden de stuwen zoo hoog gestegen is, dat deze het stuwpeil bereikt, moeten de stuwen geopend worden en herneemt de ri vier haar vrije loop. De stuwen te Linne, Roermond Belteld en Sambeek zijn in hoofd- zaak van hetzelfde type en bestaan uit een ongeveer 60 M. wijde scheepvaartopening waarvan de afsluiting bestaat uit ijzeren jukken en senuiven, die geheel verwijderd kunnen worden, zoodat deze openingen bij ge opende stuw een voldoende doorvaartwijdte voor de scheepvaart opleveren. Daarnaast bevinden zich twee afvoeropeningen, elk 17 M. wijd, welke groot beweegbare ijzeren schuiven worden afgesloten en dienen voor regeling van den waterstand. De stuw te Grave is van een afwijkend type door de combinatie daarvan met de vaste brug voor gewoon verkeer, wnaraan de beweegbare stuw constructie is opgehangen. Naast elke stuw is een schutsluis gebouwd waarvan die te Linne is gebouwd in een ka naal, dat tevens een lange bocht van de ri vier afsnijdt. De overige sluizen liggen di rect naast de stuwcomplexen. De sluizen zijn door lange gronddammen met toelei- dingskanaleu van de rivier gescheiden. De sluizen hebben een doorvaartbreedte van 14 M., een schutkolklengte van 260 M. en een minste diepte op de slagdrempels van 3.30 M. Zij bieden ligplaats rooi twee schepen van tweeduizend ton met een sleepboot of een grooter aantal kleinere schepen. Bij de constructie van deze stuwen en slui zen wij hebben het bij ons bezoek kun nen waarnemen zijn de modernste con- stiuctie middelen toegepast. De stuwen en en sluizen worden electrisch bediend en in het cp hooge betonnen palen gebouwde be- dieningsgebouwtje kan op een matglazen tafel de stand van sluizen en schuiven wor den afgelezen. De snelle schutting wordt hierdoor ten zeerste bevorderd, terwijl ook de bouw van de sluiskommen van djen aard is, dat de schepen snel kunnen in- en. uitva ren. Een bijzondere constructie heeft in het kanaal Wessem-Nederweert nog de sluis bij Panheel. Deze sluis met een schutkolklengte maals langs het pakje an er was een raad selachtige uitdrukking in haar oogen toen Ze vroeg: Hoeveel platen zitten in het pakje? Ongeveer... ongeveer een dozijn. Het is licht voor een dozijn platen. Het zijn films, luidde het snelle ant woord. Zoo. Er viel een stilte, hij durfde Lilian niet aan te zien. Och, ik geloof dat ik u maar niet lastig moet vallen ,ik kan ze hem wel per post sturen, klonk het op aarzelenden toon. Dat zal dunkt me, het beste zijn, zei ze ernstig. Er was een eigenaardige klank in haar stem. Ik vind het prettiger om dit niet voor u te bewaren. Zij legde het pakje op tafel Wat bedoelt ur vroeg hij benepen. - Laat ik u niet langer ophoudenuw moeder moet anders op u wachten. Hij keek haar angstig aan. U bedoelt iets, zei hij. Dat merk ik best. kzll JL UKJXVaaJUdX” V T k/IJ l_/JLd, R>V JCjIx DVön.vvl j O V vJ L/xuIV/xkil, arxxxxkj x a ADVEETENTtEt'MJSi Utt Gouda au «autiukaa (kahooHoda tot das baaorftalo»)i 1—6 regel» t 1A0, elta maar «.26. Van taltan Gouda au don bMorgkringi 16 regel» 1.66, elke regel meer f BM. AdvaxtentUo In hot Zatarda<nninmer 2* t ü-la, op den prba. UefdadigheidandvortenUén de ho«t Tan den pril». INGEZONDEN M1SDEDBEL1NGKN 1—4 regel» 2.26, elk. regel moor 0.6* O» voorpagina 60 booger. Gewone advertentila en ingezooden mededeeilnfcn bfl eontaw* UrtZMr lereduceerdeo prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentita kunnen worden ingezonden door tnsecbenkxnnst van ioliedo loekhande- .arm, Advertentiebureau! en ome agenten en moeten daagt vóór de plaatsing aan bei Wureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te «fln. den prins te naderen. Hij werd evenwel on middellijk door de politie en omstanders gegrepen. Zij wierpen zich op den man en ontwapenden hem, waarna zij hem tegen de aanvallen van het publiek moesten verdedi gen. De prins bleef, n$dat de aanslag was ge pleegd, zeer kalm en begaf zich naar het graf van den onbekenden soldaat, dat bene den do straathoogtj is gelegen. Hij legde daarna den krans op het m af en onderhield zich met den Mini gens inspecteerde li zich weer in de aut het publiek werd I onmiddellijk weggevoerd. DUITSCHLAND. De laatste dag vaM de verkooping in het paleis Schaumburg te Bonn. De veiling in heft paleis Schaumburg te Bonn, die met een jdag verlengd is moeten Worden, is DinsdagJbesloter met den ver koop der bibliotheek. De overgroote ■belang stelling der vorige dagen was aanmerkelijk géluwd. Onder de gegadigden bevond zich een groep studenten, die te'eurgesteld heen gingen, toen bleek dat de uitgebreida ver zameling zoo goed als niets op wetenschap pelijk gebied bevatte. De gezamenlijke op brengst van de veiling bedraagt ongeveer edn half millioen mark. Hoe deze som ver deeld zal worden, ligt nog in 't duister. Me vrouw Zoebkof heeft indertijd een overeen komst met een levensverzekeringsmaatschap pij gesloten waarbij ze haar volledig eigen dom afstond tegen uitbetaling eener lijfrente. L^ter heeft ze getracht deze overeenkomst ongedaan te maken «n is ze zelfs een proces begonnen. Een en aflder heeft geleid tot on- dérhandelingeu tussZfaen de betrokkn maat schappij en den veri^enwoordiger van mevr. Zcebkof bij de veiling harer goederen. Men hoopt op deze wijze tot een vergelijk te ko men. Een nieuwe ecileepvaartweg van 130 K.M. ^waarvan ongeveer 110 KM- In tegenstelling met de andere groote rivieren, die door ons land stroomen en goed bevaarbaar zijn, is do Maas voor fret schesp- vaartverkeer altijd onvoldoende geweest. Een groot deel van het jaar was de waterstoof lo laag om zelfs kleinere schepen te kunnei luien passeeren, terwijl in het koude en natte jaargetijde de stund van het water zoo hoog de scheepvaart opwaarts en te gevaarlijk voor de vaart naar beneden. Reeds in het begin van de vorige eeuw werd de noodzakelijk heid gevoeld van een goeden vaarweg nalat de Maas voor de verbinding van het Lim-. burgsche en Belgische industriegebied met de groote rivieren. De Zuid-Willemsvaart, vormde de verbinding tussche Maastricht Den Bosch, kwam dan ook reeds onder rogeering vau koüing Willem I tot stand De Zuid-Willemsvaart, die na de scheiding tusschen Nederland en België door het Ka naal Luik— Maastricht werd verlengd iot Luik eu door het Kempen-kanaal een vér-, binding met Antwerpen kreeg, was echier berekend voor schepen tot ten hoogst 460 ton, terwijl een groot aantal sluizen niet min der dan totaal 27 de scheepvaart toen deze drukker werd, ernstig belemmerde. Toen de behoefte aan een beteren scheep vaartweg zich iu het begin van deze eeuw zich dringend deed gevoelen, werden met België onderhandelingen gevoerd over de ka nalisatie van de Maas om deze bevaarbaar te maken voor schepen tot 200 ton. De on- derliandelingen tusschen de heide regeerin- gen over de uitvoering van een ontwerp wer- dei: door den wereldoorlog afgebroken en in 1915 werd besloten om, onafhankelijk van een eventueel latere hervatting dezer onder handelingen, de kanalisatie op Nederlandsch gebied uit te voeren, en wel van Maasbracht tot Grave en de gekanaliseerde Maas aan haar benedeneinde door den aanleg van het Maas-Waalkauaal te verbinden met de Waal Bovendien zou het boveneinde door het ka naal Wessem-Nederweert worden verbonden me* de Zuid-Willemsvaart. Daar de onder- handèlingen met België over de verdere ka nalisatie niet zoo goed vlotten als men wel gewenscht had. werd bi 1921 bovendien be sloten tot den aanleg van het Julianakanaal dat, geheel liggende op Nederlandsch grond gebied, Maastricht met de gekanaliseerde Maas te Maasbracht zou verbinden. Met het gereedkomen van de laatste der vijf stuwen in de rivier bij Sambeëk en het op peil brengen van het daarvoor gelegen Maaspand is Dinsdag do Maaskanalisatie I voltooid en is Nederland een goede vaarweg voor schepen van 2000 ton. waarvan onge- veer 110 K. m. langs de gekanaliseerde Maas en het kanaal Wessem-Nederwert, rijker is geworden Deze nieuwe vaarweg tusschen den Rijn en Rotterdam en Maastricht en verder beteekent voor de scheepvaart een verkorting van de vaartijd van twee tot drie dagen, een feit van zeer groote economische beteekenis. niet alleen voor Limburg, doch voor geheel Nederland. Afmetingen en technische bijzon derheden. Het Kanaal door het Bosscherveld. Zeer gaarne voldeden wij aan de uitnoodi- ging van den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, A. A. H. W. König, om op den historischen dag, waarop de ka nalisatie van de Maas voltooid werd geacht „-o- -sspottyjk is., om zooveel vreemden in huis te haleif Ze stelen eerder juweelen dan dat ze ze op sporen. Maar mijn moeder wil dat niet in zien. Zij keeren alles ondeisteboven om het ding te vinden. Vanmorgen hebben fce den vijver afgevischt, het is eenvoudig idioot, om te veronderstellen dat iemand eerst de moei te neemt om een kostbaar diadeem te stelen en hem dan in een vijver zou smijten- Ik vond vanmorgen een vreemden vent in mijn slaapkamer, ik zou wel eens willen weten wat hij daar verwachtte te vinden? Misschien verdenkt hij u, zei Lilian met een matten glimlach, maar haar oogen bleiven ernstig. Hij monsterde haar met een snellen, on derzoekenden blik. De kerel zag er brutaal genoeg voor uit. Wat verschrikkelijk als hij bij zijn onder zoek dit pakje geopend ha*l. Dan zouden de platen bedorven zijn. De jongen met het engelengezicht scheen niet op zijn gemak. Daar was ik ook bang voor, zei hij flauwtjes. Lilians vingers gleden onwillekeurig nog-

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1