De K. I. G. dagen. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. van 153 M. een wijdte van 7,60 en een minst drempeldiepte van 2.50 heeft een verval van niet minder dan 8.20 M. In verband met het daarmede gepaard gaande groote waterver- iies, hetgeen in verband met mogelijke droogte van de Maas, van welke rivier het water moet komen, zeer ongewenacht ia, zijn bij deze sluis drie spaarkommen gebouwd, m welke ongeveer de helft van het schutwa- ter wordt opgevangen, OA deze sluis en de schuiven voor de apaarkoinraen worden eiectrisch bediend. Als wij tenslotte melden, dat de schutting in de nieuwe sluizen in den regel niet lan ger dan een kwartier duurt (in de kleinere sluis bij Panheel slechts 7 a 8 minuten) en dat een geheèle stuw binnen vijf uur op zeer ingenieuze wijze kan worden verwijderd door het uitnemen van de jukken met het brugdek, dan meenen wij voldoende op de groote technische bijzonderheden van dit mUUoenenwerk te hebben gewezen. Doch de scheepvaartweg eindigt niet bij Maastricht. Thans geeft de absoluut onvol doende Zuid-Willemsvaart de verbinding met het kanaal naar Luik. De oplossing hiervan ligt men weet het in de totstandkoming van het kleine kanaal door het Boscherveld nabij Maastricht, dat de verbinding met de Maas en daarna met het Julianakanaal zal tot stand brengen. B ijona bezoek mochten wij vernemen, dat de aanbesteding voor de schutsluis voor het kanaal door het Bos- scl.erveld zeer waarschijnlijk nog voor het einde van dit jaar zal plaats hebben. De ont eigening van de benoodigde gronden heeft deze zaak lang opgehouden, doch thans kan vorwacht worden, dat mot de werkzaamhe den in het aanstaande voorjaar wordt aange vangen. BINNENLAND. De strftd in den Aether. Een bespreking tusschen den minister cn vertegenwoordigers der „A.V.R.O." De A.V.R.O. meldt ons Gistermorgen heeft in het kabinet dei ministers een bespreking plaats gehad tus schen den minister van Waterstaat en ver tegenwoordigers van de A.V.R.O., t.w. de ueeren dr. H. Mólhuysen, ondervoorzitter, J. Corver, bestuurslid, W. Vogt, directeur A.V.R.O. Mede was aanwezig de heer Dam me, directeur-generaal P. T .T In deze bijeenkomst zijn de belangen van de A.V.R.O. nog eens zeer uitdrukkelijk on der de aandacht van den minister gebracht. Minister Reymet verklaarde overtuigd te zijn. Jat de A.V.R.O. door vele Nederlan ders wordt gewaardeerd. Alvorens de minis ter zijn standpunt kan bepalenzoo zeide hij, wil hij het advies van den Radio raad afwachten. De minister verzocht ten slotte aan de vertegenwoordigers van de A.V.R.O. hem nog eens schriftelijk te doen toekomen een uiteenzetting en een toelichting van de in zichten, die de A.V.R.O. ten aanzien van het omroepvraagstuk In het algemeen heefi Protest vergadering te Utrecht. Gisteravond iB te Utrecht een protestverga dering van den A.V.R.O. gehouden, die zóó druk bezocht was, dat een tweede bijeen komst na afloop der eerBte noodig was, dagr alle bezoekers onmogelijk toegang kon wór den verleend. De voorzitter, de heer J. J. A. de Ridder, zette uiteen, dat men door deze protestver- gadering volstrekt niet de belangen der an dere omroepverenigingen wenschte te bena- deelen, maar uitsluitend beoogde behartiging van de belangen van den A.V.R.O. Vervolgens kreeg mr. J. H. van Doorne Jiet woord, die ©en overzicht gaf van de lijdens geschiedenis van den A.V.R.O. en de geheim zinnigheid van den Radioraad besprak, die alle rapporten van het woord geheim voorzag, zoodat het onmogelijk werd de luis tervinken in te lichten omtrent de bij dien Raad bestaande plannen. Geen enkel wette lijk motief heeft men kunnen aanvoeren voor de daad van den directeur der P.T.T., om den heer Vogt het woord te ontnemen; dit is zuivere willekeur en despotisme ge weest. Maar toen dit geschied was, kon hem binnen het uur worden medegedeeld, dat hij zich via Brussel en Parijs tot de Nederland-, sche luistervinken zou kunnen wenden. Hierna werd een protest-motie aangeno men. MARKTBERICHTEN Veemarkt Gouda. 24 Octo. Aangevoerd in totaal 2182 stuks, waar van 284 slachtvarkens. Vette van 39 ct. tot 40 ct. per pond levend met 2 korting. LontfensAe van 33 ct. tot 86 ct. per pond levend met'2 korting. Zouters van 36 ct. tot 88 ct. per pond levend met 2 korting. 430 magere varkens van 3050; 1196 biggen van 15—23; 5 runderen van 226 275; 46 nuchtere kalveren van 14—48; 186 schapen van 24—32; 35 bokken en geiten van 414; Handel mat.'p. Kaasmarkt Gouda. 24 October. 287 partijen kaas. Prijzen le kw. m. r. van 6761, 2e kw. m. r. 51Zware tot 64. Handel matig. 690 ponden boter. Goehote- van 110—120 per -pond. Weiboter 1—1.10 per pond. Handel vlug. 148 partijen eieren. Kipeieren van 10— 11 per 100 stuks. Eendeieren van 78 per 100 stuks. Handel vlug. Graanmarkt Gouda. 24 October. Tarwe 11.75—12.50; Rogge 8.76— i 9.25; Gerst 10—11.—; Haver 9— 9.75; Erwten 15.50—16.50- Bruin» boonen 28—30 Der 100 K.G. Goudache Coöperatieve Groentenveiling 23 Oct. Snij-boonen 2751; Stokboo- ntn 28—48; Postoleyn 10.10—19.50; Spinazie 12.40—19.80; Uien 1-20—3.70 per 100 K.G.; Seldery 0.40—1.60; Kroten 0.90—2.60; Peen 3.50-7.40 per 100 bos; Bloemkool le soort 10—27; id. 2e soort 2—10; Chmeeuche kool 3—9; Groene kool 48; Roode kool 312, j GEMENGDE BERICHTEN. Een bijzondere begrafenisplechtigheid. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van een der alachtoffers van de ongeregeld heden te Maastricht. Te Maastricht werd Dinsdagnamiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Reekers, een der twee slachtoffers va* de ongeregeldheden welke jongstleden Woens dagavond plaats grepen. Een eindeloos lange stoet van. mannen, vrouwen en jongens volgde de lijkkoets. Bo ven de hoofden der menschen uit staken de met rouwfloers omhangen vaandels van al de onderafdeelingen der 8 D.A.P. Vele rijtui gen en auto's kwamen nog achter de loo penden. De gang naar het kerkhof verliep in goede orde. Op het kerkhof verzamelden zitfi enkele duizenden menschen. De heer Muller, hoofdbestuurder van den Fabrieksarbeiderabond, legde, bijbel graf staande, de belofte af, dat voor de vr^uw en de twee kinderen van den overledene zal worden gezorgd. Voorts spraken nog de heeren Vliegen, de heer Van Linden voor het N.V.V. en de heer Paris, dio in opdracht van den zich nog in arrest bevindenden Pieters en van mevr. de Jonge een woord van afscheid sprak. Een oom van den overledene dankte veor de be- iangstelling. Een ernstig auto-ongeluk nabij Soest. Gistermiddag heeft op de Soesterberg- sche straat nabij Soest, nabij het sanatorium Zoiinegloren een ernstig auto-ongeval plaats gehad. In een bocht van den weg reed de auto van den heer D. uit Soest, doordat de zoon van den heer D., die den wagen be stuurde, in plaats van op de rem op het gaspedaal trapte, met groote snelheid tegen een boom. De auto sloeg om waardoor de vier inzittenden onder de wagen kwamen De heer D. brak een pols, zijn echtgenoot»? kreeg eenige kwetsuren en een jong meisje dat ook in den wagen zat werd ernstig ge wond. Zij werd in het sanatorium Zonneglo ren opgenomen. "P RECHTZAKEN. De moord op den heer Lans. In de gistermiddag voortgezette zitting van die Rotterd. Rechtbank kwam ter spra ke de regenjas van verdachte. Deze jas had hy een paar jaar in zyn bezit gehad. Getuige J. Lacruse heeft veor zyn baas op 14 December 1928 een hoopje lorren moeten halen ten huize van Mevr. v. O. in Den Haag. Hy' betaalde daarvoor 72 cent. Tot zyn groote verbazing vond hy onder de lorren een nog zeer bruikbare jas. Hy hield deze uchter en nam 2» mee naar huis. Aila de president hem belooft, dat men dat ach terhouden van de jas door de vingers zal zien, erkent getuige, dat de hier vertoonde jas zich inderdaad onder de lorren bevond, die hy ten huize van mevr. v. p. afhaalde. In een der zaïkkn bevond zich een briefje, waarop de naam van O. voorkwam. Een stiefmoeder van den getuige Lacruse, die d6 jas later aan de politie heeft afgegeven verklaart, dat zich daarop vlekken bevon den, die thans verwijderd zyn. De zitting wordt geschorst. De verklaringen van den agent Brons nogmaals getoetst. Dr. H. K. de Haas legdle verklaringen al' omtrent het resultaat van de gisteravond door hem genomen proef, om de mogelijk heid vast te^stellen, dat de agent Brons ge zien heeft, wat hij beweert gezien te heb ben. De conclusie is, dat Brons alleen kan ge zien hebben, wanneer het licht un de werk plaats van v. d. Heuvel niet naar buiten viel. Mej. I/ans meende, dat op den noodlot- tjgen avond in de steeg geen licht was. Mej. Valk geloofde ook niet, dat het licht uit de werkplaats van v. d. Heuvel naar buiten viel. Het psychiatrisch onderzoek. Aan het slot van een zeer uitvoerig psy chiatrisch rapport wordt de vraag gesteld; Kan verdachte, gezien zyn persoonlijkheid, al of niet in staat worden geacht tot het bedrijven van het bewuste misdryf? Dr. van Woerkom kon deze mogelijkheid i.iet ontkennen, vooral ook met het oog op de voorgeschiedenis van de verduisteringen. Maar zoowel het eene als het andere is mogelijk. Zoo de psychiaters aannemen, dat verdachte den moord niet gepleegd heeft; dat alles gegaan is, zooals hy het zelf voorstelt, dan valt by hun beoordeeling het zwaartepunt op het weinig effectieve van de persoonlijkheid; nemen zij het dader schap nis bewezen aan, dan komen weer andere eigenschappen van verdachte naar vorèn. De K.I.G.-dagen zyn begonnen. De Goudache winkeliers hebben, daartoe aangespoord door de middenstandsorganisa ties, in eendrachtige samenwerking beslo ten in deze dagen eens te toonen dat de winkelstand van Gouda er een is van be teeken/is, dat de Goudache winkels in zeker niet mindere mate dan elders aan alle be hoeften van levensonderhoud in den meest breeden zin, zoowel die van al'len dag als van kleeding en luxe voorwerppen en alles wat tot ontwikkeling en ontspanning strek ken kan, in staat zyn te voldoen. In groot aantal hebben de winkeliers zich beyverd, naar den aard van hun bedryf, hunne waren tentoon te stellen op bijzonder aantrekkelijke wijze, de etalages groote, zoowed als kleine zien er uitnemend ver zorgd uit, ze vormen een attractie in de straten, die fascineerend werkt op het pu bliek, dat door de etalages wordt geboeid. In deze dagen blijkt alweer van hoe groo te beteekenis het is ,dat de winkelier aan zjjn etalages alle zorg besteedt. Hoe aan trekkelijker de voorwerpen en waren wor den aangeboden, hoe meer ze het publiek in de verleiding brengen tot koopen. En daar gaat het voor de winkeliers om. Dat is het parool van deze weel*: K.I.G.: Koopt ir. Gouda. FINANCIEELE BERICHTEN. Kapitaalsuitbreiding der Koninklijke. Het maatschappelijk kapitaal wordt een milliard. In de a.s. buitengewone vergadering van aandeelhouders der Kon. Petroleum-My. komt aan de orde een voorstel tot statuten- wyjjiging in verb an .1 met de nieuwe wet op de N.V. Voorgesteld wordt net maat schappelijk kapitaal te vergrooten van 600 millioen tot 1.000.000.000. RADIO-NIEUWS. Donderdag 24 October. Hilversum: 6.4'5 Landbouwhalfuurtje (over byen). 7.15 Cursus Fransch. 8.01 Gramofoonplaten. 8.15 Omroeporkest. 9.15 Concertgebouw-concert A'dam. Na afloop danamuz ék 11.3012.00 gra mofoonplaten. Huizen: 6.30 Muziekpraatje. 7.Orgelconcert 8.Uitzending feestconcert Piet Heape; koor en kinderkoor. De Middenstands-Centrale, en in 't bij zonder de special» K.I.G.-commissie heeft voor deze week allêrlei aardigheden be dacht welke bewyjzen het publiek op straat en voor de winkels te brengen. Van de ge nummerde programma's spraken we reeds. Gisterenavond zag men reeds talloozen Langs de etalages gaan, het genummerd programma in de hand om te zoeken of het geluk hun was beschoren uit een of andere etalage een aardig cadeautje kunnen binnenloodsen. Gisterenmiddag was de jeugd gemobili seerd voor wedstrijden met autopeds en vliegende Hollanders. Wat een drukte was daarvoor rond om het stadhuis. En wat hadden de kinderen een pret. In de Korte Akkeren was er e«in vliegerwedstrijd. Ook daar was veel animo. We zullen hier de gelukkigen vermelden die als pryswinnera uit den strijd zijn ge komen Autopeds meisjes: 1. J. Frie; 2. J. Boer; 3. G. Tamse; 4. M. Vos; 5. v. d. Heide. Autopeds jongens: 1.' Slop; 2. Loef; 3 Verschut; 4. Korevaar; 5. Sprik. Vliegende Hollanders: 1. A. v. d. Berg. 2. A. HoUenbeqk; 8. J. de Mol. Vliegers: J. Bunschoten; H. v. Essen; G. Hofwegen; G. de Keizer; J. de Jong; F. Reitzen; Baas; de Rat; J. v. Vliet; C. Vliet; C. Wieser; F. de Vries en W. Laurier. Terwijl overal de winkels een glorierijke verlichting hadden ontstoken, op Hoog straat en Kleiweg prijkten bovendien over de voLle straatbree<|te lichtende reclame borden, welke in 'HF bijzonder de aandacht op de winkels van Kleiweg en Hoogstraat vestigden, is de K-I.G.-week officieel ten stadhuize geopend, aliwaar de Goudsche 'Radio-Industrie G. de Raadt een omroep installatie had opgesteld, teneinde het pu bliek op de Markt ook in staat te stellen het gesprokene in de Raadzaal te hooren. De officieelë opening. De officieele opening van de „Koopt Gouda"-dagen heeft gisteravond om zeven uur ten stadhuize plaats gehad, in tegen woordigheid van talryke deputation, door den heer burgemeester Gaarlanlt, tevens eere-voorzitter der K.IjG.-Commisie. In de raadzaal merkten we naast den burgemees ter en Mevr. G&arlpndt o.m. verder op de de Gemeentesecretaris^ de heer Pot, de raads leden mevr. Riesz en de heer Polet en voorts de heeren MuyLwyk en Hagedorn als verte genwoordigers der Kamer v. Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken, depu taties van de Goudache Winkelitravereeni- ging, Chr. Middenstands- en R.K. Midden- standsvereeniging, de laatste tevens met haar geestel. adviseur kapelaan van Alphen, van den R.K. Vrouwenbond, van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen, van de Vereen, van Vreemdelingenverkeer afd. Gouda, de commissaris van politie de heer Bertheux, verschillende hoofden van takken van dienst, tevens de K.I.G. Commissie en an dere belangstellenden. In de raadzaal Was een microfoon van de omroepinstallatie der Goudsche Radio- Industrie G. de Raadt opgesteld, die het gesprokene via een geweldige loudspeaker ianiaf het bordes aan een flinke schare be langstellenden, die zich voor het stadhuis had verzameld, overbracht, zocdat zeer velen buiten het stadhuis de sprekers kon den hooren. Eenige muzieknummers ver kortten het wachten. Burgemeester Gaarlandt. hield in de raadzaal de O* inzat tan Stadhuiza. Koopt In Goudahat parool van daza waak. noodzaken Uw voorraden uit te pakken ze te toonen en dat U ze even erkentelijk moet zyn voor him bezoek, als ze direct met hun aankoop slagen of niets van hun gading gevonden hebben. Een goed humeur is voor eiken werker een onschatbaar voordeel. Wy kunnen dal ook oefenen en onderhouden. E!r zyn men schen, die hun dag beginnen met het voor nemen, aan hun omgeving een zonnigen kant te toonen, meelevend en belangstellend te zyn, den arbeid aan te moedigen en voor anderer moeilijkheden een open oog hebben, Op zoo'n dag vlot hun werk het best. En dat van hun medewerkers in gelijke mate. Eigenlyk moest ieder zoo zyn, die dagelijks omgaat met personen- van allerlei overtui ging, van de meest verschillende levenshou ding, van de me#st uiteenloopende geaard heid. In die positie staat ook de winkelier. Hy scheppe een sfeer van vertrouwen tusschen zijn cliëntèle en hemzelf. Ook de Goudsche winkelier kent zyn moeilijkheden, zyn up9 and down. Maar hy moge beseffen, dat hy een dee! is van een belangrijke gemeenschap in onze stad, van een stand, die recht heeft op de volle belangstelling van de overheid. Hy heeft er recht op en dit mag ik hier zeggen hy' geniet die belangstelling ook. ALs het stadsbestuur zich inspant om de bronnen van onze welvaart open te houder en ndeuwe aan te boren, als het onze om geving naar hier tracht te trekken, als het de verbindingswegen verbeterd en vermeer derd wil zien, als de overheid Gouda als woonstad aantrekkelijker wil maken door ons onderwijs te vervolmaken, door onze bestratingen te verbeteren, door onze plant soenen uit te breiden en te verfraaien, als wy de werkgelegenheid pogen te verrui men en in die richting eerlang de eerst^ Na lange en moeizame voorbereiding is dan eindelijk de dlag aangebroken, waarop de Goudsche winkeliers weer eens op zeer uitdrukkelijke vyze aan de burgery zullen topnen, dót zy er zyn, wót zij zijn en wét zij kunnen. Wat verlangt het publiek? Goede waar tegen billijken pry's, op aantrekkelijke wijze aangeprezen, op vlotte manier verkocht, op coulante wijze geleverd. De Goudsche winkels voldoen ruimschoots aan deze eischen. Wy kennen elkaar hier in onze stad en als er een kooper binnentreedt, weet de win kelier, wat hij heeft aan zijn klant. Soms komt het niet tot koopen. Laat dan de vprhouding volmaakt dezelfde blyvem. Er (tijn nu eenmaal ook lastige, wispelturi ge, Veeleischende, onberekenbare menschen, die o^n bijzondere bejegening vereischen. Laat ze vertrekken in de overtuiging, dat zij U een dienst hebben bewezen door U te tastbare resultaten hopen te zien, dan dient zy de stad in het algemeen, en als ik het goed zie den middenstand zeker niet in de laatste plaats. De micfdenstandscmtrale, het federatieve verband, waarin de handeldrijvende midden standsbonden in deze stad vereenigd zijn, heeft d© „Koopt in Gouda"-actie tot stand gebracht met den steun van een spe ciale commissie, waarvan ik in het bijzon der de heeren de Jong en Wegenwijs mag noemen. Ik hoop, dat deze winkelweek er in sterke mate toe moge bijdragen om hiei er. in wyden kiïng rondom het besef ingang te dóen vinden, dat onder de verschillende bevolkingsgroepen de Goudsche winkelstand een krachtigen doelbewusten en succesvol len strijd voert, om zijn bestaansrecht te handhaven en voorwaarts en opwaarts te streven. Koopt in Gouda. Dat is Uw leus. Moge een druk bezoek aan al de winkels en magazijnen, die van hedenavond af ïn een zee van licht hun artikelen zullen ettt- leeren, aantoonen, dat het Goudsche koe- pend publiek, na zyn rondgang op al de avonden van deze week, er op antwoorden zal: All right, wij koopen in Gouda. Dat is van het Goudsche gerneentebe stuur, namens hetwelk ik tot U heb ge sproken, de hoop, de wensch en de ver- wachtingl (Applaus). Toespraak van den Voorzitter der K.LQ.-Commissie. Na dit officieele openingswoord heeft heer Balt. A. de Jong als voorzitter der K.I.G.-commissie het Woord gevoerd en als volgt het gezelschap toegesproken: My valt de aangename taak ten dee! U, mijnheer de burgemeester, namens de K.I. G.-commissie hartelijk dank te zeggen in de eerste plaats voor het aanvaarden van het Eere-Voorzitterachap van onze commis sie, in de tweede plaats voor de ontvangst ten stadhuize en Uwe bereidwilligheid deze K.I.G.-dagen officieel te openen. De middenstand stelt dit op hoogen prijs daar samenwerking met het bestuur der gemeente van groote waarde te noemen is. Deze dagen vraagt die Middenstand weer eons de speciale aandacht en wel onder de leuze: Koopt in Gouda, d.w.z. de winkeliers willen hun uiterste best doen, goed voor den dag komen, hun etalages en magazijnen mooi te maken en te toonen wat er bracht kan worden. Dat dit in het belang van de geheale gemeente is, mag ik zeker wel als bekend .aannemen. Dat de Middenstand zich hechter aaneen sluit en gaat begrijpen dat men met kla gen er niet komt, is zeker een verblijdend teeken. Men moet zich niet opsluiten in winkel of werkplaats, maar het openbare leven meeleven. Daar komen de belangrijk» vraagstukken aan de orde. Ik noem alleen maar winkelsluiting, oneerlijke concurren tie, het euvel der uitverkoopen. Dat nie mand er zich buiten houde en denke: léat anderen maar zorgen! Een belangrijk vraagstuk is ook: Hoe houden wy de menschen in Gouda en trek ken wij de bewoners van de omliggende ge meenten aan, om hun inkoopen te dezer stede te doen. Voor «Ut maal probeeren wy het met reclame-dagen alweer onder de leuze: Koopt in Gouda. Mynheer de Burgemeester, ik stel het op hoogen prijs hier de gelegenheid te hebben, aan allen die tot het slagen van deze da gen hebben medegewerkt, mijn harteiyken dank te brengen. Inzonderheid aan Burgemeester en Wet houders, aan de gemeente-belrijven en hoofden van dienst, die steeds met de grootste welwillendheid onze verzoeken in willigden en ons in staat stelden, om ook naar buiten op te treden. Wij vonden steeds ieder bereid ons te heipen en zijn daar zeer aar voor. wensch ik hier een woord van dank lanfcbm te brengen aan de commissie voor de Ri,*» rijderi}. Deze commissie, samengesteld rit personen uit omliggende gemeenten, l.ceft al eerder blijk gegeven te kunnen organisee. ren en ik wensch haar toe dat er morrer veel belangstelling zal zijn. De firma de Raadt, Radiohandel, alhier is zoo welwillend ons hier de gelegenheid' te verschaffen voor een grooter gehoor te spreken, waarvoor onzen dank. Onze dank gaat ook uit naar de Pers te dezer plaatse. Ook haar zijn we zeer erken telijk voor de goede berichtgeving, wij had den zonder haar zeker niet kunnen berei ken, hetgeen bereikt is. Dat deze KJ.G.-dugen mogen -dagen en meehelpen am den bloei der gei.ieenie, 't Pu'oiiek beseffe, dat een goada winkel stand niet alleen nuttig is, maar ook de samenleving ten goede komt, en aangena mer maakt. (Applaus). Hierna werd een gramofoonplaat ten ge- hoore gebracht, in welken tijd thee werd rondgediend. Door Adri van Camp werd aan mevrouw Gaarlandt een fraai bouquet aangeboden. Belangstelling van de Kamer ran Koophandel. Na dit intermezzo voerde namens de Ka mer van Koophandel de heer P. D. Muyb wijk het woord Spr. zeid© dat de K. v. K. met groot genoegen aan de uitnoodiging gevolg heeft willen geven en namens welke spr. van harte het welsl'agen der K.I.G.- dagen toewenschte. Hoewel afkortingen een groot bezwaar kunnen opleveren waarvan spr. eenige met K.I.G. gaf, zou hy lievw er nog een G. voor en achter bijplaatsen en er dus van makeh: G(e) K(oopt) l(n\ G(ouda) G(oed). Ten slotte heeft namens de Middenstands- Centrale onder auspiciën waarvan de K.I. G.-dagen worden georganiseerd, de voor zitter, de heer M. W. G. M. van Loon, van het volgende gewaagd: De Voorzitter der Middenstands- Centrale aan het woord. Mijnheer de Burgemeesterl Het zy my vergund als Voorzitter van de Middenstands-Oentrale, en op uitnoodi- ging van den Voorzitter der K.I.G.-commls- sie, hier het een en ander tie zeggen. Het moge dan zyn een woord van op rechten dank aan U Mijnheer d© Burge meester, voor Uwe vriendelijke woorden, waaruit wederom Uwe groote genegenheid voor den Goudschen Middenstand is geble ken. Dat ook Uwe medebestuurderen van kt zelfde gevoelen zyn bezield, daarvan zjjn wy overtuigd. Telkenmale als de Midden stand zich tot Uw college heeft gewend om verbetering van het een of ander, heeft hij steeds bij Uw college een gewillig oor ge vonden. Ik moge in dit verband wijzen op het verzoek van de Centrale om te geraken tot opheffing van de onze gemeente omringende tallen, in onze oogen een der geweldigste erkeersobstakels van deze modernen tyd. WU kregen Uw bericht dat de opheffii'g van den tol aan de Haastrechtsche brug bij Uw college in voorbereiding was, en dat de opheffing der tellen aan het Goudsche Rjj- i *n vergevorderd stadium verkeer den. Wy prijzen ons met dat antwoord geluk kig, evenals met het gevolg dat ions ver zoek had om hier ter stede een Weegbrug te plaatsen, waardoor houders van automo bielen niet meer gedwongen zullen worden buiten de stad hunne voertuigen in ver band met de Wet op de Wegenbelasting t» doen wegen. Uit dit alles olijkt, dat Uw college dsze plaatselijke organisatie zooals deze door de drie landelijke Middenstands-Organisaties opgericht, erkent cn daarmede reken'ng houdt Hierop zou ik vooral tegenover de nier georganiseerde Middenstanders den nadruk willen leggen, want ook landelijk is alleen door organisatie iets te bereiken. De Middenstands-Raad, de Hooge Raad van Arbeid en dergelijke colleges zijn slechts samengesteld uit landelijke organi saties, die daar hun stem kunnen laten hooren en waarnaar ook inderdaad ge luisterd wordt Hij die alleen bly'ft staan raakt onherroe pelijk ten achter. Er zyn drie organisaties, de neutrale, de Christelijke en de Roomsch-K&tbolieke, er is dus voor een ieder keus. Laat men dan ook keuze doen en beden ken, dat daardoor en daardoor alleen, en voor den Middenstand in het algemeen en voor iederen Middenstander individueel slechts erkenning is tc verwachten. Mag ik eindigen, Mynheer de Burge meester U hartelijk dank te zeggen voor de gelegenheid mij aangeboden om dit hief in deze bijeenkomst neer te leggen. De gele genheid ons door de Goudsche Radio-In dustrie geschonken, waardoor onze woor den door velen buiten dit Raadhuis kunnen worden gehoord, was te mooi om haar voorbij te laten gaan, zonder op het nut ven onze Middenstandsorganisatie te hebben gewezen. Namens het Bestuur der Centrale breng hartelijk dank aan de K.I.G.-Commissie voor het vele werk door haar verrichtten aan allen, die op de een of andere wyze deze Commissie hebben terzijde gestaan. Moge hun arbeid in het belang van Gou da en zyn Middenstand rijke vruchten dra- m. Na de officieele opening verspreidden de aanwezigen en het talrijke publiek dat op de Markt de toespraken afgewisseld met muziek, had aangehoord, zich in de winkel straten, waar de overal keurig verzorgde etalages werden aanschouwd. Tot laat in den avond bleef de belang stelling zeer groot» Ringrijderij op de Markt. Vanmiddag heeft de aangekondigde ring rijderij plaats gehad op de Markt. Twee groote orgels zorgden voor de mu zikale opluistering. gr waren niet minder dan 42 deelne- -jers die te paard aan de ringryderij deel namen Onder deze waren zelfs drie ama zonen, gekleed in rijbroek, wit shirt en dïe ringrijdery enorm veel bekijks bad, laat zich begrijpen. Morgen komen wij hierop terug. De reclame-optocht op Zaterdhg. flet K.I.G.-Comité verzoekt ons nog op neming van het volgende: Over de opgaven tot deelname aan den reclame-optocht op Zaterdag a.s. kunnen v/ü niet roemen. Hoewel verschillende firma's reeds haar medewerking toezegden en zelfs op een flinfc aantal auto's kon gerekend worden, zal (je stoet, indien zich nog niet meerdere melden, niet dae verscheidenheid bieden, v'elke toch van een reclame-optocht raag worden verwacht. Voor firma's is er geen betere reclame denkbaar dan de levende. Mogen de achterblyfsters dit bedenken en niet talmen zich bij den heer Wegenwys, Wijdstraat, op te geven. STADSNIEUWS. GOUDA, 24 Oct. 1929. Opbrengst collecte. Men meldt ons dat de collecte, door het Goudsche comité tot leniging van stille ar moede, welke Maandag en Dinsdag is gehou den, heeft opgebracht f 272.70$. Paul Brann's Marionetten-theater. Zooals wij reeds berichten komt Paul Brann met zijn Marionetten-theater ook hier in den Nieuwen Schouwburg een twee tal voorstellingen geren, en wel op Dinsdag 29 October te 3% uur 's middags en des avonds te 8% uur. In de middagvoorstelling, in hoofdzaak bedoeld voor de jeugd, wordt opgevoerd het oude Duitsche Faustspel „Doctores Jo- hannis Fausti. Voor den avond ia het programma: pocci's klucht „Der Porh&tenaier, Koning Violon und Prinzessin Klarinette en Goethe", klucht in 2 bedrijven. Wij laten hier enkele persbeoordeelingen volgen: Het Rbld. schreef: Wjj waren Brann's Marionetten nog niet vergeten hoe zou dit ook mogelijk zijn! en in grooten getale zijn de Amster dammers naar het Muziek-lyceum getogen, waar dit groote tooneelgezelschap zijn tent opgesteld heeft. Wy zagen weer het romantisch tafreel op het scherm tusschen het verguld der open geslagen deuren. Dit scherm verbergt het groote wonder van Brann's kleine we reld en wjj hebben in spanning gewacht tot het omhoog geschoven werd en die wereld voor ons leven ging. „Nieuwe Rotterdamsche Courant": De poppen van Brann hebben weer bewe zen, dat zy alleen, in staat zijn, zulk een gegeven uit te breiden in den toon en deu stijl van hemelsche naïviteit, waarin geen plaats is voor eenige bedenkelijkheid. Dem Reinen ist alles rein en het is verrassend na afloop te realiseeren, hoe vanzelfsprekend hier de meest gewaagde situaties als zuiver schoonheid worden aanvaard. Dit spel be hoort wel tot het allerschoonste wat poppen hier ooit hebben vertoond. En reeks van bonte tafreelen, het een al verrassende^ dan het andere, trekken aan de verrukte blikken voorbij en als het scherm zich ein delijk over deze tooverwereld sluit, weet de opgetogen toeschouwer niet, wat hij daarin nu wel het meest te bewonderen had; het fijne kleurenspel, de prachtige volgehouden stemming, de gebaren, het dansen, de geestige dialogen, de wonderlijke plas tiek. Naar wjj vernemen zullen Dinsdagmid dag de HBjS., het Gymnasium en de M.U. L.O. scholen vroeg sluiten om de jeugd in de gelegenheid te stellen de voorstelling bij te wonen. Aangehouden. Gisteren werd door de politie alhier de minderjarige J. F. B. uit Utrecht aange houden en naar zyn woonplaats overge bracht. Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken. Dag van subsidies. Het prepa reeren van kaas. Maatregelen te wachten. Los- en laadplaats sta tion. De Kamer laat den moed niet zakken. Telephoon-misère. Na 37 maal nog geen gehoor. Gistermiddag kwam de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Gouda en Om streken ten Stadhuize in openbare verga dering bijeen. Eenige leden waren verhin derd aanwezig te zijn. Na opening door den voorzitter, den heer Hermann A. Schreuder Sr., werden de notulen onder dankzegging gearresteerd. De uitgegane stukken gaven ireen reden tot bespreking. By de ingeko men stukken was de goedkeuring van de verleende subsidie aan de winkelweek te Bodegraven door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, welke voor kennis geving werd aangenomen. Ook werd voor kennisgeving aangenomen het antwoord van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in zake de klacht van den Voorzitter der Ka mer over de bediening' van de brug by' de Mallegataluis, hetwelk inhield, dat de klacht tot het Departement van Waterstaat moest worden gericht. Van die, vingerwyzing maakte de Kamer wel gebriiik, waarby de Voorzitter opmerkte, dat men daarover vyf U) weken noodig heeft gehad om dit ter kennis te brengen. De mededeeling van den Griffier der Arrondissementsrechtbank te Den Haag, inzake de benoeming van den i r van Otterioo te BoBkoop tot make aar, werd als een wellevendheid beschouwd, haat dit de eerste maal is, dat iets omtrent adviezen van de Kamer voor dergelijke aan vragen wordt vernomen. Het schryven van de N.V. Hollandia- kkerij te Baarn inzake de uitgifte van •«n gemeenschappelijk orgaan voor alle Kamers van Koophandel, zal nader bespro ken worden op de vergadering der Vereeni- ging van Kamers. Ten slotte werden ook nog voor kennisgeving aangenomen het ver slag van den toestand der gemeente Gouda 1928 en het verslag van den toestand van het Gemeente Gas-, Electr.- en Waterlei ding bedryf Waddinxveen. Een subsidie ad 100.— werd verleend aan de Schippersvereeniging „Schuttevaer", afd. Rynstreek te Bodegraven, als bijdrage in de kosten der in het voorjaar 1930 aldaar te houden Algemeene Jaarvergadering van deze vereeniging een subsidie ad 25.— voor de Vakteekenschool van de Parochiale Patronaatscommissie te Waddinxveen; een subsidie ad 250.aan het Gemeentebe stuur van Gouda voor de handelsavondschool met vijfjarigen cursus; een subsidie ad 50 aan de Vereeniging Openbare Leeszaal en Boekery voor Gouda en Omstreken; een sub sidie ad 40.aan de Vereeniging Bureau voor Handelsinrichtingen; een subsidie ad 12.60 aan de Nederl. Kamer van Koophan del te Londen. Verder werden subsidies ver strekt aan de Nederl. Kamers van Koop handel te Ziirich, Frankfort a. M., Brussel, Pary's, Ned. Amerik. Kamer van Koophan del te Amsterdam, aan de Nederl. Organi satie van de Interna Kamer- van Koophan del; aan de Nederl. Jaarbeurs; aan de R. K. Handelscursus te Boskoop 75.—); aan de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", aan de Nat. Verg. van Handelsonderwijs; aan de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Goyda 26.aan de Kon. Verg. van De subsidie aan de Vereeniging voor Vaartverbetering van den Ouden Ryn te Woerden werd ingetrokken, terwijl op de overige verzoeken om subsidie afwijzend werd beschikt. De begrooting werd ongewijzigd vastge steld. Zy sluit in inkomsten en uitgaven met een bedrag van 16.225.50 (vorig jaar 15.198.Aan subsidies is uitgetrokken een bedrag van 1000.— (v. j. 750.—). De heer B e ij e n heeft hierna als lid der commissie ingesteld in de vorige vergade ring inzake het op de markt brengen van geprepareerde kaas en waarin met hem de heeren Kranenburg en van Wynen zitting hebben, voorloopige mededeelingen gedaan. Op 12 Sept. j.L heeft de commissie ten kan- toore van de Kamer vergaderd, waarby ook tegenwoordig waren de heeren van Gulik, directeur van het Rykscontrdle-station Den Haag en ir. Huisman, rykszuivelconsulent Gouda. Het urgente onderwerp is breed- voering besproken en men heeft overeen stemming bereikt inzake voorloopige maat regelen, Daar de commissie nog niet gereed is gekomen, worden deze maatregelen voor- loopig nog geheim gehouden. Het rykscon- trolestation is voor de volle honderd procent bereid met de commissie mede te werken en het kan dit doen omdat het 't ryksmerk in handen heeft. De heer Donker drong er op aan zoo dra de te nemen maatregelen vast staan deze onmiddellijk openbaar te maken. DeVoorzitter dankte den heer Beijen voor de voorloopige mededeelingen en hoop^ te dat de commissie waar het mogelijk is alles zal doen om den kaashandel te be schermen. Rondvraag. Los- en laadplaats station. De Voorzitter stelde voor om, nu de verbetering en alles wat daarby behoort van het station Gouda en waarvoor de Kamer destijds contact heeft gezocht met de Spoor wegen, nog tot geen resultaat heeft geleid, opnieuw een poging te doen om althans ver betering te vragen van de los- en laadplaats, waarvan de gebrekkige inrichting tot vele gegronde klachten aanleiding geeft. De heer van Wynen gaf een nadere toelichting der huidige situatie. Het over dekte gedeelte is veel te klein, terwy'l vooral het stukgoed by regen en sneéuw zeer veel heeft te lyden. Het afvallen van goederen valt ook niet mede, omdat de ruimte reeds door één auto in beslag wordt genomen, die er nog niet eens kan keeren en achteruit moet wegryden. Spr. achtte 't beter om ge zamenlijk op verbetering aan te dringen, waarop de heer Hagedorn, secretaris, meedeelde, dat het Gemeentebestuur van Gouda zich over de station-verbetering en wat daarmede annex is, ook destijds tot de Spoorwegen heeft gewend. Een belangrijk kapitaal zou daarvoor noodig zyn, op grond waarvan de Spoorwegen af wy zend beschik ten. De eenige verbetering die te wachten is, is de uitbreiding van de derde klasse wachtkamer op het perron met enkele zich daarachter bevindende lokalen. Besloten werd ten slotte in overleg met het Gemeen tebestuur te treden en opnieuW te trachten de 1©#- qn laadplaats-materie ter voorko ming van nieuwe kiachten door de Spoorwe gen tot een gunstige oplossing te laten brengen. Telefoon-klachten. Voor een interessant slot en op verstaan bare wyze wat by de meeste leden niet het geval is heeft de heer Donker ge zorgd en op onomwonden wyze de weder waardigheden verteld, die hy by het ge bruik van de telephoon heeft medegemaakt. De heer Donker had ernstige klachten en wilde die in 't openbaar uitspreken. Voor een gesprek met Arnhem dezer dagen, dat niet langer dan een halve minuut heeft ge duurd, werd aan spr. opgegeven dat hier voor een daalder moest betaald worden. Een tweede geval was, dat na een intercommu naal gesprek spr. ondanks afbellen na zeven minuten nog steeds intercommunaal was verbonden. Het derde geval overtrof alles hetgeen spr. op dit gebied heeft medege maakt. Zaterdag j.L belde spr.'s echtgenoote 18 minuten vóór zes een nummer in de stad op. Zy kreeg na eenmaal bellen nog geen: Welk nummer te hooren. Eindelyk na zes maal. Maar toen werd niets meer vernomen. Ik zelf, vervolgde de heer Donker, heb toen getracht verbinding te krygen, zonder my door den langen duur te laten afschrikken of het toestel te mishandelen. Op kalme wyze heb ik telkens gedraaid alsof ik voor 't eerst belde. Na een en dertigmaal heb ik myn voornemen den moed niet te laten zak ken, moeten laten varen, 't Eenigste wat ik gehoord heb, was by den veertienden keer, toen een juffrouw vroeg: Hebt... U... al... gehoor... gekregen? 't Was inmiddels vyf over zes gewprden. Ik ben toen op de fiets sprongen, naar het verlangde nummer ge reden, myn eigen nummer opgebeld en ik had onmiddeliyk aansluiting. Het betreffen de nummer was dus nie£ defect! Een ander geval maakte spr. nog eens mede, toen hy intercommunaal opgebeld hebbende, geen gehoor kreeg, en na afgebeld te hebben, hem even later door de telefoniste gervaagd werd: Bent u uitgesproken? Op het ant woord niet gesproken te hebben, werd ge zegd dat het (een) gesprek toch betaald moest worden. Eerst door tusschenkomst van den directeur heeft spr. voor de tweede maal zonder betaling kunnen spreken. De heer Donker verzocht ten slotte den direc teur met deze klachten in kennis te stellen. De Voorzitter was van meening, dat het bekend zyn van deze schromelyke mis verstanden zyn invloed niet zal missen, dat misschien meerdere klachten volgen en daardoor verbeteringen zullen worden aan gebracht en het dus hierby te laten. De heer Goedewaagen wist dat klachten zeer ernstig worden onderzocht en dat het personeel altyd geen blaam treft. De telephoon-inricbting behoeft hier ter stede verbetering. De heer M u y 1 w y k zeide dat ook de aansluiting aan het bureau defect kan zyn. De heer Donker merkte nog op, dat het betreffende nummer, dat dus 87 maal op- gebeid, althans getracht ds op te bellen,, als defect toen is opgegeven, want 's Maandags daaropvolgende kwam een controleur een onderzoek instellen. Er mankeerde niets aan het toestel en spr. vond dit feit niet serieus opgevat en men gaf biykbaar dit nummer ais defect op om zich te dekken. Op de vraag van den heer Donker of by invoering van het gesprekkentarief ook het automatisch spreken voor Gouda en omstreken wordt ingevoerd, antwoordde de Voorzitter, dat het gesprekken-tarief niet wordt ingevoerd vóór het automatisch spre ken. Hierna ging de vergadering, die om twee uur was aangevangen, om half vyf ever in geheime zitting. Een ongeval dat goed afliep. Hedenmiddag had een der deelnemers aan de ringrydery het ongeluk een 12-jarig meisje, dat op haar fiets op de Markt reed, aan te ryden .waardoor het kind van de fiets werd gesmakt, terWyl het paard met zyn) berijder eveneens kwam te vallen. Gelukkig bleken noch het meisje, noch de berijder, noch het paard eenige kwetsu ren te hebben opgeloopen, alleen het rijwiel was wat beschadigd. Waarschuwing. De Commissaris van Politie heeft hier ter stede in beslag genpmen een 600-tal reclame-biljetten waarop, een gedeelte van een \Q guldenbiljet is afgedrukt. De ver spreiding van een dergelijke reclame is in strijd met art. 440 van het Wetb. v. Straf recht, waarom ook tót inbeslagneming is overgegaan. Kantongerecht. Een aanvaring op de Gouwe. Heden diende de zaak tegen F. van der S., sleepboot-kapitein aan boord van de Haarlemmermeer I. Aan verdachte was ten laste gelegd dat hy' in staat van dionkenschap verkeerende, als besturrder, althans gezagvoerder van een s'eepboot, \olgens opgaaf genaamd Haarlemmermeer 1, welke sleepboot een sleep voorttrok, daarmede heeft gevaren in de Gouwe onder de gemeente Waddinx veen, zijnde dit een handeling waarbij tot voorkoming van gevaar voor leven of ge zondheid van derden bijzondere omzichtig heid of voorzorgen werden vereischt. Uit de getuigenverklaringen bleek dat verdachte, die meer naar de rechter dan naar de linkerzijde van hgt vaarwater met zyn sleep voer, een endere boot „de Vol harding", ook in de richting Waddinxveen varende de gelegenheid om te passeeren niet wilde geven tengevolge waarvan eer. aanvaring tusschen de sleep en de Volhar ding niet te voorkomen was en de Volhar ding tegen het Lazalt van het jaagpas werd opgeduwd. Met groote moeite is het de kapitein van de „Volharding" gelukt voorbij te komen. Uit de^jjedragingen van verdachte bleek dat hij dronken was, hy sprak wartaal en kon op zjjn beenen niet slaan. De Volharding had zijn reis naar Wad dinxveen doorgezet en de kapitein waar schuwde de politie, omdat wanneei die sleep onder leiding van verdachte de reis voort zette, ongelukken niet konden uitblijven. Hiermede in verband heeft de brugwach ter van de Hooge Waddinxveensche brug, deze brug gesloten gehouden, teneinde ver dachte te noodzaken bedoelde sleep te mee ren. Verdachte was zig-zags gewijze door oe Gouwe komen varen, en hoewel het reglement van politie op de Gouwe aan geeft dat een schipper, Wanneer de brug gesloten is zyn vaartuig op minstens 80 nieter van de brug moet stoppen, was ver dachte tegen de brug aangevaren. Noch op verzoek van de politie, noch op verzoek van de burgemeester was verdach te te bewegen aan wal te komen. De kapiteins van de schepen, door ver dachte getrokken, wilden niet meer met hem varen en meerden hun schepen aan de aan den wal staande meerpalen. Het is de politie eindelek gelukt ver dachte van de boot af te halen en hem ter ontnuchtering op te sluiten. Verdachte was niet verschenen. De Amb tenaar van het O.M. die de handelwijze van verdachte scherp laakte, vpoeg een veroor- dteling van zes dagen hechtenis. Conform de eisch van het O.M. werd verdacht? ver oordeeld tot zes dagen hechtenis. Verkeersovertreding. A. R., chauffeur, wonende te Reeuwyk, stond terecht dat hy ala bestuurder van een motorrijtuig, waarmede over een weg wordt gereden, daarmede niet behoorlijk naar recht» is uitgeweken by het tegenkomen van een voertuig. Verdachte die was verschenen ontkende het hem ten laste gelegde en beweerde day hy voldoende naar rechts was uitgeweken! maar dat de bestuurde# van het hem tege moet rijdende wagentje .midden op den weg had gereden, tengevolge, waarvan een aan rijding plaats had en de aangereden wagen met bestuurder en paard van den dyk rol den. Er was tengevolge van die aanrijding veel melk verloren gegaan. Bestuurder en paard hadden peen letsel bekomen. De aan- geredene heeft het paard dat schichtig was geworden moeten verkoopen, omdat het als trekdier onbruikbaar was geworden. De Ambtenaar O.M. die het wettig en overtuigend bewys geleverd achtte vroeg voor verdachte een veroordeeling van vijf tig gulden boete subsidiair een hechtenis van 10 dagen met drie maanden ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen. De Kantonrechter zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wyzen. Uitspraken. Verder zyn nog de navolgende vonnissen gewezen. Wegens schoolverzuim: W. de J.; J. van E.; wonende te Gouderak beiden 1.subs. 1 dag hechtenis; C. v. d. W. te Reeuwyk, schuldig zonder toep. van straf; A. R. en G. H. R., beiden te Niauwerkerk a. d. IJssel resp. 3.1 suhs. 1 d. en 3.sabs. 2 d. h. J. S.; D. V. W.; S. H.; C. K.; J. A. V.; A. v. V. 1.— subs. ld. h. allen te Niau werkerk a. d. IJssel; A. H. J. de G. te Ze venhuizen schuldig zonder toep. van straf; I'. C. te Zevenhuizen vrijspraak. Wegens overtr. OngevallenwetJ. de R. to Gouda 1.subs. 1 d. h. Wegens ©vevtr. Vi»&cherywet: 7. van R. to Waddinxveen 25.— subs. 5 d. h. - Wegens overtr. art. 453 W. van S.: C. V. te Boskoop 6.aubs. 2 d. h. en W. K. tc Gouda 3.subs. 2 d. h. Wegens overtr. ykwet: L. B. en L. M. te Gouiderak resp. 0.60 subs. 1 d. h. en 1. subs. 1 d .h. met verbeurdverkl. der in be- sflAg genomen gewichten; L. P. O.; D. van d. S.; J. v. d. M., allien te Gouda en A. van D. te Reeuwyk allen 1.subs. 1 d. h. met verbeurdverkl. der m beslag genomen ge wichten. Wegens ovevtr. motor- en r ij wiel regle ment: N. P. te Gouda 1.subs. 1 d. h. Wegens overtr. art. 424: W. van 8. te Waddinxveen 2.subs. 2 d. h. Burgelyke Stand. GEBOREN: 21 Oct. Johan Christiaan, z. C. Jonker en J. O. O. van der Torren, Reg. Plantsoen 30. - 23 Oct. Johanna Lena, d. v. L. van der Kleij en J. C. de Gruijl, IJs- seliaan 80. GETROUWD23 Oct. J. A. van Schalk en S. W. Kraan. A. Lafeber en M. J. Spaan. F- A. den Held en Th. "G. van Réden. K." Kleimeer en S. J. Hageman J. Bol en J. J. van der Laan Q. den Boon en W. H. Dullemeyers. OVERLEDENGeenë. Agenda. 24 Oct. 8 uur Blauwe Kruis boven.-.aal, openbare byeenkomst Goudsch Dranh- weercomité. 25 Oct. 8 uur Soc. „de Réunie" Eerste lezing over Indië. 28 Oct. 8 uur Soc. „de Réunie" Lezing van het Nat. Genootschap voor Gouda en Om streken. Spr. Dr. Ir. P. H. Hermans, hoofd-ingenieur van de Kunstzijdefabrie ken te Breda. 4 Nov. 2 en 8 uur. Stadhuis, Raadzaal. Ge meenteraad. 29 Oct. 314 en 8% u. Nieuwe Schouwburg, Paul Branns Marionetten-theater. tooneel. Het teeken op de deur. Tooneelspel in 3 bedrijven en een voorspel von Channing Pollock. Als tweede abonnementavoorstelling werd gisteren in den Schouwburg door het Nieuw Nederlandsch Tooneel, artistiek leider Louis Saalboru, opgevoerd: „Het teeken op de deur" tooneelwerk van Channing Pollock, ip de vertaling van Felix Hageman. Louis Saalborn en de zijnen, die na den brand in het Paleis voor Volksvlijt plotseling dakloos werden en met vele moeilijkheden te kampen hebben gehad, hebben zich schijnbaar geheel hersteld. Speelde het ge zelschap onder leiding van Magda Janasens gedurende de zomermaanden in het Rika Hopper Theater in Amsterdam, thans staat het weer onder de beproefde leiding van Louis Saalborn. Het stuk van gisteravond opende met een voorspel, waarin we ten tooneele zien ver schijnen Frank Devereaux, een jonge men van goeden huize, John Gobau en de typiste van zijn vader, Ann Hunniwell (Magda Jans- sens. Het jonge meisje is met Devereaux naar de opera geweest en zij is verrukt over ai het moois dat zij gezien en gehoord heeft. Samen komen zij dan soupeeren in een res taurant, waar een jong meiaje eigenlijk niet behoort fe komen. Zij weet dit echter niet daar zij in goed vertrouwen is meegegaan. De jonge Devereaux weet het echter maar al te goed, hij is er een goede bekende. Het meisje wordt gewaarschuwd, door den kellner die tracht haar te doen ontsnappen. Dit ge lukt niet. Echter op het moment dat Deve- jeaux zich van zijn minder goede zijde laat zien, doet de politie een inval, en maakt een einde aan dit ongewenacht samenzijn. Later is Ann Hunniwell getrouwd met Lafe Regan (Louis Saalborn). Zijn dochter. Helen Regan (Helen Treep-Vink) Ann's stiefdochter, want Ann is de tweede vrouw van Regan, ontmoet Frank Devereaux en het jonge meisje is verrukt over de vriendelijkheden van dezen >Dpn Juan, die het jonge meisje het hof maakt. Voor hem is zij een van de velen die hij het hoofd op hol brengt Het jonge meisje ia vol vertrouwen en belooft hem bij hem te kompn dineeren. Wanneer Mrs. Regan dat hoort, wil zij tot eiken prijs trachten te ver hoeden dat het jonge meiaie het slachtoffer tférdt van dezen verleider. Zij gaat zelf tot hem. Een vreeselijk drama speelt zich dan af. Regan komt daar ook zelf om met Deve reaux af te rekenen, omdat deze zijn besten vriend compromitteerde met diens vrouw. In een twistgesprek, waarvan Mrs. Regan, on danks haar wil, in de naast liggende kamer getuige is, doodt Reg on den man, die zoo- voel kwaad stichtte. Mr. Regan, die niet weet dat zijn vrouw ook daar ia, verlaat de kamer en sluit dan zyn vrouw in bij den vermoorden man. Deze tracht de situ atie te redden door het te doen voorkomen alsof zij den moord pleegde. Het gebeuren was waarlijk sensationeel! Maar er werd schitterend gespeeld en Magda Janasens, Louis Saalborn en John Gobau en niet te vergeten Tourniaire als de rech- ter-commiaaaria, hebben de hulde en het ap plaus, hen in zoo ruime mate door het pu bhek is gebracht, ten volle verdiend. De sohouwburg was vrij goed bezet. DRAADLOOZE DIENST. Ernstig spoorwegongeluk. Twee D-treinen op elkaar geluopen. Drie dooden, 28 gewonden waarvan 10 ernstig. NEURENBERG, 24 Oct. De spoorweg directie te Neurenberg deeLt telefonisch mede, dat tegen elf uur hedenmorgen de D-trein no. 39 uit Berlyn, by het station Reichelsdarf ingereden is op den D-trem no. 389 uit München. Volgens tot nu toe ontvangen berichten zyn er 3 dooden, iü ernstig gewonden en 18 licht gewonden. Zoo werden twee postbe ambten en een spoorwegconducteur gedood. Onder de ernstig gewonden, ia na tot dusver •kon worden vastgesteld een stoker, een machinist en onder de overige gewonden is een Spanjaard. Aide 16 ernstig gewonden zijn naar het ziekenhuis te Neurenberg overgebracht De upeningswerkzaamheden zyn in vollen gang. Na tot dusver kon worden nagegaan is het ongeluk waarschijnlijk ontstaan, doordat de sneLtiein D 39 by het ver laten van het station Reichedsdorf door een onveilig signaal is gereden, waardoor de sneltrein D 389, dae juist passeerde in de flank werd aangereden. De locomotieven en 2 personenrijtuigen ontspoorden. Reichedsdorf ligt ongeveer 8 KM. van Neurenberg. Professor Dr. P. J. Blok overleden. LEIDEN, 24 Oct. Na een korte ongesteld heid is hedenmorgen, iü den ouderdom van ruim 74 jaar overleden Prof. Dr. P. J. Blok, oud-hoogleer aar in de Vaderl. Geschiedenis aan de Universiteit te Groningen en Leaden. De overledene werd 10 Jan. 1855 te den Helder geboren, waar uju vader hoofd van een school waa. Hij studeerde aan de Uui- veisiteit te Leiden waar hij in Juli 1879 pro moveerde tot doctor in de klassieke letteren. In 1884 werd hij benoemd tot hoogleer aar in de Vaderlandsche Geschiedenis te Gronin gen, en den 21en Mei 1894 in gelijk ambt te Leiden. In 1925 legde Prof. Blok wegens het bereiken van den 70-jariger» leeftijd het pro fessoraat neer. Hij had verscheidene buatenlandsche on derscheidingen. De Nederl. regeering erken de zijn verdienate door hem te benoemen tot ridder in de orde van de Nederlandaohe Leeuw, en hem bij het aftreden het comman deurskruis van de orde van Oranje Nassau te verloenen. De moord in den Biydórppolder te Rotterdam. ROTTERDAM, 24 Oct. Gistermiddag heeft zich nog een belangrijke getuige bij de poli tic aangemeld. Het is een man die op dem avond van den moord omstreeks kwart over zes den verdachte tegen het lijf is geloopen, in een urinoir vlak by de Coolsche straat waar het slachtoffer woonde Door publica tie van een portret van verdachte ls deze getuige tot zijn verklaring gekomen. Het onderzoek naar het rijwiel wordt voortgezet. De rivierpolitie dregt in de Schie en in het Verbindingskanaal. Voorts veiaockt de com missaris van politie het personeel van rij wielbewaarplaatsen in de omgeving, vooral aan de stations, zich goed te bedenken of er niet iemand overeenkomend met verdachte een rijwiel heeft gestald op den dag van den moord of vlak daarna. WISSELKOERSEN. 28 Oct. 24 Oct. Officieel. Londen 12.09"/- 12.10 Berly'n 59.80^ 59.31*4 Parijs 9.77 9.77 Brussel 34.69% 34.70 Zwitserland 48.07 48.08 Weenen 34.87% 34.87% Kopenhagen 66.45 66.45 Stockholm 66.67% 66.65 Oslo 66.45 66.45 New York 2.48% 2.48 Niet-ofificieel. Praag 7.34 7.35 Italië 12.99 13.00 Madrid 35.55 85.45 Prolongatie 3%4% RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 24 October. Verwachting. Aanvankelyk stormachtige tot krachtige, later afnemende zuidel\ike tot westeiyke windj Meest zwaar bewolkt tot betrokken. Waarachynlyk eenige regen. Aanvankelyk iets koeler.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2