Kxtersra ^rdr^^r8' 23 0"'- ij nat-Koud Weef Beurs van Amsterdam. BINNENLAND. Gouverneur Fruytier. In het vaderland terug. De gouverneur van Curasao, juvL. A. Fruytier, ia gistermiddag in ona land terug gekeerd. Naar men weet ia de heer Fruytier, in ver band met de gebeurtenissen op Curasao, door de regeering tot het -verstrekken van nudere ophelderingen naar ons land ontbo den. Eerst kort voor negen uur legde de boot aohter de loodsen van de K.N.8.M. aan de buiinamekade aan. Onmiddellijk nadat de loopplank was uitge legd ging, met eenige familieleden van den heer Fruytier, pastoor Hendriks uit Laren aan boord om den gouverneur te begroeten, die kort daarop met zijn gezin in de douane loods verscheen. Van eenige officieele be groeting was geen sprake. Nadat de noodige formaliteiten waren ver- j richt was het Hbld. een oogenblik in de gele genheid den heer Fruytier te spreken. De reis waa, behoudens de eerste dagen, zeer vermoeiend geweest. Vooral op het laatste deel van den toch' was het zwaar woer geweest en naar wij vernamen waa mevrouw Fruytier eenigen tijd ziek geweest. De behandeling" aan boord viel zeer te roemen. Uiteraard liet de gouverneur, die straks door de regeering over de voorvallen op den avond van 8 Juni in Willemstad zal worden gehoord en waaromtrent hij reeds eenige I maanden terug een zeer uitvoerig schriftelijk I rapport heeft ingediend, zich niet uit over de I zaken waarvoor hij naar het vaderland ia I teruggekeerd. Op onze vraag wanneer de heer Fruytier I bij den min. van Koloniën zijn opwachting I ducht te maken, antwoordde de gouverneur I met nadruk: „Zoo spoedig als maar even I mogelijk is". „Wanneer denkt u dat de commissie-Hoor- I weg haar arbeid zal beëindigd hebben I vragen wij verder. „Daar zal nog wel eenigan tijd mee heen- I gaan was het oordeel van den heer Fruy- I tier. die niet mot eenige zekerheid kon zeg- gen, wanneer de drie lieeren der Commissie huiswaarts zouden koeren. Nieuwe frankeerzegels. Indien da wijzigiug van de posttarieven haar beslag krijgt, zal behoefte ontstaan aan een frankeerzegel van 21 cent, zijnde het bedrag verschuldigd voor een binnen- landschen aangeteekendeu brief tot 20 gram, Het zegel van 22J cent zal kunnen worden gemist. De zegels van 22J cent zullen daarom wor den opgebruikt met een overdruk. „21 cent". Eerpt wanneer de aanwezige voorraad daar toe aanleiding geeft, zal tot aanmaak van een nieuw zegel van 21 cent worden over- De zegelafdrukken op de postbladen zulllen door een overdruk tot 6 eent worden terug- gebracht. De briefomslagen, waarvan geen groote voorraad aanwezig is. zullen worden opge bruikt voor het buitenlandse!» verkeer door een zegel van 5 cent bij te plakken. Een postzegel van 9 cent zal worden aan gemaakt, te gebruiken voor stukken, welke ten onreohte als drukwerk gefrankeerd zijn in plaats van als brief. De gaskwestie te Doetinchera. De uitvoering van de besluiten van den gemeenteraad van Doetinchem om den direc teur en den opzichter van het gasbedrijf aldaar in rang terug te stellen, welke beslui ten ter vernietiging waren voorgedragen, is 105o" d0°r dö Kr00n °P8eaoï,ort tot 1 Mei De zendtijd. De liberale omroep vraagt zendtijd. Het dagelijksch bestuur van de Vereeni- ging van Liberale Radio-Amateurs (V.L.R. A.) heeft zich met het volgende telegram tot den Radioraad gewend: „Naar aanleiding van de publicaties in zake de voorgenomen verdeeling van zend uren wenscht het dagelijksch bestuur van de Vereeniging van Liberale Radio-Amateurs, welke door haar eerste uitzending op 6 April' 1929 als zend-organisatie werd erkend, onder de aandacht van uw college te brengen, dat naar zijn inzicht het libernle volksdeel aan spraak mag maken op minstens één tiende deel van den totaal beschikbaren zendtijd der beide zenders. Wanneer niet tot de instelling van een Al- gemeenen National™ Omroep, doeli tot ver- detling van den zendtijd over de verschil lende groepen wordt overgegaan, kunnen de liberalen naar billijkheid reobl doen gelden op een ekenredig deei van den zendtijd." Een groep van meer dan honderd ambtena ren der Gemeentetram te Amsterdam heeft den minister van Waterstaat telegrafisch verzocht een eventueel voor de ..A.V.H O." nadeelig advies van den Eadioraad niet op te volgen en de „A.V.R.0 toestemming te verleenen tot het voor eigen rekening inrich ten van een eigenszendgelegenheid. De atrijd èu den aether. De vergadering ,,n den Radioraad. Een gunstige wending voor den A.V.R.O.T Gisteravond heeft de hoer W Vogt de omroepleider van den A.V.R.O.een korte rede gehouden voor de microfoon van Hil versum. Men had hem. zoo zeide hij, van alm kanten gevraagd iets mede te deelen over de gisteren gehouden vergadering van den Radioraad. Met een citaat uit de Gijs- biegt van Aemstel verklaarde de heer Vogt dat hij moeilijk spreken kon, maar hij geloof de dat de luisteraars tóch wel recht op iets hadden. 4 Daarom verzool,t hij hun om le doen alsof ZIJ hem zagen staan en dan op hem toepas- wrttlwe" de volgende woorden uit do G.jsbregt: „Hij schijnt van ons geluk verheugd en welgemoed". Hiermee gaf do heer Vogt duidelijk te Kennen, dat het den A.V.R.O* in deTrgÜ dering van den Radioraad goed was gegaan en hij bevestigde dit door «r met een ander citaat aan toe te voegen, dat het hem thans niet moeilijk viel voorloopig het harnas af te leggen. TWEEDE KAMER. De Ambtenarenwet 1 met De voorzitter is er in geslaagd, 'behulp 'vajnij 'Rel diteigement van een avondzitting, indien de Kamer niet op. schoot, de Ambtenarenwet geheel af te han delen. Zonder stemming werd zij aangeho- I men en verscheidene leden kwamen minister Donner gelukwenschen met het nieuwe suc ces, door hem behaald. Het is inderdaad een succes voor hem geworden; hij heeft zijn ontwerp zoo knap en zakelijk verdedigd, dat de meeste amendementen niet de ïninate kans hadden en grootendeels ingetrokken of verworpen werden. Bij het scheiden van de markt heeft'hij den heer J. ter Laan (s.-d.) echter nog een genoegelijk oogenblik bezorgd door twee amendementen van dien afgevaar digde over te nemen,welke de strekking had den den algemeenen maatregel van bestuur, waarin het materieele ambtenarenrecht zal worden geregeld en dien betreffende de ar beidscontracten niet binnan twee jaar na de inwerkingtreding van de desbetreffende wetsartikelendoch reeds binnen één jaar na dat moment vast te stellen. De heer J. ter Laan had wèl behoefte aan dezen troost prijs Want hij had de meeste amendemen- leu ingediend en had dus ook de meeste ne derlagen tegenover den minister te boeken. De wyziging der Pensioenwet, ('urateele van drankzuchtigen. I Het wetsontwerp z. h. st. aangenomen. I De interpellatie-Wfjnkoop over de «takings. incidenten te Maastricht. I Na aanneming van een aantal kleine ont- I werpen kwajn aan de orde de wijziging der I pensioenwet. I De heer GERHARD critiseert de terug- I vordering van de aanvullende pensioenen I van 1 Juli 1922. waarmee eind 1927 begon- nen werd, toen het heele bedrag in eens I werd ingehouden. Hij bepleit intrekking I van kortingsbepalingen subsidiair buiten I toepassing laten dezer wet, voor de bij het I 111 werking treden bestaande inkomsten. I Mej. WE8TERMAN bepleit de mogelijkheid I van pensionneering van nevenbetrekkingen I "n restitutie van de twee maal betaalde pen- J sioenbijdragen over de tweede helft van 1922. I De heer 8URING wenscht pensioensge- I J-echtigheid voor het personeel van de vroed- I vrouwenschool te Heerlen, de mogelijkheid I van inkoop van pensioen voor salarissen be- I neden 400 gulden, en heropening van de 1110- I gelijkheid van inkoop van pensioen voor den I diensttijd van voor 1 Juni 1922. De heer KETELAAR steunt den heer Ger- hard. Spreker heeft bezwaar tegen het amende ment Suring. De MINISTER VAN FINANCIEN kan niet alle amendementen aanvaarden, doch zal ze overwegen. I Binnenkort zal een nieuwe wijziging wor den voorgesteld, waarbij verschillende amen dementen kunnen worden overwogen. Spreker bestrijdt vooral den heer Gerhard, wiens amendementen het aimulatieverbod ongedaan zullen maken Het amendement Suring om de pensioen- gerechtigheid van de inspecteurs van het bij zonder onderwijs mogelijk te maken, wordt aangenomen met 63 tegen 22 stemmen. Het amendement-Gerhard betreffende in trekking van de terugvorderingsbepaling wordt ingetrokken. Alle overige amendementen worden inge trokken, Waarna het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. 1 Z. h. st. werd daarna aangenomen het I wetsontwerp waardoor het mogelijk wordt j drankzuchtigen onder curatoele te doen stel- I len en ze in een inrichting tot behandeling I van drankzuchtigen te doen opnemen. Interpellatie Wijnkoop. I Daarna werd de interpellatie van den heer I Wijnkoop (c.-p.betreffende de bloedige I botsing in den avond van 16 October j.l. tus- I scheu arbeiders en politie in verband met I de staking bij de zinkwitfabriek to Maas- I triclit, bijna geheel afgehandeld. I Uit hetgeen bij deze gelegenheid van ver- I schillende kanten is gezegd- aan het debat I is deelgenomen \an katholieke zijde door I den heer HcrmanB, van soeiaal-democrati- j sehe door de heeren Vliegen en Kupers, van J communistische door den heer De Visser j valt het niet moeilijk de aanleiding tot het J voorgevallene te reconstrueeren. Men heeft 1 hier te doen gehad met een strijd om de I macht tusschen de katholieke en de sociaal- 1 democratische vakorganisatie, die elkander vliegen trachtten af te vangen. Aan de zink- I wilfabriek waren eenige modern georgani- I secrden ontslagen Aanvankelijk wilden de I arbeiders staken, doch de moderne organi- j satie wilde liever door een conferentie met I de directie het ontslag ongedaan trachten I te maken. De directie weigerde echter het bestuur van de moderne organisatie te ont vangen. Terwijl er nu besprekingen gaande waren over een conferentie tusschen de Hoofdbesturen van beide organisatie» tot het voeren van een gemeenschappelijke actie, is de katholieke organisatie er in geslaagd, I buiten medeweten van de moderne, contact I te krijgen met de directie en het ontslag on gedaan te maken Dit was een succesje voor de katholieke organisatie, doch de moderne organisatie uiteraard daarover hevig verbol gen, beantwoordde de weigering der directie om ook haar te erkennen met het proclamee- ren van een staking. Daarvan was d\js het gevolg, dat de leden der katholieke organi satie, die doorwerken, tot „onderkruipers" werden gebombardeerd en door de modernen op verschillende wijzen gemolesteerd werden. Of de politie bij deze gelegenheid fouten heeft gemaakt of niet, kunnen wij niet beoor- deelen. De lezingen over het gebeurde loo- pen uiteen. In ieder geval ia dit de grond slag geweest voor de interpellatie van den heer Wijnkoop, die uitpakte over met knup pels gewapende geestelijken, die de zijde van de onderkruipers zouden hebben geko zen, volhield dat «te sohnht uitsluitend lag bij de politie en den burgemeester, die ont slagen diende te worden en ten slotte twee moties indiende, die echter alleen door den heer De Visser ondersteund werden en dus niet in behandeling kwamen. Minister Ruys de Beerenbrouck, die den interpellont had te beantwoorden, stelde zich daarbij op het standpunt, dat het op treden van den burgemeester als hoofd der politie voel beter kan worden beoordeeld door den Maastrichtschen raad. die liet be leid ven den burgemeester heeft goedge keurd, dan door het parlement. Hij achtte het juist gezien, dat versterking van de po litie was gercquireenl. aangezien de Maas- trichtsche politie door de aanhoudende rel letjes (op 22 Juli heeft het ontslag plaats gehad en niet lang daarna ia de staking begonnen) overwerkt waa. Ook een per- soonlijk onderhoud met den burgemeester had hem den indruk gegeven, dat hier juist was opgetreden. De heer Wijnkoop had ge vraagd om den stakingsleider Pieters, die eenige dagen door de justitie gevangen was gehouden op verdenking van opruiing vrij te laten. De minister kon hem mededeelen da* de man 23 dezer reeds in vrijheid was gesteld. GEMENGDE BERICHTEN. Een vrouw verkocht voor 2400. Een volksgericht te Zuidlaren. Do „Prov. Grom Ct." vertelt, dat niet lang geleden de Zuidlaarder jeugd een volks- gerecht heeft gehouden, om haar woede te koelen op een man, die eens anders vrouw had opgekocht voor de somma van f 2400. Een varkeuskoopman had liefdesbetrekkin gen aangeknoopt met de vrouw van een boer tje, die daarvan Aanvankelijk weinig had gemerkt. Hij leende op zekeren dag, toen hij nog onkundig was van de trouweloosheid van zijn vrouw, f 1400 van den koopman. Toen hij later ontdekte, welke verhouding er bestbnd, was hij daarover eerst ontsticht, maar eenigen tijd daarna werd er tusschen beide een overeenkomst gesloten, waarbij de koopman de vrouw mocht houden, en het boertje f 1000 kroeg met kwijtschelding van de schuld van f 1400. De overdracht had plaats in den nacht van Donderdag op Vrijdag Des Vrijdags heeft de vrouw haar hebben en houden bij haar wettigen echtgenoot weggehaald en naar haar kooper overgebracht. Toen dit alles goed was doorgedrongen tot de ^Zuidlaarder bevolking, ontstond onder haar daarover ernstige ontstemming en op den avond van den voornoemden Vrijdag is een bende, die naar sommigen beweren, be stond uit dertig tot veertig jonge kerels van 18 tot 22 j aar, maar die volgens anderen wel tenminste vijftig man sterk geweest moet zijn, luid zingende, naar de woning van den koopman getrokken. Het huisje ligt zeer dicht bij de kom van het dorp. De bedoeling van de jongelui wae den man en de vrouw naakt op een boerenwagen door het dorp te rijden. Toen bleek, dat beide personen zich in dkn kelder onbereikbaar hadden opgesteld, heeft de bende volstaan met de ruiten van huls en de deur te Vernielen, verwoestingen aen te richten on- der het huisraad enihet linnen uit de lin- nenkast te scheuren. Het bezoek heeft ge duurd van des avonds half tien tot des nachts nalf één. Toen ia de menigte, half voldaan, wegge trokken. De koopman en de vrouw hebben nog een paar dagen in het huisje gewoond. Daarna zijn zij uit Zuidlaren vertrekken. Het bioscoopconflict in het Zuiden. De bioscopen 1 November weder geopend Gisteren hebben de besturen van de ver- eeniging van Noord-Brabantsche en Lim- burgsche gemeenten voor gemeenschappelij ke filmkeuring, en van de Nederlandsche Bioscoopbond op het. departement van Bin- nenlandsche Zaken, onder leiding van den Minister langdurig geconfereerd ter bespre king van de mogelijke oplossing van het bioscoopconflict in het Zuiden. In beginsel werd tusschen de partijen overeenstemming bereikt, waarbij in hoofdzaak overeengeko men werd dat in het vervolg de film-nakeu- ring zal worden overgelaten aan de R. K filmcentrale. Een door de beide besturen uit gewerkt voorstel zal aan de ledenvergaderin gen der beide vereenigingen ter goedkeuring worden voorgelegd. Wanneer deze organisaties zich met het voorstel vedeenigen «uilen de bioscopen in het Zuiden waarschijnlijk 1 November a.s heropend kunnen worden. rechtzaken: Het drama te Zundert. Geconcludeerd tot ontzegginj- van den eisch om achadevergoeding. De Officier van Justitie bij de Hnagsohe rechtbank mr. Hermans heeft gisteren con clusie genomen in de bekende civiele proce dure beu-effende het drama to Zundert in den nacht van 10 op 11 Januari 1927, waarbij de caféhouder Van Meer in zijn café te Zun dert door de marechauseées J. F. Claassen en Ch. H. Coolen is doodgeschoten. Naar men zich herinnert, heeft de weduwe Van Meer-Billet den Staat en de beide mare- chaussées voor deze rechtbank doen dagvaar den en hoeft zij 'n schadevergoeding gevor- deid van f 30.000 voor zichzelf en van 20.000 voor haar beide kinderen. De recht bank had in deze zaak getuigenbewijs opge legd, waarna zeer uitvoerige enquêtes zijn gehouden. Voor de weduwe Van Meer pleitte inr. L. van Gigeh uit Amsterdam en voor den Staat en de marechausaées mr. A. F. Tel- tiers. De officier heeft nu geconcludeerd, dat aan eischeres haar vordering zal worden ontzegd, niet haar veroordeeling in de kósten van het geding. Rechtbank te 'a-Gravenhage. Vernieling. De los-werkman H B. te Bodegraven had zich gistermiddag voor de Haagsche recht- een paar Wvbert- tablettenl Zij Bescher men tegen verkoud heid en infectie. STADSNIEUWS. bank te verantwoorden wegens vernieling. Op 23 Juni j.l. zou hij te Hazerswoude de ■achterruit van een pa»9eerende auto hebben stukgeslagen, waardoor een vafl de inzitten den werd verwond. De heer J. Sauerbier, die den auto bestuur de, verklaarde als getuige, dat hij op den bewusten weg niet kon passeeren, omdat een paar autobussen en eenige personen, die blijkbaar aan het vechten waren geweest, in den weg stonden. Getuige was gedwongen vrijwel stil te houden, eerst na herhaald ge toeter gingen de mannen eenigszinB op zij. Toen getuige voorbij gereden was, hoorde hij, glasgerinkel, en bevond hij, dat zijn zuster bloedend was gewond. Uit het verdere getuigenverhoor bleek, dat verdachte en eenige andere personen zich in opgewonden toestand bevondenverdachte had eenige schrammen op zijn gelaat. Verdachte zeide, niet de bedoeling te heb- I ben gehad, de ruit te vernielen het moet z.i. bij ongeluk zijn geschied, toen hij zich wilde verweren tegen een van de vechten den. l)e officier requireerde wegens vernieling een gevangenisstraf voor den tijd van één maand. Uitspraak 7 November as. LUCHTVAART. De noodlanding der P.H.A.G.B. te Konstantinopel. Nader bericht over de oorzaak van het ongeval. Lit Konstantinopel is thans uitvoeriger bericht ontvangen van de bemanning der PH-AGB over de oorzaak der noodlanding vun liet vierde vliegtuig op de Indië-route Het blijkt, dat de storing van den rechter motor een gevolg is geweest van het losraken van de vlotter-pen in den carburator, waar- door de benzinetoevoer werd gestopt. Een luttel gebrek als dit, dat intussqhen ernstige gevolgen had, deed zich nog nooit eerder in een motor vaneen der K. L. M.-vliegtuigen voort De pen is een zeer ondergeschikt deel van het mechanisme en vrijwel aan geen slij tage onderhevig. Dat de mecanicien Bruyne- swrin dan ook niet aanstonds de oorzaak vond, ia volkomen begrijpelijk. De tocht gaat op dit gedeelte van de route over bergachtig terrein mei hoogten, variee- I rend tusschen 1200 en ruim 2000 meter. I Eenigszins geschikte noodlandingsvlakten I bestaan er niet en dus was de terugkeer naar I het vliegveld te Konstantinopel, ondanks liet feit, dat daar mist hing, de eenige oplossing Helaas is het slechte zicht den vliegers toch nog noodlottig geworden. De machine is bij de daling in aanraking gekomen met boo men, waardoor do roeren en de vleugel vrij zware schade opliepen en de romp aan de voorzijde werd ingedeukt. De motoren schij nen door de botsing niet geleden te hebben Na demontage zal het toestel, de vleugel uitgezonderd, per trein naar Amsterdam worden vervoerd. Het transport van den vleugel heeft geen nut, «in verband met de hooge kosten. De post van het vierde vliegtuig, dat in Konstantinopel averij bekwam, is op de vol gende wijze doorgezonden: De voor Aleppo bestemde stukken zijn per trein verzonden en zullen, aldaar 25 dezer aankomen. De stukken voor Bagdad worden met den autodienst Damascus—Bagdad ver voerd, aankomst aldaar 30 dezer. De mail voor Bushir, Karachi, Allahabad en Akyab wordt overgebracht met den luchtdienst Lon den—Karachi. aankomst Bushir 1 November en Karachi 2 November a.s. De stukken voor Bangkok gaan per Engelscbe mail, aankomst 18 November aldaar en de correspondentie voor Nederlandsch-Indië wordt verzonden per s.s Patria en zal te Medan aankomen op 13 November en te Batavia op 16 No vember as. fn een onderhoud met den heer Hans Mar- Jin vernamen wij nog, dat de K.L.M. direct na het bekend worden van het ongeval ge tracht heeft, «teil extra toestel in te lasschen om de vlucht over te nemen. Dit plan kon echter niet worden uitgevoerd, daar de eenig beschikbare machine nog niet voldoende ger beschikbare machine nog niet volledig ge- FAmO-NIEUWS. Vrijdag 25 October. H il versum 5.30 Dansmuziek. 6.45 Cursus Spaansch. 7.15 Cursus Onderwijsfonds v. d. Binnen- \aart. Ö01 Tianorecital (Fr«d. Lamond). 8.45- 11.00 Vocaal en instrumentaal con- Cflt; na afloop tot 12 gramofoonplatén (o.a. 20 mm. Krontjongmuziek). Huizen: 7 u. Cursus in schriftverbetering. 7.40-10.30 Sprekers en concert. D a v e n t r y 8.20 B.B.C. Symphonie-eonoert. 10.50 Verrassingsnummer. 11.05—12.20 Dansmuziek. SPORT EN WEPSTRTinFAt KORFBAL. Voor Zondag zijn vastgesteld N. K. B. O.SvC.R. II—Ter Gouw I, 2 uur te R'dam R. K. B. Ter Gouw II-Kraohtsport. I, 2 uur, op het Ter Gouw-terrein. Gouds che compet Krachtsport II-Ter Gouw III, 10 uur «n het Gouda-veld. GOUDA, >5 Oct. 1». I Hinderwet. Burgemeester en Wethoudere brengen u» I kennis dat zij vergunning hebben verleen,, I aen de N.V. Batanfsehe Petroleum Maat. I schappij en hare rechtverkrijgenden tot het I uitbreiden der opslagplaat» voor aardolie. I producten door bijplaatsing van een Hardoll I e,i GOOÜ I,. tank op het perceel plaatseliit 1 gemerkt Schielands Hooge Zeedijk, kadai I troal bekend gemeente Goudn, Sectie F v„ I ,(46 en 1647, en aan de American Petroleum' I Company en lisre rechtverkrijgenden tothel I uitbreiden der ondergrondsche benzine-hc I waarplaats door het bijplaatsen van een I tweeden ketel en hot vervangen der besta.» I de nftapinrichting door een nieuwe in het' I perceel plaatselijk gemerkt Kleiweg no n I kadastraal bekend gemeente Gouda srétu I No. 3290 (oud 3206) behoudens het recht van I belanghebbende(n) tot het instellen van h? I roep binnen 14 dagen bij H M. de Koninein I ingevolge artikel 16 der Hinderwet. I Burgemeester en Wethouders brengen ter I kermis dat zij vergunning hebben verleend I aan de American Petroleum Company I bare rechtverkrijgenden tot het uitbreiden der ondergrondsche benzinebewaarplaats mei aftappomp door bijplaatsing van een electri sehe gedreven pomp op het perceel plaat, lijk gemerkt Stationsomplacemont, kadas traal bekend gemeente Gouda, Sectie H No 1238, behoudens het recht van belanghebh», de(n) tot het instellen van boroen hinn.»' 14 dagen bij II. M. de Koningin, ingevoW artikel 16 der Hinderwet. De K.I.G.-dngen. Ringrijderii op de Markt. Onder zeer groote beiangsteüing heeft gisteren de ringrqderq plaats gehid op de Markt, waarvan de regeling in handen was van een commissie, bestaande uit de heeren- J. J. Voorsluis, Bergambacht; A. de Groot' Bergambacht; N. J. van Dam, Reeuw»- p' Donker, Hekendorp; P. v. d. Linden Pzn Haastrecht; A. Visser, Bloemendaal- o' Ouciyk, Waddinxveen; M. Dekker, Stolwijk Zooals gisteren reeds gemeld was dé deelname zeer groot, er waren er 42 waaronder drie -lames! Nadat zq gedurende eenige uren elkan der hadden bekampt, stelde de commissie ten slotte den volgenden uitslag vast te prijs 60.—; M. Oskam, Bergambacht- Se prfjs 30.—; J. van Os, Reeuwök; 3e prijs 20.—; L. Boer, Waddinxveen; 4e prijs f 10.—: G. v. d. Stee, Stolwhker- sluis; fe prijs 5.—: W, Anker, Stolwijk. Vooral de amazonen, die gekleed waren inl rproek met wit shirt en Jockey-pel za- teh kranig te paard en hadden veel bekijks. Na den wedstrijd heeft een groep van de Bergambachtsche rtjvereeniging nog eenige I evoluties op de Markt verricht, welke be sloten werden met een saluut van alle rjj- I ders, staande op één rij met den pikeur I voorop. In den avond. In de avonduren had op de Markt een openbare vertooning plaats van de film van I do Nederlandsche Industrie, welke eigen- I dom i8 van de Vereeniging Nederl. Fabri- kaat. Een zeer groote menschenmenigte I heeft deze filmvertooning bijgewoond. I Ter opluistering van de feestverlichting, welke in de magazijnen allerwegen was ontstoken, heeft het Gemeentebestuur het mooie stadhuis doen verlichten door groo te schijnwerpers, die aan den lichtpaal van het Electrisch net vóór het stadhuis waren aangebracht. Het lientend mooie front van het karakteristieke stadhuis maakte tegen over den donkeren achtergrond een sprook- jesachtigen indruk. Tot laat in den avond bleef de belang stelling in de winkelstraten groot. De dag van heden, i Vandaag krygen de ouden van dngen hun deel om aan de K.l.G.-dagen een aangena me herinnering te bewaren. In een twaalftal auto's is een aantal oude bewoners onzer gemeente, meerendeelfl bewoners van hofje», met auto's, door par ticulieren daarvoor beschikbaar gesteld, uit getrokken om in en om Gouda een aardig tochtje te maken. Dat was voor de oudjes feest! Vanavond concert. Vanavond i» er concert op de Markt, van het Stedelyk Muziekkorps onder leiding van den directeur de heer Joh. Fabriaan. Het programma voor dezen avond ver- I meldt tal van populaire nummers, die een I groote menschenmenigte trekken zullen, f Het wordt dus weer vol vanavond op de I Markt! I Morgen is het de laatste dag ,de dag van I den optocht! Waarschuwing. I De hoofdcommissaris van Politie te Gro I ningen raadt ieder aan, alvorens bestelliir J gen te doen bij J. Dellebarre, wonende te I Groningen, Vlasstraat 36a, dames- en heeren I kleermakerij, die reclame verspreidt, waarop vermeld staat: Filialen t« Leeuwarden, I Zwolle, Arnhem en Amsterdam, hoofdkan I toor Vlagstraat 36a, Groningen, en die dik- I wijls wordt aanbevolen door rondreizend^ I lapjeskooplieden, inlichtingen in te winnen j aan het hoofdbureau van Politie te Gronin- I gen, afd. reclame. Gevestigde»» en Vertrokkenen. G e v e s t i g d: C. A. M. Korpershoek van Rotterdam, Albrechtskade naar Boelekade 108; C. Teekens, dienstbode van Blaricum, Eemnesserweg 36 naar Gouwe 58; M. S. J. Buis, verpl. van Ermelo, D 100a naar Kru- gerlaan 130; C. M. Gonda van Idaardera- deel, Roordahuizen 77 naar Kattensinge! 36; M. Noordegraaf, boterhandelaar van Schiedam, Voorm. H. v. Belois 15 naar Toi- lenstraat 117; A. Kom, l.w. van Bodegra ven, N. Z. 29 naar Boschweg 100; J. C. Kom, dienstbode van Reeuwjjk, Tempel 128 naar Boschweg 100; J. P. GoossenH, koop man van Alkmaar, Klein Nieuwland 2 naar Bogen 20; H. 'P. van Staveren, metselaar van Iteeuwijik, Twaalf morgen 693 naar Von- delstraat 5; J- Ringeling, hoofdonderwijzer van Sliedrecht, D 88 ntaar Burg. Martens- singel 47; G. van der Klejj, falbr.arb. van 'a-Gravenhage, L. C. van Cattenburg 24A naar Boomg.str. 67; E. B. Mol van 's-Gra- venhage, Zuidwa! 83 naar Krugerlaan 130; H. Moerkerken, dienstbode van Keeuwyk, (PAumerielaan 307 n^ar Turfmarkt 58; H. j Post, klerk N. S. van Zandvoort, ten Katestraat 12 naar Karnemelksloot 32; J. p. van der Krans, loodgieter van Waddinx veen, J 27 naar Const. Huytgenskade 103; S W. Lekr van Koudekerk, C 31 naat Const. Huygenskade 103; L. M. Verwoud Wed. N. B. van Eyk van Reeuwyk, Zout- mansweg 394 naar Willens 61g; H. van Wageningen van Reeuwyk, Middelburg 69 „aar Willens 51g; W. Versteeg, dienstbode van Schoonhoven, Haven 58a naar Groenen- daal 99; J. Brenkman van Rotterdam, 2e Lombardstr. 41b naar Tollenstraat 129; G. van Nielen van Moordrecht, E 10 naar Wil lens 4; M. S. M. de Ruyter van Waddinx veen, K 8 naar St. Josephstraat 58a; D. M. H. Schreuder van Schiedam, St. Liduina- Btraat 92a naar v. B. IJzendoornpark 15; M. Jelken, dienstbode van Benschop 327 raar Gouwe 113; J. van Heeren, meubel schilder van Vlaardingen, Broekweg 19 naar Raam 266; H. C. Nieuwenburg, scharenslij per van Rotterdam, Woonw. Nw. Tcrbreg- scheweg, naar Woonwagen; B. Swanen- burg, onderwijzer van Streefkerk, A 24 naar Karnemelksloot 32; J. Slont van Mep- I pel, Molenstraat 41 naar Crabethstraat 42; M Wagner, dienstbode van Groenlo, Win- teTswijkscheweg B 257 naar Oosthaven 31; J. H. Schriek, dienstbode van Reeuwyk, Sluipwijk 466 naar Zoutmanstr. 39; J. C. Faber, comm. It. T. van Rijswijk, lep]aan I 7 naar du Toitstr. 13; H. Bosman van Rijs wijk, Leeuwendaallaar. 63 naar Oosthaven 81; T. Kerver geh. m. A. Brenkman van Rotterdam, 2e Lomibardktr. 41b naar Nobel- straat 2; A. van Erk wed. J. Knijrenberg van 's-Gravenhage, Veljoenstr. 146 naar Da Costakade 24; J. van Bommel, dienstbode van Bergen op Zoom, Kleine Kerkstraat 18 naar Snoystr. 37; S. Koning, onderwijzer van Eindhoven, Dommelhoefstr. 9 naar Gr. Florisweg 26; S. P. BrouWer, l.w. van Haar lem, de Witstr. S9rood naar Raam 246; W. J. J. van den Heuvel, dienstbode van Rot terdam, Noordsingol lOb naar Keizerstraat 24; K. Krijgsman, l.w. van Waddinxveen E 75 naar Westerkade 8; B. Boulogne, smid van Rotterdam, Havenstr. 115a naar Tol lensstraat 115; J. Schriek van Schoonhoven, Havenwal 29 naar Westerkade 18; J. M. van Vhet, verpl. van de Bilt, Middellaan 14 naar Krugerlaan 130; E. Verbiest, fabr.arb. van Maasland, Weverskade D 109 naar Raam 159; W. G. Eeiland, onderwyzer van Capelle a. d. IJssel, Plantsoenstr. 5 naar Krugerlaan 161; D. Verwey, onderwyzer \an Coevorden, van Heutszsingel 10 naar Gouwe 49. T Vertrokken: T. NieveldVan Const. Huijgenskade 126 naar 's-Graven\age, Ha- I zebroekstraat 143; A. B. van de\ Griend van Oosthaven 53 naar Ouden,bo3ch, Pen- sionnaat „St. Anna", Wed, E. Overbosch geb. D. Oosthoek van Bleekerssingel 1 naar I de Bilt, Gezichtsl'aan 28; W. F. Heederik van Coornhertstr. 7 naar Weert, Peniten- tenwul 104a; C. M. de Vos van Lemdul- eteeg 31 naar Oudenbosch, Pensionnaat „St. Anna"; J. G. Prins van Westerkade 18 naar Boskoop, Julianastraat 11; C, M. L. Kodle van Burg. Martenssingel 51 naar Rotter- I dam, Heemraadsingel 330B; H. C. J. Kok »an Kattensingel 19 naar de Lier, E SO; A. J. van der Griend van Kleiweg 67 naai I Rijswijk, Ie Wilgenkade 128; A. Zwanen burg van R. van Oatsweg 174 naar Wad dinxveen, Jaagpad 20J; A. van Arkel van Markt 9 naar Reeuwök, Platteweg 666; A. C. van Arkel van v. Swietenstraat 4 naar «reuwijk, Platteweg 6«6; W. A. de Goeq van iloefeteeg j2 „aar Waddixveen L 26; J Krijgsman van Woonwagen naar Dor- drecht, le Dijkstraat 13; M. C. Verduqn van Crabethstraat 72 naar Boskoop, Zqde aJ4; C, C. BasUoansen van Gouiwe 176 naar «indhoven, Tongelreschestraat 196; C. «astiaansen van Gouwe 176 naar Rotter dam, Boraemkade 16a; M, L. C. Bastiaan- I fa" ''0UWe naar Leiden, Haagweg 1»! A. de Koning van Zoutmanstraat 13 aaar Amsterdam, Barsenburgstraat 1SII; J. vroman van Krugerlaan 87 naar Amster- Mierisstraat 44; W, Oostveen van I walvisstraat 6 raar Rotterdam, Jasmqn- svaat dab; W. G. Sips van v. Bergen IJzen- "fonipark 6 naar Haarlem, BarWIjoris- 7b, dong wed. E. van Gent van sSI^'n58" naar SchM>r°<*, Erasmus- «w «a; 1M. Somweber van Gr. Fioris- 2,?"T VelsM1. St- Antonius-zieken- - KbA t bb' van Nieuwehaven 199 naar W Voorterstraat 1; J. Oomkem, van esthaven 17 naar Waddinxveen, Kleikade; i van Westhaven 17 naar Gronin- 8«, Melkweg 26; J, F. Miedema van Vorst- ilruf "aar 's-Gravenhage, Wittenr- 76, M. F. Kalmeqer van L. Willem- g! 9 naar Zaandam, Stationsweg 4; M. V' strÜ«u>'raat 6 naar Alblas- Kerkstraat B 110; I,. C. Nieveld II sif'-é™ S'd'ra'raAt 37 naar Gouderak; tMA™e,!r!>Pd,van 4e Kade 119 naar RIHHb 'r jfl 'i6b; P. A. Bredie van IfZlt■I"? P"'8™!? 64 naar 'Haastrecht, Jan vb da.i 18'1; C' G- Hoogensteger van enm a\ Heqdenstraat 20 naar Castri- Kierit°U^0SCh 2411 J' J- Mai8 var bnT' f "aar '«-Gravenhage, Spion- !3« naar Rittéd0™»™ Van Kragel'!aa" Vemf? Rotterdam, Bergweg 81; C. T. M. V«nzdB ™a Kleiweg 82 naar Roermond,, 206 néfT 13; P' Vlok van Boeiekade Hn dmv f p' Mieuwstraat 40; N. H. 2r Kerw W*™™* "nar dr WeuïS" 10i A; s- H°ndijk van draat s u. 11381 UTiversnm, Kerk- «aarv„™i 80184 van Boeiekade 104 Alsmim m °ckhorsüaan 14> s' M- A- laaLTf! Blwkeraslngel 22 naar Haar- Saemedamrtraat 122; J. va„ Winger den van Zoutmanstraat 32 naar Reeuwök, Zwarteweg 678h; J. Blanken van R. Vis- scherstraat 7 naar Rotterdam, Parelstraat G- Boere van Groenend'aal 13 naar Moordrecht Oosteinde 27; N. Jongenee! tan F. W. Reitzstraat 43 naar CuraCao; A. de Visser van Snoüstraat 89 naar Rotter dam, Goede Iloopsr. 20b; M. Verlaan van Tuinstraat 48 naar Leiden, St. Jacobstr. ^'/an„0nCk Van ^elweg a8bi» Rotterdam, Kruisstraat 4b; J W. Vnö'k van IJsseJlaan 138 naar Amsterdam, Nicolaas Maeastraat 40; A. J. Raapis van Raam 296 Sf",.,'l™ster<,am' 2e Co»84. Huögensstr. 88; W. M. A. Kruössen van Raam 96 naar Rotterdam, Oostpplein 14; C. Somberg van Zoutmanstraat 68 naar Leeuwarden, Wil- lemskado 41boven. Goudsch Draukweer-Comilé. Gisteravcnd hield in' het Blauwe Kruis bovengenoemd Comité een bijeenkomst, al waar de heer C. J. Toebis uit Rotterdam, de leider van het Bureau van de Ver. voor Alcohol!^',lijding bq het Snelverkeer sprak over het onderwerp: „Alcohol en Snelvsv- keer". Na een kort openingswoord door den voorzitter der vereemging, den heer W. A. icholtin beg-on de heer Toebes zijn ,-au- serie. Wanneer wy, aldus spr., een catalogus van drankweerboeken of tydschriften door bladeren zullen we steeds zien staan de al cohol met alles en nog wat. Dat Komt door dat de alcohol een steeds verder om zich heengrjj pende macht is, een kanker een I volksziekte. Zoo hebben we dan nu het on derwerp: Alcohol en snelverkeer. Tegen- I woordig moet alles vlug en snel gaan. Dat I is iets moois. Do mensch blijft steeds ge- I boqden aan aardsche verhoudingen van I ruimte en tqd. Die gebondenheid tracht de mensch te overwinnen. Dit staat in het I brandpunt der belangstelling. Dus ook het I snelverkeer v.n.l. omvattende het autumo- I bilisme. Volgens officieele statistieken wa- I ren er in Nederland in 1909 vier en een halt I duizend on in 1926 reeds 96 duizend motor- I rytuigen. Zoo is deze toename ook in de I steden dus. Dexe toename valt toe te I juichen om verschillende redenen. Er zijn I echter ook verschillende schaduwzqden aan I verbonden. Niet alleen vanwege den invloed op den menschelyken geest. Maar ook door de toename van het ongelukkenaantal. Van daar dat van alle kanten gezegd wordl: Daartegen moet iets gedaan worden. Dus moet men gaan opsporen de oorzaken van dit euvel. Vele izyn de ongelukken veroorzuakt door dronkenschap van den bestuurder. By het snelverkeer moet de bestuurder de volle be schikking hebben over al zyn geestelyke vermogens, veelal moet liy als het ware mechanisch handelen. Hij moet steeds ver- keeren op den spits der zenuwèn, steeds in staat direct in te grypen als het noodig ie. Na alcoholgebruik is het een onmogeiyk- toeid. Het oog wordt minder scherp, de ge dachte trager en de hand minder vast. Ook een zeer matig gebruik is van invloed. Een eigenaardig verschijnsel is voorts, dat iemand die alcohol gebruikt heeft meer aan durft, meer kan. Ook dat is een gevaar. Door een massa menschen wordt dit inge zien, de publieke opinie gaat dien kant uit, wy hebben dus den wind mee. De alcohol is i een vyand Van het snelverkeer. De onge lukken, de materieele schade, de taflooze ongelukkige gezinnen, dat alles is het werk van den alcohol. 'De Ver. voor Alcoholbestryding by het Snelverkeer bestaat uit afgevaardigden van tal van drankbestrydingsvereenigingen. D^ze V.AjS. zorgt voor bekendmaking van I de gevaren van alcoholgebruik by het snel- I verkeer. Geschriften zullen worden uitge- I geven, brochures, sluitzegéls en platen I worden verspreid. Het hangt af van de omstandigheden wat 1 de V.A.S. kan doen. Men is reeds werkzaam I op verschillend terrein. Heeft plaatselyke I agenten op tal van plaatsen in den lande die I de V.A.S. belangen plaatselyk behartigen. I De V.A.S. heeft leden; dat kunnen zyn Ian- I delijke drankbestrydingsvereenigingen; bui- I tengewone leden; dat kunnen zyn alle ver- I eenigingen; en begunstigen; ook vereeni- I gingen en personen. Nadat eenige aanwezigen van de gele- I genheid tot het stellen van vragen gebruik I gemaakt hadden, bracht de heer Scholten, I den heer Toebes hartelyk dank voor zyn I hoogst interessante causerie en sloot met I een woord van dank aan de aanwezigen I voor hun opkomst, de byeenkomst. Agenda. 25 Oct. 8 uur Soc. „dc ftéunie" Eerste lezing over Indië. 28 Oct. 8 uur Soc. „de Réunie" Lezing van het Nat. Genootschap voor Gouda en Om streken. Spr. Dr. Ir. P. H. Hermans, hoofd-ingenieuT van de Kunstzydefabrie- ken te Breda. 4 Nov. 2 en 8 uur. Stadhuis, Raadzaal. Ge meenteraad. 29 Oct. SV2 en 8Mi u. Nieuwe Schouwburg. Paul Branns Marionetten-theater. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg 9, zal tot en met 25 October, be nevens den daarop volgenden nacht geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT OEN OMTREK. RERKENWOUDE. In het café van den heer D. de Bruyn al hier had Donderdagavond j.l. de jaarverga dering plaats van de IJsclub Berkenwoude. Aanwezig waren 36 leden. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat de ont vangsten met batig «lot van het vorige boekjaar hadden bedragen 688.90 en de uitgaven 656.55, batig saldo 32.35. Bij acclamatie werden herkozen de heeren G. D. den Hoed en K. M. Hailing als bestuurs leden. Besloten werd geen aandeelen dit jaar uit te loten. Hierna had een verloting plaats van sigaren, waarvoor 25 pryzen be- I schikbaar werden gesteld. Tot afgevaardig de naar de Bondsvergadering te Lekkerkerk werd aangewezen de heer J. de Groot Jacz. De heer O. M. de Jong werd als eere-lid I benoemd der vereenigtng. I Besloten werd voor kinderen kaarten be- I schikbaar te stellen voor het geheele sei- I zoen tegen nader te bepalen prjjs. HAASTRECHT. Te water geraakt. Mej. L. v. d. G. alhier geraakte bij het groentenwasschen nabij hare woning van de stoep te water, doch kon zichzelf, nadat zij tweemaal onder water geweest was, toch nog redden, waarna haar huisgenooten de hulp van Dr. Hakkenberg inriepen. Zij heeft van liet onvrijwillige bad goen nadeeligo gevol- I gen ondervonden. Pluimveetentoonstelling. Het bestuur der pluimvee-vereeniging „Ons Belang" heeft zich per circulaire tot de inge zetenen gewend om steun 'voor de te houden tentoonstelling en mag ziöh reeds thans in verschillende toezeggingen verheugen. Voor het organiaeeren der tentoonstelling heeft het zich de medewerking verzekerd van een commissie van bijstand, bestaande uit de Wen p. v. d. Undo Jr., f. w. Gionert, M. O. Dekker, P. H. Doesburg, L. van Kijk en I.. Groenendijk. Ala keurmeester is aangewe zen de heer D. Pleit te Rotterdam, terwijl wurden^gekenrd. Burgelyke Stand. GEBOREN: Petronella d. v. J Steenber I gen en P. Vianen. ^«noer GETROUWD; Wilhelmus Faaij en Ein- merentia Theodora Elisabeth Kraan ONDERTROUWD: Wilhelmus Hnnrtiilf Gijsberta Hoanna Hoogeveen REEUWIJX. Gemeenteraad. Joorai.terdeheerL.J.Lueeasse.Bnrge- Afwezig met kennisgeving de heer J. Ver- I roon. De notulen werden geleien en onverain i <terd goedgekeurd. Bq mededeeling bleek te sqn ingekomen I een achrqvcn van de heeren G R. van Ueu- wen en M. Nieburg met dankbetuiging voor verhooging van salaris. Verder een schreven van bewoners van het Reeuwqksche dorp. Adressanten vinden de verlichting voor do I Openbare school A onvoldoende daar door het openstellen van de Nieuwdorper weg voor auto's, het daar zeer gevaarlqk is. Dit schrqven werd verwezen naar de Commissie van het Electriciteits bedrqf om advies. Tot onderwijzeres aan de Openbare school B werd benoemd Mej. A. A. E. Piersma uit Bérkenwoude. In de plaats van T. van Vliet die had bedankt, werd tot lid van het Bur- gerlqk Armbestuur gekozen de heer B. de Wit. In de vorige vergadering werd besloten een annuiteitsleening aan te gaan. Ged. Sta ten maken hiertegen bezwaar en willen dat er «en gewone leening wofdt gesloten. De heer W. Schouten wil beide leeningen aflossen in 25 jaar. Ook de heer Reer wil, gezien de ongun stige toestand waarin het Electrisch bedrijf zich bevindt, deze leening brengen op 25 jaar. J. T. C. Hagen is hier tegen; hjj wil de leemng Electririteitsbedryf brengen op 15 jaar. Immers het Electriciteitenet is in ongeveer 12 jaar opgebruikt. De Voorzitter zegt dat hq vergeten heeft te zeggen dat Ged. Staten wel voor verlen- ging zyn wanneer deskundigen kunnen ver klaren dat het werk dien tyd meegaat en stelt nu voor de aflossing te laten zooals het was. Er werd nu besloten een leening van 16000.— en een van 19000.— aan te gaan by de Bank van Ned. Gemeenten tegen de koers van 100 tegen een rente van 5 /o af te lossen in 15 en 20 jaar. Besloten werd over te gaan tot aanschaf fing van vyf kleine handspuiten waarvan de kosten zouden bedragen ongeveer 60 per stuk. De heer Buitenhuis zegt dat deze b(j eer ste hulp uitstekend werken. Deze zullen worden geplaatst in Randenburg, Platteweg, Tocht, Sluipwijk en Twaalfmorgen. By B. en W. was ingekomen een schryven van verschillende winkeliers om te verkrij gen een verordening op winkelsluiting. De meerderheid van den Raad was daar voor. By het behandelen van het Concept regie- 1 ment staakten by Art. 1 de stemmen, zoo dat dit in een volgende vergadering zal be handeld worden. B. en W. stellen voor om niet in te gaan op het adres tot het instellen van een Esperanto-cursus. Het advies van de schoolcommissie luidt afwijzend daar zy dit voor de gemeente niet van groot belang vindt. Zy gelooft niet dat er veel belang stelling voor zal bestaan. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 8 voor en I 2 tegen. B. en W. stellen voor niet in te gaan op I het verzoek van de bewoners van den Ouden- I weg om .den weg te verbreeden en daarvan I een rijweg te maken. De heer J. C. Hagen valt het tegen dat I B. en W. met een afwijzend voorstel komen. I Het polderbestuur schrijft als oorzaak toe I dat de politie oogluikend toelaat dat er ge- I reden wordt. Spr. heeft er zelf geen belang I by, maar de toestand daar ie nog middel- I eeuwsch. De kosten zyn naar raming f 6000, I en kunnen, roept spr., uit vier lichamen n.l. I Gemeenten Reeuwyk en Zwammerdam en I Polderbesturen Reeuwyk en Sluipwijk, dat niet bij elkaar brengen? De Voorzitter wil afwachten hoe het met de droogmaking zal gaan. De heer Schouten wil dadelijk hulp, de toestand is onhoudbaar. Wanneer wy op de droogmakerij willen wachten kunnen wy wel wachten tot wy een ons wegen, De Voorzitter zal dan op verzoek van den heer Hagen de zaak aanhouden en een plan gereed maken. Met algemeene stemmen al dus besloten. Voorstel van B. en W. niet in te gaan op een schrijven van de Raadsfractie van de S. D. A. P. Dit schrijven bevat het volgende: By aanbestedingen willen de heeren dat er meer rekening wordt gehouden met de raadsleden. De heer Schouten zegt dat in verband met de Zwarteweg dit schryven is ingekomen. Volgens spr. is er in de bouwcommissie be sloten met klei te dempen en by de uit voering bleek tot verwondering van spr. dat er andere specie is gebruikt. De heer Doeland haalt om te bewyzen dat B. en W. niet goed hebben gehandeld art. 194 van de Gemeentewet er by. De Voorzitter zegt dat het werk is uit gevoerd zooals de Raad heeft besloten. De Raad heeft geen voorbehoud gemaakt. De heer Doeland en de Voorzitter houden vol dat zy beiden de wet goed uitleggen. De Voorzitter zegt op 't laatst dat zy blykbaar niet op de hoogte zyn van de wet en stelt den heer Doeland voor dan maar ten cursus te volgen. Met 8 voor en 2 tegen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. By voorkomende zaken brengt de Voor zitter de vry willige brandweer ter sprake. Willen de heeren daar aan, dan zal spr. een concept-reglement maken. I De heer Reer zegt dat er zooveel brand meesters met en zonder stok zyn en andere op de brand loopen, dat het hoog tyd is dat er eens een opruiming onder wordt gehou- den. I De Voorzitter zegt wy hebben in totaal zeven kleine spuiten, by iedere spuit be hoort een brandmeester en een plaatsver vanger dat is voldoende. Schouten wil leskundigen benoemen voor de motorspuit. Met algemeene stemmen werd nu beslo ten over te gaan tot het aanstellen van een vrywiilige brandweer. B. en W. stellen voor de ambtenaren H. Arentz, Kloet en Nieuwenhuizen voor vaat aan te stellen, de heeren deden volgens Weth. van Leeuwen hun werk prima. Na uitvoerige besprekingen werd alzoo beslo ten. By de rondvraag komt de heer J. C. Ha gen nog eens terug op de Nieuwdorperweg. Ged. Staten hebben by de openstelling van dezen weg voor auto's gezegd dat de meer- dere kosten om de weg te verbeteren door de gemeente Reeuwyk zou moeten worden betaald en nu zou de gemeente maar niets geven. De Voorzitter zegt nooit iets van de Polder te hebben vernomen. De heer Hagen zegt dat het polderbe stuur zulks niet hebben kunnen doen daar de rekening 1929 nog niet bekend is. De Voorzitter zegt dat het polderbestuur met een plan had moeten komen, met een opgaaf van kosten. Het gaat toch niet op het werk te laten uitvoeren en dan maar te zeggen dat moet do gemeente betalen. De heer Schouten zegt dat er op deze manier geen controle zou zyn en krygt de indruk dat-het polderbestuur de lasten laag houdt ten koste van de gemeente. De heer Hagen houd voQ dat op een con ferentie is gesproken de weg te verbreeden, hetgeen zóu kosten c.a. 60.000. Gemeente, Provinciale Staten en Polderbestuur zouden ieder 1/3 betalen. Nog vraagt de heer Schouten waarom het schryven van de fractie van de S.D.A.P. om een huis No. 581 aan de Korsendyk, on bewoonbaar te verklaren niet in den Raad is gebracht. De Voorzitter zegt dat het adres is op gezonden naar üe Bouwcommissie en de Gezondheidscommissie om advies. De heer van Ryn vraagt of een commis sie is benoemd m verband met de aangeno men steunregeling. Besloten werd idiaar B. en W. niet tot overeenstemming konden komen een com missie te benoemen uit de volgende perso nen, n.l. 3 raadsleden, 2 armmeesters en 2 leden van den Vakbond. Niets meer aan de orde zynde sluit de Voorzitter de vergadering. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. I 25 Oct. Aangevoerd 233 party en. Pry- I zen le kw. 52—67; le kw. m. r.m. 56 I 59; 2e kw. m. r.m. 52—55; Zware 55. I Handel matig. LAATSTE BERICHTEN, DUAADLOOZli DIENST. De oplossing van de kabinetscrisis. PARIJS, 25 Oct. President Doumergue heeft zooals reeds gemeld is, den voorzitter van den radicaal soc. partij, Daladler, te- I gen Vry dagochtend op het Elysee ontboden. Of Doumergue uitsluitend bijzonderheden over de houding van de radicaal socialisten wil vernemen, of dat hij Daladier met de vorming van een kabinet wil belasten, staat nog niet vast. De President der Republiek volgt met het ontvaugen van Daladier den raa<j van Bri. and, die verklaard heeft, de radicalen «et>- ben mij ten val gebracht, ik zou volgens de parlementaire gebruiken handelen, laten wij den leider der radicalen tot mijn opvolger uitnoodigen. De kruitontploffing te Bologna. MILAAN, 25 Oct. Omtrent de buskruit- ontploffing bij Bologna worden de vreeselijk- ste bijzonderheden gemeld. De eerate ontplof fing had plaats in een kleine droogruimte, weldra gevolgd door een tweede, die catar strophale verwoestingen aanrichtte. Muren en materiaal zweefden door de lucht, terwijl dikke rookwolken en huizen hooge vlam men opstegen. Onder vreeselijk geschreeuw vluchtten de arbeiders met brandende klee- ren van de plaats des onheils. Op ongeveer 20 M. van de fabriek werd het eerste lijk, bijna onherkenbaar verminkt, geborgen. De treurige gevolgen van den ramp zijn 7 doo- den en 15 zwaar gewonden. De oprulmings- werken worden voortgezet, daar ongetwijfeld onder de puinhoopen nog meer lijken liggen Uitlevering van Fernando Deröaa. ROME 25 Oot. In regeeringskringen schijnt de vraag te worden overwogen, of niet aan de Belgische regeering moet worden gevraagd den dader van den aanslag op prins TJmberto uit te leveren. Men moent wel, dat de Belgi sche regeering tegenover dit verzoek niet on welwillend zou staan. Moch; de dader niet worden uitgeleverd, dan zou zijn zaak in ieder geval bij verstek door het bijzonder ge rechtshof ter bescherming van den staat worden behandeld. Het hoogt ('record voor vliegtuigen. De Fransche vlieger Ohrivain heeft het hoogste record voor vliegtuigen op zyn naam gebracht. Hij bereikte een hoogte van 11500 M. Macüonald keert naar Engeland terug. LONDEN, 25 Oct. De Britsohe premier MacDonald Zal zich hedenavond inschepen 0111 naar Engeland terug te keeren. De zaak-Sklarek. BERLIJN, 26 Oct. Da boekhouder Leh- mann is op grond van dp beslissing van de Raadkamor tegen eeji cautie van 16000 mark uit de voorloopige hechtenis ontslagen. De kabinetscrisis in Frankryk. PAKIJS, 25 Oct. De voorzitter van de radicaal-socialistische party, Daladier, is hedenochtend te U uur door President Doumergue op het Elyasee ontvangen, ter bespreking van de politieke toestand. Na ongeveer drie kwartier verliet Da ladier het Elyasee en verklaarde dat de Pre sident hem opgedragen heeft een nieuw ka binet te vormen. Daladier heeft President Doumergue ver zocht hem tyd te laten om overleg te ple gen met zyn politieke vrienden. Hy za! hem Zaterdag te 3 uur in kennis stellen van de resultaten van dit overleg. Daladier begaf zich onmiddellijk naar Reims waar het congres van de radicaal- socialistische party nog voortduurt. De moord in den Blydorppoldei ROTTERDAM, 25 Oct. De politie heeft den doofstommen getuige nogmaals gehoord, waarbij een leeraar van Refc doofstommen- instituut tegenwoordig was. Men zal zich herinneien dat deze getuige aanvankelijk zeer pertinent was in zijn verklaringen, die vnj bezwarend waren voor dpn verdachte V., die thans in het huis van bewaring is opge sloten. Uit dit verhoor is toch komen vast te slaan, dat verdachte door deze getuige her kend is. Met behulp van den leeraar, heeft getuige zijn bevindingen op papier gesteld, doch ten aanzien vay de kwestie of hij den verdachte, die met hem op het politiebureau geconfronteerd was, herkende als den man die hij op den avond van den moord in den polder Blijdorp had gezien, kwam hij groo tendeels op zijn eerder afgelegde verklaring terug. Ten slotte bekende hij zelfs dat hij in het geheel niet meer wist of deze man inderdaad dezelfde was. Het faillissement van het Carlton Hotel uitgesproken. AMSTERDAM, 25 Oct. De dorde Kamer der Rechtbank heeft hedenmiddag in over eenstemming met het advies der bewind voerders de surséance-aanvrage van de N.V. Nereide (Carlton Hotel afgewezen. Het faillissement Is hierna uitgesproken. Als rechter-commissaris is benoemd Mr. Thone en tot curatoren Mr. I. Goudeket en de heer Roozen, directeur van De Witte Brug te Den Haag. WISSELKOERSEN. 24 Oct. 26 Oct. Officieel. Londen 12.10 12.10'/.. Berlyn 59.31 69.82 Parys 9.77 9.77 $4 Brussel 34.70 34.70 Zwitserland 48.08 48.07 Weenen 34.87 34.87% Kopenhagen 66.45 66.47% Stockholm 66.65 66.87% Oslo 66.45 66.47% New York 2.48 2.48 Niet-officieel. Praag 7.35 7.34% Italië 13.00 18.00 Madrid 85.45 35.37% Prolongatie 4 3 N. W. S. 75%. De paniek in Walstreet is onze beurs vrij wel ongemerkt voorbij gegaan, daar de zware koersverliezen onder beurstijd reeds bijna geheel waren ingehaald. De ochtendbeurs was heden vast en hier en daar kwamen de koersen boveü de slotkoersen van gisteren. Dit. scheen het publiek veftroüwen in te boezemen, in het verder verlöop der Am- sterdamsche beurs, want bij de officieele opening bestond er voor de meeste fondsen goede vraag, waardoor de eerste koersen bo ven het peil van hedenmorgen lagen. De hoogste prijzen bleven echte» niet geheel be hoeden. De Philips waai den -hadden een vaste houding maar liepen op het vorig ni veau terug. Calvé Delft waren prijshoudend Fordaandeelen waren goed van toon. Per- lakken hadden een kleine markt, doch waren enkele punten beter. Alg. Exploraties moes ten iets van hun koers afstaan. De suikermarkt was verdeeld. H.V.A.'s stegen tot 620, doch enkele minder courante soorten verloren iets van hun koers Van de rubberaandeelen leden Amsterdam- rubber een verlies. A mei ik. fondsen werden vleel drukker ver handeld dan gewoonlijk hét geval is. De koersen bewogen zich geheel in overeenstem- rniiig met Walstreet. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 759.8 te La Coruna Laagste stand 733 4 te Thofshaven Verwachting: Aanvankelijk meert matige later toenemende Zuidelijke tot Westelijke wind. Bewolking afwisselend, met weinig of geen regen. Later toenemend met kans op regen Iets koeler.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2