een 6ocfeü! s ACif 00& Snircsali m m DORLAS' DIVIDEND-THEE Geeft méér dan 10°/.. Koopt in Gouda 'Juist U Prijsvraag No, 21 Prijsvraag No. 22 m S 'M ajjj vm m m Raadsels voor de Jeugd. 1 I B1RKBT- IIMMPIIFILBIIUIU Merk G. K. D G. KIELLIQER N. Markt 26, Tal. 865, Qouda Kan ook een fantasiemante! U SLANK kleedenf U SLAAGT ROTTERDAM KORTE HOOGSTRAAT 5 DEN HAAG SPUISTRAAT/HOFWEG 156 «WW ver overstroomt, toornen en huieen meesleurt en de gewassen langs de kanten verwoest. Dit zyn de gevreesde banjirs en ook Batavia had daarvan te lijden. Zelfs midden in de stad, op het Waterlooplein had men last van de overstroomingen. Tot de B.O.W. de zaak aanvatte. Maar wat er gebeurde, de overstroominigen keerden met angstwekkende regelmaat terug. Een grap penmaker doopte de BjO.W. om in Batavia Onder Water. Het is de groote verdienste van Van Breen geweest, de stad van water te vrijwaren. Een banjirkanaaj met sluis voert het overtollige water om de stad weer naar de rivier toe. M In Batavia werkten we nog een heel pro gramma af, bezochten de Volksraad, waar evenals in de Tweede Kamer meer gepraat dan geluisterd wordt, namen een kijkje in het Lands archief, een oud1 buitenhuis van een vroegeren G.-G. waar nog een schat van gegevens van de Kol. Geschiedenis en het leven onzer voorouders in Indië liggen te wachten op bewerking. Ook maakten we nog een speciale tocht naar Tandjong Prïok ter bezichtiging o.a. van de General Motors, die daar een centrale fabriek hebben voor Oost-Azië en waar men de fantastische verhalen over Ford's autofabriek, werke lijkheid ziet worden. Met een bezoek aan de Topografische inrichting, waar alle kaar ten van Indië gemaakt worden, werd ons programma te Batavia besloten. Morgen wacht ons Buitenzorg met zijn beroemden plantentuin. 15 Sept. If929. P. E. v. B. BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. CMXXHII Groot is "het land, dat zijn groote mannen eert! Het is een prachtige thema-zin dien wij afieu in onze jaren wie weet in hoeveel talen hebben moeten overzetten. En met dat al is het een levens-stelling geworden, die wij alle grif accepteereu en als er eens een moment komt, dat een groot man geëerd wordt hetzij bij zijn leven hetzij daarna dan halen wij deze schoone stelling weer voor den dag. Toen de kranten meldden dat voor Jan Idgthart, den befaamden paedagoog, een monument zou worden opgericht, kwam die stelling aanstonds weer in onze gedachten en wij lanceeren haar weer met opgewektheid en blijmoedigheid èn met een gevoel van trots dat wij aan die stelling uitvoering ge ven. In het Zuiderpark, dat sport, speel, zwem- en allerhande vermaak- en ontspan ningspark wordt, waar dus de jeugd in de eerste plaats zich zal ophouden zal het mo nument verrijzen, dat de herinnering zal le vendig houden aan twee door Ligthart ge- Behapen kinderfiguren, Ot en Sien. De oude ren die reeds te oud te zijn om nog hun nage slacht met Ot en Sien te hebben zien op groeien, zullen weten dat deze figuren uit de leesboekjes zijn gendmen, waarin een we reldje werd geschapen voor de jeugd. Veel vei der behoeven wij daarop niet in te gaan want het jongere geslacht kent dit kinder- paar, en het zal bij vele geslachten bekend blijven. Het monument zal de herinnering leten- dig houden en daarover zijn wij verheugd. Er ontbreekt nog veel aan de opvoeding der jeugd en liet Zuiderpark kan daarvan meespreken. Wie wat meer op de hoogte is, is niet aanstonds tevreden over de jeugd. In de zweminrichting van datzelfde Zuider park doet men nog allerlei ervaringen op •vaaruitblijkt dat de jeugd heel wat te leeren heeft. Wie zal haar bijvoorbeeld eens aflee- ren om overal muren en deuren te beklad den met min-oorbare taal? Het is een pro bleem geworden om dit kwaad tegen te gaan maar nog altijd blijven bijvoorbeeld de ka- bieutjes in het zwembad de plaatsen waar de jeugd haar zucht naar realistisdhe litte ratuur bot viert. Niets was eigenlijk meer beschrijfbaar dan alleen het witte lijstje van het spiegeltje. Dit jaar werd dat donker gebeitst en nu het potlood geen effect meer had werd het mes ter hand genomen om de litteratuur in het hout te griffen. Het is een zonderling verschijnsel; er zijn collectieve kleedgelegenheden ingesteld juist voor de jongeren. Als ze daarvan gebruik moeten maken leggen ze een soort pruderie aan den dag die belachelijk is en als ze al leen in een kamertje worden gelaten, is er een groot deel dat niet meer of niet minder dan smeerpoets wordt. Op zichzelf zijn dit typische verschijnselen en zij wijzen er op dot men met alle verbod in het openbaar een soort valsche schaamte deed ontstaan en in de tweede en ergste plaats dat in het ver borgene liet kwade het eerst en het best bloeit. Dit klopt allemaal met'hetgeen al zoo dikwijls is betoogd dgt openbaarheid er in het openbaar toelaten het beste middel is om kwaad tegen te gaan wijl dan de onder linge controle ontbreekt èn dat het wegdrij ven van allerlei dingen naar het verborgene, het afgeslotens, het kwaad veel meer in de hand werkt. Wij hebben ons daarom nooit kunnen vereenigen met al die bepalingen tegen het openbagr bedrijven van geneugten die men op zichzelf niet kan verbieden Er wordt hier door de overheid een soort bureacratische terreur uitgeoefend tegen alle vareenigingen die een openbare zaal willen gebruiken voor een dood-gewoon feestavondje. Men laat de besturen van hot naar her loopen om permis sie. zelfs wordt een onderzoek ingesteld naar de personen van dat bestuur wat alles bela chelijk is en dan eindelijk krijgt men per missie om een uurtje langer te mogen bijéén blijven. Het staat bij ons vast, dat dit 'oranten strijd is met het grondwettelijk recht van vereenigen en vergaderen. De po litie zet deze terreur door op de meest bela chelijke wijze. Een feestavondje van onderwijzeressen bij het ivfontessori-onderwijs, waarniets dan da mes aanwezig zijn, dreigde niet mogelijk te worden omdat de politie met allerlei dwaze bureaucratische formaliteiten werkte In plaats van deze Tegeling zoo soepel te maken dat ze onmiddelijk werkt, heeft men er een omslag van gemaakt die bijna gelijk staat met algemeene verhindering. Hier dient eens duchtig schoongemaakt te worden en vooral dient dit werkje aan de politie ontnomen te worden. Politie is voor boeven .zegt het pu bliek en dood-simpele vergunningen hooren daarom nooit bij deze afdeeling thuis. De politie heeft wel iets anders te doen dan der gelijke pietluttige en als regel totaal overbo dige dingen uit te zoeken. Nog een voorbeeld dat de politie niet helpen kan want het werk is haar opgedragen. Een instelling die al tientallen van jaren bestaat houdt een verlo ting. Nu is het erg best dat op loterijen eens toezicht wordt gehouden, maar het is te be spottelijk dat ieder jaar bij de aanvrage van zoo'n instelling om een loterij te mogen hou den, het gansche organisme van het onder zoek in werkihg wordt gesteld en naar alle leden van het loterij bestuur een onderzoek wordt ingesteld. Bovendien stelt men bij der gelijke loterijen bepalingen die aller-bespot- telijkst zijn. Men wil in ieder geval dat ecu bepaald percentage van de opbrengst voor een liefdadig doel bestemd zal zijn, een eisch die doorgezet wordt wat ook het doel der lo terij is. Het heeft moeite gekost erkend te krijgen dat een weduwen- en weezenfonde een liefdadig doel was. De politie moet teruggedrongen worden naar de plaats dien ze heeft in het maat schappelijk leven, A.l. als controle op nale ving van wetten en verordeningen. Haar aan haar moet nimmer eenige admistratieve, socisie of ethische zorg worden opgedragen, want daérvoor mist ze ten eeneDmole het ka rakter. Het publiek vindt het ook in hooge mate onaangenaam omdat het altijd toezicht van politie voelt als een erkenning dat er wel eens iets kon gebeuren dat niet in den haak was Er zijn tal van vergunningen in den loop der jaren ingesteld die dienen te vervallen. Men moet aan het publiek overlaten te bepa len wat het zelf wil en goed vindt en het er van doordrongen dienen te maken dat het zekere perken heeft te eerbiedigen. Het ver bieden van een voordracht over een bepaald onderwerp in een ordelijk gezelschap, is uit den booze en is een dwaasheid. Zoo goed als de vrijheid van drukpers is erkend en de Hooge Raad allerlei alinksche streken om het effect daarvan tegen te gaan als vertoon- bod, uitdeel-verbod, e. d. heeft aangewezen ais in strijd daarmede zoo zijn dergelijke verboden tegen vereenigingen onwettig. Als maar eens een koninklijk goedgekeurde vereeniging het initiatief nam en het deed uitvechten, zou men dat enaren. Vooral moet de overheid zich wachten voor misbruik van macht en wij meenen dat her haaldelijk dat misbruik voorkomt, wanneer men vereenigingen belemmerende bepalin gen in den weg legt omtrent sluitingsuur der bijeenkomsten, toelaten van introducé's Administratieve rechtspraak is dringend noodig en vooral heel snel recht in deze want dit is reeds herhaaldelijk gebeurd dat door traineeren iets onmogelijk wordt ge maakt, wijl de t.d van voorbereiding te kort wordt. De bezem moet eens duchtig gehanteerd. HAGENAAR. MODEPUAATMl. Snufjes, die Parijs brengt. Elk seizoen brengt zoo zyn kleine eigen aardigheden mede, die wij mooi vinden om dat ze in de mode zijn. Soms kunnen ze een toilet, een mantelpakje, een mantel zoodanig opfleuren, dat men ze als „nieuw" gaat be schouwen. Ja, het komt zelfs vóór, dat een mantel pas opvalt nadat er een nieuwe mo- dieuse kraag opgekomen is, dat men ons complimenteert over een japonnetje, waar aan alleen een aardig snufje een modieus karakter gegeven heeft. Van dergelijke Parysche snufjes zyn voor zeker de zyden shawls thans zeer opmer kelijk. In plaats van óp den mantel, worden zy er momenteel ónder gedragen, en wel omdat de shawlkraag van bont, die modieus is, In wy'de plooien opetaat, niet tegen- maar langs den hals en voldoende ruimte laat voor koud worden en kouvatten. Door het omslaan van den shawl wordt hierin op een practische wyze voorzien .Hij wordt daa»- by niet omgeknoopt, doch er wordt een ring omgeschoven, die de twee einden bij eenhoudt en door het hooger of lager bren gen van dezen ring, kan men de shawl of vaster of losser om den hals doen sluiten. Wat al nieuwe dessins worden er in deze shawls gebracht! Schuine veelkleurige stree- pen, ruiten, driehoeken en cirkels, worden in een afstekende tint dan ook meestal zoo kris-kras tegen elkaar gezet, dat een cubiB- tisch patroon ontstaat, dat soms op de fond- kleur in kleurendruk is uitgevoerd, doch by de duurdere shawls in crêpe-de-chine van afstekende tinten wordt ingezet. Een van! de nieuwste snufjes in shawls (die gewoonlijk van crêpe-de-chine gemaakt zyn) is de shawl van met velours-panne ge- fayonneerd crêpe Georgette, waarvoor zoo wel bloempatronen als enkel een bladerrelief gekozen worden. Voor de sportkleeding wor den gebreid-wollen scarfs gebracht, passend by jumper en muts en bijaldien voorzien van vele bonte ingebreide figuren ,die gerust een schreeuwerig en overdadig effect mogen maken. Voor dag en avond worden er weer kra len en paarlen colliers gebracht. Nu niet meer eenvoudig en lang, doch zeer gecom pliceerd in mooie kleurtjes, met metalen dopjes, kettinkjes en geledingen ertusschen en nu „kort", hetzij juist passend om den hals», hetzy met een pendentief (een kwastje of grootere kraal) tot op de borst reikend. Ze worden ook gebracht in kostbare stee- Velours mantel met skunks kraag en skunks garneering. nen, in Amethyst en camalyn vooral en hebben dan den zoogenaamden „choker- vorm", wat beduidt, dat zy van voren door allerlei aanhangsels verbreed zyn. Van de nieuwe snufjes in kraagjes noem ik allereerst de stelavorm, die in kant is uitgevoerd, langs een puntig décolleté ge leid wordt en eindigt in een paar breedere medaillons. Kraagjes en manchetjes van crêpe-de-chine met k jourwerk, met borduur- eiji applicatiewerk zyn nieuw, terwyl nu weer de korte jabot, aan een kraagje met revertjes en de lange, geplisseerde jabot aan een klein rond kraagje gezet wordt. Zyden en moirétasschen in plat model met een riempje, een overslag-klep en een gouden randje, behooren tot de nieuwste genres. Ook vele handwerktasschen ziet men zoowel uitgevoerd in wolwerk, als in gobe lin, petit point en ztfden broderie. Géwcven tasschen zyn ook zeer in de mode en heb ben evenals de volgewerkte woltasschen, een plat model met bliksemsluiting Nadat ze langen, langen tyd van de baan was, is ook de ceintuur weer op 't appel 3chenen. Ze is er in tallooze genres, zoo wel van bedrukt als van gevlochten of met reepjes doorgetrokken leder, als van schuin omen zijde met eene strik van achteren of bezijden. De ceintuur van bonte kleur- '.nen, gecombineerd met geledingen van oud-zilverkleurig metaal, is misschien wel het nieuwste. Zy geniet het voorrecht op al lerlei soort japonnen, tot op jumpers toe, gedragen te worden: GRACE ALLAN. RECHTSZAKEN. Een oud-senator voor de Rechtbank. Eenige gevallen van verduistering. Slachtoffer van zijn politieke loopbaan. Een jaar gevangenisstraf geëischt. Wegens vyf gevallen van verduistering, één van het openbaar maken van een va'.- sche balans en ten van valschheid in ge schrifte, heeft zich gisteren voor de Vyfdb Kamer der rechtbank te Amsterdam te ver antwoorden gehad het gewezen Eerste Ka- •lid P. J. J. H.f 53 jaar oud, assuradeur van beroep en thans te Zutphen woonach tig. Al deze delicten dateeren van eenige jaren terug. In de eerste plaats was verd. ten laste gelegd, dat hy zich jn het tijdvak tusschen l Maart 1923 en 1 September 1926 op on derscheidene tijdstippen te Amsterdam of elders in Nederland géld in verschillende bedragen, tot een totaal bedrag van byna tienduizend gulden, opzettelijk en weder rechtelijk heeft toegeëigend, welk geld toe behoorde aan de N.V. Nederlandsche Spaar- verzekering voor Katholieken, waarvan het hoofdkantoor te Amsterdam is gevestigd. Volgens de dagvaarding hield verd. dit geld onder zich, doordat hy als directeur dezer naamlooze vennootschap was belast met het beheer van, het toezicht op en de be schikking over het geld dier instelling, v/elk geld zich bevond in een door verd., althans door den boekhouder gehouden kas en overigens zich bevond bij de Incasso- bank, de Landbouwbank en den postcheque- en girodienst. Verd. zou zich uit genoemde kas bedragen door den boekhouder hebben doen ter hand stellen of door de drie an dere genoemde instellingen in zyn hoeda nigheid van directpu'* der Spaarverzeke- ring hebben doen uitbetalen. In de tweede plaats was verd. verduiste ring van acht accepten, gepleegd in Juk 1926, ten laste gelegd. Deze accepten, welke het eigendom waren van de Nederlandsche Spaarverzekering voor Katholieken, waren alle gedagteekend, gezegeld en voorzien van verd.'s handtegkening en zij hielden alle in een verkering van verd., dat hy aannam aan deze spaarverzekering de somma van 100 te betalen op een datum, welke op elk dier accepten vermeld stond. Verd. had deze accepten als directeur der onder zich. De overige loopen over de jaren 1922, 1923 en 1924. Het eerst werd verdachte verhoord. Deze verklaarde inderdaad voorschotten te hebben opgenomen, waarvoor het college van commisarissen zyn toestemming had verleend. Voor deze voorschotten had dachte accepten afgegeven. Een belangrijk deel van dit geld had hy echter niet zelf genoten. Wat nu de kastekorten betreft, deze ontstonden door frauduleuze handelin gen van bepaalde leden van het personeel. Sommige onkosten was hy verplicht ge weest om te maken ten einde zyn Maat schappij introducties te bezorgen in paalde streken van het land. En ten slotte heeft hy enkele voorschot ten aan het personeel gegeven: hjj deed dit uit sociaal gevoel, als werkgever tegenover Bij Het getuigenverhoor. het getuigenverhoor verklaart de dat er inderdaad voorschotten zyn gegeven; hy verschilt echter nvpt ver dachte van raeening over de grootre het bedrag. Getuige F. H. d« Zwart, referendaris by de Verzekeringskamer, heeft het kassaldo Oorspronkelijk is er bij de opname haddex 65 accepten 100 in kas moeten zyn. En er waren er slechts 57, dus 8 accepten zou- De verdachte verklaart, dat hy 80C mocht gebruiken om er provisie en salaris sen van te betalen: de acht accepten had hy geheel regelmatig uit de kas genomen. De boekhouder ho.idt vol, dat het saldo f 6500 had behooren te zyn. De getuige-scheikundige C. J. van Led den Hulsebosch heeft ten opzichte van de vervalsching der notulen opgemerkt, dat er oorspronkelijk gestaan heeft 0.50, waar van 1.25 werd gemaakt. De verdachte daarentegen zegt, dat er ƒ1.heeft gestaan, wat veranderd webd in 1.25. Dit heeft by eenige jaren, nadat de vergadering had plaats gevonden, ge daan, omdat men hier kennelijk met een vergissing te doen had. Immers aan hem, verdachte, kwam 1.25 toe als provisie voor de inschrijving van spaarbrieven. Dit laatste bedrag, aldus verdachte, stond in de notulen, toen ze op 22 October 1922 werden goedgekeurd. Na de pauze legden de commissarissen der N.V. hun verklaringen af. Ze hadden niet geweten, dat verdachte voorschotten opnam, waartoe hy trouwens ook geen toe stemming had gekregen. De president-commissaris ir. L. J. M. Fe- ber antwoordde ontkennend op de vraag van den president: „Voelde u zich door de politiek misschien zoo verwant aan ver dachte, dat u hem niet durfde weerstaan!" Mr. H. Brane„Is by een bespreking over de laatste opname van geld door verdachte niet erover gesprokén, dat verdachte een ar.der Roomsch-Katholiek Kamerlid zou bewegen, om heen te gaan, daar deze tot wethouder in de plaats van zyn inwoning was benoemd. Dan zou u door dit heengaan in 1926 Kamerlid kunnen worden." Getuige Feber protesteert krachtig tegen deze uiteenzetting. Ten slotte bleek uit het verhoor der ge tuigen a décharge dat de administratie be treffende de afrekening der agenten by de N.V. Nederl. Spaarverzekeringen niet in orde is. De buitendienst lag nogal dikwyls overhoop met den binnendienst over de ad- linistratie. Requisitoir. Dan was het woord aan het O, M. Deze wijst erop, dat verdachte, zoodra hy als directeur fjer N.V. Nederlandsche Spaar verzekeringen is opgetreden, eigenmachtig, op eigen naam geld uit de kast heeft geno men o.a. vpor pensiongeld, vpor aankoop van meubelen e.d. In de plaats daarvan gaf hy accepten, die hy niet kon valoriseeren. Ook de valsche balans en de vervalsching der notulen acht de officier bewezen. Hij eischt derhalve een gevangenisstraf van één jaar. De verdediger, rnr. Bxans, was van oordeel, lat we hier te doen hébben met een com- jlex van handelingen. En hy meent, dat lersonen, die in het politieke en ambteiyke pven een rol spelen, dezen man, die dupe is geworden van zyn politiek leven, thans alleen laten staan en aan armoede overge geven. Er zyn door vele pemonen laakbare handelingen gepleegd, waarvoor verdachte -.ondebok is. PI. betoogt voorts op juri- he gronden ontslag van rechtsvervol ging en nietigverklaring der dagvaarding. Op een vraag van den president, mr. van Rooyen, aan verdachte in verband met de vervalsching der notulen, zegt verdachte: .,Ik was verzocht een lezing over Indië te houden en had 't erg druk met dit onder- President: „Ik heb die lezing gelezen, 't was een ding van niks". Verdachte: „Dat is een kwestie van waar deering." Ten slotte is het laatste woord aan ver dachte. „Ik kan niet inzien, dat, als men ac cepten in onderpand geeft en 7 pCt., later 5 pCt., rente betaalt, hieruit zou blyken, dat ik wilde benadeelen. Ik tart ieder in Neder land te bewyzen, dat ik ooit iemand voor een cent te kort heb gedaan. Waarschijnlijk staat npijn veroordeeliAfe vast krachtens de briefjes van den minister van justitie in het dossier aanwezig. (Nonsens, interrumpeert hier de officier van juistitie). Maar als ik •ordeeld word, zal ik met opgeheven hoofd de gevangenis ingaan Dan wordt de zitting gesloten en de uit spraak vastgesteld op 5 November. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOObObOfr KOOPT in Oouda, koopt in Gouda Wordt door heel de stad gehoord Burgersl luistert naar dit tvoord; Ook voor U werd het gegeven; En bedenkt U dus nog even Voor ge elders henen spoort. IN de afgeloopen dagen Kocht gij wel in onze stad, Daar ge zichtbaar voordeel hadt Zoudt ge dit dan heden staken And're steden rijker maken Goudsche burgers, wilt ge dat OOUDA kan toch nimmer bloeien Als haar handel wegkwijntwant Dankt niet menig stad in 't land Aan den handel bloei en leven Burgers, 't zij ons aller streven: Steunt den OOUDSCHEN MIDDENSTAND. BETSY BLOK. Ruilbureau voor bons tn plaatjes We hadden byna zeker gedacht, dat alle verzamelaars uit Gouda en omstreken voor zien waren van een compleet album „Ka merplanten". Deze week bewezen de'vele aanvragen het tegendeel. We zonden aan Mej. J. S. te Gouda: 96 „Kamerplanten", verder aan C. A V te Gouda 46, Mej. M. A. L. te Gouda totaal 100 stuks en aan J. C. te Gouda een com- pleete serie. We ruimden dus een weinig. Hebben ech ter nog ruime voorraad van deze bons en plaatjes. Nog beschikbaar één compleet stel: 132 kleine en 10 groote platen. Na 1 November a.s. nemen we deze bons en plaatjes niet meer aan, of... onze voor raad moet uitgeput zyn en de ruilers-ver- zamelaars stellen nog belang in de „Kamer planten". Ruilwaarde ia nog 4 punten. Voor R. H. v. W. te Gouda noteerden we 22 linnenkastbons. To de G. ontvangt t. z. t. 47 Drostel bons. Aan Joop L. zonden we 97 en 39 Pelika nen. Aan M. V. 41 Droste's bons. P. F. te Gouda: Uw toekomend aantal lin nenkastbons met 12 vermeerderd, wordt dus 24. Waar blyven de Lever's bons? Waar blij ven de linnenkastbons en Droste's bons? Voor de(n) hoogste (n inzender (ster) van Lever's bons tot 1 December a.s. stellen we beschikbaar een album „Paddenstoelen". Reeds velen zonden deze bons in. Nog lang niet voldoende om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Tot 1 Januari 1930 geen aanvragen in zenden van Lever's bons. Eerst moeten alle aanvragen, die thans geboekt staan, zyn ge holpen, dan noteeren we weer opnieuw. Gaarne ontvangen we ook nog: Verkilde's Paddenstoelen, Koffie Hag bons en wapen zegels, Klaverbladplaatjes, Donzelmann's bons, Leupen's bons en plaatjes, Pelikanen en Dobbelmann's plaatjes. We kunnen aanbieden behalve de Kamer planten eenige Van Houten's bons, verder molen bons en plaatjes en Van Nelle's ach ter-etiketten. Op veler verzoek nemen we vanaf heden op de bons van Rademaker's Koninkl. Cacao en Chocoladefabrieken te den Haag. Deze bons vindt men op de achterzijde der omslagen van chocoladetabletten: Mcco, Fe- nix, Crème, Nougat en Fera, verder in de hopjes, bonbons en nougatmannetjes van die firma en ten laatste in de cacao. Ruilwaarde voor al deze bons bepalen we op 3 punten. Niet alle bons en plaatjes kunnen we op- nemen. Blijkt het dat voor een soort bons of plaatjes animo bestaat bij onze ruilers en zyn er vele aanbiedingen en aanvragen dsn gaan we tot een opname over. Inzendingen gaarne vóór Woensdag. Vergeet niet de 10 cents postzegel. Zij die reeds één of meermalen ruilden, gelieve gebruik te maken van ons ruiifor- mulier. Vermeldt uw naam en adres duidelijk. De heer Fickweiler, Lange Tiendeweg ai- hier zou na de K. I. G. week zyn etalages weer openstellen voor onze rubriek om ten toon te stellen diverse albums, plaatjes en bons met de artikelen, daarop verkrijgbaar Een aardige gedachte was het van hem om juist nu te beginnen met deze week, nu iedereen te hoop loopt om alle etalages te bezien. Een ieder roept over Verkade's nieuwe album „Paddestoelen". Vorige week vertel de we reeds het één en ander hierover. Een ieder, vooral liefhebbers van verza melen, gaat kyken naar de leeurige, speciaal ingerichte Verkade's etalage „Paddenstoe len" op de Tiendeweg. Album kost bij den heer F. 75 cent. HET RUILBUREAU. als rheumatieklijdcr moet feitelijk gere-1 geld iels in mm a hebben, om een jlotselingen aanval irect te kunnen bestrij'den. Het beste lsno*«litfd> oplossing r het in de huid drin- r gende inwrijfmiddeL n «podMkm m UxofiiWn wrkriJibwi. Meneer, wilt U alsjeblieft een worm aan den haak doen, ik vind het zoo griezelig, dan zal ik die draad in Uw naald steken. Aan den inzender van bovenstaand onderschrift hebben wy den prijs toegekend. De heer S. kan zijn prijs, een bon ter waarde van 2,50 te besteden bij een der ih dit blad adverteerende firma's, aan ons Bureau Markt 31 in ontvangst komen nemen. Voor het geestigste onderschrift onder deze teekening, wordt een bon uitgeloofd ter waarde van 2.50, welk bedrag moet worden beateed in een der winkels, welke ln de Goudsche Courant ad verteeren, in de DAMRUBRIEK Onder redactie van de Damclub „Gouda -, Secretaris de la Rejjla&n 14, lokaal der club Markt 49. Wedstrijd Probleem 23 Auteur Piet Schouten. periode van 14 dagen na heden. Op de enveloppe op den buitenkant ver melden: „Prijsvraag". Alleen abonné's op de Goudsche Courant kunnen aan deze prijsvraag meedoen. Zwart 12 schijven op: 4, 4, 8/10, 13, 15, 18, 20, 24, 25, 30. Wit 11 schijven op: 16, 21, 22, 27, 29, 35, 37/30, 42, 43. Wedstrijd Probleem 24. Auteur Piet Schouten. Zwart 12 schijven op: 4, 6, 9, 10, 12, IJ, 18, 19> 22, 23, 29, 33. 12 8chliV€J1 °P: 16, 21, 25» 26, 27, 30, 47' 42, 43, 45, 50. Oplossing Probleem 47. Wit speelt 22-18, 24-19, 21-17, 47-41, «O—33, 5 4 Eindspel zwart 31-37, 37-42, wit 4-15, 16~29 en wint. Op 37-41 van ZWart, wint wit door 16-19. w Oplossing Probleem 18. wit wint door 26—21, 49—43, 27—22, 22 4. Oplossing Probleem J9. Wit wint door 28-23, 47-41, 32-27, 49-43, *-30, 30 :10. Oplossing Probleem 20. wint door 31-27, 37—31. 29-21, 27-21, 24-18, 23-18, 28 -.39, U -.4. VpTa °Plos>ln*«n ontvangen van v. d. hJ'' a ?Uant' d* Jon*> T- d Bteéoa, Moer- ar8, ScholUn, v. d. Moer LAND- EN TUINBOUW. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Bestuursvergadering. In de jongste, onder leiding van dr. H. J. Lovink gehouden vergadering van het da- gelijksch bestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw zyn uitvoerige be sprekingen gevoerd over veeverzeker'ng. Hiervan zal een afzonderlijk verslag wor den gepubliceerd. Goedgekeurd werd in principe het voor nemen der Pluimveecommissie voor Zuid- Holland om na te giaan of door het stich ten eener provinciale coöperatie, of op an dere wijze, de afzet in Zuid-Holland van het standaardochtendvoer en opfokvoeder van het Centraal Bureau kan worden be vorderd. De bedoeling is deze voeders, die onder controle van de Nederl. Pluimvee- federatie worden bereid, ook daar beschik baar te stellen, waar coöperatieve aankoop- vereenigingen nog niet voor hun afzet zorg dragen. In de omgeving van coöperaties, die lid zyn van'het centraal bureau, zal de nieuwe instelling dus niet werken. De pluimveecommissle zal worden uitgenoo- digd om in overleg met den Ring Rotter dam van het Centraal Bureau en met het C. B. zelf, een plan te ontwerpen en dit aan het hoofdbestuur voor te leggen. De secretaris bracht verslag uit van de besprekingen over het stichten ««ener coö peratieve eierveiling te Gouda en over de definitieve oprichting van den Bond van Land pachters der gemeente Rotterdam. Voor dezen bond zyn door mr. D. R. Brou wer (vanhet centraal bureau te Rotterdam) in overleg met den secretaris, statuten ont worpen, welke reeds zyn goedgekeurd en aan het gemeentebetuur van Rotterdam ge zonden. Het dagelijksch bestuur keurde goed, dat in de gemaakte kosten voor de eierveiling te Gouda wordt bijgedragen, ter wyl de voor den Bond van Landpachters reeds gemaakte kosten .geheel door de my. zullen worden gedragen. Van den Bond van kaasproducenten was bericht ingekomen, dat hij in principe be reid is als lid tot groep V Zuid-Holland zuivelvereenigingen) toe te treden. Het dagelijksch bestuur besloot aan het hoofd bestuur in gunstigen zin te advisee ren. Met deze toetreding zal de Bond van kaaspro ducenten gelegenheid krijgen zich in het hoofdbestuur te doen vertegenwoordigen. In verband met een bespreking, welke in Juli heeft plaats gehad met dein inspecteur der marechaussées, over de bepalingen in het motor-en rijwielreglement aangaande het vervoer van vee over den openbaren weg, had de secretaris eenige wijziging ge formuleerd, waarin de gedachten van het tSÊÊÊ^SBÈÊÊÊËSSÊ^SSSSSÊms^m hoofdbestuur zijn neergelegd. Besloten werd deze wyzigingen met een toelichting aan den inspecteur to zenden. In verband met het «iet doorgaan der conferentie over kieigrondonderzoek met de rijkslaxvdlbouwconsulenten uit Noord, en Zuid-Holland, prof. J. Hudig, dr. J. G. Maschhaupt, ir. C. R. deveringa en de heer S. W. de Clecq, werd besloten alleen de rijkslandbouwcoraulenfcen en den heer De CJercq uit te noodigsn tot een bespreking in de e.v. vergadering van het dagelyksch bestuur. Goedgekeurd werd dat de secretaris zit ting neemt in een commissie van het K.N. L.C. ter beatudeering van het vraagstuk der w erkloosheidsverzekering. Ingekomen was een schrijven van ir. Mansholt, inspecteur van den buitenland- schen voorlichtingsdienst, over de Italiaan- sche voorschriften inzake den invoer van pootgoed uit Nederland. Er bleek uit dat de bevoorrechting van het pootgoed uit Fries land, als in de voorschriften tot uitdruk king komt, zal worden opgeheven. In verband met de gehoutkrtf conferentie op het departement van B. Z. en L. over de uitvoer-controle op uien, waarbij de H. M. v. L. vertegenwoordigd ie geweest, werd besloten het K.N.L.C. uit te nootiigen zich met het U.C.B. in verbinding te stellen over uitbreiding van dit bestuur met landbouw- vertegenwoordigers. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Mogen Commissarissen van de Vereeniging tot bereiding en uitreiking van economische soep met een enkel woord wijzen op den xondgang, dien zij eerstdaagt zullen onder nemen, om bij de ingezetenen van onze stad weer de zoogenaamde soepiijsten te plaatsen? Het ia niet noodig, hier in bijzonderheden t« wijzen op het belang, dat de armen bij het voortbestaan van deze Vereeniging hebben. Wie weten wil, hoe ds gelden, die de beter gesitueerden van Gouda jaarlijks voor het beoogde doel afstaan, worden besteed, bege- ve zich in de maanden December tot en met Februari eens op eet- Woensdag- of Zaterdagmiddag tusschen 12 en 1 naar h«t Proveniershuis aan het Rott. Veer, om een oogenblik getuige te zijn van het liefdadige werk, dat daar wordt verricht. Hem wordt dan tevens gelegenheid gegeven, om met den dienstdoenden Commissaris een bordje te olen van de heerlijke erwtensoep, die daar bij liters tegelijk aan onze behoeftige mede burgers wordt geschonken. Eu als hij dan zoo'n uur lang ai maar door de armsten onder de armen met hun emmers of bussen, die door twee witgeschorte vrouwen in een oogenblik met soep gevuld zijn, heeft ziesi voorbijtrekken, dan zal hij heengaan met de overtuiging in zich, dat het door hem voor een soep] ijst uitgegeven geld hier goed wordt besteed. Het is deze overtuiging, die aan het twaalf tal Commissarissen vrijheid geeft, ieder jaar weei opnieuw hun wandeling doot de stad te maken, overal aanbellend*, waar zij ver wachten, dat op financieel» overwegingen tegen het nemen van een «oeplijst geen be zwaar behoeft te worden gemaakt. Per advertentie in dit blad deeksn Commis sarissen mede, dat hun bezoek spoedig kan worden verwacht. Moge ook ditmaal de bur gerij welwillend staan tegenover het doel, dat deze Vereeniging zich heeft gesteld: in onderlinge vriendschap de weldadigheid be oefenen tot leniging van een gedeelte der nooden, dia eiken winter opnieuw de zorgen van den arme vermeerderen. Met dank voor de plaatsing. Namens Commissarissen HET BESTUUR. Oplossingen van de Raadsels van vorige week. 1. Koekoek. 2. Pannekoek. 3. Baard. 4. Tafelstoel. 5. Ik ging eerst achterin en later ook weer achteruit. 6. Razerny. De pry's viel by loting ten deel aan JOHAN SCHULING, Prinsenstraat 2, Bode graven. Nieuwe Raadsels. 1. Met een W ben ik een klein, zonder een W een veel grooter dier. 't Kleine is tot last, 't groote tot plezier. 2. Welke boom kunt ge maken uit deze letters: eiloppru? HIJ-staat door gaans aan den waterkant. 8. 'k Ben in iedere hoek te vinden, Maar ook aan eikeboom of linde. Hebt ge 't niet direct verstaan, Zie den hoek of boom maar aan. 4. Wat staat hier? mar gar 1 wat staat hier? 6. Welk beroep oefent de volgende jonge dame uit? Corpredsnoete. Oplossingen inzenden aan de redactie van de Goudsche Courant, Markt 21, Gouda. Meisjes en jongens moeten voeral op geven hoe oud zy zijn. 50 PRIMA GOUDSCHE SIROOPWAFELEN Oagtl varath varkrljfbaar 4 ot p. at Vraagt allaea bovenaljand merk ta wacht U Deze vraag houdt veel dames tegen een fantasiemantel te koopen, hoewel ze er vari overtuigd zijn, dat zoo'n lekkere, ruige, wollige jas heerlijk om te dragen is. Kijk onze ruime sorteering fantasie-1 mantels eens door. Wij zijn er zeker, van, dat U keus zult kunnen maken, j Sn wat de hoofdzaak is: onze model-: ien maken U slanker door hun moderne golvende lijn. Heerlijke mantels van' dikke warme stoffen, met groote bont kragen en bontmanchetten, 't Is zeker Zeq eens, wat is dat toch voor een veelbegeerdI boek. waarnaar zoo vele handen grijpen en wat reeds millioenen bezitten? Dat is het beroemde geneesmiddelen-boek van Pastoor Heurnann. dat vee! wetenswaardigs en waardevols bevat over de voornaamste ziekten hunnen genezing. P H wilde, dat alle zieken geholpen werden. Daarom werkte hl) jaren lang dan en nacht, om nieuwe betrouwbare geneesmiddelen aan de menschheld te brengen én daarom schreef hij dit 352 blz. dikke boek, dat °P aanvraag voor ledereen g r 11 verkri|gbaar is. Zijn levenswerk is dan ook met ongekend succes bekroond geworden. 173.000 schriftelijke dankbetuigingen ontvingen wij tot op heden van zieken, die door zijn geneesmiddelen van hunne ziekten bevrijd werden, b. v. Aambeien Aderverkalking Asthma Blaas- en Nierziekten Bloedarmoede, Bleekzucht Breuken Bronchiaalcatarrh Gal- en Leverziekten Hoesten Hoofdpijn Jicht Kwaad bloed RkeumaUek Uitslag Verkoudheid Verstopping Waterzucht Zenuwlijden enz. Kwaaa oioea Maag- en Ingewandsziekten woncniaarcaiarrn Open beenen I Daarom, grijpt ook Gij too en loal U kosteloos on tonder verpliditlng het bpek "P. H. Nieuwe Geneeswijze" toczendeudoor de firma L.Heurnann Co, Staalkade 4. Amsterdam C 288 Galleve af te scheuren 1 Duidelijk schrift! - De geheel kostelooze toezending van een Pastoor Heurnann Boek wordt gewenscht door: Naam en voornaam - Beroep Straat en huisnummer.... Woonplaats

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2