DT L feü! Regenmantels RKEN BALHMANN O<I ZOON NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodeöraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. «o. 17212 68*Jaargang Dinsdag 29 October 1929 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen FEUILLETON. ay DE GESTOLEN DIADEEM. 4 Da Kabinetscrisis in Frankrijk. HAAG lILMIIltUWUUUM HOOFDSTUK XII De lommerdhouder. 22 er er verplidi'-M HeumannACo, toor Höumana (Wordt vervolgd). i voor >illijke everd. wel eeiu I ito de 'en zoo- schpar- verlegen t buiten waarop am niet kwaliteit n enkele oeid op het Ge GIJ n moeder had jas. De Dres- we- rnaa/ Horvath hadden moeten overgaan en evolutie van 1928 D troon had verlo- ath, woonachtig te ■koningskroon :ian- e echte e door teerde en dat oor op onvoor- i eischen aam op ran elk - ENORMS KEUZE - ireken hoe het nu verder ling terug? rdde lord Harlsmore kort. zoo vela waarvoor, op de «0 BBSCHE COURANT. ABONNEMENTSPRIJS I per kwartaal 2A5, per week 17 cent, met Zondagblad eer kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt, franco per pest per kwartaal 8.16, met Zondagsblad 3-80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau; MARKT 81, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelyks geopend van 9—5 uur. Administratie Telef. Interc. 82; ftedactie Telef. 8& Postrekening 48401. BU1TENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Een pretendent voor de Saksische koningserfenis. Een weggemaakte zoon van koning Albert? Voor de rechtbank te Dresden is aanhan gig een proces tegen den gewezen koning van Saksen Friedrich August en diens broeders prins Johann Georg en prins Max en zijn zusters Mathilde en de voormalige aartshertogin Maria Josepha. Elscher i- de werkloozensteun genietende Viktor von Horvath te Berlijn. Onderwerp van het pro ces is de eisch, dat de rechtbank moge vast stellen dat de in 1921 door zelfmoord over- noch wat de regeling van de overdracht betreft. In de overeenkomst gaat het slechts om een technische wijziging van het beta lingsplan. Het geheimz:nnige schip. De kapitein van dc Falka vervolgd. Op 26 dezer zou de raid voor de scheep- I vaart te Hamburg het gev.il van het Kxit- sche stoomi?chio Falka, dat een paar maan den geleden wapens voor de opstandelingen in Venezuela heeft vervoerd, behandelen. De zaak ig echter uitgesteld, omdat de po litie inmiddels een strafrechterlijke vervol ging heeft ingesteld tegen kapitein Ziplitt, de gezagvoerder van het ach’p die de be manning met allerlei leugènachtige voor wendsels heeft misleid en edwongen de la ding contrabande te ervoeren. Bij het ge- xecht tusschen de Venezolaansche opstan delingen en de re geerin gat roe pen te Cuina- na ig ook nog een opvarende van de Fa'lka zoekgeraakt. Deze, de bootsman Ester, is intusschen weer te Hamburg, waar ook de kapitein vertoeft, teruggekeerd en zal als getuige worden gehoord. Hy verzekert dat Ziplitt te Cuniana heef* getracht het schip op het strand te doen loopen. Hij zelf heeft dat voornemen slechts met moeite kunnen verhinderen. Tijdena het gevecht is hij gewond en door de regeeringstroepen gevangen genomen en geïnterneerd tol -onlangs weer leegla ten. Weer een ontrouw hoofdambtenaar. Te Berlijn. De ohef van den gemeentel ken reinigings- en vuilverbrandingsdienst te Berlijn von Lettow is vanmorgen plotseling oneervol ont slagen, nadat hij had moeten toegeven dat hij voor den aankoop van een terrein voor een nieuwen aschbelt den eigenaars reeds een voorschot had betaald zonder machtiging van B. en W. Uit een vluchtig onderzoek bleek dat hij meer onregelmatigheden ge pleegd heeft. De schade voor de stad zat daarin, dat de stad steeds aan het door den directeur aangewezen terrein gebonden was. Steekpenningen heeft Lettow niet aangeno men. FRANKRIJK. De moord op Rigaudin. Marteling van een verdachte? Scherpe klachten tegen de politie. Al eenige maanden duurt thans het onder zoek in de zaak-Rigaudjn, een der gruwelijk ste moordzaken van de vele, die zich in Fiankrijk plegen voor te doen.» Men herinnert zich dat Rigaudin, een han delsman van niet zeer goede reputatie, in voorgeschiedenis wor- n Horvath woonde als musicus in Duitschlandl Eerst toer. hij 40 jaar was, in 1895, vernam hy het geheim, dat de oude vrouw in Veoprem in Honga rije, die hy tot dusver voor'i gehouden, niet zyn moeder dener politie had haarmoeilik* eden gjens het voeren van het aflelspraedicaat von Horvath in den weg gelegd en Geza ging naar Hongarije «to'de noodige papie ren op te halen. Hy wendde zich daartoe tot een advocaat in Boedapest, dien hy ken de, maar deze verraste hem met de vraag of hy wel zeker wist, dat de echtelieden Horvath zyn werkelijke ouders waren. Hy moest maar eens naar Veszpren sporen en mevrouw Horvath vragen of ze wel werke lijk zijn moeder was. Toen verried heni de advocaat, dat de Horvaths niet zyn oudere waren en dat hy een ondergeschoven kind was van zeer voorname afkomst, geboortig uit Saksen. In 1854 was hij aan mevr. Horvaith in Veszpren ter opvoeding gege ven. Door een eed gebonden, wilde mevr. Horvath langen tyd niet zeggen, wie zijn werkelijke ouders waren. Eerst kort voor haar dood bekende ze hem, dat haar in 1853 geboren zoontje weinige maanden na zyn geboorte in 1854 was overleden. De&- tijds had ze een veertien dager, oud kind door bemiddeling van een hoogen room- schen geestelijke in Veszpren van een Sak sisch officier ter verzorging gekregen. Sinds dezen tyd was hij voor haar zoon doorgegaan. In werkelijkheid was hy echter de wettige zoon van wyien koning Albert en van de nog levende koning Karola van Saksen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en utmirekw (beboerende tot den bezorgtaingli 1—5 regels 1A0, elke regel meer 8.25. Van buiten Gouda en den bezorgkrin*i 1—5 regels L55, elke regel meer BA®. Adrertemtiln in het Zaterdagnnmmer 20 54 byelag op den pzijje. Liefdadigbeida-adverten'.iën de helft Tan den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 zegels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hoeger. Gewone advertentie en ingezonden mededeel ingen MJ contact tot zeer gereduceerde» prijs. Groot» lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentifai kunnen worden ingezonden door tusacbenkomet van soiled* Boekhande laren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opnam verzekerd to rjjn. 20 Nu begon de strijd van Geza von Hor vath om den naam van een prins van Saksen uit het huis Wettin en om de ko ninklijke erfenis. Een ongelyke strijd, wel ken hy na een vergwfsche worsteling van twintig jaar door zelfmoord opgaf. De redenen waarom het toenmalige kroonprinselijk paar van Saksen zich van een mannelyken erfgenaam op den troon aan andere hoven pleegt een dergelyke ge beurtenis met groot» vreugde begroet te worden ontdeed, ziet Horvaith in een in Saksen lang verbreide volksovertuiging, welke tot den tyd van August den Sterke teruggaat. Toen deze, om de koningskroon van Polen te verkrijgen, tót liet roomsche geloof overging moet keurvorstin Eberhar- dine, een orthodoxe protestante, in haar testament bepaald hebben, dat het eerst geboren kind van een vorst of een trooi.op volger van Saksen moet worden opgevoeu in het protestantsche geloof. Men nam veeiivuküg aan, dat deze bepaling in de ge heime huiswet der Wettiners is opgenomen em het protestantsche volk van Saksen ge rust te stellen. Daarin werd het volksge loof versterkt, doordat sindsdien nimmer meer een Saksische vorst of kroonprins een tot hetzelfde ambt geroepen opvolger •vend geboren. Geza von Horvath, die aan deze traditie geloofde, kon aannemen, dat kroon prinses Karola, een streng roomsche, lievet van haiar moedergeJuk afzag en haar pas geboren kind in vreemde handen gaf, opdat het maar niet protestantsch zou worden opgevoed. De verklaring jykt ons wel ver gezocht! Duitschland èn het plan-Young. De afzonderlijke overeenkomst met de Ver. Staten. Naar aanleiding van verschillende be richten over een afzonderlijke Duitsch- Amerikaansche overeenkomst verneemt het Wolff-bureau van bevoegde zyde het vol gende: De Ver. Staten zyn met een geringer bedrag by de annuïteiten van het plan- Young betrokken dan hun krachtens het plan-Dawes was toebedeeld. Daar de Ver. Staten zich van de betalingswijze van het plan-Young wenschen lo» te maken, hebben zy Duitschland voorgesteld ten opzichte van het Amerikaansche aandeel, waarin het plan-Young voorziet, een afzonderlijke overeenkomst aan te gaan. Met nadruk wordt verklaard dat er in de materieele verplichtingen van Duitsch- Jand krachtens het plan-Young niets ver andert, noch wat het cyfer der betalingen. geinterreseerd was bij den handel in vaste goederen, beperkte dat zich tot het opstrij ken van provisie van den verkoop van café’s onder de eigenaars waarvan hij een menigte goede kennissen bezat. Ais een van hen er over dacht om zijn inrichting van de hand te doen, was het Warden, die onder zijn uitgebreide relaties wel een gegadigde wist te vinden. Warden’s vrouw, een tanig, leelijk mensch, zijn trouwe Lulpe bij zijn nobel bedrijf, bleef thuis om op den. lommerj te passen en verdachte zaakjes op te knap pen met ongunstige typen, die aan de achter deur juweelen en tafelzilver kwamen te koop aanbieden en doodat hij zich zoo geheel en ol verlaten kon op de trouw en de toewijding van zijn wederhelft, was Joseph Warden vrij om te gaan waar hij wilde en langs 'sHeeren wegen te snuffelen of zich daar ook iete voor deed wat van zijn gading was En dat was meestal het geval. Het was bij een van deze omzwervingen geweest, dat hij in aanraking was gekomen met den jongen Lord Halsmore, aan wien hij was voorgesteld door een verloopen jockey in in <je bar van derde rangs cabaret. In het gesprek dat zich tusschen den jon gen edelman een kind nog en den lom- merdhouder had ontwikkeld, was aan den dag gekomen dat Lord Halsmore, ter afdoe ning van eenige dringende schulden, bij den „financier” een lening wenschte te sluiten van een paar honderd pond. De jockey had den jongen op hoogte gebracht van Joseph Warden’s beroep. Hij had met open mond geluisterd toen Halsmore met zijn verzoek voor den dag was gekomen. De omvang van Een weigering van de sociaal-democraten. Wanneer niet alle teekenen bedriegen, zou, zoo dacht men, Daladier erin slagen het aanzijn te geven aan een nieuw Fransch ministerie. Aan één belangrijke voorwaarde was na melijk voldaan: de sociaal-democraten, die, wat de deelneming aan de regeering betreft tot dusver zich steeds afzydig hebben ge houden, schenen er nu geen bezwaren meer tegen te hebben ministerportefeuilles te aanvaarden. De parlementaire groep van deze party heeft namelyk Zondag verga derd en op deze bijeenkomst werd het be sluit genomen met 36 tegen 12 stemmen deel uit te maken van een kabinet onder leiding van den radicaail-socialist (vrijzin- nig-democraat zouden wij kunnen vertalen) Daladier. Het aanbod van laatstgenoemde, die van groote tegemoetkomendheid blyk gaf, kon de goedkeuring dar meeste sociaal-demo craten wegdnagen, omdat in het regeerings- programma, dat zal worden opgesteld, ook verscheidene bepaald sociaal-democrati- eche desiderata zullen worden belichaamd. De uitspraak van de fractie beteekende ech ter nog niet het definitieve woord der so- ciaaMemocraten, daar de beslissing in laatste instantie moest worden genomen in een gedelegeerdenvergadering, doch alge meen was men van gevoelen, dat ook op deze bijeenkomst het fractiebesluit zou worden bekrachtigd, zoodat men nu, haast zoo goed als zeker, kon rekenen op een Fransche regeering, waarin ook de socialisten zouden zyn vertegenwoordigd. Het is achter anders verloopen dan men had gedacht, want het volledig partijbestuur der Fransche socialistische partij heeft gisteravond voor de opening van de zitting van den nationalen riad der party een re solutie aangenomen, waarin het partijbe stuur verklaart, dat het besluit van de Kamerfractie niet in overeenstemming is met de besluiten van het partijcongres. Het spreekt zich opnieuw er voor uit, trouw te blijven aan de beslissingen der partij en het verklaart zich derhalve tegen het aanvaarden door de Kamerfractie van het aanbod van Daladier. Een (belangrijk feit is het, dat naar alle waarschijnlijkheid de continuï teit der Fransche buitenlandsche politiek is verzekerd, daar het beroep van Daladier op Briand’s medewerking als minister van buitenlandsche zaken niet vergeefs is ge daan, In beginsel heeft deze zich immers Onze gebreken zijn onze vijanden, maar onze vrienden zijn menigmaal onze ge breken. In politieke kringen ziet men in Poin caré die zijn tweede operatie goed heeft doorstaan en wiens toestand zoo vooruit gaat, dat de doktoren zyn vo’le herste.’ tegen het begin van het volgend jaar ver wachten, weder den komenden man. bereid verklaard, deel uit te maken van het kabinetnDaladier. Gezien de gezindheid der radicaal-socia- listen, gezien verder de mentaliteit van Briand, was de gevolgtrekking gewettigd, dat de nieuwe regeering een duidelijk aan den dag tredende vredespolitiek zou voeren, hetgeen stellig niet in de laatste plaats tot uiting zou komen in het streven om aar. de Duitsch-Fransche toenadering een nog vol maakter karakter te geven, men dan ook mocht rekenen op een staatkunde, die alles zou doen om den oorlog zoo vlot mogelyk te liquideeren. Niet alléén zou er nu gele genheid zyn de Fransch-Duitsche politieke tegenstellingen hoe langer hoe meer te doen verdwynen, maar ook in economisch opzicht zouden de beide landen, meer nog dan tot dusver, contact met elkaar zoeken. Reeds stond op het programma der radicaal-socia- listen en sociaal-democraten de aanvaar ding van de verplichte scheidsrechterlijke uitspraak t. a. v. van aille oneenigheden, die tusschen de staten mochten rijzen. Mac Donald’s ontwapeninigsstreven zou thans eveneens een belangrijken steun verwerven, daar de samenstelling van een kabinet- Daladier in bovenveronderstelden zin er een waarborg voor was, dat met alle krach ten aan zal worden gestuurd op daadwer- kelyke internationale ontwapening. Rechts sloeg in Frankrijk reeds alarm, vzant de ultra-nationaiisten vreezen, dat het nieuwe bewind tegenover Duitschland een all te welwillende houding zal aanne men, dat uit het Rijnland alle soldaten zullen worden teruggetrokken, zonder dat Duitechand aan bepaalde voorwaarden heeft te voldoen, dat Duitschland het Saar- gebied zoo maar terug zal krygen en dat de grensverdediging op een schromelijke wijze zal worden verwaarloosd. Warden schold zich zelf uit voor een ver duivelde gek. Den glinsterende schat in zijn handen te hebben gehouden en dien weer te hebben prijsgegeven in een oogenblik van ongemotiveerde verbijstering, was genoeg om zelfs de geduldige Job razend te maken, Toen hij den vorigen middag den winkel was komen uitstormen, was hij bijna aangebotst tegen den rechercheur, die hem al een hee- len tijd had geschaduwd en in het plotseling opkomen beseft dat er van wettelijk stand punt niets tegen hem niets was in te bren gen had hij duchtig opgespeeld. Er was geen poging gedaan om hem aan te houden, laat staan hem te fouilleeren. - Stom van mij om me zoo van j»ijn stuk te laten brengen, zuchtte hij spijtig Angst is de slechtste raadgever die bestaat. Joseph Warden ging er prat op dat hij een respectabel man was en dezen goeden dunk van zichzelven, baseerde hij namelijk op het feit dat de politie nooit overtuigende bewij zen tegen hem in handen had kunnen krij gen. Hij was eigenaar van een kleinen bank v. leening in een van de onaanzienlijke buur ten van Londen en een koperen plaat op de deur van zijn particulieren woning deelde mede dat hij zich eveneens belastte met het verstrekken van hypotheken. Maar deze weidsche mededeeling moest 'met ’n korreltje zout worden opgevat, voor zoover Warden zijn zaken liet niet toe om lichtznmige jon ge edellieden te financieren daarvoor was zijn bedrijfskapitaal niet groot genoeg en hy was ook niet gewoon, om indeze kringen van de samenleving zijn werkzaamheid uit te oefenen. Als lord Harlsmore voor een paar souvereigns zijn horloge en ketting had wil len beleenen of voor een zacht prijsje af stand had willen doen van zijn gouden siga rettenkoker, zou Joseph Warden het een on- deischeiding hebben gevonden, om hem van dienst te mogen zijn. Maar Warden was een te goed zakenman, om de nieuw aangeknoopte aanzienlijke rela tie niet aan te houden en hun eerste ohder- houd was gevolgd door vele anderen, alle gewijd aan de vraag wat de beste manier zou zijn om aan geld te komen, wat de jonge lord noodig had. Zoo kwam het idep tet we reld ofschoon het niet is vast te stellen wie van het tweetal liet 't eerst opperde om zich meester te maken vaji den befaam- den diadeem van de gravin leden vader van den eiecher, Geza von Hor vath, in Augustus of September 1855 uit de toenmalige kroonprins Karola van Sak sen als wettige soon is geboren. In de klacht wordt dus niet meer of minuer beweerd dan dat de uit het huwelijk van wijlen ko ning Albert (oom van Friednch August) en zijn gemalin koningin Karola een prinses van Zweden een echt, welke steeds als kin derloos heeft gegolden (vandaar dat 's ko- nings broer George, de vader van Friedrich August is opgevoigd), een zoon is geboren. Daarnevens wordt ook .beweerd, dat volgens de wettelyke erfopvolging van het konink- Ipk huis Wettin na den dood van koning Albert diens troon en vermogen op Geza von dat, als niet door de Friedrich August II d ren, Viktor von Hoi Berlyn, op de Saksisch spraak zou kunnen ini Nu is zyn doel oir. dóór het proces tegen zyn neven en nichten uit het koninklijk huis van Saksen de naam van prins Sachsen- Wettin en daarmede als basis voor den strijd om de erfenis v^n koningin Ka'ola, in wie hij zyn grootmoeder ziet, te ver werven. Uit nagelaten papieren van Geza vor. Horvath en uit acter. welke in het geding zyn, kon de volgende r*-—- den ontdekt Geza von i hij jaren lanfl Ie menschheid it op ainvraag erkrl|gbaai 's. orden. 175.000 n van zielen, rden. b. v. matlak >a lUdbeld oppinfl raucht blijden nu niet gezegd dat je hier niet om het huil moet rnndhangen? Ik moest jou noodig spreken, antwoord de Wanden zijn bondgenoot. En laat ik je er oniniddeilijk bij zeggen, dat ik zal londiiangen, zooals jij het geliefd te noemen, «aar cn wanneer ik wil! Het lijkt mij erg onverstandig. Maar enfin, wat voert je hierheen, vertel me dat maar liever. We moeten h®«pi moet. Heb je het din Neen, antwoord Waarom niet? Ze wou het niet gewen. Daar was ik al bang voor. Het is een sluwe heks. Natuurlijk heeft ze het pakje opengemaakt en nu wil ze ook haar aandeel in den buit hebben. Ik wou dat ze O, wind je niet zoo op* zei Warden op kalmeerenden toon. Het ia niet meer dan een kleine moeilijkheid. Die zullen we heusch wel te boven komen. Laten we zeggen tien pond. Ik heb haar twintig aangeboden en kreeg een zedenpreek, deelde de jonge lord mistroostig mede. O, gooit ze 1 et over den boeg van haar fatsoen? Wat is ze van plan ermee te doen’ In haar mooie haar dragen als ze thee met cake rondbrengt of zet ze een advertentie in de krant om den eigenaar op te sporen? Ze wil het aan mijn moeder terugbren gen •Joseph Warden had den heelen morgen rondgezworven in de buurt van het kasteel, op den uitkijk naar zijn deelgenoot in de onderneming. Na veel doelloos dwalen was hij juist tot het besluit gekomen om naar het stadje terug te keeren, toen hij zijn jeug digen medeplichtige opeens zag aankomen. Lord Harlsmore had juist het gesprek met Lilian gehad en was dus niet bepaald in een zonnig humeur. Wat is er aan de hand? begroette de jonge graaf zijn ïinancieelen adviseur op onvriendelijken toon. Hoe vaak heb ik je Hoeveel portefeuilles de radicaal-socialis- ten voor zich zouden reserveeren en met hoeveel en welke zij de sociaal-democraten (zouden bedenken was nog niet zeker. Dit besluit brengt dus wel een verande ring in de plannen van Daladier. 4eumann, dat ste ziekten cn Uit het Engelsch van ARCHIBALD EYRE. (Nadruk verboden). Hij mompelde een paar onsamenhangende woorden. Kunt u niet verstandig worden, ging Li’ian vriendelijk voort, Ik vind het in een woord verschrikkelijk dat u op deze ma nier uw leven bederft en ik kan niet aanzien n u uw ongeluk tegemoet gaat zonder ten minste te probeeren of ik u niet op het rech te pad kan brengen. Hij gromde een paar grove beleedigingen, *e Lilian het bloed naar het geeicht deed stijgen. Ga weg, beval ze met gefronste wehk- rauwen Hoe durft u zoo tegen een vrouw e spreken, ga alstublieft weg. Zij wees ge- bh-naar een zDDa^> 8a dien weg in en ölijft daar staan tot ik uit het gezicht ben. ^aar met een wit-betrokken hond e° S1°0P toen ^een> als een V00r verbetering vatbaar, mom- wp ,an en zuc'htend vervolgde ze haar X‘XTe’zulke goedire

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1