11111 ronrf iBuIIrlch-Zout LAATSTE BERICHTEM. tfeurs van Amsterdam. eiken Vrijdag WINTER* OVERJASSEN VERVEN DE PELIKAAN*» der loop ran dezen zomer té Parijs werd vermoord. Zijn lijk werd in een rieten koffer verpakt en aan de Gare du Nord afgegeven met bestemming naar Rijssel, waar het werd ontdekt, daar de koffer niet werd afgehaald. Etnigen tijd geleden was de moeder van Ei- gaudin op dezelfde geheimzinnige wijze ver moord. Gedurende vele weken is men bezig ge weest den dader van dit gruwelijk misdrijf op te sporen, totdat men ten slotte stuitte cp een zekeren Almazof. zich Almazian noe mende. Almazof is een Arinenièr van geboor te. oefent het kleermakersvak uit. Rig&udin was bij hem als boekhouder in betrekking geweest, doch had een goede vier maanden geleden, toen de kleermaker failliet ging. zijn ontslag genomen. Later is gebleken dat Rigaudin in liefdesbetrekking stond tot me vrouw Almazof. Den dag vóór den moord bracht hij bij de Almazofs door. De justitie meende voldoende reden te heb ben om Almazof te arresteeren Haar motie ven luidden aldus: tegen strijdigheden in de door Almazof afgelegde verklaringen; het ontdekken van bloedsporen op den pantalon en in den winkel van Almazof. alsmede van een met bloed doordrenkt stuk watten de leugenachtige mededeelin'^ van Almazof. dat hij Rigaudin sedert 15 Augustus niet meer had gezien, en de onjuiste verklaring dat hij zich niet op den dag van de misdaad en op het uur van de verzending van den koffer aan de Gare du Nord had bevonden. PALESTINA. Nieuwe onrust. Plunderingen te Jeruzalem. De algemeene onveiligheid en opwinding in Jeruzalem is weer totegenomen Verscheide ne Juodsche zaken werden door Arabieren overvallen en geplunderd. Ir. e«n zaak werd de cassa leeggestolen. Men vreest, dat het op 2 November, den herdenkingsdag van Bal four. tot manifestaties zal komen. In Jaffa hebben de Arabieren afschaf'ing van de elec- trische straatverlichting geèischt. daar de Arabische lantaarnopstekers geen werk meer kunnen vinden. Het Arabische uitvoerend cuinité heeft tot een algemeene staking te Jaffa besloten. In Jeruzalem zijn onlangs 2 Arabieren, die gedurende de laatste onlusten een, Jood had den doodgeschoten, ter dooj veroordeeld 2 andere Arabieren werden to* 10 jaren tucht huisstraf veroordeeld. In Joodsche kringen heeft het groote tevredenheid gewekt, dat een Jood, welke beschuldigd was. een Ara bier te hebben gewond, is vrijgesproken. Op een gister te Jeruzalem gehouden Ara bische conferentie, waaraan meer dan 500 gedelegeerden uit alle deelen van Palestina. Transjordanië en Syrië deelnamen, is beslo ten krachtig te protestveren tegen de nieuwe toestanden bij den klaagmuur. Van de En- gelsche regeering zal geèischt worden de ver klaring van Balfour op te heffen en op 2 November, den verjaardag van deze verkla ring. zal een algemeene staking worden uit gevaardigd. VER. 9TATEN. „Hooggeboren". In de lucht l?r were'd gekomen. Naar uit Miami gemeld worlt is daar gisteren een" meisje ter wereld gekomen in een groot transportvlietuag dat op groote hoogte (400 m.) boven de stad cirkelde. Men is van plan het kind den naam Aero- gene of Skymiss te geven. BINNEN I. AND. Strijd in den «ether. Het voorzitterschap van de A.V.R.O. Het gewestelijk bestuur vaaf Noord-Hol land der A.V.R.O., beeft gisteren de volgen de motie aangenomen, die gerioht is aan den voorzitter der A.V.R.O.. den heer Wester- veld: ..Het gewestelijk bestuu: Noord-Holland der A.V.R.O.. reeds langen tijd de meening toegedaan zijnde dat het voorzitters chap der A.V.R.O. niet berust in handen van iemand, die doelbewust en zonder omwegen den weg aanwijst die de A V R O. dien te bewande len ter verkrijging van een goed geconsoli deerde positie de overtuiging hebbende, dat de désavou- eering van het algemeen bestuur der A.V. R.O. door den voorzitter, betrekking heb bende op de redevoering van den heer Vogt voor de microfoon Maandag 21 Oct. gehou den. jiet,thans uitermate geweoscht maakt, dat het voorzitterschap in andere handen wordt gelegd verzoekt hem met den meesten aandrang onmiddelijk het voorzitterschap neer te leg gen." Sleepcondities Binnenvaart. De nieuwe condities worden 1 No vember gedeponeerd. De nieuwe sleepconditiën, over welker vaststelling de laatste jaren herhaaldelijk is beraadslaagd door de verschillende groepen van belanghebbenden, zullei 1 November ter griffie van de arrondisaements-rechtbanken te Amsterdam en Rotterdam worden gede poneerd. Het wae vroeger de grief van de binnen- \aart dat onder de condities van 1919 de aansprakelijkheid voor alle schade voor reke ning van den eigenaar van het gesleepte schip kwam. ook wanneer deze een gevolg was van een defect aan of een verkeerde ma noeuvre van de sleepboot. In de nieuwe condities wordt thans be paald dat voor rekening van den reeder van liet gesleepte of geassisteerde schip is alle schade anders dan ter zake van den dood of letsel van personen, die het gevolg mocht zijn van schuld of nalatigheid van de beman ning der sleepboot. Voor rekening van den sleepdienst is ech ter alle schade die het gevolg mocht zijn van onvoldoende bemanning der sleepboot of van eonig gebrek aan de sleepboot, haar machine hare sleeptrossen of ander materiaal en alle schade door belanghebbende bij de sleep boot geleden door schuld of nalatigheid van hare bemanning zoomede alle schade door belanghebbende hij het sleepschip geleden tengevolge van beschadiging of verlies van net sleepschip voor zoover een en ander het gevolg mocht zijn van de schuld of nalatig heid van de bemanning der sleepboot en mede de sohade geleden door derden tel gevolge van een aanvaring met of door «3 sleepboot, veroorzaakt door schuld of nali tigheid van hare bemanning. Indien blijkt dat bet sleepschip vaart me onvoldoende bemanning, wordt aangenomen dat de schaden zijn ontstaan door schuld aan de zijde van het schip. 8chepen boven YC0 M3 inhoud. vdrefide met al echte man, worden geacht onvoldoende bemand te zijn. De aansprakelijkheid van den sleep dienst zal in de gevallen waar de wet de aansprakelijkheid van den reeder beperkt nimmer te boven gaan een bedrag van vijftig gulden per M3 netto-inhoud van de sleep boot. De nieuwe conditiën gelden niet voor sleepreizen die aanvangen boven Lobit. Ook zijn zij niet van toepassing op zeeschepen en drijvende voorwerpen als bokken, bakken kranen, elevators etc. 7oo dikwijls volgens de bepalingen eenige schade voor rekening van den reeder, reap, den contractant is. is niet alleen jegens deze alleen noch de sleepdienst zelve aansprake lijk en is hij voorts gehouden oru den sleep dienst en zoodanigen anderen ondernemer tegen vorderingen ter zake van die schade te vrijwaren. Van den dag af waarop zij zijn gedepo neerd. zullen de sleepdiensten in de binnen vaart uitsluitend volgens de nieuwe condi ties sleepeu. Douauiebesluit voor de Luchtvaart. Treedt op 1 November in werking. Üp 1 November a.s. treedt het douane- besluit voor de luchtvaart in werking. Dit besluit, dat voortvloeit uit artikel 52. eerste lid, letters i en m, der luchtvaart, dient ter verzekering van de voldoening aan belastin gen. verschuldigd bij in- en uitvoer van goe deren door de lucht, mede wat betreft de toelating van militaire, alsmede van politie- en douaneluchtvaartuigen. In de eerste plaats beoogt het douanebe- sluit op douanegebied een goede aanpassing te verkrijgen van het luohtvaartverkeer aan het internationaal verkeer te water en te »»nd, waarbij echter rekening gehouden is met de eisch om aan de snelheid van het luciitvrachtgoederen verkeer geen afbreuk ie doen. Daaruit is dan ook het feit te ver klaren, dat, hoewel de voorschriften, welke ue minister van financiën ter uitvoering van het douanebesluit h eelt uitgevaardigd, aan het luohtvaartverkeer een aantal nieu we verplichtingen opleggen, daarbij tegelij kertijd gestreefd wordt naar bespoediging en vergemakkelijking van de douanebehan deling der goederen. Het h> zeker, dat den luchtvaartmaatschappijen op de Nederland- sche luchthavens in belangrijke mate meer werk wordt veroorzaakt, waarmee hooge kos ten hoofdzakelijk ten gevolge van vereischte gegevens voor het Centraal Bureau voor Sta tistiek gepaard agan De hoofdzaak is eqhter. dat het vervoer, de verzending en de aflevering van de vracht guederen geenerlei vertraging ondergaan. De ontvangers van goederen in Nederland en de afzenders van deze goederen in het bui tenland kunnen daartoe in belangrijke mate medewerken, door de zendingen vergezeld te doen gaan van twee duidelijk en volledig ingevulde internationale douaneverklaringen van het gebruikelijke model en een duplicaat factuur van de goederen. Bij uitvoer is voortaan een douane aangifte model I ver- eischt. Tevens is in het vervolg voor lucht- vrachtgoederen Justitieel onderzoek in de gasox enkwestic in Amsterdam. Huiszoekingen ten hoofdkantore en bjj den directeur. Naar de Telegraaf verneemt, zal het justi tieel onderzoek in zake de gasovenkwestie thans binnenkort worden gesloten. Zaterdag heeft de Justitie ten hoofdkantore van de Gasfabrieken een onderzoek ingesteld en ten huize van den directeur een bezoek gebracht. Directe resultaten heeft dit niet opgeleverd. Het verslag over den Landnouw. Het Verslag over den Landbouw in Ne derland over 1928 is zooeven verschenen. Hierin geeft de Directie van den Landbouw en samenvatting van de voornaamste gege vens. die omtrent Nederland's Landbouw en zijn belangrijkste onderdeden worden ver zameld. De gegevens betreffende de Zuivelberei ding zijn thans tot een zelfstandige rubriek verenigd, terwijl aan het hoofdstuk Ver- eenigingaleven en Coöperatie een aanzien lijke uitbreiding gegeven is. waardoor dit tnans, zij het uiterst schematisch, verschil lende takken van het landbouwvereenigingB- leven omvat. Verder zijn voor het eerst op genomen gegevens, betreffende de in uitvoe ring zijnde ruilverkavelingen en een beknopt overricht van het verloop van het aantal faillissementen in den landbouw gedurende de laatste jaren. Speciaal echter de uitbrei ding van het hoofdstuk Vereenigingsleven heeft er toe bijgedragen de waarde van dit Verslag ais economische beschrijving van den Nederlandschen Landbouw én mede als historisch document niet onbelangrijk te "ethoogen. Zaterdag zal te Rotterdam in het Museum Boymans. onder voorzitterschap van dun burgemeester mr. P. Droogleever Fortuyn. <te vierde monumentendag worden gehouden. De agenda vermeldt als sprekers de hee- ren H. Cleyndert Azn.. Henri Polak, prof. dr. J. A. van fier Steur en K C. van Nes. nEMENGDtt HRRlCKTEH. Dc bouw-quaestie aan den weg naar Rhijnr-uwen. Dc procedure gisteren voor de derde maal in behandeling. De huiseigenaar veroordeeld tot betaling. Gistermorgen heeft deze procedure opnieuw voor den president van de Utreohtsche recht- bank gediend Mr. Holsleijn optredende voor den aannemer, mr. Wieringa voor den huis eigenaar. De zitting was ook nu weer niet openbaar, zijnde het een voortzetting van comparities van partijen, die niet voor het publiek toegankelijk plegen te zijn. Het U. D. is in staat gesteld er het volgende van mee te deelen: De heer Wiesman werd thans als deskun dige gehoord, benoemd door den president van de Rechtbank. Deee deelde mede dat de aannemer, de heer Vermeer, aan het huis langs den weg naar Rhijnauwen alles had laten uitvoeren, zooais dat door ,jen eigenaar verlangd waa geworden. Hoewel die aanvul lende werkzaamheden aan dak, rainen en deuren, allen vielen onder de onderhouds- post. had de aannemer reeds nu al die werk zaamheden doen verrichten om aan de wen- sclien van den huiseigenaar tegemoet te ko men. De heer Wiesman noemde de aanmer kingen, door den eigenaar op verschillende onderdeelen gemaakt ..zoekerijen" en hij tartte lederen deskundige, om op den bouw van dit huis eenige gegronde aanmerkingen te maken. Architect en aannemer beide ver dunden voor hetgeen zij hier aan dat hui aan werk hadden "geleverd, allen lof. Hun werk zou door niemand verbeterd kunnen zijn. Ten slotte besliste de president der Recht bank dat de huiseigenaar de rekening van den aannemer behoort te betalen en wel in deze voege, waaromtrent beide partijen ac coord verklaren te kunnen gaan. Van de hog rest.ee ren de bouwsom ad f 3730 dadelijk te betalen f 3000 De over blijvende f 730 te verrekenen in den onder houdstermijn. Het bedrag van de rekening voor geleverd bijwerk ad 991. tal apart worden voldaan. De huiseigeaar werd bovendien veroor deeld in de koeten van het geding Verduistering van ongeveer een millioen gulden. Een te 's-Gravenhage wonend effecten handelaar gevlucht. Een inwoner van den Haag ernstig Op 16 October j.l. werd door de Amster- damsche rechtbank in staat van faillisse ment ve;klaaid de N V. „Damaraland". een effettenzaak, kantoor noudende aan de Beursstiaat no. 9 te Amsterdam. Van deze N.V. was directeur-eigenaar ze kere heer A. H., een Duitscher van gehoor te, die een groot herenhuis in het Bezui- donhout-kwartier te Den Haag bewoonde Reeds spoedig na het uitspreken van het faillissement gingen er geruchten, dat er Inj de N.V. ..Damaraland" ernstige malve~- aties gepleegd zouden zijn en dat het tekort een buitengewonen omvang zou hebben. Weinig later werden deze geruchten ze- kerheöd en kwamen er bij de Amsterdain- bche politie tal van klachten binnen van personen, die door het faillissement ernstig benadeeld waren. Binnen enkelo dagen, steeg het totaal be drag der malversaties, waarover aanklachten binnenkwamen tot meer dan zevenhonderd duizend gulden. Eenige dagen later diende ook de curator in dit faillissement, mr. P. Groote. die bij 7i]i; bezoek aan het kantoor der gefailleerde firma de boeken alechts gedeeltelijk aanwe zig vond, terwijl dat gedeelte ervan niet eens nauwkeurig waa bijgehouden, een aan klacht in. De Amsterdauische politic stelde zich toen met de Haagsche politie in verbinding en verzocht haar den directeur A H te willen De directeur verdwenen. Bij een bezoek, dat de Haagscjhe politie daarop san de wpning van dezen directeur brach. bleek, dat het groote heerenhuis hals over kop was ontruimd en dat de vogel ge vlogen was Zijn verblijfplaats kon ook door de buren niet worden opgegeven. Wel spraken zij het vermoeden uit. dat H naar het buitenland was vertrokken. In den loop der vorige week kwamen ech ter ook bij de Haagsche politie eenige aan klachten binnen van personen, die door H. benadeeld waren Een van hen. die het ergst door den on dergang van de N.V. Damaraland is getrof fen is een oud-Indischman, te Den Haag woonachtig, die aan H. een bedrag aan ef fecten, ter waarde van twee ton had toever trouwd De totale verduisteringen moeten bijna 1 millioen gulden beloopen Een kinderlijkje in een tasch. Te Arnhem op het station. Vorige week is aan het station te Arnhem aan 't bureau voor bewaring van passagiers- goederen een tasoh in bewaring gegeven. Toen na enkele dagen de eigenaar zich nog niet had aangemeld en men merkte dat uit de tasch een verdachte lucht kwam. waar schuwde de bewaarder de politie. Deze vond 'n de tasch een in verren staat van ontbin ding verkeerend kinderlijkje Moordaanslag. Gisterochten heeft in Serjansland. gem. Oosterland. een moordaanslag plaats gehad. De landarbeider F de L. kreeg twist met den heer A. F. v. Hoeven, raadslid der ge meente. bij wien hij vroeger in dienst is ge weest. De twist liep zoo hoog. dat de L.; die aan het jagen was, met een jachtgeweer, drie schoten op den neéfr van Hoeven loste. Deze werd echter door den hagel slechts licht aan een der armen gewond De dader zal heden vo.or den officier van jpstitie te Middelburg worden geleid. Tragisch incident 'ijdena een Korfbal- wedstrijd. Jonge dame ineengezakt en over leden. Terwijl Zondagnamiddag op een terrein r.ahij Meer en lBosch de Leidsclie Korfbal club Vitesse een wedstrijd speelde tegen een Haagsche club. deed zich een tragisch inci dent voor. Een van de jongedames-leden van itgenoemde club de 17-jarige Netty 8. uit Leiden, zakte daar omstreeks half 5 plotse ling ineen Pogingen om haar bij te brengen de Eerstehulpdienst was spoedig ter plaat- e mochten niet baten; het meisje had Het stoffelijk overschot van mej. 8-, wier ouders in Jndië wonen, is naar het Gemeen telijk Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Het bioscoopconfiict in het Zuiden opgelost. De algemeene ledenvergadering van den zorg vooreen gtfb-'a spijsvertering dc or /«verpakking met bet portret van den uitvinder. Monster» gr* is en franco van den hoofdvertegenwoordiger B &3 Crete, JkoMMitti om.Hmaapafttr«0 i* 12 Nederlandschen Bioscoopbond heeft gisteren besloten, het onder leiding van minister Ruys de Beerenbrouck tot stand gekomen voorstel tot oplossing van het bioscoopcon- fbet in het Zuiden te aanvaarden. Hiermede is het conflict beëindigdde bioscopen in het Zuiden zullen Vrijdag heropend worden. Locomotief uit de raiis. Goederentreingedf raileer d. Gistermiddag is de goederentrein, die gis termorgen om 11.34 uur van Harlingen naar Leeuwarden vertrok, toen hij het station l'ranekev had gepasseerd, gederailleerd, door dal de locomotief uit de rails liep. Het baan vak daar ter plaatse bestaat uit enkel spoor, zoodat het verkeer geruinipn tijd gestremd was. De reizigers en de post. welke om 12.57 uur te Harlingen moesten arriveeren, wer den daarheen per auto vervoerd. Om 4 uur was het spoor weer vrij. Sleep fci nood bij Urk. Redding gepaard met levensgevaar. Een sleepboot met drie schepen achter zich, verkeerde, naar de Telegraaf verneemt, gisteren nabij Urk in nood. De sleep was op weg van Amsterdam naar Lemmer, toen. men door hevige stormvlagen overvallen, de ha ven van Urk wilde binnenloopen. De aleep- buot ..Onderneming" van Amsterdam, kapt. L. Wijkhuizen, kreeg daarbij den draad in de schroef en sloeg tegen de zeewering. Van het volgende schip de ..Drie Gebroeders" schipper J. Wels uit Strijen, geladen met gerst van Amsterdam naar Liebaard, sloegen de zeilen overboord, waarbij de schipper niet ernstig aan de hand werd gewond. Het schip lug reddeloos. De ..Twee Gezusters", schip per K. Brink, van Amsterdam naar Leeu warden. sjoeg weg en liep nabij Urk op een hoogte. Een 900 tons sleepschip dat de rij sloot ging voor anker. Toen gingen tTrker m itorbotters naar buiten om te trachten den oj/varenden hulp te bieden. De j,U.K. 83" en de ,,IJ.K. 25" slaagden er na de grootste moeite in de „Drie Gebroe ders" binnen te brengen. De ..Twee Gezus ters" was met de motorbotters niet te nade ren Van uit Urk werd daarop een redding boot bemand, die er na twee zware tochten in slaagde de opvarende zeven personen, t.w den schipper en zijn ttouw. twee doch ters en drie zoons, behouden binnen te bren gen. Het schip was inmiddels gezonken. De redding ging gepaard met groot levensge vaar en werd dodr de bevolking van de zee wering af met spanning gade geslagen. De geredden werden in Urk gastvrij opgenomen LAND- EN TUINBOUW. Aalsmeer's nieuwe bloemenveiling. Alweer te klein, plannen tot uitbreiding. De groote snijbloemenveiling te Aalsmeer, welke verleden jaar door den Amsterdam- schen architect Staal gebouwd is, blijkt reeds weer te klein te zijn voor de steeds grooter wordende aanvoer van snijbloemen. Niet alleen in het centrum Aalsmeer, maar in de geheele omgeving gaat men zich steeds meer en meer toeleggen op het telen van snijbloemen. De Centrale Veiling heeft than besloten, haar enorme gebouwencomplex be langrijk te vergrooten. Haar ledenvergadering stond het bestuur voor het maken der plannen een crediet toe van f 15.000. Nederlandsche Tuinbouwraad. Oprichting van de Tuinbon w-Onder- Hnge II, bedrijfsvereeniging voor Ziekengeldverzekering. De Nederl. Tuinbouwraad als algemeen erkende centrale organisatie van werkgevers en de Nederlandsche Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, de Nederlandsche R. K. van Bloemist. Tuin-, Vee- en Landarbeiders vSt. Deudesit". en de Nederlandsche Christelijke Landarbeiders- bond, als vereenigingen van arbeiders, aan gesloten bij algemeen erkende vakcentralen van arbeiders, hebben tezamen opgericht eine bedrijfsvereeniging voor ziekengeldver zekering voor het tuinbouwbedrijf en aan verwante bedrijven onder den naam van „De Tuinbouw-Onderlinge II". In een onder leiding van den voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad ge houden vergadering van afgevaardigden van de bovengenoemde vereenigingen werden de statuten en het reglement der Ziekteregeling vaptg(*teld. De administratie werd bij de statuten opgedragen aan de te Amsterdam gevestigde Tumbouw-Onderlinge al» bedrijfs vereeniging erkend krachlens de Land- eu Tuinbouwongevallenwet 1922 De samenstelling van het bestur. dat uit zes leden, waarvan drie werkgevers en drie werknemers bestaat, zal later werden mede gedeeld. KERKNIEUWS. Afscheid ds. H. J. Mispelblom Beyer. In het laatste nummer van „Mededeelin- gen in de Remonstranfesche Gemeente te Dordrecht" neemt ds. H. J. MispelMom die tegen 1 Januari a.s. ontslag gevraagd en verkregen, afscheid van Hjj' zegt daarin oa. na een met het bestuur op grond van overwegingen tot de overtui ging gekomen te zijn, dat het beter was geen afscheidspreek te houden. En hy ver volgt dan: Terugdenkend aan de bijna vier jaren dat ik in uw midden heb mogen werken, dringt zich wei heel sterk in mij naar voren: wij hebben het elkaar niet gemakkelijk ge maakt. Voorzoover het leven en het geeate- ljjk welzijn der ^meente om gaat, beteekent dit echter meer, dan 2 iets wat te betreuren vait al is feld veel verdrietig misverstand In diepsten zin ging net om meer klaarS ten opzichte van de groote vraagt en begmselen, welke onzen tpd en „„7^ peszze leven bewegen en te dragen Levende menschen kunnen «h m leggen bp vormen eu opvattingn. welke n overeenkomen met hun wezen. En respect en waardeering is voor de Mrie» meening, daar zal een eerlyke strijd ten slotte toch winst beduiden. Wy menscW kunnen de gevolgen onzer woorden en <k den nimmer naspeuren, de uitslag van o*> '.even en ons werk kan niet op een schaal tje worden afgewogen, maar wel kan er het vertrouwen in ons zijn, dat het terecht komt, als wy telkens bereid zyn te puttee uit wat we zyn. Met dit vertrouwen verlaat ik u. Verder zegt hy: Velen hébben zich af», vraagd, waarom ik naast preek, catechbafc. er. huisbezoek zulk een sterken nadruk het gelegd op het kringwerk. Laat ik dan thms nog even mogen verklaren wat hiervan de reden is. In mijn nu zevenjarige dominee'* loopbaan heeft wellicht niets my zoo ge- troffen als het gebrek aan gemeenschaps gevoel onder de leden. Het is geen«zioi my'n ideaal een gemeente te vormen, welke als een afgesloten geheel staat in onze wereid (gesteld, dat dit mogelijk ware!). Maar wel meen ik, dat ons vrijzhmig-pro- testantsch geloof te individualistisch is en daardoor niet zoo ryk als geloof zjjn kan en moet. Pas als er iets in ons hart open gaat, waardoor wy ons naar binnen zoo goed als naar ouiten verbonden weten met de ander zulten wy de kracht deelachtig worden, welke leven èn wereld vernieuwen gaat. En ons verenkelde hart kan a'!een maar in den vertrouwden omgang met men schen door dezen geest wonden verwjjd. Een ckrgelyke, omgang in de hand werken, dat heb ik met my'n kernvorming gewild. Vanavond geeft de vertrekkende predi kant gelegenheid hem in dc catechisatieka- mer de hand ten afscheid te drukken. KADIO-MBUVVH Woensdag 30 October. Hilversum 6.01 Dinernpuziek. 6.45—7.15 Cursus Italaanpch beginners, 2e les door Giovanni Rizzini. 7.157.45 Cursus Italiaan ach gevorderden, 2c lea door Giovanni Rizzini 8.00 Tijdsein A V.R.O.-Klok. 8.01- 9.15 Kamermuziek door het Quarnen Kwartet. 9.15—9.45 Porf. Dr J. J. van Loghem over kunstmatig verhoogd verweer tegen ziekte. 9.1511.00 Concert door de Stafmuziek van het 5e Regiment Infanterie. 10 4övVoort'zetting concert Daarna Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. Huizen 6.30- 7.00 Lezing overLuther en Bach". 7.00—7.30 Gramofoonmuziek. 7.30—8 00 Lezing over: ..De Piepkuiken fokkerij". 8 00 Concert. Orkest en cello. Daarna: Persberichten. Her uitzending van Hollandsche muziek. Dcor 29 Amerikaansche radio-stations. Een schitterend geslaagd experimen. Sedert geruimen tijd worden met der. be kenden kortegolf-zender van de Phohi te Huizen geregeld proeven genomen met Amerika, is samenwerking met de Radio Corporation of America and the National Broadcasting Company te New-York. Dc Rapporten, welke daarover door bet Philips- oratorium uit Amerika werden ontvan gen, waren zoo gunstig, dat aan Amerika werd voorgesteld, een speciaal daarvoor uit te zenden program van typisch Hollandsche muziek in de Vereenigde States) opnieuw uit te zenden. Dit experiment van internationale om roep is j.l. Zaterdag gehouden en schitte rend geslaagd. Een uur na de beëindiging van de uitzending werd het volgend tele gram van dep technisch leider der Nation*! Broadcasting Company te New-York i" Eindhoven ontvangen: „Ontvangst en her uitzending van uw speciaal program uit stekend. Gelukwenscntn. Her-uitzending ge schiedde van Boston tot San Francisco, van Florida tot Canadeesche grens door 29 stations." Ook van den president van de National Broadcasting Company werd een telegrwn ontvangen, luidende: „Gehikwenschen, ont vangst hier Hollandsche program zeer ge slaagd, stellen zeer op prijs dat eerste Hol landsche program speciaal voor Amerikaan sche hoorders werd uitgezonden." Het is voor onze Nederlandsche industrie en voor onzen nationale gevoelens een groo te voldoening, dat deze eerste speciale uitzending op groote schaal in de Vereeöig- de Staten zulk een groot succes is geweeg. LUCHTVAART. De postvluchten naar en wan Iadië Het tweede vliegtuig tc Bagdad. Het tweede postvliegtuig op de terugrei» is gisterochtend om 5 u. 40 uit Djask ver trokken en om 10 u. 20 te Bushir aangek> men. Daar is het om 11 u. 20 opgestegen en om 16 u. 5 is men te Bagdad aangekomen *Alles was wel aan boord. Vandaag wordt de rcir voortgezet. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 29 Oct. Hoogste barometerstand 706.7 te le I*" corna. Laagste barometerstand 729,3 te Aber deen. Verwachting.. Matige tot krachtige en tydely'k aroe mende westelijk tot zuid-weste'ijke tymkelyk opklarend, later waarsehyrdy* weer regenbuien, aanvankelijk Iets kouder- Geseind hedenmorgen 9.06 aan alle P08" ten „Weest op uw hoede". STADSNIEUWS. GOUDA, 29 Oct. 1929. Aanbesteding. Het maken van drie inlaten aan sluitende op de bestaande rioleering in het Stadsdeel Korte Akkeren. Uur Eurgemeester en Wethouders werd hedenmiddag ten sttdhuize de openbare aanbesteding gehouden v»r het maken van drie water-Inlaten aansluitende op de be staande rioleering in het stadsdeel Korte Akkeren. Er waren 4 inschrijvingen. Ingeschreven werd door de firma's: N.V. Aann.-Bedc. v.h. W. Bokhoven I960.— 1842.- 1779.- 1759.- 1727.- voor A N.V. vJi. Zanen en Verstoep, voor A J. Amesz, voor A voor B E. Sanders Co. voor A en B De gunning geschiedt later. Het vijfde postvliegtuig naar Indië De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor alhier verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat Pond-ïrdagmor gen weer een postvliegtuig naar lndië ver trekt. De laatste lichting aan net postkan toor alhier voor verzending met dit vlieg tuig is Woensdagavond 20.36 uur. Op dc voordracht. De heer C. Küppers, controleur der ge- meente-financiën alhier, komt voor op de voordracht voor inspecteur der gemeente- te Heerlen. v e Openbare verkooping i door Notaris J. H. A. M. Aaien. By de gisterenavond door den Notaris J. H. A M. Anten, als plaatsvervanger van Notaris Mr. H. C. J. M. Franken, gehou den eindafelag zyn kooper geworden van „De Korenmolen" met graanpakhuis enz. enz. staande en ge«egen aan de Zuidkade te Wadthnxveen, de lieeren L. en O. Slooten en S. Kaneman te Waddixveen voor f 11.290.-. Het pakhuis en erf aam het V crlorenxost no. 6 is niet gegund. Zuid-Hollandsche Ijsbon./. Het Algemeen Bestuur van der. Zuid-lloi- landschen Ijsbond heeft Zaterdagavond in het Zuid-HoLlandsch Kofiehuis in den Haag een vergadering genouden. Uit het jaarverslag bleek dat de Z.-H. IJ., de Toeristenbond, de Algemeene Ver eniging Vreemdelingenverkeer, de Telefoondienst, Rexsbureaux en Eeisver.eni- gingen, Militaire Commandanten en een groot aantal particulieren, uit ailerlei stan den is behulpzaam geweest yoor tochten en inlichtingen heeft verstrekt. De ervar;ng i3 opgedaan, dat a.s er sterk \j« is, het nut \an goede yswegen wordt erkend en vele gemeentebesturen dam. aan steun verlecnen om ook die verkeerswegen te onderhouden en van sneeuw te ontdoen als ze daarmede overdekt worden. Door een goed ijswegennet te bevorderen, waarvoor de Z.H.IJ. in geregeld samenwerking is met den Ijsbond Holland's Noorderkwartier, wonden openluchtsport, wincertoerisme, lichamelijke opvoeding, veilig ysverkeer er. vroemdelingenvdrkeer bevorderd. De Z.H.1J. heeft het plan met hulp der aldeelingen en bevriende ysvereenigingen in zijn provincie een rit door Zuid-Holland Het financieel jaarverslag vermeldt aan ontvangsten s 2403.76%, aan uitgaven 1782.93%, zoodat er een batig siot is van f 625.83. Tot leden van het dagelijksch bestuur werden herkozen: als le voorzitter de heer W. G. Knokke van der Meulen te Voor burg, als 2e voorzitter de heer J. van Vol- le.nhoven, te Rotterdam, tot secretaris-pen ningmeester de heer W. H. J. Dicke. Aan gezien de heeren Schölvink te Warmond en v. Tol te Wassenaar hadden bericht niet meer in aanmerking te willen komen voor herbenoeming, werd het dagelyksch bestuur gemachtigd geschikte personen te zoeken. Er wordt overlegd, de leden der afdeelin- gen van den Z.H.IJ. te verzekeren tegen schade, indien hun op de banen van éér. der afdeelingen een ongeluk mocht overkomen. Reeds zyn de arbeiders der nfdeelir.gen verzekerd. Ook zyn de afdeelingen verze kerd tegen schade wegens aansprakelijk heid. Er werd besloten, nieuwe platte gronden van het Ijswegennet te laten maken en tot Ged. Staten het verzoek te richten om, in verband met een provinciaal reglement, ysbreken te verbieden als niet een vaargeul is gemaakt en geregeld bijge houden. Wanneer om 'bijzondere redenen er Joch door het ys moet worden gebroken, ment men, ten behoeve van veilig ysverkeer verplicht te worden tot afzetting van stuk gebroken yswegen en tot duidelijke waar schuwing. Natuurkundig Genootschap. De fabricage van kunstzijde. Gisteravond hield het Natuurkundig Ge nootschap voor Gouda en Omstreken in de Sociëteit „de Réunie" een bijeenkomst, waar a's spreker optrad de heer Dr. Ir. P. Hermans, Hoofdingenieur van de Kunst- zijdtfabrieken te Breda met als onderwerp ..De fabricage van kunstzijde". Dr. Ir. Hermans ving zyn caoserie aan, met op te merken dat de' textielindustrie wel de oudste industrie zal zyn. Deze voor- "«t in de grootste behoefte der mensch. Doordat deze behoefte zich veelal verfraai- te, ontstond het groote gebruik van zyde. tmgeveer 300^jaar geleden was het een Engelschman, die op het idéé kwam om dit langs kunstmatigen weg te maken. Zyde, 200 hij, ia een soort opgedroogde gom de Fransche naturalist Réaumur heeft enkele jaren later dezelfde gedachte gehad. De natuurzijde-industrie had reeds 3000 jaar geleden- in China plaats, verepreidde Japan naar Europa waar het m kwam- Naast deze is er ook veel wilde zijde van wilde dieren in den handel. Zoo eenvoudig de grondgedachte, zoo moeilijk was de doorvoering der kunstzyde- fabricage. Wanneer heden dagelijks on geveer een half millioen K.G. kunstzijde vervaardigd wordt, is dat het gevolg van een zeer groote mate van energie. Voor giondstof, waarvan men uitgaat, wordt ge bruikt cellulose, hetgeen in hoofdzaak be staat uit katoen of hout. Deze moet, om de spinstof te verkrijger., oplosbaar gemaakt worden, hetgeen vji.I. op vier verschillen de wijzen wordt bewerkstelligd. In ons land gaat men uit van cellulose uit hout, wat goedkooper is. Gedrenkt in sterke loog geeft de z.g. natnumeellulose. Hierop laat men sterke koolstof inwerken. Dit resultaat is oplosbaar in water en geeft de z.g. viscose, hetgeen met eer. 2 uur ge bracht wordt tot cetlulosedraden, waarna verkregen, wordt de viscose zijde. Volgens andere wijzen van bereiden verkrijgt men Chardonnet, koper- ot acetaat-zyde. In 1842 exposeerde Schwaben voor het, eerst kunstzijde, aldus de grondgedachte van de 1Ö0 jaar vroeger levenao Réaumur verwezenlijkend. Hierop volgde de uitvin ding van Oudenaarde, die echter zyn uit vinding niet in praktijk brengen kon. Ge lukkiger was Swan. De Franschmsn Char donnet moet als de vader der kunstzijde- rndustrje genoemd worden. Na vele tegen slagen, was het hem toch nog vergund de vruchtbare resultaten van zyn werk te aan- Laber kwamen nieuwe methoden. Thans wordt 80 c/i volgens het viscose-procédé ge maakt. De mode begunstigde «leze nieuwe industrie in niet geringe mate. De fabrie ken ryzen als paddestoelen uit -ten grond. Vele echter mislukken. Talrijk zyn de po gingen gedaan, om kunstzijde te maken, uitgaande van andere grondstoffen. De Eerste Nederlaitdsche Kunstzijdefabriek was te Arnhem gevestigd. Een eigenaardig verschijnsel is, dat natuur- en kunstzijde zich volkomen onafhankelijk van elkaar ontwikkelen. Eigenlyk is kunstzijde een synthetisch geproduceerde textielvezel. Ze heeft haar weg gevonden naar de meest verschillende textielbranches, en eerder met katoen, dan met natuurzijde in concur rentie. Haar productie ontwikkelt zich nog steeds als van geen ander product ooit het geval is geweest. De expansie der fabrie ken gaat- onverpoosd voort. Wanneer zal viaag en aanbod aan elkaar geiyk zyn Dc kunstzydedraad is zeer sterk. Nat gemaakt vermindert haar draagkracht echter wel met 50 tot 70 terwijl natuurzijde dan slechts tot 90 daalt Verschillende statistieken en grafieken verduidelijken het gesprokene. Tot slot ver toonden tel van lantaarnplaatjes de gede tailleerde bewerking, welke een boom te ondergaan heeft alvorens het tot streng kunstzijde gebracht tc hebben. Procesverbaal opgemaakt. Door dé politie is procesverbaal wegens weder8pannigheid opgemaakt tegen J. de J. te Waddanxveen, die zich verzette toen hy werd overgebracht naar het bureau van po litie terzake openbare dronkenschap. Evenzoo is procesverbaal opgemaakt tegen G. J. te Hellevoetsluis wegens be moeilijking van de politie. Door de politie is voorts tegen verscnil- lende personen procesverbaal opgemaakt omdat hun rywiel onbeheerd stond en niet van een slot was voorzien. Uitvoering Invaliditeitswet. Betreffende den Raad van Arbeid te Utrecht met inbegrip van den voormaügen Raad van Arbeid te Gouda deelt men ons het volgende mede: Tot op 1 October 1929 werden toegekeno 1454 invaliditeitsrenten tot een totaal jaar bedrag van 222.041.27 4254 ouderdoms renten tot een totaal jaarbedrag van 636.154.—; 750 weduwenrenten tot een totaal jaarbedrag van 130.026..629 weeizenrenten tot een totaal jaarbedrag van 110.796.87. Geneeskundige behandeling en (of) verpleging twerd verleend in 1931 gevallen, observatie^ had plaats in 39 ge vallen. Betrefende alle Raden van Arbeid teza- Tot op 1 October 1929 werden toegekend 24835 invaliditeitsrenten tot een totaal jaar bedrag van 3^61.938.01; 76238 ouder domsrenten tot een totaal jaarbedrag van 11.380.748.08; 13557 weduwenrenten tot een totaal jaarbediag van 2.346.613.72; 11404 weezenrenten tot een totaal jaarbe drag van 2.008.947.48. Geneeskundige be handeling en(of) verpleging werd verleend in 30693 gevallen; observatie had plaats in 1211 gevallen. ifc.ante 29 Oct. 3% en 8% u. Nieuwe Schouwburg. Paul Branns Marionetten-theater. 29 Oct. 8% uur Zaal „Central" Ledenver gadering afd. Gouda Ned. Reisvereen. 1 Nov. 8% uur Zaal 2 Soc. „de Réunie" verg. van de afd. Gouda van de Ver. van Vrya. Hervormden. 1 Nov. en vervolgens alken Vrydag in Nov. en Dec: 8 uur Soc. „de Réunie" Tweede li 4 Nov. 2 en 8 uur. Stadhuis, Raadzaal. Ge meenteraad. 5 Nov. 8 uur Soc. „dé Réunie" afd. Gouda R'damsche Volksumversiterit Voordracht- Apothekersdienst. De apotheek van den heer A H. Teepe, Gouwe, zal tot en met 1 November, bene vens den daarop volgenden nacht geopend zijn na 8 uur des avonds (des nachts eenter alleen voor recepten). Burgelyke Stand. GEBOREN: 26 Oct.: Johanna Maria, l v. N. C. Roest en H. C. J'. GroenendaaL, Fluw. singel 67; Maria Theresia Cornelia, d. v. N. G. Roe&t en H. C. J. Groenen.iaal, Fluw. singel 67; Johanna Elisabeth Maria Hilonia, d. v. J. H. van den Bosch en G. H. M. van Velzen, Hou tin. plantsoen 2; Her manns z. v. J. M. Heedcena en van J. A. Agten, P. C. Bothstraat 60; Adriana Maria d v. S. Hey en van M. J. J. Rietmeyer, karnemelksloot 54. 28 October: Meinsje d. v. M. A. Massar en van J. C. van As, 1 Dwarsstraat 12. OVERLEDEN, 26 October: Cornelia Neeltje van der Plank, oud 86 jaar, wed. H. Tijeterman, Crabethstraat 56; Maria v. Heek, oud 81 jaar, wed. N. v. d. Pool, Groe- n endaal 107. 27 October: Hendrika Vermeulen, oud 64 jaar, eclxtgen. M. Groenendaal, Zeugstraat 74; Sint Jacobs Haasoyk, oud 66 jaar, Qost- haven 10; Cornelia von Vliet, oud 53 jaar, echtgenoote S. v. d. Hee, Turfmarkt 34. UI DEN OJïiUKK. ALPHEN d. RUN. Voor den aankoop en installatie van een electrische laadinrichUng en een klein- kameroven ten behoeve van de gasfabriek, is door B. en W. een crediet van 71,750 aangevraagd. Een er. ander geeft volgens rentebiliteitsrekening een besparing op per soneel en kolenverbiuik van 16,986 per jaar. BOSKOOP. Burgelyke Stand. GETROUWD: J. Th. de Wit en W. M- Benschop. J. G. Betuyen en A. M. v. Leeuwen. C. Koetsier en M. J. de Rijk. GEBOREN: Jacomina Johanna, d. v. J. G. Bak en S. Torenvliet. Antje, d. v. J. J. Buitenhuis est N. v. d. Knyff. Petro- nella, d. v. B. J. v. d. Ndeuwendyk en J. Rodenburg. OVERLEDEN: Agatha v. d. Heijden, echte. v. T. v. Leeuwen, 54 j. Alida Straver, 22 j. WADDINXVEEN. Ds. W. J. Smidt te Dwingelo heeft een beroep ontvangen naar de Geref. Kerk al hier. bi'OÜi EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. In de afd. van de vereenigiog Bodegraveu (4e klass-3 A) is als nog opgenomen de vierde klasser Norvicus uit Noordwijk, waardoir het te spelen aantal wèdstrijden op 16 ia gekomen. O.N.A.—Hortus 5—2. Productieve voorhoede. De rood-zwarten hebben hun favorieten niet teleurgesteld, doch een flinke, verdiende zege op .len Amsterdoiuschen derden klasser behaajd. Hoewel Luitjes en de Hoop op hel appèl ontbraken, werd bet gemis dezer spe lers door het enthousiaste werken van alle rpelers niet gevoeld. Daarbij komt nog dat dy voorhoede, waarin J. van der Spelt uit blonk, een zeer productieve bui had. De beide eerste doelpunten werden door Jaap van der Spelt gescoord, daarna doelpuntte Sterk, waarna het woord weer was aan J. en G. van der Spelt, die ieder nog een goal- Ij e maakten. De O.N.A. verdediging had tot dusverre zich het aterkBt getoond, maar te gen het einde nioeet Hofman, die nog een strafschop hield, tweemaal visschen. Met een 5—2 zege plaatste Q.N.A. zich in de winnaarsronde. ZWEMMEN. Mej. Baron zal niet meer op wedstrijdén Verloofd en verloren voor de zwemwereld. Mej. Marie Baron, Olympiad kampioene 400 meter schoolslag en nationaal kam pioene over de afstanden 100, 2O0 en 400 Meter schoolslag, zal- zich zoo vertelt de Tel. geheel uit de zwemwereld terugtrek ken. Zy heeft zich verloofd, en met dit voor haar zoo gewichtig besluit, ging e«. ander besluit gepaard n.l. dat zij niet meer aan wedstrijden zal deelnemen. Mej. Baron zal het zwemmen er zoo goed als geheel aan geven. Een enkelen keer zal zij nog wel eens in het water komen, zoo één keer in de week voor haar genoegen, maar ove rigens is het met haar loopbaan als zwem ster uit. Geen wedstrijden meer, geen trai ning, geen voorbereiding voor zware wed strijden zooals zy er zoovele en met zooveel succes heeft gewonnen. 1 RECHTZAKEN. De Culemborgsche moordzaak. De aanklacht van Klaas Swerig. De Tel. ppubliceert de tekst van «de klacht door Klaas Sweris ingediend by den Offi cier van Justitie te Tlel. In deze klacht zegt Sweris: dat op de zitting der TieLsche Rechtbank, d.d. 8 November 1928, door hvr. H. H« Roo- bol als getuige verhoord zijnde, in de zaak der CoHié's, verdacht van meineed, is ge zegd, wijzende op Arno'.dus en Joha.mes Collé: „Deze menschen pleegden den moord"; dat op de zitting van het Hof te Arnhem in de hooger bejoepzaak der Collé'?, d.d. 7 Maart 1919, door den Procureur-Generaal is gezegd: „Mr. Roobol weet veel van de Culemborgsche moordzaak", maar al wat hy weet hoorde hy van Slitterswyk; dat dus op gemeld Hof is aangenomen, dat voornoemde mr. Roobol werkelijk veel weet van de Culemborgsche moordzaak: dat op de zitting van het Hof te 's-Her- togenbosch, d.3. 21 October j.l. door mr. Roobol is gezegd, dat hy de adeis.d^r Cu kmborgsche moord kendej dat hij naar aanleiding dezer beweringen zich in verbinding heeft gesteid met mr. Roobol en den particulier detective Blitters- wy'k; t dat deze beide personen hem hebben ver klaard, dat zy beiden er van overtuigd zyn, dat de Collé's de daders van den gepleeg den moord zyn; dat zy daarvoor aanvoeren tal van bewij zen, die in elke andere zaak voldoende zou den zyn iemand levenslang op te sluiten; «lat hy na inzage der bewijsstukken tot de overtuiging is gekbmen, dat de Collé's de daders zyn van den moord, gepleegd op de beide Van Wiggens, te Culemborg; dat hem tevens bekend is, dat minstens vier politie-ambtenaren onder eede hebben verklaard, dat bedoelde moord zou zyn ge pleegd door meergenoemde Collé's; dat hy met nadruk er op wyst, dat toen r. Roobol op gemelde Tielsche zitting, de CoMé's bestdiuldigde van dien moord, de verdachten deze verklaring niet hebben betwist; dat hem ook bekend is; dat deze Collé's plus Auke Opdam elkaar Jen moord heb ben verweten; dat ook bekend mag worden geacht, dat noch de Collé's noch Opdam zich een be hoorlijk alibi hebben kunnen verschaffen; dat zy na den moord veel, zeer veel geld hebben uitgegeven, waarvan de her komst door hen in strijd met de waarheid is opgegeven; dat ook bekend is, dat de Collé's de Justi tie op vele dwaalsporen hebben geleid, wat mede heeft geleid tot de arrestatie, van de thans onschuldig gebleken Vroege en S wee ris; dat naast Vroege en Sweeris. door de Collé'B ook tal van andere personen zyn aangewezen als de dafers van dien moord; dat hjj thans termaRaanwezig acht om Uw EdelAchtbare te verzoeken, een straf vervolging in te stellen tegen A. Collé Sr., J. A. Collé, A. Collé Jr. en Auke Op«iam. MARKTBERICHTEN. Rotterdam si he Veemarkt. 29 Oct. Aanvoer: 262 paarden, 221 veulens, 2196 magere runderen, 870 vette runderen, 220 vette kalveren, 458 nuchter*? kalveren, 338 schapen of lammeren, 110 biggen, 7 bokken en geiten, 840 graskalve ren, 15 overloopers. Pryzen: vette koeien le kw. 0.52% 0.55, 2e kw. 0.45—0.48, 3e kw. 0.29— 0.34; Ossen le kw. 0.60—0.55, 2e kw. 0.45—0.48, 3e kw. 0.40, redelijke han del, prijzen van gisteren; Stieren le kw. 0.46—0.47%, 2e kw. 0.41—0 13, 3e kw. 0.36—0.38, kalme handel, prijzen van vo rige week; Kalveren le kw. 0.800.86, 2e kw. 0.67%—0.72%, 3e tow. Of.7—0.62%, trage handel, oude pi ijzen. Melkkoeien 200—420; Kalfkoeien 200 —425; Stieren 139—500; Pinken 1.30— 170; Graskalveren 41—101; Veulens f 70 —80; Vaarzen j 170—225; Werkpaarden 215—310, trage handel; Slachtpaardeti 135—187; Hitten 100—J50; Foakalveren 22—30, vlotte handel, hoogere prijzen; Biggen 15—22, vlotte handel, tamelijke prijzen; Biggen p. w. 2.00-2.25; SUcht- kalveren 1518; handel in graskalverer goed, vaste prijzen. Kaasmarkt Bodegraven. 29 Oct. Aangevoerd 324 partyen, w.o. 310 m. r.m. 11941 atulcs, 9Ï52S K.G. Prlj- zen m. r.m. le soort 5660, 2e eoorc m. r.m. 5255; zwaardere tot t.3; zonder r.m. 50—57.- Handel matig. DRAADLOOZE DIENST. Twee diamanthandelaars doodgeschoten. Uit Moskou wordt gemeli dat de beide be kende diamanthandelaars Kleiner en Feitz wegens het smokkelen van diamanten zijn doodgeschoten. Doodelyk ongeval. IJMUlDiEN, 29 Oct. Een ernstig ongeval heeft plaats gevonden aan boord van de hedennacht te Umuiden binnen gekomen stoomtrawler „Amsterdam" Y. M. 100 van d* N.V. Reedery de /aanstroom. Terwiji men Zondagnacht bezig was het trawlnet binnen te holen stond de stuurman H Scholder aan de winach. Vermoed wordt dat hy met het voorover bukken met zijn k'eeren in het raderwerk verward geraikte. Toen althans de andere opvarenden'het on geval bemerkten werd de ongelukkige door het kleine kopwiel van de winch rondge slingerd. Direct zette men de" winch stop. Het bleek echter, dat de man reegis aan de bekomen verwondingen was overleden. Het slachtoffer, dat te IJmuiden. woont, was 33 jaar. Hy Iaat een vrouw en 2 kinderen ach ter. De heer Weaterveld zal zyn functie ate voorzitter van de A.VJl.O. neerleggen. In een Avro-communiqué wordt gemeld dat de heer Westerveld het voornemen heeft zijn functie van voorzitter van de Avro, die hy destijds ouder uitdrukkelijk beding slechts tijdelijk aanvaardde. thanB neer te leggen. De moord op Marietje van O» te Rotterdam. ROERMOND. 29 Oct. Bij de arrestatie van V.. de verdachte van den moord op Marietje van Os te Rotterdam, ward aan diens horloge ketting zooals bekend 'een rfngetje gevonden met een blauw steentje. Daar het mogelijk is dat er eenig verband bestaat tuBsciien den kindermoord te Rotterdam en de verdwij ning van een dochtertje van de familje E. te Linnen bij Roermond, welk meisje een der gelijk ringetje droeg, zal er een onderzoek worden ingesteld of dat ringetje mogelijik van het te Linnen vermiste meisje afkom stig is. H. M. de Koningin-Moeder keert morgen van h«»r reis terug. H. M. de Koningin-Moeder wordt Woens dagavond te ruim 8 uur uit Neurenberg aan het station Arnhem verwacht, vanwaar zij per hofauto van het Loo wordt afgehaald om daar enkele dagen te vertoeven. Een veehouder door het Amsterdamsche Hof veroordeeld wegens het verkoopem van melk met streptocorecn. AMSTERDAM. 29 October Het Gerechtshof alhier heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen den 40-jarigen veehouder A. P. uit Maartensdijk, die dso- tijds door deu kantonrechter te Utrecht is veroordeeld tot 25 gulden boete subs. 10 da- geu hechtenis, terzake dat hij op 7 April 1928 aan zijn klanten heeft afgedragen oen hoe veelheid voor den handel bestemde althans in den handel gebrachte er. voor mensohe- 11jk gebruik bpstemde melk, terwijl teen in die melk streptecoccen in aanzienlijke hoe veelheid aanwezig waren. De Utrechtsche rechtbauï bevestigde later dat vonnis, waarna de Hooge Raad de zaak verwees naar het Amsterdamsche Hof. Het Hof vernietigde (hans het vonnis van den kantonrechter op formeele gronden, maar Keeft overigens verachte-» schuld aangenomen en hem eveneens veroordeeld tot 7" 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. WISSELKOERSEN. 28 Oct. 29 Oct. Officieel. Londen :2.09% 12.09'/» Berlyn 59.31% 69.3?% Parijs g.76% 9.76% BTuasel 34.69% 34.68% Zwitserland 48.06 48.04 Weetven 3437% 34.87% Kopennagen 66.45 66.42% Stockholm €6.62% 66.60 Oslo 66.45 66.42% New-York 2.47% 2.47% Niet-officieel. Praag 1M,V-. ^734% Italië 12.99 12.99 Madrid 35.55 35.52% Reeds gisteren na slot was bekend dat New-York flauw gestemd was, doch de notee- nligen die hedenmorgen bekend werden, wa ren van dien aard dat velen de Schrik om het hart 3loeg. De ochtondbeurs was dan ook zeer flauw en liet in den loop geen herstel zien Dit in oogenschouw nemend, viel de oficieele beurs bepaald mee. Hoewel de koersverliezen in de tientallen procenten liep was onder beürstljd een neiging tot herstel merkbaar een bewijs dat velen den aankoop van een enkel stukje wel aandurfden. Ten slotte kon hier en daar het koersverlies tot enkele punten worden teruggebracht. De Phiiipsaandeelen openden juist 180 pet. beneden de opening van gisteren, doch lie pen daarna ongeveer 15 pet op Margarine Unies stegen van 392 tot iets boven 400. ter wijl Calvé Delft van 131 tot 139 avanceerden Van Berkels konden van 175 tot 190 oploopen De Accoustiekwaarden waren ten slotte ieto lager dan gisteren. Aku's verzetten zich krachtig zoodat zij vrij goed op peil bleven I)e Fordaandeelen moesten zich een verlies van 30 pet. getroosten. Koninklijken konden eenige punten boven de koersen van heden morgen uitkomen, doch waren pl.m. 15 pro cent lager dan gisteren. De mijnaandeelen waren zeer flauw. Exploraties en Boetona kregen een groot verlies op hun rekening. Suikerwaarden wisten zich na een gedepri meerd begin aardig te herstellen. De rubberaandeelen zagen zich 10-tallen punten ontgaan, maar liepen daarna krach tig op. De tabakken kregen zware verliezen te lijden Yankeefondsen bewogen zich over eenkomstig Wallstreet. maar konden hier en daar wat aantrekken. ADVERTENTIEN Voor den cursus over IndiS gedurende 8 k 10 keer, te houden in de Sociëteit „de Réunie", Oosthavsn om 8 uur precies, zijn nog ksarten beschikbaar. Geeft U nog heden op aan den Secretaris-Penningmeester A. DUDOK VAN HEEL, Westhaven 53. Totaalprijs f 2.50. 18 IN MOOIE DONKERE KLEUREN oouda TBL. 1M W

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2