IS ATIE IS VAN IAND «5 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VüUK GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, nieuwerkerk, ouderkerk, oudewater, REEUWDK, SC] A. Ictober 1829 Dit Had verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen I lichtingen. FEUILLETON. ,GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, JONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. oen Winkelier demonstratie aan het 68* Jaargang DE GESTOLEN DIADEEM. 'I No. 17214 Donderdag ltsregeering worlt De Kabinetscrisis in Frankrijk. ge- De toestand der Duitsche financiën. zyn eten iranc, Frankrijk vroeg in raat i«a<S te BUITENLANDSCH NIÉUWS. DUITSCHLAND. Het „Volksbegehren”. Een fiasco. De fractie der Duitsche Volkspartij heeft bij den Pruisischen Landdag een voorstel 1 is thans duidelyk op den vóórgrond steld.w De verantwoordelijken zijn gedwongen geworden, persoonlijk voor hun werk op te komen, waarvan zij de ontwikkeling en het lot bij de onduidelijke machtsverhoudingen in de buitenlandsohe politiek zelf niet kun- neri overzien. De strijd om het Young-plan is nog niet ten einde. Onze tegenstanders, niet wij, hebben den veldtocht op het gebied van de binnenlandsche politiek geopend. Wij hebben echter den strijd aanvaard en verwachten, dat daaruit iets goeds voor ons land en ons volk zal voortkomen. Aan het slot van zyn artikel verklaart HjGÊlberg, dat het noodig is, voorbereid te >r het oogenbiik, dat het schadever- goedingsstelsel zal ineenstorten en voor het oogenbiik, waarop de binnenlandsche werd hy in 1920 predikant van de Church of England. Tpen hij ongeveer 13 jaar was, liep hy van huis weg naar het circus Sanger, waar hy na enkele weken werd herkend en aan zijn familie werd teruggegeven. Hy werd wegens insubordinatie weggezonden van een opleidingsschip en werd toen scheepsjongen op een zeilschip naar Australië. Met een kameraad deserteerde hy, ging in 1885 naar Engeland terug, werd cavalerist, nam zyn ontslag, werkte ip. een goudmijn m Indië, ging weer in het leger en trok, na een be zoek aan Zuid-Afrika, naar de Fa West. De dood van zijn vader riep hem in 1907 naar Engeland terug waar hij optrad in het Londensche Hippodrome. Weer ’ging hij naar het Westen, maar nu naar de film. Een bezoek aan het Heilsleger maakte hem tot Christen, zooals hy het zelf noemde De groote oorlog bracht hem naar huis terug, waar hy dienst nam. Na zijn demobilisatie werd hy predikant bij de Engelsche kerk. ZWITSERLAND. De economische wapenstilstand. Overeenstemming te Genève over een ontwerp. Tegen belemmering van den handel. Uit Genève wordt d.d. 29 Oct. aan het Vad. gemeld: Het economisch Volkenbonds- comité behandeld een ontiwerp-conventie voor den tariefwapenstilstand, uitgewerkt door de sub-commissie, die tot taak heeft gehad het Fransche en het Duitsche ont werp tot een eenhehlstekst samen te smel ten. Ofschoon de beraadslagingen nog niet teneinde zyn gebracht, hebben zij toch een bevredigend verloop gehad, zoodat men thans mag verwachten, dat het Volken- bojuissecretariaat in de eerste helft van No vember reeds in staat zal zyn de ontwerp- conventie van het economisch Volkenbonds- comité aan alle regieringen der Volken bondsstaten om advies toe te zenden. Het ontwerp zal waarschijnlijk een 15-tal arti kelen bevatten alsmede een inleiding, waar in verklaard wordt dat de verdragsluitende partyen verlangen aan de resoluties van de economische wereldconferentie van 1927 een snellere en meer doeltreffend toepas sing te verzekeren en voor de gemeenschap pelijke actie tot uit-den-weg-ruiming van de handelsbélemmeringen, zooals deze door de Volkenbondsvergadering van 1929 ge- wenscht waren, een duurzambn grondslag te scheppen en een atmosfeer van vertrou- wen. Met het oog daarop hebben de ver dragsluitende partyen besloten een conven tie te sluiten, waardoor een einde gemaakt zal worden aan de verhooging der douane tarieven en vAardoor nieuwe handelsbelem- meringen zullen vermeden worden. Het eerste gedeelte vpn de conventie bevat het algemeene verbod om tot tariefsverhooging of tot andere nieuwe handelsbelemmeringen gedurende den werkingsduur der conventie over te gaan, terwijl daarin tevens bepa lingen worden opgenomen, volgens welke de staten het recht zullen hebben in en- Het genot van weldoen is het eenige, dat steeds hetzelfde blijft. 'disciplinaire vervol- rteld naar aanleiding lysten der volks- i en de subalterne >ren een dergelyk bij zijn voorbeeld volgde. Het is goedkooper, merkte hij op, om een kaartje derde te nemen en bij te betalen als ze je snappen. Ze vonden een leeg compartiment en zoo- dra de trem zich in beweging had gezet, vroeg Warden om het kleinood te mogen zien. Alleen maar even een kijkje, zei hij. Na al de ellende die we ervoor hebben ge had, wil ik wel graag weten of de moeite piet voor niets is geweest. Maar de jongeman liet zich niet haasten. Waar ik over tob, is dit, zei hij. Dat meisje zou wel eens kunnen gaan informee- ren of ik het werkelijk aan mijn moeder heb terug gegeven En als ze merkt dat dat niet het geval is, zal ze waarschijnlijk zelf naar haar toestappen. Daar komt ze niet achter, trachtte War den hem gerust te stellen. Hoe zou ze dat khnnen? Ze stelt immers vertrouwen in jou? Hij trachtte ongemerkt het zoo vurig be geerde pakket te pakken te krijgen, maar de jeugdige lord was op zijn hoede. Mijn moeder zou' bijvoorbeeld een premie kunnen uitloven*en zij zou de adver tentie kunnen lezen. De kranten kunnen melden dat de diadeem nog Meeds niet te recht is. Er zijn honderd mogelijkheden, waar ik nu niet aan denk. En veronderstel dat ze naar je moe der toegaat? Wat dan nog? Dat is juist de vraag waar ik mij het hoofd over breek Wat gebeurd er dan. WonR^^volgd Uit het Engelsch van ARCHIBALD EYRE. 24 (Nadruk verboden). Dat doet u zeker. Hij sloeg zijn onschuldige oogen naar haar CP en keek haar recht in het gezicht en zij staarde hem een heele poos onbeweeglijk aan Toe heb vertrouwen in mij, smeekte “y. houdt er rekening mee dat ik niet weer dan een jongen bent. Wilt u me niet ’>og een kans geven om mijn leven te verbe uren? Wat verlangt u dan van me? Lihan weifelend. Ik wil zelf mijn moeder het pakje ge- ven’ dat u op het oogenbiik in bewaring hebt en ai8 ik het haar gegeven heb, zal ik ver- iiffenis vragen. Wanneer zult u het haar geven? Vandaag nog. Gaat u regelrecht naar haar toe? Ja. - Zal het dat zyn combinatie gelukken zou. Briand, zoo publiceerde de pers van Dala- dier, had verschillende vroegere ministers ontvangen, een omstandigheid, waaruit men afleidde, dat de oud-ptemier het mislukken van Daladier’s pogingen had voorzien en achter de schermen reeds de grondslagen van een nieuw ministerie had trachten te leggen. Briand zegt nu kalm en ironisch, dat Da ladier zich vergist, dat deze na zyn, Briand’s, herhaalde* verzekering, dat hy onder alle omstandigheden op hem rekenen kon, daaraan vol straft niet behoefde te twijfelen. Hij insinueert verder vriendelyk, dat Daladier blijkbaar een zondebok heeft gezocht om dien zyn mislukking op den rug te kunnen schuiven en voegt erby, dat men toch waarlijk wel weet, dat hy niet op de macht gesteld is. Wie in deze onverkwikkelijke geschiede nis gelijk heeft, blijft buiten beschouwing, maar in elk geval valt te voorzien dat Ze de niet heel goede verhouding, die tusschen Briand en de radicalen bestond, nog heel wat slechter zal maken. Deze animositeit is te betreuren, omdat ze het moeilijk zal maken een combinatie te vinden, waarin zoowel Briand als eenige radicalen zitting hebben, zooals velen hadden gehoopt. De rijksminiffter van financiën van het Duitsche Ryk heeft gisteren mede gedeeld, dat in de eerstvolgende zit ting een voorstel zal worden ingediend tot dekking van het tekort over de begroe ting van 1928 ten bedrage van 154.000:000 mark. Daardoor zal in de eerste plaats de kastoestand vnn het ryk verbeterd worden. Ook voor de dekking van het tekort voor 1929 zullen voorstellen- worden gedaan. De aanvullende begrooting'voor 1929 en^ie be- giooting voor 1930 zullen worden inge diend, terstond nadat de conferentie van 's-Gravenhage m^t een positief resultaat geëindigd zal zyn. lletzelfde geldt voor de voorstellen van de financieele hervormin gen, welke een vermindering van den be lastingdruk beoogen. Deze .vermindering is noodig om de opbrengst van het economi sche leven te doen stijgen. De minister noemde dit de beste sociale politiek, aan gezien daardoor een vermindering van de werkloosheid is te verwachten. Ook is dit een voorwaarde voor toekomstige sociale maatregelen. ADVERTENTIEPRIJS! Uit Goud» en omstrek®» (beboerende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.80, elk» regol meer 926. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 1—5 regels L55, elke regel meer 8JW. Advertentién in het Zaterdagnummer 28 16 bijslag op den prjjs. Liefdadigheida-adverteniaën de helft van den prjja. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regel» £25, elke regel meer 0.58> O» de voorpagina 50 hoogar. Gewen» advertentie en ingezonden mededelingen bjj contact tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte, Advertentién kunnen worden ingezonden door tuaeehenkomsc van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureau» en onze agenten en moeten daag» vóór de plaatsing aan bet bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd U ztfn. ABONNEMENTSPRIJS i per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met ZondagHad jcr kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geecluedt. /puco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8,80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopera, den boekhandel en de postkantoren. Onto bureaux zyn dagelijks geopend ïan 9—6 uur. Administratie Telef. latere. 82: JUdsctié Tëief. 81 Postrekening 48400. het een uur nadat u het van mij ggekregen hebt, in haar handen zijn. - Eerder. meende dat u mij verteld hebt, dat “niet op het kasteel is? Er was even een pauze. Ja, dat heb ik verteld, maar toen heb ik niet de waarheid gesproken. Ik wilde voor komen dat u naar haar toe ging. Lilian aarzelde nog steeds Zou ze het doen of zou ze het niet doen? Opeens kwam ze tot besluit. Blijf u hier wachten, zei ze, ik kom direct terug. T- Dus u wilt vertrouwen in mij stellen? Hij jubelde het haast uit, greep haar hand en kuste die. Snel trok ze haar hand terug en wreef de plaats waarop hij zijn lippen had gedrukt schoon met himr zakdoek, Ik h^te&n hekel aan dergelijke thea trale uitbarstingen, zei z© norsdi en ging het huis binnen. Toen Lilian en minuut of tien later terug kwam, zat Lord Halsmore op een eierkist, met z*jn hoofd in de handen, begraven in een houding van de diepste wanhoop. Hij pro beerde door zijn vingers te zien of ze wat iu de hand had of niet. Toen hij zag dat ze inderdaad iets bij zich had, begon zijn me lancholie zienderoogen te verminderen. U zult nooit reden Rebben om uw ver trouwen in mij te betreuren, zei hij nooit. Breng dit rechtstreeks naar uw moeder. Denk erom, dat ik uw woord heb. U hebt mijn woord, herhaalde hij plechtig. -- Direct naar uw moeder; denk eraan. Ik zal me door niets laten ophouden. Hij verdween door het tuinpoortje. Lilian schudde een paar maal het hoofd en ging langzaam naar huis terug. Als het inderdaad Lord Halsmore’s bedoe ling was geweest om regelrecht naar zijn moedey te gaan, dan had deze achtbare dame zich in een derde rangs café moeten bevin den, want daarheen richtte hij zijn schreden nadat hij Lilian ^urner ferlaten had. Toen hij binnenkwam Begroette Joseph Walker, die in een gemakkelijkestoel zat op een veili- gen afstand van het buffet, hem met blijk bare spanning. En? vroeg hij succes gehad? Lordt Halsmore‘bestelde een whiskey-en- soda. Ik heb hem, zei hij triumfantelijk, en het ging veel gemakkelijker dan ik ge dacht had. Warden stond haastig op Heb je ook een spoorboekje voor mij zei hij (egen de juffrouw achter het buffet. Toen hij het gekregen had raadpleegde hij het spoorboekje met telkens een oog op de klok. Wat zoek je op? vroeg Harlsmore. Den eerstvolgenden trein naar Londen. Hoe laat is het nu? Kwart over zessen. Er gaat een trein om 6 uur 30die stopt alleen in Bridgeport. We hebben geen minuut te verliezen. In één teug dronk hij zijn glas leeg. Ga mee. Een oogenblikje geduld, waarde heer, antwoordde de jeugdige graaf. Ik ben niet van plan me door je te laten haasten., —We kunnen in het rijtuigje praten. Geef hier; dan zal ik dit dragen Dat is absoluutjniet noodig, antwoordde lord Harlsmore en hij nam het kostbare pakket in de hand die Ijet verst van zijn braven vriend verwijderd’ was. Er zijn een De plannen van Clémente!. Zooals men weet heeft de radicaal-socia- Ustische leider Daladier er van af gezien een kabinet te vormen en heeft de Presi- aent van de Republiek thans aan den ra dicaal Clémentel de samenstelling van een nieuwe regeering opgedragen. Clémentel, behoort tot dezelfde partij als Daladier, want hy zit in den Senaat in de „gauche démocratique”, die correspondeert met de radicaal-socialistische groep in de Kamer. Maar hij is ongetwijfeld een ver tegenwoordiger van de meer gematigde rich ting in de party. Hy heeft zich van ouds gespecialiseerd in economische en finan cieele vraagstukken en was één van de stichters en de eerste voorzitter van de Internationale Kamer van Koophandel. Het laatst was hy minister van Financiën in het eerste Kabinet-Herriot in 1924, na reeds vóór en tijdens den oorlog herhaaldelyk minister te zyn geweest. Men geeft hem, wegens de vriendschappelijke betrekkingen die hy met tal van oudere parlementsleden uit allerfei partijen onderhoudt, in Kamer- kringen thans een goede kans van slagen. Clémentel die de 60 reeds gepasseerd is, is een man, in wien men veel vertrouwen stelt. Als leider der Internationale Kamer van Koophandel heeft hy zich den naam \van een onpartijdig politicus verworven. Clémentel heeft het eerste kabinet- Herriot ten val gebracht door zijn uittreden, toen hij zich in de aangele genheid omtrent het herstel van den franc, tegen de leiding der Bank van Frankrijk verklaarde. Naar verluidt zou Clémentel van Briand de toezegging ontvangen hebben dat hij dtel wil uitmaken van het kabinet. Clémen tel heeft verder reeds conferenties met Herriot, Loucheur, Daniélou en Henri Pathé, naar men vermoedt om de mogelijk heid van de vorming van een concentratie- kabinet te onderzoeken. Het is duidelijk dat zulks niet de instemming heeft van Da ladier, die daarom uitdrukkelijk heeft ver klaard dat geen lid der radicaal- socialistische party, dat niet geroyeerd wil worden, aan een concentratiekabinet mag deelnemen zonder vooraf daartoe de toe stemming der partij te hebben verkregen. Dit besluit is vermoedelyk genomen naar aanleiding van een twist tusschen Daladier en Briand, die momenteel elkander in hun - mededeelingen in de pers te lyf gaan. Daladier, die eerlijk zijn best heeft ge daan om een linkseh ministerie te vormen en er dus van overtuigd is, volkomen zyn plicht vervuld te hebben, neemt geen blad voor zijn mond en verklaart ronduit, dat Briand hem erin heeft laten loopen en hem door een communiqué over besprekingen die hy zelf voerde om een kabinet samen te stellen, in de oogen van zyn partijge- nooten onmogelyk heeft willen maken om- ingeoiend waarin de verzocht; lo. alle eventueel» gingen, die zijn ing_ der inteekening op te petitie, te beëindi» autoriteiten te instrueren een onderzoek niet meer te openen; 2o. geen maatrege|en te nemen tegen ambtenaren en employe’s, in verband met een dergelijlke inteeljming. 3o. Voorzoover om andere redenen tegen Pruisische ambtenaren wegens hun deelne ming aan de volkspetitie een disciplinair onderzoek mocht zijif ingesteld, die slechts voort te zetten, indien door den aard en de wyize van hun openbaar optreden de be trokken ambtenaren Jde grenzen der beta melijkheid! te buiten‘zijn gegaan of hun ondergeschikten op” ontoelaatbare wijze hebben beïnfluenceerd. Een partieele uitslag van de stemming. Uit ca. 53 van het rijksgebied is blij kens een Wolff bericht de uitslag van de onderteekening van het Volksbegehren be kend. Van de bijna 22 millioen stemgerichtig- den, die in de betrokken gebieden wonen, hebben 1.849.562 kiezers hun handteekening geplaatst, dus nog geen 8% Dr. Hugenberg aan het woord. In de officieele mededeelingen v^n de Duitsche nationale volkspartij publiceert de partijvoorzitter dr. Hugenberg onder den titel: „De eerste slag” een eerste artikel over het Volksbegehren. Hy schryft o.a.: Wy hebben voor het af weren van het Young-plan onzen nation®- len gewetensplicht vervuld, meer niet. Wij hebben het volk in iederen mogely- ken vorm de waarheid gezegd.- Komt het tof een fëfëKKduM, mm züffen wy overeen komstig /fczen plicht dezen arbeid voort zetten. Komt het zoover niet, dan zullen wy gemeenschappelijk met het geheele volk de ernstige gevolgen moeten dragery welke een politiek van zwakheid ons oplegt, in dien tenminste de rijksdag toch nog niet terugschrikt voor de verantwoordelijkheid, welke hy voor het in slavemy brengen van nog ongeboren geslachten op zich neemt. Doch daarmede is onze oorlog nog niet verloren, ten hoogste slechts één slag. Voor onze buitenlandscife politiek hebben wy ook tegenover het buitenland verkon digd1, dat er in Duitschland een vastbera den en zich van zijn verantwoordelijkheid bewuste oppositie bestaat^ welker werk niet ophoudt met parlementaire protesten alleen. Ook dit zal voor Duitschland voordeelige uitwerking hebben. Een oppositie, die ver der gaat dan enge partygrenzen, heeft met behulp van de onvoldoende middelen van de grondwet een waarschuwing doen weer klinken, die overal gehoord is. De andere slechts in theorie bestaande verantwoordelijkheid der regeering voor den emstigen nood, welke van de aanne ming van het Young-plan te verwachten is, stryd zal beginnen. Auto-ongeluk bij Berlijn. De chauffeur gedood. Op den traatweg van Berlyn naar So- bemheim is een auto verongelukt, doordat een metalen draad over den weg lag. De draad wikkelde zich om het voorwiel en de as, zoodat de auto, die met een vaart van 50 K.M» reed1; omgeworpen werd. De eige naar, de 53-jarige cafié-eigenaar Carl Schmidt uit Neukölln geraakte onder den wage® -bekneld. Het ongeluk werd ras be merkt, de brandweer was spoedig ter plaat se en bevrijdde den ongelukkige. Deze was echter zoo ernstig gewond, dat de dood ter stond intrad. De politie stelt een onder zoek in. Dorp door brand verwoest. Drie honderd personen dakloos. Uit Derschau wordt gemeld, dat het plaatsje'’Lubowitz“tn den PSolschéh corri* dor door een hevigen brand is geteisterd, waardoor binnen enkele uren 39 boerderijen een prooi der vlammen werden, met het ge volg, dat 300 personen dakloos zyn gewor den. De brand ontstond op een plaats, waar de gebouwen nog met stroo bedekt waren. Het vuur, dat floor den wind begunstigd werd, sloeg dienterfgevolge spoedig op de naburige gebouwen over. De brandweer stond door gebrek aan water vry’wel mach teloos. Een andere groote brand heeft te Kulm aan de Weichsel Dinsdagnacht een groote brouwerij verwoest. Een groot deel der ge bouwen van de brouwerij is afgebrand. De schade wordt op 1 millioen zloky geraamd. ENGELAND. Een avontuurlijke loonbaan. Van cowboy tot predikant. Door het overlijden, 60 jaar oud, van rev. Sir G. Cave-Browne-Cave, rector van Lon- desborough in Yorkshire, is een wel zeer avontuurlijke loopbaan afgesloten. Na een zwervend bestaan, waarin hij vocht in den Spaansch-Amerikaanschen oorlog en tijdens de Bokser-expeditie in China, een leven voor den mast, werken op een ranch in Amerika, in het circus en op het tooneel, («IIRANT. paar punten, dat ik eerst eens terdege met je bespreken wil. Verspil in elk geval geen tijd. Walker drong zijn metgezel letterlijk naar buiten en duwde hem in een huurrijtuigje dat juist kwam aanrijden. We kunnen niet voorzichtig genoeg zijn, legde hij ttit, het wemelt hier overal van stille klahakken. In Londen is het veiliger. Veilig voor wie? gromde de jongeman. En ik zou ook wel willen weten wat voor garantie. Je kunt mij vertrouwen nietwaar? - Neen. Joseph Warden spande zich in om zoo on schuldig mogelijk te kijken Ik geef je mijn woord van eer. Dat is een phrase die In jou mond niets beteekent, was 't antwoord Als je eer dood is, hoe is het dan moge lijk dat zijn woord is blijven leven? Zijn metgezel staarde hem aan. Hoe kom je aan dat moois? vroeg hij. Dat is een zedeles, die dat kellnerinne- tje me gegeven heeft. Dat schijnt een lief feeksje te zijnl En waarachtig nog eerlijk ook! De wonderen zijn de wereld nog niet uit. oordeelde Joseph Warden. Ze waren spoedig bij het station. Ik neem een kaartje tot Bridgeport, zei lord Harlsmore. Als ik dan eventueel niet inee naar Londen ga. kan ik vandaar den volgenden trein terug. We zullen wel een leege coupé kunnen krijgen. Hij nam, zooals hij gewoon was, een biljet eerste klas. Zijn metgezel aardde even voor*

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1