assi-ïL-ss .ROSSEM's ZEEPAARD I5cr Gemeenteraad van Gouda. De Salaris- en Loonregelingen van het Gemeentepersoneel. 2 LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Bis aanvragen behandeld worden, wordt gewei gerd en persoonlijk bezoek afgewezen onder incdedeeling, dat belanghebbenden zich schriftelijk tot het departement kunnen wen den? GEMENGDE BERICHTEN. Een botsing tusschen twee trams. De bestuurder ernstig gewond. Hedenmorgen te kwart over zeven kwatuen twoe tram-treinen van de Ned. Buurt-Spoor- weg Mij., op de grens van Doorn naar Drie bergen nabij de Lindenhorat met elkaar in ernstige botsing. Vermoedelijk doordat de automatische reminrichting niet goed func tioneerde. Het uitzicht daar ter plaatse is juist door een bocht zeer gering.' De wagen bestuurder Achterberg, van de tram die uit Doorn kwany ia zoodanig tusschen de ver splinterde voórbalcons bekneld geraakt, dat hij eerst na-een uur bevrijd kon worden. Hij i werd ernstig gewend au had gecomplioeerde beenbreuken en inwendige kneuzingen. Zijn toestand is vermoedelijk niet,levens gevaarlijk. Hij is naar flijn woning vervoerd. Door het vroege uqr hadden de trams slechts weinig passagiers. Vier hunner lie pen slechts lichte verwondingen op. De materieele schade is zeer aanzienlijk. De beide motorwagens zijn van voren geheel ingedrukt en ook van de volgrijtuigen rijn de balcons geheel versplinterd. Geneesheeren en technisch personeel wa ren zeer snel ter plaatse. LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING Is het Kabinet parlementair. De aigemeene beschouwingen. Het weenende meisje-Murchant. Het joarlijksche politieke steekspel heeft gistermiddag een aanvang genomen. De spreek!ust was nog niet groot; slechts en kele sprekers hadden zioh laten inschrijven en op een tatnelijk vroeg uur moest de var- Ww&adering bij gebreke aan verdere spreeklus- tigen tot heden wórden verdaagd. Intus- schen vergoedde de dualiteit Van twee der gehouden redevoeringen, die der heeren Merchant (v.4l)'en Llngbeek (h.g.s.), wat er aan de quantiteit ontbrak. Minder belang- rijk waren de speeches der beide andere sprekers, de heëtfen Floris Vos (m.-p.) en Knottenbelt (lib.), welke laatste bovendien door een verkoydheid, gehandicapt werd, zoo dat zijn toch niet zeer krachtig stemgeluid thans uog moeilijker boven het geroezemoes der Kamer kon uitkomeUt Waf, den heer Flcris Vos betrof, deze las een redevoering voor, waarin, allerlei onde> werpen behandeld werden, die ïjij de verschillende begrotings hoofdstukken ter sprake zullen komen, zoo dat de Voorzitter hem telkens moest verzoe ken, daarover thans niet te spreken. "Op die manier kan ik mijn uur niet vullen", pruttelde de tollen-verdediger. „Dat hoeft ook niet-" repliceerde de Voorzitter onder gtoote vtoolijkheid der Kamer. Wij volstaan met de vermelding uit deze rede, dat de heer Vos, die in Juli gekozen is op een program dat „internationale ontwapening" vroeg, zei- de voorstander te zijn van nationale ontwa pening en van onze weermacht een politie- leger wil oiakeuvoorts, dat hij hooger sala rissen verlangt voor de req een afzonderlijk Ministerie en natuurlijkopheffing der De heer Knottenbelt weet zijnerzijds de politieke malaise en den zich bij veler open barenden afkeer van het parlementaire stel sel hoofdzakelijk aan het feit, dat het alge meen belang door vele partijen niet wordt behartigd, doch dat slechts groepsbelangen worden nagestreefd, terwijl bij de christelijke partijen alleen eenheid van geloofsovertui ging doch niet van politiek in zicjit aanwe- Ditzelfde punt is door den heer Marchant zeer uitvoerig en op werkelijk scherpzin nige wijze uitgewerkt. Mr. Marcfiant bezwoer d- Khatolieken in radicale richting te zwenken op straffe van smadelijke ondergang, al mengde de V.D.- leider zich tShfaarfifi' in de Aangelegenheden van andere,ppftijen, ee:i»v«£zekering welke gemakkelijker gegeven dan aanvaard werd. Mr. Marchaqt hfeeft vervolgens de finan- cicel-pessimistjachq politiek van minister de Geer bestreden en reeds bij voorbaat gepleit voor vervanging van de voorgestelde vermin dering van de verdedigingsbelasting II, door afschaffing van den accijns op het geslacht. De lieer Liilgbeek was vAn meening dat toen de vorming van het parlementaire ka binet steunende op de rechterzijde was mis lukt, de minister ook naar mannen van andere parlyeü in het te vormen kabinet had moeten omzien. Nu hij dit niet had ge daan, was dit kabinet er een, waarvoor de rechterzijde wel degelijk de verantwoordin draagt. Waarom men alleen de voormalige coalitie .ninistratil %chtte blijft voor spr. een groot raadsel. Dit geldt met name voor de beide Christ,-histor. ministers. D.e Christelijk-His- toiische Unie blijft buiten schot als het gaat om steun aan het kabinet, maar aan dé& anderen kant neemt ze daaraan deel als stjj.T le vennoot. Men houdt vol dat er nog steeds een rechterzijde is en een rechtsche meerder heid maar het Kabinet geeft op de vraag of het eon rechts kabinet is een antwoord als het orakel van Delphihe* is een ja-en-neen rechts kabinet,Spr. njeeil dat 4e rechter zijde was voortgekomen uit de coalitie der diie bekende partijen- Sinds 11 November l'J25 is deze uiteengespat er, is er nog slechts een „wijlen de rechterzijde" en zeker is de eenheid" tusschen de Roomschen en de Protestantsche partijen niet groot genoeg om een politieke eenheid te vormen. Wat is er veranderd, dat we n% 1925 een intermez zo-kabinet kregen en dat het thans heet: ieder weet dat er een rechterzijde is? Spr. bJljft dus verlangen naar de oplossing vap de puzzle. Het is niet waa: zoo besloot ds. Lingbeek, dat een andere oplossing van de crisis piet mogelijk was, en hij citeerde de bekende versregels Aan den oever van een snelle vliet Een ween end meisje zat". „Dit weenende meisje is Mardiaat" riep de heer fjngbeek uit. De ksiner schaterde. Middagzitting van 5 Nov. De Voorzitter stelt thans aan de orde HET SALAKISBESLUiT 1929. De aigemeene beschouwingen worden ge opend. JJe heer YERKEiiK (a.r.) wjjsl er op dat weliswaar in net voorstel gesproken wordt van een tecnnische iierzienmg. maar dat practiscn gesproken deze herziening néèrkoint op een veihooging van de hoo- gere salarissen en toevoegingen aan de Kleinere. Spr. had gaarne gezien, indier. de financiën uit dan mogelijk maken, oat een kindertoeslag zou woruen gegeven, des noods aanvangende met het derde kind. Het toekennen van de verhoogingen mee 1 Juli 1930 en 1931 maakt den indruk van camouflage, want eigenlyk gezegd kost de gtheele herziening nu ltf.COO.-— Do neer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) merkt op dat het wel eigenaardig is dat de groepen 1—5 hier 200.— verhooging krjjgen, maar dat voor de hoogere ambte naren de zaak wordt stop gezet. Wannéér men de ondergroepen te hoog stelt komt men tdt dwaze uitkomsten, oen typiste die op 18 jaar aanvangt met 9Q0.— en elk jaar verder 100.— meer ontvangt tot J 1500.acht spr. in verhouding tot wat in particuliere bedrijven wordt betaald vodr dit werk onevenredig. Spr. 'begrypt ook met waarom de Directeur van den Reini gingsdienst zy het voor den Marktdienst 500.—*meer moet hebben. Ware voor de hoogere ambtenaren de verhoogimg door gezet met 300.—, dan zou daze ambtenaar boven alle hoofdambtenaren uitgaan. De heer'MIDDELWEERD (r.k.) ver klaart'zich voor kindertoeslag, maar is niet in staat het denkbeeld van den heer Verkerk juist te beoordeelen. De VOORZITTER deelt mede dat voor kindertoeslagen geen meerderheid is te vin den in het college. Het college is niet be reid van de groepen, zooals die zyn voor gesteld, af te stappen. Aan de perspectie- vische verhoogingen houden B. en W. vast. B. en W. zullen voorstellen art. 2 tweede lid a te schrappen, zoodat met het minimum wordt aangevangen. Dat de hoogere ambtenaren te weinig en de lagere te veel krijgen, naar het oordeel van Mr. de Witt Wynen, aanvaardt spr. niet. Het is -een quaestie van appreciatie. De VOORZITTER deelt mede dat een amendement is ingekomen op art. 2, art. 9, benevens een motie-Verkerk c.s. uitspre kend den wensch tot het toekennen van een kindertoeslag. De heer MJJYLWIJK (a.r.) bepleit op grond van de geldel\jfce. verantwoording der meteropnemers-geldophalers handhaving van de oude salarissen en geen verlaging, dus 16002000.—. Wethouder KOEMANS (ri.) verklaart spyt le hebben gehad deze menschen in 1920 in den salarisgroep van 1500.— te hebben geplaatst. Deze menseden zouden een vakman weldra over het hoofd groeien. Een chef-vakman, die 35.— verdient, heeft ook groote verantwoordelijkheid. De in dienst zynde personen zullen op hun oude salaris worden gehandhaafd. Directeur Reinigingsdienst-Markt wezen. Door de heeren Verkerk, Polet, Muylwyk en Mr. de Witt Wynen wordt'voorgesteld net salaris van den directeur van het Marktwezen, dat op 1300.— wordt voor gesteld te brengen op 800. De heer VERKERK (a.r.) betoogt dat hot onjuist is de functies van Directeur van de Lichtfabrieken op één Lyn te willen stel len met die van de Reiniging en het Markt- De 'heer Mr. DE WITT WIJNEN (üb.) dat die betrekking van den Dir. Reinigingsdienst en Marktwezen vreeselijk opgeschroefd wordt De functionaris is ge- ruunen tyd ziek geweest en toen heeft de zaak toch ook goed gelooppia Wanneer de functie van Directeur van het Marktwezen zoo belangryk wordt geacht als thans wordj; aangegeven dan is vroeger de func tie van Directeur van de Reiniging te hoog geschat. Het combineeren dezer functies moet niet dienen om het salaris op te voe ren. Wethouder KORMANS (r.k.) geeft een uiteen.-.etting van de geschiedenis dezer functie, waarbij de verdiensten van den heer Aaemaet hoog worden aangeslagen. Spr. is van oordeel dat wat de Markt geworden is voor 80 te danken is aan het organ'.sa- tie-vermogen van den heer Anemaet. liet doet spr. genoegen zoo te kunnen spreken nu het voorstel-Verkerk c.s. tot verlaging van het voorstel van B. en W. •laartoe aanleiding geeft. Spr. is ven oordeel dat door de verhui zing -van het kantoor de financieele ver betering van den Leer Anemaet feitelijk maar1 100.beteekent. Spr. verzoekt nu geen spaak in 't wi! te steken, door deze toekenning van salaris niet te verieenen. Spr. heeft alle bewondering voor de wijze waarop de heer Anemaet met de boeren, de jodenmenschen e.a. vuet om te gaan. De heer VAN DANTZIG (s.d.) spreekt zyn afkeuring er over uit dat v/ethouder Koemans heeft gesproken over joden. Dat komt niet te pas; men noemt de menschen niet naar hun geloot, maar naai hun be roep: kooplieden. Spr. becijfert het salaris van dc., bespro ken functionaris op 5500.hetgeen neerkomt op een bedrag van 3300.vóór den oorlog, een bedrpg dat uitgaat boven hef salaris van directeur der H.B.S. Spr. kan -'lan ook met de voorgestelde salaris- verhooging met 500.— niet meegaan. Wethouder KOEMANS (r.k.) betuigt zijn leenwezen .lat de aanduiding jodenmenschen dcor hem is gebruikt. Spr. heel' daarmede niets 1 imderwaardigs bedoeld. Wekelykr. komt z^r. met deze menschen in aanra king, en hy denkt er niet aan hen minder te beschouwen dan wie ook. De fieer VERKERK (a.r.) betoogt dat de ri.dencering ran wethouder Koemans on- I juist is. liet gaut niet aan te beweren dat het kantoor van den heer Anemaet hem voordeel heeft gegeven Dat is niet de op zet gew.est en daarop mag geen beroep gelden. Dat blyft Luiten beschouwing Ook is niet weersproken het feit dat éen jong directeur van de Lichtfabrieken 500 minder zal krijgen dan een jong directeur van de Reiniging en het Marktwezen. Bij combinatie van burgemeesterfuncties e.a. e.a. worden deze ook niet tot het volle pond gewaardeerd, wyl hun dienstpreatatiea toch ook worden verminderd. Gelat het een bij zondere waardeering van den persoon, dan moet een persoonlijke toelage worden ge vraagd. De heer HEERKENS (r.k.) vraagt of directeur van het vopr 1300.is te krygen? De heer Mr. DE WITT WIJNEN een aparte directeur van het Marktwezen -Ir.kj ziet in het voorstel een verkapte gratifica- I tie. Het werk geschiedt toch in gemeente- tijd. Wethouder VAN STAAL (s.d.) wenschj deze zaak wat ruime* te bezien. Aan de zeer bijzondere eischen, die voor het-Markt- wezen worden gesteld, voldoet de heer Anemaet. Spr. heeft de overtuiging dat als deze functionaris moet worden vervangen, het de gemeente meer zal kosten dan thans. De VOORZITTER heeft alle respect voor het werk van den heer Anemaet. Nochtans meent spr. dat wat in de Centr. Commissie tot stand is gekomen, niet moet worden opgevoerd. Het voorstel-Verkerk c.s. wordt in stem ming gebra2ht en verworpen 12 tegen en 7 voor. (De heer van Vliet had de zaal verlaten). Het salaris wordt dus op 1300 gebracht. De kassier tuui den Gemeente ontvanger. De heeren POLLT (a.r.) en MJJYLWIJK (a.r.)) bepleiten uitvoerig de overplaatsing Van den kassier van den gemeente-ontvan ger van groep 2 naar groep 3, waarin ook de kassier van de Lichtfabrieken is ge plaatst, hetwelk een verhooging beteekent van 000. De VOORZITTER zegt dat de functiona ris een betrekking waarneemt die slechts behoort te worden vervuld door iemand met een diploma. Dit is de oorzaak dat deze en andere ambtenaren door B. en W. zyn ge plaatst in de overgangsbepaling. De be trokkene krygt nu tot 2000.— en wat de heeren Muylwyk en 'Polet wilien zou be- teekenen dat dienssalaris zou worden 2100—ƒ2800.— Wethouder VAN STAAL (s.d.) verklaart zich accoord met liet te dezer zake in het Goudsch Volksblad geschrevene, zooals hy altijd de verantwoordelijkheid van de onge- teekende artikelen in dat blad op zich neemt. Spr, wil niet, gum spreken over de oude situatie over het ontvangerokantoor, vooral niet nu de ontvanger ernstig ziek is. Spr. ia van oordeel dat van den huidigen functionaris een bruikbare kracht is te ma ken, r.iaar nu moet deze ook trachten een dip.oma te halen. Spr. zegt d it een goed ambtc.iaar altyd terc.ht komt. Dat kan ook hier. De heer MUYLWIJK (a.r.) wyst er op dat ook bij het behalen van een diploma de functionaris toch een groep te laag heer POLET (*.r.) bepleit opnieuw de overbrenging naar groep 3, te meer waar deze functionaris tot volle tevredenheid werkt van vroeger en en tegenwoordigen chef en niet gaarne zou worden gemist. Het oorstel-Polet c.s. wordt verworpen met 4 st. vóór en 14 tegen. (Vóór de heeren Polet, Muylwyk, Verkerk en van Dantzig). De Ingenieur van gemeentewerken. By groep Vil merkt Mr. DE WITT WIJ NEN (lib.) op dat men zal hebben te on derscheiden dat weliswaar de adj. dir. Lichtfabrieken met den ingenieur van Ge meentewerken in één salaris-groep zyn ge plaatst, maar dat de aard van de functies van deze heeren geheel verschillend is.. De ingtineur is niet een adj.-directeur, maar een geheel op zichzelf Btaande positie Spr. zegt dit niet met financieele bedoelingen, maar het geldt hier meer een ideëele zaak. De Directeur van gemeentewerken. By groep VIII deelt Mr. DE W1ÏT WIJ NEN (lib.) mede dat een lid van den Raad hem heeft medegedeeld dat aan den heer Bakker een geheime toezegging is gedaan, van een verhooging. Spr. acht die verhoo ging absoluut misplaatst, na de wyze, waarop vorig jaar deze halve directeurs positie is geschapen.,Die toestand acht spr. lositie is geschapen,,] >n gewenscht. Wethouder DONKE ethouder DONKER (r.k.) vindt bet on gehoord dat de Directeur van Gemeente werken de voorgestelde verhooging zal kry gen. Spr. zegt dit met te meer giond door de ondervinding door hem opgedaan. Wethouder VAN &TAAL (s.d.) verklaart in tegenstelling met wethouder Donker dat de huidige functionaris een bekwaam direc teur van Gemeentewerken is. Er kunnen bekwamer menschen zyn, maar in yver wordt hy niet overtroffen. Hy is iemand, vun wiert gebleken is dat hij niet mistast. Wanneer 'n Lid van het college vorig jaar de toezegging zou hebben gedaan waarvan Mr. de Witt Wynen spreekt, dan heeft dat lid een misplaatste uitlating gedaan. Spr. keurt deze voorstellihg van zaken sterk af. Spr. vraagt mededeeüng wie degene is, die dit heeft verteld. Spr. heeft den directeur vorig jaar gezegd dat hij hem liever op wachtgeld zou stellen dan zyn salaris hoo ger te brengen dan f 5500.—. De VOORZITTER deelt mede dat de re geling van vorig jaar spr.'s instemming niet had. Nu deze is vastgesteld, is daarop niet terug te kotnen. De bezwaren van thans zjjn voortgekomen uit de eigenaardi ge positie, die vorig jaar is geschapen. De VOORZITTER acht het thans j- half zes wenschelyk de besprekingeri*te be ëindigen en verdaagt de vergadering tot des avonds 8 uur. AVONDVERGADERING van Dinsdag 5 Nov. 1929. De beraadslagingen over Groep VIII, het salaris van den Directeur van Ge meentewerken, Worden voortgezet. Do heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) betoogt, dat er geen, reden is om wijziging te brengen in het salaris vorig jaar aan den Directeur van Gemeentewerken toegekend. Spr. dient een voorstel in het salaris te houden op het toen vastgestelde bedrag n.l. 5500.— (en niet 0000.— De heer MUYLWIJK (a.r.) komt tegen dit voorstel op, waar het salaris van den Directeur van Gemeentewerken ook vroeger tot 6000.— liep. Laat men dan zeggen op grond waarvan de huidige functionaris niet voldoet. De heer FOKKERS (s.d.) meent dat er werkelijk gegronde reden aanwezig moet zijn om het salaris van dezen directeur op 5600.— te brengen. Spr. maakt het sala ris los van den persoon. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (üb.) wijzigt zijn voorstel in dezen geest dat het alleen betreft den huidigen directeur. Spr. acht dus de functie gelijkwaardig aan die der andere directeuren, maar de reden wel ke vorig jaar bestorm, om af te wyken ia ook thans nog aanwezig. Wethouder DONKER (r.k.) is bereid op den wenk in te gaan, door den heer Muyl wyk gegeven, daar hy 'daarvoor goede reden heeft. Echter zal spr. dat momenteel nog niet doen. Wethouder VAN STAAL (s.d.) vraagt als eerst verantwoordelijke wethouder van dezen dienst den wethouder Donker of deze nn maar eens precies wil zeggen wat er dan aan den huidigen directeur mankeert. Spr. noemt diens bewering een insinuatie. Spr. acht dezen directeur een bekwaam ijverig man, zooals spr. maar zou kunnen wenschen, een directeur, die zyn geld dub bel en dwars waard is. De VOORZITTER zegt dat de vorig jaar getroffen regeling nog niet voldoende heeft gewerkt, zoodat er geen reden aanwezig is daarin verandering te brengen. Spr. brengt nu het voorstel-de Witt Wynen in stem ming. Het wordt verworpen met 6 st. voor en 13 st. tegen. De heeren Poiet en Overhand komen na dr beslissing ter vergadering. Diploma's en Titels. In art. 4 stelt Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) voor in te voegen by het vereischte diploma A gemeente-administratie voor be noembaarheid tot ambtenaar aan de secre tarie of by den gemeente-ontvanger (facul tatief): doctorandus rechtswetenschap of dóetor in de rechtswetenschap of doctor in de staatswetenschappen. De voorsteller wyst er op dat het artikel thans zoodanig is geredigeerd dat een Meester in de rechte» en een doctor in de Staatswetenschappen niet benoembaar is aan de gemeente-secretarie. Dat acht spr. onjuist. Ook in art. 5 behooren deze diploma's te worden genoemd, waarvoor evenals voor de andere, bij niet vereischt zijn, een bijzon dere toelage wordt verstrekt. De heer VERKERK (a.r.) steunt dit voorstel. Spr. acht het hoogst wenschelyk dat in do e.K. vacature van commies-redac teur benoemd wordt een meester in de rechten. Spr. noemt het onjuist dat ter secretarie hier geen jurist werkzaam is, zooaTs( in nagenoeg alle groote gemeenten. Da(, ook heel wat kosten voor juridische adviezen uitsparen. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) sluit zich gaarne daarby aan. Ook spr. acht het on- gewenscht dat een toestand bestaat, waar bij de wetenschapjielyk gevormden van sol licitatie worden uitgesloten. Wethouder SANDERS (s.d.) gevoelt voor het amendement en zal daaraan zijn stem ren, Spr. acht de argumentatie volkomen gever juist. De VOORZITTER meent dat door dit amendement verruiming van de keus plaats heeft by sollicitaties, en dat daarom het belang der gemeente door aanneming ge diend is. Het amendement-de Witt Wynen wordt hierop zonder stemming aangenomen. By art. 5 verzoekt de heer Mr. DE WITT WIJNEN (Üb.) toevoeging van dezelfde aanduiding aLs by art. 4, en voorts ook op name van het diploma van Delftsch inge nieur. De VOORZITTER brengt thans deze amendementen in besprekiiur. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) meent zich te moeten verzetten tegen de betiteling van erkende Duitsche ingenieur- diploma's. Dat is niet juist. Spr. verzoekt splitsing in Diplorn-In- genieurs en hierbij, te voegen de Delftsche ingenieurs aan welke niet-vereischte diplo ma's 250.— wordt toegekend en de Tech- nikum-ingenieurs met de bezitters van het diploma van de Midd. Tech. School hier te lande gelijk te stellen voor een toekenning van 100.-»—. Ook deze amendementen worden door B. en W. overgenomen, waarna het artikp' z. st. wordt aangenomen; i- Nevenbetrekkingen. In art. 9 betreffende het bekleeden van nevenbetrekkingen worden door de heeren OVERHAND (s.d.) en Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) opmerkingen gemaakt, wel ke ingaan tegen den geest van dat artikel. Mr. de Witt Wynen refereert zich aan art. 21 van het Ambtenarenreglement. De VOORZITTER deelt mede dat B. en- W. geen prys stellen op behoud van art. 9 al. 1 betreffende de korting van 50 van dit lid te schrappen, hetwelk by stemming wordt aangenomen. (Tijdens deze stemming zyn de heeren Prevoo en Overhand afwe- rig)). Ovei nevenbetrekkingen. 'De VOORZITTER i Bij de overgangsbepalingen stelt Wet houder VAN STAAL (ad.)) voor den heer Verbeek, kassier bij ger, van 1500 te brengen op 1800 (en nu 2 jaar f 2000.—). De heer KAMPHUIZEN (c.h.) stelt voor htm direct te brengen op 2000. Wethouder KOEMANS (r.k.) erkent dat het hier een bijzonder geval geldt en spr. kan zich daarom met het denkbeeld ran wethouder Van Staal vereenigen. Dit voorstel komt in stemming en wordt na verwerping van het voorstel-Kampbu.- zen met aigemeene stemmen aangeno men. Het aalarisbesluit wordt nu Li zyn geheel zonder stemming aangeno men. De heer VERKERK (a.r.) wyst er op dat door het vervallen van dit art. 9 al. 1 nu een hiaat is ontstaan. De VOORZITTER zegt hieraan by na lezing de aandacht te zullen schenken HET WERKLIEDEN REGLEMENT. In art. 5 (aanstelling vaste werklieden) stelt de heer OVERHAND (s.d.) voor den leeftijd voor aanneming van vaste werklie den, evenals voor de ambtenaren te bepa len op 40 jaar inplaats vaar 35 jaar. Aldus geamendeerd wordt dit artikel aangenomen. In art 13 bepleiten de heeren OVER HAND (s.d.) en FOKKERS (s.d.) ook voor de losse werklieden eenzelfde verlof regeling als voor de vaste. Deze behooren direct te vallen onder do bepalingen van het werklieden-reglement. By particuliere werkgevers vallen deze direct onder het collectief contract. Do heer VERKERK (a.r.) zou het wel juist achten indien met de losse werklieden een contract zou worden aangegaan. De araendementen Overhand-Fokkers worden door B. en W. overgenomen met be perking van drie maanden. De heeren OVERHAND c.s. bepleiten het opnemen van het verlof 10 dagen ach tereen en de overige 4 dagen als sprokkel- verlof. Mevr. R1ESZ en de heeren HEERKENS en MIDDELWEERD achten het gewenscht betiokkenen de gelegenheid te laten de va- cantie op te nemen, zooals zy dit, in over eenstemming met het belang van het be drijf, zelf willen. Wethouder SANDERS (sxi.) dringt met klem aan op een achtereenvolgende vacan- tie van 10 dagen. Dan alleen heeft vacantie waarde en voor het bedrjyf is het ook beter. De VOORZITTER neemt namens B. en W. dit amendement over. Het artikel wordt daarna z. st. aange nomen.- In art. 14 (buitengewoon verlof) wordt toegevoegd de bepaling, genoemd in art. 39 sub. 2 van het ambtenarenreglement be treffende verlofverleening voor de waarne ming van het lidmaatschap van eenig publiekrechterlijk lichaam. Ook wordt opgenomen een bepaling dat alle regelingen gelden voor mannelijke en vrouwelijke werklieden. In art. 23 wordt op voorstel van de hee ren OVERHAND c.s. na stemming opgeno men een bepaling inhoudende dat losse werklieden niet langer ziekte-uitkeering verkrijgen dan het aantal dagen dat zjj in dienst zijn, indien het dienstverband korter is dan 4 weken. Hierdoor vervallen de be palingen, door B. en W. voorgesteld in art. 23 al. 1 en 2 sub. 1. Het aldus gewijzigd artikel wordt aan genomen. In art. 25 betreffende geneeskundige con trole wordt eenzelfde bepaling opgenomen als welke geldt voor het ambtenarenregle ment In art. 42 wordt op voorstel van de hee ren OVERHAND c.s. bepaald dat presentie gelden voor de leden en plaatsvervangende leden en secretaris van het scheidsgerecht Op vi vordt i voorstel van Mr. D(È WITT WtJN'ËN' ingelascht dat alleen de stukken wel ke ter visie liggen, in behandeling komen. Het Werkliedenreglement wordt thans in zijn geheel zonder stemming aangenomen. LOONBESLUIT. Do heer Mr. DE Wl'iT WIJNEN (lib) merkt op dat ook hier de grondloonen dor lagere categorieën zyn opgevoerd, waar door de hoogere in het gedrang komen. Üpr. is van oordeel dat de gemeente 002 wel eens rekening mocht houden met de loonen .welke in de collectieve contracten voor vaklieden word^i betaald. Voor erva ren weurkiieden heeft spr. geen bezwaar dat boven die loonen wordt uitgegaan, maar dat de jonge werkkrachten zoo ver uitgaan bo ven degenen, die in particuüere betrek king zyn acht spreker verkeerd. Spr. haalt aan de volgende verschillen: oppeiman, ge- gemeenteloon 0.67, collectief contract 0.52; atraatmaker-grondwerker gemeente loon 0.71, coll. oontr. 0.52, timmerman en metselaar gemeenteloon 0.76, coll- contract 0.62; schüder gemeenteloon 0.7o coll. contr. 0.58. Spreker heeft daartegen niet alleen financieele-, maar ook ideeelc bezwaren. Het komt daardoor voor dat men. schen met grooter capaciteit sollkiteeren naar betrekkingen, welke beneden hun ca paciteit liggen, alleen om de betaling daar aan verbonden. Spr. meent dat het generaiiseereri ge vaarlijk is. Spr. wijst b.v. op de betrekking van chef-machinist aan het slachthuis en die functie aan de Lichtfabrieken. Het komt spr. voor dat beide betrekkingen niet ge lijkwaardig zijn en toch worden x gelV*- Wa^llLÏÖOVMUIAND (s.d.) betoogt dat de opmerkingen van den heer de Witt WJ* nen nog niet het bewijs leveren dat de loo nen hier te hoog zijn. De VOORZITTER zegt dat in 't generhal brengen van het loon van den lo*cM ï<in de Zweminrichting van 22.— op 28.S». De VOORZITTER verzoekt vooraicWT held om incidenteele wijzigingen de wor gestelde regeling te brengen. Het voorstel-Fokkeis c.n. wordt m «te"1 denaar in zijn v!ik karakteriseert. Sp£ wijst ook op enkele onbillijkheden i» EISeP'haer HEERKENS (ri) houdt «JJ betoog over de Wjzondete MOT* den chef-machinist van het Slachnmi De heer Mr. DE WITT betreurt het dat er niet rapporterw commissie zitting hebben, nie^ deze beoordeelingen der genoemde den zooveel waarde hebben. „w-mi- De VOORZITTER zegt dat de chei^ chinist van het slachthuis een be 4e doch voldoende gesalarieerd, rw bUr Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) \ltTver wie de fuMtionaris chef is. JjÏÏich)' Spr. vraagt/of deze maai niet ^VOORZITTER zegt dat dit juist is, Dh Jat aan deze onafhankelijke positie a titel van chef-machinist verbonden is. no VOORZITTER stelt er te 11 uur prijs J om de vergadering te verdagen tot .een Jende zitting. Het gaat om belangryke Ün voor de gemeente en «le betrokke- en de Rted raakt vermoeid na 6 uur "nfE'Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) «Mt nog ter visie legging van rapporten ZTtedriifacommiasies omtrent de perso- neels-aangelegenheden. Oe VOORZITTER zegt overweging toe ,^eeft daarna gelegenheid voor de rond- m&S' RONDVRAAG. De stagnatie bij het werk aan den Kattensingel. De heer VAN VLIET (s.d.) vraagt in- lichüngen over de boordvoorzieningen aan to Kattensingel, waarover in het Goudsch Volksblad een pubücatie verscheen en ver- joekt preciese mededeeüng hoe de zaak Wethouder VAN STAAL (s.d.) noemt het bericht in bet Goudsch Volksblad van Maan- dngavond van zyn partijgenoot Overhand onjuist. Spr. deelt mede dat de opzichter van ge meentewerken het werk zooals het werd ge maakt, heeft doen stopzetten. Het is met ust dat Gemeentewerken zyn fouten zou >bben ingezien. De heer Mooten heeft volgehouden het werk 8 dagen stil te laten. Toen hebben de heeren Fokkers en v. Vüet bij spr. aange drongen op een spoedvergadering van de commissie. Daar bleek ook de tegenwoor digheid van den heer Mooten vereischt. Deze ia na telefonische aanvraag versohenen, waartoe de wethouder een auto naar Moor drecht zond. Uit de bespreking is toen ge bleken dat er zeer positief een misverstand bestond aan de zijde van den aannemer en niet bij de Directie van Gemeentewerken. Toen de aannemer inzag dat zyn houding niet kon worden gehandhaafd hij meende dat de vereischte werkwijze hem meer geld tou kosten, waarvoor arbitrage zou kunnen worden aangevraagd heeft deze den an deren dag hét werk hervat. Spr. zegt dat er den aannemer geen enkele toezegging is ge daan, terwijl deze heeft verklaard de op dracht te zullen uitvoeren zooals die hem is verstrekt. Het is dus onjuist dat de ver schenen pubücatie inhoudt dat Gemeente werken een kardinale fout heeft gemaakt. Het doet spr. leed dat de aannemer even eens een lezing geeft van het geval als de heer Overhand heeft gedaan. De heer OVERHAND (s.d.) zegt boos, d»ar geen gelegenheid tot debat bestaat, wel een interpellatie te zullen aanvragen. Radio voor de Politie. De heer VERKERK (a.r. wijst op de be- teekenis van de radio-omroep voor de poü- tie by het opsporen van misdadigers. Spr. vraagt of B. en W. het niet wenschelyk achten een radiotoestel voor de politie aan te schaffen? De VOORZITTER zegt dat op de begroo ting 1930 een bedrag voorkomt voor de aanschaffing van een toestel voor de poütie. Dank aan den Burgemeester. Voor de sluiting der vergadering brengt wethouder SANDERS (s.d. )een woord van! dank aan den burgemeester voor de wyze waarop deze de salarisregeüng tot stand heeft gebracht. Ze is nu vrijwel gereed. De VOORZITTER dankt daarvoor. Spr. dankt ook den secretaris der commissie voor de voortreffelijke wyze waarop deze heeft geassisteerd. De heer MIDDELWEERD (r.k.) verzoekt het salarisbesluit in boekdruk te doen uit geven ,met daartoe behoorende reglementen. De vergadering wordt daarop te half twaalf gesloten. STADSNIEUWS. GOUDA, 6 Nov. 1929. Verlof Gemeente-Ontvangtr. Aan den heer C. J. M. Kroon, gemeente ontvanger alhier, is wegens ziekte een ver lof verleend van drie maanden. Bestelling van aamgeteekende stukken aan huis. De Directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor nihier maakt bekend, dat: met ingang van 16 November a.s. een proef zal worden genomen met de bestel ling aan huis van aangeteekende stukken. De stukken zullen in alle brief postbestel lingen worden opgenomen. l'e i-tukken zullen slechts kunnen worden uitgereikt aan den geadresseerde of diens doorloopend gemachtigde. Afgifte aan huis- genooten, die niet door den geadresseerde rijn gemachtigd is niet toegelaten. Ten aanzien van hen, die geregeld aan geteekende stukken ontvangen en op de tijden, dat de bestellingen aan hun woning worden uitgevoerd niet aanwezig zyn, voor Let in ontvangst nemen daarvan wordt op gemerkt, dat het voer dezen wenschelijk km zyn één of meer huisgenooten die als regel wel thuis zijn een doorloopende vol macht te geven. Hiertoe is een machtiging nondig op zegel van 0.30. Nadere inlich tingen worden ten postkantore verstrekt. Indien de afgifte van,het aangeteekende stuk niet mogelijk is, wordt een kennis- Keving achtergelaten. Met deze kennisge- waarop ook een gemachtigde kan worden aangewezen, moet het stuk aan het kantoor worden afgehaald. Gedurende de proefneming zal aan de geadresseerden gelegenheid worden ge geven om de voor hen aankomende aange teekende stukken, desverlangd van de be zorging aan huis te doen uitsluiten. Aan uergelyke verzoeken door de afzenders op verzonden aangeteekende stukken gesteld, «al mede gevolg worden gegeven. De aangeteekende stukken voor busrecht houders zullen, indien deze daarom vragen, ^ede aan huis worden uitgereikt. Tydqns de proefneming zullen de aange teekende brieven met een hoogere ^ange- *even waarde dan 3000.— van de uitrei- *hig aan huis worden uitgesloten. Ook aan- K^teekende stukken, welke beschadigd ten kantore van bestemming wordep, ontvangen, worden niet in de bestelling opgenomen. Diploma autobestuurder. Voor het aan de Nijverheidsschool te Utrecht gehouden examen voor het groot diploma autobestuurder, slaagde de heer G. M. van Geloven alhier. tóen Nijverheidsschool voor meisjes. Een adres van de Yer. van Huis- Het Uitreiking draagmedafllcs. besluit van de K. I. Öxlagi Hier ter stede is, zooals bekend, opgericht de „Vereeniging tot stichting en instand houding van de Goudsche Industrie- en Huishoudschool". Naar aanleiding van een verzoek dat deze Ver. gericht heeft tot den Raad der gemeente Gouda, kwam by het Bestuur van de afd. Gouda der Ver. van Huisvrouwen het verzoek binnen om aan den Raad ad vies uit te brengen over de wenschelykheid van een nijverheidsschool voor meisjes, alhier. In antwoord hierop berichte het bestuur van de afdeel ing aan den Raad, dat de op richting van een dergelijke school haar zeer gewenscht voorkomt en wel op de vol gende gronden: le. Er is te Gouda behoefte aan een on derwijsinrichting voor die jonge meisjes, die zich wenschen te bekwamen Voor een beroep dat haar in de toekomst een onaf hankelijk bestaan verzekert. Het; Nationaal Bureau voor Vrouwen arbeid getuigt, dat o.m. aan uitstekende krachten in de huishouding, kinderverzorg sters en verpleegsters (voor de laatstge noemden wordt tegenwoordig een opleiding gedurende drie maanden aan een huishoud school verlangd), tail van wegen openstaan. Het is ons bekend, dat meisjes uit Gouda en omliggende gemeenten huishoudscholen in Rotterdam en den Haag bezoeken, omdat zy niet in do gelegenheid zyn hier de ge- wenschte opleiding te krijgen. Wanneer Gouda een Huishoudschool bezit, zal dit niet alleen de Goudsche vrouwelijke jeugd ten goede komen, maar ongetwijfeld zullen ook veel meisjes uit de omliggende ge meenten van deze school gebruik maken. Hét gebeurt bovendien herhaaldelijk, dat meisjes de R. H. B. S. of bet Gymnasium bezoeken, zonder dat zy. den aanlog voor, en de belangstelling in het onderwijs heb ben, dat op die scholen wordt gegeven. In het belang van deze meisjes en ook van het onderwijs, dat op ongunstige wijze wordt beïnvloed door dergelijke leerlingen, is o.i. een Nijverheidsschool gewenscht 2e. Gouda heeft een groot aantal fabrie ken, waar vrouwelijk personeel werkzaam is. Deze meisjes leeren by haar dagelijksch werk weinig of niets wat haar later in haar gezin van nut kan zyn. Ook voor haar lykt ons een Huishoudschool, waar z\j zich door het volgen van avondcursussen kunnen be kwamen voor haar toekomstige taak in het gezin, van overgroot nut. 8e. Schoolonderricht in huishoudelijk werk, op eenigszins wetenschappelyken grondslag, zal o.i. een gunstigen invloed hebben op de waardeering van dit werk. Nog al te dikwijls wordt met een zekere minachting neergezien op het vak „hulp in de huishouding" en worden om die reden betrekkingen op kantoren, laboratoria, etc. geambieerd. Wy verwachten van het onder wijs aan een huishoudschool verbetering hierin. Waar ter eenerzyde een tekort is aan arbeidskrachten, ten andere zyde de ar beidsmarkt overvoerd is, zal het huishoud- onderwijs het evenwicht herstellen. Het 25-jarig bestaan van de Zangvereen. „Gouda." Een zaalconcours. Door de Gemengde Zangvereeniging „Gouda" te Gouda zal ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vereeniging een Groot Nationaal Zaalconcours georgani seerd worden in de zaal „Kunstmin" der Sociëteit „Ons Genoegen" voor Vrouwen-, Gemengde-, Mannen, en Kinderkoren op Zaterdag 5 en Zondag 6 Juli 1930. Stedelijk Muziekkorps. By de Maandag j.l. gehouden bestuurs verkiezing van het Stedelijk Muziekkorps zijn herkozen de aftredende bestuursleden üe heeren W. van der. Bosch en G. J. Meu- ris en gekozen H. J. Duhr. Het bestuur bestaat thans uit do heeren: iW. van den Bosch, voorzitter; H. J Duhr, secretaris; G. J. Meuris, penningmeester. Het secretariaat is gevestigd Bocken- bergstraat 40. Vereeniging van Huisvrouwen. Een fUmvertooning. Demonstratie. Kunstzijdefabrieken. Verkooping handwerken Arbeid Adelt. Blijkens het zoo juist verschenen orgaan van de Vereeniging van Huisvrouwen afd. Gouda zal voor de leden op 12 November 1 in Café Central filmvertooning wor den gjbgeven van de v. d. Bergh's fabrieken. Boveödien zal een vertegenwoordigster van de fabriek een cake bakken met Blue Band. Op 20 November eveneens te 3 uur vindt in Hotel de Zalm een demonstratie plaats van de Kunstzijdefabrieken te Breda de „Artsilk". Na afloop daarvan bestaat er ge legenheid de handwerken te zien van de Vereeniging Arbeid Adelt en is er gelegen heid tot koopen. Het Bestuur deelt \erder mede dat Mevr van VeenBrons uit Alkmaar, bekend om haar publicaties als Famke op 10 December in Hotel „de Zalm" een lezing za' houden. UU* LA\ voor UB 1CUCII (fes midags te 3 uit i <fc Zeugstraat een fi gpgeven van de v. d. Door de politie is alhier aangehouden J. S., die gesignaleerd staat in het Algemeen Politieblad tot het ondergaan van 10 dagen hechtenis, subs, 10.— boet. S. heeft de boete betaald. In beslag genomen. Wegens het vangen van bij de Wet be schermde vogels door middel van een slag kooi met koolmees, werd door de poütie be keurd G. K. alhier. De slagkooi werd in be slag genomen. In een mprgen 8) u. in hotel „De Zalm" aan tje Markt te houden bijeenkomst, belegd door het bestuur der Middens ^ands-Oentrale en het K. I. G.-Comité, zal wethouder J. A. Donker, optredend als loco-burgemeester door afwezigheid wegens ziekte van burge meester Gaarlandt, aan de winkeliers, die deelgenomen hebben aan de K.I.G.-dagen een draagpenning als herinnering overhandi gen. Deze uitreiking zal worden vooraf ge gaan door een beschouwing van den secreta ris der Middenstands-Centrale over de recla me die het middenatandsbedrijf moet ma- kon. RECHTZAKEN. Rechtbank Rotterdam. Elke Vrijdag in Nov. en Dec. S uur Soc. ,/ie Reünie" Indisclte lezing. 6 Nov. 8 uur Nieuwe Schouwburg 3e Abon- nementavoorsteüing. 6 Nov., 814 uur. Gebouw tot Heü des Volks. Bijeenkomst Nationale Bond tegen Revo lutie. ft Nov. en 20 Nov. cursus E.II.B,0., 's avonds 8 uuil in Gebouw Daniël, onder leiding van Dr Montagne of Dx. Evers. 6 Nor. 7% uur Soc. „Vredebest" Prijsspeieu. 7 Nov. 8 uur, Luthersche kerk. Concert, ge wijde muziek. 9 Nov. 7 Vai u. Nieuwe Schouwburg, Uitvoe ring „Excelsior", li Nov. 8 uur Soc. „de Réunie" afd. Gouda R'damsche Volksuniversiteit Voordracht avond van Mevr. Charlotte Kdkler. - 11 en 14 Nor. Soo. „Ons Genoegen" Biljart en Kaartconcours voor de leden. 12 Nov. 8 uur Nieuwe Scnouwburg Meryn- tje Gyzen's Jeugd. 12 Nov. 7 uur „Heil des Volks" officieele opening Bazar ten bate \an „de Bazuin". 12 Nov. 3 uur Café „Central" Zeugstraat Ver. van Huisvrouwen, filmvertooning van de v. d. Bergh's fabrieken. 14 Nov. 8 uur Het Sohaakbotd, Zuid-Holl. Ijsbond, Ledenvergadering. 14 Nov. Soc. „de Réunie" Volksuniversiteit Ledenavonid. Sprekers Dr. G. van Elk en Dr. K. Zimmerman. 16 Nov. 8 uur. Zaal Kunstmin Soc. „Ons Genoegen", Uitvoering „Thalia". 20 Nov. 3 uur Hotel „de Zalm"' Ver. van Huisvrouwen Demonstratie van de N.V. Artsilk te Breda, Tentoonstelling van „Arbeid Adelt". 21 Nov. 8 uur. Kleine Kerk Lezing Ds. van Hoogonhuijzen voor de Ver. Kerklijk Leven en Prot. Nederland. Apothekersdie nst. De apotheek van de firma Weyer en Hoefhamer, Gouwe, zal tot en met 8 Novem ber, benevens den daarop volgenden nacht, geopend zijn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor reeppten). UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. Keuring of herkeuring van trekhonden. De keuring of herkeurjng. van trekhonden zal plaats hebben op Woensdag 13 Novem ber a.s., namiddags half twee, achter het Raadhuis, Deze keuring «al*worden bijge woond door den Algemeenen inspecteur van de Nederlandsche Vereeniging tol bescher ming van dieren. Waarschuwingsborden. Naby de beide scholen aan de Hoogstraat zullen waarschuwingsborden voor automo bilisten, houdende het verzoek om langzaam te ryden, worden aangebracht. Beroep niet aangenomen. Naar wy vernemen heeft Ds. Landstra alhier het beroep naar de Ned. Herv. Ge meente te Warssum (Fr.) niet aangeno men. Eier veiling. Het Bestuur der PJuimvee-vereeniging „Ons Belang" heeft in verband met de ge ringe medewerking van de zijde der be langhebbende landbouwers besloten de eierveüing op te heffen. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente is bijeengeroe pen tegen Vrijdag 8 November a.s., voor middags 10 uur. De agenda vermeldt: 1. Benoeming leden van 4e bedrijven- Commissie. Aftredend zijn de heeren Th. Raateland en D. Reneman. 2. Adres van Volksonderwijs inzake het verbieden van het rooken door- en het verkoopen vdn rookartikelen aan kinderen beneden 14 jaar. Burgemeester en Wethouders adviseeren afwijzend. 3. Verzoek van A. C. Kraan tot aankoop van 6.5 M2. grond naast het per ceel wijk C No. 222. B. en W. stellen voor dezen grond te verkoopen voor 100.—, en tevens aan den openbaren dienst te onttrek ken. 4. Verzoek van Joh. Borst tot verlen ging van den ontruimingstermijn voor het perceel wyk B No. 7. B. en W. adviseeren dezen termijn wederom met 6 maanden te verlengen. 5. Verzoek van B. en W. om een blanco-crediet toe te staan voor een onder zoek naar de verkabeling van het .boven- grondsch net in het dorj). 6. Wijziging be- grooting 1929. 7. Begfooting 1930. Loterij. Tijdens de op 11 en 12 Deoember a.s. in het Sportgabouw Concordia alhier te hou den tentoonstelling organiseert de Pluim vee- én Konijnenhoudersvereeniging „Ons Belang" een loterij, waarvoor bereids door het Gemeentebestuur toestemming ia ver leend. MOORDRECHT. Spreekbeurt in „Posthuis". Ds. K. P. de Groot van Delft spreekt a.s. Donderdag 7 Nov., avonds om 7 uur, al hier, over het zoo zeer gewichtvolle onder werp „Het leven na dit leven," De toegang is vry, alleen zal er een extra collecte wor den gehouden voor den Ned Géref. Evange lisatie-arbeid, waarvoor en vanwege boven genoemde predikant optreedt. Men houde dus dezen avond vrij. Een zwerflustige. Voor de Rott- rechtbank heeft als verd. te recht gestaan de 21-jarige varensgezel F. J. F., gedetineerd en recidivist, wien ten laste was gelegdle dat hij op 12 Juli te Schiedam uit het R.K. Broederhuis had ontvreemd een doosje met f 68 toebahoorende aan de Sint Jozefschool en een sigarenkoker, toebehoor- rende aan A. Verberken 2e dat hij op 8 Juli te Gouda uit de R.K. kerk aan den Kleiweg een bedrag van f 3 had entvreemd ten nar deele van 8. P. van Leeuwen en een busje met f 35 toebehoorende aan de R.K. kérk. De koster van de kerk Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart te Gouda S. P v. Leeuwen, ver klaarde dat de in die kerk vermiste f 3 zijn eigendom was. Het kistje met f 36 bevatte kaarsengeld en behoorde aan de deken P. H. W ijtenburg. Dezen diefstal bekende verdachte. Hij was een gangetje naast de kerk ingegaan om te zien of er niet iets weg tei halen was en had daar het kistje en de losse f 3 gevonden. Het O. M. waargenomen door mr. J. P. Hoeffelman achtte de beide feiten bewezen. Uit een rapport afkomstig van den psychia ter J. J. v. Straten, blijkt dat verdachte een psychopaat is, hij is al meermalen veroor deeld voor allerlei diefstallen. Misschien .dat hij onder langdurig toezicht nog een behoor lijk mensch kan worden. Eisch 6 maanden gevangonisstraf, door te brengen in een bij zondere strafgevangenis en ter beschikking stelling van de regeering. Mr. J. W. Bos, in de zaak van den diefstal te Gouda optredende, had verdachte inder tijd al verdedigd voor den kindereohter. Een parig waren de directie van het gesticht en de kinderrechter van meening dat ver dachte toch niet verbeteren zou voor hij naar Z"e ging. Ook onj deze reden sluit mr. Boe zich bij het pleidooi van zijn oonfrère aan. Verdachte zelf zeide niet veel vertrouwen te hebben in de psychopatheninrichting te Leiden. Hij is in Amersfoort geweest en daar was het spelen in plaats van werken. Maar daar komt men in de Maatschappij niet mee terecht. Mishandeling, Een aanzienlijk ingezetene van de gemeen te Moercapelle, C. O.,, moest terecht staan, omdat hij op 4 September aldaar zekeren J. Hopman zou hebben mishandeld. Om de een of andere reden heeft Hopman O.'s toorq^>pgewekt. O. gaf Hopman een klap, vloog hem naar den keel en sloeg hem met een stok. Depolitiierechter vond deze handelingen niet strooken met de positie welke O. in de (ook kerkelijke) gemeente Moercapelle in neemt en veroordeelde hem tot f 75 boete subs. 25 dagen hechtenis. Leerplichtwet. In een zaak van A. L., 45 jaar, arbeider te Bergambacht, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Schoonhoven, waar bij hij wegens overtreding van de Leerplicht, wet hij had niet gezorgd; dat zijn zoon, in 1916 geboren, in Mei, hoewel deze nog leerplichtig was, de sqhool bezocht was veroordeeld tot 3 boete iubs. 1 dag hechte nis, heeft het O. M. van de Rotterd. Recht bank geëischt bevestiging van het Vonnis, met uitzondering van de straf. Het O. M. noemde het feit wel strafbaar maar eischte geen oplegging van straf. De inspecteur van het Lager Onderwijs te Gouda als getuige gehoord,, verklaarde, dat in Mei j.l., toen deze overtreding geconsta teerd werd, de bepaling gold, dat voor een leerplichtig kind de leerplicht niet eindigt vóór hel de klasse hee't doorloopen, waarin het bij het bereiken van den 13-jarigen leef tijd zat. Depresident: Dus dat is eigenlijk een pre mie op de domheid. Een vluggertje, dat snel de 7 klassen doorloopt, moet de laatBte klas nog eens overdoen. f De inspecteur: Dat laatste is niet heele- niaal juist. Maar de bepaling staat in de wet en dus heb ik haar uit te voeren. In twee soortgelijke overtredingen van de Leerplichtwet van P. d. B., 47 jaar, even eens arbeider te Bergambacht en van G. O. N., 37 jaar, machinist in dezelfde plaats, die door den kantonrechter te Schoonhoven wa ren veroordeeld tot gelijke strafen als A. L., uit de eerste zaak, heeft het O. M. eveneens geëischt, dat de rechtbank de verdachten strafbaar zou verklaren, maar geen straf'zou toepassën. Diefstal van planken. Het O. M. heeft voorts geëischt tegen C. V., 43 jaar, smid te Reeuwijk en tegen J. d. R., 52 jaar, petroleumventer te Gouda» wier zaken gevoegd werden, wegens diefstal van planken ten nadeele van den bouwer J. Kool, in de eerste zaak vrijspraak én in de zaak van den tweede verdachte 3 maanden gevan genisstraf. Beide verdachten beweerden bij het huren van de woningen aan den Zwarten weg te Reeuwijk van den huiseigenaar permissie te hebben gekregen, zoolang er geen gas was, om van het hout op het bouwwerk, waartoe hun woningen behoorden, te nemen om daar op te koken Getuige Kool had niet gezegd, dat de ver dachten hout mochten wegnemen om het te stoken. Hij vermist wel voor een f I0Q aan hout, groote planken en al. Er zijn op den zolder van den tweeden verdachte bal ken, planken en 10 zakken brandhout ge vonden. Beide verdachten hadden hun vrouwen meegebracht, die als getuige décharge wer den gehoord. De verdediger van V., mr. Kok, betoogde, dat hij den verdachte V. al Jaren kent. Deze is 30 jaren in dienst geweest van de zaak van rijn moeder en in dien tijd is er nooit ook maar in het minst Bprake geweest van ecnige oneerlijkheid. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 765.5 te Danzig. Laagste stand 726.0 te Akuiery. Verwachting: Matige zuidelijke tot weste- lijke wind. Aanvankelijk betrokken. Waar schijnlijk regen. Later tijdelijk opklarend. Iets zachter. BABKWaEUWa -■ Program* voor heden. Hilversum 6.46—7.15 Cursus Italiaanscb. 8.01 Tooneel („Egmond" van Goethe), na afloop tot 12 uur gramofoonplatan. Huizen 6.30 Causerie. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Causerie. 7.30 Kerkdienst uit Hilversum. 9—11 poneert. D avqntry 8.05 Concert. 8^0 Zkng. ms Orkest. 9.55-12.10 „Carnival", een Londensche vertelling van vóór den oorlog. DUAADLOOZE DIENST. Het Duitsche 3-motorige Junker verkeersvliegtuig de D 903 verongelukt. De piloot, de marconist en drie Engeische passagiers gedood. LOftl)EN, 6 Nov. Het Duitsche drie mo- torig Junker verkeersvliegtuig D Ö03 van de Duitsche Luft Hansa dat hedenmorgen to 9 44 uut Croydon verliep om via Amsterdam, waar het Schiphol zou aandoen, naar Berime te vliegen, is bov* Marden in het graafschap Kent door tot ""u toe onbekende oorzaak ig,bfand geraakt en omlaag gestort, üe pillot, de marconiit (cn .dr^.EngfcUche rassagiers kwameu qpi net léven. De om het leven gekomen piloot was de vlieger-fcapitein Bruno fcodschinxa, de godoq- de marconist heette Niclaa, de steward Willy Oelrich werd zwaar gewond. Drie Engelaohe passagiers kwamen om het leven. Aan boord bevonden zich geen Hollanders. Nadar vernemen wij dat de drie Engelsclien die oiu het leven kwamen, zyn: Mr- Jones, Mr. Milne en Mr. Jasper, van wie de eerste op reis was naar Amsterdam. De Engeische cc mmander Glenkidstone en de Duiteche pas sagier Prins van Sohaumburg Lippo werden ernstig gewond. Een ander bericht «preekt van zeven dpo- den en zegt, dat ook desa beide passagiers aan hiin wonden zijn bezweken. Twee Italiaansche stoomschepen in de Maas in aanvaring. ROTTERDAM, 6 Nov: Hedenmorgen is in de Maas hij Rotterdaüi hét Italiaansche g.s. .Atlantia" aangevaren door het Italiaan sche s.s. „Barbara". De „Atlantia" wüde ora tot nu toe onbekende reden den vear- keerden wal houden. Teen het schip ter hoogte van de heiplaat was, kwam de „Bar bara" aanvaren die op dat oogenblik aan een sleepboot zou vastmaken Blijkbaar heeft men vanaf de Barbara de „Atlautide" niet kunnen omzeilen zoodat de Barbara recht op stuurboordzijde van het andere schip aan voer. De steven boorde rich midscheeps in den stuurboordkant en maakte zoo'n groot gat, dat de „Atlantide" oh middellijk begon te zinken. Van verschillende kanten schoten sleepbooten ter hulp, die de „Atlantide" een eind verder de rivier afsleepten en het aan den grond zetten. Het «chip rit vrij hoog en heeft betrekkelijk gunstig water, zoodat het alleen in geval van hoogtij tot aan het dek onder water zal komen De bemanning is voorloopig aan boord ge bleven. 1 Een auto door den trein gegrepen. De bestuurder aan den dood ontsnapt. ZAANDAM, 6 Nov, Gistermiddag reed de vrachtrijder O. uit Hoofddorp met zijn leege vrachtauto een erf af. Hij wüde den onbe- waakten overweg van de spoorlijn Haarlem Hoofddorp passeeren. Juist naderde een trein, waardoor de auto gegrepen en onge veer 16 meter werd meegesleurd. Het voer tuig werd zwaar beschadigd Wonder boven wonder bleef O., die in de gesloten cabint zat, ongedeerd. WISSELKOERSEN. 5 Nov. 6 Nov. Officiéél. Londen 12.08% 12:08% Berlijn 59.29 66129 Parijs 9.7614 9.75% Brussel 34.66% 34.65 Zwitserland 48.03% 4S.02 Weenen 34.67% 34.85 Stockholm 66.55 66.67% Kopenhagen 66.44 66.44 Oslo 66-40 66.44 New-York 2.47% 2.47% Niet-officieel. Praag 7.34% 7.34 Itaüë 12.99 12.08% Madrid 34.76 34.77% Beursoverzicht. De eerste koersen welke hedenochtend tot stand kwamen lagen over het Algemeen bo ven de vorige pry zen, doch al spoedig naim het aanbod de overhand en ging het geheele avans Weer verloren. Het officieele verkeer was onbelangwekkend.' De koersen waren in doorsnee niet veel veranderd, doch konden toch niet het peil van de slotpryzen van gis teren bereiken. De Phiüpsaandeelen bewo gen rich den geheelen middag tqsschen 494 en 501, een duidelijk bewys vóór de geringe belangstelling. Margariné Unie3 hadden een nog nauwere marge tusschen hoogste en laagste koers. Calvé Delft Waren iets lui. Een bepaalde gedrukte stemming bestond voor Aku's, die tot 104% daaden. De Claims verwisselden op een gegeven mo ment voor 5van eigenaar. Later trad een herstel in. De accoustlek en Fordaan- deelen sleepten een kleine koerswinst in de wacht. Van Berkels waren aan den luien kant De rubberaandeelen waren ongeanimeerd, doch per saldo slechts weinig veranderd. Op de mijnafdeeüng bestond eenige vraag voor Boetons, waardoor die iets aantrokken. Süi- kerwaarden waren iets lager. Van tabakken hadden Senemba's een klein verlies. De ove rige soorten bleven op peil. Amer. fondsen minimale attentie. De stemming was alles behalve opgewekt

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2