LAATSTE BERICHTEN. C Beurs van Amsterdam. IJet eene vliegtuig viel op een leegstaand huis. waarvan de voorzijde geheel vernield werd. Ook een belenden^ hulis bekwam nog al sdhade. Een begin van brand, door het brandende vliegtuig veroorzaakt, kon nog tijdig door de brandweer worden gebluscht. Een losgeraakt benzinereservoir viel door het dak van $ep ander huis. Dit huis, werd geheel van benzine doordrenkt, doch geluk kig was geen vuur aan, aoodat de bewoners met den schrik vrij kwamen "smNjBWLAjyp, De nieuwe gezant te Boekareat. De nieuw benoemde gezant van H. M. de Koningin te Boekarest, Mr C. Ridder van Rappaird, is van Rio de Janeiro (Brazilië) zijn vorige post, te 's-Gravenhage aangako- «.en, alvorens naar Boekarest te vertrekken. Binnenlandsch telegraaf verkeer. Invoering van brieftelegrammen overwogen. Ten einde de ledrijfsuitkometen van den telegraafdienst, te -verbeterenwordt overwo gen, om in het binnenlandsch telegraatvoi keer een proef te nemen met brieftelegram- uien. Brieftelegrammen zijn telegrammen welke per draad naar de plaat.) van bestemming worden overgebracht en daarna door den postdienst in de eerstvolgende gewone brief- I'Ostbestelling worden bezoigd. Da oversaining van deze telegrammen zou moeten geschieden, na die der overige voor banden telegrammen. De inhoud zou uitslui tend verstaanbare taal moeten bevatten. De prijs van deze soort van telegrammen is aanvankelijk gedacht op 7/10 deel van het gewone tarief. Omtrent het voorstel ia het gevoelen ge vraagd van verschillende organen uit de kringen van handel en nijverheid, met name om een oordeel te verkrijgen omtrent de vraag, of1 brieftelegrammen als verkeersmid del in een bestaande behoefte zouden voor zien. In het bevestigend geval zou eefl eventueele proefneming vooraf nog goedkeuring van liocger hand behoeven. Vreedzame regeling van internationale geschillen. Het oordeel der Tweede Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag dei; Tweede Kamer over het ontwerp- tot goed keuring van de toetreding tot de hoofdstuk ken I, II en IV van de door de Negende Volkenbondevergadering op 26 September 1928 vastgestelde algemeene akte betreffende vreedzame regeling van internationale ge- ichilleu. Sommige leden stelden de vraag, wat in forineelen en in internationaalrechtelijken zin het rechtakarakter van de bij dit wets ontwerp bedoelde algemene akte is. Verscheidene leden betreurden, dat de Re giering geen termen vindt, om ons land ook tot hoofdstuk III, regeleade de arbitrade bij beiangengeschillen, te doen toetreden. De be zwaren,, die uit de aanvaarding van arbitrake oofc in zuivere belangengeschillen voor ons land zouden kunnen voortvloeien, wegen niet op tegen de voordeelen daarvan voor de ont wikkeling der Sta ten-gemeenschap. Vele andere leden waren het eens met de Regeering, dat in da internationale samen leving evenmin als in de nationale, aanspra ken uitsluitend kunnen worden gesteund op een bij één der partijen bestaand belang en het voorshands niet gcwenscht is voor zulke geschillen in algemeenen zin aanspraak te geven op arbitrage. Rijksuniversiteit te Leiden. Een doctoraal examefet in de ethnologie. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft goedgevonden; dat de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden d.d. 12 Juli 1929 besloten heeft, èen doctoraal examen in de ethnologie in te atellen, op den grondslag van een candidaatsexamen in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, der vereenigde fa culteiten der rechtsgeleerdheid en, der lette ren en wijsbegeerte, of der vereenigde facul teiten der wis- en natuurkunde en der lette ren en wijsbegeerte, met als hoofdvak „alge meene ethnologie" en als verplicht bijvak „de ethnologie van eenig zelfstandig be- stnavingagebied buiten Europa". De toestand der Schelde en Rijn verbindende tussenwateren. Vragen aan den minister van Bui- tenfandsche Zaken. Door den heer Heemskerk zijn aan den minister van Buitenlandzche zaken de vol gende vragen gesteld: 1. Vindt de minister vrijheid, mede te doelen, of de door den Rijnvaartcominissa- ris prof. Jhr. mr. van Eysinga tot sijxie Ex cellentie gerichte brief, welke blijkbaar niet voor openbaring bestemd was, authentiek is? 2. Indien ja, is deminister bereid, mede te deoien, hoe het mogelijk ia, dat de Ne der] andöeh edelegatie, naar de Rijnvaart- commissaris in dien brief schrijft, in de thans gehouden wordende zitting van de Centrale Commissie voor ae Rijnvaart wel licht een overzich zal hebben te geven van hetgeen sedert de jongste Straatsburgsche o'-ereenkomst reeds gedaan is, dan wel voor bereid wordt, ter zake van de verbetering van den toestand der Schelde en Rijn ver bindende tusschenwaterer'? Middenpartij voor Stad en Land. Het gereorganiseerde Hoofdbestuur der „Middenpartij voor Stad en Land" brengt ter algemeene kennis Ie. dat genoemd Hoofdbestuur in geenerlei relatie meer staat piet de i heer Abr. Staal man c.s., noch met de oode Middenstands- partij 2e. dat de: door den heer Abr. Staalman c.s. onder-toekende circulaire, dSe eenigen tijd seleden werd verspreid en een oproep be vatte om zich op te gever, als lid van één geeon ceu f reerde Midden staxvdskies vereeni- ging, niets te maken heeft met de actie, die net Hoofdbestuur der „M.'ddénpartij voor Stad en Land" in de naaste toekomst zal leiden tot daadwerkelijke concentratie van den Middenstand, welke in de Tweede Ka mer vertegenwoordigd wordt door den heer Floris V«. Geschenk voor prinses Juliana. Kostuum in oude kleederdracht. Bij de herdenking van het 25-jarig regee- nngsjubileuin van de Koningin, vatten eenir ge dames in oostelijk Zeouwsch-Vlaanderen het idee op am prinses J: liana een costuum in de oude kleederdraehi van het Land van Hulst aan te bieden. Dit costuum ia thans geieed. Een deputatie uit de vervaardigsters zal het a.s. Zaterdag aanbieden. Efficiency-dagen 1929. Op 21 en 22 November a.s. te Am sterdam in het Stedelijk Museum. Het Nederlandsch Instituut voor Efficiency organiseert in samenwerking met het Neder landsch Instituut voor Documentatie en Re gistratuur dit jaar weer efficiency-dagen op 2x en ^November a.s. in hét Stedelijk Mu seum te Amsterdam. Kr. G. A. Wethmar f- Gisteren is in den Haag overleden op 36- j&rigen leeftijd mr. G. A Wethmar, adjunct- seoretaris van de Kamer van Koophandel. Na zijn studie in Leiden te hebben vol tooid,, ia mr. Wethmar in December 1916' in functie getreden als tijdelijk adj.-inspecteur dei directe belastingen. Lij welk dienstvak hij met ingang van 2 Januari 1919 werd be noemd tot tijdelijk inspecteur. Op 1 Juni 1V21 verzekerde de commissie, welke belast was met de voorbereiding er inrichting van hel' Handelsregister te Rotterdam zich van zijrt medewerking. Bij het optreden van de gereorganiseerde Kamer van Koophandel op 1 April 1922 werd hij benoemd tot adj.-secr. in welke hoedanigheid hij belast was met het beheer van het Handelsregister. Gedwongen verlof. In verband met het justitioneel onderzoek dat wordt ingesteld naar de gedragingen van den directeur der gasfabriek te Amster dam, naar aanleiding waarvan de rechtbank termen aanwezig achtte om een huiszoe king te gelasten, bij dezen hoofdambtenaar hebben B. en W., naar het Volk meldt, zich beraden over de vraag, of, hangende het onderzoek der justitie, maatregelen dienen te worden genomen. Besloten is den gasdirecteur op te dragen i verlof te nemen, totdat het na beëindiging van het onderzoek mogelijk zal zijn, een definitieve beslissing te nemen. tweede kamer. Mgr. Nolens aan het woord. Een speech van Ds. Kersten. Tegen revolutie en tegen Rome. Uitsluitend rechtsche sprekers hebbeh gisteren het woord gevoerd, waaronder niet minder dan drie katholieken: de heeren No- I lens, van Vuuren en Moller. Laatstgenoem de deed klanken hooren, die vooral den de mocraten in zyn party en ook daarbui ten welgevallig zullen zijn geweest, doch I die minister de Geer wel een fmancieele rilling zullen hebben bezorgd. Niet alleen drong hjj aan op vorming van een Rykskin- derfonds en hooger grondloonen voor ouders van groote gezinnen mitsgaders belasting verlaging voor zulke gezinnen (dit laatste j was ook door den heer van Vuuren be- j pleit), maar bovendien verlangde hy gelyk- stelling van de pensioenen der vóór 1918 gepensioneerden en van hun- weduwen en weezen met die der na dien datum gepen sioneerden en vóór alles: herstel van de salarissen van de Rijksambtenaren o|p den ouden voet, dus vóór de daarop toegepaste I kortingen. De heer van Vuuren was meer I bescheiden in zyn woorden, doah wilde eveneens een belangryke verhooging van I uitgave» op vervroegden termyn. De re- I geering heeft zich n.l. bereid verklaard tot I een herziening van <ie Invaliditeit8- en I Ouderdomswet die ongeveer 8 mülioen per jaar schynt te zullen kosten, doch wenscht i dene eerst op 1 Januari 1932 te doen in gaan. De heer van Vuuren nu verlangde, dat op 1 Januari 1981 reeds deze maatregel in werking zou treden. Hy betoogde, dat de belastingen daarvoor niet zouden behoe ven te worden verhoogd. De heer Colyn, die gisteren denzelfden wensch had1 geuit, meende dat de regeering daartoe den pas verlaagden gedistilleerd-accyns weer zou kunnen verhoogen. Daartegen echter had de heer van Vuuren ernstig bezwaar: de smokkelarij zou daardoor slechts aange wakkerd worden. Overigens was het gan- i sche betoog van dezen afgevaardigde erop gericht minister de Geer in te scherpen, dat deze zich nu maar niet te veel meer moest verzetten tegen dure sociale, econo mische of cultureele uitgaven; wy leefden thans in een andere periode, meende de I hter van Vuuren en de minister had zich I te voegen naar het program, dat hy mede I had aanvaard. De speech van den heer Nolens was van I breeder allures. Hy behandelde ongeveer I aHe politieke vraagstukken van den dag, als onderdeelen van de door hem voorge- I stane welvaartspolitiék. Daarby bepleitte hy niet alleen bedryfsraden, werkloozen- I zorg, betere indeeling en meerdere samen- I werking der departementen, wegneming I van uitwassen van liet kapitalisme, her- I zieping der zedelijkhe:dswette>n en andere I desiderata van het katholieke program, I maar hy haalde er ook de verhouding tot België by en drong er op aan, dat de re- I geering zich daarby niet uitsluitend op I rechtsstandpunt zou stellen doch ook reke- I ning zou houden met de verlangens met I België en spoed zou maken met de oplos- r sing der moeilijkheden. Verder heeft hy beschouwingen gewyd aan het karakter van het kabinet. ZJ. was dit beslist extra parlementair en hadden de christelijk- I historischen een parlementair kabinet I alleen op grond van eenheid van be- I ginselen mogelijk geacht. Een parlemen- I tfair kabinet moest steuneh op een vast I program, daargelaten A dit een program in groote lijnen of een uWewerkt program I moest zyn. Aan een oveppenstemming van I algemeene beginselen had men niet veel, I te minder, nu gebleken wasjsdat de christe- I lijk-historischen soms wel en «jan weer niet I over bepaalde beginselen kunnen heen- I stappen. De heer SCHOKKING (cJi.) acht het twijfelachtig of de bewering, dat de ver kiezingen een verhuizing naar links betee- kenen, juist ia. De eenzydige ontwapening en de staatspenaionncering zyn factoren geweest, die invloed hebben gehad op den uitslag en althans de laatste kan bezwaar- lyk als democratisch worden aangemerkt. Wel wordt het voortdurend voorgesteld, alsof in een democratische groepeering de oplossing der moeilijkheden van een kabi netsformatie gelegen is, maar de praktyk zou wel anders leeren. Spreker wil er trou- I wens de aandacht op vestigen, dat dit niet de inzet der verkiezingen is geweest. Spre- I ker ziet de verschillen in de beginselen der rechtsche partyen niet over het hoofd en ook niet het toespitsen der beginselen door J de katholieken. Maar ondanks dit verschil I zien we niet voorby dat er groote waarde I is in de wederzydsche erkenning van den I goddelyken oorsprong van het gezag. Ook I ten opzichte van het huwelyk, het gezin, den arbeid, de waarde der religie is er een aanraking tusschen deze partyen. Dit be- j teekent niet dat wy het monopolie van het christendom zouden opeischen. Maar de vraag is of in het Evangelie de normen ook voor de politieke vragen gevonden worden. Dit nu wordt door de liberalen ontkend. De diepe kloof wordt gevormd door het verschil omtrent de erkenning van rede of openba ring als bron van wetenschap, zooals de Sa- J vornin Lohman in 1923 tegenover het I Handelsblad heeft uiteengezet. In Enge- I land is de Labourparty gansch anders dan I de s.d.a.p. ten onzent of de Fransche so- I ciaal-democratie, wegens de persoonlykhekl I der leiders. MacDonald verklaart ten stekate te vechten tegen den klassenstryd. Wy moeten bedenken zegt hy dat de mensch niet leeft voor zyn portemonnaie maar voor zyn ziel. De heer VLIEGiEN (s.d.): Daarom is hy socialist! J De heer SCHOKKING: Ik wys juist op het verschil tusschen het Engelsche en het Nederlandsche socialisme. De heer KERSTEN (a.g.p.), zag het ka rakter van het kabinet zeer simpjistisch. Voor hem is 't niets daai een verkapt coali- tie-Kabinet, waarby de protestantsche be- I langen aan Rome worden opgeofferd. Hy I toornde in zyn rede tegen den afvaj van I vele protestanten van de oude geloofsbelij- I I denis, tegen het revolutiegevaar, maar voor- I al tegen het samengaan van protestanten I met Rome, die een „brute macht" uitoefent I en die de protestantsche bondgenooten weg werpt, zoodra het die niet meer noodig heeft. Hy wekte de protestanten op zich allen weder onder de oude beiydenis tp ver eenigen en constateerde met ingenomen heid dat zyn party geleidel yk, doch ge stadig groeit, terwyl het neo-calvinisme van de anti-revolutionnairen terrein ver- liest. 1 De oude leuzen van verbod van lykver- branding, stilstaan van alle verkeer op Zon dag, bestryding der „zedenverkrachting", sluiting van alle openbare bioscopen, enz., werden weder doop hem aangeheven. Ver der heeft hy inperking der staatsbenoeming die tot steeds verdere belastingopdryvery leidt en speciale bezuiniging op de begroo tingen van Onderwijs en van Arbeid aanbe volen. De aloude Gereformeerde Kerk, die ge- I bouwd is op de waarheid Gods, is meende I spr. de eenige, waaraan de Overheid gebon- I den moet zyn. Wy moeten den moed hebben tot de regeering te zoggenHier ligt God's I woord en God's wet; naar de handhaving I daarvan zult gy worden gericht. Niet de I natuurwet, doch de Tien Geboden moeten I richtsnoer voor de Overheid zyn. Ons volk I moet beveiligd worden tegen de God ontee- I rende machten, die steeds driester den kop I opsteken. GEMENGDE BERICHTEN. De alastrim breidt zich uit in den Haag. Reeds 33 gevallen bekend, waar van 4 met (loodelyken afloop. Het totaal aantal Variola-gevallen in Den Haag, sedert het uitbreken, is gestegen tot 33, waarvan 4 met doodelijken afloop. Helaas moet men er op voorbereid zijn, dat de ziekte zich nog verder zal Uitbreiden, omdat, naar sohattirig eerst een 100.900 inwoners van Den Haag zich hebben laten inenten. Onder de ziekten is er maar één, die zich opnieuw heeft laten inenten, maar deze was er nog te laat mee. De anderen hadden zich niot laten inenten. De patiënt was reeds in aanraking geweest met ee- Varolalijder. Gelukkig laten zich de laatste dagen weer meer en meer menschen inenten. De Ge neeskundige dienst bijv. heeft gisteren een 1600 menschen ingeënt, in totaal is de Ge- j neesk. Dienst boven de 14.000 gekomen. De 33 patiënten 4ijn voor zoover men heeft kunnen nagaan met 250 menschen in contact geweest. Al dezs contactmenschen staan onder controle van den G. G. D. Men kan dus nagaan hoé druk men het opde I Waldeck Pyrmontkade heeft. Men beschouwt het geiucht, dat de ba- rakken aan de Zusterstra"t een haard voor I besmetting van de buurt der 's-Gravezande- I laan zijn, als een leekenpraatje. Het eerste I geval is op de s-Gravezandelaan geweest. I Daar komt de besmetting vandaan. Gezien de resultaten blijven de geneeehee- ren er op aandringen, dat men zich zoo spoedig mogelijk laat inenten. Weldoen draagt rente. Tn een winkel te Worms kwam dezer da- I get oen welgesteld boertje uit de Paltz. Hij I kocht heel wat en ve'-elde het volgende wonderbare verhaal: Het zal een jaar geledo.i zijn. dat een be delaar voor de deur van zijn hoeve stond. I en verzocht met schorre stem om een maal. I Hij weigerde dit verzoék eerst, maar zijn I vrouw vroeg hem of hif Ween hart had en of hij zich niet kon voM^rlooven een arm mensch wat eten te gevétf De bedelaar werd I aan tafel genoodigd. Hij deed zijn best en vertelde de geschiedenis van een patent, wbar hy aan werkte. Mitithien had een ge- w.ekste handelsman om deze patentgeschie- nis gelachen. Niet zoo de boer. Hij begon zich te interreseeren, hij bracht zich er zelfs toe tweemaal telkens 500 Mark voor de laatr ste kleine verbeteringen welke nog aan het patent moesten worde.i aangebracht, voor het model en voor de aanmelding bij den Octrooi raad voor te schieten. De uitvinder bleef bij den landbouwei, sliep en at bij hen, werd steeds zieker en stierf tenalotte aan keeltering. Te voren vermaakte hy bij testament aan ons boertje het exploitatie recht van het patent. Het patent werd geac cepteerd en ingeschreven. Onderhandelingen met eon groote Duitsche firma der betrokken branche waren al begonnen, het boertje kieeg een aanbod van deze fabriek voor een l.centie voor heel Dultschland, een oon- tract vcor 600 000 apparaten wred getee- kend en het boertje zou zes mark per stuk kiijgen. 600.000 stuks a zes Mark. De boer is millionair, De uitvinder dood. Draagt weldoen vaak rente ditmaal draagt het kapitaal. RECHTSZAKEN. De Culemborgsche moordzaak. Onderzoek te Culemborg. Naar „Het Volk" meldt arriveerde Woens dagmiddag te Culemborg per auto het parket J uit fiel, n.l. substituut-officier van justitie, I mr. Van Eevrdiugen, <je rechter-oommisearis I mr Top en de griffier irr. Van Italië. I Deze justitioneele ambtenaren waren ver- I gezeld van de politie-scheikundige dr. Hes- I seiink uit Arhem en van een rijksveld- I wachter. I Het gezelschap dat den burgemeester van I tevoren van zijn komst in kennis had gesteld I kreeg een vertrek ter besch.kking in het ge- l ouw der registratie, gelegen aan de Mark, I ter zijde van het raadhuis Onmiddelijk na I aakomst aldaar ging de uit Tiel meegeko« I men rijksveldwachter met den te Culem- I borg gestationeerde brigadier der rijksveld- wacht den heer Visser, de stad in ten ein de eenige pérsonen van huis te halen, wel ke door h|t parket ontboden waren. De aanwezigheid van dr Heseelink wijst er op, dat dit bezoek van het parket aan Culemborg verband houdt met het schrift en ander onderzoek, waartoe dr. Hesselink on- lai ga opdracht heeft ontvangen in verband met den anoniemen brief, welke als een nieuwe vondst in het geding is gebracht. De roofmoord te Amstelveen. De vrouwen der daders als heelsters. Ds 4e Kamer der Amsterdamsch rechtbank I heeft gisteren naar men heep kunnen lezen I levenslange gevangenisst-af geëischt tegen I J. D. Douma en D. v. l'itterson, de twee I daders van den moord op de 60-jarige huis- I houdster van den landbouwer te Amstelveen. Daarna hebben terechtgestaan de vrouwen van de daders, verdacht van heling. Beide vrouwen, reap. 45 en 26 jaar oud, worden er van beschuldig i dat zij uit de opbrengst in geld van een in pand gegeven gouden horloge en uit h-it geld, verkregen door de wisseling van eenbankbüljet van zestig gulden (bankbiljet eo horloge zijn naar I men weet de buit van den roofmoord), voor- I deel hebben getrokken door opzettelijk een deel van dit aldus verkregen geld ten eigen voordeele te gebruiken. Vrouw D. verklaarde cp vragen van pre- j sident mr. Van Royen dat zij, in opdracht van haar man, het bankbiljet van zestig gulden gewisseld had, maar dat zij er zelf nooit eon cent van had gebruikt. Zij wist dat het geld van diefstal a'komstig wasech ter niet dat deze diefstal wa« gepaard gegaan met een moord. Verd. erkende een deel van het geld in haar huishouden te hebben ge- biuikt. De vrouw van Van P. verklaarde, dat haar man haar gezegd had, het geld en het hor loge te hebben gegapt. Van de opbrengst van het gestolene heeft verd. een deel ge- I biuikt voor het repareeren van haar fiets. Ook erkende get. dat zij twee maskers had gemaakt, dit was echter uit een „lolletje" geschied, en zij had tegen haar man en j tegen D. gezegd: „jullie gebruiken ze niet, hoor!" Voorts ontkende vrouw Van P., dat zij, doelende op het slachtoffer, gezegd zou heb ben „Had dat ouwe wijf maar een doodklap I gegeven!" Het O. M., mr. de Blecourt, achtte ten aanzien van beide verdachten bewezen dat deze zich hebben schuldig gemaakt aan op zettelijke heling, hierin bestaande, dat zij voordeel hebben getrokken udt de opbrengst vun gestolen goed. Spr. wees er voorts op dat, wat van deze vrouwen is gebleken» wel buitengewoon erg is. Beide vrouwen hebben geprofiteerd van inbraken, die hun mannen gepleegd hebben, van vrouw D. wordt bo- vendien beweerd dat zij op 't oogenblik al I v eer relaties heeft met een anderen man en ook vrouw P. zal dien weg uitgaan. Daar door /bestaat het gevaar dat deze vrouwen andere mannen weer tot misdrijven zullen aanzetten. Een en ander in aanmerking nemende, eischte de officier tegen elk der vrouwen een I jaar gevangenisstraf en vroeg hij tevens hun I onmiddellijke gevangeneming. De verdediger van vrouw D„ mr. Talma, was van oordeel dat bij het aanwezige ma- terijel geen veroordeeïing van zijn cliënt mogelijk zal zijn en vrijspraak zal moeten volgen. Mocht de rechtbank anders oordee- len, 'dan drong pl. aan op een voorwaarde lijke veroordeeling. Overigens verzette pl. j zich tegen de geyraagde onmiddellijke gevan genneming. De verdediger van vrouw Van P., mr. Zel- denrust, concludeerde in zijn pleidooi tot een voorwaardelijke veroordeeling, voor het geval het college overtuigd mocht zijn dat het wet tig bewijs is geleverd. Ook pl. verzette zich ten sterkste tegen de gevorderde gevangen- I neming. Na raadkamer besliste de rechtbank dat er I geen termen waren om het verzoek ran het I O. M. in te willigen. Uitspraak 21 November a.*. j STADSNIEUWS. GOUDA, 8 Nov. 1929. Burgemeester Gaar landt. Naar wy vernemen is de toestand van Burgemeester Gaarlandt na zyn operatie in het Van Iterson-Ziekenhuis alleszins bevre digend. Alles verloopt gelukkig naar wensch. Doctoraal examen rechten. Aan ne Universiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoiaa! examen in de rechtsge leerdheid de heer G. Kamphuizen te Gouda. Gemecutelyke Spaarbank en Storingsdienst. De Directie van de Gemeentelyke Spaar bank en Stortingsdienst verzoekt ons op name van het volgende overzicht: September Inleg Spaarbank 23.623.93 h Stortings dienst 33.501.62 57.125.55 Sept. terugbetaald Spaarbank 677.50 h Stortingsdienst 3214.65 September omzet 60.917.70 October Inleg Spaarbank 23.557.14 h Stortingsdienst 91.007.31 114.564.45 Oct. terugbetaald Spaarbank 929.-- n Stortingsdienst 39.688A4 October omzet 165.182.29 30 Sept. Spaarbankboekjes in omloop 206 30 Sept. Rekeninghouders 77# 982 31 Oct. Spaarbankjes in omloop 33K 31 October Rekeninghouders ngo j 1518 j De IJsselhavetasluig. I Gedurende de maand October kwamen I door de IJsselhavensluis 999 schepm, in- I houdende 5J326 M3. en 2 houtvlotten, nit- I makende 7 lagen hout. Remonstrnntsche Kerk. I „Luxe en Levensbehoefte". Gaarne vestigen wy op verzoek nog even do aandacht er op dat Ds. H. Cramer in de liemonstrantsóhe Kerk Zondag de derde van zyn drie preeken zal houden, die een ge heel vormen. De eerste was getiteld „Eigen- wysheid en wyaheid"; de tweede „Scnti- mentaliteit en Liefde", de derde, thans Zon- ang a.s. 10 November te houden, heet: „Luxe en Levensbehoefte". Inenting en herinenting. Er wordt in herinnering gebracht, dat gelegenheid tot koetelooze inenting en her inenting bestaat tot nadere aankondiging eiken Zaterdag des n.m. van S—9 uur in de spreekkamers van de gemeente-artsen, by de stadsapotheek, Achter de Kerk, brug naast het Kostershuia. Zaterdag geen Schouwburg-Bioscoop. De Directie van de Schouwburg Bioscoop verzoekt ons er de aandacht op te vestigen dat er morgenavond in den Schouwburg 1 geen voorstelling kan zyn, in verband met do uitvoering van „Excelsior". Het nieuwe contract in de Waschindustrie. By de kortgeleden door de afsluiting van een nieuw contract in de waschindustrie be reikte overeenstemming was niet betrokken de stoomwasschery van den heer H. A. Jas pers, die geen lid is van den werkgeversbond. Daar de gevoerde besprekingen om te ko men tot verbetering van de loonen en ar- I beidsvoorwaarden voor het personeel van die wasschery niet tot de door de arbeiders organisaties gewenschte resultaten hebben geleid, hebben de samenwerkende vakbon den een ultimatum gesteld, dat Maandag 18 dezer afloopt Aangehouden. Alhier werd aangehouden de bekende v. d. B., die wegens zedenmisdryf ter beschik king van de Justitie is gesteld. 'De minderjarige v. S., wiens aanhouding in het Alg. Politieblad werd verzocht, werd te Gouda aangehouden en is naar Ny'megen overgebracht. Middenstands-Centrale. De gehouden Reclamedagen. Gisteravond kwamen in Hotel „de Zalm" aan de Markt, alhier byeen het Bestuur van I de Middenstands-Centrale voor Gouda en I omliggende gemeenten, alsmede de deelne mers aan de gehouden Reclamedagen. De Voorzitter, de heer M. W. G. M. van Loon, heette allen welkom en in het byzon- der den loco-burgemeester wethouder den heer J. A. Donker, die in de plaats van des Burgemeester aanwezig is, waar deze door ziekte verhinderd is. Hierna was het woord aan den Secretaris der Centrale, den heer Cl H. Hagedorn, die een beschouwing geven zou over de reclame die het Middenstandsbod rijf moet maken. Het is tegenwoordig, aldus spr. hetzelf de of men een open deur intrapt, of men zegt tegen een zakenman dat hy reclame maken moet. Dat is toch algemeen bekend. Reclame omvat alles wat een zaak of arti kel propageert. Ieder doet het naar eigen kracht. D|e aankondiging van het bestaan van een zaak of artikel kan geschieden door plakkaat of advertentie. Aangeraden wordt orgineel te zyn. Span u in by uw keus van woord en: teebening. Een kort pakkend woord telkens herhaald, goed georganiseer de collectieve reclame, zorg voor kleureffec ten, smaakvolle circulaires en nette brieven, is het wat een zaak behoeft. By het naar voren brengen van een zaak of artikel is de eerste eisch, dat, bjj nadere kennismaking hetgeen van te voren be weerd werd bewaarheid wordt Goede eta lages. Deze kloppen op verkoopmethode® en op het doel der zaak. Versier spaarzaam. Mooie en aantrekbelyk* opstelling. Net heid. Let by verkoop en aflevering op hei pa- bliek. Behalve eerHjk, hier ook kiesch. Voor al correctheid in bediening en by afleve ring netjes inpakken en op tyd bezorgen. Voor alles is het noodig groote werk- zaamheid. Vraag u af: Wat heb ik gedaan in het belang van de vooruitgang van myn zaak. Klaag dan niet, maar werk. Een voorname reclame-eisch is het ernstig be zighouden met den medemensch. Uw reclame ia de uiting van uw energie en uw reclame d'e thermometer van de zaakkundige bruikbaarheid. De Voorzitter bracht een woord van dank aan den heer Hagedorn voor zyn hoogst interessante causerie en hoopte dat men de lessen in praktyk zal toepassen. De heer Donker zeide met eenige aarze ling en weemoed aan de uitnoodiging ge hoor te hebben gegeven, nu de Burgemees ter door ziekte verhinderd ia hier zelf te zijn. Aan nuj is thans de eer om medailles uit te reiken, aan u allen in herinnering brengend de K.I.G.-week in Gouda. Gezien de resultaten geloof ik zoo zeide spr. dat het woord K-I.G. bewaarheid zal worden en dat het voor u de vruchten zal afwerpen. Spr. feliciteert de Goudsche middenstand met het succes en hoopt dat nog vele jaren op den ingeslagen weg voort gegaan mag worden. In de hoop dat de verg. er mede accoord gaat aan den Burgemeester, namens alle aanwezigen de beste wenschen over te brengen gaat spr. over tot het uitreiken van een bronzen draagpemüng. Deze medaille vertoont het Goudsche wapen en aan den anderen kant de inscriptie K.LG. 23-26 Oct. >29. Voor zoover niet in ontvangst genomen zyn deze alsnog af te halen by den heer M. A. Wegenwys. De heer v. Vreumingen bracht namens de aanwezigen een woord van dank aan het Bestuur der Mid. Centrale en van by zon deren dank aan de K.I.G.-commissie voor energiek optreden en bemoeiingen. Voorts ook aan den Secretaris voor de causerie en den heer Donker voor de gloedvolle rede en bemoedigende woorden. De Voorzitter deelde mede dat aan den Edelachtb. heer Burgemeester GaarlanjÜP ter zyner tyd een draagmedaii'le in zilver zal worden uitgereikt. Spr. bracht vervol gens dank aan de leden der K.I.G.-commis- Bie, Pers, Gemeentebestuur, alle hoofden van dienst der gemeente, de Goudische Ra dio-Industrie en aan ailen die on eenigerlel wyze medegewerkt hebben aan het welsla gen der reclamedagen, en sloot vervolgens de bijeenkomst. R.K. Statenkieskring Gouda. Bestuursverkiezing. Motie voor de droogmaking der Reeuwyksche Plassen. Woensdagmiddag heeft de R.K. Staats- kieskring Gouda onder voorzitterschap van Dr. A. C. A. Hoffman m de R.K. Leeaver- eeniging alhier, een algemeene vergadering gehouden. Blijkens het verslag in de N. Z.-H. zijn verschillende huishoudelijk j aangelegenhe den en ook de bestuursverkiezing aan de orde geweest. Tot leden van het best.i.ir werden gekozen de heeren J. van Breuke'.en, Woerden, 93 stemmen, A. Deerenberg, Schoonhoven, 55 itemmen; Dr. A. C. A. Hofman, 67 stem men; W. Hoonhout, Gouia. 40 stemmen; A. Kasbergen, Oudewater,, 83 stemmenA. Olst- hoorn, I'ynacker, 64 stemmenW. d® Vroom, Bleiswijk, 71 stemmen; P v. d. Deyds, Nieuwkoop, 88 stemmen en M. v. Zaal, Wou- brugge, 64 ^temmen. De heer Dr. A. C. A. Hoffman werd tot voorzitter herkozen en ie heer J. R. van Breukelen werd secretaris Na een bespreking van een voorstel van Boskoop luidende: „Ten spoedigste worden pogingen in het werk gesteld de vereeniging vun R. K. Gemeenteraadsleden opnieuw te formeeren, opdat ze eindelijk actief werk kan verrichten" benoemde de vergadering een commissie van 5 gemeenteraadsleden, t-w. de heeren A. Brand, Boakoop; 8. Dee renberg, 8choonho'ven; Dr Hoffman, Gouda; A. Kasbergen, Oudewater, en A. v. Well te Zegwaart, welke zal trachten een bond van R K. gemeenteraadsleden in den Statenkring Gouda tot stand te brengen De heer Dee renberg belastte zich met het secretariaat. De Reeuwyksche Plassen. Bij de rondvraag werd de volgende motie, voorgesteld door Reeuwijk en ondersteund door de Statenleden Dr. Hoffman en v. d. Weyden met algemeene stemmen aangeno men: Be R. K. Kringkiesvereeniging in den Sta tenkieskring Gouda in veigadering bijeen op 6 November 1929, gehoord de besprekingen, dringt ten sterkste aan op drooglegging der Heouwijksche plassen om redenen van soci- aal-economlschen aard, vooral ten opzichte van het gebrek aan goeden cultuurgrond en en aanwas der bevolking en besluit deze motie ter kennis te brengen van de R. K. otatenfractae en de Pers. Een protest van R. K. züde tegen de gelijk- stelling van de „gehuwde" en de „ongehuwde" moeder. Woensdagavond j.l. is in een bijeenkomst «r oprichting van den B. K. Bond voor roote Gezinnen hier ter plaatse, welke bij- <*nkomst gehouden werd onder leiding van en Hoogeerw. heer Deken van Rooy, een protest geuit tegen de stemming in de jong- fte zitting van den Gemeenteraad, waarby ln de toekomst de gehuwde moeder en de 0n£?..,UW<k moe^er gelyk worden gesteld. Blykens het verslag in de N. Z.-H. gaf de' eer Heerkens als raadslid een korte uiteen zetting over het verhandelde in de jongste tingen van den raad inzake het ambte aren- en werkliedenregleüient, in het by- onder het A. R. voorstel, om inplaats van 'o^sverhooging kindertoeslag te geven. De K. fractie staat in principe hier sympa- ek tegenover, doch daar het voorstel niet omschreven plan inhield,- drong zy er op jan. eerst de noodige voorbereiding te tref- jem Vervolgens heeft de heer Heerkens ge ilen het vernederende voorstel van een "rouwelyk lid om het woord „gehuwd" uit een bepaling te schrappen. Niet zoodra was dit geuit of de andere vrouw ondersteunde dit. By de stemming staakten de stemmen, omdat een lid der linkerzyde afwezig was. 1 Maandag zal opnieuw gestemd worden en dus de beslissing vallen. Vlugge Publicatie. De Ned. Reisvereeniging afd. Gouda pu bliceerde gisteren in het „Dagblad van Gouda" haar 23e jaarverslag. Daar de inhoud daarvan ons niet onbe kend voorkwam, hebben wy nagegaan in welke vergadering dezer vereeniging dit verslag is uitgebracht; Het is ons teen gebleken dat dit jaarverslag op Zaterdag 2 .Februari door den toen- maligen secretaris, den heer C. Hagedoorn, is uitgebracht in de vergadering welke op dien datum in „de Réunie" is gehouden, van welke vergadering een verslag verscheen ih de Goudsche Courant van Maandag 4 Febr. De hoofdinhoud van het jaarverslag werd daarin ook opgenomen. De publicatie van het volledige jaarver slag komt dus thans niet te vroeg. Ageitua. Elke Vrydag in Nov. en Dec. 3 uur Soc. „de Reünie" Indische lezing. 9 Nov. 7Vs u. Nieuwe Schouwburg, Uitvoe ring „Excelsior". 11 Nov. 8 uur Soc. „de Iléimie" afd. Gouda li'damsche Volksuniversiteit Voordracht avond van Mevr. Charlotte Kohier. 11 en 14 Nov. 80c. „Ons Genoegen" Biljart en Kaartconcours voor de leden. 11 Nov. 8 uur Raadzaal Stadhuis Gemeen teraad. 12 Nov. 8 uur Nieuwe Scnouwburg Meryn- tje Gyzen's Jeugd. 12 Nov. 7 uur „Heil des Volks" officieele opening Bazar ten bate van „de Bazuin". 12 Nov. 3 uur Café „Central" Zeugstraat Ver. van Huisvrouwen, filmvertooning van de v. d. Bergh's fabrieken. 14 Nov. 8 uur Het Sohaakbord, Zuid-Holl. Ijsbond, Ledenvergadering. 14 Nov. Soc. „de Réunie" Volksuniversiteit V Ledenavond. Sprekers Dr. C. van Elk en Dr. K. Zimmerman. 16 Nov. 8 uur. Zaal Kunstmini Soc. „Ons Genoegen", Uitvoering „Thalia". 20 Nov. 3 uur Hotel „de Zalm" Ver. van Huisvrouwen Demonstratie van de N.V. Artsilk te Breda, Tentoonstelling van „Arbeid Adelt". 21 Nov. 8 uur. Kleine Kerk Lezing Da. van Hoogenihuijzen voor de Ver Kerklijk Leven en Prot. Nederland. Apothekersdienst. De apotheek van de firma Weyer en Hoef hamer, Gouwe, zal tot en met 8 Novem ber, benevens den daarop volgenden nacht, geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RUN. Tot griffier by het Kantongerecht te Woerden is benoemd Mr. J. C. Smit, advo caat en kantonrechter plaatsvervanger wo nende alhier. BODEGRAVEN. De gemeenteraad heeft de begrooting vastgesteld, voor den gewonen dienst met 241.712 aan ontvangst en uitgaaf; voor den kapitaaldienst: inkomsten 16.651 en - uitgaven 13.220. Het tarief van het electrisch bedrijf, dat ruim 9000 winst heeft gemaakt, werd ver laagd. Met 3 stemmen werd besloten, in de po litieverordening de bepaling op te nemen, dat het 's Zondags verboden is, in openbare wateren in deze gemeente te visschen. BOSKOOP. Gemeenteraad. v Vervolg). Nader voorstel van B. en W., betreffen de overdracht in eigendom, beheer en on derhoud aan de Provincie, van de Zyde. De heer van Kleef (v.b.) wyst er op, dat het gedeelte van de Zyde vanaf van der Willik tot aan Copex door de gemeente ver breed moet worden. Hoe zal het met het verdere gedeelte gaan? Dat de verbetering van de Zyde spoedig zal plaats vonden ge looft hy niet, omdat hy tot nu toe van niemand der aangrenzende eigenaars ge hoord heeft, dat de Provincie met hen on- derhandellingen heeft aangeknoopt. Het jaarlyks te betalen bedrag door de gemeen te aan de Provincie zal f 1800.— bedragen. De heer Boekraad (r.k.) oppert bezwaren tegen het voorstel. De heer de Ruyter (vJo.) wyst er op, dat ir. verschillende streken van Zuid-Holland minder per KJ4. door de gemeente wordt betaald dan in deze streek. Heeft de gemeente Benthuizen haar medewerking al toegezegd? Spr. dringt met het oog op het verkeer aan op spopd met betrekking tot de ver betering van de Zyde. De heer Noest (s.d.a.p.) vraagt wat het gedeelte wegverbreeding van de Zyde, het welk door de gemeente moet worden be kostigd, zal vragen. Wanneer de sloot naast de Zijde ge dempt wordt, hoe gaat het dan met de rioleering Draagt de gemeente hierin dan ook by? De Voorzitter antwoordt, dat de provin cie thans een gewyzigd wegenplan heeft. Het plan is om den u-eg naar den Haag te laten loopen door de Hoogevèen langs Bent huizen, waardoor Boskoop een kortere ver binding met den Haag krygt. Evenwel vraagt dit een grootere bydrage, dan het oude plan. Op 4e begrooting voor 1930 der Provincie staan voor deae wegenverbete ring gelden uitgetrokken. Wanneer de Zyde met ingang van 1 Januari a.s. niet aan de Provincie wordt overgedragen dan komt Boskoop voor groote kosten te staan met betrekking tot het onderhoud van dezen weg, die voorzeker meer dan 1800.per jaar zullen bedragen. Het plan van de Provincie was oorspron- kelyk om het ryvlak van den Zydeweg op 6.20 M. te bepailen met aan weerszyden een trottoir van 2 M. breedte. Of dit door gang zal vinden is nog ombekend. In ieder geval zal zy eerst overleg met de gemeen te plegen, over de vraag of de sloot geheel oi' gedeeltelijk gedempt zal worden. Het College van B. en W. acht een demping van de sloot het meest gewenacht. Voor het grootste deel ia dit echter van belang voor 1 oe aangrenzende eigenaars. Wanneer dezen prys stellen op demping van de sloot, dan zal vooral van die zyae, de meest moge- iyike medewerking moeten worden verleend. Wanneer de sloot gedempt wordt, zal dé gemeente een rioleering moeten leggen, waarvan de kosten becyfeid zyn op een 30.OÖ0.Ook zal de gemeente wellicht het tweede trottoir moeten betalen. Inderdaad brengt dit voorstel lasten met zich, doch spr. geioolt, «lat de?e lasten met zoo hoog zullen zyr» dan wanneer de ge meente ae Zyde betioudt. Dat andere lokaliteiten volstaan met een bydrage van 200.per KM. is hem niet bekend. Spr. gelooft, aat de gemeente Bent huizen ook ae "gevraagde bydrage wel zal geven. Er ontstaat vervolgens nog een langdu rige discussie, die weinig meer licht in deze zaak brengt. Tot slot wordt het voorstel zonder hoof delijke stemming aangenomen. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot het toekennen van een tegemoetkoming aan de heeren D. Scheer en S. Karman te Bodegraven, in de op tien raadhuisboirw ge leden schade. Over dit punt ontstaat een discussie die zegge drie uur duurde. De heer Keyaer (a.r.) zegt, dat de aan nemers den nadruk leggen op den langen winter, welke het gevolg is geweest o.m., dat schade is geleden, tegenover dit nadeel staan toch ook weer voordeelen. Daarvoor is het een aangenomen werk. Spr. raadt aan in dezen voorzicniig te zyn. De heer Noest (s.u.a.p.) wenscht een be stek, teneinde dit nauwkeurig na te gaan. Daarom zou hy voor willen stellen dit punt verder niet te behandelen. Verder vraagt hy wat zichbaar is van het water in de kluis en kelder der cen trale verwarming. Spr. herinnert er aan, dat de heer Keyzer in de vergadering van 24 Jupi 1929 aange drongen heeft op controle van den Gemeen te-Opzichter.' Wat hebben B. en W. naar aanleiding daarvan gedaan? Verschillende leden spreken verder hun verwondering over dit voorstel uit. Wethouder Guklemand (a.r.) zegt, «lat zelden een onderwerp moeilyker is geweest als thans aan de orde is. Het werk ia vol gens het bestek uitgevoerd, doch op een, dusdanige wyze, «iie men redely kei wyze met had mogen vragen. Het stucadoors- werk was zoo af, dat er geen aanmerking op te maken was. In het bestek stond, dat een en ander moest geschieden op aanwy- zing van de Directie. De eischen die gesteld werden, waren verbazend hoog. Arbitrage zal aanzienlyk meer kosten dan het nu ge vraagde. De Voorzitter wil dit voorstel o.m. be pleiten met het oog op de biliykheid. Ook is de winter zeer zeker van invloed ge weest volgens deskundigen, naast de stren ge eischen ten opzichte van het werk dooi de Directie gesteld. Er is zeker sprake van force majeur. De heer Mesman (a.r.) zegt, dat bet voor den Raad van belang kan zyn om de beide aannemers ook eens te hooren. Dé heer Brand (r.K.; vergelijkt het Raad huis met een bruid. Eerst waaizij .wat zwak in de beenen. Dit is nu hersteld. Nu blykt door haar sluier, dat zy eenr vlek Ge roep: een Moedervlek in het gelaat heeft. Spr. zou den sluier wel eens wenschen op te lichten, in den hoop, «Jat ajles tot klaar heid komt. Wethouder van Gelderen (v.b.) merkt op, dat hy oorspronkelyk redeneerde zooals door sommige leden is gedaan. De aanne mer heeft het voor zooveel aangenomen. En daarmede uit. Hy plaatste zich daarby geheel op een commercieel standpunt. Dit ia hy blijven innemen. Nadat hy een der aannemers heeft gesproken is hy echter eveneens by commercaeele ovex-wegingen van standpunt gewyzigd. Dit voorstel lykt hem het meest voordeeligste. Er ontstaat nog een langdurige discussie. Wethouder Guldemond wil in een ge heime zitting een uiede<ieeling doen van zeer discreten aard. Verschillende Leden verzetten zich tegen een geheime zitting. Met 9 tegen 4 stemmen wordt besloten over te gaar» tot een geheime zitting. Na heropening der deuren wordt even eens na nog eenige discussie het voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Op eenige vragen van den heer de Ruy ter (v.b.) omtrent de tol op het Goudsche Rypad deelt de Voorzitter mede, dat Gouda opnieuw concessie heeft aangevraagd voor de tol op het Goudscbe Rijpad. De onder handelingen met «ie andere Gemeentebestu ren over de overneming van dezen weg zyn nog niet afgesprongen. De heer Mesman (a.r.) dringt aan op een regeling omtrent het lossen en laden op den openbaren weg met vrachtauto's. Een en ander zal overwogen worden. Na nog eenige vragen van ondergeschik ten aard, wordt de vergadering gesloten. GOUDERAK In de gisterenmiddag gehouden spoed- eischende gemeenteraadsvergadering, welke noodig was in verband me,t een schrijven van Ged. Staten ter zake regeling arbeids voorwaarden voor het personeel van het overzetveer, is geen resultaat bereikt. Over het voorstel van B, en W. om aan den wensch van Ged. Staten tegemoet te komen, hebben de stemmen gestaakt 33, zoodat np alle kans bestaat dat deze zaak van hoogerhand geregeld zal worden. Op Dinsdag 12 November aji. zal op de bovenzaal van den heer S« Ooms alhier-op treden de bekende humorist den heer Kees Pruifr HAASTRECHT. Het autokerkhof. Dezer dagen bevond zich de heer D. uit Gouda met zyn bestelauto op den dyk by Oudewater. Bemerkende dat hy iets te ver reed, zette hy zyn auto achteruit, niet ver moedende dat er vlak achter hem een groote vrachtauto aankwam. Een kleine botsing ontstond, met het gevolg dat de vrachtauto van den dyk werd afgedrukt en onderste boven in de sloot terechtkwam. De kraan wagen uit Gouda heeft de auto weer op den dyk gebracht. Een groote benzinetank die op de auto gelegen had, werd den volgenden dag opgevischt. STOLWIJK Vergadering van het beatuur van het Groene Kruis. Bi de Woensdagavond in het zustershuis gehouden bestuursvergadering van het Groene Kruis waren alle leden alsmede Dr. B. Kievit en Dr. H. F. Adam en Zr. E. A. Gerritsen tegenwoordig. Wegens het a.s. vertrek van Dr. B. Kie viet werd Dr. Adam benoemd tot adurisee- rtnd lid en tevens benoerpd tot lid in de Commissie van toezicht^, op de magazyn- goederen. Dr. Adam deelde mede dat hy in zyn vo rige gemeente, een consultatiebureau voor Zuigelingen leid<ie, en stalde voor om bin nen afzienbaren tyd in het Zustershuis een Consultatie Bureau voor Zuigelingen op te richten, waarby hy zelf als kinderarts wil optreden. Dit voorstel werd door het bestuur dank baar aanvaard en zal nader worden over wogen. De IJsclub Stolwyk. Woensdagavond vergaderde in café Noo- men de Usclub Stolwyk alhier. In tegen stelling met andere jaren, dat de IJsclub- vergadering een der best bezochte vergade ringen was, waren by den aanvang met in begrip van het bestuur slechts 25 le<ien tegenwoordig. De Voorzitter de lieer J. Kruyt heette de aanwezigen hartelyk welkom, en sprak er zyn leedwezen over uit «iat zoo weinig leden ter vergadering waren. De activiteit van het bestuur is altyd grooter geweest, reden waarom hy een beter medeleven van de leden had mogen verwachten. De Voorzitter achryft de geringe op komst toe ami het niet verloten van schaat sen en sigaren, wat door hetn ten zeerste werd betreurd. Hierna kreeg de secretaris het woord voor het lezen der notulen en het uitbren gen van het jaarveralt*. Hieruit bleek dat in den afgeloopen win ter 30 wedstrijden waren gehouden. De notulen werden goedgekeurd en de Secretaris dank gebracht voor zyn uitge breid jaarverslag. De penningmeester heit woord krygende gaf de volgende cyfers: Aan inkomsten met inbegrip van het kassaldo vorig jaar 1074.38 Mitotaal 2289.12%. Aan uitgaven waarby 734.40 uitbetaald aan loonen 2026,23 aLzoo is dte kas op heden 262.89%. De heeren K. Jager en G. v. d. Heuvel werden verzocht de boeken na te zien, wel ke alles in de beste orde bevonden. De aftredende bestuursleden, de heeren C. J. Schilt, D. Burger, C. Mak pn W. Stop pelenburg werden met resp. 24, 26, 26, 25 stemmen herkozen. By de mededeelingen herinnerde de voor zitter aan het feit dat de Usclub Stolwyk werd opgericht op 14 Nov. 1879. Alzoo be staat de volgende week de ysclub 50 jaar. Dat dit heugelyk feit niet ongemerkt voor by zal gaan en de Lisbond ook met de afd. Stolwyk medeleeft blykt uit een juist inge komen schrijven van den Bond waarin zy de jubtieerende vereeniging gelukwenscht. Indien eenigszina mogeiyk zal door het bestuur getracht worden het 50-jarig be staan op zyzondere wyze te herdenken. Niets meer te behandelen sluit de voor zitter de vergadering. RADIO-NIEUWS. Programma van heden. Hilversum 5.30 Dinerfhuziek. 6.46 Cursus Spaanach. 7.15 Onderwijsfonds v. i. Binnenvaart. 8.01 Vroolijk gramofoonFlatenprogramma. 9—11 Omroeporkest. 11—12 Dansmuziek uit A'dam. Huizen 6-40 Spreekbeurt. 7.00 Cursus in schriftverbetering. V.P.B.O. 7.35—10.20 Sprekers en concert. Daventry 7.05 Oude Eng. pianomuziek. 8.05 Vocaal concert. 8.20 B. B. C. symphonie-orkest. 10.40 Verrassingsnummer 10.56- 12.20 Dansmuziek. KUNST. Arnold Spoel 70 jaar. Den 26en December zal de heer Arnold Spoel zijn TOsten verjaardag vieren. Bij het bestuur van de Ned. Ver. voor den Volks zang, afd. 's-Gravenhage en omstreken be stond redds lang het voornemen den kun stenaar, bij die gelegenheid te huldigen als. den man die in Den Haag de volkszangbe weging zoozeer heeft bevorderd, erin geslaagd is groote belangstelling voor een goeden volkszang te wekken en den volkszang tot bloei te brengen. Het bleekechter, dat ook van andere zijden een meer algemeene huldiging van den heer Spoel werd gewenBcht. Dus heeft zich een algemeen comité geVormd, dat de vrienden van den heer Spoel oproept mede te werken aan een gepaste huldiging. De bedoeling is op 27 December een bui tengewonen zangavond in den Dierentuin te geven, waar Arnold Spoel gelegenheid zal hebben volgens zijn wens -h Kerstliederen te laten zingen, ook door he* Volkszangkoor. Hem zal dan een aofcvenir worden aange boden. I Eere-voorzitter van het comité van huldi ging is de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. J. A. N. Patijn. Tot de leden van dit comité behoort ook mr. D. Fock, oud-gou verneur-generaal van N.-I., minister van stafct. Een comité van aanbeveling heeft zich ge vormd onder eerevoortitterschap Van dr. J. Th. de Visser, oud-minisiet van onderwijs. Leden van dit comité zijn c.m. mr. P. Droog- leever Fortuyn, burgemeester van Rotter dam, dr. W. W. v. d. Meulen, wethouder van 's-Gravenhage en dr Joh. Wagenaar, directeur van het Kon. Conservatorium te s-Gravenhage. UitAADLOOZK 01SJNST. De uitbarsting van de Banta Maria. LONDEN, 8 Nov. V. D. Uit NeW-ïork worden thans nadere bijzonderheden ge mekt omtrent de xhude, die de uitbarsting van de Santa Maria heeft aangericht. De materieele schade in «ie onmiddellijke na geving van den vulkaan wordt op 200.000 pond sterling geraamd. Ongeveer 26.000 personen moeten door de uitbarsting ge troffen zyn. Hoewei het juiste aantel slachtoffers nog niet bekend is, kan worden aangenomen, dat het aantal dooden en ge wonden zeker 600 zal bedragen. De zaak Sklarek. Steeds meer by zonder hede« over geschenken. BERLIJN, 8 Nov. De crimineel© politie commissaris Seifert, die van den aanvang af iiet onderzoek in de Bklarek-zaak geleid heeft is er in den laataten tijd in geslaagd vast te stellen dat de drie gobroeders Sklarek ook cog kostbare geschenken hebben gegeven san personen due tot nu to« in de zaak oog niet genoemd zijn. Zoo kan thans worden vastgesteld dat in een groote en bekende zaak aan de Leipziger Strasse, door Max bklarek kunstvoorwerpen, verlichtingsartike len enz. in groote hoeveelheden zijn gekocht. Twee zendingen zijn o.a. gegaan naar den directeur van de Berlijusche Stadtbank en aan diens zoon te New Mm ster. Korten tijd voor de ineen storting heeft Max Sklarek nog voor 4000 mark bromwerk gekocht en zijn particuliere auto doen wegbrengen. De politiek stelt thans een onderzoek in, waarheen deze gesohenken gegaan zijn. Door de crimineele politie is bij het bontmagazijn Goliche, waar de gebrs. Sklarek gescbenkan voor hun vrienden kochten, geconstateerd, dat daarin ook den naam voorkomt van het gemeenteraadslid Brolat. Laatstgenoemde zal zeer waarschijnlijk door de politie worden gehoord. WISSELKOKBSXN. 7 Nov. 8 Nov. Officieel. Londen 12.08% 12.08% Berlyn 59.27% 59.27 Parys 9.75% 9.76% Brussel 34.65% 34.66 Zwitserland 48.01 48.01% Weanen 34.85 34.87% Kopenhagen 66.40 66.40 Stockholm 66.55 G6.55 Oslo 66.40 66.40 New-York 2.47% 2.47% Niet officieel. Praag 7.33% 7.34 Madrid 35.22% 34.90 Milaan 12.98% 12.98 Prolongatie 4% 8 N.W.S. 25. Beursoverzicht. Op de Amsterdamsche beurs behaalden de toonaangevende tondsen if de morgenuren zeer groote koerswinsten. Het officieele ver keer leverde daardoor een teleurstelling op en in de meeste gevallen ging het in morgen uren behaalde av^ns ln do middaguren weer gedeeltelijk verloren. De handel was van kalmen aard, zood&t alles bijeen het beeld der beurs allesbehalve geanimeerd was. In Margarine Unies ontwikkelde rich wat beweging. Nadat hedenmorgen een koer» van 392 was bereikt ging het fonds weer tot onder 37u terug, waarna een lichte verbetering in trad. De Philipsaandeelen konden zich even- mm handhaven en verloren onder beurstijd een 15-tal punten. Aku's en de Claims waren prijshoudend. Van Berksls waren aan den luien kant. Accoustiek en Fordaandeelen kwamen iets hooger te liggen. Koninklijken werden op bescheiden schaal verhandeld en fluctueerden fractioneel roi.dom 400. Op de mijnafdeeling verkeerden zoowel Al gemeene Exploratiee als Bee tons na hooger opening in reactie. Rubberaandeelen waren gedrukt. Amster dam rubbers die 's morgens tot 204 waren verhandeld, konden 's middags niet meer dan 199 bedingen en liepen later nog verder terug. Van de suikferwaarden zetten H.V.A.'t zeer vaat in maar de eerste koersen schenen een wat geforceerd karakter te dragen, want reds spoedig handelde men weer op het ni veau van gisteren. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 8 November Verwachting: Toenemede zuidelijke tot zuidwestelijke wind, Half- tot zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen- Dezelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Krachtige wind met nu en dan regen. advertentien. Heden overleed te Amersfoort onze oudste broeder de Heer Johao Coenraad Emeis in den ouderdom van ruim 71 jaar. Uit eller naam ELIZ. C. EMEIS GOUDA, 7 Nov. '29. n

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2