DT L OC I ZOON fcKEN i—waa— K NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN B8*Jaargang Io. 17224 Dinsdag 12 November 1829 NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen f FEUILLETON. DE GESTOLEN DIADEEM. binnenland. BERGAMBACHT’ BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, 9 De Vredespolitiek van Amerika, 80 I 3t 4 en het bezit der familie Bentinck, 33 De zwarte koffer. ♦WW* nmltd.) HAAO i> voor illijke iverd. 24 80 r. teders Ie ij volwasse- Wormolie n Drogisten vel een 1 «n de '•n wo- chpar- verlegen t buiten waarop atn niet kwaliteit n enkele heid op Uit het Engelsch van ARCHIBALD EYRE. (Nadruk verboden). HOOFDSTUK XVIII. Ie echte ie door teerde en het dat Oe oor Gij rop Olj onvoor- seischen laam op van elk L een beetje misplaatste Om wel te denken moet men lang lee- ren, altoos tot zijn laafsten dag: de groote studiën verschaffen een gezond, deugdzaam oordeel. - Beste kind wat is er aan de hand, wat kom jij zooplotseling in Londen doen? vroeg hij verbaasd. Ik heb ontzettende dingen qntdekt, waarvan ik geen flauw idee heb gdhad. Stort je hart dan maai eena bij mij uit. «George heeft in de gevangenis gezeten zon der dat ik er iets van geweten heb. Is dat alles? Waarom heeft deze dwaze jongen je dat verteld? Hij moet toch hebben kunnen begrijpen dat je daarover zou gaan tobben. Ik heb de waarheid uit hem getrokken. Anders zou hij het wel verzwegen hebben. Ik kan je die heele malle geschiedenis heel gemakkelijk verklaren. Je hoeft je er geen oogenbük zorgen over te maken, ik weet er alles van. Hij heeft jou net zoo goed bedrogen als mij. Hij heeft je immers verteld dat het een grap was. Dat was het ook, grap. Hij heeft je voorgel ogenhet was geen grap. Hij hoort tot een bende misdadigers. Je bent er altijd sterk in geweest om waarvoor, op de Ter gelegenheid van de herdenking van den wapenstilstand hield president Hoover Maandag een groote rede over de Ameri- kaansche vredespolitiek. De weg tot den vrede, aldus spr., kan slechts vervolgd wor den wanneer het land zich bevindt in staat van verdediging. De vooruitzichten voor den vrede zijn heden ten dage grooter dan een halve eeuw geleden. Niettemin is de hui dige vrede een gewapende vrede. Het aan tal onder de wapenen staande troepen van de geheete wereld bedraagt, met inbegrip der actieve reserves 30.000.000 of 10.000.000 meer dan voor den wereldoorlog. Onder de verschillende naties heerscht nog immer vrees en wantrouwen en ten slotte is er 4#en waarborg voor dat de oorlog niet wordt hjj-haald. Met bevrediging moet evenwel geconstateerd worden, dat het systeem der oude politiek door vrije, opene besprekingen is vervangen. Het afsluiten van het Kellogg- verdrag is op dezen weg de meest betee- kenende stap, maar met den vrede kan men niet rekenen als met een absoluut vast staand feit. Men kan niet eenvoudig zeg gen, dat men den vrede wil overlaten aan den mensch. De vrede kan niet bevorderd worden door slagwoorden of door zegswij zen. Amerika en ieder land is verplicht le ven en eigendom der burgers te bescher men. Op dezen grond is het Kellogg-pact afgesloten. Maar nog is veel stof voor con flicten voorhanden. Wij moeten duidelijk inzien, dat er tusschen vele landen veel onopgeloste grensproblemen zyn, wij moe ten openlijk het feit erkennen, dat wij en alle andere staten o!»k in de toekomst in kleine óf grootere moeilijkheden gewikkeld kunnen worden. Amerika is by alle metho den geïnteresseerd die geschikt zijn en strijd vragen langs vredigen weg te regelen. De Europeesche staten zijn door het Volken- bondsverdrag overeen gekomen hun geschil len door vrijwillige arbitrage te beslechten. Amerika heeft geweigerd dezen weg te be wandelen, maar de wereld heeft thans het Kellogg-pact. De aanvallers moeten in de toekomst in het schjjnwerperslicht dér we reld staan en alle wryvingsvlakken moe ten ter zijde gesteld worden.” De president kwam vervolgens tot de be wapening ter zee. Hij hoopte op een wer kelijke vermindering der viootsterkte. Men moet over de grootte der oorlogsschepen een gemeenschappelijke overeenkomst tref fen. Hij gelooft niet, dat een vermindering der bewapening is te bereiken door het voorbeeld van een enkele natie. De ophef fing der bewapening is niet gerechtvaar digd voor de staten hun vredesidealen op een steviger basis hebben gegrondvest. Nu Maginot, een reactionair politicus, minister van oorlog in ’t kabinet-Tardieu is geworden, zijn de voorbereidende maatrege len, die in verband met de ontruiming der derde zone reeds waren genomen, van Fran- sche zyde stopgezet ïn één opzicht heeft Maginot, die dezen stap heeft pogen te mo- tiveeren, gelyk; de ontruiming der derde zone is officieel nog niet begonnen. Dit be gin houdt verband met de overeenkomsten die in Den Haag zyn gesloten. Volgens deze accoorden behoeven, de Fransche troepen uit de derde zone pas terug getrokken te worden,-wanneer hef plan-Young door de parlementen van Duitschland en Frankrijk ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den beiorgkring) 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 et bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de. helft van den prjje. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot «eer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van eoliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daagt vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. FRANKRIJK. Een ontploffing in een kruitmagazijn. Maandagavond heeft in een militaire kruitdepot te Toul een ernstige ontploffing plaats gehad. Eenige oogenblikken was de geheele stad verlicht waarop een aschregen viel. Een tweede kruitdepot dat/er naast lag bleef gelukkig gespaard. De omgeving van de plaats van de ontploffing is afge zet, men weet nog niet waaraan de ont ploffing is toe te schrijven. lire Tram gederailleerd. Tien zwaar gewonden en 22 licht gewonden. Gisteravond keerde een extra tram, be staande uit twee motorwagens en 21 bijwa gens, van Hasselt, waar een voetbalwed strijd gehouden was tusschen twee clubs, naar Tongeren terug. In de tram werden een duizendtal toeschouwers van dezen wed strijd vervoerd. Op de helling kreeg de tram plotseling, ondanks de pogingen tot remmen van den conducteur éen groote snelheid, met het ge volg dat onderaan de helling, waar een bocht in den weg ós, de motorwagens uit de rails liepen, evenals de eerste drie bijwa gens, die echter allen bleven staan. De vierde bijwagen echter kwam dwars over de rails te staan, zoodat de vijfde wagen daar met groote snelheid tegen aan botste,, terwijl de zesde met kracht op de vijfde liep. De reet der wagens derailleerde hierdoor even eens. Op het rumoer en hulpgeroep kwam spoedig hulp uit demmgeving. Men baalde 32 gewonden onder de puinhoopen uit*waar- van tien zwaar gewond. Zoo werden een con ducteur beide beenen afgekneld. De gewonden zijn vervoerd naar Hasselt. Het parket van Hasselt en de politie hebben zich naar de plaats van de ramp begeven. Een vorstelijk geschenk. „Sorgvliet”. De eigenaren bieden het landgoed den Staat ten geschenke aan. In de .«Staatscourant” van gisteren was het volgende opgenomen De heer Cornelis Goedkoop, philosophise?! student te Groningen, mej. Johanna Goed- ^koop^e^s-Gr^vfe^^g^^dbJieei^Adriaan^ bergen te m^MUrap^mshoopen, Anna, zdi Greville j&piijn raad opge volgd had en' j^fzNö^eCTi kans gegeven had om zich tot' mante ontwikkelen, zou dit nooit gebeurd zijn. Een kostschool en een universiteit zouden een kerel van hem gemaakt hebben, maar je hebt htem zoo gru welijk vertroeteld en met je gouverneurs en huisonderwijzers tot zoo’n wereldvreemden papjongen laten worden, dat hij gemakkelijk het slachtoffer werd van een dwaze grap. Waarom kan hij geen ziel van zichzelf heb ben? Zijn ziel is verloren, kreunde mevrouw Hemmings. Onzin, hij is een aardige en ernstige jongen, een beetje zoetelijk misschien, maar met geen greintje kwaad in zich. Zoo ken je hem. Kom Anna, schei nu toch uit. Je hebt deze malle geschiedenis gehoord en er een geweldig lang touw aan vastgeknoopt. Dus je gelooft niet, vroeg mevrouw Hemmings, terwijl ze haar oogen afdroogde, dat hij tot een bende gemeene misdadigers hoort? Goedkoop, juridisch student te Groningen, 'gedreven door het verlangen, den wenach te verwezenlijken van hun vader, wijlen mr. A. E. H. Goedkoop, om aan heb binnen ’s-Grayenhage gelegen landgoed „Sorghvliet” waaraan zoovele nationale herinneringen verbonden zijn en hetwelk in zoo nauwe be trekking heeft gestaan tot het Huis van Oranje, een nationale bestemming ba verze keren hebben aan de Regeering meegedeeld, dat zij, ter nagedachtenis van hun vader, bedoeld landgoed, groot 26.16.18 ha, aan den Staat ten geschenke aanbieden voor de stichting van een gebouw van representatie- ven aard, op voorwaarde: a. dat van het landgoed geen deel worde afgenomen noch benut voor eenig ander doel dan de verwezenlijking van hooger bedoelde bestemming. b. dat het z.g. Catshuis bewaard blijvd en in verband met deze bestemming wordt gebruikt c. dat, wanneer binnen tien jaar tijde met den bouw van een representatief ge bouw geen begin mocht gemaakt zijn, het landgoed integaal aan de schenkers terugko* me, zonder dat de staat recht heeft tot vor dering van kosten, welke ook; d. dat het landgoed, indien en zoolang niet met den bouw ia begonnen, door den Staat in den tegenwoordigen toestand worde onderhouden, zonder dat daarvan voor an dere doeleinden dan die van de Regeering gebruik gemaakt kan worden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.Ö0, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. Een rede van President Hoover. De ontruiming van de derde zone stopgezet. eens zag ze in gedachten haar zoon daar ook zoo staan en met een onderdrukten kreet van afschuw vloog ze het bureau uit en naar haar auto terug. Ik kan niet, zei ze in zichzelf en den chauffeur riep ze toe: Naar huis. Vóór zij de poort van de oprijlaan van Chom Hall bereikt had, had ze het besluit genomen, dat ze zonder verwijl haar broer in vertrouwen moest nemen. Ze bleef in de auto zitten, gaf last haar zwarten koffer naar beneden te brengen en binnen in den wagen bij haar neer te zetten. Daarop liet ze zich naar het station rijden, ze wist dat er omstreeks dezen tijd van den dag een trein naar Londen vertrok. Vroeg in den middag kwam mevrouw Hem mings in de hoofdstad aan' en liet zich on- middelijk in een taxi naar de woning van haar broer brengen. Het tegenzin liet ze den koffer in de hall achter, terwijl zij den mi- nister in zijn kamer ging opzoeken. O, Alfred! riep ze aangedaan, toen ze de kamer was binengekomen. O, Alfred, en «nikkend liet ze zich in een stoel neervallen. Greville wist niethoe hij het had. is bekrachtigd en daarna in werking is ge treden. Bekend is echter tevens, dat bovendien Stresemann en Brian.l in Den Haag het erover eens zijn geworden, dat reeds voor dit tijdstip de bezette steden zouden profi- teeren van bepaalde -Verlichtingen. Briand kon een zoodanige toezegging destijds te eerder doen, daar geen verstandig mensch er aan kon twyfelen, of de Duitsche rijks dag het plan-Young wel zou aanvaarden, al zyn de moeilijkheden, die voor ’t Duitsche bedrijfsleven voortvloeien uit dé tenuitvoer legging der overeenkomsten, bizonder groot. Aan dezen toestand heeft ook de actie, door Hugenberg op touw gezet, niets gewijzigd, al was deze actie koren op den molen der Fransche chauvinisten. In een telegram van den Ullstein Nach- richtendienst wordt de vraag gesteld, hoe het nu, gezien de vorenvermelde feiten, zal gaan met de toegezegde verlichtingen in de eerstvolgende maanden, die vooraf gaan aan het bij het verdrag vastgestelde tijd stip, waarop met de ontruiming der derde zone een begin moet worden gemaakt. Op volkomen loyale wijze is op verschillende plaatsen, o.a. te Spiers, Germerstein en Worms aan deze beloften de hand gehou den. Tevens is 't ’n feit, dat ook andere garnizoenen deze week belangrijk geredu ceerd zouden worden. De militaire instan ties hadden van ’t Fransche ministerie van oorlog al desbetreffende orders ontvangen. Ook is het bekend, dat Painlevé instructie had gegeven, dat de lichtingen, die naar huis zouden gaan, niet zouden worden ver vangen door recruten, die in plaats daarvan in Frankrijk zelf zouden worden opgeleid. Het gevolg zou een niet-onbelangryke troe penvermindering zyn geweest, hetgeen men in het bezette gebied als een welkome ver lichting zou hebben ondervonden. Op verschillende plaatsen had men op de voor de deur staande verandeingen reeds gerekend. Voorbereidingen werden getrof fen voor ’t gebruik der vrijkomende wonin gen, gebouwen en landerijen. Het is daarom te begrijpen, dat men in ’t bezette gebied, sinds het bericht is geko men van den ommekeer in ’t Fransche de partement van oorlog, ten zeerste teleurge steld is. De verklaring, die Maginot gaf, heeft deze teleurstelling niet kunnen weg vagen. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. 35 kinderen verdwenen. Een kinderdievegge, meineedige afdreigster als verzorgster. Dezer dagen is in Berlijn een zekere Rosa Novi aangehouden naar aanleiding van de verdwijning van drie haar door het „Kin- derfürsogeamt” ter verzorging toevertrouw de kinderen. Er is thans gebleken, dat haar in de laatste 11 jaren 35 kinderen zijn toe vertrouwd, die nergens zijn te vinden. Wan neer Rosa Novi eenmaal 's jaars met de kinderen by de voogdy-conunissie moest komen, leende zij vreemde kinderen. Het is thans komen vast te staan, dat zij de kin deren aan vreemde pleegouders heeft ver kocht en dat zij onder valsche namen bij1 den burgerlijken stand zjjn ingeschreven, Men is vooral verontwaardigd, dat de vrouw kinderen toevertrouwd werden, of- Mevrouw Hemmings gaf haar chauffeur order om naar het politiebureau te rijden, maar onderweg had ze er al half spijt van dat ze deze opdracht had gegeven Tofcj de auto gestopt had. ging ze een ver trek in waar een inspecteur aan tafel zat, bezig met de ondervraging van een dronken man, die handboeien aan had en wiens ge- xieht en kleeren met bloed waren bespat. Op schoon zij wegens ontvoering van kinderen, meineed en afpersing reeds by herhaling is veroordeeld. VER. STATEN. Een ernstig spoorwegongeluk. 4 dooden en 40 gewonden. Uit New-York wordt gemeld dat de och- tendexpress Atlanta-Cincinnati bij Oakdale is ontspoord. Er zjjn 13 wagens omgeval len. Zes menschen werden gedood; het aan tal gewonden, dat nog niet nauwkeurig is vastgesteld, bedraagt ongeveer 50. Het ongeluk is geschied in een scherpen bocht van den weg. Volgens de laatste berichten zijn 3 spoor wegbeambten en 1 reiziger omgekomen. De trein bestond uit negen rijtuigen, waarin zich dagjesmenschen bevonden, die Chatta nooga en den Lookout-berg bezocht hadden. Te Chattanooga is een hulptrein met 40 ge wonden aangekomen. engeiand. Dragers van het Victoriakruis. Te gast bij dtta prins van Wales. Zaterdag zijn 321 dragers van het Victoria Cross de hoogste militaire onderscheiding de gasten geweest van den prins van Wales in de Koninklijke galerij van het Hooger- huis. De maaltijd onderscheidde zich door het ontbreken van alle ceremonieel. Allen droegen colbertcostuuma en generaals zaten naast gewone soldaten, al naar de loting voor de plaatsing had uitgemaakty in den geest van de onderscheiding zelf die geen rangen of klassen kent. Op de gezondheid der gasten drinkend er kende de prins van Walef dat hij er verlegen mee was daar het niet de gewoonte des lands was mannen te eten testlagen om hun Ife vertellen hoe dapper zij garen. „Om u niet onaangenaam te zijn wjj^Jtk aannemen dat welk wapenfeit ook op uw credit staat, het door u verricht werd om redenen van zelf behoud of omdat gij toevallig zaagt dat iemand van den staf u gadesloeg en bewon derde. Ik zeg dit omdat ieder V. C., niet wien ik gepraat heb, altijd een dergelijke verklaring opdischt om rekenschap te geven van zijn bizonder gedrag, hetzij te land, ter zee, in de lucht of onder den grond.” De prins beschreef het Victoria Kruis als de meest exclusieve van alle ridderorden de ridders vormer^ een beperkten kring van mannen, die inzien wat er gedaan moet wor den en dit dadelijk doen met gevaar voor zichzelf en na het gedaan te hebben zoo dicht zijn als een pot. ,,Gij hebt”, zoo ver volgde de prins, „een eerbewijs ontvangen, dat weliswaar alleen in den oorlog kan wor den verworven en er is geen verstandig mensch tegenwoordig die geleerd hebbend wat oorlog beteekent niet bidt dat het nooit weer zal gebeuren, maar dit feit verhoogt slecchts de waarde van het kruis, witnt het is het zinnebeeld van het bezit van die hoe danigheden welke, hoewel de oorlog ze te voorschijn riep, in werkelijkheid de grond slagen van den vrede zijn de hoedanig heden van een koel hoofd, een geest die voor niets terugdeinst en een onbevreesde terzij destelling van zichzelf. En als iemand denkt dat dapperheid alleen noodig is bij eten strijd op hetslagveld dan moet bijeen zeer ver wrongen denkbeeld hebben van het leven. Ten slotte gewaagde de prins van degenen die het leven verloren bij daden van dap perheid en anders dezen avond mee aange- zeten zouden hebben en ze van de vele goe de mannen, wier zenuwen gebroken waren onder de vreeslijke spanning, maar die wellicht uiterlijk gezond voortleefden doch wier hersens en geest aangetast en verward waren. „Zij hadden bij ons kunnen zijn. Laat ons hen allen gedenken.” Dus dan geloof je ook niet dat hij be trokken kan zijn, in den diefstal van den diadeem van gravin Harlsmore? Welneen. Kun je mij misschien dan uitleggen, hoe het mogelijk is dat ik dat ding tusschen zijn boorden gevonden heb? De minister zette gróote oogen op. - Wat is dat nu weer voor onzin? Tusschen zijn boorden, herhaalde me vrouw Hemmings somber. Werkelijk Anna, ik vrees dat je «hef- sens niet normaal werken. Hij is verleid door een slechte vrouw. Hij heeft trouwens alles bekend en den di adeem zit in mijn zwarten koffer. Heeft hij dat allemaal bekend, vroeg Greville plotseling ernstig. Hij was genoeg man van de wereld om te weten dat onerva ren jeugd gemakkelijk het slachtoffer is van de listen en lagen van een vrouw en hij vroeg zich met beklemming af of er mischien toch waarheid school in het verhaal van zijn zuster. Storm en hevige regen. Gisteren den geheel en dag heeft boven het land een hevige storm gewoed, die ge paard ging met een geweldige regenval. De storm nam in den afgeloopen nacht nog in hevigheid toe en, bereikte snelheden van 110 tot 125 K.M. per uur. Door den storm is het verkeer langs de kust stil gelegd. Ook de visscherij staat stil. De schepen van de diensten over het Kanaal, kwamen mot groote vertraging aan. Het luchtverkeer moest zoo goed als stilgelegd worden. Alleemmet Amsterdam was nog luchtverbinding. talrijke telefoon- lynenin Noord- en Midden-Engeland zijn gestoord. go iiiisciiE courant. De geschiedenis van het buiten is .meer speciaal in de laatste kwart-eeuw, nauw verwant met de ontwikkeling van den Haag. Eén met „Sorghvliet”, of „Zorgvliet”, zooals het thans geschreven wordt, ia de naam van den dichter-ataataman Jacob Gate Hij legde den grondslag van hetkostbaje bezit in 1643, toen hij van Johan, van«den Brouck, commies bij de Staten van Holland ten Noorden van ’s-Gravenhaga een opper vlakte grond, groot drie morgen en honderd vijf en zeventig roeden benevens de opstal len kocht voor 4000 ponden. Cats was n.l. voornemens op den dorren duinbodem een „plaisante hofstede” te bou wen, een plan, waarin hij, mede dank zij de hulp van den waterbouwkundige Cornelia Vermydfen, verrassend goed slaagde. Door aankoopen in de omgeving breidde de dich- ter-staateman, die een niet minder goed fi nancier was, zijn bezit gaandeweg uit. In 1652 bouwde hij er de woning, welke er vrij wel ongewijzigd nog staat. Het park rondom ontwikkelde zich prach tig. „Sorghvliet” werd beroemd om de exo tische gewassen, welke men er aantrof en de gastvrijheid van den eigenaar maakte, dat velen van het lustoord konden genieten. Prinsen en Prinsessen van het Oranjehuiz kwamen er meermalen bezoeken afleggen. Na den dood van Jacob Cats in 1660 wérd ar i het buiten, dat toen een waarde van f 12.000 had, vrijwel geen zorg meerbesteed en eerst na den aankoop van het bezit door den graaf Bentinck in 1675, ving een her nieuwde bloeitijd aan. Bentinck besteedde veel zorg aan het park, breidde het belangrijk uit (met 37 morgén) en legde er zijn beroemden Franschen tuin aan. Drie volle uren kosste het in dien tijd de geheele bezitting Wijd an zijd was deefoem ervan verbreid. De opvolger in eigendom van „Sorghvliet” graaf Bentinck’s zoon Willem, zette de tradi tie voort en verfraaide het lustoord uit ruime middelen. Tijdens zijn beheer werd het Fransche karakter in den tuinaanleg gewijzigd, zeer ten voordeele van het natuur schoon. Tot omstreeks 1815 bleef „Sorgh vliet” in het bezit der familie Bentinck Wij vinden nog vermeld, dat de prins aan zijn linkerhand burggraaf Gort had en aan zijn rechterhand sergeant Burman, een chauffeur. Ook deze beide plaatsen waren door het lot aangewezen. De zaal was uit sluitend met Vlaamsche klaprozen versierd, de bloem, die naar men weet ten bate van het Britsche legioen verkocht wordt. Op de tafels prijkten Victoriakruisen. eveneens van deze bloemen vervaardigd. Het aantal nog in leven zijnde dragers van het Kruis, dat in 1856, aan het eind van den Krimoorlogwerd ingesteld, bedraagt 467.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1