K NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN T 68» Jaargang Wo. 17225 Woensdag 13 November 1828 bergambacht, berkenwoude, bodegraven, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen GOUDA BAHLMANM FEUILLETON. HUWEN, K lie er d- BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, DE GES TUL EN DIADEEM. iWg| Frankrijk an Italië. Om de heerschappij in de Middellandsche zee. 20 prof. (Wwdt TWTolji). hilips systeem erbaar in ter- per maand. el et 7, of SPKCIALK AANBIBDINQ PEIGNOIRS ide :en m- >or di- *a- en 3T- Bwaar het boek des levens voor vlek ken, want het is onmogelijk er later blad zijden uit te scheuren. benzinetank. Spoedig stond het geheel® ge bouw in vlammen. Twee vrouwen kwamen bij den brand om het leven, terwijl de be drijfsleider verwondingen opliep. Id het bioscooptheater, dat zich naast het bran dende perceel bevindt, brak bjj het verne men van den brand een paniek uit. Het ge lukte evenwel alle bezoekers buiten gevaar te brengen. t i.i G0UD8CHE COURANT ingd, wanneer tn en dan was moeilijk hun te hebben wij gcheele familie file Hag te ge- heb ik van een pleizier en nut flic Hag ia sul- hte koffie, zeer ik en van een aroma, «onder jke uitwerking, irdcof feïnevrij. I verschil spoe- nawen kunnen >en thans veel mijn werk en jer. krijgen zelfs >ffie Hag net als ■n zich er uitste- melk, die hun w tegenstond, inen thans veel i klein scheutje n toegevoegd vestiging van mijn vrees. Greville maakte een ongeduldige handbe weging. Als ik George gesproken heb aal ik je daarvan meer vertellen. Ik garandeer je dat het mysterie opgehelderd zal worden. Dank je Alfred, antwoordde ze gedwee. Ik geloof ook tenslotte dat ik George een beetje anders had moeten opvoeden. Dat komt wel in orde als hij een vrouw heeft. Is zij... knap? Buitengewoon. Van goede familie? Uitmuntend. Rijk? En of! O, maar is ze... goed? In elk geval te goed voor George. Zij keek haar broer ernstig aan. George heeft veel fouten, maar ik geloof niet dat jij zijn goede hoedanigheden voldoende op prijs stelt. George is een dwaze vlegel, zei de mi nister grimmig. Hij belde en toen een knecht verscheen, gaf hij dezen het telegram om te verzenden. Dag Alfred, zei mevrouw Hemmings onderworpen Ik zie je zeker nog voordat ja naar Woollacombe terug gaat? Je kunt hier logeren. Ale je dat wilt, graag, Alfred. Hij keek haar aan met een plotseling ge voel van medelijden. Staten tegen Frankrijk te verwerven. Blijkbaar heeft men hier te doen met een buitengewoon ernstigen toestand, daar Frankrijk vast besloten schijnt te zijn onder geen voorwaardo te zwichten voor de Ita- liaansche eischen, die men te Parijs onge motiveerd en onrechtvaardig acht. Pertinax heeft in de Echo de Paria reeds een drei gende toon aangeslagen en waarschuwt u Italiaansche regeering nu al vart, dat Frankrijk, welks levensbelangen op het spel staan, niet tot de minste concessie be reid zal zijn. Rondweg verklaart hij, dat Rome, wanneer het desondanks aan zijn eischen vast houdt, een geschil in 't leven zal roepen, dat noodlottig zal worden voor beide landen. De fascistische pers zal stellig het ant woord op Pertinax’ alanneerend artikel niet schuldig blijven en vorenvermelde cor respondent vreest, dat de diplomatie der beide landen zich eerlang met dit getwist zal moeten bemoeien. waaruit haar broer gemakkelijk Lilian's in- dentiteit had kunnen vaststellen. Als ze dat gedaan had zou de puzzle op staande voet zijn opgeloat. Greville fronste de Wenkbrauwen. Die vrouw heeft ongetwijfeld een verderfelijken invloed op George en alleen om haar te be schermen heeft hij gedaan of hij ook tot die bende behoort,, jonge dwaas die hij is. Zijn bewering dat hij aan den diefstal medeplich tig is, is natuurlijk te dwaas om los te loo pen, daarvan ben ik overtuigd. Hoe verklaar je dan het feit dat hij den diadeem in zijn ladekast had? Ik veronderstel dat die vrouw in het nauw zat, graag van dat gevaarlijke bezit wou af zijn en het daarom aan hem inbewa- ring heeft gegeven. Maar laat ik je een ding zeggen Anna, ik stel jou absoluut aanspra kelijk voor al deze narigheid. -*■ Natuurlijk antwoordde zijn zuster bits, ik had ook niets anders van je verwacht, maar waarom doe je het eigenlijk als ik vra gen mag? Omdat je hem tot een wereldvreemden dwaas hebt opgevoed. Ik heb verkeerde invloeden verre van hem gehouden. Met het zegenrijke gevolg dat hij op zijn drie-en-twintigete jaar in de maatschappij komt, een man naar het lichaam en een kind naar den geest. Je haalt den oogst binnen van je eigen opvoedingssysteem. Ik ben hier gekomen om hulp en raad, niet om verwijten aan tfe hoor en, klaagde mevrouw Hemmings. Als ik gefaald heb is dat het gevolg van mijn groots liefde voor FTALH. Het Franache watervliegtuig vaa den dienst Marseille—Tunis in nood. Het Italiaansche as. „Augusto” hooft in antwoord op S.O.S.-seinen uitgezonden door Marine-stations bericht, hedennacht gered te hebben de bemanning en de passagiers van het Franache watervliegtuig op den dienst Marseille—Tunis Jat gedwongen was nabü Kaap Palmeri in zee te dalen. De „Augusto” is op weg naar Cagliari. VER. STATEN. Do millliounair Pantages veroordeeld. Alexder Pantages, een milliomuur en revue-koning te Los Angelos, is Zaterdag volgens de „Chicago Tribune” veroordeeld tot gevangenisstraf van „niet meer dan 5(1 jaren”, wegens geweldpleging, \olgens de verklaring van een 17-jarige danseres Eu nice Pringle, had Pantages haar in zij» kantoor opgesloten en haar geweld aange daan. De milHonnair beweerde, dat het een poging betrof om hem geld af te persen. De jury sprak het schuldig uit en Pantages werd veroordeeld. Een nieuw proces werd afgewezen en Pantages is onmiddelljjk naar het tuchthuis van San Quentin overge bracht. Zijn vonnis van „niet meer dan 50 jaren” beteekent, dat men hem minstens voor 25 jaren wil opbergen, waarna hij de kans krijgt voorwaardelijk in vrijheid te worden gesteld. Als een merkwaardige bijzonderheid wordt gemeld, dat Pantages echtgenoote eenige weken te voren tot 10 jaar gevange nisstraf was veroordeeld, wegens het dood rijden van een Japanner met haar auto. Zij was beschonken, toen zij aan het stuur zat. FRANKRIJK. Poincaré naar het Zuiden. De „Matin” weet ta vertellen, dat Poin caré, die weldra de kliniek in de Rue de la Chaise zal mogen veHaten, waarschijnlijk aan het eind deoer maand naar de Cóta d’Azur zal gaan om geheel te herstellen. Hij zal zijn intrek nemen in een villa, welke aan een zijner vrienden, den heer Kahn, toebehoort en op het uiterste puntje vaa Cap Martin is gelegen. vooral bezig gehouden met de electronen- theorie en tal van daarmede samenhangen de vraagstukken op het gebied der electrici- teitsleer. De toekenning van den Nobelprijs houdt in *t bijzonder verband met de naar den hoogleeraar genoemde Richardson-wet- ten. Voor 1929 aan Louis Victor de Broglie. Nader seint Wolff uit Stockholm, dat de Akademie voor Wetenschappen voorts be sloten heeft den Nobelprijs voor uhysica voor 1929 toe te kennen aan den hertog Louis Victor de Broglie te Parijs voor ont dekkingen op het gebied der electronen. De Nobelprijs voor Letterkunde. Den Duitschen letterkundige Thomas Mann is den prijs toegekend. Een W. B.-telegram uit Stockholm meldt dat de Nobelprijs voor letterkunde is toege kend aan den Duitschen schrijver Thomas Mann. De Nobel prijs-winner is in 1875 te Lübeck geboren. Toen hjj 15 jaar oud was, over leed zijn vader. Zijn moeder verhuisde naar München, maar de jonge Thomas bleef te Lübeck de school bezoeken tot hij achttien jaar oud was. Dat was in 1893. In dat jaar trad hij in dienst bij een brandvcrzekeringsmaatschap- pjj, maar hij was niet van plan er te bljj- ■ven, daar hij zich sterk aangetrokken ge voelde tot de letterkunde. Tijdens zijn kan toortijd oefende hij zich met het schrijven van een korte vertelling. De letterkundige Richard Dehmel stelde belang in den jon gen schrijver, die zijn kantoor opgaf en aan de universiteit te München letterkunde ging studeeren. Student bleef hy niet lang; hij trok naar Rome en pchreef daar de „Bud denbrocks”. Dat was het feitelyk begin van zyn letterkundige loopbaan. Mann was 25 jaar oud, toen het boek was voltooid. De uitgevers weigerden het onverkort uit te geven, maar Mann stond op zijn stuk ert het werd zyn eerste succes. Ook m ons land is de „Buddenbrooks” spoedig bekend ge worden. „Buddenbrooks" was niet louter uit de phantasie van den schrijver gesproten. Alle figuren zyn naar het leven geteekend. Trou wens in al zyn werken heeft Mann zijn fi guren in het volle Leven gezocht, omdat hij de overtuiging heeft, dat de werkelykhe 1 voldoende stof opievert voor vele romans. BELGIS. Ernstige ontploffing te Brussel. Twee vrouwen verbrand. In een in het centrum van Brussel gele gen warenhuis ontplofte Dinsdagavond een ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bg onxs agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Obm bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. latere. 82; Radactie Telef. 88. Postrekening 48400. alle bijzonderheden weten. Dat is volkomen juist en aan een schan daal hebben we geen behoefte. Ken je lady Harlsmore? Ja. Ga haar het ding dan brengen, ze zal waarschijnlijk veel te blij zijn dat ze haar kleinood terug heeft om veel te vragen, ze is bovendien van nature niet zoo erg nieuwsgierig. Ze zal toch willen weten hoe ik er aan gekomen ben? Zeg maar, dat het niet in het belang van het gerechtelijk onderzoek is als je haar méér vertelt. Je kunt haar gerust vertellen dat ik verboden heb om bijzonderheden mee te deden en dat de zaak in mijn handen is. Dus dat ia je raad? Ja, of misschien beter gezegd mijn uit drukkelijke wensch. Mevrouw Hemmings stond op. Ik zal den diadeem dadelijk naar lady Harlsmore brengen, het is een afschuwelijke verant woordelijkheid het ding onder je berusting te hebben; ik durf mijn koffer haast niet uit mijn oogen te laten uit angst dat het juweel weer gestolen wordt. Ik heb toevallig gehoord dat lady Harlsmore in de stad terug is, ze was beu van al de detectives op het kasteel. Ik zal dadelijk naar haar toegaan. Dat is het beste wat je doen kunt. Mevrouw Hemmings liep naar de deur. Je hebt me meer troost gegeven dan ik durf de hopen, zei ze dankbaar, maar toch ben ik bang dat George schudiger is dan je ver moedt. Het feit dat hij gearresteerd is ge weest bij een poging tot inbraak, is een be- Mevrouw Zoebkof overleden. Mevrouw Zoebkof, geboren* prinses Victo ria Louise van Pruisen, zuster van ex-keizer Wilhelm is hedenmorgen even voor zeven uur in het ziekenhuis te Bonn overleden. ZWEDEN. Nobelprijswinnaars. Nobelprijs voor Pbyrica, Toegekend ’oor 1928 aan Owen W. Dichardson. Prof. Owen Williams Richardson te Lon den verkreeg den Nobelprijs van 1928 (wel ke verleden jaar niet werd toegekend) voor natuurkunde. Richardson is hoogleeraar aan Kings Col lege'; van 1906 tot 1914 was hy als hoog- 1 eer aar in de fysica werkzaam aan de Prin- ceton-universiteiit in de Vereenigde Staten. Van 1926 af is Richardson president van de Physical Society in Engeland. Hjj heeft zich den jongen. Hij was alles wat ik op de we reld bezat. De minister greep een telegramformulier van zijn schrijftafel. Ik zal hem telegrafisch hierheen ontbie den. Ik wil het naadje van de kous weten en de jongen is op het oogenblik net zoo min vertrouwd om alleen op straat te loopen als, een kind van een jaar. Hij schreef een paar woorden op het tele gramformulier en vervolgde: Wat hij hebben moet, Anna, is een vrouw. Een vrouw! Ja natuurlijk; een aardig meisje van goede familie en met een flink karakter, verstandig en met een sterken wil. Iemand die de hoedanigheden bezit dit hij mist, maar die bij hem kunnen worden aangekweekt. Hij keek plotseling zijn zuster aan. Ik ken zoo’n meisje. Het gaat er op het oogenblik niet om wie een geschikte vrouw voor hem zou zijn, zei mevrouw Hemmings met onmiskenbare jaloeziehet is de vraag hoe we hem uit de gevangenis houden. Je denkt zeker aan een beschuldiging van een heling, maar -dan heb jij ook een goede kana, Anna. Als het tenminste waar is dat de diadeem in je zwarte koffer zit. Hij sprak schertsend, maar mevrouw Hem minga schrok vreeaelijk; daar had ze geen oogenblik aan gedacht! Wat moet ik er dan mee doen? riep ze in wanhoop Als ik het ding naar de politie breng, komt alles uit. Dan moet ik George’s □aam wal noemen. De politie wij natuurlijk Uit het Engelsch van ARCHIBALD EYRE. 34 (Nadruk verboden). Ja, hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Ik heb hi t gestolen sieraad in vei ligheid gebracht en hoewel hij het mij bijna °P zijn knieën gesmeekt heeft, om hem den diadeem terug te geven heb ik dit hardnek- Jüg geweigerd. Heb je werkelijk den diadeem nu in jö bezit? Je kunt hem zien als je wilt. Greville keek peinzend voor zich uit. Vertel mij alle precies, zei hij sa enkele «ogenblikken. Mevrouw Hemmings begon haar verhaal. Ze vertelde hoe ze in dezelfde coupé ge reisd had met een duurgekleede juffrouw ®et vrijpostige manieren, hoe zij gemerkt had dat haar zoon „Isbel” kende en hoe zij hem later in gesprek met die vrouw had aan getroffen terwijl hij iets in de hand hield, waarover hij geweigerd had inlichtingen te geven en hoe zij later de diadeem in zijn ïa- dokast gevonden had. Zij gaf een opgesmukt relaas van zijn bekentenis en van haar on- erhoud met Lilian, maar liet toevalliger- juist dig bijzonderheden aabterWege, Sinds de Haagsche conferentie scheen er, wat de betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië betreft, eenige ontspanning te zyn ingetreden en men kreeg den indruk, dat de toenadering door beide partyen ais een noodzaak wend gevoeld, zulks in vurband met de wenschelykheid op de Londensche conferentie inzake de ontwapening ter zee een Fransch-ltaüaansch eenheidsfront te vormen. Uit Parysche berichten zou men echter kunnen opmaken, dat de ontspan ning van niet al te Langen duur is geweest. In plaats dat de vlootkwestie de partijen nader tot elkaar bracht, schijnt ze een ver wijdering in 't leven te hebben geroepen en den hastorischen strijd om de heerschappij in de Middellandsche zee en zoodoende de oude rivaliteit tusschen de beide landen weer te hebben ontketend. Volgens sommi ge berichten maken de betrekkingen lus- achen de beide staten weer een kritieke pha se door. Merkwaardig is het, dat ditmaal juist de rechteche pers in Frankrijk alarm slaat, dezelfde pers, die jaren lang, zelfs ten kos te van verschillende Fransche concessies, de Italiaansche vriendschap deelachtig pi ci teerde te worden. Zjj werpt de Italiaansche regeenr.g v oor de voeten, dat zij op 1 »■- stuk aer ontwapening ter zee zich aan de groote maritieme mogendheden beeft ver kocht door zich bereid te verklaren h iar oorspronkelijk veto tegen het door Enge land en Amerika gewenschte verbod van duikbooten terug te nemen, mits Ita' e op ander gebied flinke concessies worden ge daan. De verontwaardiging over deze beweerde koerswijziging in Italië, is in bedoelde Franeche kringen buitengewoon hevig, ten eerste omdat Italië zelf enkele weken gele den te Parijs, wat het vraagstuk der duik- booten aangaat, voorgesteld heeft gemeen schappelijk op te treden, ten tweede omdat de compensaties, waarnaar Italië, door van front te veranderen, streeft, uitsluitend ten koste van Frankrijk kunnen worden ver werkelijkt Wat de Italiaansche regeering wil, is volgens den Paryschen correspon dent der Vossische Zeitung, de volledige pariteit met de Fransche vloot. Op de con ferentie te Washington, in 1922 gehouden, heeft Briand wel-is-waar de gelijkstelling voor de groote linieschepen aanvaard, maar met het uitdrukkelijk voorbehoud, dat Frankrijk, wanneer naderhand, ook de lichte scheepseenheden mochten worden beperkt, een hoogere tonnage moet verlangen dan Italië, omdat het genoodzaakt is zich op twee fronten te verdedigen. Italië heeft dit standpunt nooit officieel erkend en het schijnt nu van de gelegen heid gebruik te willen maken om, door even tueel af te zien van de onderzeeërs, zich den steun van Engeland en de Vereenigde ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den beiorgkring): 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den beeorg kring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0J0. Advertentiën in bet Zatsrdsgnummee M et bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer M. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot seer gereduceerden pry's. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van aolieda Bnekb—ëi laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de ptaaMng «M het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname versekerd te ajja. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De veemmoord op Köhler. Lampei beschuldigd. Zooals reeds is gemeld, heeft de schrij ver Lampei, die onder verdenking van deel neming aan een veemmoord acht jaar ge leden, is gearresteerd, bekend, dat hij tegen woordig is geweest bij de vermoording van het lidi van het vrijkorps Oberland Kohier, die zich toen v. Lancken noemde. Lampei bestrjjdt echter in eenig opzicht aan den moord te hebben deelgenomen. Uit het verhoor moet zijn gebleken, dat zijn positie zoo ongeveer gelijk zou zyn geweest aan die van den officier uit zyn roman „Verratene Jungen”, die onmachtig stond tegenover „den moordenaar” (zooals zyn ondergeschikten den gevreesde onder elkaar noemden), die by zjjn afdeeling was gede tacheerd om „een verrader” te dooden. Zooals men weet, beweren anderen, dat Lampei wel degelijk aan den moord heeft deelgenomen, en zelfs het doodelyke schot zou hebben gelost. Hy zal thans met deze personen geconfronteerd worden. Een andere van den moord verdachte, een oud-luitenant, Bollwitz, is ook gearresteerd en naar Liegnitz overgebracht. Het W. B. verneemt nog, dat v. Bollwitz den rechter van instructie heeft verklaard zich de geheele geschiedenis nog eerst eens goed in het geheugen te willen terugroepen en daarna schriftelyk op de hem gedane vragen te zullen antwoorden. Het schynt echter nu reeds vast te staan, dat hy zyn deelneming aan den moord niet bestrijden wil. Voorloopig is nog niet opgehelderd of hij dan iyel Lampei het schot heeft gelost, maar er zouden aanwijzingen zyn, dat v. Bollwitz dit heeft gedaan. ve vooilvluciiuge nerlyuscue noiarij, eu aüvocaai been ie Loasianimopt i zen moord gepieegd. Het verluiot dat ue sinus eenige weken voortvlucntige notaris en advocaat Aron uit Berlijn, met zijn vrouw «n een hotel te Uon- stantinopel «lood gevonden zijn. Aron had groote sommen veruuisteH en werd door de politie te Berlijn gezocht. Men neemt aan dut hij zelfmoord heeft gepleegd. iSludentenreiletjee te Berlyn. in verband met de #.s. gemeenteraads- veraiezingeji verzamelden zich gistermorgen on den Hegelplau bij de ^oogeschool talrijke rechtsgeoriënteerde studenten voor bet hou den van een betoogin£, Zij trokken naar het universiteitsgebouw waar:zij met studenten van andere politieke ridding aan het vech ten raakten. De politie was dadelijk’ ter plaatse en ar resteerde zee studenten. De hoofdcommissa- ris van politie ZorgiebeP verscheen zalf op het gevechtaveld. Een later telegram van het W. B. meldt, dat de oorzaak van de studentenbetoogingen een andere geweest is alk men eerst dacht. De Algemeene Studentenbond had op het zwarte bord in de hoogeschool uitnoodigin- gen aangeplakt voor zijn a.s. bal. De nieuwe rector had deze papieren laten verwijderen, hetgeen groote verontwaardiging uitlokte. Even over elf uur verzamelden rich onge veer 800 studenten op den Hegelplatz waar de praeses van den bond een rede hifeld tegen den rector en hulde bracht aan diens voorganger. Er marcheerde politie op, maar zij beperkte zich tot de handhaving van het verkeer. Tenslotte werd een motie aangeno men, waarin verschillende eischen werden gesteld, daarna trokken de studenten na het zingen van het Bed „ftdtachea, heraual” door de universiteit de stfttt op. Het W. B, meldt o.e. nog, dat volgens de „Voss. Z.” Joodsche en soc. studenten mis handeld en uit de ramen zijn geworpen. De demonstreerende studenten werden versterkt door talrijke nationaal soc. Een deputatie, die naar den rector werd gezonden, gedroeg zich zoo onhebbelijk, dat deze de heeren niet te woord wilde staan.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1