Flinke Verkoopster A y.ROtSEM'* ZEEPAARD 15 CT. IN PATENTVRERPAKK?nc' BAH LMAN N - GOUDA ÏÏrd^,tBk0mr °md*tZeb«^ LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. BINNENLAND. liet gesprekken tarief op de locale telefoonnetten. Aan de plannen wwdt niets veranderd. De vragen van het Kamerlid van i den Heuvel beantwoord. Op de vragen van het Tweede Kamerlid van den Heuvel betreffende de invoering van het gesprekkentarief op de locale tele foonnetten, ondanks de van verschillende rijden daartegen ingebrachte bezwaren heeft de minister van Waterstaat o m. het volgen de geantwoord Het gesprekken tarief is de tarief vorm, wel ken de locale telefonie in een bepaald sta dium höer ontwikkeling voor haar verderen groei behoeft. De ervaring, in andere landen opgedaan, bevestigt de juistheid van dit oor deel. Tegen elk tariefstelsel kunnen gegron de bezwaren worden ingebracht, de vraag is slechts of het algemeene verkeersbelang, dat de locals telefonie dient, een verandering van stolsel wettigt en aischt. Zulks was naar de overtuiging van den minister hier het geval. De minister zou ter bepaling van de waar de der aangevoerde bezwaren thans het woord aan de praktijk willen laten. Hij is ervan overtuigd, dat de beslissing tot de invoering van het gesprekkentarief op voldoend betrouwbare grondslagen rust. Eedenen tot slechte gedeeltelijke invoering van den nieuwen taritefvorm of tot toezeg ging van een nieuw onderzoek acht hij thans niet aanwezig. Het denkbeeld, om alleen voor zekere ^peruren een gesprekkentarief in te voeren, ten einde daardoor niet urgente gesprekken te brengen naar de niet drukke uren, is o\ erwogen. Verwezenlijking ervan bleek, ö.m. omdat sijn doorvoering het bedrijfsle ven onevenredig zwaar zou belasten, niet raadzaam. De A.V.R.O. en de confessioneele „Gleichwellen" Een communiqué. Van de zijde van de A V.R.O. wordt in verband met de aanvraag van de K.R.O. en N C B.V. om vergunning voor den bouw van een ..Gleicliwellensysteem" een commu niqué uitgegeven, waaraan wij het volgende ontleen en De A.V.R.O. merkt op dat met het ver zoek de volkomen onjuiste indruk wordt ge vestigd, alsof de confessioneele omroep-ver- eenigingen een zoodanig gebruiksrecht op de lff}5 M. golf hebben verworven, dat zij daar aan zelfstandig een uitbreiding zouden mo gen geven door „aanhaking" van een groep ..Gleich wellenzenders. Het gebruiksrecht, dat de A.V.R.O. op de 1875 M. bezit is volgens deze laatste stellig niet kleiner dan dat van N.C.R.V. en K.R.O. Dat de regeering deze meening ook is toege daan. heeft de golflepgte-verdeeling van 6 Juli 1029. gelast door minister Van der Vegte duidelijk aangetoond. Reeda hierom wordt het verzoek dus een slag in de lucht genoemd Men wil uitbreiding geven aan een gebouw, waarop men onvoldoende eigendomsrechten bezit. De NCRV en K R O. willen met een Gleich wellenstelsel een volkomen overbodige uitbreiding geven aan een bestaande oPizich zelf voor Nederland voldoende omroepgolf. Zij willen dus een zender luxe scheppen, waaraan geen behoefte is. De A.V.R.O. daarentegen wil haar Gleich wellen stelsel bezigen, om aendtijduitbreiding mogelijk te maken Het Nederlandsche om- roepvraagstuk is niet acuut, omdat de ont vangstmogelijkheden - hoe wenschelijk op zichzelf ook verbetering behoeven, maar omdat er nood i» aan uitingstijd Hij. die dus zendtijdverruhning bewerkstelligt, ar beidt positief aan de ontknooping van de omroep-puzzle. Die zendtijd-verruiming wordt verkregen met het A.V.R.O. Gleich wel ten-systeem, want dit systeem heeft dezelfde beteekenis nis zou aan Nederland een derde omroep-golf zijn toegewezen. Hierom alleen is de A.V RO aanvraag reeds van een domineerende beteekenis tegenover het confessioneele plan. Wanneer de A.V.R.O. de souvereine be- achikking kon krijgen over de 1875 M dan zou de A.V.R.O. de uitwerking van haar Gleichwelenplan onmiddellijk willen over doen aan de confessioneele groepen. De radio-rede van den heer Vogt. Antwoord op de vragen van Fioris Vos. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer F. Vos. inzake het verbreken der radiorede van den heer W. Vogt, directeur van het Omroepbedrijf der A.V.R.O op Maandag .21 Oct. j.l. heeft de minister van Waterstaat o.m. geantwoord: Do redevoering gaf. zonde/ zelf concrete mededelingen te doen. alle aanduidingen welke voor den hoorder noodig waren om zich op de hoofdpunten een denkbeeld te vormen van de plannen van den Radioraad Daar de uitwerking -hiervan zoowel op de luisteraars als op andere omroeporganisaties strijdig was met een rustige en ordelijke be handeling dezer aangelegenheid door de daar vcor ldj de wet ingestelde organen, mocht zulk een redevoering niet bij herhaling wor den toegelaten. !)e minister verwijst, ten «meien van de vraag waarvan de grondgedachte was. dat in dere ren rij„ gehandeld bniten'hetgeen art 3trr der I'. en T.-wet als norm inhoudt naar eijn antwoord van 29 October j.l., waarin r** tegendeel is vermeld. Uiteraard zal geschil van meening om trent al dan niet binnen den gestelden norm va! niet zijn uitgesloten, zeis niet wanneer de door de wet bedoelde controle haar uit- e-ndelulte regeling ze! hebben gevonden. De vrijheid van drukpers is verzekerd in de Grondwet Regeling van de controle op radmrodevoeringen is voor het oogenblik voorzien in art. 3ter sub b der P. en T -wet. DruVoei-s en radio zijn in aard, behandeling en n.twerkipg zoo verschillend, dat ook aan we tehjke regeling verschillende eischen moe ten worden gesteld. Dit is in de bestaande wetsbepalingen erkend. Men vergelijke daar voor art 7 der Grondwet met art. 3ter suh b der T. en T.-wet hetwelk regeling met be trekking tot den inhoud en tot de controle op de uitzendingen, dus preventieve maat regelen, uitdrukkelijk voorziet. Fin. verhouding Kijk en Gemeenten. In de gistermiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft de minister van Financiën, de neer De Geer, meegedeeld, dat hij de wet tot herziening van de finan- cieele verhouding van rijk en gemeenten zonder belastingverhooging hoopt te zullen kunnen invoeren De Staatszorg voor den Landbouw. Een adres van den Ned. Tuin bouw raad. Het bestuur van den Nederlandschen Tuinbouwraad heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gericht naar aapleiding van de ingediende ontwerp-begrooting land bouw. Adressante betoogt dat deze begroo ting niet voldoende recht laat wedervaren aan de nog steeds toenemende beteekenis van een zoo belangrijke bron van welvaart als de landbouw voor Nederland is. De staatszorg voor den landbouw behoort even wel niet te worden uitgebreid in dien zin, dat van staatswege zou moeten worden voor zien in htgeen het particulier initiatief tot stand bracht en in stand hield tot algemee ne bevrediging. Voorts dringt adressante aan om een poet voor directeur-generaal van den landbouw op de begrooting uit te trekken, daar de in stelling van een directie van den landbouw ven groote beteekenis wordt geacht. Wat be- treft d subsidies voor proeftuinen en proef velden. waarvoor voor 1930 f 5720 meer wordt aangevraagd, ontraadt de Tuinbouw- raan ten sterkste het vestigen van proef tuinen en voorbeeldbedrijven in streken, waar de tuinbouw niet bedreven wordt en ook niet met eenigen kans op succes bedre ven kan worden. De brief van prof. van Eysinga. Antwoord op de vragen van het Tweede Kamérlid Heemskerk. 1. Vindt de minister vrijheid, mede te deelen, of de in de pers afgedrukte, door den Rijn' aartcommissaris prof jhr. mr. van Eysinga tot Zijne Excellentie gerichte brief, welke blijkbaar niet Voor openbaarmaking bestemd was, authentiek is? 2. Indien ja, is de minister bereid, mede te deeien. hoe het mogelijk is, dat de Ne derlandsche delegatie, naar de Rijnvaart- commissaris in dien brief schrijft, in de thans gehouden wordende zitting van de centrale commissie voor de Rijnvaart wel licht een overzicht zal hebben te geven van hetgeen sedert de jongste Straatsburgsche bijeenkomst reeds gedaan is, dan wel voorbe reid wordt, ter zake van de verbetering van den toestand der 8chelde en Rijn verbinden de tusschenwateren? heeft de minister van buitenlandsche za ken geantwoord: 1 De in de eerste vraag bedoelde brief, uit welks inhoud duidelijk blijkY dat hij een vertrouwelijk karakter droeg en niet voor openbaarmaking bestemd was, is behoudens de weglating van enkele niet ter zake doen- dfe woorden, authentiek. 2. Het antwoord op de gestelde vraag is te vinden in de omstandigheid, dat bij de her ziening van de Rijnvaart Akte van 1868. welke herziening, gelijk bekend is, krachtens art. 364 van het Verdrag van Versailles (Staatsblad 1923. no. 456) reeds sedert ver scheidene jaren door de Centrale Commissie voor de Rijnvaart wordt voorbereid, ook ter sprake is gekomen de uitbreiding van de jurisdictie van de commissie, zooals die in Nederland thans boven Krimpen, respectie velijk Gorinchem. bestaat althans voor zoover betreft den waterstaatkundigen toe stand van het vaarwater tot de Rijn en Schelde verbindende tusschenwateren, difs tot aan de Westerschelde. Ter adstructie van de wenschelijkheid van zoodanige uitbrei ding werd o.a. aangevoerd, dat de toestand der tusschen wateren, met hun groot belang voor de Belgische zeehavens, niet van dien aard zoude rijn, dat toezicht er op door wn internationale commissie zou kunnen wor den gemist. De regeering wenscht haar toe stemming krachtens punt 8 van het Protocol vim 21 Januari 1921 (Staatsblad 1923. no. 456) tot de uitbreiding der jurisdictie van de Centrale Commissie voor de Rijnvaart tot aan <le Westerschelde niet te géven en in de Aprilzitting 1929 der commissie heeft de Ne derlandsche delegatie met voorbeelden aan getoond. dat de toestand der tusschenwate- ren met hun groote vreemde, maar even eens Nederlandsche scheepvaart de voort durende zorg der regeering heeft. Aangezien moest worden rekening gehouden met de mo gelijkheid. dat de besprekingen over .deze zank in de najaarszitting der centrale com missie zouden worden voortgezet, lag het voor de hand, dat de Nederlandsche delega tie precies op de hoogte moest zijn van het- pr-tn sedert de Straatsburgsche bijeenkomst, van April j.l. nog is gedaan dan wel voorbe reid wordt ter zake van de verbetering van den toestand der Schelde en Rijn verbinden de tuRschen wateren. Fr worde aan herinnerd, dat uitbreiding van de jurisdictie der centrale commissie boven Bazel en op de Moezel voorzien wordt in artikel 362 van het Verdrag van Ver sailles. UotrirakMhool van H.O.R.E.C.A.F. Te Schcveningen geopend. Gistermorgen ia te Seheveningen de eerste hotelvakschool in Nederland geopend. Nadat de wen feitelijkheid al sedert jaren wae ge- Weken, ia eerst in den laateten tijd feitelijk alles gedaan, om tot een resultaat te komen, hetgeen voor H O R E C.A.F. een groote vol doening boteekent. aooals de vooraitter van dien bond, de heer I. N. van Hanja, in zijn openipgarede uitvoerig heeft uiteengezet De school is gevestigd in het hotel-pension „Mathilde-Maria". aan den Gevers Deynoot- weg en is voor dit doel door den eigenaar, den heer J. J. Maat Jr., ter beschikking ge steld. Bij do offieieele openingeplechtigheid waren o.a. behalve het volledige hoofdbe- stour van H O.B.E C.A it ep hét beatunr van de afd. Den Haag van dien bond nog aanwezig de heeren H. J. de Groot, inspec teur-generaal van het Nijverheidsonderwijs, M. Kropveld. voorzitter vatf de aid. klein bedrijf van de K. v. K. te 'e-Gravenhage, met den adj. aeer. den heer Boezer, direc teur van de Arbeidsbeurs, en de chef van de afd. hotelbedrijf van de Arbeidsbeurs, de heer Hoek en voorts leeraren, oudere en leerlingen. Mej. E. Baeltje. Een bekende figuur in de vrou- Mej. E. Baelde, een van de meest bekende Rotterdamsche figuren uit de vrouwenbewe ging, is gisteren 70 jaar geworden. Op veler lei gebied waar de vrouw werkzaam is, heeft mej. Baelde een leidende rol gespeeld, en talloos vele zijn de vereenigingen. die op een of andere wijze van haar arbeid de vruchten hebben geplukt. In Huishoud school. Armenzorg. Volkszang en ook op politiek terrein weet men van haar groote organisatorische gaven het resultaat aan te wijzen. Op initiatief- van den Nationalen Vrou wenraad is zij gisteren gehuldigd ter gele genheid van een receptie op haar. zeven tigsten jaardag, waar tevens heeft ver- nö trien. dat de regeering haar benoemd had tot ridder in de orde van Oranje Nassau liet Paleis voor Volksvlijt. Aankoop van terreinen. Gisteren is een voordracht van B. en W. van Amsterdam aan den Raad verschenen, waarin B. en W. voorstellen de terreinen van het voormalige Paleis voor Volksvlijt en de perceelen vormende de Galery langs Oost en West Einde te koopen. De koopsom zal bedragen voor het Paleis voor Volksvlijt terrein f 1 450.000 en voor de perceelen vor mende de Galerij f 1.350.000. De terreinen zijn respectievelijk groot 19304 vierk. M. en 6466 vierk. M. Niet in den koop zijn begre pen 3 perceelen, welke niet aan de Galery- Maatschappij toebehooren. Met eigenaars van deze perceelen worden nog onderhande lingen gevoerd. TWEEDE KAMER Z Geen herziening van het bezoldigingsbesluit. Mondelinge onderhandelingen met België? De brief van Prof. van Eysingn. De Minister van Binnenlandsche Zaken en zijn ambtgenoot van Financiën hebben gis teren het grootste deel van den middag in beslag genomen met de beantwoording der vele op- en aanmerkingen, bij de Algemeene Beschouwingen omtrent het Kabinet en zijn beleid gemaakt. Het behoeft niet te verwonderen dat Mi nister Ruys de Beerenbrouck met nadruk is blijven volhouden, dat zijn kabinet niet par lementair doch extra-parlementair is. aan gezien het niet steunt op voorafgaand over leg met de rechteche groepen. Op de vraag, waarom het rsbhtsch moest zijn, antwoord de hij, dat ma dit kabinet ook principieele Vlagen aan dia orde gaat stellen, het een riohting moethebben, welke beantwoordt aan die van de meerderheid der Kamer. Het Kabinet matigde zich niet het mono polie aan van christelijke beginselen, hetJ heeft zioh aangediend als rechtsch, om daar mede zijn richting aan te geven, niet om een oordeel uit te spreken over de richting van niet-geeslverwauten. Inzake de bestrijding van de onzedelijk heid bleek de Minister meer te verwachten van versterking van het zedelijk bewust- zijn in de vrije maatschappij, gepaard met scherper handhaving der bestaande straf bepalingen tegen openbare zedelijkheid, dan van uitbreiding daarvan. Met de instelling van bedrijfsraden en verbindend-verklaring van collectieve contracten beoogde de Be- geering consolidatie van wat op dit gebied in de vrije maatachapij reeds is gegroeid. Daarnaast za! herziening der Invaüditeits- en Ouderdomswet, teneinde het verkrijgen van ouderdomsrenten te vergemakkelijken (gepaard met verhooging der repten) den voorrang hebben boven werkloosheidsver zekering. Invoering der Arbeidswet voor de volwassen kantoorbedienden staat voor de deur. t Omtrent de Belgische qnaestie blijkt het kabinet de meening toegedaan, dat men nu ver genoeg gevorderd is om een aanvang te maken met mondelinge onderhandelingen. Minister de Geer heelt zich vooral schrap gezet tegen de motie van den heer J. ter Laan (s -d tot herziening van het Bezoldi gingsbesluit. Daartoe was geen reden er moest nu eindelijk raat komen op aalari'sge- bied De Minister rekende de Kamer voor. dat van de 22 millioen die onder Minister Coiijn van de ambtenarensalarissen zijn af gegaan. door opfen/volgende heraieningen reeds 14 millioen zijn teruggekomen- de achteruitgang bedraagt dus 8 millioen of indien men er de 14J millioen bij rekent dié de pensiGenkortintf aan de ambtenaren kost, I millioen. Inmiddels is echter het index cijfer ruim 20 procent gedaald, hetgeen een vooruitgang voor de ambtenaren met 34 mil lioen beteekent. Per saldo zijn zij dua voor uitgegaan. Verder heeft de Minister zich te gen afschaffing van den vleeschaecijns al thans voorshands verklaard, omdat sociale en cultureele uitgaven thans den voorrang moeten hebben. De Minister is niet ingegaan op het denkbeeld van de heeren Coiijn fa -r en van Vnuren (r.-k.) om de weeldebelas- ting in te voeren, teneinde daardoor in staat te zijn andere belastingen te verlagen. Ook betoonde hij zioh niet bereid de verlaging van den gedistilleerd-accijns thans weer on gedaan te maken, teneinde zoodoende 8 mil lioen te vinden voor vervroegde invoering van de gewijzigde Invaliditeitswet, die trou wens volgens den Minister van Arbeid op zijn vroeget eerat in 1932 zal kunnen worden inge voerd. Wel zal. indien de opbrengst van dezen accijns blijlt tegenvallen, een gedeel- telijke verhooging worden overwogen. VRAGEN een voor de Afd. STOFFEN. De Minister besprak daarna de overschot ten en hij vónd hierbij gelegenheid de bewe ring van den heer Marchant (v.-d als zou den die overschotten opzettelijk zijn uitg». lokt, omdat hij geen cultureele uitgaven wenschte te doen. naar het rijk der fantasie .te verwijzen. Voorts zette hij uiteen, dat die overschotten geen kwaad hebben gedaan, daar zij. overeenkomstig hetgeen ook' door sociaal- en vrijzinnig-democraten wordt ver langd. tot schulddeiging hebben gediend. Wel achtte ook de Minister gewenscht. dat die overschotten voor de toekomst werden weggewerkthij zeide overweging toe van de adviezen, hem daartoe door den heer Rierema (lib.) inzake de raming der inkom sten gegeven. De hoofdvraag tvBS echter, of legen voor een toekomstige ruimte der mid delen Dit moest de Minister betwisten Daarbij wera hij op de aanmerkelijke ver zwaring der uitgaven tijdens de laatste jaren (in 1928 zelfs met 54 millioen) en op de kos ten van invoering van de herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en de gemeenten, waartegenover de Minister in dien maar eenigsins mogelijk niet wilde ko men met belastngverhoogng. Ten slotte heeft de Minister, onder herinnering aan de ver antwoordelijkheid. die op een Minister van Financiën rust, indien hij zich laat drijven tot het-doen van onberaden uitgaven tegen den aandrang om nu maar van den hoogen boom te gaan leven, die zich bij een deel der leden openbaarde, zijn waarschuwende stem doen hooren. Hij wees er daarbij ook op. dat volgens sommigen het economisch getij reeds aan liet kenteren is. Na deze uiteenzetingen van den Minister kwam daarna aan het woord de heer Bon- gaerts. om zijn bezwaren uiteen te zetten tegen het mengen van de Centrale Commis sie voor de Rijnvaart in zaken, welke die Commissie niet aangaan .en ook tegen het feit dat de Regeering bezig is allerlei con- sies aan België te doen 4n het Westen, ter wijl zij zich in het Oosten geen zekerheid verschaft dat België in het Oosten tegemoet zal komen aan onze wenschen inzake verrui ming van de verbinding Luik-Maastricht. Spr. becritiseerde het beleid van de Regee ring inzake de tusschen wateren tusschen Schelde en Rijn. mede in verband met de onthullingen, welke de brief van prof. Ey singa bevatte. In de avondvergadering was de heer Vlie den aan het woord. Hij betoogde dut de laatste vijf jaren van de Volgenbondactie beter zijn geweest en het eerste lustrum van het verdrag van Locar no kan daarvoor als bewijs gelden. De be hoefte aan Internationale aaneensluiting blijkt veel minder te zijn. Pessimistisch is spieker gesteld ten aanzien van de ontwa peningskwestie. De zee-mogendheden moes ten zich hier in steeds sterker mate aaneen sluiten. Dit zou het prestige van den Vol kenbond versterken. Bij de verdragen wor den -dergelijke inperkingen en restricties gemaakt, dat de beteekenis ervan vrijwel twijfelachtig wordt. Er is een streven naar verbetering welke men kan toejuichen. Met kracht moet men in de zitting voorgaan. In December komt te 's-Gravenhage bijeen de commissie van codificatie van het Volken- bondsrecht. onder leiding van mr. Heems kerk. Spr. heeft deze begaafde kenner van het internationale recht leeren kennen als een scepticus. 8preker wijst er op. dat bij voorbeeld de gehuwd evrouw volgens het internationale recht niet moet afhangen van den willekeur der echtgenooten. Zij moet ten alle tijden tot haar eigen nationa liteit kunnen terugkeeren. Wat de verhouding tot België betreft, w.-es de heer Vliegen erop 'dat deze steeds slechter wordt Het volk staat in België ach ter de Regeering. Wij moeten thans afbake nen wat wij wenschen te doen en wat niet Anders zullen er derden in worden ge- riHwd. En dan roert spreker nog aan de oorlogsschade door Nederland geleden. Hij wenscht dat men hier het voorbeeld van Zwitserland zal volgen, waar inderdaad be wijsbare schade is geleden. De heer Lovinck (C.-H.) betoogde, dat de resultaten der economische conferentie niet zoo slecht zijn als sommigen beweren De tariefverhooging zou nog meer omhoog gegaan zijn. indien de conferentie haar invloed niet had toegevoegd. Het streven naar verlaging van de tarieven wordt steeds sterker. Hij hoopt het beste voor het succes der conferentie. De heer Krijger wees er den minister op. hoe er, wat de scheepvaart tusschen ons land en Belgiëbetreft. rijn inziens on- hondbare toestandeh bestaan. Hij licht dit met een aantal voorbeelden toe. Voorts sprak spreker over den diepgang van het Hellegat, dat voor zeker schepen onvol doende 18. Ongeveer 9000 schepen per jaar paeseeren hier. De gebrekkige toestand neeft reeds ongelukken veroorzaakt H.?nhrrx,KnJottenbeit <v-B> °p f?' B"!!"cbl,nd tmopsiehte van ons land niet billijk heeft gehandeld ten aanzien van ta -ra uitvoer V»n kolen, en dringt er gelijk de heer Fleskens, op aan, om Dnitach- land te bewegen zijn verplichtingen aan gaande oorlogsschade destijd, m, W b gebracht, na te komen. Spreker kan zich wat onze luchtverbinding met Indië betreft niet onttrekken aan het denkbeeld van En- gclsche jalouzie en vraagt den minister om trent de huidige situatie, inlichtingen Te genover België moet de Regeering haar houding duidelijk doen blijken. Spr. bepleit een spoedige oplossing. Voorts besprak ook de heer Knottenbelt den brief van Prof van Eysinga. Hij zeide de indiscretie onbehaag- lijk te vinden, maar de informatie er door gebracht acht hij gelukkig voor ons land Er bestond hier een gevaar voor de souve! reiniteit onzer rechten op de tusschenwate- ren hierbedoeld. Het antwoord van den mi- nister is bevredigend. Men moet hier den! keu aan het spreekwoord..Die men den vin ger geeft, neemt de geheele hand". GEMENGDE BERICHTEN. Een autobus van den dyk geslingerd! De twintig inzittenden allen min of Gisteravond omstreeks 6 uur Is op den Ringdijk voor huis ten Donck te Bolnes een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De autobus ondernemer P. V. G.. te Rotterdam, die eiken avond werkvolk vervoert van de scheepsbouwmaatschappij De Maas naar Rotterdam, moest voor een auto uitwijken, die uit tegenovergestelde richting kwam. Vermoedelijk is de autobus door gladheid van den weg en den krachtigen wind gestipt, met het gevolg, dat deze van den 6 M. hoo- gen dijk geslingerd en met dewielen omhoog ne» rkwam. Van de twintig inztittenden be- kwamen allen verwondingen. Een dyetal personen is overgebracht naar het zieken huis te Rotterdam, en wel B. van Z. met ge broken ribben. G. v. K. met gtbroken sleu telbeen en D. O. met gebroken rechterbeen, allen uit Rotterdam. B(j ons zoo langzaam. Maar over de grenzen gaat het dadelijk veel vlugger Mei, bewijzen weerlegd. Ik heb mij vandaag weer eens flink kun nen ergeren Van lieverlede kwam het gesprek op de snleneid van onze treinen. Een onderwerp waar ik me altijd op spits, want de door snee-reiziger weet in den regel slechts te vertellen, dat 't bij ons ia Nederland alles even langzaam, maar dadelijk over de grenzen heel vlug gaat. Alhoewel, in de laatste jaren, heeft men er, dank zij de auto's, een wel wat beteren kijk op. Niet echter vanmiddag, toen als vroeger, be weerd werd dat onze sneltreinen niet boven 60 a 65 K.M. rijden. En of ik al beweerde, dat de sneltreinen hier 75 a 80 K.M. rijden en ook zelfs wel 90, 't gaf mij niet veel. ..O ja, de electrische treinen rijden 90 K.M.. de andere geen 70", kreeg ik als ant woord. Toen ik verder nog vertelde, dat vóór den oorlog onze sneltreinen ook veel vlugger reden dan nu, maakte ik uit de diverse ge zichten reeds op „dat ik er niets van wist". Maar gelukkig: Uit het onderste van mijn actetasch diepte ik m'n „Huart en Meyer's offieieele reisgids" (a.g.) Zomerdienst 1 Mei 1914 op. Ik toonde m'n coupégenooten nn aan trein 7 H.S.M. 8 uur uit Amsterdam, 8.48 in Den Haag, rijtijd 48 minuten, „en" zeide ik: ..een electrisohe trein doet 46 mi nuten over dit traject. Gezien het veel snel lere aanzetten, is de snelheid dus toch niet grooter dan van dezen trein in 1914. Tegen deze bewijzen was niet veel in te brengen Ik rekende mijn gezelschap nog voor. dat trein 63 S.S., Amsterdam W.P. Rotterdam M. ook niet onder de 90 bleef. „Maar daarmede bewijst u nog niet, dat men in het buitenland niet veel sneller reed", zeide een mijnheer die tegenover mij zat. Ook dat zal ik doen. Heeft u den beroem den Belgischen „bloktrein" gekend?" .Ja zeker, die repd wel het hardste van allen". „Luister", zeide ik weer; de afstand Ant werpen— Brussel komt overeen met die van Haarlem—Den Haag. Hoe lang deed die bloktrein er overP" „34 minuten." "Juist, en ziet hier, trein 15 vertrok uit Haarlem 8,20, aankomst den Haag 8.56 is dus 35 minuten Triomfantelijk keek ik rond, want ik had het pleit gewonnen! Beweert u nu nooit meer, dat 't in ons land zooveel langzamer en slechter graat dan in het buitenland", zeide ik en volegde daaraan toe: „en vergelijk u dan ook eens ons materieel en de veiligheid bij ons. te genover die andere landen, ..waar alles zoo veel beter schijnt." Hier stond de trein stil en verliet ik de coupé. Aldus een trein-reiziger in het laatst-ver schenen nummer van Spoor- en Tramwegen. M A P^TBËRTCHTEN. Kaasmarkt Woerden. 13 Nov. Aangevoerd 314 partijen. Prij zen le kw. 5256; le kw. m r.m. ƒ52— 58, 2e kw. m. r.m? 52—55; zware W- Handel matig. RADlO-NÏEüWS. Programma voor heden. Hilversum 6.45 en 7.15 Cursus Italiaansch. 8.01 Opera „Louise" (theater Carré Am sterdam) in de pauzendeclamatie Kom mer Kleyn, na afloop tot 12 uur gramo- foonplaten. Huizen 6.00 Gramofoonplaten. 6.15 Causerie. 6.30 Spreekbeurt. 7.00 Uurtje voor de rijpere jeugd en gramo foonplaten. 8.00 Voorz. N.C.R.V. 8.30 Leger des Heils-uitzending. Daventry 7.05 Aria's van Handel. 8.05 Zangkoor. 8.20 B.B.C.-symphonie-orkest. 10.40-12.20 Dansmuziek. Nieuwe kortegolf zender te Parijs. Sinds korten tijd is te Parijs een nieuwen kortegolf zender in gebruik genomen, welke met een energie van 1 kw op de golflengte 31.63 M werkt. Dagelijks van 21 u. G. M. T gaf, wordt gramofoonplatenmuziek uitge zonden. De zender kondligt aan met de v den „lei Paris Expérimental-Radio" STADSNIEUWS. RECHTZAKEN. Bijna een halve ton boete opgelegd. Wegens ongedekt vervoer van spiritus. Het Gerechtshof to Amsterdam heeft ar rest gewezen in de zaak van den schipper eener motorschuit, die door de Zesde Kamer der Rechtbank was veroordeeld tot een boete van f 46.>851 75 of één week hechtenis, wegen het ongedekt vervoer van spiritus. Het Hof vernietigde op formeele gronden hiet vonnis der Rechtbank, verwierp het ver weer van den verdedigéf, die aangevoerd had dat verd. in de mecning geweest was, dat de vaten mineraalwater bevatten en leg! ge verd. opnieuw f 46.861.75 boete. subs, één week hechtenis op. Deze boete vertegen woordigt het vijfvoudige van het bedrag, dat aan accijns had moeten worden betaald De zaak-Giessen Nieuwkerk. Schadeloosstelling aan Klunder en Teunisseiy' Naar wij venufcen, hebben mr. H. H. Reobol en den Hollander gisteren in raadkamer vrfn het Amsterdamsche Gerechts hof gepleit voor toekenning van een schade loosstelling aan Klunder en Teunissen we gens schade, die laatstgenoemden hebben ge leden in verband met door hen ten onrechte ondergane gevangenisstraf. Het request van Klunder en Teunissen om schadeloosstellingj is gegrond op art. 481 Wetb. v. Strafv., waarbij ieder, die in revisie van een strafbaar feit is vrijgesproken, recht op schadeloosstelling kan doen gelden. De raadkamer was. evenals bij de revisiebehan deling voor liet gerechtshof het geval is ge- WA-est. samengesteld uit mr. Jolles, presi dent. mrs. Wiarda en Boekhoudt, raadshee- ren. mr. Bauduin, procureur-generaal en mr. Vlaanderen, griffier. Naar mr. Den Hollander mededeelde, heeft men zich in de gevraagde schadeloos stelling geperkt tot het vorderen van een zoodanig bedrag, dat Klunder en Teunissen in alle geval met aanvullende werkzaamhe den een bescheiden bestaan in de toekomst gewaarborgd zal rijn. De beslissing van het Hofzal spoedig vol gen. Een woonwagenbewoner tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank eischtte gisteren tegen den 34-jarigen woon wagenbewoner H. J. B. die op 2 Oct. j.l. nabij Leiden bij een twist een revolverschot loste op den woonwagenbewoner Th. R.. ten gevolge waarvan deze overleed, wegens dood- fi,ag 10 jaar geyangenisstraf. Verdediger was Mr. Duys., KERKNIEUWS. Dg. H. G. van Wijngaarden^ f In den ouderdom van 53 jdar is ds. H. G. van Wijngaarden, voorganger der Vrije Ge meente te Amsterdam, gisteren vrij plotse ling overleden. INGEZONDEN. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) De toestand in de 3e Kade. Geachte redactie, beleefd verzoek ik opna me van {iet volgende, in uw geëerd blad. Bij voorbaat mijn dank. Wat wordt er den laateten tijd veel in onze gemeente verbeterd, overal ziet men straten opgebroken voor verbetering, en als dan het werk gereed is. moet meo oonstateeren dat. «eg of straat daardoor werkelijk ver- iraaid ia. Daar na op aiehself i, niets tegen, doch «Hes voor .te zeggen. ta^l "o ik cven wiizen op de in de 3de Kade. als men daar loopt moet men uitkijken niet te vallen. Het riool ,en de gr0nd' eI> «oromiso «edeel- O »r. straatste™en er <r". of.liggen er P?n de er"0'® pl»»en overal, het ia verschrikkelijk. Vooral voor de onden van n£T w dit heel erg. Zij durven 's avonds roor de kuilen en plassen te moeten loopen. et lijkt wel of de bewoners der 3de Kade hei belftlne betalen, want er wordt in dan niets aan d® straat gedaan. En lnnf at Gedeelte wat niet bestraat is, L a u maar over zwiieen- D<*h ik noo- kiiki«»e evoegde PCTsonen uit daar eens een «Wie te nemen, dan znllen ze het met mij W eens zijn, dat dit noodzakelijk veran- is he. t' Tord™ v™>r«l regendagen sten fJe*iri,r' 00 Wat hebben wij den eer- Mn.. Niet, dm regen 1 dm,- nog laaFer Wachten eer het daar eens verbeterd wordt? komtd xd" dlt "*nkie de degen er «J b?T0eltd<' autoriteiten, en dat deze er «en eind aan zullen maken. «Ofoaal, dank voor opname. M EEN KADE BEWONER. GOUDA, 13 Nvember 1929. Comité tot bevordering der ltegularisatie en Werkverruiming in het schildersbedrij te Gouda. Men schrqft ons: Dank zy den steun, welken het bovenver meld Comité van de zyde van het Ge meentebestuur, de besturen van woiung- bouwvereenigingen er. eenige industrieelén en particulieren ter plaatse mocht verkrij gen, zal de werkloosheid onder de schilders in het aangebroken seizoen niet den vang bereiken, welken zy tot voor enkele jaren geregeld gedurende do wintermaan den aannam. Toch zyn reeds thans verscheidene schil ders werkloos en dat kost aan liyk en Ge meente geld. Zoolang de mogelijkheid van behoorlijke werkverdeeling in het echiidersbedryf nog niet is doorgedrongen tot hen, die schilder werk hebben te laten verrichten, tracht het comité zich de medewerking te verzekeren van allen, die in de gelegenheid zyn aan de regularisatie en werkverruiming in het schildersbedrijf daadwerkelijk steun te ver- By uitsoek leent zich het binnenwerk in magazijnen, winkels, kantoren, kei Ken, vergaderlokalen, gestichten, fabrie ken, en pakhuizen voor behandeling in de wintermaanden. Er is dan tyd om het werk rustig en dus degelyk af te maken. Het comité wekt ieder, die zeli dergelijke werkzaamheden kan doen verrichten of e'ke instelling, welke het beoogi doel kan helpen bevorderen op, daartoe king te verleenen. Het brengt in herinnering, dat in het vo rig seizoen, dank zij de onderv werking, op de rteunverleenmg en uitkeé- rmg uit werklozenkassen aan schilders gezellen te Gouda alleen reeds ongeveer 60 of f 950.is bespaard. De verdere eco nomische voorde elen met regularisatie en werkverruiming in dit bedryf laten zich niet in cyfers uitdrukken, doch zyn ook zonder deze wel te zien. Voor het verstrekken van adviezen ver klaart met comité zich steeds bereid. Wan neer men die wenacht gelieve men zich te wenden tot den voorzitter of den secretaris resp. C. J. van A3, Grabethstraat, Tel. 17) en A. Hollander, Gouwe 22, terwyl inlich tingen tevens gaarne worden versti door de leden A. M. Ardon, Groenem 52, A. C. Bode, Vorstmanstraat 42; P. N. Jelsma, Directeur der Nijverheidsschool (de Ambachtsschool) en J. Loo>jaard, Ka naalstraat 10. Verstrekking van spaarboekjes in het Goudsche Volksblad hebben B. en W. ter Uitvoering van het Raadsbesluit tot het verstrekken van gemeentewege van een spaarboekje aan in deze gemeente geboren kinderen de volgende regels vastgesteld: 1. het tegoed der spaarboekjes, voor zoover betreft de inleg der gemeente ad 1.— in eerst by het bereiken van den 18- jarigen leeftijd door de(n) betrokkene op- orderbaar, mits voor het bereiken van den 12-jarigen leeftyd blyk is gegeven spaarzin, dit ter beoordeeling van het hoofd van dienst, in overleg met den betrokken 2. belanghebbenden dient te worden medegedeeld, dat over het tegoed, boven den door de gemeente gestorten inleg ad 1.— met de rente, te allen tijde kan wor den beschikt; 3. by overlijden van belanghebbenden kan het tegoed op aanvraag, dus ook de in leg der gemeente, aan de erfgenamen Vor- den uitgekeerd; 4. by vertrek uit de gemeente kan het tegoed worden uitgekeerd, indien uit een of meer inlagen spaarzin kan worden afge leid, dit weer ter beoordeeling van hoofd van dienst, in overleg met den 6. de boekjes worden aan de ouders ge zonden na opgaaf van de af deeling Bevol king en Burgerlijke Stand der secretarie, by deze toezending worden belanghebben den in kennis gesteld met het bepaalde on der 1, terwyl het hoofd van dienst, in over leg met den betrokken wethouder, voorts oaarby mededeeling kan doen, welke den spaarzin kunnen bevoixleren. Vierde Abonnementsvoorstelling. Woensdag 27 November a.s. zal door het yer. Tooneel, Directie Verkade en Verbeek, als vierde abonnementsvoorstelling in den Schouwburg worden opgevoerd „De Kome die der Paarlen" een spel in vier bedrijven tan Bruno Frank. In „de Komedie der Paarlen" treden o.a. op Bob Gerards, Minny ten Hove, Cees La- seur, Dom de Gruyter en Betsy Ramicci Beckma. Chr. Muziekvereeniging „De Bazuin". Offieieele opening van de bazar in gebouw „Tot Heil tiêa Volks" Ondef groote belangstelling heeft gister avond de offieieele opening plaats gehad van de bazar, die tot en met Donderdag avond in het gebouw „Tot Heil des Volks" aan de Peperstraat ten bate van de Chr. Muziekvereeniging „De Bazuin" wordt ge houden. Tot dat doel heeft een werkcomité in den tyd van voorbereiding veel Ijver aan den dag gelegd, hetgeen ook wel blyk* uit de ettelijke stands, die er alle fleurig en aan lokkelijk uitzien. Er is veel te zien, wat mede inhoudt dat er veel te koop is, echter voor het kleinste zilverstukje kan men by de vriendelijke verkoopsters en met min of meer geluk ook voorwerpen van grootere waarde in ruil ontvangen. Dat er groote animo bestaat moge wel blijken dat de loten voor het radio-toestel reeds alle geplaatst zyn en Donderdag avond zal de trekking dpor Notaris Nagtglas Boot plaats vinden. Voorts hebben nog tal van hoofdprijzen velen tot koopen van loten geld, hetgeen echter tot ontwikkel .Ik energie aanspoort. Dank zy het ïtlWal aangezet, tertvyl nog gelegenheid tie over is om zyn geluk »ens te beproeven. Tal van attracties zyn er bovendien waardoor een gezellige en intieme «temming steeds aan wezig ia. De firma van Nelle is er met een thee- en koffieschenkery. De offieieele opening der bazar geschied de door den loco-burgemeester, den heer J. A. Donker. Het gemeentebestuur werd verder vertegenwoordigd door de wethou ders Koemans en van Staal, terwyl vele genoodigden en belangstellenden aanwezig waren. Alvorens het tigenlyke openings woord werd gesproken, hééft de heer Ko- lyn een overzicht en de aanleiding van deze bazar uiteengezet. Hy herinnerde er aan, dat 't nu ruim twee jaar geleden is, dat ,<de Bazuin" definitief werd opgericht en in derdaad en tot spr.'s vreugde heeft 't na dien by verschillende feesten geducht ge klonken ook. Maar evenals zooveie vereeni gingen, heeft ook „de Bazuin" gebrek aan van [atief van den heer T. A. vun Eyk, den „motor" van „de Bazuin", heeft een comité plannen tot verbetering beraamd en door de bij zondere steun van velen moet 't mogelyk gemaakt worden dat ,yde Bazuin", tot heden nog een fanfaregezelschap, thans een *har- nonievereenigin g womt. De totstandkoming van de bazar, die het bedrag moet bljeen- bréhgen, heeft heel veel werk vereischt, doch van alle kanten ontving het comité blijken van sympathie, veel meer dan men curfde verwachten. Met erkentelijkheid dacht spr. aan de buitengewone belangstelling van burge meester Gaarlandt, die onmiddellijk toe zegde de bazar officieel te openen. Wegens ziekte kan hy niet aanwezig zyn en namens allen sfrak spr. een wensch van een sjoe- dig herstel, waarmede men door applaus instemde. Met oen hartelijk welkomstwoord en dunk tc betuigen aan de dames, voor haar spon tane toewijding, aan dc winkeliers voor hun medewerking en aan allen, die hun steun hebben verleend, gaf de beer Kolljn het woord aan den heer Donker. De heer Donker zeide dat de omstandig heid hem in de gelegenheid stelde hier het woord te voeren. Hy had gaarne de u*it- noodiging aanvaard, omdat hij veel sym pathie met het streven van „de Bazuin" heeft. Spr. respecteerde haar om dat zoo'n jonge vereeniging reeds nu al naar buiten optreedt, hetgeen te danken is aan de steun der bestuurders, maar ook aan de volhar ding van den directeur en last not least van de werkende leden zelf. Deze bazar heeft rog een diepere ondergrond dan alleen orn de gelegenheid open te stellen meer mu ziek te maken, want er wobdt dan ook tot meerdere ontwikkeling bijgedragen, hetgeen een belangrijke factor is. Uit de medewerking en na het in oogen- schouw nemen der stands kan spr. conclu- deeren dat vele sympathiek staan tegen over ,4e Bazuin". Het is dan ook namens het gemeentebe stuur, dat spr. den wensch uit dat de Chr. Muziekvereen. „De Bazuin'*ftteeda in gfoei en bloei moge toenemen tot meerdere ont wikkeling harer leden, met welken wensch spr. de bazar voor geopend verklaarde. Ds. Simon heeft namens de Goudsche Christelijke Jeugd-Centrale en het Chr. Landelijk Comité tot een groot bezoek en daardoor welslagqn van de bazar aange spoord, waardoor ook deze organisaties steeds de onontbeerlijke steun van de mu ziekvereeniging „De Pazuin" jzulLen mogen genieten. De heer Koyn he^ft hierna de sprekers dank gébracht en a rong op groote propa ganda dezer dagen aan. Met het zmgen van hei eerste en tweede couplet van het Wil helmus werd deze openingsplechtigheid be sloten. De bazar mocht zich al spoedig in een zeer groote belangstelling verheugen en t laat zich aanzien, dat men met groot suc ces op het werk kan terugzien. De bazar is van 's avonds 7 uur tot 10 uur geopend. Donderdagavond is de laatste avond. Een filmavond voor de leden van dc Soc. „Ona Genoegen". Het Bestuur van de Soc. „Ons Genoegen" heeft de leden uitgencodigd tot bijwoning van een filmavond op Donderdag 21 No vember a.s. 's avonds te kwart over acht. Vertoond zal worden de film Sorrell en Zoon, een bijzonder filmwerk naar den be kenden roman van W. Deeping. De filmvertoomng zal worden gdvolgd door een,bal, waarvoor als bijzondere at tractie, naast den gewonen band, een Or chestrion aanwezig zal zyn. Meryntje Gij zen s Jeugd (Het verraad) door A. M. de Jong. Het Gezelschap van Nap de la Mar, heeft gisteravond in den Schouwburg ten tooneele gebracht Meryntje Gijzens Jeugd, het be kende tooneelspe1., door den scnrjjver van het boek van dien naam voor het tooneel bewerkt. Evenals in Mei van dit jaar toen De Jorig"b Meryntje Gyzette Jeugd in den Schouwburg werd vertoond speelde Sisika Cremer weer allerliefst de rol van Meryn tje, het aardige jongetje met zyn gouden hartje, dat zulke goede vrienden is met de Kruik, de strooper die voof1 'niemand bang Met volkomen zuiverheid speelde de kleine Siska ook thans weer; z{j gaf weoer- om een glanzende innig mooie vertolking van deze kinderroi. Walter Smit was ditmaal de Kruik. Aan vankelijk was deze mededeeling voor den aanvang, teleurstellend voor velen, zy toch waren in hoofdzaak gekomen om Nap de la Mar in zijn rol an den strooper te zien. Wegens ziekte kon de heer de la Mar even wel niet optreden. Aan Walter Smit was de moeilyke taak opgedragen hem te yervan- gen; en hij deed het uitnemend. Smit, die bij de vorige opvöering een tweetal kleine rolletjes vervulde, had zich geheel ingeleefd in de door Nap de la Mar zoo schitterend uitgebeelde figuur, ook hy speelde den strooper met veel dramatische kracht Henriëtte van Kuyk speelde ook thans de rol van Janekee, de eigenlijke oorzaak van het drama dat zich afspeelde. Hans Brtiiung was weer de pastoor die zulke goede vrien den was met Meryntje. Dr. W. v. d. Hoog vervulde de taak van den spreker en speel de de kleine rolletjes van Walter Smit. Walter Smit en Siska Cremer viel het eind van den avond een langdurig har- tel yk applaus ten deel. Een binnenbrandje. Gistermiddag ontstond, vermoedelijk ten gevolge van roetaanslag, een begin van brand in de fabrieksschoorsteen van de fir ma Jaspers aan de Bleekerasingel 69 alhier. De brand, die van weinig beteekenis was, kon door afsluiting in het rookkanaal wor den gebluscht. Schade ontstond er i niet. Elke Vrydag in Nov. en Dec. 3 uur Soc „de Reünie" Indisclte lezing. Zondagmiddag 3 uur Soc. „Ons Genoegen" Thé Dansant. 14 Nov. 3 uur. Offieieele opening van het St. Joseph paviljoen. 14 Nov. Soc. „de Réuide" Volksuniversiteit Ledenavond. Sprek|rs Dr. C. van Elk en Dr. K. Zimmerman. Dr. C. van Elk zal spreken over Infectie en immuniteit, Dr. K. Zimmerman over Delftsch Aarde werk. 14 Nov. 8 uur Het Soh aak bord, Zuid-Holl Ijsbond, Ledenvergadering. 14 Nov. Soc. „Ons Genoegen" Biljart en KaartconcourB voor de leden. 16 Nov. 8 uur. Zaal Kunstmin Soc. „Ona Genoegen", Uitvoering „Thalia". 20 Nov. 8 uur. Nieuwe Schouwburg, le Nutsavond. 20 Nov. 3 uur Hótel ,4e Zalm" Ver. van Huisvrouwen Demonstratie van de N.V. Artsilk te Breda, Tentoonstelling „Arbeid Adelt". 21 Nov. 8 uur. Kleine Kerk Lezing Da. van Hoogenhuijzen voor de Ver Kerklijk Leven en Prot. Nederland. 21 Nov. 8 uur. Nieuwe Schouwburg, Bioa- coopavond voor de leden. Vertooiring van de film Sorrell en Zoon. Na afloop Bal in Kunstmin. 27 Nov. 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Vierde abonne ment sv oorstelling. Apothefcersdienst. De apotheek van den heer F. A. Dee, W. Haven, zal tot en met 16 November, be nevens den daarop volgenden nacht ge opend zjjn na 8 uur des avonda (des nachts echter alleen voor recepten). vangst op 71,098 en in uitgaaf op 176,485, aïzoo met een nadeelig saldo van 106 J87. Voor gemeentelijke belasting wordt geraamd 110,000. SPORT KN WBDtTftIJDIN. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. De heer H. v. H. uit deze gemeente had te Waddinxveen het ongeluk om nabij de brug met zijn rijwiel zoodanig te vallen, dat hij niet meer kon opstaan. Nadat hem aldaar medische hulp wae ver leend, waarbij bleek dat een sleutelbeen ge broken was, ia hij per auto naar deze ge meente vervoerd. De gemeente is weder een plantsoen rijker geworden, en wel aan het begin van Zuid- wijk. Door verschillende kweekers zijn de voor dat plantsoen benoodigde hoornen en planten aan de gemeente geschonken, zoodat de ge meente op de minst kostbare wijze in het bezit is gekomen van een zeer fraai entree aan den Zuidwijkschen weg. Veiling van 12 November Ophelia 72, Golden Ophelia 82—110, Mar cel Rouyer 96-78, Hadley 130-140, Clau dius Per net 130, Columbia 100—110, Butterfly 111—170, Mac Keiler 170-92, Rosalandia 110 —80, Wilh. Kordes 60, Mme Jules Bouché 110, Mr. Peorsan 80, Polyantharozen 56, Chrysanten tros 40—3Q, Clematis Prins Hen drik 350, alles per bos. Chrysanten grootbl. 16—20, per tak, id. vertakt 16 per tak. REEUWIJK. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de open bare lagere school in de afd. Sluipwijk, is benoemd mej. J. E. Maas te Krimpen a. d. IJssel. WA DDI NX VEEN. In de Maandagavond gehouden raadsver gadering is mededeeling gedaan van een afwijzende beschikking van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland op een verzoek om vergunning tot uitbreiding van het wa terleidingnet in de Westelyke Gouwekadé, op grond van gevaar voor verzwakking van de waterkeering. Daardoor zal in dat deel der gemeente geen waterleiding kunnen worden aangelegd. De bouwondernemers P. Rehoret en de firma W. de Bas en Zn. alhier hebben be richt, niet te treden in dé gestelde voor waarden voor de bebouwing van het ver lengde van de Julian ast raat, zoodat daar van vooralsnog niet» komen zal. Op voorstel van B. en W. zyn vier krot woningen, staande in dé onmiddellijke na bijheid van de openbare lagere school in het dorp, gekocht yan den heer J. van Erk te Veenendaal voor 1200. Deze tullen worften afgebroken en met den grond zal de speelplaats der school worden vergroot. Aan de Burgemeester Trooststraat zjjn 20 Woningen gebouwd, die niet in alle op- zichtéh aan de voorschriften voldoen. B. en W. hebben op dien grond geweigerd, de ver gunning tot bewoning af te geven, in ver band waarmee thans de hypotheekhouder zich tot den raad heeft gewend met het verzoek, te bevorderen, dat alsnog het be wijs van bewoning zal worden afgegeven. Na een^somtijds zeer scherp dehat heeft de raad na langdurige discussie besloten, zich neer te leggen bij een deswege te nemen bqriuit van B. en W. De begrooting voor „193© komt vandaag aan de orde. Deze ia door B. en W. opge maakt wat den gewonen dienst betreft ta ontvang en uitgaaf op 806,794 en voor wat den kapitaal diemkaan gaat in ont- KORFBAL. Uitslagen van Zondag zijn: N. K. B. Ter Gouw I—Rozenburg II i—Q R. K. B. Sperwer II—Ter Gouw II 1—3 A.s. Zondag luidt het programma N. K. B. R'dam Velox II—Te* Gouw I, 12 uur. R. K. B. Ter Goud~II—Krachtsport 1. Goudsche compet. Ter Gouw III-M.K.O. I. UUaAUL(H1Z£ D1KNS1. Het overlijden van Mevr. Zoebkof. BONN. 13 Nov. Het overlijden van mevr. Zoebkof. die lijdende was san longontste king, kwam hedenmorgen nog vrij onver wacht». De zuster van de overledene, de gra vin von Hessen, vertoefde gisteravond Iaat nog san het ziekbed. Zij trok zich later in het hotel terug, daar de toestand van mevr. Zoebkof geen aanleiding gaf tot directe on gerustheid. Toen de toestand hedenmorgen plotseling verergerde werd de gravin onmid dellijk gewaarschuwd, doch zij en haar echtgenoot kwamen eerst in het ziekenhuis toen de patiënte reeds was overleden. Het stoffelijk overschot zal morgan naar het slot Friedrichahof nabij Kronberg in den Taunus. het lievelingaverblijf van haar moe der worden overgebracht om daar te worden bijgezet. In tegenspraak met andersluidende berich ten kan worden gemeld dat Alexander Zoeb kof zich niet te Bonn bevindt. Vele arrestaties door de GJLO.E. BERLIJN, 13 Nov. Naar uit Kowno wordt gemeld heeft de G.P.O E in de Duitsche Wolga-republiek in Pokrowsk, weer een groot aantal Duitsch kolonisten gearres teerd, die beechuldigd worden van propagan da tegen de 8ovjet. In Pokrowsk zullen twee evangelische kerken met Kerstmis gesloten worden. De ontstemming onder de Dqitsche kolonisten is in den laatsten tijd zoo toegenomen, dat de kolonisten slechts gewapend rond loopen. Groote braad te Milaan. MILAAN, 13 Nov. (V.D.) Een hevige brand heeft gewoed in den kelder van het Instituut voor Kankeronderzoek te Milaan. De brandweer had 4 uur noodig om het vuur meester te worden. De brandweerlieden wa ren met gasmaskers gewapend. De patiën ten die op de 2e verdieping waren, konden tydig worden weggevoerd. Er rijn geen slachtofers. De schade is vrty aanzienlijk. Ia 1939 landen-hockey-wedstrjjd te Amsterdam. BERLIJN, 13 Nov. (V.D.) In 19E0 zal te Amsterdam de landen-hockey-wedetrljd Ne- derlandDuitechland plaats hebben. De datum ia nog niet vastgesteld. Een groeateuhandelaar door zijn eigen wagen overreden en gedood. DEN HAAG, 13 Nov. Op de Reg.lean te Den Haag sloeg hedenochtend een paard op hol van'een daar wonenden groentenhande laar. De. man viel van den wagen, kwam er onder terecht en bekwam daarbij zoo ernstige verwondingen dat hij spoedig overleed WISS£LKOEKS£N. 12 Nov. 18 Nor. Londen 12.087.. 12.07*/» Beriyn 59.22% 59.28% Parys fi.75% 9.75% Brussel 34.66U 34.66 Zwitserland 48.01'% 48.01 Weenen 3445 84.85 Kopenhogen 66.40 66.35 Stockholm r 66.56 66.52 Oslo 66.37% 66.35 New-York 2.47*4 2.47"/» Niet-officieel. Praag 744 744 Madrid 3442% 84.75 Milaan 12.98 12.98 voiiiwin umi. Op de Amsterdamsche beurs bleek het al gauw dat de terugslag op de Amerikaansche markt ook hier weer niet onopgemerkt sou passeeren doch alles bijeen genomen kan toch geconstateerd worden, dat het nog ia meegevallen. Op de ochtendbeurs werden over de gaheèle linie verliezen geleden, doch in het officieel verloop kon hier «n daar eenig herstel plaats vinden, waardoor het peil van gisteren weer werd bereikt. De Phi- lipsaandeelen daalden Jot 405 maar liepen weer tot 460 op Margarine Unies evenwel kregen een verlies van pl.m. 15 pet. op hun rekening en van een neiging om tot aan koop over te gaan. waardoor een verbetering zou kunnen plaats vinden was nfeta te be merken. Calvé Delft lager Aku's bewogen zich tusschen 126-129 zoodat de claim ge- heel waardeloos is. Nieuwe Enka's werden beneden den parikoers verhandeld. Accous- tiek en van Berkels lager. Tabakken, hadden van aanbod te lijden en liepen onder beurstijd vertier terug. Rubberanndeelen werden beneden He vori ge koersen genoteerd in verband met de da ling van de prijzen van het product. Suikerwaarden konden zich ook al niet handhaven H.V A 's stelden zich beneden 560 doch later wérd wat hooier peil bereikt Boetons en Alg. Exploraties bleven op peil. Amerik. fondsen liepen nu lager inzet nog verder terng. RADIO-TELFORAFISCn WEFRJIERlCflT 14 November. Meest matige Westelyke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt met tydeljjke opkls- rflfe, waarschijnlijk nog regen of hagel buien met kan» op onweer, des ochtends kouder.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2