LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. ENGELAND. De ramp der risschersvloot. In antwoord op een vraag naar den om vang van de ramp der Schotsche vfsschers- vloot by Yarmouth in den storm van Maan dagnacht zedde de minister van marine in het Lagerhuis dat er reden tot dankbaar heid was. dat in zulk een storm slechts drie pinken verloren waren gegaan, waarby helaas ook twee visschars waren vèrdron- ken. Eerger was, dat van de 600 schapen meer dan de helft de geheele vleet verloren had en de andere schepen een groot ïeel, zoodat in het geheel ongèveer 30.000 netten te loor waren gegaan, wat een schade van 150.000 beteekende. Vele booten zouden nu niet meer ter vischvangst kunnen gaan. FRANKRIJK. Drie vliegtuigongevallen. Drie dooden. Tusschen Parijs en Straatsburg ia gisteren een postvliegtuig neergestort. De beide in zittenden werden gedood. In do haven van Toulon ia Woensdag een watervliegtuig neergestort en onmiddellijk gezonken De inzittenden konden op het laatste oogenblik worden gered. Nabij Versailles is Woensdag de kapitein vlieger Weiss met zijn vliegtuig verongelukt. Hij werd gedood RiNNENLAJMD. De Koningin naar Amsterdam. Naar wij vernemen, heeft H M. de Kon In gin het voornemen zich op 28 dezer naar Am sterdam te begeven, ten einde gevolg te ge ven aan de uitnoodiging van den Britschèn gézant, om in de Engelsche kerk te Amster dam twee gebrandschilderde gedenkramen te onthullen. Het eene raam voorstellende den korring- stadjiouder Willem den Derde en diens ge malin, koningin Maria, is door Nederlan ders aangebodenhet andere raam is aange boden door twee Britsche regimenten, die Northhumberland Fusiliers en het Royal Warwickshire Regiment ter herinnering aan de door hen in de 17de eeuw in de Nederlan den gedanen dienst. Na afloop van deze plechtigheid zal H. M. doorreizen naar de residentie, teneinde aldaar het winterverblijf te betrekken. Een leening van 10.000.000. Van de Rotterdamsche Bankverecniging en de AmsterdamsehB Bank heeft burge meester en wethouders van Rotterdam een aanbieding bereikt, waardoor de plaatsing wordt verzekerd van een 4) percents-leening ten bedrage van f 10.000 000. Met da commissie voor de iinanciën van Oordeel, dat het aanbeveling verdient om van deze gelegenheid tofc consolidatie van de vlottende schuld gebruik te maken en dat de voorwaarden van het verkregen aan bod aannemelijk zijn. stellen burgomeester en wethouders aan den gemeenteraad voor, om tot uitgifte van de leening te besluiten. De Weldadigheiaspostzegels 1929. II. H. Itamerlingh Onnes ontwerper. Naar wij vernemen zijn de Weldadigheids postzegels 1929 ontworpen door den schilder H H. Kamerlingh Onnes. De voorstelling ia een naakt kinderfiguur tje zittend op den rug van een dolfijn. Men weet, dat de dolfijn het symbool is van vriendschap en veiligheid. Het kind dus zal veilijj het land bereiken op den rug van het dier. Dè zegelB wordenuitgegeven in de waar den IJ. 5. 6 en 12) cent en een verkoop waarde van 3. 8. 10 en 16 cent. H. H. Kamerlingh Onnés, zoon van den schilder M. Kamerlingh Onnes, is 36 jaar oud. Hij schildert portret, stilleven, land schap en stadsgezicht, maakt ontwerpen voor glas in lood en etst. Gemeente den Haag zeer dankhaar. Voor het behoud van. „Sorgvliet". Naar het Corr. Bur. verneemt, hebben B. en W. van 's-Gravenhage den heer C. Goed koop, mej. J. Goedkoop en den heer A. Goed koop medegedeeld, dat het ten geschenke aanbieden aan den Staat van het landgoed ..Sorghvliet" voor hen en voor de burgerij - *cn reden ia tot groote blijdschap. B. en W. achten het ook een stadsbelang, dat „Sorghvliet" in stand zal kunnen blijven. Het gemeentebestuur voelt, "ch daarom ge drongen blijk te geven van de gevoelens van dankbaarheid voor de beschikking, welke zoozeer getuigt van grootschen burgerzin. De gemeente heeft, aldus eindigen B. en W., reeds bijzondere herinneringen aan mr. A. E. H. Goedkoop. Dat zijn kinderen gedreven zijn tot hun daad door het verlangen, den wensch vnn wijlen hun vader te verwezenlij ken, heeft het eemeentebeetuur diep getrof fen. Bouw van ongeveer 1550 gemeen te woningen. B. en W. van Amsterdam vragen den raad machtiging tot het bouwen van ten hoogste 1550 woningen, waarvan 15 met winkel, op verschillende terreinen in deze gemeente, te vreten in den Buiksloter Hani, in de Trans- vaalbuurt en aan de Noordzijde van het IJ aan het einde van de Meeuwenlaan, en daar voor aan te vragen uit 's Rijks kas voor schot op den voet der Woningwet tot een bcdraö van de stichtingskosten van ten hoog ste //5.346.500. Voorts wenschen zij aan te vragen een bijdrage in het tekort op de ex ploitatie tot een maximum van 70 cent per woning per week en een extra toeslag ter nadere dekking van het exploitatie tekort voor de helft van het aantal woningen, tot een maximum van 50 cent per woning per wek. Voor het gebruik der terreinen zal de exploitatierekening der woningen per ja«r exploitatierekening der woningen worden bo- loBt met een bedrag van door elkaar gere kend f 36.4(Vper woning per jaar. Voor tuin aanleg en voor den bouw van pl.m. 30 berg plaatsen en pl.m. 30 werkplaatsen vragen B. en W. f 75.000. Onderwijzers op wachtgeld. Het Tweede Kamerlid, de heer Suring. heeft den minister van Onderwijs. K. en W. de volgende vragen gesteld Is het juist, dat in den laateten tijd aan op wachtgeld gestelde onderwijzers door het departement van Onderwijs, K. en W. een schrijven is gericht met het bevel, zich ge neeskundig te doen onderzoeken tendtade eventueel voor invaliditeitspensioen in aan merking te komen; dat onderwijzers, die niet aan dit verzoek voldeden, dan de kennisgeving kregen, dat hun wachtgeld vervallen was dat er reeds onderwijzers zijn gedupeerd, doordat hun wachtgeld is ingetrokken, omdat zij op het bevel om zich te doen keuren niet vlug ge noeg reageerden? Zoo ja. is de minister dan bereid mede te deelen op grond van welke bepalingen der L. O. wet-1920 en der pensioenwet-1922 deze maatregelen zijn getroffen? Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, doch de daarin genoemde maat regelen niet overeenkomstig de bepalingen der L. O.wet 1920 en der Pensioenwet 1922 zijn getroffen, is de minister dan bereind, deze ongedaan te maken? systeem in den tabakshandef. De dagelijksche besturen van de betrok- i ken vereenigingen hebben een adres gericht tot den minister van financiën, waarin zij overwegende, dat wel een der ernstigste misstanden die het bedrijf thans ondermijnen is. dat men sigaren of sigaretten voor een hoogeren prijs laat banderollen dan de wer kelijke verkoopwaarde ie. overwegende dat men b.v. een 6 ct. sigaar laat banderolleeren voor 10 ct. en deze dan voor 7 of 8ct. verkoopt, waardoor zöowel de bonafide handelaar als het publiek wordt gedupeerd, dat het feit practisch in strijd is met art. 328b van het Wetboek van Strafrecht. dat het onder den zoogenaamden bande- rollenprijs verkoopen. zoodanigen omvang heeft aangenomen, dat de bonafide handel gedwongen wordt, daardoor ook de normale prijzen te verlagen, waardoor hij zijn be staan in ernstige mate bedreigd ziet. dat het banderollen-systeem dit prijsbe- derf in hooge mate in de hand werkt, omdat het publiek nu eenmaal in den banderollen- prijs zooal niet een officieel vastgestelden dan toch een officieel erkenden priis ziet of meent te zien. wat weliswaar niet de bedoe- lingvan de wet. maar toch het gevolg er van is. dat de minister de opbrengst van de Ta baksbelasting thans nog bezwaarlijk zal kun nen schrappen op de begrooting. den minister verzoeken, een aanvulling der Tabakswet in overweging te willen ne men. waarin het verkoopen onder den ban- derollenpriis wettelijk worde verboden en strafbaar gesteld Een nieuw R.-K. Volksdagblad. Met ochtend- en avonJedi*. »e. In de Dinsdagavond gehouden „Paus avond" in het Concertgebouw uitgaande van de Vereenigng ..Katholiek A meter dam", weid aan het einde van de avond door mgr. J. Anegenent, bisschop van Haarlem, me degedeeld, dat binnenkort te Amsterdam zal verschijnen een nieuw groot R.K. Volksdag blad. met ochtend- en avondeditie. De behoefte hieraan werd vólgèns spreker reeds in de hoofdstad gevoeld. Do mededee- ling van den bisschop werd met daverend applaus ontvangen. Splendor-fabrieken. Het werk aan de fabriek te Oss hervat. Het flbld. verneemt uit goede bron, dat het werk aan de fabrieken, te Oss is hervat. Menzal zich herinneren, dat in de gebouwen der vroegere margarine fabrieken de be drijven der Splendorfabrieken zou worden gevestigd. De werkzaamheden verband hou dende met deze vestiging, werden eenigen tijd geleden stopgezet, hetgeen toen in ver band werd gebracht met de beurscrisis. Thans schijnt echtereen regeling getroffen te zijn. waardoor het werk zal kunnen wor den hervat en de voorbereiding voor de over brenging van het bedrijf dus voortgang zal kunnen hebben. In financieele kringen te Amsterdam ver luidde reeds met groote stelligheid, dat deze voortzetting mogelijk is gemaakt door pen overeenkomst met Philips. Er zouden den la ate ten tijd opnieuw besprekingen heb ben plaats gehad, met het gevolg dat Philips de meerderheid der aandeelen Splen dor zou hebben verworven. Het blad heeft hierover bij de SplendoT naderinlichtingen ingewonnen, doch de di rectie deelde hun mede. dat van een verwer ven van de (tandeelenmeerderheid door Phi lips geen sprake was en dat het voortzetten van de werkzaamheden in Oss geenerlei ver band houdt met een overeenkomst met Phi lips Intuaschen wordt van andere zijde volge houden dat Philips wel degelijk geïnteres seerd is bij de Splendor. Economische voorlichting. Het rapport van de Commtesie-Fosthuma j Mansliolt heeft van de strekking vftn het f rapport afwijkende meening kenbaar ge- maakt in een afzonderlijke nota. Naar het blad ter oore kwam. beoogt het voorstel der commissie een concentratie der thans over verschillende departementen verspreide economische voorlichtingsdiens ten. en dus ook van den landbouwvoorlich tingsdiensten één hij de wet in te stellen en door het rijk te subsidieeren centraal or gaan. dat later samenwerking zal hebben te zoeken met de economische voorlichtings diensten van semi-officieele en particuliere organisaties. Het voorstel beoogt vbrder het bestuur van deze centrale instelling te doen bestaan uit 9 leden, waarvan 5 vertegenwoor digers der betrokken departementen en 4 vertegenwoordigers van het particuliere be drijfsleven. De commissie bespreekt verder de noodzakelijkheid dat aan het in te stellen orgaan de bevoegdheid worde verleend om met de diplomatieke en consulaire ambte naren ter zake van economische voorlich- tings-werkzaamheden rechtstreeks te mogen correspondeeren Het voorstel geeft tenslotte den weg aan om met een kleine kern omvat tende de concentratie der thans aan de de partementen verbonden voorlichtingsdien sten te beginnen en in nauw contact met het particuliere leven aan de samenwerking ook met andere voorlichtingsorganen. In antwoord op een desbetreffendle vraag In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer, heeft de min. van buitenl. zaken me degedeeld dat 't eindrapport van de comm - Poethuma inzake de reorganisatie van den economische voorlichtingsdienst nog niet bij de regeering was ingekomen, maar toch wel zeer binnenkort verwacht kon worden. De N R. Ct. deelt thans mede dat de coro- mi.ss?e-Posthuma Dinsdag j.l. haar arbeid beëindigd heeft en dat de commisie de re sultaten van haar onderzoek belichaamd heeft in een rapport aan de ministère van buitcnlandsche zaken, arbeid, handel, nij verheid. binnenlandsche zaken en landbouw koloniën en financiën Het rapport is onder teekend door alle leden van de commissie behalve de heer F. K. J. Heringa. hoofd van de afdeeling handel en nijverheid van het departement van arbeid, handel en nijver heid. en ir. Th. J. Mansholt. inspecteur van den landbouw, hoofd van den buiten- landschen voorlichtingsdienst, die zich bei den met de strekking van het rapport niet hébben kunnen vereenigen. Alleen de heer LUCHTVAART. Het zesde postvliegtuig gestart voor zjjn reis naar Indië. Hedenmorgen ïb het zesde postvliegtuig van Schiphol naar Ned.-Indië vertrokken. Precies te 7.l8TPtartte het vliegtuig, de P.H. A.G.R., voor de groote vlucht naar het Oos ten. Het vliegtuig is bemand met de vlie gers Smirnoff en Hondong en den mecani cien Kotte. Het heeft 206 K.G. post en 7 K.G. vrachtgoed aan boord. De directeur van de K L M., de dir.-gen. van de P.T.T. en de dir. van het postkan toor te Amsterdam, behoorden tot de ruim honderd belangstellenden, die in den stroo menden regen bij het vertrek aanwezig wa ren. Voor het vertrek sprak de directeur van dö K.L.M. de bemanning toe, en wenschte de drie mannen een behouden aankomst in Indië en terug in Nederland. TWEEDE KAMER. Kepliekcndag. De heer Kersten door Prof. Visscher afgestraft. In de Tweede Kamer zijn gisteren de re plieken bij de Alg. Beschouwingen voortge zet, waarbij ajleilei schermutselingen plaats vonden. Daar was in de eerste plaats een mondgevecht tiisschen de heeren March an t (v.-d.) en Wijiikoop (c.-p.). Eerstgenoemde nain het offensief en wees in krasse termen op de afschuwelijk toestanden in Sov-jet- Rusland, als 'welks pleitbezorger de heer Wijnkoop optfeedt. De heer Wijnkoop ver zekerde dat de* heer Marchant zijn wijsheid over de sovjetrepubliek ontleende aan pam flet-litteratuur voorts kende hij zich het recht toe voor" Moskou op te treden, omdat hij het progx*» van Moskou huldigt. De heer Vliegen (s.-d.j kreeg het met den heer Moller (r,-k.) pan de stok over de wei gering van de Katholieken in te gaan op de uitnoodiging van sociaal-demecratisohe zijde om een on party dig onderzoek te doen in stellen naar beweerde gevallen van terreur, waaraan sociaal-democratische arbeiders in Zuid-Limburg zouden hebben blootgestaan van den kant der Katholieke „machtsheb bers" aldaar. Vervolgens heeft prof. Visscher (a.r.) den heer Kersten (e.g.p) geducht de les gelezen. Hij stelde in het licht hoe de heer Kersten zoogenaamd de eenheid onder de Gerefor meerden voorstaat, doch in werkelijkheid door zijn optreden de verdeeldheid aanwak kert en hoe voorts deze verdediger van de onverkorte geloofsbelijdenis der vaderen niet wil inzien, dat artikel 36 der Geloofsbelijde nis onder zeer bijzondere omstandigheden is ontstaan en toen staatkundige beteekenis had, terwijl toen die omstandigheden zich hadden gewijzigd, een man als Voetius het tolereeren van Katholieken niet ongeoor loofd achtte. Ook achtte de hoogleeraar de eiachen. die de Keretianen aan de overheid stellen, ongeoorloofd en in strijd met de Grondwet. De anti-revolutionnairen ontzeg gen de overheid het recht om met gewéld op te treden ter verdediging van het geloof en van een bepaalde kerk, met uitsluiting van andere, te steunen. Met klem hield de heer Marchant (v.d.) zijn theorie staande omtrent het parlemen tair karakter van het kabinet, dat immers homogeen was met de rechterzijde en dus geen voorafgaand overleg behoefde, om van een parlementaire meerderheid verzekerd te zijn. Met even groote beslistheid bleef de heer Colijn (a.-rbij. dat zonder dat men het vooraf eens is geworden over een pro gram, van verantwoordelijkheid van bepaal de groepen voor een kabinet geen sprake kan zijn. Ook de heer Schokking (c.-h.). zoo merkte de heer Colijn op, acht voorafgaand overleg noodzakelijk, maar hij wil zich niet binden aan een bepaald program. De heer Colijn wees er intusschen op. dat daardoor de vrijheid van oordeelen der Kamerleden geenszins aan banden wordt gelegd; men bindt zich toch niet vooraf aan de wetsont werpen in hun concreten vorm. zooale die later aan de Kamer zullen worden voorge- legd. Over de christelijke beginselen en de een heid van beginselen der rechterzijde heb ben vooral de heeren Knottenbelt (lib.) en Vliegen (s.-d.) uitgeweid. Eerstgenoemde weeg er op, dat in strijd met de meening van den heer 8chokking het Evangelie geen normen bevat, voor practisch e politiek. Wat zegt het Evangelie over den vrijhandel? vroeg hij. Ook over kwestieB als Zondagsheiliging, doodstraf, staatsloterij enz. is er geen een heid tusschen de groepen der rechterzijde. De heer Vliegen, die in denzelfden geest Hprak, voegde daaraan nog toe, dat de lijk verbranding ook in katholieken kring ver dedigers begint te vinden. De heer Colijn heeft tegen deze betoogen ingebracht, dat er wel degelijk christelijke normen zijn omtrent gezag, huwelijk, ge zinsleven enz. en dat het niet aangaat der gelijke punten bi; een beschouwing over practische politiek eenvoudig uit te schake len. Naast deze beschouwingen van meer al- gemeenen aard. heeft de heer Colijn gewaar schuwd tegen een onderhandelingstarief, da^ niet gemakkelijk is in elkaar te zetten en waarvan de hanteering groote gevaren met zich brengen kan. Hij gaf de regeering dan ook den raad vooral niet overijld ten dezen te werk te gaan. De heer Van Vtiuren (r.-k.) was over het geheel volkomen bevredigd dopr het stand punt van minister De Geer inzake de finan cieele politiek. De heer Ter I.aan (s.-d.) stelde vast. dat zich ook in deze parlementaire periode we der geen perspectief zal openen voor de bree- de arbeidersmassa. Een zijner grieven is. dat de werkloosheidsverzekering eerst ter hand zal worden genomen na de herziening der Invaliditeitswet, die echter eerst in 1932 zal kunnen worden ingevoerd. De heer Bierema (lib.) heeft wederom aan gedrongen op afschaffing van den vleesch- accijns. desnoodsjftoor pen andere heffing in de plaats daarin te etellen. De algemeene beschouwingen beginnen thans haar einde te naderen. Na afloop hiervan en aanneming van do hoofdstukken Huis der Konin gin. hooge colleges van staat, nationale schuld, onvoorziene uitgaven en de Midde lenwet,. zal moTgen de justitiebegrooting aan de orde komen. Aangezien de heer De Visser (c.p.h.) nog steeds aan ischias lijdt, is zijn interpellatie over vervolging van de natio nalisten in ..Indonesië" en de gevangenne ming van Soemantri voorloopig van de agen da afgevoerd. De zaak Oiessen-Nicuwkerk. Wat de Minister ervan denkt. Een lea voor justitie en politie. De werkelijke dader. Naar de meening van den Minister van Justitie blijkens zyn Memorie van Ant woord over het IVe hoofdstuk der Ryksbe- grooting 1930 heeft de behandeling door het Amsterdamsche Hof van de zaak Gies- sen-Nieuwkerk zich niet gekenmerkt door de evenwichtigheid,, welke juist in de ge geven omstandigheden de noodige was, op dat men zich voor objectieve beoordeeling op die behandeling en den indruk daarvan zou kunnen verlaten. 'De Minister betreurt een en ander, en niet slechts omdat aldus een schok aan het vertrouwen in de justitie is gegeven, die in elk geval zeker niet in die mate door de feiten wordt gerechtvaardigd, maar vooral ook, omdat het gevaar dreigt, dat uit ze kere reactie tegen overdreven en onwaar dige voorstellingen de aandacht wordt af geleid van de hoofdzaak. En die ia, dat bier inderdaad fouten aan het licht zyn geko men, waarop het wel zeer noodig is zich met ernst te bezinnen. Van die fouten noemt de Minister er drie: Het onderzoek van den rijksrechercheur heeft niet naar behooren plaats gehad; het onderzoek is teveel uit handen gegeven; en 'de derde fout is die van het „geheime dos sier". Wie het dossier kant, komt wel tot de slotsom dat hier en daar aan de gedachte vry spel is gegeven, maar een aanwijzing als zouden de verklaringen op onbehoorlijke wyze zijn verkregen of onjuist of tenden tieus zyn opgenomen, vindt men daarin niet. Intusschen is de fout minder, dat deze stuk ken buiten het dossier zyn gehouden dan wel dat het parket daarvan heeft doen ken nis nemen zonder ze aan de verdediging ter inzage te verstrekken. Echter gaat naar 's Ministers oordeel de beteekenis der zaak boven het concrete geval uit. Er zit aan de zaak een algemeene kant; niet in dien zin, dat een ongerechtvaardigde veroordeeling niet een uitzondering zou zyn, doch dat het hier wel van den aanvang af een dubieus geval betrof, moge daaruit duidelyk zijn, dat over het in 1925 gevallen arrest eigen lijk nimmer een oogenblik rustig is ge weest. Maar zoolang de verklaringen der getuige Kroon bleven gehandhaafd het duistere punt in deze geheel zaak was redres uitgesloten. Men mag intusschen deze zaak niet als een incident voorbijgaan. In de eerste plaatsmoet het gebeurde naar 's Ministers oordeel politie en justitie een prikkel zyn om, doordrongen van de groote belangen, die by haar richtlge function- neering zyn betrokken; by voortduring be ducht te zyn op een nauwgezette en onver slapte plichtsvervulling. Maar in de tweede plaats heeft het gebeurde zyn beteekenis voor allerlei vragen van organisatie van po litie en justitie. Zoo zal de organisatie on positie der Rijksrecherche, vooral in haar verhouding tot strafzaken, nadere beschou wing verdienen. Zoo kan b.v. de vraav zyn of de wyze waarop de rechtercommissarissen worden benoemd jfe meest juiste moet wor den geacht. De Minister herinnert er aan, dat een voorstel der Regeering by de vast stelling van het nieuwe Wetboek van Straf vordering om de nieuwe rechters-commis- sarissen in Btrafzaken te laten benoemen door de Kroon voor een tijdvak van vier ja ren ,op bezwaar uit de Tweede Kaqfèr is afgestuit. Hy zou echter bereid zyn aan deze quaestie opnieuw zyn aandacht te geven. Voorts heeft de aandacht van den minis ter het vraagstuk van een stelsel van ge specialiseerde strafrechters. Naast voorlich ting, hier en daar in het land, ten behoeve van de bestaande magistratuur, is onder de oogen te zien een speciale opleiding aan de universiteiten ten behoeve van de toe- koi Omtrent de vraag wat er is~va?~djrr. tuigen, die door de verdediging voor het Hof te Amsterdam waren gedagvaard en over den werkelyken dader zouden kunnen verklaren, doch van wier verhoor door d? verdediging is afgezien, deeit de minister mee, dat deze getuigen reeds vóór de behan deüng voor het Amsterdamsche Hof door den rechter-commissaris te Dordrecht wa ren gehoord; hun verklaringen hebben be trekking op iemand, die destijds in lm reeds is verdacht geweest en ook gearres teerd, doch toenmaals ten slotte ongemoeid is gelaten. Hetgeen nu nader betreffende dezen persoon is te berde gebracht, heeft vooralsnog geen voldoenden grond opgele verd om hem opnieuw in rechte te betrek ken, doch het parket te Dordrecht is te de zer zake diligent, gelyk ook elk spoor, dat anderszins tot ontdekking van den schuldige of de schuldigen zou kunnen leiden, met zorg zal worden gevolgd. GEMENGDE BERICHTEN? Een al te strenge schoolmeester. Dezer dagen heeft, naar de N. R. Ct. ver- nam 'n onderwijzer van der. k. school te Uit hoorn een jongen van ongeveer 10 jaar een klap gegeven, dat hij naar Amsterdam ver- voerd moest worden, waar bleek dat zijn arm gebroken was. De onderwijzer ig de heer C. de B., het jongetje P. M. Gratis wegen op straat. Een Zwitserache uitvinding te Am sterdam in toepassing. Nuttig voor „slanke lyn" dames. In navolging van verschillende buiten- landsche steden is thans ook Amsterdam een openbare weegschaal rijker geworden. Op het Rembrandtplein, onder de peristyle van het Rembrandttheater is gisterenmor gen onder veel belangstelling van het op dezen tyd van den dag niet werkend en van het toevallig passeerend publiek, alsmede van een aantal genoodigden, de automati sche weegschaal, waarop men zich gratis kan laten wegen, in gebruik genomen. Voor af sprak de heer S. Vleeschhouwer, direc teur van de N.V. „Rewag", de maatschappij die de weegschaal exploiteert in de foyer van het Rembrandttheater, een inleidend woord, waarna het Tweede Kamerlid, Dr. I. H. J. Vos, een beschouwing hield over het wegen, dat hy vooral in verband met de heerschende mode van „de slanke lyn* wen- schelyk achtte voor de damgs, die zich aan deze mode hebben onderworpen, opdat deze niet beneden hun „minimum" gewicht ko men, wat zeer schadelijke gevolgen voor de gezondheid heeft. De automatische weegschaal is een Zwit- sersche uitvinding en in de meeste groote Zwitsersche steden en in verschillende ste den in Duitschland in gebruik. Men gaat op de schaal staan en uit de gleuf valt een kaartje, wartrop datum en gewicht staan ge drukt. De baten van de maatschappij, die de weegschaal exploiteert, bestaan uit de de opbrengst van de reclames, die door ver schillende firma's op deze kaartjes en in de automaat zelf worden gepacht. De maat schappij is voornemens ook in andere ste den in Nederland en zoo mogelijk ook nog op andere plaatsen in Amsterda: auto maten te plaatsen. De animo van het publiek was reeds on middellijk zeer groot. Dat velen zich mogen wegen en slechts weinigen zich te licht mo gen bevinden. RAÏHU-NÏEIJWW. Programma van heden. Hilversum: 6.45 ïand'bouwhalfuurtje. 7.15 cursus Fransen. 8.01 gramofoonn-aten. 8.15 concert Concertgebouw A'dam. 9-10 en 10.151 00 g;»n.ofoonp'flten. 11—12 dansmuziek uit A'dam. r de ge- 5 00 concert. G.00 cursus Maleisch. 6.30 pi.4i o-recital. 7.0C oi,;e'concer'. 8.00 le '.i Etromvierir.g *y gel. v. h 5 j. bestaan der N. C. R. V. concert der A.O.V. Rotsihaatsenrijdci op muziek van Luidsprekers. In Australië 13 korten tijd getak» „rolschaatsen-epidemie" uitgebroken. Alle niet renderende bioscopen, hotels en cafe's zün in een minimum tijd omgebouwd tot rolsctaatsenbamm en sindsdien wortel zeer druk bezocht. Ook tennisbanen, die niet in gebruik zijn, heeft men ingericht voor het rolschaatsen! üdem; eej dergelijke openluchtbaan bevindt zich b-v. te Coogee, een van de mooiste gedeelten van Sydney. Op bijna alle banen kan men tij dons het rolschaatsenrydem genieten van de muziek van eo.n orkest, maar op de openluchtbaan leverde dit moeilijkheden op, daar deze nog al uitgestrekt was en er een groot noodig zou zyn, oan de n heele baan hoorbaar te kou zich dan 't hebben voorgedaan, dat men in de nabij heid van het orkest niet zou kunnen con verseeren. vanwege de luide muziek. Men heeft een uitstekende oplossing ge vonden, door gebruik te maken van een speciaal hiervoor ingericht Philips ge- luidVersterkersysteem. Een gramofoon met twee platenschyven werd opgesteld in he r.abijzynde café. Door middel van twee elec- trische gramofoonopnemerseen laagfre- quentversterker van één trap met de lamp E 415 en een 50 watt-versterker werd het geluid toegevoerd aan 20 luidsprekers, type 2015. Twee van dergelyke luidsprekers wer den telkens tezamen op een voetstuk ge plaatst en op een hoogte van ongeveer twee en een kalven meter boven den gr°n bevestigd. Als bescherming tegen re^n' buien was er boven elk paar luidspreker een afdakje aangebracht. De resultaten, die met dit luidspreker systeem werden bereikt, waren zeer gted- STADSNIEUWS. GOUDA, 14 Nov. 1929. Vernietigd Raadsbesluit. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben, met vernietiging van het besluit van den Gemeenteraad d.d. 22 April, bepanld, diat het bestuur der vereeniging tot stichting en instandhouding van christelijke scholen voor lager en uitgebreid lager oi.derwys, gevestigd alhier, op grond van art. 100 der L. O. wet 1920, over het jaar 1927 oor zyn school voor uitgebreid lager onderwys am do Burgemeester Martenssingel (Prinses Julianaschool) aanspraak kan maken op een bedrag van f 3200. Een terzoek om tc worden beëedigd ais makelaar. Door den President der Arrondia^ements- Rechtbank te Rotterdam is aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken het advies gevraagd up een tweetal verzoeken, om te worden beëedigd als makelaar en wel van: A. van Blokland, deurwaarde'r te ^hoon- hoven, in roerende goederen en van J. llois- wikler, notarisklerk te Schoonhoven, in on roerende goederen. Ver. van Huisvrouwen. Een demonstratie vatn de van den Berghs fabrieken. Voor de leden van dte Afd. Gouda der Ned. Ver. v. Huisvrouwen werd Dinsdag middag in Café Central een demonstratie gehouden, georganiseerd door de van den Bergh's fabrieken. Voor die pauze hield Mej. van Zetten een verhandeling over de blue-band, waarby zij er met nadruk op wees, dat het product versch gekarnd moet zyn. Is dit niet het geval, dan vertoont de blue band gele vlek ken terwyl er by verwarming in de pan een bezinksel ontstaat. Tydens haar ver handeling bakte Mej. van Z. biefstuk, \yaar van zy elk der aanwezigen een proefje ter keuring aanbood. Zy drukte haar spyt uit, dat het niet mo gelyk was de huisheeren ervan te laten ge nieten; zy was overtuigd dat deze niet min der tevreden zouden zijn dan de huisvrou wen, wat gezien hun bekende reputatie als fijnproever een nog grooter bewijs zou zyn voor de goede hoedanigheden van de blue band. In de pauze bood Mej. v. Z. cake aan. Als verrassing werden twee taarten ver loot, die de gelukkige winsters keurig ver pakt konden medenemen. Alles natuurlijk bereid met blue-band. Na de pauze werd een film vertoond door de aan het bedryf verbonden film-opera teur. Hierdoor werd een duidelijk overzicht \erkregen vanaf het oogenblik, dat de grondproducten de fabrieken binnengaan, totdat ze, verpakt in de bekende blue-band pakjes, deze verlaten. Na afloop dankte do presidente voor de interessante middag en werd ieder een mi niatuur potje met blue-band aangeboden. Uitslag verkooping gehouden door Notaris J. van Kranenburg. Bij de hedenmorgen door Notaris J. van Kranenburg gehouden afslag is provisioneel kooper geworden van de bouwmanswoning met 3 schuren, stalling voor 26 koeien, hooiberg, boomgaard, erf en weiland, nabij de Zuidzydeweg en den Rijn, achter de Wierickerstraat en de Zuidzydepolder in de gem. Bodegraven en twee perc'.elen Wei land in bovengenoemden polder, de heer J. van Kranenburg, voor 37576.en van het perceel Hooiland in bovengenoemden polder de heer J. van den Heuvel, te Reeuwijk voor 6700.—. De Veemarkt van heden. Onder de koopers op onze Veemarkt be vonden zich heden verscheidene heeren uit de provincies Groningen, Friesland en Bra bant. Weer de llavenbrug. Goed afgeloopen. Hedenmorgen is het paard van den land bouwer C. Jongebreur uit Streefkerk, door dat het schrok van het drukke verkeer, op tie brug van de Haven nabij de Dubbele buurt van de brug afgegleden en op het lager gedeelte by de sluisdeuren terechtge- Met behulp van een brug van Gemeente werken is het paard weder op de straat ge bracht. "zoodanige wijze werd getroffen dat 1 Het vervoeren van een zegen. In de heden gehouden terechtzitting van het Kantongerecht stond terecht L. H.. heier, wonende te Gouda wegens het vervoeren van een zegen in de nabijheid van een binnen water, andere dan in een openbaar vervoer- nudel. Verdachte bekende het hem tien laste ge legde. Het O. M. vorderde voor verdachte een boele van f 30 subsidiair bij niet-betaling te vervangen door een hechtenis van 10 da- Verdachte vond de straf te zwaar en ver zocht een voorwaardelijke veroordeeling. De Kantonrechter, rekening houdende met het groot gezin en met de gunstige antecedenten van verdachte veroordeelde hem tot een geldboete van f 5 subsidiair te vervangen bij niet-betaling door twee dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen zegen. Voor hetzelfde .feit stond terecht J. v. d. wonende te Gouda. Verdachte was niet verschenen en werd conform den eisch van het O M. veroordeeld tot een geldboete van f 30, bij niet-betaling te vervangen door een echtenis van twee dagen, met verbeurd- verklaring van de in besfag genomen zegen. Een aanrijding. Verdachte 8. L.. wonende te den Haag, atond terecht voor het feit dat hij, als be- 8 U^r er van eeD vierwielig motorrijtuig, »>nder noodzaak de linkerzijde van den weg gehouden, terwijl het motorrijtuig aan J°°rziide slechts door een lantaarn ver- c wa9. Daardoor had een aanrijding 48 Kehad, tengevolge waarvan een paard op zoodanige wijze werd getroffen dat het moest worden afgemaakt. Verdachte bekende het hem ten laate ge legde, als verontschuldiging aanvoerende dat hem den weg onbekend was. Het O. M. vorderde een veroordeeling van verdachte van f 25, bij niet-betaling te In vangen door een hechtenis van 8dagen.\ De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van f 20. bij niet-betaling te vervangen door een hechtenis van 4 da gen. Uitspraken. Verder werden nog de navolgende uitspra ken gedaan: Wegens overtr. invaliditeitswet: J. van den B. te Reeuwijk, 50 geldboeten van f 1, bij niet-betaling te vervangen door een hech tenis van 1 dag voor elke boete. Wegens overtr. der leerplichtwet: A. J. O. te Reeuwijk, f 6, bij niet-betaling te vervan gen door een hechtenis van 2 dagen. Wegens overtr. Visscher ij wet: A. B. te Nieuwerkerk aan den IJssel, 2 geldboeten van f 3 te vervangen bij niet-betaling door een hechtenis van 2 dagen voor elke boete. Wegens overtr. motor- en rijwielreglement W. de J. te Haaetrecjit f 4. bij niet-beta ling te vervangen door een hechtenis van 2 dagenJ. V. te Gouda f 3 subs. 1 dag h. C. K. te Reeuwijk f 3 subB. 1 d. li.J. B. te Zwammerdam f 3 subs. ld. h.; W. B. te Waddinxveen f 3 subs. 1 d, h.; C. P. den B. te Zevenhuizen twee geldboeten van f 1, bij niet-betaling te vervangen door een hechte nis van twee maal een dag N. de W. te Gouda twee maal drie gulden boete, bij niet- betaling te vervangen door een hechtenis van twee maal een dag; A. G. v. d. V. te Groot-Amniers f 4 subs. 2 d. h. Wegens overtr. art. 453 W. v. 8.J. O. H. Z. te Gouda f 3subs. 2 d. h.H. N. te Gouda f 5 subs. 2 d. h. Wegens overtr. alg .pol. verord. te Gouda: C. van K. te Gouderak f 2 subs. 1 d. h. Wegens overtr ïrekhondenwetJ. van den E. te Gouda f 1 subs. 1 d. h. Wegens overtr. arbeidswet: B.F. B. te Waddinxveen f 3 subs. 1 d. h. Wegens overtr. motor- en rijwielwbt: J. den B. te Reeuwijk f 4 sube. 2 d. h. Wegens overtr. kieswet: P. J. van de W te Gouda f 2 subs. 1 d. h. Wegens overtr. motor- en rijwfelbeschik- king: G. 8. te Gouda f 3 subs. 1 d. h. Een vliegenier die kunstvluchten uitvoerde. Wegens het met een vliegtuig boven de bebouwde kom eener gemeente kunstvluch ten uitvoeren, stond terecht A. G. van T. te Soesterberg. Het O. M. achtte dit een overtreding van art. 55 van het Luchtverkeersreglement en vorderde voor verdachte, die niet was ver schenen een veroordeeling van f 10 boete, bij niet-betaling te vervangen door een hech tenis van 5 dagen. Conform deze eisch werd verdachte ver oordeeld. Burgelijke Stand. GEBOREN: 12 Nov.: Ingrid Fenriette, d. v. F. J. H. van Trotserfburg en A. E. H. A. Witte, Crabethstraat 13. Jannie, d. v. D. Verboom en N. de Frankrijker, Roemer Visscherstraat 8. Johannes, z. v. H. Ver burg en K. Heikoop, Tollensstraat 109. GETROUWD: G. A. de Moree en S. W. C. Leeflang. J. J. van der Kreke en S. Droog. P. Burger en K. Burger. C van Bekkum en M. K. van der Wc.jde. Elke Vrydag in Nov. en Dec. 8 uur Soc. „de Rèunie" Indische lezing. Zondagmiddag 3 uur Soc. „Ons Genoegen" Thé Dansant. 14 Nov. Soc. „de Reünie" Volksuniversiteit Ledenavond. Sprekers Dr. C. van.Elk en Dr. K. Zimmerman. Dr. C. van Elk zal spreken over Infectie en immuniteit, Dr. K. Zimmerman over Delftsch Aarde- 14 Nov. 8 uur Het Sohaakbord, Zuid-Holl. Ijsbond, Ledenvergadering. 14 Nov. Soc. „Ons Genoegen" Biljart en Kaartconcoura vooi da leden. 16 Nov. 8 uur. Zaal Kunstmin Soc. „Ons Genoegen", Uitvoering „Thalia". 20 Nov. 8 uur. Nieuwe Schouwburg, le Nutsavond. 20 Nov. 3 uur Hotel „de Zalm" Ver. van Huisvrouwen Demonstratie van de N.V. Artsilk -te Breda, Tentoonstelling van „Arbeid Adelt". 21 Nov. 8 uur. Nieuwe Schouwburg, Bios coopavond voor de leden. Vertooring van de film Sorrell en Zoon. Na afloop Bal in Kunstmin. 27 Nov. 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Vierde abonnementsvoors telling. Apothekersd lenst. De apotheek van den heer F. A. Dee, W. Haven, zal tot en met 16 November, be nevens den daarop volgenden nacht ge opend zyn na 8 uur des avonds (des nachts i). UIT DEN OMTREK CAPELLE a. d. USSEL. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden raadsvergade ring js de gemeente begroeting 19S0 behan deld. Op voorstel van den heer Blokland (s.d.) werd besloten, Ged. Staten te verzoeken het presentiegeld van de raadsleden met 1. te verhoogen en te brengen op 4.pei zitting. Het dfenkbeeld van den heer Oosthoek (v.d.) om Ged. Staten te verzoekeu de kin dertoeslag van den burgemeester, secreta ris en ontvanger om te zetten fn oen jaar wedde, werd door den voorzitter ontraden op grond van de door Ged. Staten algemeen bindend gestelde normen. Het voorstel Streefkerk (a.r.) om de jaarwedde van den eersten en tweeden ambtenaar ter secretarie resp. met 300 rti 200 te verhoogen en in verband daar mede het bestaande drie-kwart-s'.elsei los te laten, werd met 7 tegen G stemmen ver werpen. Met 8 tegen 6 stemmen aanvaard de ie raad een voorstel van den heer Streef kerk om voor de drie ambtenaren van den burgerljjken stand een uniforme wedde van 150 aan Ged. Staten ter vaatatelimg aan te bieden. Vooita werd besloten gemeente-x ij wielen te verstrekken aan den gemeentebode, den gemeente-architect, en twee straatmakèra. Na langdurige bespreking werd besloten, het subsidie voor schoolfeestjes op 0.60 per leerling te handhaven, doch daarnaast voor de vijfde, zesde «1 zevende 'eerjaren 0.76 per leerling beschikbaar te stellen voor het maken van schoolreisjes, hetgeen geldt voor alle scholen in de gemeente. Besloten werd met 8 tegen 4 stemmen tot de proefneming om de schoonheidscommissie over alle bouwplannen te hooren. Een vooretel-Posthoek om het gemeen- tepersoneel een vacantiebyslag te verlee- nen, neerkomend op 50 pet. van bet week loon, met een maximum van 20, werd met 8 tegen 4 stemmen verworpen. De gewone dienst der begrooting is in inkomsten en uitgaven vastgesteld op 279.110.96, de kapitaaldienst op 26.89Ó in inkomsten en 5000 in uitgaven, dus met een goed saldo van f 21.895. GOUDERAK. In verband met het verzoek van Ged. Staten om aan het veer-personeel om de drie weken een Vryen Zondag te geven, waarmee de Raad zich niet kan verecnigen, bracht een Raadscommissie Vrijdag een be zoek by Ged. Staten om de bezwaren ken baar te maken. Tot bestuursleden van de IJsclub zyn ge kozen de heeren D. Verstoep; M. Rook on A. Kool. Tot notabelen van de Ned. Herv. Gem. alhier, zyn gekozen de heeren F. Hailing, S. Tom en A. Zwynenburg. REEUWIJK. iDe Coöp. Vereeniging „St. Catharina", Reeuwyk geeft op Maandag 25 November a.s. in het Patronaatsgebouw een film avond. De film is genaamd „Credo" tn ie voor iedereen toegankelijk. Ongetwijfeld belooft dit een mooien avond te worden. STOLWIJK. Als Notabelen der Ned. Herv. Kerk zyn met algemeene stemmen herkozen de heeren G. G. Graveland en Jac. Bongerc. FINANCIEELE BERICHTEN. Anton Jurgens Ver. Fabrieken. De 1L39Ü.0Ö0 cum. pref. aand. ter betaling gegeven voor aanduelen van een groot concern. In verband met berichten omtrent de on der handsche plaatsing door Ant. Jurgens Vereenigde Fabrieken van ll.890.u00 cum. preferente aandeelen wordt officieel nog eens medegedeeld, dat dez? berichten haar oorzaak vinden in de aanvraag ter verkrij ging van de officieele noteering dezer aan deelen ter beurze te Amsterdam. De betreffende aandeelen werden eenige maanden geleden uitgegeven ter uitvoering van een overeenkomst gesloten in Novem ber 1928 en dienden ter betaling van aan deelen, welke de Margarine Uniegroep de controle verzekerden over een van de voor aanstaande concerns in Europa op het ge bied van margarine, eetbare oliën en zeep. WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. Een belangrijk onderzoek van prof. Aldershoff inzake de encephalitis- Gistermiddag is in het Rijks-Serologisch Instituut der Utrechtsehe universiteit aan den Catharijnesingel onder voorzitterschap van dr. N. Josephus Jitta, voorzitter van den Centralen Gezondheidsraad, een bijeenkomst gehouden van een aantal bujtenlandsche geleerden (voornamelijk Duitschere en Franschen), die het Instituut van professor Aldershoff bezochten in verband met hun buitenlandBche reizen om zich op de hoogte te stellen van wetenschappelijke onderzoe kingen in verschillende landen ten opzichte van het verband tusschen encephalitis en inenting. Het Utrechtsch Dagblad meent te weten, dat professor Aldershoff in deze bijeenkomst een uitermate belangrijke raededeeling heeft gedaan met betrekking tot door hem ver richte onderzoekingen. Deee mededeeling zou hierop neerkomen, dat professor Alders hoff. na behandeling van «ea groot aantal patiënten, meent tot resultaten te zijn geko men. die er op wijzen, dat de oorzaak dor encephalitis volstrekt niet alleen en uitslui tend gezocht moet worden in inenting, maar daarbij mede in het spel is een micro-orga nisme, dat professor Aldershoff ontdekt heeft in de kelen van een groot aantal personen, die dan in geval van inenting vooral ontvan kelijk werden voor encephalitis. Met andere woordende inentingsstof alléén veroorzaakt geen encephalitis, maar vindt haar oorzaak in de aanwezigheid van dit micro-organis me. Niet-ingeënte personen bleken eveneenB bacillendragers voor encephalitis te zijn. Teneinde zich nader te overtuigen van de door hem bij zijn onderzoek aangetroffen uitkomsten, heeft professor Aldershoff bij een aantal apen de keel bestreken met de cultures van het organisme dat hij vond in de kelen van de door hem onderzochte pa tiënten. Deze apen werden na deze keelbe- strijking op de gewone wijze ingeënt als kin deren. waarna al de dieren aandoening van het centraalzenuwBteltfel vertoonden. De resultaten zijn met de grootste voorzichtigheid te beschouwen. Bij nadere informatie vernam het U. D. nog, dat profeesoi Aldershoff. hoe belang rijk op zich zelf deze ontdekking ook mocht wezen, vooralsnog de grootste reserve wenschte temaken tien opzichte van de door he mbereikte resultaten. Voor dit oogenblik meende de hoogleeraar niet verder te mogen gaan dan deze mededeeling: dat het door hem verrichte onderzoek en de daarmede verkregen uitkomsten een vingerwijzing kun nen zijn op den weg van het onderzoek, dat momenteel overal hangende is naar het ver band tusschen het fnentings-proces en de enceuhalitis. Een breeder oordeel over dit onderzoek valt op dit moment nog niet te geven. Inmiddels heelt, aldus het U. D., professor Aldershoff met de door hem gister middag medegedeelde feiten, de oplossing van het brandende vraagstuk der encepha litis met hoogst-belangwekkend materiaal een eind nader gebracht tot haar verwezen lijking. ONDERWIJS* De eerste vrouwelijke hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit. De intree-rede. Zelden bestond voor een ambtsaanvaarding van eeu hoogleeraar aan de Leidsche univer siteit zooveel belangstelling als die van gis ter, bij de officieels in functie-treding van mej. dr. 8. Antiioniades als hoogleeraar in het oudklassieke en hedendaagsche Grieksch aan de Leidsche Universiteit, waarby de eerste vrouwelijke hoogleeraar aan de Leid sche Alma Mater haar intrede deed. Behalve het volledig curatorium der uni versiteit en vrijwel alle leden van den aca- demischen senaat, zeer vele lectoren^, doc toren en studenten, waaronder ook prinses Juliana niet haar studiogenooten. waren nog aanwezig de Grieksche gezant uit den Haag, en prof. dr. Pernot, hoogleeraar in het Nieuw Grieksch te Parijs en verbonden aan het Instituut Néoheilénique aldaar. Het grootrauditorium was tot de laatste plaats bezet, terwijl velen zich met een staanplaats tevreden hebben moeten stellen. Nadat curatoren en de leden van den se naat met het gebruikelijke ceremonieel hun plaatsen hadden ingenomen, sprak mej. Anthoniadee haar in de Fransche taal ge stelde intreerede met heldere stem uit. Het volgende is aan deze rede, getiteld: L'Importance du grec moderne, ontleend: Lang heeft het geduurd voor het Weeten van Europa belangstelling heeft getoond in de taal, die in Griekenland het teloor gaan van dé antieke beschaving heeft overleefd. Het ia een dankbare taak de lotgevallen van het zoo lang verwaarloosde oudklassie ke en hedendaagsche Grieksch te bestudee- ren en te onderwijzen, want deze studie werpt een nieuw licht op de taal van het Nieuwe Testament, openbaart de levenskracht van het Byzantijnache Rijk, en leert een taal kennen, die een rol van gewicht speelt in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee. Sedert ongeveer vijftig jaar is zij ook het voertuig van een rijke poëtische letterkunde, gelijk de groote figuur van Palamas, door spreekster uitvoerig geteekend, kan aantoo- nen. Wel heeft in de zeventiende eeuw Hol land belangstelling getoond in het levende Grieksch, getuige het glossarium van Meur- sius en de bijbelvertaling in do gesproken taal,, bekostigd door de Staten, wel vond de Griek Korai* in de 18e eeuw te Amsterdam de gelegenheid zich tot een philoloog van beteekenis te ontwikkelen, doch het weten schappelijk onderzoek naar de over zooveel eeuwen loopende evolutie van het Grieksch, dateert uit het laatste kwartaal der negen tiende eeuw. Verschillende geleerden, die daaraan hebben medegewerkt, worden door spreekster gekarakteriseerd. Nog wees zij op de toeneming der bevolking van Grieken land, die in 1912 twee millioen, thans zeven en een half millioen bedraagt, waarbij de hoofstad met haar haven achthonderd vijf tig duizend inwoners telt, tegen ruim hon derd tachtig duizend in 1912. Spreekster besloot met de gebruikelijke toespraken. Na afloop der rede hield mej. Anthoni- ades in huize Bruins een receptie, die zeer druk bezocht werd. Zoowel het collegium van het Leidsche Studenten Corps alB het bestuur van de Vrouwelijke Studenten te Leiden hadden prachtige bloemen gezonden. MARKTBERICHTEN. .Veemarkt Gouda. 14 November. Aangevoerd in totaal 2979 stuks, waarvan 308 slachtvarkens. Vette van 40 ct tot 41 ct per pond, levend met 2 korting. Londensche van 32 ct. 36 ct. per pond levend met 2 korting. Zouters van 38 ct. tot 39'A ct. per pond levend met 2 korting. 892 magere varkens van 3560; 1541 big gen van 1525; 27 runderen van 250325; 17 nuchtere kalveren van 10—17; 132 scha pen van 2030; 30 bokken en geiten van 410 per stuk. Handel alles vlug. Kaasmarkt Gouda. 14 November. 232 partijen kaas. Pryzen le kw. m. r. m. van 5659, 2e kw. m. r. m. van 5356, zware tot 62. Handel matig. 631 ponden boter. Goeboter van 1.16—1.25 per pond; weiboter 1.051.15 per pond. Handel vlug. 139 partyen eieren. Kipeieren van 11 12 per 100 stuks. Eendeieren van 78 per 100 stuks. Handel vlug. Graanmarkt Gouda. 14 Nov. 1929. Tarwe 11.60—12.50; Rogge 8— 8.76; Gerst 10.00-/ 11.76; Haver 8.75 f 9.76; Erwten 15.00—16.25; Bruine boöifenj 24r—26 per 100 K.G. RECHTZAKEN. Principieele dienstweigering. Voor de Krijgsraad te Den Bosch stond Woenadag terecht H. T. K., 20 jaar, geb. te Amsterdam, gew. dienstlpiclitig soldaat, ls bat. 7e reg. inf., ged. in de bijzondere straf gevangenis te Den Haag, dat hij op 21 Oct. 1929 to Harderwijk heeft geweigerd een mili taire vcldjas aan te paasen op last van een fourier. Ton 2e princ. dienstweigering. Conform den eisch werd verd. dooi den Krijgsraad veroordeeld tot 10 maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest en onslag uit den dienst zonder ontzetting DIÏAADLOOZE DIENST. Intern, schilderijendief gepakt. MANNHEIM. 14 Nov. Het is de politie te Mannheim gelukt, op het station aldaar aan te houden een internationalen schilde- rijendief, die in een hotel te Mannheim had overnacht, en op het punt stond den snel trein naar Frankfurt te nemen. De dief, Bernhard Wiese uit Ruenthe, heeft in den zomet van dit jaar te Zurich uit de verza meling van de hoogeschool 2 etsen ter waar de van 20.000 francs gestolen en voor 7000 francs aan een kunsthandelaar te Bern ver kocht. Verder wordt hij van verschillends diefstallen te Madrid en Leipzig verdacht. In zijn bezit vond men 10.000 Zwitsersche franc». In zijn eigen woning werden verschei dene gestolen etsen gevonden. Hefstoffelijk overschot van Mevr. ZoeMtof te Croaenberg aangekomen. FRANKFORT, 14 Nov. Het stoffelijk over schot van mevr. Zoebkof ia te Cronenberg aangekomen en zal in de kapel van de ouds Cronebergerburcht Zaterdag in alle stilte worden bijgezet, naast liet stoffelijk over schot van haar beide in den oorlog gevallen zoons. De familie van graaf von Hessen is reeds in Cronenberg aangekomen. Een Lag eisch ».s. op de Noordzee opgepikt. 1JMUIDEN, 14 Nov. Het Engelsciio s.s. Faniham met cellulose op weg naai Sheer- ness is op de Noordzee met ontredderde ma chine opgepikt door de Umuider stoom trawler Flamingo IJ muiden 42, Lobelia 135 en Waivisch IJ muiden 323, en hedenmiddag om 2 uur te lJmuiden binnengebracht. Moord of doodslag. AMSTERDAM. 14 Nov. Voor de Vijfde Ka- mor der Rechtbank heeft zich heden te ver antwoorden gehad een 27-jarige vrouw, die thans in het Huis van Bewaring is gedeti neerd. De dagvaarding legt verdachte ten laste primair moord en subsidiair doodslag en zware, mishandeling den dood tengevolge hebbende. Den 13en Juli had de vrouw haar man in een perceel aan de Prins Hendrikkade, waar haar man W. J. S. aan den arbeid was met een scherp mes een steek in don linkelbo- v?narm toegebracht. De armslagader was ge heel doorgesneden. De man is tengevolge van verbloeding, gepaard gaande met shock, overleden. Tegen de vrouw werd geëischt 3 jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventief. Het zesde postvliegtuig naar India. Wegens slecht weer de reis onderbroken. Bij de K.L.M. is bericht ingekomsu dat het zesde postvliegtuig, dat hedenmorgen vaa Amsterdam vertrok, te 11.20 te Neuren berg is geland. In verband met het slechts weer wordt de reis vandaag niet voortgezet. WISSKLKOKKSHN. 13 Nov. 14 Nov. Officieel. Londen 12.077* 12.08 Beriyn 69.23)4 59.23'* Parya 9.76)4 9.75)4 Brussel 34.66 54.65)4 Zwitserland 48.01 48.02 Weenen 34.85 3485 Kopenhagen 66.36 66.37)4 Stockholm 66.52 6657)4 Oslo 66.36 66.37)4 New-York 2.47'V* 2.47% Niet-oficiecl. Praag 7.34 7.34 Madrid 34.75 34.57)4 Milaan 12.98 12.97 Prolongatie 4)4 3 N. W. S. 75. Bcursoverxicht. By de opening was de stemming ter beur ze wat opgewekter dan den laatsten t(jd he. geval was. Overal kwamen de koereen beven het peil van hedenmorgen. Plotseling ont stond een groote verkoopbewsging in Mar garine Unie die ai spoedig ontaarde in een soort paniek, die het fonds binnen 10 minu ten van 322 tot 260 deed instorten. De reden hiervan is niet bekend, maar zooals ge woonlijk circuleerden er allerlei geruchte» waarvan de strekking in zooverre overeen kwam, dat het bekend consortium in moei lijkheden zou verkeeren en tot verkoopen gedwongen zou zijn. Calvé Delft rieden eveneens aanzienlijk terug. Ten slotte volg de een krachtig herstel. De gehec e markt had te lijden van deze ongebreidelde ver koopsbeweging. Van Berkels vielen onder 200. Philipsaandeelen zakten van 463 tot 443 In, Aku's van 133 tot 127. Later kon weer een opwaart ache richting worden ge volgd. Koninklijken avanceerden tot 391, maar liepen weer naar beneden. Suiker waarden volgden het marktverloop op den voet. Rubberaandeelen waren goed van toon, in verband met de betere stemming van het product. Tabakken stelden zich eveneens hooger. Mijnwaardcn prijshou dend. Amerik. fondsen stelden zich boveu New-Yorksche pariteit. RADIO TKLBGRAFïSOï WEERBERICHT 14 November. Hoogste stand 766.8 Biaritx. Laagste stand 744 te Thorshaven. Verwachting. Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind- Later toenemend en uit zuidelijke richtin gen. Meest zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk regenbuien. Weinig verande ring in temperatuur.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2