Eu Pakhuis EEK IEIIEN0E WITTE STAD-8BLI6ATIÊN HsÉ Fins si li. Srpl Marl. 1 Waiiiiijs flinke Dienstbode Een Jongen TABAKZAKKEN FLINKE MEISJES, HEDEN Dienstbode H. H. Kappers Ongehuwde Moeder ALS HET WINTERT Hoofdagent: J. DE WEGER Hei St. Jozef-Paviljoen i an den Graaf Florlsweg Weeshuis. Tehuis voor ouden De oificleele opening. Thé Dansant PÜRH£REHmTKN;~" Pieter Laurus Laurüsse P. L. Laurüsse DIENSTBODE KeukenWerkmeisje flinke DIENSTBODE. Jongen ofjMeisja B0UDSCHE VRAA6BAAK Loodgieters jongen Kennismaking. Bebr. Kamphuizen De Koning der Bloemen Het Bloemenmagazijn voor Gouda en Omstreken. KLEIWEG 36-38 Echt Barnsteen Tabak- en Sigarenpijpen nyman Laat bloamen Uw tolk zijn Het Bloemenmagazijn Bij de N.V. v.h. Bebr. Dercksen kunnen ean paar geplaatst worden, niet beneden de 18 jaar. tl P. v. d. Heuvel Een nelte Jongen sswaagd Overal verkrl Igbaar HEDEN OPENING A.A.C. HAVERKAMP zyn dat by werkzaamheden ala hjer door derden zyn verricht elk woord niet ateeds preciee wordt gewikt en gewogen. Hoe het zy, de betrokkenen hebben nu een vntdrukkeiyk consigne gehad, zich niet op anderer terrein te begeven en daarmede ia ae zaak uit. Geruimen tijd heeft de Raad zich bezig geuoudeu met de behandeling van het voor stel tót" het vetleenen van een retftelqps voorachot van f 1500.— aan het Burgerlijk Armbestuur voor het Fonds voor Ziekenhuis- verplegiog. De tot in alle bijzonderheden uitgesponnen details hebben er toe geleid dat de Raad eindelijk met algemeene stem men besloot dat voorschot te verleenen. Waarom een dergelijke detailbeapreking noo- dig was, waarbij toch bleek dat deze regej ling voor de gemeente voordeeliger was dan elke andere, die in deze zou kunnen worden getroffen, is out niet duidelijk gewerden. i Het marktwezen is de favorite vso het college van B. en W. en veelal ook van den Raad. De verklaring daarvan is duidelijk: een goed ingericht marktwezen is voor een centrum-gemeente ala Gouda ia van zeer groote beteekenis. Toch bleek bij de behan deling van dit voorstel dat de Raad met be reid was zoo hard van stal te loopen als het College ditmaal wel wilde. De heeren Fok kers en Overhand vooral waren niet gerust over de wijze van marktverbettering zooals die thans werd voorgesteld en drongen er dan ook op aan dat dit voorstel nog eerBt Di de Commissie voor Openbare Werken zou worden bezien Een vraag, die zeer te* recht werd gesteld, maar die tóch verwon dering wekte, daar het werkelijk bevreemdt dat een dergelijk voorstel niet aan de beoor deeling dezer oommjissie ia voorgelegd. Dit voorstel is trouwens een deel van de verbeteringen, welke nog op til zijn en welke belangrflke bedragen zullen vorderen. Het is dan ook volkomen begrijpelijk dat naast de hiervortn genoemde opmerkingen Mr. de Witt Wijnen ook te kennen gaf dat Tiet wel zeer gewenscht was alle noodig geachte verbeteringen ln één geheel te beschouwen, omdat men anders bij gedeeltelijke behan delingen de kans loopt dat een of and$r aan de aandacht ontsnapt. Toen wethouder Koe mans begreep dat het niet lukken zou dit voorstel alvast te doen aannemen, nam hij het met instemming van het college va« B. en W., maar even terug. Wij krijgen dus eerst Dog nadere toelichtingen omtrent de volledige plannen. V De Vereeniging tot stichting en instand houding van de Goudsche Industrie- en Huishoudschool heeft van den Raad de door haar gevraagde verklaring gekregen die door art. 25 van de Nijverheidswtet wordt gevor derd dat de oprichting van een Industrie- en Huishoudschool in Gouda .noodig" is. Deze verklaring is allereerst noodig om tot de stichting van een dergelijke inrichting, die zeker van belang voer de gemeente is, te kunnen oveTgaan. In deselfde raadszitting is echter ook eon aanvrage ingekomen van een andere zijde, waaromtrent B- en W. nog nader hun mee ning zullen doen kennen. Het sal nu de vraag worde»'of Gouda be hoefte aan twee zulke inrichtingen heeft. Dit wordt een aangelegenheid die wel onder de oogen mag worden gezien. De Raad heeft op voorstel van B. en W. besloten over te gaan tot droogmaking van de Verloren KoBt en tot bestrating van de daardoor verkregen ruimte en herbestrating van de daar thans gelegen straat. Dat is on getwijfeld een verbetering. De toestand, zoo als die daar is, kan op den duur niet zóó blijden, daar zij voor de daar aanwezige in dustrieën groot ongerief veroorzaakte. Nu dat leelijke bruggetje aan de Raam daarmede tevens verdwijnt, zal dat alle bewoners daar zeker aangenaam zijn. De vraag is nu ter sprake gekomen of door deze verbetering de droogmaking van de Nieuwe .Haven niet in het gedrang sar ko- men? En daarop is als antwoord gevolgd dat de Nieuwe Haven-verbetering alle aan dacht heeft. Welke plannen B. en W. met de Nieuwe Haven hebben is nog niet be kend. 'Wellicht brengt de begrooting 1930 daaromtrent eenig licht. De begrooting zal wel niet al te lang meer op zich laten wachten. Wil de openbare be handeling daarvan nog dit jaar plaats heb ben. en dat ia naar de voorschriften noodig, dan mag ze wel heel spoedig verschijnen Eau „Looarna" vaar Sa MirfdallanSaaha Zaa. Japan en de voorstellen van Engeland. Te Genève wordt, naar de correspondent van de Raily Herald aldaar meldt» algemeen verteld, dat Sir Eric Drummond, de secre taris-generaal van den Volkenbond, die een bezoek aan Londen brengt, aan Henderson voorstellen zal voorleggen voor een „Locar no" voor de Midellandsche Zee. Het denk beeld is, dat evenals Groot-Brittanje te Lo- oarno aan Frankrijk en Duitschland een waarborg gaf ten aanzien van een aanval van het eene land tegen het andere, thans ook Groot-Britanje zich zou verbinden, ten einde met zijn vloot Frankrijk te helpen bij oen Italiaanschen aanval en omgekeerd. Dit zou, aldus de gedachte, elk der beide mo gendheden veroorlooven gelijkheid van vloot- eterkte met de andere te aanvaarden en aldus het pad effenen voor een overeenkomst op de vlootconferentie der vijf mogendheden in - Januari. Oorspronkelijk moet het niet van Drum mond zijn uitgegaan, maar van den Quai d'Orsaywaar men het tevens als een middel beschouwt voor het bewerkstelligen van vreedzame betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië. De gelijkheid der rlooteterkle «ou echter roe «telt men het rich In Frankrijk voor alleen gelden voer de Middellendsche Zee Ziekenhuis van dagen (Vervolg.) Na de openingsrede van Deken van Rooy heeft Pastoor P. J. A. de Graaf den Deken dank gebracht voor de waardeerende woorden aan zyn voorganger, den oud deken Wytenburg gewyd, die door zyn groot optimisme deze stichting tot stand heeft gebracht. Nu er een eigen katholiek ziekenhuis is gekomen, waarvan wel niemand zal ver moeden dat dit is katholieke propaganda, wil spr. gedenken de groote zorgen die het Ziekenhuis zoowel als de Wijkverpleging voor de katholieke zieken hebben genad, waarvoor spr. namens de Goudsche clergé aan doktoren en verplegend personeel har telijk dank betuigt. Pastoor de Graaf sprak een by zonder welkomstwoord tot de zusters, die als de engelen der liefde door dit gebouw zweven. De vorige zusters hebben hier groote sym pathie achtergelaten, ongaarne heeft spr. ze zien heengaan, maar wegens gebrek aan gediplomeerde krachten onder hen was het niet mogelijk hen hier aan deze stichting te verbinden. De sympathie, die de vroegere zusters zich hebben verworven, zal op hen, die thans zijn gekomen en die in Dordrecht, Zaandam, Eindhoven, Roermond en Heerlen met tact en bekwaamheid hun taak hebben verricht en zich met al de opofferende lief de van hun edelmoedig hart daaraan hebben gegeven, zeker overgaan. Woest een moeder voor de weezen, zoo zei spr., een steun voor do ouden van dagen en strooit vreugde en zonneschijn in de harten Van hen, die daar aan behoefte hebben. Spr. bad hen God's zegen op hun arbeid toe. Namens de Congregatie van de Derde orde bood Pastoor de Graaf de Moeder- Overste twee waardevolle geschenken aan voor de kapel, die in het gebouw is inge richt. (Applaus) Kapelaan Van Alphen heeft daar op aan den voorzitter van het Regenten college het Salva-fonds aangeboden, ge sticht tot verpleging van zieke armen, waaraan ook door vele niet-katholieken bij dragen zyn geschonken. De kapelaan uitte de hoop dat deze goede daad aan allen zou mogen worden vergol den. Dit fonds moet worden beschouwd als een brug, die de exploitatie moet helpen er te komen. Een tweede brug is reeds in aanbouw en indien het noodig mocht zijn in deze waterrijke streek is een brug geen zeldzaamheid zullen nog meerdere bruggen moeten worden gelegd. Bij voor baat stelde de kapelaan het regentenbestuur aan als de officieele bruggewachters van het Salva-fonds. (Applaus) Mevrouw Groos—Nichting bood vervolgens namens den R.K. Vrouwenbond een fonds aan tot stichting en instandhou ding van een volledige kraamkamer. Door afwezigheid wegens ziekte van bur gemeester Gaarlandt, die evenals Deken Wjjtenburg een schriftelijk blijk van be langstelling had gezonden, heeft Wethou der Donker als loco-burgemeester na mens het gemeentebestuur het bestuur de zer stichting met de totstandkoming daar van gelukgewenscht. De totstandkoming van dit monumentale gebouw, dat een sieraad is voor onze stad, heeft de volle belangstelling van het ge meentebestuur, dat gaarne toejuicht al het geen in het belang der volksgezondheid wordt gedaan. Spr. meent dat dit gebouw aan alle lagen der bevolking ten goede zal komen. Het gemeentebestuur verheugt zich over de goede medische verzorging, die hier zoowel als in het Van Iterson Ziekenhuis en de Wijkverpleging geboden worden. Daar door kan by de toenemende bevolking van hier, zoowel als van elders in de omgeving, in de behoeften op dit gebied worden voor zien. Aan dein vooravond van de invoering van de nieuwe Ziektewet is dit zeker van beteekenis. Namens het gemeentebestuur uitte spr. den wensch dat deze inrichting zou mogen bloeien en tot zegen zijn. v Na deze woorden bracht Wethou4er Don ker aan het bestuur dezer stichting de ge- lukwenschen over van de R.K. Raadsfractie. Burgemeester Troost van Wa<d- dinxveen betuigt èn als burgemeester èn als voorzitter eene*"* belangrijke vereeni ging voor ziekenverpleging zyn gelukwen- schen voor de totstandkoming dezer inrich ting. Spr. heeft voor deze daad groot res pect voor de Goudsche katholieken en uitte den hoop dat God's Zegen op dit achoone gebouw zou mogen rusten. De heer A. J. J. Vos, die regents van het Van Lterson-Ziekonhuis verklaart gaar ne te hebben medegeholpen aan de totstand koming van heft nieuwe R.K. Ziekenhuis. De geschiedenis daarvan mem oreerend zegt spr, dat er onder de aa^Kzi'geri één is, de heer Bantzinger, vooir wien de dag van thans, een glorievolle dag is, omdat hij on vermoeid deze stichting heeft voorgestaan, dez^ heeft helpen bevorderen en daarbij hetmeest voorzichtige beleid heeft ge toond. Katholiek Gouda mag hem daarvoor In hooge mate dankbaar zyn. Als regent van' het Van Iterson-Ziekenhuis heeft spr. gemeetid een dergelijke functie voor het R.K. Ziekenhuis niet te mogen aanvaarden, zulks vooral omdat ny in het Van Iterson- Ziekenhuis steeds een groote mate van waardeering en piëteit heeft ondervónden voor de katholieke patiënten, die daar met groote zorg zyn verpleegd Nu er drie ziekenhuizen in Gouda zijn, moeten deze elkander de behulpzame hand bieden, dat in een groot belang voor onze stad, waarmede zij geluk kan worden gewenscht. (Applaus 1. Als voorzitter van den kring Gouda van de My. tot bevordering der Geneeskunst dankt Dr. T. Bee ken kamp uit Goude- rak Voor de uitnoochging aan de medici ou» de officieele opening van dit nieuwe zieken huis bij te wonen. Met groote belangstelling hebben de me dici de totstandkoming hiervan gevolgd, en nu dit gereed ia wenschen zij ook da Regenten met deze nieuwe moderne inrich ting geluk. Beginselen en levensopvattingen mogen bij de medici verschillen, een uiting als deze, die er toe strekt de lijdende mensch- heid uitnemende verzorging en hulp te ver schaffen, heeft aller belangstelling en waardeering. De tijden zyn veel veranderd sinds de opname van een patiënt in een zie kenhuis vroegér door dezen beschouwd werd als het laatste waartoe men overging en waarbij toch elke hoop vervlogen was. Thans ia dat heel anders. Er is een drang naar zie- kenhu iaverpleging en deze zal toenemen naar mate deze inrichtingen aan hooge technische eischen voldoen, die door de we tenschap worden aangegeven. Waar dit hier het geval is, is er reden tot groote belangstelling en waardeering. Spr. ein digt met den wensch dat duizenden pa tiënten hier verzachting en zoo zulks mo gelijk is genezing zullen vinden. (Applaus). Namens het bestuur der Wijkverpleging uit Ds. Verheul de hoop, dat waar dit mooie gebouw tot stand is gekomen dooi de milddadigheid deze stichting zal mogen worden bevestigd door den zegen Gods en er toe zal medewerken tot bevordering eu versterking van het heil der menscben, lichamelyk zoowel als geestelijk. Namens de huisartsen zegt teil slotte Dr. Hoffman een woord van geluk- wensch, waarby .spr. doet uitkomen dat Regenten van dit ziekenhuis ten aanzien van de artsenkeuze een geheel neutraal standpunt hebben ingenomen. Dr. Hoffman uit voorts een woord van sympathie en v/aardeering voor den regent, den heer de Graaf, die er pry's op heeft gesteld' ondanks zijn nog niet geheel herstel, deze opening by te wonen. Na deze speeches verzoekt Deken van Rooy het gebouw te bezichtigen, waarvoor het gezelschap in verschillende groepen uit eenging om daarna terug te keeren in de regentenkamer, waar de thee werd geser veerd. Het gebouw en zijn inrichting. Het ia een grooteen getrouw, dat aan -den Graaf Fiorisweg is verrezen: het vereejugt etn ziekenhuis, eon weeshuis en een tehuis voor ouden van dagen onder één dak. Grootach was de opzet, grootsch is ook de uitvoering, Ze getuigt van veel durf. Want om een gebouw als dit neer te zetten en in te richten op de iryze en voor de doelein den als hierboven omschreven is inderdaad durf noodig. Het gebouw alleen zonder de inrichting kost, nagr we vernemen 3% ton, en zooals het er nu staat is er een rente r.oodig van 500.-r elke week. De Roomsch-Katiiolieken van Gouda heb ben de middelen weten te vinden om het benoodigde groote kapitaal byeen te bren gen om dezen bouw en de inrichting daar van tot stand te brengen, en om het ge heel ook te kunnen exploiteeren gedurende de eerste tyden "dat die exploitatie belang rijke financieele offers eischen zal. Het, St. Jozef-paViljoen, zooals het ge bouw heet, bestaat uit drie gedeelten: een hoofdgebouw met twee vleugels. Aan de voorcyden met uitricht op den Graaf Flo- risweg zyn de kalnera voor de ouden dagen, die daar hun levensavond doorbrengen als bewonen zy hun eigen huis. Die pension- al'deeling, die 28 kamers bevat, moet een belangrijke bate vormen. De achterzyde van het hoofdgebouw wordt door de Zusters ingenomen; het ziekenhuis is ingericht in den linkervleugel en in den rechtervleugel vinden de weezen en de onbemiddelde ouden van dagen huisvesting-. Het ziekenhuis dat plaats biedt aan 40 patiënten eerste, tweede en derde klas, is op de meest moderne wyze ingericht Vol doet het geheele gebouw overal aan de eischen die aan een groote inrichting in dezen t(jd worden gesteld, ten opzichte van licht en lucht en hygiëne, alles is even ruim ingericht, gangen, kamers, trappen, keukens, waschgelegenheden, badkamers, de ziekemhuis-afdeeling Is extra verzorgd. De bellen in de kamers zyn vervangen door een systeem van lichtseinen, dat practischej wordt geacht De operatie-kamer heeft een. belichting en verwarming, zooals die-maar te wenschen is, de operatie-tafel, het in strumentarium, en de kostbare hulpmidde len voor medisch onderzoek, ze zyn alle aanwezig, zoodat er in technisch opzicht waarlijk niets ontbreekt. Aan goede medi sche verzorging ontbreekt het evenmin, do liefdevolle verpleging der zusters, is by voorbaat verzekerd. Het geheele gebouw maakt een rustigen prettigen indruk, ook de gemeenschappelij ke slaapzalen voor de kinderen, zien er keurig uit. In een aansluitende lokaliteit vindt elk kind z\jcn< eigen vaste waschtafe', waaruit wel blijkt dat zindelijkheid' en rein heid hen wordt ingeprent. Op den zolder in het hoofdgebouw zijn 29 slaapcellen voor de zusters ingericht. Natuurlijk zyn alle voorzieningen getroffen voor centrale ver warming en watervoorziening. Óp de zolders zyn de reservoirs geplaatst, in de groote kelderruimte staan 4 ketels, die voor de verwarming en de warmwatervoorziening zorgen. Er is ook een huls-telefooncentrale in het gebouw, die bü een zoo groote inrich ting onmisbaar is. De keukens zijn geheel gemoderniseerd, het zyn geheele installaties, zooals de mo derne techniek die heeft mogelijk gemaakt. De Renteverhooging der Nutsspaarbank. 'De mededeeling van het bestuur van de Nutsspaarbank alhier dat met ingang van 1 Jan. 1930 het rentetype voor de spaar gelden met 1 wordt verhoogd en van 3 op 4 c/c wordt gebracht, zal zeker eenig op- zièn wekken. Niet dat het feit op zichzelf opzienbarend moet worden geacht, maar om dat de Nutsspaarbank, steeds vasthoudend aan haar rentetype van 3 zich daardoor een positie heeft verschaft van onaantast bare soliditeit, die voor degene, die zijn spaargelden daar deponeerde, alle waarbor gen van veiligheid voor het by kleine bedra gen meestal bijeengebracht geld, heeft ver zekerd. De Nutsspaarbank is een instelling, welke is opgericht, met de bedoeling den spaarzin te ontwikkelen by den eenvoudigen man of vrouw, die alleen in staat is kleine bedragen af te zonderen om daarmede een zekere som by'een te brengen, die by een of andere ge legenheid dan kunnen worden benut. Hande lingen van commercieelen aard, welke winst beoogen die buiten het spaarbankbedryf worden verbruikt, heeft de Nutsspaarbank zich nooit tot taak gesteld. Haar eenig doel was de verkregen spaargelden op de meest solied geachte wyze te beleggen tot vol komen zekerheid van hen, die aan deze spaarbank hun gelden toevertrouwden. Onder deze wijze van werken is de Nuts spaarbank de vertrouwenwekkende instel ling geworden die ze thans is, een instelling die ten allen tijde over de vereischte liquidi teit beschikt en die zeer belangrijke reser ves heeft verkregen. Met de uitgifte van kleine hypotheken heeft de Nutsspaarbank menigen kleinen bezitter van dienst geweest. Dat het bestuur van de Nutsspaarbank thans tot een zoo belangrijke maatregel van verhooging van de spaarbankrente met 1 heeft besloten, daarvoor is zeker een be paalde reden aanwezig. En wel deze dat de methode van propaganda, welke de Gemeen telijke Ophaal- en Stortingsdienst hier voert, niet gebaseerd is op bevordering van den Bpaarzin, zooals de Nutsspaarbank die verstaat, maar op een concurrentie tegen de Spaarbank, zooals die in de particuliere be drijven niet wordt gevoerd. Onder deze omstandigheden heeft het be stuur besloten aan deze concurrentie het hoofd te bieden en onder alle garantie van veiligheid voor de spaarders de rente te ver- hoogen van 3 op 4 Het is duidelijk dat by het nemen van dit besluit ook de noodige maatregelen zyn overwogen, welke er toe leiden dat het fi nancieel evenwicht, door de meerdere uit gaven veroorzaakt, niet wordt verbroken en de positie even safe blijft als ze thans is. Het is thans echter de vraag of de Nuts spaarbank zal mogen blyven voortgaan aan tal van Goudsche ingezetenen en ook aan de gemeente, tegen uitgesproken lage r?nte hypotheekgelden te blijven verstrekken. Want de spaarders moeten hun gelden on der alje omstandigheden volkomen veilig weten! De kelderruimten zyn voor allerlei doel einden in beslag genomen. Daar zijn ook de kruipgangen, waarin het buizennet ligt, dat voor het groote gebouw noodig is. Wij zullen niet in verdere details omtrent dit groote gebouw afdalen. Het is in 't kort gezegd: een inrichting, die aan alle eischen, die deze tijd stellen kan, voldoet, een ge bouw dat er wezen mag en dat èn hen, die het hebben durven opzetten, èn de ontwer pers die de denkbeelden in beeld hebben ge bracht, èn hen, die dit alles hebben uitge voerd, tot eer strekt. Zaterdag en Zondag is het paviljoen te gen een kleine vergoeding opengesteld: die bezichtiging is alleszins de moeite waard. Rector P. H. Wytenburg. De oud-deken van Gouda, de eerw. heer P. H. Wytenburg, die zooveel voor de tot standkoming van dit gebouw heeft geijverd, is tot Rector van deze stichting benoemd. Hierdoor zal het hem gegeven zijn ook verder zyn arbeid ten bate dezer stichting te doen strekken. RECHTZAKEN. Het spoorwegongeluk bij Havelte. Zes weken gevangenisstraf geëischt. De rechtbang te Assen heeft geëischt 6 weken gevangenisstraf tegen de hoofdcon ducteur H. E. H. en de machinist J. H. L., die oorzaak waren van het spoorwegongeluk bij Havelte op 5 Sept. j.l. Zooals men weet is de trein uit Zwolle toen door een onveilig signaal gereden en in de Drentsche Hoofdvaart geraakt. GEMENGDE BERICHTEN. Echtpaar te Oegstgeest overreden door locomotief. De man op slag gedood; zijn echt- genoote late» gestorven. Gisteravond omstreeks half zes heeft te Oegstgeest tusschen de R.-K. kerk en Duinzicht een ernstig ongeluk plaats gehad. De zestigjarige A. Olsthoorn liep met zijn vrouw op het tramspoor toen zij door een losse locomotief van de stoomtram LeidenHaarlem werden gegre pen en overreden. De man was op slag dood, de vrouw werd zeer ernstig gewond. Zij is naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Nader vernemen wij, dat ook de vrouw kort na aankomst in het academisch zie kenhuis ig overleden. Het echtpaar laat zes kinderen na van leeftijden van tien tot ne gentien jaar. Het zijn de 50-jarige bloemkwee- ker A. Olsthoorn en zijn 49-jarige vrouw M. M. OlsthoornKruik. Het echtpaar woonde op denzelfden weg, waar het ongeluk plaats had, ongeveer 20 M. daarvan verwijderd. op ZONDAGMIDDAG a.s. in de SOCIËTEIT „ONS GENOEGEN" Uitsluitend voor Leden der Sociëteit en vreemdelingen. Aanvang 3 uur. H. J. IN T VELD. STADSNIEUWS. GOUDA, 16 Nov. 1929? Restauratie van het kerkgebouw van de Lutherache Gemeente. Het kerkgebouw der Ev. Lutherache ge. meente aan de Gouwe heeft deze week een groote verandering ondergaan. Alle ramen., zoowel die met gewoon venster- als een paar met gekleurd glas, en bovenal de niet zeer fraaie ijzeren met matglas zijn vervangen door ramen glas-in-lood, waardoor liet ge bouw in- en uitwendig een geheel ander aanzien heeft gekregen. Vooral van binnen heeft de kerk, die 3 jaar geleden door ver nieuwing van het meubilair en anderzins zeer verfraaid was. thans door de aangebrachte ramen een stemmingsvol cachet gekregen. Bijzonder mooi zijn de ramen aan weerszij, de van den kansel met hun symbolische voorstellingen, terwijl in alle „koppen" em blemen rijn aangebracht. De N.V. Glozener Co. Handelmij. te Dordrecht, die in haar ateliere de ramen vervaardigd heeft, heeft wel eer van httr werk. De verloting van „De Bazuin". Van de groote verloting dor Chr. Muriek- vereeniging „De Bazuin" zijn tot dusverra niet afgehaald de prijzen gevallen op de noe. 128, 1246, 1107, 1545, 144, no. 40 (sprei), 102 (pop), 93 (schilderij), 94 (pop). Een eere-comité voor het concours van „Excelsior". Het eere-comité voor het door ds Eerste Goudsche Mondharmonicavereeniging „Ex celsior" uitgeschreven concours voor mond. en handaccordeonvereenigingen,, bestaat uit de volgende hei ren: Burgemeester E. G. Gaarlandt c re-voorzitter; J. P. Anemaet, dir. gem. rei igings- en ontsmettingsdienst; A. Bertheux commissaris van politie; A. Dudok van ileal, dir. zeepfabriek „de Ha mer" Dr. van Eldik Tieme, scheikundige aan de KaarsenfabriekO. H. Hagedorn, secretaris Kamer van Koophandel en Fa brieken dr. A. C. A. Hoffman, lid van den gemeenteraad; mr. C. Jonker, advocaat en procureur; C. H. Koemans, wethouder; J. van Kranenburg, notaris; G. J. J. Pot, ge meentesecretaris; J. Reneman, industrieel; mevr. Riesz, lid van den gemeenteraad; P. B. Sipa, hoofdopzichter Prov. Waterstaat; J. C. van Vliet, steenfabrikant» en mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, advocaat en procu reur, lid Pan den gemeenteraad. Schouwburg-Bioscoop. Het Schouwburg-Bioacoop-programma zet in met een afwisselend ^Holland's Nieuws, wat gevolgd wordt door interessante ge beurtenissen van buiten de grenzen. Een fraai intellect filmpje, bevattende opnamen aan de oevers der Stille Zuidzee en een klucht met onbegrijpelijke momen ten gaan de hoofdschotel vooraf. Dit is thans een dramatisch filmwerk, waarin de hoofdrollen worden vervuld door Janet Gay nor en Charles Farrelle, beide personen, die op zoo'n meesterlijke wijze in het ook hier ter stede met groote succes gebrachte film werk van „Twee menschen" optraden. Het ontroerende spel van Janet, het arme, on schuldige wezen, dat door armoede en al- lende tot stelen gedreven wordt, en het zui vere samenspel met Farrel, maken ook „De straatengel' 'tot een der meest bezienswaar dige films. Fotografisch voortreffelijke foto's in de omgeving van Napels, is de film ook zeer wel geslaagd en daarom zal de Schouwburgbezoeker geen spijt van zijn gang behoeven te hebben. Het orkest geeft weer een mooie muzikale illustratie. Een voordracht met lichtbeelden over Palestina. Morgenochtend zal voor d© afdeeling Gouda van het Instituut voor Arbeidsontwikkeling de heer A. M. van Leeuwen, onderdirecteur der Haagsche schoolbioscoop, een voordracht over PaleBtina houden. Spreekbeurt Vrflz. Hervormden. De vereeniging van Vrijz. Herv. bericht ons, dat de aanvankelijk vaetgestelde och tenddienst op Zondag 17 November wegéns verhindering van Ds. Landstra niet ken doorgaan. Deze is nu veranderd in een avonddienst op Zondag a.s. te 6 uur in de groote zaal der Reünie, waarin zal voorgaan Ds. J. D. v, d. Veen van Rijswijk met het onderwerp: „Het Kruis". Geen staldng in de ^waschindustrie. De tegen a.s. Maandag aangekondigde sta. king bij de firma Jaspers exploitant© van de stoomwaBscherij De Blauwe Haan iB verme den, daar de door de werknemers in hun z.g. ultimatum gestelde eischen zijn ingewilligd Het contract, dat met deze firma zal worden gesloten, houdt nagenoeg het zelfde in als het contract dat met de overige werkgevers werd gesloten. Een nieuwe dameskapsalon. Wij vestigen gaarne de aahdacht op de advertentie in dit nummer waarin de heer Furrer bekend maakt, dat hij Dinsdag a.s. een nieuwe dameskapsalon zal openen °P de Bleekerseingel no. 7 en 8. Thalia-Theater. Wings. In eerbiedige nagedachtenis opgedragen aan de helden der oorlog, wier vleugels tos- gevouwen werden: voor altyd. Wings? Vlammende vleugels. De oorlog. Twee jongelingen opgeroepen uit hun vredig bestaan om ten strijde te trekken. Jack en Dave. Beiden opgeleid tot vliegenier. Ware vrienden, tesamen in een- 0 zelfde eckader. Wedijverend in grootscbe daden van heldenmoed. Elkaar bijstaand in oogenblikken van gevaar. Promotie en eer- Totdat ook hier weer „zij" de hechte vriendschapsband verbreekt. Vriendschap piaats maakt voor haat. Een hooggaande rtrfat Dan plotseling de lucht in, waar plicht roept en voorrang heeft, vóór al het overige. Jack recht op het doel aansteve nend, het onschadelijk maken van twee vij andelijke waarnemingsballons. Keert ge slaagd terug. Dave vol opoffering, zich wer kend op een vijandelijk achtervolgingseska der. Moet wyken voor den overmacht, Btort brandend neer, redt met moeite het leven. Weet te ontsnappen in een vijandelijk vlieg tuig. Jack weer opstijgend om zijn vriend te wreken, verricht wonderen van dapper heid. Terugkeerend ziet hij nog één vijand. En nog eenmaal wil hij wreken zyn vriend... Dat is de oorlog. Vlammende vleugels. Wings. Het versterkt orkest weet uitnemende ge luidseffecten weer te geven en op volkomen juiste wijze deze buitengewone film te illus- Xieeren. Ieder zal deze grootste en aangrijpendste anti-oorlogsfilm der lucht willen zien. De Thalia-bioscoop zal avond aan avond geheel bezet zijn. Geslaagd. Voor het diploma machineschrijven B: Mej. J. A. C. v. d. Bosch, en de heer A. J. de Man; voor diploma A: de heer J. de Mooij, allen te Gouda. iHun opleiding genoten zy aan de Pont- school, Westhaven 45, Gouda. Ned. Herv. Kerk. Onder leiding van prof. dr. J. W. Pont hoopt de heer B. E. J. Bik, theo!. cand- al hier, morgen zijn 2e Voorstelpredikatie te houden in de Weeshiuskerk te Amsterdam. Een geval van roodvonk. Ten St&dhuize werd in de afgeloopen week aangifte gedaan van een geval van besmet telijke ziekte roodvonk. Het kerkgebouw van de Ver. Calvjjn. Naar wy vernemen is in het kerkgebouw van de Vereeniging „Calvyn" een gasinstal latie voor verwarming aangebracht. Een proef met deze nieuwe installatie genomen heeft Door den Commissaris der Koningin is by besluit van 15 Nov. j.l. tot lid der Gezond heidscommissie te Gouda in de vacature- Dr. H. W. Overbosch benoemd de heer G. Hupkes, Dierenarts te Gouda. Twee nieuwe zaken. Gaarne willen wij de aandacht vestigen op twee nieuwe winkels die heden geopend tulien worden. Allereerst de winkel in glas- en aardewerk eu emaille-artikelen van den lieer M. Th. Melkert, Heerenstraat 76. Het keurige etalage is door den heer Melkert aangebracht. Ia de Doeleatraat opent heden de heer A. C. Haverkamp een winkel in radio-artike len. Deze winkel met zijn fraaie verliohting it een aanwinst voor de Doelestraat. GEBOREN: 14 Nov. Arie Johannes zn. v. A. v. d. WaJ en JVC. Oostenrijk, Raam il7 15 Nov. Cornelia, dr. van F. A. B. Vissers «n J. M. Flux, Vonderstr. 46. ONDERTROUWD 14 Nov. J. M. Wout to C. W. de Haas, A. van Straaten en J. C. 'terse, A. Verhoef en C. Bruijniks, J. van ;phen en J. B. Hei, H. do Jong en E. M. OVERLEDEN: 14 Nov. Pieternella Dek ker, oud 85 jr., wed J. de Kleijn, Kattensin- gel 58, J. A. Schneider, oud 66 jr. Aaltje Baketeeg 5. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Lijst van 13 November 1929. 3 aardewerkers, 2 pijpmakers, 3 drukkers, 4 letterzetters, 1 houtdraaier, 10 schilders, 2 bleekersknechts, 6 grondwerkers, 1 heier, 4 opperliedne, 3 sigarensorteerderfl, (2 ged.) 1 stoffeerder, 2 klinkera, 4 timmerlieden, 3 stokers, 1-kopergieter, 1 textielarbeider, 4 tuinders, 1 boerenarbeider, 4 brood- en ban ketbakkers, 4 chauffeurs, 1 touwslager, 10 pakhuisknechts, 2 suikerwerkers, 3 sigaren makers, (ged.) 5 schippersknechts, 2 reizi gers, 3 kantoorbedienden, 1 koetsier, 3 win kelbedienden, 3 boekhouders, 47 transport en fabrieksarbeiders, 1 nachtwaker, 1 vak- kundig bleekersknecht (jonge kracht). Agenda. Vrydhg in Nov. en Dec. 8 uur Soc. ,/de Réunie" Indische lezing, zondagmiddag 3 uur Soc. „Ona Genoegen" Tné Dansant. 16 Nov. 8 uuf. Zaal Kunstmini Soc. „Ona Genoegen", Uitvoering „ThalU". 20 Nov. 8 uur. Nieuwe Schouwburg, le Nutsavond. 30 Nov. 8 uur Hotel „de Zalm" Ver. van Huisvrouwen Demonstratie van de N.V. rtsilk te Breda, Tentoonstelling van «Arbeid Adelt". 30 Nov. 2 uur Stadhuis Kaadzaa! Verg Kamer van Koophandel en Fabrieken, 'i Nov. 8 uur. Nieuwe Schouwburg, Bios coopavond voor de leden. Vertoorving van film Sorrell en Zoon. Na afloop Bal in kunstmin, V» t. Medtóche dienst. snaf hedenmiddag 3 uur tót Zondagavond w UlJ5 v®rvoege men zich bij afwezigheid en huisarts bij de doktoren Evers, &Ven, €n Hoffman, Bleekerssingel. Apothekersdienst. b, .apotheeH van den heer E. Grendel, tot en met 22 November, be- ODen/ ■^en <*aar°P volgenden nacht ge- feht* Zy,? na unr d®8 avonds (des nachts JT61- &Üeep voor recepten'). _far DEN OMTREJS WHEN t. 4 RUN. Joh. Stehouwer te Alphen ».d. Rijn itun j°°r '1>'t b«oen in de vacature, ont- lu, '«Wk van ds. J, F. Rath *oetenneer-Zegwaart, bedankt. k haastrecht. Landatra, predikant bij de Ned. Herv. kerk, behaald© te Leiden het doctoraal in de Godgeleerdheid. De predikant en zijn echtgenoot© onder- vonden bij hui: thuiskomst Vrijdagavond en daarna veel belangstelling bij dit heuge lijke feit. In de Zondagavond gehouden godsdienst oefening in de Ned. Herv. kerk deelde Ds. Landstra mede, dat hij heeft bedankt voor het beroep naar Wareum (Fr.). Ds. Landstra bracht dank aan den kerkeraad en kerk voogden en vele anderen voor de bloemen en voor de gelukwenschen. Vrijdag j.l. door hem ontvangen. SCHOONHOVEN. De gemeente-financiën laten geen salaris- verhooging toe. Blijkens een schrijven dat B. en W. aan den Raad hebben gericht heeft men de plan nen tot verhooging der salarissen van amb tenaren en werklieden in dienst der gemeen te, welke in de Commissie voor Georgani seerd overleg eenige malen besproken zijn, laten varen met het oog op den financieelen toestand. Do salarisherziening zou gekost hebben f 4322. Van andere zijde was voor gesteld inplaats van salariaverhooging vrij stelling vah penaioenkorting wat f 3316 ge kost zou hebben, welk bedrag nog hooger zou worden als loonsverhpoging plaats had. Wij zien ons genoodzaakt, aldus schrijven nu B. en W. dne Raad, te adviseeren noch het een noch het ander aan te nemen. Dank zij het betrekkelijk belangrijk batig saldo over 1928 is de gemeentebegrooting voor den dienst 1930 zonder raming van winst, afkom stig van de productiebedrijven, sluitend kunnen worden gemaakt, terwijl het zich laat aanzien dat het dienstjaar 1929 minder voordeelig zal zijn. Middelen tot dekking der hier voren genoemde uitgaven zijn thans niet Aanwezig. CORRESPONDENTIE. J. de W. Uw ingeaonden stuk kan in dezen vorm niet worden opgenomen. RED. Zondag 17 November. GOUDA. lïemonatr. Kerk, 10% u. v.m. Ds. H. Cramer Herdenking van de sterfdag van P. A. de Genestet. 1829—21 Nov. 1929. Kleine kerk, 10 u. v.m. De héér L. Bodaar:, oud-zendeling te Rotterdam, Jeugddienst. Lutherache Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Gcref. Kerk, Turfmarkt, IQ u. v.m. en 6% u. nan. Da. J. P. C. ten Brink. Ver. „öalvyn", Nieuwe Zaai, Turfmarkt 142, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. J. E. Klomp van Ede. Ver. van Vryz. Hervormden, Soc. „de Réunie" 6 u. n.m. Ds. D. v. d. Veen. On derwerp „Het Kruis". Geref. Gemeente, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u n.m. Leesdienst. Chr. Geref. Gemeente, Gouwe, 10 u. v.m. en 5 u. n.«. De. J. B. G. Croea. BERKHNWOUDB. Ned. Hei-v. Kerk 1% u. n.m. Ds. Deur te Schoonhoven. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr, P. Glos. Remonstr. Kerk, geen dienst. Evangelisatie, 9% u. v.m. en 6 u. n.m. De heer E. C. B rus se van Den Haag. Geref. Evangelisatie. 9% u. v.m. en 6 u. n.m. Cand. H. Bont ber pred. te Leer broek. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. C. J. Leenmans. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 7 u. n.m. Dr. A. Landstra. Geref. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u .n.m. Ds. H. Holdrop van IJmuiden. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. Nieuw- burg. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. B. J. Kanis Evangelisatieigebouw, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. Lekkerkerkeir. W ADDINX VEEN. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Ds. Verheul uit Gouda. 6 u. n.m. Ds. Severyn uit Waarder. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m. Ds. W. N. van Nooten. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. J. A. Dippel. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Cand. v. Gin- Jcél van Zeist. 6% a n.m. Ds. Enkelaair. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Ds. Steenbeek van Oudewater. RADIO-NIEUWS. Programma voor Zaterdag. Hilversum 4.30 Sportpraatje. 5-00 Gezondheidshalfuurtje. 5.30 Cureus Duitsch. 6.01 Vooravondconcert. 8.00 V.A.R.A. Orgelsolo. 8.15 Toespraak en Muziek. Huizen 4.00 Cursus Esperanto. 4,30 Cursus Engelsch. 5.00 Gramofoonplaten. 6.05 Soliste. 6 20 GTamofoonplaten. 6.45 Journ. weekoverzicht. 7.00 Spreekbuert. 7.30 Gramofoonplatea 8.30 Concertavond. LUCHTVAART. Het 6e postvliegtuig te Weenen geland. Het zesde j^petvliegtuig, de P.H.-A.G.B., is gister om 12.35 van Neurenberg vertrok ken en om 15.06 wegens het slechte weer te Weenen geland. ADV HRTENTI1N. Eenige en algemeene kennisgeving. Tot ons diep leedwezen overleed heden onze beste Man, Vader en Be- huwdvader in den ouderdom van 69 jaar. Mevr. de Wed. M. J. LAURüSSE- HOOGENDIJK. Hamburg, A. P. L. LAURÜSSE. E. P. LAURÜSSE—DE JÓNG. Gouda, Burg. Martenssingel 19. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Dinsdag den 19 November 1929 op de Algemeene Begraafplaats te Gouda, ten 12 ure vanaf het sterf huis. 26 Heden overleed onze geachte Zwa ger, de Heer in den ouderdom van 69 jaar. Gouda, K. A. BRAAT—HOOGENDIJK. N. M. HOOGENDIJK. Lochem, L. F. HOOGENDIJK. J. W. HOOGENDIJK—HUSSEM. Heden overleed te 's-Gravenhage onze beste Broeder, Behuwdbroeder en Oom, Willem de Ven, in den ouderdom van 76 jaar. Uit aller naam CORNELIA DE VEN. Utrecht, 15 November *1929. Maliestraat 16. Geen bloemen. De teraardestelling zal plaat* hebben Maandag a.s. op de begraafplaats Oud Eik en Duinen, vertrek van het sterfhuis, Reger teasel aan 187 's-Gra venhage, te 2 ure. GEVRAAGD een flinke Adres Mevrouw Dr. S^CHOLS, P. C. Hoofdplein 7, Rotterdam. GEVRAAGD voor dea^Haag in net R.K. gezin met 1 December, een flinke R.K. zelfstandig kunnende werken. Huise lijk verkeer, v.g g.v. Brieven onder letter H»' Bureau Goudsche Courant, Markt 31. GEVRAAGD net v.g.g.v., P.G.," flink kunnend^ werken en eenvoudigen pot kunnende koken. Tweede meisje aanwezig. G& Mevr. TEN BERG weg 16, Rotterdam. Eendrachts- Mevrouw VAN HOORN, Park 4 vraagt met ingang van 1 Dec. een tegen hoog loon, voor dag en nacht of alleen voor den dag. Mevr. KAMPHUIZEN, Gouwe 19 VRAAGT door bijzondere omstandig heden een GEVRAAGD by Schoenmakerij H. v. <t. POOL, Raam 107—109. 8 GEVRAAGD: voor boodschappen en hulp kantoor. Aanmelden Plateelbakkerij „IVORA", 10 Kuiperstraat 26. GEVRAAGD k contant Fr. br. met prijs, beschrijving, registernamen en fabrikaat onder No. 3478, Bur. Goudsche Courant, Markt 31. f 10 Tan het bekend* Jaarboekje la een nieuwe uitgave voor 1930 in bewer king. Terbeteringen va» de uitgave 1929 worden gaarne ingewacht b(j de' Uitgeven a. MINKMAN ZOON MARKT SI. GEVRAAGD bjj P. J. SPEE, Keizerstraat 87. 8 TE HUUR. Te bevragen by C. K. GALAMA, Gouwe 165. 10 2 nette Heeren zoeken kennisma king met 2 nette meisjes, leeftijd 2022 jaar. Brieven met foto onder no. 3514 Bureau Goudsche Courant, Markt 31. St. Nicolaas 10,16 en 18 cent per ons. Gevuld St. Nicolaas 25 cent per ons. Borstplaat jes 20 cent per ons. Roomborstplaatjes 25 cent per ons. Boterletters 30 cent per ons. Banketletters 25 cent per ons. Wij brengen pracht Orchideën planten in bloei. Kunt u goed planten verzorgen? Dan zullen deze ook bij U groeien en bloeien. 15 L. Binnendijk 10 KLEIWEG 87 - TELEF. 517 GEVRAAGD 20 goed kunnende scheren en knippen. WIJDSTRAAT 6 Gedipl. kapper wenscht afstand te doen van haar kindje. 8612 8 Brieven onder Na 8512 Bureau Goudsdie Courant, Markt 31. Klelwtg 39 - Tel. 287 r Nuttigt St. Nitolaat isschsnken Kleurpotlooden 6 kleuren f 0 40, 12 kleuren f 0-70. Franco huia na ont vangst van bedrag'? en 12 cent porto. Fo^p kpnftkalender 1930, slechts f 1.60 Gfoofo sorteering Foto-albums, Camera's LsmMbL Lantaarnplaatjes enz. Ook voor Uw Drifts ons adres het beste. Goed koopste Foto- eu Brillenhaodel Giro 35.50 - T.l.loon 55045 V ln Gummi, Ledar .n Peau dt Suèds Zie Etalif* L. Blnn*ndl|k KLEIWEG 87 Wilt u een bijzondere - attentie bewijzen? Wij zijn ontwerpers en uitvoerden van de een voudigste tot de grootste stukken voor Gouda en Omstreken. KLEIWEG 36-38 dan moeten Uw schoenen bizonder sterk en goed gerepareerd worden. WLI HEBBEN ONTVANGEN een prachtp&rtij leder, dat voldoet aan de strengste eischen van sterkte en ondoor dringbaarheid van water. MAAKT U DAAR OOK GEBRUIK VAN? Voor Uw beter schoenwerk hebben wij in voorraad van dat fijne soepele leder. Alles ouderwetsche kuiplooiïng. HEEREN ZOLEN EN HAKKEN DAMES ZOLEN EN HAKJCËN ƒ2.25. ƒ1.75. nasr verkiezing genaaid, gelijmd of gepend. Werkplaatsen: BURG. MARTENSSINGEL 123 en SPOORSTRAAT 21. Gepelde Garnalen dagelijks verseji Blanke geweekte Stekvisch Versehe en Gebakken vitch, dagelijks versch, per eigea spoed- verzending. Rechtstreeks van de vissoherij. Gemarioneerde Haring extra fijn en blank. Harderwijkers, Makreelan, e»z. enz. Aanbevelend, P. G. SOHARLEMAN Junior-, Lange Tlendeweg 71 Telefoon 7SB Is de verfioop weder begonnen fs Hiewwe Markt 17 Talef. 7SO 40 3529 20 ■laotrloltalt - Radio Llolil on Krootif POELESTRAAT 16 GOUDA

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 4