LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. geheel Zweden bekend rijn. Zijn verdiensten veradiaften hem de koninklijke medaille voor verdienstelijke doden, de gouden me daille van de Zweedache aero-club en den Curnegie-prijs. Thans ia hij naar het. Zui den van Zweden verplaatst.. Zijn opvolger, Vaandrig Lindow, is eveneens reeds met den CurnegiL'prijs onderscheiden. Deze ont ving op een goeden dag de opdracht een Vrouw té gaan hélen, die haar bevalling tegemoet zag en medische hulp dringend noodig had. Toen Lindow ter plaatse aan gekomen was, bevond hij dat de vrouw hooge koortsen had en lag te ijlen. De pa tient "werd daarom op de baar vastgebon den. Wegens de moeilijkheden met het star ten bleef de monteur achter en asmv aardde Lindow de terugreis alleen met de vrouw. Wie beschrijft echter zijn schrik, toen hij onderweg bemerkte dat «Je vrouw zich had losgewoeld en thans op het punt stond uit het vliegtuig te. springen. Lindow slaagde er j^n da vrouw met een hand vaat te grij pen, terwijl hij met de andere bfeb vliegtuig bleeï besturen. Tweemaal geraakte hij iri een sneeuwstorm, doch ondanks alles slaagde hij er in zijn plaats van bestemming te be reiken, zij het dan ook geheel uitgeput^door de buitengewone inspanning. De vrouw werd onmiddellijk naar het ziekenhuis over- gebracht, waar kort daarop het kind wercl geboren. Moeder en kind zijn in het leven gebleven. VER. STATEN. Good overleden. De Amerikaansche staatssecretaris van oorlo}? James Good is overleden. Good werd vier dagen geleden aan zjjn blindedarm ge« opeieerd. RIN N' &NLA NP. Joego-Slavisch geschenk voor Prinses Juliana. Het Comité der Joego-Slavisehe kunstten toonstelling in den Haag. heeft H. K', H. Pritlset Juliana in verband met de eerste Jotego-Slavische tentoonstelling tin Nederland eenige handwerken der Joego-Slavlsche volkskunst aangeboden. De Prinses heeft dit aanbod aanvaard. Deze voorwerpen worden na het einde der tuntooimelling door de afgevaardigde dames v^n ^iet comité aan de Prinses overhandigd. Da geschenken worden van 21 dezer af ten toongesteld in de zalen der tentoonstelling Prins Hendrik te Berlijn. Het jaarlijksche bal vin h«t Nederlandsch- Duitsehe Hulpcomité heeft gisterenavond in het hotel Esplanade te Berlijn plaats gehad. Het was zooals steeds eeü groot succes. Een talrijk publiek vulde de zalen. Onder de aan wezigen bevonden zich prins Hendrik, graaf van Limburgh Stiruin, onze gezant, consul- generaal Wolff, prof. dr. Bruins en talrijke leden van de Nederlandsche kolonie met aan hun hoofd ir. F. A. Overhoof, voorzitter van Nederland en Oranje en diens gade, die het organiaeerén van het bal voor een groot deol op zich hadden genomen en eer van hun werk hebben gehad. Zilveren ambtsjubileum prof. rar. P. A. Diepenhorst. Gistermiddag is in het Paviljoen Vondel park te Amsterdam gelegenheid geweest om prof. mr. P, A, Diepenhorst geluk te waaschen ter gelegenheid van zjjn 25-jarig hoogleraarschap aan de Vrije Universiteit. Behalve de curatoren en hoogleeraren van deze instelling zjjn op deze ontvangst velen van de eersten in den lande verschenen. Als woordvoerder van de huldügingscom- missie, waarvan de voorzitter de heer A. Colijn* wegens verblijf in het buitenland hier moest ontbreken, trad op mr. S. dc Vries Czn. Hij zeide dat het begrijpelijk te achten, dat voor dit jubileum in de eer ste plaats belangstelling bestaat in de krin gen der Vrije Universiteit. Maar naast zijn werkzaamheid als hoogleeraar staat nog de arbeid die de prof. Diepenhorst heeft verricht in den gemeenteraad van Amster dam, in Staten en hamer; zyn arbeid aan de anti-revolutionnaire pers; zijn plaats in de actieve handelspolitiek. Reeds als advocaat toonde mr. Diepen horst dat hij de gave der welsprekendheid bezat. Nog zeer jong werd hij geroepen tot het hoogleeranrsambt; door de wijze waar op hij bet bekleed heeft, heeft hy mede <lc Vrije Universiteit tot bloei gebracht. Gy hebi veie juristen gevormd, aldus j;pr., en Calvinistische naakt Uw schrifte bibliotheek. Spr. bad den lang en werkzaam lo-Kn genoot'e aan zijn zijde, geschenk aan een som gelds, waarvan dv bestemming i8 om een studiereis van prof. D;epenhorst naar Indië mogelijk te maken. Het geschenk ging vergezeld van een af- butn, bevattende de namen van de velen die er-in hebben bijgedragen. Prof. Diepenhorst heeft daarna vol ont roering allen gedankt die hem op dezen dag van hun vriendschnpuelijkste. gevoelens en vpJi de v-aardeering voor zijn arboid heb ben blijk gegeven; in het bijzonder het comité. De publicatie van professor vah Eyaingn's brief. Waterstaat laat zich niet door Buitenlandsche Zaken beschuldi gen. Men schrijft van bevoegde zijnde aan het U. D. Volgens een bericht in de bladen heeft een aan het departement van Buitenlandsche Zaken ingesteld onderzoek aangetoond, dat het „lek" inzake den bekenden brief van prof. van Eysinga niet aan dat departement, gezocht moet worden, maar aan dat-van Waterstaat, waarheen „dus" het onderzoek zal worden verplaatst. Het moet duidelijk zijn, dat een tot dén departement beperkt onderzoek niets kan aantoonen omtrent eenig ander departement. De gemaakte gevolgtrekking moet dan ook met den meeaten nadruk worden afgewezen. Hieraan worde toegevoegd,, dat de minister van Waterstaat, reeds eerder aan zijn de partement een onderzoek had doen instellen, en wel met gelijke uitkomet al» thans om trent het departement van Buitenlandsche Zaken schijnt te zijn verkregen. Het Pensioenfonds der Typografen. Eenigen tijd geleden is tusschen de orga nisatie van drukkerspatroonB en die der ty pografen een overeenkomst betreffende de stichting van een pensioenfonds tot stand gekomen. Met ingang van 9 dezer trad deze regfeling in werking, en zoo moesten dien dag voor de eerste maal de bijdragen wor den gestort. De gezellen storten elke week 00 cent en de patroons eveneens wekelijks B0 cent voor eiken gezel tusbehen 18 en 64 jaar, dien zij in dienstbetrekking hebben. De pensioenleeftijd is 65 jaar. Bij de eerste behandeling van de vooratel len betreffende het pensioenfonds in dt, ey- pografenorganisaties bleek er groot verzet tegen de invoering van zulk een fonds te bestaan en de bestuursvoorstellen werden ten slotte goedgekeurd, met een groote min derheid tegen. Een deel der tegenstanders vormde een comité van actie en Zaterdag hebben van sommige personeelen typogra fen geweigerd hun premiebijdrage te Btor- ten. Deze kwestie kan, meldt men aan de „N. R. Ct." een ernstig karakter krijgen, daar het hier een verplicht pensioenfonds geldt. Wanbetalers, zoowel patTopna als werkne mers. worden na fneer dan vier _weken schuld, geroyeerd, niet alleen uit het pen sioenfonds, maar ook ols lid van hun orga nisatie. Aangezien in het typografisch be drijf het verplichte lidmaatschap bestaat, aullen dus georganiseerde patroons over vier weken de geroyeerde typografen moeten ont slaan. Men verwacht echter, dat het aantal weigeraars over \jier weken zal blijken slechts gering te zijn. De oppositie in den Haagschen Gemeente raad tegen do grondpoütiek. De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren opnieuw heftig gedebatteerd over de door de gemeente gevolgde grondpoütiek. Bij het debat over déze aangelegenheid, dat verleden jaar bijna tot een wethouders- crisis leidde, en ditmaal in hoofdzaak ging over een bemiddelingsvoorstel van B. en W., gaf den heer van Beresteyn, de leider der oppositie aanleiding tot het indienen van een motie, waarin den wensch wordt uitge sproken lo. dat de uitgifte van gronden in erfpacht als regel wordt beperkt tot die grondén, bij welker bezit de gemeente, naar het zich laat aanzien, in de toekomst sociaal belang kan hebben, o.a. voor de verbreeding van ver keerswegen, den aanleg van straten en pu blieke werken en de verbetering der volks huisvesting 2o. dat verkoop en uitgifte in erfpacht ge schieden tot zoodanigen prijs, dat deze niet leidt tot prijsopdrijving van andere gronden en van te stichten vast goed. Het compromis-voor stel van B. en W. om twee jaar lang nog gronden op erfpacht te verkcopen, rond 134.000 M2. waartegenover een erfpacht van 212.000 M2. zou 3taan, noemde de heer van Beresteyn van weinig beteekenia. Hij beschouwd© het als een fop- speen om de oppositie zoet te houden. Onder geen voorwaarde kon hij het voorstel aan vaarden. dat heelemaal niet met het erf- paehtstelsel brak, doch slechts enkele afge legen terreinen ten verkoop wil aanbieden. Bij de debatten over deze motie keerde wethouder Drees vooral zich zeer fel tegen den heer van Beresteyn. Ten slotte werd over de motie-Beresteyn gestemd De stemmen staakten. Voor de mo tie was de geheele rechterzijde, met uitzon dering van de heeren Duymaer van Twist (a.-r.) en wethouder De Wilde (a.-r.), bene vens de Vrijheidubond, met uitzondering van den heer .Toëls en wethouder v. d. Meu- len. Tegen de motie waren voorts de Bociaal-de- mocraten en vrijzinnig democraten en de heer Lou de Visser (c.p.). De titel „Ing". at voor afgestudeerden van De vereniging van oud-leerlingen der Middelbare >rechnische School (M.T.8.) te Amsterdam en de vereeniging van afgestu deerden der M.T.8. te Dordrecht, hebben zich in een open brief gericht tot de Neder landsche industrie, waarin zij o.m. zeggen De afgestudeerden van de Middelbare Tech nische Scholen in Nederland oudervinden, zoowel in binnen- als buitenland, verschei dend malen achterstelling, doordat afgestu deerden van buitenlandsche gelijkwaardige (of minderwaardige) scholen zich volgens hun diploma's terecht aanmelden als in genieur. Het gebrek aan een behoorlijke betiteling, die hun technische ontwikkeling zuiver weer geeft, maakt, dat de afgestudeerden van onze scholen b.v. achtergesteld worden bij afge studeerden van de scheden te Mittweida, Bingen, enz. Bij ^dé"Péteoteuin-induatrie. bijv. in Vene- 7.vreüT, kent buau mechanics, electricans en prigineers. Engineer noemt zich elke buiten lander met een of ander technisch diploma en do Nederlandsche jongelui, die gedeelte lijk op kosten van Rijk en Gemeente zijn opgeleid tot eeji taak in de petroleum-indus- trie, die zeer beLangrijk is, moeten zich te vreden stellen met een betiteling, gelijk waardig met bankwerker of electricien. Na aandachtige bestudeering van het ver werkte feitenmateriaal zal men ongetwijfeld moeten inzien, dat het genomen besluit op dringende noodzakelijkheid berust en zelfs een nationaal bekeng vertegenwoordigt. Dit besluit luidt als volgt?; „In het vervolg het prseldicaat „ing. te voeren en wel na twee jaren Jechnischen ar beid in de praktijk, gerekendl van het beha len van het diploma af. Inl kleine letters wordt et de aandacht op» gevestigd, bijv. Het Suez-kanaal bestaat 60 jaar. Het schitterende werk van De Lesseps. Economisch van groot gewicht. Op 17 November was het 60 jaar geleden, dat keizerin Eugenie, met de Lesseps aan haar zijde, de eerste reis door het Suez-ka- naal maakte eu daarmee plechtig dezen scheepvaartweg voor den handel van alle naties opende. Eeuwenlang hadden heldere koppen over het probleem gedacht,, hoe de Middelland- sche Zee en Roode Zee verbonden konden worden Meermalen waren de werkzaam heden reeds aangevat, in de verre oudheid ook. De Egyptische koning Necho, die aeshon- derd jaar voor Christus leefde, aldus te,e- kent de Maasbode aan, was de eerste, die het graafwerk begon en een honderd jaar later, onder Koning Dorius, werd dit werk met een aanvankelijk succes bekroond. Spoedig verzandde dit kanaal, dat meer een verbinding van Suez met de Nijl was, geheel, tot keizer TrajanuB het onder den naam Amnis Trajanus weer herstelde. Ook de groote khalief Omar, de tweede opvolger van Mohammed, liet het kanaal weer uitdiepen, doch een groote eeuw later, was het totaal onbruikbaar geworden en eerst de ontdekking van den scheepvaart weg rond Kaap de Goede Hoop naar Oost- indiè. maakte het vraagstuk minder moei lijk en ontdektejTien dat een minder gevaar lijke weg naar <Jie rijke gebieden in het Verre Oosten kon aangelegd worden. In het begin der vorige eeuw werd de zaak weer met volle-kracht aangepakt, doch de mcening, overigens onjuist, dat de spie gel van de Roode Zee tien meter hooger lag dan die van de Middellandsche Zee, ver lamde elk initiatief. Eerst toen in 1841 ge bleken was, dat dit bezwaar op verkeerde berekeningen berustte, nam het plan ©ener doorgraving door de groote activiteit van den Oostenrijkschen ingenieur A. von Ne- grelli v»3te vormen aan. Negrilli wend ook in 1858 door den Egyptiachen koning Said tot inspecteur-generaal der Suez-werkzaam- heden benoemd. Hij stierf echter reeds den lOen October van datzelfde jaar, waarop de Franschman F. de Lesseps een maatschappij stichtte, die onder zijn leiding het fanaal in tien jaar voltooide. De beteekanis van het Suez-kanaal voor de scheepvaart der wereld in het algemeen en voor Egypte in het bijzonder wordt zeer treffend door het woord geschilderd dat de khedive van Egypte in 1869 bij de met veel praal en pracht omgeven opening van het kanaal uitsprak: „Mon pays n'est plus en Egypte, nous faisons partie de l'Europe". Inderdaad heeft de ontwikkeling, welke het Sueze-kanaal genomen heeft, de hoogste verwachtingen, welke destijds bestonden, verre overtrofen En al behoort Egypte geo grafisch tot Afrika, het heeft,, juist door hbt Suez-kanaal, de rol van corridor tusschen Europa en Afrika gekregen. De economische beteekenis van het Suez- kanaal kan ntet te hoog aangeslagen wor den. Wat het voor de verbinding tusschen Nederland en Nederlandsch Ooat-Indië ge worden is, blijSt voldoende als men bedenkt, dat de scheepvaartweg door dit kanaal met ongeveer 40 procent bekort wordt. Belang rijke punfeh vön het wereldverkeer zijn als het ware op bereikbaren afstand van elkaar komen te liggen. Vele Middellandsche Zee havens danken aan het kanaal opkomst, ontwikkeling en bloei, de Middellandsche Zee zelf is van een binnenwater een gebied van onberekenbare economische en politieke beteekenis geworden door „Dipl. Dordt", dat men afgestudeerd is aan de M. T. 8. te Dordrecht. De genoem de vereenigingen honden toezicht op de juiste uitvoering van dezen maatregel." GEMENGDE BERICHTEN. De moord in Bljjdorp. Rondreizend koopman, die belangrijke verklaringen aflegde, thans onvindbaar. In verband met den moord in den polder Blijdorp te Rotterdam op 9 October op Ma rietje Van O. gepleegd, wordt naar de Tel. meldt, door de politie op het oogenblik ijverig gezocht naar den rondreizenden koopman, die zich kortgeleden bij de politie te Mid delburg meldde en daar verschillende be langrijke verklaringen aflegde. Na dien ia hij uit Zeeland met onbekende bestemming vertrokken en tot nog toe onvindbaar geble ven. Het proces-verbaal, dat van zijn ver klaringen werd opgemaakt, is aan den rech ter-commissaris mr. Franke en aan dei. in specteur van het bureau Groote Paauwen- steeg in Rotterdam toegezonden. Uit dit pro ces-verbaal blijkt, dat de door den koopman verstrekte inlichtingen inderdaad van zeer groote beteekenis te noemen zijn. Hij ver klaarde n.l., dat hij Willem Visser op den dag van den moord in Rotterdam ontmoet heeft en na den moord in Limburg heeft ge sproken. Dit klopt dus geheel met hetgeen ook andere getuigen hebben medegedeeld. Bovendien, indien waar mocht blijken te zijn wat Willem Visser in Limburg aan dezen koopman heeft gezegd, dan staat vrijwel vast. dat de nu in voorarrest zittende ver dachte Visser, tegen wien trouwens meer sterke aanwijzingen blijken te bestaan, den moord op zijn geweten heeft. Nachtelijke aanranding in Parijs. Van een aanranding, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Parijs h^eft plaats gehad, vertellen de Parijscli* bladen. De clief-maohinist van een schouwburg, laat terugkeermid van zijn werk. maakte m een café bij hét Clichy-plein kennis met eete»jon ge vrouw die hij kort daarna in een taxi naar haifr woning vergezelde. Naast den chauffeur zat' een man en in een stille buurt gekomen, stopte de auto. De chauffeur zeide. dat er wat aan den motor haperde en de vier menschen stapten uit. Nauwelijke stond de machinist op straat of de twee overige man nen wierpen zich op hem, terwijl de vrouw Spij«v#rtering«storin(Jen il sinds 100 Jaar onorertrotfèn hst bwta mlddsl ËVS Bullrlch-Zout Tabletten 1.0^8 en fl. 1^0. S toch tl echt In blsuwe verpakking roet het portref ven dén uitvinden» Monitor* grntto en franco v. A vertegenwoordiger ■ymmmni mi iimiM—ifim hem een kussen op het gericht drukte om zijn kreten te smoren. De boeven beroofden hun slachtoffer van het geld. dat hij bij zich had; achthonderd frank en lieten hem vpor dood op straat achter, waar voorbijgangers hem vonden, baden4» in zijn bloed. In hét ziekenhuis, waar hij werd opgenomen, werd geconstateerd, dat hem een kaak kapot was geslagen en dat zijn schedel gebroken was. Zijn toestand werd ernstig geacht. De paedagogische H. T. M. Wij vernemen, dat met ingang van heden, in in nJle tramrijtuigen en autobussen der Haagsche T. M. een caTton zal zijn aange bracht, vermeldende dit: „Ingeënt tegen pokkengevaar Ia iedere goed-Hagenaar". Brand te Rotterdam. Gisteravond omstreeks half zeven is brand uitgebroken in het sousterrain van het ma gazijn Armem aan den Mauritsweg te Rotter dam. Vermoedelijk heeft een monteur een brandéhde sigarette achteloos weggeworpen en ia de brand op die manier ontstaan. In het sousterrain lag een partij emballage op geslagen, waarin het vuur een gretig voed sel vond. Er ontwikkelde zich zooveel rook. dat de brandweer zich genoodzaakt zag de hulp in te j-oepen van de reddingsbrigade, van welke het personeel met rookmaskers bij liet blusschingewerk assisteerde. De vloer van het boven het sousterrain gelegen magazijn hrandde door en ook de in dit ma gazijn opgeslagen voorraad geraakte in vlam men. Het vuur is met twee stralen op de waterleiding geblnscht. Verzekering dekt de schade. Het sousterrain en het magazijn zijn uitgebrand. Collé Sr. overleden. Het Volk meldt, dat A. Collé Sr., één der hoofdpersonen in de Culemborgsche mooTa- znak is overleden. De overledene was, naar liet blad vernam, reeds gedurende een week ongesteld. Een liefdesdrama. Een liefdesdrama in Aardenburg. Ecw jonge :nnn verdronken. Op de kermii te Stroobrugge, Belgische grens nabij Aardenburg had Zondag een liefdesdrama plaats. De 22-jarigg B. J. v. Voren arbeider, wonende te Aardenburg, verkeerde met de 19-jarige A. K. aldaar, wel ke verkeering tegen den zin der ouders wm. Na een woordenwisseling sprong het meisje in de vaart te Stroobrugge, achterna ge sprongen door v. V., die onder den invloed van drank verkeerde. Met veel moeite wterd het meisje gered. Zij verkeert echter in le vensgevaar. Van V. verdronk, zijn lijk is nog niet gevonden. De tweede binnenhavente Schevéningen. Einde 1930 gereed? Met de doorgraving naar de tweede bin nenhaven te Soheveningen en eenige met die doorgraving houdende werken, waarvan gis teren de aanbesteding heeft plaats gehad, zal binnenkort het laatste groote werk voor die haven een aanvang nemen. Voor de uit- voering van dit onderdeel is een termijn van 260 werkdagen gesteld. Verwacht mag worden, dat tegen liet ein de van het volgende jaar de ingebruikne ming van de tweede binnenhaven kan ge schieden. Na den aanslag te Schiebroek. Het slachtoffer maakt het goed. De 77-jarige A Vermeulen, oud-gemeente ontvanger van Schiebroek. die verleden week Zondagmorgen door zijn zoon Jozef werd aangevallen en zeer ernstig werd verwond, maakt het op het oogenblik goed, veel beter dan men verwacht. Er is veel hoop dat de man binnen eenigen tijd geheel hersteld het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam waar hij ter verpleging is opgenomen, zal kunnen verlaten. RECHTZAKEN. De wonderdokter van Rinsumageest. Het fleschje zien is voldoeuide. Rieumageest, een plaatsje dicht bij Leeu warden, herbergt sedert welhaast 40 jaren een wonderdokter, zekeren J. M. een boertje van in de zestig. Sinds jaar en dag komen vooral uit de noordelijke provincies dagelijks houderden patiënten, die bij da ofiioteele ge neeskunde geen baat vinden, den wonder dokter raadplegen. Hij is een z.g. water- kijker. Hij zou in het fleschje urine van den patiënt onmiddelijk kunnen zién wat deze mankeert en de geneesmiddelen, meestal kruiden die noodig zijn, levert hij zelf. Onlangs is een dienstbode door haar me vrouw op M afgestuurd. De wonderdokter heeft toen een niet gunstige verklaring afge geven van den toestand van het meisje, het geen voor mevrouw aanleiding was haar ge dienstige te ontslaan. De moeder van het ^neisje heeft over den handelwijze van dien dokter een klacht bij de politie ingediend, en iod is deze zaak aan 't rollen gebracht. Het kantongerecht te Dokkum veroordeel de M. wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde tot 300 gulden boete subs. 30 dagen h®chtenis In d« dagvaardiging was het boertje recidive ten laste gelegd. De kan tonrechter verklaarde die recidive wel bewe zen, doch vond geen aanleiding wegens die omstandigheid een zwaardere straf op te leggen. De rechtbank te Leeuwardbn, die m hooger beroep deze zaak te behandelen kreeg dacht over de recidive anders, vulde de kwa lificatie aan en veroordeelde M. tot 1 maand hechtenis. Deze laatste had als verweer gevoerd, dat hij de gave beaat mensehen te genezen en het niet kon laten deze in practijk tb gen. M toekende cassatie aan en thans had di behandeling dezer zaak plaats voor de Heugen Raad. Blijkens 't rapport van den raadaheer-rsn. porteur mr. Taverne, waabij den Hoog» Raad een indrukwekkende hofeveelheid ver klaringen ingekomen van patiënten, die da veroordoeMng onredelijk vinden. Mr. 8 van Oven lichtte leen 5-tai cass&tU.' middelen toe. Hij bestreeè o.m. de bezigW door de rechtbank in haar bewezenverklj ring van de verklaring van irtej. D.. .dat te Leeuwarden bevoegde geneesheren wnwe zig waren, maar dat zij die niét wide raad plegen". Pleiter achtte deae getliige niet ba voegd tot het afleggen van zulk een verkl». ring. Bovendien, al zijn in Leeuwarden be voegde artsen, dan zijn die er nog niet In Rinsumageest. Mr. van Oven achtte voorts db bewezen- verklaring onvoldoende omdat het verweer van verdachte geenszins was weerlegd, M geniet een ontzaggelijk vertrouwen in het noorden des lands. Wanneer hij nu verklaart de menschen die tot hem komen te moeten hlepen, dan is dit gebaseerd op feiten. Hij doet een beroep op een noodtoestand. Da rechtbank had redegevend moeten weerleg, gen, dat deze noodtoestand bestond. Pleit» verwees naar den eisch van een dergelijk ge- motiveerde weerlegging in een arrest van den H. R. van 16 Juni 1927, Ned. Jur M 948. Weekbl. 11716. Voorts betoogde mr. v. Ooven dat de recht bank bp onjuiste gronden had weerlygd het verweer van verdachte dat de omstandighe den. die volgens de wet tot Verzwaring van de straf grond opleveren, niet uit het onder zoek ter Zitting der rechtbnnk zijn bekend geworden. De conclusie van het O. M. werd bepaald >p 2 December. De roofmoord te Ulvenhout. Oök in hooger beroep beide ver dachten tot 12 jaar Revohgenisatraf veroordeeld. Het Gerechtshof te 's-Hertogenboch heeft arrest gewezen in do zaak tegen 0. de V. en F. J. M., die in verband? met den moord met roof ta Ulvenhout ieder tot 12 jaar gevange nisstraf waren veroordeeld door de Bredaache rechtbank. Het Gerechtshof heeft conform den eiach van den advocaat-generaal beide veroordeel den opnieuw tot 12 jaar gevangenisstraf ver- oordeeld. RADIONIEUWS Programma voor heden. Hilversum: 5.30—6.30 Dinermuziek door de Hongaar- sche Kapel van Gebr. Elemer en Bels Ruka. 6.457.15 CursuB Engelsch 5de les, door Fred. Fry. 8.01—9.00 Vereenigingsuurtje uit Amster dam van het Mandoline-orkest „H- Man- dolius. 9.00—9.45 Avro Nutslezing over Indië. 8pr. Dr. H. F Colenbrander. 10.00 Voortzetting concert, daarna grsino- foonmuziek. Huizen 6.05—6.45 Voortzetting gramofoonmuziek. 7.00—8.00 Lezing over: Onze rechterlijke organisatie. 8.01—8.45 Rondwandeling door Radema- ker's Kou Cacao- en Chocoladefabrieken te 's-Gravenhage. 8.45—11.00 Concert. Orkesten violist. In ds pauze: Nieuwsber. en gramofoonmuziek. 11.30 Bluiting. HiGEzraym Muiten vertntwwdelgkheid der Redactie De Recuwijksche en bluipwijkache Plassen. In zyn aan de leden der Prov. St. ge richte memorie, inzake de drooglegging der Plassen, beweert'Aet Statenlid van Staal, dat deze Plassen om het natuurschoon niet behouden behoeven te blijven, want bezoe kers trekken ze toch riet. „Wie er eenmaal is geweest, komt er niet terug!" Nu is het een bekend gezegde, dat het doel de middelen heiligt. En politiek, zegt een Hollander, daar moet je niet in roereo, enz. Wat dit laatste betreft, kunnen "we U uit ervaring raden: raak er niet aan, want inderdaad er is een luchtje aan, een ge meen luchtje. En het eerste: Het moet van Staal zeker wel een heilig doel lijken, en kele tientallen werkloozen arbeid te ver schaffen, anders begrijpen wjj niet, hoe iemand dergelijke beweringen kan en wi neerschrijven. Of ïb het dan toch waar, dat van Staal inzake de Plasseti in 't geheel niet deskundig ia! Hoe kan het hem ander', onbekend zijn, dat op 't oogenblik, nu b** een feit zal worden, wat men al lang ver moedde, dat de Plassen blijven behouden, voor grond langs die, door natuurvrienden versmade Plassen fabelachtige prijzen wor den betaald! En door wie anders dan natuurliefheb bers? Want, hoe ook om zyn vruchtbaar heid geroemd en geprezen (sicl), vruchtbaar zal die grond toch nog wel niet zyn, dat men om het als bouw- of tuingrond te gebruiken, voor enkele honderden vierk meters 6 i 6 mille zou betalen een Prijs? die na het prae-advies van Ged. meermal®11 is besteed Of zouden het misschien de om tuingrond jammerende Boskoppers zijn, die, nu ze hun planten niet in de droog komende polders kunnen laten bevriezen, deze noodsprong maken1? Maar die zouden toch nog wel iets v»n dat stukje tusschen Boskoop en de Plassen gelegen, ktuinen ge bruiken? Daar is immers de „bette" P°l* der Middelburg ook nog by C. A. RADIO-TELEGRAFISCH WEBRRERIOTI Verwachting: Meest matige tot kr&chuge zuidelijke tot zuid-westelijkte wind. Betrekken met tijdelijke opklaring Waarschijnlijk re genbuien Aanvankelijk veel zachter. STADSNIEUWS. GOUDA, 19 Nov. 1929. DReeuwljkscha en Slulpwljksch* Piassan In de Staten van Zuid-Hollend. Behandeling van het afwijzend pree- advies van Ged. Staten op het verzoek der gemeente Keeuwtjk tot droogmaking uitgesteld. In dé heden onder voorzitterschap van jen Commisaria der Koningin, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, gehouden zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland is door den heer TER LAAN namens de S.D.A.P.-fractie een motie ingediend waar in Ged. Staten worden uttgenoodigd de openbare behandeling van het afwijzend prae-advies op het erzoek der gemeente Reeuw ijk tot droogmaking der Reeuwijk- sche en Sluipwyksche Plassen niet te doen plaats hebben in de a.s. najaarszitting, doch in do zomerzittmg van 1930. De heer TER LAAN (s.d.), die deze motie toelichtte, deelde mede dat de S.D. A.P.-fractie met de voorbereiding van dit belangrijke vraagstuk voor de openbare be handeling niet was gereedgekomen. Op grond daarvan gaf spr. Ged. Staten in over weging deze behandeling niet in de a.a. Decembervergadering te doen plaats heb ben, maar deze uit te stellen tot dé zomer- zitting van 1930 opdat de SJ).A.P.-fractio zich daarover nog nader zou kunnen bera den. "i r.'tpj De heer ter Laan acht deze zaak van zoo groot belang, dat hy het wenschelyk acht dat voor deze aangelegenheid een aparte vergadering zou worden belegd. De heer VAN STAAL (s.d.) ondersteun de deze motie en voegde daaraan toe, het verzoek dat Ged. Staten in dien tusschen- tyd gelegenheid zouden vinden om nieuwe onderhandelingen over deze zaak aan te knoopen met het Departement van Binnen- landsche Zaken en landbouw en ook met het Departement van Defensie en die bij de droogmaking belanghebbende gemeen ten opdat de Staten op grond van dat nader overleg in de gelegenheid zouden zyn hét vraagstuk nader te bezien. De heer VAN VOORST (r.k.) verlfijtrde het op prijs te zullen stellen indien Gede puteerde Staten hun ineening over deze motie zouden willen doen kennen. De VOORZITTER stelde hierop de vraag of een der leden naar aanleiding van deze motie het woord verlangde. Daar geen der leden het woord verlangde en de Voorzitter het blykbaar beter achtte de beslissing over deze motie zonder meer aan de Staten te laten, werd de vraag ge steld of stemming hierover werd verlangd. Daar geen der leden stemming verlang de, werd de motie-ter Laan De behandeling der zaak is hiermede uit gesteld tot den zomer van 1930. Rijtuig-schouw. en Wethouders brengen i der Voerlie.de en Huurkoetsiers, dat op Zaterdag den 23en November 1929, des morgens ten 10 ure zal worden overge gaan tot de al gemeen e keuring hunner RÜ- en Voertuigen, zullende de nakeuring der op dat tijdstip verhuurde of in gebruik zjjnae Rij- en Voertuigen, plants hebben op Zaterdag den 30en November daaraanvol gende ter zelfder ure, Bakkertmachtarbeid. De Burgemeester van Gouda maakt be kend, dat ter gemeente-secretarie; ter inzage ligt een aanvraag van A. Boer om vergun ning tot het verrichien van bakkersarbeio tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags in het péfceel Turfmarkt 34; en van W. G. M. Kemmelder om vergun ning tot het verrichten van bakkersarbei.l 8 uur des namiddags en 6 uur des i in het perceel van IJeraijn- straat 2. 0p Dinsdag 17 December a.s. des voor- middags 9V* uur zal in het raadhuis gele genheid bestaan om ten overstaan van den Burgemeester, bezwaren tegen de aanvraag in te brengen. Daarby worden zoowel de aanvrager als rij? die bezwaren inbrengen, in de gelegen heid gesteld zich naar aanleiding van de en schriftelijk te ver- Zoowel de aaiwraVer als zij, die bezwaren mhrengen, kunnen gedurende acht dagen vóór het bovengemelde tijdstip, ter secre tarie der gemeente, van de terzake ingeko men schrifturen kennis nemen. Arbeidswet 1919. Overwerkvergunning voor brood- en banketbakkerijen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, heeft onder bepaalde voorwaarden "*n hoofden of bestuurders van broodbak kerijen, waarin tevens koek-, banket-, cho colade- en suikerwerken worden vervaar digd, in alle gemeenten des Ryks vergund, wt in het tijdvak vun 18 November tot en met 5 December 1929 op werkdagen en bo vendien op 21, 23, 24, 28, 30 en 31 Decern- hei 1929; !e. in afwijking van het bepaalde in art. W, eerste lid, der Arbeidswet 1919 de werk tijd van de in hunne onderneming werk zame bakkersgezellen per dag met ten "tegate 2 uren en per week met ten hoog- o uren wordt verlengd; Jfc- in afwijking van het bepaalde in de t. 23 en 24 der Arbeidswet 1919 door ds 111 UIme onderneming werkzame jongens 'dn 16 en 17 jaren gedurende ten hoogste uren per dag en 65 uren per week wordt "riieht. t Overwerkvergunning voor brood- bakkerijen. Minister heeft voorts onder bepaalde voorwaarden vergund, dat in broodbakke- rjjen in alle gemeenten des Ryks: le. door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen, in yfwjjking van het be- paalrie in rfftikel 35, tweede lid, der Ar- beidswet 1919, bakkm^jpdfeid wordt ver richt: a. op Donderdag 5 December 1929 tus schen 2 en 6 uur des voormiddags; b. op Dinsdag 24 December 1929 tus schen 12 uur 's nachts en 6 uur des voor middags; c. op Dinsdag 3^1 December 1929 tus schen 1 en 6 uur dés yoormiddags. Aan hoofden of bestuurders van brood bakkeryen in alle gemeenten des Ryks wordt vergund, dat, in afwijking van het bepaalde bij ertikel S5, zesde lid, der Ar beidswet 1919, op Donderdag 5, Dingdag 24 Vrijdag 27 en Dinsdag 31 December 1929 deeg of brood, dat nu 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opge warmd is: le van 7% uur des voormiddags nif uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbukkery bevindt, wordt vervoerd: 2e van 8 uur des voormiddags af wordt verkocht of afgeleverd. Ver. van Huisvrouwen. Demonstraties en verkoop van werk van „Arbeid Adelt". Morgenmiddag 3 uur zal in Hotel „de Zalm" voor de leden van de Ver. van Huis vrouwen een .demonstratie worden gegeven door (fö' N.V. „Artsilk" te Breda, en door de firma Echt uit Den Haag, fabrikMyten van tandpasta, vlekkenzeep, enz. Karna zullen de dames'in de gelegenheid zijn het werk te zien en te koopen van de velen die voor Arbeid Adelt wer ken, om het bestaan te verzekeren voor zich zelf en de hunnen, voor wier leven zy mede de verantwoordelijkheid dragen; van hen die gaarne fatsoenlijk voor den dag willen komen en bereid zyn om met het werken van heur handten te verdienen, wat noodig is voor hert strikt- noodfcakelyke, huur, en licht, en warmte, en van de velen die in iedere kring wel 'bekend zyn, en menigeen versteld doen staan door hun vindingrijkheid, om m-L weinig middelen het bestaan nog zóó vol te maken van bescheiden heerlijkheid. Gy vriendelijke lezeres, die wellicht den overvloed kent en de weeldte, gij weet dat het hier gaat om cte niet-geitenden, die in stilte hun werk doen, en dat het geld dat gy morgenmiddag besteedt, hen ten goede komt. Als gij nu even in U wilt opnemen, dat een aankoop by Arbeid Adelt meerder levensgeluk beteekent voor de niet verkore nen, tegenover wie wjj immers, vooral in den tijd van het heden, weten van onze aatv- Zoo ja dan zal de verkoop van Arbeid Adelt een juichkreet kunnen geven in de stilte van die anderen gy weet wel, die van het leven minder kregen dan gij- en er toch Z09 naar. haddam verlangd. - Economische Groep. De heer A. van Wijnen zal ontslag nemen als lid van den Gemeente raad. De heer A. van Wynen, raadsafgevaar- digde van de Economische Groep voor Ge meentebelangen, heeft, na hiertoe reeds meermalen den wensch te hebben geuit, zich genoodzaakt gezien om ontslag te ne- ir.en als lid van den Gemeenteraad. Buitengewone drukke werkzaamheden in zijn eigen bedrijf nopen hem tot liet vragen van dit ontslag. De heer H. Zanen, opvolger op de lijst, had zich in principe bereid verklaard om de plaats van den heer van Wijnen in te ne men, doch zal hiervan om gezondheidsrede nen voorloopig moeten afzien. De heer Zanen zal dus bedanken met ver zoek hem onder aan de lijst te plaatsen. Het ligt in de bedoeling, dat de lieer Joh. Mulder, die daarna volgt, zyn benoeming zal aannemen, doch ra volledig herstel van de heer Zanen zyn plaats door opschuiving weer beschikbaar zal stellen aan den heer Zanen. Geen afschaffing van de Kermis. Een adres aan den Raad van de afd. Gouda van den Ned. Bond van Koffiehuis- en Restaurant-houders en slijters. De Afdeeling Gouda van den Neder- lundschen Bond van Koffiehuis-, Restau ranthouders en Slijters, goedgekeurd by Koninklijk besluit, heeft zich met een adres gewend tot den Gemeenteraad, waarin ver zocht wordt bet verzoek van de afdeeling Gouda van „Het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium" om de bestaande kermis af te schaffen, niet in te willigen; welk verzoek gebaseerd is op de volgende gronden: dat toch de argumenten, door „Patrimo nium" aangevoerd ter inwilliging van haar verzoek, niet steekhoudend kunnen worde/, genoemd; dat adressante in tie eerste Jüfdtets de aandacht vestigt op het feit, dat/le kelmus- aPhier is .drooggelegd" en dat [dus vaiNde zyde der Overheid maatregelen' zyn geno men naar sommiger meening zeer over bodige maatregelen ter voorkoming van drankmisbruik; dat uit de cijfers voldoende duidelijk blijkt, dat de kermisfeesten geenszins zulke ernstige' gevolgen hebben, dat tot afschaf fing van drankgebruik dient te worden be sloten; dat trouwens de kermis slechts op twee dagen, namelijk den Donderdag en den Za terdag, in vol bedrijf is en de overige vier dagen een uiterst kalm verloop heeft en men dan slechts weinig van deze kermis- feestviering bespeurt; dat de politie gedurende de kermis voort durend streng toezicht houdt op het weren van allerlei elementen die buiten de stad moeten worden gehouden, zooais allerlei soort orgeldraaiers emzoovoort; dat anderzijds de kermis voor Gouda een zeer voordeelige zaak beteekent; dat toch reeds de gemeentekas er zeer wel bij vaart, daar meer dan 18.000.— daaruit wordt ontvangen voor verpachting van staanplaatsen en belasting op vermakelijk heden; dat ook de gemeentebedrijven dan goede zaken maken door do leverantie van electri- citeiit, gas etc.; dat, in een gemeente als Gouda, de ge heele middenstand het verdwijnen van de kermis zeer geducht zcu gevoelen en voor vele burgers die handel dryven, zooals sigarenwinkeliers, kook- en banketbakkers, koffiehuishouders etc. etc., de afschaffing der kermis een schade zou beduiden, die moeilijk of niet goed to maken i» en waar door zy ernstig in het gedrang zouden ge raken bij het betalen van de veelal hoogJ belastingen welke op hen drukken; en ten slotte omdat de nadeelen van de ker mis zeer gering zyn te achten en de voor deden daar tegenover zeer belangrijk kun nen worden genoemd, en men wil vooricomen, dat de voor de geheele ge meente zoo belangrijke bron van inkom sten, als de kermis beduidt, zou verdwijnen. Volksuniversiteit. De eerste cursus van Otto r. Tusschenbroek. Wij schreven gisteren dit de eerste cur susavond van den heer Otto van Tusschen broek voor de Volksuniversiteit, morgen 20 November zal worden gehouden in de Soc. „de Réunie", dit was niet juist, het moet zyn Donderdagavond 21 November. Een jubileum. Morgen 20 November zal die heer G. A. Hoonhout, P„ C. Bothstraat 42, den dag herdenken waarop hy voor 25 jaren in dienst trad van denbeer J.A. Donker, siga renfabrikant alhier. Een aanrijding. Door G. A. v. R uit Waddinxveen, die proefrèed voor een rijvaardigheidsbewijs, is op de Kleiwegsbrug de melkwagen van A. de R. alhier aangereden. De wagen werd zwaar be.schadigd en een groote hoeveelheid melk ging verloren, v. R. zal de schade ver goeden. Burgerlijke Stand. GEBOREN, lo Nov.: Johanna Theresia, d. v. L. P. Brink en J. C. Oomens, Corn. Ketelstraat 48. 16 November: Johanna Maria Hermanna, d. v. J. Bekkers en J M. Agten, Kleiweg- straat 9; Petrus Wilhelmus Adrianus z.v. P. W. A. van Loon en J. C. Bode, Spiering straat 71; Leendert Arte, z^v. A. de Groot en E. van Eyk, Graaf van Bloisstraat 49. 17 November: Nicolaas, z.v. W. Blom en M. Schaap. Heümersvtraat 12; David, z.v. J. de Jong en J. H. P. den Blyker, Kanaal straat 12. OVERLEDEN, 15 Nov.: 'B. L. Laurusse, oud 69 jaar, B. M, singel 19: 17 November: W. M. Abels, echtgen. van J. L. Bruns, oud 89 jaar, Gouwe 168; L. Houdyk, oud 77 jaar, Gr. vait Bloisstraat 39. 18 November: L. Bisschop, oud 60 jaar, Turfmarkt 12. Agenda. Elke Vrijdag in Nov. en Dec. 8 uur Soc. ,yde Réunie" Indische lezing. 20 Nov. uur precies Café „Central", Buitengewone Alg. Vergadering van de Goudsche Winkeliersvereeniging. 20 Nov. 8 uur. Nieuwe Schouwburg, le Nutsavond. 20 Nov. 8 uur Hotel „de Zalm" Ver. van Huisvrouwen Demonstratie van de N.V. Artsilk te Breda, Tentoonstelling van „Arbeid Adelt". 20 Noy. 2 uur Stadhuis Raadzaal Verg Kamer van Koophandel en Fabrieken. 21 Nov. 8 uur „Réunie" Otto van Tusschen broek over „Kunstbegrip" voor de Volks universiteit. ,r. 21 Nov. 8 uur. Nieuwe Schouwburg, Bios coopavond voor de leden. Vertooning van de film Sorrell en Zoon. Na afloop Bal in Kunstmin. 31 No\. 8 uur. Kleine Kerk Lezing Da. van Hoogenhuijzen voor de Var. Karklijk Leven en Prot. Nederland. 25 Nov. 8 uur Soc. „Ons Genoegen" Alg. ledenvergadering. 27 Nov. 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Vierde abonnementsvoorstelling. Apotheker sdienst. De apotheek van den heer E. Gréndel, Tiendeweg, zal tot en met 22 November, be nevens den daarop volgenden nacht ge opend zijn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT OEN OMTREK. IJBRKENWOUDE. Deze gemeente is gemachtigd een con tract af te sluiten'met de gemeente Lek ke rkerk inzake de aansluiting bij den schoolartsendienst in den Krimpenerwaard. GOUDERAK. Een Aanvaring. Gisteravond omstroeks half acht kwam het motorzandschip Madjoe, schipper A. C. van Dam van hier wieg de rivier de Nieuwe Maas te Rotterdam opvaren*? ter hoogte van de Willemsbrug elhier, van deen ande ren kant kwam de motorboot „Door gunst verkregen", van schipper C. de Man uit Hoogvliet De Madjoe gsf twee stooten, ten teeken, dat dit vaartuig den verkeerden wal zou houden. De Door Gunst verkregen is eerst naar rechts uitgeweken en is daar na naar links overgestoken juist toen het schip, mede ten gevolge ven den stroom byna dwars in het vaarwater lag, was de tegenligger zoo dicht bjj gekomen, dat eer. aanvaring onvermijdelijk was. De Door Gunst verkregen werd midscheeps getrof fen, raakte lek en sonk vrijwel onmiddellijk Het 15-jarifce chippersknechtje J. A. I wist op de Madjoe over te springen. Schip per De Man geraakte te water en wiait zwemmende oen „holt" -r- een buitenecho; dat ronddreef, te bereiken. De 22-jarige schippersknecht J. 7. Hasselt van de in de nabijheid liggende Rijnboot Hillegonda Cli- tharina wist met een roeiboot den schipper op te pikken. Een Iteen-en-Weerboot heeft vervolgens de roeiboot naar de Oosterkade gesleept, wuar de schipper in den politic post van droge kleeren werd voorzien!. Daarna is de man, die overspannen was, naar het ziekenhuis aan den Coolsingel go- bracht. HAASTRUCHT. By een gecostumcerd bal van „Prima Volta" werden door de commissie de pryzeri als volgt toegekend: le prys mej. L. van Dam, die een klok voorstelde; 2e prys mej. H. de Graaf (de muziek); 3e prys groep Pierrots; 4e prijs groep matrozen; 5o prys mej. M. Ooster ling (Boerenvrouw uit Barneveld); 6e prijs mej. L. de Wild (Pierrot); 7e prys de heer J. de Graaf en verloofde (Pierrots). De jury bestond uit de dames Mevr. Hakkenberg, mevr. Koeman en mevr. Land stra, die uit de - veile mooie oostuuims 1 de mooiste pakjes hadden aan te wijzen. Bouwvergunning. Door Burgemeester en Wethouders is aan Th. Jansen alhier vergunning verleend tos het bouwen van een viertal woonhuizen aait de Hoogstraat, by du z.g. Kippesteeg. Variété-voorstelling Berdini. De bekende hypnotiseur Bordini gaf j.i. Zaterdagavond in het Sportgebouw een wel geslaagde voorstelling. Verschillende op drachten werden zoovel tot verbazing van het publiek als van de opdrachtgevers met verbijsterende juistheid uitgevoerd, terwyl de heer Bordini op zyn beurt een aantal personen uit het publiek onder hypnoSu* heeft gebracht en hen vervolgens heeft doen werken, zonder dat zij er zich maar eenigszins van bewust waren. Er was helaas weinig publiek, dat zich echter koste lijk vermaakt heeft. Zaterdag jJ. hield die Gymnastiekvereeni- ging haar jaarvergadering in het gebouw „Concordia". De notulen werden gelezen en goedgekeurd. In het afgeloopen jaar heeft dc vereeniing zich aangesloten by het Kon. Ned. Gymnastiekveri>ond (K.N.G.V.). Door den penningmeester, den heer G. Reichard, werd het financieel verslag uitgebracht. De dames M. van Diest en D. Stijnis werden benoemd om de rekening na te zien. Als bestuursleden werden her- en gekozen: J. Kompeer, mej. S. van Diest, G. Reichard, C. Verboom, M. Eegdeman en Jac Sirre. Als notabelen van de Ned., Herv. Ge meente alhier zijn herkozen de heeren M. Bakker en Chr. Kolenbrander. Een extra-collecte in de Ned. Herv. Kerk bracht op 126. MOORDRECHT. Voor de benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school is de volgende voor dracht opgemaakt: 1. J. Kwikkelenberg, te Gouda; 2. F. J. v. d. Voorde, Gouda en M. H. de Mik, te Langerak. B. en W. stellen den Raad voor de vol gende woonhuizen onbewoonbaar te verkla ren: H 15 en F 10, 11, 12, 13 en 14. OUDEWATER. Het Bankiershuis Aders bankroet. Groote beroering is, volgens de Schoon- hovensche Courant, gewekt door het feit, dat het bankiershuis L. F. H. Aders en Co., zyn betalingen staakte. Het tekort beloopt een bedrag van circa 130.000. Heel Oude- water iB door dit bankroet in opschudding gebracht, daar vrjjwtl iedereen gedupeerd is. Vooral kleine lumen, die het bankiers huis geld of papieren hadden toevertrouwd, zyn het slachtoffer geworden. Velen zijn geheel geruïneerd, anderen zagen al hun spaarduitjes verloren gaan. Getracht is met de gedupeerden een minnelijke schikking te treffen, maar tot nu toe ia dit niet gelukt. SCHOONHOVEN. De zandachippcre veroordeeld. Mr. Duys in hooger beroep. De zand schippers mogen niet meer laden boven de ykschaal. Het is uit met de over lading van de zandschepen op de rivieren Merwede, Nieuwe Maas en de Noord en het gevaar, dat deswege de zandschippery volgens velen daardoor aankleeft. Dat is de beslissing die de kantonrechter Vrijdag ge geven heeft in zijp uitvoerig schriftelijk vonnis, waarvoor Mrp Duys de gemachtigde van den gedaagden schipper W. de Ridder, speciaal uit Den Haag naar Schoonhoven was gekomen. De schippers, zoo overwoog de kanton rechter, hebben zich nu eenmaal vrijwillig onderworpen aan een officieelen meetbrief, dien zy om redenen .van practischen aard moeilijk kunnen missen. Zy voeren derhalve als controle-instrument de jjikschaal aan hun schip, waaruit blyken kan of de lading werkelijk overeenkomst met den meetbrief. Hy betaalt hy het inladen van het zand aan den zuiger volgens den meetbrief, doch hy ontvangt volgens de werkelijke lading, die hij >11 heeft en zoodoende maakt hij dus een aparte winst bij het laden boven de ijk- sehaal. Voorts overwoog de kantonrechter, dat de schipper, die zyn ykschaal wegneemt, wijzigt of haar door te diep te laden buiten werking stelt, zijp vaartuig daardoor brengt in den toestand, dat het geladen is boven den toegelaten diepgang, welke is vastge steld door officieele personen. Hij, die zich door een oficieel instituut de officieele be wijzen heeft laten uitreiken, omtrent kwa liteit, gewicht en inhoud van zijn product of eigendommen, moet zich daar absoluut aan houden, om te voorkomen, dat zü, die i in goede trouw verlaten op die bewij- juist daardoor bedrogen worden. Daar door zou immers de uitwerking van offi cieele kwalificaties precies het tegenover gestelde zijn van do bedoeling. Op grond van dit alles achtte de kanton rechter oen schipper schuldig aan ovartjre- ding van het reglement op de scheep- en lot vaart op de genoemde rivieren en ver oordeelde hem op tegenspraak tot 25 boete of 5 dagen hechtenis. Hiermee is ó\t rechtsgeding niet afge loopen. De gemachtigde van den schipper, Mr. Duys zal appèl can teekenen. WADDINXVEEN. Ds. W. J. Smidt te Dwingelo heeft het beroep naar de Geref. Kerk aangenomen. WOERDEN. Chr. Kleuterschool. De aanvang van ae nieuw gebouwd® Christelijke Kleutei school ia gesteld op Maandag 2 December a.s. Als hoofd treedt op Mej. R. Klerin; ter wijl ala onderwijzeres wordt verbonden mej. S. Verbeek. LUCHTVAART. De poatvluchten naar en van Indië. Bij de Kon. Luchtvaartndj. ia .bericht in gekomen, dat het zesde postvliegtuig Zon dagochtend 7.36 uit Belgrado ia vetrokken en gistermiddag L8Ö te Konstantinopel is aangekomen. Allee was wel aan boord. Het zesde postvliegtuig is gisteren uit Kon~ stantinopel to Aleppo aangekomen. 0 In Konstantinopel heelt, zoo meldt het Hdbl., de heer Aler dit vliegtuig opgewacht. Aler heeft de laatste weken ia Klein-Atië gereisd, is naar Angora geweest en naar Konia, heeft eventueels tusschen landings plaatsen bezocht en voorts alia omstandig heden op dit moeilijke deel van de route naar Indië onderzocht. Hij zal nu aan Smir noff en Hon dong zijn bevindingan meedee- len. Opdat die daarvan proiijt mogen hebben- MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt, 19 Nov.. Aanvoer: 269.paarden, 24 veu lens, 1053 magere runderen, 780 vette run deren, 170 vette kalveren, 434 nuchtere kal veren, 325 schapen of lammeren, 6 bokken en geiten, 246 graskalveren. 16 o ver loop»* s. PrijzenVette koeien Ia kw. 55—56, 2e kw. 48-49, 3e kw. 50—35. Stieren le kV. 46-48, 2e kw. 41-45, 5e kw. 54-55. Kalveren le kw. 86-90, 2e kw. 72—77|, 5e kw, 60-66. Melkkoeien 200-420, Kalikoeien 200-425, Stieren 130—48C, Pinken 130-170, Graakalve- ren 40—110, Vaarzen 17ft—SB5. Werkpaarden 150-300, Rlachtpaarden 126-170, Hitten 90— 14Q, Fokkalvereu 20—25, Biggen 16-22, Big gen per w. 2 00—2.25, Overrloopers 70—90. Handel in koeien stug, prijzen iets vaster. Stieren prijzen van vorige week. Kslveren handel traag, prijzen hooger. Melk- en kalf- koeien levendige handel, prijzen vrijwel on veranderd. Paarden slechte handel, lagere prijzen. Graskalveren iets vlugger handel, prijzen vaster. Fokkalveren trage handel, prijzen lager. Biggen kalme handel, prijzen vorige week. DKAADLOOZE DIENST. Woningverbetering ten plattdande. DEN HAAG, 19 Nov. De Minister van Arbeid, Handel' en Nyvenhedd heeft met verwijzing- naar het rondschrijven vön rijn ambtsvoorganger van 7 Juni 1928 en in aansluiting op die circulaire voer zooveel notyilg onder de aandacht van de gemeente besturen gebracht, dat desgewenscht ook toekenning alleen van voorschot, dus zonder bydrage, kan worden overwogen ten behoe ve van woningverbetering ten plattelande waarvoor een bydrage niet noodig zou x(jn. Met een stoel doodgeslagen. NIJMEGEN, 19 Nov. -Tjjdens een twist in huis sloeg hedenmiddag de 37-jarige T., wonende In de Bloemerstraat, zjjn kostgan ger, den 72-jarigen v. V. met een stoel dood. De dader meldde zich zelf by de politie aan, waar hy 'zyn daad bekende. De Rotterdamsche brandstichter, veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank heeft heden veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf de 27-jarige letterzetter W. T. K. Zigeuners aan de Belgische grens, j ROOSENDAAL, 19 Nov. Nadat enkele we- rfen de zigeunersbende in Noord-België was gebleven, pogen thans de Belgische gendar men hen weer over de Nederlandsche grens te drijven. Zoo poogde gisteren een groots groep onder Zundert de grens te overschrij den. Dit werd door de Nederlandsche mare chaussees verhinderd. In verband hiermeds is thans het afzetten van den geheelen grensstrook van Tilburg tot Zeeland gelaat. Deze bewaking geschiedt door marechaussee, rijksveldwachters en gemeentepolitie uit de verschillende gemeenten, alsmede door een detachement van de militaire politie. WISSELKOERSEN. 18 Nov. 18 Nor. Officieel. Londen 12.09V, 12.08H Berlijn 59.2a 69.2814 Berij» 9.7(1 9.76 Brueeel 84.6714 84.6714 Zwiteerland 48.09 48.10 Weenen 34.8714 84.8714 Kopenhagen 66.42J4 66.42 H Stockholm 66.62'. 60.68 Ollo 66.4244 66.40 New-York 2.48 2.48 Niet officieel. Praa» 7.3444 736 Madrid 34.66 34.6244 1238 12.98

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2