L a I mond NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 17232 88’ Jaargang bergambacht, berkenwoude, bodegraven, t 1 FEUILLETON. "1 !1 ;6. Is I I ■i DE GESTOLEN DiAOEEM. Donderdag 21 Éovember 1829 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen r tl e BUITEN LAM NIEUWS. f i (Wsrdi rwrvslfi). I t De Tweede Haagsche Conferentie, Een kabinetscrisis in België vermeden. tvanger Lan- omtrent ver- de wijze het niet de moeite hem tegen te spreken. waren, jek om aan alle goed te leveren, hi had de firma bcht Sklarek aan 1. Gabel en fee- >■- «F ja, vnifiui waard acht zijn i dit tood- I der llie. OOT, reg 80. en 45. als geweken zal mogen worden beschouwd. Reeds Dinsdag wordt trouwens naar één der katholieke ministers verzekerde, het regeeringsvoorstel tot vernederlandsching der Gentsche universiteit by de Kamer inge- diend. Dat de eerste Haagsche conferentie zoo veel tijd in beslag nam, was niet in de laat ste plaats te wyten aan de omstandigheid, dat zy begon, zonder dat zy in diplomatiek opzicht behoorlijk was voorbereid. Eerst was er weken lang twist over den zetel der Begin van de wintersport. In de omstreken van Bad Reichenhall is in de laatste dagen ongeveer 30 c.M. ver- sche sneeuw gevallen. Tal van ski-loopers zyn hier reeds aan het oefenen en ook de ski-school van Bad Reichenhall heeft haar leergangen reeds hervat. Het ski-terrein op den „Predigtstuhl” is aanmerkelijk verbe terd en thans kan van het Berghotel uit de „Schlegelmulde” langs een prachtige baan worden bereikt. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den beaorgkring): 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den beaorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. by'slag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2J5, elke regel meer O.W. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en Ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerde» prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatendknte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomat van eoliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan htet Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Lilian was Lord Harlsmore nageloopen en pakte George bij den arm. Je bent te laat, riep ze haast in tra- nen. Waarom heb je hem ook niet tegenge houden 'r Greville kwam achter haar aan. Je houdt je aardig aan je voornemens, dat moet ik zeggen, zei hij droog. Lilian staarde hem met een schuldig ge zicht aan. O, maar die arme George werd be schuldigd van iets wat hij niet gedaan heeft en dat kon ik niet verdragen. Je bedoelingen zijn altijd voortreffelijk zei Grenville, nog steeds op denzelfden dro gen toon, maar aan de methode mankeert af en toe nog wel eens wat. U zult wel erg boos op mij zijn„ sta melde Lilian. Grenville schudde bedroef dhét hoofd. Mijn lieve kind, het spijt me, maar je bent zoo nu en dan absoluut onmogelijk. Het spijt mij zoo, snikte Lilian. Huil niet, liefste, zei Georg vertroos tend. Oom heeft niet het recht om zoo te gen je te spreken. Komen jullie allebei in mijn kamer, ondeugende kindteren dat je bent, comman deerde Grenville, dan zullen we samen eens een hartig woordje praten. HOOFDSTUK XXI. De Kamer achter den Lommerd. Lord Harlsmore was in groote angst ge vlucht, de diadeem zat in rijn binnenzak en hij was doodsbang dat deze hem nog op het laatste oogenblik afgenomen zou worden. Die G, conferentie en daarna was men hals-over- 1 kop naar den Haag getrokken, zonder nauw keurig te weten, welke standpunten de voor naamste partijen, die bij de te behandelen vraagstukken belang hadden, innamen. Zoo doende kwam het tot botsingen, vooral tus- schen Snowden, den Engelschen minister van financiën, en de Fransche gedelegeer den, waardoor men veel tijd verloor. Wil Tardieu, de Fransche minister-presi dent, thans voorkomen, dat opnieuw een on voorbereide Haagsche conferentie plaats vindt? Het lag aanvankelijk in de bedoe ling zoowel Duitschland als Engeland schenen er voorstanders van te zyn de tweede conferentie te houden in de eerste helft van December. De Parijsche berichten behelzen echter dat 2 of 3 Januari de con ferentie zou plaats hebben, thans komen zij met het bericht dat de Fransche premier er meer voor voelt pas in het begin van Ja nuari byeen te komen. M. a. w.: aan de hand wordt gedaan de conferentie een maand uit te stellen, opdat in den tusschen- tjjd de eigenlijke kwesties, waaromtrent nog geen volkomen overeenstemming bestaat, kunnen worden geregeld. Wanneer dit zou lukken, zou de wereld althans opnieuw kra keel worden bespaard. De Fr. Ztg. stelt de vraag of het werke lijk zal lukken de strijdpunten, die voor een deel nog een. zeer ernstig karakter dragen, vooraf langs diplomatieken weg op te los sen en of men bijgevolg rekening kan hou den met een conferentieduur van maar drie dagen. Tot de nog niet opgeloste vraagstukken behooren nog zeer ingewikkelde problemen die men tijdens de rustige en zakelijke on- derhandelingen te Baden Baden niet bevre digend kon regelen. Zoo is er o.a. de kwes tie der Oostelyke schadevergoeding. Bulga rije en Hongarije nemen een standpunt in dat zeer ver verwijderd ligt van de eischen hunner crediteuren. Goed: men zal probee- ren hen door een gemeenschappelijk optre den van de diplomatieke vertegenwoordigers der drie voornaamste mogendheden te inti- mideeren. Te Sofia is dit al gebeurd. Maar zullen de beide landen zich ’bang laten maken En wanneer zij niet geïntimideerd kunnen wor den, zullen de diplomaten dan een minne lijke schikking tot stand we te te brengen. Ook dé kwestie van den zetel der inter nationale bank, ten aanzien waarvan België nog steeds een protesteerende houding aan neemt, al heeft het inmiddels zijn handtee- kening gezet onder de te Badën-Baden op gestelde bankstatuten, moet men niet als Dikwijls krijgt de dwaas gelijk, omdat had. - Er viel‘even een zwijgen, alleen een ge luid uit de andere kamer was hoorbaar. Wat denkt u er zelf van? vroeg Gre ville eindelijk. Ik heb u al gezegd wat mijn vermoe den is. -» Wie heeft den koffer opengemaakt? - Ik. Waar stond de koffer? Was u alleen toen u die koffer opende? Lord Harlsmore stond op. Heusch me neer Greyille dat is te erg. Denkt u mis schien dat ik den diadeem van mijn moe der weggenomen heb? Ik vraag niets andere dan of u alleen was? Wat heeft u ermee te maken? Opeens werd de deur van de aangrenzende kamer opengegooid en Lilian stoof het stu deervertrek binnen. Haar oogen schitterden en haar wangen waren vuurrood. Het heeft er alles mee te maken, jou 'slechte, laffe, gemeene jongenJij hebt hem voor de tweede keer gestolen. Ontken het als je durft. De minister zonk in zijn stoel en haalde met een soort wanhoopsgebaar de schouders op. LordHarlsmore keek naar het jonge meisje alsof hij ploteeling een geestesverschijning zag. Hij werd doodsbleek holde naar de deur trok die open en stormde naar de Hall. Daar rukte hij de straatdeur open en stapte in de auto, die daar op hem wachtte. George die het spektakel gehoord had, kwam ook de Hall in. Uit het Engelsch van ARCHIBALD EYRE. 40 (Nadruk verboden). Toen de koffer geopend werd, bleek de diadeem er niet in te zijn. Er niet in? Neen, zijn vingers bewogen zich rus te loos over de stoelleuning. Grenville hield geen oog van hem af. Er niet in? vroeg hij nogeens. Het is een buitengewoon pijnlijke zaak zei de jongen stamelend. Naar mijn mee ting is hij er nooit in geweest. Het is im- roers haast niet aan te nemen dat mevrouw Hemmings in het bezit van het stuk geko- ®en zijn. Ik voor mij geloof dat ze van «treek is geraakt door dien diefstalen «ch in het hoofd heeft gehaald Heeft U mijn zuster die verklaring ge geven? O, neen. Hete verklaarde zij de vermissing van diadeem dan? Lord Halsmore slikte een paar maal, wg...... dat iiev€r niet. Ik sta erop. ze* d0 jongeman ten eide raad, acht dat haar zoon hem weggenomen ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten on loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. Bevrijdingsfeesten te Koblenz en te Aken, Nadat op 30 November a.s. de rsnsche tricolors op de vesting Ehrenbreitstéin zal zyn ingehaald, zal door het gemeentebe stuur van’Koblenz te middernacht een be vrijdingsfeest aan het „Deutsche Eek”, aan de samenvloeiing van Ryn en Mbezel, wor den georganiseerd. In den achoüwburg der stad zal tér gelegenheid van de. ontruiming op 1 December een opvoering van „Wilhelm Teil.’ plaats vinden. Ook to Aken zal in den nacht van 30 No vember op 1 December deftbevryding wor den gevierd en wel met eerfgroet feest voor het Stadhuis. In fakkeloptochten zal de me nigte uit de verschillende deelen van de stad naar het Stadhuis en andere contrale punten trekken. Om middernacht zullen alle klokken der stad beginnen te luiden, waar na de Opperburgemeester het woord tot de menigte zal richten. Op Zondag 1 December zullen 's ochtends op tal van pleinen con certen worden gegeven, terwyl voor ’s na-, middags een optocht der schoolkinderen wordt aangekondigd. Zondagavond zal ds stad feestelijk verlicht zijn. schryving van de positie van het lijk van de kleine vermoorde Gertrud Albermann by de fabriek van Hamel. De beambte, die aan de telefoon was, meende plotseling de stept van den man, die zyn naam niet noemde te herkennen. Hy dacht na, en meende, dat de man, die opgebeld had, iemand was, die vroeger als waker by de politie werkzaam was. Toen de doek den beambten van het politiebureau, in welk ressort hy gevonden was, getoond werd, verklaarden zy allen, den doek te kennen. Deze doek was in het bezit van een man geweest, die naar thans bekend wordt, reeds driemaal door de politie onder ver denking, bij de moorden betrokken geweest te zijn, was gearresteerd. Deze man is de zelfde als degeen, die getelefoneerd had/ Het is een werklooze, die werkelijk by de politie als waker In dienst ia geweest,' eu die in den zomer in de mijnen en op het land overnachtte, en die zonder vast® woon plaats is. Thans zoekt de politie naar dezen man. In tegenstelling met dit bericht wordt van andere zyde uit Dusseldorf gemeld, dat genoemde vondst niets met de móórden uitstaande heeft. onbeteekenend beschouwen. En dan zyn er nog tal van andere moeilijkheden, die uit den weg geruimd dienen te worden. Wan neer het niet lukt deze zaken te regelen bij voorafgaande onderhandel ingen, dan zal de Haagsche conferentie toch nog langer dan drie dagen duren en zal Tardieu’s voorstel zeer zeker uitloopen op een werkelijk tijd verlies. Bovendien kan by sommige Franschen de neiging worden vastgesteld het tijdstip van de ontruiming der derde bezettingszone te verschuiven. By Tardieu zelf mag deze nei ging niet bestaan, maar zeer zeker wel by d®. #roePen> °P wier parlementairen steun hy is aangewezen. Krachtens de Haagsche ontruimingsovereenkomst moet de laatste Fransche soldaat het Rijnland onder alle omstandigheden op zyn laatst den 30sten Jiuu verlaten hebben, wanneer voor dien tyd het plan-Young is geratificeerd. In Frankrijk wordt in kringen, die zich kan ten tegen Briand's verzoeningspolitiek reeds te kennen gegeven, dat de ontruiming op 30 Juni, in verband met de verschillende vertragingen van den laatsten tyd, om tech nische redenen niet mogelyk is. De Fr. tZg. vreest nu, gezien Tardieu’s afhankelijkheid van de groepen, die de ontruiming gaarne vertraagd zouden zien,-dat de Fransche -mi nister-president daarvan wel eens het slachtoffer zou kunnen worden, wanneer het, tengevolge van zyn voorstel, zou ko men tot een verdere verlangzaming van de politieke werkzaamheden. Daarom dient aan de Duitsche regeering zoo absoluut mogelyk beloofd te worden, dat, indj^ï men mocht ingaan op Tardieu’s voorstel, in elk geval de hand zal worden gehouden aan den 30en Juni als laatsten bezettingsdag. Met 31 tegen 15 stemmen is door de libe rale fracties van de Belgische Kamer en Se naat Woensdag een motie aangenomen, waarbij zij het vertrouwen uitspreken in de liberale ministers om in den schoot van de regeering tot een accoord te geraken, ten mmste behelzende: le. afwezigheid van alle vijandigheid ten opzichte van de Fransche cultuur door inrichting aan de Rijksuniversiteit te Gent van facultatieve Fransche cursussen; 2e. eerbiediging der taalminderheden bij de or ganisatie van het lager- en middelbaar on derwijs door bepaling by de wet van de noodige modaliteiten. Alle liberale minis ters, Vauthier inbegrepen, keurden dit be sluit goed; onder de voorstemmers waren ook verscheidene Walen. De toestand iö hier door aanzienlijk opgeklaard en laat een breede mogelijkheid tot verdere onderhande- lingen met Jaspar voortbestaan. De alge- meene indruk is, dat indien de liberale par tijraad dit besluit eveneens goedkeurt, wat vrijwel zeker is, alle gevaar voor een crisis jezicht. Beide schoon- sen met de heerlyk na kort gebruik een K tan den daarroor >ra is. Rottende epra- mmen reuk alt des een tube ran 35 cent, ent (lachte boratela), origineele DUITSCHliAND. De zaak-SlJlarek. Het rapport over de knoeierijen te Berlyn. Burgemeester Kohl ge schorst. In de Pruisische LandfUgcommissie heeft de opperregeeringsraad ^’Tapolski; met het onderzoek in de Berlyneche corruptie-zaak belast, rapport uitgebra^it. Hy deelde o.a. mede, dat de Sklareks gdedei-en, die zy zelf voor 1.4 millioen haddefe geleverd, voor 600.000 mark hadden teruggekocht, waar van zy echter slechts 280.000 mark hebben betaald. De firma had Van het gemeente bestuur te Berlyn veriöf aan alle stedelyke bedrijven te leveren, niaar de desbetref fende verordening was zoo onduidelijk,'dat zy algemeen werd opgelat als een order om van de firma Sklarekite koopen. De Sklareks verzochten-later het Beilyn- sche gemeentebestuur om een leening. De ontvanger weigerde dit, nUar de wethouder Gabel en Benecke teckenden niettemin een overeenkomst met de firma, ofschoon zij daartoe volstrekt niet 'bevoegd waarin het recht van Skle stedelyke bedrijven textiel tot 1930 werd verlengd. 1 een contract. In 1929 verA Gkbel verlenging tot 19® necke teekenden opnieuw. Tapolski gispt voorts de houding van Kieburg (directeur van de kleedendistri- butie) en diens wyze van zaken doen. Deze kocht b.v. voor de B. A. G. groote voor raden van de Sklareks. De gemeente-auto - riteiten waren hiervan niet op de hoogte. Toen het bekend werd, verkocht Kieburg de goederen weer aan de Sklareks, maar tegen den halven pry's. Zoo gingen de goe deren soms eenige malen heen en weer. Ook is gebleken, dat Kieburg jarenlang een valsche boekhouding heeft gevoerd, waar voor hy thans wordt vervolgd. Tapolski maakte verder melding van door Kieburg en de Sklareks gepleegde onregel matigheden met wisselruiterij op groote schaal, waardoor de Sklareks 17 millioen mark van de Stadsbank hebben opgelicht. Hij noemt het onbegrijpelijk, dat de bank de praktijken der Sklareks niet heeft door zién. Hun crediet by de bank nam schrik barend toe en slechts één gemeenteraads lid Jursch, protesteerde er tegen. De bontmantel-historie. Hoe kwam de opperburgemeester Boss aan den goedkoopen bontmantel voor zijn vrouw. Daarover zegthet rapport-Tapolski het volgende: Sklarek had aan Böss inder tijd zyn adres opgegeven voor het geval hy een goedkoope bontjas noodig had. Mevr. Löss herinnerde zich later dit aanbod en zy bestelde met toestemming van haar man by Sklarek een nerz. De bontmantel werd aan het adres van mevr. Böss naar Gas tein gezonden in een pakket met een aange geven waarde van 6000 mark. De rekening is gevonden, waaruit blijkt, dat de mante de firma zelf 5000 mark heeft gekost Toen na herhaald aan dringen Sklarek de reke ning aan Böss zond bleek deze 371? mark te beloopen. Böss vond dit opmerkelijk laag hij schat te zelf de waarde op 2500 mark, maar meende dat de firma er niet meer dan de helft voor had betaald en dathy niet met 1200 a 1800 mark den, inkoopsprijs kon re gelen. Hij liet de firma 375 mark zenden en zijn vrouw schreef met zyn toestemming aan Sklarek, dat het voor haar pijnlijk was ,den bontmantel voor dien prys aan te ne men, maar dat zy ter vereffening der reke ning van een noodlijdend kunstenaar voor 1300 in. een schilderij zota koopen Böss kocht de schilderij en betaalde er 800 mark voor, een prys die deskundigenvoldoende achtten «n schonk 200 mark aan twee noodlijdende zusters zyner vrouw. Andere betrekkingen tusschen Böss en Sklarek hebben niet be staan, andere goedkoopere goederen heeft Böss niet gekocht, gesejienkenheeft hij niet ontvangen. Betreffende den gemeente-or ge bestaan geen aanwijzingen dachte relaties met de Sklarc Gratis kleed in gst ukken en geld toe De wethouders-Gabel en Benecke hebben niet alleen gratis kleedingstukken en ge bruiksvoorwerpen gekregen, maar vermoe- delyk ook geregeld geld. Burgemeester Schneider wordt eveneens verdacht geregeld geld te hebben ontvan gen, evenals burgemeester Kohl, die inder tijd voorzitter was van den raad van toe- zichtwas. Hy heeft bekend, ook een hypo theek te hebben gekregen. Wethouder Degener wordt verÖcht met de Sklareks de meeste zaken te hebben ge daan. Hij was de boozegeest van Gabel. Men verdenkt hem behalve kteedangstuk- ken, groote somen gelds te hebben ontvan gen. De moorden te Dusseldorf. Een spoor? De B. Z. am Mittag meldt uit Dussel dorf: Het onderzoek der recherche naar den eigenaar van den met bloed bevlekten doek, die in de buurt van de fabriek van Haniel in een oude vervallen mijn is ge vonden, is een flink stuk verder gekomen. De politie te Dusseldorf heeft nog in den afgeloopen nacht de volgende belangrijke feiten vastgesteld: Des avonds na den moord belde om half zeven een man het po litiebureau op en gaf een nauwkeurige be- gl insterende steenen gaven hem, zoo&lg hij meende zijn eenige kans om uit de kwellen de schulden te raken en als hij ze zou moe ten teruggeven zou het met hem gedaan zijn. De taxi bracht hem naar de inrichting van Joseph Warden in de buurt van Gray’s Inn Road. Na de auto weggestuurd te hebbed bleet Lordt Harlsmore even voor het étala- geraam van den lommerd kijken, toen duwde hij deur open. Het belletje rinkelde lawaaig toen hij binnenstapte. Ik moet meneer Warden spreken, zei hij. Er stond een vrouw achter de toonbank een leelijke oude vrouw, die hem van het hoofd tot de voeten opnam. Waarover? Over zaken. Is hij thuis? Hoe is uw naam? Harlsmore. Wacht u even, dan zal ik eens kijken of hij er is. De vrouw verdween en. even daarna ver scheen Warden’s gezicht in de deur opening. Komt u binnen Mylord, zei hij met een schertsende buiging. Is er nieuws? Wat verwacht je vooZ nieuws, vroeg Lord Harlsmore. Hij lie achter de toon bank om en sloot de deurwachter zich. - Och. ik weet het ni&r. Geen slecht nieuws, het omgekeerde van wat het spreek woord zegt. Ik ben juist terug «it Woola- combe. Wie denk je dat er met henzelfden trein ging? Geen flauw idee. - Dit lieve meisje dat' de diamanten ge- GOHNIIECOURANT. gapt heeft. Ik zag haar wel al zag ze mij niet Zij had eén heer bij zich, anders zou ik wel een praatje met haar gemaakt hebben. Wie was die vent? Hemmings heet hij. Ik zag ze samen praten. Lord Harlsmore ging zitten. Nu begrijp ik het, zei hij. Ze heeft hem den diadeem ge geven en zijn moeder sleepte het ding in de wacht, Zijn moeder? Lord Harlsmore stak de hand in zijn bin nenzak. Zijn moeder heeft het aan mij ge geven. Daar wat zeg je ervan’ Hij legde de diadeem in al zijn schittering op tafel. Warden was buiten zichzelf van verruk king. Heb je dat ding? Keurig hoor. Hij strekte zijn hand er naar uit, maar Lord Harlsmore nam het juweel weer haas tig onder zijn hoede. Zoover is het nog niet, zei hij, nog even geduld. Je kunt me immers best vertrouwen,, gromde Warden. Zijn gemeene oogen rust ten begeerig op het kleinood. Het idee dat jij dat ding te pakken hebt gekregen. Ja, wat zeg je ervan? Warden grinnikte van plezier. Je bent een juweel, preee hij. Heeft de moeder van diea jongen je dat ding gegeven? O, wat een onnoozele ziel I Wat heb j« haar voor een verhaal opgedischt? Ja, je hebt haar zeker wel wat moois wijs gemaakt?

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1