Werktijdenbesluit voor Winkels j1929. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Inwerkingtreding 1 Januari 1930. .1 Onder den titél warictydenbesluit voor winkels 1929, wordt aangehaald het Ko- ninklyk besluit Tan 13 Juni 1929, S. 313, «tot vaststelling vkn een algemeenen maat regel ran bestuur, oIb bedoeld by de arti kelen 44, 47, 68; elfde lid, en 91 der Ar beidswet 1019* Zooals bekend is, regel, deze wet de beperking ran den arbeidsduur In het algemeen. VfjLt is een winkel. Onder arbeid verstaat deze wet alle Werkzaamheden in een onderneming, waar mede een winkel wordt gelyk goateld. Een winkel is elke open of gesloten ruimte, waar voorwerpen of stoffen aan het pu bliek in het klein verkocht plegen te wor den met uitzondering van apotheken, kof fiehuizen en hotels. Ook barbiers of kap perszaken vallen pndet het begrip „win kel!" Eveneens' worden als winkel aange merkt die zich in heli/elfde gebouw of op het bijbehoorende terrein bevindende ruim ten, waar voorwerpen of stoffen worden bewaard voor verkoop in den winkel. On- aer do bepaling „winkei" vallen tevens uit> stallingen voor winkels en kramen op dag en weekmarkten. Bedrijf ronder vreeir.de tfrilp. Hetgeen in de Arbeidswet en eten alge meenen maatregel van bestuur is bepaald, geldt niet ten aanzien ran arbeid, verricht in i een winkel in de eigen woning van hobfd of den bestuurder daarvan, die zijn bepryf uitoefent zonder hulp van anderen daln zjjn echtgenoote en bloed- of aanver wanten, tot den derden graad ingesloten, die by hem inwonen. Jeugdige personen. De Arbeidswet bepaalt, dat jeugdige per sonen waaronder worden verstaan arbei ders beneden 18 jaar, in winkels geen ar beid mogen verrichten op Zondag en niet voor 8 utir 's morgens en na 8 uur 's avonds. Arbeids- en Rusttijden. Verder bepaalt de zo wat, dat by algemee nen maatregel van bestuur bepalingen worden vastgesteld ten aanzien van de ar beids- en rusttijden van ar beidie rs in win keis, waiarby zekere bepalingen zijn gesteld dde by den aigemeenon maatregel van be stuur in acht moeten worden genomen én in vermeld Koninklyk besluit dan ook zyn verwerkt. Tot dusver bleven de artikelen in de Ar beidswet betreffende de winkels en de in die artikelen bedoelde algemeene maat regelen achterwege; thans is deze by ge meld KJ3. vastgesteld, bekend als werk- tydenbesluit voor winkels en treden deze artakelsn en dit werktydenbealuit voor win kels 1 Januari 1930 in werking. Dat dit werktijdenbesluit groote veran deringen brengt en, wat ook het doel is, groote verbetering in de werktijden voor het winkelpersoneel, is* duidelijk, wanneer men bedienkt, dat tot dusver het winkel personeel ongeveer 10 uur per dag en onge veer 63 uur per week werkt, hetgeen vol gens het gemelde werktydenbealuit niet meer mag z\jn dan 9% uur per dag "en to taal 63 uur per week. Bovendien mag een arbeider, die in een winkel arbeid verricht, op één dag in de week geen arbeM verrich ten vóór of nd 1 uur des namiddags. Ontegenzeggelijk zal de winkelbediende door deze regeling van den arbeidsduur meer dan tot dusver zich ontspanning kun nen verschaffen en rich aan studie en ont wikkeling kunnen wyden, hetgeen ook weer aan den patroort' ten goede zal komen; doeh daartegenover staat, dat deze regeling ook bezwaren voor den werkgever zal mede brengen. Welke oplossingen mogeLyk zijn in tegemoetkoming aan deze bezwaren en welke maatregelen kunnen worden getrof fen, opdat ook de patroons van de wette lijke regeling kunnen genieten, hopen wij aan het slot van dit artikel uiteen te zet ten. Zooala gezegd, mag niet langer gewerkt worden dan 914 uur per dag en bS uur per week. Elf uur per dag mag gewerkt worden: Zaterdag; b. op den dag Voorafgaande aan Hemel vaartsdag, op 14 Augustus en op 31 Octo ber, onder voorwaarde, dat in den winkel onderscheidenlijk op Hemelvaartsdag^ 15 November niet gewerkt bepalingen omtrent den arbeidsduur. De arbeider moet een wekelijkschen rusttijd van ten minste 32 uur hebben. Eindigt zijn werktijd dus b.v. des Zaterdags om 11 uur des avonds, dan mag hij niet eerder weer beginnen dan Maadagmorgen 7 uur. Wordt wel op Zondag gewerkt, dan moet minstens een. maal In 3 achtereenvolgende weken deze rusttijd op een Zondag vallen. Voor fyen, die den rustdag op den Sabbath of den' Ze venden dag vieren, mag de rusttijd terug gebracht worden tot 26 uur. De halve vrije dag, die gegeven moet worden, mag niet samen vallen met voormeldéh rusttijd van 32 uur. Is dit toch liet geval, dan wordt de rusttijd uitgebreid tot 41 üur. Zou dus de vrije halve dag beginnen op Zaterdagmiddag 1 uur en dan tevens da rusttijd aanbreken, dan mag de arbeider niel eerder weer begin nen dan Maandags om 6 uur voormiddags. Voor 6 uur des morgens en na 10J uur des namiddags mag niet gewerkt worden. Is er een gemeentelijke sluitingsverorde- oing, dan niet later dan een half uur na sluiting, dooli in geen geval na 11 uur. Ook inag tot elf uur gewerkt worden voor het reinigau van werklokalen en aanhoorighe- den, doch uitsluitend door diegenen, die in de onderneming geen ander werk ver richten. Wanneer er bij het sluiten van den winkel nog publiek aanwezig is, dan mag dit met overschrijding van den werktijd ge- holpen worden, doch deze overschrijding mag niet meer zijn dan een half uur en niet na 11 uur. Tusachen den arbeid op dan eenen en den volgenden dag moet een rusttijd van min stens 11 uur zijn. Eindigt de arbeid dus des avonds om 8 uur, dan mag niet eerder weer begonnen worden dan den volgenden mor gen 7 uur, eindigt de arbeid om 11 uur, dan niet eerder dan 10 uur des anderen daags. Na eiken onafgebroken arbei<feduur van 5| uur moet een half uur rust gegeven worden. Wordt na 6 uur des avonds' gewerkt, dan moet een rusttijd van IJ nur gegeven wor den tusschen 11J en bi uur, behalve op marktdagen en indien de arbeid eerst om 12 uur deB'middags aanvangt. Rusttijden van minder dan een kwartier worden niet als rusttijd gerekend. 4 Men heeft klaarblijkelijk willen voorko mmen, dat door het geven van langere, veel vuldige rusttijden, dan die, welke het be sluit noemt, het aantal werkuren over een te groot deel van den dag verdeeld zou fforden. Wil men een langeren rusttijd ge ven, die echter niet meer dan 2 uur mag zijn, of wil men een of meer rusttijden ge- boven de vereischte, dan moet men na komen de eisqhen, welke door het districts hoofd der arbeidsiinspectie daaromtrent zijn gesteld. Ook moet men zoodanige eischen nakomen omtrent de tijdstippen, waarop zoowel de vereischte als de meerdere rust tijden wordbn gesteld. Tegen e< het districtshoofd kan hooger steld worden bij den minister. Verblyf tydens de ntettyden. Gedurende de rusttijden mag de arbeider niet verblijven op een besloten plaats, waar arbeid wordt verricht, tenzij met toestem ming van het districtshoofd op grond van Arbeidskaarten <*i Lijsten. In dit verband zij er de aandacht op ge vestigd, dat nu, de arbeidswet ook op win kels toepasselijk is, oök de betrekkelijke be palingen omtrent arbeidskaarten, arbeids lijsten enz. van toepassing zijn. Een enkel woord daarover hieronder. Het hoofd en de bestuurder van een win kei moet in het besit tijn van een arbeids. kaart voor een jeugdig persoon of een ge huwde vrouw. Deze arbeidskaarten worden afgegeven door den burgemeester van den aplaats van den arbeider. Verder moet den winkel op een voor allé arbeiders vrij toegankelijke plaats worden c een arbeidslijst. Op deze lijsten, formulieren te verkrijgen zijn, staat ver meld, wat ingevuld moet Augustus en 1 wordt. c. in winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, op 25 en 31 De cember; d', ^fyiélpaximum van 62 uur per °PM^|jïïj(Majaen dn het tydVak var. 25 November tefi'én met 6 December en in het tijdvak van 18 tot en met 24 December e. in winkels van Israëlieten op: T op de twee dagen onmiddelyk vooraf gaande aan den dag. waarop het Israëlie- tische Paaschfeest aanvangt; 2 op den Woensdag en Donderdag, voor afgaande aan het Iaraëlietische Paaschfeest zoo dit feest op een Zaterdag aanvangt. 3. op den dag, onmiddelyk voorafgaan de aan dien, waarop de zevende dag van het Israëlietische Paaschfeest aanvangt. 5 op den Donderdag voorafgaande aar. het Israelietische wekenfeest, zoo dit fees* op Zaterdag aanvangt. Een en'ander onder voorwaarde, dat in de winkels tijdens den duur van genoemde feesten geen arbeid wordt verricht V Het werktijdenbesluit geeft, buiten hei geen reeds aangehaald werd, 4e volgende Verder moet in de zaak een arbeidsregis- ter aanwezig zijn, waarvoor eveneens f< tieren verkrijgbaar zijn. Ook de invulling daarvan wijst zichzelf. Overwerkvergunning. Teyslotte nog een en ander over de over werkvergunning. Deze kan verleend worden bij een opeenhooping van werk of ingeval van bijzondere omstandigheden, zulks door het districtshoofd schriftelijk, voorwaarde- 5 lijk of onvoorwaardelijk roet machtiging van t den Directeur-Generaal van den Arbeid j 'voor een vergunning langer dart' 14 Haffen 'I of indien sedert de laatste vArmmnin» indien sedert de laatste vergunning nog geen zes dagen verloopen zijn. Tegen de beschikking van het districts hoofd staat beroep open bij den minister. De overwerkvwgunning kan ook door het dis trictshoofd, met machtiging van den minis ter, worden verleend voor een groep van ondernemingen in alle of in bepaalde ge meenten van een district, of door den ml- nistre, voorwaardelijk of onvoorwaardelijk voor een groep van ondernemingen in alle of bepaalde gemeenten. .In al deze gevallen echter mag niet langer gewerkt worden dan 10 uiTr per dag en 55 uur per week door: 'h jeugdig persoon (be neden 18 jaar) en 11 uur per dag of 62 uur pfer week door een man of vnouw en niet na 11 uur des avonds. Op verzoek van vakorganisaties van werk gevers en werknemers in een bedrijf kan Vftni 4-Sa bftPalin8en omtrent den duur der werktijden afgeweken worden, waaromtrent verschillende bepalingen gelden. Kapperszaken. Voor de kapperszaken gelden nog enkele bijzondere voorwaarden, waarbij o.a. is be paald dat een man 12 uur per Zaterdag •n «enige andere bijzondere dagen mag wer- ken, mita hij per week niet meer dan 53 uur werkt en telkens na 6 uur werken J nur rust krijgt. Bewakingsdiensten. Voor de bewakingsdiensten in winkels gel den ook speciale bepalingen. Filiaal en depothouders. Al de bepalingen zijn ook toepasselijk op werk, verricht in een winkel in de eigen wo ning van het hoofd of bestuurder daarvan, die zijn bedrijf uitoefent zonder andere hulp dan van zijn echtgenoote of bloedverwan ten, indien de winkel behoort aan een onder neming, waarvan hij niet het hoofd of be stuurder is. Deze bepaling slaat dus klaar blijkelijk op filiaal- en depóthouders. Wie zyn vrijgesteld? Ai ^bet bepaalde is niet van toepassing en, die, niet zijnde het hoofd of bestuurder der onderneming, aan het hoofd staan van een winkel of van een afdeeling daarvan en uitsluitend of in hoofdzaak met de leiding daarvan zijn belast b. personen, die niet zynde hoofd, of er. bestuurder der onderneming, aan het hoofd staan van een winkel, waarin, behalve het hoofd van dien winkel, tenminste drie per sonen arbeid plegen te verrichten c. den chef de bureau, het hoofd van ad ministratie, den hoofdboekhouder en den afdeelingschef, voor zoover zij aan het hoofd staan en de leiding hebben over arbeiders, werkzaam aan de administratie, de corres pondentie of de boekhouding der onderne ming; d. den magazijnmeester en den expeditie chef, indien hun arbeid uitsluitend of in hoofdzaak bestaat in het houden van toe zicht op de magazijnen voor de daar aanwe zige goederen en stoffen. onder voorwaardej», dat tin het arbeidsregia ter by Iron naam vei meld is, welken werk- kring ale bovenbedoeld zij vervullen. Evenmin rijn de Wpalingen van toepas sing op degene, die bij ziekte hethoofd of don bestuurder „vervangt, mits daarvan onmiddelijk wordt kennis gegeven aan het districtshoofd. Met de voormelde categoriën van afdee- lingschefs enz. kunnen personen naar den aard van hun arbeid gelijk gesteld worden. Hoe is de uitvoering? Er doon zich verschillende mogelijkheden voor om tot een goede oplossing te komen, in de eerste plaats kan eike winkelier voor zichzelf uitmaken, hoe hij de werktijden wil regelen, mits blijvende binnen" de wetsbepa lingen en welken Vrijen halven dag hij zijn personeel geeft. Het bezwaar hiertegen is, dat er dan geea regelmaat is en het publiek niet weet en niet kan onthouden, wanner het niet bij zijn ftchoenwinkel, manuiactu- rier, meubelzaak of andere zaak terecht kan, welk bezwaar speciaal geldt ten aan zien van het buitenpubliek. Het gevolg kan zijn, dat men zijij klanten verliest en dat deze gaan naar die zaak die op dien dag toevallig wel geopénd is. is, dat de winkeliers van hun branche Hierdoor wordl; gedeeltelijk tegemoetgekomen aan het voormelde bezwaar, doch ook slechts ge deeltelijk; immers, dan ook zal het publiek niet kunnen onthouden welke zaken op bepaalden halven dag gesloten en ge- zijn, waardoor hef publiek niet op één dag al zijn inkoopen kan doen. De beste oploesing zou derhalve zijn, dat alle zaken denzelfden halven dag hun win kels zouden sluiten. Het gevolg hiervan zou echter rijn, dat de vrijheid van zonder personeel werkende win keliers, die open züllen blijven, aan banden wordt gelegd. Regeling van werktyden. Tenslotte laten we hieronder nog een staa tje volgen van de uren, gedurende welke de winkels geopend zouden kunnen zijn om tot de 53 uren te komen 4 dagen van 8J—12J en van 2-7 is 4 x 9 uur is 36 uur, 1 dag van 27 is 5 üur, 1 dag van 8J12J en van 2—10J is 12 uur, met een half uur rusttijd, tezamén 63 uur. Natuurlijk is elk# andere regeling denk baar. STADSNIEUWS. Het voordeel van een sluiting in de mid daguren is, dat de patroon dan ook zijn ruat- geniet. GOUDA, 20 November 1929. Burgemeester Gaarlandt hersteld. Burgemeester Gaarlandt heeft gisteren zyn verblyf in het Van Itorson-Ziekenhuis voor het ondergaan van een b'linde-darm- operatic gelukkig kunnen beëindigen heeft het ziekenhuis hersteld verlaten. Thans is burgemeester Gaarlandt, voor verder herstel, voor korten tyd naar elders vertrekken. Een Landbouwhuishoudcursus te Gouda. De Besturen van de afdeeling Gouda van den R. K. Land- en Tuinbouwbond en de Holl. My. van Landbouw, stellen, volgens de N. Z.-H., ernstige pogingen in het werk om te geraken tot de oprichting van een landbouwhuishoudcursus. Gneoemde Bestu rend zyn hiertoe gekomen mede omdat den laatsten tyd van verschillende zyden op een dergelyken cursus is aangedrongen, zoodat reeds gerekend mag worden op meisjes (15 k 16 6jaar en ouder) uit verschillende om Gouda gelegen dorpen. Natuurlyk zyn deze meisjes of hare ouders reeds overtuigd van het nut van Landbouwhuishoudonderwys en zien zy de daaraan verbonden kosten geen bezwaar. De kosten voor deze cursussen zyn niet groot. Het lesgeld voor een heel jaar be draagt 10.Hierby komt hoogstens voor boeken. Verder moeten de meisjes voor de benoodigdheden voor het bereiden van een maaltyd op de kooklessen zoowat een kwartje betalen. Maar dit geld is niet weg gegooid, want als het eten gereed is wordt het eigen bereide potje door de jonge dames zelf genuttigd. Behalve dat door een landbouwhuishoud- leerares in de huishoudelyke vakkennis, dien volkomen aan het leven ten plattelan- de zyn aangepunt, les gegeven wordt, geeft ook een leerares in de huishoudelyke vak kennis, die boerdery betreffen en voor zoo ver de boerin met deze te maken heeft. Voor de R. K. meisjes zal by voldoende deelneming bovendien godsdienstonderwyi gegeven worden. Het ligt in de bedoeling den cursus voor- loopig een jaar te doen duren met een vacan- tie van 6 weken, gedurende den tyd dat het druk is op de boerdery. By voldoende deel neming kan de een-jarige cursus tot een tweejarige worden uitgebreid. De lesuren worden vastgesteld in overleg met de meis jes die den cursus zullen volgen. Eerste Nutsavond. De eerste Nutsavond, welke gisteren ge geven werd in den Nieuwen Schouwburg had, naar 't ons voorkomt niet die belang stelling, welke den Nutsavonden het vorige seizoen vrywel als regel ten deel viel. Het publiek was niet oveitalryk. De heer Henri Dekking, vooi-drachtkun sten aar te Rotterdam trad op met een pro gramma, dat hier in Gouda wel e enigszins bekend geacht mag worden. Bekendheid, die misschien dateert van eenige of liever verscheidene jaren terug). Als we 't wel heb ben is het reeds een paar tientallen jaren geleiden, dat de heer Dekking (in „de Reü nie") Maurice Maeterlinck's „Mémna Van- na" voordroeg. Wat intusschen aab de pres taties van gisteren mets afdoet. De heer Dekking heeft, als voordracht kunstenaar, zyn sporen al lang en breed verdiend. Wat hy h'er gisteravond ten gehoore bracht was wat voordracht be treft, in orde. Alleen zouden we de opmer king willen „maken, dat met alle aanwezi gen het door den heer Dekking gesprokene voldoende konden verstaan, iets, dat by de vertelling van een komis^i stukje aan het BINNENLAND. Leiden's stadhuis. Voorstellen van B. en W. betref fende den opbouw van een nieuw gemeentehuis. Blijft oude gevel? B. en W. van Leiden sijn in den gemeen teraad gekomen met een voorstel betreffen de den bouw van een nieuw stadhuis, Zij zeggen geen voorstandera te 'rijn van een open prijsvraag en evenmin van een geslo ten prijsvraag of meervoudige opdracht. Na de bezwaren tegen deze stelsels te heb ben uiteengezet stellen zij den Raad voor aan den heer W. M. Dudok, architect te Hilversum, op te dragen twee plannen te ontwerpen, n.l. voor een geheel nieuw stad huis en voor een stadhuis met behoud van den ouden gevel, beide op de plaats waar het op 12 Februari verbrande stadhuis heeft gestaan; zulks tegen een honorarium in deze gebruikelijk, n.l. afhankelijk van den bouw som, waarvoor B. en W. een bedrag van circa IJ millioen voor oogen staat. De heer Dudok denkt binnen zee maanden met'zijn plan gereed te zijn. Prof. J. van Baren. Havaa seint uit Parijs, dat de Academie voor landbouwwetenschap prof. J. van Ba ren, hoogleeraar in de geologie aan de Land bouwhogeschool te Wageningen, heeft be- noemd tot correepondeerend lid van de na tuurhistorische sectie. Alg. Nederl. Zuivelbond. De algem. vergadering van den Algem. Nederl. Zuivelbond (F. N. Z.) «al worden gehouden op 20 Dec. a.s. in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht. begrypen niet zooveel behoeft af te doen, maar dat by het luisteren naar een drama tisch stuk als „Monna Vanna" en meer nog by een stuk als de laatste toespraak van Socrates hier en daar een hiaat vormt, dat het goed begrip schade doet. De heer Dekking gaf echter enkele toe lichtingen. By M(ad)onna (Gio)vanna deze, dat dit stuk van Maeterlinck speelt in .den renaissancetijd, in Italië, in en by de stad Pisa, ten tyde dat deze stad door een Florentynsche krijgsmacht werd belegerd. Monna Vanna is de rouw, die zich bereid verklaarde zich op te offeren om haar der tigduizend stadgenooten te redden. Ilct werd door den heer Dekking behoudens het bovenopgemerktc zeer goed vertolkt. De laatste toespraak van Socrates, welke door Plato aan de vergetelheid is ontrukt, de toespraak door Socrates gehouden na zyn verooirdeeling tot het drinken van den gifbeker, is een ernstig stuk, dat niet na laat indruk te maken De heer Dekking besluit met een komisch stukje van den Duitschem schrijver E. Eck stein; „In t cachot", dat na zooveel ern stigs zeer in den smaak viel. Aangehouden. Op bevel van den Off. van Justitie te Rot terdam is door de politie alhier aangehou den J. A. v. d. K., die nog 2 dagen hechtenis subs, 5— tegoed had; hy betaalde de boete. Verloting van „Hulpbetoon". De verloting van de Vereeniging „Hulp betoon" zal plaats hebben Vrydag 22 No vember half drie, ten kantore van Notaris J. van Kranenburg. De prijzen worden Dins dag en Woensdag bezorgd. Voor het kind. In het begin van de volgende maand zul len weer ten bate van het kind poetzegels en briefkaarten verkocht worden. Men weet dat de netto-opbrengst boven de waarde ten goede komt aan ruim 3Ö0 vereenigingen van alle gezindten, die werkzaam zijn op het ge bied van de zorg voor het misdeelde kind. De postzegels zullen in vier waarden ver- schijnen. De schilder Kamerlingh Onnes daarvoor een naajrt, kindje geleekend op een dolfijn (symbool vsn .trouw), dat het kindje m veilige haven brengt. Daarmee ia aan dan wansoh van da vereenigingra, om een voorstelling op de poetaegeis aan Ï75/'| gen met betrekking tot het doel. waarvo» te bestemd zijn, voldaan. Behalve de postzegels worden brlelkaanea verkocht. Als naar gewoonte sullen er tw» series zijn van 6 kinderkaarten. Da eens i, naar schilderijen van Hollandscha meeste» uit da 17e eeuw. Dit soort kaarten beaat, woondt steeds aan rijn doel, maar hst la niettemin een goede gedachte geweest daar naast een serie aan te bieden in kleindruk' van de hand van Felii Timmerman, H« zijn echte kinderbrielkaarten. De winat die op de kaartenseries wordt gemaakt, wordt met die van de weldadig, heidszegela verdeeld onder de vereenigingea die verwaarloosde, zwakzinnige, blinde doo^ ve, doofstomme, gebrekkige, zieke en zwzkk. kinderen verplegen. Vergadering van de Kamer van Koophaadel en Fabrieken. Gisterenmiddag vergaderde ten stadhuize de Kamer van Koophandel onder presidium van den heer H. Schteuder. D<* voorzitter deelde mede, dat aan den Burgemeeater den heer Gaarlandt, ter gelegenneid van het verlaten van het ziekenhuis, numens de Kamer bloemen waren bezorgd. Voorts werd een hartelijke gelukwenach uitgeeprokec. Door de heeren M^ylwijk en Hagedorn wu namens de Kamer yde opening bijgewoond van het nieuwe gebouw van de Coöperatieva Producenten Handels.vereeniging, bij welke gelegenheid insgelijks bloemen werden aan geboden Medegedeeld word verder, dat de directeur van de Handelsavondschool een uatnoodiging had gericht tot de leden der Kamer kennis te komen nemen van den centralen cursus. Vervolgens zeide de heer Schreuder,- dat nog geen gevolg was gegeven aan een be- eluit der vorige vergadering inzake het met het gemeentebestuur te plegen overleg be treffende de los- en laadplaats van het sta- tion. Van de agenda die werd afgehandeld rer- melden, we het volgende. Door een oommissie, bestaands ujt de hee ren Derckaen, Donker, Beijen en Kortland werden de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden onderzocht en in orde bevonden. De voorzitter richtte een felicitatie tot d« herbenoemde leden en uitte den wensch, dat zij zouden blijven medewerken tot den meer- deren bloei van handel en industrie. Daarna werd het nieuwe lid, de heer A. C. van Beek uit Woerden, binnengeleid, tot wien, de voorzitter eveneens een gelukwensch richtte, daarbij de hoop uitsprekende, dat de heer Van Beek evenals zijn voorganger (de heer A. C. Waltz) aan den bloei van handel en industrie zou medewerken. De notiiten der vorige vergadering werden onverander goedgekeurd en onder dankzeg ging aan den secretaris gearresteerd. De voorzitter vroea of de kaaecommissle misschien iets had n» te deelen. De heer Beijen deerae daarop mede, dat wat Zuid-Holland betreft, alles voor elkaar was, maar dat men gemeend had ook eenige stations in de provincie Utrecht er bij te moeten betrekken. Utrecht bleek intusadhen nog niet met de voorgestelde plannen mee te gaan. v Door den heer Donker werd medegedeeld dat ainds de door hem geuite klachten inzake de bediening der telefoon, een aanmerke lijke verbetering was ingetreden, waaraan de voorzitter toevoegde, dat hij vernomen had, dat de toestand bij de telefoon op on verklaarbare wijze was verbeterd. De heer Goedewaagen wensch te namens de Kamer den heer Schreuder (en ook de Kamer zelve) geluk met diens herbenoeming. Wij weten, aldus de heer Goedewaagen, welk een warm hart de heer Schreuder heeft voor de behartiging van de belangen van handel en industrie. Aan de orde waren thans de uitgegane en vervolgens de ingekomen stukken. Verslag postcheque- en girodienst over '28. Adhaesiebetuiging van de Kamera te Breda en Leeuwarden aan het Tweede Kamerlid, den heer Ch. v. d. Heuvel inzake diens vra gen betreffende het gesprekkentarief op d« locale telefoonnetten. Voor kennisgeving aangenomen. Adres ter kennisname van de Kamer te Leiden aan den Minister van Waterstaat In zake de herziening der Rijkstelefoontarie ven. AlBvoren. Mededeelingen van de Kon. Luqhtvaart- Mij. inzake het douanebesluit voor de Lucht vaart. In verband hiermede wordt het vol gende medegedeeld: Op 1 November 1929 is in Nederland, het Douanebesluit voor de Luchtvaart in wer king getreden. Bij dit besluit rijn een aantal bepalingen ter bespoediging en vergemakke lijking van de douane-behandeling van het lucht-vrachtgoederenverkeer vastgelegd. Men houde echter de volgende punten in het oog: 1. Bij invoer moesten twee duidelijk en volledig ingevulde douane-verklaringen als mede een duplicaat-factuur de zendingen begeleiden 2. Bij uitvoer moeten de zendingen verge zeld gaan van een aangifte model I 3. Bij in- en uitvoer is 1 */U statistiek- recht» verschuldigd, Mededeelingen van de Kon. Luchtvaart- Mij. inzake het Douanebesluit Voor de Lucht vaart (St.bl. 500). Dankbetuiging van de Coöp. Producenten Handelsvereeniging te Gouda root de bloe menhulde ter gelegenheid der opening van hare kantoren, na den verbouw. Voor kennisgeving aangenomen. Maandverslag van de Ned. Amerik. Kamer van Koophandel te Amsterdam. Als voren. Dankbetuiging van de afd. Rijnetreek der ScHippersverg. „Schuttevaer" voor de toege zegde subsidie. Alsvoren. Mededeeling tan het Hoofdbestuur dar P. T. intake het gebruik ra» briefomsleg- slagen. De vborzitter telde als toelichting, dat hst mor betreft bet beswaar tegen biiefom«la- 'T'ok Op de voorzijde naamadres enz. van gtaizender dragen, welke vermeldjng het mpelen met de machine belemmeren in- meQ niet de vermelding door het etem- ien onleesbaar wil maken. Gewenscht ^ordt aan de bovenzijde der briefomslagen 1, strook van vier centimeter open te laten voor de stempeling. Met een en ander zal door de Kamer rekening gehouden worden. Schrijven van de Kon. Luchtvaart-Mij. in- jdke de verspreiding van reclamemateriaal. DU betreft o.m. het verstrekken door ge noemde maatschappij van luchtreisgidsen, voor de toezeuding waarvan (tot een gelijk aantal als voorheen) de Kanjer rich blijft aanbevelen. Mededeeling van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarbij Z.Exc. de be grooting voor 1930 goedkeurt. Over de toege- gtane subsidies zal nader worden bericht. Afschrift van een missive van de Kamer te Vlaardingen van den Minister van Finan ciën inzake verlaging van het zegelrecht. 'f0r toelichting werd o.a. meegedeeld, dat het hier in hoofdzaak betreft het zegel van tien cent. Naar aanleiding van dit stuk werd Ds eenige discussie besloten, dat de Kamer te Gouda zelve een adres van gelijke strek king tot den Minister zal zenden. Mededeeling van het Hoofdbestuur der P. T, T. inzake bezorging van aangeteekende itukken aan hufis. Voor kennisgeving aan genomen. Mededeeling van de door het1 Ned. Insti tuut voor Efficiency te houden Efficiency- dagen op 21, 22 en 23 November. De secre taris, de heer Hagedorn, deelde ora. mee, dat verschillende referaten gehouden zullen worden, van welke eenige voor de leden ter riaie gelegd zijn. Schrijven van de K. L. M. inzake de ver tegenwoordiging van Nederland van de Com pagnie Générale Aéro-Postale te Parijs. Voor kennisgeving aangenomen. Dankbetuiging van de Kamer van Koop handel te Groningen voor de aangeboden gelukwenschen ter gelegenheid van het Eeéjwfee8t der Kamer. Voor kennisgeving aangenomen. Mededeeling van het Ned. Consulaat te Poznan (Polen). Alsvoren. Verzoek van de afd. Gouda van de Ned. Bond van Koffiehuis-^ Restauranthouders en Slijters, om adhaesie te betuigen aan haar adres aan den Raad der Gemeente Gouda tot behoud der kermis. Met betrekking tot dit punt wijst de heer Van Vreumingen er op dat de afschaffing van de Kermis voor den Middenstand groo te schade zou beteekenen, waar de kermis wordt afgeschaft komen veelal volksfees ten, die wel een anderen naam hebben, doch 't zelfde karakter hebben als de kermis. De heer Muylwijk zeide, dat in 't adres van den Ned. Bond van Kufi iehuis-restauranthou- aers en slyters de mareele en geestelyke bezwaren worden veronachtzaamd. De mo- reele schade van de kermis is z. j. groot en er gaat meer geld de gemeente uit dan er in komt. Hy zegt het weraschelyk te achten het gedane verzoek om adhaesie voor ken nisgeving aan te nemen, waar het ook niet bjj de kamer thuishoort. De heer Goedenwaagen wyet eJ o.a. op dat de kermis als oen bron van inkomsten is te beschouwen en dat de aangevoerde kwestie wel by de kamer thuis hoort. Zy is voor alle neringdoenden van eenig belang. De heer Dercksen zegt dat het niet oj) den weg der Kamer ligt het adres door adheasie te steunen. Op het verzoek wordt afwijzend beschikt. Mededeeling van Jiet Turksche consulaat te Amsterdam inzake voorschriften betref fende certificaten van oorsprong. Voor kennisgeving aangenomen. Door de Kamer wordt afwyzend beschikt op het verzoek om een subsidie van 300 ten behoeve van het station voor Maalde rij en Bakkery te Wageningen. In verband met een verzoek om subsidie ten behoeve van de Nederlandsche Kamer van Koophandel en ilamdelsbureaux te Pre toria, Johannesburg en Kaapstad wordt door den voorzitter opgemerk, dat de ar beid van de Kamera in Afrika tot nog toe weinig nut voor den handel van Nederland heeft opgebracht. Do heer Muylwyk brak een lans voor de génoemde Kamers met de bedoeling eek ware het kleine subsidie te verkrygen. Mogelijk zou dat in de toe komst nog resultaat kunnen opleveren. De beer Von Beek zegt, dat het wenschelyk kon zyn de klachten over het geringe succes in Zuid-Afrika onder de aandacht te bren gen. Dit zou tot grootere activiteit kunnen aansporen. Het voorstel Muylwyk (het ver kenen van een subsidie van 25) word1 aangenomen. Naar aanleiding van het verzoek om sub- S'die van de IJsbesViydmgscoromissie van Ver. Binnenscheepvaartcongres ter uit zending van een deskundige om kennis te nwken met de chemische methodes van H- T- Barnes te Montreal (Canada) voor de verwydering van ys uit de rivieren °ntspint zich een uitioerige discussie. Ge- vraj€d wordt een subsidie van 250. De heer Van Wynen merkt o.a. op dat hier iets betreft dat eigeniyk op den der regeering ligt. Beter ook dan een »em bedrag te geven, achtte hy het royaal erkenen, dat de Kamer niet by machte is b gevraagde toe te staan, ,,.^e ^eer Goedewaagen zegt, dat als er nding van een deskundige plaats heeft dient te geschièden door den Rykswa- J^taat in overleg met den Provincialen mJ^rstaat die Provincie, die het te belang hebben by open vaarwate- dflf6. Sd^reudei-, voorzitter, zegt o.m. voor fpeen Keld beschikbaar heeft est aangegeven doel, dat ze echter is elk voorstel te steunen, er toe leiden kan voor het üsvry maken het vaarwater te zorgen. lW<.iI6^>and het verzoek van het Ur P-T. m advies op zijn voorsiet om oy wyae van preer gtwuieuue uen tyci van een jaar nuaat gewone tee- graimueu een goeoav-cper aoort (de zooge naamde bnei-teiegrunimenin to voeren, vorub door uen voorznter meuegeueeiü wat i fcigemyik de betioeung van aergeiyge mieUeue&rumraen is. l>eze nameiyü, uat een telegram van de plaaits van aanbieding uit wordt overgeseand en m de plaats van bestemming wordt opgenomen m den ge wonen besteldienst yan brieven enz. Het tarief bedraagt 7/10 van het gewone tele gramtarief. De heer Van Langen geeft als zyn mee ding te kennen, dat het wenschelyk ia hier oen aanvulling te geven n.l. deze, dat dp de plaats waar het brief telegram ontvan gen wordt eu voor het geval by deze ont vangst de gewone post al weg is, de tele fonisch aangeslotenen per telefoon van de aankomst van een brieftelegram verwittigd zullen worden. De heer Schreuder zegt, het wenschelyk te vinden dat de proef wordt doorgezet ook al mocht in den eersten tyld van de brieftelegrammen maar weinig gebruik ge maakt worden. Opgemerkt werd nog, dat de brieftele grammen niet onder de expresse bezorging zullen vallen. De vergadering ging accoord met {ïetgeen door den heer Van Langen en den voorzitter was gezegd. Op i^rt verzoek om een bydrage aan do Tentoonstelling van Pluimvee en Konijnen, op 25 en 26 December a.s. te Gouda te hou den wordt afwyzend beschikt. By de rondvraag kwam de kwestie van de 'los- en laadplaats van het station ter sprake. Door de heeren Dercksen, Schreuder en Goedewaagen werd uitvoerig gewezen oy den onhoudlbaren toestand, die, vooral wan neer weer een ijsperiode mocht aanbreke.i dezen winter een zeer groote belemmering van handel en industrie zal zyn, evenals in den vorigen winter. Al 't mogelyke moer gedaan wotden om verbetering te brengen, verbetering die ook door de directie der Spoorwegen ais noodig erkend is. Na langd discussie, waarbij o.a. gezegd werd, dat de tegenwoordige toestand van de los en laad plaats een bespotting is van ée belangen van handel en industrie, werd het denk beeld geopperd een adres te richten tot dc- leden van de Tweede Kamer en tevens tot de verschillende persbureaux het verzoek tot publicatie van dat adres te richten. Doch die heer Donker deelde een en ander mee van de met de Spoorwegdirectie ge houden conferentie, waaruit o.a. bleek dat voorshands een afdoende verbetering, hoe zeer ook gewild, niet mogelijk wordt ge acht, in verband ook met het niet afstaar door de gemeente Gouda van een toegangs weg naar het station en dan bleek het voor de directie der Spoorwegen de moei- lykheid van de vraag: waar moet het eerst de hand aan den p-ileg geslagen worden. De heer Donker zegt het beter te achtér zich alvorens te adresseeren nog eens to beraden. De heer Van Wynen merkt op, dat het beter is geen twee wegen te bewandelea, maar nog meer contact met het gemeente bestuur te zoeken teneinde hiermede samen te werken, waarna, 700 noodig later toch door dé Kamer afzenderiyk geageerd zou kunnen worden. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten af te wachten wat verder te doen zal vallen en zoo mogelijk in samenwerking met het gemeentebestuur datgene te doen, wat de hand zal vinden om te doen - met f-poed. Na afhandeling van de agenda ging ae vergadering in gesloten ritting voort. Goudsche Winkeliersvereniging. Het >verkliedenbesluit. De gisteravond onder voorzitterschap van den heer B. Rietveld in Café „Central" aan de Zeugstraat gehouden algemeene vergadering van de Goudsche Winkeliers- vereeniging was zeer druk bezocht. Niet minder dan een 80 leden waren tegenwoor dig. De aanleiding tot deze groote opkomst was wei het in bespreking brengen van het voorstel van het Bestuur der Middenstands- Centrale alhier, om te verzoeken, naar aan leiding van het werktydenbesluit voor win kels, hetwelk op 1 Januari a.s. in werking treedt, de wettel yke verordening op de winkelsluiting te veranderen als volgt: De winkels zyn geopend: 's Morgens 8%12 V» uur. 's Namiddags 28 uur (waarin een rust tijd van V* uur). 's Zaterdags tot 10 uur n.m. (waarin een rusttijd van V» uur) Maandags na 2 uur gesloten. Na eenige mededeelingen o.a. dat die Jaarbeurs 's avonds zal worden gehouden voor leden der vereeniging met introductie, dat er een wijziging zal komen in het wyr- besluit, waardoor cfit in den geest zal wor den herzien zooals het thans is, dat het aanbeveling verdient een collectief abonne ment te nemen op hat orgaan van den Mid denstand voor den halven pry's, en adviezen waren gegevpn tot aansluiting by de On derlinge Risico-vereeniging van den Mid den stands bank en voor de ziekteverzekering by de Centrale Onderlinge te Scheveningen, kwam aan de orde het verzoek van de Ver eeniging „Patrimonium" om adhaesie te betuigen aan het door deze vereeniging tot den Raad gerichte adres, waarin op af schaffing van de kermis wordt aangedron gen. Na een korte toelichting van den voor zitter werd beslist dat de vereeniging zich buiten deze aangelegenheid zou hou den. Het voorstel van de Middenstands-Cen trale werd vervolgens met een enkel woord door den voorzitter ingeleid Spr. wees er op dat by de besprekingen men rekening zal hebben te houden met het feit dat het werktydenbealuit 1 Januari 1930 in wer king treedt Voor den inhoud van dit werktydenbe aluit zie men elders in dit blad. De Voorzitter wees er op dat „de Hanze" deze aangelegenheid reeds onder het oog heeft gezien en als haar zienswyze heeft doen kennen dat de gemeentelijke verorde ning op de winkelsluiting een wijziging zou moeten ondergaan von verdere strekking, dan die welke het bestuur der Midden stands-Centrale voorstelt Daarby zouden echter alle windels in Consumptie artikelen moeten worden uitgeschakeld, opdat die een regeling zouden kunnen treffen, welke daarvoor passend is. Ook de vereeniging van Sigarenwinke liers heeft dit werktydenbesluit besproken, en als haar meening doen kennen dat hot voor de vele winkels zonder personeel on mogelijk is een regeling te treffen, welke allen kan bevredigen, waaraan het dan ook aanbeveling verdient iedere winkelier vry te laten in de wyze hoe deze het werktyden besluit wil uitvoeren. De conclusie is dus diat de Signrenwinke- liersvereeniging adviseert het voorstel van het bestuur der Middenstands-Centrale te verwerpen. De Voorzitter acht het van belang dat de vergadering zich zou uitspreken over de hoofdzaak: een gewijzigde winkelsluiting vragen by gemeentely'ke verordening, dan jyel deze afwijzen in den geest der Sigaren winkeliers. Na het hooren van verschillende mee ningen besloot de vergadering met slechts enkele stemmen tegen het standpunt te aanvaarden der sigarenwinkeliers en dus geen gewyzigde sluiingsverordening te vragen. By de rondvraag werd nog door enkele leden opgemerkt dat het na het nemen van dit besluit gewenscht was dat getracht zou worden vaksgewys tot een regeling te ko men, zooals dit by dé slagers reeds is ge schied, terwyl het ook gewenecht werd ge acht by een e.v. verplichte sluiting, wan neer die er komen mocht, Tekening te hou den met de sluitingstijden te Rotterdam en in den Haag, waar toch vele ingezetenen hun inkoopen doen. Voorts stelde een der leden de vraag of het voor de georganiseer de winkelier van belang moet worden ge acht rich aan te sluiten by den Gemeente lijken Ophaal- en Stortingsdienst. Een pro pagandist voor dezen dienst had spr. zulks verteld, had de voordeelen bepleit van den Gemeentelyken Girodienst en had ook ge zegd dat dit het begin wias van allerlei andere Gemeentelijke bemoeiingen, o.a. was van een gemeentelyke slagery gesproken! Op deze laatste vraag heeft de Voorzitter gemeend het antwoord schuldig te moeten blyven, al verklaarde hy rich direct tegen een gemeentelyke slagerij! De Voorzitter beschouwde al of niet aansluiting by dezen dienst een zaak die ieder voor zich moet beslissen en niet een aangelegenheid, waar in de vereeniging heeft te adriseeren. Door den heer Van Vlaardingen werd verzocht wanneer het gemeentebestuur wederom advies zou vragen by de G. W. V. over het instellen van een Zaterdag-avond- markt, waartoe wederom een verzoek wordt gedaan, dat deze zaak' dan in een algemeene vergadering zal worden bespro ken. Daartoe werd besloten. Na de verloting van eenige pryzer. onder de aanwezigen werd de' vergadering- gesloten. Ver. van Huisvrouwen. Demonstraties en verkoop van goede ren van „Arbeid Adelt". Vele leden van de Afd. Ctyuda van de Ver. van Huisvrouwen waren 'gisterenmid dag naar „De Zalm" gekomen tot bywoning van de verschillende demonstraties, die ge houden zouden worden en voor de kleine tentoonstelling en den verkoop van werk van „Arbeid Adelt". N Van de demonstraties trok het meest de aandacht de stand van de „Artsilk", de kunstzydefabriek te Breda. De verschillende voorwerpen, vervaardigd met de bekende kluwtjes kunstzyde, maar ook die welke ge maakt zyn van het nieuwe artikel „astra kan frotté", een brei- en haakgaren van kunstzyde, hadden de belangstelling van velen. Vol bewondering was 'then voor de beeldige sjaals, dressoirloopörs, kleedjes, taschjes en baby-artikelen van deze aar dige kunstzyde vervaardigd. Voor het ma ken van deze mooie handwerken geeft de N.V. „Artsilk" practische haak- en brei- boeken uit, die alle mooie modellen in beeld brengen en goede handleidingen zyn. De N.V. Electro-Chemische Techniek te Den Haag demonstreerde mét een nieuw soort tandpasta, vlekkenzeep en vlekken- pasta's. Dan was er ook nog één jonge dame die met een tweetal kleine weeftoestellen werkte uit het handwerkmagazy n van Mevr. Bonneur. Zeer veel belangstelling wals er voor dit alles Niet minder belangstelling genoten de stands van „Arbeid Adelt", die een uitge lezen collectie fraaie handwerken exposeer de. Er werd goed verkocht; wy gelooven wel dat de dames-bestuursleden tevreden waren over het resultaat. Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor. Gouda. Terugontvangen in de le helft der maand November 1929: Brieven Binnenland. Raad van Arbeid, Nieuwerkerk a.d. IJssel. Bier, Moordrecht. W. Verbeek, Zegwaart. N. Verhoef, geen plaats vermeld. H. Adriaansz., Nijmegen. A. Klabbers, Utrecht. R. Ettahoven, Utrecht. W. Slobbe, Wieringen. Olanda, Amsterdam. Ruitgers? Schiedam. Franco Wit, IJmuiden. Burgemeester, Moordrecht. Min. v. Oorlog, Haag, Burgemeester, Moordrecht. Briefkaarten Binnenland. Hubbard, Gouda. K. Eaaer, Leerdam. Uur gelijken Stand. GEBOREN; lb Nov. Maria Catharina, d. v. J. van Merkeateijn en H. Kerkhof, Br. van Bioisstraat. Ï7 Nov. Andrina Adriana, d. v. A. J. Bloot en J. M. Bik, Lethuiaetstraat 48. 18 Nov. Sientje, d v. M. Pronk en J- Wassing, C. Huygeaskade 131. Johannes z. v. J. de Ruijter en A. Hoeksel, Boelekade Wiihelmroa, d. v. J. Slaman en M. A. van Hoorn, Boomgstr. 1. 19 Nov. Emuiy, d. v. A. J. van Vliet en H. van Vliet, v. Strijenstr&at 14. GETROUWD: 19 Nov. J van Stedum en S. Gompers. 20 Nov. E. Schouten en C. van Hiel. G. Schouten en J. W. Bos. J. A. Goede wa gen en M. O. Jonkheid, OVERLEDENGeene. Eike Vrydag in Nov. m Dec. 8 uur Soc. „de Reünie" Indiaclie lering. 21 Nov. 8 uur „Itéunie" Otto van Tusachen broek over „Kunstbegrip" voor de Volks universiteit. 21 Nov. 8 uur. Nieuwe Schouwburg, Bios coopavond voor de leden. Vertooning van de film Sorreli en Zoon. Na afloop Bal in Kunstmin. 21 Nov. 8 uur. Kleine Kerk Lezing Ds. vu Hoogenhuijzen voor de Ver Kerklijk Leven en Prot. Nederland. 25 Nov. 8 uur Soc. „Ons Genoegen" Alg. ledenvergadering. 27 Nov. 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Vierde abonnementsvoorstel ling. Apothekersdienst. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, zal tot en met 29 November, be nevens den daarop volgenden nacht ge opend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum 5.30 Dinermuziek. 6.45 Landbouwhalfuurtje. 7.15 Cursus Fransch. 7.00 Oostenrijksche avond (derde der serie Int. avonden der Union Int. de Radiodif- fusion, Genève). 8.01—8.15 Causerie W. Vogt. 8.15 Abonnementsconcert Concertgebouw Amsterdam. 11.00 Gramofoonplateoi. Huizen: 5.00 Gramofoonplaten. 6.00 Cursus Maleiech. 6.30 Orgelconcert. 7.30 Uitzending uit Deventer (ëvangeliaa- tiesamenkomst). MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 21 Nov. Aangevoerd in totaal 3402 stuks waarvan 248 slachtvarkens. Vette van /"0.39— 0.41 J per pond levend met 2 pet. korting. Londensche van f 0.360.38 p. p. lev. met 2 pqt. korting. Zouters van f 0.40—0.41 p. p. lev. met 2 pet. korting. IOOÓ magere var kens prijzen van f 35—60 per stuk. 1865 big gen pr. van f 15—24 p. st. 21 runderen pr. van f 200—300 p. st. 29 nuchtere kalveren pr. van f 12—18 p. et. 216 schapen pr. van f 25 —30 p. st. 23 bokken en geiten pr. van f 4 i2. Handel in vette vaxken3, Londensche, Zoua ters, nuchtere kalveren, schapen en bokken en geiten vlug; in de andere soorten matig. Kaasmarkt Gouda. 21 Nov. 223 partijen kaas. Prijzen le kw. m. r.m. van f 67—60, 2e kw. m. r.m. van f 54—56, zware tot f 61. Handel matig. 663 ponden boter. Goeboter van f 1.1&— 1.20 per pond. Weiboter van f 1.10—1.15 per pond. Handel matig. 143 partijen eieren. Kipeieren van f 11— 12.50 per 100 stuks. Eendeieren van f, 2—8 per 100 stuks. Handel matig. Graanmarkt Gouda. GranenTarwe f 11.50—12.50, Rogge f 8.25 —8.75, Gerst f 9.75-11.60, Haver f 8.60- 9.75, Erwten f 14.50—lj6. Bruine boonen f 23-25, per 100 K.G. LUCHTVAART. De postvluchlen op Indië. Het zesde vliegtuig te Jask. Het zesde postvliegtuig naar Ned-Indiü js gisterochtend 5. '20 uit Bagdad vertrok ken en 10.10 te Boesjir geland. Het verliet üeze plaats te 11.10, waarna de landing te Jask geschiedde 16.46 uur. Alles wel aan boord. Heden wordt de tocht voortgezet WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. De Kakarorum-Expeditie van de Vissers. Reuter seint ons d.d. 20 dezer rit Bom bay, dat blijkens tyding uit Srinogar (Kas jmier) ontvangen, de expeditie van de Vis sers in goeden welstand is gearriveerd om daar den winter te verblijven. De expeditie had een karavaan-reis van 1600 K.M. achter den rug en was door de Chineesche autoriteiten allerhartelijkst ontvangen. RADIO-TELEGRAFISCH WEBRBERICH1 21 November Verwachting: Meest matige zuid-ooste lijke tot zuidelijke wind. Aanvankelijk licht tot half bewolkt en weinig of geen regen. Later waarschijnlijk toenemende bewolking en eenige regen. Weinig verandering in temperatuur. UIIAADLOOZK D1KJNSÏ. De verdachten in de Veemmoord op borgstelling vry gelaten. BERLIJN, 21 Nov. In de zaak Lampei en zijn medebekiaagde heeft da rechter van instructie te Nyssen op het verzoek om ont slag uit d« prev. hechtenis beslist, dat de verdachten uit de voorhechtenis zullen wor den ontslagen, tegen eon borgstorting van tezamen 20.000 mark. Het Engelscbe bankdisconio verlaagd. LONDEN, 91 Nov. De Engelsche Bank heeft het bankdiaconto verlaagd tot 6J pet. Het Japansche embargo op goud opgeheven. TOKIO, 21 Nov. Officieel wordt gemeld dat de Japansche regeeeriug het embargo op goud op 11 Jan. 1930 zal opheffen. De schadevergoedingskwestie. SOFIA, 21 Nov. De Bulgaarsche regeering heeft in verband met de opwinding onder de bevolking in verband met de achadevetgos- dingakwestiea alle demonstraties op atraat voor de buitenlandacha delegaties verboden. De moord te Amstelveen. Veroordeeld tot levenslang. De vrouwen werden tot vier maan den veroordeeld. AMSTERDAM, ri Nov. De rechtbank U Amsterdam heeft heden uitspraak gedaan in zake van den moord op do 60-j. hiushoudster van een landbouwer te Amstelveen. Do rechtbank bevestigde het vonnis van het O. M. en veroordeelde Douma en Pietersen beiden tot levenslange gevangenisstraf. Dou ma hoorde het vonnis uiterst kalm aan, Pie tersen barstte- in süikkon rit. Voorts heeft de rechtbank uitspraak ge daan in de zaak van de echtgenooteu der beide mannen. Deze vrouwen hebben zich te verantwoorden gehad terzake van heling. Do rechtbank heeft ieder der vrouwen 4 maan den gevangenisstraf opgelegd. Het O. M. had tegen elk 1 jaar gevangenisstraf gevor derd. Een ingediend verzoek om surceance van betaling m getrokken. AMSTERDAM, 21 Nov. In een vergadering van crediteuren van de Derde Kamer cjer Arrondissementsrechtbank m -ior, zou heden de beslissing worden genomen inzake da dooi de Handelsvennootschap Tjecnk en Go., Keizersgracht 683, Amsterdam, gevraag de surceance van betaling. De advocaat van Tjeenic en Co., Mr. van Rechter en Alten a, deelde echter mede, dat er tengevolge van verschillende omstandig heden schikkingen getrofien waren en wel met died verstande, da^ de groote crediteu ren uitstel van betaling hebben verleend, als gov ilg w.v. de overige crediteuren kunnen worden betaald. In verband hiermede trok de firma haar verzoek tot- surceanoe in. Brand in een opslagplaats van bunkerkolen. ROTTERDAM, 21 Nov. Hedenmiddag ra aan de Coenhavau, waarschijnlijk door broeiing, braud uitgebroken in een stajiel bunker kooien die op den wal lag. Bpoadig sloegen de vlanunea uit de ongeveer 7 M. hooge en een oppervlakte van 1(10 M2. be slaande kolenhoop. Een motorepuit en de drijvende brandspuit waren spoedig ter plaatse. De motie-vanBeresteyn betreffende do grandpolitiek door den Haagschen DEN HAAG, 21 Nov. De gemeenteraad van den Haag heeft de motie-van Beresteyn betreffende de gcendpolitiek (verkoop als regel en erfpacht als uitzondering) waar over Maandag j.l. de stemmen staakten, met 21—21, hedenochtend aangenomen met 24 tegen 21 «temmen, In verband hiermede hebben de wethou der Vrijenhoek, Drees, de Wilde en van der Meulen ontslag genomen. Het heden aan te vangen begrootingsde- bat is in verband hiermede uitgesteld. Het drama te Zundert. De eisckt tot schadevergoeding afgewezen. DEN HAAG, 21 Nov. De Haagsche Recht bank heeft overeenkomstig de conclusie van den Officier van Justitie aan eischeres ont zegd een vordering van 60.000.inge steld door de weduwe van Meer Billet, wier echtgenoot in zyn café te Zundert in den nacht van 10 op 11 Jam. 1927 door twee marechaussees werd doodgeschoten. WISSELKOEBSEK. 20 Nov. 21 Nov. Officieel. Londen 12.08*/* 12.08"/* Berlym 59.27% 59.28% Parys 9.76% 9.76 Brussel 34.67 34.67% Zwitserland 48.09 48.10 Weenen 34.87 34.87% Kopenhagen 66.37% 66.40 Stockholm 66.60 66.62% Oslo 66.40 66.40 New York 2.47% 247"/* N iet-officieel. Praag 7.34% 7.35% Madrid 34.62 84.44 Milaan 12.96 12.97% Prolongatie 3!% 3 N. W. S. 757*. A0V M'IVNIUSAI. De Heer en Mevrouw VBRKERK-3TRA.DMEUER, (even met groote blijdechap en denk een God, kennie ven de geboorte ven, hunne dochter MARGARETHA WILHELMINA GOUDA, 20 November 1929. Crabetbetreat 73. 1 i

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2